Join/Renew Now

Full Results

M30 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jeff Culpepper           M31 Houston, TX              10.76  -1.1
  2 Alex Acosta              M34 Miami, FL                10.99  -1.1
  3 Tecumseh Peete           M34 Macomb, MI               11.28  -1.1
  4 Nate Sickerson           M31 Altoona, IA              11.57  -1.1
  5 Adam Gardner             M32 Maple Shade, NJ          11.98  -1.1
  6 Ingo Wilkes              M33 Bethel Park, PA          12.10  -1.1
  7 Corwin Jackson           M33 Salt Lake City, UT       12.51  -1.1

M35 100 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 10.03              Linford Christie
       USATF: * 10.3h              Ruben Whitney
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Barney Borromeo          M36 Middleboro, MA           11.17Q -0.8  1
  2 Duane Gosa               M38 Pickerington, OH         11.37Q -0.3  2
  3 Robert J Thomas Jr       M37 Indianapolis, IN         11.34Q -0.8  1
  4 Felton Turnage           M38 San Clemente, CA         11.41Q -0.3  2
  5 Harold Lacey             M35 Mansfield, TX            11.35q -0.8  1
  6 Matt Devine              M37 San Rafael, CA           11.46q -0.8  1
  7 Chad Rueber              M35 Union Grove, WI          11.68q -0.8  1
  8 David Bowers             M35 MuskegonI, MI            11.72q -0.3  2
  9 Rollan Parish            M35 Milwaukee, WI            11.74  -0.3  2
 10 Steven Bunn              M39 Belleville, IL           11.76  -0.3  2
 11 Whit Whitaker            M38 Lexington, KY            11.86  -0.3  2
 12 Vernon Brown             M36 Broken Arrow, OK         11.99  -0.8  1
 13 James Smith              M37 Chandler, AZ             12.06  -0.8  1
 14 Charles Green            M37 Rosharon, TX             12.10  -0.3  2
 15 Roger Malone             M37 Carmel, IN               13.00  -0.8  1

M35 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.03              Linford Christie
       USATF: * 10.3h              Ruben Whitney
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Barney Borromeo          M36 Middleboro, MA           11.06  -2.6
  2 Robert J Thomas Jr       M37 Indianapolis, IN         11.22  -2.6
  3 Felton Turnage           M38 San Clemente, CA         11.32  -2.6
  4 Harold Lacey             M35 Mansfield, TX            11.34  -2.6
  5 Matt Devine              M37 San Rafael, CA           11.50  -2.6
  6 Duane Gosa               M38 Pickerington, OH         11.53  -2.6
  7 Chad Rueber              M35 Union Grove, WI          11.81  -2.6
  8 David Bowers             M35 MuskegonI, MI            11.93  -2.6

M40 100 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 10.84  6/10/2000   Erik Oostweegel, NED
       USATF: * 10.87              Eddie Hart
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 *Allan Tissenbaum        M44 Pittsburgh, PA           11.25Q +0.0  1
  2 Raphael August           M44 Fort Carson, CO          11.51Q  1.8  3
  3 Kettrell Berry           M41 San Diego, CA            11.60Q +0.0  2
  4 Orlondo Matthews         M40 Williston, FL            11.63Q +0.0  1
  5 Trent Hagler             M40 Dallas, TX               11.65Q +0.0  2
  6 Marcus Shute             M41 Conyers, GA              11.88Q  1.8  3
  7 Ted DeCesare             M41 Murrysville, PA          11.93q +0.0  2
  8 Spencer Johnson          M41 Beachwood, OH            11.94q +0.0  1
  9 Eric Merriweather        M40 Jackson, GA              12.00  +0.0  2
 10 Scott Williams           M41 Lame Deer, MT            12.08  +0.0  2
 11 Brian Oliver             M40 Lafayette, CO            12.11  +0.0  1
 12 Harold Pierce            M44 Kingston, GA             12.12   1.8  3
 13 Ed Emlaw                 M43 St. Petersburg, FL       12.13   1.8  3
 14 Ennis Taylor             M40 Calumet, IL              12.15  +0.0  1
 15 Anthony Disalvo          M44 Williamsport, PA         12.16   1.8  3
 16 Ken Petroff              M40 Renton, WA               12.20  +0.0  2
 17 Richard Schneider        M44 Lancaster, WI            12.24   1.8  3
 18 Chris Scott              M43 Ballwin, MO              12.57  +0.0  1
 19 Jeffery Stone            M43 Lehars, IA               12.91  +0.0  1
 20 Joseph Peebles           M44 Chesterfield, MO         13.76  +0.0  1
 -- Eugene Vickers           M43 Eugene, OR                 DNF   1.8  3

M40 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.84  6/10/2000   Erik Oostweegel, NED
       USATF: * 10.87              Eddie Hart
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 *Allan Tissenbaum        M44 Pittsburgh, PA           11.16  -1.0
  2 Kettrell Berry           M41 San Diego, CA            11.28  -1.0
  3 Orlondo Matthews         M40 Williston, FL            11.57  -1.0
  4 Raphael August           M44 Fort Carson, CO          11.60  -1.0
  5 Trent Hagler             M40 Dallas, TX               11.69  -1.0
  6 Spencer Johnson          M41 Beachwood, OH            11.86  -1.0
  7 Marcus Shute             M41 Conyers, GA              11.92  -1.0

M45 100 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 10.96  4/27/2001   Neville Hodge, USA
       USATF: * 10.96              Neville Hodges
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 James Chinn              M45 San Marcos, CA           11.62Q  1.6  1
  2 *Brian Murray            M46 Calgary                  11.95Q  0.8  2
  3 Tim Graf                 M47 Joliet, IL               11.97Q  1.8  3
  4 Steve Hieskell           M45 Sylvania, OH             12.00Q  0.8  2
  5 Michael Waller           M46 Federal Way, WA          12.15Q  1.8  3
  6 Tad Trombley             M47 Trenton, MO              12.31Q  1.6  1
  7 Noah Levingston          M45 Reno, NV                 12.04q  0.8  2
  8 Rory McDermed            M45 Ventura, CA              12.18q  0.8  2
  9 Michael Cook             M48 Pleasant Hill, CA        12.18   1.8  3
 10 Steve Cummings           M48 Cornoa, CA               12.52   1.8  3
 11 David DiMassa            M45 Phoenix, AZ              12.57   0.8  2
 12 Edward Muehsam           M45 Marion, IA               12.58   1.6  1
 13 Bernard Scott            M45 Hurst, TX                12.60   0.8  2
 14 Rob Duncanson            M49 Trabuco Canyon, CA       12.76   1.8  3
 15 Bob Knoell               M47 Macomb, MI               12.88   1.6  1
 16 Lawrence Finley          M45 Danville, KY             13.03   1.8  3
 17 Rodney Wilson            M45 Lansing, MI              13.11   1.6  1

M45 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.96  4/27/2001   Neville Hodge, USA
       USATF: * 10.96              Neville Hodges
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 James Chinn              M45 San Marcos, CA           11.97  -2.2
  2 *Brian Murray            M46 Calgary                  12.07  -2.2
  3 Tim Graf                 M47 Joliet, IL               12.15  -2.2
  4 Noah Levingston          M45 Reno, NV                 12.19  -2.2
  5 Rory McDermed            M45 Ventura, CA              12.25  -2.2
  6 Steve Hieskell           M45 Sylvania, OH             12.29  -2.2
  7 Michael Waller           M46 Federal Way, WA          12.87  -2.2
 -- Tad Trombley             M47 Trenton, MO                DNF  -2.2

M50 100 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 10.95  4/13/2002   William Collins, USA
       USATF: * 10.95              William Collins
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Bill Collins             M53 Houston, TX              11.61Q  0.9  3
  2 Billy Johnson            M52 Flowery Branch, GA       11.72Q  0.6  2
  3 Thomas Smith             M50 Fort Wayne, IN           11.85Q  0.4  1
  4 Oscar Peyton             M51 Accokeek, MD             11.77Q  0.9  3
  5 Jim Ross                 M50 Washington, UT           11.86Q  0.6  2
  6 Thomas Jones             M50 Glenndale, MD            12.01Q  0.4  1
  7 Hubert Evans             M50 Sacramento, CA           11.88q  0.6  2
  8 Marion McCoy             M54 Lawrenceville, GA        12.09q  0.9  3
  9 Greg Schwab              M51 Roseville, MN            12.13   0.4  1
 10 Calvin Saulsberry        M50 Memphis, TN              12.24   0.9  3
 11 Greg Pizza               M50 Vista, CA                12.27   0.6  2
 12 Charlie Powell           M52 Casper, WY               12.61   0.4  1
 13 Bobby Terrell            M53 Tampa, FL                12.62   0.6  2
 14 Paul Matzen              M51 Iowa City, IA            12.65   0.9  3
 15 Richard Riddle           M53 Arllington, TX           12.84   0.6  2
 16 Thomas Rewolinski        M50 Dousman                  12.89   0.4  1
 17 Martin Spencer           M52 Kennesaw, GA             13.01   0.9  3
 18 Jim Schoffman            M51 Fridley, MN              13.06   0.6  2
 19 Ken Stone                M50 La Mesa, CA              13.31   0.4  1
 20 Kelly Meares             M51 Carl Junction, MO        13.82   0.9  3
 21 John Tyler               M51 St Louis, MO             14.05   0.4  1
 22 Jeffrey Stevens          M54 Atlanta, GA              14.35   0.9  3

M50 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.95  4/13/2002   William Collins, USA
       USATF: * 10.95              William Collins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Bill Collins             M53 Houston, TX              11.48  -1.0
  2 Billy Johnson            M52 Flowery Branch, GA       11.67  -1.0
  3 Oscar Peyton             M51 Accokeek, MD             11.77  -1.0
  4 Thomas Smith             M50 Fort Wayne, IN           11.85  -1.0
  5 Thomas Jones             M50 Glenndale, MD            11.98  -1.0
  6 Jim Ross                 M50 Washington, UT           12.00  -1.0
  7 Hubert Evans             M50 Sacramento, CA           12.02  -1.0
  8 Marion McCoy             M54 Lawrenceville, GA        12.16  -1.0

M55 100 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 11.57  8/3/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.66              Ralph Summerlin
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Charles Allie            M56 Pittsburgh, PA           12.04Q  0.4  2
  2 Stan Whitley             M58 Alta Loma, CA            12.13Q  1.4  1
  3 Lloyd Hathcock           M57 Dayton, OH               12.47Q  1.4  1
  4 Bill Tharpe              M55 Tallahassee, FL          12.55Q  0.4  2
  5 Owen Rogers              M58 Atlanta, GA              12.53q  1.4  1
  6 Herman Castille          M55 Temecula, CA             12.65q  0.4  2
  7 Mike Steinmetz           M57 Tulsa, OK                12.90q  1.4  1
  8 Andrew Gipson            M55 Memphis, TN              13.03q  1.4  1
  9 Curtis Simpson           M56 Chesterfield, VA         13.04   0.4  2
 10 Richard Parker           M57 Indianapolis, IN         13.14   0.4  2
 11 Paul Montgomery          M58 Woodbury, MN             13.26   1.4  1
 12 *Richard Lech            M56 Toronto, Ontario         13.31   0.4  2
 13 Larry Steeb              M57 Dexter, MI               13.38   1.4  1
 14 Edward Jones             M59 Austin, TX               13.52   0.4  2
 15 Mike Oliver              M56 Appleton, WI             13.69   1.4  1

M55 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 11.57  8/3/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.66              Ralph Summerlin
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Stan Whitley             M58 Alta Loma, CA            11.98  -0.6
  2 Charles Allie            M56 Pittsburgh, PA           12.08  -0.6
  3 Bill Tharpe              M55 Tallahassee, FL          12.54  -0.6
  4 Lloyd Hathcock           M57 Dayton, OH               12.61  -0.6
  5 Herman Castille          M55 Temecula, CA             12.65  -0.6
  6 Owen Rogers              M58 Atlanta, GA              12.78  -0.6
  7 Mike Steinmetz           M57 Tulsa, OK                12.99  -0.6
 -- Andrew Gipson            M55 Memphis, TN                DNF  -0.6

M60 100 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 11.70  6/4/1995    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.8h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Paul Edens               M63 Silverton, OR            12.16Q  1.5  2
  2 Stephen Robbins          M61 Seattle, WA              12.51Q  1.3  1
  3 Charles Brocato          M60 Gig Harbor, WA           12.52Q  1.5  2
  4 Ted Kalaidi              M60 Jupiter, FL              12.87Q  1.3  1
  5 Courtland Gray           M60 Irving, TX               12.54q  1.5  2
  6 Lawrence Gunn            M61 Arlington Heights,       12.93q  1.5  2
  7 Alby Williams            M64 Bethesda, MD             12.95q  1.3  1
  8 Steven Bowles            M64 Henderson, NV            13.05q  1.5  2
  9 Gary Giese               M60 Denver, CO               13.10   1.3  1
 10 Wayne Hansen             M60 Melbourne, FL            13.13   1.3  1
 11 Charlie Wiley            M60 Cerritos, CA             13.44   1.3  1
 12 *David Stern             M64 Toronto, Ontario         14.18   1.5  2
 13 James Snook              M61 Overland Park, KS        14.99   1.5  2
 14 Peter Lazzari            M62 Prospect Hgts, IL        15.12   1.3  1

M60 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 11.70  6/4/1995    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.8h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Stephen Robbins          M61 Seattle, WA              12.17  -1.9
  2 Paul Edens               M63 Silverton, OR            12.41  -1.9
  3 Courtland Gray           M60 Irving, TX               12.77  -1.9
  4 Charles Brocato          M60 Gig Harbor, WA           13.08  -1.9
  5 Alby Williams            M64 Bethesda, MD             13.15  -1.9
  6 Ted Kalaidi              M60 Jupiter, FL              13.18  -1.9
  7 Lawrence Gunn            M61 Arlington Heights,       13.36  -1.9
  8 Steven Bowles            M64 Henderson, NV            13.40  -1.9

M65 100 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 12.62  9/28/1994   Malcolm Pirie, AUS
       USATF: * 12.6h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Marion Harrison          M65 Savannah, GA             13.02Q  2.4  1
  2 Doug Smith               M65 Laguna Hills, CA         13.09Q  0.2  2
  3 Bob Lida                 M67 Wichita, KS              13.11Q  0.2  2
  4 Kenneth Dennis           M67 Las Vegas, NV            13.13Q  2.4  1
  5 Wayne Bennett            M67 Arlington, TX            13.35q  2.4  1
  6 Dick Camp                M67 Freeport, ME             13.69q  0.2  2
  7 *Julio Vargas            M65 Carolina, PR             14.10q  2.4  1
  8 Paul Williams            M69 Richmone Heights, O      14.31q  2.4  1
  9 Jim O'Hearn              M66 Milwaukee, WI            14.34   2.4  1
 10 Spencer Parrish          M67 Waterbury, CT            14.88   0.2  2
 11 Fred Graves              M65 Rocksprings, TX          16.90   0.2  2

M65 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.62  9/28/1994   Malcolm Pirie, AUS
       USATF: * 12.6h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Bob Lida                 M67 Wichita, KS              12.97   1.0
  2 Kenneth Dennis           M67 Las Vegas, NV            13.02   1.0
  3 Doug Smith               M65 Laguna Hills, CA         13.12   1.0
  4 Marion Harrison          M65 Savannah, GA             13.34   1.0
  5 Wayne Bennett            M67 Arlington, TX            13.63   1.0
  6 Dick Camp                M67 Freeport, ME             13.74   1.0
  7 *Julio Vargas            M65 Carolina, PR             14.45   1.0
  8 Paul Williams            M69 Richmone Heights, O      14.58   1.0

M70 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.91  6/22/1991   Payton Jordan, USA
       USATF: * 12.91              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lloyd Williams           M70 Greenlawn, NY            13.80  -3.0
  2 Harry Brown              M74 Wauconda, IL             14.02  -3.0
  3 Joe Summerlin            M72 Spring, TX               14.50  -3.0
  4 Llyod Riddick            M70 Rosefield Park, NJ       14.89  -3.0
  5 Pierre Dobrovolny        M70 Hawthorn Woods, IL       15.00  -3.0
  6 Bill Jankovich           M70 Racine, WI               15.48  -3.0
  7 Samuel Miller            M71 Hollywood, FL            16.20  -3.0

M75 100 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 13.4h  4/25/1992   Payton Jordan, USA
       USATF: * 13.72              Payton Jordan
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Bill Melville            M77 Platteville, WI          14.81Q  2.6  2
  2 Paul Bambrook            M75 Bakersfield, CA          15.24Q  0.9  1
  3 Howard Byers             M76 Deerfield, IL            15.44Q  0.9  1
  4 Bill Daprano             M77 Fayetteville, GA         15.72Q  2.6  2
  5 Al Escobosa              M76 Placentia, CA            15.54q  0.9  1
  6 Rodney Brown             M77 St. George, UT           15.75q  2.6  2
  7 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI                15.82q  2.6  2
  8 Larry Fleischmann        M75 N. Miami Beach, FL       15.95q  0.9  1
  9 Richard Soller           M77 North Bend, OH           17.12   2.6  2
 10 Lawrence Greco           M75 Arden, NC                17.63   0.9  1

M75 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 13.4h  4/25/1992   Payton Jordan, USA
       USATF: * 13.72              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Bill Melville            M77 Platteville, WI          14.74  -0.9
  2 Paul Bambrook            M75 Bakersfield, CA          15.39  -0.9
  3 Rodney Brown             M77 St. George, UT           15.46  -0.9
  4 Howard Byers             M76 Deerfield, IL            15.66  -0.9
  5 Bill Daprano             M77 Fayetteville, GA         16.02  -0.9
  6 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI                16.40  -0.9
  7 Lawrence Greco           M75 Arden, NC                17.17  -0.9

M80 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 14.35  5/10/1997   Payton Jordan, USA
       USATF: * 14.35              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Melvin Larsen            M80 Ames, IA                 15.00  -0.8
  2 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT             16.66  -0.8
  3 Raymond Bower            M80 Pittsburgh, PA           17.49  -0.8
  4 Tom Kennell              M83 Santa Rosa Beach, F      17.79  -0.8
  5 Robert Davidson          M81 Fallbrook, CA            29.29  -0.8
 -- Ralph Maxwell            M84 Richville, MN               DQ  -0.8

M85 100 Meter Dash
============================================================================
       USATF: * 16.72              William Weinacht
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roderick Parker          M85 Amity, AR                16.22* +0.0
  2 Konrad Slaughter         M86 San Jose, CA             25.73  +0.0

M30 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Alex Acosta              M34 Miami, FL                22.08Q -2.2  2
  2 Jeff Culpepper           M31 Houston, TX              22.69Q -2.3  1
  3 Richard Jones            M30 Ohio, OH                 22.72Q -2.2  2
  4 Nate Sickerson           M31 Altoona, IA              23.99Q -2.3  1
  5 Tecumseh Peete           M34 Macomb, MI               23.06q -2.2  2
  6 Gordon Benning           M33 Cincinnati, OH           24.48q -2.2  2
  7 Adam Gardner             M32 Maple Shade, NJ          24.56q -2.3  1
  8 Antoine Bryant           M30 Houston, TX              24.70q -2.3  1
  9 Farhad Zarif             M34 sacramento, CA           24.72  -2.3  1

M30 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Jeff Culpepper           M31 Houston, TX              21.79   2.1
  2 Alex Acosta              M34 Miami, FL                22.17   2.1
  3 Tecumseh Peete           M34 Macomb, MI               23.00   2.1
  4 Nate Sickerson           M31 Altoona, IA              23.57   2.1
  5 Adam Gardner             M32 Maple Shade, NJ          24.37   2.1
  6 Antoine Bryant           M30 Houston, TX              24.38   2.1
  7 Richard Jones            M30 Ohio, OH                 26.50   2.1

M35 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 20.40              Linford Christie
       USATF: * 20.8h              Delano Meriwether
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Robert J Thomas Jr       M37 Indianapolis, IN         22.38Q -0.3  3
  2 Matt Devine              M37 San Rafael, CA           22.99Q -2.9  2
  3 Harold Lacey             M35 Mansfield, TX            23.39Q -2.5  1
  4 Barney Borromeo          M36 Middleboro, MA           23.00Q -2.9  2
  5 Don Drummond             M35 Lithonia, GA             23.32Q -0.3  3
  6 Marek Wensel             M35 Storm Lake, IA           24.14Q -2.5  1
  7 Duane Gosa               M38 Pickerington, OH         23.24q -2.9  2
  8 Felton Turnage           M38 San Clemente, CA         23.25q -2.9  2
  9 Larry Gardner            M35 West Palm Beach, FL      23.49  -0.3  3
 10 Rollan Parish            M35 Milwaukee, WI            23.93  -0.3  3
 11 Ed Winslow               M35 Muncy, PA                24.04  -0.3  3
 12 David Bowers             M35 MuskegonI, MI            24.45  -2.5  1
 13 Steven Bunn              M39 Belleville, IL           24.61  -2.5  1
 14 Whit Whitaker            M38 Lexington, KY            24.77  -0.3  3
 15 James Smith              M37 Chandler, AZ             24.81  -2.9  2
 16 Charles Green            M37 Rosharon, TX             25.26  -2.5  1
 17 Roger Malone             M37 Carmel, IN               26.87  -2.5  1

M35 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 20.40              Linford Christie
       USATF: * 20.8h              Delano Meriwether
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Robert J Thomas Jr       M37 Indianapolis, IN         22.55  -1.8
  2 Harold Lacey             M35 Mansfield, TX            22.97  -1.8
  3 Barney Borromeo          M36 Middleboro, MA           23.12  -1.8
  4 Don Drummond             M35 Lithonia, GA             23.14  -1.8
  5 Matt Devine              M37 San Rafael, CA           23.17  -1.8
  6 Felton Turnage           M38 San Clemente, CA         23.57  -1.8
  7 Duane Gosa               M38 Pickerington, OH         23.79  -1.8

M40 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 21.86  8/15/1992   William Collins, USA
       USATF: * 21.86              BIll Collins
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kettrell Berry           M41 San Diego, CA            23.05Q -0.4  3
  2 Paul Brown               M41 Lawrenceville, GA        23.23Q -0.6  2
  3 *Allan Tissenbaum        M44 Pittsburgh, PA           23.40Q  1.5  1
  4 Orlondo Matthews         M40 Williston, FL            23.25Q -0.6  2
  5 Raphael August           M44 Fort Carson, CO          23.82Q -0.4  3
  6 Marcus Shute             M41 Conyers, GA              23.97Q  1.5  1
  7 Harold Pierce            M44 Kingston, GA             23.66q -0.6  2
  8 Spencer Johnson          M41 Beachwood, OH            23.89q -0.6  2
  9 Glen Whiteley            M43 Ridgely, MD              24.13   1.5  1
 10 Eric Merriweather        M40 Jackson, GA              24.25  -0.4  3
 11 Jim Watts                M42 Beverly, MA              24.27  -0.4  3
 12 Brian Oliver             M40 Lafayette, CO            24.44   1.5  1
 13 Henry Landry             M43 Missouri City, TX        24.72  -0.6  2
 14 Anthony Disalvo          M44 Williamsport, PA         24.83  -0.4  3
 15 Ennis Taylor             M40 Calumet, IL              24.88  -0.6  2
 16 Richard Schneider        M44 Lancaster, WI            24.90   1.5  1
 17 Ed Emlaw                 M43 St. Petersburg, FL       25.39  -0.4  3
 18 Jeffery Stone            M43 Lehars, IA               25.60  -0.6  2
 19 Alan Sims                M40 Katy, TX                 26.19   1.5  1
 -- Ken Petroff              M40 Renton, WA                 DNF  -0.4  3

M40 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 21.86  8/15/1992   William Collins, USA
       USATF: * 21.86              BIll Collins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 *Allan Tissenbaum        M44 Pittsburgh, PA           22.48  -0.7
  2 Kettrell Berry           M41 San Diego, CA            22.77  -0.7
  3 Orlondo Matthews         M40 Williston, FL            23.06  -0.7
  4 Paul Brown               M41 Lawrenceville, GA        23.10  -0.7
  5 Marcus Shute             M41 Conyers, GA              23.48  -0.7
  6 Harold Pierce            M44 Kingston, GA             23.67  -0.7
  7 Spencer Johnson          M41 Beachwood, OH            23.72  -0.7

M45 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 22.13  8/15/2002   Kevin Morning, USA
       USATF: * 22.13              Kevin Morning
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 James Chinn              M45 San Marcos, CA           23.56Q -1.8  2
  2 *Brian Murray            M46 Calgary                  24.73Q -1.0  1
  3 Steve Hieskell           M45 Sylvania, OH             25.00Q -0.9  3
  4 Rory McDermed            M45 Ventura, CA              24.81Q -1.8  2
  5 Tim Graf                 M47 Joliet, IL               24.90Q -1.0  1
  6 Michael Waller           M46 Federal Way, WA          25.11Q -0.9  3
  7 Noah Levingston          M45 Reno, NV                 24.91q -1.0  1
  8 Michael Cook             M48 Pleasant Hill, CA        25.09q -1.8  2
  9 Vincent Calloway         M47 Van Nuys, CA             25.21  -0.9  3
 10 Steve Cummings           M48 Cornoa, CA               25.50  -1.0  1
 11 David DiMassa            M45 Phoenix, AZ              25.68  -1.0  1
 12 Joseph Schwieterman      M45 Flossmoor, IL            25.93  -1.8  2
 13 Paul Turpin              M48 Middleton, WI            26.16  -0.9  3
 14 Lawrence Finley          M45 Danville, KY             26.21  -0.9  3
 15 Bernard Scott            M45 Hurst, TX                26.59  -1.8  2
 16 Edward Muehsam           M45 Marion, IA               26.97  -1.0  1
 17 Bob Knoell               M47 Macomb, MI               27.29  -0.9  3
 18 Duane Pannell            M49 Decatur, IL              30.62  -1.0  1
 19 Marshall Moore           M47 Exeter, NH               31.06  -1.8  2

M45 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 22.13  8/15/2002   Kevin Morning, USA
       USATF: * 22.13              Kevin Morning
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 James Chinn              M45 San Marcos, CA           23.57   0.4
  2 *Brian Murray            M46 Calgary                  24.43   0.4
  3 Tim Graf                 M47 Joliet, IL               24.50   0.4
  4 Steve Hieskell           M45 Sylvania, OH             24.54   0.4
  5 Michael Cook             M48 Pleasant Hill, CA        24.56   0.4
  6 Noah Levingston          M45 Reno, NV                 24.71   0.4
  7 Michael Waller           M46 Federal Way, WA          24.74   0.4
  8 Rory McDermed            M45 Ventura, CA              25.09   0.4

M50 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 22.91  7/31/1986   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 22.79              Bill Collins
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Bill Collins             M53 Houston, TX              23.65Q +0.0  1
  2 Thomas Jones             M50 Glenndale, MD            24.11Q -0.2  2
  3 Oscar Peyton             M51 Accokeek, MD             24.20Q  0.1  3
  4 Thomas Smith             M50 Fort Wayne, IN           23.89Q +0.0  1
  5 Billy Johnson            M52 Flowery Branch, GA       24.25Q  0.1  3
  6 Hubert Evans             M50 Sacramento, CA           24.27Q -0.2  2
  7 Greg Schwab              M51 Roseville, MN            24.49q +0.0  1
  8 Calvin Saulsberry        M50 Memphis, TN              24.50q +0.0  1
  9 Edward Gonera            M52 Bardonia, NY             24.86  -0.2  2
 10 Francis Schiro           M51 New York City, NC        25.02   0.1  3
 11 Marion McCoy             M54 Lawrenceville, GA        25.29  +0.0  1
 12 Charlie Powell           M52 Casper, WY               25.47   0.1  3
 13 Greg Pizza               M50 Vista, CA                25.52  -0.2  2
 14 Richard Riddle           M53 Arllington, TX           26.00  +0.0  1
 15 Thomas Rewolinski        M50 Dousman                  26.04  -0.2  2
 16 Paul Matzen              M51 Iowa City, IA            26.44   0.1  3
 17 Collin Mitchell          M51 Newnan, GA               26.53  -0.2  2
 18 Jim Schoffman            M51 Fridley, MN              26.83  -0.2  2
 19 Shawn Regan              M54 Minneapolis, MN          26.99   0.1  3
 20 Martin Spencer           M52 Kennesaw, GA             27.49   0.1  3
 21 Jimmie Jones             M53 Houston, TX              27.81   0.1  3
 22 Ken Stone                M50 La Mesa, CA              27.94  +0.0  1

M50 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 22.91  7/31/1986   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 22.79              Bill Collins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Bill Collins             M53 Houston, TX              23.73  +0.0
  2 Oscar Peyton             M51 Accokeek, MD             23.83  +0.0
  3 Thomas Smith             M50 Fort Wayne, IN           23.96  +0.0
  4 Billy Johnson            M52 Flowery Branch, GA       24.02  +0.0
  5 Thomas Jones             M50 Glenndale, MD            24.14  +0.0
  6 Hubert Evans             M50 Sacramento, CA           24.55  +0.0
  7 Greg Schwab              M51 Roseville, MN            25.06  +0.0
  8 Calvin Saulsberry        M50 Memphis, TN              25.07  +0.0

M55 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 23.37  7/5/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 23.6h              Alfred Guidet
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Charles Allie            M56 Pittsburgh, PA           24.12Q -0.3  1
  2 Stan Whitley             M58 Alta Loma, CA            25.29Q -1.8  2
  3 Bill Tharpe              M55 Tallahassee, FL          25.59Q -0.3  1
  4 Bill Lewis               M57 Paradise, TX             26.11Q -1.8  2
  5 Herman Castille          M55 Temecula, CA             25.64q -0.3  1
  6 Roger Parnell            M55 Susanville, CA           25.97q -0.3  1
  7 Lloyd Hathcock           M57 Dayton, OH               26.20q -1.8  2
  8 Paul Montgomery          M58 Woodbury, MN             26.61q -0.3  1
  9 Owen Rogers              M58 Atlanta, GA              26.63  -1.8  2
 10 Mike Steinmetz           M57 Tulsa, OK                26.65  -0.3  1
 11 James Seiler             M57 Lake St. Louis, MO       27.05  -1.8  2
 12 Mike Oliver              M56 Appleton, WI             28.70  -0.3  1

M55 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 23.37  7/5/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 23.6h              Alfred Guidet
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Charles Allie            M56 Pittsburgh, PA           24.52  -2.6
  2 Herman Castille          M55 Temecula, CA             25.98  -2.6
  3 Lloyd Hathcock           M57 Dayton, OH               26.03  -2.6
  4 Bill Tharpe              M55 Tallahassee, FL          26.07  -2.6
  5 Roger Parnell            M55 Susanville, CA           26.32  -2.6
  6 Bill Lewis               M57 Paradise, TX             26.34  -2.6
  7 Paul Montgomery          M58 Woodbury, MN             27.16  -2.6

M60 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 24.00  6/10/1995   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 24.82              Larry Colbert
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Paul Edens               M63 Silverton, OR            25.66Q -1.7  2
  2 Stephen Robbins          M61 Seattle, WA              26.64Q -2.4  1
  3 Charles Brocato          M60 Gig Harbor, WA           26.67Q -1.7  2
  4 Lawrence Gunn            M61 Arlington Heights,       27.13Q -2.4  1
  5 Alby Williams            M64 Bethesda, MD             27.11q -1.7  2
  6 Steven Bowles            M64 Henderson, NV            27.22q -1.7  2
  7 Gary Giese               M60 Denver, CO               27.44q -2.4  1
  8 Wayne Hansen             M60 Melbourne, FL            27.99q -1.7  2
  9 John Galazin             M61 Menan, ID                28.25  -2.4  1
 10 John Shenk               M61 Sarasota, FL             29.57  -1.7  2
 11 *David Stern             M64 Toronto, Ontario         30.09  -1.7  2
 12 Ted Greve                M64 Gansevoort, NY           31.54  -2.4  1
 13 Peter Lazzari            M62 Prospect Hgts, IL        32.30  -2.4  1

M60 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 24.00  6/10/1995   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 24.82              Larry Colbert
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Paul Edens               M63 Silverton, OR            24.98   0.3
  2 Stephen Robbins          M61 Seattle, WA              25.27   0.3
  3 Charles Brocato          M60 Gig Harbor, WA           26.59   0.3
  4 Lawrence Gunn            M61 Arlington Heights,       26.73   0.3
  5 Steven Bowles            M64 Henderson, NV            26.96   0.3
  6 Gary Giese               M60 Denver, CO               27.02   0.3
  7 Alby Williams            M64 Bethesda, MD             27.20   0.3
  8 Wayne Hansen             M60 Melbourne, FL            28.40   0.3

M65 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 25.6h  12/6/1985   Bernard Hogan, AUS
       USATF: * 25.76              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Bob Lida                 M67 Wichita, KS              26.51Q  0.1  2
  2 Wayne Bennett            M67 Arlington, TX            28.19Q -2.5  1
  3 Marion Harrison          M65 Savannah, GA             27.81Q  0.1  2
  4 Doug Smith               M65 Laguna Hills, CA         28.75Q -2.5  1
  5 Mack Stewart             M66 Katy, TX                 28.27q  0.1  2
  6 Dick Camp                M67 Freeport, ME             29.20q -2.5  1
  7 Kenneth Dennis           M67 Las Vegas, NV            29.27q -2.5  1
  8 *Julio Vargas            M65 Carolina, PR             29.59q  0.1  2
  9 *Robert Cozens           M68 Houston, TX              29.63   0.1  2
 10 Jim O'Hearn              M66 Milwaukee, WI            31.15   0.1  2
 11 Spencer Parrish          M67 Waterbury, CT            31.33  -2.5  1

M65 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.6h  12/6/1985   Bernard Hogan, AUS
       USATF: * 25.76              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Bob Lida                 M67 Wichita, KS              26.33  -1.9
  2 Wayne Bennett            M67 Arlington, TX            27.66  -1.9
  3 Marion Harrison          M65 Savannah, GA             28.10  -1.9
  4 Dick Camp                M67 Freeport, ME             28.52  -1.9
  5 Mack Stewart             M66 Katy, TX                 28.81  -1.9
  6 *Julio Vargas            M65 Carolina, PR             29.91  -1.9
 -- Kenneth Dennis           M67 Las Vegas, NV              DNF  -1.9

M70 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 26.8h  6/20/1987   Payton Jordan, USA
       USATF: * 26.8h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lloyd Williams           M70 Greenlawn, NY            28.20  -1.6
  2 Harry Brown              M74 Wauconda, IL             28.92  -1.6
  3 Joe Summerlin            M72 Spring, TX               30.17  -1.6
  4 Llyod Riddick            M70 Rosefield Park, NJ       30.37  -1.6
  5 Pierre Dobrovolny        M70 Hawthorn Woods, IL       32.38  -1.6
  6 Samuel Miller            M71 Hollywood, FL            33.63  -1.6
  7 Bill Jankovich           M70 Racine, WI               33.82  -1.6

M75 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 28.14  6/20/1992   Payton Jordan, USA
       USATF: * 28.14              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Melville            M77 Platteville, WI          31.39  -3.0
  2 Rodney Brown             M77 St. George, UT           32.32  -3.0
  3 Paul Bambrook            M75 Bakersfield, CA          33.30  -3.0
  4 Howard Byers             M76 Deerfield, IL            33.55  -3.0
  5 Al Escobosa              M76 Placentia, CA            33.82  -3.0
  6 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI                35.88  -3.0
  7 Lawrence Greco           M75 Arden, NC                40.30  -3.0

M80 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 30.89  8/10/1997   Payton Jordan, USA
       USATF: * 30.89              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Melvin Larsen            M80 Ames, IA                 32.18  -2.1
  2 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT             35.84  -2.1
  3 Raymond Bower            M80 Pittsburgh, PA           37.49  -2.1
  4 Tom Kennell              M83 Santa Rosa Beach, F      39.17  -2.1

M85 200 Meter Dash
============================================================================
    85 USATF: * 37.40              Frank Finger
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roderick Parker          M85 Amity, AR                34.41* -1.0
  2 Konrad Slaughter         M86 San Jose, CA             55.27  -1.0

M90 200 Meter Dash
============================================================================
    90 USATF: * 42.78              Anthony Castro
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Max Springer             M90 Knoxville, TN            47.81  -1.0

M30 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Jones            M30 Ohio, OH                 50.19
  2 Marcus Santi             M32 Memphis, TN              50.82
  3 Gordon Benning           M33 Cincinnati, OH           51.49
  4 Farhad Zarif             M34 sacramento, CA           53.57
  5 Adam Gardner             M32 Maple Shade, NJ          53.95

M35 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 46.38              James King
       USATF: * 46.38              James King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert J Thomas Jr       M37 Indianapolis, IN         49.21
  2 Larry Gardner            M35 West Palm Beach, FL      50.88
  3 David Jones              M39 Dallas, TX               52.17
  4 Chris Grant              M35 Austin, TX               52.21
  5 Ed Winslow               M35 Muncy, PA                52.72
  6 David Bowers             M35 MuskegonI, MI            55.13
  7 Charles Green            M37 Rosharon, TX             57.10
  8 Whit Whitaker            M38 Lexington, KY            58.00

M40 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: + 48.10  7/22/1995   Rolf Gisler, SWI
       USATF: * 48.44              James King
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Sunder Nix               M43 Indianapolis, IN         51.10Q  1
  2 Kettrell Berry           M41 San Diego, CA            53.70Q  2
  3 Paul Brown               M41 Lawrenceville, GA        52.24Q  1
  4 Trent Hagler             M40 Dallas, TX               53.76Q  2
  5 James Lundberg           M43 Ft. Thomas, KY           52.27q  1
  6 Corey Moody              M43 Atlanta, GA              53.51q  1
  7 Jim Watts                M42 Beverly, MA              53.79q  2
  8 Eugene Vickers           M43 Eugene, OR               54.58q  1
  9 Jeffrey Walters          M40 St. Louis, MO            55.09   2
 10 Eric Halford             M44 West Valley, UT          59.21   1
 11 Chris Scott              M43 Ballwin, MO              59.99   2
 12 James Bennett            M43 newburgh, IN           1:05.66   2

M40 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 48.10  7/22/1995   Rolf Gisler, SWI
       USATF: * 48.44              James King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sunder Nix               M43 Indianapolis, IN         50.09
  2 Kettrell Berry           M41 San Diego, CA            50.99
  3 Paul Brown               M41 Lawrenceville, GA        51.54
  4 James Lundberg           M43 Ft. Thomas, KY           51.71
  5 Trent Hagler             M40 Dallas, TX               53.26
  6 Jim Watts                M42 Beverly, MA              53.43
  7 Corey Moody              M43 Atlanta, GA              53.86

M45 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: + 50.20  8/12/1994   Fred Sowerby, USA
       USATF: * 50.20              Fred Sowerby
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 James Chinn              M45 San Marcos, CA           52.58Q  1
  2 Tyrone Williams          M45 Southfield, MI           54.19Q  2
  3 Ben James                M47 Honeoye Falls, NC        53.22Q  1
  4 Jeff Lindsay             M45 Tulsa, OK                54.78Q  2
  5 David Lucas              M45 Santa Cruz, CA           55.10q  2
  6 Bruce Auch               M45 St. Louis, MO            55.92q  1
  7 Vincent Calloway         M47 Van Nuys, CA             56.19q  1
  8 David DiMassa            M45 Phoenix, AZ              56.36q  2
  9 Steve Cummings           M48 Cornoa, CA               57.12   1
 10 Paul Turpin              M48 Middleton, WI            57.52   2
 11 Lawrence Finley          M45 Danville, KY             59.41   2
 12 Larry Lux                M48 Carmel, IN             1:00.00   1
 13 Wally Barnowski          M49 Royal Oak, MI          1:04.16   2
 14 Marshall Moore           M47 Exeter, NH             1:13.46   1

M45 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 50.20  8/12/1994   Fred Sowerby, USA
       USATF: * 50.20              Fred Sowerby
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 James Chinn              M45 San Marcos, CA           51.73
  2 Tyrone Williams          M45 Southfield, MI           52.90
  3 Ben James                M47 Honeoye Falls, NC        52.96
  4 Jeff Lindsay             M45 Tulsa, OK                53.09
  5 David Lucas              M45 Santa Cruz, CA           55.61
  6 Bruce Auch               M45 St. Louis, MO            56.13
  7 David DiMassa            M45 Phoenix, AZ              56.35
  8 Vincent Calloway         M47 Van Nuys, CA             57.58

M50 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: + 51.39  8/27/1999   Fred Sowerby, USA
       USATF: * 51.39              Fred Sowerby
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Francis Schiro           M51 New York City, NC        55.58Q  2
  2 Edward Gonera            M52 Bardonia, NY             55.80Q  1
  3 Bill Collins             M53 Houston, TX              55.86Q  2
  4 Naill Falls              M50 Nashville, TN            57.26Q  1
  5 Hubert Evans             M50 Sacramento, CA           56.44q  2
  6 Paul Gorden              M50 Bloominton, IL           56.50q  2
  7 Greg Schwab              M51 Roseville, MN            57.44q  2
  8 Walden Curry             M51 New Orleans, LA          58.84q  1
  9 Collin Mitchell          M51 Newnan, GA               59.58   2
 10 Rick Easley              M50 Greenville, TX           59.86   1
 11 Archie Abatie            M50 Crown Point, IN        1:04.09   2
 12 Richard Hamra            M53 Kirkwood, MO           1:05.62   1
 13 Jerry Feldhausen         M53 Green Bay, WI          1:06.90   2

M50 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 51.39  8/27/1999   Fred Sowerby, USA
       USATF: * 51.39              Fred Sowerby
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bill Collins             M53 Houston, TX              54.20
  2 Greg Schwab              M51 Roseville, MN            55.99
  3 Edward Gonera            M52 Bardonia, NY             56.13
  4 Naill Falls              M50 Nashville, TN            56.26
  5 Hubert Evans             M50 Sacramento, CA           57.91
  6 Walden Curry             M51 New Orleans, LA          58.64
 -- Francis Schiro           M51 New York City, NC           DQ

M55 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 52.6h  7/22/1990   Ralph Romain, TRI
       USATF: * 53.32              Dave Walter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Allie            M56 Pittsburgh, PA           54.53
  2 Herman Castille          M55 Temecula, CA             58.24
  3 Owen Rogers              M58 Atlanta, GA              59.05
  4 Bill Lewis               M57 Paradise, TX             59.74
  5 Leon Savenas             M59 St. Joseph, MI         1:03.34
  6 Graeme Shirley           M58 San Diego, CA          1:06.02
  7 Jeff Gerson              M57 Lyndhurst, OH          1:16.51

M60 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: + 53.88  7/22/1995   Ralph Romain, TRI
       USATF: * 55.99              Larry Colbert
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Larry Barnum             M60 Reno, NV                 59.11Q  1
  2 Charles Brocato          M60 Gig Harbor, WA         1:01.06Q  2
  3 Gregory Sargent          M60 Independence, MO       1:00.36Q  1
  4 John Galazin             M61 Menan, ID              1:01.26Q  2
  5 Lawrence Gunn            M61 Arlington Heights,     1:01.67q  1
  6 Steven Bowles            M64 Henderson, NV          1:03.72q  2
  7 George Cohen             M64 Los Angeles, CA        1:05.18q  2
  8 John Shenk               M61 Sarasota, FL           1:06.42q  1
  9 William McMillen         M64 San Hose               1:08.41   2
 10 Ted Greve                M64 Gansevoort, NY         1:13.15   1
 11 Arnold Graves            M63 Bloomfield, IN         1:15.42   2

M60 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 53.88  7/22/1995   Ralph Romain, TRI
       USATF: * 55.99              Larry Colbert
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Larry Barnum             M60 Reno, NV                 58.43
  2 Gregory Sargent          M60 Independence, MO         59.59
  3 John Galazin             M61 Menan, ID              1:00.09
  4 Charles Brocato          M60 Gig Harbor, WA         1:00.26
  5 Lawrence Gunn            M61 Arlington Heights,     1:00.83
  6 Steven Bowles            M64 Henderson, NV          1:04.32
  7 George Cohen             M64 Los Angeles, CA        1:04.78
  8 John Shenk               M61 Sarasota, FL           1:05.69

M65 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 57.52  7/22/1996   Berthold Neumann, GER
       USATF: * 58.05              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Lida                 M67 Wichita, KS            1:00.63
  2 Paul Johnson             M69 Lubbock, TX            1:01.30
  3 Mack Stewart             M66 Katy, TX               1:01.96
  4 Danny McCormack          M65 Eugene, OR             1:06.29
  5 *Julio Vargas            M65 Carolina, PR           1:07.26
  6 *Robert Cozens           M68 Houston, TX            1:07.80
  7 Christopher Rush         M68 Schenectady, NY        1:09.38
  8 Spencer Parrish          M67 Waterbury, CT          1:13.85

M70 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:01.29  8/15/1997   Wilhelm Selzer, GER
       USATF: * 1:02.2h              John Alexander
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lloyd Williams           M70 Greenlawn, NY          1:06.60
  2 Harry Brown              M74 Wauconda, IL           1:06.83
  3 Richard Strinni          M70 Florissant, MO         1:12.95
  4 Bill Jankovich           M70 Racine, WI             1:17.31
  5 Samuel Miller            M71 Hollywood, FL          1:18.01
  6 Clarence Trinkner        M72 Janesville, WI         1:33.48

M75 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:06.88  8/7/1999    Lucas Nel, RSA
       USATF: * 1:08.5h              Josiah Packard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Earl Fee                M75 Mississauga, Ontari    1:11.45
  2 Rodney Brown             M77 St. George, UT         1:12.09
  3 Jim Selby                M76 Fallbrook, CA          1:13.01
  4 Harold Johnson           M78 Jasper, GA             1:18.12
  5 Al Escobosa              M76 Placentia, CA          1:19.16
  6 Howard Byers             M76 Deerfield, IL          1:21.51

M80 400 Meter Dash
=======================================================================
      80 WMA: + 1:12.85  4/1/2002    Mike Johnston, AUS
    80 USATF: * 1:15.4h              Harold Chapson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT           1:25.19

M85 400 Meter Dash
=======================================================================
      85 WMA: + 1:30.99              Herbert Liedtke
    85 USATF: * 1:33.59              Russell Randall
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roderick Parker          M85 Amity, AR              1:24.18+

M30 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Antoine Batiste          M32 Huntsville, AL         1:59.50
  2 Kyle Lanier              M31 Lincoln University,    1:59.89
  3 Gordon Benning           M33 Cincinnati, OH         2:00.02
  4 Brad Dittmar             M34 Edwardsville, IL       2:00.21
  5 Ronald Clemons           M30 frankfort, KY          2:04.18
  6 Farhad Zarif             M34 sacramento, CA         2:07.97
  7 Paul Ward                M30 Muskegen, MI           2:11.03
  8 Todd Delcour             M32 Louisville, KY         2:44.18

M35 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:43.36              Johnny Gray
       USATF: * 1:43.36              Johnny Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Yorges             M38 Eugene, OR             2:03.32
  2 Jonathan Mann            M38 Mountain Lakes, NJ     2:03.51
  3 Curt Arthur              M35 Memphis, TN            2:04.00
  4 Robert VanCleve          M37 Reno, NV               2:05.32
  5 Joe Pais                 M39 Fort Wayne, IN         2:11.43

M40 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:51.25  6/11/1990   Peter Browne, GBR
       USATF: * 1:52.42              Johnny Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Hinton              M42 Chapel Hill, NC        1:57.05
  2 Kevin Paulk              M44 Portland, OR           1:59.22
  3 Christopher Slabach      M42 Charleston, IL         2:00.18
  4 Eric Parker              M43 Waterford, WI          2:02.89
  5 Kyle Rose                M43 Huntsville, AL         2:04.23
  6 Mark Carver              M44 Brentwood, TN          2:04.97
  7 Jeffrey Walters          M40 St. Louis, MO          2:06.71
  8 David Olshan             M41 Henderson, NV          2:07.01
  9 James Lundberg           M43 Ft. Thomas, KY         2:07.75
 10 Richard Scharchburg      M41 Houston, TX            2:09.72
 11 Bradley Cordts           M40 Germantown, TN         2:11.94
 12 Greg Hancock             M42 Phoenix, AZ            2:12.81

M45 800 Meter Run
================================================================
         WMA: + 1:56.16  7/7/1991    Ronaldo Mercelina, NED
       USATF: * 1:56.27              Don Parker
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 David Lucas              M45 Santa Cruz, CA         2:08.42Q
  2 Jeff Lindsay             M45 Tulsa, OK              2:11.17Q
  3 Bill McCormick           M48 Noblesville, IN        2:09.93Q
  4 Steve Gallegos           M49 Golden, CO             2:11.43Q
  5 Russ Patton              M49 Norristown, PA         2:10.41q
  6 Chuck Shields            M45 Abington, PA           2:10.77q
  7 Kevin Heffernan          M45 South Burlington, V    2:11.83q
  8 Thomas Novak             M45 Iowa City, IA          2:12.36q
  9 Dan Futrell              M47 St. Louis, MO          2:12.56
 10 Dave Albo                M48 Boulder, CO            2:15.83
 11 Larry Lux                M48 Carmel, IN             2:19.18
 12 Wally Barnowski          M49 Royal Oak, MI          2:20.15
 13 Michael Houar            M48 Forest Ranch, CA       2:26.20
 14 Elliott Drumright        M47 Evergreen, CO          2:29.97

M45 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:56.16  7/7/1991    Ronaldo Mercelina, NED
       USATF: * 1:56.27              Don Parker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Steve Gallegos           M49 Golden, CO             2:00.52
  2 Jeff Lindsay             M45 Tulsa, OK              2:02.14
  3 Kevin Heffernan          M45 South Burlington, V    2:04.28
  4 David Lucas              M45 Santa Cruz, CA         2:05.37
  5 Thomas Novak             M45 Iowa City, IA          2:08.47
  6 Russ Patton              M49 Norristown, PA         2:10.23
  7 Chuck Shields            M45 Abington, PA           2:11.63
 -- Bill McCormick           M48 Noblesville, IN            DNF

M50 800 Meter Run
================================================================
         WMA: + 1:58.65  5/13/2000   Nolan Shaheed, USA
       USATF: * 1:58.65              Nolan Shaheed
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Dave Clingan             M50 Portland, OR           2:17.67Q
  2 Paul Gorden              M50 Bloominton, IL         2:17.75Q
  3 David Salazar            M53 Cedar Crest, NM        2:20.84Q
  4 Jim Robinson             M50 Rochester, NY          2:20.02Q
  5 Shawn Regan              M54 Minneapolis, MN        2:20.50Q
  6 Turran Harper            M53 Southfield, MI         2:21.49Q
  7 Kenneth Cassel           M50 Tulsa, OK              2:21.60q
  8 Byron Batteiger          M51 Bargersville, IN       2:21.98q
  9 Neil Feather             M50 Atlanta, GA            2:23.34
 10 Paul Tjogas              M51 Oakland, CA            2:25.13
 11 Steve Lassegard          M52 Laguna Hills, CA       2:26.30
 12 Jerry Feldhausen         M53 Green Bay, WI          2:29.31
 13 Richard Hamra            M53 Kirkwood, MO           2:30.67
 14 Fritz Yunck              M51 Ann Arbor, MI          2:30.88
 15 Doug Trueblood           M54 Xavier Court, IN       2:39.27
 16 Anthony Baker            M51 New York, NY           2:44.53

M50 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:58.65  5/13/2000   Nolan Shaheed, USA
       USATF: * 1:58.65              Nolan Shaheed
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jim Robinson             M50 Rochester, NY          2:05.13
  2 Dave Clingan             M50 Portland, OR           2:05.25
  3 David Salazar            M53 Cedar Crest, NM        2:06.52
  4 Turran Harper            M53 Southfield, MI         2:14.47
  5 Shawn Regan              M54 Minneapolis, MN        2:16.78
  6 Kenneth Cassel           M50 Tulsa, OK              2:19.09
  7 Byron Batteiger          M51 Bargersville, IN       2:21.28
 -- Paul Gorden              M50 Bloominton, IL             DNF

M55 800 Meter Run
================================================================
         WMA: + 2:03.7h  12/1/2001   Stan Immelman, RSA
       USATF: * 2:08.7h              Vic Heckler
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Randy Taylor             M56 Little Rock, AR        2:19.04Q
  2 Grady Cash               M56 Nashville, TN          2:25.32Q
  3 Nolan Shaheed            M55 Pasadena, CA           2:19.07Q
  4 Stan Mathes              M58 Fond du Lac, WI        2:26.29Q
  5 Rick Lapp                M55 Coram, NY              2:20.21q
  6 Gordon Reiter            M58 Ballwin, MO            2:23.15q
  7 *John Pickard            M56 Lindsay, Ontario       2:27.72q
  8 Tony Cooper              M58 Memphis, TN            2:30.00q
  9 *Michael Carter          M55 Mississauga, Ontari    2:34.76
 10 Donald Loewe             M56 Houston                2:39.77
 11 Patrick O'Regan          M57 Invergrove Hts, MN     2:54.10
 12 Joseph Burleson          M57 West Hartford, CT      3:03.49
 13 Jeff Gerson              M57 Lyndhurst, OH          3:05.16

M55 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:03.7h  12/1/2001   Stan Immelman, RSA
       USATF: * 2:08.7h              Vic Heckler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nolan Shaheed            M55 Pasadena, CA           2:08.07*
  2 Rick Lapp                M55 Coram, NY              2:15.13
  3 Randy Taylor             M56 Little Rock, AR        2:17.23
  4 Stan Mathes              M58 Fond du Lac, WI        2:17.63
  5 Grady Cash               M56 Nashville, TN          2:19.30
  6 *John Pickard            M56 Lindsay, Ontario       2:27.53
  7 Tony Cooper              M58 Memphis, TN            2:28.50
  8 Gordon Reiter            M58 Ballwin, MO            2:30.58

M60 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:10.42  8/3/1999    Alan Bradford, AUS
       USATF: * 2:12.71              Sidney Howard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larry Barnum             M60 Reno, NV               2:18.83
  2 John Brittain            M60 Houston, TX            2:21.44
  3 Ron Salupo               M60 Irvine, CA             2:22.15
  4 Joe Carter               M60 Snellville, GA         2:26.61
  5 George Cohen             M64 Los Angeles, CA        2:26.78
  6 Rick Kleyman             M64 Plymouth, MN           2:27.08
  7 James Boughter           M60 Colorado Springs, C    2:28.24
  8 William McMillen         M64 San Hose               2:32.08
  9 Arthur Linnell           M60 Fort Collins, CO       2:39.62
 10 John Shenk               M61 Sarasota, FL           2:42.76
 -- *Bruce Mitchell          M61 Bolton, Ontario            DNF

M65 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:14.33  7/18/1995   Earl Fee, CAN
       USATF: * 2:24.80              Mack Stewart
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sid Howard               M65 Plainfield, NJ         2:21.14*
  2 Mack Stewart             M66 Katy, TX               2:24.65*
  3 Danny McCormack          M65 Eugene, OR             2:28.21
  4 Christopher Rush         M68 Schenectady, NY        2:38.04
  5 *Bill McIlwaine          M65 Milton, Ontario        2:40.16
  6 Rod Smith                M66 Grand Rapids, MA       2:45.70
  7 Walter Schlereth         M68 St. Louis, MO          2:56.05

M70 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:20.52  6/17/1999   Earl Fee, CAN
       USATF: * 2:26.10              Charles Rose
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Rose             M71 Mooresville, NC        2:32.39
  2 Charles Wimberley        M70 Kenner, LA             2:42.99
  3 Casey Jones              M73 Atlanta, GA            2:49.77
  4 Richard Strinni          M70 Florissant, MO         3:00.97
  5 Alvin Ravenscroft        M70 Ames, IA               3:08.23
  6 Ross Dunton              M72 Sevierville, TN        3:46.66

M75 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:40.0h  5/14/1978   Harold Chapson, USA
       USATF: * 2:40.0h              Harold Chapson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Earl Fee                M75 Mississauga, Ontari    2:37.68*
  2 Jim Selby                M76 Fallbrook, CA          2:51.19
  3 Joseph Bell              M76 Florissant, MO         3:10.57
  4 Al Escobosa              M76 Placentia, CA          3:15.96

M85 800 Meter Run
=======================================================================
      85 WMA: + 3:28.15              Alfred Funk
    85 USATF: * 3:28.15              Alfred Funk
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Bulkley           M87 Phoneix, OR            4:13.49
  2 William Benson           M85 Valley Stream, NY      4:15.77

M90 800 Meter Run
=======================================================================
      90 WMA: + 4:28.20              Alexander Pittendrich
    90 USATF: * 4:39.59              Paul Spangler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Max Springer             M90 Knoxville, TN          4:43.82

M30 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kyle Lanier              M31 Lincoln University,    4:19.42
  2 Nathan Sweet             M33 Mundelein, IL          4:28.63
  3 Paul Ward                M30 Muskegen, MI           4:37.12
  4 Todd Delcour             M32 Louisville, KY         5:47.19

M35 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:33.91              Mike Boit
       USATF: * 3:40.83              Steve Scott
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charlie Kern             M35 Elmhurst, IL           4:02.17
  2 Robert VanCleve          M37 Reno, NV               4:16.06
  3 Curt Arthur              M35 Memphis, TN            4:19.02
  4 Chris Yorges             M38 Eugene, OR             4:26.50
  5 Joe Pais                 M39 Fort Wayne, IN         4:32.00
  6 Nathaniel McVey-Finney   M35 Silver Spring, MD      4:37.26
 -- Kenneth McGrew           M39 Waldo, AR                  DNF

M40 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:47.64  6/1/1996    Steve Scott, USA
       USATF: * 3:52.99              John Hinton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Hinton              M42 Chapel Hill, NC        4:03.44
  2 Mike Egle                M42 Des Plaines, IL        4:10.80
  3 David Olshan             M41 Henderson, NV          4:12.94
  4 Kevin Paulk              M44 Portland, OR           4:14.28
  5 Steve Cooper             M43 Kirkwood, MO           4:21.72
  6 Len Ferman               M40 Jacksonville, FL       4:24.65
  7 Mark Carver              M44 Brentwood, TN          4:25.52
  8 Richard Scharchburg      M41 Houston, TX            4:26.63
  9 Kyle Rose                M43 Huntsville, AL         4:27.42
 10 Bradley Cordts           M40 Germantown, TN         4:31.33
 11 Ted Poulos               M42 McLean, VA             5:06.25

M45 1500 Meter Run
================================================================
         WMA: + 3:58.3h  8/9/1995    Peter Molloy, GBR
       USATF: * 4:00.53              Ken Sparks
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Steve Gallegos           M49 Golden, CO             4:24.42Q
  2 Mac Allen                M47 Austin, TX             4:37.85Q
  3 Chuck Shields            M45 Abington, PA           4:27.61Q
  4 Mark Furkis              M48 Ligonier, IN           4:39.20Q
  5 Paul Giannobile          M45 Minnetonka, MN         4:29.36Q
  6 Mark Cleary              M45 Rancho Santa Margar    4:40.29Q
  7 Thomas Novak             M45 Iowa City, IA          4:30.90q
  8 David Lucas              M45 Santa Cruz, CA         4:32.52q
  9 Dave Albo                M48 Boulder, CO            4:35.16q
 10 Byron Kramer             M48 Norcross, GA           4:38.43q
 11 Rick Peterson            M46 Maple Grove, MN        4:40.70q
 12 Steve Kollars            M45 Sacramento, CA         4:44.73q
 13 Joe Picini               M46 Farmingdale, NY        4:46.27
 14 Wally Barnowski          M49 Royal Oak, MI          4:47.66
 15 John Traynor             M45 Bloomington, IL        4:58.83
 16 Elliott Drumright        M47 Evergreen, CO          5:01.78
 17 Dan Futrell              M47 St. Louis, MO          5:12.64
 18 Don Smith                M47 Milwaukee, WI          5:52.16

M45 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:58.3h  8/9/1995    Peter Molloy, GBR
       USATF: * 4:00.53              Ken Sparks
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Steve Gallegos           M49 Golden, CO             4:10.50
  2 Paul Giannobile          M45 Minnetonka, MN         4:22.55
  3 Chuck Shields            M45 Abington, PA           4:24.16
  4 Mac Allen                M47 Austin, TX             4:25.72
  5 Thomas Novak             M45 Iowa City, IA          4:26.23
  6 Mark Furkis              M48 Ligonier, IN           4:29.85
  7 Dave Albo                M48 Boulder, CO            4:33.62
  8 Mark Cleary              M45 Rancho Santa Margar    4:35.55
  9 Byron Kramer             M48 Norcross, GA           4:35.99
 10 Steve Kollars            M45 Sacramento, CA         4:38.22
 11 Rick Peterson            M46 Maple Grove, MN        4:39.54
 -- David Lucas              M45 Santa Cruz, CA             DNF

M50 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:05.2h  3/22/1984   Tom Roberts, AUS
       USATF: * 4:05.8h              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Robinson             M50 Rochester, NY          4:22.75
  2 Dave Clingan             M50 Portland, OR           4:23.04
  3 David Salazar            M53 Cedar Crest, NM        4:25.88
  4 Jim Bordoni              M51 Los Altos, CA          4:42.09
  5 Charles Lutz             M51 Lexington, KY          4:46.65
  6 Neil Feather             M50 Atlanta, GA            4:47.14
  7 Murray Domich            M50 Algonquin, IL          4:55.14
  8 Robert Qualls            M52 Reno, NV               4:58.46
  9 Paul Tjogas              M51 Oakland, CA            4:59.45
 10 Shawn Regan              M54 Minneapolis, MN        5:00.21
 11 Steve Lassegard          M52 Laguna Hills, CA       5:01.55
 12 Kenneth Cassel           M50 Tulsa, OK              5:02.64
 13 Doug Trueblood           M54 Xavier Court, IN       5:11.91
 14 Fritz Yunck              M51 Ann Arbor, MI          5:16.44

M55 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:12.5h  2/9/1997    Ron Robertson, NZL
       USATF: * 4:24.8h              Vic Heckler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nolan Shaheed            M55 Pasadena, CA           4:37.97
  2 Paul Perry               M59 Orland Park, IL        4:40.51
  3 Randy Taylor             M56 Little Rock, AR        4:48.88
  4 Stan Mathes              M58 Fond du Lac, WI        4:50.28
  5 Harry Nehus              M57 Gallipolis, OH         4:53.14
  6 *John Pickard            M56 Lindsay, Ontario       4:59.14
  7 Donald Loewe             M56 Houston                5:02.82
  8 Thomas Wolfe             M56 Belleville, IL         5:03.60
  9 Raymond Celaya           M56 Kildeer, IL            5:10.33
 10 Larry Frederick          M55 Charlotte, NC          5:36.73
 11 Graeme Shirley           M58 San Diego, CA          5:46.24
 12 Robert Weiner            M57 Accokeek, MD           5:51.08
 -- Joseph Burleson          M57 West Hartford, CT          DNF

M60 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:27.65  7/13/2001   Ron Robertson, USA
       USATF: * 4:32.09              Jim Sutton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Boughter           M60 Colorado Springs, C    4:56.22
  2 John Brittain            M60 Houston, TX            4:57.09
  3 Ron Salupo               M60 Irvine, CA             4:59.48
  4 Rick Kleyman             M64 Plymouth, MN           5:03.72
  5 Joe Carter               M60 Snellville, GA         5:06.49
  6 Robin Taliaferro         M60 Santa Barbara, CA      5:14.23
  7 George Cohen             M64 Los Angeles, CA        5:19.24
  8 Arthur Linnell           M60 Fort Collins, CO       5:43.00
  9 John Shenk               M61 Sarasota, FL           6:02.29
 10 Paul Spinner             M60 Paris, IL              6:11.83
 -- Hugh Sweeny              M60 Jersey City, NJ            DNF

M65 1500 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 4:39.87  7/16/1994   Simon Herlaar, NED
    65 USATF: * 4:56.31              Joe King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sid Howard               M65 Plainfield, NJ         5:07.79
  2 Danny McCormack          M65 Eugene, OR             5:09.58
  3 Thom Weddle              M65 Minneapolis, MN        5:15.69
  4 Joe Cordero              M66 Islip Terrace, NY      5:29.10
  5 Rod Smith                M66 Grand Rapids, MA       5:54.30
  6 Jerry LeVasseur          M66 Brunswick, ME          6:15.35
  7 John Hurley              M67 Oneonta, NY            7:10.42
 -- *Bill McIlwaine          M65 Milton, Ontario            DNF

M70 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Rose             M71 Mooresville, NC        5:11.76
  2 Charles Wimberley        M70 Kenner, LA             5:59.39
  3 Alvin Ravenscroft        M70 Ames, IA               6:17.87

M75 1500 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 5:22.7h  10/24/1999  Yoshimitsu Miyauchi, JPN
    75 USATF: * 5:28.5h              Scotty Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Selby                M76 Fallbrook, CA          6:11.80
  2 Joseph Bell              M76 Florissant, MO         6:40.20
  3 Harold Johnson           M78 Jasper, GA             7:32.50

M85 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Bulkley           M87 Phoneix, OR            9:32.60
  2 William Benson           M85 Valley Stream, NY      9:34.50

M90 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Max Springer             M90 Knoxville, TN         10:12.30

M30 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Resterhouse      M34 Muskegon, MI          18:11.53

M35 5000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 13:16.36              Carlos Lopes
    35 USATF: * 13:26.03              Steve Plasencia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert VanCleve          M37 Reno, NV              16:43.98
  2 Chris Yorges             M38 Eugene, OR            17:50.45
  3 Brian Hickey             M36 Schenectady, NY       19:15.26

M40 5000 Meter Run
=======================================================================
    40 USATF: * 14:31.2h              Brian Pope
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Pope               M41 Oxford, MS            15:26.90
  2 David Olshan             M41 Henderson, NV         15:47.53
  3 Paul Risch               M44 Indianapolis, IN      15:51.69
  4 Conor O'Driscoll         M43 Rye, NY               16:22.39
  5 Ted Poulos               M42 McLean, VA            17:08.96

M45 5000 Meter Run
=======================================================================
    45 USATF: * 14:15.3h              Mike Manley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Putnam              M46 Calhoun, GA           16:02.37
  2 Mark Furkis              M48 Ligonier, IN          16:56.09
  3 Curtis Stautz            M45 Newburgh, IN          17:10.06
  4 Jon Van Arkel            M45 Springfield, MO       17:11.44
  5 Mark Cleary              M45 Rancho Santa Margar   18:03.15
  6 James Dill               M47 Roanoke, VA           18:26.95
  7 Steve Kollars            M45 Sacramento, CA        18:29.20
  8 Don Smith                M47 Milwaukee, WI         22:38.54

M50 5000 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: + 14:55.60  7/25/1991   Antonio Villanueva, MEX
    50 USATF: * 15:41.67              Mike Heffernan
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charlie Gray             M50 Lees Summit, MO       16:37.96
  2 Rick Koceja              M50 Burlington, WI        17:31.57
  3 Leo Vandervlugt          M52 Chillicothe, IL       17:54.72
  4 Randy Sturgeon           M52 Folsom, CA            18:39.89
  5 Seth Bergmann            M54 Glassboro, NJ         19:16.80
  6 Jack Bellmer             M53 Springfield, IL       20:26.80
 -- Robert Qualls            M52 Reno, NV                    DQ

M55 5000 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: + 15:41.72              Ron Robertson
    55 USATF: * 16:27.1h              James O'Neil
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nolan Shaheed            M55 Pasadena, CA          16:35.60
  2 Donald Loewe             M56 Houston               18:42.30
  3 Angelo Rinchiuso         M55 Decatur, IL           18:42.85
  4 Bruce Watson             M56 Kalamazoo, MI         19:34.24
  5 Raymond Celaya           M56 Kildeer, IL           19:43.79
  6 Patrick McCaskey         M56 Lake Forest, IL       24:33.09

M60 5000 Meter Run
=======================================================================
    60 USATF: * 17:19.0h              Clive Davies
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rick Stetson             M60 Barrington Hills, I   18:09.34
  2 Bill Borla               M64 Torrington, CT        18:28.37
  3 Don Coffman              M61 Stamping Ground, KY   18:30.67
  4 Robin Taliaferro         M60 Santa Barbara, CA     19:47.00
  5 Jeff Martin              M63 Boulder, CO           21:19.43
  6 Paul Spinner             M60 Paris, IL             23:26.04

M65 5000 Meter Run
=======================================================================
    65 USATF: * 18:07.0h              Joe King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thom Weddle              M65 Minneapolis, MN       20:02.16
  2 Jerry LeVasseur          M66 Brunswick, ME         22:24.87
  3 Ken Ogden                M68 Salem, OR             24:02.86
  4 Ronald Jarvinen          M67 Britt, MN             24:59.40

M70 5000 Meter Run
=======================================================================
    70 USATF: * 18:43.6h              Warren Utes
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Iffrig              M70 Everett, WA           22:01.55
  2 Alvin Ravenscroft        M70 Ames, IA              23:32.86
  3 Carl Tuck                M70 Newark, CA            25:40.85
  4 Jerry Smartt             M72 Warsaw, MO            25:52.89
  5 Donald Pratt             M71 Monticello, IL        26:02.68
  6 Jim Hite                 M70 Millen, GA            26:53.98

M75 5000 Meter Run
=======================================================================
    75 USATF: * 20:36.8h              John Keston
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Luis Torres Rosa        M76 Las Piedras, PR       27:06.30
  2 Jim O'Neil               M79 Rancho Mirage, CA     27:56.33

M80 5000 Meter Run
=======================================================================
    80 USATF: * 21:57.9h              Edward Benham
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roy Englert              M81 Springfield, VA       30:27.75

M85 5000 Meter Run
=======================================================================
    85 USATF: * 25:47.5h              Alfred Funk
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Benson           M85 Valley Stream, NY     34:45.54

M30 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alan Gerstle             M34 Opelonsas, LA         36:07.44

M35 10000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 27:17.48              Carlos Lopes
    35 USATF: * 28:02.41              Steve Plasencia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Coffman             M36 Lexington, KY         33:18.98
  2 David Buysse             M36 Carmel, IN            36:17.34
  3 Brian Hickey             M36 Schenectady, NY       39:24.40

M40 10000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: + 28:30.88              Martti Vainio
    40 USATF: * 30:37.94              Craig Young
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Pope               M41 Oxford, MS            32:23.92
  2 Ted Poulos               M42 McLean, VA            35:12.46
  3 John Geiger              M40 Memphis, TN           35:26.35
  4 Len Ferman               M40 Jacksonville, FL      36:41.76
  5 Mark Doctor              M41 Indianapolis, IN      36:42.37
  6 John Kissane             M44 Athens, GA            37:28.96

M45 10000 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 30:02.56              Antonio Villanueva
    45 USATF: * 31:48.0h              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Putnam              M46 Calhoun, GA           32:58.16
  2 Ken Masarie              M45 Longmont, CO          34:35.21
  3 Dan Martin               M45 North Aurora, IL      34:48.88
  4 Curtis Stautz            M45 Newburgh, IN          36:06.25
  5 James Dill               M47 Roanoke, VA           38:26.16
  6 Rob Duncanson            M49 Trabuco Canyon, CA    38:51.09

M50 10000 Meter Run
=======================================================================
    50 USATF: * 32:10.4h              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Deming            M50 Charlotte, NC         37:24.30
  2 Seth Bergmann            M54 Glassboro, NJ         38:58.45
  3 Ron Downey               M52 Anchorage, AK         39:10.58
  4 Mike De Witt             M53 Kenosha, WI           43:34.50

M55 10000 Meter Run
=======================================================================
    55 USATF: * 33:00.7h              Norman Green
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Donald Loewe             M56 Houston               38:44.58
  2 Bruce Watson             M56 Kalamazoo, MI         39:56.62

M60 10000 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: + 34:14.08  7/20/1991   Luciano Acquarone, ITA
    60 USATF: * 35:19.8h              Clive Davies
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doug Goodhue             M62 Milford, MI           37:16.11
  2 Bill Borla               M64 Torrington, CT        37:19.67
  3 Don Coffman              M61 Stamping Ground, KY   37:28.00
  4 Jeff Martin              M63 Boulder, CO           43:31.39
  5 Michael E. Zeidler       M61 Milwaukee, WI         47:32.89
  6 Paul Spinner             M60 Paris, IL             49:02.24

M65 10000 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 34:42.20              Derek Turnbull
    65 USATF: * 38:38.0h              Norman Bright
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thom Weddle              M65 Minneapolis, MN       41:51.81
  2 Jerry LeVasseur          M66 Brunswick, ME         46:00.55
  3 Wally Brawner            M65 Tonganoxie, KS        46:07.47
  4 Ken Ogden                M68 Salem, OR             50:01.63
  5 Ronald Jarvinen          M67 Britt, MN             53:09.74

M70 10000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 38:04.13              Ed Whitlock
    70 USATF: * 38:23.69              Warren Utes
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Iffrig              M70 Everett, WA           42:03.30
  2 Jerry Smartt             M72 Warsaw, MO            50:42.41
  3 Carl Tuck                M70 Newark, CA            53:08.15
  4 Donald Pratt             M71 Monticello, IL        53:42.74

M75 10000 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 42:03.40              David Morrison
    75 USATF: * 43:39.4h              John Keston
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jerry Johncock           M76 Grand Rapids, MI      49:03.37
  2 *Luis Torres Rosa        M76 Las Piedras, PR       55:24.13

M40 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      40 WMA: + 19:45.65              W. Sawall
    40 USATF: * 21:29.31              Ray Funkhouser
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alberto Medina           M44 Cedar Creek, TX       27:27.60
  2 Michael Rose             M43 Gurnee, IL            31:00.70

M45 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: + 20:54.40              G.Little
    45 USATF: * 21:27.00              Larry Walker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Green               M48 Las Vegas, NV         23:01.50
  2 Albert Leibold           M46 Morland, KS           24:22.30
  3 Rod Craig                M46 Bad Axe, MI           24:56.30
  4 Tommy Aunan              M45 Bellevue, WA          27:06.70
  5 Damon Clements           M47 Crawfordsville, IL    29:23.20
  6 Barton Kale              M48 Des Moines, WA        29:54.20

M50 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      50 WMA: + 21:01.00              G. Little
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Ciccone            M50 Encinitas, CA         24:13.40
  2 Bill Reed                M51 Scotts, MI            26:39.60
  3 Bob Shires               M54 Des Moines, IA        27:33.20

M55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Wiggins          M55 Hawarden, IA          24:45.30
  2 Leon Jasionowski         M59 Shelby Township, MI   25:23.50
  3 Max Walker               M57 Greenwood, IN         25:59.40
  4 Richard McGuire          M56 LaGrange Park, IL     27:18.30
  5 Norman Frable            M58 McKinney, TX          27:30.40
  6 Peter Armstrong          M59 Albuquerque, NM       30:10.40

M60 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    60 USATF: * 24:11.9h              Dave Romansky
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Donald DeNoon            M61 Clermont, FL          25:53.66
  2 Jim Carmines             M61 Unattached            27:35.77
  3 Bob Weeks                M63 Vista, CA             29:26.26
  4 Allen Albert             M60 Fort Wayne, IN        29:54.25
  5 Gary O'Daniels           M61 Creston, IA           30:38.62
  6 Maurice W. Sanders       M62 Novi, MI              33:10.60
  7 Marshall Sanders         M63 Flushing, MI          33:49.32
  8 Dave Moebs               M62 Indianapolis, IN      34:04.04

M65 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      65 WMA: + 25:27.42              G. Weidner
    65 USATF: * 26:01.93              Jack Bray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Johnson             M66 Fort Smith, AK        27:36.43
  2 Ted Moore                M65 Reno, SC              29:28.81
  3 Richard Zerbe            M65 Seattle, WA           30:02.32
  4 Pete Romero              M68 McAllen, TX           33:14.29
  5 Spencer Parrish          M67 Waterbury, CT         33:52.09
 -- Ray Everson              M69 Mooresville, IN             DQ

M70 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      70 WMA: + 27:02.00              T Daintry
    70 USATF: * 28:57.77              Alfred DuBois
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Bray                M71 Greenbrae, CA         27:35.90*
  2 Max Green                M72 Taylor, MI            29:59.64
  3 Franklin Brown           M70 Des Moines, IA        33:50.15
  4 George Solis             M72 Los Angeles, CA       37:29.57
 -- Lloyd McGuire            M72 San Diego, CA               DQ
 -- Alfred DuBois            M72 West Allis, WI              DQ
 -- Cliff Elkins             M73 Surprise, AZ                DQ

M75 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      75 WMA: + 27:40.00              J. Grimwade
    75 USATF: * 31:14.00              Giulio DePetra
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Starr               M76 Newark, DE            32:09.44
  2 Jerard Hargis            M75 Spearfish, SD         34:52.12

M85 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      85 WMA: + 33:15.00              A. Theobald
    85 USATF: * 38:38.77              John Hanna
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Troy Grove               M85 Lafayette, CA               DQ

M40 10000 Meter Race Walk
================================================================
      40 WMA: + 40:08.00              W. Sawall
    40 USATF: * 42:44.00              Jonathan Matthews
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alberto Medina           M44 Cedar Creek, TX     1:00:52.0h
  2 Michael Rose             M43 Gurnee, IL          1:04:48.0h

M45 10000 Meter Race Walk
================================================================
      45 WMA: + 42:18.00              W. Sawall
    45 USATF: * 45:00.00              Larry Walker
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mark Green               M48 Las Vegas, NV         48:27.0h
  2 Albert Leibold           M46 Morland, KS           52:50.0h
  3 Rod Craig                M46 Bad Axe, MI           53:03.0h
  4 Tommy Aunan              M45 Bellevue, WA          55:42.0h
 -- John Thomas              M48 Linden, MI                  DQ

M50 10000 Meter Race Walk
================================================================
      50 WMA: + 42:20.00              G. Little
    50 USATF: * 45:00.00              Don DeNoon
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bill Reed                M51 Scotts, MI            55:55.0h
  2 Bob Shires               M54 Des Moines, IA        58:31.0h
  3 Mike De Witt             M53 Kenosha, WI           59:53.0h
  4 Craig Woodall            M50 Indianapolis, IN    1:06:10.0h

M55 10000 Meter Race Walk
================================================================
      55 WMA: + 43:59.80              A. Liepaskalns
    55 USATF: * 49:28.00              James Carmines
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Wiggins          M55 Hawarden, IA          51:35.0h
  2 Leon Jasionowski         M59 Shelby Township, MI   53:25.0h
  3 Max Walker               M57 Greenwood, IN         54:19.0h
  4 Norman Frable            M58 McKinney, TX          56:06.0h
  5 Richard McGuire          M56 LaGrange Park, IL     57:11.0h
  6 Peter Armstrong          M59 Albuquerque, NM     1:03:21.0h
  7 Peter Holman             M55 Burlington, WI      1:07:11.0h
  8 Ray Glend                M57 Chicago, IL         1:13:03.0h

M60 10000 Meter Race Walk
================================================================
      60 WMA: + 49:22.70              G. Little
    60 USATF: * 50:05.00              Dave Romansky
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Donald DeNoon            M61 Clermont, FL          54:57.0h
  2 Jim Carmines             M61 Unattached            57:33.0h
  3 Bob Weeks                M63 Vista, CA           1:01:58.0h
  4 Gary O'Daniels           M61 Creston, IA         1:03:38.0h
  5 Bernie Finch             M64 Pepin, WI           1:14:18.0h

M65 10000 Meter Race Walk
================================================================
      65 WMA: + 55:24.00              R. Jones
    65 USATF: * 54:04.00              Max Green
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Paul Johnson             M66 Fort Smith, AK        58:12.0h
  2 Ted Moore                M65 Reno, SC            1:05:22.0h
  3 Spencer Parrish          M67 Waterbury, CT       1:12:58.0h

M70 10000 Meter Race Walk
================================================================
      70 WMA: + 54:17.00              T. Daintry
    70 USATF: * 59:21.00              Bill Flick
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jack Bray                M71 Greenbrae, CA       1:00:52.0h
  2 Alfred DuBois            M72 West Allis, WI      1:01:57.0h
  3 Max Green                M72 Taylor, MI          1:04:03.0h
  4 Cedric Hustace           M70 Evansville, IN      1:07:33.0h
  5 Cliff Elkins             M73 Surprise, AZ        1:15:15.0h
  6 George Solis             M72 Los Angeles, CA     1:16:27.0h
  7 Lloyd McGuire            M72 San Diego, CA       1:23:31.0h

M75 10000 Meter Race Walk
================================================================
      75 WMA: +   55:01.00              J. Gimwade
    75 USATF: * 1:06:48.00              William Tallmadge
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jack Starr               M76 Newark, DE          1:07:29.0h
  2 Jerard Hargis            M75 Spearfish, SD       1:12:03.0h
  3 *Luis Torres Rosa        M76 Las Piedras, PR     1:15:14.0h

M70 80 Meter Hurdles 30"
============================================================================
         WMA: + 12.99  5/13/2000   James Stookey, USA
       USATF: * 12.99              James Stookey
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 James Stookey            M74 Dickerson, MD            13.41   2.6
  2 Lowell Bonifield         M71 Lubbock, TX              14.47   2.6
  3 Bill Jankovich           M70 Racine, WI               15.61   2.6
  4 Clarence Trinkner        M72 Janesville, WI           16.01   2.6

M75 80 Meter Hurdles 30"
============================================================================
         WMA: + 13.68  8/29/1999   Melvin Larsen, USA
       USATF: * 13.68              Mel Larsen
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Denver Smith             M78 Louisville, OH           15.77   1.7
  2 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI                15.80   1.7
  3 Larry Fleischmann        M75 N. Miami Beach, FL       19.16   1.7

M80 80 Meter Hurdles 27"
============================================================================
      80 WMA: + 16.98  10/9/1993   Mazumi Morita, JPN
    80 USATF: * 17.20              Dan Bulkley
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Melvin Larsen            M80 Ames, IA                 14.38+  2.1

M50 100 Meter Hurdles 36"
============================================================================
         WMA: + 13.57  7/5/1991    Walt Butler, USA
       USATF: * 13.57              Walt Butler
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tim Walters              M52 Washington C.H., OH      14.92   1.2
  2 Robert Zahn              M50 Grafton, WI              15.20   1.2
  3 Russell Jacquet-Acea     M51 Seattle, WA              15.65   1.2
  4 Steve Kemp               M51 Campbell, CA             16.24   1.2
  5 Sergio Angulo            M52 Eagle Pass, TX           17.10   1.2
  6 Robert Hahn              M52 Tyler, TX                17.24   1.2
 -- Gene Iwen                M53 Elizabeth, CO              DNF   1.2

M55 100 Meter Hurdles 36"
============================================================================
         WMA: + 14.49  8/22/1996   Walt Butler, USA
       USATF: * 14.49              Walt Butler
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roger Parnell            M55 Susanville, CA           15.60   2.1
  2 Stan Druckrey            M55 South Milwaukee, WI      15.68   2.1
  3 Rick Lapp                M55 Coram, NY                16.69   2.1
  4 Fred Johnston            M58 Pleasanton, CA           16.90   2.1
  5 Ozzie Binion             M56 Bowden, GA               17.20   2.1
  6 Robert Baker             M59 Metairie, LA             18.68   2.1
  7 Eric Hill                M57 New Smyrna Beach, F      20.13   2.1
  8 Curtis Simpson           M56 Chesterfield, VA         40.62   2.1

M60 100 Meter Hurdles 33"
============================================================================
         WMA: + 14.74  7/18/1998   Charles Miller, USA
       USATF: * 14.74              Charles Miller
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Courtland Gray           M60 Irving, TX               14.62*  0.7
  2 Bill Angus               M61 Salem, OH                17.54   0.7
  3 James Cawley             M63 Austin, TX               18.44   0.7
  4 Michael Burns            M61 Milan, MN                18.91   0.7

M65 100 Meter Hurdles 33"
============================================================================
         WMA: + 16.30  7/21/1991   Jack Greenwood, USA
       USATF: * 16.30              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Emil Pawlik              M65 Jackson, MS              16.76   2.1
  2 Bob Paulen               M67 Forestville, MD          19.41   2.1
  3 Bruce Mills              M65 Lake Bluff, IL           21.00   2.1
  4 *Gervasio Rodriguez      M66 Yauco, PR                22.11   2.1

M30 110 Meter Hurdles 39"
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Antoine Bryant           M30 Houston, TX              15.62   2.0

M35 110 Meter Hurdles 39"
============================================================================
       USATF: * 13.26              Greg Foster
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Don Drummond             M35 Lithonia, GA             14.41   2.0
  2 Derrick Golden           M38 Werona, WI               15.28   2.0
  3 James Smith              M37 Chandler, AZ             16.82   2.0
 -- Henderson Benjamin       M35 Saint Leonard, MD          DNF   2.0
 -- Mark DeLong              M36 Union Grove, WI             DQ   2.0

M40 110 Meter Hurdles 39"
============================================================================
         WMA: + 13.96  7/12/2001   Karl Smith, USA
       USATF: * 13.73              David Ashford
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 David Ashford            M41 Wheeling, IL             13.90+  0.8
  2 *Karl Smith              M44 Silver Springs, MD       14.19   0.8
  3 Dexter McCloud           M43 Norcross, GA             14.49   0.8
  4 John Hoyt                M40 Seattle, WA              15.46   0.8
  5 Will Scott               M44 Versailles, KY           18.20   0.8

M45 110 Meter Hurdles 39"
============================================================================
         WMA: + 14.7h  7/8/1979    Valbjorn Thorlaksson, ISL
       USATF: * 14.79              Tom Gilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ken Ellis                M46 Oklahoma City, OK        16.51   2.0
  2 Timothy McMahon          M45 Manasquan, NJ            16.52   2.0
  3 Eugene Anton             M46 Costa Mesa, CA           16.61   2.0
  4 Joseph Schwieterman      M45 Flossmoor, IL            17.28   2.0
  5 Shawn Shurilla           M47 Brown Deer, WI           18.25   2.0
  6 Jeff Davison             M46 Laguna Hills, CA         19.99   2.0

M60 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
         WMA: + 42.31  8/1/1999    Guido Mueller, FRG
       USATF: * 43.49              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Courtland Gray           M60 Irving, TX               43.50
  2 Ron Colliver             M61 Hominy, OK               49.06
  3 Michael Burns            M61 Milan, MN                52.15
  4 Ken Winters              M61 Overland Park, KS        52.47
  5 Johnston Ewing           M60 Memphis, TN              57.56

M65 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
         WMA: + 45.20  7/25/1991   Jack Greenwood, USA
       USATF: * 45.20              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Emil Pawlik              M65 Jackson, MS              51.15
  2 Bob Paulen               M67 Forestville, MD          51.59
  3 John Head                M66 San Antonio, TX          56.57
  4 Bruce Mills              M65 Lake Bluff, IL           59.13

M70 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
         WMA: + 49.07  8/28/1999   Earl Fee, CAN
       USATF: * 50.22              James Stookey
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Stookey            M74 Dickerson, MD            54.74
  2 Bill Jankovich           M70 Racine, WI               59.16

M75 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
         WMA: + 55.33  10/2/1994   Dan Bulkley, USA
       USATF: * 55.33              Dan Bulkley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI              1:04.29
  2 Jim Selby                M76 Fallbrook, CA          1:15.79

M80 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
      80 WMA: + 1:02.61  8/1/1999    Dan Bulkley, USA
    80 USATF: * 1:02.61              Dan Bulkley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Glenn Bradd              M80 Bloomington, IL        1:25.45

M30 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Dittmar             M34 Edwardsville, IL         55.82

M35 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
       USATF: * 48.93              Nat Page
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Grant              M35 Austin, TX               55.44
  2 John Devine              M39 walnut creek, CA         59.10
  3 James Smith              M37 Chandler, AZ             59.54
  4 Mark DeLong              M36 Union Grove, WI        1:05.34
  5 Chris Sarsony            M37 Apex, NC               1:06.20
 -- Don Drummond             M35 Lithonia, GA                DQ

M40 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
         WMA: + 52.7h  7/8/1989    Stan Druckrey, USA
       USATF: * 52.76              James King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack  Bradley Thomas     M40 Chester, IL              59.94
  2 Dexter McCloud           M43 Norcross, GA           1:02.81
  3 Glen Whiteley            M43 Ridgely, MD            1:04.38
  4 Will Scott               M44 Versailles, KY         1:07.74

M45 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
         WMA: + 55.18  8/1/1986    Guido Mueller, GER
       USATF: * 55.7h              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Timothy McMahon          M45 Manasquan, NJ          1:01.63
  2 John Dyer                M46 Ashland, VA            1:02.69
  3 Steve Cummings           M48 Cornoa, CA             1:03.38
  4 Jim Russ                 M47 Charlotte, NC          1:03.77
  5 Shawn Shurilla           M47 Brown Deer, WI         1:04.95
  6 Eugene Anton             M46 Costa Mesa, CA         1:09.53
  7 Bradley Gardner          M46 Fort Worth, TX         1:09.82

M50 400 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
         WMA: + 58.1h  7/3/1976    Jack Greenwood, USA
       USATF: * 58.1h              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sergio Angulo            M52 Eagle Pass, TX         1:09.16
  2 Carter Holmes            M54 Minneapolis, MN        1:10.03
  3 Gene Iwen                M53 Elizabeth, CO          1:12.37
  4 Anthony Baker            M51 New York, NY           1:18.37
 -- Rick Easley              M50 Greenville, TX              DQ

M55 400 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
         WMA: + 58.92  7/16/1995   Guido Mueller, FRG
       USATF: * 59.67              Courtland Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rick Lapp                M55 Coram, NY              1:03.79
  2 Stan Druckrey            M55 South Milwaukee, WI    1:06.21
  3 Ozzie Binion             M56 Bowden, GA             1:08.60
  4 Bob Green                M55 Seneca, SC             1:09.91
  5 Lester Mount             M58 Dallas, TX             1:11.49
  6 Eric Hill                M57 New Smyrna Beach, F    1:20.00
  7 Tim McMullen             M57 Swall Meadows, CA      1:23.55

M60 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      60 WMA: + 6:30.21  7/14/2001   Ron Robertson, NZL
    60 USATF: * 8:15.87              Frank Haviland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Vern Christensen        M63 Toronto, ON            8:27.43
  2 Doc Murdock              M63 Ojai, CA               9:57.10
 -- Hugh Sweeny              M60 Jersey City, NJ            DNF

M65 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    65 USATF: * 8:19.6h              Frank Haviland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joe Cordero              M66 Islip Terrace, NY      8:29.87
  2 Wally Brawner            M65 Tonganoxie, KS         9:04.70
  3 Jerry LeVasseur          M66 Brunswick, ME          9:47.56
  4 Ken Ogden                M68 Salem, OR             10:03.08
  5 John Hurley              M67 Oneonta, NY           11:18.48

M70 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      70 WMA: + 8:03.47              John Downey
    70 USATF: * 8:39.25              Gunner Linde
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Geza Feld                M70 Farmingdale, NY        9:50.17
  2 Gordon McClenathen       M70 Goleta, CA            10:06.69
  3 Alvin Ravenscroft        M70 Ames, IA              10:42.40
  4 Jim Hite                 M70 Millen, GA            11:27.36
  5 Hal Higdon               M73 Long Beach, IN        13:14.51
  6 Phillip Johnson          M72 Long Beach, CA        15:50.39

M75 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      75 WMA: +  9:17.38              Soichi Tamoi
    75 USATF: * 10:40.02              Avery Bryant
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Selby                M76 Fallbrook, CA         10:09.79*
  2 *Luis Torres Rosa        M76 Las Piedras, PR       11:03.49

M80 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      80 WMA: + 10:52.46              Dan Bulkey
    80 USATF: * 11:48.10              Dan Bulkley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Glenn Bradd              M80 Bloomington, IL       14:10.40

M85 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      85 WMA: + 13:50.9h              Ed Gamble
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Bulkley           M87 Phoneix, OR           14:28.93

M35 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      35 WMA: + 8:33.40              Ivan Kabanov
    35 USATF: * 8:38.8h              Mike Manley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Yorges             M38 Eugene, OR            10:02.10
  2 Nathaniel McVey-Finney   M35 Silver Spring, MD     10:47.70

M40 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      40 WMA: + 8:41.5h  7/6/1977    Gaston Roelants, BEL
    40 USATF: * 9:18.6h              Hal Higdon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Timo Mostert             M41 American Fork, UT     10:34.30
  2 Ted Poulos               M42 McLean, VA            12:38.10

M45 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      45 WMA: + 9:16.1h              Nils Undrsaker
    45 USATF: * 9:39.0h              Hal Higdon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Keith Cooper             M45 Ballwin, MO           11:23.00
  2 Bradley Gardner          M46 Fort Worth, TX        11:42.20
  3 Rob Duncanson            M49 Trabuco Canyon, CA    11:42.40
  4 John Dyer                M46 Ashland, VA           11:51.80
  5 Elliott Drumright        M47 Evergreen, CO         11:55.70
 -- Tommy Aunan              M45 Bellevue, WA               DNF
 -- Kevin Higdon             M45 Michigan City, IN          DNF

M50 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      50 WMA: + 9:38.8h  6/10/1989   Nils Undersaker, NOR
    50 USATF: * 9:45.4h              Leonard Hill
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Campbell             M50 Troy, OH              11:32.90
  2 Ben Zhao                 M50 Minneapolis, MN       12:00.40
  3 Carter Holmes            M54 Minneapolis, MN       13:18.40

M55 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      55 WMA: +  9:55.05              Ron Robertson
    55 USATF: * 10:59.2h              Ken Carmen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *John Pickard            M56 Lindsay, Ontario      12:29.50
  2 Ronald Pate              M57 Honolulu, HI          12:43.20
  3 Robert Weiner            M57 Accokeek, MD          13:44.00

M30-39 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southwest Region                                      43.17
     1) David Jones 39                  2) Don Drummond 35
     3) Trent Hagler 40                 4) Harold Lacey 35
  2 Ohio Association                                      43.18
     1) Patrick Deas 30                 2) Gordon Benning 33
     3) Richard Jones 30                4) Duane Gosa 38
  3 Over the Hill TC                                      45.52
     1) Steven Bunn 39                  2) Spencer Johnson 41
     3) Ennis Taylor 40                 4) Ben James 47
 -- Southwest Region  'B'                                   DNF
     1) Charles Green 37                2) Tecumseh Peete 34
     3) Alex Acosta 34                  4) Jeff Culpepper 31

M40-49 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   40-49 WMA: + 42.27
 40-49 USATF: * 42.79              Houston Elite
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Atlanta Track Club                                    43.98   2
     1) Harold Pierce 44                2) Marcus Shute 41
     3) Eric Merriweather 40            4) Paul Brown 41
  2 Florida Association                                   46.27   2
     1) Ed Emlaw 43                     2) Orlondo Matthews 40
     3) Bernard Scott 45                4) Dexter McCloud 43
  3 Houston Elite                                         46.49   2
     1) Vincent Calloway 47             2) Alan Sims 40
     3) Damon Blakemore 42              4) Henry Landry 43
  4 Mach II Sprint Club of America                        48.77   2
     1) Joseph Peebles 44               2) Jeffery Stone 43
     3) Edward Muehsam 45               4) Raphael August 44
  5 Western Region                                        49.30   2
     1) James Chinn 45                  2) Kettrell Berry 41
     3) Ken Stone 50                    4) Rory McDermed 45
  6 Over the Hill TC  'B'                                 50.69   2
     1) Rodney Wilson 45                2) Kelly Lycan 45
     3) Samuel Erby 40                  4) Lawrence Finley 45

M50-59 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   50-59 WMA: + 45.04
 50-59 USATF: * 45.04              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wisconsin Association                                 50.18   3
     1) Stan Druckrey 55                2) Robert Zahn 50
     3) Thomas Rewolinski 50            4) Greg Miller 57
  2 Southwest Region                                      53.15   3
     1) Robert Hahn 52                  2) Sergio Angulo 52
     3) Lester Mount 58                 4) Bill Lewis 57
  3 Atlanta Track Club  'B'                               53.21   3
     1) Owen Rogers 58                  2) Ozzie Binion 56
     3) Collin Mitchell 51              4) Wayne Hansen 60
  4 Over the Hill TC                                      53.93   3
     1) Paul Williams 69                2) Rex Harvey 58
     3) Norman Thomas 54                4) Barry Kline 64
  5 Mid America Region                                    54.58   3
     1) Carter Holmes 54                2) Michael Moser 54
     3) Gene Iwen 53                    4) Paul Matzen 51
 -- Atlanta Track Club                                      DNF   3
     1) Marion McCoy 54                 2) Billy Johnson 52
     3) Martin Spencer 52               4) Jeffrey Stevens 54
 -- Houston Elite                                            DQ   3
     1) Jimmie Jones 53                 2) Charles Allie 56
     3) George Haywood 51               4) Bill Collins 53
 -- Great Lakes Striders                                    XDQ   3
     1) *Ralph Cilevitz 50              2) *Bruce Mitchell 61
     3) Michael Berndt 50               4) Curtis Simpson 56

M60-69 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   60-69 WMA: + 48.17
 60-69 USATF: * 48.51              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dallas Masters                                       X55.51   4
     1) *Robert Cozens 68               2) Mack Stewart 66
     3) Wayne Bennett 67                4) John Brittain 60

M70-79 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   70-79 WMA: + 54.69
 70-79 USATF: * 54.69              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Midwest Masters TC                                    58.58   4
     1) Paul Lehmkuhl 71                2) Harry Brown 74
     3) Pierre Dobrovolny 70            4) Bill Jankovich 70
  2 Ageless Wonders                                    X1:00.25   4
     1) Melvin Larsen 80                2) Rodney Brown 77
     3) Bill Daprano 77                 4) Bill Melville 77
  3 Western Region                                      1:08.95   4
     1) Jim Selby 76                    2) Al Escobosa 76
     3) Paul Bambrook 75                4) Gordon McClenathen 70

M30-39 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mid America Region                                  3:25.40
     1) Robert J Thomas Jr 37           2) Duane Gosa 38
     3) Gordon Benning 33               4) Richard Jones 30
  2 Fibo Track Club                                     3:26.83
     1) Nate Sickerson 31               2) David Nash 36
     3) Brad Dittmar 34                 4) Marek Wensel 35
  3 SoCal Track Team                                    3:45.17
     1) Nolan Shaheed 55                2) David Ashford 41
     3) David Lucas 45                  4) Farhad Zarif 34

M40-49 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 3:20.83
 40-49 USATF: * 3:20.83              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mach II Sprint Club of America                      3:48.63
     1) Jim Watts 42                    2) Joseph Peebles 44
     3) Edward Muehsam 45               4) Jeffery Stone 43
  2 Midwest Masters TC                                  4:00.71
     1) Michael Berndt 50               2) Steve Cooper 43
     3) Keith Cooper 45                 4) Charles Lutz 51

M50-59 4x400 Meter Relay
==========================================================================
   50-59 WMA: + 3:35.88
 50-59 USATF: * 3:35.88              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Houston Elite                                    6:07:33.54   2
     1) Jimmie Jones 53                 2) George Haywood 51
     3) Bill Collins 53                 4) Charles Allie 56
  2 SoCal Track Team                                 6:07:35.75   2
     1) Hubert Evans 50                 2) Rick Easley 50
     3) Mike Tipping 51                 4) Herman Castille 55
  3 Mid America Region                               6:08:24.13   2
     1) Gene Iwen 53                    2) Maure Weigel 53
     3) Michael Moser 54                4) Carter Holmes 54

M60-69 4x400 Meter Relay
==========================================================================
   60-69 WMA: + 3:53.87
 60-69 USATF: * 3:53.87              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Eastern Region                                   6:08:47.86   2
     1) Jerry LeVasseur 66              2) Joe Cordero 66
     3) Spencer Parrish 67              4) Bill Borla 64

M30-39 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fibo Track Club                                     8:26.42
     1) Robert VanCleve 37              2) Reggie Drake 32
     3) David Nash 36                   4) Chris Yorges 38

M40-49 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 8:02.12
 40-49 USATF: * 8:02.12              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 SoCal Track Team                                    8:30.93
     1) David Olshan 41                 2) Brian Pope 41
     3) Mark Cleary 45                  4) David Lucas 45
  2 East Exhibition                                     8:59.69
     1) Joe Picini 46                   2) Russ Patton 49
     3) Chuck Shields 45                4) Dave Albo 48
  3 Fleet Feet Sacremento                               9:50.35
     1) Parker White 52                 2) Steve Kollars 45
     3) Paul Tjogas 51                  4) Robert Qualls 52

M50-59 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 8:45.88
 50-59 USATF: * 8:45.88              Portland Master TC
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 SoCal Track Team                                    8:41.55*
     1) Nolan Shaheed 55                2) Larry Barnum 60
     3) David Salazar 53                4) Dave Clingan 50
  2 Mid America Region                                 11:04.08
     1) Carter Holmes 54                2) Gene Iwen 53
     3) Michael Moser 54                4) Ben Zhao 50

M60-69 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: +  9:33.95
 60-69 USATF: * 10:09.10              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Eastern Region                                     12:24.97
     1) Jerry LeVasseur 66              2) Joe Cordero 66
     3) Spencer Parrish 67              4) Bill Borla 64

M35 High Jump
=======================================================================
      35 WMA: + 2.16m              Viktor Bolshov
    35 USATF: * 2.15m              Jim Barrineau
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oleg Mysikov             M38 NY, NY                   1.82m
  2 Guy Stockard             M39 Lansing, MI              1.72m
  3 Brad Harmon              M39 Alpharetta, GA           1.72m
  4 Ed Husar                 M36 West Des Moines, IA      1.67m
  4 James Barr               M36 Arlington, VA            1.67m

M40 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 2.11m  7/19/1995   Jim Barrineau, USA
       USATF: * 2.11m              Jim Barrineau
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Hoyt                M40 Seattle, WA              1.92m
  2 Igor Agaev               M40 Nyc, NY                  1.92m
  3 Tom Van Zandt            M42 Redondo Beach, CA        1.87m
  4 Al Sheriff               M42 Freeport, IL             1.87m
  5 Brian Coushay            M40 Beaverton, OR            1.82m
  6 David Sykes              M44 Springfield, IL          1.82m
  7 Damon Blakemore          M42 Southfield, MI           1.77m
  8 Brian Wayda              M43 Petersburg, IL           1.52m
 -- Anthony Coates           M40 St. Louis, MO               NH

M45 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 2.00m  9/3/1988    Asko Pesonen, FIN
       USATF: * 1.98m              Keith Nelson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bruce McBarnette         M46 Washington, DC           1.92m
  2 Keith Nelson             M49 Lancaster, CA            1.82m
  3 Kenneth Drollinger       M48 Covington, IN            1.77m
  4 Barry Ward               M46 Miamisburg, OH           1.67m
  4 Craig Levine             M47 Aurora, CO               1.67m
  6 Garry Pirch              M49 Theodosia, MO            1.62m
 -- Jeff Brower              M45 Austin, TX                  NH

M50 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 1.98m              Thomas Zacharas
       USATF: * 1.88m              Herm Wyatt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walden Curry             M51 New Orleans, LA          1.67m
  2 Bill Murray              M50 Birmingham, AL           1.62m
  3 Valeriv Snezhko          M50 Plymouth, MN             1.62m
  4 Kelly Meares             M51 Carl Junction, MO        1.52m
  5 Robert Zahn              M50 Grafton, WI              1.52m
  6 Richard Watson           M51 Yuma, AZ                 1.47m
  7 Bob Rockwell             M54 Taylors, SC              1.42m
  8 John S Jones             M54 Worthington, OH          1.42m
  9 Michael Walker           M54 Memphis, TN              1.42m
 10 *Ralph Cilevitz          M50 Thornhill, Ontario       1.37m

M55 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 1.83m  9/13/1998   Jaroslav Hanus, CZE
       USATF: * 1.79m              Herm Wyatt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Al Gabbard               M55 Springfield, OH          1.62m
  2 William DeHorn           M57 Montreal, Quebec         1.52m
  3 *Murray Andersen         M55 Hastings                 1.47m
  4 Norman Frable            M58 McKinney, TX             1.42m
  5 Robert Baker             M59 Metairie, LA             1.42m

M60 High Jump
=======================================================================
       USATF: * 1.72m              Phil Fehlen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barry Kline              M64 Washington, PA           1.53m
  1 xHuguens Jean            M60 Unattached               2.12m*
  2 Ken Winters              M61 Overland Park, KS        1.52m
  3 John Burns               M63 Lafayette, CA            1.52m
  4 Ron Colliver             M61 Hominy, OK               1.47m
  5 John Bourn               M62 Jacksonville, IL         1.37m
  6 Johnston Ewing           M60 Memphis, TN              1.32m
 -- James Cawley             M63 Austin, TX                  NH

M65 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 1.66m  8/12/2000   Phil Fehlen, USA
       USATF: * 1.66m              Phil Fehlen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Langenfeld           M69 Edina, MN                1.47m
  2 Emil Pawlik              M65 Jackson, MS              1.42m
  3 Ronald Dennert           M67 DeSoto, MO               1.37m
  4 Bob Southerlan           M66 Cookeville, TN           1.27m
  5 Glenn Blair              M69 Medina, OH               1.27m
  6 John Head                M66 San Antonio, TX          1.27m
  7 Jack Kuhns               M65 Felton, CA               1.22m
  7 Louis Vodopya            M67 Clarksville, TN          1.22m

M70 High Jump
=======================================================================
      70 WMA: + 1.52m  11/8/1997   Bud Held, USA
    70 USATF: * 1.52m              Bud Held
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Stookey            M74 Dickerson, MD            1.27m
  2 Clarence Trinkner        M72 Janesville, WI           1.22m
  3 Paul Lehmkuhl            M71 Manitowish Waters,       1.22m
  4 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO       1.17m

M75 High Jump
=======================================================================
      75 WMA: + 1.44m              Esko Kolhonen
    75 USATF: * 1.32m              Walter Dahlin
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Wambach          M78 Sun Prairie, WI          1.25m
  2 Gordon Seifert           M76 Birmingham, AL           1.17m
  2 Larry Fleischmann        M75 N. Miami Beach, FL       1.17m
  4 Richard Soller           M77 North Bend, OH           1.12m

M80 High Jump
=======================================================================
      80 WMA: + 1.34m              Emmerich Zensch
    80 USATF: * 1.22m              Virgil McIntyre
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ralph Maxwell            M84 Richville, MN            1.17m
  2 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT             1.17m

M90 High Jump
=======================================================================
      90 WMA: + 1.05m              Kizo Kimura
    90 USATF: * 1.04m              Buell Crane
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leland McPhie            M90 San Diego, CA            0.97m

M30 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Fontana          M33 Aurora, IL               3.95m
 -- Christopher Scott        M31 Des Plaines, IL             NH
 -- Donovan Welch            M31 Fond du Lac, WI             NH

M35 Pole Vault
=======================================================================
      35 WMA: + 5.30m              K. Panpanikolaou
    35 USATF: * 5.08m              Gary Hunter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryan Carrel             M36 Urbana, IL               4.40m

M40 Pole Vault
=======================================================================
      40 WMA: + 5.50m              Larry Jessee
    40 USATF: * 5.50m              Larry Jesse
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jonathan Bartos          M40 Matson, OH               4.40m
  2 John Hoyt                M40 Seattle, WA              4.25m
  3 Steve Miller             M43 Wadsworth, OH            3.95m
  4 Robb Johnston            M40 Granger, IN              3.80m
 -- Bo Verbick               M41 Waunakee, WI                NH
 -- Paul Babits              M43 Fort Wayne, IN              NH
 -- Craig Neff               M44 Lake Rabun, GA              NH

M45 Pole Vault
=======================================================================
         WMA: + 5.10m              Larry Jessee
       USATF: * 5.10m              Larry Jesse
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gary Hunter              M48 Fort Wayne, IN           4.55m
  2 Douglas Gabbert          M45 Palm Coast, FL           4.10m
  3 Terry Christopher        M46 Minooka, IL              4.10m
  4 Kenneth Drollinger       M48 Covington, IN            3.65m
  5 Andy Colbert             M46 Oregon, IL               3.50m
 -- Keith Petranek           M49 Downers Grove, IL           NH
 -- Jeff Watry               M49 Penfield, IL                NH

M50 Pole Vault
=======================================================================
         WMA: + 4.57m  7/8/2000    Jerry Cash, USA
       USATF: * 4.57m              Jerry Cash
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeff Kingstad            M51 Winchester, WI           3.95m
  2 Bill Murray              M50 Birmingham, AL           3.80m
  3 Richard Christoph        M52 Cincinnati, OH           3.65m
  4 John Anderson            M51 Racine, WI               3.50m
  5 Russell Jacquet-Acea     M51 Seattle, WA              3.35m
  6 Kelly Meares             M51 Carl Junction, MO        3.20m
  7 Stephen Estep            M54 St. Louis, MO            2.75m
 -- Bob Crites               M50 Brazoria, TX                NH
 -- George Lehman            M51 Superior, WI                NH

M55 Pole Vault
=======================================================================
         WMA: + 4.26m  8/24/1996   Hans Lagerqvist, SWE
       USATF: * 4.13m              Dennis Phillips
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matti Kilpelainen        M58 Canton, MI               3.80m
  2 Dick Kochert             M55 Remington, IN            3.50m
  3 Warren Wilke             M56 Highland Village, T      3.35m
  4 Johnnie Dye              M55 West Union, SC           3.20m
  5 *Murray Andersen         M55 Hastings                 3.20m
  6 Robert Baker             M59 Metairie, LA             3.05m
  7 William DeHorn           M57 Montreal, Quebec         3.05m
  8 Mick James               M57 Phoenix, AZ              2.90m
  9 Chuck Hammonds           M57 Eugene, OR               2.90m
 10 Joe Townsley             M59 Elm Grove, WI            2.75m
 10 Merle Norberg            M59 Coal Valley, IL          2.75m

M60 Pole Vault
=======================================================================
      60 WMA: + 3.90m              Herbert Schmidt
    60 USATF: * 3.81m              Terry Cannon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ron Colliver             M61 Hominy, OK               3.00m
  2 Charles Beck             M60 Fenton, MO               2.90m
  2 Bill Angus               M61 Salem, OH                2.90m
  4 Jim Noonan               M64 St. Cloud, MN            2.60m
  5 Johnston Ewing           M60 Memphis, TN              2.60m
  6 Bob Fulton               M64 Fort Collins, CO         2.50m

M65 Pole Vault
=======================================================================
      65 WMA: + 3.77m              Boo Moroom
    65 USATF: * 3.77m              Boo Morcom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Terry Cannon             M66 San Diego, CA            3.20m
  2 Gerald Counihan          M65 Nyc, NY                  3.20m
  3 Taylor Goode             M68 NewportNews, VA          3.00m
 -- Don Zimmerman            M68 Speedway, IN                NH
 -- Bob Southerlan           M66 Cookeville, TN              NH

M70 Pole Vault
=======================================================================
      70 WMA: + 3.30m  7/18/1980   Herbert Schmidt, GER
    70 USATF: * 3.16m              Boo Morcom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Hewitt            M71 Gresham, OR              2.75m
  2 Jerry Donley             M74 Colorado Springs, C      2.65m
  2 John Sharp               M70 Danville, IN             2.65m
  4 Tom Hinkes               M74 Argyle, WI               2.45m
  5 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO       1.65m
 -- Bill Jankovich           M70 Racine, WI                  NH

M75 Pole Vault
=======================================================================
      75 WMA: + 2.95m              William Bell
    75 USATF: * 2.95m              William Bell
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bud Held                 M76 Del Mar, CA              2.96m+
  2 Gordon Seifert           M76 Birmingham, AL           2.35m
  3 Bob Holmes               M75 San Diego, CA            1.95m
  4 Denver Smith             M78 Louisville, OH           1.85m
 -- Larry Fleischmann        M75 N. Miami Beach, FL          NH

M80 Pole Vault
=======================================================================
      80 WMA: + 2.51m              Carol Johnston
    80 USATF: * 2.51m              Carol Johnston
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Bell             M82 Jonesboro, AK            2.60m+

M30 Long Jump West Pit
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Corwin Jackson           M33 Salt Lake City, UT       6.09m   1.6
  2 Roland Brent             M31 Bloomington, IL          6.04m   2.0
  3 Shawn Dolezilek          M33 Rossville, KS            5.81m   1.8

M35 Long Jump West Pit
============================================================================
       USATF: * 8.50m              Larry Myricks, Carl Lewis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Antonio Palacios         M38 Chicago, IL              6.97m   1.5
  2 *Curtis Moore            M36 San Francisco, CA        6.26m   3.1
  3 Henderson Benjamin       M35 Saint Leonard, MD        6.25m   3.1
  4 *Siegfried Casar         M39 Guadalajara, Jalisc      6.22m   0.8
  5 James Barr               M36 Arlington, VA            5.89m   2.2
  6 David Bowers             M35 MuskegonI, MI            5.83m   1.6
  7 Whit Whitaker            M38 Lexington, KY            5.59m   2.3
  8 John McKenzie            M39 Silver Spring, MD        5.27m   0.5
  9 Brett Presley            M37 Indianapolis, IN         4.79m   0.9

M40 Long Jump East Pit
============================================================================
         WMA: + 7.57m  7/16/1989   Hans Schicker, FRG
       USATF: * 7.68m              Aaron Sampson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brian Coushay            M40 Beaverton, OR            6.37m   2.2
  2 Scott Williams           M41 Lame Deer, MT            6.22m   1.1
  3 Mike Toll                M40 Keizer, OR               6.19m   1.5
  4 Alan Sims                M40 Katy, TX                 6.07m   3.0
  5 Kent Powers              M43 Fishers, IN              5.97m   2.5
  6 Damon Blakemore          M42 Southfield, MI           5.86m   1.6
  7 Marcus Shute             M41 Conyers, GA              5.50m   1.8
  8 Samuel Erby              M40 Warrensville Height      5.44m   0.6
  9 Spencer Johnson          M41 Beachwood, OH            5.24m   2.0
 10 Joseph Peebles           M44 Chesterfield, MO         4.02m   0.7

M45 Long Jump West Pit
============================================================================
         WMA: + 7.27m  8/21/1990   Tapani Taavitsainen, FIN
       USATF: * 6.98m              John Hartfield
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bryan Johnson            M46 Longmont, CO             6.08m   2.8
  2 Peter Houba              M45 Wesley Chapel, FL        6.08m   1.5
  3 Ronald Utz               M46 Madison, WI              5.68m   1.6
  4 Rick Choppa              M45 Latham, NY               5.62m   2.3
  5 Peter Chen               M46 Palo Alto, CA            5.43m   2.0
  6 Ragnar Mossberg          M45 Winter Haven, FL         5.30m   1.8
  7 Marcus Battle            M45 Silver Spring, MD        5.30m   0.6
 -- Derek Shelton            M45 Columbia, MO                ND   NWI

M50 Long Jump West Pit
============================================================================
         WMA: + 6.84m  6/18/1994   Tapani Taavitsainen, FIN
       USATF: * 6.42m              Shirley Davisson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tim Walters              M52 Washington C.H., OH      5.48m   0.5
  2 Bill Murray              M50 Birmingham, AL           5.34m   0.7
  3 Glen Turner              M50 Warner Robins, GA        5.17m   1.8
  4 John S Jones             M54 Worthington, OH          5.05m   1.1
  5 Bobby Terrell            M53 Tampa, FL                5.04m   1.7
  6 Maure Weigel             M53 Brookville, KS           5.01m   1.1
  7 Gene Iwen                M53 Elizabeth, CO            4.93m   2.6
  8 Mike Tipping             M51 Irvine, CA               4.78m   2.7
  9 *Ralph Cilevitz          M50 Thornhill, Ontario       4.74m   1.5
 10 James Hawkins            M51 Mundelein, IL            4.48m   0.7
 11 Kelly Meares             M51 Carl Junction, MO        4.29m   2.2
 12 Michael Berndt           M50 Madison, WI              4.21m   1.9

M55 Long Jump West Pit
============================================================================
         WMA: + 6.35m  7/21/1995   Stig Backlund, FIN
       USATF: * 6.12m              Edward Jones
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roger Parnell            M55 Susanville, CA           5.53m   0.7
  2 *Richard Lech            M56 Toronto, Ontario         5.43m   1.9
  3 Edward Jones             M59 Austin, TX               5.35m   2.5
  4 Roger Crockett           M56 Glasgow, VA              4.82m   0.8
  5 Mike Oliver              M56 Appleton, WI             4.49m   2.3
  6 *Murray Andersen         M55 Hastings                 4.40m   2.1
  7 Allen Dixon              M57 Danville, IL             4.22m   1.2

M60 Long Jump East Pit
============================================================================
         WMA: + 6.07m  7/10/1982   Tom Patsalis, USA
       USATF: * 6.07m              Tom Patsalis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ted Kalaidi              M60 Jupiter, FL              5.12m   1.7
  2 Ray Kozusko              M62 Katy, TX                 5.10m   0.6
  3 James Cawley             M63 Austin, TX               4.80m   0.4
  4 Ron Colliver             M61 Hominy, OK               4.46m   2.4
  4 Victor Chaney            M63 Beaverton, OR            4.46m   1.1
  6 John Bourn               M62 Jacksonville, IL         4.16m   1.1

M65 Long Jump West Pit
============================================================================
       USATF: * 5.35m              Dick Richards
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Emil Pawlik              M65 Jackson, MS              4.79m   2.1
  2 Pete Stopoulos           M68 Moline, IL               4.49m   1.4
  3 Bob Paulen               M67 Forestville, MD          4.44m   2.2
  4 Jim O'Hearn              M66 Milwaukee, WI            4.06m   1.6
  5 *Gervasio Rodriguez      M66 Yauco, PR                3.89m   0.7

M70 Long Jump East Pit
============================================================================
         WMA: + 5.19m  8/12/1994   Melvin Larsen, USA
       USATF: * 5.19m              Melvin Larsen
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Robert Hewitt            M71 Gresham, OR              4.44m   2.4
  2 James Stookey            M74 Dickerson, MD            4.36m   0.8
  3 Paul Lehmkuhl            M71 Manitowish Waters,       4.18m   0.6
  4 Jerry Donley             M74 Colorado Springs, C      3.70m   1.2
  5 Samuel Miller            M71 Hollywood, FL            3.68m   1.7
  6 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO       3.43m   1.6
  7 Clarence Trinkner        M72 Janesville, WI           3.40m   2.4
 -- Phillip Johnson          M72 Long Beach, CA            FOUL   NWI

M75 Long Jump East Pit
============================================================================
    75 USATF: * 4.32m              Ed Lukens
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Paul Bambrook            M75 Bakersfield, CA          4.10m   0.9
  2 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI                3.69m   0.7
  3 Richard Soller           M77 North Bend, OH           3.57m   0.7
  4 Bill Daprano             M77 Fayetteville, GA         3.54m  -0.3

M80 Long Jump East Pit
============================================================================
    80 USATF: * 3.89m              Milton Silverstein
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Melvin Larsen            M80 Ames, IA                 4.19m* -0.5
  2 Tom Kennell              M83 Santa Rosa Beach, F      3.55m   0.9
  3 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT             3.54m   3.6
  4 Ralph Maxwell            M84 Richville, MN            3.17m   0.8

M90 Long Jump East Pit
============================================================================
    90 USATF: * 2.44m              Buell Crane
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Leland McPhie            M90 San Diego, CA            2.01m   1.4

M30 Triple Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roland Brent             M31 Bloomington, IL         12.23m  -1.0
  2 Shawn Dolezilek          M33 Rossville, KS           12.08m   0.5

M35 Triple Jump
============================================================================
      35 WMA: + 17.92m              Jonathan Edwards
    35 USATF: * 16.95m              Ray Kimble
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Henderson Benjamin       M35 Saint Leonard, MD       13.42m  -1.3
  2 Chris Schumacher         M35 Blomington, IL          13.26m   0.5
  3 *Curtis Moore            M36 San Francisco, CA       12.45m  -1.5

M40 Triple Jump
============================================================================
       USATF: * 16.58m              Ray Kimble
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brian Coushay            M40 Beaverton, OR           12.57m  -1.1
  2 Mike Toll                M40 Keizer, OR              12.50m  -0.7
  3 Kent Powers              M43 Fishers, IN             12.01m  -0.4
  4 Damon Blakemore          M42 Southfield, MI          10.83m  -0.7

M45 Triple Jump
============================================================================
         WMA: + 14.55m  6/30/2001   Willy Banks, USA
       USATF: * 14.55m              Willy Banks
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Marcus Battle            M45 Silver Spring, MD       12.39m   1.3
  2 Bryan Johnson            M46 Longmont, CO            12.05m  -1.3
  3 Kelly Lycan              M45 Lawton, MI              11.38m  -1.0
  4 Craig Levine             M47 Aurora, CO              11.37m   0.5
  5 Ronald Utz               M46 Madison, WI             11.08m  -1.1
  6 Jeff Davison             M46 Laguna Hills, CA         9.60m  -0.7
  7 Garry Pirch              M49 Theodosia, MO            9.33m   0.5
  8 Rob Duncanson            M49 Trabuco Canyon, CA       9.26m   0.5

M50 Triple Jump
============================================================================
         WMA: + 13.55m  7/14/1982   Hermann Strauss, GER
       USATF: * 13.19m              Dave Jackson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Glen Turner              M50 Warner Robins, GA       10.82m  -0.9
  2 Bob Rockwell             M54 Taylors, SC             10.59m  -0.8
  3 Bobby Terrell            M53 Tampa, FL               10.44m  -1.0
  4 Maure Weigel             M53 Brookville, KS          10.18m   0.5
  5 John S Jones             M54 Worthington, OH          9.94m  -0.7
  6 Gene Iwen                M53 Elizabeth, CO            9.60m  -1.0
  7 *Ralph Cilevitz          M50 Thornhill, Ontario       9.39m  -1.0
  8 Michael Berndt           M50 Madison, WI              9.23m  -1.7

M55 Triple Jump
============================================================================
      55 WMA: + 13.85m  7/2/1995    Stig Backlund, FIN
    55 USATF: * 12.62m              Gordon Farrell
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Larry Rodenbeck          M55 West Plains, MO         11.44m  -0.7
  2 Jerry Boswell            M57 Steubenville, OH        10.63m   0.4
  3 Roger Crockett           M56 Glasgow, VA              9.89m  -1.8
  4 Dennis Cameron           M55 Reno, NV                 8.90m  -1.2

M60 Triple Jump
============================================================================
      60 WMA: + 12.68m              Stig Backlund
    60 USATF: * 11.96m              Tom Patsalis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ken Winters              M61 Overland Park, KS       10.05m  +0.0
  2 Victor Chaney            M63 Beaverton, OR            9.89m  -0.3
  3 James Cawley             M63 Austin, TX               9.82m  -0.4
  4 Ray Kozusko              M62 Katy, TX                 9.74m  -0.8
  5 James Snook              M61 Overland Park, KS        7.87m  -0.8

M65 Triple Jump
============================================================================
      65 WMA: + 11.94m  8/18/1996   Hermann Strauss, GER
    65 USATF: * 10.84m              Tom Patsalis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bob Paulen               M67 Forestville, MD          8.92m  -1.3
  2 *Gervasio Rodriguez      M66 Yauco, PR                7.98m  -0.7
  3 Robin Herron             M67 Fort Collins, CO         7.29m  -1.6
  4 Jim O'Hearn              M66 Milwaukee, WI            7.25m  -0.6
  5 Glenn Blair              M69 Medina, OH               7.16m  +0.0
  6 John Hurley              M67 Oneonta, NY              4.96m  -0.3

M70 Triple Jump
============================================================================
      70 WMA: + 10.61m              Shoji Ito
    70 USATF: * 10.18m              James Stookey
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 James Stookey            M74 Dickerson, MD            9.22m  -0.9
  2 Paul Lehmkuhl            M71 Manitowish Waters,       8.58m   0.4
  3 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO       6.21m  -0.7

M75 Triple Jump
============================================================================
    75 USATF: * 9.30m              Edwin Lukens
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Paul Bambrook            M75 Bakersfield, CA          8.29m  -0.5

M80 Triple Jump
============================================================================
    80 USATF: * 8.12m              Tom Kennell
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tom Kennell              M83 Santa Rosa Beach, F      7.09m  -0.8
  2 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT             6.85m  +0.0
  3 Bill Carter              M81 Marlow, OK               6.81m  -0.4
  4 Ralph Maxwell            M84 Richville, MN            6.48m   0.7

M90 Triple Jump
============================================================================
    90 USATF: * 5.51m              Buell Crane
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Max Springer             M90 Knoxville, TN            4.72m  +0.0
  2 Leland McPhie            M90 San Diego, CA            4.68m  -0.7

M30 Shot Put 7.26K
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kunle Lawson             M32 Lynchburg, VA           14.08m
  2 David Senay              M34 Cold Spring, KY         12.39m
  3 Geoffrey Riggs           M34 Mesa, AK                11.21m

M35 Shot Put 7.26K
=======================================================================
      35 WMA: + 22.19m              Brian Oldfield
    35 USATF: * 22.19m              Brian Oldfield
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Al Lechler               M35 Strongsville, OH        14.89m
  2 Mike Curry               M37 Sacramento, CA          12.95m
  3 Michael Bennett          M38 Eglin Afb, FL           12.25m
  4 Dan Boboltz              M37 Ortonville, MI          12.21m

M40 Shot Put 7.26K
=======================================================================
       USATF: * 21.41m              Brian Oldfield
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steven P. Albert         M40 Jefferson City, MO      16.14m
  2 Walter Shields           M42 Homer Glen, IL          14.57m
  3 Tim Shannon              M41 Seattle, WA             13.64m
  4 Ed Cockrell              M44 New Athens, IL          13.20m
  5 Bob Jones                M42 Louisville, CO          12.37m
  6 Nick Agoris              M42 Reisterstown, MD        12.34m
  7 Nathan Emery             M42 Spartanburg, SC         12.05m
  8 Gary Hammock             M40 Dixon, MO                7.66m

M45 Shot Put 7.26K
=======================================================================
       USATF: * 16.83m              Ed Hill
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Warren Taylor            M45 Columbia, PA            14.88m
  2 Robert Carr              M46 Clarksville, TN         14.33m
  3 Rick Anderson            M45 Lawrence, KS            13.64m
  4 Carl Darby               M47 Mt. Charleston, NV      13.45m
  5 Craig Rinker             M45 Muncie, IN              12.46m
  6 Russ Taylor              M48 Jacksonville, IL        12.14m
  7 Bob Barrows              M48 Collinsville, IL        11.30m
  8 Jeff Davison             M46 Laguna Hills, CA         7.22m

M50 Shot Put 6K
=======================================================================
         WMA: + 18.45m  7/20/1991   Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 16.95m              Tom Gage
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ron Summers              M51 Jacksonville, IL        16.56m
  2 Timothy Muller           M54 Scottsdale, AZ          14.38m
  3 Michael Shiaras          M53 Scottsdale, AZ          14.10m
  4 Joe Myers                M52 Orchard Park, NY        14.07m
  5 Gary Spears              M53 Mt. Horeb, WI           12.35m
  6 Jed Jackson              M50 Memphis, TN             12.02m
  7 Michael Wasp             M52 Odessa, FL              11.75m
  8 Dave Grossman            M54 Coral Springs, FL       11.58m
  9 Gerry Ellison            M50 Chattanooga, TN         11.38m
 10 Carl Reichard            M51 Noank, CT               11.22m

M55 Shot Put 6K
=======================================================================
         WMA: + 17.50m  7/21/1996   Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 16.06m              Ladislav Pataki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Craig Shumaker           M55 Glenmoore, PA           14.98m
  2 Charles Roll             M58 Fanwood, NJ             14.33m
  3 Bob Peters               M56 Blue Springs, MO        13.36m
  4 Douglas Korhel           M55 Maple Valley, WA        12.52m
  5 Ken Rose                 M58 Canton, CT              12.47m
  6 Angelo Rinaldi           M55 San Juan Capistrano     12.45m
  7 Bruce Jones              M57 Livingston, MT          12.13m
  8 Dennis Chandler          M56 Danby, VT               10.99m
  9 Bob Sager                M56 Willsall, MT            10.71m
 10 Paul Economides          M59 Albuquerque, NM         10.48m
 11 T.W. Tesche              M57 Ft. Wright, KS           9.74m

M60 Shot Put 5K
=======================================================================
         WMA: + 18.20m  8/1/2001    Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 16.46m              Joe Keshmiri
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Gage                 M61 Billings, MT            14.82m
  2 George Mathews           M61 Oceanside, CA           13.29m
  3 Michael Creager          M60 Kettering, OH           13.19m
  4 Sheppard Miers           M63 Tulsa, OK               13.17m
  5 Mickey Bitsko            M61 Dayton, OH              13.14m
  6 Mark Chapman             M61 Cat Spring, TX          12.25m
  7 John Bourn               M62 Jacksonville, IL        11.89m
  8 Bob Cahners              M62 Naples, FL              11.52m

M65 Shot Put 5K
=======================================================================
         WMA: + 15.12m  1/19/2002   Hal Smith, USA
       USATF: * 15.12m              Hal Smith
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerald Vaughn            M68 Charlotte, NC           13.73m
  2 Richard Cochran          M66 Lake Saint Louis, M     13.37m
  3 Jack Kuhns               M65 Felton, CA              11.64m
  4 Stephen Cohen            M65 Northbrook, IL          10.95m
  5 Ron Anderson             M68 McPherson, KS           10.18m
  6 Louis Vodopya            M67 Clarksville, TN          9.41m
  7 Ron Sholes               M65 Springfield, IL          8.94m

M70 Shot Put 4K
=======================================================================
         WMA: + 14.77m  7/10/1998   Arnie Gaynor, USA
       USATF: * 14.77m              Arnie Gaynor
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Ward                 M71 Dallas, TX              13.40m
  2 Wendell Palmer           M72 Pampa, TX               12.89m
  3 Leonard Rosen            M70 Salem, NH               12.66m
  4 Larry Horine             M73 Boone, NC               12.23m
  5 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO       9.59m
  6 Samuel Miller            M71 Hollywood, FL            8.32m

M75 Shot Put 4K
=======================================================================
         WMA: + 13.84m  4/13/2002   Heiner Will, GER
       USATF: * 12.64m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Gerhardt             M75 Houston, TX             11.43m
  2 Phillip Brusca           M77 Maryland Heights, M     10.73m
  3 Karlis Ezerins           M77 Three Rivers, MI        10.28m
  4 Victor Durchholz         M75 Peoria, IL               9.32m
  5 Gordon Seifert           M76 Birmingham, AL           9.08m
  6 Larry Fleischmann        M75 N. Miami Beach, FL       8.30m
  7 Allan Ward               M76 Miamisburg, OH           8.15m

M80 Shot Put 4K
=======================================================================
    80 USATF: * 12.27m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Nettles          M81 Starkville, MS           9.06m
  2 Jacob Stein              M80 Louisville, KY           6.40m
  3 John Adams               M83 Indianapolis, IN         6.34m

M85 Shot Put 4K
=======================================================================
    85 USATF: * 10.42m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M86 Westport, MA             7.11m

M90 Shot Put 4K
=======================================================================
    90 USATF: * 6.97m              Buell Crane
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leland McPhie            M90 San Diego, CA            6.32m

M45 Discus Throw 2K
=======================================================================
       USATF: * 66.12m              Al Oerter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Warren Taylor            M45 Columbia, PA            45.26m
  2 Rick Anderson            M45 Lawrence, KS            41.92m
  3 Craig Rinker             M45 Muncie, IN              40.63m
  4 David DeWeese            M45 Tucson, AZ              36.33m
  5 Geoff Emerson            M48 Charlotte, NC           35.87m
  6 Russ Taylor              M48 Jacksonville, IL        34.28m
  7 Jim Russ                 M47 Charlotte, NC           34.07m
  8 Frank Broadus            M48 Louisville, KY          28.59m

M30 Discus Throw 2K
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Summers          M33 Columbia, IL            49.44m
  2 Kunle Lawson             M32 Lynchburg, VA           47.78m
  3 David Senay              M34 Cold Spring, KY         36.93m
  4 Geoffrey Riggs           M34 Mesa, AK                28.31m

M35 Discus Throw 2K
=======================================================================
       USATF: * 71.24m              John Powell
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mark Collier             M36 Ballwin, MO             53.98m
  2 Michael Bennett          M38 Eglin Afb, FL           48.44m
  3 Todd Davis               M39 Plattsmouth, NE         47.37m
  4 David Witt               M38 Alexandria, KY          38.48m
  5 Darwin Gushard           M37 Papillion, NE           37.91m
  6 Dan Boboltz              M37 Ortonville, MI          36.87m
  7 James Barr               M36 Arlington, VA           35.39m
  8 Mike Curry               M37 Sacramento, CA          33.20m
  9 Jonas Koolsbergen        M39 Tralevco Canyon, CA     31.29m
 10 Tim Gerk                 M37 Plano, IL               30.91m
 -- Andrew Gerk              M39 Tinley Park, IL           FOUL

M40 Discus Throw 2K
=======================================================================
         WMA: + 69.48m              Al Oerter
       USATF: * 69.48m              Al Oerter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Beadle            M42 Cedar Rapids, IA        48.08m
  2 Timothy Edwards          M40 Scottsdale, AZ          45.19m
  3 Bob Jones                M42 Louisville, CO          42.24m
  4 Nathan Emery             M42 Spartanburg, SC         40.89m
  5 Tim Shannon              M41 Seattle, WA             39.72m
  6 Walter Shields           M42 Homer Glen, IL          39.18m
  7 John Irwin               M43 Hinsdale, IL            38.28m
  8 Scott Hannay             M40 Westerlo, NY            37.94m
  9 Matthew Gauthier         M43 Oark Park, IL           35.49m
 10 Ray Biggs                M40 Reno, NV                34.51m
 11 Brian Wayda              M43 Petersburg, IL          30.01m
 12 Nick Agoris              M42 Reisterstown, MD        26.25m
 13 Gary Hammock             M40 Dixon, MO               23.80m

M50 Discus Throw 1.5K
=======================================================================
         WMA: + 68.40m  5/10/1997   Karl Weiffenbach, GER
       USATF: * 62.74m              Al Oerter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dennis Umshler           M52 Albuquerque, NM         47.78m
  2 Timothy Muller           M54 Scottsdale, AZ          43.31m
  3 Willis Garland           M51 Decatur, IL             39.16m
  4 Richard Watson           M51 Yuma, AZ                35.24m
  5 Carl Reichard            M51 Noank, CT               33.32m
  6 Dave Grossman            M54 Coral Springs, FL       29.67m

M55 Discus Throw 1.5K
=======================================================================
         WMA: + 61.22m  6/15/1997   Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 54.44m              Larry Pratt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Fahey             M56 Chico, CA               48.55m
  2 Tino Martinez            M55 Ballwin, MO             48.08m
  3 Paul Economides          M59 Albuquerque, NM         45.87m
  4 Bruce Jones              M57 Livingston, MT          36.36m
  5 Gregory Zachwieja        M55 Genoa, IL               35.01m
  6 Douglas Korhel           M55 Maple Valley, WA        34.63m
  7 Dennis Cameron           M55 Reno, NV                32.61m
  8 Dennis Chandler          M56 Danby, VT               30.35m

M60 Discus Throw 1K
=======================================================================
         WMA: + 65.52m  8/1/2001    Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 59.52m              Joe Keshmiri
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larry Pratt              M63 Newark, DE              51.86m
  2 Tom Gage                 M61 Billings, MT            51.06m
  3 Gary Schneider           M61 Livingston, MT          48.86m
  4 Sheppard Miers           M63 Tulsa, OK               46.75m
  5 Jeff Harrell             M62 Blanket, TX             46.18m
  6 Terry Simons             M63 Wheeling, IL            41.37m
  7 John Burns               M63 Lafayette, CA           41.11m
  8 Mark Chapman             M61 Cat Spring, TX          39.62m
  9 Mickey Bitsko            M61 Dayton, OH              37.98m
 10 Keith Mallory            M60 Ashland, OH             35.26m

M65 Discus Throw 1K
=======================================================================
         WMA: + 55.62m  9/17/1979   K. Maksimczyk, GBR
       USATF: * 53.92m              Wendell Palmer
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Cochran          M66 Lake Saint Louis, M     52.76m
  2 Ron Anderson             M68 McPherson, KS           43.13m
  3 Conrad Sundholm          M65 West Linn, OR           42.58m
  4 Bill Gramley             M68 Clemmons, NC            40.09m
  5 Stephen Cohen            M65 Northbrook, IL          38.30m
  6 Dick Hotchkiss           M65 Grass Valley, CA        37.83m
  7 Jack Kuhns               M65 Felton, CA              35.15m
  8 Louis Vodopya            M67 Clarksville, TN         31.02m

M70 Discus Throw 1K
=======================================================================
      70 WMA: + 49.34m  9/21/1991   Kauko Jouppila, FIN
    70 USATF: * 48.06m              Wendell Palmer
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Ward                 M71 Dallas, TX              43.56m
  2 Wendell Palmer           M72 Pampa, TX               41.21m
  3 Leonard Rosen            M70 Salem, NH               38.51m
  4 Rod Meyer                M72 Peoria, IL              31.79m
  5 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO      25.03m

M75 Discus Throw 1K
=======================================================================
    75 USATF: * 39.06m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Gerhardt             M75 Houston, TX             35.51m
  2 William Garrahan         M75 Marragansett, RI        32.81m
  3 Phillip Brusca           M77 Maryland Heights, M     32.20m
  4 Karlis Ezerins           M77 Three Rivers, MI        29.97m
  5 Victor Durchholz         M75 Peoria, IL              24.16m
  6 Gordon Seifert           M76 Birmingham, AL          22.13m
  7 Larry Fleischmann        M75 N. Miami Beach, FL      19.31m

M80 Discus Throw 1K
=======================================================================
      80 WMA: + 37.86m              Osmo Renvall
    80 USATF: * 37.08m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Carter              M81 Marlow, OK              29.73m
  2 William Nettles          M81 Starkville, MS          24.28m
  3 Jacob Stein              M80 Louisville, KY          21.51m
  4 Robert Davidson          M81 Fallbrook, CA           12.31m

M85 Discus Throw 1K
=======================================================================
      85 WMA: + 30.81m              Ross Carteer
    85 USATF: * 30.81m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M86 Westport, MA            20.34m

M90 Discus Throw 1K
=======================================================================
      90 WMA: + 22.06m              Lamberto Cicconi
    90 USATF: * 20.56m              Buell Crane
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leland McPhie            M90 San Diego, CA           16.40m

M30 Hammer Throw 7.26K
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Senay              M34 Cold Spring, KY         47.56m
  2 Kunle Lawson             M32 Lynchburg, VA           42.36m

M35 Hammer Throw 7.26K
=======================================================================
      35 WMA: + 82.80m              Yurly Syedikh
    35 USATF: * 70.84m              Harold Connolly
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Curry               M37 Sacramento, CA          37.99m
  2 Dan Boboltz              M37 Ortonville, MI          37.50m

M40 Hammer Throw 7.26K
=======================================================================
      40 WMA: + 75.66m              Yurly Syedikh
    40 USATF: * 74.34m              Ed Burke
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tim Shannon              M41 Seattle, WA             43.89m
  2 Ray Biggs                M40 Reno, NV                38.89m
  3 Bob Jones                M42 Louisville, CO          38.56m
  4 Greg Theologes           M40 Huntley, IL             37.95m
  5 Scott Hannay             M40 Westerlo, NY            31.42m
  6 Nick Agoris              M42 Reisterstown, MD        22.91m
  7 Gary Hammock             M40 Dixon, MO               17.48m

M45 Hammer Throw 7.26K
=======================================================================
      45 WMA: + 64.70m              Dave McKenzie
    45 USATF: * 64.70m              Dave McKenzie
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ken Jansson              M46 Wichita, KS             52.26m
  2 Jim Oneill               M49 Grand Haven, MI         40.47m
  3 Frank Broadus            M48 Louisville, KY          39.71m
  4 Jeff Crothers            M45 Keams Canyon, AZ        33.02m

M50 Hammer Throw 6K
=======================================================================
      50 WMA: + 63.76m  5/16/1993   Tom Gage, USA
    50 USATF: * 63.76m              Tom Gage
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carl Reichard            M51 Noank, CT               44.21m
  2 Thomas Meyer             M52 San Diego, CA           43.73m
  3 Richard Watson           M51 Yuma, AZ                32.86m

M55 Hammer Throw 6K
=======================================================================
      55 WMA: + 63.70m              HansPotsch
    55 USATF: * 60.88m              Tom Gage
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Todd Taylor              M57 Molalla, OR             50.63m
  2 Paul Economides          M59 Albuquerque, NM         47.05m
  3 Bob Sager                M56 Willsall, MT            38.89m
  4 Dennis Cameron           M55 Reno, NV                32.90m
  5 Gregory Zachwieja        M55 Genoa, IL               29.85m

M60 Hammer Throw 5K
=======================================================================
      60 WMA: + 61.70m  9/25/1999   Eugen Waltercrantz, SWE
    60 USATF: * 60.51m              Tom Gage
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Gage                 M61 Billings, MT            59.03m
  2 George Mathews           M61 Oceanside, CA           50.55m
  3 Bob Cahners              M62 Naples, FL              48.21m
  4 Mickey Bitsko            M61 Dayton, OH              45.25m
  5 Mark Chapman             M61 Cat Spring, TX          31.24m

M65 Hammer Throw 5K
=======================================================================
      65 WMA: + 53.32m              Karl-Heinz Wendel
    65 USATF: * 48.74m              Bob D Ward
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dick Hotchkiss           M65 Grass Valley, CA        40.23m
  2 Robin Herron             M67 Fort Collins, CO        35.62m
  3 Jack Kuhns               M65 Felton, CA              32.38m
  4 Don Zimmerman            M68 Speedway, IN            24.71m

M70 Hammer Throw 4K
=======================================================================
      70 WMA: + 50.78m  5/13/2001   Carlos Blumenfeldt, CHL
    70 USATF: * 51.69m              Bob Ward
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Ward                 M71 Dallas, TX              53.11m*
  2 Wendell Palmer           M72 Pampa, TX               38.24m
  3 Jerry Wojcik             M74 Eugene, OR              33.08m

M75 Hammer Throw 4K
=======================================================================
    75 USATF: * 38.50m              Thomas McDermott
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phillip Brusca           M77 Maryland Heights, M     28.40m
  2 Ken Weinbel              M76 Seattle, WA             24.46m

M80 Hammer Throw 4K
=======================================================================
    80 USATF: * 30.45m              Robert Chase
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hugh Hackett             M84 Albuquerque, NM         21.89m
  2 Jacob Stein              M80 Louisville, KY          19.43m

M85 Hammer Throw 4K
=======================================================================
    85 USATF: * 24.34m              Leon Joslin
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M86 Westport, MA            21.10m

M35 Javelin Throw 800G
=======================================================================
    35 USATF: * 67.43m              Ron McConnell
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kristopher Williams      M38 Oshkosh, WI             50.36m
  2 Juan Di Leo Razuk        M38 Chicago, IL             48.45m
  3 James Barr               M36 Arlington, VA           48.08m
  4 Jonas Koolsbergen        M39 Tralevco Canyon, CA     43.04m
  5 Brett Presley            M37 Indianapolis, IN        39.22m
  6 Darwin Gushard           M37 Papillion, NE           36.62m
  7 Mike Curry               M37 Sacramento, CA          36.59m

M40 Javelin Throw 800G
=======================================================================
         WMA: + 78.84m  6/21/1994   Jorma Markus, FIN
       USATF: * 76.91m              Thomas Petranoff
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Scott Hannay             M40 Westerlo, NY            56.77m
  2 Steve Barba              M42 Lakewood, CA            53.73m
  3 Jon Pearlstone           M41 San Anselmo, CA         44.68m
  4 Tim Michitson            M43 Haverhill, MA           42.20m
  5 J. W. Smith              M41 Carmel, IN              38.99m
  6 Gary Hammock             M40 Dixon, MO               27.06m

M45 Javelin Throw 800G
=======================================================================
         WMA: + 67.92m  7/13/2000   Jorma Markus, FIN
       USATF: * 67.55m              Michael Brown
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dennis Morris            M47 Covington, LA           54.69m
  2 David DeWeese            M45 Tucson, AZ              49.90m
  3 Roy Hadden               M45 Waitsfield, VT          48.45m
  4 Kurt Gruenbacher         M45 Kansas City, KS         46.06m
  5 Mark Haesly              M48 Hastings, MN            38.82m
  6 Rodney Wilson            M45 Lansing, MI             34.86m
 -- Charley Greene           M46 Beavercreek, OH            DNF
 -- Jim Russ                 M47 Charlotte, NC              DNF

M50 Javelin Throw 700G
=======================================================================
         WMA: + 65.76m  4/30/1988   Larry Stuart, USA
       USATF: * 57.88m              Richard Sander
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Brown               M50 Jacksonville, FL        64.86m*
  2 Robert Kouvolo           M54 Easley, SC              60.06m*
  3 Michael Wasp             M52 Odessa, FL              55.24m
  4 Ray Mushinski            M52 Kernersville, NC        54.32m
  5 Paul McPherson           M52 Arlington, VA           50.39m
  6 Richard Watson           M51 Yuma, AZ                46.11m
  7 Mike Tipping             M51 Irvine, CA              44.42m
 -- Tim Walters              M52 Washington C.H., OH        DNF
 -- Bill Murray              M50 Birmingham, AL             DNF

M55 Javelin Throw 700G
=======================================================================
         WMA: + 65.74m  4/8/1995    Larry Stuart, USA
       USATF: * 54.16m              Gary Reddaway
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Buzz Gagne               M57 Penacook, NH            54.39m*
  2 Bob Powers               M55 Santa Cruz, CA          52.79m
  3 Ed Morland               M56 Westmoreland, KS        49.70m
  4 Dennis Chandler          M56 Danby, VT               39.95m
  5 Dave Knott               M56 Lafayette, IN           38.79m
  6 Herb Stein               M57 New Orleans, LA         37.04m
  7 Dennis Cameron           M55 Reno, NV                34.48m
 -- Douglas Korhel           M55 Maple Valley, WA          FOUL
 -- T.W. Tesche              M57 Ft. Wright, KS             DNF
 -- Neal Schuster            M56 Shorewood, WI              DNF
 -- Gary Walkup              M55 Indianapolis, IN           DNF

M60 Javelin Throw 600G
=======================================================================
         WMA: + 64.74m  5/23/1998   Larry Stuart, USA
       USATF: * 64.74m              Larry Stuart
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Burns               M63 Lafayette, CA           45.66m
  2 Doug Appel               M62 Eugene, OR              45.56m
  3 Jeff Harrell             M62 Blanket, TX             41.78m
  4 Tom Harasti              M63 Altamonte Springs,      38.66m
  5 Mark Chapman             M61 Cat Spring, TX          33.77m
  6 Keith Mallory            M60 Ashland, OH             31.86m
  7 Mickey Bitsko            M61 Dayton, OH              30.47m

M65 Javelin Throw 600G
=======================================================================
       USATF: * 55.02m              Bud Held
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Fred Pamenter           M65 Barrie                  41.24m
  2 Frank Illuzzi            M67 Ramsey, NJ              39.24m
  3 Malcolm Russell          M68 Idaho Falls, ID         37.55m
  4 Jack Kuhns               M65 Felton, CA              30.93m

M70 Javelin Throw 500G
=======================================================================
         WMA: + 49.20m  5/13/1997   Harje Noreborn, SWE
       USATF: * 36.41m              Thomas Allison
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Youngs            M70 Enfield, CT             42.17m*
  2 James Duncan             M72 Woodbury, CT            38.26m*
  3 Larry Horine             M73 Boone, NC               38.02m*
  4 Bob Ward                 M71 Dallas, TX              36.31m
  5 Jerry Wojcik             M74 Eugene, OR              26.46m
  6 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO      25.99m
  7 Samuel Miller            M71 Hollywood, FL           20.61m

M75 Javelin Throw 500G
=======================================================================
         WMA: + 41.24m  8/17/1991   Manuel White, USA
       USATF: * 40.70m              William Platts
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Garrahan         M75 Marragansett, RI        33.44m
  2 Phillip Brusca           M77 Maryland Heights, M     30.92m
  3 Jim Gerhardt             M75 Houston, TX             30.43m
  4 Karlis Ezerins           M77 Three Rivers, MI        28.42m
  5 Gordon Seifert           M76 Birmingham, AL          26.05m
  6 Bill Daprano             M77 Fayetteville, GA        25.94m
  7 Sid Kiwitt               M76 Stroudburg, PA          25.75m
  8 Larry Fleischmann        M75 N. Miami Beach, FL      20.86m

M80 Javelin Throw 400G
=======================================================================
      80 WMA: + 33.84m              Manuel White
    80 USATF: * 30.58m              Charles Pistorino
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Carter              M81 Marlow, OK              24.62m
  2 Hugh Hackett             M84 Albuquerque, NM         18.58m
  3 Jacob Stein              M80 Louisville, KY          12.31m

M85 Javelin Throw 400G
=======================================================================
      85 WMA: + 27.34m              Gerhard Schepe
    85 USATF: * 18.83m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M86 Westport, MA            11.30m

M90 Javelin Throw 400G
=======================================================================
      90 WMA: + 17.44m              Buell Crane
    90 USATF: * 17.02m              Trent Lane
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leland McPhie            M90 San Diego, CA           13.03m

M30 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leslie Young             M34 Chesapeake, VA            2961
  2 Shawn Dolezilek          M33 Rossville, KS             2124

M35 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    35 USATF: *  3577              Frank Reilly
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marek Wensel             M35 Storm Lake, IA            3228
  2 James Barr               M36 Arlington, VA             2708
  3 John McKenzie            M39 Silver Spring, MD         2190
  4 Jonas Koolsbergen        M39 Tralevco Canyon, CA       1686
  5 Jamie Aubuchon           M37 Fitchburg, MA             1427

M40 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    40 USATF: *  3586              Michael Janusey
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Scott Williams           M41 Lame Deer, MT             3075
  2 Glen Whiteley            M43 Ridgely, MD               2910
  3 Rob Lawson               M40 Clemson, SC               2890
  4 Jerry Espinosa           M42 Rehoboth, MA              2822
  5 Craig Neff               M44 Lake Rabun, GA            2169

M45 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    45 USATF: *  4038              Gary Miller
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ken Ellis                M46 Oklahoma City, OK         3498
  2 Jim Russ                 M47 Charlotte, NC             3347
  3 John Dyer                M46 Ashland, VA               3214
  4 Rob Duncanson            M49 Trabuco Canyon, CA        3190
  5 Richard Srnka            M47 Neenah, WI                2830
  6 Lorn Dilley              M48 Appleton, WI              2559

M50 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Murray              M50 Birmingham, AL            3557
  2 Steve Kemp               M51 Campbell, CA              3511
  3 Russell Jacquet-Acea     M51 Seattle, WA               3329
  4 Mike Tipping             M51 Irvine, CA                3297
  5 Alan Russell             M54 Ames, IA                  2996
  6 *Ralph Cilevitz          M50 Thornhill, Ontario        2509
  7 Richard Watson           M51 Yuma, AZ                  2450
  8 Kelly Meares             M51 Carl Junction, MO         2410
  9 Ken Effler               M52 North Attleboro, MA       2262
 10 Parker White             M52 Sacramento, CA            2259
 11 John Tyler               M51 St Louis, MO              2037

M55 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Darryl Decker            M57 Cambridge, NY             3193
  1 Robert Baker             M59 Metairie, LA              3193
  3 Bob Green                M55 Seneca, SC                2998
  4 Gordon Reiter            M58 Ballwin, MO               2802
  5 Paul Skubic              M56 Oak Forest, IL            2576
  6 Neal Schuster            M56 Shorewood, WI             2203

M60 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    60 USATF: *  4026              John Alexander
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Roger Kroodsma           M60 Thorn Hill, TN            4021
  2 Ron Colliver             M61 Hominy, OK                3334
  3 Les Lane                 M61 Carlisle, IA              3251
  4 Bob Fulton               M64 Fort Collins, CO          2892
  5 *Herbert Schueler        M63 Rockford, IL              2286

M65 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    65 USATF: *  4162              Richmond Morcom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Emil Pawlik              M65 Jackson, MS               3714

M70 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Jankovich           M70 Racine, WI                3419
  2 James Duncan             M72 Woodbury, CT              3056
  3 Franklin Brown           M70 Des Moines, IA            1181

M75 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Denver Smith             M78 Louisville, OH            3123
  2 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI                 2905

M80 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Carter              M81 Marlow, OK                3234

M85 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Bulkley           M87 Phoneix, OR               2791

W35 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.74  9/9/1996    Marlene Ottey, JAM
       USATF: * 11.07              Evelyn Ashford
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Colleen Barney           W37 Newport Beach, CA        13.36  -3.0
  2 Kisha Carman             W38 Fort Wayne, IN           13.45  -3.0
  3 Lori Schutt              W39 Yorkville, IL            13.55  -3.0
  4 *Agnes Kuczalska         W36 Toronto, Ontario         13.80  -3.0
  5 Regina Richardson        W39 Clayton, NC              13.91  -3.0
  6 Patricia Wilkinson       W37 Andover, MA              14.84  -3.0
  7 Kelley Rich              W38 Libertyville, IL         15.87  -3.0

W40 100 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 11.99  7/20/1997   Zdenke Mosika, CZE
       USATF: * 12.31              Phil Raschker
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
 -- xDanielle Saint-Leger    W40 Hempstead, NY         * X12.25   0.5  2
  1 Lesia Batiste            W42 Baton Rouge, LA          12.77Q  1.8  1
  2 Veronica Amarasekara     W43 Fontana, CA              12.96Q  0.5  2
  3 Joy Upshaw-Margerum      W43 Berkeley, CA             12.92Q  1.8  1
  4 Kathleen Shook           W43 Zionsville, IN           13.48Q  0.5  2
  5 Sarah Lawson             W41 Waltham, MA              13.61q  1.8  1
  6 *Lyn Barrett             W43 Trenton, Ontario         13.82q  0.5  2
  7 Angela J. Nealy          W43 Indianapolis, IN         13.91q  0.5  2
  8 JaDora Sailes            W43 Indianapolis, IN         14.03q  1.8  1
  9 Christine Patton         W43 Mt. Horeb, WI            14.51   0.5  2
 10 Linda Butler             W41 Portland, OR             14.73   1.8  1
 11 Belinda McCoy            W44 Cleveland, OH            19.45   1.8  1

W40 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 11.99  7/20/1997   Zdenke Mosika, CZE
       USATF: * 12.31              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Lesia Batiste            W42 Baton Rouge, LA          13.05  -0.9
  2 Joy Upshaw-Margerum      W43 Berkeley, CA             13.07  -0.9
  3 Veronica Amarasekara     W43 Fontana, CA              13.21  -0.9
  4 Kathleen Shook           W43 Zionsville, IN           13.74  -0.9
  5 Sarah Lawson             W41 Waltham, MA              13.83  -0.9
  6 *Lyn Barrett             W43 Trenton, Ontario         14.18  -0.9
  7 Angela J. Nealy          W43 Indianapolis, IN         14.19  -0.9
  8 JaDora Sailes            W43 Indianapolis, IN         14.20  -0.9

W45 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.50  9/2/1995    Phil Raschker, USA
       USATF: * 12.50              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Denise McField           W48 St.Louis, MO             13.75  -1.3
  2 Martha Mendenhall        W45 Tacoma, WA               14.08  -1.3
  3 Joanie Price             W49 Bloomington, IL          14.34  -1.3
  4 Denise Jolicoeur         W47 Guelph, ON               15.79  -1.3
  5 Debbie Selby             W47 Fallbrook, CA            15.83  -1.3
  6 Christine Stone          W49 La Mesa, CA              20.16  -1.3

W50 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.50  5/17/1997   Phil Raschker, USA
       USATF: * 12.50              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Karla Del Grande        W51 Toronto, Ontario         13.13   0.2
  2 Jacqueline Board         W51 Apache Junction, AZ      13.44   0.2
  3 Rita Hanscom             W50 San Diego, CA            13.52   0.2
  4 Loretta Woodward         W50 Marietta, GA             13.79   0.2
  5 Mary Jilka               W53 Lexington, KY            14.47   0.2
  6 Kay Glynn                W51 Hastings, IA             14.79   0.2
  7 Leah Rewolinski          W50 Dousman, WI              17.57   0.2
 -- Cindy Steenbergen        W50 Fort Worth, TX              DQ   0.2

W55 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 13.30  8/10/2002   Phil Raschker, USA
       USATF: * 13.30              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brenda Matthews          W55 Anaheim, CA              14.62  -0.7
  2 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX              15.51  -0.7
  3 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY                 15.60  -0.7
  4 *Rhona Trott             W55 Hamilton,Ontario         15.79  -0.7
  5 Sharon Raham             W58 Wellington, CO           17.09  -0.7

W60 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 13.89  8/21/1999   Brunhilde Hoffman, GER
       USATF: * 13.91              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kathy Jager              W61 Glendale, AK             14.44  -1.3
  2 Nadine O'Connor          W62 Del Mar, CA              14.47  -1.3
  3 Mary Robinson            W62 Gahanna, OH              15.64  -1.3
  4 *Marg Radcliffe          W62 Lake Cowicuan, BC        15.73  -1.3
  5 Lynne Ingalls            W62 Chicago, IL              15.87  -1.3
  6 *Marianne Neuber         W63 Conesville/Gilboa,       18.36  -1.3

W65 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 14.29  7/31/1999   Irene Obera, USA
       USATF: * 14.29              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T      16.38  -1.9
  2 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL            18.45  -1.9
  3 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA            19.07  -1.9
  4 Mary Roman               W68 Norwalk, CT              19.19  -1.9
  5 Janet Baumann            W65 Nyc, NY                  25.89  -1.9

W70 100 Meter Dash
============================================================================
    70 USATF: * 16.15              Patricia Peterson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Audry Lary               W70 Frederick, MD            16.21  -1.1
  2 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            17.56  -1.1
  3 Dorie Smith              W73 Tustin, CA               26.08  -1.1

W75 100 Meter Dash
============================================================================
    75 USATF: * 16.87              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Patricia Peterson        W78 Albany, NY               18.96  -1.1
  2 Johnnye Valien           W79 Los Angeles, CA          20.71  -1.1

W80 100 Meter Dash
============================================================================
    80 USATF: * 19.32              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Carol Peebles            W83 Fond du Lac, WI          25.16  -1.1

W85 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C      22.70  -1.1

W30 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kelli Wensel             W33 Storm Lake, IA           27.88  -2.4

W35 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 21.93  8/25/1995   Marlene Ottey, JAM
       USATF: * 22.47              Evelyn Ashford
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Colleen Barney           W37 Newport Beach, CA        26.96  -2.4
  2 Lori Schutt              W39 Yorkville, IL            27.30  -2.4
  3 *Agnes Kuczalska         W36 Toronto, Ontario         28.62  -2.4
  4 Kisha Carman             W38 Fort Wayne, IN           28.94  -2.4
  5 Linda Carty              W38 Cleveland, OH            31.14  -2.4
  6 Kelley Rich              W38 Libertyville, IL         33.24  -2.4
  7 Sunserae Keaton          W36 Flagstaff, AZ            33.34  -2.4

W40 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 24.84  8/3/1989    Phil Raschker, USA
       USATF: * 24.84              Phil Raschker
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Joy Upshaw-Margerum      W43 Berkeley, CA             26.41Q -1.5  1
  2 Lesia Batiste            W42 Baton Rouge, LA          27.25Q -2.5  2
  3 Sarah Lawson             W41 Waltham, MA              28.20Q -1.5  1
  4 Kathleen Shook           W43 Zionsville, IN           28.38Q -2.5  2
  5 *Lyn Barrett             W43 Trenton, Ontario         29.09q -1.5  1
  6 Linda Butler             W41 Portland, OR             30.06q -1.5  1
  7 JaDora Sailes            W43 Indianapolis, IN         30.20q -2.5  2
  8 Angela J. Nealy          W43 Indianapolis, IN         30.32q -2.5  2
  9 Debbie Zakerski          W42 Elk Grove, CA            30.70  -2.5  2
 10 Gail Kuhnly              W42 Federal Way, WA          31.71  -1.5  1

W40 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 24.84  8/3/1989    Phil Raschker, USA
       USATF: * 24.84              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Joy Upshaw-Margerum      W43 Berkeley, CA             26.49  -0.8
  2 Lesia Batiste            W42 Baton Rouge, LA          26.76  -0.8
  3 Kathleen Shook           W43 Zionsville, IN           27.40  -0.8
  4 Sarah Lawson             W41 Waltham, MA              28.11  -0.8
  5 *Lyn Barrett             W43 Trenton, Ontario         29.16  -0.8
  6 JaDora Sailes            W43 Indianapolis, IN         29.86  -0.8
  7 Angela J. Nealy          W43 Indianapolis, IN         30.28  -0.8
  8 Linda Butler             W41 Portland, OR             30.29  -0.8

W45 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.46  6/20/1994   Phil Raschker, USA
       USATF: * 25.56              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Denise McField           W48 St.Louis, MO             28.31   1.5
  2 Stephanie Vega           W46 Houston, TX              28.74   1.5
  3 Martha Mendenhall        W45 Tacoma, WA               29.82   1.5
  4 Martha Lutz              W47 Lexington, KY            32.61   1.5
  5 Debbie Selby             W47 Fallbrook, CA            34.66   1.5
 -- Mimi Ney                 W45 Flagstaff, AZ              DNF   1.5

W50 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.72  7/23/1997   Phil Raschker, USA
       USATF: * 25.72              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Karla Del Grande        W51 Toronto, Ontario         26.97  -2.2
  2 Jacqueline Board         W51 Apache Junction, AZ      28.16  -2.2
  3 Rita Hanscom             W50 San Diego, CA            28.50  -2.2
  4 Loretta Woodward         W50 Marietta, GA             28.89  -2.2
  5 Mary Jilka               W53 Lexington, KY            30.37  -2.2
  6 Kay Glynn                W51 Hastings, IA             31.16  -2.2
  7 Denise Janneck           W50 Rancho Santa Margar      32.39  -2.2
  8 Leah Rewolinski          W50 Dousman, WI              37.44  -2.2

W55 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 27.90  8/26/2001   Avril Douglas, CAN
       USATF: * 27.78              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brenda Matthews          W55 Anaheim, CA              31.51  -1.8
  2 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY                 32.25  -1.8
  3 *Rhona Trott             W55 Hamilton,Ontario         32.63  -1.8
  4 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX              33.57  -1.8
  5 Linda Piff               W55 Wall, NJ                 34.92  -1.8

W60 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 28.87  7/14/2000   Brunhilde Hoffman, GER
       USATF: * 29.57              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Nadine O'Connor          W62 Del Mar, CA              29.69  -1.3
  2 Kathy Jager              W61 Glendale, AK             31.11  -1.3
  3 Mary Robinson            W62 Gahanna, OH              32.53  -1.3
  4 Lynne Ingalls            W62 Chicago, IL              32.58  -1.3
  5 *Marg Radcliffe          W62 Lake Cowicuan, BC        34.38  -1.3
  6 *Marianne Neuber         W63 Conesville/Gilboa,       38.86  -1.3
  7 Cathy Primmer            W61 Muncie, IN               39.76  -1.3

W65 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 30.46  8/3/1999    Irene Obera, USA
       USATF: * 30.46              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T      34.68  -2.4
  2 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL            39.19  -2.4
  3 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA            40.12  -2.4
  4 Mary Roman               W68 Norwalk, CT              41.53  -2.4

W70 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 32.24  7/1/1992    Paula Schneiderhan, GER
       USATF: * 34.03              Patricia Peterson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Audry Lary               W70 Frederick, MD            33.90* +0.0
  2 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            37.34  +0.0
  3 Dorie Smith              W73 Tustin, CA               54.15  +0.0

W75 200 Meter Dash
============================================================================
    75 USATF: * 35.93              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Patricia Peterson        W78 Albany, NY               39.73  -0.1
  2 *Lynette Lucess          W76 Unattached               52.11  -0.1

W80 200 Meter Dash
============================================================================
    80 USATF: * 41.11              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Carol Peebles            W83 Fond du Lac, WI          56.21  -0.1
  2 Gerry Davidson           W83 Fallbrook, CA            57.56  -0.1

W85 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C      55.81  -0.1

W30 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelli Wensel             W33 Storm Lake, IA         1:02.52

W35 400 Meter Dash
=======================================================================
       USATF: * 56.8h              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lori Schutt              W39 Yorkville, IL          1:03.67
  2 Cindy Marks              W39 Fair Oaks, CA          1:14.46
  3 Sunserae Keaton          W36 Flagstaff, AZ          1:15.94
  4 Charlena Wells-Bradley   W39 Richmond Hts, OH       1:48.15

W40 400 Meter Dash
===================================================================
         WMA: + 53.68  3/20/1994   Sara Montecinos, CHL
       USATF: * 56.98              Lesia Batiste
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kathleen Shook           W43 Zionsville, IN         1:01.81Q  1
  2 Lesia Batiste            W42 Baton Rouge, LA        1:03.64Q  2
  3 Sarah Lawson             W41 Waltham, MA            1:04.57Q  1
  4 *Lyn Barrett             W43 Trenton, Ontario       1:06.84Q  2
  5 Michaeli Smith           W41 Albuquerque, NM        1:07.04q  1
  6 Debbie Zakerski          W42 Elk Grove, CA          1:08.08q  2
  7 Linda Butler             W41 Portland, OR           1:08.81q  2
  8 Mary Woo                 W42 Vacaville, CA          1:09.10q  1
  9 Barbara Scott            W41 Versailles, KY         1:10.10   1
 10 Wanda Toro Scheib        W41 Lenexa, KS             1:11.67   2
 11 Gail Kuhnly              W42 Federal Way, WA        1:12.68   1

W40 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 53.68  3/20/1994   Sara Montecinos, CHL
       USATF: * 56.98              Lesia Batiste
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Lesia Batiste            W42 Baton Rouge, LA        1:00.01
  2 Kathleen Shook           W43 Zionsville, IN         1:01.31
  3 Sarah Lawson             W41 Waltham, MA            1:03.86
  4 *Lyn Barrett             W43 Trenton, Ontario       1:05.01
  5 Michaeli Smith           W41 Albuquerque, NM        1:06.25
  6 Debbie Zakerski          W42 Elk Grove, CA          1:07.06
  7 Linda Butler             W41 Portland, OR           1:08.76
  8 Mary Woo                 W42 Vacaville, CA          1:09.00

W45 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 56.82  7/22/1995   Mary Libal, USA
       USATF: * 56.82              Mary Libal
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Stephanie Vega           W46 Houston, TX            1:03.48
  2 Denise McField           W48 St.Louis, MO           1:05.65
  3 Mimi Ney                 W45 Flagstaff, AZ          1:07.02
  4 Martha Lutz              W47 Lexington, KY          1:11.25
  5 Debra Stuart             W48 Ft. Worth, TX          1:13.68
  6 *Katherine Willis        W45 Cambridge, Ontario     1:14.53
  7 Debbie Selby             W47 Fallbrook, CA          1:19.17

W50 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: +   58.51  7/22/1995   Marge Allison, AUS
       USATF: * 1:01.89              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Karla Del Grande        W51 Toronto, Ontario       1:00.49*
  2 Jacqueline Board         W51 Apache Junction, AZ    1:03.28
  3 Loretta Woodward         W50 Marietta, GA           1:05.43
  4 Denise Janneck           W50 Rancho Santa Margar    1:11.73

W55 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:02.40  8/25/2001   Avril Douglas, CAN
       USATF: * 1:05.29              Kimi Solwazi
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY               1:13.30
  2 Linda Piff               W55 Wall, NJ               1:15.64
  3 Mary Hartzler            W55 Gahanna, OH            1:17.00
  4 Ruth Thelen              W59 St. Johns, MI          1:20.93
  5 Susan Hill               W55 New Smyrna Beach, F    1:29.31

W60 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:07.80  7/22/1995   Irene Obera, USA
       USATF: * 1:07.80              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Robinson            W62 Gahanna, OH            1:16.05
  2 Lynne Ingalls            W62 Chicago, IL            1:16.86

W65 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:11.45  7/13/2001   Carolyn Sue Cappetta, USA
       USATF: * 1:11.45              Carolyn Cappetta
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeanne Daprano           W67 Fayetteville, GA       1:24.08
  2 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA          1:42.84
  3 Joyce Hodges-Hite        W67 Millen, GA             1:48.39

W70 400 Meter Dash
=======================================================================
      70 WMA: + 1:18.26  5/4/2002    Veronica Welgemoed, RSA
    70 USATF: * 1:22.52              Patricia Peterson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Jean Horne              W71 Kitchener, ON          1:19.99*
  2 Dorie Smith              W73 Tustin, CA             1:57.77

W75 400 Meter Dash
=======================================================================
      75 WMA: + 1:28.42              Paula Schneiderhan
    75 USATF: * 1:29.62              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Peterson        W78 Albany, NY             1:49.09
  2 *Lynette Lucess          W76 Unattached             2:17.41

W80 400 Meter Dash
=======================================================================
      80 WMA: + 1:40.45              Polly Clarke
    80 USATF: * 1:40.45              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerry Davidson           W83 Fallbrook, CA          2:06.45
  2 Carol Peebles            W83 Fond du Lac, WI        2:12.78

W35 800 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 1:56.53              Lyubov Gurina
    35 USATF: * 2:02.83              Ruth Wysocki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lisa Klein               W35 Des Moines, IA         2:32.58
  2 Cindy Marks              W39 Fair Oaks, CA          2:53.50
  3 Sheri Liebscher          W37 E. Liverpool, OH       2:55.77

W40 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:59.25              Yekatarina Podkopayeva
       USATF: * 2:09.85              Rose Monday
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lorraine Jasper          W42 Birchrunville, PA      2:22.06
  2 Terri Cassel             W42 Tulsa, OK              2:22.84
  3 Kim Kimber               W41 Gold River, CA         2:24.89
  4 Michaeli Smith           W41 Albuquerque, NM        2:34.87
  5 Mary Woo                 W42 Vacaville, CA          2:35.61
  6 Debbie Zakerski          W42 Elk Grove, CA          2:39.27
  7 Carol Pratt              W44 Varna, IL              2:43.98
  8 Alison Slabach           W41 Charleston, IL         2:46.66

W45 800 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 2:02.82              Yekatarina Podkopayeva
    45 USATF: * 2:18.72              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mimi Ney                 W45 Flagstaff, AZ          2:30.09
  2 *Katherine Willis        W45 Cambridge, Ontario     2:46.89
  3 Debbie Selby             W47 Fallbrook, CA          3:20.93

W50 800 Meter Run
=======================================================================
    50 USATF: * 2:22.00              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Denise Janneck           W50 Rancho Santa Margar    2:38.25
  2 Mary Richards            W50 Atlanta, GA            2:40.77
  3 Char Davidson            W50 Davie, FL              2:50.08
  4 Mary Rosado              W54 New York City, NY      3:00.15
 -- Kathy Martin             W52 Northport, NY               DQ

W55 800 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: + 2:22.47              Carolyn Oxton
    55 USATF: * 2:30.53              Jane Arnold
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Piff               W55 Wall, NJ               3:00.96
  2 Mary Hartzler            W55 Gahanna, OH            3:03.83
  3 Debbie Stiles            W55 St. Louis, MO          3:11.48
  4 Susan Hill               W55 New Smyrna Beach, F    3:27.56

W65 800 Meter Run
=======================================================================
    65 USATF: * 2:44.4h              Jeanne Daprano
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeanne Daprano           W67 Fayetteville, GA       3:18.41
  2 Mary Harada              W69 West Newbury, MA       3:34.51
  3 Joyce Hodges-Hite        W67 Millen, GA             4:07.96

W70 800 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 3:10.72              Nina Naumenko
    70 USATF: * 3:20.71              Sumiye Leonard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Jean Horne              W71 Kitchener, ON          3:05.51+
  2 Suzi MacLeod             W70 Bend, OR               3:13.90*
  3 Dorie Smith              W73 Tustin, CA             4:31.94

W80 800 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: + 3:54.81              Johanna Luther
    80 USATF: * 4:09.77              Gerry Davidson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerry Davidson           W83 Fallbrook, CA          5:26.96
  2 Carol Peebles            W83 Fond du Lac, WI        6:04.15

W35 1500 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 3:57.73              Maricicia Puica
    35 USATF: * 4:07.08              Ruth Wysocki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dianne Fitzpatrick       W35 Elk Grove, CA          5:03.99
  2 Lisa Klein               W35 Des Moines, IA         5:11.14
  3 Cindy Marks              W39 Fair Oaks, CA          6:10.05

W40 1500 Meter Run
=======================================================================
    40 USATF: * 4:32.7h              Joan Nesbit
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Karen Steen              W40 Olympia, WA            4:42.59
  2 Mary Grene               W41 Andover, KS            4:44.84
  3 Lorraine Jasper          W42 Birchrunville, PA      4:50.48
  4 Terri Cassel             W42 Tulsa, OK              4:58.07
  5 Karen Jeffers            W41 Wheatland, CA          4:59.89
  6 Stephanie Duethman       W44 Andover, KS            5:10.14
  7 Jeanette Allred-Powless  W42 Roseville, CA          5:12.50
  8 Wanda Toro Scheib        W41 Lenexa, KS             5:18.18
  9 Theresa Brown            W44 Orangevale, CA         5:18.78
 10 Debbie Zakerski          W42 Elk Grove, CA          5:38.00
 11 Carol Pratt              W44 Varna, IL              5:44.44

W45 1500 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 4:05.44  8/3/1998    Yekatarina Podkopayeva, URS
    45 USATF: * 4:48.19              Joan Colman
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Katherine Willis        W45 Cambridge, Ontario     5:58.17

W50 1500 Meter Run
=======================================================================
    50 USATF: * 4:52.8h              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathy Martin             W52 Northport, NY          5:02.94
  2 Denise Janneck           W50 Rancho Santa Margar    5:35.20
  3 Char Davidson            W50 Davie, FL              5:50.52
  4 Mary Rosado              W54 New York City, NY      6:11.18

W55 1500 Meter Run
=======================================================================
    55 USATF: * 5:14.2h              Vicki Bigelow
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Debbie Stiles            W55 St. Louis, MO          6:49.41

W65 1500 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 5:48.48              Jeanne Daprano
    65 USATF: * 5:48.48              Jeanne Daprano
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeanne Daprano           W67 Fayetteville, GA       6:41.14
  2 Mary Harada              W69 West Newbury, MA       7:01.52
  3 Joyce Hodges-Hite        W67 Millen, GA             7:54.51

W70 1500 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 6:14.52              Nina Naumenko
    70 USATF: * 6:42.17              Pat Dixon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Jean Horne              W71 Kitchener, ON          6:42.46
  2 Suzi MacLeod             W70 Bend, OR               6:48.15
  3 Dorie Smith              W73 Tustin, CA             9:16.57

W75 1500 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 6:42.13              Nina Naumenko
    75 USATF: * 7:42.30              Bess James
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Lynette Lucess          W76 Unattached             9:18.44

W80 1500 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: + 7:32.22              Johanna Luther
    80 USATF: * 8:33.7h              Gerry Davidson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerry Davidson           W83 Fallbrook, CA         10:46.68
  2 Carol Peebles            W83 Fond du Lac, WI       12:19.20

W35 5000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 15:11.28              Lynn Jennings
    35 USATF: * 15:15.20              Francis Larrieu
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Judith Wilson            W38 Bloomington, IN       18:30.14
  2 Dianne Fitzpatrick       W35 Elk Grove, CA         19:24.30
  3 Barb Lauff               W35 Sterling, IL          20:21.21

W40 5000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: + 15:51.70              Nicole Leveque
    40 USATF: * 16:02.27              Carmen Troncoso
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Karen Jeffers            W41 Wheatland, CA         18:51.40
  2 Linda Keuneke            W40 Fort Wayne, IN        19:06.03
  3 Theresa Brown            W44 Orangevale, CA        20:30.97

W50 5000 Meter Run
=======================================================================
    50 USATF: * 17:25.6h              Shirley Matson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathy Martin             W52 Northport, NY         18:19.69
  2 Denise Janneck           W50 Rancho Santa Margar   20:51.09
  3 Char Davidson            W50 Davie, FL             21:44.56

W65 5000 Meter Run
=======================================================================
    65 USATF: * 22:41.8h              Jaclyn Caselli
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Harada              W69 West Newbury, MA      25:59.45
  2 Joyce Hodges-Hite        W67 Millen, GA            30:37.18

W70 5000 Meter Run
=======================================================================
    70 USATF: * 23:28.8h              June Machala
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lois Gilmore             W73 Janesville, WI        27:21.74

W75 5000 Meter Run
=======================================================================
    75 USATF: * 27:10.8h              Algene Williams
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Lynette Lucess          W76 Unattached            36:22.72

W80 5000 Meter Run
=======================================================================
    80 USATF: * 29:30.0h              Gerry Davidson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerry Davidson           W83 Fallbrook, CA         35:42.26

W40 10000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: + 32:12.07              Nicole Leveque
    40 USATF: * 34:58.54              Madelyn Noe-Schlentz
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Desiree Love             W41 Citrus Heights, CA    51:19.03

W50 10000 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: + 35:37.00              Valborg Ostberg
    50 USATF: * 37:28.67              Shirley Matson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathy Martin             W52 Northport, NY         37:12.23*
  2 Coreen Steinbach         W53 Pompey, NY            42:25.01

W65 10000 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 44:20.90              Lieselotte Schultz
    65 USATF: * 47:09.40              Toshiko D'Elia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joyce Hodges-Hite        W67 Millen, GA          1:03:10.96

W70 10000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 48:10.98              Jose Waller
    70 USATF: * 48:11.3h              June Machala
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lois Gilmore             W73 Janesville, WI        57:53.45

W45 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: + 24:09.44              L. Ventris
    45 USATF: * 25:09.47              JoAnn Nedelco
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Maryanne Daniel          W46 Clinton, CT           26:37.68
  2 Judy Myers               W48 Sussex, WI            29:36.21
  3 Lynette Heinlein         W47 Vassar, MI            29:38.46

W50 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    50 USATF: * 26:41.2h              Beverly LaVeck
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynn Tracy               W51 Racine, WI            26:53.97
  2 Debbie Topham            W51 Mayville, MI          27:37.59
  3 Donna Green              W51 Woodridge, IL         30:42.46
  4 Cathy Mayfield           W53 Indianapolis, IN      31:29.41

W55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathy Frable             W58 McKinney, TX          31:11.61
  2 Doris McGuire            W55 La Grange Park, IL    32:43.85
  3 Pat Walker               W57 Greenwood, IN         36:43.31

W60 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jolene Steigerwalt       W60 San Diego, CA         31:48.49
  2 Dorene Mangan            W62 Kenosha, WI           36:54.94
 -- Walda Tichy              W63 White Lake, MI              DQ
 -- Janet Higbie             W62 Indianapolis, IN            DQ

W70 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Claire Elkins            W74 Suprise, AZ           40:50.76

W75 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kate Marrs               W75 Milwaukee, WI         35:15.33

W40 10000 Meter Race Walk
================================================================
      40 WMA: + 47:07.00              S. Griesbach
    40 USATF: * 48:30.00              Lyn Brubaker
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Marcia Gutsche-Rutledge  W42 Newton, MA            53:58.00
  2 Lisa Sonntag             W40 Schererville, IN      54:54.00

W45 10000 Meter Race Walk
================================================================
      45 WMA: + 48:32.00              S. Griesbach
    45 USATF: * 50:58.00              Gayle Johnson
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Judy Myers               W48 Sussex, WI          1:00:36.00
  2 Lynette Heinlein         W47 Vassar, MI          1:00:58.00

W50 10000 Meter Race Walk
================================================================
      50 WMA: + 50:40.00              S. Kramer
    50 USATF: * 54:18.00              Gayle Johnson
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Debbie Topham            W51 Mayville, MI          58:13.00
  2 Lynn Tracy               W51 Racine, WI            59:20.00
  3 Donna Green              W51 Woodridge, IL       1:03:22.00
  4 Cathy Mayfield           W53 Indianapolis, IN    1:05:17.00

W55 10000 Meter Race Walk
================================================================
      55 WMA: + 54:24.00              W. Seiler
    55 USATF: * 56:59.00              JoAnn Nedelco
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kathy Frable             W58 McKinney, TX        1:03:26.00
  2 Doris McGuire            W55 La Grange Park, IL  1:07:34.00
  3 Pat Walker               W57 Greenwood, IN       1:15:34.00

W60 10000 Meter Race Walk
================================================================
      60 WMA: + 55:58.00              O. Meyer
    60 USATF: * 59:30.00              Beverly LaVeck
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jolene Steigerwalt       W60 San Diego, CA       1:05:06.00
  2 Walda Tichy              W63 White Lake, MI      1:06:38.00
  3 Dorene Mangan            W62 Kenosha, WI         1:17:08.00
 -- Janet Higbie             W62 Indianapolis, IN            DQ

W70 10000 Meter Race Walk
================================================================
      70 WMA: + 1:00:18.00              B. Tibbling
    70 USATF: * 1:09:21.00              Miriam Gordon
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Claire Elkins            W74 Suprise, AZ         1:26:06.00

W75 10000 Meter Race Walk
================================================================
      75 WMA: + 1:07:46.00              B. Tibbling
    75 USATF: * 1:12:05.00              Miriam Gordon
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kate Marrs               W75 Milwaukee, WI       1:13:49.00

W40 80 Meter Hurdles 30"
============================================================================
      40 WMA: + 11.25  7/12/2001   Leslie Estwick, CAN
    40 USATF: * 11.78              Deby Sweezey
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Joy Upshaw-Margerum      W43 Berkeley, CA             12.28   0.5
  2 Pamela Gunneson          W43 Cheshire, CT             14.33   0.5
  3 Pamela Willard           W40 Jonesboro, AR            15.27   0.5
  4 Robin Hanson             W42 St. Louis, MO            16.59   0.5

W45 80 Meter Hurdles 30"
============================================================================
      45 WMA: + 12.22              Phil Raschker
    45 USATF: * 12.22              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Joanne Petkus            W45 Auburn, ME               16.64   0.5
  2 Liz Johnson              W48 Charlotte, NC            18.96   0.5

W50 80 Meter Hurdles 30"
============================================================================
      50 WMA: + 12.68  7/20/1997   Phil Raschker, USA
    50 USATF: * 12.68              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Anna Wlodarczyk          W53 Orange, CA               13.46   2.8
  2 Tina Bowman              W51 Long Beach, CA           14.99   2.8
  3 Kay Glynn                W51 Hastings, IA             15.03   2.8

W55 80 Meter Hurdles 30"
============================================================================
      55 WMA: + 13.19              Phil Raschker
    55 USATF: * 13.19              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Rhona Trott             W55 Hamilton,Ontario         17.34   2.8
  2 Carolyn McCormick        W57 Austin, TX               17.78   2.8

W65 80 Meter Hurdles 27"
============================================================================
      65 WMA: + 15.63              Asta Larsson
    65 USATF: * 17.07              Barbara Jordon
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T      16.83*  2.1
  2 Becky Sisley             W65 Eugene, OR               19.40   2.1

W70 80 Meter Hurdles 27"
============================================================================
    70 USATF: * 20.08              Johnnye Valien
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            17.57*  2.1

W30 100 Meter Hurdles 33"
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Justine Brummel          W30 Yorkville, IL            17.13   1.4

W35 100 Meter Hurdles 33"
============================================================================
      35 WMA: + 12.47              Ludmila Engquist
    35 USATF: * 13.77              Jane Frederick
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lisa Marie Render        W39 Austin, TX               21.83   1.4

W50 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
      50 WMA: + 47.01  10/2/1994   Jan Hynes, AUS
    50 USATF: * 49.20              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tina Bowman              W51 Long Beach, CA           55.47

W65 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
      65 WMA: + 1:03.53              Barbara Jordan
    65 USATF: * 1:03.62              Barbara Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T    1:03.21+
  2 Becky Sisley             W65 Eugene, OR             1:15.05

W70 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
      70 WMA: + 1:08.82              Isabel Hofmeyr
    70 USATF: * 1:16.50              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT          1:07.16+

W30 400 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Justine Brummel          W30 Yorkville, IL          1:06.38

W35 400 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
      35 WMA: +   52.94              Marina Stepanova
    35 USATF: * 1:04.12              Joy Margerum
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lisa Marie Render        W39 Austin, TX             1:26.18

W40 400 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
      40 WMA: + 1:02.08              Maria Sangous
    40 USATF: * 1:05.03              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Butler             W41 Portland, OR           1:16.10
  2 Caren Ware               W42 Twin Peaks, CA         1:19.03
  3 Pamela Gunneson          W43 Cheshire, CT           1:23.27

W45 400 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
      45 WMA: + 1:04.09              Jan Hynes
    45 USATF: * 1:11.20              Pamela Calvery
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joanne Petkus            W45 Auburn, ME             1:34.69
  2 Liz Johnson              W48 Charlotte, NC          1:42.54

W30 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nicole Lycan             W30 Lawton, MI             7:51.83

W35 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      35 WMA: + 6:30.83              Leslie Lehane
    35 USATF: * 6:30.83              Leslie Lehane
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lisa Marie Render        W39 Austin, TX            10:06.71

W40 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      40 WMA: + 7:06.60              Elaine Cooper
    40 USATF: * 7:42.55              Dee Ann Dougherty
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Karen Steen              W40 Olympia, WA            7:11.97*
  2 Jeanette Allred-Powless  W42 Roseville, CA          8:15.65
  3 Caren Ware               W42 Twin Peaks, CA         9:30.85
  4 Desiree Love             W41 Citrus Heights, CA    10:30.17

W45 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      45 WMA: + 7:44.53              Victoria Adams
    45 USATF: * 8:21.66              Sue Grigsby
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dee Ann Dougherty        W45 Portland, OR           8:23.98
  2 Maryanne Daniel          W46 Clinton, CT            9:31.94

W50 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      50 WMA: + 7:58.78              Loris Reed
    50 USATF: * 8:54.2h              Sharlet Gilbert
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Rosado              W54 New York City, NY     10:38.33

W55 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      55 WMA: + 7:58.43              Margaret Orman
    55 USATF: * 8:37.70              Marie Michelsohn
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY               9:19.44

W70 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      70 WMA: + 11:24.25              Shirley Brasher
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gloria Bortell           W73 Viera, FL             17:51.50

W30-39 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 48.63              FRA
 30-39 USATF: * 50.28              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Indiana Intimidators Regional                         53.21
     1) Angela J. Nealy 43              2) Kathleen Shook 43
     3) Kisha Carman 38                 4) JaDora Sailes 43

W40-49 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 49.18              GER
 40-49 USATF: * 50.21              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Lady Sprinters T C                                   X50.61
     1) Denise McField 48               2) Joy Upshaw-Margerum 43
     3) Sheri Liebscher 37              4) Lesia Batiste 42
  2 Western Region                                      1:15.85
     1) Debbie Selby 47                 2) Christine Stone 49
     3) Johnnye Valien 79               4) Fei-Mei Chou 69

W50-59 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 53.39              USA
 50-59 USATF: * 53.39              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 North American Four                                  X54.03
     1) Brenda Matthews 55              2) Nadine O'Connor 62
     3) Rita Hanscom 50                 4) *Karla Del Grande 51
  2 International W. W.                                  X57.83
     1) *Marg Radcliffe 62              2) Kathy Jager 61
     3) Lynne Ingalls 62                4) Jacqueline Board 51

W30-39 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 3:50.80              GER
 30-39 USATF: * 4:00.87              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mid America Region                                  4:24.62
     1) Justine Brummel 30              2) Martha Lutz 47
     3) Lori Schutt 39                  4) Kathleen Shook 43
  2 Fleet Feet Sacremento                               4:57.90
     1) Dianne Fitzpatrick 35           2) Cindy Marks 39
     3) Debbie Zakerski 42              4) Desiree Love 41

W40-49 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 3:57.28              AUS
 40-49 USATF: * 3:58.70              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fleet Feet Sacremento                               4:35.60
     1) Karen Jeffers 41                2) Mary Woo 42
     3) Theresa Brown 44                4) Kim Kimber 41
  2 Western Region                                      7:27.82
     1) Debbie Selby 47                 2) Christine Stone 49
     3) Fei-Mei Chou 69                 4) Gerry Davidson 83

W30-39 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 9:37.29              HOL
 30-39 USATF: * 9:58.48              Las Vegas Lizards
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fleet Feet Sacremento                              10:47.15
     1) Cindy Marks 39                  2) Dianne Fitzpatrick 35
     3) Desiree Love 41                 4) Jeanette Allred-Powless 42

W40-49 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: +  9:55.83              NED
 40-49 USATF: * 10:14.20              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mmtl                                                9:51.58+
     1) Mary Grene 41                   2) Michaeli Smith 41
     3) Terri Cassel 42                 4) Lorraine Jasper 42
  2 Fleet Feet Sacremento                              10:13.61*
     1) Karen Jeffers 41                2) Mary Woo 42
     3) Theresa Brown 44                4) Kim Kimber 41

W40 High Jump
=======================================================================
      40 WMA: + 1.72m              Debbie Brill & Carmen  Karg
    40 USATF: * 1.75m              Patricia Porter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Trish Porter             W41 Albuquerque, NM          1.65m
  2 Pamela Gunneson          W43 Cheshire, CT             1.27m

W45 High Jump
=======================================================================
      45 WMA: + 1.76m              Debbie Brill
    45 USATF: * 1.60m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Martha Mendenhall        W45 Tacoma, WA               1.47m
  2 Debra Stuart             W48 Ft. Worth, TX            1.22m

W50 High Jump
=======================================================================
      50 WMA: + 1.57m              Weia Reinboud
    50 USATF: * 1.55m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kay Glynn                W51 Hastings, IA             1.37m
  2 Eleanor Gipson           W52 Memphis, TN              1.37m

W55 High Jump
=======================================================================
      55 WMA: + 1.46m              Renate Vogel
    55 USATF: * 1.43m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Douglass           W59 Rosenberg, TX            1.30m
  2 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX              1.17m
  3 Sharon Raham             W58 Wellington, CO           1.12m

W60 High Jump
=======================================================================
      60 WMA: + 1.38m              C. Schmalbruch
    60 USATF: * 1.35m              Kathy Bergen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Marg Radcliffe          W62 Lake Cowicuan, BC        1.22m
  2 Cathy Primmer            W61 Muncie, IN               1.07m
  3 Ann Carter               W62 Aiken, SC                1.02m

W65 High Jump
=======================================================================
      65 WMA: + 1.27m              Leonore McDaniel
    65 USATF: * 1.32m              Evelyn Wright
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christel Donley          W69 Colorado Springs, C      1.17m
  2 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL            1.07m
  3 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA            0.92m

W70 High Jump
=======================================================================
      70 WMA: + 1.22m              Leonore McDaniel
    70 USATF: * 1.22m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            0.97m

W75 High Jump
=======================================================================
      75 WMA: + 1.10m              Helgi Pedel
    75 USATF: * 1.15m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnnye Valien           W79 Los Angeles, CA          0.92m

W40 Pole Vault
=======================================================================
      40 WMA: + 3.50m              Dawn Hartigan
    40 USATF: * 2.90m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pamela Willard           W40 Jonesboro, AR            2.65m
  2 Karen Rieger             W40 Indianapolis, IN         2.25m

W45 Pole Vault
=======================================================================
      45 WMA: + 3.38m              Phil Raschker
    45 USATF: * 3.38m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Johnson              W48 Charlotte, NC            1.55m

W50 Pole Vault
=======================================================================
      50 WMA: + 3.25m              Phil Raschker
    50 USATF: * 3.25m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rita Hanscom             W50 San Diego, CA            2.75m
  2 Kay Glynn                W51 Hastings, IA             2.55m

W55 Pole Vault
=======================================================================
      55 WMA: + 3.00m              Phil Raschker
    55 USATF: * 3.05m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY                 2.65m

W60 Pole Vault
=======================================================================
      60 WMA: + 2.63m              Nadine O'Connor
    60 USATF: * 2.85m              Nadine O'Connor
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nadine O'Connor          W62 Del Mar, CA              2.65m+
  2 Joy MacDonald            W63 Cross Junction, VA       2.25m

W65 Pole Vault
=======================================================================
      65 WMA: + 2.25m              Midori Yamamoto
    65 USATF: * 2.10m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Becky Sisley             W65 Eugene, OR               2.15m*

W70 Pole Vault
=======================================================================
      70 WMA: + 2.16m              Leonore McDaniel
    70 USATF: * 2.16m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            1.85m

W75 Pole Vault
=======================================================================
      75 WMA: + 1.70m              Johnnye Valien
    75 USATF: * 1.90m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnnye Valien           W79 Los Angeles, CA          1.35m

W35 Long Jump West Pit
============================================================================
      35 WMA: + 6.99m              Heike Drechsler
    35 USATF: * 6.50m              Willye White
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Regina Richardson        W39 Clayton, NC              5.32m   0.6
  2 Charlena Wells-Bradley   W39 Richmond Hts, OH         1.18m   0.5

W40 Long Jump West Pit
============================================================================
      40 WMA: + 6.21m              Franciska Janssen
    40 USATF: * 5.68m              V.  Amarasekara
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Veronica Amarasekara     W43 Fontana, CA              5.45m   2.2
  2 Joy Upshaw-Margerum      W43 Berkeley, CA             5.43m   0.8
  3 Caren Ware               W42 Twin Peaks, CA           4.10m   2.1
  4 Monica Thornton          W44 Lansing, MI              2.73m   1.1

W45 Long Jump West Pit
============================================================================
      45 WMA: + 5.59m              Karin Von Riewel
    45 USATF: * 5.36m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Donna Pope-Green         W47 Indianapolis, IN         4.56m   1.3
  2 Joanie Price             W49 Bloomington, IL          4.31m   2.3
  3 Joanne Petkus            W45 Auburn, ME               3.51m   2.5
  4 Liz Johnson              W48 Charlotte, NC            3.29m   0.9

W50 Long Jump East Pit
============================================================================
      50 WMA: + 5.40m  4/13/1997   Phil Raschker, USA
    50 USATF: * 5.40m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Anna Wlodarczyk          W53 Orange, CA               4.91m   1.8
  2 Kay Glynn                W51 Hastings, IA             4.53m   1.0

W55 Long Jump East Pit
============================================================================
      55 WMA: + 5.01m              C. Schmallbruch
    55 USATF: * 4.82m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Petra Zorner            W57 Troy, NY                 4.12m   0.9
  2 Brenda Matthews          W55 Anaheim, CA              3.94m   0.7
  3 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY                 3.90m   1.0
  4 Lorraine Tucker          W57 San Diego, CA            3.60m   1.1
  5 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX              3.45m   0.9
  6 Sharon Raham             W58 Wellington, CO           3.36m   1.4

W60 Long Jump East Pit
============================================================================
      60 WMA: + 4.75m  7/19/1997   C. Schmallbruch, GER
    60 USATF: * 4.22m              Barbara Cleveland
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kathy Jager              W61 Glendale, AK             3.18m   1.0

W65 Long Jump East Pit
============================================================================
      65 WMA: + 4.47m              Paula Schneiderhan
    65 USATF: * 3.94m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T      3.42m   2.1
  2 Christel Donley          W69 Colorado Springs, C      3.01m   0.5
  3 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA            2.43m   1.5

W70 Long Jump East Pit
============================================================================
      70 WMA: + 4.15m              Paula Schneiderhan
    70 USATF: * 3.48m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Audry Lary               W70 Frederick, MD            3.84m*  1.1
  2 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            3.20m   1.0
  3 Gloria Bortell           W73 Viera, FL                2.67m   1.9

W75 Long Jump East Pit
============================================================================
      75 WMA: + 3.34m              Paula Schneiderhan
    75 USATF: * 3.33m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Johnnye Valien           W79 Los Angeles, CA          2.80m   2.1

W85 Long Jump East Pit
============================================================================
      85 WMA: + 2.19m              Ruth Frith
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C      2.04m   2.0

W35 Triple Jump
============================================================================
      35 WMA: + 14.02m              Galina Christyakova
    35 USATF: * 11.15m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Regina Richardson        W39 Clayton, NC             10.90m  -2.5
  2 Linda Carty              W38 Cleveland, OH           10.14m   0.4

W40 Triple Jump
============================================================================
      40 WMA: + 12.48m              Conceicao Geremiur
    40 USATF: * 11.35m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Caren Ware               W42 Twin Peaks, CA           8.94m  -0.7
  2 Robin Hanson             W42 St. Louis, MO            7.21m  -1.7

W45 Triple Jump
============================================================================
      45 WMA: + 11.98m              Akiko Oohinata
    45 USATF: * 10.80m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Liz Johnson              W48 Charlotte, NC            7.13m   0.4

W50 Triple Jump
============================================================================
      50 WMA: + 11.37m              Anna Wlodarczyk
    50 USATF: * 10.49m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Anna Wlodarczyk          W53 Orange, CA              10.13m  -0.4

W55 Triple Jump
============================================================================
      55 WMA: + 9.93m              C. Schmallbruch
    55 USATF: * 9.66m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY                 8.06m  -0.3
  2 Sharon Raham             W58 Wellington, CO           6.76m  -0.8
  3 Susan Nesbihal-Cordero   W55 Islip Terrace, NY        4.45m  -2.4

W60 Triple Jump
============================================================================
    60 USATF: * 8.05m              Betty Vosburgh
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ann Carter               W62 Aiken, SC                6.07m  -0.6

W65 Triple Jump
============================================================================
    65 USATF: * 8.53m              Audrey Lang
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T      6.88m  -0.3
  2 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA            5.25m  -0.4

W70 Triple Jump
============================================================================
    70 USATF: * 7.17m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Audry Lary               W70 Frederick, MD            8.09m* -0.4
  2 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            6.55m  -1.0
  3 Gloria Bortell           W73 Viera, FL                5.53m  -0.8

W35 Shot Put 4K
=======================================================================
    35 USATF: * 16.30m              Jane Frederick
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Wilkinson       W37 Andover, MA              9.72m
  2 Kelly Thompson           W37 Hopewell Junction,       8.78m

W40 Shot Put 4K
=======================================================================
    40 USATF: * 15.09m              Oneithea Lewis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oneithea Lewis           W44 Bayside, NY             14.11m
  2 Monica Thornton          W44 Lansing, MI              6.74m

W45 Shot Put 4K
=======================================================================
       USATF: * 12.88m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W47 Lockhart, TX            12.84m
  2 Ruth Welding             W48 Elk Grove Village,      10.04m
  3 Yvonne Kirkpatrick       W49 Kuna, ID                 9.07m
  4 Joanne Petkus            W45 Auburn, ME               8.42m
  5 Sue Hallen               W47 Elk Grove Village,       8.37m
  6 Cheryl Mellenthin        W48 Cat Spring, TX           6.25m

W50 Shot Put 3K
=======================================================================
      50 WMA: + 14.85m  11/29/1987  Valerie Young, NZL
    50 USATF: * 12.99m              Joanne Grissom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Rowe               W52 Bloomfield, IA           9.61m
  2 Martha Green             W53 Des Moines, IA           8.95m
  3 Sandra O'Brien           W50 Shorewood, WI            6.29m

W55 Shot Put 3K
=======================================================================
      55 WMA: + 14.47m              Sigrin Kofink
    55 USATF: * 12.32m              Joanne Grissom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Hartzler            W55 Gahanna, OH             10.83m
  2 Myrle A Mensey           W55 St. Louis, MO           10.31m
  3 Lorraine Tucker          W57 San Diego, CA            9.51m
  4 Brenda Matthews          W55 Anaheim, CA              8.69m
  5 Sharon Raham             W58 Wellington, CO           7.77m
  6 *Rhona Trott             W55 Hamilton,Ontario         7.72m
  7 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX              7.69m

W60 Shot Put 3K
=======================================================================
         WMA: + 13.20m  8/16/1997   Sigrin Kofink, GER
       USATF: * 11.78m              Joanne Grissom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Marianne Neuber         W63 Conesville/Gilboa,       8.88m
  2 Cheryl Stevenson         W62 Bloomington, IL          8.80m
  3 *Margery Swinton         W61 Knockando, Scotland      8.76m
  4 Kathy Jager              W61 Glendale, AK             8.10m
  5 Georgia Cutler           W61 Eugene, OR               8.09m
  6 Carol Young              W64 Marietta, GA             7.76m
  7 Roslyn Katz              W62 Flushing, NY             7.30m

W65 Shot Put 3K
=======================================================================
       USATF: * 9.78m              Joanne Grissom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cherrie Sherrard         W65 Vallejo, CA              9.64m
  2 JoAnn Grissom            W66 Indianapolis, IN         9.41m
  3 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL            7.99m
  4 Mary Roman               W68 Norwalk, CT              7.93m
  5 Christel Donley          W69 Colorado Springs, C      7.54m
  6 Anna Cirulnick           W69 N. Babylon, NY           7.29m
  7 Ann Flynn                W65 Westport, CT             7.28m

W70 Shot Put 3K
=======================================================================
      70 WMA: + 9.57m              Marianne Hamm
    70 USATF: * 8.15m              Edith Mendyka
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gloria Bortell           W73 Viera, FL                7.23m
  2 Marcia Crooks            W70 Bellingham, MA           6.82m
  3 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            6.65m
  4 Francesca Moravcsik      W70 South Burlington, V      6.62m
  5 Amy Hicks                W71 Needham, MA              6.00m
  6 Janice Wolowicz          W72 Manitowoc, WI            5.46m

W75 Shot Put 3K
=======================================================================
      75 WMA: + 7.91m              Anny Binder
    75 USATF: * 7.44m              Edith Mendyka
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernice Holland          W77 Cleveland, CA            6.38m
  2 Johnnye Valien           W79 Los Angeles, CA          5.88m
  3 Dorothy Wilson           W79 Cleveland Heights,       4.74m

W85 Shot Put 3K
=======================================================================
      85 WMA: + 5.92m              Ruth Frith
    85 USATF: * 5.08m              Juanita Brookover
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C      5.61m*
  2 Betty Jarvis             W89 Aberdeen, NC             4.09m

W30 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacqueline Nasca         W31 Sacramento, CA          36.95m

W35 Discus Throw
=======================================================================
      35 WMA: + 69.60m              Faina Myelnik
    35 USATF: * 54.52m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rose Fritzinger          W37 Monroeville, IN         30.70m
  2 Patricia Wilkinson       W37 Andover, MA             28.89m
  3 Frances Jones            W35 Duyallup, WA            28.13m
  4 Kelly Thompson           W37 Hopewell Junction,      26.06m
  5 Jill Emery               W38 Spartanburg, SC         15.37m
 -- Charlena Wells-Bradley   W39 Richmond Hts, OH            ND

W40 Discus Throw
=======================================================================
      40 WMA: + 67.10m              Ellina Zvereva
    40 USATF: * 52.44m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oneithea Lewis           W44 Bayside, NY             41.50m
  2 Deb Lascashire           W40 Centerburg, OH          37.76m
  3 Robin Hanson             W42 St. Louis, MO           23.98m

W45 Discus Throw
=======================================================================
       USATF: * 50.20m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W47 Lockhart, TX            47.95m
  2 Ruth Welding             W48 Elk Grove Village,      35.46m
  3 Yvonne Kirkpatrick       W49 Kuna, ID                26.10m
  4 Sue Hallen               W47 Elk Grove Village,      23.95m
  5 Liz Johnson              W48 Charlotte, NC           20.30m
  6 Cheryl Mellenthin        W48 Cat Spring, TX          18.40m

W50 Discus Throw
=======================================================================
    50 USATF: * 37.50m              Vanessa Hillard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Rowe               W52 Bloomfield, IA          29.97m
  2 Martha Green             W53 Des Moines, IA          19.44m

W55 Discus Throw
=======================================================================
    55 USATF: * 37.60m              Vanessa Hillard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Hartzler            W55 Gahanna, OH             28.79m
  2 Lorraine Tucker          W57 San Diego, CA           24.97m
  3 Myrle A Mensey           W55 St. Louis, MO           23.56m
  4 Sharon Raham             W58 Wellington, CO          22.13m
  5 *Rhona Trott             W55 Hamilton,Ontario        16.28m
  6 Susan Nesbihal-Cordero   W55 Islip Terrace, NY       16.25m

W60 Discus Throw
=======================================================================
      60 WMA: + 39.24m              Karen Illgen
    60 USATF: * 29.80m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgia Cutler           W61 Eugene, OR              22.74m
  2 *Marianne Neuber         W63 Conesville/Gilboa,      22.60m
  3 *Margery Swinton         W61 Knockando, Scotland     22.38m
  4 Carol Young              W64 Marietta, GA            22.18m
  5 Kathy Jager              W61 Glendale, AK            19.22m
  6 Roslyn Katz              W62 Flushing, NY            18.85m
  7 Alice Tym                W61 McDonald, TN            18.12m

W65 Discus Throw
=======================================================================
    65 USATF: * 26.82m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cherrie Sherrard         W65 Vallejo, CA             19.88m
  2 Ann Flynn                W65 Westport, CT            19.84m
  3 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL           19.79m
  4 Anna Cirulnick           W69 N. Babylon, NY          16.43m

W70 Discus Throw
=======================================================================
      70 WMA: + 27.54m              Marianne Hamm
    70 USATF: * 22.54m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Audry Lary               W70 Frederick, MD           21.75m
  2 Amy Hicks                W71 Needham, MA             18.50m
  3 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT           16.51m
  4 Marcia Crooks            W70 Bellingham, MA          16.14m
  5 Francesca Moravcsik      W70 South Burlington, V     14.67m
  6 Gloria Bortell           W73 Viera, FL               14.16m
  7 Janice Wolowicz          W72 Manitowoc, WI           13.92m

W75 Discus Throw
=======================================================================
      75 WMA: + 22.44m              Annchen Reile
    75 USATF: * 19.35m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernice Holland          W77 Cleveland, CA           18.16m

W85 Discus Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 13.92m              Ruth Frith
    85 USATF: * 13.13m              Juanita Brookover
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C     14.25m+
  2 Betty Jarvis             W89 Aberdeen, NC            11.17m

W30 Hammer Throw 4K
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacqueline Nasca         W31 Sacramento, CA          37.76m

W35 Hammer Throw 4K
=======================================================================
      35 WMA: + 61.68m              Lyubov Karpova
    35 USATF: * 48.04m              Marilyn Senz
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelly Thompson           W37 Hopewell Junction,      26.40m

W40 Hammer Throw 4K
=======================================================================
      40 WMA: + 54.07m              Oneithea Lewis
    40 USATF: * 56.39m              Oneithea Lewis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oneithea Lewis           W44 Bayside, NY             51.30m
  2 Deb Lascashire           W40 Centerburg, OH          40.42m

W45 Hammer Throw 4K
=======================================================================
      45 WMA: + 45.76m              Annie Bellanger
    45 USATF: * 44.20m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W47 Lockhart, TX            40.17m
  2 Ruth Welding             W48 Elk Grove Village,      34.69m
  3 Sue Hallen               W47 Elk Grove Village,      26.15m
  4 Cheryl Mellenthin        W48 Cat Spring, TX          19.51m

W50 Hammer Throw 3K
=======================================================================
      50 WMA: + 51.73m              M. -Leena Parvianinen
    50 USATF: * 48.18m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joyce Taylor             W54 Molalla, OR             33.08m
  2 Martha Green             W53 Des Moines, IA          23.83m

W55 Hammer Throw 3K
=======================================================================
      55 WMA: + 50.56m              M. -Leena Parvianinen
    55 USATF: * 49.46m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Hartzler            W55 Gahanna, OH             37.94m
  2 Myrle A Mensey           W55 St. Louis, MO           27.16m
  3 Sharon Raham             W58 Wellington, CO          24.33m

W60 Hammer Throw 3K
=======================================================================
    60 USATF: * 43.54m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgia Cutler           W61 Eugene, OR              33.44m
  2 *Margery Swinton         W61 Knockando, Scotland     31.06m
  3 Carol Young              W64 Marietta, GA            30.43m
  4 Roslyn Katz              W62 Flushing, NY            25.15m
  5 Alice Tym                W61 McDonald, TN            19.60m

W65 Hammer Throw 3K
=======================================================================
    65 USATF: * 27.40m              Evelyn Wright
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 JoAnn Grissom            W66 Indianapolis, IN        25.04m
  2 Mary Roman               W68 Norwalk, CT             22.26m
  3 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL           20.52m
  4 Anna Cirulnick           W69 N. Babylon, NY          17.89m

W70 Hammer Throw 3K
=======================================================================
      70 WMA: + 30.60m              Ilse Bellin
    70 USATF: * 24.67m              Judy Fetherstone
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Amy Hicks                W71 Needham, MA             20.41m
  2 Marcia Crooks            W70 Bellingham, MA          16.88m
  3 Gloria Bortell           W73 Viera, FL               16.06m

W75 Hammer Throw 3K
=======================================================================
      75 WMA: + 25.55m              Kaija Jortikka
    75 USATF: * 20.66m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernice Holland          W77 Cleveland, CA           18.72m

W85 Hammer Throw 3K
=======================================================================
      85 WMA: + 18.26m              Ruth Frith
    85 USATF: * 13.99m              Betty Jarvis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C     16.67m*
  2 Betty Jarvis             W89 Aberdeen, NC            10.65m

W30 Javelin Throw 600G
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacqueline Nasca         W31 Sacramento, CA          23.79m

W35 Javelin Throw 600G
=======================================================================
      35 WMA: + 67.00m              Tuula Laaksala
    35 USATF: * 62.06m              Karin Smith
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelly Thompson           W37 Hopewell Junction,      16.88m

W40 Javelin Throw 600G
=======================================================================
      40 WMA: + 64.06m              Tessa Sanderson
    40 USATF: * 43.58m              Kate Schmidt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Laura Charewicz          W44 Derry, NH               33.20m
  2 Oneithea Lewis           W44 Bayside, NY             29.71m
  3 Robin Hanson             W42 St. Louis, MO           21.76m
  4 Monica Thornton          W44 Lansing, MI             15.89m

W45 Javelin Throw 600G
=======================================================================
    45 USATF: * 37.79m              Monica Kendall
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W47 Lockhart, TX            33.23m
  2 Ruth Welding             W48 Elk Grove Village,      24.99m
  3 Sue Hallen               W47 Elk Grove Village,      20.69m

W50 Javelin Throw 500G
=======================================================================
      50 WMA: + 48.56m  7/21/1995   Mary Thomas, AUS
    50 USATF: * 28.67m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tina Bowman              W51 Long Beach, CA          30.56m*
  2 Linda Rowe               W52 Bloomfield, IA          28.58m
  3 Kay Glynn                W51 Hastings, IA            24.45m
  4 Martha Green             W53 Des Moines, IA          15.71m
  5 Sandra O'Brien           W50 Shorewood, WI           13.65m

W55 Javelin Throw 500G
=======================================================================
      55 WMA: + 46.08m              Gertraud Schonauer
    55 USATF: * 23.38m              Dorothy Cruyssen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sharon Raham             W58 Wellington, CO          26.53m*
  2 Lorraine Tucker          W57 San Diego, CA           24.50m*
  3 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX             24.40m*
  4 Myrle A Mensey           W55 St. Louis, MO           18.53m
  5 Susan Nesbihal-Cordero   W55 Islip Terrace, NY       17.14m
  6 Linda Douglass           W59 Rosenberg, TX           16.56m

W60 Javelin Throw 400G
=======================================================================
         WMA: + 41.28m  7/12/1997   Gertraud Schonauer, AUT
       USATF: * 32.45m              Becky Sisley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Marg Radcliffe          W62 Lake Cowicuan, BC       29.93m
  2 Georgia Cutler           W61 Eugene, OR              26.74m
  3 Cheryl Stevenson         W62 Bloomington, IL         22.82m
  4 *Margery Swinton         W61 Knockando, Scotland     21.70m
  5 Carol Young              W64 Marietta, GA            20.39m
  6 Kathy Jager              W61 Glendale, AK            20.37m
  7 *Marianne Neuber         W63 Conesville/Gilboa,      19.32m
  8 Alice Tym                W61 McDonald, TN            18.75m
  9 Roslyn Katz              W62 Flushing, NY            17.22m
 10 Ann Carter               W62 Aiken, SC               14.77m

W65 Javelin Throw 400 G
=======================================================================
         WMA: + 34.49m              Birute Kalediene
       USATF: * 29.89m              Erika Messner
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Becky Sisley             W65 Eugene, OR              31.48m*
  2 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL           22.62m
  3 Christel Donley          W69 Colorado Springs, C     21.15m
  4 Anna Cirulnick           W69 N. Babylon, NY          10.81m

W70 Javelin Throw 400 G
=======================================================================
    70 USATF: * 25.58m              Barbara Brandt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gloria Bortell           W73 Viera, FL               21.53m
  2 Amy Hicks                W71 Needham, MA             19.45m
  3 Marcia Crooks            W70 Bellingham, MA          14.46m
  4 Janice Wolowicz          W72 Manitowoc, WI           10.55m

W75 Javelin Throw 400 G
=======================================================================
    75 USATF: * 20.06m              Adele McCormick
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnnye Valien           W79 Los Angeles, CA         17.05m
  2 Bernice Holland          W77 Cleveland, CA           16.94m

W85 Javelin Throw 400 G
=======================================================================
    85 USATF: * 11.46m              Juanita Brookover
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C     15.70m*
  2 Betty Jarvis             W89 Aberdeen, NC             9.73m

W35 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Regina Richardson        W39 Clayton, NC               2565

W45 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joanne Petkus            W45 Auburn, ME                2143

W50 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kay Glynn                W51 Hastings, IA              3567
  2 Tina Bowman              W51 Long Beach, CA            3024

W55 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX               2692

W60 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ann Carter               W62 Aiken, SC                 1886

W65 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T       3611

W70 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT             3996
Nike Hershey Garden of Life Visa BMW Chobani UCS Gatorade Rosetta Stone Phoenix KT St. Vincent Normatec