Join/Renew Now

Results - USATF National Junior Olympic Track & Field Championships

Day 3

200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 26.71  1993        Monique Henderson
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.4
  1 Raven Sims                   BR YMCA                  28.37Q
  2 Mayorca Young                Track Houston            28.68q
  3 Sharla Butler                Dallas Track             29.52
  4 Atiya Harvey                 Mission Valley T         30.15
  5 Jasmine Green                Flying Js                31.25
  6 Triana Browne-Hearrell       Tulsa Expres             31.30
  7 Taneisha Cordell             New World                31.72
Heat  2 Preliminaries   Wind: -2.1
  1 Chante Moore                 Blue Wave                28.67Q
  2 Vanessa Stewart              Hurricane                28.87
  3 Alexandria Harden            Springfield              29.61
  4 Tyana Williams               Utah Flames              30.69
  5 Mariah Wicks                 Tulsa Flyers             31.08
  6 Morgan Granger               Cedar Valley             31.36
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 Brittneeh Williams           Gazelle                  28.37Q
  2 Alexis Mapson                Burning Spea             28.80
  3 Reyna Anderson               Future                   28.82
  4 Alyssa Warren                Hospitality              29.41
  5 Taylor McKinney              13-Falcon TC             29.48
  6 Grecia Felix                 El Paso Wings            30.35
  7 Ta'Pri Farr                  13-Rainier Beach         31.20
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Chalese Davis                14-Flying Jaguar         28.54Q
  2 Shannon Spence               Miami NW Express         28.69q
  3 Alexis Stroman               Smst                     29.50
  4 Jazmin Harper                Mission Valley T         30.16
  5 Breanna McCarty              Striders                 30.50
  6 Nashay Willis                Unified in Flt           30.59
  7 Treneisha Doyle              In City Step             31.57
Heat  5 Preliminaries   Wind: -1.1
  1 Shakea Mercer                Ftfc                     28.66Q
  2 Jasmin Pratt                 Rising Sun               28.77q
  3 Desiree Mayo                 Franklin Track C         29.11
  4 Camille Davis                Swift Perfor             29.39
  5 Ashley Collins               CC Hills Gazelle         29.45
  6 Keyia Brooks                 Kankakee                 29.65

800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 2:23.98  1986        Shalynn Carr
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Elyse Wilkinson              United Stars           2:32.59Q
  2 Robin Reynolds               Miami NW Express       2:37.76q
  3 Courtney Mose                Texas Storm            2:39.37
  4 J'Myah White                 Hurricane              2:39.37
  5 Lauren Sutherland            Flyers                 2:46.46
  6 Rashida Dooling              Lauderhill             2:46.47
  7 Harron Young                 Unattached             2:55.39
  8 Chanice Hutchinson           StarletsTC             3:03.00
  9 Gabby Ware                   Bellevue               3:08.38
Heat  2 Preliminaries
  1 Tominique Lewis              NO Stars Exp           2:34.24Q
  2 Brenna Kincaid               Syracuse Charger       2:38.10q
  3 Jade Dean                    DoRight                2:39.06
  4 Kaylor Murray                Nashville Il           2:39.77
  5 Taylor Hewett                L&Ctc                  2:43.85
  6 Amanda Craig                 Beaverton TC           2:46.05
  7 Triana Browne-Hearrell       Tulsa Expres           2:51.08
  8 Robin Sims                   NY Novas               2:51.57
  9 Makeba Elliott               Lv's Cheetah           3:02.16
Heat  3 Preliminaries
  1 Jamila Pullum                Fresh Start            2:35.29Q
  2 Kiah Seymour                 10 Red Wing            2:36.29q
  3 Gracie Petersen              Gr Isl                 2:43.94
  4 Khadeeja Dooling             Lauderhill             2:45.20
  5 Briah Kyle                   Track Houston          2:45.81
  6 Shelby Stucker               Illini Heat            2:50.90
  7 Trinity Busby                Unattached             2:52.16
  8 Kaylee Moore                 Sterling               2:52.55
Heat  4 Preliminaries
  1 Claudia Francis              StarletsTC             2:31.93Q
  2 Tia Gamble                   NE ShootingStars       2:38.50q
  3 Destiny Jenkins              Boys & Girls           2:39.09
  4 Iesha Hardiman               Speed City Track       2:40.86
  5 Tiana Bonner                 NE ShootingStars       2:40.97
  6 Jade Perry                   Track Houston          2:51.65
  7 Amber Lampkin                Ardmore TC             2:53.76
  8 Shannon Mahoney              Robin Hood             2:55.53
  9 Peyton Adkins                Unattached             2:57.65
 10 Shovanta Hughes              Nashville Il           3:04.85

4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 4:19.0h  1993        Fast Action TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03-Glenarden Track Club  'A'                        4:33.84Q
     1) Kyera Downing                   2) Paulette Fogle
     3) Amber Owens                     4) Amber Sutherland
  2 03-Boys & Girls Clubs of Me  'A'                    4:46.46Q
     1) Kristen Robinson                2) Jasmine McBride
     3) Aliya Parker                    4) Jenae Cason
  3 10-Do Right  'A'                                    4:52.66
     1) Khadijah McClain                2) Tianna Wheaton
     3) Jade Dean                       4) Diamond Vigil
  4 14-3m Track Club  'A'                               4:57.07
     1) Amani Lovelace                  2) Monique Fanney
     3) Chantea Fanney                  4) Taylor Outland
  5 14-Flying Jaguars Track Club  'A'                   4:59.07
     1) Chermayne Moore                 2) Chelsea Davis
     3) Brittany Boyd                   4) Chalese Davis
  6 06-Nashville Illusions Track  'A'                   5:04.56
     1) Shovanta Hughes                 2) Kaylor Murray
     3) Kamaria Buchanan                4) Kalilah Buchanan
  7 04-Miami Metro Dade  'A'                            5:13.74
     1) Shynice Poole                   2) Kededia Middleton
     3) Jasmine Kearse                  4) Shaquisha Mucherson
  8 08-Bellevue Recreation Tr  'A'                      5:16.36
     1) T'Netha Tucker                  2) Arnesja Bennett
     3) Gabby Ware                      4) Heather Bates
Heat  2 Preliminaries
  1 06-New Orleans Stars Express  'A'                   4:32.94Q
     1) Mary Welcome                    2) Tominique Lewis
     3) Diamond Every                   4) Gabrielle Jackson
  2 02-United Stars T.C.  'A'                           4:36.60Q
     1) Andrea Brown                    2) Shanae Gee
     3) Camille Griggs                  4) Elyse Wilkinson
  3 15-Imani Track Club  'A'                            4:43.40q
     1) Jashonna Owens                  2) Jasmyne Davis
     3) Bethany Anderson                4) Jasmine Berry
  4 03-Middle Georgia Magic  'A'                        4:48.09
     1) Adriunna Brown                  2) Mercedes Lawson
     3) Chantice Smith                  4) Hannah Smith
  5 09-Ardmore Track Club  'A'                          5:04.50
     1) Lenee Brown                     2) Destinee Howell
     3) Amber Lampkin                   4) Raven London
  6 02-East Orange Dragons TC  'A'                      5:08.72
     1) Shashana Jones                  2) Naadirah Banks
     3) Jaslyn Ford                     4) Janasia Pittman
  7 08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                      5:25.24
     1) Alanna Berry                    2) Jade Gregory
     3) Jerrica Jackson                 4) Tai'Ler Warren
  8 08-Ames Impact  'A'                                 5:28.46
     1) Tehillah Adams                  2) Katie Field
     3) Kimberly Garasky                4) Taryn Wicks
Heat  3 Preliminaries
  1 12-Track Houston Track Club  'A'                    4:36.78Q
     1) Tatiana Bryant                  2) Jade Perry
     3) Bria Guerin                     4) Olivia Gantt
  2 15-Valley United Track Club  'A'                    4:39.46Q
     1) Jade DeVaughn                   2) Lyssandra Johnson
     3) Precious Gipson                 4) LaToya Williams
  3 14-Speed City  'A'                                  4:44.53q
     1) Chavariana Ryan                 2) Shayla McPherson
     3) Alexa Morris                    4) Iesha Hardiman
  4 01-Starlets Track Club  'A'                         4:44.96
     1) Olicia Williams                 2) Claudia Francis
     3) Chanice Hutchinson              4) Dominique Claudio
  5 12-Lancaster Lightning Track  'A'                   4:51.14
     1) Troinee Broom                   2) Kendra Pullins
     3) Verlencia Shaw                  4) Bria Delk
  6 12-Hallmark Track Club  'A'                         5:00.74
     1) Anissa Atkinson                 2) Lathatt Woodberry
     3) Shondrea Ford                   4) Natalie Ventress
  7 10-Northeast Shooting Stars -  'A'                  5:00.98
     1) Tiana Bonner                    2) Tia Gamble
     3) Liliana Gallardo                4) Kelli King

200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 24.47  1992        Angela Williams
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Angel Watson                 Mprd                     26.44Q
  2 Kennaye Lewis                Silver Springs S         26.97
  3 Jameice DeCoster             Hbtc                     27.06
  4 Felicia Coleman              Texas Storm              27.08
  5 Audjeana Harrison            Team of Purp             27.55
  6 Iesha Morgan                 Ardmore TC               28.44
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.7
  1 Nzingha Crusoe               Unattached               25.71Q
  2 Breanna Hubbard              Light Speed              26.18q
  3 Quanisha Sales               Wilma Rudolp             26.55
  4 Desirae Payton               Track San Franci         27.24
  5 Alicia King                  E. Orange Dragon         27.35
  6 Tashianna Bryant             River City               27.70
  7 Madison Yakaboski            Una Pna                  28.01
  8 Delanah Colbert              Usa Stars                28.80
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.7
  1 Alicia Frederick             Visions TC               26.41Q
  2 Ashley McCoy                 Cape Fear                26.43
  3 Monica Phipps                New Horizon              26.52
  4 Nicole Gooden                SC Striders              26.82
  5 Quintiara Walker             Anglc Flyers             28.31
  6 Miesha Mitchell              KC Elite                 28.54
  7 Ashton Purvis                3M Track Club            30.36
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.8
  1 Tatianna Fisher              Florida Elite            25.72Q
  2 Beonka Wilson                Club Elite               26.34q
  3 Taelor King                  Blues                    26.65
  4 Asja Goode                   Supersonics              26.88
  5 Iesha Holley                 Delaware Diamond         26.99
  6 Jade Clingman                Bond Hill                27.84
Heat  5 Preliminaries   Wind: 1.0
  1 Brittany McCord              Miami NW Express         25.61Q
  2 Serene Williams              Rising Sun               25.74q
  3 Shaterica Isles              Umoja Track Club         26.71
  4 Vanessa Houston              Flo-Jo Internati         26.96
  5 Keosha Harvey                DJ Tigerbelles           27.31
  6 Jasmine Milton               Evnstn Eagle             28.05
  6 Meeghan Bergman              Cat Youth Or             28.05

800 Meter Run Midget Girls
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 2:13.65  1995        Lashinda Demus
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Tanissa Britt                Delaware Diamond       2:26.42Q
  2 Samantha Collins             Umoja Track Club       2:27.01Q
  3 Kema Harvey                  River City             2:30.77
  4 Danzel Bradshaw              Vallejo Pal Trac       2:32.04
  5 Elizabeth Meier              River Runner           2:34.78
  6 Nina Knight                  Scaa                   2:35.74
  7 Denevia Pratt                Rising Sun             2:40.27
  8 Shelby Haynes                Gkd                    2:47.52
  9 Jasmine Smith                Lincoln Heights        2:48.27
Heat  2 Preliminaries
  1 Unique Connor                Stealth                2:26.27Q
  2 Lateefah Dooling             Lauderhill             2:29.24Q
  3 Victoria Castaneda           Sauk Valley Smok       2:30.00
  4 Tynia Coats                  PS Vegas Flyers        2:30.76
  5 Dominique Thomas             Run 4 Glory            2:35.23
  6 Elizabeth Hieber             Miami Valley           2:38.63
  7 Yanelli Gutierrez            Los Guerreros          2:39.75
  8 Jasmine Blands               Stride TC              2:40.11
  9 Shade Lewis                  NO Stars Exp           3:01.78
Heat  3 Preliminaries
  1 Alexis Davis                 Track Houston          2:25.54Q
  2 Rubeneisha Cooper            Texas Storm            2:27.50Q
  3 Kala Stepter                 Pops                   2:27.90q
  4 Neshiera Williams            Speed City Track       2:28.00q
  5 Tiara Thomas                 Dominators             2:37.37
  6 Caitlin Hyland               Unattached             2:37.90
  7 Deseree King                 Gttc                   2:48.05
  8 Marlene Gleason              NO Stars Exp           2:57.65
  9 Christa Redcrow              Unattached             3:01.55

4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 3:57.26  1996        United Stars TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03-Hummingbird TC  'A'                              4:07.30Q
     1) Doris Anyanwu                   2) Jameice DeCoster
     3) Ambrosia Iwugo                  4) Kiersten Laroche
  2 12-Texas Speed Track Club  'A'                      4:14.79q
     1) Krysta Fahmi                    2) Shunterrical Lamb
     3) Tiffany Bell                    4) Alicia Hall
  3 15-Vegas Stealth Track Club  'A'                    4:15.90q
     1) Unique Connor                   2) Bre'una Keeton
     3) Jessica King                    4) Sonia McAdory
  4 06-New Orleans Stars Express  'A'                   4:29.01
     1) Shade Lewis                     2) Alyssa Lonon
     3) Kiara Reeves                    4) Jade Meyers
  5 04-Miami Metro Dade  'A'                            4:34.62
     1) Miesha Burroughs                2) Ebony Eutsey
     3) Alphedelia Harris               4) Tuskin Robbins
  6 05-Lincoln Heights  'A'                             4:37.66
     1) Kimberly Flanigan               2) Kaylah Howard
     3) Whitney Jackson                 4) Evelyn Cooper
  7 08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                      5:05.03
     1) Dominique Brewer                2) Sade Brewer
     3) Tiara Malepeai                  4)
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Track Houston Track Club  'A'                    4:13.06Q
     1) Marchee Hardwick                2) Alexis Davis
     3) Erial Henderson                 4) Paulina Wilson
  2 14-3m Track Club  'A'                               4:19.28
     1) Dayna Sykes                     2) Lauren Rose
     3) Ashton Purvis                   4) Thandi Stewart
  3 02-Delaware Diamonds T.C.  'A'                      4:24.09
     1) Michelle White                  2) Tanissa Britt
     3) Iesha Holley                    4) Tyonna Brooks
  4 03-Baldwin County Jets  'A'                         4:33.16
     1) Amber Harper                    2) Lateisha Lawson
     3) Ebony Stone                     4) Sherry Williams
  5 13-Inner City Steppers  'A'                         4:37.98
     1) Ileijah Darden                  2) Dequise Hammick
     3) Tiarra Pittman                  4) Nanea Woods
  6 10-Do Right  'A'                                    4:38.97
     1) Alexis Easley                   2) Diamin Dean
     3) Sierra Meador                   4) Brittany Blakes
  7 06-North Alabama Trackers  'A'                      4:53.05
     1) Karen Reedus                    2) Quanazia Pettway
     3) Tiara Goode                     4) Catedria King
  8 08-Midwest Striders T C  'A'                        4:56.03
     1) Darion Archie                   2) Autumn Johnson
     3) Neosha Brown                    4) Ashlynn Bucknee
Heat  3 Preliminaries
  1 15-Swift Performance  'A'                           4:07.81Q
     1) Lorrena Dejernett               2) Turquoise Thompson
     3) Alycia Herring                  4) Brittany Bozeman
  2 15-Valley United Track Club  'A'                    4:12.09q
     1) Erika Woods                     2) Jordan Marx
     3) Melissa Sanchez                 4) Monica Santos
  3 14-Umoja TC  'A'                                    4:26.63
     1) Deanna Weaver                   2) Brandi Henton
     3) Samantha Collins                4) Shaterica Isles
  4 01-Ny Novas  'A'                                    4:27.33
     1) Raquel Koulesser                2) Kelly Pryor
     3) Sharnell White                  4) Aichatou Kamate
  5 04-Miami NW Express Track  'A'                      4:33.32
     1) Chelsea McCleod                 2) Charnise Cooper
     3) Keyondra Duncombe               4) Rashelle Florence
  6 04-Florida Elite  'A'                               4:43.15
     1) Jasmine Hilts                   2) Ashley Robbins
     3) Giovonna Thompson               4) Erin Chance
  7 10-Do Right  'B'                                    4:49.28
     1) Trakese Lewis                   2) Shanae Etheridge
     3) Jamesse Evans                   4) Nakita Blevins
  8 09-Tulsa Express  'A'                               5:22.14
     1) AshLynn Buggs                   2) Brittaney Holland
     3) Brianna Seals                   4) Brittney Seals
Heat  4 Preliminaries
  1 03-Glenarden Track Club  'A'                        4:12.80Q
     1) Dionna Hayes                    2) Sherreka Jackson
     3) Parris Smith                    4) Tiye Womack
  2 12-Visions Track Club  'A'                          4:18.18q
     1) Charde Wardsworth               2) Arryss Mills
     3) Alicia Frederick                4) Brittany George
  3 02-United Stars T.C.  'A'                           4:21.39
     1) Diane Garrison                  2) Shakira Manley
     3) Jarinet Hernandez               4) Kasia Taylor
  4 10-Arizona Cheetahs  'A'                            4:25.95
     1) Arielle Allen                   2) Chinequa Lee-Mayberry
     3) Desiree Morris                  4) Shanel Smith
  5 09-Ardmore Track Club  'A'                          4:36.18
     1) Calline Andrews                 2) Jordane Grant
     3) Iesha Morgan                    4) Siera Reynolds
  6 06-Mobile Parks & Rec  'A'                          4:52.68
     1) Janae Parker                    2) Courtney Steele
     3) Amiracle Watson                 4) Angel Watson
  7 07-Fort Wayne Express  'A'                          4:57.74
     1) Natalia Boykin                  2) La'Keisha Williams
     3) Victoria Turner                 4) Hannah Osborn
  8 07-Kankakee TC  'A'                                 5:00.73
     1) Alyncia Clark                   2) Kimbrea Mitchell
     3) Shanetta Pickens                4) Jasmine Jefferson

200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 24.03  1994        Angela Williams
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.6
  1 Bianca Knight                Jackson                  24.22Q
  2 Taylor Evans                 AZ Cheetahs              24.84q
  3 Kim Johnson                  White Lightn             25.17q
  4 Chela Green                  Continental              25.40
  5 Brittany Bruce               KC Elite                 25.45
  6 Aireonna Bailey              N Shor Breez             26.51
  7 Anita Rogers                 Providence Cobra         27.46
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.8
  1 Terra Evans                  AZ Cheetahs              24.18Q
  2 Tara Thomas                  Dallas Gold              25.46
  3 Chalonda Goodman             Light Speed              25.85
  4 Jasmine Hill                 Lightning Bolts          25.97
  5 Anjoure Teele                Florida Elite            26.05
  6 Taylor Jackson               Greater Cleve            26.12
  7 Aleia Gordon                 Ardmore TC               26.49
  8 Makayla Honeycutt            Unattached               26.59
Heat  3 Preliminaries   Wind: 2.3
  1 Rhysheka Whitmore            Mercury Trac             24.99Q
  2 Erica Alexander              Texas Storm              25.00q
  3 Shataya Hendricks            Lauderhill               25.88
  4 Tiana Tyler                  Unattached               26.13
  5 Dalilah Muhammad             NY Novas                 26.31
  6 Jazmyn Shorter               Lightning Bolts          26.85
  7 Chanay Taulalafua-Combs      13-Rainier Beach         27.05
  8 Ambris Cotton                Jaguars                  27.36
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.3
  1 Sade Williams                Gazelle                  25.14Q
  2 D'Ambour Lewis               Quiet Fire               25.66
  3 Symone O'Connor              Supersonics              25.96
  4 Nora Miller                  CtTrackClub              26.23
  5 Yasmine Woodruff             Quiet Fire               26.57
  6 Jonae McAllister             United Stars             26.73
  7 Jasmine Johnson              Jaguars                  27.07
  8 Faith Burt                   Cedar Valley             27.67
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 Victoria Jordan              Dallas Gold              25.71Q
  2 Shanae Roach                 Speed City Track         25.83
  3 Kiara Clark-Lewis            Illini Heat              26.23
  4 Lashay Payne                 BR YMCA                  26.60
  5 Adrienne Smith               KC Elite                 27.09
  6 Kelsey Stephens              FW Express               27.41
  7 Brianna Okoro                13-So Hill Strid         27.70

800 Meter Run Youth Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 2:09.0h  1998        Treani Swain
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Victoria Humphrey            3M Track Club          2:18.71Q
  2 Morgan Celaya                Unattached             2:19.93
  3 Arianna Edwards              Beaverton TC           2:20.85
  4 Alyse Rocco                  Needham Track Cl       2:24.35
  5 Benita Taylor                United Stars           2:26.77
  6 Alyssa Allison               Jets                   2:26.98
  7 Ciera Johnson                BR TC                  2:32.99
  8 Ashley Farnsworth            Lynx Elite Athle       2:33.70
Heat  2 Preliminaries
  1 Nicole Cochran               13-So Hill Strid       2:17.49Q
  2 Kameesha Worthington         United Stars           2:19.42q
  3 Teran Mixon                  Coalgate TC            2:20.63
  4 Monika May                   Visions TC             2:21.65
  5 Christal Washington          Lauderhill             2:22.63
  6 Dikenya Wallace              BR YMCA                2:22.95
  7 Echos Blevins                DoRight                2:27.16
  8 Patrecia Daniley             Florida Elite          2:32.30
Heat  3 Preliminaries
  1 DeVon Williams               United Stars           2:16.11Q
  2 Jasmine Dalton               Visions TC             2:17.02q
  3 Nicole Jones                 Track Houston          2:20.61
  4 Ashley Ligon                 United Stars           2:21.58
  5 Veronica Salcido             10 Red Wing            2:21.67
  6 Jalisa Williams              Prr                    2:22.34
  7 Aiyda Ghahramani             Flyers                 2:22.67
  8 Shamicka Beswick             Miami NW Express       2:26.85
  9 Jessica Stucker              Illini Heat            2:46.89
Heat  4 Preliminaries
  1 Brittany Hall                Georgia Elite          2:16.30Q
  2 Andrea Menhennet             Rising Sun             2:16.80q
  3 Renisha Robinson             Umoja Track Club       2:18.70q
  4 Margaret Jorgensen           Unattached             2:20.76
  5 Maddie Dengler               Fort Collins           2:29.99
  6 Myeeah Scott                 Unattached             2:38.13
  7 Kathryn Gehrke               Sterling               2:49.38
  8 Starrsha Bankhead            Springfield            2:53.54

4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 3:45.9h  1993        Southern Cal SC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 02-United Stars T.C.  'A'                           3:56.34Q
     1) Kameesha Worthington            2) Jasmine Willis
     3) DeVon Williams                  4) Jonae McAllister
  2 04-Miami NW Express Track  'A'                      3:57.78q
     1) Micaela Wimberly                2) Shamicka Beswick
     3) Danielle McDuffie               4) Danielle Nolton
  3 14-Speed City  'A'                                  3:59.33q
     1) Natalia Wright                  2) Aeriana Barries
     3) Keiana Talton                   4) Shanae Roach
  4 04-Florida Elite  'A'                               4:02.61
     1) Patrecia Daniley                2) Ashley Lilly
     3) Tina Reese                      4)
  5 10-Arizona Cheetahs  'A'                            4:09.95
     1) Dawn Eckert                     2) Khadejah Muhammad
     3) Nikell Lyles                    4) Shamesha Smith
  6 01-Providence Cobras  'A'                           4:20.33
     1) Allisha Donahue                 2) Kayla Harper
     3) Sydney Lopes                    4) Chevonda White
  7 07-Summit City Striders  'A'                        4:24.28
     1) Tierra Ash                      2) Kirsten Brazier
     3) Neema Stallings                 4) Monica Hill
Heat  2 Preliminaries
  1 15-Quiet Fire  'A'                                  3:51.78Q
     1) Christina Black                 2) Ebony Collins
     3) D'Ambour Lewis                  4) Shelise Williams
  2 03-Boys & Girls Clubs of Me  'A'                    4:02.02
     1) Vanderlyn Watts                 2) Ashley Fleming
     3) Javonda Newbold                 4) Charqweshia Tucker
  3 02-United Stars T.C.  'B'                           4:04.57
     1) LaVaughn Jones                  2) Ashley Ligon
     3) Benita Taylor                   4) Ciara Vines
  4 04-City of Lauderhill T.C  'A'                      4:05.71
     1) Kimberly Byrd                   2) Shataya Hendricks
     3) Jasmine Wimberly                4) Christal Washington
  5 13-Beaverton Track Club  'A'                        4:06.73
     1) Tana Braun                      2)
     3) Arianna Edwards                 4) Elise Larrett
  6 06-Continental T- Belles Tra  'A'                   4:16.72
     1) Kristina Hale                   2) Faith Sanford
     3) Tiffany Spence                  4) Chela Green
  7 05-New World Track Club  'A'                        4:19.09
     1) Amber Stokes                    2) Hannah Skrobot
     3) Eilene Ladson                   4) Jordan Howell
  8 07-Fort Wayne Express  'A'                          4:26.86
     1) Katie Veith                     2) Brittney Givens
     3) Detreyah Carr                   4) Kelsey Stephens
Heat  3 Preliminaries
  1 12-Visions Track Club  'B'                          3:58.27Q
     1) Brittany Tiney                  2) Candyce Cross
     3) Jasmine Dalton                  4) April Washington
  2 12-Dallas Gold Track Club  'B'                      4:03.86
     1) Miesha Titus                    2) Tara Thomas
  3 10-Do Right  'A'                                    4:07.09
     1) Jasmine Williams                2) Echos Blevins
     3) Joenisha Vinson                 4) Charnay Mothershed
  4 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                    4:12.49
     1) Ernesha Bentley                 2) Latanya Short
     3) Adrienne Smith                  4) Brittany Bruce
  5 13-Flying Aj's  'A'                                 4:19.18
     1) Liisa Cushing                   2) Zavon Dickerson
     3) Brittany Lewis                  4) Jordyn Woodke
  6 08-North Omaha Bengals T  'A'                       4:22.07
     1) Sakiera Haynie                  2) Paige Nelson
     3) Fratina McCraney                4) Laketa Plater
  7 05-Lincoln Heights  'A'                             4:38.22
     1) Tianna Moore                    2) Mikeal Roberts
     3) Nakeisha Alexander              4) DeAirra Pringle
  8 05-Loveland Track Club  'A'                         5:11.42
     1) Shannon Walls                   2) Natlie Putman
     3) Britney Beeler                  4) Sarah Nye
Heat  4 Preliminaries
  1 12-Visions Track Club  'A'                          3:53.38Q
     1) Cyne Wardsworth                 2) Cybill Allen
     3) Tara Prier                      4) Tiffani Couisnard
  2 03-Mercury Track Club  'A'                          4:05.02
     1) Constance Collins               2) Jasmine Brooks
     3) Sonya Giles                     4) Rhysheka Whitmore
  3 04-Lightning Bolt TC  'A'                           4:06.82
     1) Jazmyn Shorter                  2) Jasmine Hill
     3) Amber Horn                      4) Davisha Robinson
  4 02-Willis Athletic Club  'A'                        4:08.40
     1) Amira Abdullah                  2) Samantha Sharper
     3) Ashley Thompson                 4) Cherie Wilson
  5 14-Renaissance Track Club  'A'                      4:09.51
     1) Dejanique Sims                  2) Janisha Christian
     3) Carresse Castle                 4) Marshey Brown
  6 06-Baton Rouge YMCA  'A'                            4:10.15
     1) Clara Wells                     2) Rebecca Alexander
     3) Dikenya Wallace                 4) Lashay Payne
  7 07-North Shore Breeze  'A'                          4:19.97
     1) Lata'ja Bland                   2) Ashley O'Bryant
     3) Candice Magee                   4) Brittany Tolar
  8 13-Rainier Beach TC  'A'                            4:26.63
     1) Coriyana Davis                  2) Lanice Luster
     3) Naomi Merlette                  4)
Heat  5 Preliminaries
  1 14-3m Track Club  'A'                               3:58.13Q
     1) Jami Hardy                      2) Jamesha Youngblood
     3) Amber Purvis                    4) Victoria Humphrey
  2 03-Fayetteville Flyers  'A'                         4:00.24q
     1) India Gonzalez                  2) Ariel Armstrong
     3) Kortnie Coleman                 4) Jayvonne Bowman
  3 15-Pasadena Running Roses  'A'                      4:04.01
     1) Kiani Profit                    2) Jalisa Williams
     3) Reny Colton                     4) Jasmine Clark
  4 15-Valley United Track Club  'A'                    4:08.28
     1) Monique Joseph                  2) Ashley Menzies
     3) Kayla Dixon                     4) Stephanie Shephard
  5 09-Hays Striders  'A'                               4:19.35
     1) Kimberly Haberman               2) Brittany Stevenson
     3) Alisha Stevenson                4) Hope Lucas
  6 06-New Orleans Stars Express  'A'                   4:20.46
     1) Melody Ash                      2) Myrketa Gibson
     3) Treneia Tolliver                4) Kristine Meyers
  7 10-Arizona Cheetahs  'B'                            4:29.32
     1) Cassandra Desalvo               2) Melissa Tiger
     3) Paige Bau-Laniewski             4) Tatiana Mayfield

200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 23.26  1999        LaShauntea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -0.3
  1 Galyn Iloka                  SpaceCoast Flyer         24.59Q
  2 Erica Rhodes                 Hospitality              25.34
  3 Tamara Adams                 FW Express               25.48
  4 Meia Tezeno                  San Francisco Se         25.74
  5 Nicole Stone                 So CA Cheetahs-W         25.97
  6 Loraine King                 Imani Track Club         26.21
  7 Lenisha Conners              Friendship Flyer         28.49
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Nicole Leach                 Unattached               24.44Q
  2 Jazmin Greer                 Velocity                 24.79
  3 Krya Sullivan                Royal Knights            24.92
  4 Princess Griffey             Flying Aj's              25.62
  5 Kaetlyn Brown                River City Elite         25.71
  6 Avionne Sloan                Camden Elite             25.75
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.8
  1 Judith Onyepunuka            Rising Sun               24.46Q
  2 Sara Callier                 In City Step             24.70q
  3 Jonisha Boleware             Lancaster Ltng           25.01
  4 Devin Brooks                 13-Seatown Expre         25.34
  5 Nene Kamate                  NY Novas                 25.54
  6 Bobby Triplett               San Francisco Se         25.69
  7 Camille Blakely              Rising Sun               25.99
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.3
  1 Anderson Alexandria          Firestarters             23.50Q
  2 Candace Robinson             Quiet Storm Elit         25.08
  3 Tennille Wilson              Mprd                     25.09
  4 Katrina Harrell              Magic City Runne         25.16
  5 Brittney Banks               River City Elite         25.57
  6 Joy Henry                    Metro Eagles             25.75
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.5
  1 Krystin Lacy                 Velocity                 23.81Q
  2 Shauntel Elcock              FW Express               24.67q
  3 Chanelle Curry               Velocity                 25.14
  4 Lizzie Harris                Miami NW Express         25.32
  5 Andrea Bussey                New Horizon              25.59
  6 Lynette Rives                Music City T             26.14
  7 Lindsey Goodman              11-Team Idaho            26.62
Heat  6 Preliminaries   Wind: -1.4
  1 Valencia Wilson              Vegas Heat               24.82Q
  2 Kenyanna Wilson              Rising Sun               24.86
  3 Kharya Brown                 Quiet Storm Elit         24.96
  4 Cherrelle Montgomery         Warren Striders          26.24
  5 Candyce Hill                 Jaguars                  27.53

800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 2:08.94  2002        Trisa Nickoley
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Janean Morris                Atoms TC               2:15.43Q
  2 Ashley Harvey                Velocity               2:18.04Q
  3 Keshima Starks               Lancaster Ltng         2:18.66q
  4 Adrienne Smith               Quicksilver            2:22.74
  5 Amber Hay                    Detroit Chee           2:23.56
  6 Ashley Schnell               Flyers                 2:24.22
  7 Lauren Cherry                Kansas Flyers          2:24.79
  8 Tiaira Harrell               Jax Pal                2:26.87
  9 Jessica Nichols              Mt Pleasant            2:26.88
 10 Meaghan Ryan                 Havasu                 2:28.61
 11 Nefeteri Williams            Zephyrs                2:29.68
Heat  2 Preliminaries
  1 Shylan Bumbrey               Mercury Cruisers       2:14.64Q
  2 Kimarra McDonald             United Stars           2:15.22Q
  3 Sarah Mosser                 Unattached             2:17.89q
  4 Allie Abdouch                Flyers                 2:19.31
  5 Rolanda Bell                 Metro Eagles           2:22.86
  6 Kandice Greene               Jax Pal                2:24.33
  7 Alexandra Condell            Run 4 Glory            2:24.67
  8 Lauren Roper                 Wings                  2:27.10
  9 Caprice Bradshaw             Alex Van Dyke TC       2:27.40
 10 Sequoia McKinney             Unattached             2:27.59
 11 Jourdan Johnson              Prr                    2:28.12
Heat  3 Preliminaries
  1 Kali Holtfreter              Music City T           2:17.70Q
  2 Krishna Curry                Nashville Il           2:18.26Q
  3 Jessica Ortman               Wny Jets               2:20.83
  4 Lyndsay Harper               Albuquerque TC         2:20.99
  5 Tiffani Tamaru               Track San Franci       2:23.84
  6 Corsica Campbell             Kankakee               2:24.05
  7 Jessica Nichols              St. Chas. Strid.       2:25.16
  8 Tevy Henry                   Metro Eagles           2:27.71
  9 Pheline Jerome               Platinum TC            2:30.43
 10 Madison Randall              Emerald Vall           2:30.91
 11 Precious Collins             BR TC                  2:33.21
 12 Rosetta Haaker               Abq Athletics          2:46.19

4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 3:38.37  2000        United Stars
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Velocity Track Club  'A'                         3:48.80Q
     1) Chanelle Curry                  2) Jazmin Greer
     3) Ashley Harvey                   4) Krystin Lacy
  2 04-Miami Metro Dade  'A'                            3:58.76
     1) Qanisha Burns                   2) Janay Hardwick
     3) Chandale Williams               4) Brittney Streeter
  3 01-Metro Eagles  'A'                                3:58.81
     1) Rolanda Bell                    2) Nakisha Bogle
     3) Tevy Henry                      4) Joy Henry
  4 02-United Stars T.C.  'A'                           4:02.67
     1) Kimarra McDonald                2) Carlene Lewis
     3) Rose Drayton                    4)
  5 03-Glenarden Track Club  'A'                        4:02.76
     1) Ambria Alexander                2) Kellie Dunston
     3) Dara Jones                      4) Tunisia Milner
  6 13-Flying Aj's  'A'                                 4:19.43
     1) Gena Woodke                     2) Nacole Kiss
     3) Adrienne Lewis                  4) Dannielle Lewis
  7 01-Lincoln Tornados  'A'                            5:02.97
     1) Stacy Lima                      2) Shayna Daugherty
     3) Kathy Gagnon                    4) Christine Moreau
Heat  2 Preliminaries
  1 14-3m Track Club  'A'                               3:50.51Q
     1) Willa Porter                    2) Tierra Ward
     3) Tracey Stewart                  4) Kristina Davis
  2 07-Fort Wayne Express  'A'                          3:52.58q
     1) Taylor Sefranka                 2) Tamara Adams
     3) Tia Ritchie                     4) Shauntel Elcock
  3 03-Quicksilver Track Club  'A'                      3:59.52
     1) Adrienne Smith                  2) Lynette Fitts
     3) Lori Robinson                   4) Carla Ballard
  4 06-Southwest Mississippi  'A'                       4:08.18
     1) Trumesa Banks                   2) Gabrielle Dillon
     3) Shenetha Huff                   4) Yolanda Thompson
  5 04-City of Lauderhill T.C  'A'                      4:09.94
     1) Shaneice Alexander              2) Latriece Thomas
     3) Tashena Clarke                  4) Toyria Mattear
Heat  3 Preliminaries
  1 03-Quiet Storm Elite  'A'                           3:52.84Q
     1) Kharya Brown                    2) Fallon Hutcherson
     3) Candace Robinson                4) Latasha Rivers
  2 14-Alex Van Dyke TC  'A'                            3:53.17q
     1) Caprice Bradshaw                2) Renisha Roots
     3) Bonita Jones                    4) Ashley Van Hoey
  3 04-Florida Elite  'A'                               3:55.32
     1) Odeika Bent                     2) Barbara Pierre
     3) Debra Scott                     4) Kristine Scott
  4 15-So CA Cheetahs-Women  'A'                        3:56.87
     1) Kourtney Mount                  2) Yatshica Johnson
     3) Adriana Blakely                 4) Nicole Stone
  5 14-Track San Francisco  'A'                         3:59.56
     1) Chauncey David-Jacobs           2) Kiani Mitchell
     3) Valerie Peterson                4) Tiffani Tamaru
  6 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                    4:07.66
     1) Shanae Parrison                 2) Orriana Rackley
     3) Jovanda Cole                    4) Cynise Hylton
Heat  4 Preliminaries
  1 12-Track Houston Track Club  'A'                    3:48.89Q
     1) Olivia Kizzee                   2) Carmen Mitchell
     3) Antionette Price                4) Alicia Stephens
  2 12-Wings Track Club  'A'                            3:49.36q
     1) Jessica Jones                   2) Brittany Orville
     3) Ashley Williams                 4) Brittany Williams
  3 07-Firestarters TC  'A'                             3:52.99q
     1) Tonika Calahan                  2) Anderson Alexandria
     3) Aja Evans                       4) Tanishia Jones
  4 06-Music City TC  'A'                               3:55.72
     1) Bukola Bamigboye                2) Mallorie Williams
     3) Jacarra Dennis                  4) Lynette Rives
  5 02-Philadelphia Striders T.C  'A'                   3:59.90
     1) Keah Mason                      2) Jordean Matthews
     3) Ebony Thorne                    4) Christiana Taylor
  6 15-Pasadena Running Roses  'A'                      4:15.20
     1) Jourdan Johnson                 2) Ashlei Griffin
     3) Jasmine Williams                4) Essence Wyatt

200 Meter Dash Young Women
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 23.32  2000        Monique Henderson
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.5
  1 Carol Rodriguez              West Valley Eagl         24.04Q
  2 Jennifer Hunt                Dallas Gold              24.60
  3 Ginou Etienne                N Miami Beach Pk         24.65
  4 Carita Cole                  Unattached               25.17
  5 Jeavon Benjamin              Metro Eagles             25.22
  6 Chanda Picott                Lightspeed Track         25.65
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.0
  1 La Tonya Loche               Twin City                23.88Q
  2 Briana Lynn                  Anglc Flyers             24.16q
  3 Christina Grove              Gina's Tbirds            24.74
  4 Nikeshia Brown               Metro Eagles             24.77
  5 Laketta Pool                 Blues                    24.90
  6 Shamelah Jones               Lv's Cheetah             25.76
  7 Stephanie Hardin             Scaa                     26.05
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.5
  1 LaKecia Ealey                City of Atla             24.23Q
  2 Brittani Dudley              3M Track Club            24.96
  3 Ashlee Kidd                  Fast Forward TC          25.03
  4 Jordan Durham                FW Wildcats              25.16
  5 Dominique Lamb               AZ Cheetahs              25.24
  6 LaDrea Dortch                Wny Jets                 25.25
  7 Ashley Smith                 Unat IN                  26.07
Heat  4 Preliminaries   Wind: 0.7
  1 Cleo Tyson                   Texas Mustangs           23.64Q
  2 Natalie Knight               New Horizon              23.93q
  3 Yendy Gilchrist              Metro Eagles             24.43
  4 Elyce Goode                  River City Elite         24.86
  5 Cristal Steen                Lightspeed Track         25.21
  6 Marnyka Honeycutt            Unattached               25.73
  7 Stephanie Williams           Flyers                   26.26
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.5
  1 Jasmine Baldwin              So CA Cheetahs-W         23.91Q
  2 Angelique Smith              Mission Valley T         24.24q
  3 Tiara Armstrong              Northwest                24.74
  4 Courtney Patterson           Fay Flyers               25.01
  5 Dominique McDonald           KC Elite                 25.02
  6 Sherlenia Green              N Shor Breez             25.49
  7 Kalimah Muhammad             Track Denver             25.72
  8 Kristen Haak                 Unattached               26.87

800 Meter Run Young Women
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 2:07.05  1994        Tameika Grizzle
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Georgia Kloss                Unattached             2:11.47Q
  2 Selena Sappleton             Metro Eagles           2:11.84Q
  3 Vanessa Hernandez            Tucson Elite           2:21.42
  4 Latoria Howard               Road Runners           2:24.02
  5 Jayme Hoffman                Unattached             2:25.46
  6 Paola Torres-Gonzalez        OlympicRegTC           2:26.64
  7 Kym Bennett                  Flyers                 2:29.39
  8 Tennille Mayfield            AZ Cheetahs            2:35.96
  9 Latasha Chatman              Zephyrs                2:36.02
Heat  2 Preliminaries
  1 Lavera Morris                Florida Elite          2:15.31Q
  2 Crystal Anyanwu              Hbtc                   2:15.50Q
  3 Stephanie Jones              Music City T           2:20.28
  4 Troi Smith                   Dallas Gold            2:20.43
  5 Jamillah Titus               Alex Van Dyke TC       2:25.22
  6 Whitney Beals                Five Alive             2:25.91
  7 Beth Hutchins                OlympicRegTC           2:27.31
  8 Teanne Sargeant              Lauderhill             2:30.75
  9 Amber Wiens                  Unattached             2:31.10
 10 Kim Weeth                    Albuquerque TC         2:37.64
Heat  3 Preliminaries
  1 Alondra Cooper               Roosevelt Expres       2:15.10Q
  2 Jennifer Harper              Texas Mustangs         2:16.04Q
  3 Lashun Dix                   Jaguar Track           2:16.42q
  4 Kirby Patterson              Mprd                   2:16.83q
  5 Crysta Swayzer               Houston Heat           2:19.86
  6 Jayna Tangen                 Unattached             2:26.59
  7 Enya Spence                  Delaware Diamond       2:29.44
  8 Gizelle Joshua               E. Orange Dragon       2:35.14
  9 Katie Horne                  Detroit Chee           2:35.64
 10 Chelsey Horkman              Kansas Flyers          2:41.22

4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 3:38.83  2003        West Valley Eagles
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Houston Heat Track Club  'A'                     3:41.92Q
     1) Katie Baker                     2) Ashley Giles
     3) Jametra Stitt                   4) Crysta Swayzer
  2 04-North Miami Beach P&R  'A'                       3:42.84Q
     1) Ginou Etienne                   2) Sade Nero
     3) Nicole Moore                    4)
  3 01-Metro Eagles  'A'                                3:43.00q
     1) Selena Sappleton                2) Jeavon Benjamin
     3) Shellean Fyffe                  4) Nikeshia Brown
  4 03-Virginia Beach Pathfinde  'A'                    3:47.22q
     1) Faraign Giles                   2) Brandy Kellam
     3) Megan Boone                     4) Abasha Lewis
  5 09-St. Louis Blues  'A'                             3:52.71
     1) Lauren Fischer                  2) Ciara Jones
     3) Donnice Parrish                 4) Nikita Sanders
  6 04-Florida Heat  'A'                                3:56.09
     1) Abigail McCaughney              2) Jamila Butler
     3) Keisha Hyndman                  4) Naim Yisreal
  7 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                    3:58.64
     1) Lynita Bridges                  2) Janiece Gatson
     3) Keyon Harrison                  4) Dominique McDonald
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Track Houston Track Club  'A'                    3:43.52Q
     1) Gloria Asumnu                   2) Brooklynn Morris
     3) Kathy Nwagbo                    4) Katrina Roundtree
  2 12-Texas Mustangs Track Club  'A'                   3:44.22Q
     1) Krystal Cole                    2) Tenisha Mays
     3) Alandra Sherman                 4) Cleo Tyson
  3 03-City of Atlanta  'B'                             3:49.30
  4 07-Fort Wayne Express  'A'                          3:53.47
     1) Lakeesha Burnett                2) Kyndal Carr
     3) Natasha Fletcher                4) Zakiya Robinson
  5 15-Lightspeed Track Club  'A'                       3:56.10
  6 06-Music City TC  'A'                               3:56.34
     1) Sherea Williams                 2) Stephanie Jones
     3) Christiane Buggs                4) Antanique Dennis
  7 06-Twin City Athletic Assoc  'A'                    3:59.89
     1) Danielle Green                  2) Tiffany Holmes
     3) La Tonya Loche                  4) Bathsheba Underwood
  8 08-Silver Springs Spartans  'A'                     4:09.16
     1) Monique Burnham                 2) Tykira Davis
     3) Donnisha Smith                  4) Venus Washington
Heat  3 Preliminaries
  1 14-Alex Van Dyke TC  'A'                            3:46.78Q
     1) Cheri Craddock                  2) Kavina Hall
     3) Deonna Lawrence                 4) Jamillah Titus
  2 04-Young Achievers TC  'A'                          3:47.25Q
     1) Lauren Austin                   2) Adream Drayton
     3) Zan Joseph                      4) Leah Thorpe
  3 06-Road Runners Track Club  'A'                     3:49.44
     1) Brittany Banks                  2) Ashley Bowens
     3) Tayari Clay                     4) Kenyata Coleman
  4 03-New Horizon Track Club  'A'                      3:52.14
     1) Maryann Erigha                  2) Melissa Cohen
     3) Natalie Knight                  4) Kendi Shepperson
  5 07-Angelic Flyers  'A'                              4:00.62
     1) Briana Lynn                     2) Jasmine Sutton
     3) Jamie Thomas                    4)
  6 07-Chicagoland Zephyrs TC  'A'                      4:03.46
     1) Brittney Bullocks               2) Quiana Jones
     3) Tairisha Sawyer                 4) Aisha Hemphill
  7 14-Cheetah Storm TC  'A'                            4:09.73
     1) Christina Barlaan               2) Shannon Lewis
     3) Reba Osborn                     4) Ella Vallejo
 -- 12-Texas Mustangs Track Club  'B'                       DNF
     1) Whitney Hobbs                   2) Jocelyn Wilson
     3) Tiffany Perriatt                4) Jennifer Harper

200 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 26.01  1996        Richad Crawford
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.0
  1 Laijon White                 Rising Stars             27.17Q
  2 Bryce Cheek                  Unattached               27.75q
  3 Angelo Gardner               Franklin Track C         28.47
  4 Stanley Broaden              Cape Fear                28.84
  5 DeAnthony Easley             AZ Cheetahs              29.05
  6 Warren Edmondson             In City Step             29.52
  7 Imaj Christiansen            13-Eastside TC           29.55
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.4
  1 Ranell Hall                  Miami Metro-Dade       * 25.88Q
  2 Traihvaughn Campbelll-Pr     BR Roadrunners           28.00
  3 Shaquille Winn-King          City of Atla             28.49
  4 James Johnson                Txtc                     29.19
  5 Jarett Wesley                Unattached               29.55
  6 Zecharia McLaurin            In City Step             29.93
  7 Isaiah Johnson               Thunderbolts             30.62
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.8
  1 Shaquille Kearse             Miami Metro-Dade         27.24Q
  2 Carlysle Garrick             Castro Valley TC         27.44q
  3 Victor Blackwell             Team of Purp             27.58q
  4 Cedric Roberson, II          Just In Time             27.81q
  5 Keenen Adams                 Mprd                     29.07
  6 Haran Piggee                 Stockton Paltc           29.30
  7 RaShaun Jones                Indy Cheetah's           30.69
  8 Johnny Carter                Central Valley J         32.84
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.6
  1 Shaquille Parks              Lightspeed Track         27.82Q
  2 Tyler White                  Usa Stars                27.88
  3 Victor Simmons               Striders                 28.02
  4 Darryl Brown                 Miami Metro-Dade         28.29
  5 Terrence Jerigan             Track Houston            28.80
  6 Jordan McLamb                DoRight                  29.07
  7 Darrell Britton              Providence Cobra         30.29
  8 Brandin Bryant               Jaguars                  30.84

800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 2:19.0h  1989        Obea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 William Stovall              Just In Time           2:32.69Q
  2 Tony McConico                City of Atla           2:36.21Q
  3 Colin O'Neil                 13-Eastside TC         2:37.40
  4 Elijah Turner                Vegas Heat             2:37.81
  5 Girard Jenkins               Dpal Falcon            2:38.49
  6 Wilton Crocker               Belvidere              2:46.95
  7 Tevin Heiland                Dodge City Storm       2:58.58
  8 Austin Fitzgerald            Track Houston          2:58.72
Heat  2 Preliminaries
  1 Shaine Kirtright             Mercury Trac           2:27.67Q
  2 Christopher Hall             Miami NW Express       2:28.60Q
  3 Tyler Floyd                  Florida Elite          2:31.29q
  4 Nathaniel Jones              Track Houston          2:33.14q
  5 Derrick Daigre               Scaa                   2:33.19
  6 Demetri Jackson              Mustangs Track C       2:40.43
  7 Kenyon Gordon                Ardmore TC             2:44.36
  8 Robert Lee                   BR TC                  2:45.69
  9 Marcus Caddell               Eastside Ste           2:45.83
 10 Jason Griffin                Nashville Il           2:45.88
Heat  3 Preliminaries
  1 Joshua Perkins               Team of Purp           2:26.54Q
  2 Thomas Gaither               Txtc                   2:30.56Q
  3 Ryan Mitsos                  Wndrin Tucan           2:33.29
  4 Aaron Zapf                   Pacesetters            2:35.40
  5 Joshua Castillo              Morris Estate          2:35.44
  6 Terrance Bridgers            Morris Estate          2:37.28
  7 Andrew Hunte                 Classic Track Cl       2:37.81
  8 Matthew Rice                 BR YMCA                2:38.17
  9 Alonzo Sealey                Kenyan Runne           2:42.53
 10 Khahbrell Johnson            Miami NW Express       2:43.46
 11 Robert Royall                Providence Cobra       2:53.29
 -- Desmond Bell                 BR Roadrunners              DQ

4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 4:11.54  2000        Speed City TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 03-Track Express TC  'A'                            4:30.80Q
     1) James Johnson                   2) Thomas Gaither
     3) Dondre' Owens                   4) Tyler Logan
  2 15-Lightspeed Track Club  'A'                       4:40.51
     1) Ryan Rodrigues                  2) John Swigert
     3) Shaquille Parks                 4) Tanner Love
  3 10-Do Right  'A'                                    4:41.72
     1) Bryson Atkins                   2) Kye Russell
     3) Ricky Thompson                  4) Deselle Dean
  4 14-Speed City  'A'                                  4:43.07
     1) Johnny Beard                    2) Larry Roberts
     3) Dominic Cash                    4) Akil Douglas
  5 05-Jubilee Track Club  'A'                          5:15.86
     1) Rahman Clay                     2) Adam Clopton
     3) Addison Clopton                 4) Williams Eakins, III
  6 08-North Omaha Bengals T  'A'                       5:19.42
     1) Cleo Miller                     2) Nathanael Sweeny
     3) Nic Sweeney                     4) Jordan Nelson
  7 14-B# Sharp  'A'                                    5:27.48
     1) Jordan Riggins                  2) Sterling Dubose
     3) Ime Edokpayi                    4) Kruger Story
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Just In Time Track Club  'A'                     4:25.84Q
     1) Cedric Roberson, II             2) Jeremy Brady
     3) William Stovall                 4) Daymond Gardner
  2 06-Twin City Athletic Assoc  'A'                    4:35.68q
     1) Austin Cain                     2) Tyler Cain
     3) Michael Hunter                  4) Paul Turner
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                            4:48.65
     1) DeAnthony Easley                2) Javon Williams
     3) Issac Hayes                     4) Richard Winston
  4 15-Valley United Track Club  'A'                    4:58.27
     1) Iheanyi Obinna                  2) Christopher Moore
     3) Ashan Mendis                    4) Kyron DeFour
  5 02-East Orange Dragons TC  'A'                      5:04.15
  6 08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                      5:05.48
     1) Darrin Baker                    2) Terry Grigsby
     3) Johnny Haynes                   4) Kandon Womack
  7 05-Jubilee Track Club  'B'                          5:16.73
     1) Marvin Draper                   2) Preston Pearson
     3) Issac Rutledge                  4) Jeffery Smith
Heat  3 Preliminaries
  1 03-Portsmouth Patriots Trac  'A'                    4:30.78Q
     1) Rashad Riddick                  2) Joel Coleman
     3) Shakeem Copeland                4) Jeronimo Smith
  2 04-Stride Track Club  'A'                           4:32.84q
     1) Kenzell Robinson                2) Tevin Williams
     3) Deontae West                    4) Gary Harrell
  3 04-Florida Elite  'A'                               4:33.75q
     1) Tyler Floyd                     2) Syn John Lilliy
     3) Orlando Thomas                  4) Isaiah Hurst
  4 12-Track Houston Track Club  'A'                    4:43.27
     1) Terrence Jerigan                2) Austin Fitzgerald
     3) Nathaniel Jones                 4) Jarell McFarland
  5 09-Tulsa Express  'A'                               4:59.33
     1) Allen Collins                   2) Jared Collins
     3) Kendall Cooper                  4) Kelin Marshall-Johnson
  6 07-Fort Wayne Express  'A'                          5:24.79
     1) Colin Fletcher                  2) Trevon Carr
     3) Tyler Whitfield                 4) John Nelson
Heat  4 Preliminaries
  1 03-Glenarden Track Club  'A'                        4:31.78Q
     1)                                 2) Dennis Graham Mylek
     3) Onyx Johnson                    4) Clyde Partlow
  2 02-Morris Estate Track Team  'A'                    4:38.72q
     1) Karheim Rockemore               2) Curtis Witherspoon
     3) Joshua Castillo                 4) Terrance Bridgers
  3 04-Miami NW Express Track  'A'                      4:40.78
     1) Khahbrell Johnson               2) Lawrence Jones
     3) Christopher Hall                4)
  4 06-Road Runners Track Club  'B'                     4:41.79
     1) Adonis Dussett                  2) Aquanius Freeman
     3) Tyron Henry                     4) Cedric Jackson
  5 15-So Calif Running Cougars  'A'                    4:44.94
     1) Anthony Luckett                 2) Marcus Hobbs
     3) Adisa Boston                    4) Darryl Palmer
  6 12-U.S.A. Stars Track Club  'A'                     4:45.55
     1) Janell Oliver                   2) Tyler White
     3) Deandre' Washington             4) Aundre Rogers
  7 02-Penn Hills Eagles  'B'                           4:56.08
  8 09-Tulsa Express  'B'                               5:17.57
     1) Anthony Carpenter               2) Devon Davis
     3) Morgan Peterson                 4) Tre' Price

200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 23.94  1990        Jason Johnson
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 1.6
  1 Stephen Hill                 Boys & Girls             25.05Q
  2 Kenneth Gilstrap             Unattached               25.41q
  3 Maurice Norman               Lincoln Heights          26.46
  4 Maurice Brown                Glenarm                  26.63
  5 Quinton Crawford             Nashville Il             27.55
  6 LeAndre Ballew               Striders                 27.73
  7 Jamaro Oakley                Tulsa Flyers             27.87
Heat  2 Preliminaries   Wind: 2.2
  1 Markus Wheaton               DoRight                  25.15Q
  2 Maurice Horton               Track Houston            25.34q
  3 Bryant Fitzgerald            Franklin Track C         26.02
  4 Larry Farlow                 Miami Metro-Dade         26.29
  5 Michael Garrick              Castro Valley TC         26.32
  6 Shaun Thomas                 Wilmington T.C.          26.33
  7 Jaron Roberson               SC Striders              28.06
  8 Sean McGary                  Jaguars                  28.50
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.8
  1 Jamal Miles                  Rising Sun               25.58Q
  2 Julian Parker                BR YMCA                  25.64
  3 Terrence Mitchell            Running Tiger            25.96
  4 Nycole Griffin               In City Step             26.74
  5 LaQuan Phillips              Stealth                  27.19
  6 Anthony Nettles              Dpal Falcon              27.58
  7 Dashe Winslow                Unattached               27.77
Heat  4 Preliminaries   Wind: 1.8
  1 Elliot Brooks                Florida Elite            24.97Q
  2 Mason Hayes                  Dallas Flash             25.60q
  3 Anthony Williams             Speed City Track         26.35
  4 Marcus Harewood              Una Pna                  26.95
  5 Trey Shoate III              Tulsa Expres             27.24
  6 Darnell Brown                NY Novas                 27.55
  7 William Clopton-Green        Jubilee Track Cl         27.58
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.6
  1 Omasha Brantley              Flight Int'l             25.95Q
  2 Corey Knight                 Nwtc                     26.06
  3 Bryant Giles                 Jaguars                  26.13
  4 Andre Boatman                River City               26.72
  5 Dominic Burden               Mprd                     26.91
  6 Mikeal Devenshire            Tulsa Flyers             27.90
  7 Isaac Obrigewitch            Unattached               30.02

800 Meter Run Midget Boys
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 2:07.21  2001        Reginald Warren
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Austin Williams              Prr                    2:16.88Q
  2 Austin Joshua                Speed City Track       2:17.65Q
  3 Livingston Wright            Nadia                  2:18.36q
  4 Karlton Mitchell             TV Time Mach           2:19.93
  6 Stephan Chung                Florida Storm          2:21.26
  5 Bobby Bassett                Texas Storm            2:28.51
  7 Trent Blair                  Young Achievers        2:31.02
  8 Keith Roth                   Unattached             2:32.57
  9 Alex Sakovits                North Kingston R       2:35.23
 10 Wesley Mann                  Ncbg                   2:39.03
 11 Nicholas Audenaert           Indiana All Star       2:39.17
Heat  2 Preliminaries
  1 Connor Revord                Running Pride          2:14.44Q
  2 Sadiki White                 Supersonics            2:15.78Q
  3 Andrew Weber                 Texas Storm            2:21.15
  4 Michael Murray               Nashville Il           2:21.37
  5 Dante Holland                Swift Perfor           2:24.21
  6 Anthony Williams             Speed City Track       2:24.49
  7 Alec Surynt                  Unattached             2:26.33
  8 Narvie Noble                 In City Step           2:29.68
  9 Garnet Hathaway              Unattached             2:30.08
 10 Patrick Heckman              Personal / South       2:39.70
 11 Jonathan Hayes               Eastside Ste           2:49.18
Heat  3 Preliminaries
  1 Nathan Mathabane             DareTo Dream           2:17.14Q
  2 Joe Dale Burkley             Pleaseant Grove        2:17.29Q
  3 Christopher Pokorny          Fwtc                   2:18.20q
  4 Corneilous Dixon             Nashville Il           2:21.45
  5 Eric Rogers                  Prr                    2:24.57
  6 Jacob Van Zant               14-Bakersfield Y       2:27.18
  7 Michele Martucci             Miami Metro-Dade       2:27.77
  8 Keith Bowen                  Rising Sun             2:28.63
  9 Malik Cross                  E. Orange Strid        2:28.86
 10 Aaron Courtright             Minnesota Breeze       2:29.31
 11 Deonte' Patterson            Junior Striders        2:49.22

4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 3:47.50  1994        Glenarden TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Texas Storm Track Club  'A'                      3:56.17Q
     1) Bobby Bassett                   2) Andrew Weber
     3) Marcus Davis                    4) Eddie Lanier
  2 01-Metro Eagles  'A'                                4:20.45
     1) Elijah Rollock                  2) Fard Rollock
     3) Malik Sykes                     4) Julian Wood
  3 03-Baldwin County Jets  'A'                         4:23.41
     1) JaVontae Edwards                2) Mark Glenn
     3) DeAngleo Reeves                 4)
  4 02-Nadia Track Club  'A'                            4:25.66
     1) Livingston Wright               2) Langston Wright
     3) Armahn Ashley                   4) William Smith
  5 04-Ft. Lauderdale Track Club  'A'                   4:35.02
     1) Clifton Coleman                 2) Barry Devine
     3) Tevin Jones                     4) Conrad Kelly
  6 05-Jubilee Track Club  'A'                          4:52.58
     1) Nathaniel Rutledge              2) Xavier Smith-Steward
     3) Bryan Hairston                  4) William Clopton-Green
  7 06-Montgomery YMCA Track Clu  'A'                   5:09.33
     1) Cheric Brackett                 2) Nicholas Echols
     3) David Turner                    4) Tyler Lowe
Heat  2 Preliminaries
  1 12-Track Houston Track Club  'A'                    4:00.38Q
     1) Santee Deck                     2) Maurice Horton
     3) Jeremy Mayweather               4) Blake Washington
  2 06-Nashville Illusions Track  'A'                   4:12.65q
     1) Michael Murray                  2) Bryson Lillard
     3) Corneilous Dixon                4) Quinton Crawford
  3 10-Glenarm  'A'                                     4:28.77
     1) Alexander Merriex               2) Devilan Johnson
     3) Brandon Smith                   4) Terrance Brockman
  4 07-Kankakee TC  'A'                                 4:43.14
     1) Julian Bogan                    2) Kamerin Mitchell
     3) Tyray Brown                     4) Chris Mays
  5 08-North Omaha Bengals T  'A'                       4:52.40
     1) Henry Boston                    2) Anthony Prince
     3) Marques Rice                    4)
  6 09-Tonkawa Rocketeers  'A'                          4:52.66
     1) Brett Langston                  2) Tyler Langston
     3) Jacob Love                      4) Joshua Reese
 -- 03-New Wave TC  'A'                                      DQ
     1) Zacchary Harper                 2) Corey Knight
     3) Kyrrel Latimer                  4) DeVon Smith
Heat  3 Preliminaries
  1 04-Florida Storm  'A'                               4:04.31Q
     1) Nikko Aiken                     2) Cody Riggs
     3) Jamal Forrest                   4) Ethan Grant
  2 12-Pleasant Grove Broncos  'A'                      4:07.27q
     1) Steven Williams                 2) Tony Drake
     3) Dontra Spencer                  4) Joe Dale Burkley
  3 03-City of Atlanta  'A'                             4:17.11q
     1) Nathaniel Anthony               2) Caleb Lester
     3) Akil Dozier                     4) Brandon Brown
  4 04-Young Achievers TC  'A'                          4:19.36
     1) Trent Blair                     2) Christian Johnson
     3) Antonio Reynolds                4) Trenton Williams
  5 13-Wings of Eagles  'A'                             4:42.78
     1) Prince-Darre Carroll            2) Brian Diakite
     3) Marquis Royal                   4) Ronnelle McGraw
  6 08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                      4:46.27
     1) Kendall Anderson                2) Jordan Gregory
     3) Alexander Metoyer               4) Thomas Hodges
  7 09-Northeast Kansas  'A'                            5:06.94
     1) David Martin                    2) Derek Martin
     3) Jerod Barker                    4) Derek Hammer
Heat  4 Preliminaries
  1 15-Valley United Track Club  'A'                    4:02.73Q
     1) Trajuan Briggs                  2) Tahree Clay
     3) Mikio Island                    4) Dale Morgan
  2 15-United San Diego Athletes  'A'                   4:14.01q
     1) Anthony Crosland                2) Bryant Davis
     3) Jeremy Gathright                4) Christian Johnson
  3 13-Rainier Beach TC  'A'                            4:22.42
     1) Khayree Johnson                 2) Casey Burns
     3) D'Mario Carter                  4) Jtuane Griffith
  4 02-Willis Athletic Club  'A'                        4:23.02
     1) Robert Butler                   2) Eric Carmicheal
     3) Darrell Perry                   4) Christian Thomas
  5 07-Fort Wayne Express  'A'                          4:37.61
     1) Byron Hutchins                  2) Bradford Davis
     3) Napoleon Bridges                4) Roderick Smith
  6 10-Arizona Cheetahs  'A'                            4:49.45
     1) Aaron Lyles                     2) Damian Mayberry
     3) Michael Jordan                  4) Yusuf Muhammad
  7 05-Massie Heat  'A'                                 5:18.36
     1) Dylon Jewett                    2) Brad Davis
     3) Nick Canby                      4) Taylor Luckett

200 Meter Dash Youth Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 21.84  2000        Michael Grant
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.3
  1 Isaiah Green                 So Calif Running         22.60Q
  2 Antonio Norvell              Portsmouth Patr          22.69q
  3 Quincy Turner                Ardmore TC               23.24
  4 Richard Brown                13-Rainier Beach         24.06
  5 Aric Williams                Livermore Harrie         24.12
  6 Thomas Warren                Jaguars                  24.51
  7 Cortez Jones                 Dpal Falcon              24.62
  8 John Bernard                 River City               25.15
Heat  2 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Troy Woolfolk                Track Houston            22.97Q
  2 DeMondre Ward                Unattached               23.40
  3 David Wade                   Imani Track Club         23.67
  4 Deione Lathem                Blue Wave                24.24
  5 Henry Reed                   Lauderhill               24.79
  6 Melvin McBride               N Shor Breez             24.85
  7 Terrell Burnett              Unattached               24.93
Heat  3 Preliminaries   Wind: -1.3
  1 Algernon Harris              Florida Elite            22.51Q
  2 Mikhail Barton               AZ Cheetahs              23.15
  3 Jeremy Wesley                Hallmark                 23.16
  4 Michael Grant                Ft.Lauderdale TC         23.25
  5 Peter DeBois                 Cool Running             24.35
  6 Jason Wright                 Jaguars                  24.62
  7 Brandon Simpson              Warren Striders          27.56
Heat  4 Preliminaries   Wind: -1.4
  1 Keith Johnson                Road Runners             22.99Q
  2 Carlos Proctor               Richmond Highste         23.03q
  3 Nathaniel Hammond            KC Elite                 23.49
  4 Embry Peeples                Florida Elite            23.80
  5 Bryan Collins                Westside                 24.02
  6 Brandon Ford                 AZ Striders              24.42
  7 Bernard Spivey               Mprd                     24.51
  8 Joseph Gladden               Unified in Flt           25.75
Heat  5 Preliminaries   Wind: -0.8
  1 Yannick Blake                Hallmark                 22.93Q
  2 Bryshon Nellum               So Calif Running         22.96q
  3 Brandan Hutchinson           Lightning Bolts          23.89
  4 Darius Marshall              Baldwin Coun             23.99
  5 Stephen Ford                 Ardmore TC               24.60
  6 Alden Loche                  Twin City                24.66
  7 Tony Logan                   Franklin Track C         24.70
  8 Ron Harris                   Lincoln Heights          26.35

800 Meter Run Youth Boys
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 1:56.36  2001        Cody Harper
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Nectaly Barbosa              Unat IN                2:01.22Q
  2 Evan Shields                 Hbtc                   2:07.86Q
  3 Marcelis Lynch               Distance Hea           2:10.07
  4 Taquan Daniels               Metro Eagles           2:10.55
  5 Patrick Hernandez            Rio Rancho Rams        2:13.38
  6 Andrew Dougherty             Westside               2:14.07
  7 Keivonte Newbell             Nashville Il           2:17.30
  8 Xavier Walker                Tulsa Expres           2:18.01
  9 Brandon Steward              Hattiesburg            2:25.54
 10 Jeffrey Hodge                Willming Flyers        2:29.95
Heat  2 Preliminaries
  1 Jason Apwah                  Green Streakers        2:06.06Q
  2 Treg Jeffery                 Unattached             2:06.08Q
  3 Alan Laws                    Morris Estate          2:08.75q
  4 Edward Ford                  Young Achievers        2:10.96
  5 Cameron Shirley              Dpal Falcon            2:12.71
  6 Marquesse Wheaton            DoRight                2:16.57
  7 Sebastian Sam                Speed City Track       2:18.21
  8 Louis Watson                 Mprd                   2:18.80
  9 Jordan Giles                 Unattached             2:28.13
Heat  3 Preliminaries
  1 Duke Mack                    Morris Estate          2:04.03Q
  2 Blake Shaw                   NW  Flyers             2:05.04Q
  3 Ben Bramhall                 Unattached             2:07.27q
  4 Brandon Harris               Miami NW Express       2:08.80
  5 Greg Riccomini               Kern Firefighter       2:10.57
  6 Josh LeBlanc                 OlympicRegTC           2:11.98
  7 Joshua Bartels               Sterling               2:12.61
  8 Victor Floyd                 Florida Elite          2:13.62
  9 Anthony Miles                Texas Storm            2:16.46
 10 Kelvin Hux                   Gina's Tbirds          2:22.53

4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 3:23.96  1993        LA Jets
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 04-Miami Metro Dade  'A'                            3:34.23Q
     1) Tommy Streeter                  2) Rafael Jones
     3) Devin Hill                      4) Gordon Warner
  2 12-Cedar Hill Speed Track Cl  'A'                   3:39.15
     1) Romie Blaylock                  2) Nicholas Haywood
     3) Christopher Brooks              4) Dominique Johnson
  3 14-Speed City  'A'                                  3:42.88
     1) Soloman Webster                 2) Sebastian Sam
     3) Kwame Morgan                    4) Kyle Moyles
  4 09-Ardmore Track Club  'A'                          3:43.24
     1) Quincy Turner                   2) Jarrod Fields
     3) Justin Fields                   4) Stephen Ford
  5 06-Wilma Rudolph TC  'A'                            3:48.53
     1) Michael Buford                  2) Terrence Holt
     3) James Curry, II                 4) Deshawn Bell
  6 14-Richmond Highsteppers  'A'                       4:02.06
     1) Will Swift                      2) Matthew Brown
     3) Duane Hooper                    4) Brandon Graves
  7 07-Chicagoland Zephyrs TC  'A'                      4:45.33
     1) James Cooper                    2) Antjuan Townsend
     3) Donell Bluford                  4) Nicholas Purchase
 -- 12-Hallmark Track Club  'A'                              DQ
     1) Yannick Blake                   2) Jeremy Wesley
     3) Marcus Boyd                     4) Mitchell Hobson, Jr.
Heat  2 Preliminaries
  1 15-So Calif Running Cougars  'A'                    3:33.55Q
     1) Raymond Carter                  2) Bryshon Nellum
     3) Isaiah Green                    4) Christopher Faulknor
  2 03-Dc Red Wings  'A'                                3:36.38q
     1) Charles Dunston                 2) Chad Rogers
     3) J. Paul Flagg                   4) Donald Lockhart
  3 15-Hyper Speed Track Club  'A'                      3:40.58
     1) Brandon Jackson                 2) Ralton Brown
     3) Sean Chaney-Waller              4) Jacob Yowell
  4 04-Ft. Lauderdale Track Club  'A'                   3:42.68
     1) Javares Atkins                  2) Taveres Atkins
     3) Reginald Capre                  4) Michael Grant
  5 02-Penn Hills Eagles  'A'                           3:44.33
     1) Brandon Carter                  2) Jordan Donaldson
     3) Alexander Nunley                4) Lomel Patterson
  6 08-North Omaha Bengals T  'A'                       3:52.22
     1) Jaron Hall                      2) Jared Hall
     3) Kyle Estwick                    4) Xavier Baylon
  7 08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                      3:57.89
     1) Brenton Bradford                2) Aaron McIntyre
     3) Eric Cummings                   4) Thomas Warren
  8 05-Lincoln Heights  'A'                             4:07.84
     1) DeAndre Pitts                   2) Orlando Williams
     3) Aaron Pringle                   4) Ron Harris
Heat  3 Preliminaries
  1 04-Florida Elite  'A'                               3:29.93Q
     1) Donald L Barnes                 2) Victor Floyd
     3) Algernon Harris                 4) Mathew Maldorado
  2 06-Road Runners Track Club  'A'                     3:33.08q
     1) Chantz Stevenson                2) Rashad Foley
     3) Scotty Gibson                   4) Keith Johnson
  3 15-Vegas Stealth Track Club  'A'                    3:36.44q
     1) Capone Austin                   2) Casey Dabney
     3) Keith Martinez                  4) Curtis Thomas
  4 09-Tulsa Express  'A'                               3:49.61
     1) Gereme Collins                  2) Dometrius Proctor
     3) Gabriel Robinson                4) Xavier Walker
  5 10-Do Right  'A'                                    3:49.62
     1) Marquesse Wheaton               2) Phillip Primous
     3) Antwaun Jackson                 4) Anthony Hooks Jr
  6 03-Baldwin County Jets  'A'                         3:53.23
     1) Darian Marks                    2) Darius Marshall
     3) Montique Tucker                 4) Brandon Nolley
  7 01-Olympic Region Track Club  'A'                   4:14.11
     1) Josh LeBlanc                    2) Kevin Johnson
     3) Tyler Wescott                   4) Thomas Vossler
  8 07-Fort Wayne Express  'A'                          4:15.28
     1) Shayne Abrahams                 2) D'Antoine Harris
     3) Xavier Carr                     4) Erin Milton
Heat  4 Preliminaries
  1 12-Wings Track Club  'A'                            3:34.11Q
     1) Robert Simmons                  2) Foswhitt Whittaker
     3) Arte Collins                    4) Ryan Gerac
  2 03-Fayetteville Flyers  'A'                         3:34.12q
     1) Micheal Dampier                 2) Derek McKoy
     3) Aaron Anderson                  4) Lorenzo Williams
  3 03-Glenarden Track Club  'A'                        3:39.58
     1) Adrian Browne                   2) Keven Dawkins
     3) Justin Winters                  4) Malcolm Womack
  4 02-Morris Estate Track Team  'A'                    3:43.54
     1) Russell Dinkins                 2) Alan Laws
     3) Duke Mack                       4) Devon Wallace
  5 06-Mobile Parks & Rec  'A'                          3:45.66
     1) Louis Watson                    2) Brandon Gibson
     3) L'Derrion Montgomery            4) Bernard Spivey
  6 10-El Paso Wings - TX  'A'                          3:54.90
     1) Alex Delmont                    2) Aaron Martinez
     3) Gabriel Palomino                4) Anthony Ruvalcaba
  7 05-Unified in Flight  'A'                           4:01.28
     1) John Blackman                   2) Joseph Gladden
     3) Billy Zaccardelli               4) Robert Freeman
  8 13-Beaverton Track Club  'A'                        4:02.00
     1) Aaron Buster                    2) David Palen
     3) Micah Hatfield                  4) Dan Smith

200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 21.10  1995        Obea Moore
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: -1.7
  1 Trey Harts                   LA Express               21.97Q
  2 Joesph Turner                Flight Int'l             22.22
  3 Aaron Sprowl                 Unattached               22.73
  4 Sean Wright                  Friendship Flyer         22.98
  5 Brian Beck                   Salem Track              23.28
  6 Joshua Inman                 Unattached               23.63
Heat  2 Preliminaries   Wind: 0.4
  1 Gerron Herring               KC Elite                 21.59Q
  2 Keegan Herring               Rising Sun               21.61q
  3 Jackie Freeman               Southern Eagles          22.28
  4 Cedric Zellner               Gatc                     22.28
  5 Seth Berardinelli            Bozeman TC               23.47
  6 Marquis Stephens             DM Youth                 24.22
Heat  3 Preliminaries   Wind: -0.7
  1 Nate Yorks                   Track Denver             21.91Q
  2 Stevie Warren                Florida Elite            22.10q
  3 Jermaine Artwell             Hempstead Pal            22.59
  4 Marcus Williams              Lightning Bolts          22.74
  5 Christopher Dykes            Texas Mustangs           22.75
  6 Alexander Robinson           Hospitality              23.16
  7 Phillip Bennett              Flying Aj's              25.50
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.6
  1 Willie Perry                 Western Piedmont         22.06Q
  2 DJ Hord                      KC Elite                 22.08q
  3 Gordon McKenzie              Metro Eagles             22.41
  4 Charles Smith                Anglc Flyers             22.95
  5 Stephen Robinson             Northwest                22.97
  6 Cardel Johnson               Wings of Moon            23.62
  7 Eric Robertson               11-Team Idaho            24.56
Heat  5 Preliminaries   Wind: 0.6
  1 Anthony Wiseman              Gttc                     21.85Q
  2 Brian Rabb                   Unattached               22.59
  3 Cameron Craig                Unattached               22.61
  4 Patrick Holmes               Renaissance TC           22.97
  5 Rob Nielsen                  Unattached               25.17
 -- Albert Fullwood              River Cities               DNF

800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
 USATF J. O.: * 1:52.78  2002        Christopher Woods
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Cody Harper                  Apton Track Club       1:57.09Q
  2 Frank Myles                  Lauderhill             1:57.42Q
  3 Damon Josep                  Houston Heat           1:58.01q
  4 Matt Clark                   Ames Impact            1:58.24q
  5 Matthew Armstrong            Metro Eagles           2:02.35
  6 Garrett Smith                13-Eastside TC         2:02.73
  7 Brandon Tucker               Dpal Falcon            2:03.72
  8 Christopher Richardson       Ctc                    2:05.15
  9 Reginald Hopkins             Miami Metro-Dade       2:05.30
 10 Yeremiah Shemuale            Unattached             2:05.49
 11 Joshua Gholston              Mprd                   2:07.67
 12 Eric Castro                  N Shor Breez           2:12.34
Heat  2 Preliminaries
  1 Mychal Word                  River Cities           1:57.67Q
  2 Chris Anderson               Teeva Track            1:57.68Q
  3 Jesse Kunimoto               Northside Re           1:59.91
  4 Daniel La Cava               Grapevine Gazell       1:59.93
  5 James Robinson               Flyers                 2:01.97
  6 Gideon Casto                 Capital City Str       2:02.39
  7 Peter Wolfram                Unattached             2:02.60
  8 Ryan Sanders                 Jax Pal                2:03.34
  9 Matthew Swift-Kraemer        AZ Striders            2:03.84
 10 Che Ballenger                Speed Zone TC          2:05.25
 11 Fred Munk                    There to Car           2:07.75
 12 Deskin Goodwin               Valley United          2:15.86
Heat  3 Preliminaries
  1 Karjuan Williams             NO Comets              1:55.18Q
  2 Charles Colson               Houston Heat           1:58.24Q
  3 Josh Durkin                  Lancaster Track        1:59.27
  4 Tom Crum                     FW Express             2:01.52
  5 Xavier Hayward               Houston Heat           2:01.78
  6 Julian Crosswell             Metro Eagles           2:02.29
  7 Duriel Hardy                 West Chester TC        2:02.58
  8 Tyrell Thompson              Royal Knights          2:03.01
  9 Joshua Rock                  Quiet Storm Elit       2:03.17
 10 Marlon Patterson             Miller Track Clu       2:05.41
 11 Jared Bell                   Hi-Speed               2:05.62
 12 James Russel Taylor          Unattached             2:05.88

4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 3:13.40  2001        New Horizon TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 04-Florida Elite  'A'                               3:20.14Q
     1) Preston Wilson                  2) Stevie Warren
     3) Jonathan Marks                  4) Stanley Suber
  2 01-Metro Eagles  'A'                                3:22.06q
     1) Matthew Armstrong               2) Julian Crosswell
     3) Gordon McKenzie                 4) Andre Easton
  3 12-Track Houston Track Club  'A'                    3:22.07q
     1) Justin Davis                    2) Anthony Rice
     3) Timothy Foster                  4) Kevin Benjamin
  4 06-Magic City Runners  'A'                          3:35.90
     1) Gregory Forte, III              2) Michael Oliver
     3) Ellis Petties                   4) Jason Ray
  5 02-Phila. Panthers T.C.  'A'                        3:42.37
     1) Cyril Bradford                  2) Lloyd Gayle
     3) Matthew Montgomery              4) Oliver Wesley
  6 13-Inner City Steppers  'A'                         3:49.93
     1) Aaron Smith                     2) Alexander Green
     3) Willie Green                    4) Jarrett Williams
 -- 06-River Cities Track Club  'A'                          DQ
     1) Juston Johnson                  2) Mychal Word
     3) Albert Fullwood                 4) Francois Gatson
Heat  2 Preliminaries
  1 03-Quicksilver Track Club  'A'                      3:22.34Q
     1) Kevin Lowe                      2) Jabari Marshall
     3) Tyler Smith                     4) Taijuan Talbot
  2 03-Hummingbird TC  'A'                              3:22.77q
     1) Larrone Moore                   2) Randy Lee
     3) Eric Dyson                      4) Kai Roper
  3 02-Morris Estate Track Team  'A'                    3:30.40
     1) Khaliff Featherstone            2) Markise King
     3) Raymond Davis                   4) Cecil Wise
  4 04-Miami Metro Dade  'A'                            3:31.82
     1) Quinton Mayo                    2) Reginald Hopkins
     3) Damian Johnson                  4) Terry Jones
  5 10-Arizona Rising Sun  'A'                          3:31.94
     1) Brian Stroughter                2) Brandon Hunt
     3) Gregory Williams                4) Travis Simpson Jr
  6 07-Summit City Striders  'A'                        3:41.64
     1) Deondrai Campbell               2) Tywon Jones
     3) Ron Schneider                   4) Joseph Slaughterback
Heat  3 Preliminaries
  1 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                    3:18.18Q
     1) Raymond Richardson              2) Jerron Forte
     3) Gerron Herring                  4) DJ Hord
  2 04-City of Lauderhill T.C  'A'                      3:19.52q
     1) Woodny Turenne                  2) Jeffrey McCleary
     3) Frank Myles                     4) Joshua Wimbley
  3 12-Tigers Track Club  'A'                           3:23.11
     1) Darrel Bradford                 2) Chadrick Smith
     3) Chris Collins                   4) Tyrone Carriar
  4 10-Speed Inc  'A'                                   3:31.42
     1) Branden Thornton                2) Calvin Johnson
     3) Kevin Meyer                     4) Elliott Sheffield
  5 14-M.P. Striders  'A'                               3:35.24
     1) Rion Spears                     2) Keith Jackson
     3) Jeremie Foremen                 4) Julius Mason
  6 07-No Limit Running Club  'A'                       3:39.15
     1) Parris Rogers                   2) Cedric Bailey, Jr
     3) Michael King                    4) Neal Sales-Griffin
Heat  4 Preliminaries
  1 12-Houston Heat Track Club  'A'                     3:21.66Q
     1) Doug Anderson                   2) Artrell Woods
     3) Xavier Hayward                  4) Charles Colson
  2 03-Glenarden Track Club  'A'                        3:23.47
     1) Anthony Walker                  2) Rodney Mims
     3) Romain McKay                    4) Cedric Zellner
  3 01-Newburgh Elite  'A'                              3:26.58
     1) John Bowden                     2) Edward Jackson
     3) John Nolcox                     4) Brandon Ostrowski
  4 06-Mobile Parks & Rec  'A'                          3:30.69
     1) Joshua Gholston                 2) Milton Strother
     3) Mark Holmes                     4) Phillip McMillian
  5 15-Hyper Speed Track Club  'A'                      3:37.93
     1) Brandon Adams                   2) Davon Brown
     3) Shamus Cousin                   4) Jarrel Stacy
  6 08-Bellevue Recreation Tr  'A'                      3:38.24
     1) Derrick Bell                    2) Stephen Murray
     3) Jervon Starling                 4) Lukas Hulett
  7 14-Ephesians Track Club  'A'                        3:41.85
     1) Aven Wright                     2) Marco Moon
     3) Mark Ilarina                    4) Ben Mangubat

200 Meter Dash Young Men
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 3 Best Times
 USATF J. O.: * 20.50  1987        Quincy Watts
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries   Wind: 0.6
  1 Lionel Larry                 Imani Track Club         21.02Q
  2 John West                    Track Denver             21.55
  3 Byron Walker                 KC Elite                 21.69
  4 Darryl Proctor               Bellevue                 21.78
  5 Edward Mason                 Wilma Rudolp             22.59
  6 Bruce Davis                  Mprd                     23.29
Heat  2 Preliminaries   Wind: 1.8
  1 Jason Craig                  Northwest                20.90Q
  2 Jason Richardson             Unattached               21.13q
  3 Bobby Young                  Providence Cobra         21.17q
  4 David Dickens                New Horizon              21.24q
  5 Jay Cooper                   Jenks Americ             21.65
  6 Chris Fulton                 KC Elite                 22.20
  7 Cody Henning                 Bozeman TC               22.75
  8 Michael Richmond             In City Step             23.19
Heat  3 Preliminaries   Wind: 1.1
  1 Carey LaCour                 Wings                    21.19Q
  2 Christopher Johnson          Florida Elite            21.36
  3 Jamie Hanna                  Florence                 21.62
  4 Kevin Thompson               Unattached               22.04
  5 Kyle Rose                    Kankakee                 22.09
  6 Brian Woods                  Lightspeed Track         22.13
  7 William Robinson             West Chester TC          22.26
  8 Bobby Crear                  11-Team Idaho            22.32
Heat  4 Preliminaries   Wind: -0.9
  1 LaShawn Merritt              Norfolk Real Dea         21.33Q
  2 Damond Berry                 KC Elite                 21.65
  3 Dane Endly                   Lightspeed Track         21.83
  4 Alex Ingram                  KC Elite                 21.87
  5 Jimel Denham                 N Shor Breez             22.37
  6 Clint Mason                  Alex Van Dyke TC         22.89
  7 Qunicy Edwards               Gina's Tbirds            22.91
  8 Micah Nation                 Kenyan Runne             23.12
Heat  5 Preliminaries   Wind: -1.8
  1 Michael Grant                New Horizon              21.19Q
  2 Adrian Petersen              Texas Mustangs           21.60
  3 Cedric Harris                Port Arthur TC           21.77
  4 Wopamo Osaisai               Classic Track Cl         21.85
  5 Chancellor Young             13-Seatown Expre         21.88
  6 Michael Cooley               Prt City                 22.17
  7 Tyreese Andrews              Bombers                  22.62

800 Meter Run Young Men
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 1:49.49  2000        Nick Devenport
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 Adrian Myers                 Sauk Valley Smok       1:53.56Q
  2 David Ryan                   Havasu                 1:54.10q
  3 Jordan Orr                   13 Unattached          1:55.35
  4 Greg Peterson                Flyers                 1:55.63
  5 Joshua Fields                LA Express             1:59.53
  6 Sean Carey                   Unattached             1:59.98
  7 Jayson Phillips              Lake Pointe            2:00.38
  8 Nathan Garcia                Aoc Striders           2:08.67
  9 Donald Rue                   Speed Zone TC          2:09.38
Heat  2 Preliminaries
  1 Davon Johnson                FL City Parks          1:51.58Q
  2 Timothy Harris               Miami NW Express       1:52.58q
  3 Christopher Woods            Quicksilver            1:52.64q
  4 Jack Lemke                   Flyers                 1:54.28q
  5 Romaine Walls                Royal Knights          1:54.85
  6 Matthew Helgath              Bozeman TC             1:57.79
  7 Cody Hill                    Junior Striders        1:58.28
  8 Grant Fisher                 Road Runners           1:59.60
  9 Victor Camacho               Santa Cruz Track       2:01.67
 10 Javon Partin                 Providence Cobra       2:05.89
Heat  3 Preliminaries
  1 Brian Wall                   Fwtc                   1:54.97Q
  2 Kel Bond                     Sauk Valley Smok       1:54.99
  3 Brian Griffith               FL City Parks          1:56.59
  4 Terrell Thompson             Unattached             1:56.94
  5 Eric Simmons                 Carrollton             1:57.53
  6 Ryan Nowakowski              Chatham Cheetahs       2:00.50
  7 Alex Revelos                 Miami Valley           2:02.53
  8 William Boorse               West Chester TC        2:05.73
  9 Richard Radley               Unattached             2:11.66
 10 Brian Usrey                  11-Team Idaho          2:16.27
Heat  4 Preliminaries
  1 Marcus Mayes                 Okc Sprinter           1:54.93Q
  2 Jonah Rathbun                13-Seatown Expre       1:55.18
  3 Jerrell Wisdom               Queens Sprin           1:56.57
  4 Brayon Brown                 Track Houston          2:00.49
  5 Marcus Jammer                Texas Mustangs         2:01.00
  6 A.J. Furrow                  Miami Valley           2:01.14
  7 David Solis                  Flames                 2:01.30
  8 Ben Woods                    Unattached             2:01.66
  9 Nick Lambert                 Hoover Track           2:01.77
 10 Aaron Warner                 Metro Eagles           2:15.70

4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
8 Advance:  Top 1 Each Heat plus Next 4 Best Times
 USATF J. O.: * 3:06.55  1996        East Atlanta TC
    Team                                                Prelims
================================================================
Heat  1 Preliminaries
  1 12-Wings Track Club  'A'                            3:14.59Q
     1) Dominic Milton                  2) Khalid Walker
     3) Brandon Dixon                   4) Carey LaCour
  2 12-Flight International TC  'A'                     3:15.09q
     1) Kurtiss Colvin                  2) Jarmaine Jackson
     3) Esmond Gordon                   4) Kevin Mutal
  3 06-Road Runners Track Club  'A'                     3:16.23
     1) Robert Amedee                   2) Jarrith Jones
     3) Shyran Champagne                4) Alfred Robinson
  4 06-Future Track Club  'A'                           3:19.36
     1)                                 2) Kerry Gremillion
     3) Brad Augustus                   4) Keith Henry
  5 02-Phila. Panthers T.C.  'A'                        3:21.78
     1) Roger Anderson                  2) Stevin Woody
     3) Arnold Mullins                  4) Sharif Nash
  6 10-El Paso Flames - TX  'A'                         3:24.37
     1) Brian Pearson                   2) Thaddeus Chase
     3) Manny Diaz                      4) Alex Calzada
  7 11-Team Idaho  'A'                                  3:27.67
     1) Kevin Pabst                     2) Bobby Crear
     3) Evan Hawker                     4) Martin Edward Mapp
Heat  2 Preliminaries
  1 03-Norfolk Real Deal  'A'                           3:12.53Q
     1) LaShawn Merritt                 2) John Hyman
     3) Terrance Burton                 4) Travis Stallings
  2 12-Dallas Mustangs Track Clu  'A'                   3:15.39q
     1) Marquise Cleveland              2) Timothy King
     3) Fredrick Rown                   4) Dequalin Rogers
  3 01-Providence Cobras  'A'                           3:15.50
     1) Brendan Lamboy                  2) Bobby Young
     3) Yudehwheh Gbaa                  4) James Lourenco
  4 04-Florida Heat  'A'                                3:17.66
     1) Prescott Chapman                2) Joseph Graves
     3) Reginald Graves                 4) Eddie Hall
  5 06-Future Track Club  'B'                           3:20.88
     1) Daniel Beverly                  2)
     3) Taylor Hudson                   4) Jimmy Nelson
  6 15-Nc Stallions T&F Club  'A'                       3:21.24
     1) Deshawn Cunningham              2) Tyrae Jones
     3) Billy Walker                    4) Demetrius Westbrooks
  7 07-Fort Wayne Express  'A'                          3:21.73
     1) Logan Edwards                   2) Jovan Kelly
     3) Kesonn Lee                      4) Geoffrey King
 -- 12-Wings Track Club  'B'                                DNF
     1) Brandon Brown                   2) Christopher White
     3) Brandon Johnson                 4) Kevin Johnson
Heat  3 Preliminaries
  1 03-New Horizon Track Club  'A'                      3:12.17Q
     1) Michael Grant                   2) David Dickens
     3) Cedric Goodman                  4) Jeremy Burton
  2 15-Imani Track Club  'A'                            3:15.14q
     1) Derrick Jones                   2) Lionel Larry
     3) Omari Hinkson                   4) Rodney Van
  3 01-Newburgh Elite  'A'                              3:15.64
     1) Elzie Coleman                   2) Michael Riullano
     3) Jason Pearson                   4) Justin Pearson
  4 03-New Wave TC  'A'                                 3:16.15
     1) Yaphet Cross                    2)
     3) Dean Lee                        4) Serge'' McGill
  5 14-Kern Firefighter Athletic L  'A'                 3:21.72
     1) Eric Taylor Jr                  2) Osezuwa Ojeriakhi
     3) Thomas Mack                     4) Tommy Brown
  6 02-West Chester Track Club  'A'                     3:27.41
     1) William Boorse                  2) William Robinson
     3) Dave Peters                     4) Jeff Rhizor
  7 05-Cincinnati All Stars  'A'                        3:31.27
     1) Michael Montgomery              2) Latarro Mitchell
     3) Jameine Johnson                 4) Khalfani Myrick
  8 09-Kansas City Sprint Elite  'B'                    3:42.19
     1) Howard Dixon                    2) Jonathan Luetkenhoelter
     3) Jeff Scott                      4)
Heat  4 Preliminaries
  1 04-Florida Heat  'B'                                3:13.77Q
     1) Mario Hughley                   2) Terrance Jones
     3) Bernard Middleton               4) Charles Pickard
  2 09-Royal Knights  'A'                               3:14.22q
     1) Dominique Jones                 2) Eric Ruff
     3) Romaine Walls                   4) Miles Smith
  3 09-Kansas City Sprint Elite  'A'                    3:17.54
     1) Alex Ingram                     2) Chris Fulton
     3) Julius Jiles                    4) Damond Berry
  4 07-Kankakee TC  'A'                                 3:20.43
     1) Reginald Stewart                2) Jeremy Gathing
     3) Trent Wilking                   4) Kyle Rose
  5 14-Alex Van Dyke TC  'A'                            3:21.27
     1) Marcus Shepard                  2) Mike Strong
     3) James Paige                     4) Devon Johnson
  6 10-Tucson Elite AC  'A'                             3:24.88
     1) Erik Acuna                      2) Jeremy Brower
     3) Scott Foley                     4) Matt Valenzuela
  7 01-Metro Eagles  'A'                                3:26.62
     1) Aaron Warner                    2) Reginald Lochard
     3) Kurt Kinkead                    4) Ryan Hurst
  8 08-Silver Springs Spartans  'A'                     3:32.34
     1) Tony Deal                       2) Anthony Dandridge-Brown
     3) Brian Terrell                   4) Steven Windom

Licensed to Miami-Dade Co. P&R Dept. T&F Team
                                       Hy-Tek's Meet Manager 7/31/2003 08:54 PM
        2003 USA Track & Field Junior Olympics - 7/29/2003 to 8/3/2003
                            National Championships
                        Tropical Park - Miami, Florida
                                    Results

Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
 USATF J. O.: * 4.61m  1972        Joyce Bowie
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
Flight  1
  1 Ciarra Brewer                Mission Valley T         4.45m   NWI  14-07.25
  2 Alexandria Harden            Springfield              4.37m   NWI  14-04.00
  3 Kenyattia Hackworth          Mprd                     4.36m   NWI  14-03.75
  4 Raven Sims                   BR YMCA                  4.17m   NWI  13-08.25
  5 Amina Shelton                Columbia TC              4.00m   NWI  13-01.50
  6 Jennifer Johnson             E. TX Comets             3.98m   NWI  13-00.75
  7 Nakia Love                   West Florida Y           3.91m   NWI  12-10.00
  8 Carlisha Thomas              G'Ville Striders         3.85m   NWI  12-07.75
  9 Chelsea Davis                14-Flying Jaguar         3.84m   NWI  12-07.25
 10 Alexandria Gochenour         Iowa Flyers              3.81m   NWI  12-06.00
 11 Katrina Gambrell             Seneca                   3.76m   NWI  12-04.00
 11 Jasmine Green                Flying Js                3.76m   NWI  12-04.00
 13 Hannah Smith                 Middle Georg             3.72m   NWI  12-02.50
 14 Emily Cable                  Tcx Track Club           3.71m   NWI  12-02.25
 15 Shakea Mercer                Ftfc                     3.67m   NWI  12-00.50
 16 Michelle Martin              Tucson Elite             3.66m   NWI  12-00.25
 17 Tia Mitchell                 Shreveport               3.62m   NWI  11-10.50
 18 Briana Evans                 Tulsa Flyers             3.61m   NWI  11-10.25
 18 Brenna Kincaid               Syracuse Charger         3.61m   NWI  11-10.25
 20 Hilary King                  Valley United            3.60m   NWI  11-09.75
 21 Alexis Faulkner              So Calif Running         3.59m   NWI  11-09.50
 22 Kaytelinn Blair              Flying Js                3.55m   NWI  11-07.75
 23 Shelby Stucker               Illini Heat              3.52m   NWI  11-06.75
 24 Valerie Tyler                Usa Stars                3.42m   NWI  11-02.75
 24 Marsha Pendilton             Unattached               3.42m   NWI  11-02.75
 26 Andrea Vessel                Lincoln Heights          3.23m   NWI  10-07.25
 27 Kristan Holding              Cool Running             3.10m   NWI  10-02.00
 28 Alexandria James             Dallas Flash             2.95m   NWI   9-08.25
 29 Ariel Mangum                 Unattached               2.73m   NWI   8-11.50
 30 Ayanna Brazier-Scott         Springfield              2.15m   NWI   7-00.75

Javelin Throw 300g Bantam Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 27.19m  2001        Agnes Gallegos
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Hannah Carson                AZ Cheetahs             33.16m*    108-09
  2 Takara Shaw                  PS Vegas Flyers         25.60m      84-00
  3 Jennifer Jarvis              Lakeland T&F            25.32m      83-01
  4 Charlsie Morris              Beatrice                24.60m      80-08
  5 Jenae Brown                  Unattached              24.00m      78-09
  6 Katherine Harvey             Mprd                    23.76m      77-11
  7 Kaci Jones                   Una Pna                 22.50m      73-10
  8 Alexis Baxter                3M Track Club           21.65m      71-00
  9 Shelby Koenig                Effingham               19.94m      65-05
 10 Kristin Maher                Unattached              19.12m      62-09
 11 Sabrina Almager              Abq West Side           19.05m      62-06
 12 Breshea Pitts                J Owens                 18.35m      60-02
 13 Ashlyn Parker                Unattached              17.75m      58-03
 14 Jasmine Lanier               Texas Storm             17.35m      56-11
 15 Amber Long                   Bellevue                16.86m      55-04
 16 Natalie Boerio               Wings of Moon           16.67m      54-08
 17 Tierra Bradford              Shreveport              16.48m      54-01
 18 Maria Hawkins                Silver Sonic            16.20m      53-02
 19 Jasmine Rosemore             Port Arthur TC          15.72m      51-07
 20 Monique O'Dell               Unattached              15.35m      50-04
 21 Dajsha Avery                 Northwest               14.81m      48-07
 22 Lindsay Hall                 Needham Track Cl        14.09m      46-03
 23 Windy Wike                   Texas Storm             13.12m      43-00
 24 Monique Frazier              Flying Js               12.80m      42-00
 25 Maggie Watkins               Purdue Area TC          11.98m      39-04
 26 Alexis Storbeck              Westside                11.36m      37-03
 27 Moriah Buckley               Bombers                  9.51m      31-02
 28 Lloydrice Cameron            Miami NW Express         9.12m      29-11
 29 Marshae Stallworth           Roosevelt Expres         8.81m      28-11

Long Jump Midget Girls
===============================================================================
 USATF J. O.: * 5.58m  1998        Gayle Hunter
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Karynn Dunn                  Free Spirit              4.75m   NWI  15-07.00
  2 Alexcia Harris               High Steppers            4.54m   NWI  14-10.75
  3 Kayla Grafel                 Utica                    4.52m   NWI  14-10.00
  4 Ashley McCoy                 Cape Fear                4.45m   NWI  14-07.25
  5 Renata Garbowski             Track Denver             4.41m   NWI  14-05.75
  6 Taylor Ware                  Bond Hill                4.40m   NWI  14-05.25
  7 Jade Clingman                Bond Hill                4.39m   NWI  14-05.00
  8 Chrishawn Williams           Carolina Eagles          4.34m   NWI  14-03.00
  9 Beonka Wilson                Club Elite               4.33m   NWI  14-02.50
 10 A'Lexus Brannon              Port Arthur TC          J4.31m   NWI  14-01.75
 10 Quintiara Walker             Anglc Flyers             4.31m   NWI  14-01.75
 12 Victorra Womack              Delaware Diamond         4.29m   NWI  14-01.00
 13 Nicole Cummings              WestchesterStr           4.28m   NWI  14-00.50
 14 Trinna Miranda               Beaverton TC             4.25m   NWI  13-11.50
 15 Nikko Brady                  Wilmington T.C.          4.18m   NWI  13-08.75
 15 Maisha Anderson              Indy Cheetah's          J4.18m   NWI  13-08.75
 17 Kristina Mossberg            Unattached               4.14m   NWI  13-07.00
 18 Nikki Laster                 Team Swift               4.11m   NWI  13-06.00
 19 Caitlyn Murray               Unattached               4.09m   NWI  13-05.00
 20 Nefertiti Smith              Portsmouth Patr          4.06m   NWI  13-04.00
 21 Shikiera Dumas               Pegasus T&F              4.03m   NWI  13-02.75
 22 Ashtynn Baltimore            Prr                      4.02m   NWI  13-02.25
 23 Alexandria Reo               Lakeland T&F             4.00m   NWI  13-01.50
 24 Eva Greenwalt                Madison Westside         3.92m   NWI  12-10.50
 25 Almineta Bagby               Prt City                 3.86m   NWI  12-08.00
 26 Nicolette St. Lawrence       New York Sta             3.76m   NWI  12-04.00
 27 Lindsey Poole                Palo Alto Lightn         3.74m   NWI  12-03.25
 28 Kaylyn Berry                 Unattached               3.70m   NWI  12-01.75
 29 Sarah Kwon                   Una Pna                  3.68m   NWI  12-01.00
 30 Ashley Robbins               Florida Elite            3.56m   NWI  11-08.25
 -- Charde Mayne                 Silver Springs S          FOUL   NWI

Discus Throw 1kg Midget Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 37.46m  1997        Amber Curtis
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Dee Dee Robinson             So California Ch        25.34m      83-02
  2 Alicia Capano                Averill Park RR         24.62m      80-09
  3 Alix Richards                Unattached              24.32m      79-09
  4 Daphne Flournoy              G'Ville Striders        23.99m      78-08
  5 Crystal Miller               Miami Metro-Dade        22.78m      74-09
  6 Timmarea Baker               Northwest               22.49m      73-09
  7 Jasmine Jefferson            Kankakee                21.98m      72-01
  8 Brittany White               PS Vegas Flyers         21.89m      71-10
  9 Kellan Chambers              Dodge City Storm        21.62m      70-11
 10 LeRia Jenrette               Christian Cruise        21.06m      69-01
 11 Lavisa Johnson               DoRight                 20.92m      68-08
 12 Brittani Bates-LaBat         Flyers                  20.60m      67-07
 13 Breanne Patterson            Penn Hills              20.57m      67-06
 14 Meredith Hamilton            High Steppers           20.44m      67-01
 14 Shanay Briscoe               NW  Flyers              20.44m      67-01
 16 Chelsea Curry                Nashville Il            20.21m      66-04
 17 Jennifer Milroy              DeKalb                  19.81m      65-00
 18 Danay Wood                   Wilmington T.C.         19.72m      64-08
 19 Courtney Tripp               Unat Ore                19.51m      64-00
 20 Myeesha Hardiman             Speed City Track        19.22m      63-01
 21 Tenia Francis                Port Arthur TC          18.87m      61-11
 22 Julia Vargo                  Wall Track              17.00m      55-09
 23 Kate Parsons                 K. Elks R.C.            16.07m      52-09
 -- Ashley Tanuz                 Mustangs Track C          FOUL

High Jump Youth Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 1.74m  1986        Chrissy Mills
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Patience Coleman             Durham Striders          1.70m    5-07.00
  2 Jasmine Clark                Prr                     J1.65m    5-05.00
  2 Brittany Borman              Jets                     1.65m    5-05.00
  2 Victoria Dunlap              Continental             J1.65m    5-05.00
  5 Megan Mischler               Wings of Moon            1.60m    5-03.00
  5 LaTasha Mitchell             Port Arthur TC          J1.60m    5-03.00
  5 Alesha Patterson             Junior Striders         J1.60m    5-03.00
  5 Maria Flores                 El Paso Wings           J1.60m    5-03.00
  9 Michelle Mitchell            Silver Springs S         1.55m    5-01.00
  9 Betsy Head                   Ind Track Club          J1.55m    5-01.00
  9 Whitney Hendershot           Chautauqua Strid        J1.55m    5-01.00
  9 Eve King                     San Francisco           J1.55m    5-01.00
 13 Charisse Hall                Valley United            1.50m    4-11.00
 13 Allison Rojewski             AZ Striders              1.50m    4-11.00
 13 Jessica Flax                 Texas Storm             J1.50m    4-11.00
 13 Kiani Profit                 Prr                      1.50m    4-11.00
 13 Deborah Garcia               S. Texas Walking        J1.50m    4-11.00
 13 Sarah Pierson                Flyers                  J1.50m    4-11.00
 13 Mackenzie Wills              Unattached              J1.50m    4-11.00
 20 Shannon Weems                Una Pna                 J1.45m    4-09.00
 20 Greta Erickson               13-North Pennisu        J1.45m    4-09.00
 20 Saleena Rashed               Metro Eagles             1.45m    4-09.00
 20 Rachel Travis                Cyclones                J1.45m    4-09.00
 24 Molly Vargo                  Loveland                 1.40m    4-07.00
 24 Jamie Williams               NO Comets               J1.40m    4-07.00
 26 Nia Muhammed                 Zephyrs                  1.35m    4-05.00
 27 Britney Beeler               Loveland                 1.30m    4-03.25
 28 Ashley Livingston            NO Comets                1.25m    4-01.25

Pole Vault Youth Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 3.20m  1999        Jenny Green/Tori Allen
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Katie Veith                  FW Express               3.00m    9-10.00
  2 Rachel Miller                Lake Pointe              2.70m    8-10.25
  3 Lindsay Spencer              Emerald Vall             2.55m    8-04.25
  3 Nori Rice                    Emerald Vall            J2.55m    8-04.25
  3 Julie Buller                 LA Express              J2.55m    8-04.25
  6 Alexandra Colvin             Col Sprgs Stridr         2.40m    7-10.50
  6 Chandler Dickson             Unattached              J2.40m    7-10.50
  6 Shannan Arnold               Tall City Christ         2.40m    7-10.50
  9 Kiley Seitz                  Mercury Alabama          2.25m    7-04.50
  9 Piper Hardy                  Chino Pumas Yout         2.25m    7-04.50
 11 Sarah Orendorff              Unattached               2.10m    6-10.75
 12 Reny Colton                  Prr                     J1.95m    6-04.75
 12 Cynthia Barela               AZ Striders             J1.95m    6-04.75
 12 Lauren Mitchell              AZ Striders              1.95m    6-04.75
 15 Aubrey Trampler              Massie Heat              1.65m    5-05.00
 15 Lakin Spear                  Hoover Track            J1.65m    5-05.00

Shot Put 6 lb. Youth Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 15.88m  1976        Suzie Ray
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Zakeya Stinson               Miami Metro-Dade        14.70m   48-02.75
  2 Kamorean Hayes               13 Unattached           14.55m   47-09.00
  3 Wilamena Hopkins             Unattached              13.83m   45-04.50
  4 Rachel Travis                Cyclones                13.49m   44-03.25
  5 Kaitlyn Wagle                Unattached              13.40m   43-11.75
  6 Rachel Deloney               Unattached              13.18m   43-03.00
  7 Shannon Morrison             New World               13.11m   43-00.25
  8 C.J. Navarro                 Unattached              12.91m   42-04.25
  9 Brienna Kennedy              Unattached              12.73m   41-09.25
 10 Leima Moala                  Utah Flames             12.67m   41-07.00
 11 Caroline Kellen              Track Houston           12.49m   40-11.75
 12 Felisha Willaert             Unattached              12.37m   40-07.00
 13 DeAnne Hahn                  Unattached              12.30m   40-04.25
 14 Kara DenHerder               Unattached              12.12m   39-09.25
 15 Laryssa Wise                 Track Houston           12.00m   39-04.50
 16 Martinique Walker            Una Pna                 11.82m   38-09.50
 17 Nichelle Thomas              Fort Collins            11.76m   38-07.00
 18 Rachel Kuschner              Unattached              11.74m   38-06.25
 19 Jacquelyne Leffler           Emporia TC              11.56m   37-11.25
 20 LaQuoya Kelly                Continental             11.51m   37-09.25
 20 Jocelyn Martin               Gatc                    11.51m   37-09.25
 22 Celina Phipps                New Horizon             11.49m   37-08.50
 23 Rachelle Wright              Gttc                    11.45m   37-06.75
 24 Sarah Stansell               McAllen Parks           11.10m   36-05.00
 25 Alexandra Rathburn           Austintown              10.89m   35-08.75
 26 Alexis Wilder                Monroeville Area        10.68m   35-00.50
 27 Sara Cole                    Unat Ore                10.65m   34-11.25
 28 Paris Dixon-Buckley          3M Track Club           10.58m   34-08.50
 29 Kiara Clark-Lewis            Illini Heat             10.57m   34-08.25
 30 Julian Purvis                3M Track Club           10.43m   34-02.75
 31 Miata Jaja                   Prr                     10.34m   33-11.25
 32 Sabrina King                 Stealth                 10.20m   33-05.75
 33 Aqeulah Jordan               Hattiesburg              9.72m   31-10.75
 34 DeBrittanie Thomas           Mymcatc                  9.67m   31-08.75
 35 Jasmine Johnson              Unattached               9.34m   30-07.75
 36 Tasia Kain                   Unattached               9.09m   29-10.00
 37 Rebekah Stark                Excel                    8.64m   28-04.25
 -- Elaine McColgan              Unattached                FOUL

Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
 USATF J. O.: * 12.54m  1993        Deana Simmons
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Camelia Morman               Durham Striders         11.86m   NWI  38-11.00
  2 Neidra Covington             Fast Forward TC         11.55m   NWI  37-10.75
  3 Shambria Johnson             SpaceCoast Flyer        11.53m   NWI  37-10.00
  4 Stasia Kelly-Taylor          Georgia Elite           11.52m   NWI  37-09.50
  5 Christina Tupper             13-Seatown Expre        11.50m   NWI  37-08.75
  6 Dominique Bingham            Teeva Track             11.05m   NWI  36-03.00
  7 Heather Leidle               Stallions               11.03m   NWI  36-02.25
  8 Tina Madry                   Comets                  11.00m   NWI  36-01.25
  9 Sara Olayiwola               Track Houston           10.89m   NWI  35-08.75
 10 Chavon Robinson              Silver Springs S        10.80m   NWI  35-05.25
 11 Cynise Hylton                KC Elite               J10.74m   NWI  35-03.00
 11 Briana Junior                13-Seatown Expre        10.74m   NWI  35-03.00
 13 Natasha Washington           LA Express              10.69m   NWI  35-01.00
 14 Julie Lundgren               Chautauqua Strid        10.66m   NWI  34-11.75
 15 Brittany Williams            Wings                   10.64m   NWI  34-11.00
 16 Jasmine Taylor               Magic City Runne        10.63m   NWI  34-10.50
 17 Chantill Harvey              Chesapeake Cheet        10.57m   NWI  34-08.25
 18 Shana Watson                 CA Track Club           10.56m   NWI  34-07.75
 19 Essence Wyatt                Prr                     10.55m   NWI  34-07.50
 20 Kirsten Richards             Magic City Runne        10.53m   NWI  34-06.75
 21 Laquita Brazil               Silver Springs S        10.45m   NWI  34-03.50
 22 Kiersten Craig               West Chester TC         10.34m   NWI  33-11.25
 23 Stacy Lima                   Lincoln Tornados        10.32m   NWI  33-10.25
 24 Brittanie Roldan             KC Elite                10.28m   NWI  33-08.75
 25 Lindsay Roach                NW  Flyers              10.16m   NWI  33-04.00
 26 Lindsey Braddock             Col Sprgs Stridr         9.87m   NWI  32-04.75
 27 Alexis McMillan              Kern Firefighter         9.52m   NWI  31-03.00
 -- Katie Eamon                  11-Team Idaho             FOUL   NWI

Shot Put 4kg Intermediate Girls
==========================================================================
 USATF J. O.: * 15.20m  2001        Michelle Carter
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Michaela Wallersteat         Unattached              14.07m   46-02.00
  2 Jenny Svoboda                Flyers                  14.00m   45-11.25
  3 Jere Summers                 3M Track Club           13.07m   42-10.75
  4 Rachel Talbert               Unattached              12.10m   39-08.50
  5 Samantha Musil               Flyers                  11.76m   38-07.00
  6 D'Andra Carter               Texas Throwbacks        11.65m   38-02.75
  7 Tierah Hall                  Texas Throwbacks        11.64m   38-02.25
  8 Johanna Wienke               Illini Heat             11.53m   37-10.00
  9 Nashay Trice                 Prr                     11.41m   37-05.25
 10 Jaleesa Jeffery              3M Track Club           11.08m   36-04.25
 11 Anteneshia Lindsey           Texas Throwbacks        10.99m   36-00.75
 12 Alexa Revord                 Running Pride           10.90m   35-09.25
 13 Samantha Kuo                 Unattached              10.84m   35-06.75
 14 Shana Scott                  Miami Metro-Dade        10.83m   35-06.50
 15 Crystal Christine Bray       Prr                     10.75m   35-03.25
 16 Ashley Howard                Willming Flyers         10.47m   34-04.25
 17 Shatoria King                Texas Throwbacks        10.46m   34-04.00
 18 Brittany Cox                 Wilma Rudolp            10.41m   34-02.00
 19 Whitney Browning             Asheville Light         10.20m   33-05.75
 20 Kari Haines                  Unattached              10.07m   33-00.50
 21 London Frisco                Willming Flyers         10.01m   32-10.25
 22 Tiffany Bigham               Scaa                     9.89m   32-05.50
 23 Takayas Russell              Fort Stewart             9.79m   32-01.50
 24 Sierra Jones                 Chesapeake Cheet         9.65m   31-08.00
 25 Chelsi Rohr                  Unattached               9.63m   31-07.25
 26 Bridget Angstadt             Hoover Track             8.82m   28-11.25
 27 Kaelissa Sofele              Utah Flames              8.41m   27-07.25
 28 Ashley Kirkpatrick           Lake Mary HS             8.31m   27-03.25
 29 Sherry Kohn                  Mymcatc                  8.10m   26-07.00
 30 Shanequa Wood                Metro Eagles             7.91m   25-11.50
 -- Kindall Begay                Tonto                     FOUL

Triple Jump Young Women
===============================================================================
 USATF J. O.: * 13.01m  1996        Alisha Broussard
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Yvette Lewis                 Norfolk Real Dea        12.88m   NWI  42-03.25
  2 Gayle Hunter                 West Valley Eagl        12.23m   NWI  40-01.50
  3 Nicole Moore                 N Miami Beach Pk        11.89m   NWI  39-00.25
  4 Nadia Covington              Fast Forward TC         11.80m   NWI  38-08.75
  5 Edra Finley                  Mprd                    11.42m   NWI  37-05.75
  6 Kelli Brown                  United Stars            11.41m   NWI  37-05.25
  7 Kathy Coleman                Blues                   11.25m   NWI  36-11.00
  8 Crystal Manning              Dallas Track            11.22m   NWI  36-09.75
  9 Etienne Chaplin              Firestarters            11.08m   NWI  36-04.25
 10 Molly Kennedy                Personal Bes            10.98m   NWI  36-00.25
 11 Amberly Casey                Flatirons               10.97m   NWI  36-00.00
 12 Quinnyana Brown              Wny Jets                10.93m   NWI  35-10.50
 13 Shawna Ellis                 San Francisco           10.89m   NWI  35-08.75
 14 Jamie Thomas                 Anglc Flyers            10.79m   NWI  35-05.00
 15 Gajan Reed                   Road Runners            10.71m   NWI  35-01.75
 16 Ashley Harris                Blues                   10.69m   NWI  35-01.00
 17 Kia Raf                      N Miami Beach Pk        10.65m   NWI  34-11.25
 17 Dominique Chaplin            So CA Cheetahs-W        10.65m   NWI  34-11.25
 19 Analisa Serrano              Unattached              10.63m   NWI  34-10.50
 20 Nadia Matthews               AZ Striders             10.62m   NWI  34-10.25
 21 Debbie Estime                Miami Metro-Dade        10.60m   NWI  34-09.50
 22 Simmandi Lawrence            United Stars            10.47m   NWI  34-04.25
 23 Talena Mackey                Silver Springs S        10.46m   NWI  34-04.00
 24 Ashleigh Rajowski            Unattached              10.39m   NWI  34-01.25
 25 Janelle Weber                Spartans                10.32m   NWI  33-10.25
 26 Kim Coughlan                 Unattached              10.31m   NWI  33-10.00
 27 Daphne Opoku                 So CA Cheetahs-W        10.06m   NWI  33-00.25
 28 Heather Bessette             OlympicRegTC             9.94m   NWI  32-07.50
 29 Sophia Rodriguez             Rising Stars             9.90m   NWI  32-05.75
 -- Alyssa Smith                 KC Flyers                 FOUL   NWI
 -- Aisha Goynes                 Florida Elite             FOUL   NWI
 -- Whitney Gordon               Bombers                   FOUL   NWI

Shot Put 4kg Young Women
==========================================================================
 USATF J. O.: * 15.59m  2002        Michelle Carter
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Michelle Carter              Texas Throwbacks        15.82m*  51-11.00
  2 Brianne Carmichael           Hospitality             14.16m   46-05.50
  3 Khadija Talley               Unattached              13.36m   43-10.00
  4 Elizabeth Robe               Unattached              13.29m   43-07.25
  5 Lindsay Grigoriev            Ceet                    13.22m   43-04.50
  6 Quiana Adams                 Prr                     12.86m   42-02.25
  7 Ramona Okonya                Quicksilver             12.72m   41-08.75
  8 Susan King                   Unattached              12.66m   41-06.50
  9 Sylvia Galarza               Quick Silver            12.65m   41-06.00
 10 Misti Barber                 Miami Metro-Dade        12.62m   41-05.00
 11 Candice Bryant               11-Team Idaho           12.22m   40-01.25
 12 Amber Kelly                  Rising Stars            12.15m   39-10.50
 13 Drayanna Adams               San Luis Obispo         11.95m   39-02.50
 14 Nia Henderson                Detroit Chee            11.56m   37-11.25
 15 Michelle Rossio              Unattached              11.47m   37-07.75
 16 Lena Tankeng                 Notre Dame TC           11.38m   37-04.00
 17 Tomisha Banks                Springfield             11.30m   37-01.00
 18 Shenita Howell               Running Tiger           11.02m   36-02.00
 19 Kristin Drach                Casa                    10.91m   35-09.50
 20 Veronica Anderson            Ardmore TC              10.83m   35-06.50
 21 Tasha Franklin               Texas Throwbacks        10.72m   35-02.00
 22 Amara McKell                 Nashville Il            10.53m   34-06.75
 23 Tiara Warren                 Hospitality             10.01m   32-10.25
 24 Kayla Cagle                  Unattached               9.99m   32-09.50
 25 Ashley Hargrove              NW  Flyers               9.50m   31-02.00
 26 Gretchen Colwell             Unattached               9.42m   30-11.00
 27 Ashley Brandle               Classic Track Cl         8.94m   29-04.00
 28 Keandra Boggan               Mprd                     8.53m   28-00.00

High Jump Bantam Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 1.55m  1977        David Mosley
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Stanley Broaden              Cape Fear                1.40m    4-07.00
  1 Tyler Glasnow                Valley United           J1.40m    4-07.00
  3 Daymond Gardner              Just In Time             1.35m    4-05.00
  4 Raymel Lofton                Hospitality              1.30m    4-03.25
  5 Jeff Davis                   NW  Flyers              J1.25m    4-01.25
  5 Londeen McCovery             M.P. Striders           J1.25m    4-01.25
  5 Grant Winters                Gold Rush                1.25m    4-01.25
  5 Jack Kincade                 Scioto TC                1.25m    4-01.25
  5 James Douglas                Free Spirit             J1.25m    4-01.25
 10 Patrick Ammons               Walton                   1.20m    3-11.25
 10 Elvis     98 Stewart JR      Alex Ln Express          1.20m    3-11.25
 10 Ron Baker                    Utica                    1.20m    3-11.25
 10 Rahat Syed                   Loveland                 1.20m    3-11.25
 10 Arik Smith                   Unattached               1.20m    3-11.25
 10 Collin Sullivan              Belvidere                1.20m    3-11.25
 16 Andrew McDonald              AZ Puma                  1.15m    3-09.25
 16 Patrick Hardwick             Track Houston            1.15m    3-09.25
 16 Joel Struckhoff              Phillipsburg             1.15m    3-09.25
 16 Jonathan Bednar              Westside                 1.15m    3-09.25
 20 Nathaniel Jowett             Fwtc                     1.10m    3-07.25
 20 Caleb Neal                   Unattached               1.10m    3-07.25
 22 Max Yoder                    Willming Flyers          1.05m    3-05.25
 22 Mark Sheppard                Cordova TC               1.05m    3-05.25
 22 Richard Zahn                 Roosevelt Expres         1.05m    3-05.25
 25 Nathaniel Davidson           New York Sta             1.00m    3-03.25
 25 Kristian Armour              NO Comets                1.00m    3-03.25
 25 Jonathan Hamman              Sterling                 1.00m    3-03.25
 25 Shane Fontana                LA Express               1.00m    3-03.25
 29 Dylan Drake                  New Jersey S             0.90m    2-11.50

High Jump Midget Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 1.75m  1979        David Mosley
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Lester White                 Swift Perfor             1.60m    5-03.00
  2 Joel Kindred                 Durham Striders          1.50m    4-11.00
  2 Ted Glasnow                  Valley United           J1.50m    4-11.00
  4 Andre Wedner                 LA Express               1.45m    4-09.00
  4 Shane Gay                    13-Barron Park S        J1.45m    4-09.00
  4 Thomas Filer                 Bellevue                J1.45m    4-09.00
  4 Youri Dekker                 San Joaquin Vall        J1.45m    4-09.00
  4 Cole Stanford                14-Sierra Foothi        J1.45m    4-09.00
  4 Davione Gordan               Cctc                    J1.45m    4-09.00
 10 Samuel Saunders              AZ Blaze                 1.40m    4-07.00
 10 Joshua Davies                Personal Bes            J1.40m    4-07.00
 10 Ryan Watts                   All Stars                1.40m    4-07.00
 13 Tobias Boese                 Dodge City Storm        J1.35m    4-05.00
 13 Jeff Mohl                    Unattached               1.35m    4-05.00
 13 Brandon Johnson              Port Arthur TC           1.35m    4-05.00
 13 Joseph W. DeRosa             Stark County Sta        J1.35m    4-05.00
 17 Cameron Gibson               High Steppers           J1.30m    4-03.25
 17 Garnet Hathaway              Unattached              J1.30m    4-03.25
 17 Anthony Dunning              First Light             J1.30m    4-03.25
 17 Nicholas Coulter             University City          1.30m    4-03.25
 21 Justin Graff                 Mercury                  1.25m    4-01.25
 21 Brett Straub                 Hays Striders            1.25m    4-01.25
 21 Conrad Kelly                 Ft.Lauderdale TC        J1.25m    4-01.25
 21 Adonis Wilson                Just In Time             1.25m    4-01.25
 21 Phillip-Michael Scruggs      Hmtc                    J1.25m    4-01.25
 26 Tim Fox                      Unattached               1.20m    3-11.25
 27 Lee Maberry                  Unattached               1.10m    3-07.25
 -- Aaron Rhoades                C.M. Eagles                 NH
 -- Irshad Stolden               Unattached                 DNF

Javelin Throw 300g Midget Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 47.84m  2002        Mathew Kosecki
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Zachary Ochs                 Illini Heat             50.58m*    165-11
  2 Matthew Kosecki              Track Houston           43.09m     141-04
  3 William Clark                SomersetStr             42.45m     139-03
  4 Daniel Fiaseu                Big Red Express         41.91m     137-06
  5 Paul Newson, Jr.             Prr                     38.19m     125-03
  6 Shawn Wilson                 Syracuse Charger        36.69m     120-04
  7 Justin Graff                 Mercury                 35.98m     118-00
  8 Brandon Haynes               Texas Throwbacks        33.47m     109-10
  9 Michael Thomas               Texas Storm             32.07m     105-02
 10 Joseph W. DeRosa             Stark County Sta        31.15m     102-02
 11 Jeff Mohl                    Unattached              31.00m     101-08
 12 Wayne Davis                  Junior Striders         30.16m      98-11
 13 Benton Lindaman              Westside                30.11m      98-09
 14 Christian Jacques            NO Comets               30.06m      98-07
 15 Joshua Davies                Personal Bes            29.46m      96-08
 16 Jake Danielson               Jets                    27.63m      90-08
 17 Timmy Harzheim               Central IL              26.85m      88-01
 18 Veonardo Davis               Running Tiger           26.49m      86-11
 19 Roderick Killings            Miami Metro-Dade        24.97m      81-11
 20 Jamier Malone                Stockton Paltc          24.56m      80-07
 21 DeWayne Thompson             Gatc                    24.09m      79-00
 22 David Knowles, Jr.           Prr                     23.93m      78-06
 23 Alexander Hubbard, IV        Solano Runners Y        23.13m      75-11
 24 Bobby Kennedy Jr.            Unattached              22.11m      72-06
 25 Tyler Campbell               Unattached              19.10m      62-08

Pole Vault Youth Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 4.28m  1977        Bill Lange
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Chad Aguilar                 Crane                    3.75m   12-03.50
  2 Matthew Webster              Pryor Creek              3.60m   11-09.75
  3 Caleb Coffee                 Unattached               3.45m   11-03.75
  4 Derick Kendall               Track Dallas             3.30m   10-10.00
  5 Alex Lambert                 Unattached               3.15m   10-04.00
  5 Alex Smith                   Gulf Coast Flyer         3.15m   10-04.00
  7 Riley Egan                   Unattached              J3.00m    9-10.00
  7 Gray Horn                    Blue Thunder             3.00m    9-10.00
  9 Brantley Miller Stecher      Robin Hood               2.70m    8-10.25
  9 Kole Krieger                 Robin Hood              J2.70m    8-10.25
 11 Brandon White                Unattached               2.55m    8-04.25
 12 Logan Roberts                Junior Striders          2.40m    7-10.50
 12 Josey Weaver                 Asheville Light         J2.40m    7-10.50
 12 Garhett Fontana              LA Express               2.40m    7-10.50
 15 Sam Bird                     Team Bird                2.25m    7-04.50
 15 Diondre Haynes               Prr                     J2.25m    7-04.50
 17 David Comer                  Tri-State Vaulte         2.10m    6-10.75
 18 Andy Peters                  Miami Valley             1.95m    6-04.75
 19 James Lee                    Syracuse Charger         1.65m    5-05.00
 -- Nathan Nonhoff               Garden City TC              NH
 -- Steven Whaley                Unattached                  NH

Discus Throw 1kg Youth Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 61.52m  1995        Joel Armitage
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 John Talbert                 Unattached              58.00m     190-03
  2 Marcus Green                 Gttc                    57.37m     188-03
  3 Geoffrey Tabor               Ardmore TC              54.50m     178-10
  4 Ryan Lamparek                Unattached              49.92m     163-09
  5 Emory Parsons                K. Elks R.C.            49.70m     163-01
  6 Trent Johnson                Texas Throwbacks        47.59m     156-02
  7 Benjamin Stephen             Unattached              46.83m     153-08
  8 Jakob Fuller                 Tony Williams TC        46.09m     151-02
  9 Jeffrey Gonzales             Unattached              45.84m     150-05
 10 Sean Tabor                   Unattached              45.32m     148-08
 11 Blake Eaton                  Chautauqua Strid        44.15m     144-10
 12 Nathaniel Donley             Neptune MS              43.84m     143-10
 13 Tyler Rosburg                Unattached              43.05m     141-03
 14 Jonathan Painter             Track Houston           42.89m     140-08
 15 Tyler Johnson                Unattached              42.69m     140-01
 16 Daniel Aguilar               Fresno Flames TC        40.87m     134-01
 17 Walter Henning               Unattached              40.72m     133-07
 18 Brian Bishop                 Illini Heat             40.64m     133-04
 19 Jim Hughes                   Bridge City TC          38.32m     125-09
 20 Joseph Garrett               Miami Metro-Dade        38.11m     125-00
 21 Joshua Cumberbatch           Supersonics             37.35m     122-06
 22 Oliver Young                 Los Angeles Falc        37.04m     121-06
 23 Javon King                   Fast Forward TC         36.42m     119-06
 24 Auston Taylor                Memphis Hurd            35.88m     117-08
 25 William Krokey               Woodstock Tr            34.24m     112-04
 26 Joseph Cooper                Pacers                  33.61m     110-03
 27 Darrien Burch                Western Piedmont        33.49m     109-10
 28 Brandon Moore                Northwest               32.71m     107-04
 29 Andres Hernandez             Flames                  32.58m     106-11
 30 Carlton Washington           Gkd                     28.21m      92-07
 31 Jonathan Miles               NO Comets               26.42m      86-08
 32 Matthew Day Chief            11-Two Medicine         25.56m      83-10
 -- Thomas Byrd                  Tony Williams TC          FOUL

Javelin Throw 600g Youth Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 53.33m  2002        Jarrod Walters
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Daniel Aguilar               Fresno Flames TC        50.42m     165-05
  2 Walter Henning               Unattached              48.50m     159-01
  3 John Talbert                 Unattached              46.13m     151-04
  4 Lou Cardenas                 Unattached              42.57m     139-08
  5 Seth Sejkora                 Beatrice                41.16m     135-00
  6 Nick Debeaubien              Irvine Cougars          38.23m     125-05
  7 Tyler Clark                  Ames Impact             37.16m     121-11
  8 Jarom Johnston               Sequoyah                37.13m     121-10
  9 Jonathan Hayden              Woodstock Tr            36.51m     119-09
 10 Brian Uhrinek                Unattached              35.63m     116-11
 11 Toby Marquez                 Aoc Striders            35.52m     116-06
 12 Joshua Johnson               So Calif Running        34.95m     114-08
 13 Marcus Hurst                 DeSoto RR               34.82m     114-03
 14 Javon King                   Fast Forward TC         34.02m     111-07
 15 Dennis Gaudet                RockvilleRev            33.66m     110-05
 16 Marcus Perry                 Millennium Expre        33.64m     110-04
 17 Marcelino Bueno              Relay 2000              33.28m     109-02
 18 Jeffrey Giovannucci          Mon Valley              32.53m     106-09
 19 Jakob Fuller                 Tony Williams TC        32.21m     105-08
 20 Joseph Garrett               Miami Metro-Dade        31.59m     103-08
 21 Trent Johnson                Texas Throwbacks        30.97m     101-07
 22 Brandon Moore                Northwest               30.70m     100-09
 23 Christopher Nicholson        Arizona                 29.66m      97-04
 24 Tom Gurley                   LA Express              25.00m      82-00

High Jump Intermediate Boys
==========================================================================
 USATF J. O.: * 2.15m  1992        Eric Bishop
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Eric Thompson                Unattached              J1.95m    6-04.75
  1 Blair Majcina                SW Cheetahs              1.95m    6-04.75
  3 Max Chavez                   NW  Flyers              J1.90m    6-02.75
  3 Shawn Schmidt                Texas Express            1.90m    6-02.75
  3 Frank Borden                 Rio Rancho Rams         J1.90m    6-02.75
  3 Kevin Dickson                Beaverton TC            J1.90m    6-02.75
  7 Chris Hicks                  Unattached              J1.85m    6-00.75
  7 Joseph Kindred               Durham Striders         J1.85m    6-00.75
  7 Ryan Bertucci                Unattached               1.85m    6-00.75
  7 Joshua Morrow                AZ Puma                 J1.85m    6-00.75
  7 Jonathan Langford            Unattached              J1.85m    6-00.75
  7 Dalton Atkins                Ft.Lauderdale TC         1.85m    6-00.75
 13 Lane Raney                   Unattached               1.80m    5-10.75
 13 Chris Shaw                   Cordova TC               1.80m    5-10.75
 13 Antoine Fant                 Quick Striders           1.80m    5-10.75
 16 Corbin Duer                  11-Team Idaho            1.75m    5-08.75
 16 David Klech                  San Francisco Se         1.75m    5-08.75
 16 Abiola Kosoko                Flyers                   1.75m    5-08.75
 16 Mohammed Ashkir              Unattached               1.75m    5-08.75
 20 Jacques Barnes               Fast Forward TC          1.70m    5-07.00
 20 Lorenzo Preston              Relay 2000               1.70m    5-07.00
 20 Robert Wilkins III           Ardmore TC               1.70m    5-07.00
 20 Cordell Wiseman              Hospitality              1.70m    5-07.00
 20 Marcus Clanton               Bobcats                  1.70m    5-07.00
 25 Joshua Flax                  Texas Storm              1.65m    5-05.00
 25 Nick Wilson                  Syracuse Charger         1.65m    5-05.00
 25 Dain Council                 HusatonicHus             1.65m    5-05.00
 25 Kameron Demby                Lawrence TC              1.65m    5-05.00
 25 Joe Horn                     Unattached               1.65m    5-05.00
 30 Kristopher Young             Unattached               1.55m    5-01.00
 -- Sean Robertson               Magic City Runne            NH

Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
 USATF J. O.: * 7.35m  1979        Steven Hansley
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Gerron Herring               KC Elite                 7.18m   NWI  23-06.75
  2 Francois Gatson              River Cities             7.06m   NWI  23-02.00
  3 Raymond Blackledge           Joe Gentry Troop         6.99m   NWI  22-11.25
  4 Brandyn Mitchell             Fay Flyers               6.86m   NWI  22-06.25
  5 Aven Wright                  Ephesians Track          6.71m   NWI  22-00.25
  6 Phelon Jones                 Prt City                 6.69m   NWI  21-11.50
  7 Brandon Spradley             Prt City                 6.64m   NWI  21-09.50
  8 Julian Jones                 Road Runners             6.63m   NWI  21-09.00
  9 Nate Duncan                  Loveland                 6.34m   NWI  20-09.75
 10 Kevin Muhammad               Delaware Diamond         6.27m   NWI  20-07.00
 11 Nkosinza Balumba             Mission Valley T         6.26m   NWI  20-06.50
 12 Willis West                  Miami Metro-Dade         6.24m   NWI  20-05.75
 13 Joseph Kindred               Durham Striders          6.21m   NWI  20-04.50
 14 George Cunningham            Detroit Chee            J6.20m   NWI  20-04.25
 14 Larrone Moore                Hbtc                    J6.20m   NWI  20-04.25
 14 Preston Brown                Nashville Il             6.20m   NWI  20-04.25
 17 Jacques Barnes               Fast Forward TC          6.19m   NWI  20-03.75
 18 Tommy Guitard                CtTrackClub              6.15m   NWI  20-02.25
 19 Dominique Johnson            Silver Springs S         6.09m   NWI  19-11.75
 20 Justin Clarke                L.A.Jets                 6.08m   NWI  19-11.50
 21 Jared Atkins                 Track Houston            6.07m   NWI  19-11.00
 22 Joshua Inman                 Unattached               6.06m   NWI  19-10.75
 23 Kyle Logan                   Club Enduro              6.04m   NWI  19-09.75
 24 Chris Mahoney                11-Team Idaho            5.97m   NWI  19-07.00
 25 Blair Majcina                SW Cheetahs              5.96m   NWI  19-06.75
 26 Kevin Dickson                Beaverton TC             5.89m   NWI  19-04.00
 27 Daniel Blackledge            Joe Gentry Troop         5.88m   NWI  19-03.50
 28 Anthony Strong               Silver Springs S         5.83m   NWI  19-01.50
 29 Reynolds Holmes              Prr                      5.81m   NWI  19-00.75
 30 Myron Curry                  Velocity                 5.75m   NWI  18-10.50
 31 Benjamin Martinez            El Paso Wings            5.74m   NWI  18-10.00
 32 Ryan Doris                   SW Cheetahs              5.62m   NWI  18-05.25
 33 Ryan Melvin                  Unattached               5.60m   NWI  18-04.50
 34 Greg Marangos                Hfc Striders             5.31m   NWI  17-05.25
 -- Christopher Samuel           Swift Perfor              FOUL   NWI
 -- Jake Hanson                  Una Pna                   FOUL   NWI

Long Jump Young Men
===============================================================================
 USATF J. O.: * 7.87m  1977        Lamonte King
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
===============================================================================
  1 Paul Hubbard                 Speed Inc                7.32m   NWI  24-00.25
  1 Marcus Shepard               Alex Van Dyke TC        J7.32m   NWI  24-00.25
  3 Demetrius Westbrooks         Stallions                7.31m   NWI  23-11.75
  4 Buford Williams              Unattached               7.23m   NWI  23-08.75
  5 Felipe Reyes                 Unattached              J7.15m   NWI  23-05.50
  5 Prescott Chapman             Florida Heat             7.15m   NWI  23-05.50
  7 Franklin Andreyko            Unattached               7.09m   NWI  23-03.25
  8 Britt Taylor                 Casa                     7.03m   NWI  23-00.75
  9 Barrett Saunders             Roosevelt Expres         7.00m   NWI  22-11.75
 10 Daniel Marshall              AZ Cheetahs              6.80m   NWI  22-03.75
 11 Robert Nelson                Imani Track Club         6.78m   NWI  22-03.00
 11 Steven Bacon                 Una Pna                  6.78m   NWI  22-03.00
 13 Mike Strong                  Alex Van Dyke TC         6.76m   NWI  22-02.25
 14 Morris Sibley                High Steppers            6.75m   NWI  22-01.75
 15 Jamaury Harris               Jets                     6.71m   NWI  22-00.25
 16 Lavonte Warren               Mercury Trac             6.67m   NWI  21-10.75
 16 Lazaris Evans                Quicksilver              6.67m   NWI  21-10.75
 18 John Xavier                  New Horizon              6.62m   NWI  21-08.75
 19 Bobby Kritzer                Thunderboltz #89         6.57m   NWI  21-06.75
 20 Rufus Holocomb               Miami Metro-Dade         6.56m   NWI  21-06.25
 21 Stephen Benjamin             No Limit RC              6.54m   NWI  21-05.50
 22 Anton Jamir                  Lightspeed Track         6.53m   NWI  21-05.25
 23 Allen Smithee                11-Team Idaho            6.51m   NWI  21-04.25
 23 Antonio Winston              Mprd                     6.51m   NWI  21-04.25
 25 Jonathan Reese               13-Seatown Expre         6.45m   NWI  21-02.00
 26 Philip Hill                  Nashville Il             6.39m   NWI  20-11.75
 27 Devale Johnson               Track Denver             6.37m   NWI  20-10.75
 28 Angelo Jeffery               3M Track Club            6.35m   NWI  20-10.00
 28 Martin Edward Mapp           11-Team Idaho            6.35m   NWI  20-10.00
 30 Brandon Pride                BR Roadrunners           6.32m   NWI  20-09.00
 31 LeRon Williams               Flyers                   6.30m   NWI  20-08.00
 32 Latarro Mitchell             All Stars                6.28m   NWI  20-07.25
 33 Rashaad Nunnally             Alex Van Dyke TC         6.20m   NWI  20-04.25
 34 Wesley Hoze                  Silver Springs S         6.13m   NWI  20-01.50
 35 Sharif Nash                  Phila. Panthers          6.12m   NWI  20-01.00
 36 Josh Harris                  Raptors                  6.05m   NWI  19-10.25
 37 Jarret Porterfield           Lone Star TC             5.90m   NWI  19-04.25
 38 Vinnie Williams              Greater Springfi         5.74m   NWI  18-10.00
 -- Thomas Jeffries              Penn Hills                FOUL   NWI
 -- Rickey Moody                 Flying Aj's               FOUL   NWI
 -- Darreal Beal                 No Limit RC               FOUL   NWI

Javelin Throw 800g Young Men
==========================================================================
 USATF J. O.: * 70.94m  1998        Brian Kollar
    Name                    Year Team                    Finals
==========================================================================
  1 Tyson Gray                   Team Edge               55.54m     182-03
  2 Brad Roth                    Unattached              52.03m     170-08
  3 Jason Rooters                Fresno Golden Sp        51.89m     170-03
  4 Dave Burrell                 Unattached              51.49m     168-11
  5 Ryan Rettinger               Big Red Express         50.81m     166-08
  6 Kyle Seiler                  Unattached              50.65m     166-02
  7 Thomas Pitman                Team Edge               49.84m     163-06
  8 Murry Harris                 Miami NW Express        49.49m     162-04
  9 Christian Keller             Unattached              49.46m     162-03
 10 Brock Turner                 Effingham               49.42m     162-02
 11 Ransom Walters               Junior Striders         49.30m     161-09
 12 Olie Fitts                   Tall City Christ        48.41m     158-10
 13 Adam Williams                13 Unattached           47.77m     156-09
 14 Brian Jones                  Hoover Track            46.96m     154-01
 15 Bryan Long                   Pacer                   46.43m     152-04
 16 Matt Roberson                13-Seatown Expre        46.27m     151-10
 17 Jarrett Flax                 Texas Storm             46.21m     151-07
 18 Michael Singer               Team Edge               44.86m     147-02
 19 Kyle Wisham                  Unattached              44.61m     146-04
 20 Kyle Hammerquist             3M Track Club           44.06m     144-07
 21 John Potter                  Sauk Valley Smok        44.00m     144-04
 22 Dustin Moore                 Hoover Track            43.50m     142-08
 23 Nick Panezich                Unattached              42.57m     139-08
 24 David Boduch                 Casa                    41.45m     136-00
 25 Victor Campbell              Fort Stewart            41.30m     135-06
 26 Beau Burroughs               Seffner TC              40.57m     133-01
 27 Matt Zakrajsek               Austintown              39.73m     130-04
 28 Kyler Eamon                  11-Team Idaho           36.86m     120-11
 29 Francisco Lafontaine         Queens Sprin            36.69m     120-04
 30 Ben Riendeau                 Unattached              35.75m     117-03
 31 Ricky Jean Francois          Miami Metro-Dade        34.13m     112-00
 32 Jonathan Jones               Firebirds               33.91m     111-03
 33 Kyle Reeder                  Wings                   32.47m     106-06
 34 Juan Olivares                Santa Cruz Track        32.07m     105-02
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx