Join/Renew Now

Results - adidas Boston Indoor Games

GST Events

Men 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jon Drummond                 USA                       6.61
  2 Mickey Grimes                USA                       6.64
  3 Dwight Thomas                JAM                       6.65
  4 Nicholas Macrozonaris        CAN                       6.67
  5 Shawn Crawford               USA                       6.68
  6 John Capel                   USA                       6.68
  7 Bobby Williams               JAM                       6.71

Men 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Osmar dos Santos             BRA                    1:15.90
  2 Lubert Lewis                 USA                    1:17.56
  3 Frederick Sharpe             USA                    1:18.53
  4 Trinity Gray                 USA                    1:18.87
  5 Joey Woody                   USA                    1:18.92

Men 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Berhanu Alemu                ETH                    2:20.51
  2 Alex Kipchirchir             KEN                    2:21.26
  3 David Krummenacker           USA                    2:21.33
  4 Nate Brannen                 CAN                    2:21.60
  5 Derrick Peterson             USA                    2:22.53
  6 Patrick Nduwimana            BDI                    2:23.00
  7 Nicholas Wachira             KEN                    2:23.64
  8 Sam Burley                   USA                    2:24.03
  9 David Paulsen                USA                    2:25.29
 10 Floyd Thompson               USA                    2:25.98
 -- Sherman Armstong             USA                        DNF

Men 1 Mile Run (1500m en route in parentheses)
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1 Laban Rotich                 KEN                    3:56.60  (3:40.84)
 2 Boaz Cheboiywo               KEN                    3:57.00  (3:41.00)
 3 Marko Koers                  NED                    3:59.17  (3:44.07)
 4 Charlie Gruber               USA                    4:00.19  (3:45.27)
 5 William Chirchir             KEN                    4:00.49  (3:43.44)
 6 Ryan Bak                     USA                    4:03.07  (3:46.53)
 7 Julius Achon                 UGA                    4:03.13  (3:46.26)
 8 Bryan Berryhill              USA                    4:04.81
 9 James Karanu                 KEN                    4:08.23
10 Ibrahim Aden                 USA                    4:09.21
11 Jason Pyrah                  USA                    4:10.25
12 Fidel Beragezabi             BDI                    4:13.38
-- Seneca Lassiter              USA                        DNF
-- Jeff DeLong                  USA                        DNF

Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Haile Gebrselassie           ETH                    7:35.24
  2 Markos Geneti                ETH                    7:41.06
  3 Kevin Sullivan               CAN                    7:44.46
  4 Bernard Lagat                KEN                    7:44.58
  5 Nick Willis                  NZL                    7:44.90
  6 Martin Keino                 KEN                    7:44.96
  7 Dan Lincoln                  USA                    7:45.20
  8 Matt Lane                    USA                    7:45.72
  9 Jason Lunn                   USA                    7:47.20
 10 Luke Watson                  USA                    7:49.56
 11 Anthony Whiteman             GBR                    7:51.43
 12 Jonathon Riley               USA                    7:59.61
 13 Hudson de Souza              BRA                    8:10.78
 -- Sean O'Brien                 USA                        DNF
 -- David Lelei                  KEN                        DNF

Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tonique Williams             BAH                      51.98
  2 Allyson Felix                USA                      52.28
  3 Sandie Richards              JAM                      53.07
  4 Me'Lisa Barber               USA                      53.11
  5 Karen Shinkins               IRL                      53.23
  6 Foy Williams                 CAN                      55.02

Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jen Toomey                   USA                    2:00.77
  2 Nicole Teter                 USA                    2:03.68
  3 Marian Burnett               GUY                    2:04.94
  4 Alice Schmidt                USA                    2:06.61
  5 Tanya Blake                  MLT                    2:06.72
  6 Christiane dos Santos        BRA                    2:07.43
  7 Chantee Earl                 USA                    2:07.65
  8 Hazel Clark                  USA                    2:14.19
 -- Francis Santin               USA                        DNF
 -- Yasheeka Taylor              USA                        DNF

Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Carmen Douma                 CAN                    4:11.71
  2 Carrie Tollefson             USA                    4:12.00
  3 Meskerem Legesse             ETH                    4:13.26
  4 Shalane Flanagan             USA                    4:13.55
  5 Sally Hauser                 USA                    4:13.66
  6 Mardrea Hyman                JAM                    4:14.69
  7 Nicole Jefferson             USA                    4:16.56
  8 Mary Jane Harrelson          USA                    4:16.79
  9 Amy Rudolph                  USA                    4:17.23
 10 Birhane Hirpasse             ETH                    4:17.67
 11 Miesha Marzell-Arnold        USA                    4:20.78
 -- Alana Jones                  USA                        DNF

Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gail Devers                  USA                       7.85
  2 Vonette Dixon                JAM                       8.01
  3 Melissa Morrison             USA                       8.03
  4 Linda Ferga                  FRA                       8.08
  5 Jenny Adams                  USA                       8.09
  6 Miesha McKelvy-Jones         USA                       8.19
  7 Anjanette Kirkland           USA                       8.29
  8 Aquila Williams-Judge        USA                       8.75

Women Pole Vault
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Stacy Dragila                USA                      4.61m
  2 Nastja Ryshich               GER                      4.31m
  3 Jill Schwartz                USA                      4.21m
  3 Dana Ellis                   CAN                     J4.21m
  5 April Steiner                USA                      4.11m
 -- Jill Starkey                 USA                         NH

Non-GST Events

Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Meseret Defar                ETH                   14:53.14
  2 Tirunesh Dibaba              ETH                   14:53.99
  3 Derartu Tulu                 ETH                   14:54.73
  4 Sentayehu Ejigu              ETH                   14:58.85
  5 Kathy Butler                 GBR                   15:41.13
 -- Lyubov Kremleva              RUS                        DNF
 -- Larisa Michaileva            RUS                        DNF

Girls 1 Mile Run High School
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ashley Davidson              Natick HS              5:13.13
  2 Christine Laakso             Fitchburg HS           5:13.33
  3 Megan Brousseau              Attleboro              5:13.77
  4 Katy O'Brien                 Oliver Ames HS         5:15.21
  5 Becca MacDonald              Weymouth               5:18.05
  6 Kasey Black                  Whitman-Hanson         5:21.38
  7 Katie Clay                   Beverly HS             5:22.40
  8 Katy Brague                  Mansfield              5:23.27
  9 Meghan Barrett               B.Feeham               5:23.54
 10 Mary Donovan                 Marian HS              5:25.18
 11 Kylynn McKinley              Marblehead             5:28.75
 -- Meghan Curran                Chelmsford HS              DNS

Boys 1 Mile Run High School (1500m en route in parentheses)
================================================================
 1 Chris Barnicle               Newton North           4:17.52  (4:02.02)
 2 Drew Harrington              Oliver Ames HS         4:20.41  (4:02.92)
 3 Michael Baks                 Wachusett Reg.         4:22.68  (4:04.62)
 4 Keith Gill                   Brockton               4:27.83  (4:09.51)
 5 Nick Krouse                  St. John's             4:29.11  (4:11.79)
 6 Brian Gagnon                 Lowell HS              4:29.68  (4:12.97)
 7 Dennis Roche                 Cathedral HS           4:29.96  (4:12.85)
 8 Aaron Wheeler                St.John's Prep         4:30.18  (4:13.51
 9 Rex Radloff                  Dedham HS              4:31.22  (4:13.86)
10 Mark Garcia                  Everett HS             4:32.19  (4:15.40)
11 Khalid Abdi                  Brockton               4:32.26  (4:13.79)
12 Tom Davis                    Newton North           4:32.27  (4:13.83)
13 Alec Bleday                  Xaverian Brothers      4:32.61  (4:14.53)

Men 1 Mile Run Masters
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Craig Fram                   Whirlaway RT           4:28.04
  2 Steve Sergeant               Unattached             4:29.65
  3 Tom Dalton                   Adrinodack RC          4:29.87
  4 Mark Reeder                  Greater Lowell R       4:30.93
  5 Doug Martyn                  Whirlaway RT           4:33.47
  6 Rich Marion                  Unattached             4:34.85
  7 Mike Cooney                  Whirlaway RT           4:36.20
  8 Mike Platt                   Syr Chargers           4:36.73
  9 Jon Waldron                  Cambridge Sports       4:37.09
 10 Bob Collins                  Boston AA              4:38.82
 11 Dave O'Keeffe                Syr Chargers           4:41.38
 12 Ken Leinbach                 Boston AA              4:41.80
 -- Mike Marren                  Unattached                 DNS
 -- Bob Winn                     Greater Lowell R           DNS
 -- Mel Gonsalves                Boston AA                  DNS
 -- Chris Spinney                Whirlaway RT               DNS
 -- Paul Hammond                 Whirlaway RT               DNS

Men Distance Medley
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Villanova                                           9:34.72
  2 Georgetown                                          9:36.93
  3 Notre Dame                                          9:45.33
  4 Michigan                                            9:47.79
  5 North Carolina                                      9:53.41
  6 Tennessee                                           9:55.84

Mixed 4x200 Meter Relay BAA
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Dearborn                                            1:51.93
  2 Timilty                                             1:58.00
  3 Providence                                          1:58.57
  4 Attleboro                                           2:01.18
  5 Lynx                                                2:02.05
 -- SBNH                                                    DNF
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec