Join/Renew Now

Results - Day 4

M30 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Jeff Culpepper           M31 Houston, TX              21.79   2.1
  2 Alex Acosta              M34 Miami, FL                22.17   2.1
  3 Tecumseh Peete           M34 Macomb, MI               23.00   2.1
  4 Nate Sickerson           M31 Altoona, IA              23.57   2.1
  5 Adam Gardner             M32 Maple Shade, NJ          24.37   2.1
  6 Antoine Bryant           M30 Houston, TX              24.38   2.1
  7 Richard Jones            M30 Ohio, OH                 26.50   2.1

M35 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 20.40              Linford Christie
       USATF: * 20.8h              Delano Meriwether
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Robert J Thomas Jr       M37 Indianapolis, IN         22.55  -1.8
  2 Harold Lacey             M35 Mansfield, TX            22.97  -1.8
  3 Barney Borromeo          M36 Middleboro, MA           23.12  -1.8
  4 Don Drummond             M35 Lithonia, GA             23.14  -1.8
  5 Matt Devine              M37 San Rafael, CA           23.17  -1.8
  6 Felton Turnage           M38 San Clemente, CA         23.57  -1.8
  7 Duane Gosa               M38 Pickerington, OH         23.79  -1.8

M40 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 21.86  8/15/1992   William Collins, USA
       USATF: * 21.86              BIll Collins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Allan Tissenbaum        M44 Pittsburgh, PA           22.48  -0.7
  2 Kettrell Berry           M41 San Diego, CA            22.77  -0.7
  3 Orlondo Matthews         M40 Williston, FL            23.06  -0.7
  4 Paul Brown               M41 Lawrenceville, GA        23.10  -0.7
  5 Marcus Shute             M41 Conyers, GA              23.48  -0.7
  6 Harold Pierce            M44 Kingston, GA             23.67  -0.7
  7 Spencer Johnson          M41 Beachwood, OH            23.72  -0.7

M45 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 22.13  8/15/2002   Kevin Morning, USA
       USATF: * 22.13              Kevin Morning
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 James Chinn              M45 San Marcos, CA           23.57   0.4
  2 *Brian Murray            M46 Calgary                  24.43   0.4
  3 Tim Graf                 M47 Joliet, IL               24.50   0.4
  4 Steve Hieskell           M45 Sylvania, OH             24.54   0.4
  5 Michael Cook             M48 Pleasant Hill, CA        24.56   0.4
  6 Noah Levingston          M45 Reno, NV                 24.71   0.4
  7 Michael Waller           M46 Federal Way, WA          24.74   0.4
  8 Rory McDermed            M45 Ventura, CA              25.09   0.4

M50 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 22.91  7/31/1986   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 22.79              Bill Collins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Collins             M53 Houston, TX              23.73  +0.0
  2 Oscar Peyton             M51 Accokeek, MD             23.83  +0.0
  3 Thomas Smith             M50 Fort Wayne, IN           23.96  +0.0
  4 Billy Johnson            M52 Flowery Branch, GA       24.02  +0.0
  5 Thomas Jones             M50 Glenndale, MD            24.14  +0.0
  6 Hubert Evans             M50 Sacramento, CA           24.55  +0.0
  7 Greg Schwab              M51 Roseville, MN            25.06  +0.0
  8 Calvin Saulsberry        M50 Memphis, TN              25.07  +0.0

M55 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 23.37  7/5/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 23.6h              Alfred Guidet
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Charles Allie            M56 Pittsburgh, PA           24.52  -2.6
  2 Herman Castille          M55 Temecula, CA             25.98  -2.6
  3 Lloyd Hathcock           M57 Dayton, OH               26.03  -2.6
  4 Bill Tharpe              M55 Tallahassee, FL          26.07  -2.6
  5 Roger Parnell            M55 Susanville, CA           26.32  -2.6
  6 Bill Lewis               M57 Paradise, TX             26.34  -2.6
  7 Paul Montgomery          M58 Woodbury, MN             27.16  -2.6

M60 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 24.00  6/10/1995   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 24.82              Larry Colbert
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Paul Edens               M63 Silverton, OR            24.98   0.3
  2 Stephen Robbins          M61 Seattle, WA              25.27   0.3
  3 Charles Brocato          M60 Gig Harbor, WA           26.59   0.3
  4 Lawrence Gunn            M61 Arlington Heights,       26.73   0.3
  5 Steven Bowles            M64 Henderson, NV            26.96   0.3
  6 Gary Giese               M60 Denver, CO               27.02   0.3
  7 Alby Williams            M64 Bethesda, MD             27.20   0.3
  8 Wayne Hansen             M60 Melbourne, FL            28.40   0.3

M65 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.6h  12/6/1985   Bernard Hogan, AUS
       USATF: * 25.76              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bob Lida                 M67 Wichita, KS              26.33  -1.9
  2 Wayne Bennett            M67 Arlington, TX            27.66  -1.9
  3 Marion Harrison          M65 Savannah, GA             28.10  -1.9
  4 Dick Camp                M67 Freeport, ME             28.52  -1.9
  5 Mack Stewart             M66 Katy, TX                 28.81  -1.9
  6 *Julio Vargas            M65 Carolina, PR             29.91  -1.9
 -- Kenneth Dennis           M67 Las Vegas, NV              DNF  -1.9

M70 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 26.8h  6/20/1987   Payton Jordan, USA
       USATF: * 26.8h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lloyd Williams           M70 Greenlawn, NY            28.20  -1.6
  2 Harry Brown              M74 Wauconda, IL             28.92  -1.6
  3 Joe Summerlin            M72 Spring, TX               30.17  -1.6
  4 Llyod Riddick            M70 Rosefield Park, NJ       30.37  -1.6
  5 Pierre Dobrovolny        M70 Hawthorn Woods, IL       32.38  -1.6
  6 Samuel Miller            M71 Hollywood, FL            33.63  -1.6
  7 Bill Jankovich           M70 Racine, WI               33.82  -1.6

M75 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 28.14  6/20/1992   Payton Jordan, USA
       USATF: * 28.14              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Melville            M77 Platteville, WI          31.39  -3.0
  2 Rodney Brown             M77 St. George, UT           32.32  -3.0
  3 Paul Bambrook            M75 Bakersfield, CA          33.30  -3.0
  4 Howard Byers             M76 Deerfield, IL            33.55  -3.0
  5 Al Escobosa              M76 Placentia, CA            33.82  -3.0
  6 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI                35.88  -3.0
  7 Lawrence Greco           M75 Arden, NC                40.30  -3.0

M80 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 30.89  8/10/1997   Payton Jordan, USA
       USATF: * 30.89              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Melvin Larsen            M80 Ames, IA                 32.18  -2.1
  2 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT             35.84  -2.1
  3 Raymond Bower            M80 Pittsburgh, PA           37.49  -2.1
  4 Tom Kennell              M83 Santa Rosa Beach, F      39.17  -2.1

M85 200 Meter Dash
============================================================================
    85 USATF: * 37.40              Frank Finger
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roderick Parker          M85 Amity, AR                34.41* -1.0
  2 Konrad Slaughter         M86 San Jose, CA             55.27  -1.0

M90 200 Meter Dash
============================================================================
    90 USATF: * 42.78              Anthony Castro
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Max Springer             M90 Knoxville, TN            47.81  -1.0

M30 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kyle Lanier              M31 Lincoln University,    4:19.42
  2 Nathan Sweet             M33 Mundelein, IL          4:28.63
  3 Paul Ward                M30 Muskegen, MI           4:37.12
  4 Todd Delcour             M32 Louisville, KY         5:47.19

M35 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:33.91              Mike Boit
       USATF: * 3:40.83              Steve Scott
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charlie Kern             M35 Elmhurst, IL           4:02.17
  2 Robert VanCleve          M37 Reno, NV               4:16.06
  3 Curt Arthur              M35 Memphis, TN            4:19.02
  4 Chris Yorges             M38 Eugene, OR             4:26.50
  5 Joe Pais                 M39 Fort Wayne, IN         4:32.00
  6 Nathaniel McVey-Finney   M35 Silver Spring, MD      4:37.26
 -- Kenneth McGrew           M39 Waldo, AR                  DNF

M40 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:47.64  6/1/1996    Steve Scott, USA
       USATF: * 3:52.99              John Hinton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Hinton              M42 Chapel Hill, NC        4:03.44
  2 Mike Egle                M42 Des Plaines, IL        4:10.80
  3 David Olshan             M41 Henderson, NV          4:12.94
  4 Kevin Paulk              M44 Portland, OR           4:14.28
  5 Steve Cooper             M43 Kirkwood, MO           4:21.72
  6 Len Ferman               M40 Jacksonville, FL       4:24.65
  7 Mark Carver              M44 Brentwood, TN          4:25.52
  8 Richard Scharchburg      M41 Houston, TX            4:26.63
  9 Kyle Rose                M43 Huntsville, AL         4:27.42
 10 Bradley Cordts           M40 Germantown, TN         4:31.33
 11 Ted Poulos               M42 McLean, VA             5:06.25

M45 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:58.3h  8/9/1995    Peter Molloy, GBR
       USATF: * 4:00.53              Ken Sparks
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Steve Gallegos           M49 Golden, CO             4:10.50
  2 Paul Giannobile          M45 Minnetonka, MN         4:22.55
  3 Chuck Shields            M45 Abington, PA           4:24.16
  4 Mac Allen                M47 Austin, TX             4:25.72
  5 Thomas Novak             M45 Iowa City, IA          4:26.23
  6 Mark Furkis              M48 Ligonier, IN           4:29.85
  7 Dave Albo                M48 Boulder, CO            4:33.62
  8 Mark Cleary              M45 Rancho Santa Margar    4:35.55
  9 Byron Kramer             M48 Norcross, GA           4:35.99
 10 Steve Kollars            M45 Sacramento, CA         4:38.22
 11 Rick Peterson            M46 Maple Grove, MN        4:39.54
 -- David Lucas              M45 Santa Cruz, CA             DNF

M50 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:05.2h  3/22/1984   Tom Roberts, AUS
       USATF: * 4:05.8h              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Robinson             M50 Rochester, NY          4:22.75
  2 Dave Clingan             M50 Portland, OR           4:23.04
  3 David Salazar            M53 Cedar Crest, NM        4:25.88
  4 Jim Bordoni              M51 Los Altos, CA          4:42.09
  5 Charles Lutz             M51 Lexington, KY          4:46.65
  6 Neil Feather             M50 Atlanta, GA            4:47.14
  7 Murray Domich            M50 Algonquin, IL          4:55.14
  8 Robert Qualls            M52 Reno, NV               4:58.46
  9 Paul Tjogas              M51 Oakland, CA            4:59.45
 10 Shawn Regan              M54 Minneapolis, MN        5:00.21
 11 Steve Lassegard          M52 Laguna Hills, CA       5:01.55
 12 Kenneth Cassel           M50 Tulsa, OK              5:02.64
 13 Doug Trueblood           M54 Xavier Court, IN       5:11.91
 14 Fritz Yunck              M51 Ann Arbor, MI          5:16.44

M55 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:12.5h  2/9/1997    Ron Robertson, NZL
       USATF: * 4:24.8h              Vic Heckler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nolan Shaheed            M55 Pasadena, CA           4:37.97
  2 Paul Perry               M59 Orland Park, IL        4:40.51
  3 Randy Taylor             M56 Little Rock, AR        4:48.88
  4 Stan Mathes              M58 Fond du Lac, WI        4:50.28
  5 Harry Nehus              M57 Gallipolis, OH         4:53.14
  6 *John Pickard            M56 Lindsay, Ontario       4:59.14
  7 Donald Loewe             M56 Houston                5:02.82
  8 Thomas Wolfe             M56 Belleville, IL         5:03.60
  9 Raymond Celaya           M56 Kildeer, IL            5:10.33
 10 Larry Frederick          M55 Charlotte, NC          5:36.73
 11 Graeme Shirley           M58 San Diego, CA          5:46.24
 12 Robert Weiner            M57 Accokeek, MD           5:51.08
 -- Joseph Burleson          M57 West Hartford, CT          DNF

M60 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:27.65  7/13/2001   Ron Robertson, USA
       USATF: * 4:32.09              Jim Sutton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Boughter           M60 Colorado Springs, C    4:56.22
  2 John Brittain            M60 Houston, TX            4:57.09
  3 Ron Salupo               M60 Irvine, CA             4:59.48
  4 Rick Kleyman             M64 Plymouth, MN           5:03.72
  5 Joe Carter               M60 Snellville, GA         5:06.49
  6 Robin Taliaferro         M60 Santa Barbara, CA      5:14.23
  7 George Cohen             M64 Los Angeles, CA        5:19.24
  8 Arthur Linnell           M60 Fort Collins, CO       5:43.00
  9 John Shenk               M61 Sarasota, FL           6:02.29
 10 Paul Spinner             M60 Paris, IL              6:11.83
 -- Hugh Sweeny              M60 Jersey City, NJ            DNF

M65 1500 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 4:39.87  7/16/1994   Simon Herlaar, NED
    65 USATF: * 4:56.31              Joe King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sid Howard               M65 Plainfield, NJ         5:07.79
  2 Danny McCormack          M65 Eugene, OR             5:09.58
  3 Thom Weddle              M65 Minneapolis, MN        5:15.69
  4 Joe Cordero              M66 Islip Terrace, NY      5:29.10
  5 Rod Smith                M66 Grand Rapids, MA       5:54.30
  6 Jerry LeVasseur          M66 Brunswick, ME          6:15.35
  7 John Hurley              M67 Oneonta, NY            7:10.42
 -- *Bill McIlwaine          M65 Milton, Ontario            DNF

M70 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Rose             M71 Mooresville, NC        5:11.76
  2 Charles Wimberley        M70 Kenner, LA             5:59.39
  3 Alvin Ravenscroft        M70 Ames, IA               6:17.87

M75 1500 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 5:22.7h  10/24/1999  Yoshimitsu Miyauchi, JPN
    75 USATF: * 5:28.5h              Scotty Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Selby                M76 Fallbrook, CA          6:11.80
  2 Joseph Bell              M76 Florissant, MO         6:40.20
  3 Harold Johnson           M78 Jasper, GA             7:32.50

M85 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Bulkley           M87 Phoneix, OR            9:32.60
  2 William Benson           M85 Valley Stream, NY      9:34.50

M90 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Max Springer             M90 Knoxville, TN         10:12.30

M60 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
         WMA: + 42.31  8/1/1999    Guido Mueller, FRG
       USATF: * 43.49              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Courtland Gray           M60 Irving, TX               43.50
  2 Ron Colliver             M61 Hominy, OK               49.06
  3 Michael Burns            M61 Milan, MN                52.15
  4 Ken Winters              M61 Overland Park, KS        52.47
  5 Johnston Ewing           M60 Memphis, TN              57.56

M65 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
         WMA: + 45.20  7/25/1991   Jack Greenwood, USA
       USATF: * 45.20              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Emil Pawlik              M65 Jackson, MS              51.15
  2 Bob Paulen               M67 Forestville, MD          51.59
  3 John Head                M66 San Antonio, TX          56.57
  4 Bruce Mills              M65 Lake Bluff, IL           59.13

M70 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
         WMA: + 49.07  8/28/1999   Earl Fee, CAN
       USATF: * 50.22              James Stookey
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Stookey            M74 Dickerson, MD            54.74
  2 Bill Jankovich           M70 Racine, WI               59.16

M75 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
         WMA: + 55.33  10/2/1994   Dan Bulkley, USA
       USATF: * 55.33              Dan Bulkley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI              1:04.29
  2 Jim Selby                M76 Fallbrook, CA          1:15.79

M80 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
      80 WMA: + 1:02.61  8/1/1999    Dan Bulkley, USA
    80 USATF: * 1:02.61              Dan Bulkley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Glenn Bradd              M80 Bloomington, IL        1:25.45

M30 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brad Dittmar             M34 Edwardsville, IL         55.82

M35 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
       USATF: * 48.93              Nat Page
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Grant              M35 Austin, TX               55.44
  2 John Devine              M39 walnut creek, CA         59.10
  3 James Smith              M37 Chandler, AZ             59.54
  4 Mark DeLong              M36 Union Grove, WI        1:05.34
  5 Chris Sarsony            M37 Apex, NC               1:06.20
 -- Don Drummond             M35 Lithonia, GA                DQ

M40 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
         WMA: + 52.7h  7/8/1989    Stan Druckrey, USA
       USATF: * 52.76              James King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack  Bradley Thomas     M40 Chester, IL              59.94
  2 Dexter McCloud           M43 Norcross, GA           1:02.81
  3 Glen Whiteley            M43 Ridgely, MD            1:04.38
  4 Will Scott               M44 Versailles, KY         1:07.74

M45 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
         WMA: + 55.18  8/1/1986    Guido Mueller, GER
       USATF: * 55.7h              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Timothy McMahon          M45 Manasquan, NJ          1:01.63
  2 John Dyer                M46 Ashland, VA            1:02.69
  3 Steve Cummings           M48 Cornoa, CA             1:03.38
  4 Jim Russ                 M47 Charlotte, NC          1:03.77
  5 Shawn Shurilla           M47 Brown Deer, WI         1:04.95
  6 Eugene Anton             M46 Costa Mesa, CA         1:09.53
  7 Bradley Gardner          M46 Fort Worth, TX         1:09.82

M50 400 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
         WMA: + 58.1h  7/3/1976    Jack Greenwood, USA
       USATF: * 58.1h              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sergio Angulo            M52 Eagle Pass, TX         1:09.16
  2 Carter Holmes            M54 Minneapolis, MN        1:10.03
  3 Gene Iwen                M53 Elizabeth, CO          1:12.37
  4 Anthony Baker            M51 New York, NY           1:18.37
 -- Rick Easley              M50 Greenville, TX              DQ

M55 400 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
         WMA: + 58.92  7/16/1995   Guido Mueller, FRG
       USATF: * 59.67              Courtland Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rick Lapp                M55 Coram, NY              1:03.79
  2 Stan Druckrey            M55 South Milwaukee, WI    1:06.21
  3 Ozzie Binion             M56 Bowden, GA             1:08.60
  4 Bob Green                M55 Seneca, SC             1:09.91
  5 Lester Mount             M58 Dallas, TX             1:11.49
  6 Eric Hill                M57 New Smyrna Beach, F    1:20.00
  7 Tim McMullen             M57 Swall Meadows, CA      1:23.55

M40 10000 Meter Race Walk
================================================================
      40 WMA: + 40:08.00              W. Sawall
    40 USATF: * 42:44.00              Jonathan Matthews
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alberto Medina           M44 Cedar Creek, TX     1:00:52.0h
  2 Michael Rose             M43 Gurnee, IL          1:04:48.0h

M45 10000 Meter Race Walk
================================================================
      45 WMA: + 42:18.00              W. Sawall
    45 USATF: * 45:00.00              Larry Walker
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mark Green               M48 Las Vegas, NV         48:27.0h
  2 Albert Leibold           M46 Morland, KS           52:50.0h
  3 Rod Craig                M46 Bad Axe, MI           53:03.0h
  4 Tommy Aunan              M45 Bellevue, WA          55:42.0h
 -- John Thomas              M48 Linden, MI                  DQ

M50 10000 Meter Race Walk
================================================================
      50 WMA: + 42:20.00              G. Little
    50 USATF: * 45:00.00              Don DeNoon
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bill Reed                M51 Scotts, MI            55:55.0h
  2 Bob Shires               M54 Des Moines, IA        58:31.0h
  3 Mike De Witt             M53 Kenosha, WI           59:53.0h
  4 Craig Woodall            M50 Indianapolis, IN    1:06:10.0h

M55 10000 Meter Race Walk
================================================================
      55 WMA: + 43:59.80              A. Liepaskalns
    55 USATF: * 49:28.00              James Carmines
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Wiggins          M55 Hawarden, IA          51:35.0h
  2 Leon Jasionowski         M59 Shelby Township, MI   53:25.0h
  3 Max Walker               M57 Greenwood, IN         54:19.0h
  4 Norman Frable            M58 McKinney, TX          56:06.0h
  5 Richard McGuire          M56 LaGrange Park, IL     57:11.0h
  6 Peter Armstrong          M59 Albuquerque, NM     1:03:21.0h
  7 Peter Holman             M55 Burlington, WI      1:07:11.0h
  8 Ray Glend                M57 Chicago, IL         1:13:03.0h

M60 10000 Meter Race Walk
================================================================
      60 WMA: + 49:22.70              G. Little
    60 USATF: * 50:05.00              Dave Romansky
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Donald DeNoon            M61 Clermont, FL          54:57.0h
  2 Jim Carmines             M61 Unattached            57:33.0h
  3 Bob Weeks                M63 Vista, CA           1:01:58.0h
  4 Gary O'Daniels           M61 Creston, IA         1:03:38.0h
  5 Bernie Finch             M64 Pepin, WI           1:14:18.0h

M65 10000 Meter Race Walk
================================================================
      65 WMA: + 55:24.00              R. Jones
    65 USATF: * 54:04.00              Max Green
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Paul Johnson             M66 Fort Smith, AK        58:12.0h
  2 Ted Moore                M65 Reno, SC            1:05:22.0h
  3 Spencer Parrish          M67 Waterbury, CT       1:12:58.0h

M70 10000 Meter Race Walk
================================================================
      70 WMA: + 54:17.00              T. Daintry
    70 USATF: * 59:21.00              Bill Flick
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jack Bray                M71 Greenbrae, CA       1:00:52.0h
  2 Alfred DuBois            M72 West Allis, WI      1:01:57.0h
  3 Max Green                M72 Taylor, MI          1:04:03.0h
  4 Cedric Hustace           M70 Evansville, IN      1:07:33.0h
  5 Cliff Elkins             M73 Surprise, AZ        1:15:15.0h
  6 George Solis             M72 Los Angeles, CA     1:16:27.0h
  7 Lloyd McGuire            M72 San Diego, CA       1:23:31.0h

M75 10000 Meter Race Walk
================================================================
      75 WMA: +   55:01.00              J. Gimwade
    75 USATF: * 1:06:48.00              William Tallmadge
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jack Starr               M76 Newark, DE          1:07:29.0h
  2 Jerard Hargis            M75 Spearfish, SD       1:12:03.0h
  3 *Luis Torres Rosa        M76 Las Piedras, PR     1:15:14.0h

M30-39 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southwest Region                                      43.17
     1) David Jones 39                  2) Don Drummond 35
     3) Trent Hagler 40                 4) Harold Lacey 35
  2 Ohio Association                                      43.18
     1) Patrick Deas 30                 2) Gordon Benning 33
     3) Richard Jones 30                4) Duane Gosa 38
  3 Over the Hill TC                                      45.52
     1) Steven Bunn 39                  2) Spencer Johnson 41
     3) Ennis Taylor 40                 4) Ben James 47
 -- Southwest Region  'B'                                   DNF
     1) Charles Green 37                2) Tecumseh Peete 34
     3) Alex Acosta 34                  4) Jeff Culpepper 31

M40-49 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   40-49 WMA: + 42.27
 40-49 USATF: * 42.79              Houston Elite
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Atlanta Track Club                                    43.98   2
     1) Harold Pierce 44                2) Marcus Shute 41
     3) Eric Merriweather 40            4) Paul Brown 41
  2 Florida Association                                   46.27   2
     1) Ed Emlaw 43                     2) Orlondo Matthews 40
     3) Bernard Scott 45                4) Dexter McCloud 43
  3 Houston Elite                                         46.49   2
     1) Vincent Calloway 47             2) Alan Sims 40
     3) Damon Blakemore 42              4) Henry Landry 43
  4 Mach II Sprint Club of America                        48.77   2
     1) Joseph Peebles 44               2) Jeffery Stone 43
     3) Edward Muehsam 45               4) Raphael August 44
  5 Western Region                                        49.30   2
     1) James Chinn 45                  2) Kettrell Berry 41
     3) Ken Stone 50                    4) Rory McDermed 45
  6 Over the Hill TC  'B'                                 50.69   2
     1) Rodney Wilson 45                2) Kelly Lycan 45
     3) Samuel Erby 40                  4) Lawrence Finley 45

M50-59 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   50-59 WMA: + 45.04
 50-59 USATF: * 45.04              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Wisconsin Association                                 50.18   3
     1) Stan Druckrey 55                2) Robert Zahn 50
     3) Thomas Rewolinski 50            4) Greg Miller 57
  2 Southwest Region                                      53.15   3
     1) Robert Hahn 52                  2) Sergio Angulo 52
     3) Lester Mount 58                 4) Bill Lewis 57
  3 Atlanta Track Club  'B'                               53.21   3
     1) Owen Rogers 58                  2) Ozzie Binion 56
     3) Collin Mitchell 51              4) Wayne Hansen 60
  4 Over the Hill TC                                      53.93   3
     1) Paul Williams 69                2) Rex Harvey 58
     3) Norman Thomas 54                4) Barry Kline 64
  5 Mid America Region                                    54.58   3
     1) Carter Holmes 54                2) Michael Moser 54
     3) Gene Iwen 53                    4) Paul Matzen 51
 -- Atlanta Track Club                                      DNF   3
     1) Marion McCoy 54                 2) Billy Johnson 52
     3) Martin Spencer 52               4) Jeffrey Stevens 54
 -- Houston Elite                                            DQ   3
     1) Jimmie Jones 53                 2) Charles Allie 56
     3) George Haywood 51               4) Bill Collins 53
 -- Great Lakes Striders                                    XDQ   3
     1) *Ralph Cilevitz 50              2) *Bruce Mitchell 61
     3) Michael Berndt 50               4) Curtis Simpson 56

M60-69 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   60-69 WMA: + 48.17
 60-69 USATF: * 48.51              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Dallas Masters                                       X55.51   4
     1) *Robert Cozens 68               2) Mack Stewart 66
     3) Wayne Bennett 67                4) John Brittain 60

M70-79 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   70-79 WMA: + 54.69
 70-79 USATF: * 54.69              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Midwest Masters TC                                    58.58   4
     1) Paul Lehmkuhl 71                2) Harry Brown 74
     3) Pierre Dobrovolny 70            4) Bill Jankovich 70
  2 Ageless Wonders                                    X1:00.25   4
     1) Melvin Larsen 80                2) Rodney Brown 77
     3) Bill Daprano 77                 4) Bill Melville 77
  3 Western Region                                      1:08.95   4
     1) Jim Selby 76                    2) Al Escobosa 76
     3) Paul Bambrook 75                4) Gordon McClenathen 70

M30-39 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mid America Region                                  3:25.40
     1) Robert J Thomas Jr 37           2) Duane Gosa 38
     3) Gordon Benning 33               4) Richard Jones 30
  2 Fibo Track Club                                     3:26.83
     1) Nate Sickerson 31               2) David Nash 36
     3) Brad Dittmar 34                 4) Marek Wensel 35
  3 SoCal Track Team                                    3:45.17
     1) Nolan Shaheed 55                2) David Ashford 41
     3) David Lucas 45                  4) Farhad Zarif 34

M40-49 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 3:20.83
 40-49 USATF: * 3:20.83              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mach II Sprint Club of America                      3:48.63
     1) Jim Watts 42                    2) Joseph Peebles 44
     3) Edward Muehsam 45               4) Jeffery Stone 43
  2 Midwest Masters TC                                  4:00.71
     1) Michael Berndt 50               2) Steve Cooper 43
     3) Keith Cooper 45                 4) Charles Lutz 51

M50-59 4x400 Meter Relay
==========================================================================
   50-59 WMA: + 3:35.88
 50-59 USATF: * 3:35.88              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Houston Elite                                    6:07:33.54   2
     1) Jimmie Jones 53                 2) George Haywood 51
     3) Bill Collins 53                 4) Charles Allie 56
  2 SoCal Track Team                                 6:07:35.75   2
     1) Hubert Evans 50                 2) Rick Easley 50
     3) Mike Tipping 51                 4) Herman Castille 55
  3 Mid America Region                               6:08:24.13   2
     1) Gene Iwen 53                    2) Maure Weigel 53
     3) Michael Moser 54                4) Carter Holmes 54

M60-69 4x400 Meter Relay
==========================================================================
   60-69 WMA: + 3:53.87
 60-69 USATF: * 3:53.87              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Eastern Region                                   6:08:47.86   2
     1) Jerry LeVasseur 66              2) Joe Cordero 66
     3) Spencer Parrish 67              4) Bill Borla 64

M30-39 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fibo Track Club                                     8:26.42
     1) Robert VanCleve 37              2) Reggie Drake 32
     3) David Nash 36                   4) Chris Yorges 38

M40-49 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 8:02.12
 40-49 USATF: * 8:02.12              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 SoCal Track Team                                    8:30.93
     1) David Olshan 41                 2) Brian Pope 41
     3) Mark Cleary 45                  4) David Lucas 45
  2 East Exhibition                                     8:59.69
     1) Joe Picini 46                   2) Russ Patton 49
     3) Chuck Shields 45                4) Dave Albo 48
  3 Fleet Feet Sacremento                               9:50.35
     1) Parker White 52                 2) Steve Kollars 45
     3) Paul Tjogas 51                  4) Robert Qualls 52

M50-59 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 8:45.88
 50-59 USATF: * 8:45.88              Portland Master TC
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 SoCal Track Team                                    8:41.55*
     1) Nolan Shaheed 55                2) Larry Barnum 60
     3) David Salazar 53                4) Dave Clingan 50
  2 Mid America Region                                 11:04.08
     1) Carter Holmes 54                2) Gene Iwen 53
     3) Michael Moser 54                4) Ben Zhao 50

M60-69 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: +  9:33.95
 60-69 USATF: * 10:09.10              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Eastern Region                                     12:24.97
     1) Jerry LeVasseur 66              2) Joe Cordero 66
     3) Spencer Parrish 67              4) Bill Borla 64

M30 Shot Put 7.26K
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kunle Lawson             M32 Lynchburg, VA           14.08m
  2 David Senay              M34 Cold Spring, KY         12.39m
  3 Geoffrey Riggs           M34 Mesa, AK                11.21m

M35 Shot Put 7.26K
=======================================================================
      35 WMA: + 22.19m              Brian Oldfield
    35 USATF: * 22.19m              Brian Oldfield
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Al Lechler               M35 Strongsville, OH        14.89m
  2 Mike Curry               M37 Sacramento, CA          12.95m
  3 Michael Bennett          M38 Eglin Afb, FL           12.25m
  4 Dan Boboltz              M37 Ortonville, MI          12.21m

M40 Shot Put 7.26K
=======================================================================
       USATF: * 21.41m              Brian Oldfield
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steven P. Albert         M40 Jefferson City, MO      16.14m
  2 Walter Shields           M42 Homer Glen, IL          14.57m
  3 Tim Shannon              M41 Seattle, WA             13.64m
  4 Ed Cockrell              M44 New Athens, IL          13.20m
  5 Bob Jones                M42 Louisville, CO          12.37m
  6 Nick Agoris              M42 Reisterstown, MD        12.34m
  7 Nathan Emery             M42 Spartanburg, SC         12.05m
  8 Gary Hammock             M40 Dixon, MO                7.66m

M45 Shot Put 7.26K
=======================================================================
       USATF: * 16.83m              Ed Hill
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Warren Taylor            M45 Columbia, PA            14.88m
  2 Robert Carr              M46 Clarksville, TN         14.33m
  3 Rick Anderson            M45 Lawrence, KS            13.64m
  4 Carl Darby               M47 Mt. Charleston, NV      13.45m
  5 Craig Rinker             M45 Muncie, IN              12.46m
  6 Russ Taylor              M48 Jacksonville, IL        12.14m
  7 Bob Barrows              M48 Collinsville, IL        11.30m
  8 Jeff Davison             M46 Laguna Hills, CA         7.22m

M60 Discus Throw 1K
=======================================================================
         WMA: + 65.52m  8/1/2001    Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 59.52m              Joe Keshmiri
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larry Pratt              M63 Newark, DE              51.86m
  2 Tom Gage                 M61 Billings, MT            51.06m
  3 Gary Schneider           M61 Livingston, MT          48.86m
  4 Sheppard Miers           M63 Tulsa, OK               46.75m
  5 Jeff Harrell             M62 Blanket, TX             46.18m
  6 Terry Simons             M63 Wheeling, IL            41.37m
  7 John Burns               M63 Lafayette, CA           41.11m
  8 Mark Chapman             M61 Cat Spring, TX          39.62m
  9 Mickey Bitsko            M61 Dayton, OH              37.98m
 10 Keith Mallory            M60 Ashland, OH             35.26m

M65 Discus Throw 1K
=======================================================================
         WMA: + 55.62m  9/17/1979   K. Maksimczyk, GBR
       USATF: * 53.92m              Wendell Palmer
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Cochran          M66 Lake Saint Louis, M     52.76m
  2 Ron Anderson             M68 McPherson, KS           43.13m
  3 Conrad Sundholm          M65 West Linn, OR           42.58m
  4 Bill Gramley             M68 Clemmons, NC            40.09m
  5 Stephen Cohen            M65 Northbrook, IL          38.30m
  6 Dick Hotchkiss           M65 Grass Valley, CA        37.83m
  7 Jack Kuhns               M65 Felton, CA              35.15m
  8 Louis Vodopya            M67 Clarksville, TN         31.02m

M70 Hammer Throw 4K
=======================================================================
      70 WMA: + 50.78m  5/13/2001   Carlos Blumenfeldt, CHL
    70 USATF: * 51.69m              Bob Ward
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Ward                 M71 Dallas, TX              53.11m*
  2 Wendell Palmer           M72 Pampa, TX               38.24m
  3 Jerry Wojcik             M74 Eugene, OR              33.08m

M75 Hammer Throw 4K
=======================================================================
    75 USATF: * 38.50m              Thomas McDermott
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phillip Brusca           M77 Maryland Heights, M     28.40m
  2 Ken Weinbel              M76 Seattle, WA             24.46m

M80 Hammer Throw 4K
=======================================================================
    80 USATF: * 30.45m              Robert Chase
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hugh Hackett             M84 Albuquerque, NM         21.89m
  2 Jacob Stein              M80 Louisville, KY          19.43m

M85 Hammer Throw 4K
=======================================================================
    85 USATF: * 24.34m              Leon Joslin
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M86 Westport, MA            21.10m

M50 Javelin Throw 700G
=======================================================================
         WMA: + 65.76m  4/30/1988   Larry Stuart, USA
       USATF: * 57.88m              Richard Sander
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Brown               M50 Jacksonville, FL        64.86m*
  2 Robert Kouvolo           M54 Easley, SC              60.06m*
  3 Michael Wasp             M52 Odessa, FL              55.24m
  4 Ray Mushinski            M52 Kernersville, NC        54.32m
  5 Paul McPherson           M52 Arlington, VA           50.39m
  6 Richard Watson           M51 Yuma, AZ                46.11m
  7 Mike Tipping             M51 Irvine, CA              44.42m
 -- Tim Walters              M52 Washington C.H., OH        DNF
 -- Bill Murray              M50 Birmingham, AL             DNF

M55 Javelin Throw 700G
=======================================================================
         WMA: + 65.74m  4/8/1995    Larry Stuart, USA
       USATF: * 54.16m              Gary Reddaway
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Buzz Gagne               M57 Penacook, NH            54.39m*
  2 Bob Powers               M55 Santa Cruz, CA          52.79m
  3 Ed Morland               M56 Westmoreland, KS        49.70m
  4 Dennis Chandler          M56 Danby, VT               39.95m
  5 Dave Knott               M56 Lafayette, IN           38.79m
  6 Herb Stein               M57 New Orleans, LA         37.04m
  7 Dennis Cameron           M55 Reno, NV                34.48m
 -- Douglas Korhel           M55 Maple Valley, WA          FOUL
 -- T.W. Tesche              M57 Ft. Wright, KS             DNF
 -- Neal Schuster            M56 Shorewood, WI              DNF
 -- Gary Walkup              M55 Indianapolis, IN           DNF

W30 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kelli Wensel             W33 Storm Lake, IA           27.88  -2.4

W35 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 21.93  8/25/1995   Marlene Ottey, JAM
       USATF: * 22.47              Evelyn Ashford
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Colleen Barney           W37 Newport Beach, CA        26.96  -2.4
  2 Lori Schutt              W39 Yorkville, IL            27.30  -2.4
  3 *Agnes Kuczalska         W36 Toronto, Ontario         28.62  -2.4
  4 Kisha Carman             W38 Fort Wayne, IN           28.94  -2.4
  5 Linda Carty              W38 Cleveland, OH            31.14  -2.4
  6 Kelley Rich              W38 Libertyville, IL         33.24  -2.4
  7 Sunserae Keaton          W36 Flagstaff, AZ            33.34  -2.4

W40 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 24.84  8/3/1989    Phil Raschker, USA
       USATF: * 24.84              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Joy Upshaw-Margerum      W43 Berkeley, CA             26.49  -0.8
  2 Lesia Batiste            W42 Baton Rouge, LA          26.76  -0.8
  3 Kathleen Shook           W43 Zionsville, IN           27.40  -0.8
  4 Sarah Lawson             W41 Waltham, MA              28.11  -0.8
  5 *Lyn Barrett             W43 Trenton, Ontario         29.16  -0.8
  6 JaDora Sailes            W43 Indianapolis, IN         29.86  -0.8
  7 Angela J. Nealy          W43 Indianapolis, IN         30.28  -0.8
  8 Linda Butler             W41 Portland, OR             30.29  -0.8

W45 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.46  6/20/1994   Phil Raschker, USA
       USATF: * 25.56              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Denise McField           W48 St.Louis, MO             28.31   1.5
  2 Stephanie Vega           W46 Houston, TX              28.74   1.5
  3 Martha Mendenhall        W45 Tacoma, WA               29.82   1.5
  4 Martha Lutz              W47 Lexington, KY            32.61   1.5
  5 Debbie Selby             W47 Fallbrook, CA            34.66   1.5
 -- Mimi Ney                 W45 Flagstaff, AZ              DNF   1.5

W50 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.72  7/23/1997   Phil Raschker, USA
       USATF: * 25.72              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Karla Del Grande        W51 Toronto, Ontario         26.97  -2.2
  2 Jacqueline Board         W51 Apache Junction, AZ      28.16  -2.2
  3 Rita Hanscom             W50 San Diego, CA            28.50  -2.2
  4 Loretta Woodward         W50 Marietta, GA             28.89  -2.2
  5 Mary Jilka               W53 Lexington, KY            30.37  -2.2
  6 Kay Glynn                W51 Hastings, IA             31.16  -2.2
  7 Denise Janneck           W50 Rancho Santa Margar      32.39  -2.2
  8 Leah Rewolinski          W50 Dousman, WI              37.44  -2.2

W55 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 27.90  8/26/2001   Avril Douglas, CAN
       USATF: * 27.78              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brenda Matthews          W55 Anaheim, CA              31.51  -1.8
  2 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY                 32.25  -1.8
  3 *Rhona Trott             W55 Hamilton,Ontario         32.63  -1.8
  4 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX              33.57  -1.8
  5 Linda Piff               W55 Wall, NJ                 34.92  -1.8

W60 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 28.87  7/14/2000   Brunhilde Hoffman, GER
       USATF: * 29.57              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Nadine O'Connor          W62 Del Mar, CA              29.69  -1.3
  2 Kathy Jager              W61 Glendale, AK             31.11  -1.3
  3 Mary Robinson            W62 Gahanna, OH              32.53  -1.3
  4 Lynne Ingalls            W62 Chicago, IL              32.58  -1.3
  5 *Marg Radcliffe          W62 Lake Cowicuan, BC        34.38  -1.3
  6 *Marianne Neuber         W63 Conesville/Gilboa,       38.86  -1.3
  7 Cathy Primmer            W61 Muncie, IN               39.76  -1.3

W65 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 30.46  8/3/1999    Irene Obera, USA
       USATF: * 30.46              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T      34.68  -2.4
  2 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL            39.19  -2.4
  3 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA            40.12  -2.4
  4 Mary Roman               W68 Norwalk, CT              41.53  -2.4

W70 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 32.24  7/1/1992    Paula Schneiderhan, GER
       USATF: * 34.03              Patricia Peterson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Audry Lary               W70 Frederick, MD            33.90* +0.0
  2 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            37.34  +0.0
  3 Dorie Smith              W73 Tustin, CA               54.15  +0.0

W75 200 Meter Dash
============================================================================
    75 USATF: * 35.93              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Patricia Peterson        W78 Albany, NY               39.73  -0.1
  2 *Lynette Lucess          W76 Unattached               52.11  -0.1

W80 200 Meter Dash
============================================================================
    80 USATF: * 41.11              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Carol Peebles            W83 Fond du Lac, WI          56.21  -0.1
  2 Gerry Davidson           W83 Fallbrook, CA            57.56  -0.1

W85 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C      55.81  -0.1

W35 1500 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 3:57.73              Maricicia Puica
    35 USATF: * 4:07.08              Ruth Wysocki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dianne Fitzpatrick       W35 Elk Grove, CA          5:03.99
  2 Lisa Klein               W35 Des Moines, IA         5:11.14
  3 Cindy Marks              W39 Fair Oaks, CA          6:10.05

W40 1500 Meter Run
=======================================================================
    40 USATF: * 4:32.7h              Joan Nesbit
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Karen Steen              W40 Olympia, WA            4:42.59
  2 Mary Grene               W41 Andover, KS            4:44.84
  3 Lorraine Jasper          W42 Birchrunville, PA      4:50.48
  4 Terri Cassel             W42 Tulsa, OK              4:58.07
  5 Karen Jeffers            W41 Wheatland, CA          4:59.89
  6 Stephanie Duethman       W44 Andover, KS            5:10.14
  7 Jeanette Allred-Powless  W42 Roseville, CA          5:12.50
  8 Wanda Toro Scheib        W41 Lenexa, KS             5:18.18
  9 Theresa Brown            W44 Orangevale, CA         5:18.78
 10 Debbie Zakerski          W42 Elk Grove, CA          5:38.00
 11 Carol Pratt              W44 Varna, IL              5:44.44

W45 1500 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 4:05.44  8/3/1998    Yekatarina Podkopayeva, URS
    45 USATF: * 4:48.19              Joan Colman
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Katherine Willis        W45 Cambridge, Ontario     5:58.17

W50 1500 Meter Run
=======================================================================
    50 USATF: * 4:52.8h              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathy Martin             W52 Northport, NY          5:02.94
  2 Denise Janneck           W50 Rancho Santa Margar    5:35.20
  3 Char Davidson            W50 Davie, FL              5:50.52
  4 Mary Rosado              W54 New York City, NY      6:11.18

W55 1500 Meter Run
=======================================================================
    55 USATF: * 5:14.2h              Vicki Bigelow
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Debbie Stiles            W55 St. Louis, MO          6:49.41

W65 1500 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 5:48.48              Jeanne Daprano
    65 USATF: * 5:48.48              Jeanne Daprano
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeanne Daprano           W67 Fayetteville, GA       6:41.14
  2 Mary Harada              W69 West Newbury, MA       7:01.52
  3 Joyce Hodges-Hite        W67 Millen, GA             7:54.51

W70 1500 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 6:14.52              Nina Naumenko
    70 USATF: * 6:42.17              Pat Dixon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Jean Horne              W71 Kitchener, ON          6:42.46
  2 Suzi MacLeod             W70 Bend, OR               6:48.15
  3 Dorie Smith              W73 Tustin, CA             9:16.57

W75 1500 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 6:42.13              Nina Naumenko
    75 USATF: * 7:42.30              Bess James
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Lynette Lucess          W76 Unattached             9:18.44

W80 1500 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: + 7:32.22              Johanna Luther
    80 USATF: * 8:33.7h              Gerry Davidson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerry Davidson           W83 Fallbrook, CA         10:46.68
  2 Carol Peebles            W83 Fond du Lac, WI       12:19.20

W50 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
      50 WMA: + 47.01  10/2/1994   Jan Hynes, AUS
    50 USATF: * 49.20              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tina Bowman              W51 Long Beach, CA           55.47

W65 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
      65 WMA: + 1:03.53              Barbara Jordan
    65 USATF: * 1:03.62              Barbara Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T    1:03.21+
  2 Becky Sisley             W65 Eugene, OR             1:15.05

W70 300 Meter Hurdles 27"
=======================================================================
      70 WMA: + 1:08.82              Isabel Hofmeyr
    70 USATF: * 1:16.50              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT          1:07.16+

W30 400 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Justine Brummel          W30 Yorkville, IL          1:06.38

W35 400 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
      35 WMA: +   52.94              Marina Stepanova
    35 USATF: * 1:04.12              Joy Margerum
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lisa Marie Render        W39 Austin, TX             1:26.18

W40 400 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
      40 WMA: + 1:02.08              Maria Sangous
    40 USATF: * 1:05.03              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Butler             W41 Portland, OR           1:16.10
  2 Caren Ware               W42 Twin Peaks, CA         1:19.03
  3 Pamela Gunneson          W43 Cheshire, CT           1:23.27

W45 400 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
      45 WMA: + 1:04.09              Jan Hynes
    45 USATF: * 1:11.20              Pamela Calvery
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joanne Petkus            W45 Auburn, ME             1:34.69
  2 Liz Johnson              W48 Charlotte, NC          1:42.54

W40 10000 Meter Race Walk
================================================================
      40 WMA: + 47:07.00              S. Griesbach
    40 USATF: * 48:30.00              Lyn Brubaker
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Marcia Gutsche-Rutledge  W42 Newton, MA            53:58.00
  2 Lisa Sonntag             W40 Schererville, IN      54:54.00

W45 10000 Meter Race Walk
================================================================
      45 WMA: + 48:32.00              S. Griesbach
    45 USATF: * 50:58.00              Gayle Johnson
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Judy Myers               W48 Sussex, WI          1:00:36.00
  2 Lynette Heinlein         W47 Vassar, MI          1:00:58.00

W50 10000 Meter Race Walk
================================================================
      50 WMA: + 50:40.00              S. Kramer
    50 USATF: * 54:18.00              Gayle Johnson
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Debbie Topham            W51 Mayville, MI          58:13.00
  2 Lynn Tracy               W51 Racine, WI            59:20.00
  3 Donna Green              W51 Woodridge, IL       1:03:22.00
  4 Cathy Mayfield           W53 Indianapolis, IN    1:05:17.00

W55 10000 Meter Race Walk
================================================================
      55 WMA: + 54:24.00              W. Seiler
    55 USATF: * 56:59.00              JoAnn Nedelco
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kathy Frable             W58 McKinney, TX        1:03:26.00
  2 Doris McGuire            W55 La Grange Park, IL  1:07:34.00
  3 Pat Walker               W57 Greenwood, IN       1:15:34.00

W60 10000 Meter Race Walk
================================================================
      60 WMA: + 55:58.00              O. Meyer
    60 USATF: * 59:30.00              Beverly LaVeck
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jolene Steigerwalt       W60 San Diego, CA       1:05:06.00
  2 Walda Tichy              W63 White Lake, MI      1:06:38.00
  3 Dorene Mangan            W62 Kenosha, WI         1:17:08.00
 -- Janet Higbie             W62 Indianapolis, IN            DQ

W70 10000 Meter Race Walk
================================================================
      70 WMA: + 1:00:18.00              B. Tibbling
    70 USATF: * 1:09:21.00              Miriam Gordon
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Claire Elkins            W74 Suprise, AZ         1:26:06.00

W75 10000 Meter Race Walk
================================================================
      75 WMA: + 1:07:46.00              B. Tibbling
    75 USATF: * 1:12:05.00              Miriam Gordon
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kate Marrs               W75 Milwaukee, WI       1:13:49.00

W30-39 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 48.63              FRA
 30-39 USATF: * 50.28              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Indiana Intimidators Regional                         53.21
     1) Angela J. Nealy 43              2) Kathleen Shook 43
     3) Kisha Carman 38                 4) JaDora Sailes 43

W40-49 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 49.18              GER
 40-49 USATF: * 50.21              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Lady Sprinters T C                                   X50.61
     1) Denise McField 48               2) Joy Upshaw-Margerum 43
     3) Sheri Liebscher 37              4) Lesia Batiste 42
  2 Western Region                                      1:15.85
     1) Debbie Selby 47                 2) Christine Stone 49
     3) Johnnye Valien 79               4) Fei-Mei Chou 69

W50-59 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 53.39              USA
 50-59 USATF: * 53.39              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 North American Four                                  X54.03
     1) Brenda Matthews 55              2) Nadine O'Connor 62
     3) Rita Hanscom 50                 4) *Karla Del Grande 51
  2 International W. W.                                  X57.83
     1) *Marg Radcliffe 62              2) Kathy Jager 61
     3) Lynne Ingalls 62                4) Jacqueline Board 51

W30-39 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 3:50.80              GER
 30-39 USATF: * 4:00.87              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mid America Region                                  4:24.62
     1) Justine Brummel 30              2) Martha Lutz 47
     3) Lori Schutt 39                  4) Kathleen Shook 43
  2 Fleet Feet Sacremento                               4:57.90
     1) Dianne Fitzpatrick 35           2) Cindy Marks 39
     3) Debbie Zakerski 42              4) Desiree Love 41

W40-49 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 3:57.28              AUS
 40-49 USATF: * 3:58.70              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fleet Feet Sacremento                               4:35.60
     1) Karen Jeffers 41                2) Mary Woo 42
     3) Theresa Brown 44                4) Kim Kimber 41
  2 Western Region                                      7:27.82
     1) Debbie Selby 47                 2) Christine Stone 49
     3) Fei-Mei Chou 69                 4) Gerry Davidson 83

W30-39 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 9:37.29              HOL
 30-39 USATF: * 9:58.48              Las Vegas Lizards
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fleet Feet Sacremento                              10:47.15
     1) Cindy Marks 39                  2) Dianne Fitzpatrick 35
     3) Desiree Love 41                 4) Jeanette Allred-Powless 42

W40-49 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: +  9:55.83              NED
 40-49 USATF: * 10:14.20              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mmtl                                                9:51.58+
     1) Mary Grene 41                   2) Michaeli Smith 41
     3) Terri Cassel 42                 4) Lorraine Jasper 42
  2 Fleet Feet Sacremento                              10:13.61*
     1) Karen Jeffers 41                2) Mary Woo 42
     3) Theresa Brown 44                4) Kim Kimber 41

W55 High Jump
=======================================================================
      55 WMA: + 1.46m              Renate Vogel
    55 USATF: * 1.43m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Douglass           W59 Rosenberg, TX            1.30m
  2 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX              1.17m
  3 Sharon Raham             W58 Wellington, CO           1.12m

W60 High Jump
=======================================================================
      60 WMA: + 1.38m              C. Schmalbruch
    60 USATF: * 1.35m              Kathy Bergen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Marg Radcliffe          W62 Lake Cowicuan, BC        1.22m
  2 Cathy Primmer            W61 Muncie, IN               1.07m
  3 Ann Carter               W62 Aiken, SC                1.02m

W65 High Jump
=======================================================================
      65 WMA: + 1.27m              Leonore McDaniel
    65 USATF: * 1.32m              Evelyn Wright
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christel Donley          W69 Colorado Springs, C      1.17m
  2 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL            1.07m
  3 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA            0.92m

W70 High Jump
=======================================================================
      70 WMA: + 1.22m              Leonore McDaniel
    70 USATF: * 1.22m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            0.97m

W75 High Jump
=======================================================================
      75 WMA: + 1.10m              Helgi Pedel
    75 USATF: * 1.15m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnnye Valien           W79 Los Angeles, CA          0.92m

W35 Shot Put 4K
=======================================================================
    35 USATF: * 16.30m              Jane Frederick
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Wilkinson       W37 Andover, MA              9.72m
  2 Kelly Thompson           W37 Hopewell Junction,       8.78m

W40 Shot Put 4K
=======================================================================
    40 USATF: * 15.09m              Oneithea Lewis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Oneithea Lewis           W44 Bayside, NY             14.11m
  2 Monica Thornton          W44 Lansing, MI              6.74m

W45 Shot Put 4K
=======================================================================
       USATF: * 12.88m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W47 Lockhart, TX            12.84m
  2 Ruth Welding             W48 Elk Grove Village,      10.04m
  3 Yvonne Kirkpatrick       W49 Kuna, ID                 9.07m

W40 High Jump
=======================================================================
      40 WMA: + 1.72m              Debbie Brill & Carmen  Karg
    40 USATF: * 1.75m              Patricia Porter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Trish Porter             W41 Albuquerque, NM          1.65m
  2 Pamela Gunneson          W43 Cheshire, CT             1.27m

W45 High Jump
=======================================================================
      45 WMA: + 1.76m              Debbie Brill
    45 USATF: * 1.60m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Martha Mendenhall        W45 Tacoma, WA               1.47m
  2 Debra Stuart             W48 Ft. Worth, TX            1.22m

W50 High Jump
=======================================================================
      50 WMA: + 1.57m              Weia Reinboud
    50 USATF: * 1.55m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kay Glynn                W51 Hastings, IA             1.37m
  2 Eleanor Gipson           W52 Memphis, TN              1.37m

W45 Shot Put 4K
=======================================================================
       USATF: * 12.88m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  4 Joanne Petkus            W45 Auburn, ME               8.42m
  5 Sue Hallen               W47 Elk Grove Village,       8.37m
  6 Cheryl Mellenthin        W48 Cat Spring, TX           6.25m

W50 Shot Put 3K
=======================================================================
      50 WMA: + 14.85m  11/29/1987  Valerie Young, NZL
    50 USATF: * 12.99m              Joanne Grissom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Rowe               W52 Bloomfield, IA           9.61m
  2 Martha Green             W53 Des Moines, IA           8.95m
  3 Sandra O'Brien           W50 Shorewood, WI            6.29m

W55 Shot Put 3K
=======================================================================
      55 WMA: + 14.47m              Sigrin Kofink
    55 USATF: * 12.32m              Joanne Grissom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Hartzler            W55 Gahanna, OH             10.83m
  2 Myrle A Mensey           W55 St. Louis, MO           10.31m
  3 Lorraine Tucker          W57 San Diego, CA            9.51m
  4 Brenda Matthews          W55 Anaheim, CA              8.69m
  5 Sharon Raham             W58 Wellington, CO           7.77m
  6 *Rhona Trott             W55 Hamilton,Ontario         7.72m
  7 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX              7.69m

W60 Hammer Throw 3K
=======================================================================
    60 USATF: * 43.54m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgia Cutler           W61 Eugene, OR              33.44m
  2 *Margery Swinton         W61 Knockando, Scotland     31.06m
  3 Carol Young              W64 Marietta, GA            30.43m
  4 Roslyn Katz              W62 Flushing, NY            25.15m
  5 Alice Tym                W61 McDonald, TN            19.60m

W65 Hammer Throw 3K
=======================================================================
    65 USATF: * 27.40m              Evelyn Wright
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 JoAnn Grissom            W66 Indianapolis, IN        25.04m
  2 Mary Roman               W68 Norwalk, CT             22.26m
  3 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL           20.52m
  4 Anna Cirulnick           W69 N. Babylon, NY          17.89m

W70 Hammer Throw 3K
=======================================================================
      70 WMA: + 30.60m              Ilse Bellin
    70 USATF: * 24.67m              Judy Fetherstone
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Amy Hicks                W71 Needham, MA             20.41m
  2 Marcia Crooks            W70 Bellingham, MA          16.88m
  3 Gloria Bortell           W73 Viera, FL               16.06m

W75 Hammer Throw 3K
=======================================================================
      75 WMA: + 25.55m              Kaija Jortikka
    75 USATF: * 20.66m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernice Holland          W77 Cleveland, CA           18.72m

W85 Hammer Throw 3K
=======================================================================
      85 WMA: + 18.26m              Ruth Frith
    85 USATF: * 13.99m              Betty Jarvis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C     16.67m*
  2 Betty Jarvis             W89 Aberdeen, NC            10.65m
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx