Join/Renew Now

Results - USATF Iowa Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/8/03 - Credit Island, Davenport, IA

Event 1  1 km Run CC Sub-Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Aronson, Ellen            96 QC Chariots            8:28.08

Event 2  1 km Run CC Sub-Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Romeo, Dante              96 Wstc                   7:56.23

Event 3  3 km Run CC Bantam Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lofgren, Courtney         93 QC Chariots           15:16.81
  2 Fourez, Shelby            93 Wstc                  16:29.64

Event 4  3 km Run CC Bantam Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Romeo, Alex               93 Wstc                  16:54.26

Event 5  3 km Run CC Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bott, Rebecca             92 Unattached            13:36.35
  2 Wilder, Rebecca           92 QC Chariots           14:15.29
  3 Baldus, Elizabeth         91 Unattached            14:17.98

Event 6  3 km Run CC Midget Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jensen, Tyler             92 Wstc                  12:45.96
  2 Canady, Frank             91 Unattached            13:09.77
  3 Calhoun, Chris            92 Wstc                  13:14.55
  4 Williams, Brandon         91 Unattached            14:29.97

Event 7  4 km Run CC Youth Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Calhoun, Jessica          89 Wstc                  21:09.62

Event 8  4 km Run CC Youth Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sliefert, Tyler           89 Unattached            15:17.10
  2 Stille, Austin            90 Unattached            18:18.62

Event 10  5 km Run CC Intermediate Boys
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Williams, Brett           88 Unattached            20:06.42
  2 Sauter, Kyle              87 Unattached            22:01.50
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec