Join/Renew Now

Results - Verizon Millrose Games

GST Events

Men 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Asafa Powell                 Jamaica                   6.56
  2 John Capel                   Adidas                    6.65
  3 Coby Miller                  Nike                      6.65
  4 Mickey Grimes                Nike                      6.69
  5 Shawn Crawford               Mizuno                    6.69
  6 Rae Edwards                  Nike                      6.76

Men 600 Yard Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Joey Woody                   Reebok                 1:11.27
  2 James Carter                 Nike                   1:11.44
  3 Fred Sharpe                  Unattached             1:12.02
  4 Corey Nelson                 Nike                   1:12.18

Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Berhanu Alemu                Ethiopa                1:50.27
  2 David Krummenacker           Adidas                 1:50.38
  3 Michael Stember              Nike                   1:51.02
  4 Floyd Thompson               S M T C                1:52.46
  5 Derrick Peterson             Adidas                 1:52.73
  6 Otukile Lekote               Botswana               1:53.42

Men 1 Mile Run Wanamaker
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Hudson de Souza              Brazil                 4:02.93
  2 James Thie                   N Y A C (G B R)        4:04.28
  3 Matt Lane                    Nike FT                4:05.00
  4 Eliud Njubi                  Kenya                  4:06.50
  5 James Karanu                 Kenya                  4:07.77
  6 Ted Towle                    N Y A C                4:08.82
  7 John Honerkamp               N Y A C                4:15.00
 -- George Milic                 Serbia                     DNF

Men 1 Mile Race Walk
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 John Nunn                    US Army                6:03.37
  2 Jim Heys                     Uw-Parkside            6:18.78
  3 Mike Taratino                Unattached             6:27.09
  4 Zachary Pollinger            NJ Striders            6:36.05
  5 Patrick Collier              Athletics East         6:38.00
  6 Joe Trapani                  Mansfield U            6:40.28
  7 Bill Vayo                    Walk Usa               7:04.33
 -- Dave McGovern                New Balance                DNS

Men 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Allen Johnson                Nike                      7.43
  2 Ladji Doucoure               France                    7.55
  3 Ron Bramlett                 Nike                      7.60
  4 Dawane Wallace               Nike                      7.65
  5 Dudley Dorival               Haiti                     7.75
  6 Larry Wade                   Nike                      7.77

Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Germaine Mason               Jamaica                  2.23m    7-03.75
  1 Matt Hemingway               Unattached               2.23m    7-03.75
  3 Charles Clinger              Nike                     2.19m    7-02.25
  4 Mark Boswell                 Canada                   2.14m    7-00.25
  4 Charles Austin               Unattached               2.14m    7-00.25

Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Toby Stevenson               Nike                     5.70m   18-08.25
  2 Tim Mack                     Nike                     5.60m   18-04.50
  2 Piotr Buciarski              Denmark                  5.60m   18-04.50
  2 Jeff Hartwig                 Nike                     5.60m   18-04.50
  5 Derek Miles                  Nike                     5.50m   18-00.50

Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Christian Cantwell           Nike                    21.28m   69-09.75
  2 Reese Hoffa                  N Y A C                 19.98m   65-06.75
  3 Adam Nelson                  Nike                    19.81m   65-00.00
  4 Jamie Beyer                  High Performance        18.35m   60-02.50

Men Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Mike Maj                     US Army                 22.58m   74-01.00
  2 Jacob Freeman                Manhattan Colleg        22.48m   73-09.00
  3 James Parker                 US Air Force            21.67m   71-01.25
  4 Lou Chisari                  Unattached              19.85m   65-01.50
  5 Chris Brown                  Unattached              18.35m   60-02.50




Women 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Marion Jones                 Nike                      7.21
  2 Angela Daigle                Nike                      7.24
  3 Inger Miller                 Nike                      7.27
  4 Torri Edwards                Nike                      7.28
  5 Allyson Felix                Adidas                    7.36
  6 Lisa Barber                  Nike                      8.57

Women 500 Yard Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jearl Miles-Clark            New Balance            1:03.68
  2 Sandie Richards              Jamaica                1:04.51
  3 Demetria Washington          Unattached             1:05.47
  4 Tiffany Barnes               High Performance       1:06.91

Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Hazel Clark                  Nike                   2:05.79
  2 Michelle Ballantine          Jamaica                2:06.05
  3 Sheena Gooding               Barbados               2:07.60
  4 Hope Sanders                 Indiana Invaders       2:10.41
  5 Christine Gentile            Mic/Westchester        2:14.74
  6 Katie Poindexter             N Y A C                2:15.35
 -- Brigita Langerholc           Slovenia                   DNS

Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Carmen Duoma                 Canada                 4:16.78
  2 Meskerem Legesse             Brazil                 4:17.32
  3 Jen Toomey                   Nike                   4:17.81
  4 Christin Wurth               Nike                   4:22.77
  5 Leah Pells                   Canada                 4:22.90
  6 Miesha Marzell-Arnold        N Y A C                4:24.67
  7 Lyubov Kremleva              Russia                 4:27.30
  8 Atalelech Ketema             Ethiopa                4:35.12
  9 Ali Mann                     Track West             4:40.35

Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gail Devers                  Nike                      7.76
  2 Perdita Felicien             Canada                    7.94
  3 Melissa Morrison             Adidas                    8.03
  4 Anjanette Kirkland           Nike                      8.13
  5 Miesha McKelvy               Nike                      8.13
  6 Kia Davis                    Elite Athletes            8.31

Women High Jump
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Tisha Waller                 Nike                     1.92m    6-03.50
  1 Amy Acuff                    Asics                    1.92m    6-03.50
  3 Ifoma Jones                  S M T C                  1.88m    6-02.00
  4 Beth Castagno                Shore AC                 1.80m    5-10.75
  4 Stacy Ann-Grant              Shore AC                 1.80m    5-10.75

Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
Flight  1
  1 Stacy Dragila                Nike                     4.64m   15-02.75
  2 Jillian Schwartz             Nike                     4.35m   14-03.25
  3 Kellie Suttle                Nike                     4.25m   13-11.25
  4 Tracy O'Hara                 No Limit TC              4.15m   13-07.25
  4 Mary Sauer                   Asics                    4.15m   13-07.25

Women Weight Throw
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Erin Gilreath                N Y A C                 23.32m   76-06.25
  2 Anna Norgren-Mahon           Unattached              22.70m   74-05.75
  3 Dawn Ellerbe                 N Y A C                 22.30m   73-02.00
  4 Deshaya Williams             Unattached              19.85m   65-01.50
  5 Bethany Hart                 Unattached              18.64m   61-02.00

Non-GST Events

Girls 4x400 Meter Relay Suburban HS
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 Bellport HS                                         4:02.97
  2 Willingboro HS                                      4:04.40
  3 Camden HS                                           4:05.59
  4 New Rochelle HS                                     4:12.25
  5 Hempstead HS                                        4:21.98
  6 Cornwall HS                                         4:31.73

Boys 4x400 Meter Relay Suburban
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 Camden HS                                           3:31.43
  2 Uniondale HS                                        3:31.46
  3 Christian Brothers Academy                          3:32.69
  4 White Plains HS                                     3:36.09
  5 Comsewogue HS                                       3:37.39
  6 North Rockland HS                                   3:44.68

Mixed 4x145 Meter Relay NYRRC  Youth
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 PS 180                                              1:33.91
  2 Rabbits Club U S A                                  1:34.43
  3 John J Pershing                                     1:35.72
  4 PS 46                                               1:36.93
  5 N Y A C                                             1:38.60
  6 The Children's Storefront                           1:39.09
  7 Brooklyn Central YMCA at PS 20                      1:40.03

Girls 800 Meter Run MAC Jr
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Stephanie Smith              York Reg Olympic       2:18.28
  2 Centry Williams              Unattached             2:19.90
  3 Veronica Sacido              DC Red Wings           2:21.41
  4 Dominique Lockhart           DC Red Wings           2:21.62
  5 Caitlin Lane                 Argyle-Lite (Ny)       2:22.48
  6 Ashley Ramsey                NY Starz (Ny)          2:23.51
  7 Avery Klein-Cloud            Kenyan Runners         2:26.67
  8 Ashley Armand                Unattached             2:27.34
  9 Briana Jackucewicz           Blazers TC (Nj)        2:27.46
 10 Claudia Francis              Starlets (Ny)          2:28.90
 11 Elise Wilkerson              United Stars (Pa       2:29.01
 12 Hannah Davidson              Argyle-Lite (Ny)       2:32.50

Girls 4x400 Meter Relay CHSSA HS
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Bishop Loughlin Memorial HS                         4:09.14
  2 Sacred Heart Academy                                4:11.50
  3 St John's Prep                                      4:13.51
  4 Saint John the Baptist Dhs                          4:14.12
  5 Holy Trinity HS                                     4:14.40
  6 Arch. Molloy HS                                     4:16.55

Girls 4x400 Meter Relay PSAL  HS
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
Section  1
  1 A Philip Randolph Campus HS                         3:56.17
  2 Dewitt Clinton HS                                   4:00.58
  3 Boys and Girls HS                                   4:04.02
  4 Harry S. Truman HS                                  4:05.70
  5 Clara Barton HS                                     4:10.39
  6 Benjamin Cardozo HS                                 4:15.62

Boys 4x400 Meter Relay PSAL  HS
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Dewitt Clinton HS                                   3:27.43
  2 South Shore HS                                      3:29.00
  3 Transit Tech HS                                     3:30.34
  4 Erasmus Hall Campus                                 3:33.84
  5 Boys and Girls HS                                   3:34.59
  6 Canarsie HS                                         3:41.25

Men 4x800 Meter Relay  College
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Penn State                                          7:43.69
  2 Princeton                                           7:44.55
  3 U Conn                                              7:44.84
  4 Duke                                                7:46.28
  5 Maine                                               7:49.01
 -- Rutgers                                                 DNS

Girls 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Nicole Blood                 Saratoga Springs       4:52.41
  2 Heahter Latauro              Grahamsville, NY       4:57.44
  3 Francis Koons                Allentown, PA          4:57.62
  4 Lindsay Ferguson             Saratoga Springs       4:58.50
  5 Amy Kelly                    Philadelphia, PA       4:59.75
  6 Laura Cummings               Bay Shore, NY          5:00.90
  7 Allison Kieffer              West Islip, NY         5:03.83
  8 Sarah Bowman                 Fauquier, VA           5:05.99
  9 Amie Schumacher              Waterbury, CT          5:20.71

Women 4x400 Meter Relay Eastern Col.
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 South Carolina                                      3:43.78
  2 Essex County College                                3:45.91
  3 Hampton                                             3:53.01
  4 Seton Hall                                          4:02.55
 -- Florida                                                 DNF
 -- St Johns                                                DNF

Men 4x400 Meter Relay Eastern Col.
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 South Carolina                                      3:21.22
  2 Princeton                                           3:22.74
  3 Penn State                                          3:25.71
  4 U Conn                                              3:28.59
 -- Seton Hall                                              DNF

Boys 1 Mile Run  HS
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Hakon DeVries                Hopewell Junct.        4:14.29
  2 Victor Gras                  Belmont, MA            4:15.45
  3 Brian McCabe                 Bronx, NY              4:18.85
  4 Jeremy Zagorski              Parisppany Hill,       4:20.35
  5 Gavin Coombs                 Jewett, CT             4:21.75
  6 Andre Silva                  Centereach, NY         4:22.03
  7 Ari Zamir                    Ridgewood, NJ          4:22.19
  8 Ahmed Haji                   West Hartford, C       4:23.24

Women 1000 Yard Run  College
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Letitia Gilkes               UT San Antonio         2:34.81
  2 Shannon Rowbury              Duke                   2:36.60
  3 Leticia Cerna                UT San Antonio         2:37.74
  4 Crystal Anyanwu              Seton Hall             2:42.10
 -- Keira Carlstrom              American Univ              DNS

Men 1 Mile Run Inv. College
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Richard Kiplagat             Iona                   4:19.64
  2 Phil Gaeta                   American Univ          4:20.09
  3 Jason Jabaut                 Villanova              4:20.90
  4 Sean Duffy                   American Univ          4:21.35
  5 Robert Dwyer                 Yale                   4:21.86
  6 Tyler Raymond                Manhattan Colleg       4:21.97

Boys 4x800 Meter Relay CHSAA HS
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Fordham Prep, Bronx, NY                             8:10.07
  2 Saint Anthony's HS                                  8:12.32
  3 Chaminade HS                                        8:15.16
  4 Kellenberg HS                                       8:17.70
  5 Xaverian HS                                         8:27.25
  6 Holy Trinity HS                                     8:32.40

Women 60 Meter Hurdles College
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Melaine Walker               Essex County Col          8.40
  2 Shamelia Marshall            Rutgers                   8.43
  3 Kellie Wells                 Hampton                   8.48
  4 Slevone Stoddard             South Carolina            8.60
  5 Teresa Covert                Univ of Albany            8.77
 -- Denise Raab                  St Johns                   DNF

Men 60 Meter Hurdles College
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Josh Walker                  Florida                   7.75
  2 David Oliver                 Howard                    7.77
  3 Travis Morancie              Seton Hall                8.10
  4 Chucki Ryan                  South Carolina            8.10

Girls 50 Meter Dash Fastest/NY
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mariah Claudio               St. Paneras               8.06
  2 Mya Lighty                   PS 145                    8.10
  3 Adrienne Alexander           Ps163                     8.10
  4 Shanetta Watts               PS 4                      8.15
  5 Anessa Steward               St. Charles               8.37
  6 Tysheena Oakley              PS 116                    8.43

Boys 50 Meter Dash Fastest/NY
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Andre Hewitt                 PS 155                    7.81
  2 Caleb Orange                 PS 290                    8.02
  3 Dimitri Patronis             Signal Hill               8.43
  4 Kareson Barnwell             Phsyl Academy             8.55
  5 Hamed Koroma                 PS 87                     8.62
  6 Marcos Aguilar               PS 249                    8.99

Girls 60 Meter Dash Fast/NYC  HS
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jessica Clarke               Bergtraum HS              7.74
  2 Neksha Franklin              Jefferson HS              7.74
  3 Shana Brown                  Bergtraum HS              8.09
  4 Rene Francis                 Evander ChildsHS          8.14
  5 Erika Sambala                Roosevelt HS              8.25
 -- Latoya Edwards               Clara Barton HS            DNS

Boys 60 Meter Dash Fast/NYC  HS
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jaleel Davis                 Boys/Girls HS             7.03
  2 Orlando Greenwood            Prospect Heights          7.07
  3 Francisco Santos             Lehman HS                 7.14
  4 Eric Pettaway                Mt. St Michael's          7.24
  5 Francisco Irizarry           Christ the King           7.33
  6 Jemel Williams               Dewitt  Clinton           7.40

Women 60 Meter Dash College
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kerron Stewart               Essex County Col          7.41
  2 Connie Moore                 Penn State                7.52
  3 Ara Towns                    Indiana                   7.53
  4 Erica Whipple                South Carolina            7.57
  5 Tysha Colon                  Seton Hall                7.74
  6 Samantha Griffin             Manhattan Colleg          7.92

Men 60 Meter Dash College
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mardy Scales                 Middle Tennessee          6.64
  2 Clement Campbell             NY Tech                   6.72
  3 Lee Prowell                  NY Tech                   6.74
  4 Ahmad Jasmine                Florida                   6.79
  5 Ernest Wiggins               Appalachian St            6.82
  6 Danny Johnson                Seton Hall                7.62
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec