Join/Renew Now

Results - USATF National Junior Olympic Track & Field Championships

Day 5

200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 26.71  1993        Monique Henderson
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.3
  1 Raven Sims                   BR YMCA                  27.68
  2 Chante Moore                 Blue Wave                27.87
  3 Brittneeh Williams           Gazelle                  28.00
  4 Shakea Mercer                Ftfc                     28.07
  5 Chalese Davis                14-Flying Jaguar         28.12
  6 Shannon Spence               Miami NW Express         28.50
  7 Mayorca Young                Track Houston            28.57
  8 Jasmin Pratt                 Rising Sun               28.69

800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 2:23.98  1986        Shalynn Carr
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Claudia Francis              StarletsTC             2:25.81
  2 Kiah Seymour                 10 Red Wing            2:28.34
  3 Elyse Wilkinson              United Stars           2:28.88
  4 Jamila Pullum                Fresh Start            2:32.36
  5 Tominique Lewis              NO Stars Exp           2:35.39
  6 Brenna Kincaid               Syracuse Charger       2:39.19
  7 Robin Reynolds               Miami NW Express       2:42.46
  8 Tia Gamble                   NE ShootingStars       2:42.83

4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 54.29  2001        24 Karat TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03-Durham Striders  'A'                               56.02Q
     1) Shantell Bingham                2) Brandi Royster
     3) Nyanda Preston                  4) Kiara Moore
  2 15-Imani Track Club  'A'                              56.07q
     1) Jashonna Owens                  2) Jasmine Berry
     3) Blaire Browne                   4) Jasmyne Davis
  3 04-Gainesville Striders  'A'                          56.77q
     1) Jasmine Lewis                   2) Onteria Maddox
     3) Carlisha Thomas                 4) Adanna Thompson
  4 02-United Stars T.C.  'A'                             57.89
     1) Cassandra Chase                 2) Shanae Gee
     3) Camille Griggs                  4) Elyse Wilkinson
  5 06-Wilma Rudolph TC  'A'                              58.51
     1) Shakole Buford                  2) Ke' Tori Campbell
     3) Taneisha Gooch                  4) Jemilah Leonard
  6 10-Do Right  'A'                                      58.59
     1) Tyerra Wheaton                  2) Khadijah McClain
     3) Delana Moore                    4) Taylor Primus
  7 07-Country Club Hills Gazelles  'A'                 1:01.21
     1) Chantay Washington              2) Ashley Collins
     3) Paige Crawford                  4) Amirh Miles
 -- 05-Gina's Thunderbirds  'A'                              DQ
     1) Jimya Jones                     2) Katie Noble
     3) Ravyn Jones                     4) AvJanna Million
Heat  2 Preliminaries
  1 14-Flying Jaguars Track Club  'A'                     57.30Q
     1) Brittany Boyd                   2) Chalese Davis
     3) Chelsea Davis                   4) Chermayne Moore
  2 14-Speed City  'A'                                    57.57
     1) Nettie Brown                    2) Iesha Hardiman
     3) Shayla McPherson                4) Alexa Morris
  3 02-East Orange Dragons TC  'A'                        59.40
     1) Dana Arscott                    2) Jaquetta Owens
     3) Jaslyn Ford                     4) Janasia Pittman
  4 07-Sterling TC  'A'                                 1:05.29
     1) Emilie Barton                   2) Charisma Martinez
     3) Carly Willman                   4) Molly Pashon
  5 05-Lincoln Heights  'A'                             1:05.66
     1) Kiara Allen                     2) Quierra Drake
     3) Montrail Roberts                4) Andrea Vessel
  6 07-Chicagoland Zephyrs TC  'A'                      1:06.75
     1) Desiray Mosley                  2) Destinee Lewis
     3) Amber Hutson                    4) Brianna Holman
 -- 03-Glenarden Track Club  'A'                             DQ
     1) Kyera Downing                   2) Paulette Fogle
     3) Amber Owens                     4) DaChann Rollins
 -- 06-Twin City Athletic Assoc  'A'                         DQ
     1) LaKoa Morgan                    2) Shantovia Smith
     3) Imani Wright                    4)
Heat  3 Preliminaries
  1 14-Mission Valley TC  'A'                             55.26Q
     1) Alesha Blair                    2) Ciarra Brewer
     3) Jazmin Harper                   4) Atiya Harvey
  2 06-New Orleans Stars Express  'A'                     55.88q
     1) Wilmenique Cooper               2) Tominique Lewis
     3) Diamond Every                   4) Mary Welcome
  3 12-Track Houston Track Club  'A'                      55.93q
     1) Mayorca Young                   2) Kenisa Haynes
     3) Monique Curry                   4) Darian Garlic
  4 03-Middle Georgia Magic  'A'                          58.41
     1) Adriunna Brown                  2) Mercedes Lawson
     3) Chantice Smith                  4) Hannah Smith
  5 10-Arizona Rising Sun  'A'                            58.96
     1) Jasmine Wilson                  2) Ashley Pinkney
     3) Jasmin Pratt                    4) Jaszmyne Smith
  6 08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                        59.68
     1) Alanna Berry                    2) Tai'Ler Warren
     3) Jade Gregory                    4) Jerrica Jackson
  7 08-Midwest Striders T C  'A'                        1:02.71
     1) Taylor Archie                   2) Chinyere Brown
     3) Breanna McCarty                 4) Samarah Lessley
  8 13-Rainier Beach TC  'A'                            1:03.45
     1) Chakira Thomas                  2) Jasmine Lemon
     3) Ta'Pri Farr                     4) Alexandra Peterson
Heat  4 Preliminaries
  1 15-Valley United Track Club  'A'                      56.60Q
     1) Jade DeVaughn                   2) Lyssandra Johnson
     3) Hilary King                     4) LaToya Williams
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                              57.20
     1) Cadija Caldwell                 2) Alexis Clay
     3) Derriann Richardson             4) Hannah Carson
  3 12-Hallmark Track Club  'A'                           57.44
     1) Anissa Atkinson                 2) Lathatt Woodberry
     3) Amber McCray                    4) Natalie Ventress
  4 04-Miami Metro Dade  'B'                              58.87
     1) Qualecia James                  2) Jasmine Kearse
     3) Kededia Middleton               4) Shynice Poole
  5 02-Franklin Track Club  'A'                           59.51
     1) Ayanna Ali                      2) Rayanna Schnarr
     3) Raven Parks-Hardley             4) Desiree Mayo
  6 09-Tulsa Flyers  'A'                                1:00.07
     1) Mary Allen                      2) Briana Evans
     3) Ci'Ara Horn                     4) Mariah Wicks
  7 14-3m Track Club  'A'                               1:00.47
     1) Taylor Outland                  2) Amani Lovelace
     3) Chantea Fanney                  4) Monique Fanney
  8 08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                      1:03.86
     1) Alexa Whitehall                 2) Nakita Brewer
     3) DeAmber Hulett                  4) TeChira Logan

200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 24.47  1992        Angela Williams
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: 0.6
  1 Angel Watson                 Mprd                     25.21
  2 Brittany McCord              Miami NW Express         25.42
  3 Serene Williams              Rising Sun               25.48
  4 Tatianna Fisher              Florida Elite            25.52
  5 Nzingha Crusoe               Unattached               25.57
  6 Breanna Hubbard              Light Speed              25.84
  7 Beonka Wilson                Club Elite               26.20
  8 Alicia Frederick             Visions TC               26.50

800 Meter Run Midget Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 2:13.65  1995        Lashinda Demus
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Unique Connor                Stealth                2:21.48
  2 Samantha Collins             Umoja Track Club       2:24.62
  3 Rubeneisha Cooper            Texas Storm            2:24.87
  4 Alexis Davis                 Track Houston          2:27.23
  5 Kala Stepter                 Pops                   2:29.65
  6 Lateefah Dooling             Lauderhill             2:30.67
  7 Neshiera Williams            Speed City Track       2:36.47
  8 Tanissa Britt                Delaware Diamond       3:29.56

80 Meter Hurdles Midget Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 12.32  1996        Ashlee Williams
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.2
  1 Samantha Collins             Bobcats                  13.44Q
  2 Kayla Grafel                 Utica                    13.74q
  3 Thandi Stewart               3M Track Club            13.75
  4 Nicole Cummings              WestchesterStr           13.79
  5 Jasmine Jackson              Vero Youth Strid         13.83
  6 Kennaye Lewis                Silver Springs S         14.41
  7 Ariel Colleg - Johnson       Bombers                  16.52
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Jasmine Stowers              Quick Striders           13.11Q
  2 Monisha Davis                So California Ch         13.80
  3 Nefertiti Smith              Portsmouth Patr          13.88
  4 Kenya Usher                  So Calif Running         14.43
  5 Teika Robinson               Hbtc                     14.52
  6 Michelle White               Delaware Diamond         14.95
  7 Hannah Truckenbrod           DeKalb                   15.46
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Nikko Brady                  Wilmington T.C.          13.04Q
  2 Lauren Blackburn             Unattached               13.36q
  3 Olivia Ferrara               Beaverton TC             14.47
  4 Brianna Johnson              Gold Rush                14.83
  5 Sarah Snyder                 Mt. Top                  15.97
  6 Tiara Goode                  North Alabama Tr         17.43
Heat  4 Preliminaries   Wind: -2.0
  1 Larissa Matthews             AZ Cheetahs              13.40Q
  2 Brittany Harrell             Eagle Expres             13.44q
  3 Erica Demby                  Unattached               13.64q
  4 Kirsten McCowan              Lancaster Ltng           13.82
  5 Kaitlin Dunson               Flying Js                14.85
  6 Victoria Johnson             3M Track Club            15.42
  7 Christa Redcrow              Unattached               17.71

4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 49.17  1996        Texas Heat
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03-Hummingbird TC  'A'                                51.01Q
     1) Doris Anyanwu                   2) Teika Robinson
     3) Jameice DeCoster                4) Ambrosia Iwugo
  2 15-Imani Track Club  'A'                              52.14q
     1) Tranece Johnson                 2) Courtney Lee
     3) Brittany Lee                    4) Brianna Williams
  3 08-Silver Springs Spartans  'A'                       54.02
     1) Taylor Evans                    2) Robin Gorden
     3) Kennaye Lewis                   4) Charde Mayne
  4 06-Magic City Runners  'A'                            54.05
     1) Alexandria Phillips             2) Morganne Phillips
     3) Breunna Harris                  4) Checara Foster
  5 02-Elite Flyers  'A'                                  56.37
     1) Brianna Cromartie               2) Faith Turnbore
     3) Carol Smith                     4) Amarrae Stevens
  6 09-Tulsa Flyers  'A'                                1:04.54
     1) Brittany Thomas                 2) Denara Day
     3) Janna Smith                     4) Rainy Willis
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Velocity Track Club  'A'                           51.67Q
     1) BreAndrea Adevereaux            2) Jade Bailey
     3) Brittany Solomon                4) Sydney Davis
  2 12-Texas Speed Track Club  'A'                        53.37
     1) Byronisha Tolbert               2) Krysta Fahmi
     3) Alicia Hall                     4) Shunterrical Lamb
  3 14-Alex Van Dyke TC  'A'                              54.06
     1) Arianna Barton                  2) Ambrosia Greene
     3) Shanae Lawrence                 4) Arianna Martin
  4 10-Do Right  'A'                                      54.63
     1) Brittany Blakes                 2) Diamin Dean
     3) Alexis Easley                   4) Trakese Lewis
  5 05-Lincoln Heights  'A'                               54.89
     1) Evelyn Cooper                   2) Kimberly Flanigan
     3) Whitney Jackson                 4) Kaylah Howard
  6 01-Hall 's Express  'A'                               56.79
     1) Lori Nash                       2) Sura Chen Heu
     3) Shana Clark                     4) Samantha Dunstan
 -- 08-Congress Track Club  'A'                              DQ
     1) Chelan Landry                   2) Jazmine Ellis
     3) Sherice Hewett                  4) Toni Holt
Heat  3 Preliminaries
  1 15-Swift Performance  'A'                             50.31Q
     1) Lorrena Dejernett               2) Turquoise Thompson
     3) Andi Ross                       4) Alycia Herring
  2 10-Arizona Rising Sun  'A'                            52.38q
     1) Stacy Clark                     2) Brittney Colter
     3) Bianca Lewis                    4) Serene Williams
  3 01-Ny Novas  'A'                                      52.38q
     1) Aichatou Kamate                 2) Carlisa Williams
     3) Corrine Williams                4) Kelly Pryor
  4 07-Summit City Striders  'A'                          53.33
     1) Ceara Ash                       2) Nicole Gooden
     3) Carmen Perry                    4) Shaquana Scruggs
  5 02-United Stars T.C.  'A'                             54.48
     1) Briana Carree                   2) Shakira Manley
     3) Taylor Hayes                    4) Jarinet Hernandez
  6 13-Inner City Steppers  'A'                           54.73
     1) Ileijah Darden                  2) Dequise Hammick
     3) Tiarra Pittman                  4) Nanea Woods
  7 07-Kankakee TC  'A'                                   56.67
     1) Alyncia Clark                   2) Ronisha Jones-Brown
     3) Kimbrea Mitchell                4) Shanetta Pickens
Heat  4 Preliminaries
  1 03-Carrollton Track Team  'A'                         51.15Q
     1) Andraea Allen                   2) Cassie Billingsley
     3) Heather Boykin                  4) Floristine Tigner
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                              52.74
     1) Chinequa Lee-Mayberry           2) Larissa Matthews
     3) Shanel Smith                    4) Bryanna Smythe
  3 06-Wilma Rudolph TC  'A'                              53.67
     1) Nia Cohen                       2) Charity Manning
     3) Quanisha Sales                  4) Taneka Sweat
  4 06-Port City TC  'A'                                  54.08
     1) Helen Ashton                    2) Tamonica Johnson
     3) Alexandria Montgomery           4) Almineta Bagby
  5 12-Wings Track Club  'A'                              54.35
     1) Racheal Simmons                 2) Franchelle Hill
     3) Taylor Houston                  4) Blessing Mayungbe
  6 13-Catholic Youth Organizati  'A'                     54.38
     1) Meeghan Bergman                 2) Kelsey Fleenor
     3) Nia Harrington                  4) Chloe Tims
Heat  5 Preliminaries
  1 09-St. Louis Blues  'A'                               51.28Q
     1) Micayla Roach                   2) Taelor King
     3) Olivia Lewis                    4) Aleese Pittman
  2 04-Florida Elite  'A'                                 52.66
     1) Tatianna Fisher                 2) Jasmine Hilts
     3) Ashley Robbins                  4) Tadaisha Ross
  3 04-Pompano Express  'A'                               54.03
     1) Vernetta Irving                 2) Shannon Smith
     3) Alexis Brown                    4) Alexis Thompson
  4 05-Gina's Thunderbirds  'B'                           58.74
     1) Kelsha Collins                  2) Adriana Dugger
     3) Latia Mculler                   4) Ashley Myers
  5 07-Fort Wayne Express  'A'                            59.57
     1) Natalia Boykin                  2) Hannah Osborn
     3) Victoria Turner                 4) La'Keisha Williams
 -- 03-Boys & Girls Clubs of Me  'A'                         DQ
     1) Rynita Anderson                 2) Brianna Simmons
     3) Tahapenes Outlaw                4) Aspen Robinson
 -- 04-Miami Metro Dade  'A'                                 DQ
     1) Miesha Burroughs                2) Ebony Eutsey
     3) Alphedelia Harris               4) Montrice Swift

200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 24.03  1994        Angela Williams
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.7
  1 Bianca Knight                Jackson                  23.81*
  2 Terra Evans                  AZ Cheetahs              23.97*
  3 Taylor Evans                 AZ Cheetahs              24.28
  4 Erica Alexander              Texas Storm              24.38
  5 Sade Williams                Gazelle                  24.66
  6 Rhysheka Whitmore            Mercury Trac             24.98
  7 Kim Johnson                  White Lightn             25.11
  8 Victoria Jordan              Dallas Gold              25.84

800 Meter Run Youth Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 2:09.0h  1998        Treani Swain
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 DeVon Williams               United Stars           2:11.30
  2 Brittany Hall                Georgia Elite          2:12.44
  3 Jasmine Dalton               Visions TC             2:14.40
  4 Victoria Humphrey            3M Track Club          2:16.73
  5 Renisha Robinson             Umoja Track Club       2:18.31
  6 Andrea Menhennet             Rising Sun             2:18.98
  7 Nicole Cochran               13-So Hill Strid       2:22.66
  8 Kameesha Worthington         United Stars           2:28.32

3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 9:57.16  1987        Deresa Wolters
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Taylor Pearson               Greenville            11:17.07
  2 Brandi Gutierrez             Comets                11:27.56
  3 Britany Brady                Kansas Flyers         11:44.12
  4 Kylie Marshall               El Paso Youth         11:48.61
  5 Brittany McCan               C. Fl. Gliders        11:55.70
  6 Cassandra Desalvo            AZ Cheetahs           11:57.50
  7 D'Anne Lambert               LA Express            12:12.77
  8 Nashamy Cooney               Miami Metro-Dade      12:18.47
  9 Leah Richmond                LA Express            12:18.89
 10 Meagan Hoar                  Alpha Omega           12:21.42
 11 Brittany Lay                 Unattached            12:27.97
Section  2
  1 Nicole Cochran               13-So Hill Strid      10:25.70
  2 Mayc Huang                   Unattached            10:37.14
  3 Karleigh Gempler             11-Team Idaho         10:41.10
  4 Natasha Klimas               Ft. Worth TC          10:43.84
  5 Ali Gress                    Flyers                10:49.39
  6 Nicole Jones                 Track Houston         10:50.04
  7 Emily Reese                  Northside Re          10:51.68
  8 Christy Adamyck              So California Ch      10:52.04
  9 Jenna McCartan               Del Running Co.       11:02.31
 10 Alexandra Brasington         United Stars          11:16.62
 11 Emily Webb                   Bay RiversTrack       11:17.03
 12 Stephanie Hughes             Unattached            11:25.57
 13 Jordan Williams              Flyers                11:38.23
 14 Ashley Evans                 Golden Elite          11:38.37
 15 Lauren Boane                 NW  Flyers            11:45.40
 16 Meghan Baker                 13-So Hill Strid      11:48.41
 17 Ashley Chavez                Pleasanton Heat       11:48.45
 18 Janna Mitsos                 Wndrin Tucan          12:06.94

100 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 14.01  2001        Domenique Manning
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.8
  1 Tenaya Jones                 Lancaster Ltng           14.59Q
  2 Breeavia Bennett             Speed Develo             15.72
  3 Mischa Carson                AZ Cheetahs              15.81
  4 Brandi Jefferson             Boys & Girls             15.95
  5 Katie Veith                  FW Express               16.18
  6 Mallory Murdoch              Kearney                  16.42
  7 Megan Mischler               Wings of Moon            16.97
  8 Jordan Howell                New World                17.44
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Micaela Wimberly             Miami NW Express         15.02Q
  2 Bridget Ugoh                 Southern Eagles          15.46q
  3 Kabreka White                Florida Elite            15.50
  4 Caitlin Bowne                Unattached               15.54
  5 Julian Purvis                3M Track Club            15.57
  6 Nia Jackson                  13-Rainier Beach         15.57
  7 Tyeesha White                N. Tulsa Str             16.33
  8 Jordan Helton                Coalgate TC              16.85
Heat  3 Preliminaries   Wind: -2.1
  1 April Williams               Unattached               14.81Q
  2 Kathara Green                Unattached               15.94
  3 Iissha Coleman               Hurricane                15.97
  4 Nya Hendricks                New York Sta             16.64
  5 Hannah Werth                 Chatham Cheetahs         16.65
  6 Whitney Violette             Northwest                17.48
  7 Jamie Williams               NO Comets                17.79
  8 Emily Hager                  Unattached               18.65
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Kiani Profit                 Prr                      14.95Q
  2 Saleena Rashed               Metro Eagles             15.02q
  3 Bianca Mathabane             DareTo Dream             15.19q
  4 Jamesha Youngblood           3M Track Club            15.23q
  5 Makayla Honeycutt            Unattached               15.64
  6 Jasmine Williams             DoRight                  16.05
  7 Jasmine Patton               North Alabama Tr         19.78

4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 46.89  1996        South Bay Panthers
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                              48.14Q
     1) Taylor Evans                    2) Terra Evans
     3) Jndia Cleveland                 4) Mischa Carson
  2 12-Dallas Gold Track Club  'A'                        48.16q
     1) Queentra Andrews                2) Tara Thomas
     3) Victoria Jordan                 4) Miesha Titus
  3 14-M.P. Striders  'A'                                 49.94
     1) Kasey Rodgers                   2) Tanika Dorsey
     3) Juanita Butler                  4) Angelica Earls
  4 13-Beaverton Track Club  'A'                          50.39
     1) Carissa Bennett                 2) Alyssa Rife
     3) Arianna Edwards                 4) Elise Larrett
  5 14-Speed City  'A'                                    50.75
     1) Aeriana Barries                 2) Dominique Crosby
     3) Aziah Douglas                   4) Natalia Wright
  6 08-Silver Springs Spartans  'A'                       52.06
     1) Kailey Charlton                 2) Tanaiya Fisher
     3) Kaya Semaua                     4) Sparkle Lee
  7 09-Tulsa Express  'A'                                 54.07
     1) Ja'Nai DeVorse                  2) Bianca Irvin
     3) Tiara Miller-Peters             4) Chamia Starks
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Visions Track Club  'A'                            48.45Q
     1) Tiffani Couisnard               2) Candyce Cross
     3) Brittany Tiney                  4) April Washington
  2 04-Lightning Bolt TC  'B'                             48.80q
     1) Jazmyn Shorter                  2) Jasmine Hill
     3) Amber Horn                      4) Davisha Robinson
  3 12-Track Houston Track Club  'A'                      49.52
     1) Ashley Byers                    2) Sanerica Davis
     3) Ashley Wells                    4) LaRoya Johnson
  4 04-Miami Metro Dade  'A'                              49.83
     1) Jennifer Estime                 2) Tiffany Williams
     3) Sidnesia Sheffeld               4) Felisha Black
  5 06-Wilma Rudolph TC  'A'                              51.15
     1) Shavonda Battle                 2) Kristin Woods
     3) Alexandria Garr                 4) April Richardson
  6 03-Hummingbird TC  'A'                                53.11
     1) Mponya Asher                    2) Keona Austin
     3) Jessica Jenkins                 4) Waquesha Canty
 -- 03-Fayetteville Flyers  'A'                              DQ
     1) India Gonzalez                  2) Jayvonne Bowman
     3) Ashlynn Chavis                  4) Kortnie Coleman
Heat  3 Preliminaries
  1 04-Miami NW Express Track  'A'                        49.11Q
     1) Monique Harris                  2) Micaela Wimberly
     3) Danielle McDuffie               4) Danielle Nolton
  2 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                      49.32
     1) Adrienne Smith                  2) Brittany Bruce
     3) Shawnte Middlebrook             4) Latanya Short
  3 07-North Shore Breeze  'A'                            50.41
     1) Aireonna Bailey                 2) Siara Bishop
     3) Lata'ja Bland                   4) Dianna McClellean
  4 10-Arizona Cheetahs  'B'                              51.75
     1) Khadejah Muhammad               2) Tatiana Mayfield
     3) Nikell Lyles                    4) Shamesha Smith
  5 05-Dayton Gems-Elite  'A'                             52.37
     1) Jamise Brooks                   2) Jalisa Evans
     3) Charise Stargell                4) Kiara Swain
  6 08-Midwest Striders T C  'A'                          52.68
     1) Jasmine Archie                  2) Toni James
     3) Ozi Onyeuku                     4) Chanea Robinson
  7 05-Loveland Track Club  'A'                           54.75
     1) Britney Beeler                  2) Molly Vargo
     3) Christine Ernst                 4) Ksjusha Povod
Heat  4 Preliminaries
  1 15-Valley United Track Club  'A'                      48.87Q
     1) Nijah Nelms                     2) Kayla Dixon
     3) Stephanie Shephard              4) Monique Joseph
  2 04-Florida Elite  'A'                                 49.11q
     1) Patrecia Daniley                2) Ashley Lilly
     3) Kabreka White                   4) Anjoure Teele
  3 03-Chesapeake Cheetahs  'A'                           49.35
     1) Shatera Bradley                 2) Brittney Cason
     3) Rotissha Young                  4) Tasha Harper
  4 02-Willis Athletic Club  'A'                          49.81
     1) Cherie Wilson                   2) Courtney Melvin
     3) Samantha Sharper                4) Ashley Thompson
  5 06-Road Runners Track Club  'A'                       50.05
     1) Ashanti Duckworth               2) Shelander Early
     3) Quina Fortune                   4) Dionne Joseph
  6 10-Do Right  'A'                                      50.67
     1) Echos Blevins                   2) Asia Easley
     3) Joenisha Vinson                 4) Jasmine Williams
  7 05-Lincoln Heights  'A'                               52.20
     1) Nakeisha Alexander              2) DeAirra Pringle
     3) Tianna Moore                    4) Mikeal Roberts
Heat  5 Preliminaries
  1 15-Quiet Fire  'A'                                    46.92Q
     1) Ebony Collins                   2) Christina Black
     3) Shelise Williams                4) D'Ambour Lewis
  2 06-Continental T- Belles Tra  'A'                     50.75
     1) Chela Green                     2) Tequila Jackson
     3) Akira McSwain                   4) Victoria Dunlap
  3 13-Rainier Beach TC  'A'                              51.05
     1) Coriyana Davis                  2) Chanay Taulalafua-Combs
     3) Naomi Merlette                  4) Nia Jackson
  4 01-Providence Cobras  'A'                             51.35
     1) Desiree Edge                    2) Joanna Gugliemo
     3) Anita Rogers                    4) Laurenmaria Smith
  5 07-Fort Wayne Express  'A'                            51.55
     1) Detreyah Carr                   2) Brittney Givens
     3) Katie Veith                     4) Kelsey Stephens
  6 07-Summit City Striders  'A'                          52.18
     1) Tierra Ash                      2) Monica Hill
     3) Neema Stallings                 4) Tashiva Terry
  7 09-Ardmore Track Club  'A'                            52.83
     1) Aleia Gordon                    2) LaShyra Johnson
     3) Sara Williams                   4) Delicia Stevenson

200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 23.26  1999        LaShauntea Moore
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.4
  1 Anderson Alexandria          Firestarters             23.48
  2 Krystin Lacy                 Velocity                 23.61
  3 Judith Onyepunuka            Rising Sun               24.01
  4 Nicole Leach                 Unattached               24.24
  5 Shauntel Elcock              FW Express               24.32
  6 Sara Callier                 In City Step             24.89
  7 Valencia Wilson              Vegas Heat               24.90
  8 Galyn Iloka                  SpaceCoast Flyer         25.06

800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 2:08.94  2002        Trisa Nickoley
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Kali Holtfreter              Music City T           2:16.24
  2 Shylan Bumbrey               Mercury Cruisers       2:16.28
  3 Krishna Curry                Nashville Il           2:17.00
  4 Ashley Harvey                Velocity               2:19.15
  5 Kimarra McDonald             United Stars           2:20.29
  6 Sarah Mosser                 Unattached             2:20.59
  7 Janean Morris                Atoms TC               2:21.66
  8 Keshima Starks               Lancaster Ltng         2:25.84

3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 10:00.2h  1986        Lisa Dressel
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Merideth Snow                Flyers                10:26.72
  2 Lisa Klein                   Delaware Diamond      10:44.62
  3 Kelly Weinel                 Junior Striders       10:48.79
  4 Alissa Wilke                 Carolina Pride        10:56.10
  5 Dana Peters                  Unattached            11:02.38
  6 Meagan Hudson                Jets                  11:02.46
  7 Sequoia McKinney             Unattached            11:13.77
  8 Alexandra Condell            Run 4 Glory           11:14.98
  9 Jessica Gurley               LA Express            11:25.04
 10 Rachel Guthridge             Tcx Track Club        11:29.43
 11 Melanie Breaux               LA Express            11:42.76
 12 Lynn Brasher                 Abq Athletics         12:01.85
 13 Rachel Perry                 Flying Js             12:02.42
 14 Domenique Devito             Texas Mustangs        12:07.69
 15 Brianne Nichols              Kankakee              12:20.10
 16 Christina Gazzia             Unattached            12:27.06
 17 Shalee Richardson            Hempstead Pal         12:27.12
 18 Amanda Walker                Albuquerque TC        12:36.31
 19 Jessica Setless              Unattached            12:56.13
 20 Keelin Yenney                Sterling              13:13.44
 21 Vanessa Martinez             Los Guerreros         13:31.18
 22 Megan Boyd                   East Texas TC         14:01.88

100 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 13.81  1984        Yolanda Johnson
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Dominique Manning            West Valley Eagl         14.15Q
  2 Christina Tupper             13-Seatown Expre         15.20
  3 Chantee Matthews             Northwest                15.61
  4 Rachel Edwards               Speed XL                 15.78
  5 Lauren Lindaman              Westside                 15.92
  6 Raquel Johnson               Hallmark                 16.14
  7 Tiarra Barr                  Dpal Falcon              17.05
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.2
  1 Allyissa Hasan               Wny Jets                 14.51Q
  2 Nene Kamate                  NY Novas                 14.90q
  3 Aresha Mackey                3M Track Club            15.03q
  4 Kimyon Broom                 Quiet Fire               15.08
  5 Nikita Eades                 Track Denver             15.77
  6 Meia Tezeno                  San Francisco Se         16.16
  7 Alison Gamache               Unattached               16.23
  8 Krista Perkins               KC Elite                 23.47
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Jessica Jones                Wings                    14.78Q
  2 Christina Madison            05-Fast Track            15.47
  3 Philipa Davies               Personal Bes             16.62
  4 Janelle Neumann              Platte River TC          16.76
  5 Janee Sharper                Camden Elite             17.02
  6 Brittany Chenoweth           Flames                   17.13
  7 Christine Paula DeLosAng     GatewayTC                18.74
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.0
  1 Valerie Flournoy             G'Ville Striders         14.78Q
  2 Candise Maxwell              Alex Van Dyke TC         15.05
  3 Tiffany Ofili                Detroit Chee             15.07
  4 Stasia Kelly-Taylor          Georgia Elite            15.33
  5 Deandra Doyley               Platinum TC              15.48
  6 Jennifer Webster             Carolina Pride           16.06
  7 Natasha Washington           LA Express               16.36
  8 Willow Hackette              OlympicRegTC             17.85
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.8
  1 Marrissa Harris              Memphis Hurd             14.64Q
  2 Devin Brooks                 13-Seatown Expre         14.76q
  3 Alexandra Coppadge           Delaware Diamond         15.16
  4 Megan Perner                 11-Team Idaho            15.33
  5 Toyria Mattear               Lauderhill               15.47
  6 Chantill Harvey              Chesapeake Cheet         15.68
  7 Jasmine Akhdar               Miami NW Express         16.25

4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 45.57  1996        Visions TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03-Quiet Storm Elite  'A'                             46.58Q
     1) Kharya Brown                    2) Candace Robinson
     3) Chadnee Green                   4) Fallon Hutcherson
  2 14-Alex Van Dyke TC  'A'                              46.86q
     1) Megan Mathis                    2) Angelique Doyle
     3) Bonita Jones                    4) Samantha Tansil
  3 06-Southwest Mississippi  'A'                         48.41
     1) Trumesa Banks                   2) Gabrielle Dillon
     3) Shenetha Huff                   4) Kristie Mitchell
  4 02-Western New York Jets  'A'                         49.97
     1) Omobola Babarinsa               2) Allyissa Hasan
     3) Mary Saxer                      4) Hailey Jones
  5 05-Warren Striders Track Club  'A'                    51.02
     1) Whitley Pressley                2) Lajoya Smith
     3) Uhara Lawson                    4) Cherrelle Montgomery
  6 05-Dayton Gems-Elite  'A'                             51.56
     1) Ashley Bibbs                    2) Chakari Trotter
     3) Marcella Moncree                4) Donedra Montgomery
  7 08-Silver Springs Spartans  'A'                       51.57
     1) Mary Trammell                   2) Christina Brown
     3) Natasha Burnham                 4) Brittany Mason-Gordon
 -- 13-Flying Aj's  'A'                                      DQ
     1) Princess Griffey                2) Gena Woodke
     3) Adrienne Lewis                  4) Dannielle Lewis
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Velocity Track Club  'A'                           46.28Q
     1) Chanelle Curry                  2) Jazmin Greer
     3) Ashley Harvey                   4) Krystin Lacy
  2 07-Fort Wayne Express  'A'                            47.84q
     1) Tamara Adams                    2) Shauntel Elcock
     3) Kristin McCoy                   4) Allison Wims
  3 04-Miami Metro Dade  'A'                              48.61
     1) Qanisha Burns                   2) Janay Hardwick
     3) Lucille Young                   4) Brittney Streeter
  4 15-Imani Track Club  'A'                              48.73
     1) Jessica Cooper                  2) Loraine King
     3) Jentoya Theus                   4) Starlisa Ayers
  5 06-Mobile Parks & Rec  'A'                            49.18
     1) Tennille Wilson                 2) Gabrielle Ezell
     3) Janelle Finley                  4) Dominique Spence
  6 07-Lv's Cheetahs  'A'                                 49.47
     1) Shantica McClellan              2) Aesha Smith
     3) Cortnee Smith                   4) Stephnia Wormack
 -- 09-Kansas City Sprint Elite  'B'                         DQ
     1) Allison Moore                   2) Krista Perkins
     3) Timala Griffen-Bey              4) Brittanie Roldan
Heat  3 Preliminaries
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                            47.14Q
     1) Camille Blakely                 2) Judith Onyepunuka
     3) Twashunda Robinson              4) Kenyanna Wilson
  2 12-Dallas Gold Track Club  'B'                        47.89q
     1) Brittany Culver                 2) Brittany Blaylock-Crocker
     3) Amishea Wilson                  4) Rachel Woods
  3 04-City of Lauderhill T.C  'A'                        48.93
     1) Shaneice Alexander              2) Toyria Mattear
     3) Tashena Clarke                  4) Latriece Thomas
  4 15-So CA Cheetahs-Women  'A'                          49.27
     1) Clonisha Johnson                2) Yatshica Johnson
     3) Adriana Blakely                 4) Nicole Stone
  5 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                      49.45
     1) Jovanda Cole                    2) Laneisha Douglas
     3) Shanae Parrison                 4) Orriana Rackley
  6 05-Northwest Track Club  'A'                          50.15
     1) Serena Allen                    2) Ariel Johnson
     3) Ashley Bennett                  4) Rachel James
  7 10-Utah Flames  'A'                                   54.45
     1) Mandi Barnes                    2) Amy Halford
     3) Taylor Proctor                  4) Katie Ventura
Heat  4 Preliminaries
  1 12-Lancaster Lightning Track  'A'                     47.80Q
     1) Keshima Starks                  2) Jonisha Boleware
     3) Keila Crawford                  4) Erica Malone
  2 14-San Francisco Senators  'A'                        48.06q
     1) Cameo Motley                    2) Meia Tezeno
     3) Bobby Triplett                  4) Charonda Williams
  3 03-Glenarden Track Club  'A'                          48.31
     1) Ambria Alexander                2) Asha Jones
     3) Bever-Leigh Holloway            4) Lindsey Jefferson
  4 13-Inner City Steppers  'A'                           48.32
     1) Sara Callier                    2) Carissa Craft
     3) Cathenne Sims                   4) Nyema Sims
  5 04-Florida Elite  'A'                                 49.67
     1) Odeika Bent                     2) Dabrea Clark
     3) Kristine Scott                  4) Barbara Pierre
  6 07-North Shore Breeze  'A'                            49.70
     1) Kendra Thomas                   2) Shawna Henderson
     3) Nageevah Kimbrough              4) Therese Santana
 -- 06-Magic City Runners  'A'                               DQ
     1) Jolisa Evans                    2) Katrina Harrell
     3) Julia Hinton                    4) Brittani Holmes

200 Meter Dash Young Women
================================================================
 USATF J. O.: * 23.32  2000        Monique Henderson
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.6
  1 Cleo Tyson                   Texas Mustangs           23.63
  2 La Tonya Loche               Twin City                23.67
  3 Natalie Knight               New Horizon              23.92
  4 Jasmine Baldwin              So CA Cheetahs-W         23.97
  5 Angelique Smith              Mission Valley T         24.25
  6 LaKecia Ealey                City of Atla             24.34

800 Meter Run Young Women
================================================================
 USATF J. O.: * 2:07.05  1994        Tameika Grizzle
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Crystal Anyanwu              Hbtc                   2:10.15
  2 Selena Sappleton             Metro Eagles           2:10.56
  3 Georgia Kloss                Unattached             2:11.41
  4 Lavera Morris                Florida Elite          2:11.73
  5 Alondra Cooper               Roosevelt Expres       2:15.23
  6 Kirby Patterson              Mprd                   2:16.92
  7 Lashun Dix                   Jaguar Track           2:17.24
  8 Jennifer Harper              Texas Mustangs         2:17.54

3000 Meter Run Young Women
================================================================
 USATF J. O.: * 9:37.24  1998        Dana Boyle
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Jennifer Reekie              Unattached            10:28.65
  2 Leslie Luna                  Albuquerque TC        10:38.50
  3 Nettie Holcomb               Continental           11:02.48
  4 Emily Perkins                13-North Pennisu      11:11.26
  5 Kim Partee                   Unattached            11:13.30
  6 Carley Horkman               Kansas Flyers         11:13.38
  7 Amber Reber                  Unattached            11:19.73
  8 Valerie Weilert              Cheetah Storm TC      11:25.08
  9 Addie Bracy                  Pacesetters           11:33.54
 10 Ariel Hopewell               11-Team Idaho         11:47.21
 11 Michelle King                Sauk Valley Smok      11:47.49
 12 Kelly Smith                  Unattached            12:21.40
 13 Joanne Lopez                 Wny Jets              12:22.46
 14 Patricice Cooke              Gatc                  12:40.95
 15 Erika Ramirez                Run for the Star      12:47.58
 16 LaTrecia Thurman             Dallas Track          15:24.95

100 Meter Hurdles Young Women
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 13.39  2001        Ginnie Powell
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.0
  1 Siera Hill                   Quicksilver              14.57Q
  2 Ashley Davis                 Roosevelt Expres         14.76
  3 Jennifer Glover              Future                   14.90
  4 Lauren Tillman               Georgia Elite            14.96
  5 Dhayhan Gooding              NY Novas                 16.25
  6 Maureen Verdier              Hempstead Pal            17.82
 -- Lakeita Rox                  FW Express                 DNF
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Alandra Sherman              Texas Mustangs           13.98Q
  2 Yvette Lewis                 Norfolk Real Dea         14.37q
  3 Tiffany McDonald             Rising Sun               14.37
  4 Alondra Cooper               Roosevelt Expres         14.72
  5 Etienne Chaplin              Firestarters             15.21
  6 Erin Fogarty                 Flyers                   16.55
  7 Julia Pederson               Unattached               16.95
  8 Ryanne Weaver                Northwest                19.83
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Ronnetta Alexander           Wny Jets                 13.77Q
  2 Leah Kincaid                 Springfield              14.36q
  3 Talia Stewart                3M Track Club            14.37q
  4 Rachael Long                 Wings                    14.74
  5 Alex Merrick                 Scaa                     15.40
  6 Katie Kosmos                 Saline Spartans          16.09
  7 Johanna Avilez               AZ Heat                  16.59
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Shantia Moss                 Ft.Lauderdale TC         14.56Q
  2 Alexis Rogers                Wings                    14.76
  3 Chiqiita Martin              Quick Striders           14.77
  4 Ashley McCullough            Northwest                15.03
  5 Frances Vital                LA Express               15.17
  6 Quanshell Scott              Kern Firefighter         16.44
  7 Andranicka Hunter-Fomby      Prr                      17.75
Heat  5 Preliminaries   Wind: -2.0
  1 Ashley Lodree                Alex Van Dyke TC         14.56Q
  2 Kela Jackson                 Elite Flyers             14.67
  3 Pavi'Elle James              Miami NW Express         14.80
  4 Tiffany Perriatt             Texas Mustangs           15.22
  5 Myra Bess                    Gina's Tbirds            15.59
  6 Courtney Golston             Prt City                 16.03
  7 Anna Snead                   11-Team Idaho            21.12

4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 44.70  2003        New Horizon TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Track Houston Track Club  'A'                      45.42Q
     1) Jamee Jones                     2) Gloria Asumnu
     3) Andrea Rosemond                 4) Brooklynn Morris
  2 12-Texas Mustangs Track Club  'A'                     45.53q
     1) Tenisha Mays                    2) Cleo Tyson
     3) Rachel Foster                   4) Whitney Hobbs
  3 09-St. Louis Blues  'A'                               46.43q
     1) Kathy Coleman                   2) Lauren Fischer
     3) Ciara Jones                     4) Laketta Pool
  4 15-Lightspeed Track Club  'A'                         47.23
     1) Danielle Eichelberger           2) Cristal Steen
     3) Chanda Picott                   4) Melissa Swigert
  5 02-Western New York Jets  'A'                         47.33
     1) Ronnetta Alexander              2) Christine Lambros
     3) Jennifer Rogan                  4) LaDrea Dortch
  6 07-Chicagoland Zephyrs TC  'A'                        48.52
     1) Brittney Bullocks               2) Kyla Lobbins
     3) Tairisha Sawyer                 4) Quiana Jones
  7 14-Kern Firefighter Athletic L  'A'                   49.16
     1) Tiffany Brown                   2) Nikki Dickerson
     3) Quanshell Scott                 4) Shaina Wright
 -- 02-United Stars T.C.  'A'                                DQ
     1) Jennifer Lewis                  2) Tiffany Abney
     3) Jannea Bridgeford               4) Juliette Poussot
Heat  2 Preliminaries
  1 14-Alex Van Dyke TC  'A'                              46.63Q
     1) Ashley Lodree                   2) Deonna Lawrence
     3) Deanna Goodwin                  4) Cheri Craddock
  2 12-Dallas Gold Track Club  'A'                        46.63q
     1) Chi Chi Echebelem               2) Jennifer Hunt
     3) Joy Momoh                       4) Lisa Wilson
  3 06-Twin City Athletic Assoc  'A'                      47.35
     1) Stephanie Evans                 2) Danielle Green
     3) Tiffany Holmes                  4) La Tonya Loche
  4 04-Young Achievers TC  'A'                            47.65
     1) Loreal Smith                    2) Adream Drayton
     3) Zan Joseph                      4) Shaina Pelham
  5 03-Virginia Beach Pathfinde  'A'                      47.68
     1) Chante Sessoms                  2) Joy Clark
     3) Jonda Snowden                   4) Faraign Giles
  6 08-Cedar Valley Tc, Water  'A'                        48.92
     1) Liz Bradfield                   2) Shatrease Burt
     3) Ashley Granger                  4) Lastascia Granger
  7 05-Gina's Thunderbirds  'A'                           49.81
     1) Myra Bess                       2) Christina Grove
     3) Vanessa Hux                     4) Brittany Strickland
  8 08-Silver Springs Spartans  'A'                       50.12
     1) Venus Washington                2) Kimberly Hinton
     3) Monique Burnham                 4) Rebecca Taylor
Heat  3 Preliminaries
  1 04-Ft. Lauderdale Track Club  'A'                     46.31Q
     1) Ashley Gills                    2) Shantia Moss
     3) Shantrell Moss                  4) Tiffany Owens
  2 03-New Horizon Track Club  'A'                        46.35q
     1) Kendi Shepperson                2) Melissa Cohen
     3) Natalie Knight                  4) Maryann Erigha
  3 07-Fort Wayne Express  'A'                            46.74
     1) Lakeesha Burnett                2) Kyndal Carr
     3) Lakeita Rox                     4) Zakiya Robinson
  4 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                      47.19
     1) Lynita Bridges                  2) Keyon Harrison
     3) Janiece Gatson                  4) Dominique McDonald
  5 07-Lv's Cheetahs  'A'                                 47.94
     1) Ramona Agee                     2) Shemya Dies
     3) Nicole McFadden                 4) Shamelah Jones
  6 04-Florida Heat  'A'                                  48.28
     1) Jamila Butler                   2) Abigail McCaughney
     3) Ciara Watson                    4)
  7 14-Cheetah Storm TC  'A'                              48.64
     1) Shannon Lewis                   2) Reba Osborn
     3) Robinette Sneed                 4) Veronica Walker
  8 13-So Central AA  'A'                                 48.88
     1) Akosua Fordjour                 2) Jenny Russell
     3) Stephanie Hardin                4) Alex Merrick
Heat  4 Preliminaries
  1 03-City of Atlanta  'A'                               45.46Q
     1) Miaie Williams                  2) Shequita Draper
     3) LaKecia Ealey                   4) Kimberly Mulkey
  2 06-Road Runners Track Club  'A'                       47.03
     1) Tayari Clay                     2) Brittany Banks
     3) Kenyata Coleman                 4) Ashley Bowens
  3 04-Florida Elite  'A'                                 47.35
     1) Hikema Johnson                  2) Jocelyn Williams
     3) Angela Pressey                  4) Ronella Grollman
  4 01-Metro Eagles  'A'                                  47.48
     1) Jeavon Benjamin                 2) Nikeshia Brown
     3) Shellean Fyffe                  4) Yendy Gilchrist
  5 15-So CA Cheetahs-Women  'A'                          48.15
     1) Jasmine Baldwin                 2) Camille Dial
     3) Cortney Emmons                  4) Daphne Opoku
  6 05-Northwest Track Club  'A'                          48.18
     1) Tiara Armstrong                 2) Tia Conner
     3) Ryanne Weaver                   4) Deeana Poole
  7 02-United Stars T.C.  'B'                             48.76
 -- 06-Magic City Runners  'A'                               DQ
     1) Teresa Chatman                  2) Erika Russ
     3) Brittany Middlebrooks           4) Tiffany Stubbs

200 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 26.01  1996        Richad Crawford
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.3
  1 Ranell Hall                  Miami Metro-Dade         25.83*
  2 Laijon White                 Rising Stars             26.57
  3 Shaquille Kearse             Miami Metro-Dade         26.58
  4 Victor Blackwell             Team of Purp             26.95
  5 Bryce Cheek                  Unattached               27.50
  6 Shaquille Parks              Lightspeed Track         27.87
  7 Carlysle Garrick             Castro Valley TC         28.51

800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 2:19.0h  1989        Obea Moore
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Desmond Bell                 BR Roadrunners         2:19.11
  2 William Stovall              Just In Time           2:21.06
  3 Thomas Gaither               Txtc                   2:22.62
  4 Joshua Perkins               Team of Purp           2:25.34
  5 Christopher Hall             Miami NW Express       2:25.83
  6 Shaine Kirtright             Mercury Trac           2:26.41
  7 Tony McConico                City of Atla           2:31.45
  8 Tyler Floyd                  Florida Elite          2:31.80
  9 Nathaniel Jones              Track Houston          2:39.79

4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 52.30  2002        Valley United TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 02-Penn Hills Eagles  'A'                             55.56Q
     1) Chai Anderson                   2) Richard Rouse
     3) Savon Salter                    4) Joseph Washington
  2 04-Miami Metro Dade  'B'                              56.06
     1) Aaron Batten                    2) Terrance Brown
     3) Devric Foster                   4) Deangelo James
  3 10-Do Right  'A'                                      56.28
     1) Bryson Atkins                   2) Deselle Dean
     3) Kye Russell                     4) Jordan McLamb
  4 14-M.P. Striders  'A'                                 58.07
     1) Erik Christensen                2) Londeen McCovery
     3) Darryl Scott                    4) Robby Templeton
  5 09-Phillipsburg  'A'                                1:00.03
     1) Aren Coppoc                     2) Joel Struckhoff
     3) Jake Robison                    4) Matt Schneider
 -- 08-Silver Springs Spartans  'A'                          DQ
     1) Alonzo Alexander                2) Herbert Forbes
     3) Jalen Gillie                    4) Iman Johnson
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Mesquite Elite Track Club  'B'                     54.74Q
     1) Sha'Kee Sanders                 2) Blake Childress
     3) Erick Evans                     4) DeVonte Harris
  2 15-Valley United Track Club  'A'                      54.77
     1) Christopher Moore               2) Kyron DeFour
     3) Iheanyi Obinna                  4) Christopher Harper
  3 03-Track Express TC  'A'                              56.86
     1) James Johnson                   2) Dondre' Owens
     3) Tyler Logan                     4) Sterling Parks
  4 02-Jetta Track Club  'A'                              57.97
     1) Devin L. Fuller                 2) Brandon Gregory
     3) Bryan Murphy                    4) Sean Wimbush
  5 08-South Madison Panthers  'A'                      1:00.38
     1) Lamont Murphy                   2) Tre Deadwhiler
     3) Curtis Dixon                    4) Isadore Knox
  6 06-Road Runners Track Club  'A'                     1:02.76
     1) Adonis Dussett                  2) Aquanius Freeman
     3) Marcus Williams                 4) Cedric Jackson
Heat  3 Preliminaries
  1 06-Twin City Athletic Assoc  'A'                      54.12Q
     1) Austin Cain                     2) Tyler Cain
     3) Michael Hunter                  4) Paul Turner
  2 12-U.S.A. Stars Track Club  'A'                       54.35q
     1) Janell Oliver                   2) Deandre' Washington
     3) Cedell Watkins                  4) Tyler White
  3 15-So Calif Running Cougars  'A'                      54.69q
     1) Jared Baker                     2) Adisa Boston
     3) Marcus Hobbs                    4) Anthony Luckett
  4 03-Glenarden Track Club  'A'                          56.47
     1) Cody Acker                      2) Deion Briggs
     3) Jake Walker                     4) Christopher Walker
  5 09-Tulsa Express  'A'                                 58.56
     1) Tre' Price                      2) Jared Collins
     3) Allen Collins                   4) Morgan Peterson
  6 14-Speed City  'A'                                    58.92
     1) Johnny Beard                    2) Dominic Cash
     3) Akil Douglas                    4) Larry Roberts
Heat  4 Preliminaries
  1 04-Miami Metro Dade  'A'                            * 51.96Q
     1) Leo Simmons                     2) Terrance Brown
     3) Darryl Brown                    4) Ranell Hall
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                              56.39
     1) DeAnthony Easley                2) Issac Hayes
     3) Javon Williams                  4) Richard Winston
  3 02-Franklin Track Club  'A'                           56.99
     1) Jeremy Daniel                   2) Angelo Gardner
     3) Darryl Robinson                 4) Kareem Hyman
  4 08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                        57.26
     1) Darrin Baker                    2) Brandin Bryant
     3) Terry Grigsby                   4) Johnny Haynes
  5 05-Jubilee Track Club  'A'                            58.35
     1) Adam Clopton                    2) Williams Eakins, III
     3) Rahman Clay                     4) Addison Clopton
  6 14-B# Sharp  'A'                                      58.41
     1) Christopher Dadson              2) Sterling Dubose
     3) Ime Edokpayi                    4) Jordan Riggins
  7 05-New World Track Club  'A'                        1:01.80
     1) Devin Lomax                     2) Tamani Carter
     3) Tyler Norvet                    4) Kevin Collins
Heat  5 Preliminaries
  1 15-Team of Purpose  'A'                               54.43Q
     1) Victor Blackwell                2) Chimidi Nnoli
     3) La Teyon Finley                 4) Joshua Perkins
  2 04-Florida Elite  'A'                                 54.53q
     1) Tyler Floyd                     2) Isaiah Hurst
     3) Orlando Thomas                  4)
  3 12-Track Houston Track Club  'A'                      54.88
     1) Terrell Clement                 2) Dallas Gray
     3) Terrence Jerigan                4) Christopherr Owoh
  4 03-Portsmouth Patriots Trac  'A'                      55.42
     1) Joel Coleman                    2) Shakeem Copeland
     3) Jeronimo Smith                  4) Rashad Riddick
  5 01-New York Starz Track Club  'A'                   1:00.09
     1) Jende Akinleye                  2) Nathaniel Davidson
     3) Aaron Lawrence                  4) Ray Tomar Stewart
  6 07-Fort Wayne Express  'A'                          1:00.89
     1) Trevon Carr                     2) Tyler Whitfield
     3) John Nelson                     4) Charles Senter
  7 07-North Shore Breeze  'A'                          1:03.94
     1) Terry Atwater                   2) Vaylan George
     3) Roiland Griffin                 4) Tyler Witherspoon

200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 23.94  1990        Jason Johnson
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -0.7
  1 Kenneth Gilstrap             Unattached               25.07
  2 Elliot Brooks                Florida Elite            25.10
  3 Markus Wheaton               DoRight                  25.22
  4 Omasha Brantley              Flight Int'l             25.37
  5 Mason Hayes                  Dallas Flash             25.45
  6 Stephen Hill                 Boys & Girls             25.64
  7 Jamal Miles                  Rising Sun               25.80
 -- Maurice Horton               Track Houston              DNF

800 Meter Run Midget Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 2:07.21  2001        Reginald Warren
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Nathan Mathabane             DareTo Dream           2:12.25
  2 Connor Revord                Running Pride          2:12.39
  3 Sadiki White                 Supersonics            2:14.19
  4 Joe Dale Burkley             Pleaseant Grove        2:15.53
  5 Austin Williams              Prr                    2:16.77
  6 Christopher Pokorny          Fwtc                   2:19.22
  7 Austin Joshua                Speed City Track       2:19.43
  8 Livingston Wright            Nadia                  2:19.63

80 Meter Hurdles Midget Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 11.74  1997        Kenny Lambe
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Eduardo Clements             Miami NW Express         12.39Q
  2 Omasha Brantley              Flight Int'l             12.47q
  3 Marcus Davis                 Texas Storm              12.91
  4 Davione Gordan               Cctc                     12.92
  5 Marquise Cox                 Swift Perfor             13.33
  6 Kollin Dunson                Flying Js                14.02
  7 Jay Kilpatrick               Jets                     14.63
  8 Erick Gavin                  CC Hills Gazelle         17.29
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.5
  1 Demetrius Wilson             Rising Sun               12.67Q
  2 Kyle MacIntosh               Track Denver             13.07
  3 Devin Willis                 Miami NW Express         13.25
  4 Christopher Cole             Lancaster Ltng           14.35
  5 Joseph W. DeRosa             Stark County Sta         14.43
  6 Jeff Mohl                    Unattached               15.24
  7 George Taylor                NY Novas                 15.61
  8 Salahudin Abdullah           Bombers                  19.76
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Demetrius Lindo              Hbtc                     12.06Q
  2 Thomas Filer                 Bellevue                 12.71q
  3 Maurice Cox                  Swift Perfor             13.35
  4 David DJ Wright              Emerald Vall             13.37
  5 Tristan Ernest               New York Sta             13.74
  6 Cedric Kelly                 Road Runners             14.47
  7 Robert Saunders              KC Elite                 14.49
  8 Eddie Shellman               New Jersey S             15.59
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Dale Morgan                  Valley United            13.07Q
  2 Cole Stanford                14-Sierra Foothi         13.53
  3 Luke Leddige                 Beaverton TC             13.82
  4 Monte Corley                 3M Track Club            14.19
  5 Andrue Smith                 Delaware Diamond         14.19
  6 Tunde Babarinsa              Wny Jets                 14.35
  7 Joshua Runnels               Zephyrs                  14.63
  8 Byron Butler                 NO Comets                15.26
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.2
  1 Wayne Davis                  Junior Striders          12.18Q
  2 Roy Smith                    Miami NW Express         12.61q
  3 Tanner Miller                Unattached               13.00
  4 Darian Brooks                13-Rainier Beach         13.90
  5 Terron Ward                  3M Track Club            14.06
  6 William Claye                AZ Cheetahs              14.30
  7 Joshua Davies                Personal Bes             14.67
  8 Tobias Boese                 Dodge City Storm         14.77

4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 47.75  1994        Glenarden TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03-Glenarden Track Club  'A'                          51.55Q
     1) Stephon Morris                  2) Chad Buckner
     3) Marcus Canty                    4) Alexander Fletcher
  2 10-Arizona Rising Sun  'A'                            51.77
     1) Keith Bowen                     2) Demetrius Wilson
     3) Jamal Miles                     4) James Morris Jr
  3 07-Summit City Striders  'A'                          52.62
     1) Vincent Amos                    2) Dominique Evans
     3) Thaddeus Hill                   4) Jaron Roberson
  4 14-Stockton Pal  'A'                                  53.49
     1) Deonicio Wright                 2) Jalen Saunders
     3) Abram Piggee                    4) Robert Adams
  5 10-Glenarm  'A'                                       53.65
     1) Maurice Brown                   2) Austin James
     3) Alexander Merriex               4) Jalen Ray
  6 02-Wings of Moon  'A'                                 53.72
     1) Antoine Burton                  2) Darien Hudson
     3) Devin Polzot                    4) Matthew Whiteleather
  7 10-Arizona Cheetahs  'A'                              55.05
     1) William Claye                   2) Michael Jordan
     3) Yusuf Muhammad                  4) Damian Mayberry
Heat  2 Preliminaries
  1 03-City of Atlanta  'A'                               51.16Q
     1) Devonta Wright                  2) Brandon Brown
     3) Akil Dozier                     4) Caleb Lester
  2 07-Kankakee TC  'A'                                   52.24
     1) Julian Bogan                    2) Kamerin Mitchell
     3) Nathaniel Gibbs                 4) Chris Mays
  3 04-Ft. Lauderdale Track Club  'A'                     52.34
     1) Clifton Coleman                 2) Barry Devine
     3) Tevin Jones                     4) Conrad Kelly
  4 15-Imani Track Club  'A'                              52.38
     1) Akeelie Muhammad                2) Jequan Ward
     3) Terrance Holzendorf             4) Michael King
  5 02-Willis Athletic Club  'A'                          52.62
     1) Robert Butler                   2) Eric Carmicheal
     3) Darrell Perry                   4) Christian Thomas
  6 03-Ft. Belvoir TC  'A'                                53.90
     1) Courtney Edwards                2) Devin Edwards
     3) Micheal Harris                  4) Andre Simmons
  7 06-Road Runners Track Club  'A'                       54.07
     1) Sheldon McClain                 2) Wesley Hudson
     3) Cedric Kelly                    4) Devin Lindsey
Heat  3 Preliminaries
  1 06-Lake Area Express  'A'                             51.02Q
     1) Christopher Avery               2) Ernest Celeste
     3) Jacoby Keyes                    4) Denzel Lampkin
  2 12-Track Houston Track Club  'A'                      51.06
     1) Joesph Young                    2) Darius Johnson
     3) Jeremy Mayweather               4) Blake Washington
  3 05-Lincoln Heights  'A'                               54.71
     1) Jamal Morris                    2) Darius Murray
     3) Maurice Norman                  4) DaVon Pitts
  4 07-Illinois Stealth Bombers  'A'                      55.72
     1) Salahudin Abdullah              2) Brian Barney
     3) Elliott Barney                  4) Kendall Salley
  5 08-Midwest Striders T C  'A'                          55.93
     1) Cameron Ballew                  2) LeAndre Ballew
     3) Jamelle Cordes                  4) Taylor Hill
 -- 04-Florida Elite  'A'                                    DQ
     1) Elliot Brooks                   2) Victor Colbert
     3) Douglas Roach'e                 4) Najee James
Heat  4 Preliminaries
  1 15-United San Diego Athletes  'A'                     50.29Q
     1) Christian Johnson               2) Anthony Crosland
     3) Jeremy Gathright                4) Bryant Davis
  2 02-Franklin Track Club  'A'                           50.84q
     1) Barry Jr. Bellamy               2) Denzel Bridges
     3) Naphtali Brooks                 4) Bryant Fitzgerald
  3 13-Inner City Steppers  'A'                           50.86
     1) Nycole Griffin                  2) Germarcus Lambert
     3) Booker Wells III                4) LeAntoine Simmons
  4 15-Swift Performance  'A'                             51.63
     1) Marquise Cox                    2) Maurice Cox
     3) Lester White                    4) Rashad Rainey-Cox
  5 13-Rainier Beach TC  'A'                              52.31
     1) Justin Bennett                  2) Casey Burns
     3) Darian Brooks                   4) Jtuane Griffith
  6 09-Tulsa Flyers  'A'                                  52.44
     1) Steven Daniels                  2) Mikeal Devenshire
     3) Demauri Myers                   4) Jamaro Oakley
  7 06-Wilma Rudolph TC  'A'                              54.62
     1) Brandon Epps                    2) Xavierian Gooch
     3) Brandon Smith                   4) Dominique Spalding
Heat  5 Preliminaries
  1 12-Wings Track Club  'A'                              50.18Q
     1) Sheroid Evans                   2) Knile Davis
     3) Ricardo Watson                  4) Jared Pickett
  2 04-Miami Metro Dade  'A'                              50.52q
     1) Larry Farlow                    2) Daquan Hargrett
     3) Danny Hunt                      4) Korvic Neat
  3 12-Pleasant Grove Broncos  'A'                        50.59q
     1) Joe Dale Burkley                2) Tony Drake
     3) Dontra Spencer                  4) Steven Williams
  4 14-B# Sharp  'A'                                      52.66
     1) Charles Lincoln                 2) Kristopher Lincoln
     3) Christopher Mamon               4) Anthony Riggins
  5 08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                        52.66
     1) Kendall Anderson                2) Bryant Giles
     3) Sean McGary                     4) Radell Nared
  6 01-Metro Eagles  'A'                                  53.60
     1) Elijah Rollock                  2) Fard Rollock
     3) Malik Sykes                     4) Julian Wood
 -- 05-Jubilee Track Club  'A'                               DQ
     1) Aaguil Clay                     2) William Clopton-Green
     3) Bryan Hairston                  4) Nathaniel Rutledge

200 Meter Dash Youth Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 21.84  2000        Michael Grant
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.0
  1 Algernon Harris              Florida Elite            22.18
  2 Isaiah Green                 So Calif Running         22.27
  3 Carlos Proctor               Richmond Highste         22.42
  4 Antonio Norvell              Portsmouth Patr          22.58
  5 Troy Woolfolk                Track Houston            22.60
  6 Bryshon Nellum               So Calif Running         22.67
  7 Keith Johnson                Road Runners             23.16
  8 Yannick Blake                Hallmark                 23.52

800 Meter Run Youth Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 1:56.36  2001        Cody Harper
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Nectaly Barbosa              Unat IN                1:59.30
  2 Jason Apwah                  Green Streakers        1:59.96
  3 Blake Shaw                   NW  Flyers             2:04.11
  4 Ben Bramhall                 Unattached             2:05.03
  5 Duke Mack                    Morris Estate          2:06.81
  6 Evan Shields                 Hbtc                   2:07.80
  7 Treg Jeffery                 Unattached             2:08.03
  8 Alan Laws                    Morris Estate          2:08.31

3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 9:08.86  1993        Tom Caughlin
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Wesley Walker                Life Sports            9:26.14
  2 Andrew Perkins               Unattached             9:38.46
  3 Sam Wotipka                  In City Step           9:41.95
  4 Marcelis Lynch               Distance Hea           9:47.26
  5 Matthew Petrillo             Los Gatos Athlet       9:50.09
  6 Peter Falcon                 Flyers                 9:51.47
  7 Pinya Issa                   Dallas Track           9:53.99
  8 Samir Marin                  Fort Collins           9:54.02
  9 Jonathan Chu                 Classics              10:04.26
 10 Dion Dekker                  San Joaquin Vall      10:08.62
 11 Sam Bird                     Team Bird             10:09.41
 12 Matthew Feldhake             Effingham             10:11.05
 13 Joshua Pantoja               Texas Storm           10:14.32
 14 Miles Svoboda                Northside Re          10:20.68
 15 Eric Gregory                 Delaware Diamond      10:23.60
 16 Colby Peters                 TV Time Mach          10:33.81
 17 Joao Pinho                   Spt Nwk Ben           10:43.54
 18 Spencer Sass                 LitchfieldTC          10:48.54
 19 Jose Arrapalo                Miami Metro-Dade      10:48.56
 20 David Willis                 LA Express            10:50.20
 21 Brandon Steward              Hattiesburg           10:53.46
 22 Christopher Harris           Unattached            11:08.41
 23 Marc Kutylowski              Loveland              11:09.15
 24 Vance Schumacher             Dodge City Storm      11:13.74
 25 David Herrett                Unattached            11:31.16
 26 Brandon Sheline              Unattached            11:33.06

100 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 12.94  1991        Tyrone Butterfield
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -2.5
  1 Chad Aguilar                 Crane                    14.42Q
  2 Terry Prentice               Unattached               14.46q
  3 Ashtyn Lamb                  AZ Cheetahs              14.51
  4 Devan Hudson                 LA Express               15.97
  5 Will Swift                   Richmond Highste         16.44
  6 Milan Livingston             13-Falcon TC             17.47
  7 Jordan Giles                 Unattached               24.61
Heat  2 Preliminaries   Wind: -2.0
  1 Nimrod Piggee                Stockton Paltc           14.61Q
  2 Oscar Spurlock               Unattached               14.79
  3 Michael Holmes               Young Achievers          14.82
  4 Dustin Cyr                   Northeast Kansas         14.94
  5 Nathan Gholston              Michigan Acc             15.37
  6 Trevor (John) Habberstad     Valley United            15.41
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Deon Barner                  Miami NW Express         14.62Q
  2 Richard Demby                Unattached               14.65
  3 Corbin Sweat                 Black Tiger Trac         15.08
  4 Miles Leonard                New World                15.35
  5 Ray Godinez                  AZ Puma                  15.68
  6 D J Looft                    Unattached               15.75
Heat  4 Preliminaries   Wind: -3.0
  1 Trey Charles                 First Light              13.72Q
  2 Terrence Holt                Wilma Rudolp             14.29q
  3 Timothy Bush                 High Steppers            14.69
  4 Niles Paul                   Unity Stars              15.14
  5 Eric Capell                  Cool Running             15.96
  6 Philip Churchill             Unattached               16.05
  7 Christopher Castro           New Jersey S             19.26
Heat  5 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Johnny Dutch                 Junior Striders          13.17Q
  2 Qahhar Davis                 Dpal Falcon              14.42q
  3 Keare Smith                  Junior Striders          14.53
  4 Chris Geye                   Unattached               15.28
  5 Brett Laoguangroch           KC Elite                 15.38
  6 Michael Woodham              DoRight                  16.24
  7 Gregory Schifino             Penn Hills               18.12

4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 43.51  2000        Boynton Beach TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 06-Road Runners Track Club  'A'                       44.60Q
     1) Rashad Foley                    2) Scotty Gibson
     3) Keith Johnson                   4) Chantz Stevenson
  2 14-Richmond Highsteppers  'A'                         45.83q
     1) Matthew Brown                   2) Brandon Graves
     3) Will Swift                      4) Carlos Proctor
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                              46.49
     1) Steven Jackson                  2) Mikhail Barton
     3) Clint Hepworth                  4) Ashtyn Lamb
  4 03-Baldwin County Jets  'A'                           46.92
     1) Darian Marks                    2) Darius Marshall
     3) Brandon Nolley                  4) Montique Tucker
  5 08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                        46.94
     1) Brenton Bradford                2) Jason Wright
     3) Thomas Warren                   4) William Jackson
  6 03-Glenarden Track Club  'A'                          48.77
     1) Corwin Acker                    2) Jamil Bussie
     3) James Peterson                  4) Clarence Reese
  7 05-Lincoln Heights  'A'                               49.33
     1) Darnell Gilbert                 2) Ron Harris
     3) DeAndre Pitts                   4) Orlando Williams
  8 12-Hallmark Track Club  'A'                           51.91
     1) Yannick Blake                   2) Marcus Boyd
     3) Milagro Johnson                 4) Jeremy Wesley
Heat  2 Preliminaries
  1 04-Miami Metro Dade  'A'                              44.36Q
     1) Dwayne Fortner                  2) Rafael Jones
     3) Tyreese Jones                   4) Tommy Streeter
  2 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                      46.84
     1) Josh Adegoke                    2) Nathaniel Hammond
     3) Brett Laoguangroch              4) Maurice Mitchell
  3 09-Ardmore Track Club  'A'                            46.85
     1) Quincy Turner                   2) Jarrod Fields
     3) Justin Fields                   4) Stephen Ford
  4 06-Wilma Rudolph TC  'A'                              47.98
     1) Deshawn Bell                    2) Terrence Holt
     3) James Curry, II                 4) Le'Quinn Davis
  5 06-Twin City Athletic Assoc  'A'                      48.18
     1) Kenneth Bell                    2) Alden Loche
     3) Jarvis Grayson                  4) Jessiean Harris
  6 05-Unified in Flight  'A'                             50.32
     1) Joseph Gladden                  2) Gavin Hume
     3) Paris Wicks                     4) Billy Zaccardelli
  7 07-Fort Wayne Express  'A'                            51.49
     1) Shayne Abrahams                 2) Xavier Carr
     3) D'Antoine Harris                4) Erin Milton
  8 08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                        51.58
     1) Aaron McIntyre                  2) Jesse Brewer
     3) Mark Patten                     4) William Cummings
Heat  3 Preliminaries
  1 15-Imani Track Club  'A'                              45.13Q
     1) David Wade                      2) Manoah Wesson
     3) Brandon Douglas                 4) Devon Jackson
  2 12-High Steppers Track Club  'A'                      45.53q
     1) Timothy Bush                    2) Jared Jerkins
     3) Nickolas Sampson                4) Arthur Thomas
  3 03-Boys & Girls Clubs of Me  'A'                      45.85q
     1) Chris Miles                     2) Henry Dixon
     3) Reginald Johnson                4) Joshua Lewis
  4 03-Dc Red Wings  'A'                                  46.47
     1) Charles Dunston                 2) J. Paul Flagg
     3) Charles Johnson                 4) Chad Rogers
  5 15-Valley United Track Club  'A'                      46.85
     1) Derek Barksdale                 2) Victor Sanchez
     3) Christopher Barton              4) Paul Ned
  6 02-Wings of Moon  'A'                                 47.44
     1) Jonathan Baldwin                2) Maurice Carter
     3) Tavar Henderson                 4) Daron Cox
  7 05-Warren Striders Track Club  'A'                    51.00
     1) Anthony Anderson                2) Aris Richbung
     3) Brandon Simpson                 4) Tony Armstrong
Heat  4 Preliminaries
  1 04-Florida Elite  'A'                               * 43.40Q
     1) Jabaris Wesley                  2) Embry Peeples
     3) Algernon Harris                 4) Dexter Miller
  2 15-So Calif Running Cougars  'A'                      44.58q
     1) Isaiah Green                    2) Ramon Judkins
     3) Christopher Faulknor            4) Bryshon Nellum
  3 02-Franklin Track Club  'A'                           45.96
     1) Hanif Kendrick                  2) Joseph Lee
     3) Tony Logan                      4) Justin Smith
  4 02-Penn Hills Eagles  'A'                             47.76
     1) Brandon Carter                  2) Demetrius Moye
     3) Alexander Nunley                4) Lomel Patterson
  5 10-Arizona Striders  'A'                              47.86
     1) Allante Battle                  2) Kerry Taylor
     3) Austin Foley                    4) Brandon Ford
  6 10-Do Right  'A'                                      47.98
     1) Jamil Hines                     2) Clint Wheaton
     3) Phillip Primous                 4) Marquesse Wheaton
  7 13-Beaverton Track Club  'A'                          49.24
     1) Aaron Buster                    2) Dan Smith
     3) Kenny Neal                      4) David Palen

200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 21.10  1995        Obea Moore
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -1.1
  1 Keegan Herring               Rising Sun               21.67
  2 Willie Perry                 Western Piedmont         21.76
  3 Anthony Wiseman              Gttc                     21.94
  4 DJ Hord                      KC Elite                 21.96
  5 Trey Harts                   LA Express               22.01
  6 Gerron Herring               KC Elite                 22.05
  7 Stevie Warren                Florida Elite            22.42

800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 1:52.78  2002        Christopher Woods
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Karjuan Williams             NO Comets              1:52.83
  2 Cody Harper                  Albuquerque TC         1:53.07
  3 Charles Colson               Houston Heat           1:55.30
  4 Chris Anderson               Teeva Track            1:57.62
  5 Damon Josep                  Houston Heat           1:58.54
  6 Matt Clark                   Ames Impact            1:59.72
  7 Frank Myles                  Lauderhill             2:02.20
  8 Mychal Word                  River Cities           2:07.97

3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 8:27.0h  1993        Billy Harper
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Brett Campfield              TV Time Mach           8:46.89
  2 Cory Thorne                  Unattached             8:58.06
  3 Bryon Scotland               Spt Nwk Ben            9:00.24
  4 Chris Cebula                 DeKalb                 9:03.56
  5 Jared Swehosky               Salem Track            9:04.91
  6 Justin Davis                 Jax Pal                9:08.83
  7 David Conerly                Hattiesburg            9:12.43
  8 William Smith IV             Grapevine Gazell       9:12.73
  9 Joshua Lange                 Chautauqua Strid       9:21.96
 10 Chris Belziore               13 Unattached          9:29.79
 11 Julius Micheal               Wings                  9:29.96
 12 Andrew Stover                Houston Heat           9:30.27
 13 Jeremy Wheeler               Spgfld Rivals          9:39.80
 14 Alexis Torre                 Fay Flyers             9:42.21
 15 Patrick Rainey               Flyers                 9:46.47
 16 Steve Weeks                  Flatirons              9:47.07
 17 Luis Sanchez                 Aoc Striders           9:52.11
 18 Nathaniel Cuff               Quick Silver          10:10.27
 19 Michael Goodjoint            Twin City             10:10.89
 20 David Rex                    Team Bird             10:14.38
 21 Quinton Mayo                 Miami Metro-Dade      10:22.42
 22 Alex Brito                   Run for the Star      10:25.84

110 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 13.99  1995        Sharif Paxton
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.7
  1 Dennis Martin                Quick Striders           14.44Q
  2 Matthias Frazier             High Steppers            14.66q
  3 Marcus Clanton               Bobcats                  15.03
  4 Terence Lunser               Wny Jets                 15.34
  5 Anthony Burris               KC Elite                 15.76
  6 Brock Spandl                 AT                       17.98
  7 Padric Gleason               Unattached               18.28
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.7
  1 Antoine Fant                 Quick Striders           14.49Q
  2 Jake Hanson                  Una Pna                  15.16
  3 Vincent Corner               Unattached               15.38
  4 Andrew McDowell              KC Elite                 15.57
  5 Alan Dunson                  Flying Js                16.04
  6 Pierre Thomas                Unity Stars              17.66
  7 Mark Guerrero                Santa Cruz Track         18.66
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.6
  1 Kevin Craddock               Alex Van Dyke TC         14.37Q
  2 Terry Williams               Miami NW Express         14.81q
  3 Robert Toney, Jr.            Unattached               14.97q
  4 Patrick Smith                Casa                     15.92
  5 Kevin Jackson                Sch.B.T.C.               16.58
  6 Peter Camacho                Willming Flyers          16.60
  7 Marco Moon                   Ephesians Track          17.26
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.5
  1 Trey Fletcher                Carrollton               15.02Q
  2 Chris Titsworth              AZ Puma                  15.19
  3 Kevin MacLeod                Greater Springfi         15.94
  4 Brandon Rabb                 Unattached               16.08
  5 Ulysses Dalton               Alex Van Dyke TC         16.12
  6 Michael Oliver               Magic City Runne         17.56
Heat  5 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Keyon Kemp                   Miami NW Express         15.13Q
  2 Gary II Sumpter              Swift Perfor             15.31
  3 Brandon Green                No Limit RC              15.97
  4 Gary Darkins                 Port Arthur TC           16.42
  5 Justin Hardersen             13-Cascade Strid         16.69
  6 Jordan Blake                 Flying Aj's              17.10
  7 Brandon Logan                Pk Perform               18.37

4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 40.9h  1997        LA Jets
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Houston Heat Track Club  'A'                       42.02Q
     1) Whitney Prevost                 2) Bashiri Gooden
     3) Jacorey Illiams                 4) Kalvin Flowers
  2 04-Miami Metro Dade  'A'                              42.43q
     1) Tyrell Coleman                  2) Terry Jones
     3) Damian Johnson                  4) Ridge Jones
  3 04-Florida Elite  'A'                                 42.76
     1) Christopher Champer             2) Stevie Warren
     3) Jonathan Marks                  4) Cavese Richardson
  4 10-Arizona Rising Sun  'A'                            42.80
     1) Keegan Herring                  2) Travis Simpson Jr
     3) Brian Stroughter                4) Gregory Williams
  5 07-Friendship Flyers of S.Bend  'A'                   43.37
     1) Howard Broadway                 2) Donnie Hill
     3) Keenan Jackson                  4) Sean Wright
  6 01-Newburgh Elite  'A'                                43.42
     1) John Bowden                     2) Edward Jackson
     3) John Nolcox                     4) Ternius McMillan
  7 07-No Limit Running Club  'A'                         44.34
     1) Cedric Bailey, Jr               2) Xavier Herrion
     3) Parris Rogers                   4) Neal Sales-Griffin
  8 02-Morris Estate Track Team  'A'                      44.43
     1) Khaliff Featherstone            2) Raymond Davis
     3) Kenneth McLeod                  4) Cecil Wise
Heat  2 Preliminaries
  1 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                      42.18Q
     1) Raymond Richardson              2) DJ Hord
     3) Gerron Herring                  4) Jerron Forte
  2 06-River Cities Track Club  'A'                       42.34q
     1) Albert Fullwood                 2) Francois Gatson
     3) Kevin Lewis                     4) Juston Johnson
  3 05-Unified in Flight  'A'                             43.41
     1) Ashanti Allison                 2) Danny Pastor
     3) Jarin Bryant                    4) Brent Williams
  4 01-Hempstead Pal  'A'                                 44.21
     1) Jermaine Artwell                2) Taariq Cayne
     3) Kendrick Crawford               4) Chaisen Pettus
  5 09-Royal Knights  'A'                                 44.39
     1) Devon Ford                      2) Deondre Riddle
     3) Joseph Moore                    4) Tyrell Thompson
  6 14-Miller Track Club  'A'                             44.88
     1) James Montgomery                2) Elbert Mock
     3) Robert Colvin                   4) Benjamin Mierzwak
  7 13-Flying Aj's  'A'                                   46.23
     1) Phillip Bennett                 2) Jordan Blake
     3) Gabe Sawyer                     4) Monte Livingston
 -- 06-Future Track Club  'A'                                DQ
     1) Kenny Lewis                     2) Jeremy Bullock
     3) Steven Deggs                    4) Blake Labran
Heat  3 Preliminaries
  1 04-City of Lauderhill T.C  'A'                        41.98Q
     1) Antoine Cheathan                2) Jeffrey McCleary
     3) Woodny Turenne                  4) Joshua Wimbley
  2 03-Portsmouth Patriots Trac  'A'                      42.69q
     1) Devin Fentress                  2) Courtland Marriner
     3) Avery Wilson                    4) Ronald Robison
  3 03-Georgia Express Track Cl  'A'                      42.75
     1) Carson Cutrone                  2) Jordan Hazard
     3) Chris Hobbs                     4) Emille Potter
  4 07-Fort Wayne Express  'A'                            44.07
     1) Tom Crum                        2) Scott Wims
     3) Kenneth Perkins                 4) Shelton Stephens
  5 08-Silver Springs Spartans  'B'                       44.11
     1) Anthony Strong                  2) Dominique Johnson
     3) Victor Reynolds                 4) Faheem Jackson
  6 10-Speed Inc  'A'                                     44.35
     1) Calvin Johnson                  2) Kevin Meyer
     3) Elliott Sheffield               4) Branden Thornton
  7 14-Alex Van Dyke TC  'A'                              44.41
     1) Kevin Craddock                  2) Camryn Crump
     3) Ulysses Dalton                  4) Marcus Little
  8 08-Bellevue Recreation Tr  'A'                        44.93
     1) Derrick Bell                    2) Lukas Hulett
     3) Jervon Starling                 4) Stephen Murray
Heat  4 Preliminaries
  1 12-Dallas Mustangs Track Clu  'B'                     42.38Q
     1) Jamiel Mauldin                  2) Lavonte Posteal
     3) De'maundray Woolridge           4) Kendrick Chapple
  2 12-Pleasant Grove Broncos  'A'                        42.70q
     1) Keith Hodge                     2) Henry Barber
     3) Jeremy Williams                 4) Kent Sampson
  3 03-Baldwin County Jets  'A'                           43.38
     1) Pentrez Denham                  2) Tommie Edwards
     3) Johnathan Fleming               4) Kedric Wright
  4 14-M.P. Striders  'A'                                 44.66
     1) Jeremie Foremen                 2) Rion Spears
     3) Keith Jackson                   4) Julius Mason
  5 06-Lake Area Express  'A'                             44.78
     1) Kenny Achane                    2) Trey Harts
     3) Vincent James                   4) Justin Toussand
  6 13-Inner City Steppers  'A'                           45.12
     1) Derrick Redford                 2) Alexander Green
     3) Willie Green                    4) Brad Lindsey
  7 02-Phila. Panthers T.C.  'A'                          45.97
  8 01-Husatonic Huslers  'A'                             48.44
     1) Dain Council                    2) John Hassig
     3) Jeff Morrison                   4) Joshua Tyler

200 Meter Dash Young Men
================================================================
 USATF J. O.: * 20.50  1987        Quincy Watts
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals   Wind: -2.6
  1 Jason Craig                  Northwest                21.11
  2 Michael Grant                New Horizon              21.11
  3 Lionel Larry                 Imani Track Club         21.46
  4 Jason Richardson             Unattached               21.47
  5 Carey LaCour                 Wings                    21.52
  6 LaShawn Merritt              Norfolk Real Dea         21.53
  7 Bobby Young                  Providence Cobra         21.75
  8 David Dickens                New Horizon              21.83

800 Meter Run Young Men
================================================================
 USATF J. O.: * 1:49.49  2000        Nick Devenport
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1 Finals
  1 Marcus Mayes                 Okc Sprinter           1:52.46
  2 Timothy Harris               Miami NW Express       1:52.55
  3 Davon Johnson                FL City Parks          1:53.13
  4 Brian Wall                   Fwtc                   1:53.25
  5 David Ryan                   Havasu                 1:54.07
  6 Adrian Myers                 Sauk Valley Smok       1:54.42
  7 Jack Lemke                   Flyers                 1:55.85
  8 Christopher Woods            Quicksilver            1:58.87

5000 Meter Run Young Men
================================================================
 USATF J. O.: * 14:27.14  2001        Yong Sung-Leal
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Section  1
  1 Jason Williams               Fay Flyers            15:54.45
  2 Trevor Beesley               Quick Striders        15:55.61
  3 Eric Fleming                 West Chester TC       16:11.18
  4 Paulo Sosa                   Track Houston         16:11.68
  5 Andrew Chong                 Unattached            16:15.07
  6 Juan Ortega                  Big Red Express       16:18.31
  7 Nick Blixt                   Lynx Elite Athle      16:20.23
  8 Brandon Thompson             13-Rain City Fly      16:27.19
  9 Marquez Timmons              East Texas TC         16:41.08
 10 Joseph Kennedy               Vegas Heat            16:41.32
 11 Robert Olivera               Unattached            17:01.00
 12 James Phillips               Unattached            17:06.06
 13 Caleb Lafond                 Unattached            17:09.94
 14 Tadilo Mulugeta              Unattached            17:14.08
 15 Brandon Hurley               Unattached            17:24.60
 16 Eder Tostado                 Santa Cruz Track      17:25.70
 17 Brandon Skocz                Flyers                17:28.30
 18 Joseph Vasquez               Flames                17:41.81
 19 Terran Swehosky              Salem Track           17:47.89
 20 Joshua Hudson                Kirkwood              17:58.52
 21 Brooks Le Compte             LA Express            18:49.94
 22 Thomas Woodruff              Shreveport            19:07.61
 23 Derek Ray                    Jackson               19:24.45
 24 Brian Usrey                  11-Team Idaho         19:27.88
 -- Marc Urdaneta                Run for the Star           DNF

110 Meter Hurdles Young Men
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 13.63  1998        Justin Hyde
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.3
  1 Thomas Mack                  Kern Firefighter         14.27Q
  2 Yudehwheh Gbaa               Providence Cobra         14.54
  3 Jason Bolden-Anderson        3M Track Club            14.71
  4 Kurt Kinkead                 Metro Eagles             15.10
  5 Eric Higgins                 Stockton Paltc           15.21
  6 Lawrence Deshields           Delaware Diamond         15.32
  7 Edward Vopelak               C. P.  Track             15.70
  8 Ben Dillow                   Una Pna                  15.97
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Ryan Fontenot                Future                   14.27Q
  2 Dominic Berger               Ttc                      14.32
  3 Kenneth Rowden               KC Elite                 14.47
  4 Terry Liggins                Jaguars                  14.64
  5 Simein Harris                Cordova TC               14.76
  6 Darian Eping                 Dallas Mustangs          14.80
  7 David Pichler                Una Pna                  15.32
  8 Gordon Smith                 Nemesis Athle            15.47
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.6
  1 Aries Merritt                New Horizon              13.92Q
  2 William Vese                 Houston Heat             14.18q
  3 Julius Jiles                 KC Elite                 14.50
  4 Anthony Argentino            Unattached               14.55
  5 Terrell Gissendanner         Elite Flyers             14.89
  6 Adam Woodford                West Chester TC          15.66
  7 Devale Johnson               Track Denver             16.21
  8 Anthony DeSousa              11-Team Idaho            17.65
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.6
  1 Jason Richardson             Unattached               13.84Q
  2 Jamaal Charles               Port Arthur TC           13.89q
  3 Verrol Jackson               Sch.B.T.C.               14.19q
  4 Anthony Brown                13-Seatown Expre         14.61
  5 Luther Wilson                KC Elite                 14.74
  6 Jorge Perez                  Unattached               14.74
  7 Martin Edward Mapp           11-Team Idaho            15.25
  8 Marquis Profit               Prr                      15.25
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 Cade Liverman                Asheville Light          14.43Q
  2 Craig Woods                  Imani Track Club         14.72
  3 Kyle Ward                    Unattached               14.74
  4 Brian Thompson               Swift Perfor             14.82
  5 Erik Thompson                Zero Gravity             15.06
  6 Sydney Davis                 Texas Mustangs           15.11
  7 Jake Goldsbury               KC Elite                 16.01

4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 39.73  1998        Track Houston
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Wings Track Club  'A'                              40.28Q
     1) Brandon Brown                   2) Carey LaCour
     3) Dominic Milton                  4) Kerron Clement
  2 12-Texas Mustangs Track Club  'A'                     40.64q
     1) Chris Taylor                    2) Adrian Petersen
     3) Webster Patrick                 4) Xavier James
  3 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                      40.86q
     1) SireEdward Cowans               2) Chris Fulton
     3) Byron Walker                    4) Alex Ingram
  4 12-Mesquite Friendship Strid  'A'                     41.36
     1) Jordan Johnson                  2) Rickey Thomas
     3) Shawn Hughlett                  4) Caleb Turner
  5 14-Classic Track Club  'A'                            41.88
     1) Damario Bullard                 2) Brandon Clark
     3) Wopamo Osaisai                  4) Jeffery Pennewell
  6 13-Inner City Steppers  'A'                           47.91
     1) Curtis Johnson Jr               2) Michael Richmond
     3) Jeremy Wallace                  4) Curran Williams
 -- 06-Future Track Club  'A'                               DNF
     1) Joubert Ambeau                  2) Josh Williams
     3)                                 4) Dante Fisher
Heat  2 Preliminaries
  1 03-Gaithersburg FirebirdsTC  'A'                      40.75Q
     1) Jonathan Welbon                 2) Brian Porter
     3) Robert Woodard                  4) Malcolm Richardson
  2 15-Lightspeed Track Club  'A'                         41.44
     1) Dane Endly                      2) Anton Jamir
     3) Justin Woods                    4) Brian Woods
  3 01-Newburgh Elite  'A'                                41.74
     1) Elzie Coleman                   2) Jason Pearson
     3) Justin Pearson                  4) Michael Riullano
  4 04-Florida Elite  'A'                                 42.11
     1) Donald A Barnes                 2) Chris Johnson
     3) Xavier Carter                   4) Nykem Spivey
  5 08-Silver Springs Spartans  'A'                       42.84
     1) Michael Bradley                 2) Anthony Dandridge-Brown
     3) Tarell Hunter                   4) Calvin Wallace
  6 10-Tucson Elite AC  'A'                               42.97
     1) Matt Valenzuela                 2) Jeremy Brower
     3) Scott Foley                     4) Lauren Harvey
  7 06-River Cities Track Club  'A'                       43.00
     1) Calvin Abrams                   2) Xavier Dangerfield
     3) Brian McCall                    4) Brandon Smithers
Heat  3 Preliminaries
  1 03-Norfolk Real Deal  'A'                             41.08Q
     1) Dennis Boone                    2) LaShawn Merritt
     3) Terrance Burton                 4) John Hyman
  2 04-Metro-Dade Track Club  'A'                         41.47
     1) Nathanial Cunningham            2) Courtney Smalls
     3) Andre Johnson                   4) Fritz Charles
  3 09-Kansas City Sprint Elite  'B'                      41.62
     1) Julius Jiles                    2) Kenneth Rowden
     3) Luther Wilson                   4) Ramon Fulson
  4 01-Providence Cobras  'A'                             41.89
     1) Wilson Calderon                 2) Yudehwheh Gbaa
     3) Brendan Lamboy                  4) Bobby Young
  5 15-Imani Track Club  'A'                              42.01
     1) Isiah Goodman                   2) Derrick Jones
     3) Lionel Larry                    4) Rodney Van
  6 05-Br Roadrunners  'A'                                42.32
     1) Nick Agostinelli                2) Tyler Chronister
     3) Brandon Pride                   4) Nicolas Saluppo
 -- 14-Alex Van Dyke TC  'A'                                DNF
     1) Devon Johnson                   2) Marcus Shepard
     3) Mike Strong                     4) Rashaad Nunnally
Heat  4 Preliminaries
  1 07-Fort Wayne Express  'A'                            41.21Q
     1) Logan Edwards                   2) Jovan Kelly
     3) Geoffrey King                   4) Kesonn Lee
  2 09-Royal Knights  'A'                                 41.43
     1) Eric Ruff                       2) Miles Smith
     3) Dominique Jones                 4) Brandon Jackson
  3 15-Nc Stallions T&F Club  'A'                         41.53
     1) Deshawn Cunningham              2) Tyrae Jones
     3) Billy Walker                    4) Demetrius Westbrooks
  4 14-M.P. Striders  'A'                                 42.16
     1) Dana Pierce                     2) Blake Braboy
     3) Dywan Brown                     4) Brandon Goodwin
  5 12-Wings Track Club  'B'                              42.60
     1) Brandon Dixon                   2) Kevin Johnson
     3) Kris Atkins                     4) Brandon Johnson
  6 02-Phila. Panthers T.C.  'A'                          42.80
     1) Anthony Geiger                  2) Arnold Mullins
     3) Sharif Nash                     4) Stevin Woody
  7 01-Hempstead Pal  'A'                                 42.96
     1) Zafir Mitchell-Bey              2) Brandon Hartley
     3) Rahmel Huffman                  4) Donovan Morgan
Heat  5 Preliminaries
  1 03-New Horizon Track Club  'A'                        40.59Q
     1) Jamaal Barnes                   2) Aries Merritt
     3) David Dickens                   4) Michael Grant
  2 13-Seatown Express  'A'                               40.83q
     1) Isaiah Bouie                    2) Anthony Brown
     3) Chancellor Young                4) Jonathan Reese
  3 06-Road Runners Track Club  'A'                       41.48
     1) Robert Amedee                   2) Tremane Vaughn
     3) Darrin Short                    4) Shyran Champagne
  4 07-Casa  'A'                                          41.95
     1) Justin Geiger                   2) Alex Perkowski
     3) Mark Perkowski                  4) Britt Taylor
  5 08-Bellevue Recreation Tr  'A'                        43.53
     1) Joseph Hodges                   2) Darryl Proctor
     3) Jeremy Rone                     4) Dorseth Thomas
 -- 05-Warren Striders Track Club  'A'                       DQ
     1) Jarred Grzywna                  2) Charles Brown
     3) Von McGuire                     4) Rayvon Williams

Licensed to Miami-Dade Co. P&R Dept. T&F Team
                                        Hy-Tek's Meet Manager 8/2/2003 05:45 PM
        2003 USA Track & Field Junior Olympics - 7/29/2003 to 8/3/2003
                            National Championships
                        Tropical Park - Miami, Florida
                                    Results

Shot Put 6 lb. Bantam Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 10.46m  1995        Amber Curtis
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jenae Brown                  Unattached               9.36m   30-08.50
      8.72m  9.36m  8.80m  8.48m  9.06m  9.24m
  2 Stephanie Carter             Chariots of              8.85m   29-00.50
      8.85m  8.52m  8.41m  8.47m  8.43m  8.70m
  3 Hannah Carson                AZ Cheetahs              8.70m   28-06.50
      6.99m  8.45m  6.77m  7.68m  8.70m  FOUL
  4 Takara Shaw                  PS Vegas Flyers          8.25m   27-01.00
      7.42m  7.76m  8.25m  8.21m  7.66m  8.14m
  5 Keyara Vance                 Lancaster Ltng           8.16m   26-09.25
      FOUL  8.16m  7.82m  7.86m  7.92m  7.42m
  6 Brittany Roxbury             Boynton Beach            7.95m   26-01.00
      7.95m  7.50m  7.72m  7.20m  7.13m  7.47m
  7 Darian Tanner                SC Striders              7.69m   25-02.75
      7.14m  7.69m  7.45m  6.58m  6.96m  6.94m
  8 Kaci Jones                   Una Pna                  7.59m   24-11.00
      6.85m  7.38m  7.52m  7.59m  7.37m  7.00m
  9 Kiera Washington             DeSoto RR                7.49m   24-07.00
      FOUL  6.04m  7.49m
 10 Amber McCants                Treasure Coast C         7.30m   23-11.50
      6.77m  7.30m  7.27m
 11 Lenee Brown                  Ardmore TC               7.10m   23-03.50
      6.83m  6.35m  7.10m
 12 Avionne Allgood              PS Vegas Flyers          7.05m   23-01.75
      7.05m  FOUL  FOUL
 13 Moriah Buckley               Bombers                  6.99m   22-11.25
      6.31m  6.44m  6.99m
 14 Alexis Venner                Salvation ArmyHF         6.98m   22-11.00
      6.53m  6.98m  6.83m
 15 Jennifer Jarvis              Lakeland T&F             6.90m   22-07.75
      6.02m  6.90m  6.63m
 16 Shaquila White               Hmtc                     6.85m   22-05.75
      FOUL  6.82m  6.85m
 17 Gabrielle Kennedy            Unattached               6.76m   22-02.25
      6.05m  6.72m  6.76m
 18 Brittany Oliver              Miami Metro-Dade         6.72m   22-00.75
      6.45m  6.72m  6.38m
 19 Alexandra Peterson           13-Rainier Beach         6.66m   21-10.25
      6.66m  6.53m  5.67m
 20 Kelsey Ward                  Massie Heat              6.65m   21-10.00
      6.06m  FOUL  6.65m
 21 Charlsie Morris              Beatrice                 6.60m   21-08.00
      6.30m  6.46m  6.60m
 22 Jillian Harris               Continental              6.49m   21-03.50
      2.87m  6.49m  6.39m
 23 Olivia Taylor                North Alabama Tr         6.46m   21-02.50
      6.18m  6.46m  6.10m
 24 Chasity James                Rockets                  6.40m   21-00.00
      6.40m  6.24m  6.38m
 25 Alexis Baxter                3M Track Club            6.10m   20-00.25
      5.65m  5.84m  6.10m
 26 Chelsea Bagby                Chariots of              6.08m   19-11.50
      6.08m  5.81m  6.08m
 27 Nzengung Tankeng             Notre Dame TC            6.04m   19-09.75
      5.75m  6.00m  6.04m
 28 Breshea Pitts                J Owens                  6.00m   19-08.25
      5.62m  6.00m  6.00m
 29 Madeline Muraida             Abq Athletics            5.93m   19-05.50
      5.93m  5.92m  5.85m
 30 Chinwendy Amushie            Usa Stars                5.91m   19-04.75
      5.91m  5.91m  5.50m
 31 Kassandra Reyes              Mission Valley T         5.15m   16-10.75
      5.15m  4.98m  5.09m

Shot Put 6 lb. Midget Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 13.90m  1987        Johanna Gambill
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kellan Chambers              Dodge City Storm        11.48m   37-08.00
      10.67m  10.93m  11.48m  10.82m  11.03m  11.15m
  2 Brittany White               PS Vegas Flyers         11.47m   37-07.75
      10.45m  10.72m  10.23m  11.04m  11.06m  11.47m
  3 LeRia Jenrette               Christian Cruise        10.63m   34-10.50
      10.14m  10.63m  10.37m  9.44m  10.33m  10.43m
  4 Meredith Hamilton            High Steppers           10.60m   34-09.50
      FOUL  10.02m  10.29m  9.70m  10.60m  FOUL
  5 Danay Wood                   Wilmington T.C.         10.51m   34-05.75
      9.77m  9.33m  10.51m  10.16m  10.03m  9.91m
  6 Gemma Washington             Quiet Fire              10.31m   33-10.00
      10.29m  9.71m  9.84m  10.26m  9.38m  10.31m
  7 Lavisa Johnson               DoRight                 10.21m   33-06.00
      9.82m  9.77m  10.21m  9.55m  9.53m  9.69m
  8 Jasmine Jefferson            Kankakee                 9.90m   32-05.75
      FOUL  9.71m  9.85m  FOUL  9.90m  9.88m
  9 Chelsea Curry                Nashville Il             9.77m   32-00.75
      9.77m  9.25m  9.36m
 10 Rachel Sanni                 Unattached              J9.77m   32-00.75
      8.55m  8.59m  9.77m
 11 Jamesse Evans                DoRight                  9.60m   31-06.00
      8.66m  9.40m  9.60m
 12 Elizabeth Thompson           Jaguars                  9.57m   31-04.75
      9.41m  9.57m  9.09m
 13 Daphne Flournoy              G'Ville Striders         9.53m   31-03.25
      9.24m  9.27m  9.53m
 14 Shanay Briscoe               NW  Flyers               9.52m   31-03.00
      9.27m  FOUL  9.52m
 15 Korina Clark                 Una                      9.39m   30-09.75
      9.11m  9.39m  9.28m
 16 Monique Connor               Stealth                  9.19m   30-02.00
      9.19m  8.90m  8.96m
 17 Shayla Tunson                Ceet                     9.09m   29-10.00
      8.85m  9.09m  8.84m
 18 Courtney Tripp               Unat Ore                 9.07m   29-09.25
      9.07m  8.72m  8.65m
 19 Lindsey Poole                Palo Alto Lightn         9.00m   29-06.50
      8.91m  8.33m  9.00m
 20 Alicia Capano                Averill Park RR          8.95m   29-04.50
      8.95m  FOUL  8.46m
 21 Courtney Cunningham          Anglc Flyers             8.93m   29-03.75
      7.86m  8.93m  8.53m
 22 Breanne Patterson            Penn Hills               8.89m   29-02.00
      8.55m  8.87m  8.89m
 23 Valencia Freeman             Continental              8.76m   28-09.00
      FOUL  8.07m  8.76m
 24 Taylor Stitt                 New World                8.73m   28-07.75
      8.13m  8.27m  8.73m
 25 Timmarea Baker               Northwest                8.67m   28-05.50
      FOUL  8.19m  8.67m
 26 Agnes Gallegos               Abq West Side            8.40m   27-06.75
      8.11m  8.23m  8.40m
 27 Myeesha Hardiman             Speed City Track         8.32m   27-03.75
      8.07m  8.31m  8.32m
 28 Brittani Bates-LaBat         Flyers                   8.11m   26-07.25
      7.98m  FOUL  8.11m
 29 Kimberley Hall               Gkd                      8.05m   26-05.00
      7.65m  FOUL  8.05m
 30 Kendra Buggs                 Quiet Storm Elit         7.75m   25-05.25
      FOUL  FOUL  7.75m
 31 Kate Parsons                 K. Elks R.C.             7.74m   25-04.75
      FOUL  7.74m  7.65m
 32 Ma'Kirah Wilkerson           Dallas Track             7.60m   24-11.25
      7.60m  FOUL  6.87m
 33 Alexis Grant                 InfJesusTC               6.75m   22-01.75
      6.71m  FOUL  6.75m

Long Jump Youth Girls
===============================================================================
 USATF J. O.: * 6.07m  1998        Tracee Thomas
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Nora Miller                  CtTrackClub              5.54m   NWI  18-02.25
     5.32m(-0.0) 5.54m(-0.0) 5.19m(-0.0) 5.08m(-0.0) 5.34m(-0.0) FOUL(NWI)
  2 Terrell Robertson            Port Arthur TC           5.44m   NWI  17-10.25
     5.21m(-0.0) 4.98m(-0.0) 5.44m(-0.0) 4.77m(-0.0) FOUL(NWI) 5.37m(-0.0)
  3 Kersten Thorgaard            Ames Impact              5.33m   NWI  17-06.00
     5.18m(-0.0) FOUL(NWI) 5.32m(-0.0) FOUL(NWI) 5.21m(-0.0) 5.33m(-0.0)
  4 Corinne McWilliams           Emerald Vall             5.22m   NWI  17-01.50
     5.07m(-0.0) 4.90m(-0.0) FOUL(NWI) 5.18m(-0.0) FOUL(NWI) 5.22m(-0.0)
  5 Kiara Crutchfield            Pacesetters              5.15m   NWI  16-10.75
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 5.15m(-0.0) 4.95m(-0.0) 5.08m(-0.0) FOUL(NWI)
  6 Chia Hudson                  New York Sta             5.05m   NWI  16-07.00
     5.05m(-0.0) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.46m(-0.0) FOUL(NWI) 4.85m(-0.0)
  7 Anisha Johnson               Dpal Falcon              5.03m   NWI  16-06.00
     5.03m(-0.0) 4.64m(-0.0) 4.87m(-0.0) 4.92m(-0.0) 4.84m(-0.0) 4.86m(-0.0)
  8 Shamesha Smith               AZ Cheetahs              4.90m   NWI  16-01.00
     FOUL(NWI) 4.90m(-0.0) 4.90m(-0.0) FOUL(NWI) 4.85m(-0.0) FOUL(NWI)
  9 Jasmonai Gentry              Renaissance TC           4.88m   NWI  16-00.25
     FOUL(NWI) 4.88m(-0.0) 4.83m(-0.0)
 10 Leigha Tolliver              Indy Cheetah's          J4.88m   NWI  16-00.25
     4.88m(-0.0) 4.78m(-0.0) 4.68m(-0.0)
 11 Mauri Peoples                Southside Pi             4.86m   NWI  15-11.50
     4.86m(-0.0) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 12 Kelly Reardon                KC Flyers                4.85m   NWI  15-11.00
     4.77m(-0.0) 4.85m(-0.0) 4.74m(-0.0)
 13 Jacia Montgomery             Hatc                    J4.85m   NWI  15-11.00
     4.85m(-0.0) 4.70m(-0.0) 4.71m(-0.0)
 14 Jndia Cleveland              AZ Cheetahs              4.83m   NWI  15-10.25
     4.76m(-0.0) 4.80m(-0.0) 4.83m(-0.0)
 15 Taylor Nichols               Bakersfield Gray         4.82m   NWI  15-09.75
     4.68m(-0.0) 4.82m(-0.0) FOUL(NWI)
 16 A'Miria Holloman             Speed By Choice          4.78m   NWI  15-08.25
     4.78m(-0.0) 4.56m(-0.0) 4.22m(-0.0)
 17 Jenna Schmidt                Sting Track Club         4.75m   NWI  15-07.00
     FOUL(NWI) 4.72m(-0.0) 4.75m(-0.0)
 18 Leah Flowers                 Valley United            4.73m   NWI  15-06.25
     4.71m(-0.0) 4.73m(-0.0) 4.64m(-0.0)
 19 Khadija Charleston           West Florida Y           4.72m   NWI  15-06.00
     4.70m(-0.0) 4.72m(-0.0) 4.65m(-0.0)
 20 Deja Edwards                 Aeiou T.C.              J4.72m   NWI  15-06.00
     4.28m(-0.0) 4.32m(-0.0) 4.72m(-0.0)
 21 Reny Colton                  Prr                     J4.72m   NWI  15-06.00
     4.72m(-0.0) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 22 Nia Muhammed                 Zephyrs                  4.71m   NWI  15-05.50
     4.71m(-0.0) 4.60m(-0.0) 4.67m(-0.0)
 23 Alisha Mah                   AZ Striders              4.67m   NWI  15-04.00
     4.56m(-0.0) 4.63m(-0.0) 4.67m(-0.0)
 24 Leslie Stanbrough            Emporia TC               4.66m   NWI  15-03.50
     4.66m(-0.0) FOUL(NWI) 4.58m(-0.0)
 25 Jasmine Patton               North Alabama Tr         4.65m   NWI  15-03.25
     4.22m(-0.0) 4.65m(-0.0) 4.29m(-0.0)
 26 Jalisa Evans                 Gems-Elite               4.58m   NWI  15-00.50
     4.58m(-0.0) FOUL(NWI) 4.20m(-0.0)
 27 Indira Morton                South Brunsw             4.53m   NWI  14-10.50
     4.53m(-0.0) 3.98m(-0.0) 4.23m(-0.0)
 28 Nori Rice                    Emerald Vall             4.47m   NWI  14-08.00
     4.33m(-0.0) 4.47m(-0.0) 4.42m(-0.0)
 29 Kierra Outlin                Club Elite               4.42m   NWI  14-06.00
     4.42m(-0.0) 4.31m(-0.0) 4.34m(-0.0)
 30 Audra Frimpong               Warren Striders          4.40m   NWI  14-05.25
     4.28m(-0.0) 4.40m(-0.0) 4.22m(-0.0)
 31 Autumn Thompson              Ames Impact              4.34m   NWI  14-03.00
     FOUL(NWI) 4.15m(-0.0) 4.34m(-0.0)
 32 Omari Ho-Sang                Magic City Runne         4.31m   NWI  14-01.75
     4.30m(-0.0) FOUL(NWI) 4.31m(-0.0)
 33 Molly Vargo                  Loveland                 4.29m   NWI  14-01.00
     4.10m(-0.0) 4.29m(-0.0) FOUL(NWI)
 34 Jessica Pangborn             Chautauqua Strid         4.25m   NWI  13-11.50
     3.86m(-0.0) 4.24m(-0.0) 4.25m(-0.0)
 35 Gina Perno                   JeriJets                 4.22m   NWI  13-10.25
     4.07m(-0.0) 4.22m(-0.0) 4.11m(-0.0)
 36 Jordan Helton                Coalgate TC              4.17m   NWI  13-08.25
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 4.17m(-0.0)
 37 Amber Kelley                 Wilmington T.C.          3.99m   NWI  13-01.25
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 3.99m(-0.0)

Discus Throw 1kg Intermediate Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 50.12m  1997        Elizabeth DeBartolo
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 D'Andra Carter               Texas Throwbacks        43.71m     143-05
  2 Rachel Talbert               Unattached              42.98m     141-00
  3 Michaela Wallersteat         Unattached              41.89m     137-05
  4 Amy Bilmanis                 Una                     41.42m     135-11
  5 Nashay Trice                 Prr                     40.49m     132-10
  6 Samantha Musil               Flyers                  38.92m     127-08
  7 Johanna Wienke               Illini Heat             38.75m     127-01
  8 Jenny Svoboda                Flyers                  37.09m     121-08
  9 Alexa Revord                 Running Pride           36.55m     119-11
 10 Kristi Welty                 Unattached              36.49m     119-09
 11 Anteneshia Lindsey           Texas Throwbacks        36.39m     119-05
 12 Jere Summers                 3M Track Club           36.37m     119-04
 13 Jessica Walker               Ardmore TC              34.86m     114-04
 14 Jaleesa Jeffery              3M Track Club           34.29m     112-06
 15 Katherine Tripp              Unat Ore                34.06m     111-09
 16 Kindall Begay                Tonto                   33.91m     111-03
 17 Cara Downs                   Unattached              33.88m     111-02
 18 Whitney Browning             Asheville Light         33.52m     110-00
 19 Ashley Howard                Willming Flyers         33.47m     109-10
 20 Brittany Cox                 Wilma Rudolp            33.01m     108-04
 21 Lindsay Thornsberry          Unattached              30.27m      99-04
 22 Nina Graziano                CtTrackClub             30.25m      99-03
 23 Crystal Christine Bray       Prr                     30.24m      99-02
 24 Susan Zitaner                Unattached              30.23m      99-02
 24 Jacquie Holmberg             Chautauqua Strid        30.23m      99-02
 26 Jaz'min Daniels              Eysc                    28.05m      92-00
 27 Ravience McSwain             Hattiesburg             25.87m      84-10
 28 Stephanie Southern           Unattached              25.66m      84-02
 29 Shana Scott                  Miami Metro-Dade        25.57m      83-11
 30 Sherry Kohn                  Mymcatc                 23.71m      77-09
 31 Kaelissa Sofele              Utah Flames             22.08m      72-05
 -- Tierah Hall                  Texas Throwbacks          FOUL

Javelin Throw 600g Intermediate Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 46.53m  2000        Rachel Walker
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Susan Yuhas                  Unattached              38.36m     125-10
      36.91m  36.27m  36.50m  33.35m  38.07m  38.36m
  2 Rachel Talbert               Unattached              38.34m     125-09
      36.41m  37.30m  33.96m  35.94m  38.34m  38.16m
  3 Philipa Davies               Personal Bes            37.58m     123-03
      35.67m  35.28m  35.12m  34.57m  37.58m  35.63m
  4 Kelli Maddox                 LA Express              36.33m     119-02
      35.06m  33.41m  31.03m  31.13m  33.73m  36.33m
  5 Whitney Browning             Asheville Light         35.55m     116-08
      33.61m  33.75m  35.55m  34.08m  32.16m  34.12m
  6 Cara Dinger                  Unattached              35.42m     116-02
      30.34m  35.42m  32.64m  25.03m  21.28m  31.19m
  7 Jillian Blake                Una Pna                 35.03m     114-11
      FOUL  31.14m  34.73m  30.57m  33.10m  35.03m
  8 Jenny Svoboda                Flyers                  35.02m     114-11
      34.53m  35.02m  FOUL  29.87m  FOUL  FOUL
  9 Nashay Trice                 Prr                     33.12m     108-08
      FOUL  30.77m  33.12m
 10 Kacie Richardson             Unat Ore                32.00m     105-00
      29.31m  28.53m  32.00m
 11 Samantha Musil               Flyers                  29.99m      98-05
      27.02m  29.99m  28.47m
 12 Geneeka Morris               Glades TC               29.64m      97-03
      29.07m  26.95m  29.64m
 13 Jere Summers                 3M Track Club           29.48m      96-09
      29.48m  28.60m  26.32m
 14 Ravience McSwain             Hattiesburg             29.26m      96-00
      24.47m  25.39m  29.26m
 15 Heather Berry                Unattached              28.20m      92-06
      26.25m  28.20m  27.31m
 16 Jacquie Holmberg             Chautauqua Strid        26.05m      85-05
      23.58m  26.05m  23.94m
 17 Jasmine Williams             Prr                     25.96m      85-02
      23.72m  25.96m  24.95m
 18 Shawna Hardy                 Chino Pumas Yout        25.95m      85-02
      22.12m  20.19m  25.95m
 19 Liz Bensen                   Thunderbolts            25.28m      82-11
      20.71m  19.95m  25.28m
 20 Donnieshia Corbett           St. Pete Strid.         25.18m      82-07
      14.78m  25.18m  FOUL
 21 Ashley Howard                Willming Flyers         24.70m      81-00
      24.70m  20.10m  23.75m
 22 Tierah Hall                  Texas Throwbacks        24.57m      80-07
      24.57m  17.67m  17.71m
 23 Jaleesa Jeffery              3M Track Club           23.82m      78-02
      18.34m  23.02m  23.82m
 24 Tanesha Young                Hallmark                23.57m      77-04
      23.57m  23.23m  FOUL
 25 Amanda Dalessio              El Paso Wings           22.48m      73-09
      21.85m  18.54m  22.48m
 26 Heather Lewis                Unattached              20.81m      68-03
      19.87m  20.81m  18.45m
 27 Kaelissa Sofele              Utah Flames             20.49m      67-03
      FOUL  20.40m  20.49m
 28 Julie Miller                 Unattached              19.55m      64-02
      19.45m  18.42m  19.55m
 29 Melissa Cousin               Seffner TC              16.23m      53-03
      15.78m  15.43m  16.23m
 30 Kaitlin Bantz                Illini Heat             14.76m      48-05
      12.95m  12.86m  14.76m
 31 Angela Warnock               Unattached              10.81m      35-05
      7.91m  FOUL  10.81m
 -- Susan Zitaner                Unattached                FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL

High Jump Young Women
==========================================================================
 USATF J. O.: * 1.85m  1997        Adrianne Sims
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Toni Aluko                   Hbtc                     1.75m    5-08.75
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO   XO    O  XXX
  2 Anna Raynor                  Junior Striders          1.70m    5-07.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX
  3 Jamillah Titus               Alex Van Dyke TC        J1.70m    5-07.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
      PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO  XXO   XO  XXX
  4 Natalie Knight               New Horizon             J1.70m    5-07.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.75
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXO  XXO  XXX
  5 Cassandra Strickland         Unattached               1.65m    5-05.00
     1.35
      DNS
  5 Shannon Yon                  River City Elite         1.65m    5-05.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
      PPP  PPP  PPP    O   XO  XXO   XO  XXX
  6 Kimberly Ramirez             Unattached              J1.65m    5-05.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 1.70
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXO  XXX
  7 Cicely Peterson              Running Pride           J1.60m    5-03.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
      PPP  PPP   XO   XO    O    O  XXX
  8 Shanon Beelendorf            Sauk Valley Smok         1.60m    5-03.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
      PPP  PPP  PPP    O  XXO    O  XXX
  9 Suezette Luevano             El Paso Wings           J1.60m    5-03.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
      PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX
 10 Jessica Hulbert              KC Elite                J1.60m    5-03.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
      PPP   XO    O    O    O   XO  XXX
 11 Debbie Estime                Miami Metro-Dade        J1.60m    5-03.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
      PPP    O    O    O  XXO   XO  XXX
 12 Tifani Grimes                Alex Van Dyke TC        J1.60m    5-03.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXO  XXX
 13 Kia Raf                      N Miami Beach Pk        J1.60m    5-03.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
      PPP  PPP  PPP   XO    O  XXO  XXX
 13 Cassandra Hickman            Unattached              J1.60m    5-03.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65
      PPP  PPP  PPP   XO    O  XXO  XXX
 15 Damaris Tucker               Unat Ore                J1.55m    5-01.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
      PPP  PPP    O    O    O  XXX
 15 Ashley Harden                Springfield             J1.55m    5-01.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
      PPP  PPP    O    O    O  XXX
 17 Dominique Chaplin            So CA Cheetahs-W        J1.55m    5-01.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
      PPP  PPP    O   XO    O  XXX
 18 Kelly Kajunski               West Chester TC         J1.55m    5-01.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
      PPP  PPP  PPP  XXO    O  XXX
 19 Anene Wynn                   Durham Striders         J1.55m    5-01.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
      PPP  PPP   XO    O  XXO  XXX
 20 Jenova Green                 Just In Time            J1.55m    5-01.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
      PPP    O  XXO    O  XXO  XXX
 21 Halley Carlson               Unattached              J1.50m    4-11.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
      PPP    O    O    O  XXX
 22 Sarah Hagens                 Illini Heat             J1.50m    4-11.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
      PPP    O  XXO    O  XXX
 23 Whitney Davis                Gkd                      1.50m    4-11.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
      PPP    O    O   XO  XXX
 23 Julia Pederson               Unattached              J1.55m    5-01.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60
      PPP  PPP    O   XO    O  XXX
 25 Devon Tracy                  Cheetah Storm TC        J1.50m    4-11.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
      PPP  PPP  PPP  XXO  XXX
 25 Ashley McMullin              KC Elite                J1.50m    4-11.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
      PPP    O    O  XXO  XXX
 25 Katie Kosmos                 Saline Spartans         J1.50m    4-11.00
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
      PPP    O    O  XXO  XXX
 28 Teresa Chatman               Magic City Runne        J1.45m    4-09.00
     1.35 1.40 1.45 1.50
      PPP    O    O  XXX
 28 Johanna Avilez               AZ Heat                 J1.45m    4-09.00
     1.35 1.40 1.45 1.50
      PPP    O    O  XXX
 30 Tawanna Williams             Houston Heat            J1.45m    4-09.00
     1.35 1.40 1.45 1.50
        O    O   XO  XXX
 31 Cristi Stiewing              HusatonicHus            J1.40m    4-07.00
     1.35 1.40 1.45
       XO  XXO  XXX
 -- Christi Payne                Tucson Elite                NH
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55
      PPP  PPP  PPP  PPP  XXX

Shot Put 6 lb. Bantam Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 12.16m  1993        Kevin Bookout
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jon Allen                    NW  Flyers              12.44m*  40-09.75
      11.78m  11.50m  12.07m  11.24m  11.65m  12.44m
  2 Alejandro Garza              S. Texas Walking        11.02m   36-02.00
      9.77m  10.28m  FOUL  10.59m  10.87m  11.02m
  3 Ron Baker                    Utica                   10.42m   34-02.25
      FOUL  9.25m  9.66m  9.92m  10.29m  10.42m
  4 Xavier Mackey                Miami Metro-Dade         9.16m   30-00.75
      9.06m  9.16m  8.72m  8.49m  8.92m  9.11m
  5 Brandon Hill                 3M Track Club            9.14m   30-00.00
      7.75m  8.80m  FOUL  9.01m  9.14m  8.98m
  6 Kristaan Ivory               Valley United            9.10m   29-10.25
      8.60m  8.17m  9.10m  FOUL  8.32m  8.32m
  7 Timothy Edelen               Junior Striders          8.57m   28-01.50
      8.48m  8.57m  7.96m  8.10m  8.03m  8.21m
  8 Andre' Davis                 Jersey Shore             8.56m   28-01.00
      8.56m  FOUL  FOUL  7.21m  8.07m  FOUL
  9 Vernon Curtis                Fresh Start              8.36m   27-05.25
      8.18m  8.36m  8.23m
 10 Barry Kimbrough              N Shor Breez             8.35m   27-04.75
      7.77m  7.94m  8.35m
 11 Jon Williams                 Flyers                   8.17m   26-09.75
      8.13m  8.17m  FOUL
 12 Jalen Peterkin               Durham Striders          8.05m   26-05.00
      7.77m  7.81m  8.05m
 13 Jason Bitsko                 Unattached               8.03m   26-04.25
      7.98m  FOUL  8.03m
 14 Erik Salcedo                 Unattached              J8.03m   26-04.25
      FOUL  8.03m  FOUL
 15 Kruger Story                 B# Sharp                 7.98m   26-02.25
      7.57m  7.98m  7.33m
 16 Christopher Winslow          Unattached               7.96m   26-01.50
      7.44m  7.24m  7.96m
 17 Cody Horstman                Vero Youth Strid         7.69m   25-02.75
      7.38m  7.45m  7.69m
 18 Charles Westbrook            New World                7.62m   25-00.00
      7.44m  7.45m  7.62m
 19 Gregory Block                Unattached               7.37m   24-02.25
      7.37m  6.95m  7.25m
 20 Christopher Shaw             Prt City                 7.32m   24-00.25
      7.32m  FOUL  6.49m
 21 Kelly Ray Warrior            So Swift TC              7.29m   23-11.00
      7.29m  7.06m  7.11m
 22 Brett Hall                   Unattached               6.96m   22-10.00
      6.96m  FOUL  FOUL
 23 Bo Farrow                    Unattached               6.91m   22-08.00
      6.91m  FOUL  6.47m
 24 Kyler Osborne                13-So Hill Strid         6.88m   22-07.00
      FOUL  6.88m  6.68m
 25 Chris Woodward               Indy Cheetah's          J6.88m   22-07.00
      6.46m  FOUL  6.88m
 26 R'A'Shawn Harris             St. Chas. Strid.         6.84m   22-05.25
      6.84m  6.55m  6.70m
 27 Elijah Giles                 Franklin Track C         6.73m   22-01.00
      6.73m  FOUL  6.44m
 28 Dominic Bell                 Unattached               6.62m   21-08.75
      6.62m  6.57m  6.13m

Shot Put 6 lb. Midget Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 16.15m  1980        Troy Fowler
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Manuel Jimenez               Unattached              13.81m   45-03.75
      FOUL  13.81m  13.33m  13.22m  12.52m  13.19m
  2 Zachary Ochs                 Illini Heat             13.75m   45-01.50
      12.35m  12.61m  13.75m  12.94m  12.80m  FOUL
  3 Kyshell Geter                Panthers                12.93m   42-05.25
      12.93m  FOUL  FOUL  12.58m  FOUL  FOUL
  4 Andrew Weber                 Texas Storm             12.53m   41-01.50
      11.75m  12.09m  11.75m  12.53m  11.61m  12.33m
  5 Bobby Kennedy Jr.            Unattached              11.78m   38-07.75
      10.86m  11.66m  11.70m  11.78m  10.66m  11.15m
  6 Xavier Jordan                Hattiesburg             11.73m   38-06.00
      10.96m  11.73m  7.40m  11.29m  11.53m  11.18m
  7 Andrew Hill                  Junior Striders         11.54m   37-10.50
      11.31m  10.38m  11.14m  10.93m  11.54m  11.30m
  8 Brandon Haynes               Texas Throwbacks        11.53m   37-10.00
      10.26m  10.85m  11.53m  10.85m  11.28m  11.26m
  9 Shane Paul Levine            Unattached              11.29m   37-00.50
      11.29m  11.05m  10.53m
 10 Andrew Gay                   Milwaukie Tr            10.82m   35-06.00
      10.01m  10.82m  10.05m
 11 Justin Mathewson             Big Red Express         10.79m   35-05.00
      9.30m  10.79m  10.02m
 12 Trevor Davis                 Hurricane               10.75m   35-03.25
      FOUL  9.95m  10.75m
 13 Eduardo Clements             Miami NW Express        10.73m   35-02.50
      10.32m  10.73m  10.60m
 14 James Montgomery             Prr                     10.69m   35-01.00
      10.32m  9.91m  10.69m
 15 Ryan Minkley                 Ardmore TC              10.55m   34-07.50
      FOUL  10.55m  10.02m
 16 Justin Scott                 New World               10.35m   33-11.50
      9.51m  10.35m  9.65m
 17 Robert Dunn                  Lawrence TC             10.32m   33-10.25
      9.70m  10.32m  10.29m
 18 Daniel Block                 Unattached              10.22m   33-06.50
      9.73m  FOUL  10.22m
 19 Brandon Oliver               Miami Metro-Dade        10.11m   33-02.00
      10.05m  10.11m  10.02m
 20 Todd Bland                   N Shor Breez             9.87m   32-04.75
      9.34m  9.87m  9.56m
 21 Roderick Killings            Miami Metro-Dade         9.79m   32-01.50
      9.75m  9.69m  9.41m
 22 Lucas Oster                  Unattached               9.54m   31-03.75
      8.85m  9.54m  9.12m
 23 Victor Johnson               3M Track Club            9.52m   31-03.00
      9.52m  9.05m  9.45m
 24 Corwin Dugan                 Unattached               9.31m   30-06.50
      9.24m  9.13m  9.31m
 25 Juma Martin                  Hattiesburg              8.53m   28-00.00
      7.75m  8.51m  8.53m

Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
 USATF J. O.: * 13.41m  1980        Michael Martin
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Brandon Gibson               Mprd                    13.00m   NWI  42-08.00
     12.61m(-0.0) 12.15m(-0.0) 12.85m(-0.0) 12.82m(-0.0) 12.55m(-0.0) 13.00m(-0.0)
  2 Johnareus Lane               Lightning Bolts         12.75m   NWI  41-10.00
     12.52m(-0.0) 12.54m(-0.0) 12.35m(-0.0) FOUL(NWI) FOUL(NWI) 12.75m(-0.0)
  3 Ashtyn Lamb                  AZ Cheetahs             12.60m   NWI  41-04.25
     11.91m(-0.0) 12.60m(-0.0) FOUL(NWI) 11.97m(-0.0) 12.19m(-0.0) 12.26m(-0.0)
  4 Nathan Nonhoff               Garden City TC          12.59m   NWI  41-03.75
     12.59m(-0.0) 12.53m(-0.0) 12.19m(-0.0) 12.16m(-0.0) 12.27m(-0.0) FOUL(NWI)
  5 Dominique Johnson            Cedar Hill Speed        12.48m   NWI  40-11.50
     12.48m(-0.0) 11.73m(-0.0) 11.73m(-0.0) 12.13m(-0.0) 12.22m(-0.0) 11.97m(-0.0)
  6 Robert Evans                 Greater Richmond        12.35m   NWI  40-06.25
     11.89m(-0.0) FOUL(NWI) 11.53m(-0.0) 11.85m(-0.0) 12.35m(-0.0) FOUL(NWI)
  7 Jahrail Taylor               Renaissance TC          12.25m   NWI  40-02.25
     12.10m(-0.0) 12.25m(-0.0) 11.35m(-0.0) 12.23m(-0.0) 11.49m(-0.0) 11.49m(-0.0)
  8 Gavin Hume                   Unified in Flt          12.10m   NWI  39-08.50
     FOUL(NWI) 11.81m(-0.0) 11.61m(-0.0) 11.91m(-0.0) 12.10m(-0.0) 12.08m(-0.0)
  9 Michael Capetillo            Wings                   11.79m   NWI  38-08.25
     11.66m(-0.0) 11.49m(-0.0) 11.79m(-0.0)
 10 Qahhar Davis                 Dpal Falcon             11.76m   NWI  38-07.00
     11.76m(-0.0) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 11 Ben Leppke                   Unattached              11.53m   NWI  37-10.00
     11.41m(-0.0) 11.53m(-0.0) 11.07m(-0.0)
 12 Terry Prentice               Unattached              11.44m   NWI  37-06.50
     FOUL(NWI) 11.44m(-0.0) FOUL(NWI)
 13 Aaron Martinez               El Paso Wings           11.42m   NWI  37-05.75
     10.24m(-0.0) 11.39m(-0.0) 11.42m(-0.0)
 14 Byron Harris                 Lancaster Ltng          11.35m   NWI  37-03.00
     FOUL(NWI) 11.02m(-0.0) 11.35m(-0.0)
 15 Michael Beard                Dpal Falcon             11.24m   NWI  36-10.50
     FOUL(NWI) 11.24m(-0.0) FOUL(NWI)
 16 Carl Cobbins                 Road Runners            10.78m   NWI  35-04.50
     10.78m(-0.0) 10.06m(-0.0) 10.63m(-0.0)
 17 Paris Wicks                  Unified in Flt          10.60m   NWI  34-09.50
     10.35m(-0.0) 10.25m(-0.0) 10.60m(-0.0)
 18 Jesse Stockman               B# Sharp                10.55m   NWI  34-07.50
     10.14m(-0.0) 10.19m(-0.0) 10.55m(-0.0)
 19 Martin Singson               TV Time Mach            10.47m   NWI  34-04.25
     10.47m(-0.0) 9.92m(-0.0) FOUL(NWI)
 20 Arnaux Brewer                Mission Valley T        10.34m   NWI  33-11.25
     10.34m(-0.0) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 21 Phillip Thomas               Gkd                     10.24m   NWI  33-07.25
     10.24m(-0.0) 10.03m(-0.0) 9.76m(-0.0)
 22 Austen Timm                  Beaverton TC            10.21m   NWI  33-06.00
     9.17m(-0.0) 10.04m(-0.0) 10.21m(-0.0)
 23 Darian Thomas                Florida Heat             9.54m   NWI  31-03.75
     9.54m(-0.0) 9.54m(-0.0) 9.34m(-0.0)
 24 Gregory Schifino             Penn Hills               9.49m   NWI  31-01.75
     9.49m(-0.0) 9.34m(-0.0) FOUL(NWI)
 25 Eric Capell                  Cool Running             9.48m   NWI  31-01.25
     FOUL(NWI) 9.48m(-0.0) 9.44m(-0.0)
 26 Jeffrey Giovannucci          Mon Valley               9.31m   NWI  30-06.50
     FOUL(NWI) 9.31m(-0.0) 9.03m(-0.0)
 27 Joseph Garrett               Miami Metro-Dade         9.01m   NWI  29-06.75
     8.69m(-0.0) 9.01m(-0.0) FOUL(NWI)
 28 Brian Gaudet                 RockvilleRev             8.68m   NWI  28-05.75
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) 8.68m(-0.0)
 -- Daunte Combs                 Quiet Fire                FOUL   NWI
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) PASS(NWI)
 -- Eric O'Connor                Supersonics               FOUL   NWI
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 -- Austin Davis                 Durham Striders           FOUL   NWI
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)
 -- Ryan Lange                   Gold Rush                 FOUL   NWI
     FOUL(NWI) FOUL(NWI) FOUL(NWI)

Pole Vault Intermediate Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 5.12m  1994        Jacob Davis
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Matthew Stall                Unattached               4.10m   13-05.25
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O    O    O  XXX
  2 Zane McDowell                Unattached              J4.10m   13-05.25
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO  XXX
  2 Michael Morrison             Chesapeake Edge         J4.10m   13-05.25
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX
  2 Donell Hill                  Mprd                    J4.10m   13-05.25
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX
  2 Jonathan Gulley              St. Joseph TC           J4.10m   13-05.25
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO  XXX
  6 Nick Frawley                 Unattached               3.95m   12-11.50
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX
  6 Anthony Bertoli              Unattached               3.95m   12-11.50
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX
  8 Rocky Allen                  11-Team Idaho           J3.95m   12-11.50
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP   XO    O    O  XXX
  9 Martin Field                 Soul Aire TC            J3.95m   12-11.50
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP   XO   XO  XXO  XXX
 10 Chris Spear                  Hoover Track             3.80m   12-05.50
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O   XO    O    O  XXX
 11 Scott Stevens                Unattached               3.65m   11-11.75
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  PPP    O  PPP  XXX
 12 Kory Goodwin                 Unattached              J3.65m   11-11.75
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
      PPP  PPP  PPP    O  PPP   XO   XO    O    O  XXX
 13 Brock Spandl                 AT                       3.50m   11-05.75
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX
 14 Andrew Lipford               Carolina Pride          J3.50m   11-05.75
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO    O  XXX
 15 Corbin Duer                  11-Team Idaho           J3.50m   11-05.75
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX
 16 Josh Brasseal                Unattached              J3.50m   11-05.75
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  OPP  XXO  XXX
 17 James Townsend               Lancaster Track          3.20m   10-06.00
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35
       XO  PPP    O   XO  XXO   XO  XXX
 18 William Anderson             11-Team Idaho            3.05m   10-00.00
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
      PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX
 19 Richard Osborne              Unattached              J3.05m   10-00.00
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20
      PPP  PPP  PPP   XO   XO  XXX
 20 Thomas Franzese              Wings of Moon            2.90m    9-06.25
     2.45 2.60 2.75 2.90 3.05
      PPP  PPP  PPP  XXO  XXX

Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 58.80m  1985        Kamy Keshmiri
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Eric Thomas                  Hays Striders           48.42m     158-10
      47.61m  FOUL  40.25m  45.63m  43.13m  48.42m
  2 Anthony Curtis               Unattached              48.11m     157-10
      42.80m  42.44m  48.11m  44.19m  42.84m  FOUL
  3 Larry Jones                  Peak Perform            47.96m     157-04
      46.52m  47.96m  FOUL  FOUL  47.51m  FOUL
  4 Chad Clevenger               NW  Flyers              47.84m     156-11
      46.72m  47.21m  46.86m  47.84m  47.14m  43.72m
  5 Cameron Carter               Lightspeed Track        46.98m     154-02
      44.13m  46.98m  41.78m  FOUL  46.39m  41.22m
  6 Sam Cassano                  Unattached              46.77m     153-05
      42.38m  41.25m  46.17m  46.77m  43.64m  46.51m
  7 Brian Cortina                Unattached              46.37m     152-01
      34.98m  46.37m  FOUL  FOUL  FOUL  39.44m
  8 Erik Raabe                   Asheville Light         44.51m     146-00
      FOUL  FOUL  44.51m  43.25m  FOUL  FOUL
  9 Tyler Peterson               Lytc                    42.67m     140-00
      42.67m  FOUL  39.99m
 10 Jason Guillory               Texas Throwbacks        42.21m     138-06
      FOUL  42.21m  41.70m
 11 Ben Bishop                   Illini Heat             41.46m     136-00
      39.27m  41.46m  FOUL
 12 Adrian Guzman                NW  Flyers              41.45m     136-00
      36.19m  40.65m  41.45m
 13 Ryan Fong                    Unattached              41.08m     134-09
      35.64m  36.03m  41.08m
 14 Josh Manche                  Rising Sun              40.40m     132-06
      40.40m  FOUL  FOUL
 15 Scott Penny                  Lawrence TC             39.96m     131-01
      39.96m  39.09m  38.21m
 16 Jeremy Mitchell              Nwtc                    39.44m     129-05
      37.80m  39.44m  FOUL
 17 Robert Rankin                Unattached              38.58m     126-07
      38.58m  FOUL  FOUL
 18 Tommy McCoubrey              Unattached              38.44m     126-01
      36.80m  38.44m  FOUL
 19 Jaren Pouncil                City of Atla            37.72m     123-09
      FOUL  35.59m  37.72m
 20 Noah Huffman                 Unattached              37.66m     123-07
      37.66m  33.82m  37.52m
 21 George Woosley               WW Track                37.08m     121-08
      36.58m  37.08m  FOUL
 22 Tim Santos                   San Francisco Se        36.05m     118-03
      36.05m  34.77m  35.77m
 23 Fredoon Mistry               Unattached              35.64m     116-11
      FOUL  35.64m  FOUL
 24 Brice Newton                 Unattached              35.63m     116-11
      35.63m  35.37m  35.42m
 25 James Harbodin               Unattached              35.11m     115-02
      35.11m  FOUL  FOUL
 26 Doug Brozostowski            Running Pride           35.04m     114-11
      32.62m  35.04m  FOUL
 27 Walter Bell                  Hoover Track            34.17m     112-01
      29.34m  34.17m  FOUL
 28 William Chatterton           Seffner TC              33.48m     109-10
      FOUL  33.48m  FOUL
 29 Cory Bittel                  Christian Cruise        33.14m     108-09
      26.91m  33.14m  29.98m
 30 Fletcher Dugan               Unattached              33.03m     108-04
      32.90m  32.38m  33.03m
 31 Roderick Lucas               PS Vegas Flyers         30.80m     101-00
      30.80m  FOUL  29.85m
 -- Alex Genseal                 SW Cheetahs               FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL

Javelin Throw 800g Intermediate Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 61.81m  2001        Dustin Johnson
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Michael Davis                Una Pna                 54.55m     179-00
      49.84m  49.81m  48.09m  48.49m  53.61m  54.55m
  2 Jarrod Walters               PS Vegas Flyers         50.45m     165-06
      50.45m  45.60m  47.73m  43.39m  47.73m  43.63m
  3 Daniel Newman                Unattached              48.85m     160-03
      47.34m  48.85m  FOUL  47.57m  42.94m  47.84m
  4 David Schiedt                Unattached              48.19m     158-01
      45.90m  48.19m  FOUL  45.59m  46.84m  FOUL
  5 Jordan Teeter                Hays Striders           47.80m     156-10
      42.80m  47.80m  44.89m  33.52m  40.08m  36.35m
  6 Shawn Schmidt                Texas Express           46.86m     153-09
      45.70m  41.41m  43.48m  39.80m  FOUL  46.86m
  7 Nicholas Boerio              Wings of Moon           46.43m     152-04
      46.43m  44.61m  42.99m  41.55m  FOUL  FOUL
  8 William Chatterton           Seffner TC              45.21m     148-04
      40.40m  45.21m  43.33m  44.27m  FOUL  FOUL
  8 Brandon Gamache              Big Red Express         45.21m     148-04
      43.21m  45.21m  FOUL
 10 Jeremy Mitchell              Nwtc                    44.69m     146-07
      41.91m  44.69m  42.73m
 11 Devan Clark                  Una                     44.21m     145-00
      44.21m  43.82m  41.69m
 12 Matthew Holsberger           Mt. Top                 44.05m     144-06
      37.53m  44.05m  FOUL
 13 Larry Jones                  Peak Perform            43.02m     141-02
      43.02m  FOUL  42.80m
 14 Matt Schmailzl               Flyers                  42.55m     139-07
      38.13m  FOUL  42.55m
 15 Alex Genseal                 SW Cheetahs             41.63m     136-07
      41.63m  41.13m  38.38m
 16 PJ Smith                     Prt City                40.87m     134-01
      FOUL  36.99m  40.87m
 17 Josh Posten                  Unattached              39.05m     128-01
      38.33m  39.05m  31.91m
 18 Anthony D Mills              C.M. Eagles             39.02m     128-00
      36.72m  FOUL  39.02m
 19 Kevin Castelo                M.P. Striders           38.84m     127-05
      37.06m  38.84m  37.61m
 20 Brian Houle                  Unattached              38.66m     126-10
      38.66m  37.36m  38.01m
 21 George Marquez               Aoc Striders            38.62m     126-08
      FOUL  38.62m  37.10m
 22 Manuel Padilla               Abq West Side           38.22m     125-05
      38.22m  FOUL  38.16m
 23 Richard Kingery              Unattached              35.72m     117-02
      35.72m  31.16m  FOUL
 24 Sean Matthews                Unattached              35.51m     116-06
      33.33m  35.51m  FOUL
 25 Doug Brozostowski            Running Pride           35.16m     115-04
      31.54m  35.16m  32.17m
 26 Brandon Drenon               Wings                   33.97m     111-05
      33.97m  33.17m  FOUL
 27 Jamalus Varnado              Hattiesburg             32.56m     106-10
      23.97m  32.56m  30.74m
 28 Donte Smith                  Unified in Flt          28.51m      93-06
      27.64m  28.51m  25.95m
 -- Andre Washington             Mercury San Dieg          FOUL
      FOUL  FOUL  FOUL

High Jump Young Men
==========================================================================
 USATF J. O.: * 2.28m  1983        Dothel Edwards
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Arthur Hinton                Unattached               2.10m    6-10.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10 2.15
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO    O  XXX
  2 Norris Frederick             13-Seatown Expre         2.05m    6-08.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O   XO  XXX
  2 Buford Williams              Unattached               2.05m    6-08.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 2.10
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O   XO  XXX
  4 Josh Gibson                  Swift Perfor             2.00m    6-06.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXX
  5 Matthew Carter               Lightspeed Track        J2.00m    6-06.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO    O  XXX
  6 Bavon Sylvain                Lauderhill               1.95m    6-04.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
      PPP  PPP  PPP    O    O   XO    O  XXX
  7 Dominique Camm               Norfolk Real Dea        J1.95m    6-04.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP   XO  XXX
  8 Darick Harvey                Jets                    J1.95m    6-04.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
      PPP  PPP  PPP    O   XO    O   XO  XXX
  9 Stuart St. Louis             Unattached              J1.95m    6-04.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXO  XXX
 10 Kevin Mutal                  Flight Int'l            J1.95m    6-04.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95 2.00
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXO  XXO  XXX
 11 Gordon Smith                 Nemesis Athle            1.90m    6-02.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O  XXX
 12 Rahmel Huffman               Hempstead Pal           J1.90m    6-02.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
      PPP    O    O   XO    O    O  XXX
 13 Jamaal McClinton             Mprd                    J1.90m    6-02.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
      PPP  PPP  PPP  PPP    O   XO  XXX
 13 E. Andrew Brunson            Unattached              J1.90m    6-02.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
      PPP  PPP  PPP    O    O   XO  XXX
 15 Jordan Powell                Tucson Elite            J1.90m    6-02.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 1.95
      PPP  PPP  PPP  PPP   XO  XXO  XXX
 16 Riley Finnigan               Unat Ore                 1.85m    6-00.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
      PPP  PPP    O  PPP    O  XXX
 16 Antonio Winston              Mprd                     1.85m    6-00.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
      PPP  PPP  PPP    O    O  XXX
 18 Davion Lambert               Virginia Track &        J1.85m    6-00.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
      PPP  PPP  PPP  XXO    O  XXX
 19 Bryon Payne                  Unattached              J1.85m    6-00.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
      PPP  PPP  PPP   XO   XO  XXX
 20 James Withey                 Unattached              J1.85m    6-00.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
      PPP    O    O   XO  XXO  XXX
 20 Xavier Burney                Magic City Runne        J1.85m    6-00.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90
      PPP    O    O   XO  XXO  XXX
 22 Piotr Rog                    Viper TC                 1.80m    5-10.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
      PPP  PPP  PPP    O  XXX
 23 Michael Feathers             Wny Jets                J1.80m    5-10.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
      PPP  PPP  XXO   XO  XXX
 24 Edwisht Olman                FL City Parks           J1.80m    5-10.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
        O    O    O  XXO  XXX
 24 Brian O'Daniels              Unattached              J1.80m    5-10.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
      PPP    O  PPP  XXO  XXX
 26 Sylvester Birdsong           Lawrence TC             J1.80m    5-10.75
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85
      PPP  XXO    O  XXO  XXX
 27 Bassey Onyile                Franklin Track C         1.75m    5-08.75
     1.65 1.70 1.75 1.80
      PPP   XO  XXO  XXX
 28 Joey Hitchock                Averill Park RR          1.65m    5-05.00
     1.65 1.70
        O  XXX
 -- Thomas Jeffries              Penn Hills                  NH
     1.65 1.70 1.75 1.80
      PPP  PPP  PPP  XXX
 -- Ben Dillow                   Una Pna                     NH
     1.65 1.70 1.75 1.80
      PPP  PPP  PPP  XXX
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx