Join/Renew Now

Results - USATF Arizona Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/12-13/04 - Tolleson HS

Event 201  100 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2182 Jaszmyne Smith      10 Rising Sun             13.70      14.21Q  3
  2  2125 Joyelle Dancy        9 AZ Panthers,Peoria,    14.95      14.58Q  1
  3  2187 Jasmine Wilson       9 Rising Sun             14.50      14.82Q  2
  4  2026 Moriah Hayes         9 AZ Cheetahs            15.15      14.90Q  4
  5  2452 Brianna Rodriquez   10 T Elite                13.81      14.77q  1
  6  2131 Treniese Sylve      10 AZ Panthers,Phoenix    14.90      14.81q  3
  7  2265 Brianna Blunt       10 DoRight                14.16      14.95q  2
  8  2135 Chanel Yarbrough     8 AZ Panthers,Peoria,    16.33      15.68q  3
  9  2050 Takerra Waters       8 AZ Cheetahs            15.80      15.76q  1
 10  2216 Justice Cox          9 AZ Striders            16.07      16.06   3
 11  2360 Danielle Lacy        7 Muhammad Track C                  16.27   1
 12  2160 Savannah Bowen       8 Rising Sun             14.40      16.45   4
 13  2123 Kaitlyn Courtenay    9 AZ Panthers            17.08      16.53   4
 14  2051 Tijaha Waters        9 AZ Cheetahs            17.00      16.89   4
 15  2143 Jasmine Arollo      10 AZ Puma                17.39      16.91   2
 16  3767 Savannah Eklund      9 Cold Water Expre       16.90      16.92   2
 17  2167 Taylor Colter        9 Rising Sun,Peoria,     14.80      17.02   3
 18  2266 Rayenn Boyd          8 DoRight                17.98      17.06   3
 19  2218 Sarah Dennard        8 AZ Striders                       17.17   2
 20  2279 Savannah Meador      9 DoRight,Glendale, A    20.04      17.29   4
 21  3721 Khiya Malone         8 Phoenix Flyers,Pel     18.69      17.40   2
 22  2166 Nakyra Colter        9 Rising Sun,Peoria,     14.20      19.40   4
 23  2486 Sapphire Dowhan      8 Unattached             18.65      19.50   1
 24  2186 Christine Willifor   6 Rising Sun             15.70      20.24   2

Event 201  100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  2182 Jaszmyne Smith      10 Rising Sun             14.21      14.15
  2  2125 Joyelle Dancy        9 AZ Panthers,Peoria,    14.58      14.59
  3  2131 Treniese Sylve      10 AZ Panthers,Phoenix    14.81      14.63
  4  2187 Jasmine Wilson       9 Rising Sun             14.82      14.69
  5  2265 Brianna Blunt       10 DoRight                14.95      14.76
  6  2026 Moriah Hayes         9 AZ Cheetahs            14.90      14.85
  7  2452 Brianna Rodriquez   10 T Elite                14.77      15.00
  8  2050 Takerra Waters       8 AZ Cheetahs            15.76      15.89
  9  2135 Chanel Yarbrough     8 AZ Panthers,Peoria,    15.68      16.00

Event 202  200 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2179 Jasmin Pratt        10 Rising Sun,Phoenix,    27.80      29.32Q  4
  2  2452 Brianna Rodriquez   10 T Elite                29.58      30.49Q  3
  3  2284 Taylor Primous       9 DoRight,Phoennix, A    29.98      30.85Q  1
  4  2265 Brianna Blunt       10 DoRight                29.98      31.16Q  2
  5  2402 Jaide Stepter       10 Pops                   31.56      30.96q  3
  6  2026 Moriah Hayes         9 AZ Cheetahs            30.00      31.40q  2
  7  2289 Diamond Vigil       10 DoRight,Phoenix, AZ               32.07q  2
  8  2050 Takerra Waters       8 AZ Cheetahs            33.00      33.90q  4
  9  2160 Savannah Bowen       8 Rising Sun             34.00      34.56q  1
 10  2135 Chanel Yarbrough     8 AZ Panthers,Peoria,    34.35      34.97   2
 11  2278 Shannon Jackson      8 DoRight                           35.01   4
 12  2275 Jasmyne Graham       7 DoRight                35.98      35.02   3
 13  2216 Justice Cox          9 AZ Striders            34.64      35.59   2
 14  2051 Tijaha Waters        9 AZ Cheetahs            36.50      35.63   3
 15  3767 Savannah Eklund      9 Cold Water Expre       37.00      36.41   1
 16  2285 Mykeisha Roberson   12 DoRight                36.39      36.57   4
 17  2266 Rayenn Boyd          8 DoRight                38.77      36.65   4
 18  2166 Nakyra Colter        9 Rising Sun,Peoria,     35.80      37.16   1
 19  3721 Khiya Malone         8 Phoenix Flyers,Pel     37.79      39.39   4
 20  2267 LaQuezanee Davis     6 DoRight                37.00      39.88   3
 21  2218 Sarah Dennard        8 AZ Striders                       40.41   2
 22  2098 Julianna Vanderhou   9 AZ Elite                          40.85   3
 23  2186 Christine Willifor   6 Rising Sun             37.00      41.65   2

Event 202  200 Meter Dash Bantam Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2179 Jasmin Pratt        10 Rising Sun,Phoenix,    29.32      29.18
  2  2452 Brianna Rodriquez   10 T Elite                30.49      30.28
  3  2402 Jaide Stepter       10 Pops                   30.96      30.31
  4  2265 Brianna Blunt       10 DoRight                31.16      30.38
  5  2284 Taylor Primous       9 DoRight,Phoennix, A    30.85      31.12
  6  2026 Moriah Hayes         9 AZ Cheetahs            31.40      31.39
  7  2289 Diamond Vigil       10 DoRight,Phoenix, AZ    32.07      32.04
  8  2050 Takerra Waters       8 AZ Cheetahs            33.90      33.60
  9  2160 Savannah Bowen       8 Rising Sun             34.56      33.68

Event 203  400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1  2178 Ashley Pinkney      10 Rising Sun,Phoenix,  1:05.00    1:06.79   2
  2  2281 Delana Moore         9 DoRight              1:05.02    1:07.31   2
  3  2473 Brittany Jones      10 Trackburners         1:10.00    1:08.91   2
  4  2402 Jaide Stepter       10 Pops                 1:12.11    1:12.56   2
  5  2125 Joyelle Dancy        9 AZ Panthers,Peoria,             1:13.07   1
  6  2341 Dominique Jackson    9 Jesse Owens Memo,Me  1:16.00    1:14.56   2
  7  2023 Danielle Forney      9 AZ Cheetahs          1:16.00    1:19.62   2
  8  2288 Taleisha Thompson    8 DoRight              1:17.62    1:22.12   1
  9  2051 Tijaha Waters        9 AZ Cheetahs          1:25.00    1:29.75   1
 10  2098 Julianna Vanderhou   9 AZ Elite                        1:36.98   1

Event 204  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2269 Jade Dean           10 DoRight,Phoenix, AZ  2:40.12    2:49.95
  2  2341 Dominique Jackson    9 Jesse Owens Memo,Me  2:50.00    3:16.16

Event 205  1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2269 Jade Dean           10 DoRight,Phoenix, AZ  5:27.64    5:41.06

Event 211  100 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2315 Jordan McLamb       10 DoRight                13.01      14.45Q  4
  2  2243 Clayton Stanchik    10 AZ Striders            14.20      14.70Q  3
  2  2245 Kendyl Taylor        9 AZ Striders,Phoenix    14.20      14.70Q  1
  4  2090 Javon Williams      10 AZ Cheetahs,Chandle    13.50      14.86Q  2
  5  3775 Orlando Coleman      8 Phoenix Flyers                    15.18Q  1
  6  2068 DeAndre Harris       9 AZ Cheetahs            15.00      15.28Q  3
  7  2210 Nathan Simpson       9 Rising Sun             15.50      15.39Q  4
  8  2390 Dominique Clevelan   9 Phoenix Flyers         16.07      16.33Q  2
  9  2312 Fredrick Hutchinso   9 DoRight                14.99      15.81q  1
 10  2192 Travis Curtis-Tits   7 Rising Sun             15.50      16.48   2
 11  3763 Emmanuel Thomas      9 So. AZ                            16.53   1
 12  2205 Deon Parks           8 Rising Sun             16.90      16.54   2
 13  3769 Seth Hayes           7 AZ Cheetahs            15.90      16.71   4
 14  2142 Anthony Wynn         7 AZ Panthers,Phoenix    16.52      16.76   1
 15  2316 Morgan McLamb        8 DoRight                16.84      16.93   3
 16  2296 Kenon Blevins        7 DoRight                17.65      17.22   2
 17  2304 Jerome Green         6 DoRight                18.05      17.59   3
 18  2317 Nikaeus Mercer       8 DoRight                18.99      18.12   3
 19  2363 John-Michael Huff    9 Muhammad Track C       17.24      18.63   4
 20  2308 Fredrick Hawkins     6 DoRight                18.05      18.81   1
 21  2303 Thomas Graham Jr     6 DoRight                19.04      20.28   2
 22  2301 Andre Elmore II      6 DoRight                20.54      20.41   4
 23  2389 Eugene Allen         5 Phoenix Flyers         21.58      20.85   2

Event 211  100 Meter Dash Bantam Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2315 Jordan McLamb       10 DoRight                14.45      14.15
  2  2090 Javon Williams      10 AZ Cheetahs,Chandle    14.86      14.19
  3  2245 Kendyl Taylor        9 AZ Striders,Phoenix    14.70      14.49
  4  2243 Clayton Stanchik    10 AZ Striders            14.70      14.55
  5  2210 Nathan Simpson       9 Rising Sun             15.39      15.21
  6  2068 DeAndre Harris       9 AZ Cheetahs            15.28      15.34
  7  3775 Orlando Coleman      8 Phoenix Flyers         15.18      15.42
  8  2312 Fredrick Hutchinso   9 DoRight                15.81      16.16
  9  2390 Dominique Clevelan   9 Phoenix Flyers         16.33      16.72

Event 212  200 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2315 Jordan McLamb       10 DoRight                29.33      29.67Q  2
  2  2090 Javon Williams      10 AZ Cheetahs,Chandle    28.50      29.82Q  1
  3  2318 Braxton Nickerson    9 DoRight                30.04      31.10Q  3
  4  2191 Devontay Curtis-Ti   9 Rising Sun             36.00      29.98Q  1
  5  2245 Kendyl Taylor        9 AZ Striders,Phoenix    31.00      30.91Q  2
  6  2210 Nathan Simpson       9 Rising Sun             29.40      31.78Q  3
  7  2223 Matt Arseneau       10 AZ Striders            31.13      30.97q  1
  8  2243 Clayton Stanchik    10 AZ Striders            31.20      31.53q  1
  9  2325 Kwame' Tarvin        9 DoRight                31.67      32.34q  2
 10  2321 Robert Relf          9 DoRight                37.99      32.37   1
 11  2068 DeAndre Harris       9 AZ Cheetahs            32.00      32.46   3
 12  2229 Marche Dennard       9 AZ Striders,Phoenix               32.56   2
 13  2079 Cole Luke            8 AZ Cheetahs            34.00      33.95   2
 14  3708 Emmanuel Owens       9 Phoenix Flyers         34.62      35.27   1
 15  2190 Derrick Cameron      8 Rising Sun             33.80      35.46   3
 16  2296 Kenon Blevins        7 DoRight                39.80      35.97   2
 17  2462 Walker Ellwood       9 T Elite                           36.49   1
 18  2192 Travis Curtis-Tits   7 Rising Sun             36.00      37.71   2
 19  2304 Jerome Green         6 DoRight                36.35      37.74   3
 20  2316 Morgan McLamb        8 DoRight                37.22      37.93   2
 21  2308 Fredrick Hawkins     6 DoRight                37.63      39.70   1
 22  2363 John-Michael Huff    9 Muhammad Track C       36.99      41.07   3
 23  2301 Andre Elmore II      6 DoRight                40.65      41.85   3
 24  2303 Thomas Graham Jr     6 DoRight                40.06      42.39   3

Event 212  200 Meter Dash Bantam Boys
================================================================================
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  2315 Jordan McLamb       10 DoRight                29.67      28.92
  2  2090 Javon Williams      10 AZ Cheetahs,Chandle    29.82      29.00
  3  2245 Kendyl Taylor        9 AZ Striders,Phoenix    30.91      29.43
  4  2191 Devontay Curtis-Ti   9 Rising Sun             29.98      29.45
  5  2223 Matt Arseneau       10 AZ Striders            30.97      30.48
  6  2318 Braxton Nickerson    9 DoRight                31.10      30.74
  7  2243 Clayton Stanchik    10 AZ Striders            31.53      30.85
  8  2210 Nathan Simpson       9 Rising Sun             31.78      31.85
  9  2325 Kwame' Tarvin        9 DoRight                32.34      31.88

Event 213  400 Meter Dash Bantam Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2191 Devontay Curtis-Ti   9 Rising Sun           1:07.00    1:10.65
  2  2318 Braxton Nickerson    9 DoRight              1:03.65    1:11.21
  3  2300 Tony Dean            9 DoRight,Phoenix, AZ  1:08.65    1:11.27
  4  2223 Matt Arseneau       10 AZ Striders          1:12.40    1:12.81
  5  2229 Marche Dennard       9 AZ Striders,Phoenix             1:17.87
  6  3708 Emmanuel Owens       9 Phoenix Flyers       1:18.23    1:23.58
  7  2316 Morgan McLamb        8 DoRight              1:19.06    1:30.19

Event 214  800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2299 Deselle Dean        10 DoRight,Phoenix, AZ  2:37.65    2:49.48
  2  2214 Chad Williford       9 Rising Sun           2:56.00    2:51.14
  3  2471 Ryan Silva           8 T Elite              2:55.00    2:53.92
  4  2324 Jaylyn Shans         8 DoRight,Phoenix, AZ  2:55.00    2:56.19
  5  3766 Mufasa Cavazos       8 Cold Water Expre                3:13.10
  6  2149 Jason Arollo        10 AZ Puma              3:15.05    3:26.17

Event 215  1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2214 Chad Williford       9 Rising Sun           5:48.00    5:34.76
  2  2299 Deselle Dean        10 DoRight,Phoenix, AZ  5:20.41    5:48.19
  3  2324 Jaylyn Shans         8 DoRight,Phoenix, AZ  5:48.00    5:50.08
  4  2471 Ryan Silva           8 T Elite                         5:52.60
  5  3766 Mufasa Cavazos       8 Cold Water Expre                6:02.20
  6  2254 Jonathan Balkow      8 Casa Grande          7:20.00    7:20.72

Event 218  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3766 Mufasa Cavazos       8 Cold Water Expre               11:52.30

Event 241  4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Rising Sun  'A'                             56.50      55.99
  2 Arizona Cheetahs  'A'                               58.00      58.80
  3 Do Right  'A'                                       59.01      59.52

Event 242  4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Rising Sun  'A'                           4:57.00    4:43.88
  2 Do Right  'A'                                     4:39.00    4:54.93
  3 Do Right  'B'                                     5:10.00    5:47.42

Event 251  4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Striders  'A'                               58.44      57.90
  2 Arizona Cheetahs  'A'                               57.50      58.20
  3 Arizona Rising Sun  'A'                             59.40    1:00.32
  4 Arizona Rising Sun  'B'                           1:06.00    1:07.47

Event 252  4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                     4:57.61    4:42.14
  2 Do Right  'B'                                     5:18.05    5:13.70
  3 Do Right  'C'                                     5:27.06    6:12.84

Event 261  High Jump Bantam Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2473 Brittany Jones      10 Trackburners           1.30m      1.35m
  2  2037 Ashlee Moore         9 AZ Cheetahs            1.25m      1.25m
  3  2131 Treniese Sylve      10 AZ Panthers,Phoenix    1.20m      1.15m
 --  2030 Sherrelle Jordan     9 AZ Cheetahs            1.00m         NH

Event 263  Long Jump Bantam Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2452 Brianna Rodriquez   10 T Elite                3.58m      4.09m
  2  2131 Treniese Sylve      10 AZ Panthers,Phoenix    3.92m      3.85m
  3  2473 Brittany Jones      10 Trackburners           3.92m      3.64m
  4  2037 Ashlee Moore         9 AZ Cheetahs            3.80m      3.51m
  5  2125 Joyelle Dancy        9 AZ Panthers,Peoria,    3.50m      3.41m
  6  2023 Danielle Forney      9 AZ Cheetahs            2.90m      3.18m
  7  2341 Dominique Jackson    9 Jesse Owens Memo,Me    3.59m      3.07m
  8  2275 Jasmyne Graham       7 DoRight                           3.03m
  9  2135 Chanel Yarbrough     8 AZ Panthers,Peoria,    3.60m      2.93m
  9  2402 Jaide Stepter       10 Pops                   3.35m      2.93m
 11  2288 Taleisha Thompson    8 DoRight                3.60m      2.92m
 12  2216 Justice Cox          9 AZ Striders            3.17m      2.70m
 13  2167 Taylor Colter        9 Rising Sun,Peoria,     2.52m      2.64m
 14  2266 Rayenn Boyd          8 DoRight                2.96m      2.53m
 15  2486 Sapphire Dowhan      8 Unattached             2.32m      2.51m
 16  2166 Nakyra Colter        9 Rising Sun,Peoria,                2.46m
 16  2218 Sarah Dennard        8 AZ Striders                       2.46m
 18  2050 Takerra Waters       8 AZ Cheetahs            3.00m      2.39m
 19  2160 Savannah Bowen       8 Rising Sun             2.05m      2.36m
 20  2159 Shineky Alexander    6 Rising Sun                        2.15m
 21  2186 Christine Willifor   6 Rising Sun             2.40m      2.11m
 --  2267 LaQuezanee Davis     6 DoRight                2.66m         ND

Event 265  Shot Put (6#) Bantam Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2347 Breshea Pitts        9 Jesse Owens Memo,Gl    6.16m      6.29m
  2  2127 Samantha Gonzale    10 AZ Panthers            5.22m      5.72m
  3  2030 Sherrelle Jordan     9 AZ Cheetahs            5.05m      5.67m
  4  2419 Cassie Johnson       8 Tonto                             5.35m
  5  2279 Savannah Meador      9 DoRight,Glendale, A    3.90m      5.25m
  6  2143 Jasmine Arollo      10 AZ Puma                4.15m      4.54m

Event 267  Javelin Throw (Mini) Bantam Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2347 Breshea Pitts        9 Jesse Owens Memo,Gl   97.23m     20.34m
  2  2127 Samantha Gonzale    10 AZ Panthers           21.32m     19.90m
  3  2143 Jasmine Arollo      10 AZ Puma               17.90m     15.44m
  4  2279 Savannah Meador      9 DoRight,Glendale, A   19.61m     15.33m
  5  2123 Kaitlyn Courtenay    9 AZ Panthers           12.36m     10.06m
  6  3710 Raven Gibson         8 Phoenix Flyers,Phoe   10.10m      8.79m
  7  3715 Jazz Gibson          9 Phoenix Flyers,Phoe   15.15m      7.71m

Event 271  High Jump Bantam Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2152 Andrew McDonald     10 AZ Puma                1.30m      1.25m
  2  2059 Devin Centers        9 AZ Cheetahs            1.35m      1.15m
  3  2062 Travis Colby        10 AZ Cheetahs            1.20m      1.05m

Event 273  Long Jump Bantam Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3730 Jay Williams         8 AZ Titans                         3.74m
  2  3737 Jordan Shouse       10 Arizona                3.77m      3.70m
  3  2471 Ryan Silva           8 T Elite                3.30m      3.67m
  4  2059 Devin Centers        9 AZ Cheetahs            3.80m      3.58m
  5  2142 Anthony Wynn         7 AZ Panthers,Phoenix    3.36m      3.48m
  6  2205 Deon Parks           8 Rising Sun             3.22m      3.24m
  7  2079 Cole Luke            8 AZ Cheetahs            3.10m      3.22m
  8  2462 Walker Ellwood       9 T Elite                2.56m      3.12m
  9  2193 Austin Dancer        8 Rising Sun             2.07m      3.03m
 10  3775 Orlando Coleman      8 Phoenix Flyers                    2.80m
 11  2379 Jamaal Jones         9 Bobcats,Phoenix, AZ               2.69m
 12  2301 Andre Elmore II      6 DoRight                2.30m      2.31m
 13  2389 Eugene Allen         5 Phoenix Flyers         1.19m      2.12m
 14  3723 Tosan Mayomi         9 Phoenix Flyers,Glen    2.39m      1.78m

Event 275  Shot Put (6#) Bantam Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2062 Travis Colby        10 AZ Cheetahs            8.40m      8.74m
  2  2379 Jamaal Jones         9 Bobcats,Phoenix, AZ    7.81m      7.64m
  3  2152 Andrew McDonald     10 AZ Puma                6.27m      6.15m
  4  2256 Joe-Manuel Garcia   10 Casa Grande            6.50m      6.11m
  5  2317 Nikaeus Mercer       8 DoRight                4.10m      5.79m
  6  2149 Jason Arollo        10 AZ Puma                5.75m      5.25m

Event 277  Javelin Throw (Mini) Bantam Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2062 Travis Colby        10 AZ Cheetahs           27.40m     31.11m
  2  2379 Jamaal Jones         9 Bobcats,Phoenix, AZ   29.66m     27.99m
  3  2152 Andrew McDonald     10 AZ Puma               25.27m     26.56m
  4  2321 Robert Relf          9 DoRight               22.65m     25.09m
  5  2325 Kwame' Tarvin        9 DoRight               20.19m     23.89m
  6  2300 Tony Dean            9 DoRight,Phoenix, AZ   20.04m     20.64m
  7  2149 Jason Arollo        10 AZ Puma               18.97m     19.13m
  8  2193 Austin Dancer        8 Rising Sun            22.15m     17.46m
  9  2391 Clifford Palmer     10 Phoenix Flyers,Scot   15.15m     14.34m
 10  3723 Tosan Mayomi         9 Phoenix Flyers,Glen   15.15m     14.04m
 11  2462 Walker Ellwood       9 T Elite                          13.41m
 12  2312 Fredrick Hutchinso   9 DoRight               19.03m     11.57m
 13  2317 Nikaeus Mercer       8 DoRight               17.61m      8.30m
 --  2121 Mitchell Willard    10 AZ Heat               15.51m         ND
 --  3775 Orlando Coleman      8 Phoenix Flyers                       ND
 --  2389 Eugene Allen         5 Phoenix Flyers                       ND
 --  2433 Skyler Thomas        9 Tonto                                ND

Event 301  100 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
    National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2028 Shannon Jacobs      12 AZ Cheetahs            13.10      13.48Q  1
  2  2048 Bryanna Smythe      12 AZ Cheetahs,Chandle    13.00      13.52Q  2
  3  2128 JaQuaisha Hickman   12 AZ Panthers            13.80      13.92Q  2
  4  3762 Tamara Pridgett     12 So. AZ                            14.19Q  1
  5  2015 Alexis Clay         10 AZ Cheetahs,Chandle    13.90      14.07Q  2
  6  2101 Destiny Lundy       10 Arizona Flames         14.35      14.94Q  1
  6  2247 Natalie Melkonoff   11 Arizona                           14.94Q  1
  8  2044 Derriann Richardso  11 AZ Cheetahs            15.00      14.99q  2
  9  2002 Samantha Chavez     12 AZ Blaze               15.11      15.18q  1
 10  2053 Tori Williams       10 AZ Cheetahs,Chandle    15.10      15.46   2
 11  2161 Samantha Boyd       12 Rising Sun             15.70      15.61   1
 12  3719 Ericka Rogers       11 Phoenix Flyers         16.03      16.22   2

Event 301  100 Meter Dash Midget Girls
=========================================================================
    National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2048 Bryanna Smythe      12 AZ Cheetahs,Chandle    13.52      13.48
  2  2028 Shannon Jacobs      12 AZ Cheetahs            13.48      13.52
  3  2128 JaQuaisha Hickman   12 AZ Panthers            13.92      13.98
  4  2015 Alexis Clay         10 AZ Cheetahs,Chandle    14.07      14.04
  5  3762 Tamara Pridgett     12 So. AZ                 14.19      14.46
  6  2101 Destiny Lundy       10 Arizona Flames         14.94      14.49
  7  2044 Derriann Richardso  11 AZ Cheetahs            14.99      14.60
  8  2247 Natalie Melkonoff   11 Arizona                14.94      14.65
  9  2002 Samantha Chavez     12 AZ Blaze               15.18      15.16

Event 302  200 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
    National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2048 Bryanna Smythe      12 AZ Cheetahs,Chandle    26.00      27.29Q  2
  2  2031 Chinequa Lee        12 AZ Cheetahs            27.60      27.99Q  1
  3  2028 Shannon Jacobs      12 AZ Cheetahs            26.60      27.80Q  2
  4  2172 Bianca Lewis        11 Rising Sun,Peoria,     27.00      28.23Q  1
  5  2219 Sara Epp            12 AZ Striders,Phoenix    28.10      29.04Q  2
  6  2128 JaQuaisha Hickman   12 AZ Panthers            28.50      29.16Q  1
  7  2122 Asya Aspinall       12 AZ Panthers,Phoenix    28.00      29.23q  2
  8  3762 Tamara Pridgett     12 So. AZ                            29.42q  1
  9  2095 Brittany Palencia   11 AZ Elite,Scottsdale    26.00      30.10q  1
 10  2101 Destiny Lundy       10 Arizona Flames         30.06      30.78   2
 11  2247 Natalie Melkonoff   11 Arizona                           31.04   2
 12  2447 Michelle Martin     10 T Elite,Tucson, AZ     29.13      31.87   1
 13  2002 Samantha Chavez     12 AZ Blaze               33.29      32.83   1
 14  2161 Samantha Boyd       12 Rising Sun             33.70      33.32   2
 15  2277 Brienna Jackson     11 DoRight                32.14      33.92   2
 16  3719 Ericka Rogers       11 Phoenix Flyers         32.89      34.17   1
 17  2285 Mykeisha Roberson   12 DoRight                36.39      34.79   1

Event 302  200 Meter Dash Midget Girls
=========================================================================
    National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2048 Bryanna Smythe      12 AZ Cheetahs,Chandle    27.29      27.05
  2  2172 Bianca Lewis        11 Rising Sun,Peoria,     28.23      27.57
  3  2031 Chinequa Lee        12 AZ Cheetahs            27.99      27.59
  4  2028 Shannon Jacobs      12 AZ Cheetahs            27.80      27.66
  5  2128 JaQuaisha Hickman   12 AZ Panthers            29.16      28.61
  6  2219 Sara Epp            12 AZ Striders,Phoenix    29.04      28.63
  7  2122 Asya Aspinall       12 AZ Panthers,Phoenix    29.23      28.65
  8  3762 Tamara Pridgett     12 So. AZ                 29.42      29.20
  9  2095 Brittany Palencia   11 AZ Elite,Scottsdale    30.10      29.51

Event 303  400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
    National: N 55.54  7/27/2001   Ebony Collins, Los Angeles, Ca
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1  2172 Bianca Lewis        11 Rising Sun,Peoria,   1:01.00    1:02.28   2
  2  2031 Chinequa Lee        12 AZ Cheetahs          1:00.00    1:03.29   2
  3  2219 Sara Epp            12 AZ Striders,Phoenix  1:03.10    1:04.14   2
  4  2095 Brittany Palencia   11 AZ Elite,Scottsdale  1:06.00    1:06.26   2
  5  2126 Shantel Edwards     11 AZ Panthers          1:10.00    1:08.23   1
  6  2041 Salimah Muhammad    10 AZ Cheetahs,Chandle  1:10.00    1:08.54   1
  6  2404 April Steward       11 Pops,Tucson, AZ      1:08.75    1:08.54   2
  8  2096 Breana Ruiz         10 AZ Elite,Mesa, AZ    1:07.00    1:08.77   2
  9  2292 Tianna Wheaton      11 DoRight,Phoenix, AZ  1:07.40    1:09.07   2
 10  3724 Tiara Alves         11 Phoenix Flyers       1:13.00    1:10.55   1
 11  2099 Kristina Vanderhou  10 AZ Elite             1:10.00    1:13.56   2
 12  2247 Natalie Melkonoff   11 Arizona                         1:13.67   1
 13  2447 Michelle Martin     10 T Elite,Tucson, AZ   1:08.10    1:13.73   2

Event 304  800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
    National: N 2:13.65  7/29/1995   LaSinda Demus, Santa Rosa, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2280 Sierra Meador       12 DoRight,Glendale, A  2:28.00    2:30.19
  2  2096 Breana Ruiz         10 AZ Elite,Mesa, AZ               2:34.73
  3  2404 April Steward       11 Pops,Tucson, AZ      2:36.73    2:36.84
  4  2099 Kristina Vanderhou  10 AZ Elite                        2:42.51
  5  2027 Katie Huch          12 AZ Cheetahs          2:45.00    2:45.71
  6  3724 Tiara Alves         11 Phoenix Flyers       2:54.00    2:52.08
  7  2094 Tamlyn Kalal        10 AZ Elite,Chandler,              3:04.49

Event 305  1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
    National: N 4:42.58  7/30/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2097 Jessica Tonn        12 AZ Elite                        5:16.49
  2  2027 Katie Huch          12 AZ Cheetahs          5:40.00    5:44.95
  3  2094 Tamlyn Kalal        10 AZ Elite,Chandler,              6:04.33
  4  2005 Kailey Rumbo        11 AZ Blaze             6:26.00    6:04.85

Event 306  3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
    National: N 10:03.54  6/29/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2005 Kailey Rumbo        11 AZ Blaze            13:30.00   13:40.20

Event 311  100 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
    National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2196 Marquis Flowers     12 Rising Sun             13.40      13.00Q  2
  2  2089 Trey Waters         12 AZ Cheetahs            13.28      13.44Q  1
  3  2378 Douglass Jamison    10 Bobcats                12.20      13.48Q  2
  4  2066 DeAnthony Easley    10 AZ Cheetahs            13.20      13.49Q  1
  5  2189 Keith Bowen Jr      11 Rising Sun,Glendale    28.50      13.59Q  1
  6  2394 Ronnie Walker       12 Phoenix Flyers         14.12      14.09Q  2
  7  2470 Christopher Rodriq  12 T Elite                13.80      14.18q  1
  8  2355 Kelly Harrington    10 Jesse Owens Memo,Ph    13.90      14.46q  1
  9  2328 Cory Trotter-Relf   11 DoRight,Phoenix, AZ    13.37      14.54q  2
 10  2155 Steven Palmer       11 AZ Puma                14.46      15.07   1
 11  2104 Fredinard Williams  11 Arizona Flames         13.90      15.32   2
 12  2314 Ronald March        10 DoRight                14.67      16.28   1
 13  2197 Ricky Gray          11 Rising Sun             17.00      16.90   2

Event 311  100 Meter Dash Midget Boys
=========================================================================
    National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2196 Marquis Flowers     12 Rising Sun             13.00      12.95
  2  2378 Douglass Jamison    10 Bobcats                13.48      13.41
  3  2089 Trey Waters         12 AZ Cheetahs            13.44      13.53
  4  2189 Keith Bowen Jr      11 Rising Sun,Glendale    13.59      13.54
  5  2066 DeAnthony Easley    10 AZ Cheetahs            13.49      13.70
  6  2470 Christopher Rodriq  12 T Elite                14.18      14.29
  7  2355 Kelly Harrington    10 Jesse Owens Memo,Ph    14.46      14.48
  8  2328 Cory Trotter-Relf   11 DoRight,Phoenix, AZ    14.54      14.60
 --  2394 Ronnie Walker       12 Phoenix Flyers         14.09         NT

Event 312  200 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
    National: N 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2226 Anders Battle       12 AZ Striders,Phoenix    27.90      27.25Q  1
  2  2089 Trey Waters         12 AZ Cheetahs            27.50      27.60Q  2
  3  2378 Douglass Jamison    10 Bobcats                27.40      27.35Q  1
  4  2189 Keith Bowen Jr      11 Rising Sun,Glendale    27.50      27.75Q  2
  5  2066 DeAnthony Easley    10 AZ Cheetahs            27.50      27.87Q  1
  6  3722 Temila Mayomi       12 Phoenix Flyers,Glen    29.63      28.83Q  2
  7  2394 Ronnie Walker       12 Phoenix Flyers         30.13      29.06q  1
  8  2470 Christopher Rodriq  12 T Elite                29.10      29.17q  1
  9  2323 Kye Russell         10 DoRight,Phoenix, AZ    28.37      29.46q  2
 10  2202 Raymond Mathis-Tit  11 Rising Sun             29.02      29.48   1
 11  2228 Joshua Dennard      11 AZ Striders,Phoenix               29.78   2
 12  2355 Kelly Harrington    10 Jesse Owens Memo,Ph    29.41      30.99   2
 13  2104 Fredinard Williams  11 Arizona Flames         28.50      32.10   2
 14  2322 Michael Roberson    10 DoRight                31.76      32.97   1
 15  2461 Mason Ellwood       12 T Elite                32.00      33.18   2
 --  2196 Marquis Flowers     12 Rising Sun             27.00         DQ   1

Event 312  200 Meter Dash Midget Boys
=========================================================================
    National: N 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2226 Anders Battle       12 AZ Striders,Phoenix    27.25      27.12
  2  2089 Trey Waters         12 AZ Cheetahs            27.60      27.17
  3  2378 Douglass Jamison    10 Bobcats                27.35      27.39
  4  2066 DeAnthony Easley    10 AZ Cheetahs            27.87      27.59
  5  2189 Keith Bowen Jr      11 Rising Sun,Glendale    27.75      27.99
  6  3722 Temila Mayomi       12 Phoenix Flyers,Glen    28.83      28.60
  7  2323 Kye Russell         10 DoRight,Phoenix, AZ    29.46      29.20
  8  2470 Christopher Rodriq  12 T Elite                29.17      29.27

Event 313  400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
    National: N 53.06  7/28/1991   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1  2226 Anders Battle       12 AZ Striders,Phoenix  1:03.00    1:02.29   2
  2  2189 Keith Bowen Jr      11 Rising Sun,Glendale  1:01.00    1:02.63   2
  3  2196 Marquis Flowers     12 Rising Sun           1:04.00    1:02.64   2
  4  2089 Trey Waters         12 AZ Cheetahs          1:05.00    1:04.19   2
  5  2378 Douglass Jamison    10 Bobcats              1:04.00    1:04.30   2
  6  2478 Dominick Balsino    10 Trackburners                    1:06.68   1
  7  2070 Issac Hayes         11 AZ Cheetahs,Chandle  1:05.00    1:07.82   2
  8  2323 Kye Russell         10 DoRight,Phoenix, AZ  1:10.16    1:09.40   2
  9  2202 Raymond Mathis-Tit  11 Rising Sun           1:07.00    1:09.95   2
 10  2228 Joshua Dennard      11 AZ Striders,Phoenix             1:10.23   1
 11  2239 James Hunter        10 AZ Striders,Phoenix             1:32.41   1

Event 314  800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
    National: N 2:07.21  7/26/2001   Reginald Warren, Smyma, GA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2478 Dominick Balsino    10 Trackburners                    2:35.24
  2  2326 Ricky Thompson      10 DoRight,Mesa, AZ     2:42.00    2:37.34
  3  3722 Temila Mayomi       12 Phoenix Flyers,Glen  2:48.24    2:48.44
  4  3703 Austin Miller       10 Unattached           2:33.00    2:50.23

Event 315  1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
    National: N 4:22.58  1980        Tony Terex, Wasco, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2061 Casey Clegg         12 AZ Cheetahs,Glibert  4:45.00    5:00.83
  2  2150 Eric Brannick       11 AZ Puma              5:04.12    5:01.71
  3  2326 Ricky Thompson      10 DoRight,Mesa, AZ     5:20.67    5:23.88
  4  2006 Tanner Buckler      11 AZ Blaze,Peoria, AZ  6:12.00    6:06.08

Event 316  3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
    National: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2150 Eric Brannick       11 AZ Puma             10:57.73   10:47.36
  2  2061 Casey Clegg         12 AZ Cheetahs,Glibert 10:40.00   10:52.03
  3  2478 Dominick Balsino    10 Trackburners                   11:26.46
  4  3703 Austin Miller       10 Unattached                     12:25.25
  5  2006 Tanner Buckler      11 AZ Blaze,Peoria, AZ 12:38.00   14:57.99

Event 321  80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
=========================================================================
    National: N 12.32  7/28/1996   Ashlee Williams, Dallas, TX
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2011 Amethyst Boyd       12 AZ Cheetahs,Chandle    15.50      15.30
  2  2373 Katie Rush          12 Bobcats                16.30      17.26

Event 331  80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
=========================================================================
    National: N 11.74  7/27/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2083 Yusuf Muhammad      12 AZ Cheetahs,Chandle    13.00      13.19
  2  2136 Tevin Blaylark      12 AZ Panthers,Phoenix    13.52      13.21
  3  2380 Erwin Jones Jr      11 Bobcats,Phoenix, AZ    13.69      13.22
  4  2076 Michael Jordan      12 AZ Cheetahs            13.30      13.65
  5  2155 Steven Palmer       11 AZ Puma                15.39      15.22

Event 341  4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    National: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Ft. Worth, TX
                       C.Bayne, G.Glover, D Chambers, T.Warren
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs  'A'                               52.60      52.33
  2 Arizona Panthers  'A'                               54.60      54.76
  3 Do Right  'A'                                       55.60      55.59
  4 Arizona Cheetahs  'B'                               56.40      57.31

Event 342  4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    National: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA
                         T.Abney, A.Williams, E.Dwyer, A.Williams
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                     4:39.50    4:27.31
  2 Arizona Elite  'A'                                           4:36.74
  3 Do Right  'B'                                     4:43.53    4:44.28

Event 343  4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    National: N 9:30.72  6/14/1997   L A Jets, Los Angeles, CA
                         P. Swain, S. Solomon, S. McKinney, K. Delemenca
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                    11:29.30   11:00.78
  2 Arizona Cheetahs  'A'                            12:00.00   12:16.61

Event 351  4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    National: N 47.75  7/31/1979   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                       B. Haigher,K.  Lewis, H. Jefferson, A. Washington
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                       53.10      53.02
  2 Arizona Cheetahs  'A'                               53.00      53.06

Event 352  4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    National: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                         B. Haighler,K. Lewis, H. Jefferson, A. Washington
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs  'A'                             4:15.00    4:20.49
  2 Do Right  'A'                                     4:40.35    4:21.32

Event 353  4x800 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    National: N 9:30.49  6/22/1997   West Valley Eagles, Panorama CIty,CA
                         C Dove, P. Pratt, M. Pratt, D. Rinaldi
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                    10:53.37   11:06.24

Event 361  High Jump Midget Girls
=========================================================================
    National: N 5-06.25  7/27/1996   Jacqueline Johnson, Yuma, AZ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2013 Hannah Carson       11 AZ Cheetahs,Chandle               1.25m
  2  2039 Jasmine Morris      11 AZ Cheetahs            1.35m     J1.25m
 --  2371 Danielle Rubenstei  11 Bobcats                              NH
 --  2448 Bridget McCrath     10 T Elite                1.09m         NH

Event 363  Long Jump Midget Girls
=========================================================================
    National: N 18-03.75  6/20/1998   Gayle Hunter, Rialto, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2219 Sara Epp            12 AZ Striders,Phoenix    4.78m      4.32m
  2  2122 Asya Aspinall       12 AZ Panthers,Phoenix    4.28m      4.15m
  3  2126 Shantel Edwards     11 AZ Panthers            4.08m      4.00m
  4  2447 Michelle Martin     10 T Elite,Tucson, AZ     3.78m      3.94m
  5  2005 Kailey Rumbo        11 AZ Blaze               3.61m      3.93m
  6  2015 Alexis Clay         10 AZ Cheetahs,Chandle    4.04m      3.92m
  7  2002 Samantha Chavez     12 AZ Blaze               3.07m      3.76m
  8  2044 Derriann Richardso  11 AZ Cheetahs            3.29m      3.58m
  9  2101 Destiny Lundy       10 Arizona Flames         3.20m      3.45m
 10  2398 Nneka Okonkwo       11 Pops,Tucson, AZ        3.03m      3.15m
 11  2444 J'Lynn Harvey       11 T Elite,Tucson, AZ     3.27m      3.03m

Event 365  Shot Put (6#) Midget Girls
=========================================================================
    National: N 47-07.25  7/11/1987   Johanna Gambill, Vancouver, Wa
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2274 Jamesse Evans       11 DoRight,Mesa, AZ      11.89m     10.41m
  2  2013 Hannah Carson       11 AZ Cheetahs,Chandle               9.44m
  3  2252 Frances Lucero      12 Casa Grande            7.39m      7.81m
  4  2053 Tori Williams       10 AZ Cheetahs,Chandle    7.13m      7.63m
  5  2286 Kierra Shelton      11 DoRight,EL Mirage,    10.45m      6.97m
  6  2420 Hannah Quade        11 Tonto                             6.59m
  7  2398 Nneka Okonkwo       11 Pops,Tucson, AZ        6.50m      6.07m

Event 366  Discus Throw (1K) Midget Girls
=========================================================================
    National: N 122-11  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2274 Jamesse Evans       11 DoRight,Mesa, AZ      25.49m     27.16m
  2  2252 Frances Lucero      12 Casa Grande           18.05m     20.38m
  3  2420 Hannah Quade        11 Tonto                            13.95m
  4  2418 Shawte Hinton       11 Tonto                            11.83m

Event 367  Javelin Throw (Mini) Midget Girls
=========================================================================
    National: N 115-10  7/26/2001   Leigh Petranoff, Cranston, RI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2013 Hannah Carson       11 AZ Cheetahs,Chandle   34.33m     36.06m
  2  2011 Amethyst Boyd       12 AZ Cheetahs,Chandle   31.41m     34.34m
  3  2373 Katie Rush          12 Bobcats               29.40m     29.58m
  4  2053 Tori Williams       10 AZ Cheetahs,Chandle   12.80m     13.71m
  5  2444 J'Lynn Harvey       11 T Elite,Tucson, AZ               12.12m
  6  2286 Kierra Shelton      11 DoRight,EL Mirage,    20.75m     11.11m

Event 371  High Jump Midget Boys
=========================================================================
    National: N  5-09  1979        David Mosley, Palo Alto, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2136 Tevin Blaylark      12 AZ Panthers,Phoenix    1.42m      1.50m
  2  2009 Dylan Walashek      11 Unattached             1.40m      1.40m
  3  2380 Erwin Jones Jr      11 Bobcats,Phoenix, AZ    1.30m      1.35m
  4  2314 Ronald March        10 DoRight                1.25m      1.20m
  5  2155 Steven Palmer       11 AZ Puma                1.15m      1.15m
 --  2156 Chris Pena          11 AZ Puma                1.00m         NH

Event 373  Long Jump Midget Boys
=========================================================================
    National: N 19-05  1974        Anthony Gibson, San Fernando, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2136 Tevin Blaylark      12 AZ Panthers,Phoenix    5.31m      5.06m
  2  2226 Anders Battle       12 AZ Striders,Phoenix    4.74m      4.85m
  3  2394 Ronnie Walker       12 Phoenix Flyers         4.24m      4.41m
  4  2228 Joshua Dennard      11 AZ Striders,Phoenix               4.39m
  4  3722 Temila Mayomi       12 Phoenix Flyers,Glen    4.27m      4.39m
  6  2009 Dylan Walashek      11 Unattached             4.25m      4.25m
  7  2470 Christopher Rodriq  12 T Elite                3.65m      4.00m
  8  2104 Fredinard Williams  11 Arizona Flames         3.50m      3.95m
  9  2355 Kelly Harrington    10 Jesse Owens Memo,Ph    3.90m      3.87m
 10  2314 Ronald March        10 DoRight                2.75m      3.68m
 11  2006 Tanner Buckler      11 AZ Blaze,Peoria, AZ    3.52m      3.56m
 12  2461 Mason Ellwood       12 T Elite                           3.38m
 13  2239 James Hunter        10 AZ Striders,Phoenix               3.00m
 --  2322 Michael Roberson    10 DoRight                3.00m         ND

Event 375  Shot Put (6#) Midget Boys
=========================================================================
    National: N 53-00  6/28/1980   Troy Fowler, Eureka, KS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2425 Valentino Doka      11 Tonto                            10.82m
  2  2033 Erik Johnson        11 Unattached            10.07m     10.09m
  3  2435 Cody Waterman       12 Tonto                             9.74m
  4  2202 Raymond Mathis-Tit  11 Rising Sun             8.66m      9.05m
  5  2197 Ricky Gray          11 Rising Sun             8.05m      8.33m
  6  3701 Victor Mason        11 Unattached             8.58m      7.87m
  7  2430 Heath Quade         10 Tonto                             5.91m
  7  2481 Chris McKinney      11 Trackburners                      5.91m

Event 376  Discus Throw (1K) Midget Boys
=========================================================================
    National: N 159-07  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2425 Valentino Doka      11 Tonto                            23.18m
  2  2435 Cody Waterman       12 Tonto                            21.60m
  3  2033 Erik Johnson        11 Unattached            20.57m     21.17m
  4  2481 Chris McKinney      11 Trackburners                     17.48m

Event 377  Javelin Throw (Mini) Midget Boys
=========================================================================
    National: N 123-03  7/28/2001   Josh Johnson, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2380 Erwin Jones Jr      11 Bobcats,Phoenix, AZ   36.62m     38.83m
  2  2239 James Hunter        10 AZ Striders,Phoenix              24.55m
  3  2156 Chris Pena          11 AZ Puma               21.77m     22.69m
  4       Manuel Lucero       10 Casa Grande                      18.69m
  5  2461 Mason Ellwood       12 T Elite                          17.87m
  6  2197 Ricky Gray          11 Rising Sun            22.89m     17.52m
  7  2481 Chris McKinney      11 Trackburners                     15.26m

Event 401  100 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
    National: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2185 Serene Williams     12 Rising Sun,Whittman    12.70      12.54Q  1
  2  2036 Larissa Matthews    13 AZ Cheetahs,Chandle    12.80      13.09Q  3
  3  2165 Brittney Colter     13 Rising Sun,Peorias,    13.30      13.21Q  2
  4  2346 Lacresia Palmer     14 Jesse Owens Memo,Gl    13.20      13.18Q  1
  5  2345 Annie Nevels        13 Jesse Owens Memo       13.30      13.25Q  2
  6  2348 Cassandra Price     13 Jesse Owens Memo       13.34      13.53Q  3
  7  2164 Stacy Clarke        12 Rising Sun             13.90      13.62q  1
  8  2042 Angela Reyes        12 AZ Cheetahs            13.50      13.89q  1
  9  2272 Asia Easley         14 DoRight,Glendale, A    13.00      14.10q  2
 10  2396 Sierra Anway        12 Pops                   14.26      14.11   3
 11  2271 Alexis Easley       12 DoRight,Glendale, A    13.00      14.12   2
 12  3714 Tyyauna Dean        13 Phoenix Flyers,Phoe    14.12      14.21   1
 12  2287 Janay Taylor        14 DoRight                13.80      14.21   3
 14  2454 Isabel Veoqn        13 T Elite                13.07      14.23   3
 15  2291 Anastasia Ward      13 DoRight,Phoenix, AZ    13.80      14.32   2
 16  2220 Kristen Kastelic    13 AZ Striders            13.27      14.37   1
 17  2261 Brittany Blakes     13 DoRight                           14.48   1
 18  2264 Nakita Blevins      12 DoRight,Phoenix, AZ    13.80      14.68   2
 19  3759 Nicole Haampshire   13 So. AZ                            14.73   1
 20  2217 Micah Dennard       14 AZ Striders                       14.76   1
 21  2184 Kennisha Tucker     13 Rising Sun             14.50      14.99   2
 22  2144 Eboney Fletcher     14 AZ Puma                15.20      15.13   2

Event 401  100 Meter Dash Youth Girls
=========================================================================
    National: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2185 Serene Williams     12 Rising Sun,Whittman    12.54      12.37
  2  2346 Lacresia Palmer     14 Jesse Owens Memo,Gl    13.18      12.99
  3  2165 Brittney Colter     13 Rising Sun,Peorias,    13.21      13.03
  4  2036 Larissa Matthews    13 AZ Cheetahs,Chandle    13.09      13.14
  5  2348 Cassandra Price     13 Jesse Owens Memo       13.53      13.42
  5  2345 Annie Nevels        13 Jesse Owens Memo       13.25      13.42
  7  2164 Stacy Clarke        12 Rising Sun             13.62      13.61
  8  2272 Asia Easley         14 DoRight,Glendale, A    14.10      13.97

Event 402  200 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
    National: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2185 Serene Williams     12 Rising Sun,Whittman    26.20      26.26Q  3
  2  2346 Lacresia Palmer     14 Jesse Owens Memo,Gl    27.10      27.25Q  4
  3  2040 Khadejah Muhammad   13 AZ Cheetahs,Chandle    27.70      27.54Q  2
  4  2399 Oluchukwu Okonkwo   13 Pops,Tucson, AZ        27.75      27.85Q  1
  5  2045 Cassie Sheffield    14 AZ Cheetahs            28.00      27.74q  3
  6  2164 Stacy Clarke        12 Rising Sun             30.50      27.98q  3
  7  2348 Cassandra Price     13 Jesse Owens Memo       28.90      28.02q  1
  8  2165 Brittney Colter     13 Rising Sun,Peorias,    27.40      28.25q  4
  9  2047 Shanel Smith        13 AZ Cheetahs,Chandle    27.00      28.66q  2
 10  2220 Kristen Kastelic    13 AZ Striders            28.40      28.82   4
 11  2042 Angela Reyes        12 AZ Cheetahs            29.00      28.86   3
 12  2283 Charnise Mothershe  14 DoRight,Tempe, AZ      28.00      28.88   3
 13  2170 Ayshia Gray         13 Rising Sun             29.60      29.10   2
 14  2396 Sierra Anway        12 Pops                   28.53      29.17   4
 15  3760 Cassandra Hardin    13 So. AZ                            29.43   1
 16  2454 Isabel Veoqn        13 T Elite                27.00      29.89   1
 17  2352 Jamesia Williams    12 Jesse Owens Memo       29.98      29.91   2
 18  3714 Tyyauna Dean        13 Phoenix Flyers,Phoe    29.73      29.93   4
 19  3718 Mary Nickerson      12 Phoenix Flyers,Phoe    30.19      29.95   1
 20  3725 Shanicka Brown      14 Phoenix Flyers,EL M    29.51      30.05   3
 21  3759 Nicole Haampshire   13 So. AZ                            30.21   2
 22  2052 Taylor Williams     12 AZ Cheetahs,Chandle    35.00      30.47   4
 23  3717 Kiara Moore         12 Phoenix Flyers,EL M    30.61      30.48   1
 24  2344 Raven Melvin        12 Jesse Owens Memo       37.10      30.59   4
 25  3713 Latrice Alves       12 Phoenix Flyers,Surp    30.38      30.74   3
 25  2184 Kennisha Tucker     13 Rising Sun             29.60      30.74   1
 27  2407 Liesl Zahn          12 Pops,Tucson, AZ        29.80      31.01   4
 28  2388 Me'Jon Lemell       14 Phoenix Flyers,Scot    31.71      32.22   2

Event 402  200 Meter Dash Youth Girls
=========================================================================
    National: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2185 Serene Williams     12 Rising Sun,Whittman    26.26      25.60
  2  2040 Khadejah Muhammad   13 AZ Cheetahs,Chandle    27.54      27.03
  3  2346 Lacresia Palmer     14 Jesse Owens Memo,Gl    27.25      27.05
  4  2165 Brittney Colter     13 Rising Sun,Peorias,    28.25      27.20
  5  2045 Cassie Sheffield    14 AZ Cheetahs            27.74      27.42
  6  2399 Oluchukwu Okonkwo   13 Pops,Tucson, AZ        27.85      27.49
  7  2047 Shanel Smith        13 AZ Cheetahs,Chandle    28.66      27.89
  8  2164 Stacy Clarke        12 Rising Sun             27.98      27.91
  9  2348 Cassandra Price     13 Jesse Owens Memo       28.02      29.68

Event 403  400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
    National: N 53.43  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1  2020 Dawn Eckert         14 AZ Cheetahs,Chander    59.00    1:00.43   3
  2  2403 Kala Stepter        12 Pops,Tucson, AZ      1:01.22    1:00.80   3
  3  2040 Khadejah Muhammad   13 AZ Cheetahs,Chandle  1:02.00    1:02.09   3
  4  2045 Cassie Sheffield    14 AZ Cheetahs          1:02.00    1:02.53   3
  5  2093 Amanda Gregg        14 AZ Elite,Phoenix, A  1:03.00    1:02.70   2
  6  2399 Oluchukwu Okonkwo   13 Pops,Tucson, AZ      1:02.00    1:02.97   3
  7  2220 Kristen Kastelic    13 AZ Striders          1:02.40    1:04.96   3
  8  2282 Charnay Mothershed  14 DoRight,Tempe, AZ      59.10    1:05.05   3
  9  2342 Quiana Jackson      14 Jesse Owens Memo,Me  1:02.00    1:06.45   3
 10  2291 Anastasia Ward      13 DoRight,Phoenix, AZ  1:01.10    1:06.67   3
 11  2177 Britney Pinkley     13 Rising Sun           1:07.00    1:07.15   2
 12  2352 Jamesia Williams    12 Jesse Owens Memo     1:10.80    1:07.56   1
 13  3760 Cassandra Hardin    13 So. AZ                          1:07.82   1
 14  2042 Angela Reyes        12 AZ Cheetahs          1:06.00    1:08.29   2
 15  3725 Shanicka Brown      14 Phoenix Flyers,EL M  1:08.00    1:08.69   2
 16  2264 Nakita Blevins      12 DoRight,Phoenix, AZ  1:20.67    1:10.01   1
 17  2038 Desiree Morris      13 AZ Cheetahs          1:04.00    1:10.11   2
 18  2253 Angela Minck        13 Casa Grande,Casa Gr  1:07.00    1:10.23   2
 19  2052 Taylor Williams     12 AZ Cheetahs,Chandle  1:08.00    1:14.11   2
 20  3713 Latrice Alves       12 Phoenix Flyers,Surp  1:14.31    1:14.98   1
 21  2174 Lisa Menhennet      13 Rising Sun           1:20.00    1:26.69   1

Event 404  800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
    National: N 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2403 Kala Stepter        12 Pops,Tucson, AZ      2:25.22    2:32.86
  2  2177 Britney Pinkley     13 Rising Sun           2:45.00    2:39.63
  3  2093 Amanda Gregg        14 AZ Elite,Phoenix, A  2:31.00    2:40.18
  4  2342 Quiana Jackson      14 Jesse Owens Memo,Me  2:31.00    2:42.93
  5  2020 Dawn Eckert         14 AZ Cheetahs,Chander  2:25.00    2:44.07
  6  2291 Anastasia Ward      13 DoRight,Phoenix, AZ  2:30.00    2:45.99
  7  2264 Nakita Blevins      12 DoRight,Phoenix, AZ  2:41.30    2:51.04
  8  2253 Angela Minck        13 Casa Grande,Casa Gr  2:42.00    2:55.15
  9  2287 Janay Taylor        14 DoRight              2:41.67    3:00.30
 10  2174 Lisa Menhennet      13 Rising Sun           2:34.00    3:25.08

Event 405  1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
    National: N 4:36.90  7/28/1996   Rebecca Mitchell, Geneva, IL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2449 Melanie McGrath     13 T Elite,Tucson, AZ   5:15.00    5:06.70
  2  2145 Alexandra Green     12 AZ Puma,Peoria, AZ   5:10.00    5:15.66
  3  2171 Lisa Hamblen        14 Rising Sun,Peoria,              5:26.90

Event 406  3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
    National: N 9:57.16  7/4/1987    Deresa Walters, Rochester, NY
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2449 Melanie McGrath     13 T Elite,Tucson, AZ  11:15.00   11:24.77
  2  2171 Lisa Hamblen        14 Rising Sun,Peoria,             12:16.65
  3  2484 Valerie Begauy      13 Unattached,Tempe, A            13:01.18

Event 411  100 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
    National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2072 Steven Jackson      14 AZ Cheetahs,Chandle    11.52      11.94Q  1
  2  2309 Jamil Hines         13 DoRight,Phoenix, AZ    11.78      11.97Q  2
  3  2140 Eric Sylve          13 AZ Panthers,Phoenix    11.78      12.30Q  4
  4  2408 Kellon Jackson      13 Pops                   12.53      12.41Q  3
  5  2203 Jamal Miles         13 Rising Sun             13.00      12.30q  1
  6  2298 Tarell Brock        13 DoRight                           12.33q  2
  7  2078 Bryce Lamb          13 AZ Cheetahs,Chandle    12.50      12.45q  4
  8  3705 Raphael Session     13 Unattached             12.19      12.47q  2
  9  2358 Shun McKee          14 Jesse Owens Memo                  12.49q  3
 10  2393 Tomorris Reese      13 Phoenix Flyers         12.29      12.52   1
 11  2204 James Morrison      13 Rising Sun,Phoenix,    12.70      12.55   2
 12  3702 Marcell McClain     13 Unattached             12.18      12.61   4
 13  2377 Johnny Galvez       13 Bobcats                12.00      12.64   3
 14  2120 Miles Disabella     13 AZ Heat                12.27      12.65   1
 15  2246 Marcus Washington   13 AZ Striders,Phoenix    12.55      12.79   3
 16  2138 Isaiah Kee          13 AZ Panthers,Phoenix    12.65      12.96   4
 17  2306 Shemuel Hasan       13 DoRight                12.00      13.09   3
 18  2259 Tyler Cargill       14 Unattached                        13.11   1
 19  2207 Jeremy Sawyer       13 Rising Sun             13.80      13.17   3
 20  2208 Joseph Shorten      12 Rising Sun,Peoria,     13.90      13.47   4
 21  2056 Harold Bernard      13 AZ Cheetahs,Chandle    12.50      13.54   2
 22  2117 Alex Achs           14 AZ Heat                13.39      13.84   2
 23  2497 Jerome Johnson      13 Unattached             13.73      13.90   3
 24  2230 Glenn Dennard  II   12 AZ Striders,Phoenix               14.16   1
 25  3764 Gerardo Stanford    13 So. AZ                            14.42   4

Event 411  100 Meter Dash Youth Boys
=========================================================================
    National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2072 Steven Jackson      14 AZ Cheetahs,Chandle    11.94      11.83
  2  2309 Jamil Hines         13 DoRight,Phoenix, AZ    11.97      11.97
  3  2203 Jamal Miles         13 Rising Sun             12.30      12.21
  4  2140 Eric Sylve          13 AZ Panthers,Phoenix    12.30      12.34
  5  2408 Kellon Jackson      13 Pops                   12.41      12.50
  6  2298 Tarell Brock        13 DoRight                12.33      12.54
  7  2078 Bryce Lamb          13 AZ Cheetahs,Chandle    12.45      12.61
  8  3705 Raphael Session     13 Unattached             12.47      12.86

Event 412  200 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
    National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2329 Clint Wheaton       14 DoRight,Phoenix, AZ    24.00      24.33Q  3
  2  2072 Steven Jackson      14 AZ Cheetahs,Chandle    23.43      24.35Q  2
  3  2309 Jamil Hines         13 DoRight,Phoenix, AZ    25.00      24.89Q  1
  4  2203 Jamal Miles         13 Rising Sun             27.00      24.67Q  3
  5  2204 James Morrison      13 Rising Sun,Phoenix,    26.50      25.27Q  1
  6  3705 Raphael Session     13 Unattached             25.34      25.31Q  2
  7  2408 Kellon Jackson      13 Pops                   25.09      25.22q  3
  8  2120 Miles Disabella     13 AZ Heat                25.15      25.40q  2
  9  2330 Markus Wheaton      13 DoRight,Phoenix, AZ    25.00      25.52q  1
 10  2198 Giorgio Guirdanell  14 Rising Sun                        25.63   1
 11  3702 Marcell McClain     13 Unattached             25.55      26.18   3
 12  2259 Tyler Cargill       14 Unattached                        26.36   3
 13  2137 Eric Harrison       13 AZ Panthers            27.00      27.00   2
 14  2207 Jeremy Sawyer       13 Rising Sun             27.90      27.59   1
 15  2208 Joseph Shorten      12 Rising Sun,Peoria,     27.90      27.66   3
 16  2497 Jerome Johnson      13 Unattached             28.00      29.20   3
 17  3764 Gerardo Stanford    13 So. AZ                            29.82   2
 18  2467 Keanu Nelson        12 T Elite                26.80      30.35   1
 19  2456 Chase Baxter        13 T Elite                30.26      31.06   2
 20  3734 Brandon Williams    12 Unattached                        31.27   1

Event 412  200 Meter Dash Youth Boys
================================================================================
    National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  2072 Steven Jackson      14 AZ Cheetahs,Chandle    24.35      23.89
  2  2329 Clint Wheaton       14 DoRight,Phoenix, AZ    24.33      24.09
  3  2309 Jamil Hines         13 DoRight,Phoenix, AZ    24.89      24.22
  4  2203 Jamal Miles         13 Rising Sun             24.67      24.54
  5  2330 Markus Wheaton      13 DoRight,Phoenix, AZ    25.52      25.08
  6  2120 Miles Disabella     13 AZ Heat                25.40      25.15
  7  3705 Raphael Session     13 Unattached             25.31      25.31
  8  2408 Kellon Jackson      13 Pops                   25.22      25.34
  9  2204 James Morrison      13 Rising Sun,Phoenix,    25.27      25.75

Event 413  400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
    National: N 47.16  8/1/1993    William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1  2075 Dion Jordan         14 AZ Cheetahs            55.14      53.28   3
  2  2310 Anthony Hooks       14 DoRight                54.90      53.77   3
  3  2054 Joey Amescua        14 AZ Cheetahs            55.90      54.60   3
  4  2007 Dylan Hail          13 AZ Blaze               56.62      58.01   3
  5  2120 Miles Disabella     13 AZ Heat                58.15      58.54   3
  6  3702 Marcell McClain     13 Unattached             57.94      59.30   3
  7  2137 Eric Harrison       13 AZ Panthers            59.00      59.76   1
  8  2460 Lane Ellwood        13 T Elite,Tucson, AZ     57.10      59.93   3
  9  3705 Raphael Session     13 Unattached             56.61      59.97   3
 10  2313 Otto Hutchinson     13 DoRight              1:08.67    1:03.12   1
 11       Jumanne Robertson   13 Rising Sun                      1:04.38   1
 12  2230 Glenn Dennard  II   12 AZ Striders,Phoenix             1:06.73   1
 13  2208 Joseph Shorten      12 Rising Sun,Peoria,   1:06.00    1:07.22   1
 14  2482 Jeremiah McKinney   12 Trackburners                    1:08.81   1
 15  2467 Keanu Nelson        12 T Elite              1:01.10    1:09.42   1
 16  2456 Chase Baxter        13 T Elite              1:11.00    1:10.10   1
 17  2479 Tony Balsino        12 Trackburners                    1:12.36   1

Event 414  800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
    National: N 1:56.36  7/28/2001   Cody Harper, Albuquerque,NM
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2054 Joey Amescua        14 AZ Cheetahs          2:15.00    2:13.86
  2  2392 Terry Perkins       13 Phoenix Flyers       2:35.27    2:26.91
  3  2147 Christopher Arollo  14 AZ Puma,Phoenix, AZ  2:25.65    2:27.60
  4  2424 Santana Curtis      12 Tonto                           2:31.04
  5  2067 Sherod Hardt        13 AZ Cheetahs,Chandle  2:20.00    2:35.21
  6  2313 Otto Hutchinson     13 DoRight              2:38.10    2:39.16
  7  2479 Tony Balsino        12 Trackburners                    2:47.54
  8  2482 Jeremiah McKinney   12 Trackburners                    2:50.20

Event 415  1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
    National: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lineau, Fresno, Ca
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2082 Brandon McLevin     14 AZ Cheetahs          4:52.00    4:46.00
  2  2067 Sherod Hardt        13 AZ Cheetahs,Chandle  4:45.00    5:01.76
  3  2147 Christopher Arollo  14 AZ Puma,Phoenix, AZ  5:03.98    5:05.12
  4  2313 Otto Hutchinson     13 DoRight              5:34.66    5:13.54

Event 416  3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
    National: N 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2082 Brandon McLevin     14 AZ Cheetahs         10:32.00   10:37.43
  2  2067 Sherod Hardt        13 AZ Cheetahs,Chandle 10:30.00   11:23.76
  3  2491 Dave Beighe         13 Unattached,Phoenix, 11:13.00   11:45.57
  4  2236 Vail Hoyer          12 AZ Striders                    11:45.89
  5  2257 Justin Garcia       13 Casa Grande         11:42.00   12:13.04
  6  2258 Christopher Matthi  13 Casa Grande,Casa Gr 12:39.00   13:03.63
  7  2255 Patrick Balkow      13 Casa Grande                    13:25.59

Event 419  3000 Meter Race Walk Youth Boys
=========================================================================
    National: N 14:10.18  7/26/1997   Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2073 Guillaume Jefferso  14 AZ Cheetahs,Chandle            20:25.51

Event 421  100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
=========================================================================
    National: N 14.01  6/9/2001    Domenique Manning, Rialto, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2016 Jndia Cleveland     14 AZ Cheetahs,Chandle    15.30      15.25
  2  2290 Joenisha Vinson     14 DoRight,Phoenix, AZ    14.84      15.51
  3  2036 Larissa Matthews    13 AZ Cheetahs,Chandle    15.60      15.79
  4  2107 Samantha Collins    12 AZ Heat,Phoenix, AZ    16.36      16.06

Event 422  200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
=========================================================================
    National: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2016 Jndia Cleveland     14 AZ Cheetahs,Chandle    30.00      28.14
  2  2290 Joenisha Vinson     14 DoRight,Phoenix, AZ    28.67      28.20
  3  2397 Katherine Fay       12 Pops                   33.47      33.59
  4  2106 Cheyenne Clarson    13 AZ Heat,Mesa, AZ       34.20      34.85

Event 431  100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
=========================================================================
    National: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, Fl
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3772 Bryce Wood          14 DoRight                14.67      15.42
  2  2246 Marcus Washington   13 AZ Striders,Phoenix    15.82      15.74
  3  2198 Giorgio Guirdanell  14 Rising Sun                        15.98
  4  2215 Demetrius Wilson    13 Rising Sun             15.70      16.06
  5  2237 Alec Hsu            13 AZ Striders                       17.75
  6  2081 Damian Mayberry     13 AZ Cheetahs            18.00      20.25
  7  2085 Marlin Rice         13 AZ Cheetahs,Chandle    18.00      21.06
  8  2456 Chase Baxter        13 T Elite                14.00      21.08

Event 432  200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=========================================================================
    National: N 24.83  7/30/1995   Chris Hickman, Houston, TX
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2215 Demetrius Wilson    13 Rising Sun             27.20      28.52
  2  3772 Bryce Wood          14 DoRight                28.49      28.93
  3  2198 Giorgio Guirdanell  14 Rising Sun                        29.08
  4  2073 Guillaume Jefferso  14 AZ Cheetahs,Chandle    31.94      30.42
  5  2060 William Claye       13 AZ Cheetahs            30.00      30.45

Event 441  4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    National: N 46.89  7/28/1996   South Bay Panthers, Long Beach, CA
                       E.Kendrick, N.Dula, S. Merritt, K. Saulberry
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs  'A'                               52.00      50.15
  2 Do Right  'A'                                       52.60      51.89
  3 Do Right  'B'                                       54.05      53.94
  4 Phoenix Flyers  'A'                                 54.84      54.94
  5 Jesse Owems Memorial  'A'                           52.30      59.52

Event 442  4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    National: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA
                         M.Teele, R.Caruthers, M.Edmunson, R.Payne
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                     4:30.10    4:11.13
  2 Arizona Cheetahs  'A'                             4:10.00    4:14.16
  3 Pops Track Club  'A'                              4:19.42    4:16.37
  4 Arizona Rising Sun  'A'                                      4:25.65
  5 Do Right  'B'                                     4:32.16    4:34.32

Event 443  4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    National: N 9:17.51  8/1/1999    LA Jets, Los Angles, CA
                         Delemen, Solomon, Swain, McKinney
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                    10:46.51   10:49.71

Event 451  4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
    National: N 43.51  7/29/2000   Boynton Beach, TC
                       W.Dix, M.Dowdell,  J.Wimbley, D.Owen
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                       45.97      46.08
  2 Arizona Cheetahs  'A'                               46.50      46.46
  3 Arizona Rising Sun  'A'                             50.00      47.57
  4 Do Right  'B'                                       47.12      49.66
  5 Arizona Cheetahs  'B'                               50.00      56.48
 -- Phoenix Flyers  'A'                                 53.00         DQ

Event 452  4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
    National: N 3:23.96  8/1/1993    LA Jets, Los Angeles, CA
                         LCruel,A.Dean, P.McCall,O.Moore
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs  'A'                             3:41.00    3:47.91
  2 Do Right  'A'                                     3:43.67    3:49.17
  3 Do Right  'B'                                     3:43.67    4:06:98

Event 453  4x800 Yard Relay Youth Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Do Right  'A'                                     9:43.10    9:30.20
  2 Arizona Cheetahs  'A'                             9:40.00   10:17.71

Event 461  High Jump Youth Girls
=========================================================================
    National: N 5-08.50  6/8/1986    Chrissy Mills, Tarzana, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2107 Samantha Collins    12 AZ Heat,Phoenix, AZ    1.45m      1.45m
  2  2449 Melanie McGrath     13 T Elite,Tucson, AZ     1.42m     J1.45m
  3  2489 Lexi Sullivan       14 Unattached             1.45m     J1.45m
  4  2145 Alexandra Green     12 AZ Puma,Peoria, AZ     1.35m      1.40m
  4  2443 Hannah Goff         13 T Elite                1.47m      1.40m
  6  2047 Shanel Smith        13 AZ Cheetahs,Chandle    1.35m      1.25m
  7  2038 Desiree Morris      13 AZ Cheetahs            1.25m      1.20m
  7  2146 Audrey Hawthorne    12 AZ Puma                1.10m      1.20m

Event 462  Pole Vault Youth Girls
=========================================================================
    National: N 10-06  7/30/1999   Jenny Green, Grand Island, NE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3743 Lauren Mitchell     14 Ultimate                           2.25
  2  2248 Kelsey Oelze        12 Arizona                            2.00

Event 463  Long Jump Youth Girls
=========================================================================
    National: N 19-11  6/20/1998   Tracee Thomas, Rialto, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2016 Jndia Cleveland     14 AZ Cheetahs,Chandle    5.00m      4.87m
  2  2443 Hannah Goff         13 T Elite                3.96m      4.33m
  3  3760 Cassandra Hardin    13 So. AZ                            4.32m
  4  2396 Sierra Anway        12 Pops                   4.02m      4.18m
  5  2217 Micah Dennard       14 AZ Striders                       4.02m
  6  2397 Katherine Fay       12 Pops                   3.71m      4.01m
  7  2454 Isabel Veoqn        13 T Elite                4.31m      3.94m
  8  2042 Angela Reyes        12 AZ Cheetahs            3.80m      3.90m
  9  2144 Eboney Fletcher     14 AZ Puma                3.75m      3.75m
 10  2184 Kennisha Tucker     13 Rising Sun                        3.74m
 11  2344 Raven Melvin        12 Jesse Owens Memo       2.00m      3.60m
 12  2405 Kendahl Strachan    12 Pops,Tucson, AZ        3.86m      3.53m
 --  3720 Whitney Winston     13 Phoenix Flyers                       ND

Event 464  Triple Jump Youth Girls
=========================================================================
    National: N 39-09.25  4/24/1999   Nicole Duhart, Downey, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2107 Samantha Collins    12 AZ Heat,Phoenix, AZ    9.98m      9.97m
  2  2036 Larissa Matthews    13 AZ Cheetahs,Chandle   10.00m      9.84m
  3  2016 Jndia Cleveland     14 AZ Cheetahs,Chandle    9.00m      9.55m
  4  2106 Cheyenne Clarson    13 AZ Heat,Mesa, AZ       8.68m      8.24m
  5  2038 Desiree Morris      13 AZ Cheetahs            8.50m      7.80m
 --  2405 Kendahl Strachan    12 Pops,Tucson, AZ                      ND

Event 465  Shot Put (6#) Youth Girls
=========================================================================
    National: N 52-01.25  1976        Susie Ray, Orange, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2270 Jasmine Dean        13 DoRight,Phoenix, AZ   10.41m     11.75m
  2  2262 Arisha Blevins      14 DoRight,Phoenix, AZ              10.98m
  3  2168 Latifah Felton      14 Rising Sun,Phoenix,              10.66m
  4  2422 Marquel Waterman    13 Tonto                             9.15m
  5  2401 Eshaunna Robinson   13 Pops                   9.65m      9.09m
  6  2337 Brandy Eaton        13 Jesse Owens Memo       8.80m      7.51m

Event 466  Discus Throw (1K) Youth Girls
=========================================================================
    National: N 152-00  2/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2262 Arisha Blevins      14 DoRight,Phoenix, AZ   39.00m     37.50m
  2  2270 Jasmine Dean        13 DoRight,Phoenix, AZ   34.50m     26.75m
  3  2401 Eshaunna Robinson   13 Pops                  27.62m     26.54m
  4  2168 Latifah Felton      14 Rising Sun,Phoenix,              25.33m
  5  2422 Marquel Waterman    13 Tonto                            18.41m

Event 467  Javelin Throw (600G) Youth Girls
=========================================================================
    National: N 122-00  7/30/2000   Kaitlin Nazario, Dover, NJ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2272 Asia Easley         14 DoRight,Glendale, A   28.10m     27.32m
  2  2262 Arisha Blevins      14 DoRight,Phoenix, AZ   28.75m     26.02m
  3  2107 Samantha Collins    12 AZ Heat,Phoenix, AZ   25.12m     24.81m
  4  2052 Taylor Williams     12 AZ Cheetahs,Chandle   32.00m     11.23m

Event 471  High Jump Youth Boys
=========================================================================
    National: N 6-04.75  7/24/1998   Donovan Kilmartin, Boise, ID
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2075 Dion Jordan         14 AZ Cheetahs            1.60m      1.70m
  2  2460 Lane Ellwood        13 T Elite,Tucson, AZ     1.62m      1.60m
  2  2377 Johnny Galvez       13 Bobcats                1.55m      1.60m
  4  2385 Joe Ricco           14 Bobcats                           1.45m
  5  2258 Christopher Matthi  13 Casa Grande,Casa Gr    1.45m      1.35m
  6  2482 Jeremiah McKinney   12 Trackburners                      1.30m
  7  2426 Jordon Hinton       13 Tonto                             1.20m

Event 472  Pole Vault Youth Boys
=========================================================================
    National: N 14-00.50  1977        Bill Lange, Bridgewater, NJ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2237 Alec Hsu            13 AZ Striders                       2.65m
  2  2258 Christopher Matthi  13 Casa Grande,Casa Gr    1.82m      2.05m
  3  3765 Joel Long           14 Ultimate                          2.00m

Event 473  Long Jump Youth Boys
=========================================================================
    National: N 23-00.50  1976        Anthony Gibson, San Fernando, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2204 James Morrison      13 Rising Sun,Phoenix,    5.30m      5.54m
  2  2140 Eric Sylve          13 AZ Panthers,Phoenix    5.84m      5.39m
  3  2056 Harold Bernard      13 AZ Cheetahs,Chandle    5.50m      5.27m
  4  3731 Freddrick Lux       13 AZ Titans,Tucson, A               5.24m
  5  2393 Tomorris Reese      13 Phoenix Flyers         5.27m      5.21m
  6  2078 Bryce Lamb          13 AZ Cheetahs,Chandle    6.00m      5.09m
  7  2377 Johnny Galvez       13 Bobcats                4.89m      5.08m
  8  2232 Austin Foley        14 AZ Striders,Phoenix               4.93m
  9  2137 Eric Harrison       13 AZ Panthers            4.80m      4.68m
 10  2460 Lane Ellwood        13 T Elite,Tucson, AZ     5.20m      4.61m
 11  2237 Alec Hsu            13 AZ Striders                       4.52m
 12  2117 Alex Achs           14 AZ Heat                4.89m      4.48m
 13  2246 Marcus Washington   13 AZ Striders,Phoenix    5.04m      4.44m
 14  2298 Tarell Brock        13 DoRight                5.19m      4.33m
 15  2297 Markell Brock       13 DoRight                           4.28m
 16  3716 Ti'andre Jackson    12 Phoenix Flyers,Surp    4.32m      4.26m
 17  2060 William Claye       13 AZ Cheetahs            5.60m      4.21m
 18  2081 Damian Mayberry     13 AZ Cheetahs            4.00m      4.07m
 19  3764 Gerardo Stanford    13 So. AZ                            3.90m
 20  2230 Glenn Dennard  II   12 AZ Striders,Phoenix               3.63m
 21  3734 Brandon Williams    12 Unattached                        3.46m

Event 474  Triple Jump Youth Boys
=========================================================================
    National: N 44-00  1980        Michael Martin, San Diego, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2078 Bryce Lamb          13 AZ Cheetahs,Chandle   11.13m     11.38m
  2  2120 Miles Disabella     13 AZ Heat               10.80m     11.11m
  3  2140 Eric Sylve          13 AZ Panthers,Phoenix   11.90m     11.08m
  4  2060 William Claye       13 AZ Cheetahs            8.00m     10.97m
  5  2232 Austin Foley        14 AZ Striders,Phoenix              10.66m
  6  2297 Markell Brock       13 DoRight                          10.61m
  7  2081 Damian Mayberry     13 AZ Cheetahs            9.52m      9.51m
  8  2117 Alex Achs           14 AZ Heat                9.13m      9.38m
 --  2482 Jeremiah McKinney   12 Trackburners                         ND

Event 475  Shot Put (4K) Youth Boys
=========================================================================
    National: N 63-03.50  7/28/1996   Chris Sprague, Eugene, OR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2498 Joseph Kamper       14 Unattached,Tempe, A   13.97m     13.79m
  2  2385 Joe Ricco           14 Bobcats               13.01m     13.44m
  3  2428 Shane Levine        12 Tonto                            11.05m
  4  2426 Jordon Hinton       13 Tonto                            10.53m
  5  2306 Shemuel Hasan       13 DoRight                9.43m     10.06m
  6  2008 Jacob Torres        13 AZ Blaze,Peoria, AZ   10.07m      8.78m
  7  2138 Isaiah Kee          13 AZ Panthers,Phoenix               8.64m
  8  2080 Shelby Luke         13 AZ Cheetahs            7.30m      8.10m
  9  2423 Jarred Begay        13 Tonto,Payson, AZ                  8.08m
 10  2431 Landis Quade        12 Tonto                             7.46m

Event 476  Discus Throw (1K) Youth Boys
=========================================================================
    National: N 201-10  6/3/1995    Joel Armitage, Omaha, NE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2385 Joe Ricco           14 Bobcats               42.40m     41.23m
  2  2498 Joseph Kamper       14 Unattached,Tempe, A   30.48m     36.33m
  3  2428 Shane Levine        12 Tonto                            34.28m
  4  2426 Jordon Hinton       13 Tonto                            31.40m
  5  2423 Jarred Begay        13 Tonto,Payson, AZ                 29.06m
  6  2008 Jacob Torres        13 AZ Blaze,Peoria, AZ   24.46m     24.02m
  7  2080 Shelby Luke         13 AZ Cheetahs           18.90m     19.72m
  8  2431 Landis Quade        12 Tonto                            17.82m
  9  2424 Santana Curtis      12 Tonto                            12.40m

Event 477  Javelin Throw (600 G) Youth Boys
=========================================================================
    National: N 176-06  7/6/2000    Brian Kerr, Vero Beach, FL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2377 Johnny Galvez       13 Bobcats               39.60m     42.25m
  2  2147 Christopher Arollo  14 AZ Puma,Phoenix, AZ   36.72m     39.10m
  3  2385 Joe Ricco           14 Bobcats                          36.73m
  4  2085 Marlin Rice         13 AZ Cheetahs,Chandle   25.00m     28.04m
  5  2258 Christopher Matthi  13 Casa Grande,Casa Gr   21.12m     25.44m
  6  2138 Isaiah Kee          13 AZ Panthers,Phoenix              22.92m
  7  2080 Shelby Luke         13 AZ Cheetahs           16.00m     15.92m
  8  2479 Tony Balsino        12 Trackburners                      5.98m

Event 501  100 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
    National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2188 Kenyanna Wilson     15 Rising Sun,Glendale    11.80      11.97Q  3
  2  2021 Taylor Evans        14 AZ Cheetahs,Chandle    12.00      12.06Q  1
  3  2176 Judith Onyepunuka   16 Rising Sun,Phoenix,    11.84     J12.06Q  1
  4  2359 Jasmine Chaney      15 Muhammad Track C       12.66      12.72Q  2
  5  2019 Jasmine Easley      14 AZ Cheetahs            12.40      12.57Q  3
  6  2180 Twashunda Robinson  15 Rising Sun,Peoria,     12.45      12.77Q  2
  7  2294 Jasmine Williams    15 DoRight,Phoenix, AZ    12.87      12.93q  1
  8  2010 Donna-Ley Adams     16 AZ Cheetahs            12.90      12.95q  1
  9  2263 Echos Blevins       15 DoRight,Phoneix, AZ    13.00      13.19q  3
 10  2439 Glynis Burton       15 T Elite                12.78      13.67   3
 11  2276 Jamaica Hasan       15 DoRight                14.00      14.02   3
 12  2169 Tianna Flowers      14 Rising Sun             15.00      14.18   3
 13  2032 Jacelyn Lee         16 AZ Cheetahs            13.50      14.64   2
 14  2441 Samantha Egan       14 T Elite                14.20      15.31   1
 15  3741 Heather Stodghill   15 Cold Water Expre                  17.23   2
 16  3740 Brooke Bellue-Eklu  16 Cold Water Expre                  17.47   2

Event 501  100 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2176 Judith Onyepunuka   16 Rising Sun,Phoenix,    12.06      12.06
  2  2188 Kenyanna Wilson     15 Rising Sun,Glendale    11.97      12.09
  3  2021 Taylor Evans        14 AZ Cheetahs,Chandle    12.06      12.29
  4  2019 Jasmine Easley      14 AZ Cheetahs            12.57      12.43
  5  2180 Twashunda Robinson  15 Rising Sun,Peoria,     12.77      12.88
  6  2359 Jasmine Chaney      15 Muhammad Track C       12.72      12.92
  7  2294 Jasmine Williams    15 DoRight,Phoenix, AZ    12.93      12.95
  8  2010 Donna-Ley Adams     16 AZ Cheetahs            12.95      13.07
  9  2263 Echos Blevins       15 DoRight,Phoneix, AZ    13.19      13.70

Event 502  200 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
    National: N 23.26  7/31/1999   LaSauntea Moore, Akron, OH
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2176 Judith Onyepunuka   16 Rising Sun,Phoenix,    24.30      24.22Q  2
  2  2359 Jasmine Chaney      15 Muhammad Track C       24.69      25.78Q  1
  3  2188 Kenyanna Wilson     15 Rising Sun,Glendale    24.60      24.67Q  2
  4  2010 Donna-Ley Adams     16 AZ Cheetahs            26.00      26.29Q  1
  5  2021 Taylor Evans        14 AZ Cheetahs,Chandle    25.00      25.18Q  2
  6  2294 Jasmine Williams    15 DoRight,Phoenix, AZ    25.00      26.79Q  1
  7  2019 Jasmine Easley      14 AZ Cheetahs            25.50      25.51q  2
  8  2439 Glynis Burton       15 T Elite                27.58      28.10q  2
  9  2276 Jamaica Hasan       15 DoRight                32.54      28.64q  2
 10  2032 Jacelyn Lee         16 AZ Cheetahs            30.00      29.96   1
 11  2488 Sharvanna Smith     15 Unattached             26.90      31.86   1
 12  2441 Samantha Egan       14 T Elite                30.00      32.07   1

Event 502  200 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 23.26  7/31/1999   LaSauntea Moore, Akron, OH
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2176 Judith Onyepunuka   16 Rising Sun,Phoenix,    24.22      24.28
  2  2188 Kenyanna Wilson     15 Rising Sun,Glendale    24.67      24.59
  3  2021 Taylor Evans        14 AZ Cheetahs,Chandle    25.18      24.84
  4  2019 Jasmine Easley      14 AZ Cheetahs            25.51      25.53
  5  2359 Jasmine Chaney      15 Muhammad Track C       25.78      26.14
  6  2010 Donna-Ley Adams     16 AZ Cheetahs            26.29      26.38
  7  2294 Jasmine Williams    15 DoRight,Phoenix, AZ    26.79      27.16
  8  2439 Glynis Burton       15 T Elite                28.10      27.88

Event 503  400 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
    National: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1  2029 Natalie Johnson     15 AZ Cheetahs,Paradis    55.70      55.53   2
  2  2173 Andrea Menhennet    14 Rising Sun             56.53      56.57   2
  3  2017 Alex Cunningham     16 AZ Cheetahs            56.00      57.92   2
  4  2263 Echos Blevins       15 DoRight,Phoneix, AZ    56.87      58.74   2
  5  3757 KaSandra Ortega     15 So. AZ                          1:00.77   1
  6  2222 Allison Rojewski    15 AZ Striders,Phoneix    59.74    1:02.26   2
  7  2359 Jasmine Chaney      15 Muhammad Track C     1:01.01    1:03.39   1
  8  2361 Christina Rodgers   16 Muhammad Track C     1:02.00    1:04.81   1
  9  2472 Samantha Balsino    14 Trackburners                    1:12.00   1

Event 504  800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 2:09.69  7/27/1991   Liz Mueller, Waterford, CT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2029 Natalie Johnson     15 AZ Cheetahs,Paradis  2:15.00    2:19.66
  2  2017 Alex Cunningham     16 AZ Cheetahs          2:13.00    2:20.87
  3  2173 Andrea Menhennet    14 Rising Sun           2:17.00    2:21.67
  4  2263 Echos Blevins       15 DoRight,Phoneix, AZ  2:23.00    2:33.33
  5  2025 Courtney Hayes      15 AZ Cheetahs,Chandle  2:30.00    2:40.66
  6  2451 Cherise Price       15 T Elite              2:36.00    2:42.33
  7  2018 Cassandra Desalvo   14 AZ Cheetahs,Chandle  2:29.00    2:47.26
  8  2476 Kelsey Sheppard     14 Trackburners                    2:47.90
  9  2472 Samantha Balsino    14 Trackburners                    2:51.61

Event 505  1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 4:25.57  7/22/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2004 Lindsay Prescott    14 AZ Blaze,Glendale,   5:03.00    5:16.39
  2  2451 Cherise Price       15 T Elite              5:30.00    5:22.14
  3  2018 Cassandra Desalvo   14 AZ Cheetahs,Chandle  5:20.00    5:26.72
  4  2475 Jami Perez          15 Trackburners                    5:33.61
  5  2440 Monique Cervantes   14 T Elite              5:53.00    5:56.18
  6  2476 Kelsey Sheppard     14 Trackburners                    5:56.43
  7  2049 Melissa Tiger       14 AZ Cheetahs,Chandle  5:40.00    6:09.68
  8  2474 Kylie Koepsel       15 Trackburners                    6:29.97

Event 506  3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 9:54.05  7/1981      Karlene Erickson, Ericson, NE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2024 Kari Hardt          15 AZ Cheetahs,Chandle            10:56.05
  2  2475 Jami Perez          15 Trackburners                   11:45.57
  3  2018 Cassandra Desalvo   14 AZ Cheetahs,Chandle 11:30.00   11:45.89
  4  2440 Monique Cervantes   14 T Elite             12:30.00   12:58.56

Event 511  100 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
    National: N 10.54  7/25/8797   Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2118 Tyler Arnold        15 AZ Heat                11.30      11.53Q  3
  2  2200 Brandon Hunt        16 Rising Sun,Peoria,     11.60      11.70Q  2
  3  2458 Kenneth Chen        14 T Elite                11.35      11.77Q  1
  4  2311 Charles Hubbard     15 DoRight                11.17      11.72Q  2
  5  2409 Carl Simmons        14 Pops,Tucson, AZ        11.79      11.83Q  3
  6  2383 Jack Mora           14 Bobcats                11.70      12.02Q  1
  7  2331 Tony Wheaton        16 DoRight                11.23      11.78q  2
  8  2233 Brandon Ford        15 AZ Striders,Phoenix    11.50      12.00q  2
  9  2225 Allante Battle      14 AZ Striders,Phoenix    11.70      12.01q  3
 10  2227 Avory Battle        15 AZ Striders,Phoenix    11.70      12.04   1
 11  2457 Alex Brueggeman     15 T Elite                11.40      12.06   1
 12  2327 Desmond Trotter     16 DoRight                11.00      12.15   3
 13  2496 Jermaine Johnson    14 Unattached             12.34      12.39   2
 14  2357 Robert Little       16 Jesse Owens Memo       12.66      12.70   2
 15  2384 Octavio Perez       14 Bobcats                13.56      13.27   1
 16  2492 Mervin Brown        14 Unattached                        13.79   1

Event 511  100 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 10.54  7/25/8797   Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2118 Tyler Arnold        15 AZ Heat                11.53      11.56
  2  2409 Carl Simmons        14 Pops,Tucson, AZ        11.83      11.77
  3  2331 Tony Wheaton        16 DoRight                11.78      11.83
  4  2458 Kenneth Chen        14 T Elite                11.77      11.91
  5  2200 Brandon Hunt        16 Rising Sun,Peoria,     11.70      11.98
  6  2233 Brandon Ford        15 AZ Striders,Phoenix    12.00      12.02
  7  2225 Allante Battle      14 AZ Striders,Phoenix    12.01      12.10

Event 512  200 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
    National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2118 Tyler Arnold        15 AZ Heat                22.38      22.94Q  2
  2  2211 Travis Simpson JR   15 Rising Sun,Phoenix,    22.50      23.14Q  1
  3  2311 Charles Hubbard     15 DoRight                21.78      23.99Q  3
  4  2409 Carl Simmons        14 Pops,Tucson, AZ        23.93      23.88Q  2
  5  2233 Brandon Ford        15 AZ Striders,Phoenix    23.10      24.13Q  3
  6  2383 Jack Mora           14 Bobcats                           24.28Q  1
  7  2225 Allante Battle      14 AZ Striders,Phoenix    24.50      23.96q  2
  8  2458 Kenneth Chen        14 T Elite                23.40      24.36q  3
  9  2327 Desmond Trotter     16 DoRight                24.78      24.65q  3
 10  2496 Jermaine Johnson    14 Unattached             24.94      24.86   1
 11  2457 Alex Brueggeman     15 T Elite                24.71      25.01   1
 12  2055 Mikhail Barton      15 AZ Cheetahs,Chandle    22.20      25.20   2
 13  2194 Jordon Dancer       14 Rising Sun                        25.24   3
 14  2141 Frank Torrez        14 AZ Panthers            25.95      26.11   2
 15  2307 Curtis Haskins      15 DoRight                28.87      27.62   3
 16  2492 Mervin Brown        14 Unattached             27.85      28.06   1

Event 512  200 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2118 Tyler Arnold        15 AZ Heat                22.94      22.79
  2  2211 Travis Simpson JR   15 Rising Sun,Phoenix,    23.14      22.92
  3  2233 Brandon Ford        15 AZ Striders,Phoenix    24.13      23.72
  4  2409 Carl Simmons        14 Pops,Tucson, AZ        23.88      23.84
  5  2225 Allante Battle      14 AZ Striders,Phoenix    23.96      23.86
  6  2458 Kenneth Chen        14 T Elite                24.36      24.27
  7  2383 Jack Mora           14 Bobcats                24.28      24.36
  8  2327 Desmond Trotter     16 DoRight                24.65      25.44

Event 513  400 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
    National: N 45.99  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1  2118 Tyler Arnold        15 AZ Heat                50.17      49.75   2
  2  2211 Travis Simpson JR   15 Rising Sun,Phoenix,    53.70      51.55   2
  3  2200 Brandon Hunt        16 Rising Sun,Peoria,                51.59   1
  4  2495 Treg Jeffery        15 Unattached,Phoenix,    51.96      51.65   2
  5  2213 Tyler Williams      16 Rising Sun,Peoria,     53.50      52.44   2
  6  2233 Brandon Ford        15 AZ Striders,Phoenix    53.30      53.98   2
  7  2305 Zavion Hagler       16 DoRight,Phoenix, AZ    59.60      58.06   1
  8  2194 Jordon Dancer       14 Rising Sun                        58.70   1
  9  2496 Jermaine Johnson    14 Unattached             58.00      59.83   2
 10  2492 Mervin Brown        14 Unattached           1:01.78    1:00.73   1
 11  2141 Frank Torrez        14 AZ Panthers          1:01.66    1:00.93   1

Event 514  800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 1:53.37  7/28/1985   Michael Remigino, Newington, CT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2495 Treg Jeffery        15 Unattached,Phoenix,  1:55.92    2:00.17
  2  2057 Christan Carson     16 AZ Cheetahs,Chandle  2:02.00    2:05.78
  3  2333 Maury Williamson    15 DoRight                         2:22.31
  4  2305 Zavion Hagler       16 DoRight,Phoenix, AZ  2:26.00    2:30.31
  5  3707 Andrew Washington   14 Unattached           2:12.00    2:50.23

Event 515  1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 3:56.84  7/9/2000    Adam Perkins, Liberty, MO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2495 Treg Jeffery        15 Unattached,Phoenix,  4:20.80    4:24.31
  2  2244 Matthew Swift-Krae  15 AZ Striders,Phoenix  4:16.00    4:25.98
  3       Josh Waldvogel      15 AZ Blaze                        4:27.99
  4  2477 Michael Anderson    15 Trackburners                    4:33.97

Event 516  3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2477 Michael Anderson    15 Trackburners                    9:43.07
  2  2244 Matthew Swift-Krae  15 AZ Striders,Phoenix  9:33.00    9:43.69

Event 521  100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 13.81  7/14/1984   Yolanda Johnson, Denver, CO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2294 Jasmine Williams    15 DoRight,Phoenix, AZ    14.23      15.17
  2  2359 Jasmine Chaney      15 Muhammad Track C       14.88      15.37
  3  2221 Alisha Mah          15 AZ Striders,Gilbert    15.56      15.89
  4  2406 Bethany Zahn        15 Pops                   18.00      16.62
  5  2395 Caitlin Clancy      16 Pilots                 16.70      17.25
  6  2014 Micsha Carson       14 AZ Cheetahs,Chandle    16.00      17.64
  7  2032 Jacelyn Lee         16 AZ Cheetahs            17.00      19.10
  8  2453 Emily Swivel        15 T Elite,Tucson, AZ     19.87      20.07
  9  2438 Rosemary Brandt     15 T Elite                20.10      20.45

Event 522  400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 58.84  7/29/2001   Talia Stewart, Richmond, Ca
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2221 Alisha Mah          15 AZ Striders,Gilbert  1:09.84      45.99N
  2  2294 Jasmine Williams    15 DoRight,Phoenix, AZ  1:12.00      47.39N
  3  2406 Bethany Zahn        15 Pops                 1:20.00      48.46N

Event 531  110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 13.99  7/30/1995   Sharif Paxton, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2119 Marcus Clanton      16 AZ Heat,Phoenix, AZ    14.55      15.49
  2  2077 Ashtyn Lamb         15 AZ Cheetahs,Chandle    15.50      16.01
  3  2331 Tony Wheaton        16 DoRight                15.23      16.34

Event 532  400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 51.71  7/27/1996   Baynad Kamani, Missouri City, TX
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2331 Tony Wheaton        16 DoRight              1:13.46      41.90N
  2  2077 Ashtyn Lamb         15 AZ Cheetahs,Chandle               42.87N
  3  2057 Christan Carson     16 AZ Cheetahs,Chandle  1:00.00      45.36N
  4  2333 Maury Williamson    15 DoRight              1:16.30      48.68N

Event 541  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 45.57  7/28/1996   Vision Track & Field, Friendswood, TX
                       A.Emanuel, C.Ratliff, M.Hall, L.White
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Rising Sun  'A'                             47.10      46.52
  2 Arizona Cheetahs  'A'                               46.00      47.79
  3 Arizona Cheetahs  'B'                               49.00      52.40
 -- Tucson Elite AC  'A'                                50.11        DNF

Event 542  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Phidadelphia, PA
                         C.Smith, T.Abney, T.Bradley, E.Dwyer
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs  'A'                             3:45.00    4:04.40
  2 Arizona Cheetahs  'B'                             4:13.00    4:22.73

Event 543  4x800 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 9:09.65  7/28/1992   United Stars, Phidadelphia, PA
                         R.Giannascoli, E. Dwyer, T.Abney, A.Williams
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Cheetahs  'A'                             9:20.00   10:25.66
  2 Tucson Trackburners  'A'                                    11:10.15

Event 551  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 40.90  7/27/1997   LA Jets, Lancaster, CA
                       D.Menthuhotep, W.Rogers, D.McCullough, T.Walton
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Rising Sun  'A'                             49.00      45.05
 -- Do Right  'A'                                       45.20         DQ

Event 552  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon, Snellville, GA
                         L. Jackson, C. Goodman. R. Witherspoon, M. Grant
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Rising Sun  'A'                           3:30.00    3:39.67

Event 561  High Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N  5-11  7/28/1996   Camee Williams, Dayton, OH
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2025 Courtney Hayes      15 AZ Cheetahs,Chandle    1.35m      1.45m
  2  2395 Caitlin Clancy      16 Pilots                 1.37m      1.40m
  2  2035 Nikell Lyles        15 AZ Cheetahs,Chandle    1.40m      1.40m
  4  2113 Lisa Ray            15 AZ Heat                1.44m     J1.40m
  5  2340 Chanise Graves      14 Jesse Owens Memo       1.50m      1.25m
  6  2472 Samantha Balsino    14 Trackburners                      1.20m
  7  2441 Samantha Egan       14 T Elite                1.29m      1.15m

Event 562  Pole Vault Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 12-05.50  7/5/2001    Julene Bailey, Nampa, ID
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2395 Caitlin Clancy      16 Pilots                 3.27m      2.95m
  2  2412 Jenny Woudenberg    15 Sky                    2.74m      2.80m
  3  3742 Ella Arrott         15 Ultimate                          2.20m

Event 563  Long Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 20-02.50  7/10/1999   Jill Bell, Bellevue, WA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2221 Alisha Mah          15 AZ Striders,Gilbert    5.43m      5.37m
  2  2180 Twashunda Robinson  15 Rising Sun,Peoria,     5.43m      5.25m
  3  2046 Shamesha Smith      14 AZ Cheetahs,Chandle    5.70m      5.06m
  4  2450 Jaime Minor         15 T Elite                5.00m      4.97m
  5  2014 Micsha Carson       14 AZ Cheetahs,Chandle    5.20m      4.71m
  6  2043 Cassidy Rice        15 AZ Cheetahs,Chandle    5.00m      4.49m
  7  2276 Jamaica Hasan       15 DoRight                3.30m      3.82m
  8  2169 Tianna Flowers      14 Rising Sun                        2.96m

Event 564  Triple Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 41-01.25  7/30/1983   Deana Simmons, Decatur, IL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2221 Alisha Mah          15 AZ Striders,Gilbert   11.15m     11.02m
  2  2450 Jaime Minor         15 T Elite               11.30m     10.72m
  3  2014 Micsha Carson       14 AZ Cheetahs,Chandle   10.40m     10.33m
  4  2043 Cassidy Rice        15 AZ Cheetahs,Chandle    9.80m      9.90m
  5  2395 Caitlin Clancy      16 Pilots                10.10m      9.48m
 --  2046 Shamesha Smith      14 AZ Cheetahs,Chandle   10.80m         ND

Event 565  Shot Put (4K) Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 49-10.50  7/27/2001   Michelle Carter, Ovilla, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2487 C.J. Navarro        15 Unattached,Mesa, AZ   11.65m     11.37m
  2  2415 Kindall Begay       15 Tonto,Payson, AZ                 10.91m
  3  2162 Myra Brown          15 Rising Sun,Phoenix,               8.20m

Event 566  Discus Throw (1.0k) Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 164-05  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2487 C.J. Navarro        15 Unattached,Mesa, AZ   42.06m     39.13m
  2  2415 Kindall Begay       15 Tonto,Payson, AZ                 32.18m
  3  2162 Myra Brown          15 Rising Sun,Phoenix,              24.73m
  4  2421 Heather Waterman    15 Tonto,Payson, AZ                 15.80m

Event 567  Javelin Throw (600 G) Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 152-08  7/29/2000   Rachel Walker, Benton, LA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2487 C.J. Navarro        15 Unattached,Mesa, AZ   37.74m     30.98m
  2  2162 Myra Brown          15 Rising Sun,Phoenix,              23.19m

Event 571  High Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N  7-05  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3754 Phil Feinberg       15 Ultimate                          1.85m
  2  2151 Ray Godinez         15 AZ Puma,Phoenix, AZ    1.80m      1.70m
  3  2305 Zavion Hagler       16 DoRight,Phoenix, AZ    1.72m      1.60m
 --  3707 Andrew Washington   14 Unattached                           NH

Event 572  Pole Vault Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 16-09  7/9/1994    Jacob Davis, Orange, TX
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2413 Matthew Hull        15 Sky,Phoenix, AZ                    3.75
  2  2414 Jeremy Lashinske    15 Sky                    3.50m       3.25
  3 20715 Tyler Wilson        16 Unattached                         3.00
  4  3750 Adam Szmuc          15 Ultimate                           2.75
  5  3753 Curtis Beaird       16 Ultimate                           2.75
  6  3755 Sam Winstead        15 Ultimate                           2.50
  6  3738 Cameron Sherman     16 Sky                                2.50

Event 573  Long Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 24-01.50  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2225 Allante Battle      14 AZ Striders,Phoenix    5.96m      5.69m
  2  2227 Avory Battle        15 AZ Striders,Phoenix    5.99m      5.68m
  3  2457 Alex Brueggeman     15 T Elite                5.79m      5.41m
  4  2151 Ray Godinez         15 AZ Puma,Phoenix, AZ    5.27m      5.19m
  5  2496 Jermaine Johnson    14 Unattached             5.48m      4.94m
  5  2384 Octavio Perez       14 Bobcats                           4.94m
  7  2141 Frank Torrez        14 AZ Panthers            5.15m      4.93m

Event 574  Triple Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 49-05.75  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2227 Avory Battle        15 AZ Striders,Phoenix   13.03m     12.75m
  2  2077 Ashtyn Lamb         15 AZ Cheetahs,Chandle   12.78m     12.08m
  3  2374 Chris Gabel         15 Bobcats                           9.54m

Event 575  Shot Put (12#) Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 63-03.50  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene, OR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3735 Darick Holden       16 AZ Heat                          10.26m
  2  2092 Travis Williams     14 AZ Cheetahs,Chandle    9.50m      9.56m

Event 576  Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 191-11  6/1/1985    Kami Keshmiri, Reno, NV
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2091 Terrill Williams    16 AZ Cheetahs,Chandle   31.20m     32.48m
  2  2092 Travis Williams     14 AZ Cheetahs,Chandle   26.40m     31.45m
  3  3729 Austin Cartwright   14 Unattached            32.00m     30.16m
  4  2357 Robert Little       16 Jesse Owens Memo                 22.65m

Event 577  Javelin Throw (800G) Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 202-09  7/6/2001    Dustin Johnson, Crossett, AR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2250 Dan Haddock         16 Arizona,Paradise Va              49.20m
  2  2092 Travis Williams     14 AZ Cheetahs,Chandle   22.23m     25.33m
  3  2091 Terrill Williams    16 AZ Cheetahs,Chandle   20.93m     20.56m

Event 601  100 Meter Dash Young Women
=========================================================================
    National: N 11.10  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2175 Jessica Onyepunuka  18 Rising Sun,Peoria,     11.55      11.94
  2  3758 Amber Gill          18 So. AZ                            12.93
  3  2110 ReAnne McClendon    17 AZ Heat                12.81      13.62
  4  2339 Mechelle Eaton      18 Jesse Owens Memo                  14.88

Event 602  200 Meter Dash Young Women
=========================================================================
    National: N 23.32  7/29/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2175 Jessica Onyepunuka  18 Rising Sun,Peoria,     23.60      24.28
  2  2109 Lauren Hayes        18 AZ Heat,Mesa, AZ       25.22      25.41
  3  3758 Amber Gill          18 So. AZ                            26.43
  4  2442 Echo Fallon         17 T Elite,Tucson, AZ     26.30      26.86
  5  2110 ReAnne McClendon    17 AZ Heat                26.32      27.50

Event 603  400 Meter Dash Young Women
=========================================================================
    National: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2109 Lauren Hayes        18 AZ Heat,Mesa, AZ       56.90      57.91
  2  2111 Brittani Mitchell   16 AZ Heat,Mesa, AZ       58.31      59.82
  3  2012 Anessa Vorel        17 So. AZ                          1:06.07

Event 604  800 Meter Run Young Women
=========================================================================
    National: N 2:07.05  7/1/1994    Tamieka Grizzle, Bronx, NY
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2445 Vanessa Hernandez   18 T Elite              2:18.10    2:24.62

Event 605  1500 Meter Run Young Women
=========================================================================
    National: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos Cob, CT
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2445 Vanessa Hernandez   18 T Elite              4:41.25    4:57.36

Event 606  3000 Meter Run Young Women
=========================================================================
    National: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2485 Francesca Blissman  16 Unattached                     11:38.84
 --  2446 Laura Mabry         17 T Elite             11:15.00         NT

Event 611  100 Meter Dash Young Men
=========================================================================
    National: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2199 Keegan Herring      17 Rising Sun,Phoenix,    10.75      10.92
  2  2065 Markel DeVorce      17 AZ Cheetahs            10.90      11.33
  3  2354 Clifton Gay         18 Jesse Owens Memo                  11.41
  4  2463 Scott Foley         18 T Elite                11.00      11.60
  5  2468 Efe Okdugbo         17 T Elite,Tucson, AZ     11.40      11.88

Event 612  200 Meter Dash Young Men
=========================================================================
    National: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2199 Keegan Herring      17 Rising Sun,Phoenix,    21.50      21.78
  2  2058 Cashmere O'Neal;    18 AZ Cheetahs            21.90      22.14
  3  2195 Justin Dancer       18 Rising Sun                        22.73
  4  2064 Brenan Dennard      18 AZ Cheetahs,Chandle    22.20      23.04
  5  2463 Scott Foley         18 T Elite                22.11      23.33
  6  2206 Isaac Rosas         17 Rising Sun,Peoria,     23.50      24.71

Event 613  400 Meter Dash Young Men
============================================================================
    National: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  H#
============================================================================
  1  2058 Cashmere O'Neal;    18 AZ Cheetahs            48.20      51.91   2
  2  2063 George Cunningham   18 AZ Cheetahs            49.00      52.00   2
  3  2365 Preston Jackson     17 Muhammad Track C       52.45      52.44   2
  4  2251 Ray Misir           18 AZ Cheetahs            50.00      56.22   2

Event 614  800 Meter Run Young Men
=========================================================================
    National: N 1:49.49  7/27/2000   Nick Davenport, Houston, TX
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2251 Ray Misir           18 AZ Cheetahs          2:05.00    2:15.75

Event 615  1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
    National: N 3:51.21  7/7/1985    John Quade, Woodinville, Wa
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2493 Kenneth Cormier     18 Unattached           4:03.10    4:04.79

Event 617  5000 Meter Run Young Men
=========================================================================
    National: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2493 Kenneth Cormier     18 Unattached          15:32.30   16:13.01

Event 621  100 Meter Hurdles (33") Young Women
=========================================================================
    National: N 13.39  7/29/2001   Virginia Powell, Seattle, Wa
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2105 Johanna Alivez      17 AZ Heat                15.39      15.18
  2  2163 Roshawnda Brown     17 Rising Sun,Phoenix,               15.50
  3  2124 Jeanine Dancy       18 AZ Panthers,Peoria,               16.14
  4  2116 Tamara Woods        17 AZ Heat                           17.18

Event 622  400 Meter Hurdles (30") Young Women
=========================================================================
    National: N 57.94  7/29/2001   Tiffany Ross, Miami, FL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2163 Roshawnda Brown     17 Rising Sun,Phoenix,               47.53N
  2  2105 Johanna Alivez      17 AZ Heat              1:08.81      47.57N
  3  2130 Shivonn Ross        17 AZ Panthers                       51.48N
  4  2116 Tamara Woods        17 AZ Heat                54.00      54.47N

Event 631  110 Meter Hurdles (39") Young Men
=========================================================================
    National: N 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2212 Chris Titsworth     16 Rising Sun,Glendale               14.72
  2  2354 Clifton Gay         18 Jesse Owens Memo                  14.73
  3  2464 Lauren Harvey       17 T Elite,Tucson, AZ     15.74      18.12

Event 632  400 Meter Hurdles (36") Young Men
=========================================================================
    National: N 50.27  7/21/1997   Angelo Taylor, Tucker, GA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2354 Clifton Gay         18 Jesse Owens Memo                  38.79N
  2  2212 Chris Titsworth     16 Rising Sun,Glendale               38.87N
  3  2466 Adam Mesta          16 T Elite                           45.85N

Event 641  4x100 Meter Relay Young Women
=========================================================================
    National: N 45.02  7/27/1997   West Valley Eagles, Inglewood, CA
                       R.Caruther, E Edmonson,M.Withers,E.Grayson
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Heat  'A'                                   48.48      50.24
  2 Arizona Panthers  'A'                               48.00      53.28

Event 642  4x400 Meter Relay Young Women
=========================================================================
    National: N 3:39.49  7/29/2001   United Stars, Philadephia, PA
                         E.Dwyer, D.Darden, D.Rogers, T.Abney
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Heat  'A'                                 3:52.19    4:26.28

Event 651  4x100 Meter Relay Young Men
=========================================================================
    National: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R.Beard, B.Gay,J.Harris, T.Williams
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Rising Sun  'A'                             45.20      42.54
  2 Arizona Cheetahs  'A'                                          42.74
  3 Tucson Elite AC  'A'                                43.10      43.61

Event 652  4x400 Meter Relay Young Men
=========================================================================
    National: N 3:06.55  7/28/1996   East Atlanta TC, Atlanta, GA
                         A.Partridge,D.Phillips,A Taylor,K.Williams
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 Arizona Rising Sun  'A'                           3:25.00    3:33.89
  2 Arizona Cheetahs  'A'                                        3:34.51

Event 661  High Jump Young Women
=========================================================================
    National: N  6-01  7/25/1996   Adrianne Sims, Fayetteville, NC
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2105 Johanna Alivez      17 AZ Heat                1.54m      1.50m
  2  2133 Brittney Washingto  17 AZ Panthers,Peoria,    1.50m      1.40m

Event 662  Pole Vault Young Women
=========================================================================
    National: N 12-07.25  7/28/2001   Elizabeth Boyle, Chicago, IL
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2084 Kayla Natale        17 Sky                               3.25m
  2  2410 Samantha Culiver    17 Sky                    3.07m      3.10m
  3  3749 Megan Hunt          17 Ultimate                          2.95m
  4  3748 Angie Sandell       17 Ultimate                          2.65m
  5  3747 Sarah Quintana      17 Ultimate                         J2.65m
  6  3745 Kelly Arganbright   16 Ultimate                         J2.65m
  7  3746 Ann Skinner         18 Ultimate                          2.50m

Event 663  Long Jump Young Women
=========================================================================
    National: N 20-10.50  7/29/1994   Angela Henry, Omaha, NE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2442 Echo Fallon         17 T Elite,Tucson, AZ     5.33m      5.02m
  2  2455 Sara Wallace        18 T Elite                5.10m      4.93m
  3  2124 Jeanine Dancy       18 AZ Panthers,Peoria,               4.80m
  4  2112 Gena Petersen       17 AZ Heat                           4.64m
  5  2114 Cortney White       17 AZ Heat                5.10m      4.50m
  6  2111 Brittani Mitchell   16 AZ Heat,Mesa, AZ       5.13m      4.48m
  7  2133 Brittney Washingto  17 AZ Panthers,Peoria,    5.20m      4.31m
  8  2130 Shivonn Ross        17 AZ Panthers                       4.29m

Event 664  Triple Jump Young Women
=========================================================================
    National: N 42-08.25  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2124 Jeanine Dancy       18 AZ Panthers,Peoria,              10.63m
  2  2455 Sara Wallace        18 T Elite               10.54m     10.49m
  3  3758 Amber Gill          18 So. AZ                           10.45m
  4  2133 Brittney Washingto  17 AZ Panthers,Peoria,   11.25m     10.04m

Event 665  Shot Put (4K) Young Women
=========================================================================
    National: N 49-09.75  7/25/1997   Becky Beachler, Oakland, NE
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3728 Andrea Martinez     17 Unattached            12.42m     11.25m
  2  2100 Tiffany Yazzie      18 AZ Elite                          8.52m
  3  2129 Carmelia Kee        17 AZ Panthers,Phoenix               7.76m
  4  3739 Kali Hernandez      17 Cold Water Expre                  7.39m

Event 666  Discus Throw (1K) Young Women
=========================================================================
    National: N 175-03  7/9/1995    Suzy Powell, Modesto, CA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3728 Andrea Martinez     17 Unattached            42.06m     39.01m
  2  2100 Tiffany Yazzie      18 AZ Elite                         30.09m

Event 667  Javelin Throw (600 G) Young Women
================================================================================
    National: N 158-07.50  7/24/1999   Sarah Malone, Newburg, OR
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2129 Carmelia Kee        17 AZ Panthers,Phoenix              33.42m

Event 671  High Jump Young Men
=========================================================================
    National: N  7-06  7/9/1983    Dothel Edwards, Athens, GA
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2148 James Arollo        18 AZ Puma,Phoenix, AZ    2.05m      2.00m
  2  2469 Jordan Powell       18 T Elite,Tucson, AZ     2.00m      1.90m
  3  2494 Paul Gill           17 Unattached             1.93m      1.80m

Event 672  Pole Vault Young Men
=========================================================================
    National: N 17-01  7/31/1992   Wayne Guidry, Orangefield, TX
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2494 Paul Gill           17 Unattached             3.96m       4.25
  2  2238 Kevin Hsu           17 AZ Striders                        3.75
  3  3736 Tim Milakavich      16 Sky                                3.75
  4  3751 Chris Fierrro       17 Ultimate                           3.50
  4  3752 Jordan Keeney       17 Ultimate                           3.50
 --  2158 Zach Timberlin      16 AZ Puma,Peoria, AZ     2.92m         NH

Event 673  Long Jump Young Men
=========================================================================
    National: N 25-09.75  1977        Lamont King, Surprise, Az
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2469 Jordan Powell       18 T Elite,Tucson, AZ     6.83m      6.22m
  2  2063 George Cunningham   18 AZ Cheetahs                       6.09m
  3  2464 Lauren Harvey       17 T Elite,Tucson, AZ     6.14m      5.61m
  4  2466 Adam Mesta          16 T Elite                5.81m      5.01m

Event 674  Triple Jump Young Men
=========================================================================
    National: N 52-06.50  7/27/1991   Ron Jones, Dallas, TX
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2469 Jordan Powell       18 T Elite,Tucson, AZ    13.41m     13.58m
  2  3733 Reginald McKinley   18 Bobcats               14.47m     13.36m
  3  2235 Greg Herson         17 AZ Striders           13.41m     12.91m

Event 675  Shot Put (12#) Young Men
=========================================================================
    National: N 67-00.50  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2500 Jason Lewis         17 Unattached            16.73m     17.23m
  2  2069 George Brooker      17 AZ Striders                      12.90m
  3  2437 Alex Winchester     17 Tonto,Payson, AZ                 11.69m
  4  2432 George Redwine      17 Tonto                            10.45m
  5  2427 Matt Johnson        16 Tonto                             8.92m

Event 676  Discus Throw (1.6K) Young Men
================================================================================
    National: N 207-04  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  2500 Jason Lewis         17 Unattached            53.87m     44.98m
  2  2158 Zach Timberlin      16 AZ Puma,Peoria, AZ    30.98m     39.46m
  3  2437 Alex Winchester     17 Tonto,Payson, AZ                 35.38m
  4  2432 George Redwine      17 Tonto                            32.57m

Event 677  Javelin Throw (800G) Young Men
=========================================================================
    National: N 232-09  8/1/1998    Brian Kollar, Virginia Beach, Va
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3704 Brad Roth           18 Unattached,scottsda   53.72m     54.11m
  2  2158 Zach Timberlin      16 AZ Puma,Peoria, AZ    39.35m     44.75m
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec