Join/Renew Now

Results - USATF Nebraska Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/9/03 - Lincoln, NE

Bantam Girls 3 km

1 Lauren Sutherland 12:29.86 Cornhusker Flyers
2 Sydney Gress 13:04.83 Cornhusker Flyers
3 Gabby Ware 13:29.59 Cornhusker Flyers
4 Heather Bates 13:46.34 Cornhusker Flyers
5 Mary Osborne 13:52.64 Omaha Racers
6 Kolby Giddings 14:34.04 Cornhusker Flyers
7 Morgan Liedke 14:59.80 Cornhusker Flyers
8 Tiffanie Vampola 15:30.75 Bellevue Breeze
9 Michaela Noble 15:35.39 Omaha Racers
10 Bailey Fulmer 15:39.04 Cornhusker Flyers
11 Elizabeth Hendricks 16:11.11 Cornhusker Flyers
12 Amanda Thomas 16:20.21 Omaha Racers
13 Olivia Wilkins 16:30.38 Omaha Racers
14 India Ware 16:30.94 Bellevue Breeze

Bantam Boys 3 km

1 Marshall Anderson 11:47.93 Omaha Racers
2 PJ Anderson 12:12.94 Omaha Racers
3 Grahm Nabity 13:04.29 Omaha Racers
4 Alex Hajek-Jones 13:10.54 Cass County
5 Jon Williams 13:35.87 Cornhusker Flyers
6 Nathan Priebe 14:33.49 Gibbon
7 Aaron Bubb 14:49.88 Lincoln Youth Cross Country
8 Kevin Real 15:08.72 Omaha Racers
9 Michael Niedert 16:49.17 Bellevue Breeze
10 Justin Liedke 16:53.86 Bellevue Breeze
11 Daniel Wittwer 17:41.93 Omaha Racers
12 Casey Owens 21:13.34 Lincoln Youth Cross Country

Midget Girls 3 km

1 Alissa Zimmerman 13:07.58 Cornhusker Flyers
2 Eliza Hammond 13:49.36 Lincoln Youth Cross Country
3 Megan McVay 14:09.19 Cornhusker Flyers

Midget Boys 3 km

1 Jordan Sutherland 11:35.30 Cornhusker Flyers
2 Simon Falcon 12:00.06 Cornhusker Flyers
3 Jared Kenney 12:09.23 Cornhusker Flyers
4 Andrew Sell 12:09.69 Omaha Racers
5 Derek Schnell 12:34.22 Cornhusker Flyers
6 Jordan Robinson 13:16.02 Cornhusker Flyers
7 Brad Anderson 13:23.81 Bellevue Breeze
8 Josh Melcher 14:04.96 Lincoln Youth Cross Country
9 Michael Bethel 14:18.64 Bellevue Breeze
10 Matt Delaney 14:43.49 Bellevue Breeze

Youth Girls 4 km

1 Ali Gress 15:23.15 Cornhusker Flyers
2 Jordan Williams 15:42.69 Cornhusker Flyers
3 Katie Lutmer 15:50.59 Cornhusker Flyers
4 Jordyn Giddings 16:37.32 Cornhusker Flyers
5 Michelle Fluitt 17:03.62 Lincoln Youth Cross Country
6 Jordan Heiliger 17:12:36 Lincoln Youth Cross Country
7 Aiyda Gharamani 23:03.00 Cornhusker Flyers

Youth Boys 4 km

1 Christopher Vacanti 14:13.60 Cornhusker Flyers
2 Peter Falcon 14:17.41 Cornhusker Flyers
3 Jacob Wilson 14:21.65 Cornhusker Flyers
4 Ryan Reynolds 14:55.32 Cornhusker Flyers
5 Caleb Zimmerman 14:55.9 Cornhusker Flyers
6 David Applegarth 15:05.76 Cornhusker Flyers
7 Jacob Eary 15:06.59 Cornhusker Flyers
8 Brian Real 15:16.09 Cornhusker Flyers
9 Logan Wilson 15:19.21 Cornhusker Flyers
10 Ryan Dostal 16:07/67 Cornhusker Flyers

Intermediate Girls 5 km

1 Jennifer Rubin 19:16.77 Cornhusker Flyers
2 Ashley Schnell 19:37.46 Cornhusker Flyers
3 Morgan Beachler 20:22.93 Cornhusker Flyers
4 Lindsy Poole 20:43.54 Cornhusker Flyers
5 Nicki Thomas 20:50.39 Cornhusker Flyers
6 Al Johnson 20:59.65 Cornhusker Flyers
7 Erin Keegan 21:17:19 Cornhusker Flyers
8 Kaci Beachler 22:19.08 Cornhusker Flyers
9 Laura Connelly 22:23.04 Unattached
10 Jessica Sanders 23:21.84 Cornhusker Flyers

Intermediate Boys 5 km

1 Eric Noel 17:35.53 Unattached
2 Anthony Oberle 17:53.83 Cornhusker Flyers
3 Justin Spittler 18:06.96 Cornhusker Flyers
4 James Robinson 18:58.49 Cornhusker Flyers
5 Buddy Owens 20:20.50 Lincoln Youth Cross Country

Young Women 5 km

1 Rachel Hansen 19:59.82 Cornhusker Flyers
2 Tiffany Bence 20:34.63 Cornhusker Flyers
3 Kym Bennett 22:28.98 Cornhusker Flyers

Young Men 5 km

1 David Preston 17:00.07 Cornhusker Flyers
2 Chris Clymer 17:16.56 Cornhusker Flyers
3 Jake Hayes 17:21.22 Cornhusker Flyers
4 Mathew James 19:11.42 Cornhusker Flyers
5 Linus Hendrickson 20:12.89 Cornhusker Flyers
6 Brandon Skocz 23:15.01 Cornhusker Flyers
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec