Join/Renew Now

Results - USATF Pacific Northwest Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/9/03 - Seattle, WA

3 km Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wood, Tamara              10 Rain City                13.17
  2 Kennedy, Becca            10 Rain City                13.24
  3 Poplawski, Alisa           9 Issq Gliders             13.49
  4 McGanney, Samantha         8 Rain City                13.55
  5 Nigro, Kelly               8 Flan Clan                14.05
  6 Titcomb, Oxhna            10 Rain City                14.07
  7 Sahl, Kendall              8 Rain City                14.24
  8 Steele, Leah               9 Rain City                14.29
  9 Baker, Brianna            10 Cascade                  14.40
 10 Green, Elizabeth           9 Cascade                  15.17
 11 Larson, Kristen           10 Cascade                  15.58
 12 Ferris, Lorin              9 Cascade                  16.55
 13 Boller, LaMaria           10 Cascade                  18.03
 14 Eman, Parisa               9 Issq Gliders             18.52

3 km Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dear, Annie               12 Cascade                  11.28
  2 Kearney, Erin             12 Una                      11.35
  3 Lord, Sarah               12 Cascade                  12.08
  4 Baughn, Kelsey            11 Cascade                  12.16
  5 Osborn, Erica             11 Cascade                  12.17
  6 Steele, Alanna            12 Cascade                  12.19
  7 Meler, Holly              12 Flan Clan                12.23
  8 McMahon, Devin            11 Cascade                  12.31
  9 D'Aguiar, TiaAnn          12 Fed Way                  12.49
 10 Theus, Jessica            12 Fed Way                  13.13
 11 Knight, Nina              10 Fed Way                  13.29
 12 Urbano, Michael           12 Una                      13.41
 13 Copernell, Alexis         11 Fed Way                  13.45
 14 Boler, Britney            12 Cascade                  13.47
 15 Heffernan, Agen           12 Cascade                  13.52
 16 Alejo, Karen              11 Flan Clan                13.56
 17 Vardell, Kathleen         12 Una                      13.59
 18 Hart, Chrissy             11 Fed Way                  14.11
 19 Evans, Molly              12 Fed Way                  14.15
 20 Vardell, Victoria         12 Una                      14.25
 21 Gonzalez, Deizi           11 Flan Clan                14.55
 22 Biddix, Taylor            11 Flan Clan                15.06
 23 Argyle, Christi           11 Issq Gliders             15.21
 24 Ast, Terah                10 Flan Clan                15.27
 25 Perkins, Britta           12 Cascade                  16.06
 26 Forgrave, Becky           11 Cascade                  16.57
 27 Birkhead, Ashley          11 Flan Clan                18.31
 28 Martinez, Jessica         11 Flan Clan                20.17

4 km Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cochran, Nicole           13 So Hill Strds            15.11
  2 Grannemann, Tess          14 So Hill Strds            16.14
  3 Burns, Chelsea            13 Issq Gliders             16.26
  4 Braham, Chaya             14 Una                      16.37
  5 Bisignano, Catherine      13 Rain City                16.43
  6 Baker, Meghan             13 So Hill Strds            16.47
  7 Cushing, Liisa            14 So Hill Strds            17.35
  8 Harris, Amy               14 So Hill Strds            17.44
  9 Laweryson, Annie          14 So Hill Strds            17.46
 10 Chevalier, Megan          14 So Hill Strds            18.04
 11 Ginsberg, Alicia          14 So Hill Strds            18.13
 12 Hendricksen, Kayla        13 Rain City                18.43
 13 Miller, Jessica           13 Flan Clan                19.05
 14 Renouard, Francesca       13 Rain City                20.00
 15 Martin, Leah              13 Rain City                21.40
 16 Garrison, April           13 Rain City                24.34

5 km Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Becky           15 Fed Way                  19.39
  2 Bakeman, Mary             15 Una                      19.52
  3 Southcote-Want, Kate      14 Una                      20.16
  4 McKenzie, Danica          16 Fed Way                  21.17
  5 Barney, Kimberly          15 Fed Way                  21.38
  6 Melrose, Stephanie        16 Fed Way                  21.51
  7 Norgard, Kelly            16 Rain City                21.56
  8 Fraley, Gabby             15 Rain City                22.06
  9 Gaudette, KC              17 Fed Way                  22.45
 10 Shrum, Tiffany            15 Flan Clan                22.47
 11 Smith, Brittany           16 Fed Way                  23.58

5 km Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Moriarty, Mary            17 Rain City                19.44
  2 Branch, Brittany          17 Fed Way                  20.34
  3 Kuhn, Tracy               18 Una                      20.35
  4 Miller, Lexie             16 Fed Way                  21.06
  5 Frost, Claire             17 Una                      21.32
  6 Uhlig, Emily              17 Issq Gliders             22.48

3 km Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pogue, Jacob              10 So Hill Strds            12.05
  2 Martin-Noble, Geoffrey     9 Rain City                12.46
  3 Heidenreich, Noah          9 Rain City                13.00
  4 Earnhardt, Tyler          10 Rain City                13.06
  5 Cabe, Nathaniel            9 Issq Gliders             13.15
  6 Symmes, Keegan             9 Issq Gliders             13.25
  7 Goldstone, David           8 So Hill Strds            13.26
  8 Jasperson, James           8 Barron Park Strd         13.33
  9 Bannick, Jonathan         10 Issq Gliders             13.38
 10 Matthews, Drew             9 Issq Gliders             13.42
 11 VanAchte, Kelly            9 So Hill Strds            13.54
 12 D'Aguiar, Daniel          10 So Hill Strds            14.03
 13 Brown, Antonio             8 Rain City                14.04
 14 Larsen, John              10 So Hill Strds            14.20
 15 Valentine, Michael         9 So Hill Strds            14.52
 16 Westenbroek, Tyler         9 Issq Gliders             15.00
 17 Garrison, Kirk             7 Rain City                15.18
 18 Feiler, Johnnhy           10 Issq Gliders             15.26
 19 Bingham, Grant             8 So Hill Strds            15.35
 20 Melrose, Marshall          8 So Hill Strds            15.40
 21 Hartman, Andrew           10 Issq Gliders             17.21
 22 Devine, Cameron            9 So Hill Strds            17.29

3 km Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Berhe, Abraham            12 Rain City                11.22
  2 VanAchte, Conor           12 Cascade                  11.28
  3 Guilleaume, Tom           12 Rain City                11.32
  4 McGanney, Jake            11 Rain City                11.37
  5 Bernard, Sterling         11 Fed Way                  11.44
  6 Walsh, Eric               11 Fed Way                  11.47
  7 Colyer, Troy              11 Issq Gliders             11.54
  8 Albertson, Cameron        12 Cascade                  11.55
  9 Massingill II, Guy        12 Fed Way                  12.00
 10 McDonald, Charlie         12 Cascade                  12.02
 11 Radford, Eric             12 Fed Way                  12.05
 12 Garrison, Ethan           11 Rain City                12.13
 13 Said, Fuadi               11 Rain City                12.29
 14 Robinson, Steven          11 Rain City                12.37
 15 McConaughy, Joseph        12 Rain City                12.38
 16 Frerker, Mark             11 Issq Gliders             12.39
 17 Bailey, Corde             12 Rain City                12.49
 18 Burns, Keegan             11 Issq Gliders             12.52
 19 Melrose, Christopher      11 Cascade                  12.56
 20 Berglund, Stephen         12 Fed Way                  12.57
 21 Bice, Eric                11 Issq Gliders             13.04
 22 Ferris, Robert            11 Cascade                  13.16
 23 McDevitt, Max             11 Issq Gliders             13.18
 24 Williams, Lukas           12 Fed Way                  14.04
 25 Rosell, Ryan              12 Issq Gliders             14.13
 26 Johnson, Keenan           11 Cascade                  14.17
 27 May, Zach                 12 Cascade                  14.29
 28 Looi, Terence             11 Issq Gliders             15.09
 29 Cowan, Hunter             12 Fed Way                  15.13

4 km Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Frerker, Matthew          14 Issq Gliders             13.32
  2 Tufa, Amin                13 Rain City                14.12
  3 Brown, Kris               14 Rain City                14.19
  4 Peters, Colby             13 Cascade                  14.27
  5 Cowan, Julian (Blake)     13 Fed Way                  14.53
  6 Helm, Justin              13 Fed Way                  15.03
  7 Cutforth, Tyler           14 Una                      15.10
  8 Green, Andrew             14 Cascade                  15.17
  9 daPonte, Drake            13 Issq Gliders             15.24
 10 Martinez, Jose            14 Rain City                15.25
 11 Bailey, Tamasz            13 Rain City                15.28
 12 Jardine, Jon-Erik         13 Rain City                15.29
 13 Englund, Justin           13 Fed Way                  15.36
 14 Sahl, Andrew              13 Rain City                15.38
 15 Dance, Jacob              14 Cascade                  15.39
 16 Bannick, Nathan           13 Issq Gliders             15.44
 17 Allen, Elliot             14 Rain City                15.57
 18 Merdich, Jeffrey          14 Fed Way                  16.08
 19 Buckley, Michael          13 Issq Gliders             16.09
 20 Stansell, Roy             14 Fed Way                  16.11
 21 Larson, Caleb             13 Fed Way                  16.12
 22 Falconer, Colin           13 Issq Gliders             16.14
 23 Byron, Mitchell           13 Issq Gliders             16.24
 24 Minsk, Aaron              13 Cascade                  16.30
 25 Duchscherer, Ryan         14 Fed Way                  16.31
 26 Wimbish, Jason            14 Rain City                16.46
 27 Montgomery, Rory          13 Issq Gliders             16.56
 28 Bannick, David            13 Issq Gliders             17.08
 29 Poplawski, Alex           13 Issq Gliders             17.11
 30 Erickson, Wesley          13 Rain City                17.15
 31 Martin, Paul              14 Cascade                  17.16
 32 Joyce, Brian              14 Cascade                  17.18
 33 VandenBos, William        13 Rain City                17.28
 34 Taylor, Daniel            14 Una                      17.38
 35 Yates, Malcolm            13 Rain City                19.19
 36 Gordon, Jeremu            14 So Hill Strds            20.24
 37 Huitt, Kyle               13 Una                      20.33

5 km Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brown, Josh               16 Una                      16.28
  2 Kaftanski, Matthew        16 Rain City                16.38
  3 Smargiassi, Dominic       16 Fed Way                  16.40
  4 Chinchar, Michael         15 Fed Way                  16.54
  5 O-Donoghue-McDonald, Max  15 Una                      16.56
  6 Saba, Scott               15 Fed Way                  17.00
  7 Furin, Corey              16 Una                      17.03
  8 Kirschner, Nick           16 Rain City                17.08
  9 Bjella, Keith             16 Rain City                17.22
 10 Roberts, Jake             16 Una                      17.23
 11 Berhe, Yonas              15 Rain City                17.35
 12 Holt, Doug                15 Cascade                  17.42
 13 Meis, Chad                15 Fed Way                  17.50
 14 Corlew, Vincent           16 Cascade                  17.58
 15 Looi, Alex                14 Issq Gliders             18.00
 16 Welch, Nick               15 Rain City                18.01
 17 Kinman, Grant             16 Una                      18.02
 18 Thomas, Tyler             16 Fed Way                  18.03
 19 Bonsey, Bobby             16 Cascade                  18.04
 20 Hayes, John               15 Una                      18.05
 21 Johnson, Tom              16 Rain City                18.15
 22 Bentley, Peter            16 Cascade                  18.47
 23 Smyth, Alex               15 Cascade                  19.30
 24 Wyatt, Lars               15 Cascade                  19.38
 25 Sullivan, Riley           15 Rain City                19.50
 26 DeSanto, Shawn            15 Fed Way                  19.56
 27 Huitt, Mike               15 Una                      20.00
 28 Randall, Andy             16 Fed Way                  20.16
 29 Bannan, Sean              16 Una                      20.48
 30 Carlin, Mathew            15 Fed Way                  21.54

5 km Run CC Young Men
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fuller, Andrew            17 Fed Way                  16.17
  2 Resetar, Jr., Johnathan   17 Una                      16.19
  3 Sundquist, James          18 Fed Way                  16.34
  4 Lucero, Daniel            17 Una                      16.47
  5 Manthey, Grant            16 Una                      16.58
  5 Dryver, Jon               17 Una                      16.58
  7 Moriarty, Tim             18 Rain City                17.04
  8 Lim, Daniel               17 Fed Way                  17.11
  9 Norton, Brandon           17 Fed Way                  17.52
 10 Wall, Brian               17 Fed Way                  17.59
 11 Dunning, Allan            16 Fed Way                  18.07
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec