Join/Renew Now

Results - USATF Connecticut Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/14/04 - White Arbouratum, Litchfield, CT

Event 11  3 km Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hatton, Cayla             94 Unattached CT         12:56.00
  2 Piro, Christina           95 EmpireTC              13:25.00     1
  3 Piro, Jennifer            95 EmpireTC              13:29.00     2
  4 Holt, Victoria            96 CtHomeschoolH         13:30.00
  5 Berkowicz, Julia          94 Unattached CT         14:02.00
  6 Plidto, Madeline          94 CtHomeschoolH         14:04.00
  7 Dillon, Raven             96 CtHomeschoolH         14:08.00
  8 Wood, Brianna             96 Unattached CT         14:20.00
  9 Simons, Mary              94 NewFairfieldFT        14:29.00
 10 Colburn, Abigai           94 SouthWindSports       14:31.00
 11 Olson, Sabrina            96 GreyElect             14:42.00
 12 Lasky, Justine            94 EmpireTC              14:46.00     3
 13 Botteron, Daphne          95 SouthWindSports       15:00.00
 14 Crocco, Caroline          94 EmpireTC              15:13.00     4
 15 Anbrosecchio, Nicole      95 GrassrootsNTC         15:34.00
 16 Grant, Alexandra          95 EmpireTC              15:40.00     5
 17 Gershun, Alix             96 EmpireTC              15:45.00     6
 18 Pelikan, Stephanie        94 SouthWindSports       15:48.00
 19 Miller, Gretchen          95 EmpireTC              16:20.00     7
 20 Anbrosecchio, Alison      97 GrassrootsNTC         16:23.00
 21 Botteron, Courtrney       95 SouthWindSports       16:33.00
 22 Maschino, Morgan          94 EmpireTC              17:31.00     8
 23 Nives, Vanelle            94 EmpireTC              17:33.00

Event 12  3 km Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Merritt, Peter            94 Unattached CT         12:00.00
  2 Rog, Connor               94 Unattached CT         12:25.00
  4 Thomas, Ryan              94 NewFairfieldFT        13:20.00
  5 Yaworski, Hayden          94 Unattached CT         13:38.00
  6 Smith, Andrfew            94 SouthWindSports       13:40.00     1
  7 Emmons, Robert            95 Unattached CT         13:58.00
  8 Ernsky, Andrew            94 Unattached CT         13:58.10
  9 Radecki, Tucker           95 Unattached CT         13:58.20
 10 Arshie, Hanry             94 EmpireTC              14:02.00     2
 11 Luskay, Jameson           94 EmpireTC              14:16.00     3
 12 Domogala, Derek           94 EmpireTC              14:25.00     4
 13 Adams, Nicholas           94 EmpireTC              14:28.00     5
 14 Discenzo, Daniel          94 Unattached CT         14:36.00
 15 Hibbs, Connor             95 SouthWindSports       14:36.10     6
 16 Beatty, Eric              95 EmpireTC              14:56.00     7
 17 Hurley, Daniel            95 EmpireTC              15:01.00     8
 18 Peck, Julian              94 Unattached CT         15:08.00
 19 Hintz, Eric               95 SouthWindSports       15:08.10     9
 20 Johannes, Jonathan        94 EmpireTC              15:32.00    10
 21 Botteron, Bailey          95 SouthWindSports       15:36.00    11
 22 Botteron, Austin          95 SouthWindSports       15:39.00    12
 23 Wicks, Michael            94 SouthWindSports       15:44.00    13
 24 Benson, Ryan              96 Unattached CT         15:57.00
 25 Zink, Ryan                94 EmpireTC              15:59.00    14
 26 Prajer, Jesse             94 EmpireTC              16:29.00
 27 Baird, Cody               95 EmpireTC              16:40.00
 28 Valenti, Tyler            94 EmpireTC              16:56.00
 29 Miller, Matt              96 EmpireTC              17:10.00
 30 Dolan, Jack               94 Unattached CT         17:16.00
 31 Dolan, Maxwell            95 Unattached CT         17:16.10
 32 Muldoon, Richard          96 Unattached CT         17:38.00
 33 Lillis, Michael           95 SouthWindSports       18:58.00    15
 34 Dinh, Randy               95 SouthWindSports       19:13.00    16
 -- Stone, Robert             95 Unattached NJ        X13:10.00

Event 13  3 km Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chapman, Emily            92 Unattached CT         11:39.00
  2 Rooth, Kelsey             92 ConnTC                12:07.00
  3 Griffin, Sarah            92 ClubCT                12:28.00
  4 Howard, Emily             93 FisherMS              12:43.00     1
  5 Botteron, Olivia          92 SouthWindSports       12:52.00     2
  6 Schwenn, Morgan           92 Unattached CT         12:54.00
  7 Earwalker, Andrea         93 SouthWindSports       12:59.00     3
  8 Natzke, Kaitlyn           92 FisherMS              13:07.00     4
  9 Hinlon, Samantha          92 FisherMS              13:15.00     5
 10 Bracci, Michelle          92 SouthWindSports       13:18.00     6
 11 Casola, Sarah             93 FisherMS              13:21.00     7
 12 Scanlon, Megan            92 FisherMS              13:35.00     8
 13 Sturgis, Ashley           93 SouthWindSports       13:36.00     9
 14 Walker, Katie             93 SouthWindSports       13:42.00    10
 15 Nicholas, Jackie          92 Unattached CT         13:46.00
 16 King, Gabriella           93 NewFairfieldFT        13:47.00    11
 17 Garbarino, Christine      89 SouthWindSports       13:56.00    12
 18 O'Brien, Ashley           92 SouthWindSports       13:59.00    13
 19 Kirby-McGann, Danielle    93 SouthWindSports       14:06.00    14
 20 Sprout, Willow            92 LitchfieldTC          14:07.00
 21 Rugh, Rachael             93 FisherMS              14:14.00    15
 22 Guido, Cailtin            93 FisherMS              14:15.00    16
 23 Ficca, Marijo             93 Unattached CT         14:21.00
 24 Neils, Kara               92 Unattached CT         14:34.00
 25 Curicco, Brianna          93 EmpireTC              14:36.00
 26 Bilquin, Erica            93 NewFairfieldFT        14:38.00    17
 27 Thonpson, Jillian         92 NewFairfieldFT        14:41.00    18
 28 Pyatkovsky, Lena          92 NewFairfieldFT        14:48.00    19
 29 Ramsey, Megan             93 EmpireTC              14:51.00
 30 Simonson, Rebecca         92 NewFairfieldFT        15:25.00    20
 31 Sweeney, Anna             93 CtHomeschoolH         15:35.00
 32 McGrane, Shannon          92 GreyElect             15:48.00
 33 Sweeney, Laura            93 NewFairfieldFT        16:34.00    21
 34 Guffey, Katie             92 CtHomeschoolH         20:49.00

Event 14  3 km Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Deneen, Connor            92 SouthWindSports       11:19.00     1
  2 Shannon, Edward           93 EmpireTC              11:31.00     2
  3 Falcetta, Matthew         93 SouthWindSports       11:46.00     3
  4 Bonassar, Ryan            92 Unattached CT         11:57.00
  5 Arvisson, Richard         92 Unattached CT         11:58.00
  6 McCarron, Zachary         92 SouthWindSports       11:58.10     4
  7 Piro, Michael             93 EmpireTC              11:59.00     5
  8 Colburn, Connor           92 SouthWindSports       12:04.00     6
  9 Russo, Daryn              92 FisherMS              12:14.00
 10 Fields, Daniel            93 SouthWindSports       12:20.00     7
 11 Botteron, Taylor          92 SouthWindSports       12:33.00     8
 12 Olsen, Gabriel            92 GreyElect             12:41.00
 13 Halpin, Kevin             92 SouthWindSports       13:01.00     9
 14 Jurewicz, Ryan            92 SouthWindSports       13:09.00    10
 15 Dillon, Aaron             93 CtHomeschoolH         13:22.00
 16 Beale, Evan               92 NewFairfieldFT        14:09.00    11
 17 Harris, John              93 CtHomeschoolH         14:22.00
 18 McCahill, John            93 Unattached CT         14:34.00
 19 Clendennin, Conor         92 Unattached CT         14:42.00
 20 Benson, Cody              92 Unattached CT         14:42.00
 21 Rosa, Dominic             93 EmpireTC              14:43.00    12
 22 Holt, John Michael        93 CtHomeschoolH         14:43.10
 23 Katzia, William           93 LitchfieldTC          14:46.00
 24 Forcino, Christopher      92 NewFairfieldFT        14:49.00    13
 25 Mainiero, Michael         93 EmpireTC              15:02.00    14
 26 Bugar, Cody               92 NewFairfieldFT        15:08.00    15
 27 White, Ethan              93 CtHomeschoolH         16:08.00
 28 Crobett, James            92 NewFairfieldFT        16:32.00    16
 29 DeRiddar, Benjamine       93 EmpireTC              16:39.00    17
 30 Peck, Jeffery             92 Unattached CT         16:42.00
 31 Kelly, Kyle               92 NewFairfieldFT        16:46.00    18
 32 Williamson, Bennett       93 NewFairfieldFT        17:35.00    19

Event 15  4 km Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wallace, Kelly            91 SouthWindSports       16:20.00     1
  2 Fitton, Katherine         91 SouthWindSports       16:26.00     2
  3 Beam, Katherine Marie     90 SouthWindSports       16:33.00     3
  4 Nelson, Allyson           90 ClubCT                16:56.00     4
  5 Szarkowicz, Andrea        90 LitchfieldTC          17:11.00
  6 Frozley, Erica            90 SouthWindSports       17:32.00     5
  7 Ryan, Elizabeth           90 ClubCT                17:35.00     6
  8 Alvarez, Vistoria         91 LitchfieldTC          17:41.00
  9 Emmons, Amy               91 Unattached CT         17:46.00
 10 Fisher, Christina         91 SouthWindSports       17:53.00     7
 11 Cooper, Allie             91 ConnTC                17:59.00
 12 Lamdry, Allison           90 SouthWindSports       18:06.00     8
 13 Grant, Ashley             90 ClubCT                18:12.00     9
 14 Theleca, Jenna            91 EmpireTC              18:17.00
 15 Sass, Emily               90 LitchfieldTC          18:25.00
 16 Monahan, Jocelyn          91 NewFairfieldFT        18:35.00    10
 17 King, Bryanne             91 NewFairfieldFT        18:36.00    11
 18 Bengermino, Emily         91 NewFairfieldFT        18:37.00    12
 19 Pandiscio, Sarah          90 ClubCT                18:47.00    13
 20 Mierwinski, Kaleigh       90 LitchfieldTC          18:49.00
 21 Teitsworth, Abby          91 EastEidgeRC           19:04.00
 22 Pilato, Anastacia         90 CtHomeschoolH         19:13.00
 23 McCarthy, Kerry           91 NewFairfieldFT        19:44.00    14
 24 O'Connor, Caroline        91 NewFairfieldFT        19:54.00    15
 25 Macfarland, Dianna        90 NewFairfieldFT        19:56.00    16
 26 Spitechberger, Jenna      91 NewFairfieldFT        20:02.00    17
 27 Gaumont, Laura            90 SouthWindSports       20:04.00    18
 28 Krichko, Keri             91 EastEidgeRC           20:29.00
 29 Sander, Lisa              91 SouthWindSports       20:31.00    19
 30 Simons, Jennifer          91 NewFairfieldFT        20:34.00    20
 31 Taratko, Carolyn          90 ClubCT                21:19.00    21
 32 Lesperance, Rebecca       91 ClubCT                23:50.00    22
 33 White, Kristen            91 CtHomeschoolH         24:46.00

Event 16  4 km Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Terry, Matt               90 NewFairfieldFT        14:25.00     1
  2 Olsen, Joshua             90 GreyElect             14:35.00
  3 Athas, Christopher        90 SouthWindSports       14:50.00     2
  4 Breen, Eric               90 Unattached CT         14:56.00
  5 Courtney, Kyle            90 LitchfieldTC          15:05.00
  6 Ahern, William            90 NewFairfieldFT        15:06.00     3
  7 Discenza, Michael         90 Unattached CT         15:30.00
  8 Critelli, Jacob           91 EmpireTC              15:35.00
  9 Callahan, Sean            90 SouthWindSports       15:46.00     4
 10 Balmaseda, Ricky          90 NewFairfieldFT        15:51.00     5
 11 Ducios, Chris             91 SouthWindSports       16:00.00     6
 12 Gwizdak, Stephen          91 Unattached CT         16:11.00
 13 Zimmerman, David          90 NewFairfieldFT        16:16.00     7
 14 Nangle, Michael           90 Unattached CT         16:22.00
 15 Falcetta, Michael         91 SouthWindSports       16:24.00     8
 16 Velasquez, Matthew        91 SouthWindSports       16:25.00     9
 17 Critelli, Philip          91 EmpireTC              16:42.00
 18 Reinhardt, Jimmy          90 NewFairfieldFT        16:44.00    10
 19 Armbruster, Gregory       91 FisherMS              16:45.00
 20 Walker, Andrew            90 SouthWindSports       16:58.00    11
 21 Gale, Colton              91 SouthWindSports       17:12.00    12
 22 McLean, Ryan              90 SouthWindSports       17:14.00    13
 23 Garafelo, Nicholas        91 SouthWindSports       17:16.00
 24 Wickliff, Jonathon        90 SouthWindSports       17:17.00
 25 Curran, David             90 NewFairfieldFT        17:30.00    14
 26 DiFabbio, Ben             91 NewFairfieldFT        17:41.00    15
 27 Bickert, Tim              90 EastEidgeRC           17:52.00
 28 Schindler, Kyle           90 NewFairfieldFT        17:53.00    16
 29 Ignatowich, Michael       91 EastEidgeRC           18:06.00
 30 Raneri, John              91 NewFairfieldFT        19:18.00
 31 Marquis, Greg             91 LitchfieldTC          19:39.00
 32 Lillis, Andrew            91 SouthWindSports       22:50.00

Event 17  5 km Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Small, Sage               88 SouthWindSports       19:35.00     1
  2 Simons, Laura             89 NewFairfieldFT        19:43.00
  3 Sullivan, Kelsey          88 ClubCT                19:44.00     2
  4 Lyons, Keri               88 ClubCT                19:57.00     3
  5 Forzley, Sarah            88 SouthWindSports       19:58.00     4
  6 Scott, Laura              89 ClubCT                20:10.00     5
  7 Sturgis, Stephanie        89 SouthWindSports       20:17.00     6
  8 LaPenta, Gina             88 SouthWindSports       20:30.00     7
  9 Secombe, Annie            89 LitchfieldTC          20:33.00
 10 McNamara, Calla           88 ClubCT                20:38.00     8
 11 Gabarino, Julianne        89 SouthWindSports       21:15.00     9
 12 Burke, Christine          88 SouthWindSports       21:28.00    10
 13 Fleming, Afton            89 ClubCT                21:35.00    11
 14 Jones, Amy                89 ClubCT                21:36.00    12
 15 Dinh, Christina           88 SouthWindSports       22:27.00    13
 16 Gomez, Constanza          89 ClubCT                24:27.00    14
 17 Neiewanger, Caitlin       89 SouthWindSports       24:37.00    15

Event 18  5 km Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Colabella, Anthony        89 LitchfieldTC          16:22.00     1
  2 Schlemmer, Andrew         88 DanburyAreaTC         16:22.10     2
  3 Berkowicz, Michael        88 Unattached CT         16:35.00
  4 Sass, Spencer             89 LitchfieldTC          16:37.00     3
  5 Richert, Brendan          88 DanburyAreaTC         16:41.00     4
  6 Stedrowski, Michael       88 LitchfieldTC          17:18.00     5
  7 Klauber, Richard          89 LitchfieldTC          17:21.00     6
  8 Harris, Ethan             89 CtHomeschoolH         17:21.10
  9 Lane, Daniel              89 LitchfieldTC          17:30.00     7
 10 Becker, Brady             89 DanburyAreaTC         17:31.00     8
 11 Casey, Brian              88 Unattached CT         17:42.00
 12 Alvarez, Corey            89 DanburyAreaTC         17:47.00     9
 13 McBeth, Dylan             88 DanburyAreaTC         18:02.00    10
 14 Frestas, Andrew           89 DanburyAreaTC         18:02.10    11
 15 NcKinney, Kevin           89 DanburyAreaTC         18:10.00    12
 16 Holt, Daniel              88 CtHomeschoolH         18:33.00
 17 Miele, Kevin              89 DanburyAreaTC         19:17.00    13
 18 randolfi, Troy            89 NewFairfieldFT        20:00.00
 19 Guffey, Matthew           89 CtHomeschoolH         20:28.00
 20 Foley, Andrew             89 SouthWindSports       20:34.00

Event 19  5 km Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hand, Kerry               83 ClubCT                19:57.00
  2 Crampton, Kasey           87 LitchfieldTC          20:41.00
  3 Boreen, Kirstin           87 ClubCT                20:57.00
  4 Smith, Francis            87 SouthWindSports       21:23.00
  5 Chiano, Jasmine           86 SouthWindSports       21:51.00
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec