Join/Renew Now

Results - USATF Maine Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/21-22/03 - Scarborough

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Reaser, Erica                Saco Bay                 17.47   NWI
  2 Rollins, Allyssa             Unattached               22.19   NWI

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Reaser, Erica                Saco Bay                 31.84   NWI
  2 Rollins, Allyssa             Unattached               53.24   NWI

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Reaser, Erica                Saco Bay               1:26.70

Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Reaser, Erica                Saco Bay               3:31.50

Event 108  High Jump Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Green, Mary                  Windham, ME              1.05m

Event 109  Long Jump Bantam Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Rollins, Allyssa             Unattached             6-09.00   NWI

Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Huntress, Hannah             Saco, ME                 3.57m

Event 112  Triathlon: #1 200 Meter Dash Bantam Girls Triathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Green, Mary                  Windham, ME              38.90   NWI   50

Event 112  Triathlon: #2 Shot Put Bantam Girls Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Green, Mary                  Windham, ME              4.47m   175

Event 112  Triathlon: #3 High Jump Bantam Girls Triathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Green, Mary                  Windham, ME              1.05m   180

Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Murphy, Sean                 Westbrook, ME            7.12m

Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Murphy, Sean                 Westbrook, ME           108-09

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Niehoff, Heather             Westbrook, ME            28.17   NWI

Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Niehoff, Heather             Westbrook, ME          1:06.65

Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Moulin, Katrijn              Scarborough, MA        3:00.93

Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Moulin, Katrijn              Scarborough, MA        5:50.34

Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Murphy, Erin                 Westbrook, ME            16.22   NWI

Event 211  High Jump Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Niehoff, Heather             Westbrook, ME            1.28m
  2 Murphy, Erin                 Westbrook, ME           J1.28m

Event 212  Long Jump Midget Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Murphy, Erin                 Westbrook, ME         12-10.25   NWI

Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Karin, Abbey                 Otisfield, ME            81-11

Event 216  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Wiley, Hannah                Unattached               15.69   NWI  753

Event 216  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wiley, Hannah                Unattached               5.63m   248

Event 216  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wiley, Hannah                Unattached               1.20m   312

Event 216  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Wiley, Hannah                Unattached               3.84m   NWI  272

Event 216  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Midget Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wiley, Hannah                Unattached             3:04.73   322

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Clark, William               Skowhegan                12.92   NWI

Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Moore, Seth                  Windham, ME            5:25.00

Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Hathaway, Garnet             Kennebunkport, ME     13:25.82

Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Forgues, Matthew             Boothbay, ME           8:59.16

Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Souviney, Cody               Waterville, ME           14.77   NWI

Event 262  Long Jump Midget Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Souviney, Cody               Waterville, ME        13-11.00   NWI
  2 Clark, William               Skowhegan             13-09.50   NWI
  3 Grant, James                 Skowhegan, ME         11-03.00   NWI

Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Anderson, Kyle               Poland Spring, ME        9.11m

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  2 Grant, James                 Skowhegan, ME           18.40m
  3 Anderson, Kyle               Poland Spring, ME       14.50m

Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Grant, James                 Skowhegan, ME           110-05
  2 Clark, William               Skowhegan               106-00
  3 Moore, Seth                  Windham, ME              82-07
  4 Anderson, Kyle               Poland Spring, ME        68-01

Event 266  Outdoor Pentathlon: #1 110 Meter Hurdles Midget Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Souviney, Cody               Waterville, ME           14.77   NWI  878
  1 Hathaway, Garnet             Kennebunkport, ME        14.77   NWI  878

Event 266  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hathaway, Garnet             Kennebunkport, ME        8.41m   391
  2 Souviney, Cody               Waterville, ME           7.34m   327

Event 266  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hathaway, Garnet             Kennebunkport, ME        1.35m   283
  2 Souviney, Cody               Waterville, ME           1.25m   218

Event 266  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Midget Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Souviney, Cody               Waterville, ME           3.90m   NWI  190
  2 Hathaway, Garnet             Kennebunkport, ME        3.69m   NWI  158

Event 266  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Midget Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Souviney, Cody               Waterville, ME         7:16.68    40
  2 Hathaway, Garnet             Kennebunkport, ME      7:18.20    37

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Clukey, Allie                Bangor, ME               14.03   NWI

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Clukey, Allie                Bangor, ME               28.83   NWI
  2 D'Orazio, Kaitlyn            York, ME                 31.63   NWI

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 D'Orazio, Kaitlyn            York, ME               1:05.19
  2 Soule, Lindsay               SO Portland, ME        1:10.10

Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 D'Orazio, Kaitlyn            York, ME               2:36.93

Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Clukey, Allie                Bangor, ME               19.76   NWI

Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Soule, Lindsay               SO Portland, ME          37.28   NWI

Event 314  Long Jump Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Clukey, Allie                Bangor, ME            14-11.50   NWI

Event 315  Triple Jump Youth Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Ackerman, Anna               Augusta, ME           29-00.00   NWI

Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Harmon, Roxanne              Augusta, ME              9.34m

Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Harmon, Roxanne              Augusta, ME             25.40m

Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Karin, Tara                  Otisfield, ME            79-02
  2 Harmon, Roxanne              Augusta, ME              53-09

Event 319  Outdoor Pentathlon: #1 100 Meter Hurdles Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Quinton, Emily               Moody, ME                19.62   NWI  335
  2 Leblanc, Julie               Kennebunk, ME            22.58   NWI  124

Event 319  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Quinton, Emily               Moody, ME                7.69m   379
  2 Leblanc, Julie               Kennebunk, ME            6.56m   307

Event 319  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leblanc, Julie               Kennebunk, ME            1.20m   312
  2 Quinton, Emily               Moody, ME                1.15m   266

Event 319  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Girls Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Quinton, Emily               Moody, ME                3.55m   NWI  210
  2 Leblanc, Julie               Kennebunk, ME            3.18m   NWI  139

Event 319  Outdoor Pentathlon: #5 800 Meter Run Youth Girls Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Quinton, Emily               Moody, ME              2:56.16   402
  2 Leblanc, Julie               Kennebunk, ME          3:37.21    98

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Allcroft, Kyle               Orrington, ME            12.62   NWI  1
  2 Clukey, Bob                  Unattached               12.75   NWI  2
  3 Beal, Shane                  New Gloucester, ME       12.76   NWI  1
  4 Vigeant, Justin              Wells, ME                12.91   NWI  2
  5 Kong, Mona                   Augusta, ME              12.94   NWI  1
  6 Nyada, Fola                  Augusta, ME              13.29   NWI  2
  7 Farrin, Joseph               Boothbay Harbor, ME      13.94   NWI  1
  8 Reaser, Mark                 Dayton, ME               15.63   NWI  2

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Allcroft, Kyle               Orrington, ME            25.97   NWI
  2 Vigeant, Justin              Wells, ME                26.62   NWI
  3 Kong, Mona                   Augusta, ME              26.82   NWI
  4 Farrin, Joseph               Boothbay Harbor, ME      29.80   NWI
  5 Rollins, David               Unattached               31.32   NWI

Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Rollins, David               Unattached             1:07.75
  2 Farrin, Joseph               Boothbay Harbor, ME    1:08.40

Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Moulin, Brecht               Scarborough, MA        2:30.88

Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Taye, Sintayehu              ME, ME                 4:32.49
  2 Wyman, James                 Wells, ME              5:10.00
  3 Moulin, Brecht               Scarborough, MA        5:17.00
  4 Rollins, David               Unattached             5:38.00
  5 Methot, Matthew              Portland, ME           5:50.00

Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Methot, Matthew              Portland, ME          12:15.82

Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Farrin, Joseph               Boothbay Harbor, ME      18.89   NWI

Event 362  High Jump Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Robichaud, Cameron           Auburn Running            1.50

Event 364  Long Jump Youth Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robichaud, Cameron           Auburn Running        15-00.00   NWI
  2 Kong, Mona                   Augusta, ME           14-03.00   NWI
  3 Rollins, David               Unattached            13-06.00   NWI
  4 Nyada, Fola                  Augusta, ME           13-02.50   NWI

Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Robichaud, Cameron           Auburn Running          12.04m
  2 Robinson, Tyler              Augusta, ME             11.20m
  3 White, John                  Palymra, ME              7.32m
  4 Reaser, Mark                 Dayton, ME               6.51m

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Robichaud, Cameron           Auburn Running          33.54m
  2 Robinson, Tyler              Augusta, ME             30.88m
  3 White, John                  Palymra, ME             22.74m
  4 Reaser, Mark                 Dayton, ME              20.94m

Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 White, John                  Palymra, ME              73-09
  2 Robinson, Tyler              Augusta, ME              65-02
  3 Reaser, Mark                 Dayton, ME               50-01

Event 369  Outdoor Pentathlon: #1 110 Meter Hurdles Youth Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jones, Danny                 Acton, ME                20.31   NWI  325

Event 369  Outdoor Pentathlon: #2 Shot Put Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Danny                 Acton, ME                6.72m   291

Event 369  Outdoor Pentathlon: #3 High Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Danny                 Acton, ME                1.46m   360

Event 369  Outdoor Pentathlon: #4 Long Jump Youth Boys Outdoor Pentathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jones, Danny                 Acton, ME                3.83m   NWI  179

Event 369  Outdoor Pentathlon: #5 1500 Meter Run Youth Boys Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jones, Danny                 Acton, ME              7:07.24    57

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Beaupain, Erin               Belgrade, ME             19.98   NWI
  2 Uecker, Kristin              Oakland, ME              21.53   NWI

Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Gagnier, Melissa             SO Portland, ME        2:32.00q

Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Gagnier, Melissa             SO Portland, ME        2:32.00

Event 407  5000 Meter Race Walk Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Pottle, Helen                Perry, ME             29:19.54
  2 Forgues, Lauren              Boothbay, ME          30:00.75
  3 Pelletier, Kristen           Lisbon, ME            33:24.24

Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Uecker, Kristin              Oakland, ME              19.98q  NWI
  2 Beaupain, Erin               Belgrade, ME             21.53q  NWI

Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Uecker, Kristin              Oakland, ME              19.98   NWI
  2 Beaupain, Erin               Belgrade, ME             21.53   NWI

Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Uecker, Kristin              Oakland, ME            1:20.78q
  2 Beaupain, Erin               Belgrade, ME           1:25.76q

Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Beaupain, Erin               Belgrade, ME           1:15.76
  2 Uecker, Kristin              Oakland, ME            1:20.78

Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Zitaner, Susan               Orrington, ME            2.59m
  2 Smith, Karen                 Scarboro                 2.28m

Event 415  Long Jump Intermediate Girls
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Uecker, Kristin              Oakland, ME              3.74m   NWI

Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Schoppee, Jessica            Scarborough             29.56m
  2 Zitaner, Susan               Orrington, ME           29.01m

Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Zitaner, Susan               Orrington, ME           33.83m
  2 Schoppee, Jessica            Scarborough             24.99m

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Cayer, Dylan                 Mexico, ME               12.64q  NWI
  2 Landry, Caleb                Pittsfield, ME           12.72q  NWI
  3 Sleeper, Adam                Portland, ME             12.78q  NWI
  4 Gayne, Anthony               Capital                  13.01q  NWI
  5 Kri, Dimanche                Augusta, ME              13.22q  NWI

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Cayer, Dylan                 Mexico, ME               12.64   NWI
  2 Landry, Caleb                Pittsfield, ME           12.72   NWI
  3 Sleeper, Adam                Portland, ME             12.78   NWI
  4 Gayne, Anthony               Capital                  13.01   NWI
  5 Kri, Dimanche                Augusta, ME              13.22   NWI

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Cayer, Dylan                 Mexico, ME               24.36q  NWI
  2 Sleeper, Adam                Portland, ME             25.84q  NWI
  3 Landry, Caleb                Pittsfield, ME           26.14q  NWI
  4 Gayne, Anthony               Capital                  26.34q  NWI
  5 Kri, Dimanche                Augusta, ME              27.33q  NWI

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Cayer, Dylan                 Mexico, ME               24.36   NWI
  2 Sleeper, Adam                Portland, ME             25.84   NWI
  3 Landry, Caleb                Pittsfield, ME           26.14   NWI
  4 Gayne, Anthony               Capital                  26.34   NWI
  5 Kri, Dimanche                Augusta, ME              27.33   NWI

Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Clukey, Jimmy                Bangor, MA             1:02.76q

Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Clukey, Jimmy                Bangor, MA             1:02.76

Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Taye, Ayalew                 Portland, ME           2:15.00q

Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Taye, Ayalew                 Portland, ME           2:15.00

Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Taye, Ayalew                 Portland, ME           4:16.15q

Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Taye, Ayalew                 Portland, ME           4:16.15
  2 Wilson, Jonathan             Falmouth, ME           4:42.37

Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Taye, Ayalew                 Portland, ME           9:53.92

Event 457  5000 Meter Race Walk Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Gleason, Padric              Dresden, MA           29:03.89

Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Gleason, Padric              Dresden, MA              20.58q  NWI

Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Gleason, Padric              Dresden, MA              20.58   NWI

Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Gleason, Padric              Dresden, MA            1:07.58q

Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Gleason, Padric              Dresden, MA            1:07.58

Event 463  High Jump Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Kachir, Mohammed             Unattached               1.72m
  2 Karger, Bez                  Falmouth, ME             1.62m

Event 465  Long Jump Intermediate Boys
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Landry, Caleb                Pittsfield, ME           5.35m   NWI
  2 Kri, Dimanche                Augusta, ME              4.91m   NWI
  3 Gayne, Anthony               Capital                  4.62m   NWI

Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 McCoubrey, Tommy             So. Portland, ME        13.92m
  2 Wiechman, John               Buxton, MA              12.98m
  3 Libby, Matthew               Scarboro                11.98m
  4 MACOMBER, Ian                Portland, MA            10.88m
  5 Thornton, Mathew             Sebasticook Vall        10.14m

Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Wiechman, John               Buxton, MA              40.50m
  2 McCoubrey, Tommy             So. Portland, ME        33.98m
  3 Libby, Matthew               Scarboro                33.78m
  4 MACOMBER, Ian                Portland, MA            25.72m

Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Wiechman, John               Buxton, MA              38.55m
  2 Thornton, Mathew             Sebasticook Vall        30.38m

Event 470  Decathlon: #1 100 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Eaton, Deven                 Bucksport, ME            12.85   NWI  494

Event 470  Decathlon: #2 Long Jump Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Eaton, Deven                 Bucksport, ME            4.92m   NWI  367

Event 470  Decathlon: #3 Shot Put Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eaton, Deven                 Bucksport, ME           10.61m   522

Event 470  Decathlon: #4 High Jump Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eaton, Deven                 Bucksport, ME            1.66m   512

Event 470  Decathlon: #5 400 Meter Dash Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eaton, Deven                 Bucksport, ME            58.90   451

Event 470  Decathlon: #6 110 Meter Hurdles Intermediate Boys Decathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Eaton, Deven                 Bucksport, ME            20.08   NWI  343

Event 470  Decathlon: #7 Discus Throw Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eaton, Deven                 Bucksport, ME           22.18m   313

Event 470  Decathlon: #8 Pole Vault Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eaton, Deven                 Bucksport, ME            2.59m   262

Event 470  Decathlon: #9 Javelin Throw Intermediate Boys Decathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Eaton, Deven                 Bucksport, ME           38.02m   414

Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Perry, Carole                Unattached               31.51q  NWI

Event 501  200 Meter Dash Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Perry, Carole                Unattached               31.51   NWI

Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Perry, Carole                Unattached             1:06.41q
  2 Howe, Shelby                 Columbia, ME           1:10.00q

Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Perry, Carole                Unattached             1:06.41
  2 Howe, Shelby                 Columbia, ME           1:10.00

Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Howe, Shelby                 Columbia, ME           2:51.00q

Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Howe, Shelby                 Columbia, ME           2:51.00

Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Howe, Shelby                 Columbia, ME           5:38.71q

Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Howe, Shelby                 Columbia, ME           5:38.71

Event 507  5000 Meter Race Walk Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Stewart, Mahala              Harrington, ME        27:11.17

Event 513  High Jump Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Van Loenen, Alana            Falmouth, ME             1.59m
  2 Donnelly, Katie              Westbrook, ME            1.04m

Event 515  Long Jump Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Perry, Carole                Unattached               4.09m   NWI
  2 Van Loenen, Alana            Falmouth, ME             3.69m   NWI

Event 516  Triple Jump Young Women
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Donnelly, Katie              Westbrook, ME            9.02m   NWI

Event 517  Shot Put 4kg Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Wiechman, Mikki              Buxton, ME              12.04m
  2 Porter, Catheryne            Orrs Island, ME         10.95m
  3 Dickey, Stephanie            Orrington, ME           10.30m

Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Wiechman, Mikki              Buxton, ME              34.12m
  2 Porter, Catheryne            Orrs Island, ME         33.46m
  3 Dickey, Stephanie            Orrington, ME           27.72m

Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Wilson, Mallory              Unattached              32.51m
  2 Dickey, Stephanie            Orrington, ME           23.51m
  3 Porter, Catheryne            Orrs Island, ME         22.33m

Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Bolden, Derek                Wells, ME                12.28q  NWI
  2 Souviney, Nick               East Vassalboro, ME      12.29q  NWI
  3 Horne, Garren                Belfast, ME              14.31q  NWI

Event 550  100 Meter Dash Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Bolden, Derek                Wells, ME                12.28   NWI
  2 Souviney, Nick               East Vassalboro, ME      12.29   NWI
  3 Horne, Garren                Belfast, ME              14.31   NWI

Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Horne, Garren                Belfast, ME              53.04q
  2 Tymoczko, Nick               Bucksport, MA            54.61q
  3 Soule, Jason                 So.Portland, ME          58.05q

Event 552  400 Meter Dash Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Horne, Garren                Belfast, ME              53.04
  2 Tymoczko, Nick               Bucksport, MA            54.61
  3 Soule, Jason                 So.Portland, ME          58.05

Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Dorrity, Scott               Hampden, MA            2:05.00q
  2 Tymoczko, Nick               Bucksport, MA          2:31.00q

Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Dorrity, Scott               Hampden, MA            2:05.00
  2 Tymoczko, Nick               Bucksport, MA          2:31.00

Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Waterhouse, Tim              Scarborough, ME       17:44.40
  2 Greene, Jeffery              Unattached            20:00.03

Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  Wind
=====================================================================
Preliminaries
  1 Bahr, Merlin                 Sebago, ME               16.33q  NWI
  2 Young, Greg                  Gouldsboro, ME           18.68q  NWI

Event 558  110 Meter Hurdles Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1 Bahr, Merlin                 Sebago, ME               16.33   NWI
  2 Young, Greg                  Gouldsboro, ME           18.68   NWI

Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Young, Gregory               Unattached               59.77q
  2 Soule, Jason                 So.Portland, ME        1:00.94q

Event 559  400 Meter Hurdles Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Young, Gregory               Unattached               59.77
  2 Soule, Jason                 So.Portland, ME        1:00.94

Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
    Team                                                Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Waldo County Wmca  'A'                                45.78q

Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
Finals
  1 Waldo County Wmca  'A'                                45.78

Event 565  Long Jump Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Knox, Tim                    Sanford, ME              6.38m   NWI
  2 Tymoczko, Nick               Bucksport, MA            5.32m   NWI

Event 566  Triple Jump Young Men
=====================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Knox, Tim                    Sanford, ME             12.71m   NWI
  2 Young, Greg                  Gouldsboro, ME          12.47m   NWI

Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Buteau, Charlie              Sorrento, ME            13.03m
  2 Souviney, Nick               East Vassalboro, ME     11.84m

Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals
================================================================
  1 Buteau, Charlie              Sorrento, ME            28.90m
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx