Join/Renew Now

Results - USATF West Texas Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/25-26/04 - Memorial Stadium, Midland, TX

Event 108  High Jump Bantam Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Barryhill, Kami            9 Crane Track Club                3-01.00

Event 109  Long Jump Bantam Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Lindsey, Kylie             9 Midland Crusader                8-02.75   NWI
  2 Barryhill, Kami            9 Crane Track Club                8-00.00   NWI

Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Frazier, Shunta            9 Tall City                      11-09.50

Event 159  Long Jump Bantam Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Lee, Donovan               9 Tall City                      12-00.75   NWI
  2 Neboh, Richard             9 WT Track Club                  12-00.25   NWI
  3 Francino, Nicolas          8 Tall City                      11-03.50   NWI
  4 Carrasco, Emilio           8 WT Track Club                  10-09.00   NWI
  5 Rivas, Rene                9 Tall City                      10-02.25   NWI

Event 211  High Jump Midget Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Babcock, Jade             11 Midland Crusader                4-00.00

Event 212  Long Jump Midget Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Babcock, Jade             11 Midland Crusader               11-11.25   NWI

Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Covos, Natalie            11 WT Track Club                  20-09.00
 -- Muniz, Jordan             11 Midland Crusader                     ND

Event 261  High Jump Midget Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Martinez, Mathew          11 WT Track Club                   4-06.00

Event 262  Long Jump Midget Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Williams, Taylor          10 Tall City                      14-01.75   NWI
  2 Martinez, Mathew          11 WT Track Club                  14-00.00   NWI
  3 Pipes, Steven             11 WT Track Club                  13-08.25   NWI
  4 Sanders, Javar            11 Tall City                      13-00.00   NWI
  5 Sanders, Jamal            11 Tall City                      12-10.75   NWI
  6 Barnes, Omar              10 Tall City                      12-09.50   NWI

Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Byars, Zach               10 Tall City                      30-07.50
  2 Pastor, Inaki             10 Tall City                      21-06.00

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Byars, Zach               10 Tall City                         62-10
  2 Pastor, Inaki             10 Tall City                         48-05

Event 312  High Jump Youth Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Woods, Heather            13 WT Track Club                   4-05.00
  2 Olness, Whitney           13 Unattached                      4-03.00

Event 313  Pole Vault Youth Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Olness, Whitney           13 Unattached                      7-00.00

Event 315  Triple Jump Youth Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 London, Shaquala          13 Tall City                      31-01.50   NWI
  2 Swearengen, Shartanae     13 WT Track Club                  30-01.00   NWI
 -- Landerth, Candrace        12 WT Track Club                        ND   NWI

Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Keith, Brittney           13 Tall City                      31-05.00
  2 Woods, Heather            13 WT Track Club                  28-04.75

Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Woods, Heather            13 WT Track Club                     73-07
 -- Keith, Brittney           13 Tall City                            ND

Event 362  High Jump Youth Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ray, Sherard              13 WT Track Club                   5-06.00
  2 Bueno, Xavier             12 WT Track Club                   4-10.00
  3 Esparza, Teague           12 Crane Track Club                4-04.00

Event 363  Pole Vault Youth Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Aguilar, Chris            13 Crane Track Club               11-00.00
  2 Aguilar, Cody             13 Crane Track Club                9-00.00

Event 364  Long Jump Youth Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Bledsoe, Rashard          13 WT Track Club                  16-11.00   NWI
  2 Nunez, Brian              13 WT Track Club                  16-05.50   NWI
  3 Turner, Kenneth           12 Tall City                      16-03.75   NWI
  4 Aguilar, Chris            13 Crane Track Club               15-10.25   NWI
  5 Esparza, Teague           12 Crane Track Club               13-10.00   NWI
  6 Jones, Corey              12 Tall City                      13-06.75   NWI

Event 365  Triple Jump Youth Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Nunez, Brian              13 WT Track Club                  34-07.00   NWI
  2 Bueno, Xavier             12 WT Track Club                  32-07.50   NWI

Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ray, Sherard              13 WT Track Club                  36-09.50
  2 Galindo, TJ               12 Tall City                      24-03.00

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Galindo, TJ               12 Tall City                         58-05
 -- Coffman, Chaney           12 Tall City                            ND

Event 413  High Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Lucas, Victoria           14 Tall City                       5-02.00
  2 Barrett, Whitney          14 Tall City                       4-10.00
 -- Ruiz, Michelle            15 Unattached                           NH

Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Ruiz, Michelle            15 Unattached                     10-00.00
  2 Arnold, Shannon           14 Tall City                       9-06.00

Event 415  Long Jump Intermediate Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Lucas, Victoria           14 Tall City                      15-02.00   NWI
  2 Ruiz, Michelle            15 Unattached                     15-00.50   NWI

Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Newby, Paige              14 Unattached                       124-00

Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Newby, Paige              14 Unattached                       108-08
  2 Arnold, Shannon           14 Tall City                         59-02

Event 463  High Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Bueno, Jimmy              14 WT Track Club                   5-00.00

Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Barryhill, Jamison        14 Crane Track Club                9-06.00
  2 Aguilar, Chad             14 Crane Track Club                9-00.00

Event 465  Long Jump Intermediate Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 London, T.J.              14 Tall City                      18-06.00   NWI
  2 Goyang, Aaron             15 Midland Crusader               18-03.00   NWI
  3 Schlipf, Josh             15 Tall City                      17-06.00   NWI
  4 Forshee, Justin           15 Tall City                      16-08.50   NWI
  5 Carr, Amiael              15 Tall City                      15-06.75   NWI

Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Carr, Amiael              15 Tall City                      36-06.25   NWI
  1 Forshee, Justin           15 Tall City                      36-06.25   NWI
  3 Bueno, Jimmy              14 WT Track Club                  36-00.00   NWI
  4 Measles, Josh             14 Tall City                      28-04.75   NWI

Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Cannon, Marcus            15 WT Track Club                  41-07.75
  2 Mutler, Cory              15 Tall City                      37-07.75
  3 DeLaRosa, Nathan          15 Midland Crusader               34-10.00
  4 Brown, Brandon            15 Tall City                      25-11.50

Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mutler, Cory              15 Tall City                        123-06
  2 DeLaRosa, Nathan          15 Midland Crusader                  95-09

Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Mutler, Cory              15 Tall City                         94-00
  2 Hendrix, Jonathan         14 Tall City                         82-07

Event 516  Triple Jump Young Women
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Fitts, Stephanie          16 Tall City                      32-01.50   NWI

Event 517  Shot Put 4kg Young Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Fitts, Stacey             16 Tall City                      26-02.00

Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Fitts, Stephanie          16 Tall City                        102-04
  2 Dunlap, Tiffany           16 WT Track Club                     85-01

Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Fitts, Stephanie          16 Tall City                         82-09

Event 563  High Jump Young Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Young, Adrian             16 WT Track Club                   5-05.00

Event 564  Pole Vault Young Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Garvin, Matt              16 Unattached                     13-00.00

Event 565  Long Jump Young Men
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Childs, Nick              16 Tall City                      18-00.75   NWI
  2 Murray, Mitchell          16 Tall City                      16-06.25   NWI

Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Chavez, Leonard           16 Midland Crusader               36-05.00

Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Cannon, EJ                17 WT Track Club                    131-02

Event 709  Long Jump Primary Girls
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Nelson, Miah               6 Tall City                       6-08.25   NWI
  2 Woods, Maya                7 WT Track Club                   6-05.50   NWI
  3 Rice, Megan                6 Tall City                       6-01.25   NWI
  4 Barryhill, Mariah          7 Crane Track Club                5-09.00   NWI
  5 Portillo, Ashley           5 WT Track Club                   4-08.50   NWI
  6 Yarbrough, Shawntal        7 Tall City                       3-06.25   NWI

Event 710  Long Jump Primary Boys
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Strambler, Darius          7 Tall City                      10-07.00   NWI
  2 Wilke, Gabe                7 Tall City                       9-00.50   NWI
  3 Franks, Cole               7 Tall City                       7-11.75   NWI
  4 Strambler, Dedrick         5 Tall City                       7-07.50   NWI
  5 Neboh, Dexter              5 WT Track Club                   7-06.50   NWI
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec