Join/Renew Now

Results - USATF Long Island Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/2/03 - Sunken Meadow

3 km Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Anselmini, Mary Kate         IJ,Stony Brook, NY    13:48.70
  2 Cataldo, Kayla               IJ,Selden, NY         15:03.70
  3 Ouzounian, Jaclyn            IJ,East Setauket, N   16:27.30
  4 Sivilli, Maddlyn             59UN                  17:12.80
  5 Woods, Bridget               Holy Spirit           17:55.40
  6 Bocker, Cecelia              Holy Spirit           18:16.70
  7 Cuomo, Sandy                 Rolling Thunder       18:54.40
  8 Hampson, Nicole              59UN                  23:57.50
 -- Miceli, Kathleen             Una                  X18:33.10

3 km Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Murphy, Tommy                59UN                  13:32.40
  2 White, William               59UN                  13:32.60
  3 Anderson, Erik               59UN                  14:20.30
  4 Kircher, Matthew             59UN                  15:19.30
  5 Bense, Matthew               IJ,Port Jefferson S   15:43.80
  6 Duvally, Mike                59UN                  16:15.80
  7 Schwartz, Jake               Jets                  17:18.60
  8 Miller, Timothy              IJ,Port Jeff Statio   17:37.40
  9 Kirchner, Noah               59UN                  18:28.80
 10 Newman, Michael              IJ,East Setauket, N   19:47.50
 11 Bastiancic, Robert           Rolling Thunder       20:08.90
 -- Kerr, Kevin                  Una                  X30:14.30

3 km Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Welch, Brianna               Jets                  11:51.80
  2 Sivilli, Mary Kate           59UN                  13:23.90
  3 Schneider, Brittany          IJ,Ronkonkoma, NY     13:36.30
  4 Young, Kate                  59UN                  14:08.80
  5 Selig, Amber                 IJ,East Moriches, N   14:22.70
  6 Sinnott, Erin                Jets                  14:29.10
  7 Bense, Amanda                IJ,Port Jefferson S   14:35.20
  8 Ouzounian, Lauren            IJ,East Setauket, N   15:08.30
  9 Minda, Ashley                Holy Spirit           16:10.60
 10 Miceli, Alyssa               Holy Spirit           16:15.70
 11 Echegaray, Sierra            IJ,Port Jefferson,    17:22.00
 -- Flanagan, Melissa            Una                  X16:20.40
 -- Powers, Caitlyn              Una                  X16:34.10
 -- Robinson, Christina          Una                  X18:33.00

3 km Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Moore, Ryan                  59SY                  12:26.80
  2 Dietsche, Eric               59UN                  12:38.00
  3 Bretscher, Brendan           IJ                    13:02.40
  4 Dearie, Christopher          59UN                  13:13.40
  5 White, James                 59UN                  14:48.40
  6 Fuller, Joseph               IJ,Middle Island, N   16:38.80
 -- Angelis, Nicholas            Una                  X13:25.40
 -- Freshour, Peter              Una                  X13:57.10
 -- Barranello, Matthew          Una                  X15:06.40

4 km Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hays, Erin                   59UN                  16:10.60
  2 Costello, Maria              Rolling Thunder       16:41.40
  3 Bretscher, Kristin           IJ                    17:37.90
  4 Muratore, Danielle           59UN                  17:38.10
  5 Taylor, Rachel               59SY                  18:25.00
  6 Purdy, Dana                  59UN                  18:56.00
  7 Woods, Deirdre               Holy Spirit           23:35.80
 -- McMillan, Kristen            Una                  X19:43.00
 -- Hoffman, Kathryn             Una                  X22:01.60
 -- Steiger, Samantha            Una                  X22:16.30

4 km Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cuomo, Jonathon              Rolling Thunder       15:33.00
  2 Merber, Kyle                 Bell's Boys & Gi      16:07.60
  3 Gravano, Brian               59SY                  16:16.30
  4 Boeje, Thomas                59UN                  16:33.40
  5 Ahern, Bradley               Rolling Thunder       17:01.90
  6 Mondragen, Matthew           59UN                  18:46.70
 -- Tonn, Christopher            Una                  X17:09.70
 -- China, Michael               Una                  X18:39.80
 -- Lorello, Brian               Una                  X22:06.10

5 km Run CC Intermediate Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dietsche, Nicole             59UN                  25:50.20
  2 Turkovich, Julia             Rolling Thunder       27:14.40

5 km Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 German, Luis                 59SY                  18:03.70
  2 Curtis, Justin               59SY                  18:16.10
  3 Renahan, Dan                 Rolling Thunder       18:30.40
 -- Benton, Cory                 59SY                      XDNF

5 km Run CC Young Women
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hampson, Jessica             59UN                  19:42.40
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec