Join/Renew Now

Results - USATF Nebraska Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/22-22/03 - Burke High School - Omaha, NE

100 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jamilah johnson           93 Bengals,NE, NE           14.29q  3
  2 Tai'Ler Warren            93 Jaguars,NE, NE           14.58q  3
  3 Kayla Brewer              94 Unattached,Dakota C      14.89q  4
  4 Breanna McCarty           93 Striders,Omaha, NE       14.91q  1
  5 Halley Samuelson          93 Unattached,Gretna,       15.04q  4
  6 lauren psota              93 Kearney                  15.12q  5
  7 Neeia Cooperwood          93 Flyers,Omaha, NE         15.15q  5
  8 Techira Logan             93 Jaguars                  15.18q  2
  9 Jordyn Nikkila            93 Saints,Hasting, NE       15.23   1
 10 Cicely Sanders            93 Jets,NE, NE              15.52   3
 11 Taylyn Watson             94 Jets,NE, NE              15.60   3
 12 Avrie Welton              94 Jets,NE, NE              15.73   2
 13 Judea Miles               94 Bengals,Omaha, NE        15.81   2
 13 Alanna Berry              93 Jaguars,Omaha, NE        15.81   1
 15 Abby Niederklein          93 Unattached,Hasting,      15.86   2
 16 McKyla Mitchell           93 Jaguars                  16.01   4
 17 Olivia Morris             94 Jets,NE, NE              16.56   5
 18 Bethany Kavan             95 Wahoo,Colon, NE          16.57   5
 19 Jessica Kelley            93 Unattached,Omaha, N      16.61   3
 20 Brenna Carlstrom          93 Unattached,St Edwar      16.65   2
 21 Katlyn Ernst              94 Saints,Ayr, NE           16.70   5
 22 Carly Sitorius            94 Minden,Minden, NE        16.78   5
 23 Emily Meyer               93 Unattached,omaha, N      16.81   4
 24 Edna Rucoba               93 Fremont,Fremont, NE      16.83   1
 25 katie higgins             94 Kearney                  17.11   5
 26 Clinyere Brown            93 Striders,Omaha, NE       17.12   4
 27 Samantha Gallegos         94 Lytc,NE, NE              17.16   2
 27 Octavia McGraw            95 Unity Stars,NE, NE       17.16   1
 29 Thalia Rodgers            95 Bellevue                 17.18   1
 30 India Ware                95 Bellevue                 17.22   2
 31 Heather Bates             94 Bellevue,Bellevue,       17.50   4
 32 Sarah Mamot               94 Unattached,St Paul,      17.78   3
 33 erin moses                94 Kearney                  18.00   3 
 34 Kamisha Duncan            95 Unity Stars,NE, NE       18.09   1
 34 Ellie Carr                97 Ainsworth,Ainsworth      18.09   4
 36 Jordyn Surber             94 Lizards                  18.30   4
 37 Nicole Muff               94 Spartans,Martell, N      18.52   5
 38 Kareah Keith              95 Unity Stars,NE, NE       21.50   3

100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Breanna McCarty           93 Striders,Omaha, NE       14.18
  2 Jamilah johnson           93 Bengals,NE, NE           15.11
  3 lauren psota              93 Kearney                  15.29
  4 Kayla Brewer              94 Unattached,Dakota C      15.35
  5 Tai'Ler Warren            93 Jaguars,NE, NE           15.45
  6 Neeia Cooperwood          93 Flyers,Omaha, NE         15.46
  7 Techira Logan             93 Jaguars                  15.53
  8 Halley Samuelson          93 Unattached,Gretna,       15.64

200 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Breanna McCarty           93 Striders,Omaha, NE       31.99   1
  2 Jamilah johnson           93 Bengals,NE, NE           32.85   4
  3 Jerrica Jackson           93 Jaguars,Omaha, NE        33.42   1
  4 Deamber Hulett            94 Jaguars                  33.75   1
  5 Neeia Cooperwood          93 Flyers,Omaha, NE         34.28   1
  6 Halley Samuelson          93 Unattached,Gretna,       34.37   1
  7 Taylyn Watson             94 Jets,NE, NE              34.77   2
  8 Ashante Wilkins           93 Bellevue,Bellevue,       35.40   3
  9 Heather Sinkler           93 Unattached,Planview      35.97   2
 10 Cara Olerich              93 Unattached,Dakota C      36.06   2
 11 Ashley Hansel             93 Beatrice,Fairbury,       36.20   1
 12 Breanna Buford            93 Striders,Omaha, NE       36.27   3
 13 Alexa Whitehall           94 Jaguars                  36.45   2
 14 Octavia McGraw            95 Unity Stars,NE, NE       36.91   4
 15 Jessica Kelley            93 Unattached,Omaha, N      37.60   2
 16 Bethany Kavan             95 Wahoo,Colon, NE          37.70   2
 17 Emily Meyer               93 Unattached,omaha, N      38.03   4
 18 Mackina White             94 Lizards                  38.49   3
 19 Katlyn Ernst              94 Saints,Ayr, NE           38.53   2
 20 Samantha Gallegos         94 Lytc,NE, NE              38.74   1
 21 Jadine Gallegos           93 Lytc,NE, NE              38.80   3
 22 Samarah Lessley           94 Striders,Omaha, NE       38.82   3
 23 erin moses                94 Kearney                  39.11   4
 24 katie higgins             94 Kearney                  40.99   4
 25 Raine Dunkin              95 Striders,Omaha, NE       43.64   3

400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jamilah johnson           93 Bengals,NE, NE         1:12.50   3
  2 Josie Clark               93 Kearney,Kearney, NE    1:13.11   3
  3 Renita Wright             93 Striders,Omaha, NE     1:13.43   2
  4 Dezerre Kirksey           93 Bengals,NE, NE         1:15.44   3
  5 Arnesja Bennett           93 Bellevue,Bellevue,     1:15.68   1
  6 Jade Gregory              94 Jaguars,Omaha, NE      1:15.97   1
  7 Michaela Noble            94 Racers,Omaha, NE       1:17.24   1
  8 Cicely Batie              93 Unattached,Lexingto    1:18.39   1
  9 Jordyn Nikkila            93 Saints,Hasting, NE     1:20.50   1
 10 Rachael Granville         93 Unattached,Papillio    1:21.29   1
 11 Tylessa Wright            94 Jaguars,NE, NE         1:24.28   1
 12 Emily Meyer               93 Unattached,omaha, N    1:24.33   2
 13 Brenna Carlstrom          93 Unattached,St Edwar    1:25.86   2
 14 Bailey Fulmer             94 Flyers,Omaha, NE       1:26.50   2
 15 McKenzie Denver           94 Lizards                1:31.62   2
 16 Samarah Lessley           94 Striders,Omaha, NE     1:31.88   3
 17 Raine Dunkin              95 Striders,Omaha, NE     1:35.73   2
 18 Gabby Roth                98 Jets,Lincoln, NE       1:48.55   3

800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gracie Petersen           93 Gr Isl,Grand Island    2:45.95
  2 Lauren Sutherland         93 Flyers,Omaha, NE       2:47.88
  3 Heather Scholl            93 Cass Co.,Plattsmout    2:58.01
  4 Gabby Ware                94 Bellevue,Bellevue,     3:01.23
  5 Mary Osbourne             93 Racers,Omaha, NE       3:02.43
  6 Rachael Granville         93 Unattached,Papillio    3:04.74
  7 Kelsey Roth               94 Jets,NE, NE            3:06.35
  8 Sydney Gress              94 Flyers,Bellevue, NE    3:06.81
  9 Michaela Noble            94 Racers,Omaha, NE       3:06.88
 10 Tylessa Wright            94 Jaguars,NE, NE         3:10.54
 11 Tiara Smith               93 Bengals,NE, NE         3:11.38
 12 Jadine Gallegos           93 Lytc,NE, NE            3:16.00
 13 Amanda Kuss               94 Cass Co.,Plattsmout    3:24.31
 14 Morgan Liedke             95 Bellevue,Bellevue,     3:25.05
 15 Jordan Rodriguez          93 Cass Co.,Plattsmout    3:35.34
 16 Hailey Smith              95 Racers,Omaha, NE       3:38.41
 17 Gabby Roth                98 Jets,Lincoln, NE       3:42.53
 18 Lexi Hatt                 94 Racers,Omaha, NE       3:48.14
 19 Victoria Belz             94 Racers,Omaha, NE       3:52.42
 20 Alyssa Clark              94 Racers,Omaha, NE       4:04.46
 -- Kendra Coslor             95 Kearney,Kearney, NE         NT
 -- Megan Barney              93 Racers,Omaha, NE            NT
 -- McKenzie Denver           94 Lizards                     NT
 -- Olivia Wilkins            94 Racers,Omaha, NE            NT
 -- Arnesja Bennett           93 Bellevue,Bellevue,          NT
 -- Bailey Fulmer             94 Flyers,Omaha, NE            NT

1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Lauren Sutherland         93 Flyers,Omaha, NE       5:35.11
  2 Gracie Petersen           93 Gr Isl,Grand Island    5:42.15
  3 Andrea Weeder             93 Unattached,Lindsay,    5:57.30
  4 Gabby Ware                94 Bellevue,Bellevue,     6:08.01
  5 Mary Osbourne             93 Racers,Omaha, NE       6:10.72
  6 Sydney Gress              94 Flyers,Bellevue, NE    6:17.15
  7 Rachael Granville         93 Unattached,Papillio    6:36.79
  8 Morgan Liedke             95 Bellevue,Bellevue,     6:55.06
  9 Amanda Thomas             93 Racers,Omaha, NE       7:01.86
 10 Olivia Wilkins            94 Racers,Omaha, NE       7:06.23
 11 Claire Hughes             95 Lizards                7:17.71
 12 Bobbi Peters              94 Racers,Omaha, NE       7:22.33
 13 Victoria Belz             94 Racers,Omaha, NE       7:39.95
 14 Lexi Hatt                 94 Racers,Omaha, NE       7:43.81
 15 Alyssa Clark              94 Racers,Omaha, NE       8:26.17

1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Heather Sinkler           93 Unattached,Planview   11:44.03
 -- Heather Bates             94 Bellevue,Bellevue,          DQ

4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                           1:00.52
     1) Alanna Berry 93                 2) Jade Gregory 94
     3) Jerrica Jackson 93              4) Tai'Ler Warren 93
  2 08-Midwest Striders T C                             1:01.11
     1) Renita Wright 93                2) Raye Brown 93
     3) Breanna Buford 93               4) Samarah Lessley 94
  3 08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                      1:05.04
     1) Nakita Brewer 94                2) Deamber Hulett 94
     3) Alexa Whitehall 94              4) Techira Logan 93
  4 08-North Omaha Bengals T                            1:05.24
     1) Tiara Smith 93                  2) Judea Miles 94
     3) Princess william 93             4) Joslyn Metcalf 93
  5 08-Kearney Track Club                               1:05.58
     1) megan cherry 93                 2) Josie Clark 93
     3) katie higgins 94                4) lauren psota 93
  6 08-Lincoln Jets                                     1:05.94
     1) Taylyn Watson 94                2) Avrie Welton 94
     3) Olivia Morris 94                4) Cicely Sanders 93
  7 08-North Omaha Bengals T  'B'                       1:13.54
     1) Falysa Cannon 94                2) Dezerre Kirksey 93
     3) Chandalea Jones 96              4) Claudia Perez 93
 -- 08-Cass County Racers                                    DQ
     1) Amanda Kuss 94                  2) Camille Oyler 94
     3) Heather Scholl 93               4) Jocelyn Paar 94

4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                           5:10.42
     1) Alanna Berry 93                 2) Jade Gregory 94
     3) Jerrica Jackson 93              4) Tai'Ler Warren 93
  2 08-North Omaha Bengals T                            5:22.99
     1) Tiara Smith 93                  2) Judea Miles 94
     3) Dezerre Kirksey 93              4) Princess Williams 93
  3 08-Midwest Striders T C                             5:31.71
     1) Renita Wright 93                2) Taylor Archie 93
     3) Breanna Buford 93               4) Raine Dunkin 95
  4 08-Bellevue Recreation Tr                           5:34.93
     1) Heather Bates 94                2) Arnesja Bennett 93
     3) Gabby Ware 94                   4) Ashante Wilkins 93
  5 08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                      5:38.72
     1) Nakita Brewer 94                2) Deamber Hulett 94
     3) Tylessa Wright 94               4) Techira Logan 93
  6 08-Omaha Racers                                     5:45.46
     1) Michaela Noble 94               2) Amanda Thomas 93
     3) Megan Barney 93                 4) Mary Osbourne 93
  7 08-North Omaha Bengals T  'B'                       6:08.39
     1) Chandalea Jones 96              2) Falysa Cannon 94
     3) Joslyn Metcalf 93               4) Claudia Perez 93
  8 08-Cass County Racers                               6:15.05
     1) Amanda Kuss 94                  2) Camille Oyler 94
     3) Jocelyn Paar 94                 4) Heather Scholl 93

High Jump Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kelsey Roth               94 Jets,NE, NE            3-11.00
  2 Avrie Welton              94 Jets,NE, NE            3-08.00
  3 Ashley Hansel             93 Beatrice,Fairbury,     3-06.00
  4 Kayla Brewer              94 Unattached,Dakota C    3-04.00
  5 Michelle Wallerstedt      94 West O,Omaha, NE       3-02.00
  6 Kendra Coslor             95 Kearney,Kearney, NE    2-10.00

Long Jump Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 lauren psota              93 Kearney               12-09.00
  2 Josie Clark               93 Kearney,Kearney, NE   12-00.25
  3 Cicely Sanders            93 Jets,NE, NE           11-11.50
  4 Abby Niederklein          93 Unattached,Hasting,   11-05.50
  5 Heather Sinkler           93 Unattached,Planview   11-04.50
  6 Cara Olerich              93 Unattached,Dakota C   11-02.00
  7 Gracie Petersen           93 Gr Isl,Grand Island   11-02.00
  8 Ashley Hansel             93 Beatrice,Fairbury,    11-02.00
  9 Cicely Batie              93 Unattached,Lexingto   10-11.50
 10 Neeia Cooperwood          93 Flyers,Omaha, NE      10-06.50
 11 Brenna Carlstrom          93 Unattached,St Edwar   10-06.25
 12 Mackina White             94 Lizards               10-04.00
 13 Bethany Kavan             95 Wahoo,Colon, NE       10-03.75
 14 Jessica Kelley            93 Unattached,Omaha, N    9-07.00
 15 Carly Sitorius            94 Minden,Minden, NE      9-03.00
 16 Gabby Roth                98 Jets,Lincoln, NE       9-02.00
 17 Edna Rucoba               93 Fremont,Fremont, NE    9-00.50
 18 Bailey Fulmer             94 Flyers,Omaha, NE       8-11.75
 19 Mackenzie Santo           94 Blair,Blair, NE        8-11.50
 20 erin moses                94 Kearney                8-10.50
 21 Kendra Coslor             95 Kearney,Kearney, NE    8-07.50
 22 Kelsey Roth               94 Jets,NE, NE            8-07.00
 23 Thalia Rodgers            95 Bellevue               8-06.50
 24 Nicole Muff               94 Spartans,Martell, N    8-04.25
 25 McKyla Mitchell           93 Jaguars                8-02.50
 26 Kara Delay                95 Wahoo,NE, NE           8-02.00
 26 katie higgins             94 Kearney                8-02.00
 28 Olivia Morris             94 Jets,NE, NE            8-00.00
 29 Ellie Carr                97 Ainsworth,Ainsworth    7-00.00
 30 Jordyn Surber             94 Lizards                4-06.50
 -- Jacque Murdock            95 Kearney,Orleans, NE        DNF

Shot Put (6#) Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Charlsie Morris           93 Beatrice,Beatrice,    23-02.50
  2 Eden Moore                93 Wahoo,NE, NE          19-07.00
  3 Mackenzie Santo           94 Blair,Blair, NE       17-06.75
  4 Taylor Archie             93 Striders,Omaha, NE    16-06.75
  5 Michelle Wallerstedt      94 West O,Omaha, NE      16-04.25
  6 Falysa Cannon             94 Bengals,NE, NE        15-04.50
  7 Nicole Muff               94 Spartans,Martell, N   13-00.00
 -- LaNiece Wiggs             94 Lytc,Lincoln, NE           DNF

Javelin Throw (300G) Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Charlsie Morris           93 Beatrice,Beatrice,       68-02
  2 Eden Moore                93 Wahoo,NE, NE             51-08
  3 Amber Long                93 Bellevue                 50-08
  4 Michelle Wallerstedt      94 West O,Omaha, NE         50-04
  5 Bobbi Peters              94 Racers,Omaha, NE         37-08
  6 Natasha Sejkors           95 Beatrice,Burchard,       35-01
  7 Abby Niederklein          93 Unattached,Hasting,      34-11
  8 Mackenzie Santo           94 Blair,Blair, NE          34-06
  9 Kaylee Wellik             94 Racers,Omaha, NE         28-10
 10 Taylor Archie             93 Striders,Omaha, NE       28-05

Triathlon Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Breanna Fye                  Saline Spartans            638
  2 Kelsey Roth                  Jets                       551
  3 Michelle Wallerstedt         West O Throws              342

100 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 JaNae Vinson              91 Unattached,Omaha, N      13.77q  5
  2 Ariel Krolikowski         91 Kearney,Alda, NE         13.87q  4
  3 April Niederklein         91 Titans,Hastings, NE      13.88q  5
  4 Bethany Delong            91 Unattached,Laurel,       13.90q  3
  5 Maggie Maher              91 Unattached,Utica, N      14.03q  5
  6 Katie Thunker             91 Sandhill,Ewing, NE       14.08q  1
  7 Skyler Wigstone           92 Elmwood,Elwood, NE       14.18q  2
  8 Sarah Jones               92 Lytc,NE, NE              14.38q  4
  9 Sarah Faubel              92 Lytc,Lincoln, NE         14.54   4
 10 Amanda Reetz              91 Spartans,Crete, NE       14.67   5
 11 Kim Felder                91 Lytc,Lincoln, NE         14.81   1
 12 Andrea Alonso             92 Unattached,Omaha, N      14.87   1
 13 DaRion Archie             92 Striders,Omaha, NE       14.89   2
 14 Courtney Coslor           92 Kearney,Kearney, NE      14.95   3
 15 Edna Johnson              92 Bengals,Omaha, NE        14.95   4
 16 Katie Sloup               91 Wahoo,Ceresco, NE        15.05   3
 17 Sara Wilkey               91 Beatrice,Beatrice,       15.10   5
 18 Talisa Brewer             92 Bengals,NE, NE           15.13   1
 19 Grace Snyder              91 Unattached,Arapahoe      15.27   3
 20 Tiara Malepeai            91 Jaguars,Omaha, NE        15.32   4
 21 Megan Swanson             91 Yutan,Yutan, NE          15.36   1
 22 Imani Patten              91 Jaguars,Omaha, NE        15.46   2
 23 Kyley Schroeder           91 Yutan,Yutan, NE          15.53   2
 24 Iesha Buford              92 Striders,Omaha, NE       15.78   3
 25 Molly Anderson            92 Fremont,NE, NE           16.06   3
 26 Baylee Wigstone           92 Elmwood,Elwood, NE       16.06   2
 27 Catie Bowers              91 Ainsworth,Ainsworth      16.13   1
 28 Branda Miller             92 Unattached,Ewing, N      16.31   4
 29 Bria Tate                 92 Jaguars,Omaha, NE        16.66   5
 30 Rosetta Hardy             91 Wahoo,NE, NE             16.76   5
 31 Britney Parker            92 Jaguars,Omaha, NE        16.81   2
 32 Kayla Duncan              91 Unity Stars,NE, NE       16.84   2
 33 Kaylee McCven             92 Yutan,Yutan, NE          17.00   1
 34 Tasha Castro              92 Bellevue                 17.38   3
 35 Laneice Anderson          91 Jaguars                  17.63   4

100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 JaNae Vinson              91 Unattached,Omaha, N      13.61
  2 Ariel Krolikowski         91 Kearney,Alda, NE         13.74
  3 Bethany Delong            91 Unattached,Laurel,       14.11
  4 Katie Thunker             91 Sandhill,Ewing, NE       14.11
  5 April Niederklein         91 Titans,Hastings, NE      14.13
  6 Maggie Maher              91 Unattached,Utica, N      14.34
  7 Skyler Wigstone           92 Elmwood,Elwood, NE       14.55
  8 Sarah Jones               92 Lytc,NE, NE              14.58

200 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Ariel Krolikowski         91 Kearney,Alda, NE         29.03   4
  2 Bethany Delong            91 Unattached,Laurel,       29.96   1
  3 Danielle Nichols          92 Sandhill,Bartlett,       30.15   1
  4 JaNae Vinson              91 Unattached,Omaha, N      30.84   3
  5 Maggie Maher              91 Unattached,Utica, N      30.97   1
  6 Autumn Johnson            92 Striders,Omaha, NE       31.09   3
  7 Sarah Faubel              92 Lytc,Lincoln, NE         31.10   1
  7 Sarah Jones               92 Lytc,NE, NE              31.10   1
  9 Skyler Wigstone           92 Elmwood,Elwood, NE       31.15   1
 10 Amanda Reetz              91 Spartans,Crete, NE       31.23   3
 11 Katie Sloup               91 Wahoo,Ceresco, NE        31.28   2
 12 Lana McCraken             91 Lytc,NE, NE              31.30   2
 13 Sara Wilkey               91 Beatrice,Beatrice,       31.51   2
 14 Sade Brewer               91 Jaguars,NE, NE           31.65   1
 15 Jennifer Ingold           91 Bellevue,Bellevue,       32.08   2
 16 Andrea Alonso             92 Unattached,Omaha, N      32.17   3
 17 Edna Johnson              92 Bengals,Omaha, NE        32.71   4
 18 Kim Felder                91 Lytc,Lincoln, NE         32.85   2
 19 DaRion Archie             92 Striders,Omaha, NE       33.73   1
 20 Talisa Brewer             92 Bengals,NE, NE           33.79   3
 21 Taylor Surber             91 Lizards                  33.80   2
 22 Iesha Buford              92 Striders,Omaha, NE       34.44   4
 23 Branda Miller             92 Unattached,Ewing, N      34.56   2
 24 Baylee Wigstone           92 Elmwood,Elwood, NE       35.96   3
 25 Rosetta Hardy             91 Wahoo,NE, NE             37.03   3
 26 Britney Parker            92 Jaguars,Omaha, NE        37.14   4
 27 Clarice Dombeck           92 Bellevue,Omaha, NE       37.56   2
 28 Devynn Ballew             92 Striders,Omaha, NE       40.29   4

400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Shayla Wright             91 Jaguars,Omaha, NE      1:07.42   1
  2 Paris LaBat               91 Flyers,Omaha, NE       1:07.94   1
  3 Edna Johnson              92 Bengals,Omaha, NE      1:08.50   2
  4 Emily Rath                91 Flyers,Schuyler, NE    1:09.67   1
  5 Autumn Johnson            92 Striders,Omaha, NE     1:10.05   2
  6 Lana McCraken             91 Lytc,NE, NE            1:11.45   2
  7 Brianna Pallas            91 Kearney,Kearney, NE    1:12.94   2
  8 Neosha Brown              91 Striders,Omaha, NE     1:12.96   1
  9 Grace Snyder              91 Unattached,Arapahoe    1:14.71   1
 10 Danielle Nikkila          91 Saints,Hasting, NE     1:16.66   1
 11 Ashlynn Buckner           92 Striders,Omaha, NE     1:17.90   1
 12 Sarah Livingston          91 Bellevue,Omaha, NE     1:18.70   2
 13 Kyley Schroeder           91 Yutan,Yutan, NE        1:19.12   2
 14 Clarice Dombeck           92 Bellevue,Omaha, NE     1:24.56   2
 15 Shelbea Mamot             92 Unattached,St. Paul    1:30.00   1
 -- Tasha Castro              92 Bellevue                    DQ   2

800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Eliza Hammond             91 Lytc,lincoln, NE       2:36.34
  2 aubree Worden             92 Lizards,Scottsbluff    2:43.70
  3 Chelsey Poole             92 Flyers,Omaha, NE       2:45.26
  4 Allissa Zimmerman         91 Flyers,Omaha, NE       2:46.73
  5 Brianna Pallas            91 Kearney,Kearney, NE    2:46.99
  6 Neosha Brown              91 Striders,Omaha, NE     2:47.29
  7 Jennifer Ingold           91 Bellevue,Bellevue,     2:47.51
  8 Paris LaBat               91 Flyers,Omaha, NE       2:48.23
  9 Danielle Nikkila          91 Saints,Hasting, NE     2:56.46
 10 Brandi Newman             92 Unattached,Axtell,     2:59.95
 11 Ashlynn Buckner           92 Striders,Omaha, NE     3:03.44
 12 Courtney Coslor           92 Kearney,Kearney, NE    3:03.65
 13 Ariel Nicholson           92 Racers,Omaha, NE       3:07.24
 14 Victoria Halbur           92 Racers,Omaha, NE       3:36.15
 15 jazzman johnson           91 Bengals,NE, NE         3:37.87

1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Chelsey Poole             92 Flyers,Omaha, NE       5:35.99
  2 Eliza Hammond             91 Lytc,lincoln, NE       5:39.69
  3 aubree Worden             92 Lizards,Scottsbluff    5:40.35
  4 Allissa Zimmerman         91 Flyers,Omaha, NE       5:50.53
  5 Bridgette Schneekloth     92 Flyers,Schuyler, NE    5:57.77
  6 Brandi Newman             92 Unattached,Axtell,     5:57.80
  7 Stephanie Branchaud       91 Flyers,Omaha, NE       5:57.88
  8 Kristi Bauer              91 Unattached,Pleasant    6:12.20
  9 Ariel Nicholson           92 Racers,Omaha, NE       6:38.81
 10 Darian Erickson           92 Sandhill,Ericson, N    7:13.21

3000 Meter Run Midget Girls
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chelsey Poole             92 Flyers,Omaha, NE      12:08.03
  2 Stephanie Branchaud       91 Flyers,Omaha, NE      13:32.67
  3 Bridgette Schneekloth     92 Flyers,Schuyler, NE   14:32.46
  4 Shelbea Mamot             92 Unattached,St. Paul   14:59.51
  5 Sara Oberle               92 Flyers,Sioux City,    15:03.70

80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Maggie Maher              91 Unattached,Utica, N      15.64q  1
  2 Jessica Fey               92 Spartans,Crete, NE       15.81q  2
  3 Lindsey Sitorius          91 Minden,Minden, NE        16.42q  1
  4 Kyley Schroeder           91 Yutan,Yutan, NE          16.60q  2
  5 Kellie Lavilay            91 Beatrice,Pawnee Cit      16.89q  2
  6 Megan Swanson             91 Yutan,Yutan, NE          16.90q  2
  7 Dani Denver               92 Lizards                  17.27q  1
  8 Mary Jo Gawrick           92 Lytc,Lincoln, NE         17.57q  2
  9 Katie Sloup               91 Wahoo,Ceresco, NE        17.67   1
 10 Gillian Harkins           92 Lizards                  18.34   2
 11 Taylor Surber             91 Lizards                  20.61   1

80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Maggie Maher              91 Unattached,Utica, N      15.18
  2 Jessica Fey               92 Spartans,Crete, NE       15.63
  3 Kyley Schroeder           91 Yutan,Yutan, NE          16.48
  4 Mary Jo Gawrick           92 Lytc,Lincoln, NE         16.64
  5 Kellie Lavilay            91 Beatrice,Pawnee Cit      16.74
  6 Megan Swanson             91 Yutan,Yutan, NE          16.85
  7 Dani Denver               92 Lizards                  17.83
 -- Lindsey Sitorius          91 Minden,Minden, NE           DQ

4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                             57.83
     1) Dominique Brewer 92             2) Tiara Malepeai 91
     3) Sade Brewer 91                  4) Shayla Wright 91
  2 08-Lincoln Youth T C                                  58.89
     1) Kim Felder 91                   2) Mary Jo Gawrick 92
     3) Courtney Holder 91              4) Sarah Jones 92
  3 08-Beatrice Track Club                              1:00.54
     1) Samantha Hawkins 91             2) Caitlin Eis 92
     3) Sara Wilkey 91                  4) Kellie Lavilay 91
  4 08-Sandhill Racers                                  1:01.00
     1) Darian Erickson 92              2) Danielle Nichols 92
     3) Katie Thunker 91                4) Joni Qualm 91
  5 08-Scottsbluff Lizards                              1:03.10
     1) Dani Denver 92                  2) Gillian Harkins 92
     3) Taylor Surber 91                4) aubree Worden 92

4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                           4:55.24
     1) Dominique Brewer 92             2) Sade Brewer 91
     3) Tiara Malepeai 91               4) Shayla Wright 91
  2 08-Midwest Striders T C                             5:12.59
     1) DaRion Archie 92                2) Ashlynn Buckner 92
     3) Neosha Brown 91                 4) Iesha Buford 92

4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                           12:25.06
     1) Bridgette Schneekloth 92        2) Sara Oberle 92
     3) Paris LaBat 91                  4) Stephanie Branchaud 91

High Jump Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ariel Krolikowski         91 Kearney,Alda, NE       4-02.00
  2 Emily Rath                91 Flyers,Schuyler, NE    4-02.00
  3 Jessica Fey               92 Spartans,Crete, NE     4-02.00
  4 Lindsey Sitorius          91 Minden,Minden, NE      4-00.00
  4 April Niederklein         91 Titans,Hastings, NE    4-00.00
  4 Sarah Livingston          91 Bellevue,Omaha, NE     4-00.00
  7 Audrey Delay              92 Wahoo,NE, NE           4-00.00
  8 Mary Jo Gawrick           92 Lytc,Lincoln, NE       3-10.00
  8 Samantha Hawkins          91 Beatrice,Beatrice,     3-10.00
 10 Zenovia Harnisch          92 Bellevue,Bellevue,     3-08.00
 11 Bailey Mahlberg           92 Elmwood,Elwood, NE     3-06.00
 11 Courtney Holder           91 Lytc,Lincoln, NE       3-06.00
 13 Kaylee McCven             92 Yutan,Yutan, NE        3-04.00
 -- Catie Bowers              91 Ainsworth,Ainsworth         NH
 -- Kellie Lavilay            91 Beatrice,Pawnee Cit        DNF
 -- Jesse Roberts             91 Elmwood,Elwood, NE         DNF
 -- Taylor Rueschhoff         92 Lytc,Lincoln, NE           DNF

Long Jump Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Bethany Delong            91 Unattached,Laurel,    14-02.75
  2 alex armes                91 Kearney               14-00.25
  3 Danielle Nichols          92 Sandhill,Bartlett,    13-10.75
  4 Caitlin Eis               92 Beatrice,Beatrice,    13-06.00
  5 Skyler Wigstone           92 Elmwood,Elwood, NE    12-10.50
  6 Jessica Fey               92 Spartans,Crete, NE    12-10.00
  7 Samantha Hawkins          91 Beatrice,Beatrice,    12-08.50
  8 Courtney Coslor           92 Kearney,Kearney, NE   12-08.00
  9 Dani Denver               92 Lizards               12-01.75
 10 Talisa Brewer             92 Bengals,NE, NE        11-09.25
 11 Jennifer Ingold           91 Bellevue,Bellevue,    11-08.50
 12 April Niederklein         91 Titans,Hastings, NE   11-07.50
 13 Catie Bowers              91 Ainsworth,Ainsworth   11-07.00
 14 Audrey Delay              92 Wahoo,NE, NE          11-05.50
 15 Bailey Mahlberg           92 Elmwood,Elwood, NE    11-02.75
 16 Madison MacLean           91 Jets,Lincoln, NE      10-09.75
 17 Baylee Wigstone           92 Elmwood,Elwood, NE    10-09.50
 18 Lana McCraken             91 Lytc,NE, NE           10-09.00
 19 Rosetta Hardy             91 Wahoo,NE, NE          10-05.00
 20 Sarah Faubel              92 Lytc,Lincoln, NE      10-03.75
 21 Molly Anderson            92 Fremont,NE, NE        10-03.00
 22 Branda Miller             92 Unattached,Ewing, N   10-01.75
 23 Paige Tyree               92 Bengals,NE, NE        10-00.00
 24 Grace Snyder              91 Unattached,Arapahoe    9-09.00
 25 Gillian Harkins           92 Lizards                9-02.00
 26 Clarice Dombeck           92 Bellevue,Omaha, NE     9-00.50
 27 Makala Mejstrik           91 Unattached,Schuyler    8-11.50
 28 Tasha Castro              92 Bellevue               8-06.00
 -- Emily Rath                91 Flyers,Schuyler, NE        DNF
 -- Kayla Duncan              91 Unity Stars,NE, NE         DNF

Shot Put (6#) Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Elizabeth Thompson        91 Jaguars,Omaha, NE     31-07.00
  2 Brittani Bates-LaBat      91 Flyers,Omaha, NE      28-11.75
  3 Carly Henry               92 Cozad,NE, NE          27-01.50
  4 Madison MacLean           91 Jets,Lincoln, NE      23-08.50
  5 Lineice Anderson          91 Jaguars,NE, NE        23-04.00
  6 Kaylee Gress              92 Flyers,Bellevue, NE   21-02.75
  7 Kellie Lavilay            91 Beatrice,Pawnee Cit   20-10.00
  8 Devynn Ballew             92 Striders,Omaha, NE    20-00.00
  9 Valene Johnson            92 Unattached,Lincoln,   18-11.50
 10 Zenovia Harnisch          92 Bellevue,Bellevue,    18-08.25
 11 Wiyual Nyawargak          91 Bellevue,Bellevue,    18-00.75
 -- Taylor Rueschhoff         92 Lytc,Lincoln, NE           DNF
 
Discus Throw (1K) Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Brittani Bates-LaBat      91 Flyers,Omaha, NE         75-06
  2 Carly Henry               92 Cozad,NE, NE             68-05
  3 Madison MacLean           91 Jets,Lincoln, NE         58-11
  4 Wiyual Nyawargak          91 Bellevue,Bellevue,       42-00
  5 Kaylee Gress              92 Flyers,Bellevue, NE      40-07
  6 Anna Glenn                92 Unattached,Sidney,       40-03
  7 Valene Johnson            92 Unattached,Lincoln,      36-03

Javelin Throw (300G) Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Brittani Bates-LaBat      91 Flyers,Omaha, NE        103-04
  2 Caitlin Eis               92 Beatrice,Beatrice,       99-08
  3 Valene Johnson            92 Unattached,Lincoln,      62-07
  4 Carly Henry               92 Cozad,NE, NE             57-07
  5 Kaylee Gress              92 Flyers,Bellevue, NE      54-08
  6 Kelsey McGill             92 Lytc,waverly, NE         53-04
  7 Anna Glenn                92 Unattached,Sidney,       52-01
  8 Devynn Ballew             92 Striders,Omaha, NE       50-07
  9 Zenovia Harnisch          92 Bellevue,Bellevue,       44-06
 -- Taylor Rueschhoff         92 Lytc,Lincoln, NE           DNF

Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Paris LaBat               91 Flyers,Omaha, NE          2107
  2 Jessica Fey                  Saline Spartans           1723
  3 Jenny Ingold                 Bellevue Breeze           1701
  4 Mary Jo Gawrick           92 Lytc,Lincoln, NE          1444
  5 Zanovia Harnisch             Bellevue Breeze           1366

100 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ambris Cotton             89 Jaguars,NE, NE           12.82q  3
  2 Jasmine Johnson           89 Jaguars,Omaha, NE        12.84q  2
  3 Megan Meduna              89 Wahoo,Weston, NE         13.02q  4
  4 Lashawntae Hurt           90 Wings,Omaha, NE          13.03q  5
  5 Autumn Moses              90 Kearney,Kearney, NE      13.27q  4
  5 Chanea Robinson           89 Striders,Omaha, NE       13.27q  3
  7 Frankie Flynn             90 Bellevue,Omaha, NE       13.35q  2
  8 Ozi Onyeuku               89 Striders,Omaha, NE       13.38q  1
  9 Jazmn Felder              89 Lytc,Lincoln, NE         13.39   4
 10 Kirsten Verplank          89 Flyers,Omaha, NE         13.53   5
 11 Echara Thomas             90 Wings,Omaha, NE          13.68   1
 12 Robin Bryant              90 Jaguars,Omaha, NE        13.74   2
 13 Fratina McCraney          89 Bengals,NE, NE           13.75   3
 14 Erica Hamik               90 Kearney                  13.81   2
 15 Courtney Southall         89 Wings,Omaha, NE          13.89   3
 16 Carissa Hotovy            89 Fremont,Fremont, NE      14.03   4
 17 Audrey Jacobsen           90 Minden,Minden, NE        14.11   1
 18 paige nelson              90 Bengals,NE, NE           14.15   5
 19 Morgan Hibbs              90 Kearney,Kearney, NE      14.24   1
 20 BreAnna Haessler          90 Lytc,Lincoln, NE         14.25   3
 21 Vanessa Volk              90 Unattached,Norfolk,      14.31   4
 22 Carli Sjomeling           89 Elmwood,Elwood, NE       14.45   3
 23 Brittany Waterman         90 Flyers,Omaha, NE         14.67   5
 24 Karissa Gibson            89 Blair,Blair, NE          14.82   1
 25 Shavona Butler            90 Wings,Omaha, NE          14.84   2
 26 Melina Lyons              90 Kearney,Kearney, NE      15.01   4
 27 Idongesit Ekpo            89 Wings,Omaha, NE          15.03   2
 28 Kiarra Keith              89 Unity Stars,NE, NE       15.18   5
 29 samone Lowery             90 Bengals,NE, NE           15.24   2
 30 Jeri Bloom                90 Lytc,NE, NE              16.04   1
 31 Iyana Hill                90 Wings,Omaha, NE          16.19   1
 32 Phineice Anderson         89 Jaguars,NE, NE           17.73   3

100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Jasmine Johnson           89 Jaguars,Omaha, NE        12.82
  2 Ambris Cotton             89 Jaguars,NE, NE           12.99
  3 Chanea Robinson           89 Striders,Omaha, NE       13.25
  4 Lashawntae Hurt           90 Wings,Omaha, NE          13.31
  5 Autumn Moses              90 Kearney,Kearney, NE      13.33
  6 Megan Meduna              89 Wahoo,Weston, NE         13.38
  7 Frankie Flynn             90 Bellevue,Omaha, NE       13.46
  8 Ozi Onyeuku               89 Striders,Omaha, NE       13.72

200 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jasmine Johnson           89 Jaguars,Omaha, NE        27.21   1
  2 Ambris Cotton             89 Jaguars,NE, NE           27.73   4
  3 Autumn Moses              90 Kearney,Kearney, NE      27.90   5 
  4 Chanea Robinson           89 Striders,Omaha, NE       28.29   2
  5 Frankie Flynn             90 Bellevue,Omaha, NE       28.35   3
  6 Jazmn Felder              89 Lytc,Lincoln, NE         28.42   1
  7 Marquita Broadway         90 Jaguars,NE, NE           28.81   1
  8 Echara Thomas             90 Wings,Omaha, NE          29.07   2
  9 Laketa Plater             89 Bengals,Omaha, NE        29.25   4
 10 Toni James                89 Striders,Omaha, NE       29.50   2
 11 Ozi Onyeuku               89 Striders,Omaha, NE       29.76   1
 12 Jodi Nikkel               89 Titans,Hasting, NE       29.76   2
 13 Sakiera Haynie            89 Bengals,NE, NE           29.89   5
 14 Tara Grosserode           90 Lytc,Lincoln, NE         30.13   1
 15 Courtney Southall         89 Wings,Omaha, NE          30.19   3
 16 Que'Onna Brooks           90 Jaguars                  30.19   2
 17 Carissa Hotovy            89 Fremont,Fremont, NE      30.26   1
 18 Audrey Jacobsen           90 Minden,Minden, NE        30.30   3
 19 Jasmine Archie            89 Striders,Omaha, NE       30.35   3
 20 Amanda Hansel             90 Beatrice,Fairbury,       30.36   1
 21 Brittany Waterman         90 Flyers,Omaha, NE         30.42   2
 22 paige nelson              90 Bengals,NE, NE           30.53   5
 23 Lashawntae Hurt           90 Wings,Omaha, NE          30.63   1
 24 Kirsten Verplank          89 Flyers,Omaha, NE         30.70   5
 25 Morgan Hibbs              90 Kearney,Kearney, NE      30.77   5
 26 Carli Sjomeling           89 Elmwood,Elwood, NE       31.12   2
 27 BreAnna Haessler          90 Lytc,Lincoln, NE         31.21   3
 28 Jeanetta Pierce           90 Jaguars                  31.35   3
 29 Tuerra Farmer             90 Wings,Omaha, NE          31.66   3
 30 kelsi haines              90 Kearney                  31.96   4
 31 Idongesit Ekpo            89 Wings,Omaha, NE          32.91   4
 32 Melina Lyons              90 Kearney,Kearney, NE      33.28   4
 33 Jeri Bloom                90 Lytc,NE, NE              33.95   4
 34 Iyana Hill                90 Wings,Omaha, NE          34.43   5
 -- Whitney Washington        90 Striders,Omaha, NE          DQ   4

400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jasmine Johnson           89 Jaguars,Omaha, NE      1:00.71   1
  2 Autumn Moses              90 Kearney,Kearney, NE    1:01.99   4
  3 Aiyda Ghahramani          89 Flyers,Omaha, NE       1:02.35   1
  4 Maddie Jager              90 Unattached,Wayne, N    1:05.26   1
  5 Amber Hansel              90 Beatrice,Fairbury,     1:05.31   1
  6 Fratina McCraney          89 Bengals,NE, NE         1:05.31   4
  7 Toni James                89 Striders,Omaha, NE     1:05.49   2
  8 Tara Grosserode           90 Lytc,Lincoln, NE       1:06.49   2
  9 Laketa Plater             89 Bengals,Omaha, NE      1:06.65   3
 10 Jazmn Felder              89 Lytc,Lincoln, NE       1:06.80   1
 11 Sakiera Haynie            89 Bengals,NE, NE         1:07.31   4
 12 Kirsten Verplank          89 Flyers,Omaha, NE       1:07.37   2
 13 Kylea Foss                89 Elmwood,Elwood, NE     1:07.87   1
 14 Vanessa Volk              90 Unattached,Norfolk,    1:08.19   1
 15 Whitney Washington        90 Striders,Omaha, NE     1:09.44   3
 16 Brittany Chramosta        90 Minden,Minden, NE      1:09.61   2
 17 Jasmine Archie            89 Striders,Omaha, NE     1:09.94   3
 18 Jodi Nikkel               89 Titans,Hasting, NE     1:10.92   2
 19 Jeanetta Pierce           90 Jaguars                1:12.51   3
 20 Karissa Gibson            89 Blair,Blair, NE        1:12.79   4
 21 Brittany Waterman         90 Flyers,Omaha, NE       1:13.23   4
 22 Nakia Clark               90 Striders,Omaha, NE     1:15.06   3
 23 Shakeitha Grigsby         90 Jaguars,Omaha, NE      1:16.60   2
 24 Ariell Hardy              90 Wahoo,Weston, NE       1:20.95   3

800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Aiyda Ghahramani          89 Flyers,Omaha, NE       2:27.31
  2 Alicia Marteney           89 Beatrice,Pawnee Cit    2:27.54
  3 Jamie Weiss               89 Wahoo,Wahoo, NE        2:32.99
  4 Michelle Fluitt           90 Lytc,NE, NE            2:33.75
  5 Erica Hamik               90 Kearney                2:41.34
  6 Jordan Heiliger           89 Lytc,NE, NE            2:44.35
  7 Brittney Poole            90 Flyers,Omaha, NE       2:47.94
  8 Jessica Sonderup          90 Blair,Blair, NE        2:48.23
  9 Jasmine Archie            89 Striders,Omaha, NE     2:48.86
 10 Vanessa Volk              90 Unattached,Norfolk,    2:55.18
 11 Alyssa Hajek-Jones        89 Cass Co.,Plattsmout    3:00.99
 12 Stacy Hugo                89 Lytc,Lincoln, NE       3:01.68
 13 Macy Smoyer               90 Blair,Blair, NE        3:04.84
 14 Shakeitha Grigsby         90 Jaguars,Omaha, NE      3:05.13
 15 Melina Lyons              90 Kearney,Kearney, NE    3:13.74
 16 Kelsey Kuss               90 Cass Co.,Plattsmout    3:24.18

1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jordan Williams           89 Flyers,Glenwood, IA    5:09.63
  2 Alicia Marteney           89 Beatrice,Pawnee Cit    5:10.61
  3 Ali Gress                 90 Flyers,Bellevue, NE    5:11.80  
  4 Michelle Fluitt           90 Lytc,NE, NE            5:24.86
  5 Jordan Heiliger           89 Lytc,NE, NE            5:26.99
  6 Brittney Poole            90 Flyers,Omaha, NE       5:31.28
  7 Jamie Weiss               89 Wahoo,Wahoo, NE        5:38.75
  8 Jacey Benal               89 Wahoo,Wahoo, NE        5:40.74
  9 Jessica Sonderup          90 Blair,Blair, NE        5:44.08
 10 Jessica Hugo              90 Unattached             6:13.99
 11 Amber Jacque              90 Unattached,Shickley    6:15.09

3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jordan Williams           89 Flyers,Glenwood, IA   11:18.81
  2 Ali Gress                 90 Flyers,Bellevue, NE   11:35.55
  3 Brittney Poole            90 Flyers,Omaha, NE      11:43.76
  4 Jordan Heiliger           89 Lytc,NE, NE           11:54.55

100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mallory Murdoch           90 Kearney,Orleans, NE      16.38q  1
  2 Aseanna Overfelt          89 Unattached,Homer, N      17.57q  1
  3 Kelsey Molacek            89 Unattached,Stanton,      18.14q  2
  4 Amanda Hansel             90 Beatrice,Fairbury,       18.39q  1
  5 Melina Lyons              90 Kearney,Kearney, NE      19.95q  1
  6 Allison Hardy             89 Wahoo,NE, NE             20.40q  2
  7 Jill Swartz               90 Wahoo,Wahoo, NE          20.48q  2
  8 Kaytlyn Duden             89 Ainsworth,Ainsworth      21.63q  2
  9 Ariell Hardy              90 Wahoo,Weston, NE         24.12   1

100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Mallory Murdoch           90 Kearney,Orleans, NE      16.32
  2 Kelsey Molacek            89 Unattached,Stanton,      16.98
  3 Aseanna Overfelt          89 Unattached,Homer, N      17.11
  4 Amanda Hansel             90 Beatrice,Fairbury,       18.58
  5 Kaytlyn Duden             89 Ainsworth,Ainsworth      19.77
  6 Jill Swartz               90 Wahoo,Wahoo, NE          20.01
  7 Melina Lyons              90 Kearney,Kearney, NE      21.00
  8 Allison Hardy             89 Wahoo,NE, NE             23.42

200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mallory Murdoch           90 Kearney,Orleans, NE      30.82
  2 Kelsey Molacek            89 Unattached,Stanton,      31.45
  3 Heather Blecha            89 Beatrice,Steinauer,      32.83
  4 Amanda Hansel             90 Beatrice,Fairbury,       32.85
  5 DeAnna Olson              89 Flyers,Omaha, NE         34.60
  6 Jill Swartz               90 Wahoo,Wahoo, NE          36.36

4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                             52.03
     1) Jasmine Johnson 89              2) Marquita Broadway 90
     3) Robin Bryant 90                 4) Que'Onna Brooks 90
  2 08-Midwest Striders T C                               53.67
     1) Toni James 89                   2) Ozi Onyeuku 89
     3) Chanea Robinson 89              4) Nakia Clark 90
  3 08-Wings of Omaha T C                                 54.43
     1) Tuerra Farmer 90                2) Lashawntae Hurt 90
     3) Courtney Southall 89            4) Echara Thomas 90
  4 08-North Omaha Bengals T                              55.42
     1) samone Lowery 90                2) Fratina McCraney 89
     3) paige nelson 90                 4) Laketa Plater 89
 -- 08-Wahoo Track Club                                      DQ
     1) Olivia Hull 89                  2) Ariell Hardy 90
     3) Allison Hardy 89                4) Megan Meduna 89

4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-North Omaha Bengals T                            4:22.29
     1) Laketa Plater 89                2) paige nelson 90
     3) Fratina McCraney 89             4) Sakiera Haynie 89
  2 08-Wahoo Track Club                                 4:22.81
     1) Megan Meduna 89                 2) Jamie Weiss 89
     3) Olivia Hull 89                  4) Chelsea Spangler 89
  3 08-Cornhusker Flyers T C                            4:23.61
     1) Aiyda Ghahramani 89             2) Ali Gress 90
     3) Kirsten Verplank 89             4) Jordan Williams 89
  4 08-Beatrice Track Club                              4:30.78
     1) Amber Hansel 90                 2) Amanda Hansel 90
     3) Heather Blecha 89               4) Alicia Marteney 89
  5 08-Midwest Striders T C                             4:35.34
     1) Toni James 89                   2) Jasmine Archie 89
     3) Chanea Robinson 89              4) Nakia Clark 90
  6 08-Boys/Girls Club Jaguar                           4:46.94
     1) Marquita Broadway 90            2) Que'Onna Brooks 90             
     3) Robin Bryant 90                 4) Shakeitha Grigsby 90
  7 08-Wings of Omaha T C                               5:27.04
     1) Tuerra Farmer 90                2) Lashawntae Hurt 90
     3) Courtney Southall 89            4) Echara Thomas 90

4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                           10:44.66
     1) Jordan Williams 89              2) Ali Gress 90
     3) Aiyda Ghahramani 89             4) Brittney Poole 90
  2 08-Wahoo Track Club                                11:26.08
     1) Jacey Benal 89                  2) Allison Hardy 89
     3) Jamie Weiss 89                  4) Chelsea Spangler 89

High Jump Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ashley Fey                90 Spartans,Crete, NE     5-00.00
  2 Sarah Pierson             89 Flyers,Omaha, NE       5-00.00
  3 Mallory Murdoch           90 Kearney,Orleans, NE    5-00.00
  4 Amber Hansel              90 Beatrice,Fairbury,     4-04.00
  5 Paige Richardson          89 Jets,NE, NE            4-04.00
  6 Katie Schlieker           90 Fremont,Fremont, NE    4-04.00
  7 Morgan Hibbs              90 Kearney,Kearney, NE    4-02.00
  7 Carissa Hotovy            89 Fremont,Fremont, NE    4-02.00
  9 Jodi Nikkel               89 Titans,Hasting, NE     4-00.00  
  9 Morgann Freeman           90 Bellevue,Bellevue,     4-00.00
  9 kelsi haines              90 Kearney                4-00.00
 -- Macy Smoyer               90 Blair,Blair, NE             NH
 -- Kylea Foss                89 Elmwood,Elwood, NE         DNF

Pole Vault Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Carli Sjomeling           89 Elmwood,Elwood, NE     5-00.00

Long Jump Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Megan Meduna              89 Wahoo,Weston, NE      15-07.50
  2 Mallory Murdoch           90 Kearney,Orleans, NE   15-02.50
  3 Amber Hansel              90 Beatrice,Fairbury,    14-11.25
  4 Andrea Schaaf             89 Unattached,Stuart,    14-07.00
  5 Tara Grosserode           90 Lytc,Lincoln, NE      14-01.00
  6 Erica Hamik               90 Kearney               14-00.75
  7 Aseanna Overfelt          89 Unattached,Homer, N   13-11.00
  8 Monece Starling           89 Bellevue              13-07.50
  9 Ashley Fey                90 Spartans,Crete, NE    13-05.75
 10 Carissa Hotovy            89 Fremont,Fremont, NE   13-05.50
 11 Audrey Jacobsen           90 Minden,Minden, NE     13-04.50
 12 DeAnna Olson              89 Flyers,Omaha, NE      12-05.75
 13 Shavona Butler            90 Wings,Omaha, NE       12-04.25
 14 Brittany Chramosta        90 Minden,Minden, NE     12-03.50
 15 Morgan Hibbs              90 Kearney,Kearney, NE   12-02.75
 16 Carli Sjomeling           89 Elmwood,Elwood, NE    11-09.00
 17 Jill Swartz               90 Wahoo,Wahoo, NE       11-08.00
 18 Brittany Waterman         90 Flyers,Omaha, NE      10-03.00
 19 Nakia Clark               90 Striders,Omaha, NE    10-02.50
 20 Morgann Freeman           90 Bellevue,Bellevue,    10-01.75
 21 Kiarra Keith              89 Unity Stars,NE, NE     8-11.00
 22 Iyana Hill                90 Wings,Omaha, NE        8-00.50

Triple Jump Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tara Grosserode           90 Lytc,Lincoln, NE      30-09.00
  2 Kylea Foss                89 Elmwood,Elwood, NE    29-03.00
  3 Bree Nott                 90 Unattached,Plattsmo   28-05.00

Shot Put (6#) Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Hillary Nieken            89 Unattached,St Paul,   36-02.25
  2 Ashley Fey                90 Spartans,Crete, NE    35-10.50
  3 Karen Braun               89 Wahoo,NE, NE          32-08.00
  4 Elise Jones               89 Bellevue,Bellevue,    32-01.50
  5 Crystal Randall           89 Unattached,Pender,    29-06.00
  6 Bianca Mata               90 Flyers,Omaha          27-06.50
  7 Andrea Dunn               89 Flyers,Ralston, NE    25-11.00
  8 Maddie Emsick             90 Lytc,Lincoln, NE      25-10.25
  9 Monece Starling           89 Bellevue              24-11.25
 10 Steffanie Livingston      89 Bellevue,Omaha, NE    23-08.75
 11 Phineice Anderson         89 Jaguars,NE, NE        23-00.00
 -- Haily Cline               89 Ainsworth                  DNF

Discus Throw (1K) Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Hillary Nieken            89 Unattached,St Paul,      77-06
  2 Ashley Fey                90 Spartans,Crete, NE       75-11
  3 Bianca Mata               90 Flyers,Omaha             73-10
  4 Maddie Emsick             90 Lytc,Lincoln, NE         71-02
  5 Karen Braun               89 Wahoo,NE, NE             67-09
  6 Crystal Randall           89 Unattached,Pender,       62-02
  7 Danelle Tramp             90 Unattached,Falls Ci      57-06
  8 Andrea Dunn               89 Flyers,Ralston, NE       54-07
  9 Steffanie Livingston      89 Bellevue,Omaha, NE       49-11
 -- Haily Cline               89 Ainsworth                  DNF

Javelin Throw (600G) Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Aseanna Overfelt          89 Unattached,Homer, N      94-10
  2 Bianca Mata               90 Flyers,Omaha             60-02
  3 Andrea Dunn               89 Flyers,Ralston, NE       52-07

Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mallory Murdoch              Kearney Track Cl          2909
  2 Ashley Fey                   Saline Spartans           2095

100 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Angelique McNeal          87 Bellevue,Bellevue,       12.78q  1
  2 Libby DiBiase             87 Flyers,Omaha, NE         12.80q  1
  3 Anne Kersenbrock          88 Unattached,O'Neill,      12.98q  2
  4 Candace Washington        88 Jaguars,Omaha, NE        13.11q  2
  5 Alea Speer                87 Minden,Minden, NE        13.16q  2
  6 Brittany Barber           88 Unattached,Beatrice      13.18q  2
  7 Hilary Klingelhoefer      88 Kearney,Amherst, NE      13.26q  2
  8 Cassi Kellar              88 Flyers,Omaha, NE         13.41q  1
  9 Keshia Partridge          87 Wings,Omaha, NE          13.57   1
 10 Amber Moss-Mackey         88 Striders,Omaha, NE       14.53   1

100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Angelique McNeal          87 Bellevue,Bellevue,       12.87
  2 Libby DiBiase             87 Flyers,Omaha, NE         12.88
  3 Anne Kersenbrock          88 Unattached,O'Neill,      13.02
  4 Candace Washington        88 Jaguars,Omaha, NE        13.24
  5 Hilary Klingelhoefer      88 Kearney,Amherst, NE      13.29
  6 Brittany Barber           88 Unattached,Beatrice      13.36
  7 Cassi Kellar              88 Flyers,Omaha, NE         13.36

200 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Angelique McNeal          87 Bellevue,Bellevue,       27.23   1
  2 Libby DiBiase             87 Flyers,Omaha, NE         27.46   1
  3 Hill Candyce              87 Jaguars                  28.02   1
  4 Cassi Kellar              88 Flyers,Omaha, NE         28.63   1
  5 Anne Kersenbrock          88 Unattached,O'Neill,      28.72   1
  6 Jennifer Fritson          87 Minden,Minden, NE        29.06   1
  7 Hilary Klingelhoefer      88 Kearney,Amherst, NE      29.14   2
  8 Hannah Allen              87 Unattached,Oshkosh,      29.36   2
  9 Brittany Barber           88 Unattached,Beatrice      29.53   1
 10 Samantha Kisicki          88 Flyers,Papillion, N      30.17   2
 11 Madison Martin            88 Wahoo,Wahoo, NE          30.72   2
 12 Keshia Partridge          87 Wings,Omaha, NE          30.95   2
 13 Amber Moss-Mackey         88 Striders,Omaha, NE       31.55   2
 14 Heather Boes              87 Jets,NE, NE              34.23   2

400 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Allison Hartnett          87 Flyers,Omaha, NE         59.49   1
  2 Hill Candyce              87 Jaguars                1:00.75   1
  3 Anne Kersenbrock          88 Unattached,O'Neill,    1:01.60   1
  4 Jennifer Fritson          87 Minden,Minden, NE      1:03.12   1
  5 Samantha Kisicki          88 Flyers,Papillion, N    1:03.53   1
  6 Patricia Harnisch         88 Bellevue,Bellevue,     1:05.79   2
  7 Jessica Chavez            88 Flyers,Omaha, NE       1:09.53   2
  8 Vanessa Johnson           88 Lytc,Lincoln, NE       1:09.56   2
  9 Keshia Partridge          87 Wings,Omaha, NE        1:11.32   2
 10 Amber Moss-Mackey         88 Striders,Omaha, NE     1:21.61   2

800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Allison Hartnett          87 Flyers,Omaha, NE       2:21.09
  2 Allie Abdouch             88 Flyers,Omaha, NE       2:22.49
  3 Merideth Snow             87 Flyers,Omaha, NE       2:22.53
  4 Ashley Schnell            88 Flyers,Lincoln, NE     2:24.11
  5 Jenny Rubin               88 Flyers,Papillion, N    2:29.56
  6 Stephanie Powell          88 Unattached,Columbus    2:29.63
  7 Nicki Thomas              87 Flyers,Omaha, NE       2:42.83
  8 Jessica Chavez            88 Flyers,Omaha, NE       2:46.78
  9 Vanessa Johnson           88 Lytc,Lincoln, NE       2:54.47

1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Allie Abdouch             88 Flyers,Omaha, NE       4:51.33
  2 Merideth Snow             87 Flyers,Omaha, NE       4:51.33
  3 Ashley Schnell            88 Flyers,Lincoln, NE     4:58.13
  4 Jenny Rubin               88 Flyers,Papillion, N    5:07.19
  5 Stephanie Powell          88 Unattached,Columbus    5:19.21
  6 Nicki Thomas              87 Flyers,Omaha, NE       5:19.69
  7 Morgan Beachler           88 Flyers,Oakland, NE     5:30.62
  8 Vanessa Johnson           88 Lytc,Lincoln, NE       6:13.47

3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Merideth Snow             87 Flyers,Omaha, NE      10:29.45
  2 Jenny Rubin               88 Flyers,Papillion, N   10:52.24
  3 Ashley Schnell            88 Flyers,Lincoln, NE    11:12.68
  4 Nicki Thomas              87 Flyers,Omaha, NE      11:40.31
  5 Morgan Beachler           88 Flyers,Oakland, NE    12:03.32

100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Melissa Kilgore           87 Lytc,Lincoln, NE         15.48
  2 Sarah Manning             87 Bellevue,Beaver Lak      16.72
  3 Chelsea Kropp             87 Unattached,Papillio      16.94
  4 Cassie Styers             88 Flyers,Omaha, NE         17.07
  5 Danielle Miller           88 Lytc,Lincoln, NE         17.55
  6 Jaci Kepler               88 Unattached,Bassett,      17.97
  7 Jenna Rickstrew           88 Beatrice,Diller, NE      18.14
  8 Heather Boes              87 Jets,NE, NE              20.60

400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Chelsea Kropp             87 Unattached,Papillio    1:13.32

2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kacie Beachler            87 Flyers,Oakland, NE     9:12.91

4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                            4:18.11
     1) Allie Abdouch 88                2) Jessica Chavez 88
     3) Allison Hartnett 87             4) Samantha Kisicki 88
 
4x800 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                           10:03.95
     1) Allie Abdouch 88                2) Ashley Schnell 88
     3) Merideth Snow 87                4) Allison Hartnett 87
  2 08-Cornhusker Flyers T C  'B'                      10:56.70
     1) Morgan Beachler 88              2) Jenny Rubin 88
     3) Samantha Kisicki 88             4) Nicki Thomas 87

High Jump Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Cassie Styers             88 Flyers,Omaha, NE       5-08.00
  2 Sarah Manning             87 Bellevue,Beaver Lak    5-02.00
  3 Abby Baumert              87 Flyers,Howells, NE     5-02.00
  4 Hilary Klingelhoefer      88 Kearney,Amherst, NE    5-00.00
  5 katie Mcclelland          88 Unattached             4-08.00
  6 Megan Mejstrik            88 Flyers,Schuyler, NE    4-08.00
  6 Brittany Barber           88 Unattached,Beatrice    4-08.00
 -- Kathleen Filer            87 Bellevue,Bellevue,          NH
 -- Jordan Biernowski         87 Flyers,Omaha, NE            NH
 -- Patricia Harnisch         88 Bellevue,Bellevue,         DNF

Pole Vault Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Angie Zulkoski            87 Unattached,Columbus    8-06.00
  2 Jordan Biernowski         87 Flyers,Omaha, NE       7-06.00

Long Jump Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Brittany Barber           88 Unattached,Beatrice   16-03.00
  2 Megan Mejstrik            88 Flyers,Schuyler, NE   16-00.00
  3 Jennifer Fritson          87 Minden,Minden, NE     15-08.00
  4 katie Mcclelland          88 Unattached            14-05.25
  5 Patricia Harnisch         88 Bellevue,Bellevue,    14-02.50
  6 Danielle Miller           88 Lytc,Lincoln, NE      14-01.00
  7 Frances Walker            87 Bellevue,Omaha, NE    14-00.00
  8 Amber Moss-Mackey         88 Striders,Omaha, NE    12-10.50
 -- Tanisha Lewis             87 Bellevue                   DNF
 -- Samantha Kisicki          88 Flyers,Papillion, N        DNF

Triple Jump Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Megan Mejstrik            88 Flyers,Schuyler, NE   35-11.00
  2 Melissa Kilgore           87 Lytc,Lincoln, NE      35-01.25
  3 Anne Kersenbrock          88 Unattached,O'Neill,   31-06.50
  4 Jenna Rickstrew           88 Beatrice,Diller, NE   30-02.00
  5 Madison Martin            88 Wahoo,Wahoo, NE       30-00.50

Shot Put (4K) Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jenny Svoboda             88 Flyers,Howells, NE    44-04.50
  2 Samantha Musil            88 Flyers,DuBois, NE     38-00.75
  3 Amanda Latsch             87 Jets,NE, NE           35-04.75
  4 Reshial Marks             87 Bengals,Omaha, NE     33-05.75
  5 Kacie Beachler            87 Flyers,Oakland, NE    33-03.00
  6 Clare Voigtlander         87 Flyers,Pawnee City,   31-03.75
  7 Ashley Glenn              88 Unattached,Sidney,    27-04.75
  8 Krissy DeRouchey          87 Flyers,Gretna, NE     26-08.50
  9 Amanda Swanson            88 Unattached,Bassett,   26-08.00
 10 Vanessa Johnson           88 Lytc,Lincoln, NE      26-06.00

Discus Throw (1k) Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jenny Svoboda             88 Flyers,Howells, NE      125-09
  2 Samantha Musil            88 Flyers,DuBois, NE       118-09
  3 Kacie Beachler            87 Flyers,Oakland, NE      108-08
  4 Amanda Latsch             87 Jets,NE, NE              90-00
  5 Clare Voigtlander         87 Flyers,Pawnee City,      88-02
  6 Krissy DeRouchey          87 Flyers,Gretna, NE        82-11
  7 Ashley Glenn              88 Unattached,Sidney,       72-00
 -- Amanda Swanson            88 Unattached,Bassett,        DNF
 -- Morgan Beachler           88 Flyers,Oakland, NE         DNF

Javelin Throw (600G) Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jenny Svoboda             88 Flyers,Howells, NE      103-01
  2 Krissy DeRouchey          87 Flyers,Gretna, NE        88-11
  3 Samantha Musil            88 Flyers,DuBois, NE        86-11
  4 Kacie Beachler            87 Flyers,Oakland, NE       78-09
  5 Jordan Biernowski         87 Flyers,Omaha, NE         69-01

Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Patricia Harnisch            Bellevue Breeze           2711
  2 Jordan Bieranowski           Flyers                    2495

100 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Regan Carlstrom           86 Unattached,St. Edwa      12.25
  2 Candice Mills             84 Flyers,Omaha, NE         12.36
  3 Stephanie Williams        86 Flyers,Omaha, NE         12.58
  4 Danielle Samler           86 Unattached,Columbus      13.58
  5 Tiffany Hopkins           85 Flyers,Schuyler, NE      13.60
  6 Kimberly Boes             85 Jets,NE, NE              13.74
  7 Michala Boes              85 Unattached,Ewing, N      14.55

200 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Regan Carlstrom           86 Unattached,St. Edwa      26.96
  2 Stephanie Williams        86 Flyers,Omaha, NE         27.18
  3 Michala Boes              85 Unattached,Ewing, N      31.84

400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Regan Carlstrom           86 Unattached,St. Edwa      59.85
  2 Rebekah Hughes            86 Flyers,Bellevue, NE    1:01.57
  3 Michelle Dill             86 Unattached,Imperial    1:02.77
  4 Jonel Rossbach            86 Flyers,Omaha, NE       1:04.43
  5 Bridgette Gawrick         86 Lytc,Lincoln, NE       1:07.03

800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Betsy Miller              86 Flyers,Lodgepole, N    2:22.35
  2 Kym Bennett               86 Flyers,Bellevue, NE    2:24.62
  3 Michelle Dill             86 Unattached,Imperial    2:27.28
  4 Cassie Sherlock           86 Bellevue               2:34.83
  5 Jonel Rossbach            86 Flyers,Omaha, NE       2:36.17

1500 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Betsy Miller              86 Flyers,Lodgepole, N    5:12.17
  2 Kym Bennett               86 Flyers,Bellevue, NE    5:14.80
  3 Cassie Perkins            86 Flyers,Bellevue        5:29.44
  4 Hilary Powell             85 Unattached,Columbus    5:38.20
  5 Cassie Sherlock           86 Bellevue               5:42.12

3000 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Hilary Powell             85 Unattached,Columbus   12:10.65

100 Meter Hurdles (33") Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Erin Fogarty              86 Flyers,Omaha, NE         15.23
  2 Katrina Kosmos            85 Spartans,Lincoln, N      16.10
  3 Erica Stradley            86 Unattached,Columbus      17.53
  4 Danielle Samler           86 Unattached,Columbus      17.55
  5 Tiffany Hopkins           85 Flyers,Schuyler, NE      18.42
  6 Bridgette Gawrick         86 Lytc,Lincoln, NE         18.60
  7 Kimberly Boes             85 Jets,NE, NE              18.68

400 Meter Hurdles (30") Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Erin Fogarty              86 Flyers,Omaha, NE       1:05.45
  2 Erica Stradley            86 Unattached,Columbus    1:12.24

2000 Meter Steeplechase Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Cassie Perkins            86 Flyers,Bellevue        8:16.27
  2 Erin Fogarty              86 Flyers,Omaha, NE       8:26.43

4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                            4:15.77
     1) Jonel Rossbach 86               2) Cassie Perkins 86
     3) Stephanie Williams 86           4) Rebekah Hughes 86

4x800 Meter Relay Young Women
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                           11:45.55
     1) Erin Fogarty 86                 2) Betsy Miller 86
     3) Kym Bennett 86                  4) Jonel Rossbach 86

High Jump Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Katrina Kosmos            85 Spartans,Lincoln, N    5-00.00
  2 Katelyn Cohen             86 Flyers,Omaha, NC       5-00.00
 -- Angie Baker               86 Unattached,Columbus        DNF

Pole Vault Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Meagan Bauer              86 Unattached,Gering,    12-00.00
  2 Amy Havick                86 Flyers,Omaha, NE       6-06.00

Long Jump Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Candice Mills             84 Flyers,Omaha, NE      17-11.50
  2 Janelle Weber             86 Spartans,Dorchester   16-02.25
  3 Tiffany Hopkins           85 Flyers,Schuyler, NE   15-07.75
  4 Danielle Samler           86 Unattached,Columbus   15-02.75
  5 Bridgette Gawrick         86 Lytc,Lincoln, NE      15-00.00
  6 Krysten Hafner            86 Flyers,Omaha, NE      14-11.75
  7 Malika Lane               86 Bellevue,Bellevue,    14-00.75

Triple Jump Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Candice Mills             84 Flyers,Omaha, NE      36-10.50
  2 Janelle Weber             86 Spartans,Dorchester   36-00.50
  3 Krysten Hafner            86 Flyers,Omaha, NE      33-05.00
  4 Tiffany Hopkins           85 Flyers,Schuyler, NE   32-10.50
  5 Bridgette Gawrick         86 Lytc,Lincoln, NE      30-00.75

Shot Put (4K) Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jenny Glodowski           84 Unattached,Schuyler   44-09.00
  2 Kelcey Zutavern           86 Unattached,Dunning,   37-04.75
  3 Amanda Dillard            85 Bellevue,Bellevue,    35-06.25
  4 Jessica Renshaw           86 West O,Omaha, NE      33-00.75
 -- Tina Johnson              85 West O,Omaha, NE           DNF

Discus Throw (1K) Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kelcey Zutavern           86 Unattached,Dunning,     122-11
  2 Jenny Glodowski           84 Unattached,Schuyler     118-01
  3 Amanda Dillard            85 Bellevue,Bellevue,      112-09
  4 Samantha Dokken           86 West O,Omaha, NE        102-10
 -- Tina Johnson              85 West O,Omaha, NE           DNF

Javelin Throw (600G) Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kelcey Zutavern           86 Unattached,Dunning,     108-10
  2 Katrina Kosmos            85 Spartans,Lincoln, N      93-11

Heptathlon Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Dani Nott                    Unattached                4213
  2 Katie Kosmos                 Saline Spartans           3954
  3 Bridgette Gawrick         86 Lytc,Lincoln, NE          3140

100 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Cleo Miller               93 Bengals,NE, NE           14.49q  5
  2 DeAndre McGill            93 Unity Stars              14.56q  3
  3 Brandin Bryant            93 Jaguars,Omaha, NE        14.66q  1
  4 Marshall Miller           93 Ainsworth,Valentine      14.70q  5
  5 Paul Hoebelheinrich       93 Lytc,Lincoln, NE         15.02q  4
  6 ahmit james               94 Bengals,NE, NE           15.28q  1
  7 Matt Brandes              93 Racers,Omaha, NE         15.35q  2
  8 Oliver Emsick             93 Lytc,Lincoln, NE         15.56q  4
  9 Landon Keller             93 Unattached,Eustis,       15.64   3
 10 James Jr Parks            94 Lytc,Lincoln, NE         15.64   4
 11 Tyson Osborn              93 Jets,NE, NE              15.75   1
 12 Eris Mackey               93 Striders,Omaha, NE       15.76   5
 13 Justin Johnson            95 Bengals,Omaha, NE        15.79   2
 14 Nicholas Pappas           93 Unattached,Bayard,       15.82   5
 15 Chase Murman              93 Titans,Glenvil, NE       16.01   3
 16 Jarod Speer               93 Minden,Minden, NE        16.06   3
 17 Drew Harsin               94 Blair,Blair, NE          16.08   4
 18 Logan Splattoesser        93 Unattached,Alda, NE      16.25   3
 19 Earl Johnson              95 Jaguars                  16.26   4
 20 Jacob Bergmeier           93 Flyers,Omaha, NE         16.33   1
 20 Bernard Turner            95 Unity Stars,NE, NE       16.33   5
 22 Tyler Arlauskas           93 Blair,Blair, NE          16.39   4
 23 Brendon Henning           93 Spartans                 16.43   2
 24 Isac Splattstoesser       94 Unattached,Alda, NE      16.48   2
 25 Kyle Connor               94 Bellevue                 16.68   2
 26 Luke Worden               95 Lizards                  16.74   2
 27 Tyrone Kidd               94 Jaguars                  16.76   5
 28 Jaaron Warren             98 Jaguars                  16.82   1
 29 Matthew McAllister        94 Kearney,Lexington,       17.12   1
 30 Matthew Bertelsen         95 Cass Co.,Plattsmout      17.29   4
 31 Spencer Gydesen           94 Elmwood,Elwood, NE       17.37   3
 32 Nate Harms                95 Spartans                 17.51   5
 33 Cameron Gregory           96 Jaguars                  17.55   1
 34 Brandy Barrett            93 Gibbon,Wood River,       17.60   1
 35 Edikan Ekpo               95 Wings,Omaha, NE          17.81   4
 36 Andrew Broders            94 Unattached,Newport,      17.84   2
 37 Xavier Rodgers            96 Bellevue                 18.37   2
 38 Delon Archie              96 Striders,Omaha, NE       18.59   3
 39 Jackson MacLean           93 Jets,Lincoln, NE         19.08   5
 40 Tyler Korthals            95 Flyers,NE, NE            19.28   3

100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Cleo Miller               93 Bengals,NE, NE           14.44
  2 DeAndre McGill            93 Unity Stars              14.48
  3 Paul Hoebelheinrich       93 Lytc,Lincoln, NE         14.65
  4 Brandin Bryant            93 Jaguars,Omaha, NE        14.90
  5 Marshall Miller           93 Ainsworth,Valentine      14.91
  6 ahmit james               94 Bengals,NE, NE           15.16
  7 Matt Brandes              93 Racers,Omaha, NE         15.44
  8 Oliver Emsick             93 Lytc,Lincoln, NE         15.84

200 Meter Dash Bantam Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Victor Simmons            93 Striders,Omaha, NE       30.20   1
  2 Christian Sanderfer       93 Jets                     30.61   3
  3 Paul Hoebelheinrich       93 Lytc,Lincoln, NE         31.86   3
  4 Eli Carr                  93 Ainsworth,Ainsworth      31.91   1
  5 Brandin Bryant            93 Jaguars,Omaha, NE        32.04   1
  6 Johnny Haynes             94 Jaguars                  32.09   1
  7 ahmit james               94 Bengals,NE, NE           33.16   3
  8 DeAndre McGill            93 Unity Stars              33.79   3
  9 Earl Johnson              95 Jaguars                  34.09   2
 10 Mitchell Wynne            95 Jaguars                  34.11   2
 11 Nicholas Pappas           93 Unattached,Bayard,       34.88   1
 12 Marshall Miller           93 Ainsworth,Valentine      35.01   2
 13 Tyrone Kidd               94 Jaguars                  35.13   2
 14 Logan Christiansen        93 Lytc,Eagle, NE           35.68   1
 15 Luke Worden               95 Lizards                  36.17   2
 16 Eris Mackey               93 Striders,Omaha, NE       37.04   1 
 17 Ben Clark                 95 Kearney,Kearney, NE      37.05   2
 18 Brandy Barrett            93 Gibbon,Wood River,       37.06   2
 19 Bernard Turner            95 Unity Stars,NE, NE       37.23   3
 20 Andrew Broders            94 Unattached,Newport,      39.77   2
 21 Luke Harnisch             95 Bellevue,Bellevue,       39.83   3
 22 Akii Armstrnong           94 Jaguars                  40.01   1
 23 Delon Archie              96 Striders,Omaha, NE       41.48   3
 24 Tyler Korthals            95 Flyers,NE, NE            45.86   3

400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Victor Simmons            93 Striders,Omaha, NE     1:04.23   1
  2 Terry Grigsby             94 Jaguars,Omaha, NE      1:07.47   1
  3 Paul Hoebelheinrich       93 Lytc,Lincoln, NE       1:10.31   3
  4 jordan nelson             93 Bengals,NE, NE         1:11.11   3
  5 Shame German              93 Unattached,McCook,     1:13.43   1
  6 Tyson Osborn              93 Jets,NE, NE            1:15.62   1
  7 Josh Droud                93 Lytc,Lincoln, NE       1:16.27   1
  8 Nicholas Sweeny           94 Bengals,NE, NE         1:17.18   3
  9 Drew Harsin               94 Blair,Blair, NE        1:18.10   2
 10 Darrin Baker              94 Jaguars                1:19.78   1
 11 Logan Christiansen        93 Lytc,Eagle, NE         1:20.39   1
 12 Ben Clark                 95 Kearney,Kearney, NE    1:20.91   2
 13 Brandon Carney            94 Striders,Omaha, NE     1:21.65   2
 14 Tyler Wilson              93 Flyers,Papillion, N    1:22.48   2
 15 Spencer Gydesen           94 Elmwood,Elwood, NE     1:23.65   2
 16 Mika Kirksey              95 Bengals,Omaha, NE      1:24.35   3
 17 Bailey Roth               97 Jets,NE, NE            1:25.61   3
 18 Andrew Broders            94 Unattached,Newport,    1:30.40   2
 19 Eris Mackey               93 Striders,Omaha, NE     1:33.11   3

800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Marshall Anderson         93 Racers                 2:39.25
  2 PJ Anderson               93 Racers,Omaha, NE       2:46.75
  3 Jake Kment                93 Fremont,Fremont, NE    2:50.15
  4 Nathanael Sweeny          93 Bengals,NE, NE         2:50.51
  5 Mitch Swanson             93 Wahoo,Malmo, NE        2:52.29
  6 Hadley Sejkora            93 Beatrice,Burchard,     2:54.20
  7 Timothy Grundmayer        94 Wahoo,Wahoo, NE        2:54.71
  8 Nathan Priebe             93 Gibbon,Gibbon, NE      3:00.53
  9 Brandon Carney            94 Striders,Omaha, NE     3:02.44
 10 Mark Hugo                 93 Unattached             3:02.49
 11 Seth Nott                 93 Cass Co.,Plattsmout    3:03.21
 12 Alex Hajek-Jones          93 Cass Co.,Plattsmout    3:03.24
 13 Logan Christiansen        93 Lytc,Eagle, NE         3:04.14
 14 Austin Joslin             93 Cass Co.,Plattsmout    3:05.19
 15 shakur smith              94 Bengals,NE, NE         3:10.17
 16 Kaleb Weist               93 Wahoo,Colon, NE        3:11.43
 17 Aaron Collins             94 Gothenburg,Gothenbu    3:13.80
 18 Mika Kirksey              95 Bengals,Omaha, NE      3:17.51
 19 Daniel Wittwer            94 Racers,Omaha, NE       3:45.86
 20 Brady Oakey               94 Racers,Omaha, NE       3:53.32

1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Marshall Anderson         93 Racers                 5:15.43
  2 PJ Anderson               93 Racers,Omaha, NE       5:38.77
  3 Jake Kment                93 Fremont,Fremont, NE    5:54.36
  4 Cody Ostergard            93 Gothenburg,Gothenbu    5:55.99
  5 Timothy Grundmayer        94 Wahoo,Wahoo, NE        6:02.78
  6 Aaron Collins             94 Gothenburg,Gothenbu    6:06.20
  7 Kaleb Weist               93 Wahoo,Colon, NE        6:06.76
  8 Mark Hugo                 93 Unattached             6:25.22
  9 Hadley Sejkora            93 Beatrice,Burchard,     6:44.74

4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                             59.17
     1) Darrin Baker 94                 2) Terry Grigsby 94
     3) Johnny Haynes 94                4) Brandin Bryant 93
  2 08-North Omaha Bengals T                            1:00.40
     1) Cleo Miller 93                  2) jordan nelson 93
     3) ahmit james 94                  4) Nathanael Sweeny 93
  3 08-North Omaha Bengals T  'B'                       1:06.42
     1) Justin Johnson 95               2) Trechaun Miller 94
     3) Nicholas Sweeny 94              4) Timothy Moss 93
  4 08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                      1:07.99
     1) Earl Johnson 95                 2) Cameron Gregory 96
     3) Mitchell Wynne 95               4) Jaaron Warren 98
  5 08-Boys/Girls Club Jaguar  'C'                      1:08.80
     1) Akii Armstrnong 94              2) Raheam Brewer 95
     3) Tyrone Kidd 94                  4) Kandon Womak 93
  6 08-Cass County Racers                               1:10.28
     1) Austin Joslin 93                2) Seth Nott 93
     3) Alex Hajek-Jones 93             4) Matthew Bertelsen 95
  7 08-North Omaha Bengals T  'C'                       1:12.92
     1) Payton Nelson 97                2) shakur smith 94
     3) Jason Martin 97                 4) clavert brown 95
  8 08-Boys/Girls Club Jaguar  'D'                      1:15.09
     1) Kristopher Scott 96             2) Kevin Mitchell 96
     3) Cameron Raine 95                4) Chris Raine 96

4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                           4:58.55
     1) Darrin Baker 94                 2) Terry Grigsby 94
     3) Johnny Haynes 94                4) Kandon Womak 93
  2 08-North Omaha Bengals T                            5:06.45
     1) Cleo Miller 93                  2) Nathanael Sweeny 93
     3) Nicholas Sweeny 94              4) jordan nelson 93
  3 08-Blair Track Club                                 5:26.10
     1) Drew Harsin 94                  2) Charlie Bloomfield 93
     3) Sam Bloomfield 93               4) Tyler Arlauskas 93
  4 08-North Omaha Bengals T  'B'                       5:38.92
     1) ahmit james 94                  2) Justin Johnson 95
     3) Mika Kirksey 95                 4) Payton Nelson 97
  5 08-Cass County Racers                               5:59.90
     1) Austin Joslin 93                2) Alex Hajek-Jones 93
     3) Seth Nott 93                    4) Matthew Bertelsen 95
  6 08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                      6:09.12
     1) Akii Armstrnong 94              2) Raheam Brewer 95
     3) Mitchell Wynne 95               4) Kristopher Scott 96

High Jump Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Eli Carr                  93 Ainsworth,Ainsworth    4-00.00
  2 Mitchell Marvin           93 Spartans,Crete, NE     3-10.00
  3 Mitch Swanson             93 Wahoo,Malmo, NE        3-10.00
  4 Trevor Harling            93 Unattached,Fall Cit    3-08.00
  5 Chase Murman              93 Titans,Glenvil, NE     3-08.00
  5 Josh Droud                93 Lytc,Lincoln, NE       3-08.00
  5 Blake Feller              93 Yutan,Yutan, NC        3-08.00
  8 Ethan Hughes              93 Lizards                3-06.00
  9 Brendon Henning           93 Spartans               3-04.00
  9 Jon Williams              93 Flyers,Glenwood, IA    3-04.00
 11 Mitchell Harling          95 Unattached,Fall Cit    3-02.00
 12 Bailey Roth               97 Jets,NE, NE            3-00.00
 13 Tyler Wilson              93 Flyers,Papillion, N    2-10.00
 -- Kreighten Rueschhoff      95 Lytc,Lincoln, NE           DNF
 -- Derek Sabatka             93 Wahoo                      DNF

Long Jump Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Marshall Miller           93 Ainsworth,Valentine   13-03.75
  2 Eli Carr                  93 Ainsworth,Ainsworth   13-02.50
  3 Landon Keller             93 Unattached,Eustis,    12-02.75
  4 Matt Brandes              93 Racers,Omaha, NE      11-09.00
  5 Chase Murman              93 Titans,Glenvil, NE    11-07.25
  6 Trevor Harling            93 Unattached,Fall Cit   11-02.50
  7 Tyson Osborn              93 Jets,NE, NE           10-11.50
  8 Mitchell Marvin           93 Spartans,Crete, NE    10-11.00
  9 Isac Splattstoesser       94 Unattached,Alda, NE   10-06.25
 10 Isaac Martin              93 Wahoo,NE, NE          10-06.00
 11 Tyler Arlauskas           93 Blair,Blair, NE       10-03.00
 12 Sam Bloomfield            93 Blair                 10-01.50
 13 Ethan Hughes              93 Lizards               10-01.25
 14 Brendon Henning           93 Spartans              10-00.50
 15 Jacob Bergmeier           93 Flyers,Omaha, NE       9-09.25
 16 Luke Worden               95 Lizards                9-09.00
 17 Logan Splattoesser        93 Unattached,Alda, NE    9-06.25
 18 Kyle Connor               94 Bellevue               9-04.50
 19 Luke Harnisch             95 Bellevue,Bellevue,     9-01.50
 20 Bailey Roth               97 Jets,NE, NE            8-11.75
 21 Aaron Collins             94 Gothenburg,Gothenbu    8-10.00
 22 Edikan Ekpo               95 Wings,Omaha, NE        8-09.75
 23 Jarod Speer               93 Minden,Minden, NE      8-09.00
 24 Nate Harms                95 Spartans               8-07.25
 25 Jackson MacLean           93 Jets,Lincoln, NE       7-10.00
 26 Brandon Carney            94 Striders,Omaha, NE     7-08.25
 27 Brandy Barrett            93 Gibbon,Wood River,     7-03.50
 28 Xavier Rodgers            96 Bellevue               7-01.50
 -- Kreighten Rueschhoff      95 Lytc,Lincoln, NE           DNF
 -- Montralius Thomas         95 Unity Stars,NE, NE         DNF

Shot Put (6#) Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jon Williams              93 Flyers,Glenwood, IA   26-09.50
  2 Spencer Welton            94 Jets,NE, NE           25-02.50
  3 Alex Beideck              93 Flyers,Omaha, NE      25-01.00
  4 Brady Rutt                93 Unattached,Hastings   24-09.50
  5 Isac Splattstoesser       94 Unattached,Alda, NE   19-09.50
  6 Logan Splattoesser        93 Unattached,Alda, NE   18-03.00
  7 Mitchell Harling          95 Unattached,Fall Cit   17-01.25
  8 Matthew McAllister        94 Kearney,Lexington,    16-05.00
  9 Jason Sonderup            94 Blair,Blair, NE       14-09.00
 10 Akil Cook                 94 Bengals,NE, NE        13-03.50

Javelin Throw (300G) Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jon Williams              93 Flyers,Glenwood, IA     106-00
  2 Hadley Sejkora            93 Beatrice,Burchard,       91-04
  3 Marshall Anderson         93 Racers                   87-10
  4 Josh Droud                93 Lytc,Lincoln, NE         84-09
  5 Oliver Emsick             93 Lytc,Lincoln, NE         83-01
  6 PJ Anderson               93 Racers,Omaha, NE         78-05  
  7 Mitchell Marvin           93 Spartans,Crete, NE       76-10
  8 Tyler Wilson              93 Flyers,Papillion, N      74-09
  9 Mitchell Harling          95 Unattached,Fall Cit      73-11
 10 Matt Brandes              93 Racers,Omaha, NE         70-10
 11 Blake Feller              93 Yutan,Yutan, NC          64-04
 12 Edikan Ekpo               95 Wings,Omaha, NE          61-01
 13 Matthew McAllister        94 Kearney,Lexington,       57-08
 14 Alex Beideck              93 Flyers,Omaha, NE         55-07
 15 Brady Oakey               94 Racers,Omaha, NE         51-08
 16 Kandon Womak              93 Jaguars                  48-10
 17 Kyle Danielson            96 Jets,Lincoln, NE         48-06
 18 Jackson MacLean           93 Jets,Lincoln, NE         41-04
 19 Chris Raine               96 Jaguars                  39-06
 20 Jaaron Warren             98 Jaguars                  39-01
 21 Daniel Wittwer            94 Racers,Omaha, NE         37-09
 22 Jason Sonderup            94 Blair,Blair, NE          36-05
 23 Cameron Raine             95 Jaguars                  36-01
 24 Cameron Gregory           96 Jaguars                  31-07
 25 Kristopher Scott          96 Jaguars                  30-04
 -- Kevin Mitchell            96 Jaguars                    DNF
 -- Kreighten Rueschhoff      95 Lytc,Lincoln, NE           DNF
 -- Tyler Korthals            95 Flyers,NE, NE              DNF
 -- Kyle Hiser                95 Lytc,Lincoln, NE           DNF

Triathlon Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Christian Sanderfer          Jets                       482
  2 Trevor Harling            93 Unattached,Fall Cit        444
  3 Jon Williams                 Flyers                     436
  4 Mitchell Marvin              Saline Spartans            394
  5 Blake Feller                 Yutan Track Club           360
  6 Mitchell Harling          95 Unattached,Fall Cit        269
  7 Nathan Harms                 Saline Spartans            200
  8 Bailey Roth                  Jets                       130
 
100 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bryant Giles              91 Jaguars                  13.04q  1
  2 Lee Korshoj               91 Unattached,Omaha, N      13.48q  2
  3 Tanner Miller             91 Unattached,Superior      13.76q  4
  4 Kendall Anderson          92 Jaguars,Omaha, NE        13.79q  2
  5 Gentry Doane              91 Unattached,Ansley,       13.81q  2
  6 Marcus Hall-Oliver        91 Jaguars,NE, NE           13.97q  1
  7 RJ Richardson             91 Jets,NE, NE              13.98q  3
  8 Jacob Smith               91 Wahoo,Wahoo, NE          14.04q  3
  9 Radell Nared              92 Jaguars,Omaha, NE        14.05   3
 10 Thomas Hodges             92 Jaguars,Omaha, NE        14.13   4
 11 Donte Howell              92 Jaguars                  14.22   1
 12 Andy Passler              92 Bellevue                 14.29   1
 13 Braden Burkey             91 Geneva,Hebron, NE        14.32   3
 14 Ryan Luetkenhaus          91 Wahoo,NE, NE             14.41   4
 15 James Van Pert            91 Unattached,Aurora,       14.55   1
 16 Tannor Mroczek            92 Gothenburg,Gothenbu      14.58   4
 17 Richard Wynne             92 Jaguars                  14.64   4
 18 Tyler Reynolds            91 Flyers,Omaha, NE         14.65   2
 19 Michael Mitchell          92 Jaguars                  14.81   3
 20 Landen Haake              91 Gothenburg,Gothenbu      14.85   1
 21 Benjamin Muff             92 Spartans,Martell, N      14.93   3
 22 Dustin Bryant             91 Unattached,Kilgore,      14.94   1
 23 Camerron Ballew           92 Striders,Omaha, NE       14.96   2
 24 Nathaniel Lewis           92 Bellevue,NE, NE          15.27   2
 25 Nicholas Folkers          92 Gothenburg,Gothenbu      15.29   4
 26 Tyler Lay                 91 Apollo,Glenvil, NE       15.44   1
 27 Patrick Reeves            91 Gothenburg,Gothenbu      15.65   2
 28 Jacob Kasselder           92 Unattached,Ericson,      15.77   2
 29 Tyler Popken              91 Fremont,NE, NE           16.29   4
 30 Rusty Braun               92 Wahoo,Wahoo, NE          16.33   4
 31 Aaron McCoy               92 Fremont,Fremont, NE      16.39   3
 32 Aaron Lauer               92 Gothenburg,Gothenbu      17.00   3

100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Bryant Giles              91 Jaguars                  13.13
  2 Lee Korshoj               91 Unattached,Omaha, N      13.44
  3 Tanner Miller             91 Unattached,Superior      13.69
  4 Gentry Doane              91 Unattached,Ansley,       13.90
  5 RJ Richardson             91 Jets,NE, NE              13.95
  6 Kendall Anderson          92 Jaguars,Omaha, NE        13.97
  7 Marcus Hall-Oliver        91 Jaguars,NE, NE           13.99
  8 Jacob Smith               91 Wahoo,Wahoo, NE          14.11

200 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bryant Giles              91 Jaguars                  27.27   1
  2 Sean McGary               91 Jaguars,Omaha, NE        28.00   1
  3 LeAndre Ballew            91 Striders,Omaha, NE       28.08   1
  4 Gentry Doane              91 Unattached,Ansley,       29.50   1
  5 RJ Richardson             91 Jets,NE, NE              29.56   1
  6 Jacob Smith               91 Wahoo,Wahoo, NE          30.18   2
  7 Josh Bart                 91 Unattached,Fremont,      30.72   2
  8 Richard Wynne             92 Jaguars                  30.94   1
  9 James Brown               92 Jaguars                  31.04   3
 10 Corban Williams           91 Bengals,NE, NE           31.27   4
 11 Radell Nared              92 Jaguars,Omaha, NE        31.29   4
 12 Paris McGary              92 Jaguars                  31.65   1
 13 Michael Braun             91 Wahoo,NE, NE             31.69   2
 14 Blake Koehn               91 Unattached,West Poi      32.01   2
 15 Tannor Mroczek            92 Gothenburg,Gothenbu      32.23   1
 16 Nathaniel Lewis           92 Bellevue,NE, NE          32.26   3
 17 Travis Tussing            91 Lytc,Lincoln, NE         32.37   2
 18 Jonathan Sledge           91 Wings,Omaha, NE          32.91   4
 19 Jamelle Cordes            92 Striders,Omaha, NE       32.92   3
 20 Dustin Bryant             91 Unattached,Kilgore,      33.00   3
 21 Camerron Ballew           92 Striders,Omaha, NE       33.58   4
 22 Logan Rivera              92 Gibbon,Gibbon, NE        33.69   2
 23 Spencer Jobman            92 Lizards                  33.86   2
 24 Taylor Hill               91 Striders,LaVista, N      33.87   4
 25 Mitchol Johnson           92 Wings,Omaha, NE          33.96   4
 26 Tyler Lay                 91 Apollo,Glenvil, NE       34.09   3
 27 Devante Brooks            92 Jaguars                  34.26   2
 28 Christopher Otten         91 Wings,Omaha, NE          34.61   4
 29 sean campbell             92 Kearney                  34.67   3
 30 Derek Franzen             91 Gothenburg,Gothenbu      35.11   3
 31 Jacob Kasselder           92 Unattached,Ericson,      35.49   3
 32 Trina Brandt              92 Elmwood,Elwood, NE       36.21   4

400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Sean McGary               91 Jaguars,Omaha, NE      1:01.55   1
  2 Lee Korshoj               91 Unattached,Omaha, N    1:01.87   1
  3 Tyler Reynolds            91 Flyers,Omaha, NE       1:04.99   1
  4 Jared Kenney              92 Flyers,Omaha, NE       1:05.29   1
  5 RJ Richardson             91 Jets,NE, NE            1:06.74   1
  6 Mark Hilderbrand          91 Gothenburg,Gothenbu    1:07.03   2
  7 Brad Higgins              91 Norfolk,Norfolk, NE    1:08.95   2
  8 Alexander Metoyer         92 Jaguars,NE, NE         1:09.41   1
  9 Marques Rice              91 Bengals,Omaha, NE      1:09.74   4
 10 James Brown               92 Jaguars                1:11.21   2
 11 Braeden Banzhaf           91 Elmwood,Elwood, NE     1:11.84   2
 12 Derrius Vick              92 Jets,NE, NE            1:11.88   2
 13 LeAndre Ballew            91 Striders,Omaha, NE     1:12.19   1
 14 Christopher Otten         91 Wings,Omaha, NE        1:12.27   4
 15 Taylor Hill               91 Striders,LaVista, N    1:12.74   3
 16 Joel Teahon               91 Gothenburg,Gothenbu    1:13.20   2
 17 Spencer Jobman            92 Lizards                1:13.86   2
 18 Mitchol Johnson           92 Wings,Omaha, NE        1:14.16   3
 19 Connor Gibson             91 Blair,Blair, NE        1:15.18   4
 20 Logan Rivera              92 Gibbon,Gibbon, NE      1:16.47   4
 21 Grant Harms               92 Spartans,Crete, NE     1:16.52   4
 22 Wade Dykeman              91 Saints,Roseland, NE    1:16.88   4
 23 Jamelle Cordes            92 Striders,Omaha, NE     1:18.36   3
 24 Devante Brooks            92 Jaguars                1:18.42   3
 25 Mykel Miller              91 Unattached,Ewing, N    1:19.79   3
 26 John Hardin               92 Bellevue               1:22.03   3

800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Josh Bart                 91 Unattached,Fremont,    2:27.51
  2 Andrew Collins            91 Gothenburg,Gothenbu    2:33.45
  3 Brandt Humphrey           91 Kearney,Kearney, NE    2:34.57
  4 Jared Kenney              92 Flyers,Omaha, NE       2:34.61
  5 Jordan Gregory            91 Jaguars,Omaha, NE      2:37.36
  6 Derek Schnell             91 Lytc,Lincoln, NE       2:38.42
  7 Ben Petersen              91 Gr Isl,Grand Island    2:38.42
  8 Alexander Metoyer         92 Jaguars,NE, NE         2:39.19
  9 Anthony Prince            92 Bengals,Omaha, NE      2:44.10
 10 Sean Lindgren             92 Wahoo,Ceresco, NE      2:45.28
 11 Andrew Mitteis            92 Unattached,Plattsmo    2:45.50
 12 Andy Rice                 91 Jets,NE, NE            2:46.95
 13 Joel Teahon               91 Gothenburg,Gothenbu    2:47.73
 14 Connor Gibson             91 Blair,Blair, NE        2:51.19
 15 Joshua Obermeyer          91 Bengals,NE, NE         2:51.44
 16 Jordan Robinson           92 Flyers,Co. Bluffs,     2:54.16
 17 John Ingold               92 Bellevue,Bellevue,     2:56.36
 18 Sean Wade                 92 Blair,Blair, NE        2:57.98
 19 John Hardin               92 Bellevue               2:58.18
 20 Mykel Miller              91 Unattached,Ewing, N    2:58.25
 21 Ryan Luetkenhaus          91 Wahoo,NE, NE           3:11.48
 22 Patrick Johnson           92 Bengals,NE, NE         3:13.88

1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jordan Sutherland         91 Flyers,Omaha, NE       5:13.72
  2 Andrew Collins            91 Gothenburg,Gothenbu    5:16.04
  3 Josh Harsin               91 Blair,Blair, NE        5:22.05
  4 Simon Falcon              91 Flyers,Bellevue, NE    5:24.75
  5 Kevin Weeder              92 Unattached,Lindsay,    5:25.46
  6 Derek Schnell             91 Lytc,Lincoln, NE       5:25.47
  7 Ben Petersen              91 Gr Isl,Grand Island    5:25.53
  8 Brandt Humphrey           91 Kearney,Kearney, NE    5:39.35
  9 Jonathan Powell           91 Unattached,Columbus    5:54.10
 10 Jordan Robinson           92 Flyers,Co. Bluffs,     5:57.29
 11 Connor Gibson             91 Blair,Blair, NE        6:13.41
 12 Jonathan Rife             91 Jets,Lincoln, NE       6:24.94
 13 Danny Marty               92 Racers,Omaha, NE       6:37.76
 14 Jonathan Clark            92 Gothenburg,Gothenbu    7:43.77

3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jordan Sutherland         91 Flyers,Omaha, NE      11:19.70
  2 Josh Harsin               91 Blair,Blair, NE       11:46.48
  3 Derek Schnell             91 Lytc,Lincoln, NE      11:57.53
  4 Andrew Mitteis            92 Unattached,Plattsmo   12:07.60
  5 Jonathan Powell           91 Unattached,Columbus   12:23.02
  6 Simon Falcon              91 Flyers,Bellevue, NE   12:39.41
  7 Jonathan Rife             91 Jets,Lincoln, NE      12:55.69

80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Tanner Miller             91 Unattached,Superior      12.78q  2
  2 Thomas Filer              91 Bellevue,Bellevue,       12.93q  1
  3 Jay Kilpatrick            91 Jets,Lincoln, NE         14.75q  1
  4 Mark Hilderbrand          91 Gothenburg,Gothenbu      14.83q  1
  5 Noah Kittelson            91 Flyers,Elkhorn, NE       14.86q  2
  6 Michael Braun             91 Wahoo,NE, NE             15.75q  1
  7 Jeff Morrison             91 Jets,Lincoln, NE         16.01q  2
  8 Tyson Youngquist          92 Lytc,NE, NE              17.60q  1
  9 Aaron Lauer               92 Gothenburg,Gothenbu      18.24   2
 10 Sean Wade                 92 Blair,Blair, NE          18.29   2
 11 Thomas Horky              91 Unattached,Beatrice      18.42   2

80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Tanner Miller             91 Unattached,Superior      12.39
  2 Thomas Filer              91 Bellevue,Bellevue,       12.69
  3 Mark Hilderbrand          91 Gothenburg,Gothenbu      14.38
  4 Noah Kittelson            91 Flyers,Elkhorn, NE       14.41
  5 Jay Kilpatrick            91 Jets,Lincoln, NE         14.52
  6 Michael Braun             91 Wahoo,NE, NE             15.46
  7 Jeff Morrison             91 Jets,Lincoln, NE         15.84
  8 Tyson Youngquist          92 Lytc,NE, NE              17.30

4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                             53.62
     1) Kendall Anderson 92             2) Bryant Giles 91
     3) Sean McGary 91                  4) Radell Nared 92
  2 08-Geneva TrackClub                                   56.77
     1) Braden Burkey 91                2) Seth Wiedel 91
     3) Nicholas Burkhardt 91           4) Kory Klover 92
  3 08-Midwest Striders T C                               57.66
     1) LeAndre Ballew 91               2) Camerron Ballew 92
     3) Taylor Hill 91                  4) Jamelle Cordes 92
  4 08-Gothenburg Youth Track                             59.39
     1) Mark Hilderbrand 91             2) Patrick Reeves 91
     3) Andrew Collins 91               4) Landen Haake 91
  5 08-Elwood Track Club                                1:03.51
     1) Jesse Roberts 91                2) Braeden Banzhaf 91
     3) Brandt Banzhaf 91               4) Tanner Brandt 91
 -- 08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                           DQ
     1) James Brown 92                  2) Marcus Hall-Oliver 91
     3) Thomas Hodges 92                4) Donte Howell 92

4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                           4:40.30
     1) Kendall Anderson 92             2) Jordan Gregory 91
     3) Thomas Hodges 92                4) Alexander Metoyer 92
  2 08-North Omaha Bengals T                            4:48.53
     1) Marques Rice 91                 2) Corban Williams 91
     3) Anthony Prince 92               4) Henry Boston 92
  3 08-Bellevue Recreation Tr                           4:48.93
     1) Thomas Filer 91                 2) Nathaniel Lewis 92
     3) John Ingold 92                  4) John Hardin 92
  4 08-Geneva TrackClub                                 5:01.51
     1) Braden Burkey 91                2) Nicholas Burkhardt 91
     3) Seth Wiedel 91                  4) Kory Klover 92
  5 08-North Omaha Bengals T  'B'                       5:36.57
     1) Cameron Harris 91               2) Davon Moody 92
     3) Patrick Johnson 92              4) fred musgrave 92

4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                           10:55.83
     1) Simon Falcon 91                 2) Jared Kenney 92
     3)                                 4) Jordan Sutherland 91
  2 08-North Omaha Bengals T                           10:56.37
     1) Marques Rice 91                 2) Corban Williams 91
     3) Anthony Prince 92               4) Joshua Obermeyer 91

High Jump Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Grant Harms               92 Spartans,Crete, NE     4-10.00
  2 Thomas Filer              91 Bellevue,Bellevue,     4-10.00
  3 Brad Higgins              91 Norfolk,Norfolk, NE    4-08.00
  4 Noah Kittelson            91 Flyers,Elkhorn, NE     4-06.00
  4 Brandon Fitzsimmons       92 Lytc,lincoln, NE       4-06.00
  6 Jonathan Clark            92 Gothenburg,Gothenbu    4-04.00
  7 Landen Haake              91 Gothenburg,Gothenbu    4-02.00
  7 Braeden Banzhaf           91 Elmwood,Elwood, NE     4-02.00
  7 Derek Franzen             91 Gothenburg,Gothenbu    4-02.00
 10 Jake Danielson            91 Jets,Lincoln, NE       4-00.00
 10 Joel Teahon               91 Gothenburg,Gothenbu    4-00.00
 12 Patrick Reeves            91 Gothenburg,Gothenbu    3-10.00
 12 Derrius Vick              92 Jets,NE, NE            3-10.00
 12 Sean Wade                 92 Blair,Blair, NE        3-10.00
 12 Adam Benes                91 Lytc,Lincoln, NE       3-10.00
 12 Kyle Bates                91 Bellevue               3-10.00
 17 Jesse Roberts             91 Elmwood,Elwood, NE     3-08.00
 17 Tyson Youngquist          92 Lytc,NE, NE            3-08.00
 17 Nicholas Folkers          92 Gothenburg,Gothenbu    3-08.00
 17 Trina Brandt              92 Elmwood,Elwood, NE     3-08.00
 17 Cassidy Dishman           92 Gothenburg,Gothenbu    3-08.00
 22 Christopher Lyons         91 Kearney,Wilcox, NE     3-06.00
 -- Tyler Popken              91 Fremont,NE, NE              NH
 -- Brett Moeller             92 Fremont,Hooper, NE          NH
 -- Ryan Korinek              91 Fremont,Hooper, NE         DNF

Long Jump Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tanner Miller             91 Unattached,Superior   16-01.00
  2 Seth Wiedel               91 Geneva,Hebron, NE     14-08.00
  3 Brad Higgins              91 Norfolk,Norfolk, NE   14-02.25
  4 Gentry Doane              91 Unattached,Ansley,    14-02.00
  5 Blake Koehn               91 Unattached,West Poi   14-00.00
  6 Nicholas Folkers          92 Gothenburg,Gothenbu   14-00.00
  7 Ryan Luetkenhaus          91 Wahoo,NE, NE          13-09.50
  8 Tyler Reynolds            91 Flyers,Omaha, NE      13-08.50
  9 sean campbell             92 Kearney               13-01.00
 10 Jonathan Sledge           91 Wings,Omaha, NE       13-00.00
 11 Dustin Bryant             91 Unattached,Kilgore,   12-11.75
 12 Tobias Martin             91 Wahoo,NE, NE          12-11.00
 12 Jacob Smith               91 Wahoo,Wahoo, NE       12-11.00
 14 Jeff Morrison             91 Jets,Lincoln, NE      12-10.50
 15 Michael Mitchell          92 Jaguars               12-10.00
 15 Jordan Gregory            91 Jaguars,Omaha, NE     12-10.00
 17 Sean Lindgren             92 Wahoo,Ceresco, NE     12-09.50
 18 Tannor Mroczek            92 Gothenburg,Gothenbu   12-07.00
 19 Donte Howell              92 Jaguars               12-05.75
 20 Marcus Hall-Oliver        91 Jaguars,NE, NE        12-05.00
 21 James Van Pert            91 Unattached,Aurora,    12-04.00
 22 Christopher Otten         91 Wings,Omaha, NE       12-01.00
 23 Cassidy Dishman           92 Gothenburg,Gothenbu   11-11.00
 24 Jacob Kasselder           92 Unattached,Ericson,   11-10.00
 25 Travis Tussing            91 Lytc,Lincoln, NE      11-06.25
 26 Jay Kilpatrick            91 Jets,Lincoln, NE      11-04.00
 26 Derek Franzen             91 Gothenburg,Gothenbu   11-04.00
 28 John Ingold               92 Bellevue,Bellevue,    11-03.50
 28 Spencer Jobman            92 Lizards               11-03.50
 30 Tyler Lay                 91 Apollo,Glenvil, NE    11-01.25
 31 Logan Rivera              92 Gibbon,Gibbon, NE     10-11.25
 32 Grant Harms               92 Spartans,Crete, NE    10-10.00
 33 Brandt Banzhaf            91 Elmwood,Elwood, NE    10-09.25
 34 Adam Benes                91 Lytc,Lincoln, NE      10-06.00
 35 Rusty Braun               92 Wahoo,Wahoo, NE       10-05.00
 36 Mykel Miller              91 Unattached,Ewing, N   10-01.00
 37 Kirean Henning            91 Spartans               9-11.00
 38 Tyler Popken              91 Fremont,NE, NE         9-10.25
 39 Brett Moeller             92 Fremont,Hooper, NE     9-07.25
 -- Gabriel Taylor            92 Striders,Council Bl        DNF
 -- Jared Brown               92 Flyers,Omaha, NE           DNF
 -- Xavier Cummings           91 Striders,Omaha, NE         DNF
 -- Mitchol Johnson           92 Wings,Omaha, NE            DNF

Shot Put (6#) Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Josh Kage                 91 Flyers,La Vista, NE   36-06.75
  2 taylor Johnson            91 Fremont,Fremont, NE   36-00.25
  3 Kyle Payne                91 West O                31-11.75
  4 Josh Meeker               92 West O,Omaha, NE      30-00.50
  5 Danny Foster              91 Cozad,Cozad, NE       25-06.00
  6 Grant Woods               92 Unattached,Falls Ci   25-03.00
  7 Broderick Olson           91 Flyers,Elkhorn, NE    24-08.50
  8 Alex Scheideler           92 Jets,Lincoln, NE      23-10.00
  9 Benjamin Muff             92 Spartans,Martell, N   23-05.00
 10 Ben Blecha                91 Beatrice,Steinauer,   23-02.75
 11 Tre' Ostergard            92 Gothenburg,Gothenbu   23-00.25
 12 Grant Reckling            92 Spartans,Dorchester   21-08.25
 13 Joseph Wittwer            92 Racers,Omaha, NE      20-08.25
 -- Jefferey Story            92 Unattached,Omaha, N        DNF

Discus Throw (1K) Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 taylor Johnson            91 Fremont,Fremont, NE      84-11
  2 Josh Kage                 91 Flyers,La Vista, NE      84-06
  3 Kyle Payne                91 West O                   73-02
  4 Danny Foster              91 Cozad,Cozad, NE          64-03
  5 Thomas Bennett            91 Bellevue,Bellevue,       64-02
  6 Broderick Olson           91 Flyers,Elkhorn, NE       58-00
  7 Grant Woods               92 Unattached,Falls Ci      57-07
  8 Josh Meeker               92 West O,Omaha, NE         56-10
  9 Ben Blecha                91 Beatrice,Steinauer,      56-00
 10 Tre' Ostergard            92 Gothenburg,Gothenbu      50-07
 11 Alex Scheideler           92 Jets,Lincoln, NE         45-01
 -- Jefferey Story            92 Unattached,Omaha, N        DNF

Javelin Throw (300G) Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Sean Lindgren             92 Wahoo,Ceresco, NE       106-07
  2 Josh Kage                 91 Flyers,La Vista, NE     105-07
  3 Danny Marty               92 Racers,Omaha, NE        102-05
  4 Jake Danielson            91 Jets,Lincoln, NE         91-06
  5 Josh Meeker               92 West O,Omaha, NE         87-03
  6 Benjamin Muff             92 Spartans,Martell, N      85-06
  7 Tyson Youngquist          92 Lytc,NE, NE              78-09
  8 Kirean Henning            91 Spartans                 74-09
  9 Mitchol Johnson           92 Wings,Omaha, NE          68-03
 10 Joseph Wittwer            92 Racers,Omaha, NE         65-09  
 11 Thomas Bennett            91 Bellevue,Bellevue,       64-09
 12 Alex Scheideler           92 Jets,Lincoln, NE         58-00
 -- Jonathan Sledge           91 Wings,Omaha, NE            DNF

Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Thomas Filer                 Bellevue Breeze           2583
  2 Brad Higgins                 Unattached                1676
  3 Grant Harms                  Saline Spartans           1468
  4 Jeff Morrison                Jets                      1378
  5 Sean Lindgren                Wahoo Track Club          1228
  6 Johnny Ingold                Bellevue Breeze           1096

100 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jason Wright              89 Jaguars,Omaha, NE        11.73q  1
  2 Jase Dean                 89 Lizards                  11.74q  2
  3 Garrett Reckling          89 Spartans,Dorchester      11.77q  3
  4 Andrew Hoffman            89 Unattached,Osmond,       11.98q  3
  5 David Miller              89 Unattached,Oshkosh,      12.02q  3
  6 josh mead                 90 Kearney                  12.07q  3
  7 Brenton Bradford          90 Jaguars,NE, NE           12.25q  2
  8 Aaron McIntyre            90 Jaguars                  12.26q  1
  9 Ben Benshoof              89 Unattached,Plattsmo      12.52   1
 10 Todd Fulton               89 Bengals,Omaha, NE        12.63   3
 11 Michael Schinstock        90 Lytc,NE, NE              12.78   2
 12 Collin Murray             90 Bellevue                 12.81   2
 13 William Jackson           89 Jaguars,Omaha, NE        12.82   3
 14 Matthew Wesely            89 Wahoo,Wahoo, NE          13.12   1
 15 Dante Thomas              89 Unity Stars,NE, NE       13.16   1
 16 Chaz Neuvirth             90 Blair,Blair, NE          13.20   3
 17 E Jay Partridge           89 Bellevue                 13.27   1
 18 Mark Patten               89 Jaguars,Omaha, NE        13.38   2
 19 Sam Trahan                90 Fremont,Fremont, NE      13.59   3
 20 John Kersenbrock          90 Unattached,O'Neill,      13.68   2
 21 Josh Grant                90 Flyers,Omaha, NE         13.74   2
 22 Davon Beckwith            90 Unity Stars,NE, NE       14.56   1
 23 Tyrelle Hardy             90 Bengals,Omaha, NE        14.63   2

100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Jason Wright              89 Jaguars,Omaha, NE        11.69
  2 Jase Dean                 89 Lizards                  11.83
  3 Garrett Reckling          89 Spartans,Dorchester      12.12
  4 josh mead                 90 Kearney                  12.20
  5 Andrew Hoffman            89 Unattached,Osmond,       12.21
  6 Aaron McIntyre            90 Jaguars                  12.27
  7 David Miller              89 Unattached,Oshkosh,      12.37
  8 Brenton Bradford          90 Jaguars,NE, NE           12.49

200 Meter Dash Youth Boys
==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jason Wright              89 Jaguars,Omaha, NE        24.58   1
  2 Garrett Reckling          89 Spartans,Dorchester      24.91   4
  3 Thomas Warren             89 Jaguars,Omaha, NE        25.15   1
  4 Andrew Hoffman            89 Unattached,Osmond,       25.32   1
  5 Brenton Bradford          90 Jaguars,NE, NE           25.55   1
  6 Aaron McIntyre            90 Jaguars                  25.60   1
  7 David Miller              89 Unattached,Oshkosh,      25.68   1
  8 Kyle Estwick              89 Bengals,Omaha, NE        26.38   4
  9 Ben Benshoof              89 Unattached,Plattsmo      26.39   2
 10 Todd Fulton               89 Bengals,Omaha, NE        26.90   4
 11 Jeff Hubl                 89 Titans,Lawrence, NE      27.25   1
 12 Collin Murray             90 Bellevue                 27.70   2
 13 Matthew Wesely            89 Wahoo,Wahoo, NE          28.07   2
 14 Nile Schneider            89 Titans,Hastings, NE      28.44   2
 15 Chaz Neuvirth             90 Blair,Blair, NE          28.46   3
 16 Michael Jones             89 Ainsworth,Ainsworth      28.52   2
 17 Eric Cummings             90 Jaguars,Omaha, NE        28.56   2
 18 Jesse Brewer              90 Jaguars,Omaha, NE        28.96   3
 19 Dante Thomas              89 Unity Stars,NE, NE       29.10   4
 20 John Kersenbrock          90 Unattached,O'Neill,      29.47   3
 21 Josh Grant                90 Flyers,Omaha, NE         30.02   3
 22 Jason Demaray             90 Wahoo,Wahoo, NE          30.22   3
 23 Matthew Wecker            90 Unattached,O'Neil,       30.54   3
 24 Kye Moss-Mackey           90 Striders,Omaha, NE       30.62   4
 25 Jordan Hunt               90 Lytc,Lincoln, NE         31.12   3
 26 Austin Christensen        90 Lytc,Eagle, NE           31.89   3

400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jase Dean                 89 Lizards                  54.17   1
  2 Thomas Warren             89 Jaguars,Omaha, NE        54.79   1
  3 Garrett Reckling          89 Spartans,Dorchester      58.06   4
  4 Kyle Estwick              89 Bengals,Omaha, NE        58.47   3
  5 jerod hall                90 Bengals,NE, NE           58.48   3
  6 jeron hall                90 Bengals,NE, NE           59.06   3
  7 David Miller              89 Unattached,Oshkosh,      59.13   1
  8 Michael Schinstock        90 Lytc,NE, NE              59.24   1
  9 Nile Schneider            89 Titans,Hastings, NE    1:01.26   2
 10 Jeff Hubl                 89 Titans,Lawrence, NE    1:01.28   1
 11 Xavier Baylon             90 Bengals,Omaha, NE      1:01.51   4
 12 William Cummings          89 Jaguars,Omaha, NE      1:02.24   1
 13 Eric Cummings             90 Jaguars,Omaha, NE      1:02.27   2
 14 Chaz Neuvirth             90 Blair,Blair, NE        1:03.12   3
 15 Nathaniel Esau            89 Lytc,Lincoln, NE       1:04.31   1
 16 Matthew Wecker            90 Unattached,O'Neil,     1:04.53   3
 17 Brian Dein                89 Beatrice,Fairbury,     1:04.98   4
 18 Thomas Reinhard           90 Bellevue,Bellevue,     1:05.00   2
 19 Seth Witulski             90 Racers,Omaha, NE       1:05.34   2
 20 Josh Grant                90 Flyers,Omaha, NE       1:05.56   4
 21 Davon Beckwith            90 Unity Stars,NE, NE     1:06.63   3
 22 Alex Boes                 90 Jets,NE, NE            1:06.97   2
 23 Jordan Hunt               90 Lytc,Lincoln, NE       1:10.34   2
 24 Kye Moss-Mackey           90 Striders,Omaha, NE     1:11.55   4
 25 Casey Humphrey            90 Bellevue,Bellevue,     1:15.10   4
 26 Bryce Cox                 90 Jaguars                1:16.12   3

800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jacob Wilson              89 Flyers,Papillion, N    2:15.46
  2 Peter Falcon              89 Flyers,Bellevue, NE    2:15.51
  3 Ryan Reynolds             89 Flyers,Omaha, NE       2:20.19
  4 Jordan Glenn              89 Gibbon,Shelton, NE     2:23.36
  5 Chris Vacanti             90 Flyers,Omaha, NE       2:24.22
  6 Chad Vallandares          89 Unattached,Minatare    2:24.34
  7 Tyler Nieland             89 Flyers,Omaha, NE       2:24.88
  8 Billy Trumler             89 Unattached,Rockvill    2:25.20
 10 Seth Sejkora              90 Beatrice,Burchard,     2:26.16
 11 Matthew Wecker            90 Unattached,O'Neil,     2:28.30
 12 Joshua Harnisch           90 Bellevue,Bellevue,     2:28.61
 13 Caleb Zimmerman           90 Flyers,Omaha, NE       2:29.67
 14 Nathaniel Esau            89 Lytc,Lincoln, NE       2:29.77
 15 Adam Mitteis              90 Unattached,Plattsmo    2:35.60
 16 Chase Klingelhoefer       89 Kearney,Amherst, NE    2:36.88
 17 Andrew Metoyer            90 Jaguars,Omaha, NE      2:39.41
 18 Ishod Kirksey             90 Bengals,NE, NE         2:39.58
 19 Seth Witulski             90 Racers,Omaha, NE       2:44.52
 20 Jordan Barrett            90 Gibbon,Wood River,     2:55.22
 21 Bryce Cox                 90 Jaguars                2:58.71
 22 Mitchell Hunt             90 Fremont,Fremont, NE    2:59.27

1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Peter Falcon              89 Flyers,Bellevue, NE    4:39.09
  2 Jacob Wilson              89 Flyers,Papillion, N    4:45.25
  3 Ryan Reynolds             89 Flyers,Omaha, NE       4:49.31
  4 Chris Vacanti             90 Flyers,Omaha, NE       4:53.10
  5 Tyler Nieland             89 Flyers,Omaha, NE       4:53.84
  6 Michael Schinstock        90 Lytc,NE, NE            4:54.77
  7 Chad Vallandares          89 Unattached,Minatare    4:54.82
  8 Caleb Zimmerman           90 Flyers,Omaha, NE       5:06.30
  9 Seth Sejkora              90 Beatrice,Burchard,     5:08.88
 10 Kyle Bartek               90 Wahoo,Ithaca, NE       5:10.19
 11 Chase Klingelhoefer       89 Kearney,Amherst, NE    5:15.93
 12 Lucas Weeder              89 Unattached,Lindsay,    5:22.34
 13 Logan Wilson              90 Flyers,Papillion, N    5:22.86
 14 Jordan Barrett            90 Gibbon,Wood River,     6:11.04
 15 Mitchell Hunt             90 Fremont,Fremont, NE    6:33.98

3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Peter Falcon              89 Flyers,Bellevue, NE   10:06.61
  2 Jacob Wilson              89 Flyers,Papillion, N   10:18.88
  3 Tyler Nieland             89 Flyers,Omaha, NE      10:22.69
  4 Chris Vacanti             90 Flyers,Omaha, NE      10:28.18
  5 Ryan Reynolds             89 Flyers,Omaha, NE      11:04.03
  6 Adam Mitteis              90 Unattached,Plattsmo   11:10.86
  7 Logan Wilson              90 Flyers,Papillion, N   11:33.82

100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Bryson Mahlberg           89 Elmwood,Elwood, NE       15.39q  1
  2 Niles Paul                89 Unity Stars,NE, NE       15.85q  2
  3 Mitch Gerrard             89 Lytc,Lincoln, NE         16.40q  2
  4 Will Scheideler           90 Jets,Lincoln, NE         16.81q  2
  5 Michael Jones             89 Ainsworth,Ainsworth      17.37q  2
  6 Blair Koehn               89 Unattached,West Poi      18.07q  1
  7 Dante Thomas              89 Unity Stars,NE, NE       18.52q  1
  8 Benjamin Kellogg          89 Unattached,Decatur,      18.95q  1
  9 Joshua Harnisch           90 Bellevue,Bellevue,       19.18   2
 10 Derek Rogers              90 Yutan,Yutan, NE          19.18   1
 11 Dustin Feller             90 Yutan,Yutan, NE          19.25   2
 12 Sam Trahan                90 Fremont,Fremont, NE      20.21   1

100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Bryson Mahlberg           89 Elmwood,Elwood, NE       15.29
  2 Niles Paul                89 Unity Stars,NE, NE       15.62
  3 Mitch Gerrard             89 Lytc,Lincoln, NE         16.36
  4 Will Scheideler           90 Jets,Lincoln, NE         16.46
  5 Michael Jones             89 Ainsworth,Ainsworth      16.76
  6 Blair Koehn               89 Unattached,West Poi      17.99
  7 Benjamin Kellogg          89 Unattached,Decatur,      19.02
  8 Dante Thomas              89 Unity Stars,NE, NE       19.83

200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Niles Paul                89 Unity Stars,NE, NE       28.29   2
  2 Bryson Mahlberg           89 Elmwood,Elwood, NE       28.35   1
  3 Mitch Gerrard             89 Lytc,Lincoln, NE         30.31   1
  4 Dante Thomas              89 Unity Stars,NE, NE       30.71   2
  5 Blair Koehn               89 Unattached,West Poi      31.56   1
  6 Joshua Harnisch           90 Bellevue,Bellevue,       31.77   2
  7 Davon Beckwith            90 Unity Stars,NE, NE       32.07   2
  8 Micah Marvin              90 Spartans,Crete, NE       32.67   2
  9 Benjamin Kellogg          89 Unattached,Decatur,      33.25   1
 10 William Jackson           89 Jaguars,Omaha, NE        35.40   1
 11 Dustin Feller             90 Yutan,Yutan, NE          37.84   1

4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                             46.76
     1) Aaron McIntyre 90               2) Brenton Bradford 90
     3) Thomas Warren 89                4) Jason Wright 89
  2 08-North Omaha Bengals T                              50.08
     1) Todd Fulton 89                  2) jerod hall 90
     3) jeron hall 90                   4) Kyle Estwick 89
  3 08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                        52.00
     1) Jesse Brewer 90                 2) William Cummings 89
     3) William Jackson 89              4) Mark Patten 89
  4 08-North Omaha Bengals T  'B'                         55.06
     1) Tyrelle Hardy 90                2) Xavier Baylon 90
     3) Ishod Kirksey 90                4) Trenell Boston 89

4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Boys/Girls Club Jaguar                           3:50.82
     1) Brenton Bradford 90             2) Eric Cummings 90
     3) William Jackson 89              4) Thomas Warren 89
  2 08-North Omaha Bengals T                            3:54.18
     1) jeron hall 90                   2) jerod hall 90
     3) Kyle Estwick 89                 4) Xavier Baylon 90
  3 08-North Omaha Bengals T  'B'                       4:30.88
     1) Tyrelle Hardy 90                2) Todd Fulton 89
     3) Trenell Boston 89               4) Ishod Kirksey 90

4x800 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                            9:23.17
     1) Chris Vacanti 90                2) Jacob Wilson 89
     3) Peter Falcon 89                 4) Tyler Nieland 89
  2 08-North Omaha Bengals T                            9:49.21
     1) jeron hall 90                   2) jerod hall 90
     3) Ishod Kirksey 90                4) Xavier Baylon 90
  3 08-Cornhusker Flyers T C  'B'                      10:38.35
     1) Josh Grant 90                   2) Ryan Reynolds 89
     3) Logan Wilson 90                 4) Caleb Zimmerman 90

High Jump Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Bryson Mahlberg           89 Elmwood,Elwood, NE     5-04.00
  2 Jesse Carr                89 Ainsworth,Ainsworth    5-02.00
  3 Matthew Wesely            89 Wahoo,Wahoo, NE        5-00.00
  3 Joey Boro                 89 Flyers,Omaha, NE       5-00.00
  5 Hayden Delay              90 Wahoo,Wahoo, NE        4-10.00
  6 Taylor Santos             90 Blair,Blair, NE        4-08.00
  7 Anthony Stenka            89 Wahoo,Wahoo, NE        4-08.00
  7 Chase Klingelhoefer       89 Kearney,Amherst, NE    4-08.00
  9 Micah Marvin              90 Spartans,Crete, NE     4-08.00
 10 Dustin Feller             90 Yutan,Yutan, NE        4-04.00
 10 Joshua Harnisch           90 Bellevue,Bellevue,     4-04.00
 12 John Musil                90 Flyers,DuBois, NE      4-02.00
 13 Jordan Barrett            90 Gibbon,Wood River,     4-00.00
 -- Layne Moore               90 Wahoo,NE, NE               DNF

Pole Vault Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Christopher Anderson      89 Fremont,NE, NE         6-06.00
 -- Brett Maher               89 Unattached,Utica, N        DNF

Long Jump Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jason Wright              89 Jaguars,Omaha, NE     20-03.50
  2 Jase Dean                 89 Lizards               19-08.50
  3 Garrett Reckling          89 Spartans,Dorchester   16-09.00
  4 Mark Patten               89 Jaguars,Omaha, NE     16-01.50
  5 Will Scheideler           90 Jets,Lincoln, NE      15-09.75
  6 Collin Murray             90 Bellevue              15-07.50
  7 Adam Snyder               89 Unattached,Arapahoe   15-07.25
  8 Andrew Hoffman            89 Unattached,Osmond,    15-06.50
  9 Michael Jones             89 Ainsworth,Ainsworth   15-01.00
 10 Kye Moss-Mackey           90 Striders,Omaha, NE    14-03.25
 11 Taylor Santos             90 Blair,Blair, NE       14-02.25
 12 Jason Demaray             90 Wahoo,Wahoo, NE       14-01.50
 13 John Kersenbrock          90 Unattached,O'Neill,   13-11.00
 14 Jesse Brewer              90 Jaguars,Omaha, NE     13-10.25
 -- Blair Koehn               89 Unattached,West Poi        DNF
 -- josh mead                 90 Kearney                    DNF
 -- Joey Boro                 89 Flyers,Omaha, NE           DNF

Triple Jump Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Bryson Mahlberg           89 Elmwood,Elwood, NE    36-10.00
  2 Brian Dein                89 Beatrice,Fairbury,    34-09.75
  3 Will Scheideler           90 Jets,Lincoln, NE      33-05.25
  4 Adam Snyder               89 Unattached,Arapahoe   32-08.00
  5 Micah Marvin              90 Spartans,Crete, NE    32-07.00
  6 John Kersenbrock          90 Unattached,O'Neill,   32-05.50
  7 Blair Koehn               89 Unattached,West Poi   31-09.00
  8 Michael Jones             89 Ainsworth,Ainsworth   30-11.25
  9 Mitch Gerrard             89 Lytc,Lincoln, NE      28-06.00
 10 Casey Humphrey            90 Bellevue,Bellevue,    27-02.50
 -- Joey Boro                 89 Flyers,Omaha, NE          FOUL

Shot Put (4K) Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Alvin Voss                89 Fremont,Arlington,    42-04.25
  2 Dustin Johns              89 Unattached,Elm Cree   41-01.00
  3 Jarrod Daake              89 Unattached,Elm Cree   40-09.25
  4 Paul Francis              89 Eagle Exp,Wilber, N   39-10.50
  5 Sean McClay               89 West O,Omaha, NE      36-04.75
  6 Kevin Crowell             89 Flyers,Papillion, N   36-01.25
  7 DeMarcus Hardy            89 Bengals,NE, NE        35-03.50
  8 James Thompson            89 Jaguars,Omaha, NE     35-00.50
  9 William Cummings          89 Jaguars,Omaha, NE     33-10.50
 10 Brock Brewster            90 Unattached,Butte, N   33-04.75
 11 Eric Cummings             90 Jaguars,Omaha, NE     32-10.25
 12 Taylor Anglemyer          89 Unattached,Omaha, N   32-05.75
 13 Matt Henry                90 Cozad,NE, NE          31-02.50
 14 John Musil                90 Flyers,DuBois, NE     30-09.25
 15 Tanner Timperley          89 Unattached,Stanton,   30-03.00
 16 Mican Masterson           89 West O,Omaha, NE      29-06.00
 17 John Gocken               89 West O,Omaha, NE      28-07.50
 18 Jacob Newton              89 West O,Papillion, N   28-00.25
 19 Victor Yockey             90 Lytc,Lincoln, NE      27-06.50
 20 Austin Muench             89 West O                24-11.00
 20 B J Kuxhausen             89 Flyers,Glenwood, IA   24-11.00
 22 Adam McEvoy               90 Wahoo,Omaha, NE       18-04.50
 23 James Kopecky             90 West O,Omaha, NE      18-01.75
 -- Nathan Bacon              89 Kearney,Overton, NE        DNF
 -- Ryan Hawley               90 West O,Omaha, NE           DNF

Discus Throw (1K) Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jordan Johnson            89 Fremont,Fremont, NE     129-01
  2 Dustin Johns              89 Unattached,Elm Cree     125-04
  3 Kevin Crowell             89 Flyers,Papillion, N     123-10
  4 John Musil                90 Flyers,DuBois, NE       105-00
  5 Ryan Hawley               90 West O,Omaha, NE         99-01
  6 Jarrod Daake              89 Unattached,Elm Cree      98-07
  7 Taylor Anglemyer          89 Unattached,Omaha, N      95-02
  8 Mican Masterson           89 West O,Omaha, NE         94-02
  9 Sean McClay               89 West O,Omaha, NE         90-06
 10 B J Kuxhausen             89 Flyers,Glenwood, IA      88-01
 11 Matt Henry                90 Cozad,NE, NE             86-07
 12 Jeffrey Marlowe           89 Bellevue,Bellevue,       79-04
 13 Jacob Newton              89 West O,Papillion, N      78-03
 14 Tanner Timperley          89 Unattached,Stanton,      77-05
 15 Brock Brewster            90 Unattached,Butte, N      76-03
 16 John Gocken               89 West O,Omaha, NE         71-09
 17 James Kopecky             90 West O,Omaha, NE         61-06
 18 Adam McEvoy               90 Wahoo,Omaha, NE          48-09
 -- Nathan Bacon              89 Kearney,Overton, NE        DNF

Javelin Throw (600G) Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Seth Sejkora              90 Beatrice,Burchard,      123-11
  2 Dustin Johns              89 Unattached,Elm Cree     112-11
  3 Kevin Crowell             89 Flyers,Papillion, N     109-03
  4 Will Scheideler           90 Jets,Lincoln, NE        103-04
  5 Austin Muench             89 West O                   97-02
  6 Mican Masterson           89 West O,Omaha, NE         95-08
  7 Micah Marvin              90 Spartans,Crete, NE       95-04
  8 Jacob Newton              89 West O,Papillion, N      83-08
  9 James Kopecky             90 West O,Omaha, NE         75-04
 10 Jeffrey Marlowe           89 Bellevue,Bellevue,       72-10
 11 Ryan Hawley               90 West O,Omaha, NE         63-04
 12 Jarrod Daake              89 Unattached,Elm Cree      62-00
 13 John Gocken               89 West O,Omaha, NE         58-09
 14 Adam McEvoy               90 Wahoo,Omaha, NE          53-09
 15 B J Kuxhausen             89 Flyers,Glenwood, IA      49-01

Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Garrett Reckling             Saline Spartans           2521
  2 Brandon Coslor               Kearney Track Cl          1994
  3 Will Scheideler              Jets                      1986
  4 Micah Marvin                 Saline Spartans           1831
  5 Josh Harnisch                Bellevue Breeze           1719
  6 Dustin Feller                Yutan Track Club          1333

100 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Dennis Hopgood            88 Unattached,Omaha, N      11.48q  1
  2 Jervon Starling           87 Bellevue                 11.48q  2
  3 Ryan Fisicaro             87 Flyers,Omaha, NE         11.49q  1
  4 Joe LaBat                 87 Flyers,Omaha, NE         11.62q  2
  5 Danny Grosserode          88 Lytc,Lincoln, NE         11.79q  1
  6 Stephen Murray            88 Bellevue,Bellevue,       11.95q  2
  7 Alejandro Alonso          88 Flyers,Omaha, NE         12.00q  2
  8 Stephen Brooks            87 Bengals,Omaha, NE        12.01q  2
  9 Eric Fattig               87 Unattached,Kearney,      12.04   1
 10 Spencer Vaiskunas         87 Flyers,Omaha, NE         12.41   1
 11 Joshua Passler            87 Bellevue                 12.63   1
 12 Keeland Smith             87 Unity Stars,NE, NE       12.66   1
 13 Joseph Hopkins            88 Lytc,Lincoln, NE         12.89   2

100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Dennis Hopgood            88 Unattached,Omaha, N      11.42
  2 Jervon Starling           87 Bellevue                 11.46
  3 Joe LaBat                 87 Flyers,Omaha, NE         11.64
  4 Danny Grosserode          88 Lytc,Lincoln, NE         11.77
  5 Stephen Murray            88 Bellevue,Bellevue,       12.15
  6 Stephen Brooks            87 Bengals,Omaha, NE        12.21
  7 Alejandro Alonso          88 Flyers,Omaha, NE         12.23

200 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Wesley Williams           88 Flyers,Papillion, N      23.44   1
  2 Jervon Starling           87 Bellevue                 23.62   1
  3 Lukas Hulett              88 Bellevue,Bellevue,       23.72   1
  4 Dennis Hopgood            88 Unattached,Omaha, N      23.95   1
  5 Joe LaBat                 87 Flyers,Omaha, NE         24.11   1
  6 Danny Grosserode          88 Lytc,Lincoln, NE         24.41   1
  7 Stephen Brooks            87 Bengals,Omaha, NE        24.47   2
  8 Braxton Wright            88 Jaguars,Omaha, NE        25.25   1
  9 Stephen Murray            88 Bellevue,Bellevue,       25.36   1
 10 Pierre Thomas             87 Unity Stars,NE, NE       25.66   2
 11 Spencer Vaiskunas         87 Flyers,Omaha, NE         25.90   2
 12 Brandon Bradford          88 Jaguars                  26.30   2
 13 Joseph Hopkins            88 Lytc,Lincoln, NE         26.84   2
 14 Keeland Smith             87 Unity Stars,NE, NE       26.95   2
 15 Clevone Furby             88 Lytc,Lincoln, NE         27.00   2

400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Lukas Hulett              88 Bellevue,Bellevue,       50.12   1
  2 Wesley Williams           88 Flyers,Papillion, N      50.34   1
  3 Cody Ingold               87 Bellevue,Bellevue,       53.81   1
  4 Danny Grosserode          88 Lytc,Lincoln, NE         54.75   1
  5 Braxton Wright            88 Jaguars,Omaha, NE        55.43   2
  6 Stephen Brooks            87 Bengals,Omaha, NE        56.18   1
  7 David Haith               88 Flyers,Omaha, NE         56.90   2
  8 Pierre Thomas             87 Unity Stars,NE, NE       57.97   2
  9 Brandon Bradford          88 Jaguars                  58.50   1
 10 Ricardo Lemos             87 Bellevue                 59.13   2
 11 Brain Traver              87 Kearney,Kearney, NE      59.58   2
 12 Clevone Furby             88 Lytc,Lincoln, NE       1:00.22   2
 13 Garland Bennett           88 Bellevue,Bellevue,     1:03.10   2

800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 James Robinson            87 Flyers,Council Bluf    2:05.28
  2 Cody Ingold               87 Bellevue,Bellevue,     2:06.36
  3 Michael Bandy             87 Flyers,Omaha, NE       2:08.71
  4 Justin Spittler           87 Flyers,Omaha, NE       2:08.79
  5 Braxton Wright            88 Jaguars,Omaha, NE      2:13.63
  6 David Haith               88 Flyers,Omaha, NE       2:13.74
  7 Derek Haskell             88 Unattached,Lyons, N    2:13.79
  8 Buddy Owens               88 Lytc,Lincoln, NE       2:16.75
  9 Nathan Mazzara            88 Blair,Blair, NE        2:17.43
 10 Andrew Tramp              87 Unattached,Falls Ci    2:19.50
 11 Tim Stewart               88 Lytc,Murdock, NE       2:23.48
 12 Brain Traver              87 Kearney,Kearney, NE    2:32.29
 13 Brian Neilson             88 Saints,Hastings, NE    2:35.68

1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 James Robinson            87 Flyers,Council Bluf    4:28.31
  2 Patrick Rainey            88 Flyers,Omaha, NE       4:33.47
  3 Justin Spittler           87 Flyers,Omaha, NE       4:37.01
  4 Buddy Owens               88 Lytc,Lincoln, NE       4:48.83
  5 Anthony Oberle            88 Flyers,Sioux City,     4:59.00
  6 Tim Stewart               88 Lytc,Murdock, NE       5:09.35
  7 Garland Bennett           88 Bellevue,Bellevue,     5:16.65
  8 Adam Herbener             87 Bellevue,Papillion,    6:04.77

3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Patrick Rainey            88 Flyers,Omaha, NE       9:49.29
  2 Anthony Oberle            88 Flyers,Sioux City,    10:10.45
  3 Keegan Bloomfield         88 Blair,Blair, NE       10:50.86
  4 Brian Neilson             88 Saints,Hastings, NE   11:05.26

110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Garrett Flamig            87 Unattached,Humphrey      16.24
  2 Reid Horky                87 Unattached,Fairbury      16.64
  3 Pierre Thomas             87 Unity Stars,NE, NE       17.24
  4 Abiola Kosoko             87 Flyers,Omaha, NE         17.31

400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Garrett Flamig            87 Unattached,Humphrey    1:03.05

2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Patrick Rainey            88 Flyers,Omaha, NE       6:51.17
  2 James Robinson            87 Flyers,Council Bluf    6:59.39

4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                              45.08
     1) Alejandro Alonso 88             2) Wesley Williams 88
     3) Ryan Fisicaro 87                4) Joey LaBat 87
  2 08-Bellevue Recreation Tr                             45.19
     1) Jervon Starling 87              2) Derrick Bell 88
     3) Lukas Hulett 88                 4) Stephen Murray 88

4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Bellevue Recreation Tr                           3:39.04
     1) Derrick Bell 88                 2) Cody Ingold 87
     3) Jervon Starling 87              4) Lukas Hulett 88
  2 08-Cornhusker Flyers T C                            3:50.53
     1) David Haith 88                  2) Justin Spittler 87
     3) Spencer Vaiskunas 87            4) Alejandro Alonso 88

4x800 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                            8:59.98
     1) Patrick Rainey 88               2) James Robinson 87
     3) Justin Spittler 87              4) Michael Bandy 87
  2 08-Blair Track Club                                 9:47.38
     1) Kris Ahrens 87                  2) Nathan Mazzara 88
     3) Keegan Bloomfield 88            4) Trent Jacobsen 88

High Jump Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Abiola Kosoko             87 Flyers,Omaha, NE       6-02.00
  2 Kris Ahrens               87 Blair,Blair, NE        6-02.00
  3 Matthew Benes             87 Lytc,Lincoln, NE       6-00.00
  4 Kevin Grauberger          87 Unattached,Mitchell    5-10.00
  5 Joseph Hopkins            88 Lytc,Lincoln, NE       5-04.00
  6 James Thompson            88 Unattached,Elkhorn,    5-02.00
  7 Peter Rowe                88 Lytc,Lincoln, NE       5-00.00

Pole Vault Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Sam Ogden                 87 Unattached,Grand Is   13-00.00
  2 mike Goode                87 Bellevue,Bellevue,    12-06.00
  3 Cody Ingold               87 Bellevue,Bellevue,    12-00.00
  4 David Swisher             88 Unattached,McCook,     9-00.00

Long Jump Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Dennis Hopgood            88 Unattached,Omaha, N   21-00.75
  2 Eric Fattig               87 Unattached,Kearney,   20-03.25
  3 Alejandro Alonso          88 Flyers,Omaha, NE      20-02.75
  4 Joseph Hopkins            88 Lytc,Lincoln, NE      18-00.00
  5 Matthew Benes             87 Lytc,Lincoln, NE      17-10.75
  6 Clevone Furby             88 Lytc,Lincoln, NE      17-05.75
  7 Joshua Passler            87 Bellevue              17-04.50
  8 Ricardo Lemos             87 Bellevue              17-02.00
  9 Peter Rowe                88 Lytc,Lincoln, NE      16-02.50
 10 Danny Grosserode          88 Lytc,Lincoln, NE      15-10.75
 11 James Thompson            88 Unattached,Elkhorn,   15-01.00
 12 Brian Neilson             88 Saints,Hastings, NE   14-08.25
 -- Keenan Henning            88 Spartans                  FOUL
 -- Derrick Bell              88 Bellevue,Bellevue,        FOUL
 -- Derek Groskurth           88 Unattached,Lincoln,        DNF
 -- Aaron Fluitt              88 Lytc,NE, NE                DNF
 -- Sam Haase                 87 Unattached,Norfolk,        DNF

Triple Jump Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Dennis Hopgood            88 Unattached,Omaha, N   44-03.00
  2 Andrew Tramp              87 Unattached,Falls Ci   38-02.75
  3 Abiola Kosoko             87 Flyers,Omaha, NE      36-05.75
  4 Keenan Henning            88 Spartans              35-09.50
  5 Derek Haskell             88 Unattached,Lyons, N   35-02.50
  6 Brian Neilson             88 Saints,Hastings, NE   32-05.50
  7 Joshua Passler            87 Bellevue              31-11.75
 -- Derek Groskurth           88 Unattached,Lincoln,        DNF

Shot Put (12#) Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tyler Peterson            87 Lytc,Lincoln, NE      47-08.00
  2 Kyle Sempek               87 West O,Omaha, NE      46-07.00
  3 Jeffrey Wollen            88 Unattached,Yutan, N   44-00.50
  4 Jared Poskochil           87 Wahoo,Wahoo, NE       43-07.00
  5 Jerome Baugher            88 Unattached,Bassett,   42-07.25
  6 Evan Swift                87 Unattached,Kearney,   41-06.00
  7 Jeff Carne                87 Flyers,Omaha, NE      39-06.50
  8 Max McShane               88 Flyers,Elkhorn, NE    38-05.00
  9 Josh Martin               88 Kearney,Elm Creek,    35-09.00
 -- Brad Kuxhausen            88 Flyers,Glenwood, IA        DNF
 -- Matt Schmailzl            88 Flyers,Glenwood, IA        DNF

Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Tyler Peterson            87 Lytc,Lincoln, NE        145-03
  2 Evan Swift                87 Unattached,Kearney,     131-01
  3 Jeff Carne                87 Flyers,Omaha, NE        124-10
  4 Jeffrey Wollen            88 Unattached,Yutan, N     115-11
  5 Kyle Sempek               87 West O,Omaha, NE        113-00
  6 Brad Kuxhausen            88 Flyers,Glenwood, IA     111-01
  7 Jared Poskochil           87 Wahoo,Wahoo, NE         108-11
  8 Josh Martin               88 Kearney,Elm Creek,      108-09
  9 Michael Musil             88 Flyers,DuBois, NE       106-10
 10 Jerome Baugher            88 Unattached,Bassett,      94-02
 11 Matt Schmailzl            88 Flyers,Glenwood, IA      72-08
 -- Max McShane               88 Flyers,Elkhorn, NE        FOUL

Javelin Throw (800G) Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Matthew Benes             87 Lytc,Lincoln, NE        129-02
  2 Jeff Carne                87 Flyers,Omaha, NE        115-00
  3 Matt Schmailzl            88 Flyers,Glenwood, IA     113-05
  4 Eric Fattig               87 Unattached,Kearney,     106-09
  5 Max McShane               88 Flyers,Elkhorn, NE       84-11
  6 Brad Kuxhausen            88 Flyers,Glenwood, IA      50-00

Decathlon Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Cody Ingold                  Bellevue Breeze           5340

100 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Darryl Proctor            84 Bellevue                 10.89
  2 Marvin Thompson           86 Unity Stars,NE, NE       11.12
  3 Peter Kisicki             86 Flyers,Papillion, N      11.17
  4 Max Milder                86 Flyers,IA, IA            11.26
  5 Rogers Tucker             86 Unity Stars,NE, NE       11.84
  6 Ozzie Smith               86 Bellevue,Bellevue,       12.06
  7 Robbie Morrison           86 Jets,Lincoln, NE         12.09

200 Meter Dash Young Men
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Darryl Proctor            84 Bellevue                 22.64   1
  2 Dorseth Thomas            85 Bellevue,Bellevue,       22.99   2
  3 Marvin Thompson           86 Unity Stars,NE, NE       23.14   2
  4 Max Milder                86 Flyers,IA, IA            23.21   1
  5 Ryan Doke                 86 Flyers,Omaha, NE         23.24   1
  6 Rogers Tucker             86 Unity Stars,NE, NE       23.98   2
  7 A J Lawton                84 Flyers,NE, NE            24.03   2
  8 Peter Kisicki             86 Flyers,Papillion, N      24.52   1
  9 Joe Hodges                86 Bellevue,Bellevue,       24.60   1

400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Dorseth Thomas            85 Bellevue,Bellevue,       50.84
  2 Ryan Doke                 86 Flyers,Omaha, NE         51.06
  3 Peter Kisicki             86 Flyers,Papillion, N      51.74
  4 A J Lawton                84 Flyers,NE, NE            51.85
  5 Virgil Mitchell           86 Flyers,Omaha, NE         54.22
  6 Chris Hatch               86 Jets,Lincoln, NE         56.91

800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Greg Peterson             85 Flyers,Oakland, NE     1:56.25
  2 Jack Lemke                85 Flyers,Omaha, NE       1:56.77
  3 Matt Hoffman              85 Flyers,Omaha, NE       2:05.66
  4 Chris Hatch               86 Jets,Lincoln, NE       2:06.94

1500 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Jack Lemke                85 Flyers,Omaha, NE       4:13.09
  2 Ben DeLay                 86 Flyers,Bellevue, NE    4:16.26
  3 Christopher Dunker        86 Beatrice,Beatrice,     4:25.70
  4 Chris Hatch               86 Jets,Lincoln, NE       4:26.32
  5 Matt Hoffman              85 Flyers,Omaha, NE       4:28.20
  6 Zach Hogue                86 Flyers,Omaha, NE       4:32.95
  7 Brandon Skocz             85 Flyers,Omaha, NE       4:41.56
  8 Matthew James             86 Unattached,Verdon,     5:32.69

5000 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Christopher Dunker        86 Beatrice,Beatrice,    16:42.03
  2 Brandon Skocz             85 Flyers,Omaha, NE      17:18.60
  3 Zach Hogue                86 Flyers,Omaha, NE      17:38.47
  4 Jordan Dorsey             86 Unattached,Omaha, N   18:24.63
  5 Peter Colins              86 Bellevue              19:24.14
  6 Louis Jackson             85 Unattached,Omaha, N   24:57.47

110 Meter Hurdles (39") Young Men
===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mike Railsback            84 Lytc,Lincoln, NE         14.68q  2
  2 Terry Liggins             85 Jaguars,Omaha, NE        14.69q  1
  3 Matt Cavanaugh            86 Flyers,Omaha, NE         15.69q  1
  4 Greg Filer                85 Bellevue,Bellevue,       16.14q  2
  5 Jeremy Rone               85 Bellevue,Bellevue,       16.58q  1
  6 Brent Weeks               85 Flyers,Omaha, NE         16.59q  2
  7 Ian McShane               86 Flyers,Elkhorn, NE       16.73q  2
  8 Kevin Howard              86 Flyers,Omaha, NE         16.86q  2
  9 Brian Chapman             86 Lytc,Lincoln, NE         17.16   1
 10 Zach Michels              86 Flyers,Omaha, NE         17.75   1

110 Meter Hurdles (39") Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Terry Liggins             85 Jaguars,Omaha, NE        14.14
  2 Mike Railsback            84 Lytc,Lincoln, NE         14.40
  3 Brent Weeks               85 Flyers,Omaha, NE         15.93
  4 Greg Filer                85 Bellevue,Bellevue,       16.12
  5 Ian McShane               86 Flyers,Elkhorn, NE       16.24
  6 Jeremy Rone               85 Bellevue,Bellevue,       16.48
  7 Kevin Howard              86 Flyers,Omaha, NE         16.60

400 Meter Hurdles Young Men
===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Terry Liggins             85 Jaguars,Omaha, NE        56.33   1
  2 Virgil Mitchell           86 Flyers,Omaha, NE         57.65   1
  3 Ian McShane               86 Flyers,Elkhorn, NE     1:00.38   2
  4 Derek Zulkoski            85 Unattached,Columbus    1:01.21   1
  5 Brent Weeks               85 Flyers,Omaha, NE       1:01.37   2
  6 Jeremy Rone               85 Bellevue,Bellevue,     1:01.89   1
  7 Zach Michels              86 Flyers,Omaha, NE       1:02.89   1
  8 Greg Filer                85 Bellevue,Bellevue,     1:03.69   1
  9 Kevin Howard              86 Flyers,Omaha, NE       1:04.53   2
 10 Brian Chapman             86 Lytc,Lincoln, NE       1:07.21   2

2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Ben DeLay                 86 Flyers,Bellevue, NE    6:33.27
  2 Zach Hogue                86 Flyers,Omaha, NE       7:03.45

4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Bellevue Recreation Tr                             42.87
     1) Darryl Proctor 84               2) Dorseth Thomas 85
     3) Jeremy Rone 85                  4) Joe Hodges 86
  2 08-Cornhusker Flyers T C                              43.33
     1) Virgil Mitchell 86              2) Max Milder 86
     3)                                 4) Peter Kisicki 86

4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                            3:25.16
     1) Ryan Doke 86                    2) Max Milder 86
     3) Jack Lemke 85                   4) A J Lawton 84
  2 08-Bellevue Recreation Tr                           3:27.77
     1) Darryl Proctor 84               2) Dorseth Thomas 85
     3) Patrick Burke 86                4) Joe Hodges 86

4x800 Meter Relay Young Men
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 08-Cornhusker Flyers T C                            8:24.02
     1) Matt Hoffman 85                 2)

High Jump Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Virgil Mitchell           86 Flyers,Omaha, NE       6-04.00
  2 Patrick Burke             86 Bellevue,Bellevue,     6-02.00
  3 Zach Michels              86 Flyers,Omaha, NE       5-04.00

Pole Vault Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Derek Zulkoski            85 Unattached,Columbus   14-06.00
  2 Aaron Truckenbroad        85 Flyers,Omaha, NE      14-00.00
  3 Glenn Zimmerman           86 Flyers,Omaha, NE      11-06.00
  4 Greg Filer                85 Bellevue,Bellevue,     9-06.00
  5 Alex Oshima               85 Flyers,Omaha, NE       9-00.00
  6 Gerald Woodward           85 Bellevue               8-06.00
 -- Ryan Petersen             86 Flyers,NE, NE               NH
 -- Ryan Peterson             86 Flyers,Omaha, NE           DNF

Long Jump Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 LeRon Williams            86 Flyers,Omaha, NE      20-11.50
  2 Robbie Morrison           86 Jets,Lincoln, NE      18-02.50
  3 Louis Jackson             85 Unattached,Omaha, N   17-08.75
 -- Mike Railsback            84 Lytc,Lincoln, NE           DNF

Triple Jump Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 LeRon Williams            86 Flyers,Omaha, NE      43-04.00
  2 Louis Jackson             85 Unattached,Omaha, N   40-06.00
  3 James Fox                 85 Bellevue,Bellevue,    40-01.00

Shot Put (12#) Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Keith Lloyd               85 West O,Omaha, NE      57-11.25
  2 Aaron Bozarth             85 Lytc,Lincoln, NE      52-05.25
  3 Andrew Christensen        86 Unattached,Omaha, N   51-03.00
  4 Ryan Petrocchi            86 West O                39-00.75
  5 Andrew Muench             86 West O                38-04.75
 -- Dustin Stuehrenberg       85 Unattached,Hastings        DNF
 -- Steve Kirk                85 West O,Omaha, NE           DNF
 -- Justin Daake              86 Unattached,Elm Cree        DNF

Discus Throw (1.6K) Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Keith Lloyd               85 West O,Omaha, NE        154-04
  2 Steve Kirk                85 West O,Omaha, NE        136-04
  3 Dustin Stuehrenberg       85 Unattached,Hastings     135-08
  4 Ryan Petrocchi            86 West O                  133-08
  5 Chris Schaaf              86 Unattached,omaha, N     118-05
  6 Andrew Muench             86 West O                  115-11
 -- Bobby Musil               85 Flyers,DuBois, NE          DNF

Javelin Throw (800G) Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Mark Maryott              85 Blair,Blair, NE         140-11
  2 Paul Stromberg            85 Lytc,NE, NE             128-05
  3 Ryan Petrocchi            86 West O                  117-00
  4 Andrew Muench             86 West O                  116-06
 -- Ben Francis               84 Eagle Exp,Wilber, N        DNF

Decathlon Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Railsback            Lytc                      5574
  2 Zack Michels                 Flyers                    1695
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx