Join/Renew Now

Results - USATF National Junior Olympic Track & Field Championships

Day 4

High Jump Bantam Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 1.42m  1997        Dorothy Holt
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Emily Cable                  Tcx Track Club           1.35m    4-05.00
  2 Calynn Stanford              14-Sierra Foothi        J1.35m    4-05.00
  3 Kristan Holding              Cool Running             1.30m    4-03.25
  4 Ciarra Brewer                Mission Valley T        J1.30m    4-03.25
  5 Brittany Jones               Trackburners             1.25m    4-01.25
  6 Alexis Turner                Carrollton               1.20m    3-11.25
  6 Julia Mills                  Valley United            1.20m    3-11.25
  8 Taylor Hewett                L&Ctc                   J1.20m    3-11.25
  9 Jasmyne Flournoy             G'Ville Striders        J1.20m    3-11.25
 10 Olivia Clark                 Fbtc                     1.15m    3-09.25
 11 Maia Cramer                  Valley United            1.10m    3-07.25
 12 Mallory White                Seffner TC              J1.10m    3-07.25
 12 Helen Penniston              Tucson Elite            J1.10m    3-07.25
 14 Tiara Covington              NO Stars Exp            J1.10m    3-07.25
 15 Kelsey Roth                  Jets                    J1.10m    3-07.25
 16 Chelsea Young                Massie Heat             J1.10m    3-07.25
 16 Gabrielle Estell             Swift Perfor            J1.10m    3-07.25
 18 Samantha Hommertzheim        Lightning Bolts         J1.10m    3-07.25
 19 Megan Balman                 Hays Striders            1.05m    3-05.25
 19 Robin Sims                   NY Novas                 1.05m    3-05.25
 21 Caroline Waters              Woodstock Tr            J1.05m    3-05.25
 22 Breanne Borman               Jets                    J1.05m    3-05.25
 23 Kaylee Moore                 Sterling                 1.00m    3-03.25
 24 Emily Anderson               DeSoto RR                0.95m    3-01.25
 24 Hanna Allred                 NW  Flyers               0.95m    3-01.25
 26 Traci Tolliver               NO Stars Exp            J0.95m    3-01.25
 27 Thomeka Livingston           NO Comets               J0.95m    3-01.25
 -- Ariel Mangum                 Unattached                  NH

High Jump Midget Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 1.68m  1996        Jacquelyn Johnson
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Shanay Briscoe               NW  Flyers               1.45m    4-09.00
  2 Brittany Harrell             Eagle Expres            J1.45m    4-09.00
  2 Maya Pressley                Lauderhill              J1.45m    4-09.00
  4 Hailey Twietmeyer            Unattached              J1.45m    4-09.00
  5 Kayla Grafel                 Utica                   J1.45m    4-09.00
  6 Dava Griffin                 Greenville              J1.45m    4-09.00
  7 Holly Franks                 Unattached               1.40m    4-07.00
  8 Eva Greenwalt                Madison Westside        J1.40m    4-07.00
  9 Karissa Dalessandra          Unattached              J1.40m    4-07.00
 10 Miray Seward                 Northside Re            J1.40m    4-07.00
 11 Caitlyn Murray               Unattached               1.35m    4-05.00
 12 Kayla Weier                  Westside                J1.35m    4-05.00
 13 Kaycee Brunel                11-Team Idaho           J1.35m    4-05.00
 14 Soroya Hudson                New York Sta            J1.35m    4-05.00
 14 Jasmine Hall                 Valley United           J1.35m    4-05.00
 16 Alice Pitts                  Fresh Start             J1.35m    4-05.00
 17 Jasmine Jackson              Vero Youth Strid         1.30m    4-03.25
 17 Alexandra Green              AZ Puma                  1.30m    4-03.25
 19 Dara Edge                    Providence Cobra        J1.30m    4-03.25
 20 Rebecca Holding              Cool Running            J1.30m    4-03.25
 20 Rae'nyshea Myles             Greenville              J1.30m    4-03.25
 22 Kassie Gurnell               Texas Storm              1.25m    4-01.25
 23 Rachel Woodruff              Loveland                J1.25m    4-01.25
 24 Shannon Philipps             Peachtree Ci             1.20m    3-11.25
 25 Precious White               Valley Blazers          J1.20m    3-11.25
 26 Kellee Kovach                Wings of Moon           J1.20m    3-11.25
 26 Amanda Trancoso              Sauk Valley Smok        J1.20m    3-11.25
 26 Leslie Lane                  Votress Running         J1.20m    3-11.25
 29 Liann Devereux               Needham Track Cl         1.15m    3-09.25
 29 Daphne Flournoy              G'Ville Striders         1.15m    3-09.25
 31 Hannah Truckenbrod           DeKalb                  J1.15m    3-09.25
 32 Aleta Boyd                   Mission Valley T         1.10m    3-07.25

Javelin Throw 300g Midget Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 35.32m  2001        Leigh Petranoff
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Amethyst Boyd                AZ Cheetahs             32.64m     107-01
  2 Melissa Canfield             Flying Aj's             32.63m     107-01
  3 Dee Dee Robinson             So California Ch        31.65m     103-10
  4 Morgan Wheeler               Averill Park RR         31.23m     102-05
  5 Brittani Bates-LaBat         Flyers                  31.20m     102-04
  6 Taylor Wilson                Texas Storm             30.98m     101-08
  7 Brittany White               PS Vegas Flyers         29.85m      97-11
  8 Agnes Gallegos               Abq West Side           29.78m      97-08
  9 Kelly Petranoff              Throwing Zone           29.57m      97-00
 10 Abbey Karin                  PolandPant              28.68m      94-01
 11 Tearra Webb                  Mission Valley T        26.09m      85-07
 12 Jasmine Mascarenas           Rio Rancho Rams         25.67m      84-03
 13 Aleta Boyd                   Mission Valley T        24.91m      81-09
 14 Cecily Worthy                So Swift TC             23.97m      78-08
 15 Deborah Anderson             Una Pna                 23.73m      77-10
 16 Kellie Christian             Cgtc                    21.12m      69-03
 17 Kellan Chambers              Dodge City Storm        20.73m      68-00
 18 Jennifer Milroy              DeKalb                  18.67m      61-03
 19 Jameshia McKinney            Miami Metro-Dade        17.89m      58-08
 20 Morgan Banks                 FW Express              17.12m      56-02
 21 Samm Reeves                  Excel                   16.62m      54-06
 22 Lavernia Cameron             Miami NW Express        16.28m      53-05
 23 Chelsea Curry                Nashville Il            15.70m      51-06
 24 Korina Clark                 Una                     15.08m      49-06
 25 Kelley Roach                 NW  Flyers              13.96m      45-10
 26 Julia Vargo                  Wall Track              13.02m      42-08
 27 Delashay Williams            Fast Forward TC          8.35m      27-05
 28 Victoria Enjamio             Alpha Omega              7.88m      25-10

Discus Throw 1kg Youth Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 46.32m  1990        Suzy Powell
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kamorean Hayes               13 Unattached           38.11m     125-00
  2 Terri Anderson               Unattached              36.90m     121-01
  3 Paige Newby                  Tall City Christ        36.56m     119-11
  4 Arisha Blevins               DoRight                 35.75m     117-03
  5 Kaitlyn Wagle                Unattached              35.64m     116-11
  6 C.J. Navarro                 Unattached              35.34m     115-11
  7 Rachel Deloney               Unattached              35.15m     115-04
  8 Jasmine Johnson              Unattached              33.31m     109-03
  9 Felisha Willaert             Unattached              32.74m     107-05
  9 Jacquelyne Leffler           Emporia TC              32.74m     107-05
 11 Elisha DeLeon                Kern Firefighter        31.58m     103-07
 12 Elaine McColgan              Unattached              31.37m     102-11
 13 Shannon Morrison             New World               31.35m     102-10
 14 Arianna Lugo                 Unattached              30.66m     100-07
 15 Zakeya Stinson               Miami Metro-Dade        30.45m      99-11
 16 Kayla Hendershot             Team Or. Usa            29.77m      97-08
 17 DeAnne Hahn                  Unattached              27.99m      91-10
 18 Rachel Kuschner              Unattached              27.77m      91-01
 19 LaQuoya Kelly                Continental             27.44m      90-00
 20 Alexandra Rathburn           Austintown              27.04m      88-08
 21 Jennifer Narcisse            Port Arthur TC          26.58m      87-02
 22 Aqeulah Jordan               Hattiesburg             26.20m      85-11
 23 Jocelyn Martin               Gatc                    25.42m      83-05
 24 Latifah Felton               Rising Sun              25.12m      82-05
 25 Monica Howard                Willming Flyers         24.99m      82-00
 26 Brienna Kennedy              Unattached              24.90m      81-08
 27 Celina Phipps                New Horizon             24.13m      79-02
 28 Rita Mobley                  Wilmington T.C.         24.03m      78-10
 29 Alicia Engelhardt            Unattached              23.07m      75-08
 30 Sara Cole                    Unat Ore                23.00m      75-05
 31 Hannah Henry                 Mprd                    22.59m      74-01
 32 Tasia Kain                   Unattached              22.28m      73-01
 33 Rosslynn Medina              Swift Perfor            20.35m      66-09
 -- Wilamena Hopkins             Unattached                  ND
 -- Tamara Jones                 Texas Throwbacks            ND

Javelin Throw 600g Youth Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 37.93m  2002        Julie Buller
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Leigh Petranoff              Throwing Zone           40.03m*    131-04
  2 Julie Buller                 LA Express              38.70m*    127-00
  3 C.J. Navarro                 Unattached              37.43m     122-10
  4 Paige Newby                  Tall City Christ        36.65m     120-03
  5 Sara Cole                    Unat Ore                32.59m     106-11
  6 Tara Karin                   PolandPant              30.29m      99-04
  7 Brienna Kennedy              Unattached              29.92m      98-02
  8 Aseanna Overfelt             Unattached              29.74m      97-07
  9 Asia Easley                  DoRight                 27.14m      89-00
 10 Elaine McColgan              Unattached              27.10m      88-11
 11 Jasmine Green                Just In Time            27.01m      88-07
 12 Jasmine Johnson              Unattached              26.23m      86-01
 13 Rebecca Misko                Unattached              25.73m      84-05
 14 Felisha Willaert             Unattached              25.59m      83-11
 15 Paris Dixon-Buckley          3M Track Club           24.54m      80-06
 16 Shannon Morrison             New World               24.38m      80-00
 17 Tiffanie Kemp                Sequoyah                23.60m      77-05
 18 Jenna Stremel                Dodge City Storm        23.59m      77-05
 19 Araiana McKinsey             Port Arthur TC          23.52m      77-02
 20 Rachel Deloney               Unattached              22.91m      75-02
 21 Mary Dean                    Unattached              22.20m      72-10
 22 Danielle Brown               Unattached              22.13m      72-07
 23 Rachelle Wright              Gttc                    21.40m      70-02
 24 Candice White                Seffner TC              19.80m      64-11
 25 Devin Patterson              Mprd                    18.34m      60-02
 26 Jessica Stucker              Illini Heat             17.97m      58-11
 27 Liana Pitman                 Tsd Panthers T.C        16.87m      55-04
 28 Rachel Kuschner              Unattached              16.34m      53-07
 29 Shawntavia Nelson            St. Pete Strid.         14.96m      49-01
 -- Da Maurl Sims                Miami NW Express          FOUL

High Jump Intermediate Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 1.81m  1996        Camee Williams
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jennifer Webster             Carolina Pride           1.70m    5-07.00
  2 Alexandra Coppadge           Delaware Diamond         1.65m    5-05.00
  3 Cassie Styers                Flyers                  J1.65m    5-05.00
  3 Brianna Burks                Unattached              J1.65m    5-05.00
  5 Kelli Maddox                 LA Express               1.60m    5-03.00
  6 Laura Morris                 Illini Heat             J1.60m    5-03.00
  7 Jonee' Artis                 Chesapeake Cheet        J1.60m    5-03.00
  7 Brittany Hotaling            Lake Erie Comets        J1.60m    5-03.00
  9 Marrissa Harris              Memphis Hurd            J1.60m    5-03.00
 10 Heather Leidle               Stallions                1.55m    5-01.00
 11 Kristina Shoemake            13-Eastside TC          J1.55m    5-01.00
 11 Jasmine Williams             Prr                     J1.55m    5-01.00
 13 Marina Medic                 Lake Erie Comets        J1.55m    5-01.00
 14 Hillary Werth                Chatham Cheetahs        J1.55m    5-01.00
 15 Megan Perner                 11-Team Idaho            1.50m    4-11.00
 15 Geneeka Morris               Glades TC                1.50m    4-11.00
 17 Laura Allred                 NW  Flyers              J1.50m    4-11.00
 18 Vivian McCollum              Jaguar Track            J1.50m    4-11.00
 19 Emily Holding                Cool Running             1.45m    4-09.00
 19 Toyria Mattear               Lauderhill               1.45m    4-09.00
 21 Vanessa Romero               El Paso Wings           J1.45m    4-09.00
 22 Angela Smith                 Mprd                    J1.45m    4-09.00
 23 Brooke Baumis                Purdue Area TC           1.40m    4-07.00
 24 Taylor Proctor               Utah Flames             J1.40m    4-07.00
 -- Terin Bufford                High Steppers               NH

Pole Vault Intermediate Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 3.80m  2001        Julene Bailey
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jessica Trujillo             Dfw PV Elite             3.60m   11-09.75
  2 Tori Allen                   Speed XL                 3.45m   11-03.75
  3 Katherine Colvin             Col Sprgs Stridr         3.30m   10-10.00
  4 Mallory Peck                 Sting Track Club        J3.30m   10-10.00
  5 Annelise Bertleson           11-Team Idaho           J3.30m   10-10.00
  6 Megan Perner                 11-Team Idaho            3.15m   10-04.00
  7 Kelsea David                 San Benito TC           J3.15m   10-04.00
  8 Caitlin Hewitt               Duquesne Track          J3.15m   10-04.00
  9 Heather Wohlleber            Unattached               3.00m    9-10.00
  9 Carly Gross                  Unattached               3.00m    9-10.00
 11 Fiona Romeri                 Air Time Athleti         2.85m    9-04.25
 12 Kristen Olds                 Unattached              J2.85m    9-04.25
 13 Brooke Cranston              Unattached              J2.85m    9-04.25
 14 Ashley Early                 Bad to the Bone,         2.70m    8-10.25
 14 Melissa Cousin               Seffner TC               2.70m    8-10.25
 14 Claire Young                 Carolina Extreme         2.70m    8-10.25
 14 Lisa Blanchette              Air Time Athleti         2.70m    8-10.25
 18 Jen Miller                   Unattached              J2.70m    8-10.25
 19 Samantha Weaver              Unattached              J2.70m    8-10.25
 19 Jessica Story                Dfw PV Elite            J2.70m    8-10.25
 21 Amanda Prasnicki             Unattached               2.40m    7-10.50
 22 Megan Mullin                 Soul Aire TC            J2.40m    7-10.50
 22 Lauren Flemingo              G'Ville Striders        J2.40m    7-10.50
 24 Ashley Fore                  Hoover Track             2.10m    6-10.75
 -- Jennifer Johnson             Tri-State Vaulte            NH
 -- Jodie Mayes                  Unattached                  NH

Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 USATF J. O.: * 6.16m  1999        Jill Bell
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Angela Jenkins               Unattached               5.80m   NWI  19-00.50
  2 Camelia Morman               Durham Striders          5.68m   NWI  18-07.75
  3 Mary Saxer                   Wny Jets                 5.51m   NWI  18-01.00
  4 Deandra Doyley               Platinum TC              5.39m   NWI  17-08.25
  5 Chantill Harvey              Chesapeake Cheet         5.35m   NWI  17-06.75
  6 Jodi Matsko                  Unattached               5.30m   NWI  17-04.75
  7 Sara Olayiwola               Track Houston            5.29m   NWI  17-04.25
  8 Tiffani Long                 Ed Waters                5.26m   NWI  17-03.25
  9 Christina Tupper             13-Seatown Expre         5.18m   NWI  17-00.00
 10 Robin Winston                DeSoto RR                5.17m   NWI  16-11.50
 11 Chavon Robinson              Silver Springs S         5.16m   NWI  16-11.25
 12 Twashunda Robinson           Rising Sun               5.15m   NWI  16-10.75
 13 Tracey Stewart               3M Track Club           J5.15m   NWI  16-10.75
 14 Brittany Williams            Wings                   J5.15m   NWI  16-10.75
 15 India Anderson               Future                   5.13m   NWI  16-10.00
 16 Markita Berry                Stallions                5.07m   NWI  16-07.75
 17 Neidra Covington             Fast Forward TC          5.05m   NWI  16-07.00
 18 Renee Johnson                Nadia                   J5.05m   NWI  16-07.00
 19 Cynise Hylton                KC Elite                 5.03m   NWI  16-06.00
 20 Jada Hamilton                New Horizon              4.96m   NWI  16-03.25
 21 Ryann Hendricks              Unattached               4.92m   NWI  16-01.75
 22 Jessica Cooper               Imani Track Club        J4.92m   NWI  16-01.75
 23 Jasmine Taylor               Magic City Runne         4.88m   NWI  16-00.25
 24 Aesha Smith                  Lv's Cheetah            J4.88m   NWI  16-00.25
 25 Erica Rhodes                 Hospitality              4.87m   NWI  15-11.75
 26 Shana Watson                 CA Track Club            4.84m   NWI  15-10.50
 27 Lynell Hollins               Continental             J4.84m   NWI  15-10.50
 28 Brittany Cooper              United Stars             4.81m   NWI  15-09.50
 29 Hannah Rhoten                Big Red Express          4.76m   NWI  15-07.50
 29 Alexandria Gray              Dallas Track             4.76m   NWI  15-07.50
 31 Lana Mims                    Tulsa Flyers             4.71m   NWI  15-05.50
 32 Keva Ramsay                  New York Sta             4.68m   NWI  15-04.25
 33 Kayla Carter                 Unattached               4.67m   NWI  15-04.00
 34 Stacy Lima                   Lincoln Tornados         4.61m   NWI  15-01.50
 35 Jayne Austin                 Friendship Flyer         4.56m   NWI  14-11.50
 36 Venee Hanley                 Pegasus T&F              4.55m   NWI  14-11.25
 36 Lindsey Goodman              11-Team Idaho            4.55m   NWI  14-11.25
 -- Carmella Llewellyn           Lake Erie Comets          FOUL   NWI

Pole Vault Young Women
==========================================================================
 USATF J. O.: * 3.84m  2001        Elizabeth Boyle
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 April Kubishta               Havasu                   3.85m*  12-07.50
  2 Meagan Bauer                 Unattached               3.50m   11-05.75
  3 Andrea Smith                 Lumberjack              J3.50m   11-05.75
  4 Sara Young                   Carolina Extreme        J3.50m   11-05.75
  5 Anne Phillips                Dfw Elite               J3.50m   11-05.75
  6 Kristina Windham             Calhoun Pt. Lav.         3.35m   10-11.75
  7 Brittani Bernhard            Unattached              J3.35m   10-11.75
  7 Whitney Johnson              Higher Flyer            J3.35m   10-11.75
  9 Chelsea Sherier              Milwaukie Tr             3.20m   10-06.00
 10 Jessica Clendenning          Unattached              J3.20m   10-06.00
 10 Nicolene Galas               SW Cheetahs             J3.20m   10-06.00
 12 Danielle Mitchell            LA Express              J3.20m   10-06.00
 12 Ashley Ligon                 Gulf Coast Flyer        J3.20m   10-06.00
 14 Alina Schimpf                11-Team Idaho            3.05m   10-00.00
 14 S. Beth Jordan               Carolina Extreme         3.05m   10-00.00
 14 Sarah Allen                  Personal Bes             3.05m   10-00.00
 17 Blair Luethmers              MN Vault Club           J3.05m   10-00.00
 18 Staci Rothe                  Unattached              J3.05m   10-00.00
 19 Erin Cowles                  Air Time Athleti         2.90m    9-06.25
 20 Lisa Dobbs                   Unattached              J2.90m    9-06.25
 21 Andrea Chambers              Loveland                 2.75m    9-00.25
 21 Brittany Booth               Unattached               2.75m    9-00.25
 -- Jennifer Hansen              Capital City Str            NH

Long Jump Young Women
===============================================================================
 USATF J. O.: * 6.36m  1994        Angee Henry
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Gayle Hunter                 West Valley Eagl         5.84m   NWI  19-02.00
  2 Yvette Lewis                 Norfolk Real Dea         5.81m   NWI  19-00.75
  3 Ashley McCullough            Northwest                5.70m   NWI  18-08.50
  4 Ciara McMillan               Alex Van Dyke TC         5.65m   NWI  18-06.50
  5 Leah Kincaid                 Springfield              5.53m   NWI  18-01.75
  6 Pavi'Elle James              Miami NW Express         5.52m   NWI  18-01.50
  7 Talena Mackey                Silver Springs S         5.50m   NWI  18-00.50
  8 Nadia Covington              Fast Forward TC          5.46m   NWI  17-11.00
  9 Erica Foushee                Carolina Eagles          5.37m   NWI  17-07.50
 10 Aisha Goynes                 Florida Elite            5.33m   NWI  17-06.00
 11 Zakiya Robinson              FW Express               5.31m   NWI  17-05.25
 12 Edra Finley                  Mprd                     5.30m   NWI  17-04.75
 13 Ashley Davis                 Roosevelt Expres         5.27m   NWI  17-03.50
 14 Courtney Ponder              BR Roadrunners          J5.27m   NWI  17-03.50
 15 Nicole Moore                 N Miami Beach Pk         5.25m   NWI  17-02.75
 16 Keyon Harrison               KC Elite                 5.23m   NWI  17-02.00
 17 Frances Vital                LA Express               5.22m   NWI  17-01.50
 18 Dionne Griffiths             Bronx Tigers             5.21m   NWI  17-01.25
 19 Simmandi Lawrence            United Stars             5.16m   NWI  16-11.25
 20 Keara Norton                 Imani Track Club         5.09m   NWI  16-08.50
 21 Nadia Matthews               AZ Striders              5.03m   NWI  16-06.00
 22 Kathy Coleman                Blues                    5.01m   NWI  16-05.25
 23 Kelli Brown                  United Stars             4.95m   NWI  16-03.00
 24 Crystal Manning              Dallas Track             4.94m   NWI  16-02.50
 24 Tiffany Rhodes               Mymcatc                  4.94m   NWI  16-02.50
 26 Shawna Ellis                 San Francisco            4.92m   NWI  16-01.75
 26 Alaxandra Richardson         Hurricane                4.92m   NWI  16-01.75
 28 Alex Merrick                 Scaa                     4.86m   NWI  15-11.50
 29 Olivia Ndyabagye             Big Red Express          4.85m   NWI  15-11.00
 30 Damaris Tucker               Unat Ore                 4.82m   NWI  15-09.75
 31 Amberly Casey                Flatirons                4.76m   NWI  15-07.50
 32 Ashleigh Rajowski            Unattached               4.62m   NWI  15-02.00
 -- Kim Coughlan                 Unattached                FOUL   NWI
 -- Quanshell Scott              Kern Firefighter          FOUL   NWI

Javelin Throw 600g Young Women
==========================================================================
 USATF J. O.: * 48.35m  1999        Sarah Malone
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Kate Nazario                 Unattached              44.45m     145-10
  2 Julia Pederson               Unattached              40.59m     133-02
  3 Julie Stewart                Shreveport              39.10m     128-03
  4 Francine Rincon              NE ShootingStars        37.36m     122-07
  5 Julie Hischman               Unattached              37.21m     122-01
  6 Susan Plungis                Air Time Athleti        36.88m     121-00
  7 Bernice Morales              Unattached              36.59m     120-00
  8 Katie Kosmos                 Saline Spartans         36.38m     119-04
  9 Lindsay Grigoriev            Ceet                    35.97m     118-00
 10 Kerri Melis                  South Butler            35.29m     115-09
 11 Shenita Howell               Running Tiger           34.28m     112-06
 12 Frannie Epps                 Illini Heat             34.01m     111-07
 13 Amara McKell                 Nashville Il            33.79m     110-10
 14 Lara Lubbe                   Ind Track Club          32.25m     105-10
 15 Jamie Mushatt-Valrie         Mercury Cruisers        31.27m     102-07
 16 Tashana Klonius              13-Barron Park S        31.13m     102-01
 17 Missy Neuman                 Unat IN                 30.97m     101-07
 18 Daniella Covia               Imperial Valley         30.46m      99-11
 19 Rachel Lincoln               Unattached              29.48m      96-09
 20 Ryan Green                   Dallas Track            28.64m      93-11
 21 Tasha Franklin               Texas Throwbacks        28.59m      93-09
 22 Brianne Carmichael           Hospitality             27.18m      89-02
 23 Brookelyn Dickson            Unattached              27.10m      88-11
 24 Quiana Adams                 Prr                     26.31m      86-04
 25 Kayla Cagle                  Unattached              26.03m      85-05
 26 Danielle Johnson             Unattached              18.04m      59-02

Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
 USATF J. O.: * 4.91m  1980        Terry Simpson
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Joshua Dunston               Junior Striders          4.65m   NWI  15-03.25
  2 Zecharia McLaurin            In City Step             4.56m   NWI  14-11.50
  3 Thomas Johnson               Start 2 Finish           4.55m   NWI  14-11.25
  4 Phillip Dorsett              Buccaneers               4.44m   NWI  14-07.00
  5 Tevin Williams               Mercury San Dieg         4.39m   NWI  14-05.00
  6 James Douglas                Free Spirit              4.30m   NWI  14-01.25
  7 Haran Piggee                 Stockton Paltc           4.21m   NWI  13-09.75
  8 Christopher McClenney        Ceet                     4.16m   NWI  13-07.75
  9 Robert Jackson               Idabel                   4.13m   NWI  13-06.75
 10 Robby Templeton              M.P. Striders            4.00m   NWI  13-01.50
 11 Brett Hundley                AZ Cheetahs              3.95m   NWI  12-11.50
 12 David Johnson                Track Houston            3.94m   NWI  12-11.25
 13 Kristaan Ivory               Valley United            3.91m   NWI  12-10.00
 14 Joel Struckhoff              Phillipsburg             3.90m   NWI  12-09.50
 15 Omar Barnes                  Tall City Christ         3.86m   NWI  12-08.00
 16 Brandon Sweeting             Unattached               3.79m   NWI  12-05.25
 17 Jack Kincade                 Scioto TC               J3.79m   NWI  12-05.25
 18 Martin Ndyabagye             Big Red Express          3.75m   NWI  12-03.75
 19 Aaron Arment                 Unattached               3.71m   NWI  12-02.25
 20 Miles Bush                   Nadia                    3.64m   NWI  11-11.50
 21 Tyron Henry                  Road Runners             3.63m   NWI  11-11.00
 22 Christopher Shelton          Unattached               3.60m   NWI  11-09.75
 23 Aaron Warren                 Hospitality              3.52m   NWI  11-06.75
 24 Darrell Britton              Providence Cobra         3.51m   NWI  11-06.25
 25 Samuel Washington            Prt City                 3.49m   NWI  11-05.50
 26 Matthew Green                Mon Valley               3.44m   NWI  11-03.50
 27 Kristian Armour              NO Comets                3.38m   NWI  11-01.25
 28 Antonio McNair               Quick Silver            J3.38m   NWI  11-01.25
 29 Rahat Syed                   Loveland                 3.36m   NWI  11-00.25
 30 Ray Tomar Stewart            New York Sta             2.98m   NWI   9-09.50
 -- Tyler Witherspoon            N Shor Breez              FOUL   NWI

Javelin Throw 300g Bantam Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 37.46m  2001        Matthew Kosecki
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Ron Baker                    Utica                   39.39m*    129-03
  2 Jon Williams                 Flyers                  33.73m     110-08
  3 Joshua Comier                Port Arthur TC          32.98m     108-02
  4 Devin Bogert                 NW  Flyers              32.78m     107-06
  5 Oliver Emsick                Lytc                    30.66m     100-07
  6 Thomas Urbany                Cool Running            30.65m     100-07
  7 Rashad Carter                Port Arthur TC          29.90m      98-01
  8 Brett Hundley                AZ Cheetahs             27.91m      91-07
  9 Xavier Mackey                Miami Metro-Dade        27.12m      89-00
 10 Kyler Osborne                13-So Hill Strid        26.30m      86-03
 11 Trago Cox                    Stallions               25.88m      84-11
 12 Brandon Hill                 3M Track Club           25.67m      84-03
 13 Kevin Perrine                Relay 2000              25.49m      83-07
 14 Cody Layton                  Unattached              25.34m      83-02
 15 Hadley Sejkora               Beatrice                25.26m      82-10
 16 Kristian Armour              NO Comets               24.34m      79-10
 17 Jonathan Hallman             Woodstock Tr            23.00m      75-05
 18 Shane Fontana                LA Express              22.99m      75-05
 19 Tyler Cagle                  Unattached              22.65m      74-04
 20 Michael Verga                Wall Track              22.60m      74-02
 21 Barry Kimbrough              N Shor Breez            22.08m      72-05
 22 Charles Patterson            Mprd                    21.67m      71-01
 23 Jameer Harmon                Bethany B.C.            21.36m      70-01
 24 Spenser Dalton               Asheville Light         20.53m      67-04
 25 Daniel Martin                Northeast Kansas        20.24m      66-05
 26 Max Yoder                    Willming Flyers         20.00m      65-07
 27 Kristaan Ivory               Valley United           19.70m      64-07
 28 Alexander Woodard            Sequoyah                18.48m      60-07
 29 Jamari Johnson               Christian Cruise        18.43m      60-05
 30 Ray Tomar Stewart            New York Sta            17.07m      56-00
 31 Christopher Winslow          Unattached              15.29m      50-02
 32 Mark Devall                  Effingham               14.15m      46-05
 33 Walter Kinsey                Miami NW Express        12.59m      41-04
 34 Caleb McCullough             Willming Flyers         12.05m      39-06

Long Jump Midget Boys
===============================================================================
 USATF J. O.: * 5.92m  1974        Anthony Gibson
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Terrence Mitchell            Running Tiger            5.62m   NWI  18-05.25
  2 Shaun Thomas                 Wilmington T.C.          5.33m   NWI  17-06.00
  3 Rashad Rainey-Cox            Swift Perfor             5.03m   NWI  16-06.00
  4 David DJ Wright              Emerald Vall             5.01m   NWI  16-05.25
  5 Wayne Davis                  Junior Striders          5.00m   NWI  16-05.00
  6 D'Ante Oglesby               Gems-Elite               4.89m   NWI  16-00.50
  7 Kyle MacIntosh               Track Denver             4.85m   NWI  15-11.00
  8 Joshua Harris                A.W. Brown               4.72m   NWI  15-06.00
  9 Rico Williams                Buccaneers               4.68m   NWI  15-04.25
 10 Tobias Boese                 Dodge City Storm         4.66m   NWI  15-03.50
 11 Maurice Blackledge           Joe Gentry Troop        J4.66m   NWI  15-03.50
 12 Kenneth Furlough             Dpal Falcon              4.60m   NWI  15-01.25
 13 Steven Mann                  Unattached               4.59m   NWI  15-00.75
 14 Jordan Sampson               Unattached               4.56m   NWI  14-11.50
 15 Cedric Kelly                 Road Runners            J4.56m   NWI  14-11.50
 16 Cole Stanford                14-Sierra Foothi         4.55m   NWI  14-11.25
 17 Eddie Lanier                 Texas Storm              4.53m   NWI  14-10.50
 18 Marshall Massengale          Una Pna                  4.45m   NWI  14-07.25
 19 Doran Grant                  Unified in Flt           4.43m   NWI  14-06.50
 20 Jermaine Shermon             Treasure Coast C         4.40m   NWI  14-05.25
 21 Tommy Ryan                   13-Eastside TC           4.39m   NWI  14-05.00
 22 Walker Higgins               Wausau Flyers            4.29m   NWI  14-01.00
 23 Michael Kendrix              Carrollton               4.24m   NWI  13-11.00
 24 Eddie Shellman               New Jersey S             4.23m   NWI  13-10.50
 25 Akeelie Muhammad             Imani Track Club         4.17m   NWI  13-08.25
 26 Idris Harris                 Ind Track Club           4.09m   NWI  13-05.00
 27 Isaac Obrigewitch            Unattached               3.94m   NWI  12-11.25
 28 Patrick Hubbell              WarrenSAC                3.83m   NWI  12-06.75
 29 Nathaniel Gibbs              Kankakee                 3.82m   NWI  12-06.50
 30 Casey Burns                  13-Rainier Beach         3.79m   NWI  12-05.25
 31 Dominic Burden               Mprd                     3.78m   NWI  12-05.00

Discus Throw 1kg Midget Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 48.65m  1982        Michael Stubblefield
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Darren Tate                  BR Roadrunners          33.53m     110-00
  2 Dashe Winslow                Unattached              31.82m     104-05
  3 Tyler Washington             Texas Throwbacks        30.92m     101-05
  4 Shaquille Russell            Fort Stewart            30.82m     101-01
  5 Matthew Kosecki              Track Houston           29.62m      97-02
  6 Xavier Jordan                Hattiesburg             29.57m      97-00
  7 Ryan Minkley                 Ardmore TC              29.44m      96-07
  8 Shane Paul Levine            Unattached              27.20m      89-03
  9 Shaquille Thomas             Fbtc                    27.02m      88-08
 10 Andrew Gay                   Milwaukie Tr            26.74m      87-09
 11 Robert Dunn                  Lawrence TC             26.50m      86-11
 12 Bobby Kennedy Jr.            Unattached              25.27m      82-11
 13 Jordon Hinton                Tonto                   24.01m      78-09
 14 Dwayne Grady                 Panther Track           23.31m      76-06
 15 Trevor Davis                 Hurricane               23.19m      76-01
 16 Roderick Killings            Miami Metro-Dade        22.94m      75-03
 17 Michael Gurrola              Los Angeles Falc        22.60m      74-02
 18 Douglas Foster               Penn Hills              21.73m      71-03
 19 Alexander Brown              Panther Track           21.69m      71-02
 20 Tyler Hayslip                Massie Heat             21.07m      69-01
 21 Veonardo Davis               Running Tiger           19.28m      63-03
 22 Zachary Ochs                 Illini Heat             19.22m      63-01
 23 Keonie NeSmith               Pompano Express         19.05m      62-06
 24 Thomas Bennett               Bellevue                18.04m      59-02
 25 Devin Tolliver               Indy Cheetah's          13.47m      44-02
 -- Juma Martin                  Hattiesburg               FOUL
 -- Brandon Haynes               Texas Throwbacks          FOUL

High Jump Youth Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 1.94m  1998        Donovan Kilmartin
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Johnny Dutch                 Junior Striders          1.85m    6-00.75
  2 Lonnie Teal                  NW  Flyers               1.80m    5-10.75
  3 Jahrail Taylor               Renaissance TC           1.75m    5-08.75
  4 Aaron Martinez               El Paso Wings           J1.75m    5-08.75
  5 Ray Godinez                  AZ Puma                  1.70m    5-07.00
  6 Chris Struckman              River City              J1.70m    5-07.00
  6 Nimrod Piggee                Stockton Paltc          J1.70m    5-07.00
  8 Taveres Atkins               Ft.Lauderdale TC        J1.70m    5-07.00
  9 Nathan Nonhoff               Garden City TC          J1.70m    5-07.00
 10 Geoffrey Harrison            Central Valley R         1.65m    5-05.00
 10 William Bailey               Hatc                     1.65m    5-05.00
 10 Ryan Holmes                  Prr                      1.65m    5-05.00
 13 Ellis Hunter                 Fort Stewart            J1.65m    5-05.00
 14 Matthew Sheppard             Cordova TC              J1.65m    5-05.00
 14 Miles Leonard                New World               J1.65m    5-05.00
 16 Darrian Mikell               Emerald Vall            J1.65m    5-05.00
 17 Miles Svoboda                Northside Re             1.60m    5-03.00
 17 Daniel Gooris                Albuquerque TC           1.60m    5-03.00
 17 Christopher Barton           Valley United            1.60m    5-03.00
 17 Brandon Burton               Texas Mustangs           1.60m    5-03.00
 17 Austen Timm                  Beaverton TC             1.60m    5-03.00
 17 Dustin Cyr                   Northeast Kansas         1.60m    5-03.00
 17 Gray Horn                    Blue Thunder             1.60m    5-03.00
 24 Aaron Kingston               Unattached               1.55m    5-01.00
 24 Xavier Carr                  FW Express               1.55m    5-01.00
 24 Jeffrey Giovannucci          Mon Valley               1.55m    5-01.00
 24 James McLaughlin             Unattached               1.55m    5-01.00
 24 Tyler Clark                  Ames Impact              1.55m    5-01.00
 29 Brian Knight                 Miami Metro-Dade         1.50m    4-11.00
 29 Shayne Abrahams              FW Express               1.50m    4-11.00
 29 James Montero                Unattached               1.50m    4-11.00
 29 Craig Murray                 Ardmore TC               1.50m    4-11.00
 29 Hayden DeLay                 Wahoo                    1.50m    4-11.00

Shot Put 4kg Youth Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 19.29m  1996        Chris Sprague
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Ryan Lamparek                Unattached              16.59m   54-05.25
  2 Emory Parsons                K. Elks R.C.            16.05m   52-08.00
  3 John Talbert                 Unattached              16.00m   52-06.00
  4 Walter Henning               Unattached              14.94m   49-00.25
  5 Thomas Byrd                  Tony Williams TC        14.90m   48-10.75
  6 Joshua Cumberbatch           Supersonics             14.66m   48-01.25
  7 Benjamin Stephen             Unattached              14.58m   47-10.00
  8 Daniel Aguilar               Fresno Flames TC        14.29m   46-10.75
  9 Trent Johnson                Texas Throwbacks        14.06m   46-01.50
 10 Joseph Cooper                Pacers                  13.70m   44-11.50
 11 Alec Palunuk                 Salem Track             13.45m   44-01.50
 12 Javon King                   Fast Forward TC         13.44m   44-01.25
 13 Charles Winslow              Unattached              13.38m   43-10.75
 14 Michael Carter               Texas Throwbacks        13.18m   43-03.00
 15 Arthur Pomiecinski           Lakeland T&F            13.11m   43-00.25
 16 Marcus Green                 Gttc                    13.10m   42-11.75
 17 Brandon Moore                Northwest               12.92m   42-04.75
 18 William Krokey               Woodstock Tr            12.38m   40-07.50
 19 Carlton Washington           Gkd                     12.06m   39-07.00
 20 Brian Bishop                 Illini Heat             12.00m   39-04.50
 21 Lorenzo Bennett              Fort Stewart            11.76m   38-07.00
 22 Marcus Perry                 Millennium Expre        11.56m   37-11.25
 23 Eric Abrego                  So Calif Running        11.55m   37-10.75
 24 Dwayne Fortner               Miami Metro-Dade        11.47m   37-07.75
 25 Sean Tabor                   Unattached              10.36m   34-00.00
 26 Michael Richardson           Faith Track             10.31m   33-10.00
 27 Robert Freeman               Unified in Flt          10.18m   33-04.75
 28 Joseph Garrett               Miami Metro-Dade        10.11m   33-02.00
 29 Auston Taylor                Memphis Hurd            10.09m   33-01.25
 -- Blake Eaton                  Chautauqua Strid          FOUL
 -- Geoffrey Tabor               Ardmore TC                FOUL

Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 USATF J. O.: * 15.08m  1995        Chris Hercules
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Francois Gatson              River Cities            14.43m   NWI  47-04.25
  2 Nkosinza Balumba             Mission Valley T        14.34m   NWI  47-00.75
  3 Moreno Zapata                Flying Aj's             14.12m   NWI  46-04.00
  4 Eric Quick                   Kern Firefighter        14.01m   NWI  45-11.75
  5 Dominique Johnson            Silver Springs S        13.92m   NWI  45-08.00
  6 Aven Wright                  Ephesians Track         13.63m   NWI  44-08.75
  7 Antoine Fant                 Quick Striders          13.54m   NWI  44-05.25
  8 Kevin Muhammad               Delaware Diamond        13.53m   NWI  44-04.75
  9 Anthony Strong               Silver Springs S        13.44m   NWI  44-01.25
 10 Anthony Simmons              Ebrr                    13.40m   NWI  43-11.75
 11 Joseph Kindred               Durham Striders         13.39m   NWI  43-11.25
 12 Raymond Blackledge           Joe Gentry Troop        13.28m   NWI  43-07.00
 13 Charlie Larson               Viper TC                13.20m   NWI  43-03.75
 14 Willis West                  Miami Metro-Dade        13.18m   NWI  43-03.00
 15 Reynolds Holmes              Prr                     13.14m   NWI  43-01.50
 16 Daryl Pryor                  Miami NW Express        13.12m   NWI  43-00.50
 17 Bobby Alexander              PS Vegas Flyers         12.94m   NWI  42-05.50
 18 Eric Kosecki                 Track Houston           12.91m   NWI  42-04.25
 19 Chris Mahoney                11-Team Idaho           12.90m   NWI  42-04.00
 20 Mark Holmes                  Mprd                    12.87m   NWI  42-02.75
 21 David McFadgen               Newburgh Eli            12.81m   NWI  42-00.50
 22 Reggie Cole                  13-Seatown Expre        12.75m   NWI  41-10.00
 23 Chris Hicks                  Unattached              12.63m   NWI  41-05.25
 24 Daniel Blackledge            Joe Gentry Troop        12.62m   NWI  41-05.00
 25 James Massar                 Unattached              12.58m   NWI  41-03.25
 26 Bryan Blue                   DeSoto RR               12.48m   NWI  40-11.50
 27 Jacques Barnes               Fast Forward TC         12.40m   NWI  40-08.25
 28 Captain Munnerlyn            Mprd                    12.29m   NWI  40-04.00
 29 Kevin Jackson                Sch.B.T.C.              12.27m   NWI  40-03.25
 30 Lane Raney                   Unattached              12.09m   NWI  39-08.00
 31 Corbin Duer                  11-Team Idaho           12.08m   NWI  39-07.75
 32 Phelon Jones                 Prt City                11.86m   NWI  38-11.00
 33 Tommy Guitard                CtTrackClub             11.75m   NWI  38-06.75
 34 Joe Horn                     Unattached              11.73m   NWI  38-06.00
 35 Robert White                 Nadia                   11.65m   NWI  38-02.75
 36 Stanley Hughes               AZ Cheetahs             11.63m   NWI  38-02.00
 37 Alan Dunson                  Flying Js               11.54m   NWI  37-10.50
 38 Robert Wilkins III           Ardmore TC              11.48m   NWI  37-08.00
 39 Brandon Adams                Hyper Speed Trac        11.12m   NWI  36-05.75
 40 Bobby Wicker                 Ardmore TC              11.06m   NWI  36-03.50

Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 19.24m  1975        Larry Rosen
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Averell Spicer               Gazelle                 17.38m   57-00.25
  2 Jason Guillory               Texas Throwbacks        16.94m   55-07.00
  3 Brian Cortina                Unattached              16.49m   54-01.25
  4 Anthony Curtis               Unattached              16.25m   53-03.75
  5 Robert Rankin                Unattached              15.74m   51-07.75
  6 Josh Manche                  Rising Sun              15.46m   50-08.75
  7 Tim Santos                   San Francisco Se        15.29m   50-02.00
  8 Tyler Peterson               Lytc                    14.83m   48-08.00
  9 Eric Thomas                  Hays Striders           14.52m   47-07.75
 10 Chad Clevenger               NW  Flyers              14.47m   47-05.75
 11 Scott Penny                  Lawrence TC             14.43m   47-04.25
 12 Jamarty Bradshaw             Portsmouth Patr         14.23m   46-08.25
 13 James Taylor                 North Alabama Tr        14.04m   46-00.75
 14 Tommy McCoubrey              Unattached              14.02m   46-00.00
 15 Fredoon Mistry               Unattached              13.65m   44-09.50
 16 Charles Phipps               New Horizon             13.60m   44-07.50
 17 Dustin Jacoby                Willming Flyers         13.23m   43-05.00
 18 Michael Kowalski             Lancaster Track         13.20m   43-03.75
 19 Doug Brozostowski            Running Pride           13.18m   43-03.00
 20 Kevin Castelo                M.P. Striders           13.10m   42-11.75
 21 Javid Milton                 Wings                   12.93m   42-05.25
 22 Brian Wycinowski             Unattached              12.40m   40-08.25
 23 George Woosley               WW Track                11.90m   39-00.50
 24 Kerry Pollard                Hbtc                    11.05m   36-03.00
 25 Andre Washington             Mercury San Dieg        10.90m   35-09.25
 26 Damion Spears                Royal Knights           10.80m   35-05.25
 27 Noah Huffman                 Unattached              10.73m   35-02.50
 28 Roderick Lucas               PS Vegas Flyers         10.31m   33-10.00
 -- Cory Bittel                  Christian Cruise          FOUL
 -- Ben Bishop                   Illini Heat               FOUL

Triple Jump Young Men
===============================================================================
 USATF J. O.: * 16.01m  1991        Ron Jones
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Paul Hubbard                 Speed Inc               15.38m   NWI  50-05.50
  2 Lazaris Evans                Quicksilver             15.18m   NWI  49-09.75
  3 Devon Fanfair                Rising Stars            15.00m   NWI  49-02.50
  4 James Lemons                 Quicksilver             14.97m   NWI  49-01.50
  5 Angelo Jeffery               3M Track Club           14.81m   NWI  48-07.25
  6 Britt Taylor                 Casa                    14.59m   NWI  47-10.50
  7 Kyle Jenkins                 13-Seatown Expre        14.53m   NWI  47-08.00
  8 Daniel Marshall              AZ Cheetahs             14.49m   NWI  47-06.50
  9 Buford Williams              Unattached             J14.49m   NWI  47-06.50
 10 Akeem Hardnett               Quicksilver             14.39m   NWI  47-02.50
 11 Edwisht Olman                FL City Parks           14.35m   NWI  47-01.00
 12 Michael Johnson              Swift Perfor            14.09m   NWI  46-02.75
 13 Stephen Benjamin             No Limit RC             13.93m   NWI  45-08.50
 14 Yudehwheh Gbaa               Providence Cobra        13.91m   NWI  45-07.75
 15 Rufus Holocomb               Miami Metro-Dade        13.80m   NWI  45-03.50
 16 Reuben Jones                 Charlottesville         13.78m   NWI  45-02.50
 17 Jamaal Connally              Hbtc                    13.63m   NWI  44-08.75
 18 Anthony Dandridge-Brown      Silver Springs S       J13.63m   NWI  44-08.75
 19 Darren Cole                  Silver Springs S        13.49m   NWI  44-03.25
 20 Rickey Moody                 Flying Aj's             13.48m   NWI  44-02.75
 21 Chris Feitz                  Raptors                 13.40m   NWI  43-11.75
 22 Prescott Chapman             Florida Heat            13.33m   NWI  43-09.00
 23 Adam Woodford                West Chester TC         13.31m   NWI  43-08.00
 24 Bobby Kritzer                Thunderboltz #89        13.30m   NWI  43-07.75
 25 Brandon Pride                BR Roadrunners          13.20m   NWI  43-03.75
 26 Alex Haring                  Kern Firefighter        13.14m   NWI  43-01.50
 27 Christian Wise               Quiet Fire              13.05m   NWI  42-09.75
 28 Erin Jordan                  Future                  13.03m   NWI  42-09.00
 29 Wesley Hoze                  Silver Springs S        12.82m   NWI  42-00.75
 30 Antonio Winston              Mprd                    12.67m   NWI  41-07.00
 31 Richard Roquemore            Unattached              12.48m   NWI  40-11.50
 32 Allen Smithee                11-Team Idaho           12.42m   NWI  40-09.00
 33 Dustin Shaneyfelt            Firebirds               12.29m   NWI  40-04.00
 34 Dave Burrell                 Unattached              12.17m   NWI  39-11.25
 35 Colby Gampler                11-Team Idaho           11.85m   NWI  38-10.50
 -- Jeremy Gathing               Kankakee                  FOUL   NWI
 -- Steven Jones                 Unattached                FOUL   NWI
 -- Genesis Hampton              Alex Van Dyke TC          FOUL   NWI
 -- Lawrence Deshields           Delaware Diamond          FOUL   NWI
 -- Roel Gonzalez                Alamo TC                  FOUL   NWI

Shot Put 12 lb. Young Men
==========================================================================
 USATF J. O.: * 20.43m  1997        Dwight Johnson
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Jason Rooters                Fresno Golden Sp        18.45m   60-06.50
  2 Derek McGure                 Unattached              18.02m   59-01.50
  3 Scott Block                  Unattached              17.93m   58-10.00
  4 Ricky Jean Francois          Miami Metro-Dade        17.68m   58-00.25
  5 Nick Panezich                Unattached              17.25m   56-07.25
  6 Oscar Rodriguez              Unattached              16.89m   55-05.00
  7 Aaron Bozarth                Lytc                    16.46m   54-00.00
  8 Kemuel Morales               Unattached              16.38m   53-09.00
  9 Greg Waffford                Unattached              16.03m   52-07.25
 10 Kyle Hammerquist             3M Track Club           15.76m   51-08.50
 11 Curt McGill                  Spartanburg             15.43m   50-07.50
 12 Chris Rohr                   Unattached              15.20m   49-10.50
 13 Kyle Reeder                  Wings                   15.17m   49-09.25
 14 Billy Watkins                Purdue Area TC          15.15m   49-08.50
 15 Matt Rumsey                  Speed Develo            15.13m   49-07.75
 16 James Begely                 Flatirons               15.08m   49-05.75
 17 Beau Burroughs               Seffner TC              14.90m   48-10.75
 18 Ronnie McFadden              Stallions               14.76m   48-05.25
 19 Keith Lloyd                  West O                  14.61m   47-11.25
 20 Nick Kahanic                 Chautauqua Strid        14.42m   47-03.75
 21 Dwight Womack                Future                  14.28m   46-10.25
 22 David Alexander              Tony Williams TC        14.24m   46-08.75
 23 Keith Adams                  All Stars               13.87m   45-06.25
 24 Chris Ivey                   Mprd                    13.77m   45-02.25
 25 Jeffrey Rosage               Chautauqua Strid        13.43m   44-00.75
 26 John Nave                    13-Riversidetrac        12.46m   40-10.50
 27 Travis Swanson               Bozeman TC              11.66m   38-03.25
 28 Derrick Upchurch             Zephyrs                 11.44m   37-06.50

Licensed to Miami-Dade Co. P&R Dept. T&F Team
                                        Hy-Tek's Meet Manager 8/1/2003 05:45 PM
        2003 USA Track & Field Junior Olympics - 7/29/2003 to 8/3/2003
                            National Championships
                        Tropical Park - Miami, Florida
                                    Results

100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 12.85  1990        Angela Williams
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Brandi Royster               Durham Striders          13.80Q
  2 Mayorca Young                Track Houston            13.89q
  3 Chante Moore                 Blue Wave                13.91q
  4 Brittneeh Williams           Gazelle                  14.05q
  5 Jaslyn Ford                  E. Orange Dragon         14.34
  6 Tia Mitchell                 Shreveport               14.69
  7 Audrey Higgins               Wausau Flyers            15.11
  8 Madeline Bagwell             Rochester Av             15.24
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Desiree Mayo                 Franklin Track C         14.05Q
  2 Shannon Spence               Miami NW Express         14.07
  3 Shanice Stewart              Rising Stars             14.09
  4 Atiya Harvey                 Mission Valley T         14.52
  5 Ayanna Brazier-Scott         Springfield              14.67
  6 Briana Evans                 Tulsa Flyers             14.87
  7 Ebony Wallace                Young Achievers          15.02
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Vanessa Stewart              Hurricane                14.11Q
  2 Alyssa Warren                Hospitality              14.25
  3 Nashay Willis                Unified in Flt           14.56
  4 Lathatt Woodberry            Hallmark                 14.58
  5 Ashley Collins               CC Hills Gazelle         14.60
  6 Brittany Byrd                Albuquerque TC           14.75
  7 Azara Willams                Treasure Coast C         15.82
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Raven Sims                   BR YMCA                  13.79Q
  2 Tyana Williams               Utah Flames              14.43
  3 Alexandria Harden            Springfield              14.44
  4 Alexa Morris                 Speed City Track         14.48
  5 Breanna McCarty              Striders                 14.51
  6 Jazmin Harper                Mission Valley T         14.76
  7 Taylor McKinney              13-Falcon TC             14.80
Heat  5 Preliminaries   Wind: -2.2
  1 Alexis Stroman               Smst                     14.10Q
  2 Shaleetha Jackson            East Texas TC            14.12
  3 Mariah Wicks                 Tulsa Flyers             14.70
  4 Jasmin Pratt                 Rising Sun               14.87
  5 Diamond Every                NO Stars Exp             14.94
  6 Esther Branch                Unattached               15.38
  7 Haleigh Hopkins              Unattached               15.45

400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 59.81  1993        Monique Henerson
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Alexis Mapson                Burning Spea           1:04.18Q
  2 Shannon Spence               Miami NW Express       1:06.59
  3 Gabrielle Jackson            NO Stars Exp           1:10.43
  4 Taylor McKinney              13-Falcon TC           1:10.57
  5 Lydia Mitchell               Illini Heat            1:12.22
  6 Jasmine Berry                Imani Track Club       1:12.57
  7 Amber Lampkin                Ardmore TC             1:13.99
  8 Emily Cable                  Tcx Track Club         1:15.90
Heat  2 Preliminaries
  1 Brittneeh Williams           Gazelle                1:04.85Q
  2 Jade Perry                   Track Houston          1:08.12
  3 Jande' Pierce                New Horizon            1:08.58
  4 Taylor Outland               3M Track Club          1:08.70
  5 Triana Browne-Hearrell       Tulsa Expres           1:12.46
  6 Shovanta Hughes              Nashville Il           1:16.22
  7 Dominique Proctor            Tulsa Expres           1:18.49
  8 Mariah Brown                 Stockton Paltc         1:19.12
Heat  3 Preliminaries
  1 Chante Moore                 Blue Wave              1:03.82Q
  2 Shakea Mercer                Ftfc                   1:03.83q
  3 Claudia Francis              StarletsTC             1:04.26q
  4 Tia Gamble                   NE ShootingStars       1:08.30
  5 Cadija Caldwell              AZ Cheetahs            1:12.31
  6 AvJanna Million              Gina's Tbirds          1:15.47
Heat  4 Preliminaries
  1 Alyssa Warren                Hospitality            1:05.22Q
  2 Robin Reynolds               Miami NW Express       1:05.65q
  3 Keyia Brooks                 Kankakee               1:07.33
  4 Camille Griggs               United Stars           1:07.68
  5 Rashida Dooling              Lauderhill             1:10.81
  6 Talisha James                Mprd                   1:14.24
  7 Taylor Hewett                L&Ctc                  1:15.01
Heat  5 Preliminaries
  1 Amber Owens                  Gatc                   1:05.82Q
  2 Chavariana Ryan              Speed City Track       1:06.38
  3 Sydnee Crawford              DeSoto RR              1:08.05
  4 Deena Pierce                 Team of Purp           1:08.85
  5 Taneisha Cordell             New World              1:11.81
  6 Brianna Jenkins              Dpal Falcon            1:14.85
  7 Brittany Byrd                Albuquerque TC         1:17.06

100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 12.10  1992        Angela Williams
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Brittany McCord              Miami NW Express         12.61Q
  2 Taelor King                  Blues                    12.74q
  3 Iesha Holley                 Delaware Diamond         13.07
  4 Tori Wilbert                 Valley United            13.20
  5 Jasmine Milton               Evnstn Eagle             13.32
  6 Brittney Colter              Rising Sun               13.87
  7 Laterris Jacobs              Urban Stars              13.96
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Shaterica Isles              Umoja Track Club         12.98Q
  2 BreAndrea Adevereaux         Velocity                 12.99
  3 Jasmine Duarte               M.P. Striders            13.03
  4 Rhyan Daniels                Bond Hill                13.20
  5 Brianna Cromartie            Elite Flyers             13.20
  6 Alphedelia Harris            Miami Metro-Dade         13.47
  7 Madison Yakaboski            Una Pna                  13.96
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.2
  1 Breanna Hubbard              Light Speed              12.79Q
  2 Erika Woods                  Valley United            12.80q
  3 Quanisha Sales               Wilma Rudolp             13.23
  4 Rayona Lynch                 Queens Sprin             13.29
  5 Ashley McCoy                 Cape Fear                13.32
  6 Tashianna Bryant             River City               13.56
  7 Karissa Dalessandra          Unattached               13.58
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.2
  1 Tatianna Fisher              Florida Elite            12.45Q
  2 Floristine Tigner            Carrollton               12.93q
  3 Desirae Payton               Track San Franci         13.37
  4 Tesia Ross                   Peak Perform             13.47
  5 Sommer Marcus                Unattached               13.52
  6 Olivia Lewis                 Blues                    13.57
  7 Kaylyn Berry                 Unattached               13.61
Heat  5 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Monica Phipps                New Horizon              12.95Q
  2 Shikiera Dumas               Pegasus T&F              13.20
  3 Lorrena Dejernett            Swift Perfor             13.25
  4 Almineta Bagby               Prt City                 13.33
  5 Tiarra Pittman               In City Step             13.57
  6 Miesha Mitchell              KC Elite                 13.70
  7 Tiffany Hines                Lancaster Ltng           14.44

400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 55.54  2001        Ebony Collins
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Alicia Frederick             Visions TC             1:00.84Q
  2 Monica Phipps                New Horizon            1:01.12
  3 Thandi Stewart               3M Track Club          1:01.20
  4 Alycia Herring               Swift Perfor           1:01.60
  5 Madison Yakaboski            Una Pna                1:03.76
  6 Jade Meyers                  NO Stars Exp           1:04.89
  7 Kema Harvey                  River City             1:06.36
  8 Jazzalyn Baker               Hospitality            1:10.52
Heat  2 Preliminaries
  1 Doris Anyanwu                Hbtc                     58.25Q
  2 Nzingha Crusoe               Unattached               59.77q
  3 Felicia Coleman              Texas Storm            1:00.86
  4 Angel Watson                 Mprd                   1:01.74
  5 Tiara Thomas                 Dominators             1:04.15
  6 Beonka Wilson                Club Elite             1:05.81
  7 Amanda Trancoso              Sauk Valley Smok       1:07.86
  8 Kayla Weier                  Westside               1:09.87
Heat  3 Preliminaries
  1 Asja Goode                   Supersonics              58.87Q
  2 Aleese Pittman               Blues                    59.72q
  3 Ambrosia Iwugo               Hbtc                   1:00.37q
  4 Alicia King                  E. Orange Dragon       1:00.38
  5 Janelle McNeil               Providence Cobra       1:03.38
  6 Llorel Artis                 Fbtc                   1:03.91
  7 Denevia Pratt                Rising Sun             1:04.02
  8 Carson Williams              Northwest              1:05.05
Heat  4 Preliminaries
  1 Turquoise Thompson           Swift Perfor             58.82Q
  2 Brittany McCord              Miami NW Express       1:00.27q
  3 Keosha Harvey                DJ Tigerbelles         1:01.97
  4 Donnise Powell               Mission Valley T       1:03.03
  5 Serene Williams              Rising Sun             1:03.29
  6 Chloe Martin                 13-Uprising Trac       1:06.25
  7 Ariel Colleg - Johnson       Bombers                1:07.15

100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 11.74  1997        Alexis Joyce
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Terra Evans                  AZ Cheetahs              11.98Q
  2 Shanelle Stephens            Imani Track Club         12.33q
  3 Christina Black              Quiet Fire               12.57
  4 Chasidee Lewis               Unattached               12.62
  5 Mikeal Roberts               Lincoln Heights          12.71
  6 Aireonna Bailey              N Shor Breez             13.02
  7 Anisha Johnson               Dpal Falcon              13.06
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Taylor Evans                 AZ Cheetahs              12.19Q
  2 Javonda Newbold              Boys & Girls             12.52
  3 Tara Thomas                  Dallas Gold              12.53
  4 Brittany Bruce               KC Elite                 12.65
  5 Keiana Talton                Speed City Track         12.71
  6 Dalilah Muhammad             NY Novas                 12.80
  7 Makayla Honeycutt            Unattached               13.09
  8 Kersten Thorgaard            Ames Impact              13.22
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Erica Alexander              Texas Storm              12.15Q
  2 Kim Johnson                  White Lightn             12.18q
  3 Shaycoya Myers               Tulsa Flyers             12.56
  4 Nora Miller                  CtTrackClub              12.86
  5 Danielle Nolton              Miami NW Express         12.89
  6 Chanay Taulalafua-Combs      13-Rainier Beach         12.94
  7 Elise Larrett                Beaverton TC             13.17
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Victoria Jordan              Dallas Gold              12.31Q
  2 Shataya Hendricks            Lauderhill               12.52
  3 Carissa Bennett              Beaverton TC             12.61
  4 Tiana Tyler                  Unattached               12.94
  5 Jasmine Hill                 Lightning Bolts          13.00
  6 Jasmine Johnson              Jaguars                  13.15
 -- Shanae Roach                 Speed City Track           DNF
Heat  5 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Bianca Knight                Jackson                  11.80Q
  2 Rhysheka Whitmore            Mercury Trac             12.23q
  3 Sidnesia Sheffeld            Miami Metro-Dade         12.47
  4 Amber Horn                   Lightning Bolts          12.73
  5 Yasmine Woodruff             Quiet Fire               12.74
  6 Samantha Sharper             Willis Athletic          12.74
  7 Keshia Butts                 Pegasus T&F              12.96

400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 53.40  2002        Brandi Cross
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Bianca Knight                Jackson                  56.97Q
  2 Amber Stokes                 New World                59.39
  3 Alyssa Rife                  Beaverton TC             59.84
  4 Tiana Tyler                  Unattached             1:00.41
  5 Aleia Gordon                 Ardmore TC             1:00.52
  6 Kelsey Stephens              FW Express             1:01.25
  7 Shamicka Beswick             Miami NW Express       1:01.50
  8 Kiara Clark-Lewis            Illini Heat            1:06.61
Heat  2 Preliminaries
  1 Symone O'Connor              Supersonics              56.85Q
  2 Cyne Wardsworth              Visions TC               57.25q
  3 Chelsea Davis                Santa Barbara Yo         57.28q
  4 Brianne Silovsky             Thunderbolts             59.84
  5 Arianna Edwards              Beaverton TC           1:00.24
  6 Century Williams             StarletsTC             1:02.96
  7 Keara Thomas                 Lynx Elite Athle       1:04.23
Heat  3 Preliminaries
  1 Ebony Collins                Quiet Fire               56.03Q
  2 Amber Purvis                 3M Track Club            58.34
  3 Tanica Anderson              Lancaster Ltng           58.35
  4 Dikenya Wallace              BR YMCA                  59.63
  5 Jonae McAllister             United Stars           1:00.96
  6 Liisa Cushing                Flying Aj's            1:01.97
  7 Jennifer Estime              Miami Metro-Dade       1:02.75
Heat  4 Preliminaries
  1 Brittany Hall                Georgia Elite            56.29Q
  2 Andrea Menhennet             Rising Sun               58.00
  3 Takecia Jameson              Gatc                     58.55
  4 Kersten Thorgaard            Ames Impact            1:00.11
  5 Jasmine Willis               United Stars           1:00.38
  6 Hope Lucas                   Hays Striders          1:00.75
  7 Marcilina Grayer             Utah Flames            1:01.70
Heat  5 Preliminaries
  1 Sade Williams                Gazelle                  55.27Q
  2 Erica Alexander              Texas Storm              56.49q
  3 Danielle McDuffie            Miami NW Express         58.01
  4 Lashay Payne                 BR YMCA                  59.19
  5 Jazmyn Shorter               Lightning Bolts        1:00.69
  6 Natalia Wright               Speed City Track       1:00.97
  7 Aiyda Ghahramani             Flyers                 1:03.14
 -- DeVon Williams               United Stars                DQ

1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 4:36.9h  1996        Rebecca Mitchell
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Janessa Benn                 Nadia                  4:52.32Q
  2 Margaret Jorgensen           Unattached             4:53.97Q
  3 Emily Reese                  Northside Re           4:56.03Q
  4 Karleigh Gempler             11-Team Idaho          4:56.09Q
  5 Renisha Robinson             Umoja Track Club       4:57.54q
  6 Natasha Klimas               Ft. Worth TC           4:58.38q
  7 Christal Washington          Lauderhill             5:01.07q
  8 Ali Gress                    Flyers                 5:05.81
  9 LaVaughn Jones               United Stars           5:06.09
 10 Sharaya Selsor               Glnwd Springers        5:16.46
 11 Stephanie Hughes             Unattached             5:19.15
 12 Trenicia Olotu               Southern Eagles        5:27.65
 13 D'Anne Lambert               LA Express             5:28.83
 14 Brittany McCan               C. Fl. Gliders         5:32.63
Heat  2 Preliminaries
  1 Nicole Cochran               13-So Hill Strid       4:48.40Q
  2 Dominique Lockhart           10 Red Wing            4:50.94Q
  3 Mayc Huang                   Unattached             4:51.01Q
  4 Anja DiSiena                 Unattached             4:52.49Q
  5 Janna Mitsos                 Wndrin Tucan           5:02.47q
  6 Nikki Lechleider             Cambridge Jets         5:02.78
  7 Teran Mixon                  Coalgate TC            5:03.36
  8 Taylor Pearson               Greenville             5:10.45
  9 Katie Behm                   Abq Athletics          5:12.06
 10 Brittney Poole               Flyers                 5:14.21
 11 Lauren Trapani               NW  Flyers             5:18.48
 12 Alyssa Vallejos              Mercury TC             5:24.47
 13 Alicia Day Chief             11-Two Medicine        5:26.50
 14 Rachel Murray                Unattached             5:30.63

200 Meter Hurdles Youth Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 26.63  1994        Char Foster
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Kiani Profit                 Prr                      27.91Q
  2 April Williams               Unattached               28.74q
  3 Kabreka White                Florida Elite            28.87q
  4 Tenaya Jones                 Lancaster Ltng           29.16
  5 Samantha Sharper             Willis Athletic          30.02
  6 Elizabeth Ellinwood          Westside                 30.44
  7 Leslie Stanbrough            Emporia TC               30.48
  8 Ashley Ramsay                New York Sta             31.36
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Jamesha Youngblood           3M Track Club            28.04Q
  2 Ashley Orr                   Greater Richmond         29.34
  3 Bianca Mathabane             DareTo Dream             29.37
  4 Kiersten Kirkland            Swift Perfor             30.09
  5 Jasmine Patton               North Alabama Tr         30.65
  6 Megan Mischler               Wings of Moon            30.86
  7 Jamie Williams               NO Comets                31.15
  8 Tyeesha White                N. Tulsa Str             32.43
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Saleena Rashed               Metro Eagles             28.23Q
  2 Jasmine Williams             DoRight                  28.56q
  3 Caitlin Bowne                Unattached               29.55
  4 Julian Purvis                3M Track Club            29.69
  5 Mallory Murdoch              Kearney                  30.25
  6 Kaitlyn Love                 NW  Flyers               31.22
  7 Jordan Helton                Coalgate TC              32.16
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.6
  1 Gabrielle Mayo               Junior Striders          28.11Q
  2 Micaela Wimberly             Miami NW Express         28.44q
  3 Chia Hudson                  New York Sta             28.94
  4 Alyssa Rife                  Beaverton TC             29.63
  5 Donia Naylor                 Cctc                     30.84
  6 Brandi Wade                  NE ShootingStars         30.91
  7 Aubrey Trampler              Massie Heat              32.70
  8 Whitney Violette             Northwest                33.03

100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 11.34  1995        Angela Williams
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.4
  1 Krystin Lacy                 Velocity                 11.76Q
  2 Krya Sullivan                Royal Knights            11.85q
  3 Katrina Harrell              Magic City Runne         12.30
  4 Fallon Hutcherson            Quiet Storm Elit         12.41
  5 Devin Brooks                 13-Seatown Expre         12.44
  6 Meia Tezeno                  San Francisco Se         12.46
  7 Aja Evans                    Firestarters             12.67
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Anderson Alexandria          Firestarters             11.83Q
  2 Kristina Davis               3M Track Club            12.13q
  3 Princess Griffey             Flying Aj's              12.35
  4 Kristine Scott               Florida Elite            12.48
  5 Jasmine Easley               AZ Cheetahs              12.80
  6 Samantha Tansil              Alex Van Dyke TC         12.83
  7 Lenisha Conners              Friendship Flyer         13.24
Heat  3 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Kenyanna Wilson              Rising Sun               12.06Q
  2 Tennille Wilson              Mprd                     12.16q
  3 Jazmin Greer                 Velocity                 12.43
  4 Avionne Sloan                Camden Elite             12.72
  5 Christina Madison            05-Fast Track            12.94
  6 Cherrelle Montgomery         Warren Striders          13.23
  7 Lindsey Goodman              11-Team Idaho            13.25
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Judith Onyepunuka            Rising Sun               11.92Q
  2 Jasmine Momoh                Houston Heat             12.18
  3 Kristie Mitchell             Smrr                     12.21
  4 Brittany Orville             Wings                    12.36
  5 Tamara Adams                 FW Express               12.40
  6 Erica Rhodes                 Hospitality              12.45
  7 Olinka Crusoe                Unattached               12.78
Heat  5 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Tiaerra McLaurin             Young Achievers          11.85Q
  2 Barbara Pierre               Florida Elite            12.26
  3 Shantera Bradshaw            Macon Stride             12.39
  4 Candace Robinson             Quiet Storm Elit         12.53
  5 Cassandra McReynolds         Penn Hills               12.66
  6 Nonye Okonko                 Hyper Speed Trac         12.80
  7 Willena Hall                 Hospitality              13.17

400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 52.11  2001        Stephanie Smith
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Kaetlyn Brown                River City Elite         57.06Q
  2 Janean Morris                Atoms TC                 57.56
  3 Lynette Fitts                Quicksilver              58.37
  4 Kyra Coffey                  No Limit RC            1:00.16
  5 Kellie Dunston               Gatc                   1:00.22
  6 Jasmine Easley               AZ Cheetahs            1:00.98
Heat  2 Preliminaries
  1 Valencia Wilson              Vegas Heat               54.98Q
  2 El Charrita Reynolds         Cedar Hill Speed         56.78
  3 Camille Blakely              Rising Sun               57.12
  4 Renisha Roots                Alex Van Dyke TC         58.29
  5 Alicia Stephens              Track Houston            58.39
  6 Laurel Stokes                New World              1:02.38
  7 Jerika Hall                  Chosen Gen             1:02.42
Heat  3 Preliminaries
  1 Anderson Alexandria          Firestarters             55.08Q
  2 Krya Sullivan                Royal Knights            56.30q
  3 Chanelle Curry               Velocity                 56.45q
  4 Brittney Banks               River City Elite         57.69
  5 Krishna Curry                Nashville Il             57.79
  6 Vanetta Randle               Christian Cruise         59.04
  7 Allison Hartnett             Flyers                 1:02.10
Heat  4 Preliminaries
  1 Dominique Blake              Truman New Y             55.54Q
  2 Lizzie Harris                Miami NW Express         56.98
  3 Olinka Crusoe                Unattached               57.12
  4 Trumesa Banks                Smrr                     57.79
  5 Loraine King                 Imani Track Club         57.87
  6 Quawandis Grubbs             Florida Elite            59.14
  7 Lindsay Poole                Scaa                     59.98
Heat  5 Preliminaries
  1 Shauntel Elcock              FW Express               54.35Q
  2 Brandi Cross                 Visions TC               54.58q
  3 Tracey Stewart               3M Track Club            57.21
  4 Joy Henry                    Metro Eagles             57.26
  5 Chauncey David-Jacobs        Track San Franci         57.75
  6 Alexandrea Cunningham        Detroit Chee             58.93
  7 Orriana Rackley              KC Elite               1:00.52

1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 4:25.57  1984        Suzy Favor
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Lisa Klein                   Delaware Diamond       4:49.77Q
  2 Ashley Schnell               Flyers                 4:51.41Q
  3 Allie Abdouch                Flyers                 4:52.12Q
  4 Lauren Eck                   Kansas Flyers          4:53.04Q
  5 Jessica Nichols              St. Chas. Strid.       5:02.40q
  6 Jessica Nichols              Mt Pleasant            5:17.86
  7 Alison Richardson            NO Comets              5:19.27
  8 Rosetta Haaker               Abq Athletics          5:19.77
  9 Scotland Strain              New World              5:22.80
 10 Chaquata Russell             Continental            5:24.58
 11 Jayde James                  Unattached             5:25.97
 12 Jessica Collins              High Steppers          5:30.11
 13 Alex Greco                   Los Gatos Athlet       5:33.09
 14 Janisha White                Southern Eagles        5:42.59
Heat  2 Preliminaries
  1 Sequoia McKinney             Unattached             4:45.00Q
  2 Kristi Ensminger             Music City T           4:45.58Q
  3 Rolanda Bell                 Metro Eagles           4:47.23Q
  4 Kelly Sampson                Detroit Chee           4:47.78Q
  5 Merideth Snow                Flyers                 4:51.42q
  6 Caprice Bradshaw             Alex Van Dyke TC       5:11.03q
  7 Rachel Guthridge             Tcx Track Club         5:13.41q
  8 Jenna McCarthy               Northwest              5:13.94
  9 Meaghan Ryan                 Havasu                 5:20.74
 10 Paola Reategul               Run for the Star       5:25.86
 11 Chenel McFadden              Durham Striders        5:28.05
 12 Brianne Nichols              Kankakee               5:34.88
 13 Carrie Sullivan              Lone Star TC           5:37.55

400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 58.84  2001        Talia Stewart
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Deandra Doyley               Platinum TC            1:02.50Q
  2 Taylor Sefranka              FW Express             1:03.89q
  3 Jen Anderson                 Chautauqua Strid       1:05.86
  4 Tierra Ward                  3M Track Club          1:06.90
  5 Cecilly Carroll              Unattached             1:09.40
  6 Keva Ramsay                  New York Sta           1:09.47
  7 Ashley Maynard               LV Lightning           1:10.87
Heat  2 Preliminaries
  1 Marrissa Harris              Memphis Hurd           1:02.73Q
  2 Nikita Eades                 Track Denver           1:04.64q
  3 Tiffany Ofili                Detroit Chee           1:04.77
  4 Nolinda Garner               North Alabama Tr       1:05.33
  5 Mekdes Johnson               Hurricane              1:12.78
  6 Aresha Mackey                3M Track Club          1:12.82
Heat  3 Preliminaries
  1 Nicole Leach                 Unattached             1:01.32Q
  2 Monique Liefert              PS Vegas Flyers        1:06.43
  3 Jordan Heggie                Texas Mustangs         1:06.56
  4 Alison Gamache               Unattached             1:07.39
  5 Ahmie Falk                   Chautauqua Strid       1:07.87
  6 Krista Perkins               KC Elite               1:15.63
 -- Jerika Hall                  Chosen Gen                  DQ
Heat  4 Preliminaries
  1 Nene Kamate                  NY Novas               1:03.90Q
  2 Camelia Morman               Durham Striders        1:04.38q
  3 Chantee Matthews             Northwest              1:10.18
  4 Brittany Chenoweth           Flames                 1:10.21
  5 Ashley Keaschall             Sauk Valley Smok       1:12.29
  6 Sharay Butler                Dallas Track           1:14.39
Heat  5 Preliminaries
  1 Lizzie Harris                Miami NW Express       1:04.95Q
  2 Valerie Peterson             Track San Franci       1:05.59
  3 Lauren Lindaman              Westside               1:06.71
  4 Carla Ballard                Quicksilver            1:06.96
  5 Patricia Anyanwu             Hbtc                   1:07.11
  6 Katie Cartwright             AZ Cheetahs            1:09.74

100 Meter Dash Young Women
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 11.10  1980        Michelle Glover
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Latonia Wilson               Future                   12.06Q
  2 Kamilah Salaam               Unattached               12.11q
  3 Yendy Gilchrist              Metro Eagles             12.14
  4 Jannea Bridgeford            United Stars             12.18
  5 Sherlenia Green              N Shor Breez             12.23
  6 Christina Grove              Gina's Tbirds            12.49
  7 Carol Rodriguez              West Valley Eagl         12.62
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Lisa Wilson                  Dallas Gold              11.90Q
  2 Tiara Armstrong              Northwest                12.16
  3 Cortney Emmons               So CA Cheetahs-W         12.26
  4 Angelique Smith              Mission Valley T         12.31
  5 Lakeesha Burnett             FW Express               12.37
  6 Andrea Rosemond              Track Houston            12.49
  7 Stephanie Williams           Flyers                   12.85
  8 Shatrease Burt               Cedar Valley             13.16
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.2
  1 Jasmine Baldwin              So CA Cheetahs-W         11.85Q
  2 Miaie Williams               City of Atla             11.96q
  3 Rachel Foster                Texas Mustangs           12.11
  4 Laketta Pool                 Blues                    12.20
  5 LaDrea Dortch                Wny Jets                 12.43
  6 Ramona Agee                  Lv's Cheetah             12.56
  7 Ashley Smith                 Unat IN                  12.60
  8 Denecia Gardener             Queens Sprin             12.62
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Cleo Tyson                   Texas Mustangs           11.73Q
  2 LaKecia Ealey                City of Atla             12.03q
  3 Carita Cole                  Unattached               12.21
  4 Dominique McDonald           KC Elite                 12.31
  5 Marnyka Honeycutt            Unattached               12.37
  6 Tiffany McDonald             Rising Sun               12.37
  7 Veronica Walker              Cheetah Storm TC         12.52
  8 Venus Washington             Silver Springs S         12.82
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 La Tonya Loche               Twin City                11.73Q
  2 Deanna Goodwin               Alex Van Dyke TC         12.24
  3 Courtney Patterson           Fay Flyers               12.25
  4 Shantia Moss                 Ft.Lauderdale TC         12.29
  5 Dominique Lamb               AZ Cheetahs              12.54
  6 Danielle Eichelberger        Lightspeed Track         12.71
  7 Stephanie Hardin             Scaa                     12.83
  8 Pavi'Elle James              Miami NW Express         12.89

400 Meter Dash Young Women
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 51.31  2000        Monique Henderson
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Lauren Austin                Young Achievers          54.19Q
  2 Tiffany Abney                United Stars             54.90q
  3 Nikeshia Brown               Metro Eagles             55.10q
  4 Brittany Banks               Road Runners             56.51
  5 Jocelyn Williams             Florida Elite            57.13
  6 Willette Miller              E. Orange Dragon         58.27
  7 Alisha McClung               Mercury San Dieg         58.99
Heat  2 Preliminaries
  1 Jennifer Hunt                Dallas Gold              55.30Q
  2 Jeavon Benjamin              Metro Eagles             55.80
  3 Shanon Beelendorf            Sauk Valley Smok         55.81
  4 Kalimah Muhammad             Track Denver             57.89
  5 Dominique Lamb               AZ Cheetahs              58.15
  6 Carmen Dennis                Alex Van Dyke TC         59.59
Heat  3 Preliminaries
  1 Ginou Etienne                N Miami Beach Pk         54.53Q
  2 Faraign Giles                Virginia Beach P         55.06q
  3 LaToya Hardy                 Usa Stars                56.10
  4 Ashlee Kidd                  Fast Forward TC          57.65
  5 Simone Thomas                United Stars             58.24
  6 Quanette Beard               Nashville Il           1:00.37
  7 Jayna Tangen                 Unattached             1:02.85
Heat  4 Preliminaries
  1 Shequita Draper              City of Atla             55.84Q
  2 Sade Nero                    N Miami Beach Pk         56.66
  3 Kavina Hall                  Alex Van Dyke TC         57.00
  4 Brittney Bullocks            Zephyrs                  57.90
  5 Paris Mandy                  Jets                     59.58
  6 Caprice Church               Metro Eagles             59.80
  7 Alyse White                  Detroit Chee           1:01.72
Heat  5 Preliminaries
  1 Katie Baker                  Houston Heat             54.87Q
  2 Latonia Wilson               Future                   55.20
  3 Briana Lynn                  Anglc Flyers             56.57
  4 Portia Baker                 Pacesetters              57.26
  5 Rena Napolean                Joe Gentry Troop       1:00.38
  6 Micaela Mayer                Detroit Chee           1:01.00
  7 Kaitlyn Marsolek             Lumberjack             1:01.59

1500 Meter Run Young Women
================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 4:26.39  1981        Cecilia Hopp
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Lashun Dix                   Jaguar Track           4:49.98Q
  2 Willette Miller              E. Orange Dragon       4:52.26Q
  3 Nettie Holcomb               Continental            4:53.78Q
  4 Monique Ortega               Flames                 4:54.65Q
  5 Crystal Anyanwu              Hbtc                   5:07.93q
  6 Jayna Tangen                 Unattached             5:08.50
  7 Terrica Hamilton             BR TC                  5:08.57
  8 Jayme Hoffman                Unattached             5:10.62
  9 Krystle Clement              Wings                  5:17.57
 10 Lindsey Rappleyea            Unattached             5:19.37
 11 Emily Perkins                13-North Pennisu       5:20.01
 12 Ariel Hopewell               11-Team Idaho          5:20.29
 13 Latasha Chatman              Zephyrs                5:25.58
 14 Jazzii Echols                Anglc Flyers           5:46.36
Heat  2 Preliminaries
  1 Vanessa Hernandez            Tucson Elite           4:44.90Q
  2 Katheryn Dennison            Music City T           4:51.60Q
  3 Leslie Luna                  Albuquerque TC         4:55.08Q
  4 Kym Bennett                  Flyers                 4:57.37Q
  5 Amber Reber                  Unattached             4:59.94q
  6 Jenn Skiba                   Falmouth Athleti       5:00.49q
  7 Carley Horkman               Kansas Flyers          5:01.49q
  8 Addie Bracy                  Pacesetters            5:08.62
  9 Enya Spence                  Delaware Diamond       5:12.95
 10 Melissa Ferry                West Chester TC        5:18.43
 11 Rachel Johnson               Lone Star TC           5:20.02
 12 Katie Horne                  Detroit Chee           5:23.25
 13 Michelle King                Sauk Valley Smok       5:28.29
 14 Julianna Johnson             Twin City TC           5:54.44

400 Meter Hurdles Young Women
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 57.94  2001        Tiffany Ross
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Erica Foushee                Carolina Eagles        1:04.61Q
  2 Asaki Carr                   Royal Knights          1:05.24
  3 Nikita Sanders               Blues                  1:07.10
  4 Toni Aluko                   Hbtc                   1:07.85
  5 Erika Russ                   Magic City Runne       1:07.98
  6 Ryanne Weaver                Northwest              1:10.38
  7 Andranicka Hunter-Fomby      Prr                    1:14.56
Heat  2 Preliminaries
  1 Siera Hill                   Quicksilver            1:00.97Q
  2 Rachel Easley                Dallas Gold            1:02.34q
  3 Jennifer Ogbuehi             New World              1:02.44q
  4 Janiece Gatson               KC Elite               1:02.93q
  5 Brittney Boston              Twin City TC           1:07.05
  6 Roshawnda Brown              Rising Sun             1:08.91
  7 Claudia Paisley              Stockton Paltc         1:12.37
Heat  3 Preliminaries
  1 Leah Kincaid                 Springfield            1:02.62Q
  2 Ashley Hawkins               Unattached             1:02.95
  3 Dhayhan Gooding              NY Novas               1:03.14
  4 Kamilah Salaam               Unattached             1:06.15
  5 Kate Dawson                  Unattached             1:06.16
  6 Jazmine Morrow               Jaguars                1:13.80
Heat  4 Preliminaries
  1 Whitney Crayton              Texas Mustangs         1:02.37Q
  2 Lamisha Hines                N Shor Breez           1:03.39
  3 Courtney Golston             Prt City               1:04.23
  4 Kaitie Johnson               Unattached             1:04.31
  5 taneika foster               Natchez TC             1:07.14
  6 Johanna Avilez               AZ Heat                1:09.69
  7 Tiffany Morton               Joe Gentry Troop       1:11.22
Heat  5 Preliminaries
  1 Lauren Tillman               Georgia Elite          1:02.65Q
  2 Erin Fogarty                 Flyers                 1:04.17
  3 Etienne Chaplin              Firestarters           1:04.93
  4 Christa Hutchinson           Falmouth Athleti       1:05.02
  5 Loreal Smith                 Young Achievers        1:05.37
  6 Ashley Patin                 Unattached             1:09.46

100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 12.73  1991        Richard Washington
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.4
  1 Ranell Hall                  Miami Metro-Dade         12.90Q
  2 Carlysle Garrick             Castro Valley TC         13.64q
  3 Traihvaughn Campbelll-Pr     BR Roadrunners           13.73
  4 Breshad Perriman             Lauderdale Lakes         13.82
  5 Tevin Williams               Mercury San Dieg         14.38
  6 John Nelson                  FW Express               14.41
  7 Joshua Dunston               Junior Striders          14.54
  8 Andrew Lubash                Beaverton TC             14.83
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Deandre' Washington          Usa Stars                13.59Q
  2 Jared Baker                  So Calif Running         13.78
  3 Angelo Gardner               Franklin Track C         13.83
  4 Jordan McLamb                DoRight                  14.05
  5 Jarett Wesley                Unattached               14.25
  6 Zecharia McLaurin            In City Step             14.27
  7 Douglass Jamison             Arizona                  14.41
  8 Brandin Bryant               Jaguars                  15.03
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Cedric Roberson, II          Just In Time             13.46Q
  2 Bryce Cheek                  Unattached               13.47q
  3 Darryl Brown                 Miami Metro-Dade         13.72
  4 Robert Jackson               Idabel                   13.77
  5 Darrell Britton              Providence Cobra         14.29
  6 Tyrone Thorpe                Durham Striders          14.47
  7 Addison Clopton              Jubilee Track Cl         14.64
  8 Iman Johnson                 Silver Springs S         14.70
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Laijon White                 Rising Stars             13.22Q
  2 Anthony Smith                High Steppers            13.62q
  3 Miles Bush                   Nadia                    13.66q
  4 Keenen Adams                 Mprd                     14.00
  5 Haran Piggee                 Stockton Paltc           14.04
  6 RaShaun Jones                Indy Cheetah's           14.36
  7 John-Tony Foster             Twin City                14.39
  8 Cleo Miller                  Bengals                  14.65

400 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 58.76  1989        Obea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Vaughn Davis                 Hurricane              1:04.75Q
  2 Claytin Lewis                Carolina Eagles        1:06.37
  3 Tyree Squires                White Lightn           1:07.02
  4 Demetri Jackson              Mustangs Track C       1:07.62
  5 Steven Robinson              Young Achievers        1:10.19
  6 Anthony Yarborough           Sauk Valley Smok       1:10.54
  7 Kevin Collins                New World              1:12.82
Heat  2 Preliminaries
  1 Leo Simmons                  Miami Metro-Dade       1:02.16Q
  2 Victor Simmons               Striders               1:03.06q
  3 Jeremy Brady                 Just In Time           1:03.34q
  4 Andrew Lubash                Beaverton TC           1:07.29
  5 Imaj Christiansen            13-Eastside TC         1:08.02
  6 Paul Hoebelheinrich          Lytc                   1:09.34
  7 Jakob Trancoso               Sauk Valley Smok       1:14.40
Heat  3 Preliminaries
  1 William Stovall              Just In Time           1:02.65Q
  2 Myer Krah                    Durham Striders        1:04.93q
  3 Terrance Bridgers            Morris Estate          1:06.59
  4 Desmond Bell                 BR Roadrunners         1:08.11
  5 Girard Jenkins               Dpal Falcon            1:10.60
  6 Adonis Dussett               Road Runners           1:13.63
  7 Brandon Brooks               Hall's Express         1:15.80
Heat  4 Preliminaries
  1 Paul Turner                  Twin City              1:02.42Q
  2 Warren Edmondson             In City Step           1:05.15
  3 Jywayne Allen                Ardmore TC             1:05.51
  4 Daymond Gardner              Just In Time           1:06.10
  5 Trago Cox                    Stallions              1:07.43
  6 Larry Roberts                Speed City Track       1:08.36
Heat  5 Preliminaries
  1 Victor Blackwell             Team of Purp           1:04.39Q
  2 Jason Griffin                Nashville Il           1:06.79
  3 Andrew Hunte                 Classic Track Cl       1:07.43
  4 Bryson Atkins                DoRight                1:07.48
  5 Kenyon Gordon                Ardmore TC             1:07.90
  6 Curtis Witherspoon           Morris Estate          1:09.20

100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 11.70  1998        Michael Grant
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.6
  1 Mason Hayes                  Dallas Flash             12.75Q
  2 Terrence Mitchell            Running Tiger            12.86
  3 Maurice Norman               Lincoln Heights          13.06
  4 Joshua Harris                A.W. Brown               13.14
  5 Brian Maley                  Ithaca United            13.44
  6 Adarian Davis                Tulsa Expres             13.68
  7 Andre Venner                 Salvation ArmyHF         14.03
Heat  2 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Kenneth Gilstrap             Unattached               12.46Q
  2 Stephen Hill                 Boys & Girls             12.48q
  3 Maurice Brown                Glenarm                  12.75
  4 Julian Parker                BR YMCA                  13.18
  5 Dominique Evans              SC Striders              13.24
  6 Quinton Crawford             Nashville Il             13.54
  7 Kendall Anderson             Jaguars                  13.79
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Michael Garrick              Castro Valley TC         12.71Q
  2 Christian Johnson            Usda                     12.75
  3 Anthony Riggins              B# Sharp                 12.80
  4 Andre Boatman                River City               12.80
  5 Steven Daniels               Tulsa Flyers             13.20
  6 Anthony Nettles              Dpal Falcon              13.34
  7 Isaac Obrigewitch            Unattached               14.11
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Elliot Brooks                Florida Elite            12.33Q
  2 Corey Knight                 Nwtc                     12.57q
  3 Markus Wheaton               DoRight                  12.73q
  4 Bryant Giles                 Jaguars                  12.85
  5 Marcus Harewood              Una Pna                  13.00
  6 Nycole Griffin               In City Step             13.48
  7 DaVon Pitts                  Lincoln Heights          13.64
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 Larry Farlow                 Miami Metro-Dade         12.84Q
  2 Dominic Burden               Mprd                     12.85
  3 Demetrius Wilson             Rising Sun               13.06
  4 Tony Drake                   Pleaseant Grove          13.12
  5 Christian Thomas             Willis Athletic          13.48
  6 Trey Shoate III              Tulsa Expres             13.54

400 Meter Dash Midget Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 53.06  1991        Obea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Kenneth Gilstrap             Unattached               56.96Q
  2 Marcus Davis                 Texas Storm              57.33q
  3 Anthony Williams             Speed City Track         57.89
  4 Julian Parker                BR YMCA                  59.11
  5 Elijah Rollock               Metro Eagles           1:03.01
  6 Ethan Mark                   Diablo Valley TC       1:07.22
  7 Cole Parrott                 Nashville Il           1:10.58
Heat  2 Preliminaries
  1 Stephen Hill                 Boys & Girls             57.55Q
  2 Sadiki White                 Supersonics              58.41
  3 Austin Joshua                Speed City Track         58.64
  4 Steven Daniels               Tulsa Flyers           1:01.95
  5 Joshua Mance                 Free Spirit            1:02.55
  6 Sean McGary                  Jaguars                1:02.62
Heat  3 Preliminaries
  1 Markus Wheaton               DoRight                  57.10Q
  2 Antonio Reynolds             Young Achievers          57.38q
  3 Marcus White                 Jax Pal                  59.33
  4 Christopher Pokorny          Fwtc                   1:01.92
  5 Shaun Thomas                 Wilmington T.C.        1:01.95
  6 Elliott Barney               Bombers                1:04.42
 -- Narvie Noble                 In City Step                DQ
Heat  4 Preliminaries
  1 Justin Chambers              Titans                   57.78Q
  2 Jared Pickett                Wings                    59.54
  3 Jeremy Blair                 Hbtc                   1:00.64
  4 Dante Holland                Swift Perfor           1:01.95
  5 Bryson Lillard               Nashville Il           1:02.01
  6 Mikeal Devenshire            Tulsa Flyers           1:05.53
 -- Nathan Mathabane             DareTo Dream                DQ
Heat  5 Preliminaries
  1 Bobby Bassett                Texas Storm              55.91Q
  2 Jamal Miles                  Rising Sun               55.94q
  3 Mikio Island                 Valley United            57.82
  4 Darnell Brown                NY Novas               1:01.00
  5 Terrance Brockman            Glenarm                1:02.18
  6 Adar Davis                   Tulsa Expres           1:03.52
  7 Wayne Simon                  Zephyrs                1:05.77

100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 10.94  2000        Michael Grant
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Carlos Proctor               Richmond Highste         11.40Q
  2 Darius Marshall              Baldwin Coun             11.56
  3 Jase Dean                    Lizards                  11.66
  4 Terrence Holt                Wilma Rudolp             11.82
  5 Ramon Judkins                So Calif Running         11.85
  6 Terrell Burnett              Unattached               11.98
  7 Cortez Jones                 Dpal Falcon              12.12
  8 Eric Williams                13-Eastside TC           12.12
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.4
  1 Chris Miles                  Boys & Girls             11.39Q
  2 Marcus Postell               Florida Elite            11.46q
  3 Mikhail Barton               AZ Cheetahs              11.54q
  4 Chantz Stevenson             Road Runners             11.66
  5 Jason Wright                 Jaguars                  11.86
  6 Melvin McBride               N Shor Breez             12.31
  7 Steven Jackson               AZ Cheetahs              12.70
  8 Brandon Simpson              Warren Striders          12.87
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Antonio Norvell              Portsmouth Patr          11.32Q
  2 DeMondre Ward                Unattached               11.64
  3 Brandan Hutchinson           Lightning Bolts          11.73
  4 Michael Grant                Ft.Lauderdale TC         11.80
  5 Aris Richbung                Warren Striders          12.06
  6 Michael Richardson           Faith Track              12.10
  7 Christopher Rainey           Royal Knights            12.24
  8 Billy Zaccardelli            Unified in Flt           12.41
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 David Wade                   Imani Track Club         11.49Q
  2 Yannick Blake                Hallmark                 11.59
  3 Embry Peeples                Florida Elite            11.72
  4 Deione Lathem                Blue Wave                11.86
  5 Luther Eta                   Southern Eagles          11.93
  6 Richard Brown                13-Rainier Beach         11.98
  7 Bryan Collins                Westside                 12.00
  8 Brandon Ford                 AZ Striders              12.03
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Isaiah Green                 So Calif Running         11.14Q
  2 Michael Davis                FW Wildcats              11.56q
  3 Gordon Warner                Miami Metro-Dade         11.59
  4 Nathaniel Hammond            KC Elite                 11.77
  5 Soloman Webster              Speed City Track         11.98
  6 John Bernard                 River City               12.03
  7 Tony Logan                   Franklin Track C         12.18
  8 Da'Shaen Kirkland            Mystic Runne             12.32

400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 47.16  1993        Obea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Christopher Davis            Unattached               51.14Q
  2 Brandon Gibson               Mprd                     52.65
  3 Jase Dean                    Lizards                  53.10
  4 Kerry Taylor                 AZ Striders              53.93
  5 Bryan Collins                Westside                 54.30
  6 Victor Floyd                 Florida Elite            54.35
  7 Tariq DeVore                 Queens Sprin             58.13
 -- Jeremy Wesley                Hallmark                    DQ
Heat  2 Preliminaries
  1 Charles Dunston              10 Red Wing              51.09Q
  2 Casey Dabney                 Stealth                  51.50q
  3 Arteze Spicer                Gazelle                  51.71
  4 Quincy Turner                Ardmore TC               51.96
  5 Gabriel Simmons              Florida Elite            51.96
  6 Eric Williams                13-Eastside TC           55.37
  7 Brian Rutledge               Gina's Tbirds            56.26
Heat  3 Preliminaries
  1 Bryshon Nellum               So Calif Running         49.67Q
  2 Trey Charles                 First Light              50.96q
  3 Scotty Gibson                Road Runners             51.93
  4 Peter DeBois                 Cool Running             52.81
  5 Ory Arnold                   Logan Flyers             55.02
  6 Justin Covington             Kankakee               1:01.31
Heat  4 Preliminaries
  1 Gordon Warner                Miami Metro-Dade         50.89Q
  2 DeMondre Ward                Unattached               51.94
  3 Aric Williams                Livermore Harrie         52.51
  4 Bernard Spivey               Mprd                     52.82
  5 Derek Evans                  SC Striders              53.48
  6 Aris Richbung                Warren Striders          54.18
  7 John Bernard                 River City               55.96
Heat  5 Preliminaries
  1 Troy Woolfolk                Track Houston            51.11Q
  2 Deon Barner                  Miami NW Express         51.15q
  3 Romie Blaylock               Cedar Hill Speed         53.31
  4 Alexander Nunley             Penn Hills               55.63
  5 Taquan Daniels               Metro Eagles             56.27
  6 Jonathan Sam                 New Jersey S             57.23
  7 Ralph Matthews               Gems-Elite             1:00.23

1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 4:04.72  1983        Jason Lienau
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Nectaly Barbosa              Unat IN                4:13.87Q
  2 Jason Apwah                  Green Streakers        4:23.37Q
  3 Jonathan Chu                 Classics               4:26.58Q
  4 Peter Falcon                 Flyers                 4:27.97Q
  5 Greg Riccomini               Kern Firefighter       4:28.36q
  6 Brandon Harris               Miami NW Express       4:30.51q
  7 Jason Flores                 Tall City Christ       4:31.97
  8 Cameron Shirley              Dpal Falcon            4:32.91
  9 Joshua Pantoja               Texas Storm            4:41.22
 10 Jesus Batista                Doolin Express         4:47.13
 11 Eric Gregory                 Delaware Diamond       4:47.21
 12 Justin Kendrick              Ind Track Club         4:47.25
 13 Patrick Casey                Unattached             4:56.72
 14 Stephan Smith                Unified in Flt         5:00.38
 15 Keivonte Newbell             Nashville Il           5:04.37
Heat  2 Preliminaries
  1 James Gamboa                 Unattached             4:19.43Q
  2 Blake Shaw                   NW  Flyers             4:19.61Q
  3 Wesley Walker                Life Sports            4:21.57Q
  4 Ben Bramhall                 Unattached             4:23.37Q
  5 Marcelis Lynch               Distance Hea           4:23.95q
  6 Sam Wotipka                  In City Step           4:26.01q
  7 Matthew Petrillo             Los Gatos Athlet       4:30.82
  8 Scott Gillespie              KC Flyers              4:45.73
  9 David Willis                 LA Express             4:46.06
 10 Jose Arrapalo                Miami Metro-Dade       4:49.70
 11 Brandon Steward              Hattiesburg            4:55.40
 12 Ian Mitchell                 Unattached             5:01.14
 13 Michael Andreson             Warren Striders        5:11.13

200 Meter Hurdles Youth Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 24.83  1995        Chris Hickman
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Johnny Dutch                 Junior Striders          24.98Q
  2 Corbin Sweat                 Black Tiger Trac         27.70
  3 Richard Demby                Unattached               27.88
  4 D J Looft                    Unattached               28.48
  5 Allante Battle               AZ Striders              29.07
  6 Micah Hatfield               Beaverton TC             30.24
  7 Clark Allen                  Lawrence Flyers          30.89
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 Terry Prentice               Unattached               26.69Q
  2 Ray Stewart                  3M Track Club            26.76q
  3 Oscar Spurlock               Unattached               27.37
  4 Justin Fields                Ardmore TC               27.57
  5 Ralph Matthews               Gems-Elite               28.27
  6 Christopher Castro           New Jersey S             29.17
  7 James Curry, II              Wilma Rudolp             31.64
Heat  3 Preliminaries   Wind: -2.4
  1 Timothy Bush                 High Steppers            26.95Q
  2 Anthony Wright               Imani Track Club         27.33
  3 Trevor (John) Habberstad     Valley United            28.34
  4 Michael Buford               Wilma Rudolp             29.01
  5 Jeremiah Smith               Buccaneers               29.07
  6 Eric Capell                  Cool Running             29.17
  7 Joseph Wooden                Willis Athletic          31.26
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.4
  1 Deon Barner                  Miami NW Express         25.81Q
  2 Nimrod Piggee                Stockton Paltc           26.66q
  3 Ashtyn Lamb                  AZ Cheetahs              26.93
  4 Chad Aguilar                 Crane                    26.97
  5 Niles Paul                   Unity Stars              27.06
  6 Will Swift                   Richmond Highste         28.97
  7 Jordan Giles                 Unattached               32.34
Heat  5 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Trey Charles                 First Light              25.03Q
  2 Malcolm Womack               Gatc                     26.78q
  3 Qahhar Davis                 Dpal Falcon              27.41
  4 Miles Leonard                New World                27.82
  5 Brantley Miller Stecher      Robin Hood               28.75
  6 Taylor Gardner               Gold Rush                30.84

100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 10.54  1987        Donald Marshall
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.2
  1 Orenthal Murdock             Tampa Trailblaze         10.90Q
  2 Willie Perry                 Western Piedmont         10.94q
  3 Stevie Warren                Florida Elite            11.13
  4 James Montgomery             Miller Track Clu         11.39
  5 Jermaine Artwell             Hempstead Pal            11.49
  6 Alexander Robinson           Hospitality              11.56
  7 James Massar                 Unattached               11.74
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 DJ Hord                      KC Elite                 10.83Q
  2 Albert Fullwood              River Cities             11.05q
  3 Nate Yorks                   Track Denver             11.08
  4 Chaisen Pettus               Hempstead Pal            11.16
  5 Jorrick Calvin               Gkd                      11.30
  6 Seth Berardinelli            Bozeman TC               11.81
  7 Eric Robertson               11-Team Idaho            12.13
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Woodny Turenne               Lauderhill               10.78Q
  2 Anthony Wiseman              Gttc                     11.01q
  3 Trey Harts                   LA Express               11.06
  4 Terry Jones                  Miami Metro-Dade         11.18
  5 Marcus Williams              Lightning Bolts          11.21
  6 Donnie Hill                  Friendship Flyer         11.34
  7 Cameron Craig                Unattached               11.48
  8 Davon Brown                  Hyper Speed Trac         11.61
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.9
  1 Keegan Herring               Rising Sun               11.00Q
  2 Whitney Prevost              Houston Heat             11.10
  3 Justin King                  Monroeville Area         11.13
  4 Charles Smith                Anglc Flyers             11.31
  5 Aaron Sprowl                 Unattached               11.38
  6 Kevin Dickson                Beaverton TC             11.42
  7 Brandon Rabb                 Unattached               11.52
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.3
  1 Brian Stroughter             Rising Sun               11.05Q
  2 Kalvin Flowers               Houston Heat             11.09
  3 Jabari Marshall              Quicksilver              11.20
  4 Garland West                 Lightspeed Track         11.23
  5 Mark Ilarina                 Ephesians Track          11.46
  6 Marquis Stephens             DM Youth                 11.55
  7 Brent Williams               Unified in Flt           11.63

400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 45.99  1995        Obea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Stanley Suber                Florida Elite            48.62Q
  2 Jackie Freeman               Southern Eagles          48.63q
  3 Timothy Edwards              City of Atla             49.67q
  4 Brian Rabb                   Unattached               50.07
  5 Brandon Spradley             Prt City                 51.12
  6 James Bock                   Unattached               51.81
  7 Brandon Hunt                 Rising Sun               52.24
Heat  2 Preliminaries
  1 Khaliff Featherstone         Morris Estate            49.21Q
  2 John Parks                   Hallmark                 49.65q
  3 Lukas Hulett                 Bellevue                 50.05
  4 Mychal Word                  River Cities             50.51
  5 Brian Beck                   Salem Track              50.99
  6 Stephen Robinson             Northwest                52.77
  7 Ambrose Ledesma              Central Valley R         53.76
  8 Gregory Williams             Rising Sun               54.43
Heat  3 Preliminaries
  1 Artrell Woods                Houston Heat             48.78Q
  2 Sean Wright                  Friendship Flyer         48.97q
  3 Frank Myles                  Lauderhill               50.18
  4 Thomas Funderburk            13warriors               50.49
  5 Eddie Stoudemire             Roosevelt Expres         50.52
  6 Matt Clark                   Ames Impact              52.05
  7 Jason Sullivan               Salvation ArmyHF         52.24
  8 Joe Zhu                      Illini Heat              54.09
Heat  4 Preliminaries
  1 Darnell Moreno               T J Striders             48.63Q
  2 Austin Whittington           Delaware Diamond         49.90
  3 Ellis Petties                Magic City Runne         50.76
  4 Peter Wolfram                Unattached               51.58
  5 Rodney Mims                  Gatc                     51.96
  6 Jerron Forte                 KC Elite                 52.11
  7 Robert Colvin                Miller Track Clu         53.36

1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 3:56.84  2000        Adam Perkins
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Cody Harper                  Albuquerque TC         4:05.22Q
  2 Ayalew Taye                  Unattached             4:05.42Q
  3 Daniel La Cava               Grapevine Gazell       4:05.97Q
  4 Chris Anderson               Teeva Track            4:06.10Q
  5 Brett Campfield              TV Time Mach           4:06.28q
  6 Justin Davis                 Jax Pal                4:14.63q
  7 Karjuan Williams             NO Comets              4:16.95
  8 Marlon Patterson             Miller Track Clu       4:19.43
  9 James Russel Taylor          Unattached             4:20.81
 10 Andrew Stover                Houston Heat           4:22.63
 11 Gideon Casto                 Capital City Str       4:26.26
 12 Spencer Martin               Kansas Flyers          4:28.28
 13 Taijuan Talbot               Quicksilver            4:40.68
Heat  2 Preliminaries
  1 Travis Prejean               Chautauqua Strid       4:10.26Q
  2 Bryon Scotland               Spt Nwk Ben            4:10.72Q
  3 William Smith IV             Grapevine Gazell       4:11.34Q
  4 Nick Garcia                  Emporia TC             4:11.82Q
  5 David Conerly                Hattiesburg            4:14.82q
  6 Brandon Tucker               Dpal Falcon            4:15.72q
  7 James Robinson               Flyers                 4:17.22
  8 Matthew Swift-Kraemer        AZ Striders            4:19.64
  9 Garrett Smith                13-Eastside TC         4:21.23
 10 Ryan Sanders                 Jax Pal                4:22.52
 11 Alexis Torre                 Fay Flyers             4:24.25
 12 Eliot Wright                 Jax Pal                4:26.26
 13 Che Ballenger                Speed Zone TC          4:28.49
 14 Beau Rogers                  Santa Cruz Track       4:35.97

400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 51.71  1996        Bayano Kamani
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Jake Hanson                  Una Pna                  56.45Q
  2 Mark Holmes                  Mprd                     56.80q
  3 Bryan Blue                   DeSoto RR                57.21q
  4 Alexander Henson             Penn Hills               59.55
  5 Terry Robinson, Jr.          Royal Knights          1:00.46
  6 Anthony Burris               KC Elite               1:04.65
  7 Alan Dunson                  Flying Js              1:04.88
Heat  2 Preliminaries
  1 Kevin Craddock               Alex Van Dyke TC         55.27Q
  2 Chris Titsworth              AZ Puma                  57.52
  3 David Barnhill               Jax Pal                  57.57
  4 Keyon Kemp                   Miami NW Express       1:00.48
  5 Chris Jones                  Orofino T&F            1:00.57
  6 Justin Jeffries-Bolton       Cordova TC             1:02.48
  7 Stacey Fuller, Jr.           Dallas Mustangs        1:03.35
  8 Elbert Mock                  Miller Track Clu       1:06.15
Heat  3 Preliminaries
  1 Kaiser Wade                  NE ShootingStars         55.12Q
  2 Dennis Martin                Quick Striders           55.47q
  3 Gary II Sumpter              Swift Perfor             55.49q
  4 Patrick Smith                Casa                     59.03
  5 Terence Lunser               Wny Jets                 59.10
  6 Mark-Anthony Gilbert         Hempstead Pal          1:02.04
  7 David Klech                  San Francisco Se       1:04.28
  8 Brock Spandl                 AT                     1:05.25
Heat  4 Preliminaries
  1 Matthias Frazier             High Steppers            57.57Q
  2 Lacy Flintall                Durham Striders          58.92
  3 Troy Taylor                  New Horizon              59.73
  4 Kevin MacLeod                Greater Springfi       1:01.50
  5 Alex Price                   PS Vegas Flyers        1:01.99
  6 Peter Camacho                Willming Flyers        1:02.78
  7 Phillip McMillian            Mprd                   1:04.19

100 Meter Dash Young Men
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 10.30  1987        Quincy Watts
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: +0.0
  1 Jamaal Charles               Unattached               10.69Q
  2 Jay Cooper                   Jenks Americ             10.80q
  3 Darryl Proctor               Bellevue                 10.84
  4 John West                    Track Denver             10.85
  5 Dennis Boone                 Norfolk Real Dea         10.90
  6 Chris Fulton                 KC Elite                 10.93
  7 Dane Endly                   Lightspeed Track         10.96
  8 Tyreese Andrews              Bombers                  11.11
Heat  2 Preliminaries   Wind: +0.0
  1 Jason Craig                  Northwest                10.69Q
  2 Damond Berry                 KC Elite                 10.84
  3 Michael Cooley               Prt City                 10.86
  4 Jason Richardson             Unattached               10.90
  5 Brian Woods                  Lightspeed Track         11.07
  6 Robert Amedee                Road Runners             11.12
  7 Bobby Crear                  11-Team Idaho            11.40
  8 Cody Henning                 Bozeman TC               11.59
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.3
  1 Wopamo Osaisai               Classic Track Cl         10.67Q
  2 Chris Taylor                 Texas Mustangs           10.83
  3 Reuben Jones                 Charlottesville          10.95
  4 Byron Walker                 KC Elite                 11.07
  5 Nate Davidson                Sauk Valley Smok         11.08
  6 Everette White               Unat IN                  11.20
  7 Peter Kisicki                Flyers                   11.42
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.4
  1 Neksy Metelus                Boynton Beach            10.71Q
  2 Adrian Petersen              Texas Mustangs           10.77q
  3 Chancellor Young             13-Seatown Expre         10.95
  4 Kevin Thompson               Unattached               11.07
  5 Stephen Cherry               CtTrackClub              11.11
  6 Brendan Lamboy               Providence Cobra         11.32
 -- Shaton Palmer                Junior Striders            DNF
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.2
  1 Cedric Harris                Port Arthur TC           10.70Q
  2 AJ Beaudry                   KC Elite                 10.80q
  3 Rashaad Nunnally             Alex Van Dyke TC         10.92
  4 Qunicy Edwards               Gina's Tbirds            10.94
  5 Kesonn Lee                   FW Express               11.04
  6 Ben Karl                     Speed Inc                11.17
  7 Akeem Hardnett               Quicksilver              11.37

400 Meter Dash Young Men
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 45.58  1996        Obea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Jeremy Burton                New Horizon              47.10Q
  2 Bobby Young                  Providence Cobra         47.30q
  3 Deshawn Cunningham           Stallions                47.94q
  4 Davon Johnson                FL City Parks            48.23
  5 Omari Hinkson                Imani Track Club         49.25
  6 Devin Moore                  Indiana Storm            50.56
  7 Dorseth Thomas               Bellevue                 51.03
Heat  2 Preliminaries
  1 David Dickens                New Horizon              47.69Q
  2 Dominic Milton               Wings                    48.58
  3 Eric Bream                   Unattached               49.17
  4 Jeremy Brower                Tucson Elite             50.06
  5 Gregory Gabriel              N Miami Beach Pk         50.47
  6 Michael Tolle                Raptors                  52.26
  7 Roger Anderson               Phila. Panthers          55.52
Heat  3 Preliminaries
  1 Marquis Andrews              Mercury Trac             47.73Q
  2 Jamil Hubbard                Boys & Girls             48.85
  3 Eric Taylor Jr               Kern Firefighter         49.16
  4 Bruce Davis                  Mprd                     49.73
  5 Donald Rue                   Speed Zone TC            49.99
  6 A J Lawton                   Flyers                   50.34
Heat  4 Preliminaries
  1 Elzie Coleman                Newburgh Eli             47.31Q
  2 Miles Smith                  Royal Knights            48.37
  3 Cedric Goodman               New Horizon              49.42
  4 Stevin Woody                 Phila. Panthers          49.78
  5 Kyle Rose                    Kankakee                 49.90
  6 Emon Williams                Miller Track Clu         50.56
  7 Jason Neighbors              KC Flyers                51.36
Heat  5 Preliminaries
  1 Bernard Middleton            Florida Heat             47.23Q
  2 DelJuan Lee                  Hallmark                 47.99q
  3 Sephen James                 S Broward TC             49.26
  4 Victor Okocha                Scaa                     49.31
  5 Tyreese Andrews              Bombers                  50.58
  6 Evan Hawker                  11-Team Idaho            52.05

1500 Meter Run Young Men
================================================================
12 Advance:  Top 4 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 3:51.21  1985        John Quade
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 David Ryan                   Havasu                 4:04.62Q
  2 Levi Fox                     Miami Valley           4:05.81Q
  3 Brian Fussell                Ctc                    4:06.01Q
  4 Andre Fearon                 Spt Nwk Ben            4:07.50Q
  5 Eric Comisky                 Dpal Falcon            4:10.80
  6 Timothy Harris               Miami NW Express       4:11.44
  7 Adam Rodriguez               Sauk Valley Smok       4:15.54
  8 Juan Ortega                  Big Red Express        4:16.96
  9 James Islas                  Flight Int'l           4:19.14
 10 Eder Tostado                 Santa Cruz Track       4:22.22
 11 Darren Brown                 Carolina Eagles        4:22.54
 12 Joshua Fields                LA Express             4:23.15
 13 Jonathan Lea                 OlympicRegTC           4:32.35
 14 Dionte Shepard               Unattached             4:37.00
 15 Samuel Gaye                  Providence Cobra       4:38.84
 -- Marc Urdaneta                Run for the Star           DNF
Heat  2 Preliminaries
  1 Derrick Robbins              Norfolk Real Dea       4:05.36Q
  2 Andy Forma                   Unattached             4:05.45Q
  3 Marcus Jammer                Texas Mustangs         4:05.99Q
  4 Marcus Mayes                 Okc Sprinter           4:06.26Q
  5 Kel Bond                     Sauk Valley Smok       4:06.57q
  6 Casey Dinger                 Unattached             4:07.12q
  7 Brian Griffith               FL City Parks          4:09.02q
  8 Ben Kozy                     After Burner           4:09.37q
  9 Sergio Gonzalez              Unattached             4:11.36
 10 Jeffery Parker               BR YMCA                4:14.48
 11 Brandon Thompson             13-Rain City Fly       4:16.97
 12 Victor Camacho               Santa Cruz Track       4:26.99
 13 Fernando Ramirez             Park City Tr           4:29.82
 14 Brad Lewis                   TroyTrail              4:32.20
 15 Josh Craig                   Los Gatos Athlet       4:36.20

400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 49.77  2002        Kerron Clement
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Kerron Clement               Wings                    51.61Q
  2 John Bullock                 Platinum TC              55.89
  3 Eric Higgins                 Stockton Paltc           56.49
  4 Warren Johnson               Mission Valley T         56.62
  5 Jorge Perez                  Unattached               58.77
  6 Darian Eping                 Dallas Mustangs          59.65
  7 Howard Dixon                 KC Elite               1:02.31
  8 Anthony DeSousa              11-Team Idaho          1:04.39
Heat  2 Preliminaries
  1 Jason Richardson             Unattached               52.23Q
  2 Jeremy Burton                New Horizon              52.49q
  3 Jamaal Charles               Unattached               53.11q
  4 Anthony Argentino            Unattached               55.80
  5 James Lourenco               Providence Cobra         55.94
  6 Caleb Turner                 Mesquite FS              56.16
  7 Jeremiah Lewman              Unat Ore                 58.23
  8 Tyrae Jones                  Stallions                59.85
Heat  3 Preliminaries
  1 Juan Walker                  Music City T             54.41Q
  2 Simein Harris                Cordova TC               55.16
  3 Verrol Jackson               Sch.B.T.C.               55.46
  4 Marquis Profit               Prr                      56.46
  5 Gordon Smith                 Nemesis Athle            56.92
  6 Lawrence Deshields           Delaware Diamond         57.03
  7 Kevin Pabst                  11-Team Idaho            57.10
Heat  4 Preliminaries
  1 Aries Merritt                New Horizon              52.89Q
  2 Alvin Tondereau              Fstc                     54.82
  3 Devin Wilson                 Platinum TC              55.50
  4 Larry Harris                 Cordova TC               55.82
  5 Jason Bolden-Anderson        3M Track Club            57.40
  6 Kurt Kinkead                 Metro Eagles             59.43
  7 Ian McShane                  Flyers                 1:01.50
Heat  5 Preliminaries
  1 Craig Woods                  Imani Track Club         53.94Q
  2 Philippe Tondereau           Fstc                     54.40q
  3 Will Bernitsky               Abq Athletics            56.53
  4 Julius Jiles                 KC Elite                 56.53
  5 Terrell Gissendanner         Elite Flyers             56.96
  6 Jake Goldsbury               KC Elite                 58.95

Licensed to Miami-Dade Co. P&R Dept. T&F Team
                                        Hy-Tek's Meet Manager 8/1/2003 05:46 PM
        2003 USA Track & Field Junior Olympics - 7/29/2003 to 8/3/2003
                            National Championships
                        Tropical Park - Miami, Florida
                                    Results

3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
 USATF J. O.: * 10:03.54  1988        Heather Burroughs
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ashley Seymour               10 Red Wing           10:45.73
  2 Julie Brasher                Abq Athletics         11:16.63
  3 Kathleen Thompson            Unattached            11:19.00
  4 Katrina Selsor               Glnwd Springers       11:20.81
  5 Katie Nast                   Los Gatos Athlet      11:26.02
  6 Melissa Carder               WestchesterStr        11:30.53
  7 Kelsey Hunt                  Gate City Stride      11:34.32
  8 Bria Altieri                 Excel Racers          11:48.28
  9 Cosette Vargas               Fresno Golden Sp      11:52.66
 10 Lauren Adkins                Unattached            12:16.25
 11 Paulina Wilson               Track Houston         12:16.86
 12 Alisha Royal                 Florence              12:17.99
 13 Laynee Valverde              Abq Athletics         12:18.76
 14 Brittany Thomas              Tulsa Flyers          12:23.33
 15 Vanessa Gaspar               Spt Nwk Ben           12:25.54
 16 Holly Meler                  13-Flanagan Clan      12:36.52
 17 Melissa Menendez             Miami Milers          12:43.18
 18 Heather Wilson               TV Time Mach          12:43.58
 19 Gabrielle Palacio            Sterling              12:45.16
 20 Kara Wallace                 Illini Heat           12:48.16
 21 Morgan Keppel                Land O' Lakes AC      12:50.81
 22 Raylyn Nuss                  St. Chas. Strid.      13:09.01
 23 Nicole Cordeiro              Spt Nwk Ben           13:17.42
 24 Danyelle Douglas             13-Flanagan Clan      13:36.73
 25 Stephanie Branchaud          Flyers                13:52.01
 26 Abigail Rice                 BR YMCA               14:11.54
 27 Abby Vargo                   Loveland              14:56.67
 28 Rossea Moore                 Team Swift            15:53.84

3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
 USATF J. O.: * 9:38.52  1998        Chris Dominic
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Sid Griffin                  North Kingston R      10:15.02
  2 Andrew Bednarsky             Green Streakers       10:29.65
  3 Steven Fisher                Green Streakers       10:35.51
  4 Ahmad El-Arabi               Valley United         10:36.25
  5 Taylor Gilland               CC Pacers             10:37.10
  6 Colton Mowrer                Abq Athletics         10:44.46
  7 Jordan Sutherland            Flyers                10:49.24
  8 Clifford David               Blazers               10:53.58
  9 Wesley Mann                  Ncbg                  11:00.88
 10 Drew Callen                  Pleasanton Heat       11:19.33
 11 Alec Surynt                  Unattached            11:19.90
 12 Sammy Lazhir                 Kenyan Runne          11:23.72
 13 Bruce Girard                 DeKalb                11:24.18
 14 Josh Harsin                  Blair                 11:34.64
 15 Kalon Junious                High Steppers         11:42.54
 16 Craig Fram                   Whirlaway Racing      11:45.45
 17 Adrian Davis                 East Texas TC         11:51.94
 18 Steven Kutsch                Mercury               12:02.52
 19 Malik Cross                  E. Orange Strid       12:03.84
 20 Andre Kemp                   Buccaneers            12:14.66
 21 Cody Day Chief               11-Two Medicine       12:17.25
 22 Curtis Williams              Athlete TC            12:20.56
 23 Evan Vincent                 Ind Track Club        12:29.93
 -- Connor Revord                Running Pride              DNF
 -- Drew Saunders                Unattached                 DNF
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx