Join/Renew Now

Results - USATF Kentucky Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/12/04 - Henry County High School

Girls 10&U 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chelsea Stone             95 Central Kentucky         17.02
  2 Cierra Foster             94 dewalt                   17.97

Girls 11-12 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rosalind Kopp             93 Liberty Running          15.98
  2 Mariah Murray             92 dewalt                   17.04
  3 Lachristal Foster         92 dewalt                   17.58

Girls 13-14 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cameryn Jones             91 Liberty Running          14.27

Girls 15-16 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Talitha Winquist          89 Unattached               15.13
  2 Ebony Murray              89 dewalt                   16.26

Girls 10&U 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chelsea Stone             95 Central Kentucky         37.52
  2 Sansarya Reyes            94 dewalt                   42.12
  3 Taylor Adams              96 Liberty Running          43.60

Girls 11-12 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rosalind Kopp             93 Liberty Running          34.26
  2 Elizabeth Saldana         92 Highview Raptors         34.43
  3 Mariah Murray             92 dewalt                   34.69
  4 Shay-wanna Page           93 dewalt                   34.90

Girls 13-14 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shelby Pfaadt             91 Highview Raptors         30.00   2
  2 Cameryn Jones             91 Liberty Running          30.83   2
  3 Rainia Foster             91 dewalt                   33.73   2
  4 Jasmine Hinkle            90 dewalt                   34.24   2
  5 Kelly Heavrin             91 Highview Raptors         38.01   2

Girls 15-16 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Marjorie Bush             88 Central Kentucky         29.22   3
  2 Yvonne Stone              89 Unattached               30.55   3
  3 Talitha Winquist          89 Unattached               32.11   3

Girls 10&U 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Caitun Beyea              94 Liberty Running        1:22.80
  2 Taylor Adams              96 Liberty Running        1:37.85

Girls 11-12 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shelly Crist              92 Unattached             1:15.95   2
  2 Elizabeth Saldana         92 Highview Raptors       1:20.56   2
  3 Shay-wanna Page           93 dewalt                 1:22.10   1
  4 Sabrina Dewalt            93 dewalt                 1:37.27   1

Girls 13-14 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Cameryn Jones             91 Liberty Running        1:08.53   2
  2 Shelby Pfaadt             91 Highview Raptors       1:09.39   2
  3 Beth (Sarah) Crist        90 Unattached             1:16.06   3
  4 Kelly Heavrin             91 Highview Raptors       1:27.29   2

Girls 15-16 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Yvonne Stone              89 Unattached             1:06.73   3
  2 Marjorie Bush             88 Central Kentucky       1:06.82   3
  3 Samantha Kuzuoka          89 Highview Raptors       1:12.18   3

Girls 10&U 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  3 Caitun Beyea              94 Liberty Running        3:08.27
  5 Shelby Adams              94 Liberty Running        3:31.73

Girls 11-12 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Adams              93 Liberty Running        2:58.27
  4 Kasey Wattley             92 Liberty Running        3:09.48

Girls 13-14 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  2 Shelby Clifford           91 Liberty Running        2:58.83

Girls 13-14 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beth (Sarah) Crist        90 Unattached               20.39

Girls 11-12 High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shelly Crist              92 Unattached             3-08.00

Girls 13-14 High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beth (Sarah) Crist        90 Unattached             3-10.00

Girls 10&U Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shelby Adams              94 Liberty Running          2.76m
  2 Taylor Adams              96 Liberty Running          2.53m

Girls 11-12 Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rosalind Kopp             93 Liberty Running          3.53m
  2 Ashley Adams              93 Liberty Running          3.50m
  3 Elizabeth Saldana         92 Highview Raptors         3.24m
  4 Sharon Rodriguez          93 Unattached               3.08m
  5 Shelly Crist              92 Unattached               2.81m

Girls 13-14 Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shelby Pfaadt             91 Highview Raptors         4.04m
  2 Kelly Heavrin             91 Highview Raptors         2.84m

Girls 15-16 Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Samantha Kuzuoka          89 Highview Raptors         3.88m
  2 Ebony Murray              89 dewalt                   3.01m

Girls 11-12 Shot Put 6#
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beth Wild                 92 Highview Raptors         7.67m

Girls 15-16 Shot Put 4 KG
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauren White              88 Unattached               7.15m

Girls 11-12 Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beth Wild                 92 Highview Raptors        13.25m

Girls 15-16 Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauren White              88 Unattached              27.17m

Girls 15-16 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauren White              88 Unattached              18.69m

Boys 10&U 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnney Foster            94 dewalt                   17.29
  2 Caleb Hinkle              94 dewalt                   19.86
  3 Chris Stone                  Central Kentucky         20.25

Boys 11-12 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Braden Forgo              93 Unattached               14.80   1
  2 Kenneth Simmons           93 dewalt                   17.43   3

Boys 13-14 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Edward Fields             90 Unattached               12.23   2
  2 Willie Hogan              90 Unattached               13.20   2
  3 Nickolas Winquist         91 Unattached               14.23   1
  4 Quashawn Lewis            91 dewalt                   14.65   1
  5 Seth Miciotto             90 Unattached               15.75   2

Boys 15-16 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brandon Groves-Otano      89 Highview Raptors         12.52   2
  2 Aaron Ryan                89 Highview Raptors         12.97   3
  3 Nathan Hendrickson        89 Highview Raptors         13.52   1

Boys 17-18 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nick Porter               87 Unattached               12.46   2
  2 Robert Redding Jr.        87 Unattached               13.00   2

Boys 10&U 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Stone                  Central Kentucky         47.86

Boys 11-12 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Braden Forgo              93 Unattached               30.71
  2 Mason Hutchinson          93 Unattached               31.43
  3 Tyray Daniels             92 dewalt                   33.14
  4 Donald Leach              93 dewalt                   35.03

Boys 13-14 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Edward Fields             90 Unattached               26.17   2
  2 Willie Hogan              90 Unattached               27.76   2
  3 Nickolas Winquist         91 Unattached               30.15   1
  4 Seth Miciotto             90 Unattached               37.30   2

Boys 15-16 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tyler Sisk                88 Unattached               25.48   2

Boys 17-18 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nick Porter               87 Unattached               25.56   2
  2 Robert Redding Jr.        87 Unattached               26.73   2

Boys 10&U 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Yates              95 Liberty Running        1:26.98

Boys 11-12 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Braden Forgo              93 Unattached             1:10.78
  2 Mason Hutchinson          93 Unattached             1:12.09
  3 Donald Leach              93 dewalt                 1:20.33
  4 Christopher Saldana       93 Highview Raptors       1:29.44

Boys 13-14 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brad Lyons                90 Highview Raptors         58.73   2
  2 Edward Fields             90 Unattached             1:01.95   2
  3 Brad Boykin               90 Highview Raptors       1:04.23   2
  4 Nickolas Winquist         91 Unattached             1:06.60   2
  5 James Conkin              90 Highview Raptors       1:09.17   2
  6 Anthony Wilson            90 dewalt                 1:13.44   2

Boys 15-16 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 David Hughes              89 Unattached               57.67   2

Boys 10&U 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Yates              95 Liberty Running        3:22.29

Boys 11-12 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justin Wellum             92 Unattached             2:38.99
  2 Nathan Yates              92 Liberty Running        2:58.88

Boys 13-14 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joel Wellum               90 Unattached             2:16.83
  2 Jordan Altoff             90 Liberty Running        2:37.05
  3 Nickolas Winquist         91 Unattached             2:45.82

Boys 15-16 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 John Thomas               89 Unattached             3:07.69

Boys 17-18 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brett Ratliff             86 Unattached             2:13.63

Boys 13-14 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Altoff             90 Liberty Running          19.00

Boys 15-16 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Sisk                88 Unattached               17.01

Boys 17-18 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeff Bowling              87 Unattached               16.44

Boys 15-16 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Sisk                88 Unattached             1:09.08

Boys 17-18 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Phillip Warsaw            87 Unattached               56.25
  2 Jeff Bowling              87 Unattached             1:01.88
  3 Joe Ryan                  87 Unattached             1:25.15


Boys 15-16  4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Highview Raptors  'A'                                 51.77
     1) Brandon Groves-Otano 89         2) Nathan Hendrickson 89
     3) Ryan Mosby 89                   4) Cole Cruse 89

Boys 13-14 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Highview Raptors  'A'                               4:21.00
     1) Brad Lyons 90                   2) Cody Craigmyle 90
     3) James Conkin 90                 4) Matthew Saldana 90
Boys 15-16 4x400 Relay
  1 Highview Raptors                                 4:40.00
     1) Aaron Ryan 89                   2) Cole Cruse 89
     3) Brandon Groves-Otano 89         4) Ryan Mosby 89

Boys 11-12 High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mason Hutchinson          93 Unattached             4-02.00

Boys 13-14 High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Edward Fields             90 Unattached             5-02.00
  2 Heath Crist               90 Unattached             4-10.00
  3 Jordan Hatfield           91 Northern Kentuck       4-06.00

Boys 15-16 High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cole Cruse                89 Highview Raptors       4-10.00

Boys 17-18 High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matt Hicks                86 Unattached             5-10.00
  2 Jeff Bowling              87 Unattached             5-08.00

Boys 13-14 Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Phillip Rose              90 Unattached             7-00.00

Boys 17-18 Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steven Jones              86 Unattached            10-06.00

Boys 11-12 Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Austin Carter             92 Liberty Running          3.39m
  2 Kenneth Simmons           93 dewalt                   3.30m
  3 Christopher Saldana       93 Highview Raptors         2.53m

Boys 13-14 Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Lyons                90 Highview Raptors         4.89m
  2 Heath Crist               90 Unattached               4.19m
  3 Cody Craigmyle            90 Highview Raptors         3.75m
  4 Anthony Wilson            90 dewalt                   3.21m

Boys 15-16 Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tyler Sisk                88 Unattached               5.70m
  2 Ryan Mosby                89 Highview Raptors         4.44m
  3 Nathan Hendrickson        89 Highview Raptors         4.37m

Boys 17-18 Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Steven Jones              86 Unattached               5.77m

Boys 13-14 Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Heath Crist               90 Unattached               9.25m
  2 Jordan Hatfield           91 Northern Kentuck         8.60m

Boys 17-18 Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeff Bowling              87 Unattached              12.21m
  2 Steven Jones              86 Unattached              11.57m

Boys 11-12 Shot Put 6#
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Timmy Gritton             92 Unattached              11.23m

Boys 13-14 Shot Put 4 KG
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Daryn Meece               91 dewalt                   8.67m

Boys 15-16 Shot Put 12#
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan O'Hare               89 Unattached               8.89m
  2 John Broadus              88 Unattached               6.46m

Boys 17-18 Shot Put 12#
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alex Mitchell             87 Unattached               9.93m

Boys 11-12 Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Timmy Gritton             92 Unattached              17.50m

Boys 13-14 Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Hatfield           91 Northern Kentuck        27.08m
  2 Daryn Meece               91 dewalt                  16.88m

Boys 15-16 Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Elliot Mattingly          88 Unattached              43.35m
  2 Ryan O'Hare               89 Unattached              27.48m

Boys 17-18 Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Alex Mitchell             87 Unattached              33.25m

Boys 13-14 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Hatfield           91 Northern Kentuck        29.39m
  3 Heath Crist               90 Unattached              22.45m
  4 Phillip Rose              90 Unattached              16.50m

Boys 15-16 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan O'Hare               89 Unattached              29.10m
  2 John Broadus              88 Unattached              18.12m

Boys 10&U 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Yates              95 Liberty Running        6:32.29

Women 10&U 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Caitun Beyea              94 Liberty Running        6:16.61
  2 Shelby Adams              94 Liberty Running        7:01.35

Boys 11-12 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Justin Wellum             92 Unattached             5:53.52
  2 Nathan Yates              92 Liberty Running        6:01.46
  3 Will Cave                 92 Unattached             6:08.80
  4 Austin Carter             92 Liberty Running        6:14.56

Women 11-12 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ashley Adams              93 Liberty Running        6:04.29
  2 Kasey Wattley             92 Liberty Running        6:05.47

Boys 13-14 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Joel Wellum               90 Unattached             4:41.59
  3 Matthew Saldana           90 Highview Raptors       5:22.94
  4 Seth Miciotto             90 Unattached             7:01.16

Women 13-14 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shelby Clifford           91 Liberty Running        6:11.04

Men 17-18 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brett Ratliff             86 Unattached             4:30.29

Boys 11-12 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Nathan Yates              92 Liberty Running       11:54.00
  2 Will Cave                 92 Unattached            12:19.62
  3 Austin Carter             92 Liberty Running       12:34.00

Boys 13-14 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  2 Paul Altoff               90 Liberty Running       10:58.26

Women 17-18 5000 Meter Racewalk
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelli Johnson             86 Kentucky Runners      22:30.60

Men 19-39 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tony Stidham              69 Derby City Light      16:39.21

Women 11-12 1500 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Caroline Johnson          92 Kentucky Runners      10:17.78

Boys 13-14 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Evan Crowdus              90 Kentucky Runners      16:45.88

Women 15-16 3000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  2 Amanda Johnson            88 Kentucky Runners      17:30.31

Women 17-18 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelli Johnson             86 Kentucky Runners      31:22.14

Women 11-12 80 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sharon Rodriguez          93 Unattached               18.17

Boys 13-14 200 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Altoff             90 Liberty Running          31.93

Women 13-14 200 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beth (Sarah) Crist        90 Unattached               39.08

Boys 13-14 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Highview Raptors  'A'                              11:49.10
     1) Brad Boykin 90                  2) James Conkin 90
     3) Cody Craigmyle 90               4) Brad Lyons 90

Boys 11-12 Javelin Throw TURBO
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Will Cave                 92 Unattached              26.51m
  2 Timmy Gritton             92 Unattached              20.29m
  3 Christopher Saldana       93 Highview Raptors        18.24m

Women 11-12 Javelin Throw TURBO
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Beth Wild                 92 Highview Raptors        10.26m
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec