Join/Renew Now

Results - USATF Adirondack Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/7/04 - Saratoga Springs State Park

Event 1  2000 Meter Run CC Sub-Bantam Mixed
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Girls
  1 Scott, Kaylee             97 Averill Park RR           8:58      11:09
  2 Regan, Megan              96 Averill Park RR           9:01      11:12
  3 Hulbert, Erin             96 Clifton Park TC           9:12      11:26
  4 Izzo, Anna                96 Lake Placid 7            10:45      13:21
  5 Sternberg, Keara          96 Unat                     11:39      14:28
  6 Goodell, Kiera            97 Unat                     11:51      14:44
  7 Tarullo, Cassidy          97 Bethlehem Youth          12:03      14:59
  8 McMillen, Jessica         96 Averill Park RR          12:25      15:25
  9 Pierson, Laura            96 Bethlehem Youth          13:11      16:22

Results - Boys
  1 Benson, Robert            96 Clifton Park TC           8:18      10:19
  2 Chrzan, Brian             96 Clifton Park TC           8:34      10:38
  3 Rokjer, Matthew           96 Averill Park RR           8:51      10:59
  4 Nuss, Owen                96 Averill Park RR           8:55      11:05
  5 Ross, Justin              97 Unat                      9:03      11:14
  6 Regan, Matthew            96 Averill Park RR           9:03      11:15
  7 Van Epps, Justin          96 Clifton Park TC           9:19      11:35
  8 Schindler, Spencer        97 Onteora Running           9:27      11:44
  9 Allison, Tristin          96 Unat                     10:22      12:53

Event 2  3 km Run CC Bantam Mixed
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Girls
  1 Cure, Lea                 94 Bethlehem Youth           7:14      13:28
  2 Gothner, Emma             94 Lake Placid 5             7:19      13:38
  3 Malone, Maggie            95 Unat                      7:29      13:57
  4 McElhenny, Bridget        94 Clifton Park TC           7:33      14:03
  5 Hale, Rachel              95 Unat                      7:40      14:17
  6 Everett, Claire           95 Averill Park 3            7:43      14:23    1
  7 Hollinger, Emily          95 Averill Park 3            7:44      14:25    2
  8 Hayes, Kristen            94 Menands Union             7:45      14:27
  9 Moles, Piper              94 Lake Placid 5             8:06      15:06
 10 Nuss, Sarah               94 Averill Park RR           8:22      15:35
 11 Slemp, Amy                95 Clifton Park TC           8:26      15:43
 12 Hitchcock, Mary           95 Averill Park 3            8:28      15:47    3
 13 Caher, Kerry              94 Clifton Park TC           8:28      15:47
 14 Willsey, Jacqueline-Ann   95 Averill Park 3            8:32      15:53    4
 15 Mears, Samantha           96 Unat                      8:36      16:01
 16 Cross, Emily              95 Unat                      8:58      16:43
 17 Despart, Anna             95 Unat                      8:59      16:45
 18 Nunziato, Alison          95 Averill Park 3            9:05      16:56    5
 19 Goodell, Kate             95 Unat                      9:06      16:58
 20 Tarullo, Carly            94 Bethlehem Youth           9:55      18:30
 21 Reynolds, Nora            94 Bethlehem Youth          10:02      18:42
 22 Buck, Katrina             95 Lake Placid 5            10:33      19:39
 23 Doscher, Marissa          94 Averill Park 3           11:20      21:08    6
 24 Kirby, Emma               95 Clifton Park TC          11:21      21:10
 25 Lieb, Camryn              94 Lake Placid 5            11:56      22:14

Results - Boys
  1 Ferguson, Justin          94 Troy Trailblazers         6:26      12:00
  2 Hale, Zachary             94 Unat                      6:29      12:04
  3 Taylor, Henry             94 Bethlehem Youth           6:31      12:09    1
  4 Hoar, Devon               94 Unat                      6:48      12:40
  5 Izzo, Joseph              94 Lake Placid 6             7:16      13:32
  6 Babcock, Perry            94 Lake Placid 6             7:16      13:33
  7 Duffey, Sean              94 Unat                      7:23      13:46
  8 McElhenny, Dylan          95 Clifton Park TC           7:31      14:01    2
  9 Chrzan, Steven            94 Clifton Park TC           7:38      14:13    3
 10 Razzano, Dominic          95 Averill Park 6            7:50      14:35    4
 11 Caton, Luke               95 Bethlehem Youth           8:01      14:57    5
 12 Mooradian, Peter          95 Clifton Park TC           8:15      15:22    6
 13 Hayes, Michael            94 Averill Park 6            8:17      15:26    7
 14 Selib, Otis               95 Unat                      8:18      15:29
 15 Farrell, Trevor           96 Unat                      8:21      15:34
 16 Murray, Brendan           94 Unat                      8:21      15:34
 17 Roback, TJ                94 Clifton Park TC           8:28      15:47    8
 18 Dyer, Cody                95 Bethlehem Youth           8:38      16:05    9
 19 Coleman, William          95 Unat                      8:50      16:28
 20 Pierson, Steven           94 Bethlehem Youth           9:19      17:21   10
 21 Lemetyinen, Jonas         94 Clifton Park TC           9:20      17:23   11
 22 Reynolds, Nicholas        95 Bethlehem Youth           9:26      17:34   12
 23 Brucato, Peter            95 Averill Park 6           10:22      19:19   13
 24 Murphy, Matthew           94 Clifton Park TC          11:00      20:30   14
 25 Curtin, Kevin             95 Averill Park 6           11:08      20:45   15
 26 Curtin, Brian             95 Averill Park 6           11:20      21:07   16

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
 Results - Girls
   1 Averill Park Road Runners    15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:17:24.00
         Average:    15:28.80

 Results - Boys
   1 Clifton Park Track Club      30    2    3    6    8   11   14
      Total Time:  1:16:46.00
         Average:    15:21.20
   2 Bethlehem Youth T & F Clu    37    1    5    9   10   12
      Total Time:  1:18:06.00
         Average:    15:37.20
   3 Averill Park Road Runners    55    4    7   13   15   16
      Total Time:  1:31:12.00
         Average:    18:14.40

Event 3  3 km Run CC Midget Mixed
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Girls
  1 Turcotte, Sarah           92 Adirondack Runners        6:33      12:13
  2 Legacy, Amber             92 Unat                      6:57      12:56
  3 Buono, Amy                92 Onteora Running           7:01      13:04
  4 Gallagher, Grace          92 Unat                      7:05      13:13
  5 Izzo, Elizabeth           92 Lake Placid 4             7:06      13:14    1
  6 Ostrum, Helenka           92 Unat                      7:11      13:23
  7 Wilson, Morgan            92 Adirondack Runners        7:32      14:01
  8 Frederick, Melissa        93 Adirondack Runners        7:32      14:02
  9 Hanson, Kelsey            92 Clifton Park TC           7:33      14:04
 10 Nephew, Molly             92 Menands Union             7:41      14:18
 11 Davis, Chelsea            93 Clifton Park TC           7:42      14:21
 12 Madden, Katie             92 Lake Placid 4             8:04      15:02    2
 13 Dwyer, Deirdre            93 Unat                      8:04      15:03
 14 Balzano, Kailyn           93 Averill Park 7            8:12      15:17
 15 Hirsch, Emily             92 Unat                      8:23      15:37
 16 Brucato, Lauren           92 Averill Park 7            8:55      16:38
 17 Meehan, Laura             93 Averill Park 7            9:00      16:46
 18 Thomas, Racheal           92 Averill Park 7            9:16      17:15
 19 Duguay, Krystal           92 Lake Placid 4             9:23      17:30    3
 20 Valentine, Catherine      92 Lake Placid 4             9:24      17:31    4
 21 Valentine, Carolyn        92 Lake Placid 4             9:39      17:58    5
 22 Mellor, Elise             92 Lake Placid 4            10:36      19:44    6
 23 Casey, Olivia             92 Unat                     11:16      20:59

Results - Boys
  1 Harris, Daniel            92 Clifton Park TC           6:18      11:44
  2 McClelland, Zander        92 Lake Placid 3             6:22      11:52
  3 Rappazzo, Garrett         92 Averill Park 8            6:40      12:24    1
  4 Young, Erik               92 Lake Placid 3             6:43      12:30
  5 Dyer, Bryan               92 Bethlehem Youth           6:45      12:35    2
  6 Kent, Trevor              92 Unat                      6:47      12:38
  7 Cowan, Sam                93 Lake Placid 3             6:50      12:44
  8 Despart, Christopher      92 Unat                      6:54      12:51
  9 Will, Jonathon            93 Averill Park 8            6:54      12:52    3
 10 Schindler, Ryan           92 Onteora Running           6:55      12:53
 11 Sanford, Sean             93 Bethlehem Youth           6:57      12:56    4
 12 George, Nathan            92 Unat                      7:04      13:10
 13 Edmonds, Caleb            92 Unat                      7:13      13:26
 14 Loomis, Christopher       93 Unat                      7:15      13:31
 15 Hollinger, Robert         92 Averill Park 8            7:18      13:36    5
 16 Yalamas, Michael          92 Onteora Running           7:22      13:43
 17 Cross, Alex               93 Unat                      7:31      14:01
 18 Wilson, Ian               93 Clifton Park TC           7:34      14:06
 19 Ross, Jonathan            93 Unat                      7:41      14:19
 20 Anderson, Joshua          92 Averill Park 8            7:51      14:38    6
 21 McMillen, Taylor          93 Averill Park 8            8:12      15:17    7
 22 Siegard, Adam             92 Bethlehem Youth           8:30      15:50    8
 23 Chilion, Bradford         92 Bethlehem Youth           8:36      16:01    9
 24 Malone, Michael           93 Unat                      8:36      16:02
 25 Pierson, Eric             92 Bethlehem Youth           8:48      16:24   10
 26 Abbuhl, Jake              93 Bethlehem Youth           9:12      17:09   11
 27 Danaher, Sean             92 Unat                      9:40      18:01
 28 Slemp, Alexander          92 Clifton Park TC          10:46      20:04

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
 Results - Girls
   1 Lake Placid Iron Kids 4      15    1    2    3    4    5    6
      Total Time:  1:21:15.00
         Average:    16:15.00

 Results - Boys
   1 Averill Park Road Runners    22    1    3    5    6    7
      Total Time:  1:08:47.00
         Average:    13:45.40
   2 Bethlehem Youth T & F Clu    33    2    4    8    9   10   11
      Total Time:  1:13:46.00
         Average:    14:45.20

Event 4  4 km Run CC Youth Mixed
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Girls
  1 Dow, Samantha             90 Unat                      6:15      15:32
  2 McDermott, Marin          90 Troy Trailblazers 3       6:29      16:06    1
  3 Linden-Darrow, Hannah     90 Averill Park 2            6:33      16:17    2
  4 Madsen, Jennifer          91 Unat                      6:37      16:26
  5 McTague, Emily            90 Red Gremlin AC            6:46      16:49    3
  6 Stevens, Molly            91 Unat                      6:51      17:01
  7 Krause, Mekenzie          90 Unat                      6:53      17:05
  8 Ferlazzo, Liz             91 Troy Trailblazers 3       6:53      17:05    4
  9 Cure, Emily               91 Bethlehem Youth           6:54      17:08
 10 Hilts, Emily              90 Red Gremlin AC            6:56      17:14    5
 11 Ferguson, Lianna          90 Troy Trailblazers 3       6:56      17:14    6
 12 McClelland, Jane          91 Lake Placid 2             6:57      17:16
 13 Hill, Maureen             90 Red Gremlin AC            7:01      17:25    7
 14 McCartan, Shannon         91 Bethlehem Youth           7:01      17:27
 15 Fitzgerald, Kelsey        91 Red Gremlin AC            7:08      17:44    8
 16 Sullivan, Melissa         91 Troy Trailblazers 3       7:11      17:52    9
 17 Wheeler, Morgan           91 Averill Park 2            7:12      17:54   10
 18 Cioffi, Lindsay           90 Red Gremlin AC            7:15      18:00   11
 19 Rokjer, Ashley            91 Averill Park 2            7:19      18:10   12
 20 Dellehunt, Rachel         91 Unat                      7:40      19:02
 21 Smith, Erin               90 Troy Trailblazers 3       7:42      19:07   13
 22 Hawley, Britni            90 Unat                      7:48      19:23
 23 Godfrey, Lindsey          91 Unat                      7:54      19:39
 24 Moran, Elizabeth          90 Red Gremlin AC            8:03      20:00   14
 25 O'Brien, Mollie           91 Averill Park 2            8:04      20:03   15
 26 Edmunds, Zoe              91 Averill Park 2            8:05      20:04   16
 27 Keegan-Twombly, KC        91 Onteora Running           8:28      21:01
 28 Evarts, Janet             91 Troy Trailblazers 3       9:07      22:38   17
 29 Kivlen, Elizabeth         91 Averill Park 2            9:53      24:32   18
 30 McManamon, Katlyn         91 Onteora Running           9:54      24:36

Results - Boys
  1 Danaher, Michael          91 Unat                      5:56      14:44
  2 Dowd, Connor              90 Averill Park 1            6:02      15:00    1
  3 Wilson, Zach              91 Averill Park 1            6:03      15:01    2
  4 Dosch, Stefan             91 Red Gremlin AC            6:07      15:11
  5 Serafini, Louis           91 Red Gremlin AC            6:10      15:18
  6 Johnston, Kevin           90 Red Gremlin AC            6:19      15:40
  7 Byrne, Jonathan           90 Red Hook 1                6:21      15:45    3
  8 Antalek, Dylan            90 Troy Trailblazers         6:21      15:47
  9 Traudt, Ryan              91 Red Hook 1                6:26      15:58    4
 10 Schmidt, Klaus            90 Red Hook 1                6:27      16:01    5
 11 Dalzell, Spencer          91 Red Hook 1                6:27      16:02    6
 12 Edmonds, Peter            90 Unat                      6:29      16:05
 13 Secor, Sean               90 Unat                      6:32      16:14
 14 Cure, Chris               91 Bethlehem Youth           6:33      16:15
 15 Grasso, Patrick           90 Averill Park 1            6:34      16:19    7
 16 Riedinger, Joshua         91 Red Hook 1                6:36      16:22    8
 17 Williams, Alex            90 Red Gremlin AC            6:39      16:32
 18 George, Aaron             90 Unat                      6:40      16:33
 19 Treu, Ross                91 Red Hook 1                6:40      16:35    9
 20 Bub, Nathan               91 Averill Park 1            6:44      16:44   10
 21 Oglesby, MacKenzie        90 Unat                      6:52      17:03
 22 Hollinger, Jeffrey        90 Averill Park RR           6:53      17:06
 23 Gutbroot, Kyle            90 Averill Park 1            6:53      17:06   11
 24 Pasquali, Thomas          90 Averill Park 1            6:54      17:08   12
 25 Despart, Zachary          90 Unat                      7:04      17:33
 26 McInerney, Shane          91 Unat                      7:29      18:35
 27 Scudds, Timothy           90 Averill Park 1            8:15      20:30   13
 28 Acosta, Dylan             91 Unat                      8:20      20:41

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
 Results - Girls
   1 Troy Trailblazers 3          33    1    4    6    9   13   17
      Total Time:  1:27:24.00
         Average:    17:28.80
   2 Red Gremlin AC               34    3    5    7    8   11   14
      Total Time:  1:27:12.00
         Average:    17:26.40
   3 Averill Park Road Runners    55    2   10   12   15   16   18
      Total Time:  1:32:28.00
         Average:    18:29.60

 Results - Boys
   1 Red Hook 1                   26    3    4    5    6    8    9
      Total Time:  1:20:08.00
         Average:    16:01.60
   2 Averill Park Road Runners    31    1    2    7   10   11   12   13
      Total Time:  1:20:10.00
         Average:    16:02.00

Event 5  5 km Run CC Intermediate Mixed
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Girls
  1 McClelland, Megan         89 Lake Placid 1             6:06      18:57
  2 Dwyer, Siobhan            88 Unat                      6:19      19:36
  3 Hollinger, Andrea         88 Averill Park RR           6:20      19:41
  4 McClelland, Sophie        89 Lake Placid 1             6:25      19:55
  5 Kuhl, Alexandria          89 Troy Trailblazers 2       6:26      19:59    1
  6 Edmunds, Hilary           89 Unat                      6:33      20:20
  7 Morelli, Jessica          88 Red Gremlin AC            6:35      20:26    2
  8 Baggetta, Angelica        89 Troy Trailblazers 2       6:40      20:41    3
  9 Finnegan, Shannon         89 Red Gremlin AC            6:41      20:45    4
 10 O'Connor, Mairin          89 Troy Trailblazers 2       6:49      21:08    5
 11 Frick, Catherine          89 Troy Trailblazers 2       6:49      21:11    6
 12 Connor, Allison           89 Troy Trailblazers 2       7:02      21:50    7
 13 O'Mara, Allison           88 Troy Trailblazers 2       7:02      21:51    8
 14 Devlin, Paige             89 Lake Placid 1             7:03      21:54
 15 Carver, Nancy             89 Unat                      7:12      22:21
 16 McTague, Sarah            88 Red Gremlin AC            7:15      22:30    9
 17 Dosch, Marina             88 Red Gremlin AC            7:20      22:44   10
 18 Frenyea, Kayla            89 Unat                      7:27      23:09
 19 Ochs, Sara                89 Red Gremlin AC            8:00      24:49   11
 20 DeAprix, Kelly            89 Troy Trailblazers 2       8:07      25:12   12
 21 Orzolek, Kaleigh          88 Troy Trailblazers         8:32      26:29

Results - Boys
  1 Edmonds, Joshua           88 Unat                      5:11      16:04
  2 Shaffer, Matthew          88 Averill Park A            5:24      16:45    1
  3 DuBois, Seth              88 Averill Park B            5:24      16:45    2
  4 Frost-Tift, Joel          88 Averill Park B            5:25      16:48    3
  5 Grasso, Nicholas          88 Averill Park A            5:25      16:49    4
  6 Mulcahy, Kevin            88 Adirondack Run 1          5:25      16:50    5
  7 Beaudette, Jeremy         88 Adirondack Run 1          5:26      16:51    6
  8 O'Connor, Kevin           88 Averill Park B            5:29      17:02    7
  9 Devaney, John             88 Troy Trailblazers         5:34      17:16
 10 Wager, Justin             88 Averill Park A            5:34      17:18    8
 11 Hotmer, Jon               88 Adirondack Run 1          5:37      17:26    9
 12 Horton, Kevin             88 Unat                      5:37      17:27
 13 Niezgoda, Colin           88 Averill Park B            5:38      17:29   10
 14 Bulson, Daniel            89 Averill Park B            5:44      17:47   11
 15 Catone, Lj                88 Averill Park A            5:48      17:59   12
 16 Cashdollar, Gregory       89 Unat                      5:48      18:00
 17 Gallagher, Sean           88 Adirondack Run 1          5:50      18:06   13
 18 Connor, Mark              89 Adirondack Run 1          5:53      18:16   14
 19 Paul, Cherian             89 Red Gremlin AC            5:54      18:18
 20 Haas, Zach                89 Unat                      5:55      18:23
 21 Newell, Jared             88 Adirondack Run 1          5:56      18:23   15
 22 Thomas, Joshua            88 Averill Park A            5:57      18:29   16
 23 Soprano, Matthew          89 Unat                      5:58      18:32
 24 Edmans, Andrew            89 Averill Park A            6:18      19:32   17
 25 Sheehan, Kevin            89 Bethlehem Youth           6:19      19:38

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
 Results - Girls
   1 Troy Trailblazers 2          22    1    3    5    6    7    8   12
      Total Time:  1:44:49.00
         Average:    20:57.80
   2 Red Gremlin AC               36    2    4    9   10   11
      Total Time:  1:51:14.00
         Average:    22:14.80

 Results - Boys
   1 Averill Park Road Runners    33    2    3    7   10   11
      Total Time:  1:25:51.00
         Average:    17:10.20
   2 Averill Park Road Runners    41    1    4    8   12   16   17
      Total Time:  1:27:20.00
         Average:    17:28.00
   3 Adirondack Runners 1         47    5    6    9   13   14   15
      Total Time:  1:27:29.00
         Average:    17:29.80

Event 6  5 km Run CC Young Mixed
==================================================================================
    Name                    Year Team                  Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
Results - Women
  1 King, Keelan              86 Unat                      6:15      19:25
  2 Boska, Chelsea            87 Red Gremlin AC            6:18      19:34    1
  3 Soholaw, Jessica          87 Red Gremlin AC            6:27      20:02    2
  4 Pagano, Adelaide          87 Red Gremlin AC            6:35      20:26    3
  5 Soblosky, Nicole          87 Red Gremlin AC            6:55      21:28    4
  6 Bisaccio, Lyndsay         87 Unat                      7:14      22:28
  7 Bennett, Rachel           86 Troy Trailblazers         7:20      22:46
  8 Johnston, Leslie          87 Red Gremlin AC            7:27      23:09    5
  9 Fitzpatrick, Amy          87 Troy Trailblazers         8:00      24:51
 10 Nardini, Amanda           86 Troy Trailblazers        15:07      46:56

Results - Men
  1 Raucci, David             86 Troy Trailblazers 1       4:58      15:25    1
  2 Hill, Adam                87 Unat                      5:22      16:39
  3 Doyon, Timothy            87 Unat                      5:23      16:41
  4 Wilcox, Jon               87 Troy Trailblazers 1       5:27      16:55    2
  5 Petty, Brendan            87 Troy Trailblazers 1       5:42      17:42    3
  6 Quinones, Ruben           87 Troy Trailblazers 1       5:44      17:49    4
  7 Der Ohannesian, Paul      87 Troy Trailblazers 1       5:46      17:54    5
  8 Levens, Creig             86 Averill Park RR           5:47      17:57
  9 Butterworth, Adam         87 Troy Trailblazers 1       5:47      17:58    6
 10 Durkin, Tim               87 Troy Trailblazers 1       5:55      18:23    7
 11 Stalker, Brandon          87 Troy Trailblazers 1       6:06      18:56    8
 12 Rindell, Robert           86 Unat                      6:23      19:49

Team Scores
=================================================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
=================================================================================
 Results - Women
   1 Red Gremlin AC               15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:44:39.00
         Average:    20:55.80

 Results - Men
   1 Troy Trailblazers 1          15    1    2    3    4    5    6    7    8
      Total Time:  1:25:45.00
         Average:    17:09.00
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec