Join/Renew Now

Results - USATF Central California Association Junior Olympic Cross Country Championships

11/9/03 - Cutler Park, Visalia, CA

Bantam Boys (3 kilometers)

    Name                 Team            Time
 1  Christian Gonzales   unatt           12:01.4
 2  Clay Albertson       Miners          12:17.1
 3  Brady Schmidt        Miners          12:46.6
 4  Christopher Morell   Miners          13:01.1
 5  Carter Alldredge     Velocity        13:25.3
 6  Christobal Rosales   Toby Mast       14:13.6
 7  Alex Bustamonte      Toby Mast       14:46.3
 8  Alan Quintero        Toby Mast       16:43.6

Team Scores
 1  Miners              29
 2  Winton TC           41
 3  Velocity            50


Bantam Girls (3 kilometers)

    Name                 Team            Time
 1  Alyssa Mejia         SJV             12:44.8
 2  Lyndsie Etherton     unatt           13:10.1
 3  Korrin Gorman        McFarland       13:41.4
 4  Corina Garcia        McFarland       13:57.3
 5  Mariah Saragoza      McFarland       14:08.2
 6  Mia Vargas           Velocity        14:52.2
 7  Kristen Herring      SJV             15:11.4
 8  Jacky Camacho        SJV             15:19.0
 9  Suzie Hernandez      McFarland       15:39.0
10  Samantha Zavala      McFarland       15:40.0
11  Roxanne Chavez       McFarland       15:40.5
12  Annette Villanueva   Velocity        15:41.0
13  Sylvia Zepeda        McFarland       16:10.8

Team Scores
 1  McFarland           26
 2  San Joaquin Valley  44
 3  Velocity            61


Midget Boys (3 kilometers)

    Name                 Team            Time
 1  Jonathan Villanueva  Velocity        11:46.3
 2  ??                   McFarland       12:28.3
 3  Octavio Barajas      McFarland       12:28.6
 4  Marco Perez          McFarland       12:29.6
 5  Edwardo Garcia       McFarland       13:12.5
 6  Marco Briones        McFarland       13:15.2
 7  Jose Gomez           McFarland       13:15.8
 8  Seth Herzog          Miners          13:22.7
 9  Dayton Wintor        Velocity        13:28.3
10  Pedro Osornio        Toby Masterson  13:30.6
11  Michael Goertzen     Miners          13:33.0
12  Kyle Chavez          unatt           14:51.4

Team Scores
 1  McFarland           20
 2  Velocity            60
 3  Miners              69
 4  Winton TC           76


Midget Girls (3 kilometers)

    Name                 Team            Time
 1  Taylor Votaw         Velocity        12:44.7
 2  Carley Griffin       unatt           12:50.2
 3  Casette Vargas       Velocity        13:06.2
 4  Maria Arreola        McFarland       13:49.0
 5  Kaitlin Ohanesian    unatt           14:34.9
 6  Neirit Rosales       Toby Mast.      16:07.3

Team Scores
 1  Velocity            33
 2  McFarland           43
 3  Winton TC           44


Youth Boys (4 kilometers)

    Name                 Team            Time
 1  Ausin Wintor         Velocity        15:16.9
 2  Jose Hernandez       McFarland       15:20.2
 3  Armando Medina       McFarland       15:36.6
 4  Dario Villareal      McFarland       15:44.3
 5  Grant Van Horn       unatt           15:52.1
 6  Dion Dekker          San Joaquin     15:55.7
 7  Leobardo Rodriguez   McFarland       16:27.1
 8  Chris Bowman         McFarland       16:33.2
 9  Jesus Gomez          McFarland       17:16.3
10  Zach Bibb            Selma           17:46.5
11  Alex Reyes           Selma           19:26.3

Team Scores
 1  McFarland           22
 2  Velocity            65
 3  Selma               67
 4  San Joaquin Valley  69


Youth Girls (4 kilometers)

    Name                 Team            Time
 1  Tiffany Hannah       Velocity        15:09.9
 2  Miki Cruz            Velocity        15:22.7
 3  Alexandra Rivas      Velocity        16:44.6
 4  Katie Cruz           Velocity        16:47.1
 5  Allison Gonzales     unatt           17:00.0
 6  Caitlyn Shob         Velocity        17:56.7
 7  Casey Long           Selma           20:26.8
 8  Leslie DeOchoa       Selma           20:55.1
 9  Valerie DeLeon       Selma           20:59.9

Team Scores
 1  Velocity            15
 2  Selma               50


Intermediate Boys (3 miles)

    Name                 Team            Time
 1  Gene Lopez           Selma           21:05.6
 2  Eric Rodriguez       Selma           25:17.0


Intermediate Girls (3 miles)

    Name                 Team            Time
 1  Yanet Covarribias    Selma           25:31.0
 2  Victoria Munoz       Selma           28:30.1
 3  Sylvana Aguilar      Selma           28:31.0


Young Men (3 miles)

none


Young Women (3 miles)

    Name                 Team            Time
 1  Eva Flores           Selma           22:33.6
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec