Join/Renew Now

Results - USATF Region 14 Junior Olympic Cross Country Championships

11/23/03 - Woodward Park, CA

Bantam Girls 3 km

1. Heflin, Tiffany Silver State Striders 12:45
2. Mejia, Alyssa SJVTC 12:57
3. King, Amelia City Track 13:10
4. Huang, Cindy City Track 13:11
5. Kelch, Shelby Silver State Striders 13:31
6. Knight, Madison Silver State Striders 13:34
7. Gorman, Korrin McFarland Middle 13:37
8. Torquato, Nicole Pleasanton Heat 13:44
9. Stimson, Raechel Buffalo Chips 13:49
10. Brown, Jessica Buffalo Chips 13:53
11. Lawrence, Savanna Mustang Track Club 13:54
12. Saragoza, Mariah McFarland Middle 13:57
13. Malmrose, Rebecca Pleasanton Heat 13:58
14. Atkins, Kody Silver State Striders 14:00
15. Fry, Nicola City Track 14:01
16. Garcia, Corina McFarland Middle 14:10
17. Vargas, Mia Velocity 14:16
18. Etherton, Lyndsie UNA 14:21
19. Rosdahl, Victoria Pleasanton Heat 14:33
20. Camacho, Jacquline SJVTC 14:35
21. Chavez, Breann Pleasanton Heat 14:37
22. Brown, Angelyn Pleasanton Heat 14:46
23. Herring, Kristen SJVTC 15:06
24. Brand-Thomas, Itai City Track 15:12
25. Sprowl, Kaitlin Buffalo Chips 15:13
26. Moll, Rebecca Silver State Striders 15:34
27. Naranjo, Tanya Santa Cruz Track Club 15:35
28. Hillshiem, Brigitte Mustang Track Club 15:42
29. Zavala, Samantha McFarland Middle 15:44
30. Vollendoff, Alyssa UNA 15:53
31. Frazier, Susan Buffalo Chips 15:57.56
32. Chavez, Roxanne McFarland Middle 15:57.92
33. Villanueva, Annette Velocity 15:58
34. Purcell, Rita Santa Rosa Express 16:04
35. Munro, Stephanie Pleasanton Heat 16:05.26
36. Zepeda, Sylvia McFarland Middle 16:05.46
37. Sosa, Erika Silver State Striders 16:58
38. Speech, Melanie City Track 17:55

Team Scores

1. Silver State Striders
2. City Track
3. Pleasanton Heat

Bantam Boys 3 km

1. Paddeck, Nathan Buffalo Chips 12:01
2. Gonzales, Christian UNA 12:08
3. Albertson, Clay UNA 12:21
4. Smith, Robbie Buffalo Chips 12:26
5. Deuel, Parker Pleasanton Heat 12:47
6. Dietler,-Bennion, James Buffalo Chips 12:55
7. LaRowe, Wesley Vacaville Youth 13:01
8. Quintero, Alan Toby Masterson 13:02
9. McCarthy, Jake Pleasanton Heat 13:05
10. Alldredge Carter Velocity 13:09.45
11. Potter, Jake Pleasanton Heat 13:09.82
12. Jackson, Demetri Mustang Track Club 13:16
13. Yingling, Connor UNA 13:18.02
14. Rosdahl, Declan Pleasanton Heat 13:18.72
15. McConnell, Alexander Silver State Striders 13:20
16. Schmidt, Brady UNA 13:26
17. Hartman, Robert Buffalo Chips 13:33
18. Stoll, Sam Silver State Striders 13:43
19. Levin, William Silver State Striders 13:45
20. Gaertner, Ryan Palo Alto Lightning 13:48
21. Morell, Christpher UNA 13:51
22. Heinz, Christian Pleasanton Heat 13:52
23. Dalton, Justin UNA 14:03
24. Stoll, Zachary Silver State Striders 14:11
25. Misono, Tanner Buffalo Chips 14:24
26. Johnson, Kyle Pleasanton Heat 14:29
27. Stevens, Ryan Santa Cruz Track Club 14:30
28. Rosales, Christobal Toby Masterson 14:34
29. de Glymes, Travis Buffalo Chips 14:38
30. Warring, Kahale Pleasanton Heat 14:39
31. DiCianno, Nicky Silver State Striders 14:47
32. Bustamonte, Alex Toby Masterson 14:57
33. Brinson, Peter Silver State Striders 14:58
34. Berenshteyn, Roman Pleasanton Heat 14:59
35. Lawrence, Brandon Mustang Track Club 15:06
36. Miller, Jack Silver State Striders 16:03

Team Scores

1. Buffalo Chips
2. Pleasanton Heat
3. Silver State Strider

Midget Girls 3 km

1. Bradshaw, Danzel Vallejo PAL Steppers 11:52
2. Taylor, Jacque Santa Rosa Express 11:58
3. Pascale, Hayley Los Gatos Athletic Assoc. 12:02
4. Rux, Jessica Los Gatos Athletic Assoc. 12:07
5. Nast, Katie Los Gatos Athletic Assoc. 12:11
6. Saylor, Catherine UNA 12:12
7. Vargas, Cosette Velocity 12:22
8. Boyd, Sarah San Luis Obispo Track 12:24
9. Schneider, Chelsea Castro Valley Track Club 12:26
10. Votaw, Taylor Velocity 12:28
11. Briscoe, Haley Buffalo Chips 12:31
12. Steyer, Evelyn City Track 12:36
13. Laiacona, Cynthia UNA 12:38
14. Crowder, Laken Silver State Striders 12:42.39
15. Hood, Nicole Pleasanton Heat 12:42.80
16. Speedy, Amanda Los Gatos Athletic Assoc. 12:52.17
17. Bergman, Jennifer Los Gatos Athletic Assoc. 12:52.69
18. Brown, Natasha Buffalo Chips 12:53
19. Seldin, Helen Buffalo Chips 12:57
20. VanAntwerp, Adrienne Silver State Striders 12:59.12
21. Ruzette, Josephine Silver State Striders 12:59.40
22. Griffin, Carley UNA 13:01
23. Malane, Maria Buffalo Chips 13:06
24. Odell, Rachael Buffalo Chips 13:23
25. Cullin, Krista Buffalo Chips 13:24
26. Cutting, Allison Buffalo Chips 13:31
27. Arreola, Maria McFarland Middle 13:49
28. Mangiaracina, Sara Silver State Striders 13:53
29. Turner, Ashley Silver State Striders 13:58
30. Seaman-DeGan, Kelsey Buffalo Chips 14:00
31. Howard, Sara Silver State Striders 14:18
32. Prentice, Janae Silver State Striders 14:23
33. Petrillo, Stephanie Los Gatos Athletic Assoc. 14:39
34. Ohanesian, Kaitlin UNA 15:16
35. Goulart, Danielle UNA 15:24
36. Rosales, Neiril Toby Masterson 15:37
37. Moll, Rachel Silver State Striders 15:42
38. Bauer, Samantha Buffalo Chips 15:45

Team Scores

1. Los Gatos Athletic Association
2. Buffalo Chips
3. Silver State Striders

Midget Boys 3 km

1. Langford, James Pleasanton Heat 11:27
2. Schlager, Nicholas Silver State Striders 11:31
3. Callen, Drew Pleasanton Heat 11:32
4. Villanueva, Jonathan Velocity 11:34
5. Fuentes, Adrian Pleasanton Heat 11:42
6. Anderson, Robert Salinas Valley Track Club 11:47
7. Mark, Ethan Diablo Valley 11:55
8. Young, Michael Santa Cruz 11:57
9. Louthan, Mikkie UNA 12:05
10. Lok, Ryan Pleasanton Heat 12:05.94
11. Goorabian, Drew UNA 12:13
12. Gaertner, Christopher Palo Alto Lightning 12:14
13. Odenheimer, Zachary Los Gatos Athletics 12:15
14. McGlothlin, Joshua Silver State Striders 12:16
15. Cole, Kellen Castro Valley 12:17
16. Delaplain, Sean Silver State Striders 12:21
17. Beam, David Los Gatos Athletic Assoc. 12:22
18. Flores, Eduardo Silver State Striders 12:27.01
19. deGlymes, Nicholas Buffalo Chips 12:27.96
20. Mismo, Colton Buffalo Chips 12:32
21. Ortega, Joel McFarland Middle 12:36
22. Torquato, John Pleasanton Heat 12:37
23. Perez, Marco McFarland Middle 12:39
24. Handel, Christopher McFarland Middle 12:41
25. Yingling, Jordan UNA 12:50
26. Lewis, Nick Buffalo Chips 13:00
27. Meggerson, Malcom Vallejo PAL Steppers 13:17
28. Garcia, Eduardo McFarland Middle 13:26
29. Briones, Marco McFarland Middle 13:27
30. Anderson, Justin Silver State Striders 13:32
31. Gomez, Jose McFarland Middle 13:33
32. Winter, Dayton Velocity 13:37
33. Barajas, Octavio McFarland 13:40
34. Desouki, Ismail Pleasanton Heat 13:46
35. Chavez, Kyle UNA 14:29
36. Goertzen, Michael UNA 14:43
37. Orsonio, Pedro Toby Masterson 16:28
38. Stratman, Ryan Pleasanton Heat 16:33

Team Scores

1. Pleasanton Heat
2. Silver State Striders
3. McFarland Middle

Youth Girls 4 km

1. Lawrence, Marie Silver State Striders 14:45
2. Hannah, Tiffany Velocity 15:46
3. Cruz, Mikal Velocity 16:14
4. Lajeunesse, Nicole Silver State Striders 16:15.55
5. Townsend, Kaela Los Gatos Athletic Assoc. 16:15.90
6. Slater, Joelle Silver State Striders 16:21
7. Chavez, Ashley Pleasanton Heat 16:24
8. Celaya, Morgan Los Gatos Athletic Assoc. 16:26.13
9. Atkins, Hagen UNA 16:26.13
10. Works, Christy Silver State Striders 16:27
11. Stratman, Ashley Pleasanton Heat 16:31
12. LaPonte, Jessica Pleasanton Heat 16:33.14
13. Huang, MayC Pleasanton Heat 16:33.46
14. Allioti, Sara Pleasanton Heat 16:33.77
15. Cooper, Katrin Los Gatos Athletic Assoc. 16:34
16. McGlothlin, Dianna UNA 16:42
17. Richers, Sheena Buffalo Chips 16:58
18. Stam, Danielle Silver State Striders 16:59
19. Baccala, Lauren Silver State Striders 17:04
20. Cruz, Katie Velocity 17:05
21. Steedman, Zoe Silver State Striders 17:17
22. Adams, Caroline City Track 17:18
23. Carlquist, Kelly Los Gatos Athletic Assoc. 17:24
24. Williams, Sarah Los Gatos Athletic Assoc. 17:26
25. Gonzales, Allison UNA 17:27
26. MacDonald, Cory Pleasanton Heat 17:31
27. Lackner, Amy UNA 17:33
28. Golan, Shelby UNA 17:42
29. Sparks, Michelle Los Gatos Athletic Assoc. 17:46
30. Dalton, Jordan UNA 17:53
31. Morrison-Rivas, Alexandria Velocity 18:07
32. Lawrence, Brooke Silver State Striders 18:18
33. Schob, Caitlin Velocity 18:19
34. Radanich, Lauren Los Gatos Athletic 18:29
35. Lowry, Caroline Pleasanton Heat 18:38
36. Paddock, Merie Buffalo Chips 18:41
37. Reid, Rachel Silver State Striders 19:03
38. Collins, Jennifer Los Gatos Athletic 19:18

Team Scores

1. Silver State Striders
2. Pleasanton Heat
3. Los Gatos Athletic Association

Youth Boys 4 km

1. Petrillo, Matthew Los Gatos Athletic Assoc. 14:05
2. Beach, Nate Diablo Valley 14:43
3. Shee, Matt Los Gatos Athletic Assoc. 15:00
4. Reilly, Patrick Godspeed Wings 15:01
5. Tibaduiza, Bryan Silver State Striders 15:03
6. Frazier, Nathan Buffalo Chips 15:05
7. Withers, Joe Santa Rosa Express 15:06
8. MacCallister, Jerry Los Gatos Athletic Assoc. 15:08
9. Livingston, Rye Los Gatos Athletic Assoc. 15:10.12
10. Hayashi, Kai Los Gatos Athletic Assoc. 15:10.76
11. Rodriguez, Leobardo McFarland 15:10.76
12. Dekker, Dion SJVTC 15:16
13. Schneider, Wesley Castro Valley 15:19
14. Calhoun, Jack City Track 15:20
15. Leonio, Gina Golden State Track Club 15:24
16. Airola, Travis Godspeed Wings 15:27.44
17. Troxel, Ryan Diablo Valley 15:27.88
18. Johnson, Michael Los Gatos Athletic Assoc. 15:34
19. Sawyer, Dane Los Gatos Athletic Assoc 15:40
20. Hernandez, Jose McFarland Middle 15:41
21. Howell, Justin Silver State Striders 15:42
22. Medina, Armando McFarland Middle 16:00
23. Ryan, Michael Godspeed Wings 16:04
24. Villarreal, Dario McFarland Middle 16:12
25. Winter, Austin Velocity 16:20.25
26. Atkins, Nolan Silver State Striders 16:20.70
27. Bowman, Chris McFarland Middle 16:25
28. Grant, Chase Godspeed Wings 16:49
29. Vukovich, Cody Silver State Striders 16:50
30. Gomez, Jesus McFarland Middle 16:52
31. Webb, Travis Godspeed Wings 16:54
32. Herrick, Grant Godspeed Wings 16:55
33. Joy, Andrew Pleasanton Heat 17:22
34. Sosa, Martin Silver State Striders 18:00
35. Beam, Michael Los Gatos Athletic 18:10
36. Rice, Brenden Godspeed Wings 18:14
37. Brinson, Spencer Silver State Striders NT

Team Scores

1. Los Gatos Athletic Association
2. McFarland Middle
3. Godspeed Wings

Intermediate Girls 5 km

1. Glenn, Daryan Silver State Striders 19:20
2. McNair, Cherise UNA 20:03
3. Bradshaw, Caprice UNA 20:30
4. Crouch, Kim UNA 20:54.20
5. Lee, Jacqueline UNA 20:54.42
6. Brinson, Anna Silver State Striders 21:18
7. Frazier, Karen Buffalo Chips 21:50
8. Meggerson, Daniel Vallejo PAL Steppers 22:02
9. Prentice, Annie UNA 22:50
10. Myer, Megan Silver State Striders 23:23
11. Alexander, Megan UNA 24:24.55
12. Steinkamp, Allison UNA 24:24.77
13. Gregg, Kaitlin UNA 24:25

Intermediate Boys 5 km

1. Parker, Joseph Silver State Striders 16:13
2. Elam, Jimmy Pleasanton Heat 16:42
3. Elvick, Robert Silver State Striders 16:50.03
4. Tibaduiz, Raul Silver State Striders 16:50.38
5. Bedell, Sam Silver State Striders 16:50.91
6. Geib, Daniel Silver State Striders 17:25
7. Van Antwerp, Michael Silver State Striders 17:27
8. Delaplain, Patrick Silver State Striders 17:34
9. Gomez, Juan Pleasanton Heat 17:35
10. Hausauer, Matt Silver State Striders 17:54
11. Russell, Scott Pleasanton Heat 17:59
12. Knorr, Robert Pleasanton Heat 18:34
13. Williams, Nick Pleasanton Heat 18:53
14. Smith, Erik Mustang Track Club 19:11
15. Buckle, Bruce UNA 19:57
16. Henriquez, Rick Mustang Track Club 20:19

Team Scores

1. Silver State Striders
2. Pleasanton Heat

Young Women 5 km

1. Lawrence, Collier Silver State Striders 17:58
2. Wachter, Erin UNA 19:58
3. Glenn, Michelle Silver State Striders 20:20
4. Bolsta, Shanel UNA 20:22
5. Gruber, Andrea UNA 20:33
6. Vaughn, Katie UNA 21:20
7. Hartman, Katie Buffalo Chips 21:27
8. Burkhardt, Amanda UNA 24:42
9. Croall, Caitlin UNA 24:43
10. Weathers, Rachel UNA 25:23
11. Meltvedt, Mairen UNA 25:24

Young Men 5 km

1. Cardenas, Jonathan Silver State Striders 16:18
2. Barajas, Sergio UNA 17:27
3. Montes, Jay UNA 17:56
4. Anderson, Leif Silver State Striders 18:46
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec