Join/Renew Now

Results - USATF Oregon Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/15/03 - Sandy, OR

3 km Run CC Bantam Girls
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Shannon Mahoney           93 Beaverton TC          12:28.6
  2 Nora Wilson               93 Em.Valley TC          13:02.3
  3 Racheal Parker            93 Em.Valley TC          13:16.6
  4 Amanda Craig              93 Beaverton TC          13:51.7
  5 Leslie Otteson            93 Beaverton TC          17:07.8
  6 Kelli Mahoney             94 Beaverton TC          17:23.5
  7 Dakota Kendell            93 Robin HoodTC          17:27.1
  8 Calli Dowdy               93 Em.Valley TC          17:34.7
  9 Sarah Werhane             94 Beaverton TC          17:38.7
 10 Hailey Saw                93 Salem Track Club      17:48.7
 11 Hailey Stoner             93 Robin HoodTC          18:34.4
 12 Lila Hawkinson            93 Team Excellence       18:36.0
 13 Rachael Nelson            93 Team Excellence       18:53.5
 14 Ashley Burger             94 Salem Track Club      19:06.1
 15 Nicole Jones              94 Salem Track Club      19:15.7
 16 Emily Ott                 94 Zepher Track Club     19:32.8
 17 Madeline Punches          94 Unattached            19:33.8
 18 Alyssa Clark              94 Unattached            19:45.9
 19 Sasha Kochinski           94 Salem Track Club      19:50.9
 20 Taylor Rodabaugh          94 Robin HoodTC          19:55.1
 21 Candice Holt              93 RiverCity TC          19:56.2
 22 Rianna Mariman            94 Robin HoodTC          20:00.4
 23 Mikaela Milner            94 Robin HoodTC          20:08.2
 24 Victoria Sabrowski        94 Salem Track Club      20:20.4
 25 Anne Christainsen         93 Beaverton TC          21:47.4

Team Scores
==============================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5
==============================================================
   1 Beaverton Track Club         16    1    2    3    4    6
      Total Time:  1:18:30.30
         Average:    15:42.06
   2 Robin Hood Track Club        52    5    8   12   13   14
      Total Time:  1:36:05.20
         Average:    19:13.04
   3 Salem Track Club             52    7    9   10   11   15
      Total Time:  1:36:21.80
         Average:    19:16.36


3 km Run CC Bantam Boys
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Nate Normo                94 Milwaukie TC          12:01.0
  2 Marcus Henry              93 Milwaukie TC          12:11.3
  3 Jackson Baker             94 RiverCity TC          12:19.1
  4 Ciaran Smythe             94 Milwaukie TC          12:27.7
  5 Zach Fry                  94 RiverCity TC          12:29.3
  6 Spencer Smith             93 Unattached            12:34.6
  7 Daniel Bellissimo         93 Em.Valley TC          12:43.0
  8 Collin Bates              93 Team Oregon           12:49.7
  9 Clay Stoner               94 Milwaukie TC          13:02.6
 10 Blaine Morgan             94 Milwaukie TC          13:02.8
 11 Andrew Valdez             93 Unattached            13:22.1
 12 Erick Moore, Jr.          93 RiverCity TC          13:31.2
 13 Conor Smythe              94 Milwaukie TC          13:35.9
 14 Bobby Lindburg            93 Zepher Track Club     13:36.7
 15 Caleb Morgan              93 Salem Track Club      13:39.4
 16 Jacob Morgan              93 Salem Track Club      13:48.4
 17 Markehl Dumas             94 RiverCity TC          14:03.7
 18 Eli Joseph Patrick        93 Milwaukie TC          14:07.8
 19 Jacob Frasier             94 Unattached            14:36.9
 20 Conor Tracey              94 Em.Valley TC          15:20.8
 21 Joshua Saw                94 Salem Track Club      15:27.6
 22 Samuel Ruck               94 Salem Track Club      15:28.3
 23 DeVante' Moore            94 RiverCity TC          15:47.1
 24 Jacob LaCasse             93 Zepher Track Club     17:00.5

Team Scores
==============================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5
==============================================================
   1 Milwaukie Track Club         20    1    2    4    6    7
      Total Time:  1:02:45.40
         Average:    12:33.08
   2 River City Track Club        38    3    5    8   10   12
      Total Time:  1:08:10.40
         Average:    13:38.08


3 km Run CC Midget Girls
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Haylee Ney                91 Milwaukie TC          11:21.4
  2 Courtney Hochstetler      92 Milwaukie TC          11:59.6
  3 Katherine Waugh           91 Sos                   12:05.0
  4 Kerna Harvey              91 Unattached            12:09.3
  5 Kate Jette                92 Milwaukie TC          12:41.0
  6 Francesca Frasier         91 Unattached            12:42.7
  7 Erica Nelson              91 Team Excellence       12:48.4
  8 Alyssa O'Connor           91 Milwaukie TC          12:52.2
  9 Alexa Kearns              91 Milwaukie TC          13:01.2
 10 Kathryn Olson             91 Milwauk. Tc2          13:23.5
 11 Andra Thompson            92 Milwaukie TC          13:33.7
 12 Elaina Ransford           92 Ptld W RC             13:34.9
 13 Cristal Delagdo           91 Unattached            13:39.8
 14 Eleke Neuenschwander      91 Milwauk. Tc2          13:40.7
 15 Allison Wisniewski        92 RiverCity TC          13:47.5
 16 Cassandra Petersen        91 RiverCity TC          13:56.8
 17 Payton Schutte            92 Milwaukie TC          13:58.6
 18 Sara Kennel               92 RiverCity TC          14:01.6
 19 Emily Volk                91 Sos                   14:21.1
 20 Jennifer Lucas            92 Panther RC            14:23.4
 21 Caylee Wagner             91 Track CityTC          14:31.4
 22 Amber Whittaker           91 Milwauk. Tc2          14:33.2
 23 Kaeli Shanley             92 Pace Setter Youth     14:38.1
 24 Katie Mariman             91 Milwauk. Tc2          14:47.1
 25 Margaret Clement          92 Milwauk. Tc2          15:10.5
 26 Hailey Petersen           92 Unattached            15:49.8
 27 Carly Caplener            92 Milwauk. Tc2          16:01.2
 28 Pearl Shapland            91 Em.Valley TC          16:04.9

Team Scores
==============================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5
==============================================================
   1 Milwaukie Track Club         15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:01:55.40
         Average:    12:23.08
   2 Milwaukie Track Club2        47    6    8   10   11   12
      Total Time:  1:11:35.00
         Average:    14:19.00


3 km Run CC Midget Boys
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Nathan Mathabane          91 Multnomah AC          10:28.1
  2 John Paden                92 Multnomah AC          10:51.0
  3 Austin Arguello           91 Multnomah AC          11:00.0
  4 Narvie Noble              91 RiverCity TC          11:11.5
  5 Thomas Turina             91 RiverCity TC          11:14.5
  6 Benton Urquhart           91 Unattached            11:17.0
  7 Danny Maeda               91 Multnomah AC          11:25.6
  8 Brandon Kohler            91 RiverCity TC          11:27.6
  9 Daniel Ochs               91 Robin HoodTC          11:33.5
 10 Eamonn Kerr-Daly          91 Em.Valley TC          11:35.7
 11 Brian Youngren            91 Salem Track Club      11:41.8
 12 Brandon Knutson           91 Multnomah AC          11:46.7
 13 Daniel Dunagan            92 Unattached            11:48.6
 14 Hunter Knoll              92 Panther RC            11:49.1
 15 Cameron Cruscial          92 Team Excellence       12:07.0
 16 Jeff Veysey               91 Zepher Track Club     12:07.5
 17 Andrew Jordon             92 Multnomah AC          12:23.1
 18 Cameron Knutson           91 Multnomah AC          12:28.6
 19 Aziz Muhammed             92 Multnomah AC          12:35.3
 20 Drew LaMaita              91 Panther RC            12:35.7
 21 Chris LaMaita             91 Panther RC            12:43.0
 22 Dylan Marchek             92 Multnomah AC          12:51.9
 23 Nick Vaselenuck           92 Zepher Track Club     13:09.1
 24 Scott McCann              91 Em.Valley TC          13:21.5
 25 Sebastian Clark           92 RiverCity TC          13:28.5
 26 Alex Kennedy              91 RiverCity TC          13:29.5
 27 Kyle Colwell              92 Panther RC            13:44.1
 28 Elliot Baker              91 RiverCity TC          13:44.6
 29 Nick Rhein                91 Salem Track Club      13:54.6
 30 John Kiersey              91 Beaverton TC          14:01.8
 31 Richard Brown             91 RiverCity TC          14:05.5
 32 Alex Seleen               92 RiverCity TC          14:06.1
 33 Brit Cornwell             92 RiverCity TC          14:18.8
 34 Nathan Arnold             92 RiverCity TC          15:03.9

Team Scores
==============================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5
==============================================================
   1 Multnomah Athletic Club      20    1    2    3    6    8
      Total Time:    55:31.40
         Average:    11:06.28
   2 River City Track Club        41    4    5    7   12   13
      Total Time:  1:00:51.60
         Average:    12:10.32


4 km Run CC Youth Girls
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Kelsey Klettke            90 Multnomah AC          14:54.4
  2 Casey Masterson           89 Em.Valley TC          14:57.3
  3 Michelle Dettmann         90 Cent.TC               15:29.4
  4 Elise Manley              89 Milwaukie TC          15:36.4
  5 Diana Sanchez             89 Unattached            15:48.7
  6 Ashley Braniff            90 Panther RC            15:52.1
  7 Mikayla Bradbury          89 Multnomah AC          15:59.7
  8 Sky Swan                  89 Multnomah AC          16:15.6
  9 Nori Rice                 89 Em.Valley TC          16:17.2
 10 Ester Shapland            90 Em.Valley TC          16:22.9
 11 Jennifer Hague            90 Zepher Track Club     16:27.6
 12 Alisha Paden              90 Multnomah AC          16:31.1
 13 Jessica Dowdy             89 Em.Valley TC          16:41.0
 14 Janelle Everetts          90 Salem Track Club      16:54.2
 15 Leah Gustafson            90 Multnomah AC          16:54.8
 16 Heather Thomson           90 Em.Valley TC          17:27.7
 17 Megan Everetts            90 Salem Track Club      17:33.3
 18 Kelsey Drechsler          90 Em.Valley TC          17:37.0
 19 Hillary Hilden            90 Panther RC            17:56.1
 20 Breanne Whitlock          89 Unattached            18:10.0
 21 Margo Otteson             90 Multnomah AC          18:27.1
 22 Brittany Alexander        89 Zepher Track Club     18:29.3
 23 Carma Hiland              90 RiverCity TC          18:43.5
 24 Erin Krein                89 Unattached            18:51.9
 25 Brandy Brown              90 Em.Valley TC          19:12.2
 26 Ali Grove                 90 Zepher Track Club     19:30.5
 27 Amy McDonald              89 Unattached            19:40.0
 28 Jessica Martz             90 RiverCity TC          19:46.4
 29 Delane Petersen           90 Team Excellence       20:33.1
 30 Jonetta Blum              89 Unattached            20:37.3

Team Scores
==============================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5
==============================================================
   1 Multnomah Athletic Club      24    1    3    4    7    9
      Total Time:  1:20:35.60
         Average:    16:07.12
   2 Emerald Valley Track Club    31    2    5    6    8   10
      Total Time:  1:21:46.10
         Average:    16:21.22


4 km Run CC Youth Boys
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Joshua Frasier            89 Unattached            13:15.4
  2 Sam Wotipka               89 Bowerman AC           13:16.6
  3 Jakob Keyser              89 Unattached            13:29.1
  4 Nathan Knutson            89 Bowerman AC           13:36.0
  5 Colin Tracey              89 Em.Valley TC          13:51.8
  6 Taylor Bergman            89 Bowerman AC           13:52.9
  7 Ry Petersen               89 Unattached            13:58.4
  8 Cameron Sparr             89 Oregon Rrc            14:00.1
  9 Joseph Bittner            90 Bowerman AC           14:01.6
 10 Jacob Goertz              90 Unattached            14:04.0
 11 Taylor Morgan             89 Bowerman AC           14:05.2
 12 Adrian Unkeles            90 Bowerman AC           14:08.6
 13 Sam Rice                  89 Bowerman Ac2          14:13.7
 14 Darrrick Waugh            89 Sos                   14:16.2
 15 Brice Bergus              89 Bowerman AC           14:17.0
 16 Rory O'Byrne              89 Unattached            14:26.5
 17 Nathan Gregg              90 Bowerman Ac2          14:27.3
 18 Joseph Carpenter          89 Unattached            14:27.7
 19 Derek Lopez               89 Bowerman Ac2          14:34.3
 20 Maxwell Stuckey           89 Bowerman Ac2          14:43.9
 21 Michael Bellamy           89 Em.Valley TC          14:50.3
 22 Aaron Puzey               89 Unattached            14:50.6
 23 Jake Caplener             90 Bowerman Ac2          14:54.2
 24 Tim Kessler               90 Bowerman AC           14:57.3
 25 Anthony Walden            90 Panther RC            15:07.1
 26 Adam Burger               90 Salem Track Club      15:19.5
 27 Casey Egner               89 RiverCity TC          15:23.7
 28 Thomas Payne              89 Em.Valley TC          15:26.7
 29 Kurtis Senph              90 Bowerman Ac2          15:33.3
 30 Evan Ingerson             90 Bowerman Ac2          15:38.5
 31 Kevin Smith               90 Bowerman AC           15:39.9
 32 Ethan Gumanon             89 Unattached            15:42.9
 33 Markus Ojala              89 Eagles Wings          16:13.4
 34 Alex Van Slyke            89 Panther RC            16:42.8
 35 Matt Bade                 90 RiverCity TC          17:13.1
 36 Claude Wilson             90 Zepher Track Club     17:20.3
 37 Sammy Kirtner             90 Em.Valley TC          18:00.6
 38 Tylor Weeks               90 Bowerman Ac2          18:43.1
 39 Mark Munro                90 Beaverton TC          19:22.0

Team Scores
==============================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5
==============================================================
   1 Bowerman Athletic Club       15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:08:52.30
         Average:    13:46.46
   2 Bowerman Athletic Club2      49    7    9   10   11   12
      Total Time:  1:12:53.40
         Average:    14:34.68


5 km Run CC Intermediate Girls
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Anne Murphy-Hagan         88 Unattached            19:30.5
  2 Linsie Michels            88 Salem Track Club      19:30.6
  3 Hayley Belli              88 Timberhill Harriers   20:27.9
  4 Madison Randall           88 Em.Valley TC          20:49.5
  5 Leah Twombly              88 Zepher Track Club     20:59.5
  6 Jana Rogers               87 Unattached            21:52.3
  7 Ashlee Commeree           88 Multnomah AC          22:07.7
  8 Sierra Lee                88 Zepher Track Club     22:28.1
  9 Amber Hague               88 Zepher Track Club     22:41.5
 10 Janne' Lucas              88 Panther RC            23:39.9
 11 Carolena Porter           87 Sos                   24:41.8
 12 Kate Siering              87 Unattached            29:02.8


5 km Run CC Intermediate Boys
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Jared Swehosky            87 Salem Track Club      16:34.4
  2 Dylan Coleman             87 Unattached            16:54.9
  3 Kyle Casebeer             87 Salem Track Club      17:07.1
  4 Jason Bernard             87 Salem Track Club      17:15.3
  5 Mathew Smith              87 Bowerman AC           17:18.1
  6 Austin Knutson            88 Bowerman AC           17:18.9
  7 Luke Wilshire             88 Bowerman AC           17:19.2
  8 Chris Platano             88 Zepher Track Club     17:20.5
  9 Spencer Bonney            87 Sos                   17:33.6
 10 Ryan Clark                87 Unattached            17:34.5
 11 Kenshin Scoggin           87 Unattached            17:38.9
 12 Cameron Barleen           87 Sos                   17:50.5
 13 Zach Harris               87 Sos                   17:51.3
 14 Scott Ward                88 Bowerman AC           17:59.9
 15 Jesse Davis               88 Bowerman AC           18:03.5
 16 Jeremy Liebman            88 Bowerman AC           18:08.1
 17 Andrew Bonica             87 Unattached            18:20.1
 18 Josh Lytle                88 Bowerman AC           18:29.2
 19 Konrad Wojcik             87 Unattached            18:35.7
 20 Eric Green                87 Sos                   18:40.4
 21 Robert Clarke             87 Unattached            18:48.4
 22 Brad Petersen             88 Unattached            18:55.7
 23 Thomas Semph              88 Bowerman AC           19:05.4
 24 Matthew Wardlaw           87 Sos                   19:19.1
 25 Robert Barnes             86 Salem Track Club      19:22.5
 26 David Laney               88 Bowerman AC           19:27.6
 27 Christopher Mock          87 Unattached            20:52.1
 28 Byron Putman              88 Unattached            21:05.8
 29 Tor Mortensen             88 Unattached            21:12.1

Team Scores
==============================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5
==============================================================
   1 Bowerman Athletic Club       21    1    2    3    7    8
      Total Time:  1:27:59.60
         Average:    17:35.92
   2 Southern Oregon Sizzlers     39    4    5    6   11   13
      Total Time:  1:31:14.90
         Average:    18:14.98


5 km Run CC Young Women
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Danielle Jordan           86 Sos                   18:46.7
  2 Brittany Hodgson          86 Sos                   20:35.6
  3 Maria DuBay               86 Unattached            21:14.1
  4 Lisa Roberton             85 Salem Track Club      21:38.3
  5 Sarah Payne               85 Em.Valley TC          22:17.3
  6 Dominique Long            85 Unattached            22:56.9
  7 Jennifer Siering          85 Unattached            23:53.0


5 km Run CC Young Men
==============================================================
    Name                    Year Team                    Final
==============================================================
  1 Tomas Morrissey           86 Unattached            16:25.1
  2 Rob Schlegal              85 Timberhill Harriers   16:39.2
  3 John Means                85 Timberhill Harriers   16:43.7
  4 Nicholas Sparr            86 Oregon Rrc            16:43.8
  5 Leland Fulton             86 Timberhill Harriers   16:51.4
  6 Stefan Gundmunson         86 Timberhill Harriers   16:56.1
  7 Andy Bottom               86 Timberhill Harriers   17:01.2
  8 Andy Barber               85 Salem Track Club      17:04.6
  9 AJ Casteel                86 Timberhill Harriers   17:11.9
 10 Brent Christensen         86 Unattached            17:15.6
 11 Peter Degner              86 Unattached            17:23.0
 12 Brad Markle               86 Timberhill Harriers   17:23.9
 13 Tony Rhein                85 Timberhill Harriers   17:28.1
 14 Terran Swehosky           86 Salem Track Club      17:37.3
 15 Karl Fairchild            85 Timberhill Harriers   17:51.7
 16 Nick Lederer              85 Timberhill Harriers   17:57.3
 17 Dusty Steber              86 Unattached            18:14.1
 18 Kai Ojala                 86 Eagles Wings          21:00.7
 19 David Murphy              86 Unattached            22:11.1
 20 Nicholas Lee              86 Unattached            23:28.3
 21 Jeff Hopkins              86 Unattached            28:56.2

Team Scores
==============================================================
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5
==============================================================
   1 Timberhill Harriers          15    1    2    3    4    5
      Total Time:  1:24:11.60
         Average:    16:50.32
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec