Join/Renew Now

Results - USATF Region 10 Junior Olympic Track & Field Championships

7/14/03 - Gleandale Community College, AZ

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
    National: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA
    Regional: R 12.27  7/19/1998   Judith Onyepunuka
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2780 Jasmin Pratt         9 Rising Sun,Phoenix,    14.21      13.93Q  1
  2  3623 Tyana Williams      10 Utah Flames            14.50      14.22Q  2
  3  2601 Brittany Byrd       10 Albuquerque Trk        14.68      14.19Q  1
  4  2913 Khadijah McClain    10 DoRight,Phoenix, AZ    14.68      14.49Q  2
  5  2664 Alexis Clay         10 AZ Cheetahs,Chandle    14.72      14.23Q  1
  6  3183 DA Onna Westbrooks  10 HC Flames              15.18      14.71Q  2
  7  3289 Leesa Chapman       10 Mile Hi Heat           15.47      15.07q  1
  8  3307 Victoria Trujillo   10 N M Paisanos           15.51      15.22q  1
  9  3476 Kimberly Babicke    10 Thermo Nuclear         15.27      15.25q  2
 10  3334 Liliana Gallardo     8 NE ShootingStars       16.47      15.84   1
 11  3336 Kelli King          10 NE ShootingStars       16.24      16.23   2
 12  3379 Madison Gorelik      9 Park City Tr           16.44      16.30   1
 13  3000 Jessica Tovar       10 Flames                 16.89      16.79   2

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================================
    National: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA
    Regional: R 12.27  7/19/1998   Judith Onyepunuka
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  2780 Jasmin Pratt         9 Rising Sun,Phoenix,    13.93      14.18
  2  3623 Tyana Williams      10 Utah Flames            14.22      14.25
  3  2601 Brittany Byrd       10 Albuquerque Trk        14.19      14.43
  4  2913 Khadijah McClain    10 DoRight,Phoenix, AZ    14.49      14.61
  5  2664 Alexis Clay         10 AZ Cheetahs,Chandle    14.23      14.72
  6  3183 DA Onna Westbrooks  10 HC Flames              14.71      14.81
  7  3289 Leesa Chapman       10 Mile Hi Heat           15.07      15.28
  8  3476 Kimberly Babicke    10 Thermo Nuclear         15.25      15.39
  9  3307 Victoria Trujillo   10 N M Paisanos           15.22      15.40

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
    National: N 26.71  7/31/1993   Monique Henderson, San Diego, CA
    Regional: R 25.71  7/19/1998   Judith Onyepunuka
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  3023 Grecia Felix        10 El Paso Wings          30.66      29.88Q  1
  2  2780 Jasmin Pratt         9 Rising Sun,Phoenix,    29.70      29.98Q  2
  3  2782 Jaszmyne Smith       9 Rising Sun             30.92      30.33Q  1
  4  3623 Tyana Williams      10 Utah Flames            30.86      30.46Q  2
  5  2601 Brittany Byrd       10 Albuquerque Trk        31.47      30.71Q  1
  6  3183 DA Onna Westbrooks  10 HC Flames              31.54      30.91Q  2
  7  3209 Ginasia Hamilton    10 Joe Gentry Troop       30.76      31.73q  2
  8  3476 Kimberly Babicke    10 Thermo Nuclear         33.20      32.47q  2
  9  3307 Victoria Trujillo   10 N M Paisanos           35.52      33.31q  1
 10  3031 Sarah Marquez        9 El Paso Wings          34.84      33.55   1
 11  3612 Kristina Hosea       9 Utah Flames            36.71      35.06   1
 12  3365 Taylor Baldwin      10 Pacesetters            35.41      35.72   2

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 26.71  7/31/1993   Monique Henderson, San Diego, CA
    Regional: R 25.71  7/19/1998   Judith Onyepunuka
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2780 Jasmin Pratt         9 Rising Sun,Phoenix,    29.98      30.10
  2  3023 Grecia Felix        10 El Paso Wings          29.88      30.48
  3  3623 Tyana Williams      10 Utah Flames            30.46      31.28
  4  2782 Jaszmyne Smith       9 Rising Sun             30.33      31.34
  5  3183 DA Onna Westbrooks  10 HC Flames              30.91      31.48
  6  2601 Brittany Byrd       10 Albuquerque Trk        30.71      31.55
  7  3209 Ginasia Hamilton    10 Joe Gentry Troop       31.73      31.68
  8  3476 Kimberly Babicke    10 Thermo Nuclear         32.47      33.77
  9  3307 Victoria Trujillo   10 N M Paisanos           33.31      34.82

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
============================================================================
    National: N   59.81  8/1/1993    Monique Henderson, San Diego, CA
    Regional: R 1:05.10  7/17/1993   Beau Walker
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  3335 Tia Gamble          10 NE ShootingStars     1:09.42    1:10.15Q  1
  2  2660 Cadija Caldwell     10 AZ Cheetahs          1:10.54    1:11.24Q  2
  3  2601 Brittany Byrd       10 Albuquerque Trk      1:10.33    1:10.78Q  1
  4  3492 Brittany Lewis      10 Track Denver         1:12.11    1:12.25Q  2
  5  3615 Danielle Menlove    10 Utah Flames          1:15.16    1:11.85Q  1
  6  2778 Ashley Pinkney       9 Rising Sun,Phoenix,  1:12.43    1:13.31Q  2
  7  3209 Ginasia Hamilton    10 Joe Gentry Troop     1:11.23    1:13.97q  2
  8  2924 Tyerra Wheaton      10 DoRight,Phoenix, AZ  1:13.21    1:14.15q  2
  9  3037 Melanie Stires      10 El Paso Wings        1:17.26    1:16.41q  1
 10  2599 Alexandria Alderet  10 Albuquerque Trk      1:14.26    1:16.63   2
 11  3365 Taylor Baldwin      10 Pacesetters          1:20.37    1:20.49   1
 12  3379 Madison Gorelik      9 Park City Tr         1:23.56    1:21.42   2

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
=========================================================================
    National: N   59.81  8/1/1993    Monique Henderson, San Diego, CA
    Regional: R 1:05.10  7/17/1993   Beau Walker
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  3335 Tia Gamble          10 NE ShootingStars     1:10.15    1:08.37
  2  2660 Cadija Caldwell     10 AZ Cheetahs          1:11.24    1:09.60
  3  2601 Brittany Byrd       10 Albuquerque Trk      1:10.78    1:09.67
  4  3615 Danielle Menlove    10 Utah Flames          1:11.85    1:10.15
  5  2778 Ashley Pinkney       9 Rising Sun,Phoenix,  1:13.31    1:11.79
  6  2924 Tyerra Wheaton      10 DoRight,Phoenix, AZ  1:14.15    1:12.22
  7  3492 Brittany Lewis      10 Track Denver         1:12.25    1:12.30
  8  3037 Melanie Stires      10 El Paso Wings        1:16.41    1:16.79
  9  3209 Ginasia Hamilton    10 Joe Gentry Troop     1:13.97    1:17.61

Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================================
    National: N 2:23.98  7/6/1986    Chalynn Carr, LaVerne, CA
    Regional: R 2:36.80  7/14/1999   Sharena Wilson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  3330 Tiana Bonner         9 NE ShootingStars     2:39.96    2:39.85
  2  2904 Jade Dean            9 DoRight,Phoenix, AZ  2:41.55    2:42.90
  3  3335 Tia Gamble          10 NE ShootingStars     2:39.49    2:43.60
  4  3255 Brooke Durman       10 Mercury Trac         2:55.53    2:48.81
  5  3615 Danielle Menlove    10 Utah Flames          2:51.36    2:49.08
  6  2599 Alexandria Alderet  10 Albuquerque Trk      2:45.67    2:50.16
  7  2540 Astrid Hueglin      10 Abq Ath              2:45.82    2:51.73
  8  2778 Ashley Pinkney       9 Rising Sun,Phoenix,  2:49.19    2:51.86
  9  3385 McKenzie Snyder     10 Park City Tr         3:02.37    2:54.76
 10  2727 Breana Ruiz         10 AZ Elite,Mesa, AZ    2:47.46    2:55.90
 11  3193 Lindsey McGetrick   10 HR Flying Eagles     3:02.99    3:01.31
 12  3414 Kristen Martinez    10 Platte River         2:58.66    3:05.45
 13  2562 Maddy Witt           9 Abq Ath              3:00.79    3:05.46

Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA
    Regional: R 5:29.76  7/15/2001   Julie Brasher
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2904 Jade Dean            9 DoRight,Phoenix, AZ  5:33.15    5:29.81
  2  3330 Tiana Bonner         9 NE ShootingStars     5:40.61    5:34.17
  3  3255 Brooke Durman       10 Mercury Trac         5:53.50    5:42.39
  4  3385 McKenzie Snyder     10 Park City Tr         6:25.27    5:44.60
  5  3029 Shannon Luevano      9 El Paso Wings        6:04.83    5:56.61
  6  2540 Astrid Hueglin      10 Abq Ath              6:01.20    6:00.72
  7  3414 Kristen Martinez    10 Platte River         6:15.39    6:07.55
  8  3322 Sarah Shepherd      10 No Limitsa           6:19.81    6:12.52
  9  2650 Alexis Thompson     10 AZ Blaze             6:19.09    6:16.11
 10  2562 Maddy Witt           9 Abq Ath              6:05.90    6:26.61

Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA
    Regional: R 8:23.84  7/16/1990   Nicole Jenkins
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3369 Nicole Woelper      10 Pacesetters          9:49.67    9:43.61
  2  2545 Madeline Muraida    10 Abq Ath             10:05.00    9:56.14
  3  3336 Kelli King          10 NE ShootingStars    10:31.26    9:56.28
  4  2541 Abby Magnus          8 Abq Ath             10:26.90   10:05.21
  5  3561 Kate Scott          10 Unattached          11:09.70   11:20.50
  6  2911 Tyra Johnson         9 DoRight,Phoenix, AZ 12:16.15   11:28.31
  7  3337 Nicole Padilla      10 NE ShootingStars    11:08.97   11:46.70
  8  3260 India Phadnis        9 Mercury Trac                   12:30.66

Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 54.29  7/4/2001    24 Karat TC, San Fernando Valley, CA
    Regional: R 56.10  7/19/1998
                       Arizona Cheetahs
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                          58.96      58.01
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                            57.76      58.47
  3 10-Do Right  'A'                                  1:00.35      59.06
  4 10-El Paso Wings - TX  'A'                        1:04.73    1:03.36
  5 10-Utah Flames  'A'                               1:06.56    1:05.82
  6 10-Hr Flying Eagles  'A'                          1:05.57    1:06.60
  7 10-Abq West Side Runners  'A'                     1:12.00    1:09.36
  8 10-Hr Flying Eagles  'B'                          1:10.67    1:10.16
  9 10-Albuquerque Athletics  'A'                     1:08.80    1:13.61

Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA
                         A.Perkins, N.Pahim, L.Demus, Q.Powell
    Regional: R 4:46.22  7/17/1993
                         Marcus Walker
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                  5:01.22    4:43.98R
  2 10-Northeast Shooting Stars -  'A'                5:09.92    5:03.61
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                          5:23.80    5:13.54
  4 10-El Paso Wings - TX  'A'                        5:38.40    5:21.01
  5 10-Progressive Leadership Ac  'A'                 5:27.70    5:32.64
  6 10-Albuquerque Athletics  'A'                     5:49.20    5:53.57
  7 10-El Paso Comets-TX  'A'                         7:13.02    7:23.35

Event 108  High Jump Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 1.42m  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GA
    Regional: R 1.30m  7/14/1996   Kelsey Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3531 Brittany Jones       9 Trackburners           1.05m      1.15m
  2  3029 Shannon Luevano      9 El Paso Wings          1.07m      1.10m
  3  3517 Helen Penniston     10 Tucson Elite           0.95m      1.00m
  4  3433 Samantha Miller     10 Rio Rancho Rams        0.90m     J1.00m
  5  3188 Shealeene Coe       10 HR Flying Eagles       0.81m     J1.00m
  6  3385 McKenzie Snyder     10 Park City Tr           0.96m     J1.00m
  7  3197 TY Strimbu           8 HR Flying Eagles       0.81m      0.85m

Event 109  Long Jump Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 4.61m  1972        Joyce Bowie, Santa Barbara, Ca
    Regional: R 4.49m  7/16/1995   Tiffany McDonald
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2661 Hannah Carson       10 AZ Cheetahs,Chandle    3.84m      3.95m
  2  2874 Takara Reed         10 Co Flyers              3.97m      3.86m
  3  3515 Michelle Martin     10 Tucson Elite,Tucson    3.59m      3.73m
  4  3492 Brittany Lewis      10 Track Denver           3.60m      3.66m
  5  3623 Tyana Williams      10 Utah Flames            3.28m      3.65m
  6  3476 Kimberly Babicke    10 Thermo Nuclear         3.69m      3.61m
  7  3209 Ginasia Hamilton    10 Joe Gentry Troop       3.57m      3.44m
  8  2835 Neosha Hockett      10 AZ Titans,Tucson, A    3.84m      3.41m
  9  3029 Shannon Luevano      9 El Paso Wings          3.64m      2.95m
 10  3433 Samantha Miller     10 Rio Rancho Rams        3.10m      2.76m
 11  3379 Madison Gorelik      9 Park City Tr           2.89m      2.67m
 12  3337 Nicole Padilla      10 NE ShootingStars       2.73m      2.56m

Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 10.46m  7/28/1995   Amber Crutis, Monroe, WI
    Regional: R  8.40m  7/14/1999   C.J. Navarro
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2661 Hannah Carson       10 AZ Cheetahs,Chandle    8.24m      8.08m
  2  2545 Madeline Muraida    10 Abq Ath                6.02m      6.10m
  3  3205 Breshea Pitts        9 J Owens,Glendale, A    5.87m      5.69m
  4  2522 Drew Albert          9 Abq West Side          4.46m      4.77m
  5  3188 Shealeene Coe       10 HR Flying Eagles       4.54m      4.75m
  6  3430 Stephanie Chavez    10 Rio Rancho Rams        4.59m      4.71m
  7  2696 Tori Williams       10 AZ Cheetahs,Chandle    5.07m      4.57m
  8  3552 Megan Glasmann       8 Unattached             4.15m      4.48m
  9  3605 Elizabeth Carter    10 Utah Flames            4.57m      4.29m
 10  3322 Sarah Shepherd      10 No Limitsa             3.66m      3.92m
 11  3189 MacKenzie Douglas    9 HR Flying Eagles       3.70m      3.76m

Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
=========================================================================
    National: N 27.19m  7/6/2001    Agnes Gallegos, Albuquerque, NM
    Regional: R 28.90m  7/14/2002   Hannah Carson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2661 Hannah Carson       10 AZ Cheetahs,Chandle   30.06m     32.01mR
  2  2523 Sabrina Almager     10 Abq West Side         16.46m     20.28m
  3  3205 Breshea Pitts        9 J Owens,Glendale, A   15.67m     17.13m
  4  2522 Drew Albert          9 Abq West Side         17.67m     16.93m
  5  2914 Savannah Meador      8 DoRight,Glendale, A   13.98m     15.91m
  6  2505 Devanie Marquez      9 Aoc Striders          13.58m     11.88m
  7  3322 Sarah Shepherd      10 No Limitsa             9.20m      9.51m
  8  3260 India Phadnis        9 Mercury Trac          11.63m      9.08m
  9  3552 Megan Glasmann       8 Unattached             9.14m      8.87m
 10  3551 Chrissy Glasmann     6 Unattached             5.20m      6.79m

Event 112  Triathlon Bantam Girls
=========================================================================
    National: N  1373  7/26/2000   Kiani Profit, Pasadena, Ca
    Regional: R  1114  7/15/2001   Samantha Collins
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2661 Hannah Carson       10 AZ Cheetahs,Chandle      792       1037
  2  2523 Sabrina Almager     10 Abq West Side            451        591
  3  2747 Treniese Sylve       9 AZ Panthers                         503
  4  3612 Kristina Hosea       9 Utah Flames              255        426
  5  3605 Elizabeth Carter    10 Utah Flames              451        417
  6  3433 Samantha Miller     10 Rio Rancho Rams                     330
  7  3188 Shealeene Coe       10 HR Flying Eagles         275        325
  8  3414 Kristen Martinez    10 Platte River             204        209

Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
    National: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA
    Regional: R 13.13  7/16/2000   Edryse Kelly
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2936 Jordan McLamb        9 DoRight                13.95      13.81Q  1
  2  2836 Douglas Jamison     10 Arizona                13.95      13.94Q  2
  3  3499 Kordell Deffebaugh   9 Track Denver           14.57      13.86Q  1
  4  2856 Martin Ndyabagye    10 Big Red Expre          14.71      14.53Q  2
  4  2797 Jordan Morris        9 Rising Sun,Peoria,     14.51      14.53Q  2
  6  3006 Elijah Britton      10 Flames                 14.94      13.92Q  1
  7  3510 Cyler Miles          9 Track Lightning        14.55      14.07q  1
  8  3004 Ebrahim Britton      8 Flames                 14.95      15.02q  1
  9  3309 Louie Martinez       9 N M Paisanos           15.50      15.20q  1
 10  2626 Derek Baca          10 Albuquerque Trk        15.30      15.24   2
 11  3344 Jovaughn Barkley    10 NE ShootingStars       14.98      15.25   2
 12  3271 Keaton Cullimore     9 Mercury Trac           15.85      15.27   1
 13  3362 Connor Mendivil        Orem Track C,Lindon    16.18      16.21   2

Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA
    Regional: R 13.13  7/16/2000   Edryse Kelly
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2936 Jordan McLamb        9 DoRight                13.81      13.74
  2  2836 Douglas Jamison     10 Arizona                13.94      13.76
  3  3499 Kordell Deffebaugh   9 Track Denver           13.86      13.79
  4  3006 Elijah Britton      10 Flames                 13.92      14.00
  5  3510 Cyler Miles          9 Track Lightning        14.07      14.21
  6  2856 Martin Ndyabagye    10 Big Red Expre          14.53      14.70
  7  3004 Ebrahim Britton      8 Flames                 15.02      14.95
  8  2797 Jordan Morris        9 Rising Sun,Peoria,     14.53      15.01

Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
    National: N 26.01  7/25/1996   Richard Crawford, Plano, TX
    Regional: R 27.32  7/14/2001   Kyl MacIntosh
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2703 DeAnthony Easley    10 AZ Cheetahs            29.19      28.27Q  1
  2  2836 Douglas Jamison     10 Arizona                29.30      29.01Q  2
  3  3006 Elijah Britton      10 Flames                 30.29      29.07Q  1
  4  2936 Jordan McLamb        9 DoRight                29.01      29.49Q  2
  5  3291 Cedric Penn         10 Mile Hi Heat           29.87      29.13Q  1
  6  3510 Cyler Miles          9 Track Lightning        29.38      29.62Q  2
  7  3499 Kordell Deffebaugh   9 Track Denver           29.24      29.74q  1
  8  2856 Martin Ndyabagye    10 Big Red Expre          30.39      30.11q  2
  9  2586 Isaiah Rogers       10 Abq Ath                30.83      30.17q  2
 10  3308 Tyler Hill          10 N M Paisanos           31.80      30.86   1
 11  3349 Justin Flores        9 NE ShootingStars       31.48      32.17   1
 12  3067 Devonte Randleman   10 El Paso Wings                     32.20   2
 13  3271 Keaton Cullimore     9 Mercury Trac           33.04      33.14   2

Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
================================================================================
    National: N 26.01  7/25/1996   Richard Crawford, Plano, TX
    Regional: R 27.32  7/14/2001   Kyl MacIntosh
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  2703 DeAnthony Easley    10 AZ Cheetahs            28.27      28.81
  2  3291 Cedric Penn         10 Mile Hi Heat           29.13      29.09
  3  2936 Jordan McLamb        9 DoRight                29.49      29.23
  4  2836 Douglas Jamison     10 Arizona                29.01      29.37
  5  3499 Kordell Deffebaugh   9 Track Denver           29.74      29.43
  6  3006 Elijah Britton      10 Flames                 29.07      29.99
  7  3510 Cyler Miles          9 Track Lightning        29.62      30.04
  8  2856 Martin Ndyabagye    10 Big Red Expre          30.11      30.92
  9  2586 Isaiah Rogers       10 Abq Ath                30.17      30.97

Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
============================================================================
    National: N   58.76  5/21/1989   William Moore, Santa Anna, CA
    Regional: R 1:00.61  7/15/2001   Marcus Wheaton
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  3278 Shaine Kirtright    10 Mercury Trac         1:06.57    1:05.03Q  2
  2  2926 Bryson Atkins       10 DoRight              1:07.41    1:05.30Q  1
  3  3537 Dominick Balsino    10 Trackburners         1:07.84    1:06.99Q  2
  4  3499 Kordell Deffebaugh   9 Track Denver         1:07.50    1:08.41Q  1
  5  3169 Wesley Sjoerdsma    10 Gold Rush            1:08.01    1:07.62Q  2
  6  3077 Erick Whitaker      10 El Paso Wings        1:08.71    1:09.33Q  1
  7  2724 Javon Williams       9 AZ Cheetahs,Chandle             1:11.17q  1
  8  2626 Derek Baca          10 Albuquerque Trk      1:13.17    1:12.25q  2
  9  3349 Justin Flores        9 NE ShootingStars     1:15.13    1:12.65q  2
 10  2596 Mitch Waring        10 Abq Ath              1:12.28    1:12.83   2
 11  3437 Tevynn Laws         10 Rio Rancho Rams      1:13.33    1:15.03   1
 12  3630 Zachary Harper       9 Utah Flames          1:16.35    1:16.55   1
 13  3144 Jordan Chavez        9 Glnwd Springers      1:15.06    1:18.68   2

Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
=========================================================================
    National: N   58.76  5/21/1989   William Moore, Santa Anna, CA
    Regional: R 1:00.61  7/15/2001   Marcus Wheaton
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2926 Bryson Atkins       10 DoRight              1:05.30    1:04.75
  2  3278 Shaine Kirtright    10 Mercury Trac         1:05.03    1:05.36
  3  3537 Dominick Balsino    10 Trackburners         1:06.99    1:06.66
  4  3169 Wesley Sjoerdsma    10 Gold Rush            1:07.62    1:06.81
  5  3499 Kordell Deffebaugh   9 Track Denver         1:08.41    1:06.97
  6  3077 Erick Whitaker      10 El Paso Wings        1:09.33    1:10.96
  7  2626 Derek Baca          10 Albuquerque Trk      1:12.25    1:11.52
  8  3349 Justin Flores        9 NE ShootingStars     1:12.65    1:11.67

Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 2:19.00  5/20/1989   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 2:26.23  7/14/1991   Ethan Smith
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3278 Shaine Kirtright    10 Mercury Trac         2:29.36    2:29.03
  2  3537 Dominick Balsino    10 Trackburners         2:38.11    2:33.39
  3  3376 Aaron Zapf          10 Pacesetters          2:36.61    2:33.41
  4  3077 Erick Whitaker      10 El Paso Wings        2:35.61    2:33.47
  5  2566 Douglas Brunson     10 Abq Ath              2:42.90    2:41.14
  6  2596 Mitch Waring        10 Abq Ath              2:40.47    2:43.17
  7  3227 Brandon Clark        9 Landsharks           2:44.82    2:43.85
  8  2943 Ricky Thompson      10 DoRight,Mesa, AZ     2:43.78    2:48.80
  9  3144 Jordan Chavez        9 Glnwd Springers      3:01.29    2:58.32
 10  2574 Jordan Hellebuyck    8 Abq Ath              2:59.39    3:06.10
 11  2706 Issac Hayes         10 AZ Cheetahs,Chandle  2:42.04    3:27.49

Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 4:48.04  7/29/2001   Connor Revord, Joliet, IL
    Regional: R 5:00.05  7/19/1998   Joseph Tennson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3278 Shaine Kirtright    10 Mercury Trac         5:05.84    5:01.79
  2  3537 Dominick Balsino    10 Trackburners         5:20.93    5:08.83
  3  2566 Douglas Brunson     10 Abq Ath              5:27.20    5:13.37
  4  3376 Aaron Zapf          10 Pacesetters          5:18.29    5:24.70
  5  2927 De Selle Dean        9 DoRight,Phoenix, AZ  5:40.99    5:29.81
  6  2943 Ricky Thompson      10 DoRight,Mesa, AZ     5:34.64    5:30.30
  7  3169 Wesley Sjoerdsma    10 Gold Rush            5:30.89    5:31.66
  8  3227 Brandon Clark        9 Landsharks           5:42.63    5:41.11
  9  2569 Randall Diaz         9 Abq Ath              6:01.50    5:50.50
 10  2574 Jordan Hellebuyck    8 Abq Ath              6:10.60    5:52.22
 11  3326 Amilar Galindo      10 No Limitsa           6:10.32    5:56.06

Event 155  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
    Regional: R 7:46.50  7/14/1991   James Magdaleno
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
 --  3273 Cameron Durman       7 Mercury Trac        10:42.00         DQ
 --  3060 Taqui Montaque       7 El Paso Wings       12:52.15         DQ
 --  2644 Joe Vick            10 Albuquerque Trk     13:22.20         DQ

Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 52.30  7/28/2002   Valley United TC, Omaha, NE
                       T. Briggs, R. Maldonado, D. Morgan, K. Poole
    Regional: R 52.63  7/17/1993
                       North Valley A
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                            56.16      54.98
  2 10-Do Right  'A'                                    56.88      55.90
  3 10-Track Lightning  'A'                           1:01.66      59.14
  4 10-Arizona Rising Sun  'A'                        1:00.18      59.74
  5 10-Northeast Shooting Stars -  'A'                1:01.45    1:02.91
  6 10-Albuquerque Athletics  'A'                     1:06.30    1:02.91
  7 10-El Paso Wings - TX  'A'                        1:02.93    1:02.92
  8 10-N M Paisanos  'A'                              1:08.43    1:03.96

Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC
                         K.Morgan, A.Williams, T.Adams, M.Cummings
    Regional: R 4:36.50  7/12/1992
                         Jesse Owens
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                  4:47.74    4:39.59
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                          5:28.08    4:46.26
  3 10-Albuquerque Athletics  'A'                     5:13.70    5:03.50
  4 10-El Paso Wings - TX  'A'                        5:18.30    5:07.49
  5 10-Do Right  'B'                                  5:15.60    5:18.07
  6 10-El Paso Comets-TX  'A'                         7:12.58    7:04.33

Event 158  High Jump Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 1.55m  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA
    Regional: R 1.40m  7/15/2001   Erwin Jones
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3171 Grant Winters       10 Gold Rush              1.16m      1.25m
  2  2935 Ronald March        10 DoRight                1.05m      1.20m
  3  2762 Andrew McDonald      9 AZ Puma                1.10m     J1.20m
  4  3437 Tevynn Laws         10 Rio Rancho Rams        1.07m      1.10m
  5  3347 Nathaniel Bowles    10 NE ShootingStars       0.96m      1.05m
  6  3570 Travis Colby         9 Unattached             1.05m     J1.05m

Event 159  Long Jump Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 4.91m  7/26/1980   Terry Simpson
    Regional: R 4.80m  7/13/1997   Jahmeel Hobson & Gregory Helekiah
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2856 Martin Ndyabagye    10 Big Red Expre          3.85m      3.99m
  2  2711 Brett Hundley       10 AZ Cheetahs,Chandle    3.88m      3.96m
  3  2726 Richard Winston     10 AZ Cheetahs,Chandle    4.00m      3.92m
  4  2826 Joshua Dennard      10 AZ Striders,Phoenix    3.86m      3.86m
  5  3169 Wesley Sjoerdsma    10 Gold Rush              3.79m      3.70m
  6  2626 Derek Baca          10 Albuquerque Trk        3.72m      3.61m
  7  3271 Keaton Cullimore     9 Mercury Trac           3.60m      3.48m
  8  3078 Colton Woodruff     10 El Paso Wings          3.51m      3.42m
  9  2586 Isaiah Rogers       10 Abq Ath                3.55m      3.40m
 10  3199 Tyler Baron          9 HR Flying Eagles       3.39m      3.20m
 11  3058 Christian Martinez  10 El Paso Wings          3.46m      3.17m
 12  3171 Grant Winters       10 Gold Rush              3.44m      3.12m
 13  3326 Amilar Galindo      10 No Limitsa             3.28m      3.02m

Event 160  Shot Put 6lb. Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 12.16m  7/3/1993    Kevin Bookout, Stroud, OK
    Regional: R 10.06m  7/11/1987   Jason Fogel
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3570 Travis Colby         9 Unattached             6.90m      7.09m
  2  3404 Jamaal Jones         9 Bobcats,Phoenix, AZ    6.70m      6.78m
  3  2518 Jacob Sedillo       10 Aoc Striders           5.98m      6.65m
  4  3292 Kedric Williams     10 Mile Hi Heat           5.71m      6.49m
  5  2644 Joe Vick            10 Albuquerque Trk        5.89m      6.29m
  6  2528 Adrian Trujillo     10 Abq West Side          6.65m      6.17m
  7  3171 Grant Winters       10 Gold Rush              6.19m      5.43m
  8  3642 Kingston Moala       9 Utah Flames            5.76m      5.23m
  9  2760 Jason Arollo         9 AZ Puma                5.25m      4.89m
 10  3066 Dante Perry         10 El Paso Wings          3.70m      4.58m

Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
=========================================================================
    National: N 37.46m  7/26/2001   Matthew Kosecki, Humble, Tx
    Regional: R 30.93m  7/12/2001   Daniel Fiaseu
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2711 Brett Hundley       10 AZ Cheetahs,Chandle   30.05m     31.57mR
  2  3404 Jamaal Jones         9 Bobcats,Phoenix, AZ   24.30m     25.36m
  3  2518 Jacob Sedillo       10 Aoc Striders          23.25m     23.88m
  4  2762 Andrew McDonald      9 AZ Puma               23.28m     21.71m
  5  2516 Daniel Romero        7 Aoc Striders          18.90m     20.47m
  6  2627 A J Beach            9 Albuquerque Trk       17.75m     19.64m
  7  3283 Ike Mauga            8 Mercury Trac          12.75m     12.24m
  8  2884 Kiel Heerding        9 Colorado Speed        11.43m     11.64m
  9  2976 Moises Marquez       9 Comets                10.80m     10.94m

Event 162  Triathlon Bantam Boys
=========================================================================
    National: N  1032  7/24/2002   Rashad Rainey-Cox, Mereno Valley, CA
    Regional: R   991  7/15/1986   T. Tromean
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3404 Jamaal Jones         9 Bobcats,Phoenix, AZ                 416
  2  3437 Tevynn Laws         10 Rio Rancho Rams          432        394
  3  2626 Derek Baca          10 Albuquerque Trk          443        378

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
    National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA
    Regional: R 12.17  7/19/1998   Jessica Onyepunuka
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2741 Vanessa Aldridge    12 AZ Panthers,Phoenix    12.56      12.60Q  2
  2  2989 Evonne Britton      12 Flames                 13.32      13.28Q  1
  3  2769 Brittney Colter     12 Rising Sun,Peorias,    13.32      13.38Q  1
  4  2678 Larissa Matthews    12 AZ Cheetahs,Chandle    13.34      13.68Q  2
  5  3106 Jessie Evitt        12 Fort Collins           13.88      13.51Q  1
  6  3306 Amanda Trujillo     12 N M Paisanos           13.80      13.88Q  2
  7  2881 Kazia Marshall      12 Colorado Speed         14.37      13.96q  2
  8  3342 Kayla Thornton      11 NE ShootingStars       14.20      14.19q  1
  9  3620 Dominique Thompson     Utah Flames            14.65      14.20q  1
 10  3190 Hayley Hughes       11 HR Flying Eagles       14.57      14.45   2
 11  3426 Andrea Stuart       12 Red Rockets            14.82      14.46   1
 12  2958 Nicole Banks        12 Comets                 15.11      15.33   2

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
=========================================================================
    National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA
    Regional: R 12.17  7/19/1998   Jessica Onyepunuka
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2741 Vanessa Aldridge    12 AZ Panthers,Phoenix    12.60      12.55
  2  2989 Evonne Britton      12 Flames                 13.28      13.39
  3  2769 Brittney Colter     12 Rising Sun,Peorias,    13.38      13.41
  4  2678 Larissa Matthews    12 AZ Cheetahs,Chandle    13.68      13.57
  5  2881 Kazia Marshall      12 Colorado Speed         13.96      13.94
  6  3306 Amanda Trujillo     12 N M Paisanos           13.88      13.99
  7  3620 Dominique Thompson     Utah Flames            14.20      14.21
  8  3106 Jessie Evitt        12 Fort Collins           13.51      14.23

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
    National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
    Regional: R 24.15  7/19/1998   Jessica Onyepunuka
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2783 Serene Williams     12 Rising Sun,Whittman    25.99      26.61Q  1
  2  2741 Vanessa Aldridge    12 AZ Panthers,Phoenix    26.57      26.68Q  2
  3  2865 Tacole Williams     12 CO Blazers             26.95      27.22Q  2
  4  2989 Evonne Britton      12 Flames                 27.39      27.53Q  1
  5  2769 Brittney Colter     12 Rising Sun,Peorias,    27.73      27.47Q  2
  6  3321 Jessica Sanchez     12 No Limitsa             28.97      28.66Q  1
  7  3490 Renata Grabowski    12 Track Denver           27.75      28.38q  2
  8  3306 Amanda Trujillo     12 N M Paisanos           29.42      29.39q  1
  9  3620 Dominique Thompson     Utah Flames            30.25      29.52q  1
 10  3106 Jessie Evitt        12 Fort Collins           27.55      29.63   1
 11  2961 Deserae Cota        12 Comets                 29.45      29.73   2
 12  3426 Andrea Stuart       12 Red Rockets            31.31      30.93   1
 13  2614 Jennifer Perry      11 Albuquerque Trk        29.96      31.03   2
 14  3383 Alisha Smith        12 Park City Tr           31.34      31.11   2

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=========================================================================
    National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
    Regional: R 24.15  7/19/1998   Jessica Onyepunuka
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2783 Serene Williams     12 Rising Sun,Whittman    26.61      26.45
  2  2741 Vanessa Aldridge    12 AZ Panthers,Phoenix    26.68      26.47
  3  2865 Tacole Williams     12 CO Blazers             27.22      27.38
  4  2989 Evonne Britton      12 Flames                 27.53      27.84
  5  2769 Brittney Colter     12 Rising Sun,Peorias,    27.47      28.16
  6  3490 Renata Grabowski    12 Track Denver           28.38      28.58
  7  3321 Jessica Sanchez     12 No Limitsa             28.66      29.68
  8  3306 Amanda Trujillo     12 N M Paisanos           29.39      29.83
  9  3620 Dominique Thompson     Utah Flames            29.52      30.09

Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
============================================================================
    National: N 55.54  7/27/2001   Ebony Collins, Los Angeles, Ca
    Regional: R 59.41  7/14/2002   Brittney Jones
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2783 Serene Williams     12 Rising Sun,Whittman  1:04.00    1:00.46Q  2
  2  3490 Renata Grabowski    12 Track Denver         1:03.57    1:03.27Q  1
  3  2865 Tacole Williams     12 CO Blazers           1:00.80    1:00.85Q  2
  4  3420 Kala Stepter        12 Pops                 1:04.95    1:04.11Q  1
  5  2989 Evonne Britton      12 Flames               1:03.10    1:04.16Q  1
  6  2779 Denevia Pratt       12 Rising Sun,Phoenix,  1:04.41    1:06.02Q  2
  7  3321 Jessica Sanchez     12 No Limitsa           1:05.59    1:05.38q  1
  8  3381 Rachael Ritter      11 Park City Tr         1:06.61    1:07.82q  2
  9  3342 Kayla Thornton      11 NE ShootingStars     1:07.72    1:07.90q  1
 10  3130 Laura Palmere       12 Glenarm              1:05.91    1:08.00   2
 11  2504 Caroline Marquez    12 Aoc Striders         1:08.62    1:12.87   2
 12  2619 Breanah Schall      11 Albuquerque Trk      1:07.44    1:13.14   1
 13  3378 Gillian Gorelik     12 Park City Tr         1:16.36    1:16.49   2

Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
=========================================================================
    National: N 55.54  7/27/2001   Ebony Collins, Los Angeles, Ca
    Regional: R 59.41  7/14/2002   Brittney Jones
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2865 Tacole Williams     12 CO Blazers           1:00.85    1:00.91
  2  2783 Serene Williams     12 Rising Sun,Whittman  1:00.46    1:03.15
  3  2779 Denevia Pratt       12 Rising Sun,Phoenix,  1:06.02    1:03.31
  4  3420 Kala Stepter        12 Pops                 1:04.11    1:03.88
  5  2989 Evonne Britton      12 Flames               1:04.16    1:05.35
  6  3321 Jessica Sanchez     12 No Limitsa           1:05.38    1:05.62
  7  3490 Renata Grabowski    12 Track Denver         1:03.27    1:05.82
  8  3381 Rachael Ritter      11 Park City Tr         1:07.82    1:07.90
  9  3342 Kayla Thornton      11 NE ShootingStars     1:07.90    1:08.12

Event 203  800 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
    National: N 2:13.65  7/29/1995   LaSinda Demus, Santa Rosa, CA
    Regional: R 2:24.61  7/14/1999   Darlisha Jones
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2865 Tacole Williams     12 CO Blazers           2:30.51    2:29.16
  2  3420 Kala Stepter        12 Pops                 2:35.36    2:35.27
  3  2779 Denevia Pratt       12 Rising Sun,Phoenix,  2:37.15    2:35.89
  4  2915 Sierra Meador       11 DoRight,Glendale, A  2:36.30    2:37.28
  5  3028 Sarah Lopez         12 El Paso Wings        2:42.89    2:42.50
  6  3230 Zoe Meade           11 LasCruces RdRnrs     2:43.55    2:45.92
  7  2558 Selin Thomas        11 Abq Ath              2:43.23    2:51.42
  8  3244 Tiffany Hoover      12 Mercury TC           2:48.40    2:53.00
  9  3179 Ariessa Adams       11 HC Flames            2:49.64    2:53.21
 10  3265 Anna Willis         12 Mercury Trac         2:55.66    2:53.38

Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
    National: N 4:42.58  7/30/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
    Regional: R 5:01.04  7/14/1999   Darlisha Jones
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3142 Katrina Selsor      11 Glnwd Springers      5:41.55    5:14.70
  2  2533 Julie Brasher       12 Abq Ath              5:12.70    5:16.20
  3  2755 Alexandra Green     12 AZ Puma,Peoria, AZ   5:27.66    5:17.52
  4  3399 Jessica Toon        11 Bobcats              5:40.53    5:19.00
  5  3548 Breanna Cobler      11 Unattached,Holladay  5:41.90    5:21.19
  6  2559 Laynee Valverde     12 Abq Ath              5:22.10    5:27.77
  7  2529 Alison Bedonie      12 Abq Ath              5:22.40    5:38.62
  8  3115 Rachel Viger        12 Fort Collins         5:48.29    5:54.20
  9  2907 Shanae Etheridge    11 DoRight,Phoenix, AZ  5:52.27    5:56.74

Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
=========================================================================
    National: N 10:03.54  6/29/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
    Regional: R 10:55.20  7/13/2002   Precious Lyons
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2533 Julie Brasher       12 Abq Ath             11:20.40   11:20.78
  2  2559 Laynee Valverde     12 Abq Ath             11:39.60   11:28.87
  3  3142 Katrina Selsor      11 Glnwd Springers     12:05.49   11:39.08
  4  3399 Jessica Toon        11 Bobcats             11:45.61   11:52.06
  5  3548 Breanna Cobler      11 Unattached,Holladay 11:30.02   12:13.40
  6  2529 Alison Bedonie      12 Abq Ath             12:12.90   12:27.67
  7  2818 Lauren Robinson     12 AZ Striders         13:50.60   14:49.55

Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
=========================================================================
    National: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY
    Regional: R 7:43.00  7/16/1994   Brandy Woodley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2544 Caroline Muraida    11 Abq Ath              7:56.30    8:15.23
  2  3332 Vanessa Correa      12 NE ShootingStars    10:01.85    9:42.35
  3  3674 Taylor Olsen        12 Mercury Trac                    9:42.78
  4  3530 Nicole Bronnimann   11 Trackburners,Tucson 11:02.54   10:10.44
  5  2919 Kierra Shelton      11 DoRight,EL Mirage,  12:11.88   10:44.50
  6  2607 Zsuzsanna Gooris    11 Albuquerque Trk     10:17.50   11:27.35
  7  3259 Anita Phadnis       11 Mercury Trac        13:08.59   12:58.81

Event 207  80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
=========================================================================
    National: N 12.32  7/28/1996   Ashlee Williams, Dallas, TX
    Regional: R 12.42  7/13/1997   Tiffany McDonald
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3396 Samantha Collins    12 Bobcats,Phoenix, AZ    13.16      13.29
  2  3153 Brianna Johnson     12 Gold Rush              14.53      14.72
  3  2678 Larissa Matthews    12 AZ Cheetahs,Chandle    14.21      15.24
  4  3368 Cassandra Toulet-C  12 Pacesetters            16.69      16.52
  5  3493 Kensi Mays          12 Track Denver           17.09      16.65
  6  2683 Desiree Morris      12 AZ Cheetahs            14.80      16.76
  7  3382 Kailey Slusher      11 Park City Tr           16.57      17.30

Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    National: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Ft. Worth, TX
                       C.Bayne, G.Glover, D Chambers, T.Warren
    Regional: R 50.12  7/14/2001
                       Arizona Cheetahs
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                          52.99      52.16
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                            52.84      52.68
  3 10-Do Right  'A'                                    54.95      54.80
  4 10-Glenarm  'A'                                     56.30      58.14
  5 10-No Limits - TX  'A'                              59.74      59.38
  6 10-El Paso Comets-TX  'A'                           59.70      59.95
  7 10-Albuquerque Track Club  'A'                    1:00.00    1:00.39
  8 10-Park City Track Club  'A'                      1:00.34    1:00.67
  9 10-Albuquerque Athletics  'A'                     1:09.41    1:02.33

Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    National: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA
                         T.Abney, A.Williams, E.Dwyer, A.Williams
    Regional: R 4:21.08  7/16/1994
                         Jesse Owens
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                          4:26.96    4:23.82
  2 10-Do Right  'A'                                  4:26.04    4:32.05
  3 10-Do Right  'B'                                  4:55.59    4:41.82
  4 10-Albuquerque Athletics  'A'                     4:47.40    4:45.67
  5 10-Albuquerque Track Club  'A'                               4:57.67
  6 10-Albuquerque Athletics  'B'                     5:47.40    5:29.50

Event 210  4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    National: N  9:30.72  6/14/1997   L A Jets, Los Angeles, CA
                          P. Swain, S. Solomon, S. McKinney, K. Delemenca
    Regional: R 10:47.86  7/14/2002
                          Do Right
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                 11:06.79   10:39.98R
  2 10-Albuquerque Athletics  'A'                    11:13.32   10:51.98
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                         12:47.60   11:23.39
  4 10-Albuquerque Athletics  'B'                    12:01.29   11:48.94
  5 10-Tucson Trackburners  'A'                      12:06.34   12:32.29

Event 211  High Jump Midget Girls
=========================================================================
    National: N 1.68m  7/27/1996   Jacqueline Johnson, Yuma, AZ
    Regional: R 1.65m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3396 Samantha Collins    12 Bobcats,Phoenix, AZ    1.35m      1.35m
  2  3649 Leslie Lane         12 Votress Running        1.32m      1.30m
  2  2755 Alexandra Green     12 AZ Puma,Peoria, AZ     1.35m      1.30m
  4  3230 Zoe Meade           11 LasCruces RdRnrs       1.27m     J1.30m
  4  3148 Laurisa Canini      12 Gold Rush              1.27m     J1.30m
  6  3130 Laura Palmere       12 Glenarm                1.27m      1.25m
  7  3033 Kayla Nolan         11 El Paso Wings          1.22m      1.20m
  8  3360 Danica Mendivil     11 Orem Track C,Lindon    1.16m     J1.20m
  9  3024 Vanessa Felix       11 El Paso Wings          1.07m      1.15m
 10  2649 Kami Shelton        12 AZ Blaze               1.10m      1.10m
 --  3152 Bronte Guamataotao  12 Gold Rush              1.21m         NH

Event 212  Long Jump Midget Girls
=========================================================================
    National: N 5.58m  6/20/1998   Gayle Hunter, Rialto, CA
    Regional: R 4.93m  7/14/1996   Jacquelyn Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2741 Vanessa Aldridge    12 AZ Panthers,Phoenix    4.94m      4.92m
  2  3490 Renata Grabowski    12 Track Denver           4.45m      4.39m
  3  2813 Sara Epp            11 AZ Striders,Phoenix    4.26m      4.18m
  4  3381 Rachael Ritter      11 Park City Tr           4.14m      4.06m
  5  3368 Cassandra Toulet-C  12 Pacesetters            3.91m      3.99m
  5  3493 Kensi Mays          12 Track Denver           4.19m      3.99m
  7  3396 Samantha Collins    12 Bobcats,Phoenix, AZ    4.44m      3.91m
  8  2961 Deserae Cota        12 Comets                 4.04m      3.82m
  9  3190 Hayley Hughes       11 HR Flying Eagles       3.97m      3.72m
  9  3306 Amanda Trujillo     12 N M Paisanos           4.00m      3.72m
 11  3383 Alisha Smith        12 Park City Tr           3.74m      3.60m
 12  3378 Gillian Gorelik     12 Park City Tr           3.56m      3.48m
 13  3360 Danica Mendivil     11 Orem Track C,Lindon               3.27m

Event 213  Shot Put 6lb. Midget Girls
=========================================================================
    National: N 13.90m  7/11/1987   Johanna Gambill, Vancouver, Wa
    Regional: R 12.42m  7/14/1979   Carla Garrett
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2910 Lavisa Johnson      12 DoRight                8.07m     10.01m
  2  2908 Jamesse Evans       11 DoRight,Mesa, AZ       9.40m      9.04m
  3  2525 Agnes Gallegos      12 Abq West Side          9.51m      8.99m
  4  3395 Rebecca Anibueza    12 Bobcats                8.89m      8.29m
  5  3181 Jeanna Tomlin       12 HC Flames              7.99m      8.27m
  6  3431 Jasmine Mascarenas  12 Rio Rancho Rams        8.50m      7.59m
  7  3614 Chelsea Luckett     11 Utah Flames            7.03m      7.28m
  8  2506 Jacqueline Rogo     12 Aoc Striders           7.43m      7.01m
  9  3097 Brooke Worthington  12 Flatirons              6.52m      6.27m
 10  3650 Breeanne Campbell   11 Wolverine Track        6.17m      5.51m

Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
=========================================================================
    National: N 37.46m  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI
    Regional: R 29.55m  7/14/2001   C.J. Navarro
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2910 Lavisa Johnson      12 DoRight               19.40m     25.65m
  2  3395 Rebecca Anibueza    12 Bobcats               21.62m     24.30m
  3  3181 Jeanna Tomlin       12 HC Flames             21.00m     22.06m
  4  2525 Agnes Gallegos      12 Abq West Side         22.50m     21.84m
  5  2908 Jamesse Evans       11 DoRight,Mesa, AZ      22.60m     21.30m
  6  3431 Jasmine Mascarenas  12 Rio Rancho Rams       20.15m     18.70m
  7  3650 Breeanne Campbell   11 Wolverine Track       14.02m     16.75m
  8  2506 Jacqueline Rogo     12 Aoc Striders          15.40m     14.97m
  9  3610 Veronica Halford    12 Utah Flames,West Va   13.75m     12.55m

Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
=========================================================================
    National: N 35.32m  7/26/2001   Leigh Petranoff, Cranston, RI
    Regional: R 31.04m  7/14/2002   Agnes Gallegos
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2525 Agnes Gallegos      12 Abq West Side         33.28m     32.52mR
  2  2659 Amethyst Boyd       11 AZ Cheetahs,Chandle   30.06m     29.77m
  3  3431 Jasmine Mascarenas  12 Rio Rancho Rams       28.84m     27.00m
  4  3398 Katie Rush          11 Bobcats               23.56m     25.02m
  5  3529 Arielle Baker       12 Trackburners          23.97m     21.76m
  6  3034 Nayell Palomino     11 El Paso Wings         13.89m     14.55m
  7  3317 Aimee Granados      11 No Limitsa            13.69m     14.50m
  8  3610 Veronica Halford    12 Utah Flames,West Va   13.00m     14.39m
  9  3319 Nazareth Oaxaca     11 No Limitsa            15.19m     10.86m
 10  3097 Brooke Worthington  12 Flatirons             11.04m      9.85m

Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
=========================================================================
    National: N  3346  7/25/2001   Kanai Profit, Pasadena, CA
    Regional: R  3168  7/12/1996   Jacquelyn Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3396 Samantha Collins    12 Bobcats,Phoenix, AZ                2508
  2  3230 Zoe Meade           11 LasCruces RdRnrs        1922       2066
  3  2659 Amethyst Boyd       11 AZ Cheetahs,Chandle                1561
  4  3262 Kamilla Phadnis     12 Mercury Trac             987       1251

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
    National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
    Regional: R 12.16  7/12/2001   Mikhail Barton
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2946 Markus Wheaton      12 DoRight,Phoenix, AZ    12.75      12.72Q  1
  2  2809 Demetrius Wilson    12 Rising Sun             12.99      12.82Q  2
  3  3135 Maurice Brown       12 Glenarm                12.91      12.83Q  2
  4  3501 Deshawn Lewis       12 Track Denver           13.35      13.00Q  1
  5  2798 James Morris JR     12 Rising Sun,Peoria,     13.16      13.03Q  1
  6  3218 Maurice Blackledge  12 Joe Gentry Troop       13.43      13.21Q  2
  7  2846 Daniel Fiaseu       12 Big Red Expre          13.48      13.31q  2
  8  2853 Marcus Martin       12 Big Red Expre          13.67      13.92q  1
  9  3281 Jason Lundquist     12 Mercury Trac           13.98      14.63q  2
 10  3370 Joe Damian          11 Pacesetters            14.46      14.68   2
 11  2982 Fabian Turner       11 Comets                 14.87      15.15   1
 12  3373 Tyler Kelly         11 Pacesetters            15.65      15.61   1

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=========================================================================
    National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
    Regional: R 12.16  7/12/2001   Mikhail Barton
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2946 Markus Wheaton      12 DoRight,Phoenix, AZ    12.72      12.66
  2  3135 Maurice Brown       12 Glenarm                12.83      12.69
  3  2809 Demetrius Wilson    12 Rising Sun             12.82      12.94
  4  3501 Deshawn Lewis       12 Track Denver           13.00      13.08
  5  3218 Maurice Blackledge  12 Joe Gentry Troop       13.21      13.25
  6  2846 Daniel Fiaseu       12 Big Red Expre          13.31      13.53
  7  2798 James Morris JR     12 Rising Sun,Peoria,     13.03      13.61
  8  2853 Marcus Martin       12 Big Red Expre          13.92      14.12
  9  3281 Jason Lundquist     12 Mercury Trac           14.63      15.31

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
    National: N 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
    Regional: R 25.00  7/14/2002   Edryse Kelly
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2946 Markus Wheaton      12 DoRight,Phoenix, AZ    26.00      25.57Q  2
  2  2796 Jamal Miles         12 Rising Sun             26.21      25.59Q  1
  3  3502 Kyle MACINTOSH      12 Track Denver           26.48      26.90Q  2
  4  3135 Maurice Brown       12 Glenarm                26.37      27.02Q  1
  5  2789 Kevin Green Jr      12 Rising Sun                        27.34Q  2
  6  3629 Mario (Benny) Harp  12 Utah Flames            27.94      27.79Q  1
  7  3083 Adetola Akomolafe   12 El Paso Youth          28.39      28.09q  2
  8  3280 Spencer Larsen      11 Mercury Trac           28.34      28.66q  2
  9  3136 Austin James        12 Glenarm                28.11      28.89q  1
 10  2853 Marcus Martin       12 Big Red Expre          28.88      29.01   1
 11  3272 Kevin Delvie        11 Mercury Trac           29.10      29.46   1
 12  3478 Garrett Idler       12 Thermo Nuclear         29.44      29.74   2
 13  3370 Joe Damian          11 Pacesetters            30.88      31.06   1
 14  2982 Fabian Turner       11 Comets                 31.80      31.71   1

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
=========================================================================
    National: N 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
    Regional: R 25.00  7/14/2002   Edryse Kelly
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2796 Jamal Miles         12 Rising Sun             25.59      25.37
  2  2946 Markus Wheaton      12 DoRight,Phoenix, AZ    25.57      25.89
  3  3135 Maurice Brown       12 Glenarm                27.02      26.60
  4  3502 Kyle MACINTOSH      12 Track Denver           26.90      27.19
  5  2789 Kevin Green Jr      12 Rising Sun             27.34      27.41
  6  3629 Mario (Benny) Harp  12 Utah Flames            27.79      28.20
  6  3083 Adetola Akomolafe   12 El Paso Youth          28.09      28.20
  8  3280 Spencer Larsen      11 Mercury Trac           28.66      28.93
  9  3136 Austin James        12 Glenarm                28.89      29.59

Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
============================================================================
    National: N 53.06  7/28/1991   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 56.45  7/14/2002   Edryse Kelly
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2946 Markus Wheaton      12 DoRight,Phoenix, AZ    58.05      57.01Q  2
  2  2796 Jamal Miles         12 Rising Sun             58.11      58.37Q  1
  3  2789 Kevin Green Jr      12 Rising Sun           1:01.77    1:00.38Q  2
  4  3134 Terrance Brockman   12 Glenarm              1:00.62    1:01.61Q  1
  5  3083 Adetola Akomolafe   12 El Paso Youth        1:04.03    1:03.98Q  1
  6  3280 Spencer Larsen      11 Mercury Trac         1:03.23    1:04.69Q  2
  7  3138 Alexander Merriex   12 Glenarm              1:03.22    1:05.44q  2
  8  3629 Mario (Benny) Harp  12 Utah Flames          1:02.89    1:06.13q  1
  9  3272 Kevin Delvie        11 Mercury Trac         1:09.80    1:08.47q  1
 10  3085 Troy Marshall       11 El Paso Youth        1:15.49    1:13.97   2
 11  3311 Ray Romero          11 N M Paisanos         1:14.12    1:16.46   1
 12  3068 Jadon Rankins       11 El Paso Wings        1:17.40    1:17.34   2
 --  3501 Deshawn Lewis       12 Track Denver         1:01.00         DQ   2

Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
=========================================================================
    National: N 53.06  7/28/1991   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 56.45  7/14/2002   Edryse Kelly
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2946 Markus Wheaton      12 DoRight,Phoenix, AZ    57.01      56.91
  2  2796 Jamal Miles         12 Rising Sun             58.37      57.85
  3  3134 Terrance Brockman   12 Glenarm              1:01.61      59.58
  4  2789 Kevin Green Jr      12 Rising Sun           1:00.38    1:00.01
  5  3629 Mario (Benny) Harp  12 Utah Flames          1:06.13    1:02.92
  6  3083 Adetola Akomolafe   12 El Paso Youth        1:03.98    1:03.57
  7  3280 Spencer Larsen      11 Mercury Trac         1:04.69    1:04.73
  8  3138 Alexander Merriex   12 Glenarm              1:05.44    1:06.19
  9  3272 Kevin Delvie        11 Mercury Trac         1:08.47    1:06.20

Event 253  800 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
    National: N 2:07.21  7/26/2001   Reginald Warren, Smyma, GA
    Regional: R 2:12.34  7/14/1999   Michael Ricks Jr
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2866 Alphonso Kelly      12 CO Blazers           2:27.67    2:25.83
  2  3184 Temani Adams        12 HC Flames            2:35.27    2:28.10
  3  2785 Keith Bowen         11 Rising Sun,Glendale  2:37.40    2:30.70
  4  3402 Casey Clegg         11 Bobcats,Glibert, AZ  2:30.53    2:34.38
  5  2595 Matthew Valenzuela  12 Abq Ath              2:35.13    2:35.93
  6  2638 John Mazzei         11 Albuquerque Trk      2:35.49    2:38.48
  7  3277 Tyson Howard        12 Mercury Trac         2:41.05    2:39.40
  8  2956 Andreas Vigil       11 Eagles Track         2:42.41    2:40.13
  9  2640 Bobby Reinhart      12 Albuquerque Trk      2:35.88    2:42.33
 10  3085 Troy Marshall       11 El Paso Youth        2:38.76    2:48.90
 11  3392 Josh Snyder         12 Park City Tr         2:45.79    2:52.11
 12  3075 Sergio Terrazas     12 El Paso Wings        2:33.48    2:55.18
 13  2972 Erasmo Compean      11 Comets               3:50.27    3:59.16

Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
    National: N 4:22.58  1980        Tony Terex, Wasco, CA
    Regional: R 4:42.09  7/14/2002   Joshua Misenhimer
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2866 Alphonso Kelly      12 CO Blazers           5:08.98    4:59.61
  2  3402 Casey Clegg         11 Bobcats,Glibert, AZ  5:06.07    5:05.98
  3  2580 Colton Mowrer       12 Abq Ath              5:11.30    5:06.08
  4  2831 Vail Hoyer          11 AZ Striders          5:12.39    5:14.34
  5  2638 John Mazzei         11 Albuquerque Trk      5:24.20    5:21.74
  6  3275 James Anthony Glov  12 Mercury Trac         5:18.34    5:24.05
  7  3178 Malachy Ryan        12 Havasu,Lake Havasu,  5:35.83    5:42.91
  8  2571 Zach Fort           11 Abq Ath              5:26.50    5:58.62
  9  3599 Eli Hernandez       11 Unattached           5:46.90    6:10.64

Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
=========================================================================
    National: N  9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA
    Regional: R 10:10.50  7/16/1994   Joshua Rohatinsky
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3288 Karl Wilcock        12 Mercury Trac        10:42.75   10:43.48
  2  2580 Colton Mowrer       12 Abq Ath             10:55.20   10:49.84
  3  2866 Alphonso Kelly      12 CO Blazers          11:57.44   11:13.27
  4  2831 Vail Hoyer          11 AZ Striders         11:22.31   11:17.12
  5  3277 Tyson Howard        12 Mercury Trac        11:12.61   11:30.56
  6  3392 Josh Snyder         12 Park City Tr        12:39.96   12:11.21
  7  3178 Malachy Ryan        12 Havasu,Lake Havasu, 12:08.05   12:23.34
  8  2597 Teddy Witt          11 Abq Ath             11:43.80   12:49.30
  9  2575 Louis Jochems       11 Abq Ath             13:21.80   12:50.31
 10  3599 Eli Hernandez       11 Unattached          12:29.26   13:03.38
 11  2870 Justin Garcia       12 Casa Grande         12:15.11   13:04.39
 12  3328 Jordan Shepherd     12 No Limitsa          15:58.02   15:32.03

Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
=========================================================================
    National: N 6:44.10  6/29/1994   Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
    Regional: R 7:46.50  7/1/1984    Derek West
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
 --  3634 Nadan Hosea         11 Utah Flames          9:54.69         DQ

Event 257  80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
=========================================================================
    National: N 11.74  7/27/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC
    Regional: R 12.40  7/15/1986   Brian Crow
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2809 Demetrius Wilson    12 Rising Sun             12.72      12.80
  2  3502 Kyle MACINTOSH      12 Track Denver           13.47      13.46
  3  2700 William Claye       12 AZ Cheetahs            13.64      13.63
  4  2950 Bryce Woods         12 DoRight                13.84      13.80
  5  3631 Asi Hosea           12 Utah Flames            13.67      13.97
  6  3185 Donnell Sargent     11 HC Flames              17.82      17.98
  7  3634 Nadan Hosea         11 Utah Flames            16.52      20.25

Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    National: N 47.75  7/31/1979   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                       B. Haigher,K.  Lewis, H. Jefferson, A. Washington
    Regional: R 50.76  7/15/2001
                       Arizona Cheetahs
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                          51.78      50.56R
  2 10-Glenarm  'A'                                     54.42      54.29
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                            54.29      54.48
  4 10-Big Red Express  'A'                             56.84      55.17
  5 10-Fort Collins TC  'A'                             58.04      57.13
  6 10-Utah Flames  'A'                                 58.45      57.14
  7 10-Albuquerque Athletics  'A'                     1:02.53    1:04.64
 -- 10-El Paso Wings - TX  'A'                        1:08.66         DQ

Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    National: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                         B. Haighler,K. Lewis, H. Jefferson, A. Washington
    Regional: R 4:11.34  7/17/1999
                         HTC
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Phoenix Bobcats  'A'                           4:25.00    4:19.59
  2 10-Glenarm  'A'                                   4:37.85    4:25.26
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                          4:33.05    4:32.45
  4 10-Do Right  'A'                                  4:42.29    4:35.61
  5 10-Albuquerque Athletics  'A'                     5:10.73    4:58.37
  6 10-El Paso Wings - TX  'A'                        5:13.73    5:18.00

Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    National: N  9:30.49  6/22/1997   West Valley Eagles, Panorama CIty,CA
                          C Dove, P. Pratt, M. Pratt, D. Rinaldi
    Regional: R 10:07.60  7/16/1994
                          Arizona Cheetahs
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Phoenix Bobcats  'B'                          10:22.26   10:11.42
  2 10-Mercury Track Club  'A'                       12:56.31   10:25.56
  3 10-Albuquerque Athletics  'A'                    10:58.10   10:42.75
  4 10-Do Right  'A'                                 11:13.47   10:56.22
  5 10-Casa Grande Valley  'A'                       11:36.25   11:56.94

Event 261  High Jump Midget Boys
=========================================================================
    National: N 1.75m  1979        David Mosley, Palo Alto, CA
    Regional: R 1.61m  7/15/2001   Jameson Harris
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3407 Ebenezer Makinde    12 Bobcats,Phoenix, AZ    1.40m      1.50m
  2  2654 Samuel Saunders     12 AZ Blaze               1.35m      1.40m
  3  3393 Erik Walker         12 Park City Tr           1.44m     J1.40m
  4  3363 Darrian Mendivil    11 Orem Track C,Orem,     1.27m      1.25m
  4  3406 Derek Kaster        12 Bobcats                1.35m      1.25m
  6  3478 Garrett Idler       12 Thermo Nuclear         1.27m     J1.25m
 --  3479 Randy McCarthy      11 Thermo Nuclear         1.32m         NH

Event 262  Long Jump Midget Boys
=========================================================================
    National: N 5.92m  1974        Anthony Gibson, San Fernando, CA
    Regional: R 5.41m  7/14/1998   Kaybrine Stevenson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3218 Maurice Blackledge  12 Joe Gentry Troop       4.86m      4.97m
  2  3501 Deshawn Lewis       12 Track Denver           4.50m      4.84m
  3  3502 Kyle MACINTOSH      12 Track Denver           4.78m      4.73m
  4  2749 Tevin Blaylark      11 AZ Panthers            4.51m      4.65m
  5  3269 Chris Brower        12 Mercury Trac           4.53m      4.25m
  6  2823 Anders Battle       11 AZ Striders,Phoenix    4.39m      4.22m
  7  3479 Randy McCarthy      11 Thermo Nuclear         4.04m      3.96m
  8  2982 Fabian Turner       11 Comets                 3.98m      3.45m
  9  3373 Tyler Kelly         11 Pacesetters            3.57m      3.28m
 10  2972 Erasmo Compean      11 Comets                 3.27m      2.72m

Event 263  Shot Put 6lb. Midget Boys
=========================================================================
    National: N 16.15m  6/28/1980   Troy Fowler, Eureka, KS
    Regional: R 13.21m  7/15/1986   D. Gansauge
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2587 Wilton Rogers       12 Abq Ath               12.19m     12.62m
  2  3576 Shane Paul Levine   12 Unattached,Dewey, A   10.44m     10.90m
  3  2854 Justin Mathewson    12 Big Red Expre          8.85m      9.74m
  4  3483 Jordon Hinton       12 Tonto                  9.88m      9.60m
  5  3350 Kiel King           12 NE ShootingStars       8.87m      9.32m
  6  3482 Valentino Doka      11 Tonto                 10.04m      9.08m
  7  3563 Herbie Behm         12 Unattached             9.11m      8.91m
  8  2894 Andre Nichols       11 Col Sprgs Stridr       8.78m      8.74m
  9  3640 Moses Lotulelei     11 Utah Flames            8.07m      8.35m
 10  3353 Ian Owens           12 NE ShootingStars       6.75m      7.32m
 11  3370 Joe Damian          11 Pacesetters            7.19m      7.19m
 12  3657 Christopher Jarman  12 Wolverine Track        7.79m      7.10m

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
=========================================================================
    National: N 48.65m  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA
    Regional: R 33.35m  7/15/1986   D. Gansauge
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2587 Wilton Rogers       12 Abq Ath               29.01m     29.72m
  2  3576 Shane Paul Levine   12 Unattached,Dewey, A   26.09m     27.20m
  3  3483 Jordon Hinton       12 Tonto                 23.49m     26.71m
  4  3590 Mason Simmons       12 Unattached,Glendale   22.86m     24.80m
  5  3350 Kiel King           12 NE ShootingStars      20.24m     22.45m
  6  2894 Andre Nichols       11 Col Sprgs Stridr      18.82m     19.97m
  7  3657 Christopher Jarman  12 Wolverine Track       61.11m     19.18m
  8  2514 Isaiah Ramos        12 Aoc Striders          22.43m     18.90m
  9  3353 Ian Owens           12 NE ShootingStars      17.54m     14.90m

Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
=========================================================================
    National: N 47.84m  7/27/2002   Matthew Kosecki, Hhumble, TX
    Regional: R 32.73m  7/12/2001   Chase Plourd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2846 Daniel Fiaseu       12 Big Red Expre         45.16m     43.19mR
  2  2830 Brandon Gammage     11 AZ Striders,Phoenix   33.18m     34.49mR
  3  3406 Derek Kaster        12 Bobcats               35.46m     34.47mR
  4  3478 Garrett Idler       12 Thermo Nuclear        33.52m     32.87mR
  5  3405 Erwin Jones Jr      11 Bobcats,Phoenix, AZ   33.90m     30.05m
  6  3201 Dominic Douglas     11 HR Flying Eagles      18.60m     29.75m
  7  2515 Antonio Romero      12 Aoc Striders          30.43m     28.12m
  8  3268 Tim Birch           12 Mercury Trac          15.59m     20.85m
  9  3044 Dominique Cradduck  11 El Paso Wings         16.58m     16.52m
 10  3328 Jordan Shepherd     12 No Limitsa            15.54m     13.75m
 11  3350 Kiel King           12 NE ShootingStars      12.19m     10.58m

Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
=========================================================================
    National: N  3120  7/1/1999    Nick Best, Boring, OR
    Regional: R  2687  7/15/1984   Darren Reid
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3403 Johnny Galvez       12 Bobcats                 2178       2218
  2  3269 Chris Brower        12 Mercury Trac            1824       2175
  3  3407 Ebenezer Makinde    12 Bobcats,Phoenix, AZ     2100       2056
  4  3631 Asi Hosea           12 Utah Flames             1611       1620
  5  2515 Antonio Romero      12 Aoc Striders            1456       1289
  6  2749 Tevin Blaylark      11 AZ Panthers             1788       1069
  7  3634 Nadan Hosea         11 Utah Flames              781        924

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
    National: N 11.74  7/6/1997    Joyce Alexis, Pembroke Pines, FL
    Regional: R 11.91  7/14/2002   Terra Evans
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2670 Terra Evans         14 AZ Cheetahs,Chandle    11.85    R 11.81Q  2
  2  2669 Taylor Evans        14 AZ Cheetahs,Chandle    11.94      12.15Q  1
  3  3542 Makayla Honeycutt   14 Unattached             13.20      12.94Q  2
  4  3256 Sarah Lantz         13 Mercury Trac           13.67      12.95Q  1
  5  2815 Alisha Mah          14 AZ Striders,Gilbert    13.14      13.12Q  2
  6  3491 Brittany Griffin    14 Track Denver           13.33      13.24Q  1
  7  3027 Alysha Green        14 El Paso Wings          13.58      13.22q  2
  8  2838 Rachel Kelchner     14 Big Red Expre          13.48      13.52q  2
  9  2613 Maddie McPeek       14 Albuquerque Trk        13.44      13.57q  1
 10  3304 Jessica Romero      13 N M Paisanos           13.66      13.61   1
 11  3079 Mia Herrera         13 El Paso Youth          15.83      15.36   1
 12  3690 Marlena Smith       14 Park City Tr           14.13      15.51   2

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=========================================================================
    National: N 11.74  7/6/1997    Joyce Alexis, Pembroke Pines, FL
    Regional: R 11.91  7/14/2002   Terra Evans
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2670 Terra Evans         14 AZ Cheetahs,Chandle    11.81      12.01
  2  2669 Taylor Evans        14 AZ Cheetahs,Chandle    12.15      12.07
  3  3542 Makayla Honeycutt   14 Unattached             12.94      12.92
  4  3491 Brittany Griffin    14 Track Denver           13.24      13.18
  5  2815 Alisha Mah          14 AZ Striders,Gilbert    13.12      13.25
  6  3256 Sarah Lantz         13 Mercury Trac           12.95     J13.25
  7  3027 Alysha Green        14 El Paso Wings          13.22      13.32
  8  2838 Rachel Kelchner     14 Big Red Expre          13.52      13.75
  9  2613 Maddie McPeek       14 Albuquerque Trk        13.57      13.86

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
    National: N 24.03  7/1/1994    Angela Williams, Pembroke Pines, FL
    Regional: R 24.40  7/13/1997   Kerri Suell
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2670 Terra Evans         14 AZ Cheetahs,Chandle    24.03      24.59Q  1
  2  2669 Taylor Evans        14 AZ Cheetahs,Chandle    24.23      24.70Q  2
  3  3542 Makayla Honeycutt   14 Unattached             26.76      26.23Q  2
  4  3256 Sarah Lantz         13 Mercury Trac           27.42      27.16Q  1
  5  3491 Brittany Griffin    14 Track Denver           27.45      27.17Q  1
  6  3608 Marcilina Grayer    14 Utah Flames            27.49      27.59Q  2
  7  3295 Yvonne Smyer        13 Mza                    27.76      27.42q  1
  8  3204 Lacresia Palmer     13 J Owens,Glendale, A    27.72      27.69q  2
  9  2838 Rachel Kelchner     14 Big Red Expre          27.75      27.83q  1
 10  2623 Stephani Warfield   14 Albuquerque Trk        28.16      28.28   2
 11  2996 Shakeema Patterson  14 Flames                 28.46      28.66   2

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=========================================================================
    National: N 24.03  7/1/1994    Angela Williams, Pembroke Pines, FL
    Regional: R 24.40  7/13/1997   Kerri Suell
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2670 Terra Evans         14 AZ Cheetahs,Chandle    24.59      24.63
  2  2669 Taylor Evans        14 AZ Cheetahs,Chandle    24.70      25.61
  3  3542 Makayla Honeycutt   14 Unattached             26.23      26.90
  4  3256 Sarah Lantz         13 Mercury Trac           27.16      27.45
  5  3491 Brittany Griffin    14 Track Denver           27.17      27.59
  6  2838 Rachel Kelchner     14 Big Red Expre          27.83      28.14
  7  3295 Yvonne Smyer        13 Mza                    27.42      28.30
  8  3608 Marcilina Grayer    14 Utah Flames            27.59      28.33
  9  3204 Lacresia Palmer     13 J Owens,Glendale, A    27.69      28.65

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
============================================================================
    National: N 53.40  7/28/2002   BrandiCross, Clearwater, FL
    Regional: R 56.73  7/14/1996   Tish Galloway
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2775 Andrea Menhennet    14 Rising Sun             59.07      58.62Q  1
  2  3295 Yvonne Smyer        13 Mza                  1:02.99    1:02.03Q  2
  3  3296 Melissa White       14 Mza                    59.89    1:00.73Q  1
  4  2685 Khadejah Muhammad   13 AZ Cheetahs,Chandle  1:02.41    1:02.75Q  2
  5  2561 Tanya Wilson        13 Abq Ath              1:02.54    1:00.75Q  1
  6  3608 Marcilina Grayer    14 Utah Flames          1:02.32    1:02.88Q  2
  7  2602 Juliana Candelaria  14 Albuquerque Trk      1:04.88    1:04.29q  2
  8  2996 Shakeema Patterson  14 Flames                          1:04.76q  1
  9  3104 Maddie Dengler      14 Fort Collins         1:02.87    1:05.76q  1
 10  3036 Maegan Stires       13 El Paso Wings        1:05.22    1:05.85   2
 11  3343 Brandi Wade         13 NE ShootingStars     1:03.50    1:07.03   2

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
=========================================================================
    National: N 53.40  7/28/2002   BrandiCross, Clearwater, FL
    Regional: R 56.73  7/14/1996   Tish Galloway
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2775 Andrea Menhennet    14 Rising Sun             58.62      57.83
  2  3296 Melissa White       14 Mza                  1:00.73    1:00.20
  3  3608 Marcilina Grayer    14 Utah Flames          1:02.88    1:01.29
  4  2561 Tanya Wilson        13 Abq Ath              1:00.75    1:02.17
  5  2685 Khadejah Muhammad   13 AZ Cheetahs,Chandle  1:02.75    1:02.87
  6  3295 Yvonne Smyer        13 Mza                  1:02.03    1:03.55
  7  3104 Maddie Dengler      14 Fort Collins         1:05.76    1:04.27
  8  2602 Juliana Candelaria  14 Albuquerque Trk      1:04.29    1:07.73
  9  2996 Shakeema Patterson  14 Flames               1:04.76    1:10.96

Event 303  800 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
    National: N 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA
    Regional: R 2:16.67  7/15/2001   Mackenzie Edwards
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2775 Andrea Menhennet    14 Rising Sun           2:19.33    2:22.57
  2  2901 Echos Blevins       14 DoRight,Phoneix, AZ  2:28.88    2:24.35
  3  3104 Maddie Dengler      14 Fort Collins         2:28.68    2:25.02
  4  3296 Melissa White       14 Mza                  2:33.01    2:31.61
  5  2615 Kate Reinhart       14 Albuquerque Trk      2:31.61    2:31.77
  6  2530 Katie Behm          14 Abq Ath              2:31.19    2:33.67
  7  3246 Alyssa Vallejos     13 Mercury TC           2:34.53    2:36.54
  8  2668 Dawn Eckert         13 AZ Cheetahs,Chander  2:29.40    2:37.52
  9  3235 Sandra Walker       13 Life Sports          2:36.97    2:46.79
 10  2610 Laura Lavezo        13 Albuquerque Trk      2:42.11    2:49.67
 11  3331 Crystal Chinea      14 NE ShootingStars     2:45.46    3:05.92

Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
    National: N 4:36.90  7/28/1996   Rebecca Mitchell, Geneva, IL
    Regional: R 4:41.91  7/15/2001   Mackenzie Edwards
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2530 Katie Behm          14 Abq Ath              5:15.60    5:04.51
  2  3246 Alyssa Vallejos     13 Mercury TC           5:32.26    5:05.43
  3  3143 Sharaya Selsor      13 Glnwd Springers      5:34.75    5:05.59
  4  2549 Callie Osborn       13 Abq Ath              5:22.00    5:05.65
  5  3532 Jami Perez          13 Trackburners         5:10.04    5:09.55
  6  2963 Brandi Gutierrez    14 Comets               5:26.97    5:13.68
  7  2648 Lindsay Prescott    14 AZ Blaze,Glendale,   5:13.75    5:14.21
  8  2666 Cassandra Desalvo   14 AZ Cheetahs,Chandle  5:18.13    5:18.83
  9  3081 Kylie Marshall      13 El Paso Youth        5:35.55    5:23.65
 10  2615 Kate Reinhart       14 Albuquerque Trk      5:19.50    5:34.87

Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
=========================================================================
    National: N  9:57.16  7/4/1987    Deresa Walters, Rochester, NY
    Regional: R 10:29.00  7/1/1984    Janis Strickland
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2963 Brandi Gutierrez    14 Comets              12:09.31   11:31.83
  2  2666 Cassandra Desalvo   14 AZ Cheetahs,Chandle 11:55.38   11:36.14
  3  3081 Kylie Marshall      13 El Paso Youth       12:02.05   11:37.14
  4  3143 Sharaya Selsor      13 Glnwd Springers     12:18.85   11:42.31
  5  2812 Patricia Barela     14 AZ Striders         12:08.64   11:42.68
  6  3532 Jami Perez          13 Trackburners        11:32.38   12:03.92
  7  2548 Mary Nunley         14 Abq Ath             11:43.20   12:28.87
  8  3453 Aubrey Inman        14 Speed Inc           12:36.57   12:43.64
  9  3331 Crystal Chinea      14 NE ShootingStars    12:55.37   13:17.04

Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
=========================================================================
    National: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Marie Ruso, Fayetteville, AR
    Regional: R 16:10.00  7/14/1996   Brandy Woodley
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2546 Susan Muraida       13 Abq Ath             22:22.40   17:37.89
  2  2922 Anastasia Ward      13 DoRight,Phoenix, AZ 26:11.23   23:25.56
  3  3331 Crystal Chinea      14 NE ShootingStars    25:13.01   24:01.06

Event 307  100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
=========================================================================
    National: N 14.01  6/9/2001    Domenique Manning, Rialto, CA
    Regional: R 14.47  7/13/1997   Beau Walker
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3542 Makayla Honeycutt   14 Unattached             15.91      15.54
  2  2925 Jasmine Williams    14 DoRight,Phoenix, AZ    15.19      15.56
  3  2662 Micsha Carson       14 AZ Cheetahs,Chandle    15.52      15.79
  4  2665 Jndia Cleveland     13 AZ Cheetahs,Chandle    15.65      16.45
  5  3160 Teresa Yost         13 Gold Rush              17.91      18.11
  6  3611 Kirstin Hosea       13 Utah Flames            19.08      18.60
  7  3651 Emily Freshman      13 Wolverine Track        19.10      19.47
  8  3343 Brandi Wade         13 NE ShootingStars       17.20      20.34
  9  2606 Sheri Gallegos      13 Albuquerque Trk        20.30      20.71

Event 308  200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
=========================================================================
    National: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
    Regional: R 27.31  7/13/1997   Jacqueline Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2925 Jasmine Williams    14 DoRight,Phoenix, AZ    28.11      28.56
  2  2921 Joenisha Vinson     13 DoRight,Phoenix, AZ    31.99      29.48
  3  3343 Brandi Wade         13 NE ShootingStars       36.72      31.53
  4  2665 Jndia Cleveland     13 AZ Cheetahs,Chandle    29.03      33.13
  5  2880 Ayanna Marshall     14 Colorado Speed         35.00      33.78
  6  3156 Lynnea Sjoerdsma    13 Gold Rush              34.30      40.45

Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    National: N 46.89  7/28/1996   South Bay Panthers, Long Beach, CA
                       E.Kendrick, N.Dula, S. Merritt, K. Saulberry
    Regional: R 47.25  7/14/2002
                       Az Rising Suns
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                            48.13      48.57
  2 10-Do Right  'A'                                    50.07      50.32
  3 10-Arizona Cheetahs  'B'                            52.03      51.06
  4 10-Glenarm  'A'                                   1:02.46      54.08
  5 10-El Paso Wings - TX  'A'                          52.80      54.42
  6 10-Albuquerque Track Club  'A'                      54.02      54.56
  7 10-Gold Rush  'A'                                   56.09      58.15

Event 310  4x400 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    National: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA
                         M.Teele, R.Caruthers, M.Edmunson, R.Payne
    Regional: R 3:57.86  7/14/2002
                         Track Denver
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                  4:08.82    4:06.48
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                          4:10.38    4:10.78
  3 10-Arizona Cheetahs  'B'                          4:36.06    4:23.16
  4 10-Fort Collins TC  'A'                           4:30.34    4:23.98
  5 10-Speed Inc  'A'                                 4:38.51    4:26.57
  6 10-El Paso Wings - TX  'A'                        4:34.85    4:30.90
  7 10-Gold Rush  'A'                                 4:36.70    4:38.92
  8 10-Albuquerque Athletics  'A'                     5:02.72    4:43.99
  9 10-Albuquerque Track Club  'A'                    4:52.62    4:44.18

Event 311  4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    National: N  9:17.51  8/1/1999    LA Jets, Los Angles, CA
                          Delemen, Solomon, Swain, McKinney
    Regional: R 10:13.89  7/14/2002
                          Albuquerque Track Club
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                         10:38.64   10:14.95
  2 10-Do Right  'A'                                 10:20.04   10:14.97
  3 10-Albuquerque Athletics  'A'                    10:55.52   10:22.97
  4 10-Arizona Blaze  'A'                            10:32.53   10:36.03
  5 10-Gold Rush  'A'                                11:24.84   11:10.79

Event 312  High Jump Youth Girls
=========================================================================
    National: N 1.74m  6/8/1986    Chrissy Mills, Tarzana, CA
    Regional: R 1.70m  7/14/1979   Jaci Tyme
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3397 Euince Makinde      14 Bobcats,Phoenix, AZ    1.45m      1.50m
  2  2819 Allison Rojewski    14 AZ Striders,Phoneix    1.45m     J1.50m
  3  3025 Maria Flores        14 El Paso Wings          1.42m      1.40m
  4  2676 Nikell Lyles        14 AZ Cheetahs,Chandle    1.40m     J1.40m
  4  3343 Brandi Wade         13 NE ShootingStars       1.42m     J1.40m
  6  2623 Stephani Warfield   14 Albuquerque Trk        1.47m     J1.40m
  7  3027 Alysha Green        14 El Paso Wings          1.27m      1.35m
  8  3159 Summer Winters      13 Gold Rush              1.37m     J1.35m
  9  3157 Briana Suppes       14 Gold Rush              1.27m      1.30m

Event 313  Pole Vault Youth Girls
=========================================================================
    National: N 3.20m  7/30/1999   Jenny Green, Grand Island, NE
    Regional: R 2.82m  7/13/2002   Jaci Perryman
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2501 Alexandra Colvin    13 Col Sprgs Stridr       2.13m      2.44m
  2  2811 Cynthia Barela      13 AZ Striders,Phoenix    1.98m      2.13m
  3  2817 Lauren Mitchell     13 AZ Striders            1.98m      1.98m

Event 314  Long Jump Youth Girls
=========================================================================
    National: N 6.07m  6/20/1998   Tracee Thomas, Rialto, CA
    Regional: R 5.71m  7/14/2001   Shawnee Slade
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2815 Alisha Mah          14 AZ Striders,Gilbert    5.06m      5.16m
  2  2691 Shamesha Smith      14 AZ Cheetahs,Chandle    4.93m      5.06m
  3  2665 Jndia Cleveland     13 AZ Cheetahs,Chandle    4.81m      4.95m
  4  3025 Maria Flores        14 El Paso Wings          4.85m      4.61m
  5  3160 Teresa Yost         13 Gold Rush              4.52m      4.47m
  6  2996 Shakeema Patterson  14 Flames                 4.61m      4.39m
  7  3192 Elese McClarie      13 HR Flying Eagles       4.56m      4.30m
  8  3690 Marlena Smith       14 Park City Tr           4.31m      4.10m
  9  2561 Tanya Wilson        13 Abq Ath                4.28m      4.02m
 10  2605 Tatiana Duran       14 Albuquerque Trk        4.17m      3.98m
 11  3457 Krista Wiltberger   14 Speed Inc              4.41m      3.83m
 12  3304 Jessica Romero      13 N M Paisanos           4.36m      3.39m

Event 315  Triple Jump Youth Girls
=========================================================================
    National: N 11.92m  4/24/1999   Nicole Duhart, Downey, CA
    Regional: R 10.61m  7/19/2000   Robin Lee & Jessica Ehrlich
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3457 Krista Wiltberger   14 Speed Inc              9.96m     10.66mR
  2  2662 Micsha Carson       14 AZ Cheetahs,Chandle    9.95m    J10.66mR
  3  2691 Shamesha Smith      14 AZ Cheetahs,Chandle   10.19m     10.57m
  4  2815 Alisha Mah          14 AZ Striders,Gilbert   10.31m     10.41m
  5  3180 Lauren Neal         14 HC Flames              9.69m     10.07m
  6  3157 Briana Suppes       14 Gold Rush              8.63m      8.55m
  7  2962 Sonia Diaz          14 Comets                 8.61m      8.54m

Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
=========================================================================
    National: N 15.88m  1976        Susie Ray, Orange, CA
    Regional: R 13.23m  7/19/1998   Lindsay Newberger
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3559 C.J. Navarro        14 Unattached,Mesa, AZ   12.58m     12.61m
  2  3114 Nichelle Thomas     14 Fort Collins          10.80m     11.93m
  3  3616 Leima Moala         13 Utah Flames            8.28m     11.66m
  4  2771 Latifah Felton      13 Rising Sun,Phoenix,   10.86m     11.25m
  5  2900 Arisha Blevins      13 DoRight,Phoenix, AZ   10.46m     10.52m
  6  2868 Victoria Dominguez  14 Bluebird Track        11.35m     10.36m
  7  2524 Emee Farrell        14 Abq West Side         10.35m     10.34m
  8  3429 Ricky Camplain      14 Rio Rancho Rams        9.86m      9.61m
  9  3339 Lynette Rincon      13 NE ShootingStars       8.52m      9.01m
 10  3159 Summer Winters      13 Gold Rush              7.39m      7.03m

Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
=========================================================================
    National: N 46.32m  2/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA
    Regional: R 35.47m  7/12/1992   Shelly Dove
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2900 Arisha Blevins      13 DoRight,Phoenix, AZ   34.53m     34.81m
  2  3559 C.J. Navarro        14 Unattached,Mesa, AZ   33.22m     32.71m
  3  2771 Latifah Felton      13 Rising Sun,Phoenix,   30.23m     30.27m
  4  2868 Victoria Dominguez  14 Bluebird Track        29.73m     28.95m
  5  3114 Nichelle Thomas     14 Fort Collins          27.15m     28.63m
  6  3429 Ricky Camplain      14 Rio Rancho Rams       24.79m     27.94m
  7  3616 Leima Moala         13 Utah Flames                      25.72m
  8  3339 Lynette Rincon      13 NE ShootingStars      22.71m     21.35m
  9  3428 Carly Camplain      14 Rio Rancho Rams       23.93m     19.73m
 10  3651 Emily Freshman      13 Wolverine Track       52.00m     15.03m

Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
=========================================================================
    National: N 37.93m  7/30/2000   Kaitlin Nazario, Dover, NJ
    Regional: R 31.35m  7/14/1991   Rachelle Thomas
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3559 C.J. Navarro        14 Unattached,Mesa, AZ   29.72m     34.94mR
  2  2906 Asia Easley         13 DoRight,Glendale, A   29.77m     30.19m
  3  3553 Audriana Griego     13 Unattached            24.80m     25.40m
  4  2900 Arisha Blevins      13 DoRight,Phoenix, AZ   26.38m     24.96m
  5  3131 Maya Richards       13 Glenarm               14.43m     24.88m
  6  2546 Susan Muraida       13 Abq Ath               20.50m     19.91m
  7  2521 Veronica Alarcon    13 Abq West Side         19.44m     17.72m

Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
=========================================================================
    National: N  3521  7/24/2001   Alyssa Hasan, Williamsville, NY
    Regional: R  3288  7/17/1998   Jacquelyn Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2665 Jndia Cleveland     13 AZ Cheetahs,Chandle     2389       2445
  2  3397 Euince Makinde      14 Bobcats,Phoenix, AZ     2443       2352
  3  2646 Lisa Hamblen        13 AZ Blaze,Peoria, AZ     1576       1734
  4  3157 Briana Suppes       14 Gold Rush               1520       1702
  5  2606 Sheri Gallegos      13 Albuquerque Trk         1513       1558

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
    National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Regional: R 10.98  7/15/2001   Keegan Herring
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2712 Steven Jackson      13 AZ Cheetahs,Chandle    12.18      11.79Q  1
  2  2697 Mikhail Barton      14 AZ Cheetahs,Chandle    11.80      11.97Q  2
  3  2829 Brandon Ford        14 AZ Striders,Phoenix    12.04      12.00Q  1
  4  3267 Robbie Birch        14 Mercury Trac           12.63      12.69Q  2
  5  3390 Steven Ryberg       14 Park City Tr           12.76      12.70Q  2
  6  3439 Vincent Norero      14 Rio Rancho Rams        13.05      13.32Q  1
  7  3014 Kenneth Ike         13 Flames                 13.16      13.39q  2
  8  2862 Johnny Saugen       13 Big Red Expre          13.11      13.58q  1
  9  3351 Charlie Martinez    14 NE ShootingStars       13.87      13.59q  1
 10  3345 Tevin Bonner        13 NE ShootingStars       13.43      13.65   2

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
=========================================================================
    National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Regional: R 10.98  7/15/2001   Keegan Herring
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2697 Mikhail Barton      14 AZ Cheetahs,Chandle    11.97      11.77
  2  2829 Brandon Ford        14 AZ Striders,Phoenix    12.00      11.88
  3  2712 Steven Jackson      13 AZ Cheetahs,Chandle    11.79      11.98
  4  3390 Steven Ryberg       14 Park City Tr           12.70      12.56
  5  3267 Robbie Birch        14 Mercury Trac           12.69      12.67
  6  3014 Kenneth Ike         13 Flames                 13.39      13.23
  7  2862 Johnny Saugen       13 Big Red Expre          13.58      13.69

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
    National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Regional: R 22.85              Keegan Herring
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2867 Edryse Kelly        13 CO Blazers             24.38      24.32Q  1
  2  3521 Derrick Coker       13 Tucson Elite,Tucson    25.05      24.37Q  2
  3  2829 Brandon Ford        14 AZ Striders,Phoenix    24.27      24.41Q  1
  4  2697 Mikhail Barton      14 AZ Cheetahs,Chandle    24.20      24.46Q  2
  5  3299 Dominick Roberts    13 Mza                    25.33      25.25Q  1
  6  3390 Steven Ryberg       14 Park City Tr           25.24      25.68Q  2
  7  3070 Anthony Ruvalcaba   14 El Paso Wings          26.51      26.49q  2
  8  3628 Gordon Garrett      14 Utah Flames            26.47      26.65q  1
  9  2639 Phillip Mazzei      14 Albuquerque Trk        27.50      26.86q  1
 10  3325 Jorden Benoit       13 No Limitsa             26.79      26.96   1
 11  3345 Tevin Bonner        13 NE ShootingStars       27.62      27.79   2

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
================================================================================
    National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Regional: R 22.85              Keegan Herring
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1  2697 Mikhail Barton      14 AZ Cheetahs,Chandle    24.46      24.02
  2  2829 Brandon Ford        14 AZ Striders,Phoenix    24.41      24.26
  3  2867 Edryse Kelly        13 CO Blazers             24.32      24.75
  4  3521 Derrick Coker       13 Tucson Elite,Tucson    24.37      24.97
  5  3299 Dominick Roberts    13 Mza                    25.25      25.58
  6  3390 Steven Ryberg       14 Park City Tr           25.68      26.04

Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
============================================================================
    National: N 47.16  8/1/1993    William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 51.27  7/14/1991   Derien Latimer
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  3238 Ory Arnold          14 Logan Flyers           54.68      54.23Q  1
  2  2834 Kerry Taylor        14 AZ Striders,Phoenix    55.51      55.18Q  2
  3  3299 Dominick Roberts    13 Mza                    55.18      55.08Q  1
  4  2867 Edryse Kelly        13 CO Blazers             54.15      56.22Q  2
  5  3056 Aaron Martinez      13 El Paso Wings          56.25      55.70Q  1
  6  3436 Patrick Hernandez   14 Rio Rancho Rams        55.98      56.90Q  2
  7  2632 Ben Garner          14 Albuquerque Trk        56.16      57.22q  1
  8  3070 Anthony Ruvalcaba   14 El Paso Wings          58.45      57.36q  1
  9  3237 Diego Arnold        13 Logan Flyers           58.00      57.52q  2
 10  2930 Anthony Hooks Jr    13 DoRight                58.61      58.72   1
 11  2932 Antwaun Jackson     13 DoRight,Peoria, AZ     59.23      59.05   2

Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
=========================================================================
    National: N 47.16  8/1/1993    William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 51.27  7/14/1991   Derien Latimer
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  3238 Ory Arnold          14 Logan Flyers           54.23      53.89
  2  2834 Kerry Taylor        14 AZ Striders,Phoenix    55.18      54.30
  3  3299 Dominick Roberts    13 Mza                    55.08      54.48
  4  3056 Aaron Martinez      13 El Paso Wings          55.70      54.53
  5  2867 Edryse Kelly        13 CO Blazers             56.22      55.76
  6  2632 Ben Garner          14 Albuquerque Trk        57.22      57.70
  7  3436 Patrick Hernandez   14 Rio Rancho Rams        56.90      57.92
  8  3070 Anthony Ruvalcaba   14 El Paso Wings          57.36      58.24
  9  3237 Diego Arnold        13 Logan Flyers           57.52    1:01.44

Event 353  800 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
    National: N 1:56.36  7/28/2001   Cody Harper, Albuquerque,NM
    Regional: R 2:00.92  7/15/2001   Cody Harper
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3575 Treg Jeffery        14 Unattached,Phoenix,  2:15.20    2:08.00
  2  3436 Patrick Hernandez   14 Rio Rancho Rams      2:09.55    2:11.05
  3  2947 Marquesse Wheaton   14 DoRight,Phoenix, AZ  2:17.66    2:14.36
  4  2867 Edryse Kelly        13 CO Blazers           2:20.50    2:15.16
  5  3237 Diego Arnold        13 Logan Flyers         2:21.71   J2:15.16
  6  3374 Joshua Misenhimer   13 Pacesetters          2:16.74    2:15.45
  7  2939 Phillip Primous     13 DoRight,Phoenix, AZ  2:27.02    2:18.21
  8  2628 Curtis Beach        13 Albuquerque Trk      2:12.85    2:22.23
  9  3145 Tory Garling        14 Glnwd Springers      2:26.56    2:22.32
 10  3297 Aaron Engle         14 Mza                  2:29.88    2:25.11
 11  3236 Wesley Walker       14 Life Sports          2:10.05    2:27.44
 12  3389 Brent Ryberg        14 Park City Tr         2:23.01    2:34.08
 --  3238 Ory Arnold          14 Logan Flyers         2:19.63         DQ

Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
    National: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lineau, Fresno, Ca
    Regional: R 4:23.60  7/19/1998   David Ryannoz
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3236 Wesley Walker       14 Life Sports          4:36.21    4:27.55
  2  3238 Ory Arnold          14 Logan Flyers         4:45.65    4:33.53
  3  3575 Treg Jeffery        14 Unattached,Phoenix,  4:37.29    4:36.24
  4  3374 Joshua Misenhimer   13 Pacesetters          5:06.14    4:36.87
  5  3121 Samir Marin         14 Fort Collins         4:46.90    4:39.03
  6  3167 Andy McDonald       14 Gold Rush            4:50.60    4:40.52
  7  3237 Diego Arnold        13 Logan Flyers         4:48.11    4:46.43
  8  3394 Luke Ruskedra       13 Parker Panthers      4:54.50    4:50.21
  9  3539 James Schow         14 Trackburners         5:02.28    4:56.65
 10  2832 Alexander Phillips  13 AZ Striders,Phoenix  5:04.11    4:59.63
 11  3372 Taylor Jackson      13 Pacesetters          5:13.21    5:11.11
 12  2570 Daniel Fort         14 Abq Ath              5:34.10    5:32.79

Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
=========================================================================
    National: N 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA
    Regional: R 9:34.04  7/19/1998   Billy Smith
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3236 Wesley Walker       14 Life Sports          9:51.08    9:41.83
  2  3121 Samir Marin         14 Fort Collins        10:20.74   10:15.65
  3  2832 Alexander Phillips  13 AZ Striders,Phoenix 10:56.30   10:36.95
  4  3539 James Schow         14 Trackburners        10:36.86   11:00.37
  5  2598 Peter Yeo           13 Abq Ath             11:08.10   11:06.33
  6  3046 Alex Delmont        14 El Paso Wings       11:14.93   11:11.66
  7  3116 Matt Belasco        13 Fort Collins        11:01.28   11:16.11
  8  3285 Thatcher Olson      13 Mercury Trac,Salt L 11:26.73   11:31.79
  9  2825 Jeff Bolton         14 AZ Striders,Phoenix 10:51.94   12:03.57
 10  2570 Daniel Fort         14 Abq Ath             11:46.70   12:31.78
 11  2583 Evan Richardson     13 Abq Ath             12:08.80   13:12.11

Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
=========================================================================
    National: N 14:10.18  7/26/1997   Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
    Regional: R 15:04.69  7/16/1989   Luis Martinez
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3285 Thatcher Olson      13 Mercury Trac,Salt L 18:40.85   21:40.64
  2  3654 Kevin Campbell      13 Wolverine Track     22:33.79   21:40.74
  3  2713 Guillaume Jefferso  13 AZ Cheetahs,Chandle 22:29.30   22:14.35
 --  3653 Bjorn Campbell      14 Wolverine Track     22:33.54         DQ

Event 357  100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
=========================================================================
    National: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, Fl
    Regional: R 13.53  7/16/2000   Kaybrin Stevenson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2716 Ashtyn Lamb         14 AZ Cheetahs,Chandle    15.31      15.15
  2  2761 Ray Godinez         14 AZ Puma,Phoenix, AZ    15.57      15.85
  3  2949 Michael Woodham     13 DoRight,Phoenix, AZ    17.27      16.62
  4  3474 Demetrius Bingham   13 Teeva Track            16.62      17.01
  5  3161 Taylor Gardner      14 Gold Rush              17.71      17.12
  6  3274 C.J. Glover         14 Mercury Trac           18.00      17.54
  7  3165 Zach Larkin         13 Gold Rush              17.87      17.79

Event 358  200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
=========================================================================
    National: N 24.83  7/30/1995   Chris Hickman, Houston, TX
    Regional: R 25.65  7/15/2001   Brian Stroughter
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2716 Ashtyn Lamb         14 AZ Cheetahs,Chandle    28.61      26.65
  2  2822 Allante Battle      14 AZ Striders,Phoenix    29.09      28.43
  3  3161 Taylor Gardner      14 Gold Rush              29.50      28.61
  4  2628 Curtis Beach        13 Albuquerque Trk        29.73      28.62
  5  3504 Devin Thaxton       13 Track Denver           30.40      29.30
  5  3474 Demetrius Bingham   13 Teeva Track            29.40      29.30
  7  2949 Michael Woodham     13 DoRight,Phoenix, AZ    32.02      30.47

Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
    National: N 43.51  7/29/2000   Boynton Beach, TC
                       W.Dix, M.Dowdell,  J.Wimbley, D.Owen
    Regional: R 44.71  7/14/2001
                       Az Rising Suns
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                            47.74      46.14
  2 10-Arizona Striders  'A'                            49.01      48.24
  3 10-Do Right  'A'                                    51.77      48.25
  4 10-Mercury Track Club  'A'                          50.94      50.72
  5 10-El Paso Wings - TX  'A'                          51.05      51.21
  6 10-Utah Flames  'A'                                 51.40      52.43

Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
    National: N 3:23.96  8/1/1993    LA Jets, Los Angeles, CA
                         LCruel,A.Dean, P.McCall,O.Moore
    Regional: R 3:37.89  7/14/1996
                         Az Cheetahs
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                  4:15.16    3:47.19
  2 10-El Paso Wings - TX  'A'                        3:58.67    3:48.47
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                          4:07.31    4:03.54
  4 10-Do Right  'B'                                  3:54.18    4:11.33
  5 10-Mercury Track Club  'A'                        4:59.29    4:14.89
  6 10-Gold Rush  'A'                                 4:11.44    4:15.42
  7 10-Albuquerque Athletics  'A'                     4:34.30    4:37.67

Event 361  4x800 Yard Relay Youth Boys
=========================================================================
    National: N 8:28.15  7/27/1997   Track Houston
    Regional: R 9:11.92  7/14/1999
                         Pacesetters
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                  9:46.06    9:26.09
  2 10-Albuquerque Track Club  'A'                    9:35.20    9:32.92
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                         11:01.36   10:23.35
  4 10-Albuquerque Athletics  'A'                    10:07.80   10:36.46

Event 362  High Jump Youth Boys
=========================================================================
    National: N 1.94m  7/24/1998   Donovan Kilmartin, Boise, ID
    Regional: R 1.87m  7/16/1995   Jamie Corrillo
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2761 Ray Godinez         14 AZ Puma,Phoenix, AZ    1.70m      1.68m
  2  2633 Daniel Gooris       14 Albuquerque Trk        1.72m     J1.68m
  3  3056 Aaron Martinez      13 El Paso Wings          1.73m      1.58m
  4  3164 Ryan Lange          14 Gold Rush              1.62m     J1.58m
  5  3267 Robbie Birch        14 Mercury Trac           1.67m     J1.58m
  6  3389 Brent Ryberg        14 Park City Tr           1.57m      1.53m
  7  3522 Lane Ellwood        13 Tucson Elite,Tucson    1.45m      1.48m
  8  3203 Eric Sutterfield    13 HR Flying Eagles       1.47m      1.38m
  9  3165 Zach Larkin         13 Gold Rush              1.21m      1.33m

Event 363  Pole Vault Youth Boys
=========================================================================
    National: N 4.28m  1977        Bill Lange, Bridgewater, NJ
    Regional: R 3.65m  7/13/1997   Matt Merrit
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2827 Daniel Fanelli      13 AZ Striders            2.59m      2.59m
  2  3577 Justin Livingstone  13 Unattached             2.44m      2.44m
  2  3602 Brandon White       14 Unattached             2.52m      2.44m
  4  3400 Derek Clanton       14 Bobcats                1.98m      2.25m

Event 364  Long Jump Youth Boys
=========================================================================
    National: N 7.02m  1976        Anthony Gibson, San Fernando, CA
    Regional: R 6.25m  7/13/1997   Gerren Crochet
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2697 Mikhail Barton      14 AZ Cheetahs,Chandle    5.63m      6.09m
  2  2717 Bryce Lamb          13 AZ Cheetahs,Chandle    5.41m      5.36m
  3  3164 Ryan Lange          14 Gold Rush              5.16m      5.35m
  4  2753 Eric Sylve          13 AZ Panthers,Phoenix    5.28m      5.18m
  5  3638 Nick Jones          14 Utah Flames            4.95m      4.88m
  6  3014 Kenneth Ike         13 Flames                 4.96m      4.73m
  7  3439 Vincent Norero      14 Rio Rancho Rams        4.62m      4.64m
  8  3625 Nathan Challis      14 Utah Flames            4.90m      4.60m
  9  3274 C.J. Glover         14 Mercury Trac           4.78m      4.44m
 10  3345 Tevin Bonner        13 NE ShootingStars       4.50m      4.20m
 11  3351 Charlie Martinez    14 NE ShootingStars       4.07m      3.67m

Event 365  Triple Jump Youth Boys
=========================================================================
    National: N 13.41m  1980        Michael Martin, San Diego, CA
    Regional: R 12.61m  7/16/1995   Courtney Golden
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2716 Ashtyn Lamb         14 AZ Cheetahs,Chandle   11.82m     12.57m
  2  3056 Aaron Martinez      13 El Paso Wings         10.94m     11.57m
  3  3164 Ryan Lange          14 Gold Rush             11.40m     11.52m
  4  3474 Demetrius Bingham   13 Teeva Track           10.80m     11.03m
  5  2717 Bryce Lamb          13 AZ Cheetahs,Chandle   10.81m     10.53m
  6  3274 C.J. Glover         14 Mercury Trac          10.23m     10.30m
  7  3345 Tevin Bonner        13 NE ShootingStars      10.10m      9.80m
  8  2886 Daniel Mata         14 Colorado Speed         9.11m      9.38m
  9  3638 Nick Jones          14 Utah Flames            9.74m      9.24m
 10  2701 Christian Clegg     14 AZ Cheetahs,Gilbert    9.49m      8.75m

Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
=========================================================================
    National: N 19.29m  7/28/1996   Chris Sprague, Eugene, OR
    Regional: R 15.61m  7/12/1992   Dan Righetti
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3589 Michael Shaver      14 Unattached            14.51m     14.51m
  2  3565 Colin Boevers       14 Unattached            12.52m     12.35m
  3  3282 Ezekiel Mauga       14 Mercury Trac          11.79m     12.07m
  4  2511 Toby Marquez        13 Aoc Striders          12.59m     11.84m
  5  2786 Jordon Dancer       14 Rising Sun            10.14m     11.09m
  6  3593 Jude Terry-Gonzale  14 Unattached            10.85m     10.95m
  7  2714 Dion Jordan         13 AZ Cheetahs            9.44m     10.68m
  8  2652 Alex Edwards        14 AZ Blaze,Phoenix, A    9.84m      9.97m
  9  3186 Torin Thames        13 HC Flames             10.05m      9.81m
 10  3594 Prince Tupe         14 Unattached             9.88m      9.64m
 11  3329 Joseph Shepherd     13 No Limitsa             5.39m      5.27m

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
=========================================================================
    National: N 61.52m  6/3/1995    Joel Armitage, Omaha, NE
    Regional: R 50.08m  7/12/1992   Dan Righetti
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3589 Michael Shaver      14 Unattached            45.38m     43.40m
  2  3601 James Portillo      14 Unattached            40.50m     40.97m
  3  3013 Andres Hernandez    14 Flames                31.68m     36.80m
  4  3565 Colin Boevers       14 Unattached            40.13m     36.66m
  5  2653 Nathan Hay          14 AZ Blaze              32.25m     33.88m
  6  3569 Michael Cartwright  14 Unattached,Tempe, A   35.59m     33.61m
  7  3594 Prince Tupe         14 Unattached            31.24m     33.10m
  8  2511 Toby Marquez        13 Aoc Striders          33.31m     32.87m
  9  2652 Alex Edwards        14 AZ Blaze,Phoenix, A   28.65m     32.56m
 10  2573 Axel Haaker         13 Abq Ath               25.97m     24.43m
 11  3418 John Harcourt       13 Platte River          25.73m     20.10m
 --  3327 Anthony Granados    13 No Limitsa            20.27m       FOUL

Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
=========================================================================
    National: N 53.33m  7/29/2002   Jarrod Walters, Vero Beach, FL
    Regional: R 47.18m  7/16/1994   Damien Ochampo
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3282 Ezekiel Mauga       14 Mercury Trac          32.61m     37.57m
  2  2511 Toby Marquez        13 Aoc Striders          33.01m     34.31m
  3  2837 Christopher Nichol  13 Arizona               31.66m     33.76m
  4  2714 Dion Jordan         13 AZ Cheetahs           31.52m     33.65m
  5  3653 Bjorn Campbell      14 Wolverine Track       28.70m     30.20m
  6  2758 Christopher Arollo  14 AZ Puma,Phoenix, AZ   29.26m     29.43m
  7  3418 John Harcourt       13 Platte River          22.67m     26.33m
  8  2585 Joshua Rodriguez    13 Abq Ath               25.08m     23.55m
  9  2573 Axel Haaker         13 Abq Ath               21.73m     20.37m
 10  3329 Joseph Shepherd     13 No Limitsa            13.88m     10.91m

Event 369  Outdoor Pentathlon Youth Boys
=========================================================================
    National: N  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, Las Vegas. NV
    Regional: R  2997  7/14/1995   Jamie Carrillo
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2761 Ray Godinez         14 AZ Puma,Phoenix, AZ                2855
  2  2628 Curtis Beach        13 Albuquerque Trk         2530       2563
  3  2633 Daniel Gooris       14 Albuquerque Trk         2464       2076
  4  3267 Robbie Birch        14 Mercury Trac            2017       2009
  5  3282 Ezekiel Mauga       14 Mercury Trac            1644       1787
  6  3274 C.J. Glover         14 Mercury Trac                       1704
  7  3400 Derek Clanton       14 Bobcats                            1518
  8  2701 Christian Clegg     14 AZ Cheetahs,Gilbert                1278

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
    National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA
    Regional: R 11.47  7/14/2002   Jessica Onyepunuka
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2777 Judith Onyepunuka   15 Rising Sun,Phoenix,    11.84      11.77Q  2
  2  2784 Kenyanna Wilson     15 Rising Sun,Glendale    11.92      12.08Q  1
  3  2667 Jasmine Easley      15 AZ Cheetahs            12.42      12.37Q  2
  4  3618 Shawnee Slade       16 Utah Flames            12.34      12.40Q  1
  5  3470 Dominique Bingham   16 Teeva Track            12.76      12.86Q  1
  6  3333 Rayya Elamin        15 NE ShootingStars       13.76      13.42Q  2
  7  3035 Vanessa Romero      15 El Paso Wings          13.30      13.52q  2
  8  3662 Deanna Young        16 Xtreme Track           13.30      13.55q  2
  9  3603 Mandi Barnes        16 Utah Flames            13.35      13.57q  1
 10  2990 Tabitha Chase       16 Flames                 13.54      13.73   1

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA
    Regional: R 11.47  7/14/2002   Jessica Onyepunuka
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2777 Judith Onyepunuka   15 Rising Sun,Phoenix,    11.77      11.68
  2  2784 Kenyanna Wilson     15 Rising Sun,Glendale    12.08      11.90
  3  2667 Jasmine Easley      15 AZ Cheetahs            12.37      12.34
  4  3470 Dominique Bingham   16 Teeva Track            12.86      12.77
  5  3333 Rayya Elamin        15 NE ShootingStars       13.42      13.41
  6  3603 Mandi Barnes        16 Utah Flames            13.57      13.43

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
============================================================================
    National: N 23.26  7/31/1999   LaSauntea Moore, Akron, OH
    Regional: R 24.06  7/14/2002   Jessica Onyepunuka
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2777 Judith Onyepunuka   15 Rising Sun,Phoenix,    24.32    R 23.99Q  2
  2  2784 Kenyanna Wilson     15 Rising Sun,Glendale    24.87      24.96Q  1
  3  3618 Shawnee Slade       16 Utah Flames            25.46      25.38Q  1
  4  2765 Camille Blakely     16 Rising Sun             25.64      25.51Q  2
  5  3470 Dominique Bingham   16 Teeva Track            26.46      26.94Q  1
  6  2841 Hannah Rhoten       16 Big Red Expre          27.55      27.17Q  2
  7  2965 Tina Madry          15 Comets                 27.38      26.98q  1
  8  3333 Rayya Elamin        15 NE ShootingStars       27.71      27.37q  2
  9  3603 Mandi Barnes        16 Utah Flames            28.22      27.93q  1
 10  2990 Tabitha Chase       16 Flames                 28.15     J27.93   1
 11  2839 Leighanna Martinez  16 Big Red Expre          28.50      28.25   2
 12  3609 Amy Halford         15 Utah Flames,West Va    28.77      29.03   2

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 23.26  7/31/1999   LaSauntea Moore, Akron, OH
    Regional: R 24.06  7/14/2002   Jessica Onyepunuka
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2777 Judith Onyepunuka   15 Rising Sun,Phoenix,    23.99      24.51
  2  2784 Kenyanna Wilson     15 Rising Sun,Glendale    24.96      25.20
  3  2765 Camille Blakely     16 Rising Sun             25.51      25.81
  4  3470 Dominique Bingham   16 Teeva Track            26.94      27.27
  5  2965 Tina Madry          15 Comets                 26.98      27.37
  6  2841 Hannah Rhoten       16 Big Red Expre          27.17      27.60
  7  3333 Rayya Elamin        15 NE ShootingStars       27.37      28.12

Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA
    Regional: R 55.39  7/13/1997   Latisha Galloway
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2765 Camille Blakely     16 Rising Sun             57.05      57.60
  2  2892 Channel Nichols     16 Col Sprgs Stridr       57.86      58.32
  3  2667 Jasmine Easley      15 AZ Cheetahs          1:00.02      58.81
  4  2608 Lyndsay Harper      15 Albuquerque Trk        59.90    1:00.79
  5  3213 Jasmine Rollins     15 Joe Gentry Troop     1:01.33    1:01.41
  6  2616 Amanda Rogers       16 Albuquerque Trk      1:03.63    1:05.51
  7  2839 Leighanna Martinez  16 Big Red Expre        1:03.82    1:07.45

Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 2:08.94  7/6/2002    Trisa Nickoley, Waterford, CT
    Regional: R 2:16.09  7/16/1983   Julie Farrer
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2608 Lyndsay Harper      15 Albuquerque Trk      2:20.86    2:21.92
  2  3174 Meaghan Ryan        16 Havasu,Lake Havasu,  2:32.02    2:24.20
  3  2539 Rosetta Haaker      16 Abq Ath              2:28.04    2:26.23
  4  2952 Stephanie Vogel     15 Eagles Track         2:35.90    2:35.91
  5  3340 Darlene Robinson    15 NE ShootingStars     2:31.86    2:36.63
  6  3301 Victoria Macias     15 N M Paisanos         2:34.45    2:38.33
  7  3341 Myra Sanchez        16 NE ShootingStars     3:12.20    3:14.00

Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 4:25.57  7/22/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI
    Regional: R 4:42.24  7/16/1983   Julie Farrer
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3174 Meaghan Ryan        16 Havasu,Lake Havasu,  5:22.99    5:02.73
  2  2539 Rosetta Haaker      16 Abq Ath              5:10.80    5:03.39
  3  2952 Stephanie Vogel     15 Eagles Track         5:23.30    5:13.06
  4  2534 Lynn Brasher        15 Abq Ath              5:22.30    5:24.21
  5  3340 Darlene Robinson    15 NE ShootingStars     6:00.05    5:26.00
  6  3172 Kaili Hewlett       15 Havasu,Lake Hasvasu  5:25.91    5:27.21
  7  3101 Monica Aragon       16 Fort Collins         5:42.01    5:37.60
  8  2612 Lindsay Machacek    15 Albuquerque Trk      5:34.70    5:43.64
  9  3234 Amanda Walker       16 Life Sports          5:56.98    6:06.65
 10  3598 Liliana Olivas      15 Unattached           6:00.09    6:09.17

Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N  9:54.05  7/1981      Karlene Erickson, Ericson, NE
    Regional: R 10:33.31  7/14/1985   JanisStrickland
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3172 Kaili Hewlett       15 Havasu,Lake Hasvasu 11:56.58   12:08.96
  2  2534 Lynn Brasher        15 Abq Ath             12:20.80   12:20.25
  3  3234 Amanda Walker       16 Life Sports         12:46.07   12:53.31
  4  3413 Lindsey Gaskins     15 Platte River        12:57.22   13:08.85
  5  3341 Myra Sanchez        16 NE ShootingStars    13:31.51   13:18.61
  6  3452 Rebecca Huffman     15 Speed Inc           15:05.93   13:56.90
  7  3026 Vanessa Gonzalez    16 El Paso Wings       13:45.42   14:00.90

Event 406  2000 Meter Steeplechase 30" Intermediate Girls
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  3174 Meaghan Ryan        16 Havasu,Lake Havasu,  8:47.46    8:23.36
  2  3101 Monica Aragon       16 Fort Collins         9:26.30    8:56.50
  3  3231 Angel Moralez       16 LasCruces RdRnrs     9:22.00    9:13.50
  4  3234 Amanda Walker       16 Life Sports          9:40.34    9:32.78

Event 408  100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 13.81  7/14/1984   Yolanda Johnson, Denver, CO
    Regional: R 14.19  7/16/2000   Jacquelyn Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3489 Nikita Eades        15 Track Denver           15.63      15.29
  2  3415 Janelle Neumann     16 Platte River           16.99      16.99
  3  2991 Brittanty Chenowet  15 Flames                 17.04      17.00
  4  2677 Erin Malone         16 AZ Cheetahs,Chandle    18.76      17.59
  5  3550 Natalie Garrett     16 Unattached             16.71      17.82
  6  2663 Katie Cartwright    16 AZ Cheetahs,Chandle    17.64      17.90
  7  3333 Rayya Elamin        15 NE ShootingStars       18.99      17.96
  8  3667 Estelle Carter      16 Zia Roadrunners        17.10      18.21

Event 409  400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N   58.84  7/29/2001   Talia Stewart, Richmond, Ca
    Regional: R 1:02.66  7/17/1993   Patrica Davis
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3489 Nikita Eades        15 Track Denver           46.15    1:06.23
  2  2991 Brittanty Chenowet  15 Flames               1:10.43    1:08.88
  3  2663 Katie Cartwright    16 AZ Cheetahs,Chandle  1:12.75    1:09.48
  4  3415 Janelle Neumann     16 Platte River           51.05    1:09.75
  5  2687 Alyssia Richardson  16 AZ Cheetahs          1:17.53    1:17.46
  6  3411 Jessica Coontz      16 Platte River           53.37    1:19.38
  7  2677 Erin Malone         16 AZ Cheetahs,Chandle  1:23.96    1:20.35
  8  3557 Kamela Kosea        15 Unattached           1:29.60    1:25.71

Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 45.57  7/28/1996   Vision Track & Field, Friendswood, TX
                       A.Emanuel, C.Ratliff, M.Hall, L.White
    Regional: R 47.48  7/15/2001
                       Az Rising Suns
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                          46.49      47.11R
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                            50.83      50.25
  3 10-Utah Flames  'A'                                 51.10      53.04
 -- 10-Xtreme Track Club  'A'                           51.03         DQ

Event 411  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Phidadelphia, PA
                         C.Smith, T.Abney, T.Bradley, E.Dwyer
    Regional: R 4:00.96  7/17/1993
                         Joe Gentry Track Club
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Joe Gentry Track Troop  'A'                    4:19.93    4:19.71

Event 412  4x800 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N  9:09.65  7/28/1992   United Stars, Phidadelphia, PA
                          R.Giannascoli, E. Dwyer, T.Abney, A.Williams
    Regional: R 10:05.80  7/1/1984
                          Scottsdale Track Club
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Albuquerque Track Club  'A'                   10:29.91   10:20.29
  2 10-N M Paisanos  'A'                             11:13.50   11:02.62

Event 413  High Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 1.81m  7/28/1996   Camee Williams, Dayton, OH
    Regional: R 1.80m  7/16/1994   Bianca McKell
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3096 Kalie Wilson        15 Flatirons              1.52m      1.55m
  2  3035 Vanessa Romero      15 El Paso Wings          1.47m      1.40m
  2  3617 Taylor Proctor      15 Utah Flames            1.42m      1.40m
 --  2757 Leah Neff           16 AZ Puma,Glendale, A    1.55m         NH

Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 3.80m  7/5/2001    Julene Bailey, Nampa, ID
    Regional: R 3.52m  7/15/2001   April Kubishta
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2502 Katherine Colvin    16 Col Sprgs Stridr       3.20m      3.35m
  2  2820 Laryssa Simpson     15 AZ Striders,Phoenix    2.74m      2.44m
  3  3245 Sofia Monroe        16 Mercury TC             2.59m     J2.44m
  4  3443 Kasi Sandberg       15 Sky                    2.59m      2.28m

Event 415  Long Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 6.16m  7/10/1999   Jill Bell, Bellevue, WA
    Regional: R 5.68m  7/13/1997   Courtney Washington
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3618 Shawnee Slade       16 Utah Flames            5.20m      5.25m
  2  2781 Twashunda Robinson  15 Rising Sun,Peoria,     5.01m      5.14m
  3  2841 Hannah Rhoten       16 Big Red Expre          5.00m      4.87m
  4  3682 Melonna Clarke      16 Speed Inc              4.99m      4.86m
  5  3096 Kalie Wilson        15 Flatirons              4.94m      4.84m
  6  2965 Tina Madry          15 Comets                 5.14m      4.77m
  7  3333 Rayya Elamin        15 NE ShootingStars       4.60m      4.52m
  8  2531 Alex Berlin         16 Abq Ath                4.69m      4.29m
  9  3609 Amy Halford         15 Utah Flames,West Va    4.62m      4.06m
 10  3229 Margo Burns         15 LasCruces RdRnrs       3.94m      3.72m

Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 12.54m  7/30/1983   Deana Simmons, Decatur, IL
    Regional: R 11.76m  7/13/1997   Margaret Ike
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3470 Dominique Bingham   16 Teeva Track           11.01m     11.42m
  2  2887 Lindsey Braddock    16 Col Sprgs Stridr      10.74m     11.04m
  3  2965 Tina Madry          15 Comets                11.12m     10.89m
  4  3294 Shay Miles          15 Miles Track           10.76m     10.61m
  5  3035 Vanessa Romero      15 El Paso Wings         10.68m     10.02m
  6  2690 Shamara Smith       16 AZ Cheetahs,Chandle   10.43m      9.92m
  7  2687 Alyssia Richardson  16 AZ Cheetahs            9.63m      9.64m
  8  2531 Alex Berlin         16 Abq Ath                9.63m      9.60m
  9  3449 Briana Napier       16 Southern AZ            9.14m      9.32m

Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 15.20m  7/27/2001   Michelle Carter, Ovilla, CA
    Regional: R 13.78m  7/12/1992   Ccollinus Newsome
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3481 Kindall Begay       15 Tonto,Payson, AZ      10.49m     10.57m
  2  3364 Ana Alvarado        15 Pacesetters            9.17m      9.75m
  3  3619 Kaelissa Sofele     16 Utah Flames            9.49m      8.97m
  4  2766 Myra Brown          15 Rising Sun,Phoenix,    7.86m      8.54m

Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 50.12m  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL
    Regional: R 40.50m  7/14/1991   Shelly Greathouse
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3481 Kindall Begay       15 Tonto,Payson, AZ      35.47m     31.81m
  2  3364 Ana Alvarado        15 Pacesetters                      27.52m
  3  3619 Kaelissa Sofele     16 Utah Flames           76.30m     26.88m

Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N 46.53m  7/29/2000   Rachel Walker, Benton, LA
    Regional: R 39.98m  7/16/1994   Leathana Alsup
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2507 Patricia Zamora     15 Aoc Striders          29.58m     30.93m
  2  3021 Amanda Dalessio     16 El Paso Wings         24.14m     25.40m
  3  3619 Kaelissa Sofele     16 Utah Flames           24.38m     25.26m
  4  2991 Brittanty Chenowet  15 Flames                24.24m     25.06m
  5  3416 Amanda Tellez       15 Platte River          23.08m     23.23m
  6  2877 Sasha Evers         16 Colorado Speed        16.12m     18.92m
  7  3026 Vanessa Gonzalez    16 El Paso Wings         16.63m     15.34m

Event 420  Heptathlon Intermediate Girls
=========================================================================
    National: N  4986  7/28/1992   Shaundra Smith, Belle Glade, FL
    Regional: R  4825  7/17/1998   Nina Grubbs
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3111 Kim Markham         16 Fort Collins            3651       3522
  2  2991 Brittanty Chenowet  15 Flames                             3263
  3  3415 Janelle Neumann     16 Platte River            2951       3092
  4  3314 Jennifer Wall       15 NM Spd & Hrdl           2351       2576
  5  2766 Myra Brown          15 Rising Sun,Phoenix,                2512
  6  3411 Jessica Coontz      16 Platte River            2530       2443

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
    National: N 10.54  7/25/8797   Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
    Regional: R 10.69  7/19/1998   Brandon Kinney
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2791 Keegan Herring      16 Rising Sun,Phoenix,    10.96      10.72Q  2
  2  3507 Nate Yorks          16 Track Denver           10.87      10.73Q  1
  3  3005 Edward Britton      16 Flames                 11.17      10.83Q  1
  4  2806 Brian Stroughter    16 Rising Sun,Avondale    10.95      11.02Q  2
  5  3086 Cameron Burl        16 Fast Track             11.40      11.18Q  2
  6  2983 Jerald Turner       16 Comets                 11.37      11.41Q  1
  7  2845 Channing Fiaseu     16 Big Red Expre          11.68      11.44q  1
  8  3545 Evan Wright         16 Unattached             11.64      11.50q  2
  9  3646 Graylen Tyler       15 Utah Flames            11.84      11.61q  1
 10  2848 David Graspas       16 Big Red Expre          12.17      12.10   2
 11  2970 Jonathan Bainer     16 Comets                 12.41      12.43   1
 12  2807 Tony Wheaton        15 Rising Sun,Phoenix,    11.84      12.55   2

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 10.54  7/25/8797   Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
    Regional: R 10.69  7/19/1998   Brandon Kinney
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2791 Keegan Herring      16 Rising Sun,Phoenix,    10.72      10.67R
  2  2806 Brian Stroughter    16 Rising Sun,Avondale    11.02      10.72
  3  3507 Nate Yorks          16 Track Denver           10.73      10.76
  4  3005 Edward Britton      16 Flames                 10.83      10.78
  5  3086 Cameron Burl        16 Fast Track             11.18      11.21
  6  2983 Jerald Turner       16 Comets                 11.41      11.27
  7  2845 Channing Fiaseu     16 Big Red Expre          11.44      11.39
  8  3545 Evan Wright         16 Unattached             11.50      11.59
  9  3646 Graylen Tyler       15 Utah Flames            11.61      11.77

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
============================================================================
    National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 21.55  7/14/2002   Nate Yorks
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  2791 Keegan Herring      16 Rising Sun,Phoenix,    22.38      21.64Q  1
  2  3507 Nate Yorks          16 Track Denver           21.99      21.71Q  2
  3  3005 Edward Britton      16 Flames                 21.60      21.80Q  1
  4  2806 Brian Stroughter    16 Rising Sun,Avondale    22.30      22.07Q  2
  5  3219 Raymond Blackledge  16 Joe Gentry Troop       22.85      22.84Q  1
  6  2983 Jerald Turner       16 Comets                 22.91      22.97Q  2
  7  2845 Channing Fiaseu     16 Big Red Expre          24.12      23.45q  1
  8  2808 Gregory Williams    15 Rising Sun             23.96      23.65q  1
  9  3646 Graylen Tyler       15 Utah Flames            24.65      24.32q  2
 10  3052 Ricardo Hidalgo     16 El Paso Wings          24.39      24.60   2
 11  2848 David Graspas       16 Big Red Expre          24.84      24.87   1

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 21.55  7/14/2002   Nate Yorks
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2791 Keegan Herring      16 Rising Sun,Phoenix,    21.64      21.94
  2  3507 Nate Yorks          16 Track Denver           21.71      21.95
  3  3005 Edward Britton      16 Flames                 21.80      22.24
  4  2806 Brian Stroughter    16 Rising Sun,Avondale    22.07      22.74
  5  3219 Raymond Blackledge  16 Joe Gentry Troop       22.84      23.40
  6  2983 Jerald Turner       16 Comets                 22.97      23.75
  7  2845 Channing Fiaseu     16 Big Red Expre          23.45      23.80
  8  2808 Gregory Williams    15 Rising Sun             23.65      23.85
  9  3646 Graylen Tyler       15 Utah Flames            24.32      24.92

Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 45.99  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 49.36  7/15/2001   Shannon Waynewood
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3545 Evan Wright         16 Unattached             50.70      50.69
  2  2792 Brandon Hunt        15 Rising Sun,Peoria,     52.47      52.36
  3  2808 Gregory Williams    15 Rising Sun             53.58      53.38
  4  2805 Travis Simpson JR   15 Rising Sun,Phoenix,    53.31      54.37
  5  3239 Yonatan Arnold      15 Logan Flyers           55.04      54.75
  6  3041 Jonathan Berry      16 El Paso Wings          54.32      55.04
  7  3669 Mark Berry          16 El Paso Wings          55.50      58.23

Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 1:52.78  7/27/2002   Christopher Woods, Newington, CT
    Regional: R 1:55.89  7/15/2000   Matt Burton
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3473 Chris Anderson      16 Teeva Track          2:01.67    1:59.90
  2  2833 Matthew Swift-Krae  15 AZ Striders          2:06.19    2:01.79
  3  3544 Travis Rasmussen    16 Sterling TC          2:03.38    2:01.87
  4  2636 Kyle Henry          16 Albuquerque Trk      2:06.37    2:01.94
  5  2722 Geoffrey Morrell    16 AZ Cheetahs,Chandle  2:05.49    2:06.61
  6  3249 Matt Philson        16 Mercury TC           2:06.78    2:06.95
  7  2855 John Meister        16 Big Red Expre        2:06.77    2:07.25
  8  3176 Brandon Hewlett     16 Havasu,Lake Havasu,  2:07.02    2:07.97
  9  3239 Yonatan Arnold      15 Logan Flyers         2:11.47    2:09.07
 10  3074 Neil Swearingen     16 El Paso Wings        2:09.96    2:10.52
 11  3018 Humberto Tarango    16 Flames               2:11.76    2:13.54
 12  3637 Ethan Jones         15 Utah Flames          2:22.01    2:27.43
 13  3391 Jordan Snyder       15 Park City Tr         2:20.96    2:29.68

Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 3:56.84  7/9/2000    Adam Perkins, Liberty, MO
    Regional: R 4:06.70  7/15/1990   Jason Beatty
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3473 Chris Anderson      16 Teeva Track          4:22.49    4:13.55
  2  3544 Travis Rasmussen    16 Sterling TC          4:24.78    4:15.74
  3  2833 Matthew Swift-Krae  15 AZ Striders          4:24.01    4:16.51
  4  3586 Tyler Rasmussen     16 Sterling TC          4:29.17    4:19.30
  5  2722 Geoffrey Morrell    16 AZ Cheetahs,Chandle  4:23.15    4:26.46
  6  2517 Louis Sanchez       16 Aoc Striders         4:34.09    4:30.13
  7  2636 Kyle Henry          16 Albuquerque Trk      4:37.21    4:30.79
  8  3018 Humberto Tarango    16 Flames               4:47.51    4:41.15
  9  3176 Brandon Hewlett     16 Havasu,Lake Havasu,  4:35.86    4:50.14
 10  3391 Jordan Snyder       15 Park City Tr         4:48.77    4:51.38

Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR
    Regional: R 9:00.38  7/14/1999   Troy Hernandez
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3586 Tyler Rasmussen     16 Sterling TC          9:56.11    9:46.88
  2  2517 Louis Sanchez       16 Aoc Striders        10:06.50    9:53.09
  3  3100 Steve Weeks         15 Flatirons            9:55.96    9:59.98
  4  3536 Michael Anderson    15 Trackburners         9:51.51   10:38.55
  5  3391 Jordan Snyder       15 Park City Tr        11:01.66   10:41.20
  6  3175 James Frum          15 Havasu              10:37.56   10:47.81
  7  2520 Francisco Zamora    15 Aoc Striders        10:52.00   11:21.88
  8  3054 Reynaldo Lopez      15 El Paso Wings       12:37.98   12:54.01
  9  3656 Marlos Harvey       15 Wolverine Track     12:56.70   13:50.49

Event 456  2000 Meter Steeplechase 36" Intermediate Boys
=========================================================================
    Regional: R 6:23.77  7/12/1992   Jeremy Covey
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3586 Tyler Rasmussen     16 Sterling TC          7:13.18    6:49.00
  2  3419 Travis Swaim        15 Platte River         7:13.84    7:18.84
  3  3176 Brandon Hewlett     16 Havasu,Lake Havasu,  7:17.00    7:47.82
  4  3658 Mark Jarman         15 Wolverine Track,was  9:20.80    8:19.70
  5  3655 Boz Freshman        16 Wolverine Track      9:13.80    8:25.65
  6  3567 Josh Bryant         15 Unattached           9:36.20   10:14.74

Event 457  5000 Meter Race Walk Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 23:15.46  7/12/2002   Zachary Pollinger, Mahwah, NJ
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
 --  3656 Marlos Harvey       15 Wolverine Track     43:04.75         DQ

Event 458  110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
============================================================================
    National: N 13.99  7/30/1995   Sharif Paxton, Los Angeles, CA
    Regional: R 14.74  7/1/1984    Steve Twitty
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  3401 Marcus Clanton      15 Bobcats,Phoenix, AZ    15.65      14.99Q  2
  2  2875 Darius Reed         15 Co Flyers              15.41      15.30Q  1
  3  2764 Chris Titsworth     16 AZ Puma,Glendale, A    14.88      15.52Q  2
  4  3053 Adrian Hopson       15 El Paso Wings          17.16      16.70Q  1
  5  3435 Frank Borden        16 Rio Rancho Rams        16.00      15.56Q  2
  6  3583 Alex Pysher         16 Unattached             16.80      17.89Q  1
  7  3093 Mark Moss           16 Fast Track             16.90      15.91q  2
  8  3040 Anthony Beltran     15 El Paso Wings          17.04      16.37q  2
  9  2790 Angelo Hart         16 Rising Sun             16.86      19.15q  1
 10  3166 Justin Lawdry       16 Gold Rush              18.16      20.16   1

Event 458  110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 13.99  7/30/1995   Sharif Paxton, Los Angeles, CA
    Regional: R 14.74  7/1/1984    Steve Twitty
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2764 Chris Titsworth     16 AZ Puma,Glendale, A    15.52      15.13
  2  2875 Darius Reed         15 Co Flyers              15.30      15.44
  3  3401 Marcus Clanton      15 Bobcats,Phoenix, AZ    14.99      15.84
  4  3093 Mark Moss           16 Fast Track             15.91      16.55
  5  3053 Adrian Hopson       15 El Paso Wings          16.70      17.30
  6  3583 Alex Pysher         16 Unattached             17.89      17.87
  7  2790 Angelo Hart         16 Rising Sun             19.15      19.14

Event 459  400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
============================================================================
    National: N 51.71  7/27/1996   Baynad Kamani, Missouri City, TX
    Regional: R 54.46  7/14/1991   Doug Deming
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  3357 Kaiser Wade         16 NE ShootingStars       55.93      57.03Q  2
  2  2875 Darius Reed         15 Co Flyers              42.24    1:01.16Q  1
  3  2764 Chris Titsworth     16 AZ Puma,Glendale, A    59.21      58.56Q  2
  4  3063 Richard Ortega      16 El Paso Wings        1:02.13    1:01.90Q  1
  5  2699 Christan Carson     15 AZ Cheetahs,Chandle  1:03.74    1:02.69Q  1
  6  2897 Chris Rivera        16 Col Sprgs Stridr       45.98    1:05.52Q  2
  7  3053 Adrian Hopson       15 El Paso Wings        1:08.64    1:06.00q  1
  8  3658 Mark Jarman         15 Wolverine Track,was  1:05.97    1:07.33q  2
  9  3655 Boz Freshman        16 Wolverine Track      1:09.11    1:07.72q  2
 10  2807 Tony Wheaton        15 Rising Sun,Phoenix,  1:04.02    1:11.37   1

Event 459  400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 51.71  7/27/1996   Baynad Kamani, Missouri City, TX
    Regional: R 54.46  7/14/1991   Doug Deming
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  3357 Kaiser Wade         16 NE ShootingStars       57.03      56.55
  2  2764 Chris Titsworth     16 AZ Puma,Glendale, A    58.56      58.55
  3  2875 Darius Reed         15 Co Flyers            1:01.16      59.54
  4  2699 Christan Carson     15 AZ Cheetahs,Chandle  1:02.69    1:02.90
  5  3063 Richard Ortega      16 El Paso Wings        1:01.90    1:03.61
  6  2897 Chris Rivera        16 Col Sprgs Stridr     1:05.52    1:03.77
  7  3655 Boz Freshman        16 Wolverine Track      1:07.72    1:06.27
  8  3053 Adrian Hopson       15 El Paso Wings        1:06.00    1:06.94
  9  3658 Mark Jarman         15 Wolverine Track,was  1:07.33    1:07.26

Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 40.90  7/27/1997   LA Jets, Lancaster, CA
                       D.Menthuhotep, W.Rogers, D.McCullough, T.Walton
    Regional: R 42.59  7/16/2000
                       Big Red Express
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                          43.50      42.68
  2 10-Fast Track  'A'                                  44.33      43.82
  3 10-Speed Inc  'A'                                   45.31      44.37
  4 10-Fast Track  'B'                                             46.28
  5 10-Big Red Express  'A'                             47.03      46.88
  6 10-Arizona Rising Sun  'B'                          45.57      50.56

Event 461  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon, Snellville, GA
                         L. Jackson, C. Goodman. R. Witherspoon, M. Grant
    Regional: R 3:27.41  7/19/1993
                         Joe Gentry Track Club
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Fast Track  'A'                                3:30.04    3:30.32
  2 10-Arizona Rising Sun  'A'                        3:38.32    3:30.39
  3 10-Speed Inc  'A'                                 3:32.08    3:35.50
  4 10-Mercury TC  'A'                                3:41.22    3:41.30
  5 10-Big Red Express  'A'                           3:50.50    3:42.46
  6 10-El Paso Wings - TX  'A'                        3:51.91    3:43.25
  7 10-Arizona Cheetahs  'A'                          3:49.23    3:46.12
  8 10-Abq Olympette Club  'A'                                   3:46.33

Event 462  4x800 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 7:56.11  7/28/2001   Whirlaway, Methuen, MA
                         W. Seidel, M. Grant, R. Brown. H. Norton
    Regional: R 8:32.08  7/16/2000
                         Pacesetters
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Mercury TC  'A'                                8:58.61    8:52.49
  2 10-El Paso Wings - TX  'A'                        9:20.21    9:04.07
  3 10-Big Red Express  'A'                           9:19.00    9:04.58
  4 10-Albuquerque Athletics  'A'                     9:33.60   10:09.23

Event 463  High Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 2.15m  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA
    Regional: R 2.09m  7/16/1994   Kevin Dotson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2763 Joshua Morrow       15 AZ Puma                1.95m      2.00m
  2  3435 Frank Borden        16 Rio Rancho Rams        1.82m      1.95m
  3  3401 Marcus Clanton      15 Bobcats,Phoenix, AZ    1.70m      1.70m
  4  2702 William Dunston     15 AZ Cheetahs,Chandle    1.55m      1.65m
  5  3015 Adrian Pearson      15 Flames                 1.32m      1.60m
  6  3279 Nate Lanier         15 Mercury Trac           1.57m      1.55m
  7  3124 Marty Whittmer      15 Fort Collins           1.47m      1.50m
  8  3039 Rafael Alvarado     15 El Paso Wings          1.47m      1.45m
  9  3010 Ari-Luis Cordova    15 Flames                 1.47m      1.40m

Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 5.12m  7/9/1994    Jacob Davis, Orange, TX
    Regional: R 4.29m  7/14/2002   Dustin Somerville
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3566 Josh Brasseal       16 Unattached             3.96m      3.66m
  2  3250 Sam Pierson         15 Mercury TC             3.50m      3.50m
  3  3446 Tim Milakovich      16 Sky                    3.50m      3.35m
  4  2821 Chris Barela        15 AZ Striders,Phoenix    3.35m      3.05m
  5  3636 Ian Jansen          15 Utah Flames            2.54m      2.74m
 --  3637 Ethan Jones         15 Utah Flames            2.10m         NH

Event 465  Long Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 7.35m  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ
    Regional: R 7.00m  7/16/1983   Chuck Shepherd
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3219 Raymond Blackledge  16 Joe Gentry Troop       6.75m      6.51m
  2  3217 Daniel Blackledge   15 Joe Gentry Troop       5.99m      6.13m
  3  3057 Benjamin Martinez   15 El Paso Wings          6.20m      6.03m
  4  2710 Stanley Hughes      15 AZ Cheetahs,Chandle    5.61m      5.75m
  5  3646 Graylen Tyler       15 Utah Flames            5.58m      5.54m
  6  3658 Mark Jarman         15 Wolverine Track,was    5.38m      5.51m
  7  2824 Avory Battle        15 AZ Striders,Phoenix    5.18m      5.41m
  8  3525 Adam Mesta          16 Tucson Elite           5.52m      5.34m
  9  2973 Johathan Cumberlan  15 Comets                 5.69m      5.22m
 10  2885 Jared Masar         16 Colorado Speed         5.61m      5.18m
 11  2510 George Marquez      16 Aoc Striders           5.14m      5.14m
 12  3239 Yonatan Arnold      15 Logan Flyers           4.81m      4.73m

Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 15.08m  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL
    Regional: R 14.72m  7/17/1993   A.J. Cornelius
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3219 Raymond Blackledge  16 Joe Gentry Troop      13.35m     13.61m
  2  3217 Daniel Blackledge   15 Joe Gentry Troop      12.57m     12.25m
  3  2710 Stanley Hughes      15 AZ Cheetahs,Chandle   11.48m     11.81m
  4  2885 Jared Masar         16 Colorado Speed        12.01m     11.77m
  5  3057 Benjamin Martinez   15 El Paso Wings         12.71m     11.67m
  6  3668 Kenyatta Carter     15 Zia Roadrunners       12.12m     11.64m
  7  2824 Avory Battle        15 AZ Striders,Phoenix   11.25m     11.48m

Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 19.24m  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene, OR
    Regional: R 16.00m  7/17/1993   Chris Mammen
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2794 Josh Manche         16 Rising Sun            14.70m     14.72m
  2  3579 Freddie Mistry      16 Unattached            14.47m     13.49m
  3  3089 Styhl Driscoll      15 Fast Track            11.79m     11.43m
  4  3486 Alex Winchester     16 Tonto,Payson, AZ       9.92m     11.33m
  5  2527 Manuel Padilla      15 Abq West Side         11.29m     10.71m
  6  3643 Bryson Sofele       15 Utah Flames           10.18m     10.21m
  7  3290 Jovaughn Essex      15 Mile Hi Heat           9.66m     10.15m

Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 58.80m  6/1/1985    Kami Keshmiri, Reno, NV
    Regional: R 50.01m  7/16/1995   Edmond Stansbury
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3579 Freddie Mistry      16 Unattached            42.41m     43.92m
  2  2794 Josh Manche         16 Rising Sun            38.49m     38.20m
  3  3486 Alex Winchester     16 Tonto,Payson, AZ      31.06m     31.56m
  4  2527 Manuel Padilla      15 Abq West Side         30.28m     30.81m
  5  3290 Jovaughn Essex      15 Mile Hi Heat          26.08m     29.70m
  6  3643 Bryson Sofele       15 Utah Flames           32.00m     29.68m
  7  2725 Terrill Williams    15 AZ Cheetahs,Chandle   24.68m     29.43m
  8  3065 Aldo Perez          15 El Paso Wings         21.46m     20.99m

Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N 61.81m  7/6/2001    Dustin Johnson, Crossett, AR
    Regional: R  1.38m  7/14/1999   Ivan Tarin
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2847 Brandon Gamache     16 Big Red Expre         42.18m     42.58mR
  2  2510 George Marquez      16 Aoc Striders          38.84m     40.14mR
  3  2527 Manuel Padilla      15 Abq West Side         39.13m     38.43mR
  4  2702 William Dunston     15 AZ Cheetahs,Chandle   31.97m     35.07mR
  5  3643 Bryson Sofele       15 Utah Flames           30.17m     32.58mR
  6  2896 Justin Quarles      16 Col Sprgs Stridr      23.52m     28.27mR
  7  3059 Eric McNabb         16 El Paso Wings         25.58m     23.05mR
  8  3065 Aldo Perez          15 El Paso Wings         22.73m     21.60mR
  9  2725 Terrill Williams    15 AZ Cheetahs,Chandle   20.00m     18.74mR

Event 470  Decathlon Intermediate Boys
=========================================================================
    National: N  6896  7/29/1998   Tim Morse, Shoreline, WA
    Regional: R  6013  7/14/1995   Josh Pearson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3435 Frank Borden        16 Rio Rancho Rams         4881       5515
  2  3401 Marcus Clanton      15 Bobcats,Phoenix, AZ                5132
  3  3636 Ian Jansen          15 Utah Flames             3464       3693
  4  3658 Mark Jarman         15 Wolverine Track,was     3542       3644
  5  3655 Boz Freshman        16 Wolverine Track         3134       3342
  6  3419 Travis Swaim        15 Platte River            2569       2999

Event 500  100 Meter Dash Young Women
=========================================================================
    National: N 11.10  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
    Regional: R 11.73  7/16/2000   Keri Suell
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2774 Tiffany McDonald    18 Rising Sun,Peoria,     12.00      11.98
  2  2674 Dominique Lamb      17 AZ Cheetahs,Chandle    12.40      12.23
  3  3555 Marnyka Honeycutt   19 Unattached             12.07      12.26
  4  2840 Olivia Ndyabagye    17 Big Red Expre          12.87      12.92
  5  3604 Liana Byrd          17 Utah Flames            15.67      15.62

Event 501  200 Meter Dash Young Women
=========================================================================
    National: N 23.32  7/29/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
    Regional: R 24.19  7/11/2001   Donita Harmon
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2674 Dominique Lamb      17 AZ Cheetahs,Chandle    25.76      25.36
  2  3555 Marnyka Honeycutt   19 Unattached             25.17      25.54
  3  3495 Kalimah Muhammed    17 Track Denver           25.29      25.59
  4  2882 Emily Pearson       18 Colorado Speed         25.75      26.08
  5  2840 Olivia Ndyabagye    17 Big Red Expre          26.21      26.74
  6  2657 Dawn Arnold         18 AZ Cheetahs,Chandle    26.00      27.98
  7  3604 Liana Byrd          17 Utah Flames            31.25      32.94

Event 502  400 Meter Dash Young Women
=========================================================================
    National: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
    Regional: R 55.69  7/14/1991   Eureka Hall
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3495 Kalimah Muhammed    17 Track Denver           56.84      56.80
  2  3212 Rena Napolean       18 Joe Gentry Troop       56.54      57.56
  3  2674 Dominique Lamb      17 AZ Cheetahs,Chandle    58.24      58.59
  4  2657 Dawn Arnold         18 AZ Cheetahs,Chandle  1:00.08      59.18
  5  3215 Jamile Young        17 Joe Gentry Troop       58.65      59.50
  6  2682 Tennille Mayfield   17 AZ Cheetahs,Chandle  1:03.96    1:03.86

Event 503  800 Meter Run Young Women
=========================================================================
    National: N 2:07.05  7/1/1994    Tamieka Grizzle, Bronx, NY
    Regional: R 2:12.46  7/1/1984    Peg Millican
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3514 Vanessa Hernandez   17 Tucson Elite         2:26.00    2:21.52
  2  2682 Tennille Mayfield   17 AZ Cheetahs,Chandle  2:41.95    2:33.43
  3  2624 Kim Weeth           17 Albuquerque Trk      2:45.99    2:36.75
  4  2966 Sedi Matos          19 Comets               2:38.70    2:37.48
  5  2611 Leslie Luna         18 Albuquerque Trk      2:37.28    2:38.82

Event 504  1500 Meter Run Young Women
=========================================================================
    National: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos Cob, CT
    Regional: R 4:08.95  7/12/1992   Michelle Rademacher
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3514 Vanessa Hernandez   17 Tucson Elite         5:08.02    4:51.97
  2  2995 Monique Ortega      19 Flames               5:03.77    4:56.84
  3  2611 Leslie Luna         18 Albuquerque Trk      5:16.40    4:57.00
  4  3546 Kirsten Anthony     17 Unattached           5:13.05    4:59.46
  5  3412 Vanessa Escatel     17 Platte River         5:13.06    5:09.77
  6  3002 Claudia Vera        17 Flames               5:17.39    5:10.43
  7  3030 Suezette Luevano    17 El Paso Wings        5:15.38    5:18.59
  8  2624 Kim Weeth           17 Albuquerque Trk      5:34.50    5:42.53

Event 505  3000 Meter Run Young Women
=========================================================================
    National: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO
    Regional: R 9:44.91  7/19/1998   Dana Boyle
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2611 Leslie Luna         18 Albuquerque Trk     11:18.00   11:20.85
  2  3546 Kirsten Anthony     17 Unattached          11:38.58   11:38.17
  3  3412 Vanessa Escatel     17 Platte River        11:31.34   11:38.22
  4  2966 Sedi Matos          19 Comets              12:21.45   12:21.41
  5  3108 Angie Kitchens      18 Fort Collins        13:10.14   12:57.30
  6  3022 Odessa Dow          17 El Paso Wings       13:55.10   14:04.77

Event 506  2000 Meter Steeplechase 30" Young Women
================================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  3030 Suezette Luevano    17 El Paso Wings        8:01.95    7:52.26
  2  3108 Angie Kitchens      18 Fort Collins         9:04.96    9:14.32

Event 508  100 Meter Hurdles (33") Young Women
=========================================================================
    National: N 13.39  7/29/2001   Virginia Powell, Seattle, Wa
    Regional: R 13.70  7/14/2002   Jacquelyn Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2774 Tiffany McDonald    18 Rising Sun,Peoria,     13.76      14.24
  2  2882 Emily Pearson       18 Colorado Speed         16.19      14.90
  3  2728 Johanna Avilez      17 AZ Heat                           15.22
  4  3471 Selethea Bingham    18 Teeva Track            19.34      18.98
  5  3338 Francine Rincon     19 NE ShootingStars       19.21      19.12

Event 509  400 Meter Hurdles (30") Young Women
=========================================================================
    National: N   57.94  7/29/2001   Tiffany Ross, Miami, FL
    Regional: R 1:03.38  7/14/2002   Taryn McGuire
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2767 Roshawnda Brown     17 Rising Sun,Phoenix,  1:10.65    1:08.82
  2  3211 Tiffany Morton      18 Joe Gentry Troop       49.29    1:10.37
  3  2728 Johanna Avilez      17 AZ Heat                         1:10.67
  4  2890 Lindsey Marsh       17 Col Sprgs Stridr       49.63    1:11.95
  5  2746 Shivonn Ross        17 AZ Panthers          1:11.90    1:14.85
  6  3471 Selethea Bingham    18 Teeva Track            49.62    1:15.48

Event 510  4x100 Meter Relay Young Women
=========================================================================
    National: N 45.02  7/27/1997   West Valley Eagles, Inglewood, CA
                       R.Caruther, E Edmonson,M.Withers,E.Grayson
    Regional: R 46.79  7/14/1991
                       Track Arizona All Stars
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
 -- 10-Arizona Rising Sun  'A'                          47.87         DQ

Event 511  4x400 Meter Relay Young Women
=========================================================================
    National: N 3:39.49  7/29/2001   United Stars, Philadephia, PA
                         E.Dwyer, D.Darden, D.Rogers, T.Abney
    Regional: R 3:58.59  7/1/1984
                         Az Puma
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                          4:31.13    4:04.47
  2 10-Track Denver  'A'                              4:23.21    4:05.00
  3 10-Joe Gentry Track Troop  'A'                    4:10.26    4:14.36

Event 512  4x800 Meter Relay Young Women
=========================================================================
    National: N 8:53.93  7/28/2001   United Stars, Orange Park, FL
                         E.Dwyer, J.Davis, D.Rogers, T.Abney
    Regional: R 9:23.80  7/1/1984
                         Jeffco Jets
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-El Paso Flames - TX  'A'                      10:16.06    9:51.61

Event 513  High Jump Young Women
=========================================================================
    National: N 1.85m  7/25/1996   Adrianne Sims, Fayetteville, NC
    Regional: R 1.75m  7/16/1995   Bianca Mckell& Tamalyn Olson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3516 Christi Payne       19 Tucson Elite           1.65m      1.70m
  2  3030 Suezette Luevano    17 El Paso Wings          1.62m      1.60m
  3  2728 Johanna Avilez      17 AZ Heat                1.50m      1.55m
  4  2748 Brittney Washingto  17 AZ Panthers,Peoria,    1.45m      1.45m
  5  3095 Halie Schwartz      17 Flatirons              1.37m      1.40m

Event 514  Pole Vault Young Women
=========================================================================
    National: N 3.84m  7/28/2001   Elizabeth Boyle, Chicago, IL
    Regional: R 3.52m  7/15/2001   Brianna McDevitt
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3173 April Kubishta      18 Havasu,Lake Havasu,    3.35m      3.97mN
  2  3442 Saamntha Culiver    17 Sky                    2.81m      2.90m
  2  3444 Becky Traylor       18 Sky                    2.97m      2.90m
  4  3560 Bridgette Ruiz      17 Unattached             2.61m      2.28m

Event 515  Long Jump Young Women
=========================================================================
    National: N 6.36m  7/29/1994   Angela Henry, Omaha, NE
    Regional: R 6.11m  7/14/1991   Lanell Scarbrough
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2840 Olivia Ndyabagye    17 Big Red Expre          5.60m      5.35m
  2  3094 Amberly Casey       18 Flatirons              5.33m      5.27m
  3  2816 Nadia Matthews      18 AZ Striders,Phoenix    5.17m      5.25m
  4  2993 Christina Graham    17 Flames                 5.05m      5.24m
  5  3293 Nicole Behling      17 Miles Track            5.08m      4.99m
  6  2748 Brittney Washingto  17 AZ Panthers,Peoria,    4.99m     J4.99m
  7  2742 Jeanine Dancy       17 AZ Panthers,Peoria,    5.01m      4.89m
  8  3472 Jessica Weldon      18 Teeva Track            4.78m      4.69m

Event 516  Triple Jump Young Women
=========================================================================
    National: N 13.01m  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX
    Regional: R 11.66m  7/19/1998   Margaret Ike
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2816 Nadia Matthews      18 AZ Striders,Phoenix   11.07m     11.34m
  2  3094 Amberly Casey       18 Flatirons             10.80m     11.25m
  3  2742 Jeanine Dancy       17 AZ Panthers,Peoria,   10.59m     11.03m
  4  2748 Brittney Washingto  17 AZ Panthers,Peoria,   11.03m     10.96m
  5  2993 Christina Graham    17 Flames                11.02m     10.69m
  6  3472 Jessica Weldon      18 Teeva Track            9.95m     10.10m
  7  3487 Sasha Abuan         17 Track Denver          10.15m      9.99m

Event 517  Shot Put 4kg Young Women
=========================================================================
    National: N 15.59m  7/27/2002   Michelle Carter, Oakland, NE
    Regional: R 14.79m  7/17/1993   Collinus Newsome
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2743 Marisa Johnson      18 AZ Panthers           11.30m     12.45m
  2  2731 Kheri Farris        18 AZ Heat               11.95m     11.83m
  3  3549 Brittany Gallo      17 Unattached            10.96m     10.88m
  4  3427 Schellie Buckhanan  18 Rio Rancho Rams       11.38m     10.72m
  5  3182 Tanikka Tomlin      18 HC Flames              9.29m      9.81m
  6  3338 Francine Rincon     19 NE ShootingStars       9.09m      9.62m
  7  3318 Alyssa Granados     17 No Limitsa             4.98m      5.32m

Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
=========================================================================
    National: N 53.42m  7/9/1995    Suzy Powell, Modesto, CA
    Regional: R 45.50m  7/12/1992   Shelly Greathouse
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3427 Schellie Buckhanan  18 Rio Rancho Rams       37.16m     35.96m
  2  3001 Kerri Turnbull      17 Flames                34.32m     35.37m
  3  2731 Kheri Farris        18 AZ Heat               35.96m     35.24m
  4  3338 Francine Rincon     19 NE ShootingStars      32.84m     33.30m
  5  3182 Tanikka Tomlin      18 HC Flames             31.95m     31.80m
  6  3556 D'Vonne Isham       17 Unattached,Phoenix,   33.80m     31.70m
  7  2738 Cori Tarzwell       17 AZ Heat,Mesa, AZ      33.83m     31.09m
  8  3604 Liana Byrd          17 Utah Flames           22.86m     17.36m

Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
================================================================================
    National: N 48.35m  7/24/1999   Sarah Malone, Newburg, OR
    Regional: R 45.58m  7/16/1983   Nicki Nye
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  3338 Francine Rincon     19 NE ShootingStars      29.47m     33.10m
  2  2744 Carmelia Kee        17 AZ Panthers,Phoenix   31.06m     32.34m
  3  2738 Cori Tarzwell       17 AZ Heat,Mesa, AZ      22.31m     25.11m
  4  3030 Suezette Luevano    17 El Paso Wings         22.27m     22.24m
  5  3022 Odessa Dow          17 El Paso Wings         19.88m     20.85m

Event 520  Heptathlon Young Women
=========================================================================
    National: N  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX
    Regional: R  5286  7/14/2002   Jacquelyn Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3562 Jenna Bree Tollest  17 Unattached              4550       4697
  2  3030 Suezette Luevano    17 El Paso Wings                      3627
  3  3338 Francine Rincon     19 NE ShootingStars                   3586
  4  2742 Jeanine Dancy       17 AZ Panthers,Peoria,                3143
  5  2746 Shivonn Ross        17 AZ Panthers                        2468

Event 550  100 Meter Dash Young Men
=========================================================================
    National: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Regional: R 10.54  7/19/1998   Dion Waynewood
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3506 John West           17 Track Denver           10.95      10.74
  2  3087 Van Cooper          18 Fast Track                        10.81
  3  3460 Ben Karl            18 Speed Inc              11.11      10.96
  4  2851 Cody Jones          18 Big Red Expre          11.03      11.08
  5  2634 Lee Greer           17 Albuquerque Trk        11.10      11.33
  6  2975 Philip Hetu         19 Comets                 11.33      11.37

Event 551  200 Meter Dash Young Men
============================================================================
    National: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Regional: R 21.04  7/14/2001   Kerry Crunkleton
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  3506 John West           17 Track Denver           21.78      21.58Q  2
  2  3574 Marcellus Honeycut  18 Unattached             22.41      22.18Q  1
  3  2754 Clarence Wise       17 AZ Panthers            22.99      22.20Q  2
  4  2864 Jeramie White       18 Big Red Expre          23.69      22.34Q  1
  5  2634 Lee Greer           17 Albuquerque Trk        22.66      22.25Q  2
  6  2852 Ben Marshall        17 Big Red Expre          22.87      22.62Q  1
  7  3008 Thaddeus Chase      17 Flames                 22.47      22.56q  2
  8  2975 Philip Hetu         19 Comets                 24.28      22.88q  2
  9  3468 G. Danny Marini     19 Team Provo             22.96      23.19q  2
 10  3356 Jamol Thornton      17 NE ShootingStars       23.18      23.46   1

Event 551  200 Meter Dash Young Men
=========================================================================
    National: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Regional: R 21.04  7/14/2001   Kerry Crunkleton
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  3506 John West           17 Track Denver           21.58      21.83
  2  3574 Marcellus Honeycut  18 Unattached             22.18      22.39
  3  2754 Clarence Wise       17 AZ Panthers            22.20      22.62
  4  2864 Jeramie White       18 Big Red Expre          22.34      22.84
  5  2852 Ben Marshall        17 Big Red Expre          22.62      22.88
  6  2975 Philip Hetu         19 Comets                 22.88      23.19

Event 552  400 Meter Dash Young Men
============================================================================
    National: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 47.34  7/14/2002   Richard Allen III
    Name                     Age Team                    Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1  3520 Jeremy Brower       18 Tucson Elite           49.49      48.87Q  2
  2  2810 Michael Hilbe       18 Startrack,Chandler,    48.94      49.41Q  1
  3  3497 Chris Abuan         18 Track Denver           48.79      48.92Q  2
  4  2754 Clarence Wise       17 AZ Panthers            50.79      50.45Q  1
  5  3222 Jerrod Landress     18 Joe Gentry Troop       49.60      50.85Q  2
  6  3693 Ken Allen           17 Track Denver           49.34      51.03Q  1
  7  3007 Alex Calzada        18 Flames                 52.53      52.09q  1
  8  2842 Triston Barrett     17 Big Red Expre          53.32      54.30q  2
  9  2513 Chris Petroff       17 Aoc Striders           54.56      54.43q  1
 10  2984 Basilio Villegas    18 Comets                 59.94      54.71   2
 11  3641 Phillip Luna        17 Utah Flames            56.31      57.32   1

Event 552  400 Meter Dash Young Men
=========================================================================
    National: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Regional: R 47.34  7/14/2002   Richard Allen III
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals
=========================================================================
Finals
  1  2810 Michael Hilbe       18 Startrack,Chandler,    49.41      48.69
  2  3497 Chris Abuan         18 Track Denver           48.92      48.69
  3  3520 Jeremy Brower       18 Tucson Elite           48.87      48.72
  4  3693 Ken Allen           17 Track Denver           51.03      50.29
  5  2754 Clarence Wise       17 AZ Panthers            50.45      51.92
  6  3222 Jerrod Landress     18 Joe Gentry Troop       50.85      52.12
  7  2842 Triston Barrett     17 Big Red Expre          54.30      53.83
  8  2513 Chris Petroff       17 Aoc Striders           54.43      55.52

Event 553  800 Meter Run Young Men
=========================================================================
    National: N 1:49.49  7/27/2000   Nick Davenport, Houston, TX
    Regional: R 1:53.68  7/16/1995   Mohammed Yagoub
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3177 David Ryan          18 Havasu               2:02.89    1:58.03
  2  3017 David Solis         17 Flames               2:00.52    1:59.05
  3  2509 Nathan Garcia       17 Aoc Striders         2:04.85    2:03.05
  4  2857 Juan Ortega         18 Big Red Expre        2:03.38    2:05.60
  5  3388 Fernando Ramirez    18 Park City Tr         2:11.68    2:10.11
  6  3386 Larry Finch         18 Park City Tr         2:15.13    2:11.13

Event 554  1500 Meter Run Young Men
=========================================================================
    National: N 3:51.21  7/7/1985    John Quade, Woodinville, Wa
    Regional: R 4:01.27  7/14/2002   Alex clayton
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3177 David Ryan          18 Havasu               4:20.14    4:11.93
  2  2857 Juan Ortega         18 Big Red Expre        4:15.61    4:17.49
  3  3388 Fernando Ramirez    18 Park City Tr         4:30.89    4:22.48
  4  2509 Nathan Garcia       17 Aoc Striders         4:34.17    4:26.39
  5  3019 Joseph Vasquez      18 Flames               4:45.56    4:30.48
  6  3386 Larry Finch         18 Park City Tr         4:40.63    4:33.53
  7  3582 James Phillips      17 Unattached           4:37.78    4:37.59
  8  3009 Lee Chavez          17 Flames               4:30.09    4:38.84

Event 555  5000 Meter Run Young Men
=========================================================================
    National: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA
    Regional: R 15:33.04  7/15/2001   Ben Ortega
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2857 Juan Ortega         18 Big Red Expre       17:50.20   16:48.59
  2  3582 James Phillips      17 Unattached          17:14.52   17:18.93
  3  3019 Joseph Vasquez      18 Flames              18:03.09   18:27.24
  4  2637 Andrew Mata         17 Albuquerque Trk     19:22.60   19:22.25
  5  2974 Marc Delgado        17 Comets              20:24.78   21:58.23

Event 556  2000 Meter Steeplechase 36" Young Men
=========================================================================
    National: N 5:53.17  7/29/1983   Orla Kastberg, Granville, NY
    Regional: R 6:12.40  7/16/1994   Jeremyh Covey
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3177 David Ryan          18 Havasu               6:57.52    6:32.77
  2  3009 Lee Chavez          17 Flames               6:42.47    6:46.00
  3  3564 Matthew Benally     18 Unattached           7:38.80    6:59.75
  4  3465 Cameron Armagest    18 Sterling TC          7:13.44    7:12.92

Event 558  110 Meter Hurdles (39") Young Men
=========================================================================
    National: N 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
    Regional: R 13.92  7/16/2000   Gerren Crochet & John Byrne
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3597 Zach Witt           18 Unattached             15.16      14.86
  2  3011 Manny Diaz          19 Flames                 15.59      15.03
  3  3500 Devale Johnson      19 Track Denver           15.39      15.22
  4  2564 Will Bernitsky      17 Abq Ath                15.50      15.31
  5  3352 Edwin Melendez      17 NE ShootingStars       15.62      15.72
  6  3464 Collis Newbill      18 Speed West             15.73      15.83
  7  3641 Phillip Luna        17 Utah Flames            17.60      18.59
  8  3354 Paul Sambula        18 NE ShootingStars       19.25      18.78

Event 559  400 Meter Hurdles (36") Young Men
=========================================================================
    National: N 49.77  7/29/2002   Kerron Clment, Tucker, GA
    Regional: R 52.88  7/16/2000   Gerren Crochet
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3597 Zach Witt           18 Unattached             39.75      56.32
  2  2564 Will Bernitsky      17 Abq Ath                58.53      56.35
  3  3146 Justin Steffen      18 Glnwd Springers        40.42      57.25
  4  3475 Shawn Hunter        18 Teeva Track            41.33    1:00.45
  5  2793 Dustin Imdieke      18 Rising Sun           1:00.74    1:00.75
  6  3524 Lauren Harvey       17 Tucson Elite,Tucson  1:03.91    1:06.81

Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
=========================================================================
    National: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R.Beard, B.Gay,J.Harris, T.Williams
    Regional: R 41.52  7/14/1991
                       Track Arizona All Stars
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Track Denver  'A'                                42.47      42.68
  2 10-Northeast Shooting Stars -  'A'                  45.58      42.73
  3 10-Tucson Elite AC  'A'                             43.75      42.96
  4 10-El Paso Flames - TX  'A'                         43.38      43.30
  5 10-Big Red Express  'A'                             43.83      43.42
  6 10-Albuquerque Track Club  'A'                      42.88      43.51

Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
=========================================================================
    National: N 3:06.55  7/28/1996   East Atlanta TC, Atlanta, GA
                         A.Partridge,D.Phillips,A Taylor,K.Williams
    Regional: R 3:16.78  7/14/1999
                         El PAso Flames
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-Tucson Elite AC  'A'                           3:29.70    3:22.39
  2 10-Track Denver  'A'                              3:32.41    3:23.99
  3 10-El Paso Flames - TX  'A'                       3:35.94    3:24.85
  4 10-Big Red Express  'A'                           3:54.00    3:28.72
  5 10-Joe Gentry Track Troop  'A'                    3:41.97    3:35.82
  6 10-El Paso Comets-TX  'A'                         3:51.66    3:47.65
  7 10-Abq Olympette Club  'A'                        3:46.40    3:49.26

Event 562  4x800 Meter Relay Young Men
=========================================================================
    National: N 7:35.27  8/2/1981    East CoastClassics
    Regional: R 8:08.60  7/12/2001
                         El Paso Wings
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 10-El Paso Flames - TX  'A'                       8:43.14    8:16.97
  2 10-El Paso Comets-TX  'A'                         9:40.64    9:40.69

Event 563  High Jump Young Men
=========================================================================
    National: N 2.28m  7/9/1983    Dothel Edwards, Athens, GA
    Regional: R 2.18m  7/15/1990   Teddy Williams
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3592 Stuart St. Louis    17 Unattached             2.01m      2.00m
  2  3527 Jordan Powell       17 Tucson Elite,Tucson    2.00m     J2.00m
  3  2759 James Arollo        17 AZ Puma,Phoenix, AZ    2.00m      1.95m
  4  3050 Frederick Gonzalez  18 El Paso Wings          1.78m      1.90m
  4  3500 Devale Johnson      19 Track Denver           1.87m      1.90m
  6  3694 Daniel Lujan        17 Unattached                        1.85m
  6  3061 Nicholas Nolan      18 El Paso Wings          1.88m      1.85m

Event 564  Pole Vault Young Men
=========================================================================
    National: N 5.21m  7/31/1992   Wayne Guidry, Orangefield, TX
    Regional: R 4.75m  7/12/1990   Chris Chancey
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3445 Brandon Glenn       18 Sky                    4.88m      4.58m
  2  3591 Dustin Somerville   17 Unattached             4.11m      4.12m
  3  3541 Jeff Starling       18 Ultimate               4.10m     J4.12m
  4  3447 Michael Yoshida     18 Sky                    3.80m      3.66m
  5  3588 Ben Sanchez         18 Unattached             3.38m      3.20m
 --  3573 Zach Graham         17 Unattached             4.43m         NH

Event 565  Long Jump Young Men
=========================================================================
    National: N 7.87m  1977        Lamont King, Surprise, Az
    Regional: R 7.30m  7/15/2000   Bobby Agins
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3458 Paul Hubbard        18 Speed Inc              7.30m      7.31mR
  2  2719 Daniel Marshall     17 AZ Cheetahs            6.73m      6.97m
  3  3500 Devale Johnson      19 Track Denver           6.90m      6.82m
  4  3346 Shardea Boutte      18 NE ShootingStars       6.91m      6.51m
  5  3016 Brian Pearson       17 Flames                 6.51m      6.47m
  6  2864 Jeramie White       18 Big Red Expre          6.57m      6.44m
  7  2851 Cody Jones          18 Big Red Expre          6.64m      6.36m
  8  3099 Jerrod Fassler      17 Flatirons              6.19m      6.30m
  9  3352 Edwin Melendez      17 NE ShootingStars       6.27m      6.03m
 10  2751 Brian Dancey        19 AZ Panthers            6.54m      6.00m

Event 566  Triple Jump Young Men
=========================================================================
    National: N 16.01m  7/27/1991   Ron Jones, Dallas, TX
    Regional: R 15.09m  7/14/2002   Paul Hubbard
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3458 Paul Hubbard        18 Speed Inc             15.44m     15.47mR
  2  2719 Daniel Marshall     17 AZ Cheetahs           14.34m     14.40m
  3  3346 Shardea Boutte      18 NE ShootingStars      13.96m     13.97m
  4  2850 Marvin Irving       18 Big Red Expre         13.74m     13.61m
  5  3352 Edwin Melendez      17 NE ShootingStars      13.79m     13.39m
  6  3099 Jerrod Fassler      17 Flatirons             12.65m     13.35m
  7  3061 Nicholas Nolan      18 El Paso Wings         13.83m     13.28m
  8  2564 Will Bernitsky      17 Abq Ath               13.49m     12.73m
  9  3220 Michael Jones       19 Joe Gentry Troop      12.31m     12.49m
 10  2751 Brian Dancey        19 AZ Panthers           11.94m     12.21m

Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
=========================================================================
    National: N 20.43m  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ
    Regional: R 18.97m  7/12/1987   Dwight Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3098 James Begely        18 Flatirons             16.51m     16.73m
  2  2893 Chad Dykhoff        18 Col Sprgs Stridr      15.24m     14.55m
  3  3568 Tyler Bryant        17 Unattached            14.07m     14.36m
  4  3450 Cris Simon          18 Southern AZ           14.13m     13.42m
  5  3485 Michael Waterman    17 Tonto,Payson, AZ      12.73m     12.59m
  6  3375 Andres Tellez       17 Pacesetters           11.29m     11.11m

Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
================================================================================
    National: N 63.02m  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS
    Regional: R 65.33m  7/12/1987   Dwight Johnson
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1  3098 James Begely        18 Flatirons             50.95m     52.57m
  2  3450 Cris Simon          18 Southern AZ           43.40m     44.18m
  3  3595 Aaron Vasquez       19 Unattached            39.44m     41.27m
  4  3485 Michael Waterman    17 Tonto,Payson, AZ      35.30m     35.36m
  5  3375 Andres Tellez       17 Pacesetters           29.65m     35.08m
  6  3484 Josh Quvtskuyva     18 Tonto                 29.48m     30.29m

Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
=========================================================================
    National: N 70.94m  8/1/1998    Brian Kollar, Virginia Beach, Va
    Regional: R 65.02m  7/1/1984    Fred Mondragon
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  3587 Brad Roth           17 Unattached,scottsda   49.57m     51.98m
  2  2859 Ryan Rettinger      18 Big Red Expre         50.92m     47.66m
  3  2893 Chad Dykhoff        18 Col Sprgs Stridr      41.40m     47.20m
  4  3484 Josh Quvtskuyva     18 Tonto                 34.20m     44.75m
  5  2863 Aaron Volk          17 Big Red Expre         36.87m     39.19m
  6  2898 John Taylor         17 Col Sprgs Stridr      33.49m     35.62m
  7  2750 Tydriss Blaylark    17 AZ Panthers,Phoenix   32.69m     33.06m
  8  3055 Jaime Luevano       18 El Paso Wings         31.04m     31.92m

Event 570  Decathlon Young Men
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1  2969 Ricardo Aguilar     18 Comets                             4317
  2  3584 Jason Pysher        18 Unattached              3770       4004
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx