Join/Renew Now

Results - USATF National Junior Olympic Track & Field Championships

Day 2

4x800 Meter Relay Midget Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 12-Track Houston Track Club  'A'                 10:09.04   10:01.14
     1) Yara Wilson                     2) Sylvonna Thompson
     3) Alexis Davis                    4) Paulina Wilson
  2 15-P.S. Las Vegas Flyers  'A'                    10:24.00   10:17.33
     1) Raiyana Anderson                2) Tynia Coats
     3) Ansherae Devine                 4) Kayla Washington
  3 04-Miami NW Express Track  'A'                   10:38.36   10:18.31
     1) Charnise Cooper                 2) Chelsea McCleod
     3) Keyondra Duncombe               4) Jay'Ne Wickliffe
  4 15-Valley United Track Club  'A'                 10:10.84   10:20.67
     1) Areana Love                     2) Melissa Sanchez
     3) Monica Santos                   4) Jordan Marx
  5 02-United Stars T.C.  'A'                        10:28.91   10:26.77
     1) Kasia Taylor                    2) Tina Little
     3) Diane Garrison                  4) Seanna Hipp
  6 12-Texas Storm Track Club  'A'                   10:21.13   10:33.89
     1) Rubeneisha Cooper               2) Felicia Coleman
     3) Annalisa Hall                   4) Ariel Callis
  7 03-Glenarden Track Club  'A'                     10:50.82   10:43.57
     1) Sherreka Jackson                2) Shonnesty Britton
     3) Terah Mustaf                    4) Tiye Womack
  8 02-Excel Racers  'A'                             10:59.70   10:47.77
     1) Bria Altieri                    2) Jennifer Draper
     3) Marielle Hall                   4) Gwen Nihill
  9 04-Orlando Road Runners  'A'                     10:57.07   10:47.90
     1) Rachel Reynolds                 2) Ambre Slydell
     3) Jackie Wallace                  4) Ciera Williams
 10 01-Ny Novas  'A'                                 11:03.10   10:50.42
     1) Kelly Pryor                     2) Sharnell White
     3) Aichatou Kamate                 4) Raquel Koulesser
 11 10-Do Right  'A'                                 10:39.98   10:54.55
     1) Brittany Blakes                 2) Shanae Etheridge
     3) Alexis Easley                   4) Sierra Meador
 12 15-Vegas Stealth Track Club  'A'                 10:26.55   10:57.16
     1) Unique Connor                   2) Jessica King
     3) Sonia McAdory                   4) A'Shari Thomas
 13 01-New York Starz Track Club  'A'                10:50.48   11:06.52
     1) Nicolette St. Lawrence          2) Soroya Hudson
     3) Safiya Linley                   4) Tyeasha Savage
 14 10-Albuquerque Athletics  'A'                    10:51.98   11:13.77
     1) Alison Bedonie                  2) Morgan Gurney
     3) Nicole Pelletier                4) Laynee Valverde
 15 12-Los Guerreros TC  'A'                         10:42.24   11:16.73
     1) Yanelli Gutierrez               2) Amanda Ortegon
     3) Mia Corpus                      4) Abigail Escobar
 16 03-Chariots of Fire  'A'                         11:46.15   11:42.44
     1) Yasmina Martin                  2) Jenelle Frierson
     3) Grace Gordon                    4) Cieria Swain
 17 07-Sauk Valley Smoke  'A'                        11:59.70   12:01.51
     1) Amanda Trancoso                 2) Kristina Pedrosa
     3) Charis Foust                    4) Stephanie Glick
 18 02-Sport Newark Benefica  'A'                    12:18.91   12:18.41
     1) Vanessa Gaspar                  2) Nicole Cordeiro
     3) Jennifer Fonseca                4) Vanessa Silva
 19 05-Loveland Track Club  'A'                      12:57.38   13:15.49
     1) Bridget Sova                    2) Abby Vargo
     3) Courtney Allen                  4) Rachel Woodruff
 20 05-Loveland Track Club  'B'                      14:11.05   14:08.19
     1) Brooke Livengood                2) Rachel Putman
     3) Joanna Myaka                    4) Taylor Stone

4x800 Meter Relay Youth Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 02-United Stars T.C.  'A'                         9:19.82    9:15.68
     1) Kameesha Worthington            2) LaVaughn Jones
     3) Benita Taylor                   4) DeVon Williams
  2 12-Visions Track Club  'A'                        9:50.17    9:22.67
     1) Jasmine Dalton                  2) Candyce Cross
     3) Monika May                      4) April Washington
  3 03-Fayetteville Flyers  'A'                      10:06.64    9:52.46
     1) Bianca Harvey                   2) Jayvonne Bowman
     3) Ariel Armstrong                 4) Ashlynn Chavis
  4 08-Cornhusker Flyers T C  'A'                    10:30.05    9:59.25
     1) Jordan Williams                 2) Ali Gress
     3) Aiyda Ghahramani                4) Brittney Poole
  5 10-Arizona Cheetahs  'A'                         10:14.95   10:00.36
     1) Cassandra Desalvo               2) Dawn Eckert
     3) Khadejah Muhammad               4) Nikell Lyles
  6 12-Track Houston Track Club  'A'                 10:05.02   10:00.49
     1) Christi Citizen                 2) Sanerica Davis
     3) Nicole Jones                    4) Shannon Jackson
  7 03-Glenarden Track Club  'A'                     10:12.31   10:03.95
     1) Takecia Jameson                 2) Tameka Jameson
     3) Denise Smith                    4) Kelly Colbert
  8 10-Do Right  'A'                                 10:14.97   10:04.14
     1) Charnise Mothershed             2) Anastasia Ward
     3) Echos Blevins                   4) Charnay Mothershed
  9 03-Jaguar Track Club  'A'                        10:12.84   10:06.78
     1) Aneisha Bowie                   2) Raquel Daly
     3) Karma Hamilton                  4) Imani Mandela
 10 12-Desoto Roadrunners Track  'A'                 10:27.60   10:11.02
     1) Richelle Ray                    2) Monica Dunn
     3) Gayla Cloud                     4) Destaney Jackson
 11 09-Kansas Flyers  'A'                            10:31.02   10:13.05
     1) Crystal Stegman                 2) Britany Brady
     3) Hayley George                   4) Britany Brady
 12 14-Renaissance Track Club  'A'                   10:54.00   10:14.57
     1) Dejanique Sims                  2) Janisha Christian
     3) Marshey Brown                   4) Candice Bell
 13 15-Temecula Time Machine  'A'                    10:16.04   10:20.15
     1) Bianca Gibbons                  2) Joellen Wall
     3) Vianna Hochstrasser             4) Cristina Gomez
 14 10-Albuquerque Athletics  'A'                    10:22.97   10:31.25
     1) Katie Behm                      2) Mary Nunley
     3) Susan Muraida                   4) Tanya Wilson
 15 04-City of Lauderhill T.C  'A'                   10:30.12   10:33.16
     1) Sweetalyn Panchment             2) Jasmine Wimberly
     3) Kimberly Byrd                   4) Christal Washington
 16 14-Speed City  'A'                               10:19.11   10:33.63
     1) Tyeesha Hardiman                2) Aziah Douglas
     3) Sarah Rico                      4) Dominique Crosby
 17 06-Baton Rouge Track Club  'A'                   10:41.89   10:37.90
     1) Ciera Johnson                   2) Kiara Carnes
     3) Maria Williams                  4) Ariel Bates
 18 15-P.S. Las Vegas Flyers  'A'                               10:42.61
     1) Amber Scott                     2) Brittney Washington
     3) Kiana Coats                     4) Christina Love
 19 06-Wilma Rudolph TC  'A'                         10:46.43   10:48.21
     1) Shalesha Payne                  2) Shavonda Battle
     3) Victoria Ortiz                  4) Jaleesa Brown
 20 15-Valley United Track Club  'A'                 10:15.69   10:51.85
     1) Lataysia Gillett                2) Ashley Menzies
     3) Monique Joseph                  4) Stephanie Shephard
 21 13-Emerald Valley Track Club  'A'                11:38.65   10:55.42
     1) Jessica Dowdy                   2) Heather Thomson
     3) LeAna Leo                       4) Nori Rice
 22 06-Lake Area Express  'A'                        11:03.18   11:05.10
     1) D'Anne Lambert                  2) Leah Richmond
     3) Claire DeReoun                  4) Chelsie Bertrand
 23 04-Alpha Omega Elite Team  'A'                   11:35.46   11:10.39
 24 09-Ardmore Track Club  'A'                       11:18.83   11:25.95
     1) LaShyra Johnson                 2) Bailee Loftis
     3) Delicia Stevenson               4) Sara Williams
 25 07-Sterling TC  'A'                              11:22.74   11:29.43
     1) Kathryn Gehrke                  2) Tori Salazar
     3) Deujevon Clark                  4) Stefanie Venghaus
 26 05-Loveland Track Club  'A'                      12:28.94   11:51.72
     1) Christine Ernst                 2) Alex Elias
     3) Shannon Walls                   4) Natlie Putman
 27 07-Summit City Striders  'A'                     11:46.03   11:51.91
     1) Breanna Byers                   2) Natali Evans
     3) Charely Minaya                  4) Aubree Spahiev

5000 Meter Race Walk Intermediate Girls
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Dana Vered                   Unattached          29:57.52   27:34.79
  2 Tina Peters                  Miami Valley        26:18.49   28:10.38
  3 Katy Hayes                   Parkside Athleti    28:06.82   28:22.09
  4 Le'erin Voss                 Lake Country Rac    29:30.78   30:09.05
  5 Lauren Forgues               WiscasettRec        32:37.62   30:15.49
  6 Cindy Resendez               S. Texas Walking    34:39.00   30:33.40
  7 Keelin Yenney                Sterling            29:55.18   31:05.94
  8 Helen Pottle                 Unattached          32:39.93   31:47.34
  9 Gwendolyn Underwood          Miami Valley                   34:48.35
 10 Catherine Adams              Spartanburg         35:47.33   36:03.19
 11 Marie Kasprzyk               Unattached          36:06.60   39:20.26
 12 Katie Burnett                13-Cascade Strid    34:57.29   39:47.20
 13 Andrea Reategul              Run for the Star    41:21.62   40:54.32
 14 Maurisha Jackson             Nwtc                46:24.68   42:49.98

4x800 Meter Relay Intermediate Girls
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 06-Music City TC  'A'                             9:44.24    9:13.66
     1) Kristi Ensminger                2) Mallorie Williams
     3) Lauren Easley                   4) Kali Holtfreter
  2 08-Cornhusker Flyers T C  'A'                     9:36.15    9:17.11
     1) Allie Abdouch                   2) Ashley Schnell
     3) Merideth Snow                   4) Allison Hartnett
  3 05-Detroit Cheetah T. C.  'A'                     9:49.09    9:25.57
     1) Elesha Logan                    2) Kelly Sampson
     3) Amber Hay                       4) Alexandrea Cunningham
  4 12-Track Houston Track Club  'A'                 10:00.19    9:32.46
     1) Carmen Mitchell                 2) Sakira Washington
     3) Shakevia Wyatt                  4) Korinne Smith
  5 09-Kansas Flyers  'A'                            10:05.78    9:50.10
     1) Lauren Cherry                   2) Lauren Eck
     3) Paige Hendrixson                4) Hayley Charles
  6 03-Glenarden Track Club  'A'                      9:56.02    9:52.52
     1) Kellie Dunston                  2) Jovann Jones
     3) Nayda Pirela                    4) Ambria Alexander
  7 02-Western New York Jets  'A'                     9:56.93    9:55.52
     1) Genevive Pfeiffer               2) Jenna Ortman
     3) Jessica Ortman                  4) Katie Johnson
  8 03-Jaguar Track Club  'A'                         9:59.61    9:56.05
     1) London Ryles                    2) Alexis Ware
     3) Vivian McCollum                 4) Tendai Hill
  9 10-Albuquerque Track Club  'A'                   10:20.29    9:58.46
     1) Alex Darling                    2) Lyndsay Harper
     3) Lindsay Machacek                4) Amanda Rogers
 10 14-Alex Van Dyke TC  'A'                         10:12.37   10:04.29
     1) Delace Kelly                    2) Ejiro Okoro
     3) Caprice Bradshaw                4) Sheneika Williams
 11 12-Dallas Gold Track Club  'A'                   10:06.28   10:05.45
     1) Chucole Baker                   2) Lakerra Culver
     3) Paris Hughes                    4) Tashia Lewis
 12 06-Music City TC  'B'                            10:00.84   10:13.00
     1) Lynette Rives                   2) Bukola Bamigboye
     3) Jacarra Dennis                  4) Trisha Davis
 13 03-Quicksilver Track Club  'A'                    9:42.80   10:14.40
     1) Carla Ballard                   2) Janell Henderson
     3) Adrienne Smith                  4) Chanelle Robinson
 14 04-Miami Run For The Star  'A'                   10:12.29   10:20.72
     1) Erika Otero                     2) Ashley Grigsby
 15 07-Firestarters TC  'A'                          10:45.14   10:21.56
     1) Takiyah Adams                   2) Tanishia Jones
     3) Mia Smith                       4) Tonika Calahan
 16 06-Lake Area Express  'A'                        10:35.57   10:25.86
     1) Jessica Gurley                  2) Paula Kern
     3) Kate Leithead                   4) Melanie Breaux
 17 10-N M Paisanos  'A'                             11:02.62   10:44.94
     1) Sasha Mascarenas                2) Candace McLain
     3) Traci Tadano                    4) Victoria Macias
 18 09-Kansas Flyers  'B'                            10:52.31   10:52.64
     1) Paige Hendrixson                2) Christina Hadorn
     3) Megan Meyer                     4) Crysta Stensaas
 19 04-City of Lauderhill T.C  'A'                   10:29.38   10:58.16
     1) Tremille Bob-Senyde             2) Antoinette Suer
     3) Patricia Gumbs                  4) Deidre McVane
 20 07-Lv's Cheetahs  'A'                            11:22.71   11:03.46
     1) Candis Dabney                   2) Carmon Smith
     3) Marisha James                   4) Tyisha Brown
 -- 12-After Burners Track Club  'A'                 10:06.89         DQ
     1) Charenda Williams               2) Megan Callier
     3) Britney Blodget                 4) Krystal Lux

5000 Meter Race Walk Young Women
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Jennifer Reekie              Unattached          28:26.08   27:22.48
  2 Abby Berg                    Lake Country Rac    28:03.31   28:07.13
  3 Mahala Stewart               Unattached          28:10.98   28:09.57
  4 Annie Nemeth                 Unattached          28:14.56   29:00.53
  5 Juana Pichardo               S. Texas Walking    34:17.00   33:28.29
 -- Jasmine Brooks               Maine RW                             DQ

4x800 Meter Relay Young Women
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 12-Houston Heat Track Club  'A'                   9:21.78    9:14.77
     1) Vanessa Kienast                 2) Crysta Swayzer
     3) Katie Baker                     4) Janet Jones
  2 06-Music City TC  'A'                             9:28.14    9:21.39
     1) Antanique Dennis                2) Ecarterenia Pinchon
     3) Katheryn Dennison               4) Stephanie Jones
  3 12-Track Houston Track Club  'A'                  9:32.20    9:25.03
     1) Naquanza Alfred                 2) Brooklynn Morris
     3) Kathy Nwagbo                    4) Calandra Stewart
  4 07-Casa  'A'                                     10:08.47    9:37.28
     1) Leslie Wright                   2) Amanda Radochonski
     3) Megan Bates                     4) Christine Scardina
  5 03-Hummingbird TC  'A'                            9:39.02    9:37.55
     1) Crystal Anyanwu                 2) Renee Carter
     3) Kafi Pollard                    4) Calise Warlock
  6 09-Kansas Flyers  'A'                            10:22.86    9:47.13
     1) Mica Land                       2) Stephanie Watson
     3) Shayla Long                     4) Breanna Yost
  7 10-El Paso Flames - TX  'A'                       9:51.61    9:50.20
     1) Monique Ortega                  2) Rebecca Robles
     3) Claudia Vera                    4) Christina Graham
  8 04-Florida Heat  'A'                             10:14.93    9:53.69
     1) Erica Gilmore                   2) Elmyra Gillyard
     3) Abigail McCaughney              4) Naim Yisreal
  9 03-Jaguar Track Club  'A'                         9:50.88    9:55.23
     1) Lashun Dix                      2) Nicola James
     3) Philippa Lahai-Swara            4) Meyosha Davis
 10 09-Kansas Flyers  'B'                            10:01.76    9:57.22
     1) Lindsay Perry                   2) Chelsey Horkman
     3) Carley Horkman                  4) Courtney Irvine
 11 12-Dallas Gold Track Club  'A'                    9:43.39   10:06.20
     1) Laneeka Allen                   2) Racquel Hudson
     3) Ciandria Jefferson              4) Troi Smith
 12 04-North Miami Beach P&R  'A'                     9:57.12   10:06.78
     1) Ginou Etienne                   2) Shakeela Jones
     3) Katherine Harris                4) Junie Oscar
 13 07-Casa  'B'                                     10:47.78   10:35.35
     1) Lauren Keefe                    2) Stefanie Luce
     3) Patrice Agnant                  4) Jamie Howard

4x800 Meter Relay Midget Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 12-Track Houston Track Club  'A'                  9:55.29    9:37.99
     1) Santee Deck                     2) Jeremy Mayweather
     3) Blake Washington                4)
  2 15-Pasadena Running Roses  'A'                    9:58.25    9:48.22
     1) Jarron Williams                 2) Eric Rogers
     3) Josh Martin-Walls               4) Austin Williams
  3 12-Desoto Roadrunners Track  'A'                 10:11.33   10:00.24
     1) Jameson White                   2) Jerrell Cook
     3) Matthew Webb                    4) Willie Goudeau
  4 03-Fayetteville Flyers  'A'                      10:06.63   10:04.28
     1) Matthew Brown                   2) Andre Jones
     3) Zachary Adkins                  4) Joseph Pope
  5 03-Hummingbird TC  'A'                           10:08.50   10:04.41
     1) Jeremy Blair                    2) Cedric Barnes
     3) Jerrell Brown                   4) Stephen Griffin
  6 15-Valley United Track Club  'A'                 10:08.26   10:13.69
     1) Tahree Clay                     2) Reggie Gaines
     3) Derek Isomaki                   4) G.T. Fisher
  7 12-Track Houston Track Club  'B'                 10:32.64   10:25.67
     1) Joesph Young                    2) Darius Johnson
     3) Johnathan Jones                 4) Brandon Oliver
  8 03-Glenarden Track Club  'A'                     10:24.61   10:25.73
     1) Reginald Woods                  2) Aaron Lyers
     3) Stephon Morris                  4) Adam Thomas
  9 01-Ny Novas  'A'                                 10:36.27   10:32.89
     1) George Taylor                   2) Robert Taylor
     3) Darnell Brown                   4) Gregory Hinds
 10 15-P.S. Las Vegas Flyers  'A'                    10:28.25   10:44.78
     1) Joseph Atkins                   2) Phillip Decoud
     3) Jaque Lee                       4) Michael Thompson
 11 04-Gainesville Striders  'A'                     11:02.81   10:50.01
 12 04-Jax Pal  'A'                                  11:23.65   10:58.34
 13 09-Tonkawa Rocketeers  'A'                       11:03.32   11:00.03
     1) Tyler Langston                  2) Brett Langston
     3) Joshua Reese                    4) Christopher Richardson
 14 04-Alpha Omega Elite Team  'A'                   11:31.42   11:01.91
 15 08-North Omaha Bengals T  'A'                    11:16.43   11:13.80
 16 06-Nashville Illusions Track  'A'                10:36.50   11:21.22
     1) Michael Murray                  2) Cole Parrott
     3) Corneilous Dixon                4) Shannon Sanders, Jr
 17 09-Northeast Kansas  'A'                         11:48.52   11:30.25
     1) Jerod Barker                    2) David Martin
     3) Derek Martin                    4) Derek Hammer
 18 02-Jersey City Recreation  'A'                   11:16.34   11:31.48
     1) Tereal Ross Greene              2) Dwight Andrews
     3) Tareef Davis                    4) Clive Mangerere
 19 05-Flying J's Track Club  'A'                    10:21.88   11:55.39
     1) Anthony Snow                    2) Eric Truslow
     3) Carl Washington                 4) Kollin Dunson

4x800 Meter Relay Youth Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 12-Track Houston Track Club  'A'                  9:03.20    8:36.27
     1) Bryan Miller                    2) Michael Washington
     3) Troy Woolfolk                   4) Courtney Hubert
  2 03-Fayetteville Flyers  'A'                       8:46.45    8:38.89
     1) Aaron Anderson                  2) Patrick McKoy
     3) Derek McKoy                     4) Micheal Dampier
  3 02-Morris Estate Track Team  'A'                  8:50.80    8:42.46
     1) Russell Dinkins                 2) Alan Laws
     3) Duke Mack                       4) Devon Wallace
  4 08-Westside Tc, W Des Moi  'C'                    8:50.46    8:44.57
     1) Matt Hauge                      2) Andrew Dougherty
     3) Isaac Wendland                  4)
  5 03-Hummingbird TC  'A'                            8:48.14    8:46.96
     1) Brione Carthan                  2) Phillip Iwugo
     3) Evan Shields                    4) Daniel Thibou
  6 03-Glenarden Track Club  'A'                      8:54.43    8:54.56
     1) Adrian Browne                   2) Keven Dawkins
     3) Malcolm Womack                  4) Ryan Carter
  7 12-Wings Track Club  'A'                          9:06.14    8:55.57
     1) Reuben Lucas                    2) Robert Simmons
     3) Devin Taylor                    4) Foswhitt Whittaker
  8 14-Speed City  'A'                                9:18.62    8:59.26
     1) Sebastian Sam                   2) Kwame Morgan
     3) John Sare                       4) Kyle Moyles
  9 02-Delaware Diamonds T.C.  'A'                    9:16.60    9:00.48
     1) Tywan Brooks                    2) Bernard Goodwyn
     3) Eric Gregory                    4) Joshua Morris
 10 15-Vegas Stealth Track Club  'A'                  9:14.14    9:00.48
     1) Casey Dabney                    2) DeSean Flake
     3) Keith Martinez                  4) Curtis Thomas
 11 12-Northwest Flyers Track  'A'                    8:59.60    9:07.54
     1) Blake Shaw                      2) Imani Spivey
     3) Michael Preble                  4) Chase Burnaman
 12 08-Cornhusker Flyers T C  'A'                     8:53.40    9:08.30
     1) Jacob Wilson                    2) Peter Falcon
     3) Tyler Nieland                   4) Ryan Reynolds
 13 04-Miami Metro Dade  'A'                          9:22.45    9:15.49
     1) Brian Knight                    2) Jose Arrapalo
     3) Danny Smith                     4) Laszlo Barr
 14 04-Doolin Express Track Club  'A'                 9:23.28    9:18.99
     1) Carlos Alvarez                  2) Pedro Fernandez
     3) Miguel Romero                   4) Jesus Batista
 15 10-Do Right  'A'                                  9:26.09    9:19.01
     1) Marquesse Wheaton               2) Phillip Primous
     3) Antwaun Jackson                 4) Anthony Hooks Jr
 16 08-North Omaha Bengals T  'A'                     9:58.37    9:22.64
     1) Jaron Hall                      2) Jared Hall
     3) Ishod Kirksey                   4) Xavier Baylon
 17 10-Albuquerque Track Club  'A'                    9:32.92    9:22.78
     1) Curtis Beach                    2) Ben Garner
     3) Daniel Gooris                   4) Phillip Mazzei
 18 14-Kern Firefighter Athletic L  'A'               9:21.91    9:32.04
     1) Tyler Bakich                    2) Greg Riccomini
     3) Eli De Leon                     4) Orlando Sanchez
 19 15-Pasadena Running Roses  'A'                    9:12.70    9:35.36
     1) Dorian Wells                    2) James Davis
     3) Ryan Holmes                     4) Diondre Haynes
 20 02-Sport Newark Benefica  'A'                     9:59.48    9:43.03
     1) Richard Ministro                2) Jorge Marques
     3) Joao Pinho                      4) Tiago Nunes
 21 09-Ardmore Track Club  'A'                       10:03.21    9:43.14
     1) Skotty Howell                   2) Anthony Lane
     3) Cecil McCarroll                 4) Carion Pelton
 22 04-Buccaneers  'A'                               10:05.90    9:59.47
     1) Byran Hankerson                 2) Hiram Kemp
     3) Jeremiah Smith                  4)

5000 Meter Race Walk Intermediate Boys
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Jared Swehosky               Salem Track         26:10.30   23:30.93
  2 Paul Regul                   Elgin Sharks        27:07.77   27:50.13
  3 John Koziel                  Unattached          28:20.18   28:25.82
  4 Timothy Davidson             New York Sta        29:29.49   28:38.63
  5 Ernesto Vergara              S. Texas Walking    29:53.00   29:22.56
  6 Billy Wides                  Unattached          31:38.84   29:49.19
  7 Jeremy Evans                 Unattached          30:56.43   31:31.89
  8 Padric Gleason               Unattached          31:46.19   32:43.26
  9 Marquise Gray                Fast Forward TC     30:56.47   33:24.23
 10 Sam McMillian                Mprd                34:21.39   33:45.11
 11 Mark Cudnik                  Unified in Flt                 33:53.05
 -- Diego Mori                   Run for the Star    42:22.50         DQ

4x800 Meter Relay Intermediate Boys
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 12-Houston Heat Track Club  'A'                   8:17.32    7:58.45
     1) Damon Josep                     2) Doug Anderson
     3) Xavier Hayward                  4) Charles Colson
  2 03-Hummingbird TC  'A'                            8:09.03    8:04.47
     1) Eric Dyson                      2) Randy Lee
     3) Afolobi Aromire                 4) Clarence Hammond
  3 01-Metro Eagles  'A'                              8:30.23    8:06.09
     1) Matthew Armstrong               2) Julian Crosswell
     3) Gordon McKenzie                 4) Tristan Walker
  4 02-Chautauqua Striders  'A'                       8:20.01    8:16.62
     1) Alec Pearson                    2) Geoffrey Lesch-Wragge
     3) Joshua Lange                    4) Travis Prejean
  5 12-Track Houston Track Club  'A'                  8:33.99    8:21.76
     1) Justin Davis                    2) Timothy Foster
     3) Ronald Bernard                  4) Leo Mays
  6 03-Glenarden Track Club  'A'                      8:16.82    8:24.76
     1) Kevin Davis                     2) Sean Guy
     3) Romain McKay                    4) Anthony Walker
  7 04-Jax Pal  'A'                                   8:45.06    8:24.95
     1) Justin Davis                    2) Eliot Wright
     3) Jamal Blyden                    4) Ryan Sanders
  8 08-Cornhusker Flyers T C  'A'                     8:41.00    8:25.23
     1) Patrick Rainey                  2) Justin Spittler
     3) Michael Bandy                   4) James Robinson
  9 09-Royal Knights  'A'                             9:29.27    8:27.63
     1) Maurico Bush                    2) Terry Robinson, Jr.
     3) Tyrell Thompson                 4) Devon Ford
 10 03-Distance Heat  'A'                             8:18.95    8:27.94
     1) Phillip Burks                   2) Chris Justice
     3) Aspah Outlaw                    4) De'Andra Scott
 11 06-Mobile Parks & Rec  'A'                        8:49.50    8:29.09
     1) Milton Strother                 2) Dequel Robinson
     3) Joshua Gholston                 4) William Dill
 12 02-Morris Estate Track Team  'A'                  9:15.60    8:35.58
     1) Khaliff Featherstone            2) Markise King
     3) Raymond Davis                   4) Daniel Bezotsky
 13 10-Mercury TC  'A'                                8:52.49    8:35.89
     1) Bobby Aragon                    2) Brad Philson
 14 12-Track Houston Track Club  'B'                  8:34.99    8:38.48
     1) Wesley Bray                     2) Anthony Rice
     3) Kedric Johnson                  4) Michael Estrella
 15 12-Showtime TC  'A'                                          8:39.13
     1) Jurrun Wyman                    2) Brandon Washington
 16 10-Big Red Express  'A'                           9:04.58    8:56.22
     1) Jonathan Rael                   2) Brandon Gamache
     3) Nathan Saari                    4) John Meister
 17 04-City of Lauderhill T.C  'A'                    9:53.34    9:00.06
     1) Joshua Wimbley                  2) Nathaniel Taylor
     3) Durante Ponder                  4) Justin Tolbert
 18 05-Unified in Flight  'A'                         9:20.62    9:10.49
     1) Jordan Bell                     2) Quinn Coleman
     3) Chriseani Freeman               4) Dominic Smith
 19 08-Silver Springs Spartans  'A'                   9:29.16    9:45.23
     1) Andrew Tyler                    2) Sean Nolte
     3) Kenneth Austin                  4) Chris Allman

5000 Meter Race Walk Young Men
=========================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals
=========================================================================
  1 Zachary Pollinger            New Jersey S                   24:18.28
  2 Terran Swehosky              Salem Track         25:59.50   25:13.70
  3 Christopher Diaz             S. Texas Walking    26:10.00   26:24.42
  4 Adrian Jaime                 S. Texas Walking    28:28.00   28:23.59
  5 Michael Lee                  Heartland RW        27:37.51   29:20.96
  6 James Hertneky               Lake Country Rac    31:52.81   32:44.15

4x800 Meter Relay Young Men
=========================================================================
    Team                                                 Seed     Finals
=========================================================================
  1 01-Lynx Elite Athletics  'A'                      7:58.87    7:41.10
     1) Russell Brown                   2) Michael Grant
     3) Harry Norton                    4) Phil Shaw
  2 04-Fl. City Parks & Rec  'A'                      7:58.83    7:43.74
     1) Walter Chambliss                2) Brian Griffith
     3) Vansky Presume                  4) Davon Johnson
  3 08-Cornhusker Flyers T C  'A'                     8:30.14    7:50.90
     1) Ben Delay                       2) Greg Peterson
     3) Jack Lemke                      4) A J Lawton
  4 12-Wings Track Club  'A'                          7:57.17    7:54.94
     1) Christopher White               2) Quayyim Wiley
     3) Khalid Walker                   4) Brandon Dixon
  5 02-West Chester Track Club  'A'                   8:11.18    7:56.20
     1) Will Gravely                    2) Jeff Rhizor
     3) William Boorse                  4) Eric Fleming
  6 12-Flight International TC  'B'                   7:58.40    7:56.60
     1) Shuan Bailey                    2) Kevin Mutal
     3) Jarmaine Jackson                4) James Islas
  7 03-Quicksilver Track Club  'A'                    8:19.44    8:00.18
     1) Tyson Bonner                    2) Sean Rogers
     3) Christopher Woods               4) Zaven O'Bryant
  8 05-Miami Valley Track Club  'A'                   8:15.61    8:01.31
     1) Mike Eckols                     2) Levi Fox
     3) Alex Revelos                    4) A.J. Furrow
  9 09-Raptor Track Club  'A'                         8:10.72    8:01.96
     1) Pete Castelliga                 2) Daniel Holmes
     3) Michael Tolle                   4) Chris Feitz
 10 03-Hummingbird TC  'A'                            8:07.97    8:02.37
     1) Barsheid Bowman                 2) Thomas Dunn
     3) Sunday Umoh                     4) Bryan Jones
 11 04-Florida Heat  'A'                              8:14.58    8:03.06
     1) Mario Hughley                   2) Reginald Graves
     3) Bernard Middleton               4) Charles Pickard
 12 12-Track Houston Track Club  'A'                  8:00.90    8:04.95
     1) Brayon Brown                    2) Jeremiah Hector
     3) Jeremy Davis                    4) Paulo Sosa
 13 03-Glenarden Track Club  'A'                      8:00.11    8:06.21
     1) Randy Alleyne                   2) Dimetrius Simon
     3) Daryl Young                     4) Jason Carson-Harris
 14 06-Road Runners Track Club  'A'                   8:25.00    8:10.83
     1) Alfred Robinson                 2) Grant Fisher
     3) Joseph Fontenot                 4) Travis Ussin
 15 10-El Paso Flames - TX  'A'                       8:16.97    8:12.86
     1) Joseph Vasquez                  2) Lee Chavez
     3) Alex Calzada                    4) David Solis
 16 09-Kansas Flyers  'A'                             8:13.60    8:21.28
     1) Brenden Ptacek                  2) Travis Miller
     3) Kyle Berens                     4) Evan Cox
 17 04-North Miami Beach P&R  'A'                     8:37.59    8:25.83
     1) David Aguirre                   2) Michael Alerte
     3) Julian Brownlee                 4) Gregory Gabriel
 18 06-Lake Area Express  'A'                         8:44.50    8:28.29
     1) Joshua Fields                   2) Jeno Giordano
     3) Charlie Leithead                4) Brooks Le Compte
 19 01-Providence Cobras  'A'                         8:38.04    8:37.68
     1) Javon Partin                    2) Samuel Gaye
     3) Jonson Saldivar                 4) Wilson Calderon
 20 07-Lv's Cheetahs  'A'                             9:05.34    9:02.12
     1) Eric Shepard                    2) Derian Craig
     3) Terrell Henderson               4) Michael Smith
 21 06-Memphis Hurdlers  'A'                          9:25.10    9:17.18
     1) Corry Tynes                     2) Haynes Rakia
     3) Timothy Moore                   4) Cunningham Christopher
 22 08-Silver Springs Spartans  'A'                   9:44.16    9:46.10
     1) Nate Harrison                   2) Steven Windom
     3) Tony Deal                       4) Antoinio Oliver

Triathlon: #1 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Camille Davis                Swift Perfor             28.96   1.0  3  557
  2 Amber Owens                  Gatc                     29.09   1.0  3  548
  3 Paulette Fogle               Gatc                     30.50   1.3  2  448
  4 Emily Cable                  Tcx Track Club           30.80   1.0  3  428
  5 Mariah Brown                 Stockton Paltc           30.87   1.3  2  423
  6 Christina Creed              Dpal Falcon              30.90   1.3  2  421
  7 Kaytelinn Blair              Flying Js                31.08   1.0  3  409
  8 Kristan Holding              Cool Running             31.15   1.0  3  405
  9 Hannah Carson                AZ Cheetahs              32.06   1.0  3  348
 10 Sabrina Almager              Abq West Side            32.34   1.4  1  331
 11 Amanda Craig                 Beaverton TC             32.41   1.0  3  327
 12 Lauriell Young               Vero Youth Strid         32.67   1.4  1  312
 13 Calynn Stanford              14-Sierra Foothi         32.88   1.0  3  300
 14 Thomeka Livingston           NO Comets                33.07   1.4  1  289
 15 Alisha Weir                  Sauk Valley Smok         33.12   1.3  2  286
 16 Emily Anderson               DeSoto RR                33.38   1.3  2  272
 17 Audrey Baker                 Utica                    38.71   1.4  1   55

Triathlon: #3 High Jump Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Emily Cable                  Tcx Track Club           1.30m    4-03.25  409
  1 Calynn Stanford              14-Sierra Foothi         1.30m    4-03.25  409
  1 Amber Owens                  Gatc                     1.30m    4-03.25  409
  1 Kristan Holding              Cool Running             1.30m    4-03.25  409
  5 Paulette Fogle               Gatc                     1.15m    3-09.25  266
  5 Hannah Carson                AZ Cheetahs              1.15m    3-09.25  266
  5 Mariah Brown                 Stockton Paltc           1.15m    3-09.25  266
  5 Amanda Craig                 Beaverton TC             1.15m    3-09.25  266
  9 Camille Davis                Swift Perfor             1.10m    3-07.25  222
 10 Kaytelinn Blair              Flying Js                1.05m    3-05.25  180
 10 Emily Anderson               DeSoto RR                1.05m    3-05.25  180
 10 Alisha Weir                  Sauk Valley Smok         1.05m    3-05.25  180
 13 Christina Creed              Dpal Falcon              1.00m    3-03.25  141
 14 Sabrina Almager              Abq West Side            0.95m    3-01.25  104
 14 Thomeka Livingston           NO Comets                0.95m    3-01.25  104
 -- Lauriell Young               Vero Youth Strid            NH
 -- Audrey Baker                 Utica                       NH

Triathlon: #2 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Hannah Carson                AZ Cheetahs              8.91m   29-02.75  458
  2 Kaytelinn Blair              Flying Js                6.93m   22-09.00  331
  3 Kristan Holding              Cool Running             6.63m   21-09.00  311
  4 Camille Davis                Swift Perfor             6.58m   21-07.25  308
  5 Alisha Weir                  Sauk Valley Smok         5.94m   19-06.00  267
  6 Emily Cable                  Tcx Track Club           5.71m   18-09.00  253
  7 Calynn Stanford              14-Sierra Foothi         5.63m   18-05.75  248
  8 Audrey Baker                 Utica                    5.62m   18-05.25  247
  9 Amber Owens                  Gatc                     5.57m   18-03.25  244
 10 Amanda Craig                 Beaverton TC             5.53m   18-01.75  242
 11 Lauriell Young               Vero Youth Strid         5.44m   17-10.25  236
 12 Mariah Brown                 Stockton Paltc           5.29m   17-04.25  226
 13 Sabrina Almager              Abq West Side            5.19m   17-00.50  220
 14 Christina Creed              Dpal Falcon              4.96m   16-03.25  206
 15 Emily Anderson               DeSoto RR                4.93m   16-02.25  204
 15 Thomeka Livingston           NO Comets                4.93m   16-02.25  204
 17 Paulette Fogle               Gatc                     3.82m   12-06.50  135

Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Thandi Stewart               3M Track Club          2:29.15   2  704
  2 Elizabeth Meier              River Runner           2:36.16   1  618
  3 Tyeasha Savage               New York Sta           2:36.51   1  614
  4 Carson Williams              Northwest              2:38.75   2  587
  5 Zoe Meade                    LasCruces RdRnrs       2:39.10   1  583
  6 Marchee Hardwick             Track Houston          2:39.10   1  583
  7 Kiersten Laroche             Hbtc                   2:41.05   2  561
  8 Miray Seward                 Northside Re           2:41.32   2  558
  9 Paris LaBat                  Flyers                 2:46.51   2  500
 10 Ashtynn Baltimore            Prr                    2:47.35   2  491
 11 Rebecca Holding              Cool Running           2:48.03   1  484
 12 Shanay Briscoe               NW  Flyers             2:49.35   2  470
 13 Morgan Wheeler               Averill Park RR        2:52.74   1  436
 14 Eva Greenwalt                Madison Westside       2:53.26   2  430
 15 Brittany Harrell             Eagle Expres           2:53.36   2  429
 16 Kayla Grafel                 Utica                  2:55.58   2  407
 17 Anjanelle Yancy              PS Vegas Flyers        2:58.41   1  380
 18 Jasmine Jackson              Vero Youth Strid       3:01.47   2  352
 19 Amarrae Stevens              Elite Flyers           3:16.41   1  228

Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Brittany Harrell             Eagle Expres             13.57  -0.4  1  907
  2 Jasmine Jackson              Vero Youth Strid         13.65   0.7  4  895
  3 Kayla Grafel                 Utica                    13.66  -1.1  2  894
  4 Ashtynn Baltimore            Prr                      13.83  -0.8  5  870
  5 Samantha Collins             Bobcats                  13.84  -0.9  3  868
  6 Thandi Stewart               3M Track Club            14.48  -1.0  6  778
  7 Shanay Briscoe               NW  Flyers               14.89  -0.4  1  723
  8 Paris LaBat                  Flyers                   15.07  -0.9  3  700
  9 Kiersten Laroche             Hbtc                     15.12   0.7  4  694
 10 Miray Seward                 Northside Re             15.26   0.7  4  676
 11 Rebecca Holding              Cool Running             15.36  -1.1  2  662
 12 Eva Greenwalt                Madison Westside         15.54  -0.9  3  640
 13 Danzel Bradshaw              Vallejo Pal Trac         15.65  -0.8  5  626
 14 Morgan Wheeler               Averill Park RR          15.75  -0.8  5  614
 15 Tyeasha Savage               New York Sta             15.85  -0.4  1  602
 16 Elizabeth Meier              River Runner             15.99  -0.9  3  585
 17 Carson Williams              Northwest                16.12  -1.1  2  570
 18 Marchee Hardwick             Track Houston            17.08  -1.0  6  461
 19 Zoe Meade                    LasCruces RdRnrs         17.21  -0.4  1  447
 20 Amarrae Stevens              Elite Flyers             18.34  -1.1  2  335
 -- Anjanelle Yancy              PS Vegas Flyers            DNF   0.7  4

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Brittany Harrell             Eagle Expres             1.50m    4-11.00  621
  2 Eva Greenwalt                Madison Westside         1.45m    4-09.00  566
  2 Kayla Grafel                 Utica                    1.45m    4-09.00  566
  2 Shanay Briscoe               NW  Flyers               1.45m    4-09.00  566
  5 Ashtynn Baltimore            Prr                      1.35m    4-05.00  460
  6 Carson Williams              Northwest                1.30m    4-03.25  409
  6 Thandi Stewart               3M Track Club            1.30m    4-03.25  409
  6 Zoe Meade                    LasCruces RdRnrs         1.30m    4-03.25  409
  6 Rebecca Holding              Cool Running             1.30m    4-03.25  409
  6 Paris LaBat                  Flyers                   1.30m    4-03.25  409
  6 Miray Seward                 Northside Re             1.30m    4-03.25  409
  6 Jasmine Jackson              Vero Youth Strid         1.30m    4-03.25  409
  6 Kiersten Laroche             Hbtc                     1.30m    4-03.25  409
 14 Anjanelle Yancy              PS Vegas Flyers          1.25m    4-01.25  359
 14 Tyeasha Savage               New York Sta             1.25m    4-01.25  359
 16 Elizabeth Meier              River Runner             1.20m    3-11.25  312
 16 Morgan Wheeler               Averill Park RR          1.20m    3-11.25  312
 16 Samantha Collins             Bobcats                  1.20m    3-11.25  312
 19 Danzel Bradshaw              Vallejo Pal Trac         1.15m    3-09.25  266
 20 Marchee Hardwick             Track Houston            1.10m    3-07.25  222
 21 Amarrae Stevens              Elite Flyers             1.00m    3-03.25  141

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Kayla Grafel                 Utica                    4.62m   NWI  15-02.00  459
  2 Ashtynn Baltimore            Prr                      4.46m   NWI  14-07.75  418
  3 Carson Williams              Northwest                4.39m   NWI  14-05.00  401
  4 Miray Seward                 Northside Re             4.24m   NWI  13-11.00  364
  5 Kiersten Laroche             Hbtc                     4.16m   NWI  13-07.75  345
  5 Jasmine Jackson              Vero Youth Strid         4.16m   NWI  13-07.75  345
  7 Paris LaBat                  Flyers                   4.08m   NWI  13-04.75  326
  8 Eva Greenwalt                Madison Westside         4.00m   NWI  13-01.50  308
  9 Shanay Briscoe               NW  Flyers               3.99m   NWI  13-01.25  306
 10 Morgan Wheeler               Averill Park RR          3.92m   NWI  12-10.50  290
 11 Zoe Meade                    LasCruces RdRnrs         3.77m   NWI  12-04.50  257
 12 Brittany Harrell             Eagle Expres             3.74m   NWI  12-03.25  250
 13 Elizabeth Meier              River Runner             3.73m   NWI  12-03.00  248
 14 Thandi Stewart               3M Track Club            3.61m   NWI  11-10.25  223
 15 Tyeasha Savage               New York Sta             3.36m   NWI  11-00.25  172
 16 Anjanelle Yancy              PS Vegas Flyers          3.34m   NWI  10-11.50  168
 17 Amarrae Stevens              Elite Flyers             3.29m   NWI  10-09.50  159
 18 Marchee Hardwick             Track Houston            3.16m   NWI  10-04.50  135
 19 Rebecca Holding              Cool Running             3.03m   NWI   9-11.25  112
 20 Samantha Collins             Bobcats                  2.98m   NWI   9-09.50  104

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shanay Briscoe               NW  Flyers               9.85m   32-03.75  520
  2 Samantha Collins             Bobcats                  9.40m   30-10.25  490
  3 Morgan Wheeler               Averill Park RR          8.98m   29-05.50  463
  4 Thandi Stewart               3M Track Club            8.47m   27-09.50  430
  5 Brittany Harrell             Eagle Expres             8.44m   27-08.25  428
  6 Ashtynn Baltimore            Prr                      8.24m   27-00.50  415
  7 Carson Williams              Northwest                7.61m   24-11.75  374
  8 Miray Seward                 Northside Re             7.37m   24-02.25  359
  9 Rebecca Holding              Cool Running             7.29m   23-11.00  354
 10 Amarrae Stevens              Elite Flyers             7.17m   23-06.25  346
 11 Zoe Meade                    LasCruces RdRnrs         7.15m   23-05.50  345
 12 Eva Greenwalt                Madison Westside         6.98m   22-11.00  334
 13 Anjanelle Yancy              PS Vegas Flyers          6.94m   22-09.25  331
 14 Paris LaBat                  Flyers                   6.91m   22-08.00  329
 15 Kiersten Laroche             Hbtc                     6.76m   22-02.25  320
 16 Danzel Bradshaw              Vallejo Pal Trac         6.64m   21-09.50  312
 17 Kayla Grafel                 Utica                    6.27m   20-07.00  288
 18 Jasmine Jackson              Vero Youth Strid         6.16m   20-02.50  281
 19 Elizabeth Meier              River Runner             6.05m   19-10.25  274
 20 Marchee Hardwick             Track Houston            6.03m   19-09.50  273
 21 Tyeasha Savage               New York Sta             5.59m   18-04.25  245

Heptathlon: #7 800 Meter Run Intermediate Girls Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hillary Werth                Chatham Cheetahs       2:25.10   2  756
  2 Delace Kelly                 Alex Van Dyke TC       2:27.52   1  724
  3 Brittany Williams            Wings                  2:29.21   2  703
  4 Brittany Chenoweth           Flames                 2:29.25   1  702
  5 Jasmine Williams             Prr                    2:29.92   1  694
  6 Marrissa Harris              Memphis Hurd           2:30.37   2  688
  7 Jaynie Goodbody              11-Team Idaho          2:33.72   2  647
  8 Philipa Davies               Personal Bes           2:34.73   2  635
  9 Alexandra Coppadge           Delaware Diamond       2:36.39   2  615
 10 Keva Ramsay                  New York Sta           2:36.66   1  612
 11 Krystle Matthews             Portsmouth Patr        2:39.94   1  574
 12 Geneeka Morris               Belle Glade            2:41.86   2  552
 13 Kim Markham                  Fort Collins           2:46.09   1  505
 14 Megan Perner                 11-Team Idaho          2:47.93   2  485
 15 Ashley Turner                Carrollton             3:01.48   1  352
 16 Markita Berry                Stallions              3:08.52   1  290

Heptathlon: #5 Long Jump Intermediate Girls Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Marrissa Harris              Memphis Hurd             5.23m   NWI  17-02.00  623
  2 Markita Berry                Stallions                5.06m   NWI  16-07.25  576
  3 Alexandra Coppadge           Delaware Diamond         4.97m   NWI  16-03.75  551
  4 Jaynie Goodbody              11-Team Idaho            4.94m   NWI  16-02.50  543
  5 Hillary Werth                Chatham Cheetahs         4.89m   NWI  16-00.50  530
  6 Brittany Williams            Wings                    4.88m   NWI  16-00.25  527
  7 Megan Perner                 11-Team Idaho            4.84m   NWI  15-10.50  516
  8 Geneeka Morris               Belle Glade              4.80m   NWI  15-09.00  506
  9 Philipa Davies               Personal Bes             4.79m   NWI  15-08.75  503
 10 Keva Ramsay                  New York Sta             4.70m   NWI  15-05.00  479
 11 Delace Kelly                 Alex Van Dyke TC         4.68m   NWI  15-04.25  474
 11 Krystle Matthews             Portsmouth Patr          4.68m   NWI  15-04.25  474
 13 Jasmine Williams             Prr                      4.61m   NWI  15-01.50  456
 14 Kim Markham                  Fort Collins             4.52m   NWI  14-10.00  433
 15 Brittany Chenoweth           Flames                   4.34m   NWI  14-03.00  388
 16 Ashley Turner                Carrollton               4.16m   NWI  13-07.75  345

Heptathlon: #6 Javelin Throw Intermediate Girls Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Philipa Davies               Personal Bes            37.38m     122-08  617
  2 Jaynie Goodbody              11-Team Idaho           36.90m     121-01  608
  3 Brittany Williams            Wings                   35.13m     115-03  574
  4 Geneeka Morris               Belle Glade             29.52m      96-10  468
  5 Krystle Matthews             Portsmouth Patr         25.46m      83-06  391
  6 Jasmine Williams             Prr                     25.41m      83-04  390
  7 Brittany Chenoweth           Flames                  24.95m      81-10  381
  8 Alexandra Coppadge           Delaware Diamond        24.15m      79-03  366
  9 Marrissa Harris              Memphis Hurd            22.52m      73-11  336
 10 Hillary Werth                Chatham Cheetahs        22.47m      73-09  335
 11 Markita Berry                Stallions               21.75m      71-04  321
 12 Ashley Turner                Carrollton              20.55m      67-05  299
 13 Delace Kelly                 Alex Van Dyke TC        19.90m      65-03  287
 14 Megan Perner                 11-Team Idaho           19.23m      63-01  275
 15 Kim Markham                  Fort Collins            17.82m      58-05  249
 16 Keva Ramsay                  New York Sta            13.94m      45-09  177

Heptathlon: #7 800 Meter Run Young Women Heptathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Alondra Cooper               Roosevelt Expres       2:17.26   2  861
  2 Sharla Crisp                 Tall City Christ       2:21.98   1  797
  3 Suezette Luevano             El Paso Wings          2:26.23   1  741
  4 Gayle Hunter                 West Valley Eagl       2:26.27   2  740
  5 Brooke Wolfe                 Tcx Track Club         2:27.51   2  724
  6 Julia Pederson               Unattached             2:27.90   2  719
  7 Jenna Bree Tollestrup        Unattached             2:29.95   2  694
  8 Molly Kennedy                Personal Bes           2:32.85   2  658
  9 Julie Bertrand               LA Express             2:33.64   2  648
 10 Ashley Davis                 Roosevelt Expres       2:39.45   2  579
 11 Katie Kosmos                 Saline Spartans        2:39.57   2  578
 12 Claire Dickinson             KC Flyers              2:40.85   1  563
 13 Whitney Gordon               Bombers                2:41.24   1  559
 14 Heather Koziel               Unattached             2:41.77   1  553
 15 Tifani Grimes                Alex Van Dyke TC       2:47.38   2  491
 16 Libby Bedoe                  SW Cheetahs            2:51.44   1  449
 17 Analisa Serrano              Unattached             3:00.20   1  363
 18 Natalie Cerminara            Wny Jets               3:02.76   2  340

Heptathlon: #5 Long Jump Young Women Heptathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Gayle Hunter                 West Valley Eagl         5.85m   NWI  19-02.50  804
  2 Tifani Grimes                Alex Van Dyke TC         5.34m   NWI  17-06.25  654
  3 Ashley Davis                 Roosevelt Expres         5.18m   NWI  17-00.00  609
  4 Molly Kennedy                Personal Bes             5.08m   NWI  16-08.00  581
  5 Julia Pederson               Unattached               5.00m   NWI  16-05.00  559
  6 Alondra Cooper               Roosevelt Expres         4.95m   NWI  16-03.00  546
  7 Whitney Gordon               Bombers                  4.83m   NWI  15-10.25  514
  8 Katie Kosmos                 Saline Spartans          4.81m   NWI  15-09.50  508
  9 Brooke Wolfe                 Tcx Track Club           4.77m   NWI  15-07.75  498
 10 Jenna Bree Tollestrup        Unattached               4.73m   NWI  15-06.25  487
 11 Suezette Luevano             El Paso Wings            4.71m   NWI  15-05.50  482
 12 Julie Bertrand               LA Express               4.64m   NWI  15-02.75  464
 13 Libby Bedoe                  SW Cheetahs              4.57m   NWI  15-00.00  446
 14 Sharla Crisp                 Tall City Christ         4.52m   NWI  14-10.00  433
 15 Analisa Serrano              Unattached               4.51m   NWI  14-09.75  431
 16 Claire Dickinson             KC Flyers                4.47m   NWI  14-08.00  421
 17 Natalie Cerminara            Wny Jets                 4.44m   NWI  14-07.00  413
 18 Heather Koziel               Unattached               4.23m   NWI  13-10.50  362

Heptathlon: #6 Javelin Throw Young Women Heptathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Julia Pederson               Unattached              38.29m     125-07  635
  2 Natalie Cerminara            Wny Jets                33.81m     110-11  549
  3 Tifani Grimes                Alex Van Dyke TC        32.85m     107-09  531
  4 Gayle Hunter                 West Valley Eagl        32.50m     106-07  524
  5 Katie Kosmos                 Saline Spartans         32.25m     105-10  519
  6 Libby Bedoe                  SW Cheetahs             31.74m     104-02  510
  7 Alondra Cooper               Roosevelt Expres        31.18m     102-03  499
  8 Julie Bertrand               LA Express              29.49m      96-09  467
  9 Molly Kennedy                Personal Bes            28.02m      91-11  439
 10 Heather Koziel               Unattached              26.18m      85-11  404
 11 Jenna Bree Tollestrup        Unattached              25.08m      82-03  384
 12 Analisa Serrano              Unattached              23.41m      76-10  352
 13 Brooke Wolfe                 Tcx Track Club          23.35m      76-07  351
 14 Suezette Luevano             El Paso Wings           22.53m      73-11  336
 15 Whitney Gordon               Bombers                 21.77m      71-05  322
 16 Sharla Crisp                 Tall City Christ        19.55m      64-02  281
 17 Claire Dickinson             KC Flyers               19.37m      63-06  277
 18 Ashley Davis                 Roosevelt Expres        14.36m      47-01  185

Triathlon: #1 400 Meter Dash Bantam Boys Triathlon
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Phillip Dorsett              Buccaneers             1:05.28   3  251
  2 Jack Kincade                 Scioto TC              1:05.51   3  245
  3 Haran Piggee                 Stockton Paltc         1:06.95   3  208
  4 Andrew Lubash                Beaverton TC           1:07.34   1  198
  5 Girard Jenkins               Dpal Falcon            1:08.29   2  175
  6 Jeronimo Smith               Portsmouth Patr        1:09.16   3  156
  7 James Douglas                Free Spirit            1:09.32   3  152
  8 Aaron Harris                 Prr                    1:12.05   1   98
  9 Thomas Rogers                Silver Sonic           1:12.69   1   87
 10 Eddie Terry                  Mainland Jags          1:13.49   2   74
 11 Ron Baker                    Utica                  1:13.93   3   67
 12 Hakim Fahmi                  Start 2 Finish         1:15.55   1   44
 13 Tevynn Laws                  Rio Rancho Rams        1:15.94   2   40
 14 Shawn Harris                 Memp.Hurdlers          1:17.77   2   20
 15 Boomer Mays                  Lawrence TC            1:18.37   3   15
 16 Noah Key                     New World              1:20.74   1    2
 17 Jon Williams                 Flyers                 1:24.56   3

Triathlon: #3 High Jump Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 James Douglas                Free Spirit              1.40m    4-07.00  317
  2 Jeronimo Smith               Portsmouth Patr          1.35m    4-05.00  283
  2 Jack Kincade                 Scioto TC                1.35m    4-05.00  283
  2 Haran Piggee                 Stockton Paltc           1.35m    4-05.00  283
  2 Phillip Dorsett              Buccaneers               1.35m    4-05.00  283
  6 Ron Baker                    Utica                    1.30m    4-03.25  250
  6 Boomer Mays                  Lawrence TC              1.30m    4-03.25  250
  8 Aaron Harris                 Prr                      1.20m    3-11.25  188
  8 Andrew Lubash                Beaverton TC             1.20m    3-11.25  188
 10 Tevynn Laws                  Rio Rancho Rams          1.15m    3-09.25  159
 10 Noah Key                     New World                1.15m    3-09.25  159
 12 Girard Jenkins               Dpal Falcon              1.10m    3-07.25  131
 12 Jon Williams                 Flyers                   1.10m    3-07.25  131
 12 Eddie Terry                  Mainland Jags            1.10m    3-07.25  131
 12 Hakim Fahmi                  Start 2 Finish           1.10m    3-07.25  131
 12 Thomas Rogers                Silver Sonic             1.10m    3-07.25  131
 12 Shawn Harris                 Memp.Hurdlers            1.10m    3-07.25  131

Triathlon: #2 Shot Put Bantam Boys Triathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Ron Baker                    Utica                    9.99m   32-09.50  485
  2 Jon Williams                 Flyers                   8.12m   26-07.75  373
  3 Haran Piggee                 Stockton Paltc           7.47m   24-06.25  335
  4 Boomer Mays                  Lawrence TC              7.18m   23-06.75  318
  5 James Douglas                Free Spirit              6.97m   22-10.50  306
  6 Phillip Dorsett              Buccaneers               6.67m   21-10.75  288
  7 Jeronimo Smith               Portsmouth Patr          6.56m   21-06.25  281
  8 Jack Kincade                 Scioto TC                6.23m   20-05.25  262
  9 Thomas Rogers                Silver Sonic             6.17m   20-03.00  259
 10 Hakim Fahmi                  Start 2 Finish           6.03m   19-09.50  251
 11 Aaron Harris                 Prr                      5.99m   19-08.00  248
 12 Andrew Lubash                Beaverton TC             5.68m   18-07.75  230
 13 Noah Key                     New World                5.62m   18-05.25  227
 14 Eddie Terry                  Mainland Jags            5.58m   18-03.75  224
 15 Tevynn Laws                  Rio Rancho Rams          5.39m   17-08.25  213
 16 Shawn Harris                 Memp.Hurdlers            5.22m   17-01.50  204
 17 Girard Jenkins               Dpal Falcon              5.16m   16-11.25  200

Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marcus Davis                 Texas Storm            4:57.01   577
  2 Garnet Hathaway              Unattached             5:03.53   540
  3 Chris Brower                 Mercury Trac           5:06.04   525
  4 Eddie Lanier                 Texas Storm            5:10.90   499
  5 Andrew Gay                   Milwaukie Tr           5:12.43   490
  6 Tristan Ernest               New York Sta           5:12.84   488
  7 Lester White                 Swift Perfor           5:16.19   470
  8 Neamen Wise                  C. Fl. Gliders         5:16.34   469
  9 Cole Stanford                14-Sierra Foothi       5:19.90   451
 10 Joseph W. DeRosa             Stark County Sta       5:21.55   442
 11 Thomas Filer                 Bellevue               5:35.40   373
 12 Andre Fleming                Greater Richmond       5:38.80   357
 13 Keenen Porter                N.Al Trackers          5:41.07   346
 14 Wayne Davis                  Junior Striders        5:48.92   311
 15 Tunde Babarinsa              Wny Jets               5:49.00   311
 16 Jeremy Gardner               Roosevelt Expres       5:54.20   288
 17 Rashad Rainey-Cox            Swift Perfor           5:59.33   267
 18 Christopher Smith            Lawrence TC            6:03.67   249
 19 Jeff Mohl                    Unattached             6:09.77   226
 20 Kenneth Furlough             Dpal Falcon            6:10.11   224
 21 Kollin Dunson                Flying Js              6:16.00   203
 22 Byron Butler                 NO Comets              6:25.30   170

Outdoor Pentathlon: #1 80 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Wayne Davis                  Junior Striders          12.25  -0.5  1  995
  2 Thomas Filer                 Bellevue                 12.68  -0.5  3  934
  3 Marcus Davis                 Texas Storm              12.86  -0.5  3  907
  4 Cole Stanford                14-Sierra Foothi         13.45  -0.5  1  827
  5 Andre Fleming                Greater Richmond         13.48  -0.5  1  822
  6 Neamen Wise                  C. Fl. Gliders           13.70  -0.5  3  792
  7 Kollin Dunson                Flying Js                13.72  -0.5  1  790
  8 Chris Brower                 Mercury Trac             13.74  -0.6  5  788
  9 Lester White                 Swift Perfor             13.81  -0.2  2  778
 10 Keenen Porter                N.Al Trackers            13.91  -0.6  5  766
 11 Andrew Gay                   Milwaukie Tr             14.10  -2.0  6  741
 12 Tristan Ernest               New York Sta             14.20  -0.7  4  728
 13 Eddie Lanier                 Texas Storm              14.40  -0.7  4  703
 14 Tunde Babarinsa              Wny Jets                 14.52  -0.2  2  688
 15 Joseph W. DeRosa             Stark County Sta         14.66  -0.7  4  671
 16 Byron Butler                 NO Comets                14.97  -0.6  5  634
 17 Garnet Hathaway              Unattached               15.46  -0.7  4  577
 18 Jeff Mohl                    Unattached               15.53  -0.2  2  569
 19 Christopher Smith            Lawrence TC              16.25  -2.0  6  490
 20 Jeremy Gardner               Roosevelt Expres         16.73  -2.0  6  441
 21 Rashad Rainey-Cox            Swift Perfor             19.02  -0.2  2  241
 22 Kenneth Furlough             Dpal Falcon              31.24  -0.5  3

Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Lester White                 Swift Perfor             1.65m    5-05.00  504
  2 Marcus Davis                 Texas Storm              1.60m    5-03.00  464
  3 Wayne Davis                  Junior Striders          1.55m    5-01.00  426
  4 Eddie Lanier                 Texas Storm              1.50m    4-11.00  389
  4 Thomas Filer                 Bellevue                 1.50m    4-11.00  389
  4 Andre Fleming                Greater Richmond         1.50m    4-11.00  389
  4 Andrew Gay                   Milwaukie Tr             1.50m    4-11.00  389
  8 Jeff Mohl                    Unattached               1.45m    4-09.00  352
  8 Neamen Wise                  C. Fl. Gliders           1.45m    4-09.00  352
  8 Kenneth Furlough             Dpal Falcon              1.45m    4-09.00  352
  8 Cole Stanford                14-Sierra Foothi         1.45m    4-09.00  352
 12 Joseph W. DeRosa             Stark County Sta         1.40m    4-07.00  317
 12 Chris Brower                 Mercury Trac             1.40m    4-07.00  317
 14 Rashad Rainey-Cox            Swift Perfor             1.35m    4-05.00  283
 14 Garnet Hathaway              Unattached               1.35m    4-05.00  283
 14 Tunde Babarinsa              Wny Jets                 1.35m    4-05.00  283
 14 Keenen Porter                N.Al Trackers            1.35m    4-05.00  283
 18 Kollin Dunson                Flying Js                1.30m    4-03.25  250
 19 Christopher Smith            Lawrence TC              1.25m    4-01.25  218
 20 Tristan Ernest               New York Sta             1.20m    3-11.25  188
 21 Byron Butler                 NO Comets                1.05m    3-05.25  105
 -- Jeremy Gardner               Roosevelt Expres            NH

Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Andre Fleming                Greater Richmond         4.98m   NWI  16-04.25  378
  2 Wayne Davis                  Junior Striders          4.77m   NWI  15-07.75  339
  3 Eddie Lanier                 Texas Storm              4.66m   NWI  15-03.50  319
  4 Rashad Rainey-Cox            Swift Perfor             4.65m   NWI  15-03.25  317
  5 Lester White                 Swift Perfor             4.57m   NWI  15-00.00  303
  6 Thomas Filer                 Bellevue                 4.56m   NWI  14-11.50  301
  6 Neamen Wise                  C. Fl. Gliders           4.56m   NWI  14-11.50  301
  8 Marcus Davis                 Texas Storm              4.47m   NWI  14-08.00  285
  9 Keenen Porter                N.Al Trackers            4.40m   NWI  14-05.25  273
 10 Andrew Gay                   Milwaukie Tr             4.39m   NWI  14-05.00  271
 11 Kenneth Furlough             Dpal Falcon              4.33m   NWI  14-02.50  261
 12 Cole Stanford                14-Sierra Foothi         4.32m   NWI  14-02.25  259
 13 Chris Brower                 Mercury Trac             4.15m   NWI  13-07.50  230
 14 Christopher Smith            Lawrence TC              4.01m   NWI  13-02.00  207
 15 Jeff Mohl                    Unattached               3.88m   NWI  12-08.75  187
 16 Byron Butler                 NO Comets                3.87m   NWI  12-08.50  185
 17 Tunde Babarinsa              Wny Jets                 3.84m   NWI  12-07.25  181
 18 Garnet Hathaway              Unattached               3.81m   NWI  12-06.00  176
 19 Kollin Dunson                Flying Js                3.72m   NWI  12-02.50  162
 20 Tristan Ernest               New York Sta             3.53m   NWI  11-07.00  135
 21 Jeremy Gardner               Roosevelt Expres         2.88m   NWI   9-05.50   52
 -- Joseph W. DeRosa             Stark County Sta            DQ   NWI  12-01.25  158

Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Andrew Gay                   Milwaukie Tr            11.49m   37-08.50  575
  2 Lester White                 Swift Perfor            10.72m   35-02.00  529
  3 Andre Fleming                Greater Richmond         9.95m   32-07.75  483
  4 Marcus Davis                 Texas Storm              9.80m   32-02.00  474
  5 Cole Stanford                14-Sierra Foothi         9.65m   31-08.00  465
  6 Christopher Smith            Lawrence TC              9.36m   30-08.50  447
  7 Joseph W. DeRosa             Stark County Sta         9.33m   30-07.50  445
  8 Thomas Filer                 Bellevue                 9.23m   30-03.50  440
  9 Tunde Babarinsa              Wny Jets                 8.89m   29-02.00  419
 10 Kenneth Furlough             Dpal Falcon              8.39m   27-06.50  389
 11 Wayne Davis                  Junior Striders          8.31m   27-03.25  385
 12 Rashad Rainey-Cox            Swift Perfor             8.15m   26-09.00  375
 13 Jeff Mohl                    Unattached               8.08m   26-06.25  371
 14 Tristan Ernest               New York Sta             7.75m   25-05.25  352
 15 Garnet Hathaway              Unattached               7.40m   24-03.50  331
 16 Keenen Porter                N.Al Trackers            7.20m   23-07.50  319
 17 Neamen Wise                  C. Fl. Gliders           7.12m   23-04.50  314
 18 Chris Brower                 Mercury Trac             7.04m   23-01.25  310
 19 Kollin Dunson                Flying Js                6.94m   22-09.25  304
 20 Eddie Lanier                 Texas Storm              6.45m   21-02.00  275
 21 Jeremy Gardner               Roosevelt Expres         5.99m   19-08.00  248
 22 Byron Butler                 NO Comets                5.72m   18-09.25  233

Decathlon: #10 1500 Meter Run Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matt Clark                   Ames Impact            4:22.11   797
  2 Frank Borden                 Rio Rancho Rams        4:35.78   707
  3 Cody Ingold                  Bellevue               4:46.58   639
  4 Blake Garcia                 Una                    4:51.66   609
  5 Marcus Stallworth            Roosevelt Expres       4:54.33   593
  6 Eddie Stoudemire             Roosevelt Expres       4:55.05   589
  7 Brandon Logan                Pk Perform             4:57.23   576
  8 Rocky Allen                  11-Team Idaho          4:57.71   573
  9 Wesley Bray                  Track Houston          4:59.15   565
 10 Trey Fletcher                Carrollton             5:02.36   546
 11 Kameron Demby                Lawrence TC            5:05.53   528
 12 Michael Ayers                Personal Best TC       5:08.99   509
 13 Nate Duncan                  Loveland               5:10.93   498
 14 Marty Ross                   Personal Best TC       5:14.08   481
 15 Norman Nichols               Flyers                 5:51.27   301
 16 Chris Eccelston              Una                    6:12.86   214
 17 Alan Dunson                  Flying Js              6:29.47   157
 18 Marcus Clanton               Bobcats                6:29.55   156

Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Trey Fletcher                Carrollton               15.11  -0.6  6  836
  2 Frank Borden                 Rio Rancho Rams          16.00  +0.0  2  733
  3 Marcus Clanton               Bobcats                  16.06   0.3  1  726
  4 Eddie Stoudemire             Roosevelt Expres         16.09  +0.0  2  723
  5 Alan Dunson                  Flying Js                16.11   0.3  1  720
  6 Blake Garcia                 Una                      16.56  -0.6  6  671
  7 Marty Ross                   Personal Best TC         16.84  -0.8  5  641
  8 Marcus Stallworth            Roosevelt Expres         16.91  -0.2  4  634
  9 Matt Clark                   Ames Impact              17.39  +0.0  2  584
 10 Cody Ingold                  Bellevue                 17.40  +0.0  3  583
 11 Frank Prill                  Five Alive               17.43  +0.0  2  580
 12 Norman Nichols               Flyers                   17.81  -0.6  6  543
 13 Brandon Logan                Pk Perform               17.82   0.3  1  542
 14 Wesley Bray                  Track Houston            18.03  -0.8  5  521
 15 Rocky Allen                  11-Team Idaho            18.05  -0.2  4  519
 16 Joshua Hadamek               San Benito TC            18.30  +0.0  3  496
 17 Michael Ayers                Personal Best TC         18.49  +0.0  3  478
 18 Nate Duncan                  Loveland                 19.06  -0.8  5  427
 19 Chris Eccelston              Una                      19.45  -0.2  4  394
 20 Kameron Demby                Lawrence TC              20.50  +0.0  3  311

Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Rocky Allen                  11-Team Idaho            3.80m   12-05.50  562
  2 Cody Ingold                  Bellevue                 3.50m   11-05.75  482
  2 Michael Ayers                Personal Best TC         3.50m   11-05.75  482
  4 Frank Prill                  Five Alive               3.35m   10-11.75  444
  5 Trey Fletcher                Carrollton               3.05m   10-00.00  369
  5 Blake Garcia                 Una                      3.05m   10-00.00  369
  5 Wesley Bray                  Track Houston            3.05m   10-00.00  369
  5 Matt Clark                   Ames Impact              3.05m   10-00.00  369
  9 Nate Duncan                  Loveland                 2.90m    9-06.25  333
  9 Marcus Stallworth            Roosevelt Expres         2.90m    9-06.25  333
  9 Marty Ross                   Personal Best TC         2.90m    9-06.25  333
  9 Frank Borden                 Rio Rancho Rams          2.90m    9-06.25  333
 13 Chris Eccelston              Una                      2.75m    9-00.25  298
 14 Alan Dunson                  Flying Js                2.60m    8-06.25  264
 14 Brandon Logan                Pk Perform               2.60m    8-06.25  264
 16 Joshua Hadamek               San Benito TC            2.45m    8-00.50  231
 17 Eddie Stoudemire             Roosevelt Expres         2.30m    7-06.50  199
 17 Kameron Demby                Lawrence TC              2.30m    7-06.50  199
 -- Norman Nichols               Flyers                      NH
 -- Jared Bass                   Milwaukie Tr                NH
 -- Marcus Clanton               Bobcats                     NH

Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Cody Ingold                  Bellevue                35.33m     115-11  570
  2 Blake Garcia                 Una                     30.75m     100-11  479
  3 Wesley Bray                  Track Houston           29.92m      98-02  463
  4 Chris Eccelston              Una                     29.04m      95-03  446
  5 Brandon Logan                Pk Perform              28.91m      94-10  443
  6 Norman Nichols               Flyers                  28.12m      92-03  428
  7 Frank Prill                  Five Alive              28.08m      92-01  427
  8 Marcus Stallworth            Roosevelt Expres        27.09m      88-10  408
  9 Frank Borden                 Rio Rancho Rams         27.06m      88-09  407
 10 Matt Clark                   Ames Impact             27.03m      88-08  406
 11 Alan Dunson                  Flying Js               25.73m      84-05  381
 12 Nate Duncan                  Loveland                25.58m      83-11  378
 13 Rocky Allen                  11-Team Idaho           24.52m      80-05  358
 14 Michael Ayers                Personal Best TC        24.28m      79-08  353
 15 Joshua Hadamek               San Benito TC           24.09m      79-00  350
 16 Marty Ross                   Personal Best TC        23.39m      76-09  336
 17 Eddie Stoudemire             Roosevelt Expres        22.87m      75-00  326
 18 Marcus Clanton               Bobcats                 20.95m      68-09  290
 19 Trey Fletcher                Carrollton              20.66m      67-09  284
 20 Kameron Demby                Lawrence TC             18.75m      61-06  249

Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Chris Eccelston              Una                     46.29m     151-10  534
  2 Matt Clark                   Ames Impact             40.41m     132-07  448
  3 Cody Ingold                  Bellevue                37.69m     123-08  409
  4 Brandon Logan                Pk Perform              37.25m     122-02  402
  5 Eddie Stoudemire             Roosevelt Expres        36.30m     119-01  389
  6 Michael Ayers                Personal Best TC        36.10m     118-05  386
  7 Frank Borden                 Rio Rancho Rams         35.54m     116-07  378
  8 Alan Dunson                  Flying Js               34.78m     114-01  367
  9 Blake Garcia                 Una                     33.52m     110-00  349
 10 Marcus Clanton               Bobcats                 33.25m     109-01  345
 11 Wesley Bray                  Track Houston           32.75m     107-05  338
 12 Trey Fletcher                Carrollton              32.23m     105-09  331
 13 Marty Ross                   Personal Best TC        30.02m      98-06  299
 14 Norman Nichols               Flyers                  28.95m      95-00  284
 15 Frank Prill                  Five Alive              27.53m      90-04  265
 16 Nate Duncan                  Loveland                27.15m      89-01  259
 17 Kameron Demby                Lawrence TC             25.77m      84-06  240
 18 Rocky Allen                  11-Team Idaho           24.92m      81-09  228
 19 Marcus Stallworth            Roosevelt Expres        24.28m      79-08  220

Decathlon: #10 1500 Meter Run Young Men Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ben Dillow                   Una Pna                4:29.68   747
  2 Kevin Pabst                  11-Team Idaho          4:32.80   726
  3 Nathan Koch                  Unattached             4:44.23   654
  4 Thomas Dunn                  Hbtc                   4:48.73   626
  5 Ricardo Aguilar              Comets                 4:48.85   626
  6 Michael Feathers             Wny Jets               4:48.97   625
  7 Ed Mastny                    Unattached             4:50.43   616
  8 Jonathan Jackson             Track Dallas           4:52.15   606
  9 Sam McDonald                 Jets                   4:55.92   583
 10 Phillip Bettis               11-Team Idaho          5:05.65   528
 11 Michael Komisarski           Miami Valley           5:06.23   524
 12 Thaddeus Swann               Northeast Kansas       5:09.25   508
 13 David Pichler                Una Pna                5:09.64   505
 14 Brock Turner                 Effingham              5:11.27   497
 15 Forest Cook                  Roosevelt Expres       5:13.91   482
 16 Marcus Harris                Memp.Hurdlers          5:21.05   445
 17 Javier Garcia-Tunon          Metro-Dade             5:25.05   424
 18 Jarrett Flax                 Texas Storm            5:28.77   405
 19 Olie Fitts                   Tall City Christ       5:32.77   386
 20 Kalen Schiedt                Unattached             5:43.21   337

Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Young Men Decathlon
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Phillip Bettis               11-Team Idaho            15.23   0.3  1  822
  2 Sam McDonald                 Jets                     15.24   0.3  4  821
  3 David Pichler                Una Pna                  15.25   0.3  4  820
  4 Ed Mastny                    Unattached               15.36  -0.2  3  807
  5 Javier Garcia-Tunon          Metro-Dade               15.42  +0.0  2  799
  6 Kalen Schiedt                Unattached               15.50  -0.2  3  790
  7 Kevin Pabst                  11-Team Idaho            15.91  +0.0  2  743
  8 Jonathan Jackson             Track Dallas             15.91   0.3  5  743
  9 Michael Feathers             Wny Jets                 16.02   0.3  6  730
 10 Marcus Harris                Memp.Hurdlers            16.06   0.3  5  726
 11 Olie Fitts                   Tall City Christ         16.15   0.3  1  716
 12 Ben Dillow                   Una Pna                  16.31   0.3  4  698
 13 Nathan Koch                  Unattached               16.54   0.3  1  673
 14 Jarrett Flax                 Texas Storm              16.61  +0.0  2  666
 15 Thaddeus Swann               Northeast Kansas         16.81  +0.0  2  644
 16 Thomas Dunn                  Hbtc                     17.30   0.3  5  593
 17 Michael Komisarski           Miami Valley             17.41   0.3  6  582
 18 Brock Turner                 Effingham                17.81   0.3  1  543
 19 Ricardo Aguilar              Comets                   19.83  -0.2  3  363
 20 Justin Miller                Unattached               19.83  -0.2  3  363
 21 Forest Cook                  Roosevelt Expres         20.63   0.3  4  301
 -- Matt Roberson                13-Seatown Expre           DNF   0.3  6

Decathlon: #8 Pole Vault Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jarrett Flax                 Texas Storm              4.40m   14-05.25  731
  1 Kalen Schiedt                Unattached               4.40m   14-05.25  731
  3 Phillip Bettis               11-Team Idaho            4.25m   13-11.25  688
  4 Nathan Koch                  Unattached               3.95m   12-11.50  603
  5 Thaddeus Swann               Northeast Kansas         3.50m   11-05.75  482
  6 Kevin Pabst                  11-Team Idaho            3.35m   10-11.75  444
  6 Jonathan Jackson             Track Dallas             3.35m   10-11.75  444
  6 Ed Mastny                    Unattached               3.35m   10-11.75  444
  6 David Pichler                Una Pna                  3.35m   10-11.75  444
  6 Ben Dillow                   Una Pna                  3.35m   10-11.75  444
 11 Brock Turner                 Effingham                3.20m   10-06.00  406
 12 Michael Feathers             Wny Jets                 3.05m   10-00.00  369
 13 Justin Miller                Unattached               2.90m    9-06.25  333
 13 Sam McDonald                 Jets                     2.90m    9-06.25  333
 15 Javier Garcia-Tunon          Metro-Dade               2.75m    9-00.25  298
 15 Olie Fitts                   Tall City Christ         2.75m    9-00.25  298
 15 Marcus Harris                Memp.Hurdlers            2.75m    9-00.25  298
 15 Michael Komisarski           Miami Valley             2.75m    9-00.25  298
 19 Thomas Dunn                  Hbtc                     1.85m    6-00.75  112
 -- Ricardo Aguilar              Comets                      NH
 -- Forest Cook                  Roosevelt Expres            NH

Decathlon: #7 Discus Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jarrett Flax                 Texas Storm             38.68m     126-11  638
  2 David Pichler                Una Pna                 38.47m     126-02  634
  3 Sam McDonald                 Jets                    37.35m     122-06  611
  4 Michael Feathers             Wny Jets                36.48m     119-08  593
  5 Jonathan Jackson             Track Dallas            35.79m     117-05  580
  6 Brock Turner                 Effingham               33.52m     110-00  534
  7 Ed Mastny                    Unattached              32.66m     107-02  517
  8 Olie Fitts                   Tall City Christ        32.43m     106-05  512
  9 Marcus Harris                Memp.Hurdlers           32.17m     105-06  507
 10 Phillip Bettis               11-Team Idaho           31.13m     102-01  487
 11 Kevin Pabst                  11-Team Idaho           30.99m     101-08  484
 12 Kalen Schiedt                Unattached              30.42m      99-10  473
 13 Thomas Dunn                  Hbtc                    28.82m      94-07  441
 14 Justin Miller                Unattached              28.55m      93-08  436
 15 Nathan Koch                  Unattached              27.96m      91-09  424
 16 Ben Dillow                   Una Pna                 27.70m      90-10  419
 17 Ricardo Aguilar              Comets                  27.12m      89-00  408
 18 Thaddeus Swann               Northeast Kansas        26.70m      87-07  400
 19 Forest Cook                  Roosevelt Expres        26.10m      85-07  388
 20 Javier Garcia-Tunon          Metro-Dade              25.33m      83-01  373
 21 Michael Komisarski           Miami Valley            24.08m      79-00  349

Decathlon: #9 Javelin Throw Young Men Decathlon
=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jarrett Flax                 Texas Storm             51.63m     169-05  613
  2 Olie Fitts                   Tall City Christ        49.52m     162-06  581
  3 Brock Turner                 Effingham               49.48m     162-04  581
  4 Jonathan Jackson             Track Dallas            47.57m     156-01  553
  5 Ben Dillow                   Una Pna                 44.18m     144-11  503
  6 Michael Feathers             Wny Jets                43.56m     142-11  494
  7 Phillip Bettis               11-Team Idaho           43.29m     142-00  490
  8 Ed Mastny                    Unattached              42.87m     140-08  484
  9 Kalen Schiedt                Unattached              39.39m     129-03  433
 10 David Pichler                Una Pna                 39.07m     128-02  429
 11 Thomas Dunn                  Hbtc                    37.64m     123-06  408
 12 Forest Cook                  Roosevelt Expres        35.49m     116-05  377
 13 Kevin Pabst                  11-Team Idaho           34.06m     111-09  357
 14 Ricardo Aguilar              Comets                  33.94m     111-04  355
 15 Javier Garcia-Tunon          Metro-Dade              33.82m     110-11  353
 16 Thaddeus Swann               Northeast Kansas        32.36m     106-02  333
 17 Sam McDonald                 Jets                    31.84m     104-05  325
 18 Nathan Koch                  Unattached              31.53m     103-05  321
 19 Marcus Harris                Memp.Hurdlers           28.24m      92-08  275
 20 Michael Komisarski           Miami Valley            28.09m      92-02  272
 21 Justin Miller                Unattached               1.00m       3-03
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx