Join/Renew Now

Results - USATF West Virginia Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/19/04 - Laidley Field, Charleston, WV

100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alaysia Powell               Dunbar, WV               18.67

200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Alaysia Powell               Dunbar, WV               41.98

400 Meter Dash Sub-Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Alaysia Powell               Dunbar, WV             1:34.76

100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Janecia Harris               South Charleston, W      15.33
  2 Nichole Paige                Charleston, WV           17.52

200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Janecia Harris               South Charleston, W      34.82
  2 Nichole Paige                Charleston, WV           38.62

400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Janecia Harris               South Charleston, W    1:21.17
  2 Nichole Paige                Charleston, WV         1:35.72

800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Peyton Adkins                Gallipolis, OH         2:52.85

1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Peyton Adkins                Gallipolis, OH         6:00.16

Long Jump Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Peyton Adkins                Gallipolis, OH         9-11.00

Shot Put (6#) Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Emily Kitchen                Point Pleasant, WV    14-10.50

Long Jump Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Katelyn McGuffin             Huntington, WV        11-07.25

Shot Put (6#) Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Leshea Strader               So. Charleston, WV    22-04.50
  2 Leigh Poindexter             Charleston, WV        22-02.50

Discus Throw (1K) Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Susan Godwin                 Buckhannon, WV           62-09
  2 Leigh Poindexter             Charleston, WV           58-00
  3 Leshea Strader               So. Charleston, WV       56-01

100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Aareon Payne                 Akron, OH                13.03
  2 Virlisa Pryor                Charleston, WV           13.79

200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Aareon Payne                 Akron, OH                27.65
  2 Virlisa Pryor                Charleston, WV           27.90

400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Chelsea Knotts               Ripley, WV             1:01.35
  2 Virlisa Pryor                Charleston, WV         1:04.88
  3 Cari Shaffer                 Morgantown, WV         1:06.27
  4 Charity Hairston             Charleston, WV         1:07.59
  5 Alolione Burger              Institute, WV          1:19.06

800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Chelsea Knotts               Ripley, WV             2:22.99
  2 Charity Hairston             Charleston, WV         2:49.52
  3 Alolione Burger              Institute, WV          3:30.62

3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Lauren Adkins                Gallipolis, OH        11:46.73
 -- Christine Azevedo            Elkview, WV                 NT

100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Cari Shaffer                 Morgantown, WV           18.15

4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Capital City Striders  'A'                          4:56.36

Shot Put (6#) Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Shannon Hooper               Capital City Str      28-08.50
  2 Alie Hipes                   Point Pleasant, WV    27-04.00

Discus Throw (1K) Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Shannon Hooper               Capital City Str         77-07
  2 Alie Hipes                   Point Pleasant, WV    67-02.50

Javelin Throw (600G) Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Shannon Hooper               Capital City Str         65-06
  2 Alie Hipes                   Point Pleasant, WV       43-06

100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mallory Nowlin               Apple Grove, WV          13.77

200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Christinia Saunders          Fayetteville, WV         25.72
  2 Mallory Nowlin               Apple Grove, WV          27.86

400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Christinia Saunders          Fayetteville, WV       1:01.45
  2 Aleshia Hairston             Charleston, WV         1:04.76
  3 Mallory Nowlin               Apple Grove, WV        1:05.97

800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Aleshia Hairston             Charleston, WV         2:39.20

High Jump Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kendall McCaugherty          Bridgeport, WV         5-00.00

Long Jump Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kendall McCaugherty          Bridgeport, WV        13-06.00
  2 Mallory Nowlin               Apple Grove, WV       12-09.75

Shot Put (4K) Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kattie Hipes                 Point Pleasant, WV    32-09.00
  2 Kristi Savina                Salem, WV             26-10.00
  3 Heather Sheme                Capital City Str      26-02.00

Discus Throw (1.0k) Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kristi Savina                Salem, WV                93-11
  2 Kattie Hipes                 Point Pleasant, WV       89-10
  3 Heather Sheme                Capital City Str         71-11

Javelin Throw (600 G) Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kattie Hipes                 Point Pleasant, WV       48-03

100 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Shardal Twyman               Capital City Str         13.77

200 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Shardal Twyman               Capital City Str         26.18

100 Meter Hurdles (33") Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kristen Loughery             Hurricane, WV            15.41

400 Meter Hurdles (30") Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kristen Loughery             Hurricane, WV          1:08.62

High Jump Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Nikki Costa                  Alloy, WV              4-08.00
  2 Kristen Loughery             Hurricane, WV          4-06.00

Pole Vault Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jennifer Hansen              Elkview, WV           12-00.00
  2 Kristen Loughery             Hurricane, WV         11-00.00
  3 Maggie Tincher               Scott Depot, WV      J11-00.00

Long Jump Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Shardal Twyman               Capital City Str      15-02.00

Shot Put (4K) Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Fawn Washington              Charleston, WV        35-11.00
  2 Megan Scites                 Milton, WV            34-00.00

Discus Throw (1K) Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Fawn Washington              Charleston, WV          108-04
  2 Megan Scites                 Milton, WV            81-10.25

100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Maleek Young                 Charleston, WV           18.08
  2 Darian Daniels               St. Albans, WV           19.05
  3 Elijah Powell                Dunbar, WV               19.18
  4 Derron Ruffin                St. Albans, WV           20.02

200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Maleek Young                 Charleston, WV           39.20
  2 Elijah Powell                Dunbar, WV               41.40
  3 Derron Ruffin                St. Albans, WV           44.04

400 Meter Dash Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Maleek Young                 Charleston, WV         1:30.85
  2 Elijah Powell                Dunbar, WV             1:35.27
  3 Darian Daniels               St. Albans, WV         1:41.13

800 Meter Run Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Derron Ruffin                St. Albans, WV         4:20.05

Long Jump Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ryan McGuffin                Huntington, WV         8-08.00
  2 Bradley Knotts               Ripley, WV             4-04.75

Shot Put (6#) Sub-Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Bradley Knotts               Ripley, WV            10-09.00

100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Brian Powell                 Dunbar, WV               16.55

200 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Powell                 Dunbar, WV               38.34

400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 John Wheeler                 Charleston, WV         1:23.12
  2 Brian Powell                 Dunbar, WV             1:33.23

800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 John Wheeler                 Charleston, WV         3:15.19

100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Alonso Bradley               Capital City Str         17.55
  2 Xavier Bradley               Capital City Str         19.58

200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Alonso Bradley               Capital City Str         38.13
  2 Xavier Bradley               Capital City Str         44.49

400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Christopher Wilson           Cross Lanes, WV        1:14.65
  2 Kavlon Casdorph              Charleston, WV         1:18.96
  3 Joshua Morris                Capital City Str       1:24.64

800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Christopher Wilson           Cross Lanes, WV        2:56.61
  2 Kavlon Casdorph              Charleston, WV         3:13.48
  3 Joshua Morris                Capital City Str       3:29.44

Shot Put (6#) Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Xavier Crosby                Charleston, WV        26-06.25
  2 Jalen Daniels                St. Albans, WV        20-11.50

Discus Throw (1K) Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Xavier Crosby                Charleston, WV           49-06
  2 Jalen Daniels                St. Albans, WV           37-02

100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tyanthony Briggs             Capital City Str         15.09

400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Eric Burton                  Cross Lanes, WV        1:04.16

800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Eric Burton                  Cross Lanes, WV        2:31.79

Pole Vault Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Travis Keaton                Proctorville, OH       8-06.00

Shot Put (4K) Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tyanthony Briggs             Capital City Str      27-07.00

Discus Throw (1K) Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tyanthony Briggs             Capital City Str         69-09

Javelin Throw (600 G) Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tyanthony Briggs             Capital City Str      78-04.50

100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 William Hopkins              Youngstown, OH           12.05

200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 William Hopkins              Youngstown, OH           23.97
  2 John Hipes                   Point Pleasant, WV       29.49

800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Rayshawn Cook                Youngstown, OH         2:17.78

Pole Vault Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Brian Lloyd                  Unattached            11-06.00
  2 Justin Fameso                Triadelphia, WV       11-00.00
  2 Jordan Pennybaker            Unattached            11-00.00

Shot Put (12#) Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 John Hipes                   Point Pleasant, WV    34-06.50

Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ryan Godwin                  Buckhannon, WV       132-06.50

Javelin Throw (800G) Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 John Hipes                   Point Pleasant, WV       81-08

200 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Dorian Townsend              Youngstown, OH           23.05

400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Andrew Darlington            Beckley, WV              56.81

800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Andrew Darlington            Beckley, WV            2:23.52

High Jump Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Sam Crosby                   Malden, WV             6-02.00

Pole Vault Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Scott Stevens                Germantown, OH        13-00.00

Long Jump Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Sam Crosby                   Malden, WV            19-07.00

Shot Put (12#) Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Scholl               Proctorville, OH      33-06.75

Discus Throw (1.6K) Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Scholl               Proctorville, OH      82-10.25
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec