Join/Renew Now

Results - Day 3

M30 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jeff Culpepper           M31 Houston, TX              10.76  -1.1
  2 Alex Acosta              M34 Miami, FL                10.99  -1.1
  3 Tecumseh Peete           M34 Macomb, MI               11.28  -1.1
  4 Nate Sickerson           M31 Altoona, IA              11.57  -1.1
  5 Adam Gardner             M32 Maple Shade, NJ          11.98  -1.1
  6 Ingo Wilkes              M33 Bethel Park, PA          12.10  -1.1
  7 Corwin Jackson           M33 Salt Lake City, UT       12.51  -1.1

M35 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.03              Linford Christie
       USATF: * 10.3h              Ruben Whitney
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Barney Borromeo          M36 Middleboro, MA           11.06  -2.6
  2 Robert J Thomas Jr       M37 Indianapolis, IN         11.22  -2.6
  3 Felton Turnage           M38 San Clemente, CA         11.32  -2.6
  4 Harold Lacey             M35 Mansfield, TX            11.34  -2.6
  5 Matt Devine              M37 San Rafael, CA           11.50  -2.6
  6 Duane Gosa               M38 Pickerington, OH         11.53  -2.6
  7 Chad Rueber              M35 Union Grove, WI          11.81  -2.6
  8 David Bowers             M35 MuskegonI, MI            11.93  -2.6

M40 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.84  6/10/2000   Erik Oostweegel, NED
       USATF: * 10.87              Eddie Hart
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Allan Tissenbaum        M44 Pittsburgh, PA           11.16  -1.0
  2 Kettrell Berry           M41 San Diego, CA            11.28  -1.0
  3 Orlondo Matthews         M40 Williston, FL            11.57  -1.0
  4 Raphael August           M44 Fort Carson, CO          11.60  -1.0
  5 Trent Hagler             M40 Dallas, TX               11.69  -1.0
  6 Spencer Johnson          M41 Beachwood, OH            11.86  -1.0
  7 Marcus Shute             M41 Conyers, GA              11.92  -1.0

M45 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.96  4/27/2001   Neville Hodge, USA
       USATF: * 10.96              Neville Hodges
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 James Chinn              M45 San Marcos, CA           11.97  -2.2
  2 *Brian Murray            M46 Calgary                  12.07  -2.2
  3 Tim Graf                 M47 Joliet, IL               12.15  -2.2
  4 Noah Levingston          M45 Reno, NV                 12.19  -2.2
  5 Rory McDermed            M45 Ventura, CA              12.25  -2.2
  6 Steve Hieskell           M45 Sylvania, OH             12.29  -2.2
  7 Michael Waller           M46 Federal Way, WA          12.87  -2.2
 -- Tad Trombley             M47 Trenton, MO                DNF  -2.2

M50 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.95  4/13/2002   William Collins, USA
       USATF: * 10.95              William Collins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Collins             M53 Houston, TX              11.48  -1.0
  2 Billy Johnson            M52 Flowery Branch, GA       11.67  -1.0
  3 Oscar Peyton             M51 Accokeek, MD             11.77  -1.0
  4 Thomas Smith             M50 Fort Wayne, IN           11.85  -1.0
  5 Thomas Jones             M50 Glenndale, MD            11.98  -1.0
  6 Jim Ross                 M50 Washington, UT           12.00  -1.0
  7 Hubert Evans             M50 Sacramento, CA           12.02  -1.0
  8 Marion McCoy             M54 Lawrenceville, GA        12.16  -1.0

M55 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 11.57  8/3/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.66              Ralph Summerlin
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Stan Whitley             M58 Alta Loma, CA            11.98  -0.6
  2 Charles Allie            M56 Pittsburgh, PA           12.08  -0.6
  3 Bill Tharpe              M55 Tallahassee, FL          12.54  -0.6
  4 Lloyd Hathcock           M57 Dayton, OH               12.61  -0.6
  5 Herman Castille          M55 Temecula, CA             12.65  -0.6
  6 Owen Rogers              M58 Atlanta, GA              12.78  -0.6
  7 Mike Steinmetz           M57 Tulsa, OK                12.99  -0.6
 -- Andrew Gipson            M55 Memphis, TN                DNF  -0.6

M60 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 11.70  6/4/1995    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.8h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Stephen Robbins          M61 Seattle, WA              12.17  -1.9
  2 Paul Edens               M63 Silverton, OR            12.41  -1.9
  3 Courtland Gray           M60 Irving, TX               12.77  -1.9
  4 Charles Brocato          M60 Gig Harbor, WA           13.08  -1.9
  5 Alby Williams            M64 Bethesda, MD             13.15  -1.9
  6 Ted Kalaidi              M60 Jupiter, FL              13.18  -1.9
  7 Lawrence Gunn            M61 Arlington Heights,       13.36  -1.9
  8 Steven Bowles            M64 Henderson, NV            13.40  -1.9

M65 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.62  9/28/1994   Malcolm Pirie, AUS
       USATF: * 12.6h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bob Lida                 M67 Wichita, KS              12.97   1.0
  2 Kenneth Dennis           M67 Las Vegas, NV            13.02   1.0
  3 Doug Smith               M65 Laguna Hills, CA         13.12   1.0
  4 Marion Harrison          M65 Savannah, GA             13.34   1.0
  5 Wayne Bennett            M67 Arlington, TX            13.63   1.0
  6 Dick Camp                M67 Freeport, ME             13.74   1.0
  7 *Julio Vargas            M65 Carolina, PR             14.45   1.0
  8 Paul Williams            M69 Richmone Heights, O      14.58   1.0

M70 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.91  6/22/1991   Payton Jordan, USA
       USATF: * 12.91              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lloyd Williams           M70 Greenlawn, NY            13.80  -3.0
  2 Harry Brown              M74 Wauconda, IL             14.02  -3.0
  3 Joe Summerlin            M72 Spring, TX               14.50  -3.0
  4 Llyod Riddick            M70 Rosefield Park, NJ       14.89  -3.0
  5 Pierre Dobrovolny        M70 Hawthorn Woods, IL       15.00  -3.0
  6 Bill Jankovich           M70 Racine, WI               15.48  -3.0
  7 Samuel Miller            M71 Hollywood, FL            16.20  -3.0

M75 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 13.4h  4/25/1992   Payton Jordan, USA
       USATF: * 13.72              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Bill Melville            M77 Platteville, WI          14.74  -0.9
  2 Paul Bambrook            M75 Bakersfield, CA          15.39  -0.9
  3 Rodney Brown             M77 St. George, UT           15.46  -0.9
  4 Howard Byers             M76 Deerfield, IL            15.66  -0.9
  5 Bill Daprano             M77 Fayetteville, GA         16.02  -0.9
  6 Chuck Sochor             M76 Gowen, MI                16.40  -0.9
  7 Lawrence Greco           M75 Arden, NC                17.17  -0.9

M80 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 14.35  5/10/1997   Payton Jordan, USA
       USATF: * 14.35              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Melvin Larsen            M80 Ames, IA                 15.00  -0.8
  2 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT             16.66  -0.8
  3 Raymond Bower            M80 Pittsburgh, PA           17.49  -0.8
  4 Tom Kennell              M83 Santa Rosa Beach, F      17.79  -0.8
  5 Robert Davidson          M81 Fallbrook, CA            29.29  -0.8
 -- Ralph Maxwell            M84 Richville, MN               DQ  -0.8

M85 100 Meter Dash
============================================================================
       USATF: * 16.72              William Weinacht
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roderick Parker          M85 Amity, AR                16.22* +0.0
  2 Konrad Slaughter         M86 San Jose, CA             25.73  +0.0

M30 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Alex Acosta              M34 Miami, FL                22.08Q -2.2  2
  2 Jeff Culpepper           M31 Houston, TX              22.69Q -2.3  1
  3 Richard Jones            M30 Ohio, OH                 22.72Q -2.2  2
  4 Nate Sickerson           M31 Altoona, IA              23.99Q -2.3  1
  5 Tecumseh Peete           M34 Macomb, MI               23.06q -2.2  2
  6 Gordon Benning           M33 Cincinnati, OH           24.48q -2.2  2
  7 Adam Gardner             M32 Maple Shade, NJ          24.56q -2.3  1
  8 Antoine Bryant           M30 Houston, TX              24.70q -2.3  1
  9 Farhad Zarif             M34 sacramento, CA           24.72  -2.3  1

M35 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 20.40              Linford Christie
       USATF: * 20.8h              Delano Meriwether
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Robert J Thomas Jr       M37 Indianapolis, IN         22.38Q -0.3  3
  2 Matt Devine              M37 San Rafael, CA           22.99Q -2.9  2
  3 Harold Lacey             M35 Mansfield, TX            23.39Q -2.5  1
  4 Barney Borromeo          M36 Middleboro, MA           23.00Q -2.9  2
  5 Don Drummond             M35 Lithonia, GA             23.32Q -0.3  3
  6 Marek Wensel             M35 Storm Lake, IA           24.14Q -2.5  1
  7 Duane Gosa               M38 Pickerington, OH         23.24q -2.9  2
  8 Felton Turnage           M38 San Clemente, CA         23.25q -2.9  2
  9 Larry Gardner            M35 West Palm Beach, FL      23.49  -0.3  3
 10 Rollan Parish            M35 Milwaukee, WI            23.93  -0.3  3
 11 Ed Winslow               M35 Muncy, PA                24.04  -0.3  3
 12 David Bowers             M35 MuskegonI, MI            24.45  -2.5  1
 13 Steven Bunn              M39 Belleville, IL           24.61  -2.5  1
 14 Whit Whitaker            M38 Lexington, KY            24.77  -0.3  3
 15 James Smith              M37 Chandler, AZ             24.81  -2.9  2
 16 Charles Green            M37 Rosharon, TX             25.26  -2.5  1
 17 Roger Malone             M37 Carmel, IN               26.87  -2.5  1

M40 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 21.86  8/15/1992   William Collins, USA
       USATF: * 21.86              BIll Collins
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Kettrell Berry           M41 San Diego, CA            23.05Q -0.4  3
  2 Paul Brown               M41 Lawrenceville, GA        23.23Q -0.6  2
  3 *Allan Tissenbaum        M44 Pittsburgh, PA           23.40Q  1.5  1
  4 Orlondo Matthews         M40 Williston, FL            23.25Q -0.6  2
  5 Raphael August           M44 Fort Carson, CO          23.82Q -0.4  3
  6 Marcus Shute             M41 Conyers, GA              23.97Q  1.5  1
  7 Harold Pierce            M44 Kingston, GA             23.66q -0.6  2
  8 Spencer Johnson          M41 Beachwood, OH            23.89q -0.6  2
  9 Glen Whiteley            M43 Ridgely, MD              24.13   1.5  1
 10 Eric Merriweather        M40 Jackson, GA              24.25  -0.4  3
 11 Jim Watts                M42 Beverly, MA              24.27  -0.4  3
 12 Brian Oliver             M40 Lafayette, CO            24.44   1.5  1
 13 Henry Landry             M43 Missouri City, TX        24.72  -0.6  2
 14 Anthony Disalvo          M44 Williamsport, PA         24.83  -0.4  3
 15 Ennis Taylor             M40 Calumet, IL              24.88  -0.6  2
 16 Richard Schneider        M44 Lancaster, WI            24.90   1.5  1
 17 Ed Emlaw                 M43 St. Petersburg, FL       25.39  -0.4  3
 18 Jeffery Stone            M43 Lehars, IA               25.60  -0.6  2
 19 Alan Sims                M40 Katy, TX                 26.19   1.5  1
 -- Ken Petroff              M40 Renton, WA                 DNF  -0.4  3

M45 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 22.13  8/15/2002   Kevin Morning, USA
       USATF: * 22.13              Kevin Morning
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 James Chinn              M45 San Marcos, CA           23.56Q -1.8  2
  2 *Brian Murray            M46 Calgary                  24.73Q -1.0  1
  3 Steve Hieskell           M45 Sylvania, OH             25.00Q -0.9  3
  4 Rory McDermed            M45 Ventura, CA              24.81Q -1.8  2
  5 Tim Graf                 M47 Joliet, IL               24.90Q -1.0  1
  6 Michael Waller           M46 Federal Way, WA          25.11Q -0.9  3
  7 Noah Levingston          M45 Reno, NV                 24.91q -1.0  1
  8 Michael Cook             M48 Pleasant Hill, CA        25.09q -1.8  2
  9 Vincent Calloway         M47 Van Nuys, CA             25.21  -0.9  3
 10 Steve Cummings           M48 Cornoa, CA               25.50  -1.0  1
 11 David DiMassa            M45 Phoenix, AZ              25.68  -1.0  1
 12 Joseph Schwieterman      M45 Flossmoor, IL            25.93  -1.8  2
 13 Paul Turpin              M48 Middleton, WI            26.16  -0.9  3
 14 Lawrence Finley          M45 Danville, KY             26.21  -0.9  3
 15 Bernard Scott            M45 Hurst, TX                26.59  -1.8  2
 16 Edward Muehsam           M45 Marion, IA               26.97  -1.0  1
 17 Bob Knoell               M47 Macomb, MI               27.29  -0.9  3
 18 Duane Pannell            M49 Decatur, IL              30.62  -1.0  1
 19 Marshall Moore           M47 Exeter, NH               31.06  -1.8  2

M50 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 22.91  7/31/1986   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 22.79              Bill Collins
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Bill Collins             M53 Houston, TX              23.65Q +0.0  1
  2 Thomas Jones             M50 Glenndale, MD            24.11Q -0.2  2
  3 Oscar Peyton             M51 Accokeek, MD             24.20Q  0.1  3
  4 Thomas Smith             M50 Fort Wayne, IN           23.89Q +0.0  1
  5 Billy Johnson            M52 Flowery Branch, GA       24.25Q  0.1  3
  6 Hubert Evans             M50 Sacramento, CA           24.27Q -0.2  2
  7 Greg Schwab              M51 Roseville, MN            24.49q +0.0  1
  8 Calvin Saulsberry        M50 Memphis, TN              24.50q +0.0  1
  9 Edward Gonera            M52 Bardonia, NY             24.86  -0.2  2
 10 Francis Schiro           M51 New York City, NC        25.02   0.1  3
 11 Marion McCoy             M54 Lawrenceville, GA        25.29  +0.0  1
 12 Charlie Powell           M52 Casper, WY               25.47   0.1  3
 13 Greg Pizza               M50 Vista, CA                25.52  -0.2  2
 14 Richard Riddle           M53 Arllington, TX           26.00  +0.0  1
 15 Thomas Rewolinski        M50 Dousman                  26.04  -0.2  2
 16 Paul Matzen              M51 Iowa City, IA            26.44   0.1  3
 17 Collin Mitchell          M51 Newnan, GA               26.53  -0.2  2
 18 Jim Schoffman            M51 Fridley, MN              26.83  -0.2  2
 19 Shawn Regan              M54 Minneapolis, MN          26.99   0.1  3
 20 Martin Spencer           M52 Kennesaw, GA             27.49   0.1  3
 21 Jimmie Jones             M53 Houston, TX              27.81   0.1  3
 22 Ken Stone                M50 La Mesa, CA              27.94  +0.0  1

M55 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 23.37  7/5/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 23.6h              Alfred Guidet
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Charles Allie            M56 Pittsburgh, PA           24.12Q -0.3  1
  2 Stan Whitley             M58 Alta Loma, CA            25.29Q -1.8  2
  3 Bill Tharpe              M55 Tallahassee, FL          25.59Q -0.3  1
  4 Bill Lewis               M57 Paradise, TX             26.11Q -1.8  2
  5 Herman Castille          M55 Temecula, CA             25.64q -0.3  1
  6 Roger Parnell            M55 Susanville, CA           25.97q -0.3  1
  7 Lloyd Hathcock           M57 Dayton, OH               26.20q -1.8  2
  8 Paul Montgomery          M58 Woodbury, MN             26.61q -0.3  1
  9 Owen Rogers              M58 Atlanta, GA              26.63  -1.8  2
 10 Mike Steinmetz           M57 Tulsa, OK                26.65  -0.3  1
 11 James Seiler             M57 Lake St. Louis, MO       27.05  -1.8  2
 12 Mike Oliver              M56 Appleton, WI             28.70  -0.3  1

M60 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 24.00  6/10/1995   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 24.82              Larry Colbert
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Paul Edens               M63 Silverton, OR            25.66Q -1.7  2
  2 Stephen Robbins          M61 Seattle, WA              26.64Q -2.4  1
  3 Charles Brocato          M60 Gig Harbor, WA           26.67Q -1.7  2
  4 Lawrence Gunn            M61 Arlington Heights,       27.13Q -2.4  1
  5 Alby Williams            M64 Bethesda, MD             27.11q -1.7  2
  6 Steven Bowles            M64 Henderson, NV            27.22q -1.7  2
  7 Gary Giese               M60 Denver, CO               27.44q -2.4  1
  8 Wayne Hansen             M60 Melbourne, FL            27.99q -1.7  2
  9 John Galazin             M61 Menan, ID                28.25  -2.4  1
 10 John Shenk               M61 Sarasota, FL             29.57  -1.7  2
 11 *David Stern             M64 Toronto, Ontario         30.09  -1.7  2
 12 Ted Greve                M64 Gansevoort, NY           31.54  -2.4  1
 13 Peter Lazzari            M62 Prospect Hgts, IL        32.30  -2.4  1

M65 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 25.6h  12/6/1985   Bernard Hogan, AUS
       USATF: * 25.76              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
  1 Bob Lida                 M67 Wichita, KS              26.51Q  0.1  2
  2 Wayne Bennett            M67 Arlington, TX            28.19Q -2.5  1
  3 Marion Harrison          M65 Savannah, GA             27.81Q  0.1  2
  4 Doug Smith               M65 Laguna Hills, CA         28.75Q -2.5  1
  5 Mack Stewart             M66 Katy, TX                 28.27q  0.1  2
  6 Dick Camp                M67 Freeport, ME             29.20q -2.5  1
  7 Kenneth Dennis           M67 Las Vegas, NV            29.27q -2.5  1
  8 *Julio Vargas            M65 Carolina, PR             29.59q  0.1  2
  9 *Robert Cozens           M68 Houston, TX              29.63   0.1  2
 10 Jim O'Hearn              M66 Milwaukee, WI            31.15   0.1  2
 11 Spencer Parrish          M67 Waterbury, CT            31.33  -2.5  1

M30 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Antoine Batiste          M32 Huntsville, AL         1:59.50
  2 Kyle Lanier              M31 Lincoln University,    1:59.89
  3 Gordon Benning           M33 Cincinnati, OH         2:00.02
  4 Brad Dittmar             M34 Edwardsville, IL       2:00.21
  5 Ronald Clemons           M30 frankfort, KY          2:04.18
  6 Farhad Zarif             M34 sacramento, CA         2:07.97
  7 Paul Ward                M30 Muskegen, MI           2:11.03
  8 Todd Delcour             M32 Louisville, KY         2:44.18

M35 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:43.36              Johnny Gray
       USATF: * 1:43.36              Johnny Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Yorges             M38 Eugene, OR             2:03.32
  2 Jonathan Mann            M38 Mountain Lakes, NJ     2:03.51
  3 Curt Arthur              M35 Memphis, TN            2:04.00
  4 Robert VanCleve          M37 Reno, NV               2:05.32
  5 Joe Pais                 M39 Fort Wayne, IN         2:11.43

M40 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:51.25  6/11/1990   Peter Browne, GBR
       USATF: * 1:52.42              Johnny Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Hinton              M42 Chapel Hill, NC        1:57.05
  2 Kevin Paulk              M44 Portland, OR           1:59.22
  3 Christopher Slabach      M42 Charleston, IL         2:00.18
  4 Eric Parker              M43 Waterford, WI          2:02.89
  5 Kyle Rose                M43 Huntsville, AL         2:04.23
  6 Mark Carver              M44 Brentwood, TN          2:04.97
  7 Jeffrey Walters          M40 St. Louis, MO          2:06.71
  8 David Olshan             M41 Henderson, NV          2:07.01
  9 James Lundberg           M43 Ft. Thomas, KY         2:07.75
 10 Richard Scharchburg      M41 Houston, TX            2:09.72
 11 Bradley Cordts           M40 Germantown, TN         2:11.94
 12 Greg Hancock             M42 Phoenix, AZ            2:12.81

M45 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:56.16  7/7/1991    Ronaldo Mercelina, NED
       USATF: * 1:56.27              Don Parker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Steve Gallegos           M49 Golden, CO             2:00.52
  2 Jeff Lindsay             M45 Tulsa, OK              2:02.14
  3 Kevin Heffernan          M45 South Burlington, V    2:04.28
  4 David Lucas              M45 Santa Cruz, CA         2:05.37
  5 Thomas Novak             M45 Iowa City, IA          2:08.47
  6 Russ Patton              M49 Norristown, PA         2:10.23
  7 Chuck Shields            M45 Abington, PA           2:11.63
 -- Bill McCormick           M48 Noblesville, IN            DNF

M50 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:58.65  5/13/2000   Nolan Shaheed, USA
       USATF: * 1:58.65              Nolan Shaheed
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Robinson             M50 Rochester, NY          2:05.13
  2 Dave Clingan             M50 Portland, OR           2:05.25
  3 David Salazar            M53 Cedar Crest, NM        2:06.52
  4 Turran Harper            M53 Southfield, MI         2:14.47
  5 Shawn Regan              M54 Minneapolis, MN        2:16.78
  6 Kenneth Cassel           M50 Tulsa, OK              2:19.09
  7 Byron Batteiger          M51 Bargersville, IN       2:21.28
 -- Paul Gorden              M50 Bloominton, IL             DNF

M55 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:03.7h  12/1/2001   Stan Immelman, RSA
       USATF: * 2:08.7h              Vic Heckler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nolan Shaheed            M55 Pasadena, CA           2:08.07*
  2 Rick Lapp                M55 Coram, NY              2:15.13
  3 Randy Taylor             M56 Little Rock, AR        2:17.23
  4 Stan Mathes              M58 Fond du Lac, WI        2:17.63
  5 Grady Cash               M56 Nashville, TN          2:19.30
  6 *John Pickard            M56 Lindsay, Ontario       2:27.53
  7 Tony Cooper              M58 Memphis, TN            2:28.50
  8 Gordon Reiter            M58 Ballwin, MO            2:30.58

M60 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:10.42  8/3/1999    Alan Bradford, AUS
       USATF: * 2:12.71              Sidney Howard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larry Barnum             M60 Reno, NV               2:18.83
  2 John Brittain            M60 Houston, TX            2:21.44
  3 Ron Salupo               M60 Irvine, CA             2:22.15
  4 Joe Carter               M60 Snellville, GA         2:26.61
  5 George Cohen             M64 Los Angeles, CA        2:26.78
  6 Rick Kleyman             M64 Plymouth, MN           2:27.08
  7 James Boughter           M60 Colorado Springs, C    2:28.24
  8 William McMillen         M64 San Hose               2:32.08
  9 Arthur Linnell           M60 Fort Collins, CO       2:39.62
 10 John Shenk               M61 Sarasota, FL           2:42.76
 -- *Bruce Mitchell          M61 Bolton, Ontario            DNF

M65 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:14.33  7/18/1995   Earl Fee, CAN
       USATF: * 2:24.80              Mack Stewart
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sid Howard               M65 Plainfield, NJ         2:21.14*
  2 Mack Stewart             M66 Katy, TX               2:24.65*
  3 Danny McCormack          M65 Eugene, OR             2:28.21
  4 Christopher Rush         M68 Schenectady, NY        2:38.04
  5 *Bill McIlwaine          M65 Milton, Ontario        2:40.16
  6 Rod Smith                M66 Grand Rapids, MA       2:45.70
  7 Walter Schlereth         M68 St. Louis, MO          2:56.05

M70 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:20.52  6/17/1999   Earl Fee, CAN
       USATF: * 2:26.10              Charles Rose
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Rose             M71 Mooresville, NC        2:32.39
  2 Charles Wimberley        M70 Kenner, LA             2:42.99
  3 Casey Jones              M73 Atlanta, GA            2:49.77
  4 Richard Strinni          M70 Florissant, MO         3:00.97
  5 Alvin Ravenscroft        M70 Ames, IA               3:08.23
  6 Ross Dunton              M72 Sevierville, TN        3:46.66

M75 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:40.0h  5/14/1978   Harold Chapson, USA
       USATF: * 2:40.0h              Harold Chapson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Earl Fee                M75 Mississauga, Ontari    2:37.68*
  2 Jim Selby                M76 Fallbrook, CA          2:51.19
  3 Joseph Bell              M76 Florissant, MO         3:10.57
  4 Al Escobosa              M76 Placentia, CA          3:15.96

M85 800 Meter Run
=======================================================================
      85 WMA: + 3:28.15              Alfred Funk
    85 USATF: * 3:28.15              Alfred Funk
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Bulkley           M87 Phoneix, OR            4:13.49
  2 William Benson           M85 Valley Stream, NY      4:15.77

M90 800 Meter Run
=======================================================================
      90 WMA: + 4:28.20              Alexander Pittendrich
    90 USATF: * 4:39.59              Paul Spangler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Max Springer             M90 Knoxville, TN          4:43.82

M30 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alan Gerstle             M34 Opelonsas, LA         36:07.44

M35 10000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 27:17.48              Carlos Lopes
    35 USATF: * 28:02.41              Steve Plasencia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Coffman             M36 Lexington, KY         33:18.98
  2 David Buysse             M36 Carmel, IN            36:17.34
  3 Brian Hickey             M36 Schenectady, NY       39:24.40

M40 10000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: + 28:30.88              Martti Vainio
    40 USATF: * 30:37.94              Craig Young
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Pope               M41 Oxford, MS            32:23.92
  2 Ted Poulos               M42 McLean, VA            35:12.46
  3 John Geiger              M40 Memphis, TN           35:26.35
  4 Len Ferman               M40 Jacksonville, FL      36:41.76
  5 Mark Doctor              M41 Indianapolis, IN      36:42.37
  6 John Kissane             M44 Athens, GA            37:28.96

M45 10000 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 30:02.56              Antonio Villanueva
    45 USATF: * 31:48.0h              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eric Putnam              M46 Calhoun, GA           32:58.16
  2 Ken Masarie              M45 Longmont, CO          34:35.21
  3 Dan Martin               M45 North Aurora, IL      34:48.88
  4 Curtis Stautz            M45 Newburgh, IN          36:06.25
  5 James Dill               M47 Roanoke, VA           38:26.16
  6 Rob Duncanson            M49 Trabuco Canyon, CA    38:51.09

M50 10000 Meter Run
=======================================================================
    50 USATF: * 32:10.4h              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Deming            M50 Charlotte, NC         37:24.30
  2 Seth Bergmann            M54 Glassboro, NJ         38:58.45
  3 Ron Downey               M52 Anchorage, AK         39:10.58
  4 Mike De Witt             M53 Kenosha, WI           43:34.50

M55 10000 Meter Run
=======================================================================
    55 USATF: * 33:00.7h              Norman Green
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Donald Loewe             M56 Houston               38:44.58
  2 Bruce Watson             M56 Kalamazoo, MI         39:56.62

M60 10000 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: + 34:14.08  7/20/1991   Luciano Acquarone, ITA
    60 USATF: * 35:19.8h              Clive Davies
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doug Goodhue             M62 Milford, MI           37:16.11
  2 Bill Borla               M64 Torrington, CT        37:19.67
  3 Don Coffman              M61 Stamping Ground, KY   37:28.00
  4 Jeff Martin              M63 Boulder, CO           43:31.39
  5 Michael E. Zeidler       M61 Milwaukee, WI         47:32.89
  6 Paul Spinner             M60 Paris, IL             49:02.24

M65 10000 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 34:42.20              Derek Turnbull
    65 USATF: * 38:38.0h              Norman Bright
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thom Weddle              M65 Minneapolis, MN       41:51.81
  2 Jerry LeVasseur          M66 Brunswick, ME         46:00.55
  3 Wally Brawner            M65 Tonganoxie, KS        46:07.47
  4 Ken Ogden                M68 Salem, OR             50:01.63
  5 Ronald Jarvinen          M67 Britt, MN             53:09.74

M70 10000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 38:04.13              Ed Whitlock
    70 USATF: * 38:23.69              Warren Utes
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Iffrig              M70 Everett, WA           42:03.30
  2 Jerry Smartt             M72 Warsaw, MO            50:42.41
  3 Carl Tuck                M70 Newark, CA            53:08.15
  4 Donald Pratt             M71 Monticello, IL        53:42.74

M75 10000 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 42:03.40              David Morrison
    75 USATF: * 43:39.4h              John Keston
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jerry Johncock           M76 Grand Rapids, MI      49:03.37
  2 *Luis Torres Rosa        M76 Las Piedras, PR       55:24.13

M50 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 1.98m              Thomas Zacharas
       USATF: * 1.88m              Herm Wyatt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walden Curry             M51 New Orleans, LA          1.67m
  2 Bill Murray              M50 Birmingham, AL           1.62m
  3 Valeriv Snezhko          M50 Plymouth, MN             1.62m
  4 Kelly Meares             M51 Carl Junction, MO        1.52m
  5 Robert Zahn              M50 Grafton, WI              1.52m
  6 Richard Watson           M51 Yuma, AZ                 1.47m
  7 Bob Rockwell             M54 Taylors, SC              1.42m
  8 John S Jones             M54 Worthington, OH          1.42m
  9 Michael Walker           M54 Memphis, TN              1.42m
 10 *Ralph Cilevitz          M50 Thornhill, Ontario       1.37m

M55 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 1.83m  9/13/1998   Jaroslav Hanus, CZE
       USATF: * 1.79m              Herm Wyatt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Al Gabbard               M55 Springfield, OH          1.62m
  2 William DeHorn           M57 Montreal, Quebec         1.52m
  3 *Murray Andersen         M55 Hastings                 1.47m
  4 Norman Frable            M58 McKinney, TX             1.42m
  5 Robert Baker             M59 Metairie, LA             1.42m

M60 High Jump
=======================================================================
       USATF: * 1.72m              Phil Fehlen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barry Kline              M64 Washington, PA           1.53m
  2 Ken Winters              M61 Overland Park, KS        1.52m
  3 John Burns               M63 Lafayette, CA            1.52m
  4 Ron Colliver             M61 Hominy, OK               1.47m
  5 John Bourn               M62 Jacksonville, IL         1.37m
  6 Johnston Ewing           M60 Memphis, TN              1.32m
 -- James Cawley             M63 Austin, TX                  NH
 -- xHuguens Jean            M60 Unattached              X2.12m*

M65 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 1.66m  8/12/2000   Phil Fehlen, USA
       USATF: * 1.66m              Phil Fehlen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Langenfeld           M69 Edina, MN                1.47m
  2 Emil Pawlik              M65 Jackson, MS              1.42m
  3 Ronald Dennert           M67 DeSoto, MO               1.37m
  4 Bob Southerlan           M66 Cookeville, TN           1.27m
  5 Glenn Blair              M69 Medina, OH               1.27m
  6 John Head                M66 San Antonio, TX          1.27m
  7 Jack Kuhns               M65 Felton, CA               1.22m
  7 Louis Vodopya            M67 Clarksville, TN          1.22m

M70 High Jump
=======================================================================
      70 WMA: + 1.52m  11/8/1997   Bud Held, USA
    70 USATF: * 1.52m              Bud Held
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Stookey            M74 Dickerson, MD            1.27m
  2 Clarence Trinkner        M72 Janesville, WI           1.22m
  3 Paul Lehmkuhl            M71 Manitowish Waters,       1.22m
  4 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO       1.17m

M75 High Jump
=======================================================================
      75 WMA: + 1.44m              Esko Kolhonen
    75 USATF: * 1.32m              Walter Dahlin
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Wambach          M78 Sun Prairie, WI          1.25m
  2 Gordon Seifert           M76 Birmingham, AL           1.17m
  2 Larry Fleischmann        M75 N. Miami Beach, FL       1.17m
  4 Richard Soller           M77 North Bend, OH           1.12m

M80 High Jump
=======================================================================
      80 WMA: + 1.34m              Emmerich Zensch
    80 USATF: * 1.22m              Virgil McIntyre
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ralph Maxwell            M84 Richville, MN            1.17m
  2 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT             1.17m

M90 High Jump
=======================================================================
      90 WMA: + 1.05m              Kizo Kimura
    90 USATF: * 1.04m              Buell Crane
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leland McPhie            M90 San Diego, CA            0.97m

M30 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Fontana          M33 Aurora, IL               3.95m
 -- Christopher Scott        M31 Des Plaines, IL             NH
 -- Donovan Welch            M31 Fond du Lac, WI             NH

M35 Pole Vault
=======================================================================
      35 WMA: + 5.30m              K. Panpanikolaou
    35 USATF: * 5.08m              Gary Hunter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryan Carrel             M36 Urbana, IL               4.40m

M40 Pole Vault
=======================================================================
      40 WMA: + 5.50m              Larry Jessee
    40 USATF: * 5.50m              Larry Jesse
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jonathan Bartos          M40 Matson, OH               4.40m
  2 John Hoyt                M40 Seattle, WA              4.25m
  3 Steve Miller             M43 Wadsworth, OH            3.95m
  4 Robb Johnston            M40 Granger, IN              3.80m
 -- Bo Verbick               M41 Waunakee, WI                NH
 -- Paul Babits              M43 Fort Wayne, IN              NH
 -- Craig Neff               M44 Lake Rabun, GA              NH

M45 Pole Vault
=======================================================================
         WMA: + 5.10m              Larry Jessee
       USATF: * 5.10m              Larry Jesse
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gary Hunter              M48 Fort Wayne, IN           4.55m
  2 Douglas Gabbert          M45 Palm Coast, FL           4.10m
  3 Terry Christopher        M46 Minooka, IL              4.10m
  4 Kenneth Drollinger       M48 Covington, IN            3.65m
  5 Andy Colbert             M46 Oregon, IL               3.50m
 -- Keith Petranek           M49 Downers Grove, IL           NH
 -- Jeff Watry               M49 Penfield, IL                NH

M30 Triple Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roland Brent             M31 Bloomington, IL         12.23m  -1.0
  2 Shawn Dolezilek          M33 Rossville, KS           12.08m   0.5

M35 Triple Jump
============================================================================
      35 WMA: + 17.92m              Jonathan Edwards
    35 USATF: * 16.95m              Ray Kimble
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Henderson Benjamin       M35 Saint Leonard, MD       13.42m  -1.3
  2 Chris Schumacher         M35 Blomington, IL          13.26m   0.5
  3 *Curtis Moore            M36 San Francisco, CA       12.45m  -1.5

M40 Triple Jump
============================================================================
       USATF: * 16.58m              Ray Kimble
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brian Coushay            M40 Beaverton, OR           12.57m  -1.1
  2 Mike Toll                M40 Keizer, OR              12.50m  -0.7
  3 Kent Powers              M43 Fishers, IN             12.01m  -0.4
  4 Damon Blakemore          M42 Southfield, MI          10.83m  -0.7

M45 Triple Jump
============================================================================
         WMA: + 14.55m  6/30/2001   Willy Banks, USA
       USATF: * 14.55m              Willy Banks
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Marcus Battle            M45 Silver Spring, MD       12.39m   1.3
  2 Bryan Johnson            M46 Longmont, CO            12.05m  -1.3
  3 Kelly Lycan              M45 Lawton, MI              11.38m  -1.0
  4 Craig Levine             M47 Aurora, CO              11.37m   0.5
  5 Ronald Utz               M46 Madison, WI             11.08m  -1.1
  6 Jeff Davison             M46 Laguna Hills, CA         9.60m  -0.7
  7 Garry Pirch              M49 Theodosia, MO            9.33m   0.5
  8 Rob Duncanson            M49 Trabuco Canyon, CA       9.26m   0.5

M50 Triple Jump
============================================================================
         WMA: + 13.55m  7/14/1982   Hermann Strauss, GER
       USATF: * 13.19m              Dave Jackson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Glen Turner              M50 Warner Robins, GA       10.82m  -0.9
  2 Bob Rockwell             M54 Taylors, SC             10.59m  -0.8
  3 Bobby Terrell            M53 Tampa, FL               10.44m  -1.0
  4 Maure Weigel             M53 Brookville, KS          10.18m   0.5
  5 John S Jones             M54 Worthington, OH          9.94m  -0.7
  6 Gene Iwen                M53 Elizabeth, CO            9.60m  -1.0
  7 *Ralph Cilevitz          M50 Thornhill, Ontario       9.39m  -1.0
  8 Michael Berndt           M50 Madison, WI              9.23m  -1.7

M55 Triple Jump
============================================================================
      55 WMA: + 13.85m  7/2/1995    Stig Backlund, FIN
    55 USATF: * 12.62m              Gordon Farrell
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Larry Rodenbeck          M55 West Plains, MO         11.44m  -0.7
  2 Jerry Boswell            M57 Steubenville, OH        10.63m   0.4
  3 Roger Crockett           M56 Glasgow, VA              9.89m  -1.8
  4 Dennis Cameron           M55 Reno, NV                 8.90m  -1.2

M60 Triple Jump
============================================================================
      60 WMA: + 12.68m              Stig Backlund
    60 USATF: * 11.96m              Tom Patsalis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ken Winters              M61 Overland Park, KS       10.05m  +0.0
  2 Victor Chaney            M63 Beaverton, OR            9.89m  -0.3
  3 James Cawley             M63 Austin, TX               9.82m  -0.4
  4 Ray Kozusko              M62 Katy, TX                 9.74m  -0.8
  5 James Snook              M61 Overland Park, KS        7.87m  -0.8

M65 Triple Jump
============================================================================
      65 WMA: + 11.94m  8/18/1996   Hermann Strauss, GER
    65 USATF: * 10.84m              Tom Patsalis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bob Paulen               M67 Forestville, MD          8.92m  -1.3
  2 *Gervasio Rodriguez      M66 Yauco, PR                7.98m  -0.7
  3 Robin Herron             M67 Fort Collins, CO         7.29m  -1.6
  4 Jim O'Hearn              M66 Milwaukee, WI            7.25m  -0.6
  5 Glenn Blair              M69 Medina, OH               7.16m  +0.0
  6 John Hurley              M67 Oneonta, NY              4.96m  -0.3

M70 Triple Jump
============================================================================
      70 WMA: + 10.61m              Shoji Ito
    70 USATF: * 10.18m              James Stookey
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 James Stookey            M74 Dickerson, MD            9.22m  -0.9
  2 Paul Lehmkuhl            M71 Manitowish Waters,       8.58m   0.4
  3 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO       6.21m  -0.7

M75 Triple Jump
============================================================================
    75 USATF: * 9.30m              Edwin Lukens
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Paul Bambrook            M75 Bakersfield, CA          8.29m  -0.5

M80 Triple Jump
============================================================================
    80 USATF: * 8.12m              Tom Kennell
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Tom Kennell              M83 Santa Rosa Beach, F      7.09m  -0.8
  2 Raoul Rodriques          M80 Milldale, CT             6.85m  +0.0
  3 Bill Carter              M81 Marlow, OK               6.81m  -0.4
  4 Ralph Maxwell            M84 Richville, MN            6.48m   0.7

M90 Triple Jump
============================================================================
    90 USATF: * 5.51m              Buell Crane
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Max Springer             M90 Knoxville, TN            4.72m  +0.0
  2 Leland McPhie            M90 San Diego, CA            4.68m  -0.7

M50 Shot Put 6K
=======================================================================
         WMA: + 18.45m  7/20/1991   Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 16.95m              Tom Gage
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ron Summers              M51 Jacksonville, IL        16.56m
  2 Timothy Muller           M54 Scottsdale, AZ          14.38m
  3 Michael Shiaras          M53 Scottsdale, AZ          14.10m
  4 Joe Myers                M52 Orchard Park, NY        14.07m
  5 Gary Spears              M53 Mt. Horeb, WI           12.35m
  6 Jed Jackson              M50 Memphis, TN             12.02m
  7 Michael Wasp             M52 Odessa, FL              11.75m
  8 Dave Grossman            M54 Coral Springs, FL       11.58m
  9 Gerry Ellison            M50 Chattanooga, TN         11.38m
 10 Carl Reichard            M51 Noank, CT               11.22m

M55 Shot Put 6K
=======================================================================
         WMA: + 17.50m  7/21/1996   Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 16.06m              Ladislav Pataki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Craig Shumaker           M55 Glenmoore, PA           14.98m
  2 Charles Roll             M58 Fanwood, NJ             14.33m
  3 Bob Peters               M56 Blue Springs, MO        13.36m
  4 Douglas Korhel           M55 Maple Valley, WA        12.52m
  5 Ken Rose                 M58 Canton, CT              12.47m
  6 Angelo Rinaldi           M55 San Juan Capistrano     12.45m
  7 Bruce Jones              M57 Livingston, MT          12.13m
  8 Dennis Chandler          M56 Danby, VT               10.99m
  9 Bob Sager                M56 Willsall, MT            10.71m
 10 Paul Economides          M59 Albuquerque, NM         10.48m
 11 T.W. Tesche              M57 Ft. Wright, KS           9.74m

M70 Discus Throw 1K
=======================================================================
      70 WMA: + 49.34m  9/21/1991   Kauko Jouppila, FIN
    70 USATF: * 48.06m              Wendell Palmer
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Ward                 M71 Dallas, TX              43.56m
  2 Wendell Palmer           M72 Pampa, TX               41.21m
  3 Leonard Rosen            M70 Salem, NH               38.51m
  4 Rod Meyer                M72 Peoria, IL              31.79m
  5 C.L. Bruce               M73 Lake St. Louis, MO      25.03m

M75 Discus Throw 1K
=======================================================================
    75 USATF: * 39.06m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Gerhardt             M75 Houston, TX             35.51m
  2 William Garrahan         M75 Marragansett, RI        32.81m
  3 Phillip Brusca           M77 Maryland Heights, M     32.20m
  4 Karlis Ezerins           M77 Three Rivers, MI        29.97m
  5 Victor Durchholz         M75 Peoria, IL              24.16m
  6 Gordon Seifert           M76 Birmingham, AL          22.13m
  7 Larry Fleischmann        M75 N. Miami Beach, FL      19.31m

M80 Discus Throw 1K
=======================================================================
      80 WMA: + 37.86m              Osmo Renvall
    80 USATF: * 37.08m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Carter              M81 Marlow, OK              29.73m
  2 William Nettles          M81 Starkville, MS          24.28m
  3 Jacob Stein              M80 Louisville, KY          21.51m
  4 Robert Davidson          M81 Fallbrook, CA           12.31m

M85 Discus Throw 1K
=======================================================================
      85 WMA: + 30.81m              Ross Carteer
    85 USATF: * 30.81m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M86 Westport, MA            20.34m

M90 Discus Throw 1K
=======================================================================
      90 WMA: + 22.06m              Lamberto Cicconi
    90 USATF: * 20.56m              Buell Crane
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leland McPhie            M90 San Diego, CA           16.40m

M30 Hammer Throw 7.26K
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Senay              M34 Cold Spring, KY         47.56m
  2 Kunle Lawson             M32 Lynchburg, VA           42.36m

M35 Hammer Throw 7.26K
=======================================================================
      35 WMA: + 82.80m              Yurly Syedikh
    35 USATF: * 70.84m              Harold Connolly
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Curry               M37 Sacramento, CA          37.99m
  2 Dan Boboltz              M37 Ortonville, MI          37.50m

M40 Hammer Throw 7.26K
=======================================================================
      40 WMA: + 75.66m              Yurly Syedikh
    40 USATF: * 74.34m              Ed Burke
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tim Shannon              M41 Seattle, WA             43.89m
  2 Ray Biggs                M40 Reno, NV                38.89m
  3 Bob Jones                M42 Louisville, CO          38.56m
  4 Greg Theologes           M40 Huntley, IL             37.95m
  5 Scott Hannay             M40 Westerlo, NY            31.42m
  6 Nick Agoris              M42 Reisterstown, MD        22.91m
  7 Gary Hammock             M40 Dixon, MO               17.48m

M45 Hammer Throw 7.26K
=======================================================================
      45 WMA: + 64.70m              Dave McKenzie
    45 USATF: * 64.70m              Dave McKenzie
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ken Jansson              M46 Wichita, KS             52.26m
  2 Jim Oneill               M49 Grand Haven, MI         40.47m
  3 Frank Broadus            M48 Louisville, KY          39.71m
  4 Jeff Crothers            M45 Keams Canyon, AZ        33.02m

M60 Javelin Throw 600G
=======================================================================
         WMA: + 64.74m  5/23/1998   Larry Stuart, USA
       USATF: * 64.74m              Larry Stuart
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Burns               M63 Lafayette, CA           45.66m
  2 Doug Appel               M62 Eugene, OR              45.56m
  3 Jeff Harrell             M62 Blanket, TX             41.78m
  4 Tom Harasti              M63 Altamonte Springs,      38.66m
  5 Mark Chapman             M61 Cat Spring, TX          33.77m
  6 Keith Mallory            M60 Ashland, OH             31.86m
  7 Mickey Bitsko            M61 Dayton, OH              30.47m

M65 Javelin Throw 600G
=======================================================================
       USATF: * 55.02m              Bud Held
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Fred Pamenter           M65 Barrie                  41.24m
  2 Frank Illuzzi            M67 Ramsey, NJ              39.24m
  3 Malcolm Russell          M68 Idaho Falls, ID         37.55m
  4 Jack Kuhns               M65 Felton, CA              30.93m

W35 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.74  9/9/1996    Marlene Ottey, JAM
       USATF: * 11.07              Evelyn Ashford
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Colleen Barney           W37 Newport Beach, CA        13.36  -3.0
  2 Kisha Carman             W38 Fort Wayne, IN           13.45  -3.0
  3 Lori Schutt              W39 Yorkville, IL            13.55  -3.0
  4 *Agnes Kuczalska         W36 Toronto, Ontario         13.80  -3.0
  5 Regina Richardson        W39 Clayton, NC              13.91  -3.0
  6 Patricia Wilkinson       W37 Andover, MA              14.84  -3.0
  7 Kelley Rich              W38 Libertyville, IL         15.87  -3.0

W40 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 11.99  7/20/1997   Zdenke Mosika, CZE
       USATF: * 12.31              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Lesia Batiste            W42 Baton Rouge, LA          13.05  -0.9
  2 Joy Upshaw-Margerum      W43 Berkeley, CA             13.07  -0.9
  3 Veronica Amarasekara     W43 Fontana, CA              13.21  -0.9
  4 Kathleen Shook           W43 Zionsville, IN           13.74  -0.9
  5 Sarah Lawson             W41 Waltham, MA              13.83  -0.9
  6 *Lyn Barrett             W43 Trenton, Ontario         14.18  -0.9
  7 Angela J. Nealy          W43 Indianapolis, IN         14.19  -0.9
  8 JaDora Sailes            W43 Indianapolis, IN         14.20  -0.9

W45 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.50  9/2/1995    Phil Raschker, USA
       USATF: * 12.50              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Denise McField           W48 St.Louis, MO             13.75  -1.3
  2 Martha Mendenhall        W45 Tacoma, WA               14.08  -1.3
  3 Joanie Price             W49 Bloomington, IL          14.34  -1.3
  4 Denise Jolicoeur         W47 Guelph, ON               15.79  -1.3
  5 Debbie Selby             W47 Fallbrook, CA            15.83  -1.3
  6 Christine Stone          W49 La Mesa, CA              20.16  -1.3

W50 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.50  5/17/1997   Phil Raschker, USA
       USATF: * 12.50              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Karla Del Grande        W51 Toronto, Ontario         13.13   0.2
  2 Jacqueline Board         W51 Apache Junction, AZ      13.44   0.2
  3 Rita Hanscom             W50 San Diego, CA            13.52   0.2
  4 Loretta Woodward         W50 Marietta, GA             13.79   0.2
  5 Mary Jilka               W53 Lexington, KY            14.47   0.2
  6 Kay Glynn                W51 Hastings, IA             14.79   0.2
  7 Leah Rewolinski          W50 Dousman, WI              17.57   0.2
 -- Cindy Steenbergen        W50 Fort Worth, TX              DQ   0.2

W55 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 13.30  8/10/2002   Phil Raschker, USA
       USATF: * 13.30              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brenda Matthews          W55 Anaheim, CA              14.62  -0.7
  2 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX              15.51  -0.7
  3 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY                 15.60  -0.7
  4 *Rhona Trott             W55 Hamilton,Ontario         15.79  -0.7
  5 Sharon Raham             W58 Wellington, CO           17.09  -0.7

W60 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 13.89  8/21/1999   Brunhilde Hoffman, GER
       USATF: * 13.91              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kathy Jager              W61 Glendale, AK             14.44  -1.3
  2 Nadine O'Connor          W62 Del Mar, CA              14.47  -1.3
  3 Mary Robinson            W62 Gahanna, OH              15.64  -1.3
  4 *Marg Radcliffe          W62 Lake Cowicuan, BC        15.73  -1.3
  5 Lynne Ingalls            W62 Chicago, IL              15.87  -1.3
  6 *Marianne Neuber         W63 Conesville/Gilboa,       18.36  -1.3

W65 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 14.29  7/31/1999   Irene Obera, USA
       USATF: * 14.29              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T      16.38  -1.9
  2 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL            18.45  -1.9
  3 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA            19.07  -1.9
  4 Mary Roman               W68 Norwalk, CT              19.19  -1.9
  5 Janet Baumann            W65 Nyc, NY                  25.89  -1.9

W70 100 Meter Dash
============================================================================
    70 USATF: * 16.15              Patricia Peterson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Audry Lary               W70 Frederick, MD            16.21  -1.1
  2 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            17.56  -1.1
  3 Dorie Smith              W73 Tustin, CA               26.08  -1.1

W75 100 Meter Dash
============================================================================
    75 USATF: * 16.87              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Patricia Peterson        W78 Albany, NY               18.96  -1.1
  2 Johnnye Valien           W79 Los Angeles, CA          20.71  -1.1

W80 100 Meter Dash
============================================================================
    80 USATF: * 19.32              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Carol Peebles            W83 Fond du Lac, WI          25.16  -1.1

W85 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C      22.70  -1.1

W40 200 Meter Dash
========================================================================
         WMA: + 24.84  8/3/1989    Phil Raschker, USA
       USATF: * 24.84              Phil Raschker
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Joy Upshaw-Margerum      W43 Berkeley, CA             26.41Q -1.5  1
  2 Lesia Batiste            W42 Baton Rouge, LA          27.25Q -2.5  2
  3 Sarah Lawson             W41 Waltham, MA              28.20Q -1.5  1
  4 Kathleen Shook           W43 Zionsville, IN           28.38Q -2.5  2
  5 *Lyn Barrett             W43 Trenton, Ontario         29.09q -1.5  1
  6 Linda Butler             W41 Portland, OR             30.06q -1.5  1
  7 JaDora Sailes            W43 Indianapolis, IN         30.20q -2.5  2
  8 Angela J. Nealy          W43 Indianapolis, IN         30.32q -2.5  2
  9 Debbie Zakerski          W42 Elk Grove, CA            30.70  -2.5  2
 10 Gail Kuhnly              W42 Federal Way, WA          31.71  -1.5  1

W35 800 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 1:56.53              Lyubov Gurina
    35 USATF: * 2:02.83              Ruth Wysocki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lisa Klein               W35 Des Moines, IA         2:32.58
  2 Cindy Marks              W39 Fair Oaks, CA          2:53.50
  3 Sheri Liebscher          W37 E. Liverpool, OH       2:55.77

W40 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:59.25              Yekatarina Podkopayeva
       USATF: * 2:09.85              Rose Monday
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lorraine Jasper          W42 Birchrunville, PA      2:22.06
  2 Terri Cassel             W42 Tulsa, OK              2:22.84
  3 Kim Kimber               W41 Gold River, CA         2:24.89
  4 Michaeli Smith           W41 Albuquerque, NM        2:34.87
  5 Mary Woo                 W42 Vacaville, CA          2:35.61
  6 Debbie Zakerski          W42 Elk Grove, CA          2:39.27
  7 Carol Pratt              W44 Varna, IL              2:43.98
  8 Alison Slabach           W41 Charleston, IL         2:46.66

W45 800 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 2:02.82              Yekatarina Podkopayeva
    45 USATF: * 2:18.72              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mimi Ney                 W45 Flagstaff, AZ          2:30.09
  2 *Katherine Willis        W45 Cambridge, Ontario     2:46.89
  3 Debbie Selby             W47 Fallbrook, CA          3:20.93

W50 800 Meter Run
=======================================================================
    50 USATF: * 2:22.00              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Denise Janneck           W50 Rancho Santa Margar    2:38.25
  2 Mary Richards            W50 Atlanta, GA            2:40.77
  3 Char Davidson            W50 Davie, FL              2:50.08
  4 Mary Rosado              W54 New York City, NY      3:00.15
 -- Kathy Martin             W52 Northport, NY               DQ

W55 800 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: + 2:22.47              Carolyn Oxton
    55 USATF: * 2:30.53              Jane Arnold
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Linda Piff               W55 Wall, NJ               3:00.96
  2 Mary Hartzler            W55 Gahanna, OH            3:03.83
  3 Debbie Stiles            W55 St. Louis, MO          3:11.48
  4 Susan Hill               W55 New Smyrna Beach, F    3:27.56

W65 800 Meter Run
=======================================================================
    65 USATF: * 2:44.4h              Jeanne Daprano
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jeanne Daprano           W67 Fayetteville, GA       3:18.41
  2 Mary Harada              W69 West Newbury, MA       3:34.51
  3 Joyce Hodges-Hite        W67 Millen, GA             4:07.96

W70 800 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 3:10.72              Nina Naumenko
    70 USATF: * 3:20.71              Sumiye Leonard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Jean Horne              W71 Kitchener, ON          3:05.51+
  2 Suzi MacLeod             W70 Bend, OR               3:13.90*
  3 Dorie Smith              W73 Tustin, CA             4:31.94

W80 800 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: + 3:54.81              Johanna Luther
    80 USATF: * 4:09.77              Gerry Davidson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerry Davidson           W83 Fallbrook, CA          5:26.96
  2 Carol Peebles            W83 Fond du Lac, WI        6:04.15

W40 10000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: + 32:12.07              Nicole Leveque
    40 USATF: * 34:58.54              Madelyn Noe-Schlentz
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Desiree Love             W41 Citrus Heights, CA    51:19.03

W50 10000 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: + 35:37.00              Valborg Ostberg
    50 USATF: * 37:28.67              Shirley Matson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathy Martin             W52 Northport, NY         37:12.23*
  2 Coreen Steinbach         W53 Pompey, NY            42:25.01

W65 10000 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 44:20.90              Lieselotte Schultz
    65 USATF: * 47:09.40              Toshiko D'Elia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joyce Hodges-Hite        W67 Millen, GA          1:03:10.96

W70 10000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 48:10.98              Jose Waller
    70 USATF: * 48:11.3h              June Machala
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lois Gilmore             W73 Janesville, WI        57:53.45

W35 Triple Jump
============================================================================
      35 WMA: + 14.02m              Galina Christyakova
    35 USATF: * 11.15m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Regina Richardson        W39 Clayton, NC             10.90m  -2.5
  2 Linda Carty              W38 Cleveland, OH           10.14m   0.4

W40 Triple Jump
============================================================================
      40 WMA: + 12.48m              Conceicao Geremiur
    40 USATF: * 11.35m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Caren Ware               W42 Twin Peaks, CA           8.94m  -0.7
  2 Robin Hanson             W42 St. Louis, MO            7.21m  -1.7

W45 Triple Jump
============================================================================
      45 WMA: + 11.98m              Akiko Oohinata
    45 USATF: * 10.80m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Liz Johnson              W48 Charlotte, NC            7.13m   0.4

W50 Triple Jump
============================================================================
      50 WMA: + 11.37m              Anna Wlodarczyk
    50 USATF: * 10.49m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Anna Wlodarczyk          W53 Orange, CA              10.13m  -0.4

W55 Triple Jump
============================================================================
      55 WMA: + 9.93m              C. Schmallbruch
    55 USATF: * 9.66m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Hillen Stubendorff      W55 Troy, NY                 8.06m  -0.3
  2 Sharon Raham             W58 Wellington, CO           6.76m  -0.8
  3 Susan Nesbihal-Cordero   W55 Islip Terrace, NY        4.45m  -2.4

W60 Triple Jump
============================================================================
    60 USATF: * 8.05m              Betty Vosburgh
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ann Carter               W62 Aiken, SC                6.07m  -0.6

W65 Triple Jump
============================================================================
    65 USATF: * 8.53m              Audrey Lang
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W68 South Burlington, T      6.88m  -0.3
  2 Fei-Mei Chou             W69 Sunnyvale, CA            5.25m  -0.4

W70 Triple Jump
============================================================================
    70 USATF: * 7.17m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Audry Lary               W70 Frederick, MD            8.09m* -0.4
  2 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT            6.55m  -1.0
  3 Gloria Bortell           W73 Viera, FL                5.53m  -0.8

W60 Discus Throw
=======================================================================
      60 WMA: + 39.24m              Karen Illgen
    60 USATF: * 29.80m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgia Cutler           W61 Eugene, OR              22.74m
  2 *Marianne Neuber         W63 Conesville/Gilboa,      22.60m
  3 *Margery Swinton         W61 Knockando               22.38m
  4 Carol Young              W64 Marietta, GA            22.18m
  5 Kathy Jager              W61 Glendale, AK            19.22m
  6 Roslyn Katz              W62 Flushing, NY            18.85m
  7 Alice Tym                W61 McDonald, TN            18.12m

W65 Discus Throw
=======================================================================
    65 USATF: * 26.82m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cherrie Sherrard         W65 Vallejo, CA             19.88m
  2 Ann Flynn                W65 Westport, CT            19.84m
  3 Patricia Beam            W67 Caledonia, IL           19.79m
  4 Anna Cirulnick           W69 N. Babylon, NY          16.43m

W70 Discus Throw
=======================================================================
      70 WMA: + 27.54m              Marianne Hamm
    70 USATF: * 22.54m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Audry Lary               W70 Frederick, MD           21.75m
  2 Amy Hicks                W71 Needham, MA             18.50m
  3 Flo Meiler               W70 Shelburne, VT           16.51m
  4 Marcia Crooks            W70 Bellingham, MA          16.14m
  5 Francesca Moravcsik      W70 South Burlington, V     14.67m
  6 Gloria Bortell           W73 Viera, FL               14.16m
  7 Janice Wolowicz          W72 Manitowoc, WI           13.92m

W75 Discus Throw
=======================================================================
      75 WMA: + 22.44m              Annchen Reile
    75 USATF: * 19.35m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bernice Holland          W77 Cleveland, CA           18.16m

W85 Discus Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 13.92m              Ruth Frith
    85 USATF: * 13.13m              Juanita Brookover
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W85 West Vancouver, B.C     14.25m+
  2 Betty Jarvis             W89 Aberdeen, NC            11.17m

W30 Javelin Throw 600G
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacqueline Nasca         W31 Sacramento, CA          23.79m

W35 Javelin Throw 600G
=======================================================================
      35 WMA: + 67.00m              Tuula Laaksala
    35 USATF: * 62.06m              Karin Smith
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelly Thompson           W37 Hopewell Junction,      16.88m

W40 Javelin Throw 600G
=======================================================================
      40 WMA: + 64.06m              Tessa Sanderson
    40 USATF: * 43.58m              Kate Schmidt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Laura Charewicz          W44 Derry, NH               33.20m
  2 Oneithea Lewis           W44 Bayside, NY             29.71m
  3 Robin Hanson             W42 St. Louis, MO           21.76m
  4 Monica Thornton          W44 Lansing, MI             15.89m

W45 Javelin Throw 600G
=======================================================================
    45 USATF: * 37.79m              Monica Kendall
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W47 Lockhart, TX            33.23m
  2 Ruth Welding             W48 Elk Grove Village,      24.99m
  3 Sue Hallen               W47 Elk Grove Village,      20.69m

W50 Javelin Throw 500G
=======================================================================
      50 WMA: + 48.56m  7/21/1995   Mary Thomas, AUS
    50 USATF: * 28.67m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tina Bowman              W51 Long Beach, CA          30.56m*
  2 Linda Rowe               W52 Bloomfield, IA          28.58m
  3 Kay Glynn                W51 Hastings, IA            24.45m
  4 Martha Green             W53 Des Moines, IA          15.71m
  5 Sandra O'Brien           W50 Shorewood, WI           13.65m

W55 Javelin Throw 500G
=======================================================================
      55 WMA: + 46.08m              Gertraud Schonauer
    55 USATF: * 23.38m              Dorothy Cruyssen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sharon Raham             W58 Wellington, CO          26.53m*
  2 Lorraine Tucker          W57 San Diego, CA           24.50m*
  3 Dorothy Jean Vander Cruy W58 Houston, TX             24.40m*
  4 Myrle A Mensey           W55 St. Louis, MO           18.53m
  5 Susan Nesbihal-Cordero   W55 Islip Terrace, NY       17.14m
  6 Linda Douglass           W59 Rosenberg, TX           16.56m
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec