Join/Renew Now

Results - USATF Arizona Association Junior Olympic Track & Field Championships

6/7-8/03 - Glendale CC

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    National: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Zhane Alleyne              9 AZ Cheetahs              14.34Q  2
  2 Alexis Clay               10 AZ Cheetahs,Chandle      14.66Q  3
  3 Jaszmyne Smith             9 Rising Sun               14.87Q  5
  4 Jasmin Pratt               9 Rising Sun,Phoenix,      14.95Q  4
  5 Taylor Primous             9 DoRight,Phoennix, A      15.23Q  1
  6 Khadijah McClain          10 DoRight,Phoenix, AZ      14.75q  3
  7 Joyelle Dancy              9 AZ Panthers,Peoria,      14.99q  5
  8 Miah Collins               8 Sabis                    15.31q  1
  9 Natalie Melkonoff         10 Arizona                  15.41q  4
 10 Jasmine Wilson             9 Rising Sun               15.42   4
 11 Derriann Richardson       10 AZ Cheetahs              15.58   4
 12 Taylor Donald             10 Sabis                    15.60   4
 13 Neosha Hockett            10 AZ Titans,Tucson, A      15.79   2
 14 Tori Williams             10 AZ Cheetahs,Chandle      16.19   2
 15 Ashlee Moore               8 Feeltheheat              16.25   3
 16 Justice Cox                9 AZ Striders              16.30   3
 17 Samera Walker              9 Sabis,Phoenix, AZ        16.46   3
 18 Savannah Bowen             7 Rising Sun               16.49   5
 19 Kendall Stokes             8 Unattached               16.56   4
 20 J'Lynn Harvey             10 T Elite,Tucson, AZ       16.57   2
 21 Takerra Waters             7 DoRight                  16.86   5
 22 Nakyra Colter              9 Rising Sun,Peoria,       17.26   1
 23 Raven Gregory              9 Sabis                    17.35   1
 24 La'Toya Robinson           7 Rising Sun               17.40   1
 25 Brittany Thomas            9 AZ Striders,Phoenix      17.50   4
 26 Savannah Meador            8 DoRight,Glendale, A      17.71   2
 27 Anna Long                  8 T Elite                  17.78   2
 28 Tijaha Waters              8 DoRight                  17.86   1
 29 Taleisha Thompson          7 DoRight                  17.92   3
 30 Taylor Colter              8 Rising Sun,Peoria,       17.93   3
 31 Rayeen Boyd                7 DoRight                  18.43   5
 32 Jasmine Arollo             9 AZ Puma                  18.60   2
 33 Chloe Gonzalez             7 AZ Puma,Phoenix, AZ      19.56   5
 34 Aishah Jamison             7 Striders                 19.69   1
 35 Makayla Scott              9 Feeltheheat              19.70   4
 36 Danielle Gantt             9 Feeltheheat              19.71   4
 37 Shania Chee                8 DoRight                  20.44   3
 38 Sapphire Dowhan            7 Unattached               20.74   5
 39 Jeannette Brown            6 DoRight                  22.01   2
 40 Shanelle Russell           7 Progressive              22.54   2
 41 Savannah Scott             7 Feeltheheat              23.95   5

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls
=======================================================================
    National: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Zhane Alleyne              9 AZ Cheetahs              14.18
  2 Jasmin Pratt               9 Rising Sun,Phoenix,      14.21
  3 Khadijah McClain          10 DoRight,Phoenix, AZ      14.68
  4 Alexis Clay               10 AZ Cheetahs,Chandle      14.72
  5 Jaszmyne Smith             9 Rising Sun               14.91
  6 Joyelle Dancy              9 AZ Panthers,Peoria,      15.30
  7 Taylor Primous             9 DoRight,Phoennix, A      15.38
  8 Natalie Melkonoff         10 Arizona                  15.54
  9 Miah Collins               8 Sabis                    15.64

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    National: N 26.71  7/31/1993   Monique Henderson, San Diego, CA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jaszmyne Smith             9 Rising Sun               29.40Q  1
  2 Jasmin Pratt               9 Rising Sun,Phoenix,      30.11Q  2
  3 Zhane Alleyne              9 AZ Cheetahs              30.52Q  5
  4 Joyelle Dancy              9 AZ Panthers,Peoria,      31.03Q  3
  5 April Stewart             10 Pops,Tucson, AZ          32.39Q  4
  6 Jasmine Wilson             9 Rising Sun               30.65q  1
  7 Cadija Caldwell           10 AZ Cheetahs              30.92q  2
  8 Brianna Rodriguiez         9 T Elite                  31.38q  3
  9 Natalie Melkonoff         10 Arizona                  31.82q  2
 10 Derriann Richardson       10 AZ Cheetahs              32.07   3
 11 Moriah Hayes               9 AZ Cheetahs              32.38   5
 12 Treniese Sylve             9 AZ Panthers,Phoenix      32.71   2
 13 Katrina O'Neil            10 Progressive              32.90   5
 14 Ashlee Moore               8 Feeltheheat              33.03   1
 15 Miah Collins               8 Sabis                    33.16   5
 16 Neosha Hockett            10 AZ Titans,Tucson, A      33.30   4
 17 Kendall Stokes             8 Unattached               33.90   1
 18 Taylor Donald             10 Sabis                    34.01   5
 19 Tierra Day                10 Rising Sun               34.03   4
 20 Brennan Smith              9 Trackburners             34.54   1
 21 Tichina Mayberry          10 AZ Cheetahs,Chandle      34.71   3
 22 Tijaha Waters              8 DoRight                  35.70   1
 23 Savannah Bowen             7 Rising Sun               36.31   3
 24 Raven Gregory              9 Sabis                    37.11   2
 25 Samera Walker              9 Sabis,Phoenix, AZ        37.20   2
 26 Savannah Meador            8 DoRight,Glendale, A      37.23   2
 27 La'Toya Robinson           7 Rising Sun               37.72   3
 28 Justice Cox                9 AZ Striders              37.85   5
 29 Nakyra Colter              9 Rising Sun,Peoria,       37.95   4
 30 Taleisha Thompson          7 DoRight                  38.01   4
 31 Taylor Colter              8 Rising Sun,Peoria,       38.82   4
 32 Chloe Gonzalez             7 AZ Puma,Phoenix, AZ      41.54   4
 33 Shania Chee                8 DoRight                  42.96   4
 34 Danielle Gantt             9 Feeltheheat              43.87   1
 35 Makayla Scott              9 Feeltheheat              45.13   2
 36 Sapphire Dowhan            7 Unattached               46.86   2
 37 Jeannette Brown            6 DoRight                  47.12   5
 38 Savannah Scott             7 Feeltheheat              53.36   3

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
    National: N 26.71  7/31/1993   Monique Henderson, San Diego, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Jasmin Pratt               9 Rising Sun,Phoenix,      29.70
  2 Zhane Alleyne              9 AZ Cheetahs              30.08
  3 Jaszmyne Smith             9 Rising Sun               30.92
  4 Cadija Caldwell           10 AZ Cheetahs              31.01
  5 Joyelle Dancy              9 AZ Panthers,Peoria,      31.39
  6 Natalie Melkonoff         10 Arizona                  32.63
  7 Brianna Rodriguiez         9 T Elite                  32.65
  8 April Stewart             10 Pops,Tucson, AZ          32.83
  9 Jasmine Wilson             9 Rising Sun               32.84

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
    National: N 59.81  8/1/1993    Monique Henderson, San Diego, CA
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Cadija Caldwell           10 AZ Cheetahs            1:10.54   2
  2 Ashley Pinkney             9 Rising Sun,Phoenix,    1:12.43   2
  3 Tyerra Wheaton            10 DoRight,Phoenix, AZ    1:13.21   2
  4 Breana Ruiz               10 AZ Elite,Mesa, AZ      1:13.65   2
  5 Brittany Jones             9 Trackburners           1:15.80   2
  6 April Stewart             10 Pops,Tucson, AZ        1:16.16   2
  7 Kristina Vanderhout        9 AZ Elite               1:16.42   2
  8 Salimah Muhammad          10 AZ Cheetahs,Chandle    1:16.56   1
  9 Michelle Martin           10 T Elite,Tucson, AZ     1:18.13   2
 10 Jaide Stepter              9 Pops                   1:18.18   1
 11 Kyoko Tatsumi              9 Trackburners           1:19.09   1
 12 Tamlyn Kalal              10 AZ Elite,Chandler,     1:20.83   1
 13 Dominique Jackson          9 J Owens,Mesa, AZ       1:20.96   1
 14 Tichina Mayberry          10 AZ Cheetahs,Chandle    1:21.14   1
 15 Natalie Melkonoff         10 Arizona                1:23.73   2
 16 Brennan Smith              9 Trackburners           1:29.25   1
 17 Brittany Thomas            9 AZ Striders,Phoenix    1:36.45   1

Event 103  800 Meter Run Bantam Girls
=======================================================================
    National: N 2:23.98  7/6/1986    Chalynn Carr, LaVerne, CA
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jade Dean                  9 DoRight,Phoenix, AZ    2:41.55
  2 Breana Ruiz               10 AZ Elite,Mesa, AZ      2:47.46
  3 Ashley Pinkney             9 Rising Sun,Phoenix,    2:49.19
  4 Kristina Vanderhout        9 AZ Elite               2:51.57
  5 April Stewart             10 Pops,Tucson, AZ        2:54.85
  6 Tamlyn Kalal              10 AZ Elite,Chandler,     2:58.62
  7 Delana Moore               9 DoRight                3:03.14
  8 Tiara Alves               10 Progressive            3:04.40
  9 Jasmine Morris            10 AZ Cheetahs            3:08.53
 10 Paige Baker               10 Trackburners,Tucson    3:20.63

Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
    National: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jade Dean                  9 DoRight,Phoenix, AZ    5:33.15
  2 Alexis Thompson           10 AZ Blaze               6:19.09

Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
    National: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tyra Johnson               9 DoRight,Phoenix, AZ   12:16.15
 -- Diamond Vigil              9 DoRight,Phoenix, AZ         DQ

Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    National: N 54.56  7/30/1994   United Stars, Philadelphia, PA
                       T. Abney, T. Bradley, T. Thomas, M.McAiley
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                              57.76
  2 10-Arizona Rising Sun  'A'                            58.96
  3 10-Do Right  'A'                                    1:00.35
  4 10-Arizona Cheetahs  'B'                            1:02.16
  5 10-Tucson Elite AC  'A'                             1:02.24
  6 10-Progressive Leadership Ac  'A'                   1:03.29
  7 10-Do Right  'B'                                    1:05.49
  8 10-Jessie Owens  'A'                                1:11.21

Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
    National: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA
                         A.Perkins, N.Pahim, L.Demus, Q.Powell
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                    5:01.22
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                            5:23.80
  3 10-Progressive Leadership Ac  'A'                   5:27.70
  4 10-Do Right  'B'                                    5:32.77
  5 10-Tucson Trackburners  'A'                         5:38.47

Event 108  High Jump Bantam Girls
================================================================
    National: N  4-08  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Brittany Jones             9 Trackburners             1.05m
  2 Helen Penniston           10 T Elite                  0.95m

Event 109  Long Jump Bantam Girls
================================================================
    National: N 15-01.75  1972        Joyce Bowie, Santa Barbara, Ca
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hannah Carson             10 AZ Cheetahs,Chandle      3.84m
  2 Neosha Hockett            10 AZ Titans,Tucson, A     J3.84m
  3 Michelle Martin           10 T Elite,Tucson, AZ       3.59m
  4 Ashlee Moore               8 Feeltheheat              3.45m
  5 Alexis Clay               10 AZ Cheetahs,Chandle      3.39m
  6 Helen Penniston           10 T Elite                  3.37m
  7 Brianna Rodriguiez         9 T Elite                  3.33m
  8 Treniese Sylve             9 AZ Panthers,Phoenix      3.27m
  9 Anne Marie Holter          9 Unattached,Gilbert,      3.08m
 10 Joyelle Dancy              9 AZ Panthers,Peoria,      2.93m
 11 Paige Baker               10 Trackburners,Tucson      2.89m
 12 Rayeen Boyd                7 DoRight                  2.78m
 13 Anna Long                  8 T Elite                  2.77m
 14 Kyoko Tatsumi              9 Trackburners             2.72m
 15 J'Lynn Harvey             10 T Elite,Tucson, AZ       2.66m
 15 Dominique Jackson          9 J Owens,Mesa, AZ         2.66m
 17 Brittany Thomas            9 AZ Striders,Phoenix      2.61m
 18 Justice Cox                9 AZ Striders              2.58m
 19 Jazz Gibson                9 Progressive,Phoenix      2.57m
 20 Taleisha Thompson          7 DoRight                  2.45m
 21 Sapphire Dowhan            7 Unattached               2.26m
 22 Nakyra Colter              9 Rising Sun,Peoria,       2.20m
 23 Raven Gibson               8 Progressive,Phoenix      2.19m
 24 Chloe Gonzalez             7 AZ Puma,Phoenix, AZ      2.16m
 24 Jasmine Arollo             9 AZ Puma                  2.16m
 26 Makayla Scott              9 Feeltheheat              2.08m
 27 Shania Chee                8 DoRight                  1.91m
 28 Savannah Scott             7 Feeltheheat              1.73m

Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
================================================================
    National: N 34-04  7/28/1995   Amber Crutis, Monroe, WI
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hannah Carson             10 AZ Cheetahs,Chandle      8.24m
  2 Breshea Pitts              9 J Owens,Glendale, A      5.87m
  3 Tori Williams             10 AZ Cheetahs,Chandle      5.07m
  4 Rachael Morales           10 Casa Grande              4.88m

Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
================================================================
    National: N 89-02  7/6/2001    Agnes Gallegos, Albuquerque, NM
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hannah Carson             10 AZ Cheetahs,Chandle     30.06m
  2 Breshea Pitts              9 J Owens,Glendale, A     15.67m
  3 Savannah Meador            8 DoRight,Glendale, A     13.98m
  4 Jasmine Arollo             9 AZ Puma                 13.48m
  5 Tijaha Waters              8 DoRight                 11.73m
  6 Ericka Rogers             10 Progressive             10.54m
  7 Jazz Gibson                9 Progressive,Phoenix      8.92m

Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
    National: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Douglas Jamison           10 Arizona                  14.27Q  4
  2 Joshua Dennard            10 AZ Striders,Phoenix      14.46Q  2
  3 DeAnthony Easley          10 AZ Cheetahs              14.48Q  3
  4 Jordan McLamb              9 DoRight                  14.49Q  1
  5 Kendyl Taylor              9 AZ Striders,Phoenix      14.76q  3
  6 Jordan Morris              9 Rising Sun,Peoria,       14.92q  2
  7 Kelly Harrington          10 J Owens,Phoenix, AZ      14.95q  1
  8 Jammal Jackson            10 AZ Panthers              15.07q  4
  9 Braxton Nickerson          8 DoRight                  15.29q  1
 10 Nathan Simpson             8 Rising Sun               15.45   2
 11 Desmond Ross               9 Rising Sun               15.70   4
 12 Bronson Bond               9 Progressive              15.72   1
 13 Micah Brierley            10 Arizona                  15.75   2
 14 Khalid Muhammad            8 Sabis                    15.89   4
 15 Ryan Pierce                9 Progressive              15.95   4
 16 Dillon Johnson             9 Arizona                  16.43   3
 17 Jonathan Purcell          10 Pops,Tucson, AZ          16.50   2
 18 Christopher Board          8 Feeltheheat              16.62   1
 19 Clifford Palmer           10 Progressive,Scottsd      16.68   2
 20 Nathan Shorten             8 Rising Sun,Peoria,       17.62   1
 21 Nikaeus Mercer             7 Sabis                    17.83   3
 22 Austin Dancer              8 Rising Sun               17.96   4
 23 Tosan Mayomi               8 Progressive,Glendal      17.99   3
 24 Walker Ellwood             9 T Elite                  18.16   4
 25 Kenon Blevins              7 DoRight                  18.37   2
 26 James Hunter              10 AZ Striders,Phoenix      18.40   2
 27 Theordore Johnson          7 DoRight                  18.45   1
 28 Max Lydum                  7 T Elite                  20.65   3

Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
    National: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Jordan McLamb              9 DoRight                  13.95
  2 Douglas Jamison           10 Arizona                 J13.95
  3 Jordan Morris              9 Rising Sun,Peoria,       14.51
  4 Joshua Dennard            10 AZ Striders,Phoenix      14.55
  5 Kendyl Taylor              9 AZ Striders,Phoenix      14.58
  6 Kelly Harrington          10 J Owens,Phoenix, AZ      14.77
  7 DeAnthony Easley          10 AZ Cheetahs              14.85
  8 Braxton Nickerson          8 DoRight                  15.09
  9 Jammal Jackson            10 AZ Panthers              15.62

Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
    National: N 26.01  7/25/1996   Richard Crawford, Plano, TX
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 DeAnthony Easley          10 AZ Cheetahs              29.09Q  3
  2 Douglas Jamison           10 Arizona                  30.06Q  1
  3 Jordan McLamb              9 DoRight                  30.56Q  4
  4 Kye Russell               10 DoRight,Phoenix, AZ      30.65Q  2
  5 Joshua Dennard            10 AZ Striders,Phoenix      31.51q  1
  6 Ryan Pierce                9 Progressive              32.22q  4
  7 Ronald March              10 DoRight                  32.60q  4
  8 Bronson Bond               9 Progressive              32.78q  2
  9 Nathan Simpson             8 Rising Sun               32.92q  3
 10 Khalid Muhammad            8 Sabis                    33.80   4
 11 Jammal Jackson            10 AZ Panthers              33.99   2
 12 Keesean Green              7 Rising Sun               34.74   1
 13 Marche Dennard             8 AZ Striders,Phoenix      34.76   4
 14 Jamaal Jones               9 Bobcats,Phoenix, AZ      35.15   3
 15 Christopher Board          8 Feeltheheat              35.26   4
 16 Nathan Shorten             8 Rising Sun,Peoria,       35.73   3
 17 Dillon Johnson             9 Arizona                  36.16   1
 18 Austin Dancer              8 Rising Sun               38.00   4
 19 Kenon Blevins              7 DoRight                  38.47   4
 20 James Hunter              10 AZ Striders,Phoenix      39.32   2
 21 Nikaeus Mercer             7 Sabis                    39.43   1
 22 Tosan Mayomi               8 Progressive,Glendal      39.72   1
 23 Theordore Johnson          7 DoRight                  40.88   2
 24 Elijah Williams            8 Progressive              52.94   2

Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys
=======================================================================
    National: N 26.01  7/25/1996   Richard Crawford, Plano, TX
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Jordan McLamb              9 DoRight                  29.01
  2 DeAnthony Easley          10 AZ Cheetahs              29.19
  3 Douglas Jamison           10 Arizona                  29.30
  4 Kye Russell               10 DoRight,Phoenix, AZ      30.29
  5 Joshua Dennard            10 AZ Striders,Phoenix      30.33
  6 Ryan Pierce                9 Progressive              32.01
  7 Bronson Bond               9 Progressive              32.73
  8 Nathan Simpson             8 Rising Sun               33.67
  9 Ronald March              10 DoRight                  34.70

Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
    National: N 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Bouynton Beach, FL
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Bryson Atkins             10 DoRight                1:07.41   2
  2 Dominick Balsino          10 Trackburners           1:07.84   2
  3 Issac Hayes               10 AZ Cheetahs,Chandle    1:09.12   2
  4 Javon Williams             9 AZ Cheetahs,Chandle    1:11.26   2
  5 Marche Dennard             8 AZ Striders,Phoenix    1:17.58   1
  6 Bronson Bond               9 Progressive            1:20.35   2
  7 Jonathan Purcell          10 Pops,Tucson, AZ        1:22.79   1
  8 Dillon Johnson             9 Arizona                1:24.11   2
  9 Marcos Rodriguez          10 Unattached             1:25.85   1
 10 Myles Pace                 9 AZ Cheetahs            1:27.26   1
 11 Tony Dean                  9 DoRight,Phoenix, AZ    1:27.28   2
 12 Ryan Pierce                9 Progressive            1:35.10   2

Event 153  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    National: N 2:19.00  5/20/1989   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dominick Balsino          10 Trackburners           2:38.11
  2 Issac Hayes               10 AZ Cheetahs,Chandle    2:42.04
  3 Ricky Thompson            10 DoRight,Mesa, AZ       2:43.78
  4 De Selle Dean              9 DoRight,Phoenix, AZ    2:48.61
  5 Jaylyn Shans               8 DoRight,Phoenix, AZ    2:57.36
  6 Jonathan Purcell          10 Pops,Tucson, AZ        3:11.42
  7 Tanner Buckler            10 AZ Blaze,Peoria, AZ    3:17.84

Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
    National: N 4:48.04  7/29/2001   Connor Revord, Joliet, IL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dominick Balsino          10 Trackburners           5:20.93
  2 Ricky Thompson            10 DoRight,Mesa, AZ       5:34.64
  3 De Selle Dean              9 DoRight,Phoenix, AZ    5:40.99
  4 Jaylyn Shans               8 DoRight,Phoenix, AZ    5:54.90
  5 Tanner Buckler            10 AZ Blaze,Peoria, AZ    6:12.97
  6 Myles Pace                 9 AZ Cheetahs            6:45.40

Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    National: N 52.57  7/28/2001   Track Houston, Houston, TX
                       D. Johnson, M. Horton, D. Bostick, A. Whitaker
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                              56.16
  2 10-Do Right  'A'                                      56.88
  3 10-Arizona Rising Sun  'A'                          1:00.18
  4 10-Do Right  'B'                                    1:03.40

Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
    National: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC
                         K.Morgan, A.Williams, T.Adams, M.Cummings
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                    4:47.74
  2 10-Do Right  'B'                                    5:15.60
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                            5:28.08

Event 158  High Jump Bantam Boys
================================================================
    National: N 5-01.25  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ronald March              10 DoRight                 J1.05m
  2 Andrew McDonald            9 AZ Puma                 J1.10m
  3 Travis Colby               9 Unattached              J1.05m
  4 Austin Michael            10 Rising Sun              J1.05m
  5 Douglas Jamison           10 Arizona                  1.00m

Event 159  Long Jump Bantam Boys
================================================================
    National: N 16-01.25  7/26/1980   Terry Simpson
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Richard Winston           10 AZ Cheetahs,Chandle      4.00m
  2 Brett Hundley             10 AZ Cheetahs,Chandle      3.88m
  3 Joshua Dennard            10 AZ Striders,Phoenix      3.86m
  4 Kelly Harrington          10 J Owens,Phoenix, AZ      3.78m
  5 Tanner Buckler            10 AZ Blaze,Peoria, AZ      3.40m
  6 Ronald March              10 DoRight                  3.23m
  6 Kendyl Taylor              9 AZ Striders,Phoenix      3.23m
  8 Marche Dennard             8 AZ Striders,Phoenix      3.11m
  9 Robert Relf                8 DoRight                  3.10m
 10 Jordan Morris              9 Rising Sun,Peoria,       3.03m
 11 Clifford Palmer           10 Progressive,Scottsd      3.00m
 12 Desmond Ross               9 Rising Sun               2.81m
 13 Jammal Jackson            10 AZ Panthers              2.75m
 14 Walker Ellwood             9 T Elite                  2.56m
 15 Pharrad Solomon            9 DoRight                  2.50m
 16 James Hunter              10 AZ Striders,Phoenix      2.38m
 17 Nathan Shorten             8 Rising Sun,Peoria,       2.32m
 18 Austin Dancer              8 Rising Sun               2.31m
 19 Jason Arollo               9 AZ Puma                  2.30m
 20 Theordore Johnson          7 DoRight                  2.29m
 21 Elijah Williams            8 Progressive              1.73m

Event 160  Shot Put 6lb. Bantam Boys
================================================================
    National: N 39-10.75  7/3/1993    Kevin Bookout, Stroud, OK
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Travis Colby               9 Unattached               6.90m
  2 Jamaal Jones               9 Bobcats,Phoenix, AZ      6.70m
  3 Jason Arollo               9 AZ Puma                  5.25m
  4 Ryan Green                 9 AZ Cheetahs,Chandle      5.16m

Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
================================================================
    National: N 122-11  7/26/2001   Matthew Kosecki, Humble, Tx
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Brett Hundley             10 AZ Cheetahs,Chandle     30.05m
  2 Jamaal Jones               9 Bobcats,Phoenix, AZ     24.30m
  3 Andrew McDonald            9 AZ Puma                 23.28m
  4 Micah Brierley            10 Arizona                 20.90m
  5 Kelly Harrington          10 J Owens,Phoenix, AZ     20.50m
  6 Travis Colby               9 Unattached              20.10m
  7 Robert Relf                8 DoRight                 17.90m
  8 Clifford Palmer           10 Progressive,Scottsd     14.17m
  9 Tony Dean                  9 DoRight,Phoenix, AZ     11.84m
 10 Jason Arollo               9 AZ Puma                 11.49m
 11 Ryan Green                 9 AZ Cheetahs,Chandle     11.40m
 12 Tosan Mayomi               8 Progressive,Glendal      8.40m
 13 Elijah Williams            8 Progressive              7.88m

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
    National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Vanessa Aldridge          12 AZ Panthers,Phoenix      12.53Q  3
  2 Larissa Matthews          12 AZ Cheetahs,Chandle      13.64Q  1
  3 Tamara Pridgett           11 Southern AZ              13.73Q  4
  4 Bryanna Smythe            11 AZ Cheetahs,Chandle      13.94Q  2
  5 Brittney Colter           12 Rising Sun,Peorias,      13.71q  3
  6 Elana Richards            12 Progressive              13.80q  4
  7 Trakese Lewis             12 DoRight                  13.88q  4
  8 Sierra Anwak              12 Pops                     13.91q  1
  9 Brittani Gammage          11 AZ Striders,Phoenix      14.16q  1
 10 Stacy Clark               12 Rising Sun               14.44   3
 11 Jordin Chandler           12 Unattached               14.62   1
 12 Madinah Hendrix           12 Sabis                    14.82   3
 13 Asya Aspinall             11 AZ Panthers,Phoenix      15.20   4
 14 Kendra Hughes             12 Arizona,Phoenix, AZ      15.43   2
 15 DeAnna Wynn               11 AZ Panthers,Phoenix      15.63   4
 16 Emily Mickelson           11 Unattached               15.71   4
 17 Rebecca Anibueza          12 Bobcats                  15.81   1
 17 Megan Roll                12 Trackburners             15.81   4
 19 La'Rena Robinson          12 Rising Sun,Peoria,       15.91   3
 20 Liesl Zahn                12 Pops,Tucson, AZ          15.96   1
 21 Whitney Winston           11 Progressive              16.05   1
 22 Neija Woods               11 J Owens                  16.75   4
 23 Katie Rush                11 Bobcats                  17.20   2
 24 Kaleena Holmes            11 Bobcats                  18.46   3

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Vanessa Aldridge          12 AZ Panthers,Phoenix      12.56
  2 Brittney Colter           12 Rising Sun,Peorias,      13.32
  3 Larissa Matthews          12 AZ Cheetahs,Chandle      13.34
  4 Bryanna Smythe            11 AZ Cheetahs,Chandle      13.49
  5 Elana Richards            12 Progressive              13.72
  6 Tamara Pridgett           11 Southern AZ              13.88
  7 Sierra Anwak              12 Pops                    J13.88
  8 Trakese Lewis             12 DoRight                  14.08
  9 Brittani Gammage          11 AZ Striders,Phoenix      14.14

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
    National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Serene Williams           12 Rising Sun,Whittman      26.79Q  2
  2 Brittney Colter           12 Rising Sun,Peorias,      28.01Q  3
  3 Sierra Anwak              12 Pops                     28.90Q  1
  4 Vanessa Aldridge          12 AZ Panthers,Phoenix      27.21Q  2
  5 Elana Richards            12 Progressive              28.52Q  3
  6 Sara Epp                  11 AZ Striders,Phoenix      28.94Q  1
  7 Shanel Smith              12 AZ Cheetahs,Chandle      28.76q  3
  8 Bianca Lewis              11 Rising Sun,Peoria,       29.47q  3
  9 Stacy Clark               12 Rising Sun               29.74q  3
 10 Diamin Dean               11 DoRight,Phoenix, AZ      29.85   1
 11 Kiara Moore               12 Progressive,EL Mira      30.09   2
 12 Latrice Alves             12 Progressive,Surpris      30.21   1
 13 Kayla Lichty              12 AZ Panthers,Litchfi      30.33   2
 14 Katherine Fay             12 Pops                     30.50   2
 15 Angela Reyes              12 Sabis                    30.53   1
 16 Brittany Palencia         11 AZ Elite,Scottsdale      30.69   3
 17 Asya Aspinall             11 AZ Panthers,Phoenix      31.13   3
 18 Jordin Chandler           12 Unattached               31.31   1
 19 Liesl Zahn                12 Pops,Tucson, AZ          32.53   3
 20 Arianna Gutierrez         11 T Elite                  33.12   3
 21 DeAnna Wynn               11 AZ Panthers,Phoenix      33.18   1

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls
================================================================
    National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Serene Williams           12 Rising Sun,Whittman      25.99
  2 Vanessa Aldridge          12 AZ Panthers,Phoenix      26.57
  3 Brittney Colter           12 Rising Sun,Peorias,      27.73
  4 Shanel Smith              12 AZ Cheetahs,Chandle      28.42
  5 Elana Richards            12 Progressive              28.82
  6 Sara Epp                  11 AZ Striders,Phoenix      28.83
  7 Sierra Anwak              12 Pops                     29.34
  8 Bianca Lewis              11 Rising Sun,Peoria,       29.48
  9 Stacy Clark               12 Rising Sun               30.05

Event 202  400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
    National: N 55.54  7/27/2001   Ebony Collins, Los Angeles, Ca
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Serene Williams           12 Rising Sun,Whittman    1:04.00   3
  2 Denevia Pratt             12 Rising Sun,Phoenix,    1:04.41   1
  3 Kala Stepter              12 Pops                   1:04.95   3
  4 Bianca Lewis              11 Rising Sun,Peoria,     1:05.82   3
  5 Desiree Morris            12 AZ Cheetahs            1:06.29   3
  6 Cassandra Hardin          12 Southern AZ            1:08.73   1
  7 Mary Nickerson            12 Progressive,Phoenix    1:09.47   2
  8 Liza-Jenna Merrill        11 Bobcats                1:09.59   1
  9 Brittany Palencia         11 AZ Elite,Scottsdale    1:09.98   3
 10 Jamesia Williams          12 J Owens                1:10.49   3
 11 Shaylah Simpson           11 AZ Striders,Phoenix    1:11.62   2
 12 Kayla Lichty              12 AZ Panthers,Litchfi    1:11.87   3
 13 Nakita Blevins            11 DoRight,Phoenix, AZ    1:12.67   3
 14 Marjuana Wright           11 Progressive            1:14.33   2
 15 Kierra Shelton            11 DoRight,EL Mirage,     1:15.06   2
 16 Brittani Gammage          11 AZ Striders,Phoenix    1:16.69   1
 17 Nicole Bronnimann         11 Trackburners,Tucson    1:16.76   2
 18 Liesl Zahn                12 Pops,Tucson, AZ        1:17.33   2
 19 Juliet Summers            12 AZ Puma                1:18.64   3
 20 Hannah Sitter             12 Trackburners           1:19.22   2
 21 Arianna Gutierrez         11 T Elite                1:20.25   1
 22 Bethany Hay               11 AZ Blaze               1:20.88   2
 23 Lisa Menhennet            12 Rising Sun             1:22.95   1
 24 Emily Mickelson           11 Unattached             1:24.92   1

Event 203  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
    National: N 2:13.65  7/29/1995   LaSinda Demus, Santa Rosa, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kala Stepter              12 Pops                   2:35.36
  2 Sierra Meador             11 DoRight,Glendale, A    2:36.30
  3 Denevia Pratt             12 Rising Sun,Phoenix,    2:37.15
  4 Liza-Jenna Merrill        11 Bobcats                2:40.86
  5 Chinequa Mayberry-Lee     11 AZ Cheetahs,Chandle    2:44.50
  6 Kami Shelton              12 AZ Blaze               2:48.37
  7 Taylor Oberman            12 AZ Elite,Scottsdale    2:50.16
  8 Nakita Blevins            11 DoRight,Phoenix, AZ    2:57.32
  9 Hannah Sitter             12 Trackburners           3:06.33
 10 Kailey Rumbo              11 AZ Blaze               3:06.96
 11 Lisa Menhennet            12 Rising Sun             3:12.62
 12 Bethany Hay               11 AZ Blaze               3:17.52

Event 204  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
    National: N 4:42.58  7/30/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alexandra Green           12 AZ Puma,Peoria, AZ     5:27.66
  2 Jessica Toon              11 Bobcats                5:40.53
  3 Shanae Etheridge          11 DoRight,Phoenix, AZ    5:52.27
  4 Taylor Oberman            12 AZ Elite,Scottsdale    6:01.78
  5 Laci Sweany               12 Havasu,Lake Havasu,    6:10.75
  6 Lauren Robinson           12 AZ Striders            6:12.77
  7 Kailey Rumbo              11 AZ Blaze               6:16.86
  8 Amy Gaber                 12 AZ Puma                6:19.56
  9 Nikayla Purcell           12 Pops                   7:38.40

Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
    National: N 10:03.54  6/29/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alexandra Green           12 AZ Puma,Peoria, AZ    11:43.34
  2 Jessica Toon              11 Bobcats               11:45.61
  3 Lauren Robinson           12 AZ Striders           13:50.60
  4 Laci Sweany               12 Havasu,Lake Havasu,   14:01.51
  5 Kailey Rumbo              11 AZ Blaze              14:02.36
  6 Nikayla Purcell           12 Pops                  16:46.96

Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
    National: N 6:53.70  7/26/1990   Danielle Safran, Brentwood, NY
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nicole Bronnimann         11 Trackburners,Tucson   11:02.54
  2 Kierra Shelton            11 DoRight,EL Mirage,    12:11.88
 -- Lavisa Johnson            12 DoRight                     DQ

Event 207  80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
================================================================
    National: N 12.32  7/28/1996   Ashlee Williams, Dallas, TX
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Samantha Collins          12 Bobcats,Phoenix, AZ      13.16
  2 Larissa Matthews          12 AZ Cheetahs,Chandle      14.21
  3 Desiree Morris            12 AZ Cheetahs              14.80
  4 Kala Stepter              12 Pops                     15.07
  5 Katherine Fay             12 Pops                     16.43
  6 Katie Rush                11 Bobcats                  17.99

Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    National: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Ft. Worth, TX
                       C.Bayne, G.Glover, D Chambers, T.Warren
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                              52.84
  2 10-Arizona Rising Sun  'A'                            52.99
  3 10-Do Right  'A'                                      54.95
  4 10-Progressive Leadership Ac  'A'                     55.37
  5 10-Arizona Cheetahs  'B'                              56.75
  6 10-Arizona Striders  'A'                              56.89
 -- 10-Jessie Owens  'A'                                     DQ

Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    National: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA
                         T.Abney, A.Williams, E.Dwyer, A.Williams
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                    4:26.04
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                            4:26.96
  3 10-Do Right  'B'                                    4:55.59
  4 10-Arizona Cheetahs  'B'                            4:59.12
  5 10-Progressive Leadership Ac  'A'                   5:10.38

Event 210  4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
    National: N 9:30.72  6/14/1997   L A Jets, Los Angeles, CA
                         P. Swain, S. Solomon, S. McKinney, K. Delemenca
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                   11:06.79
  2 10-Tucson Trackburners  'A'                        12:06.34
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                           12:47.60

Event 211  High Jump Midget Girls
================================================================
    National: N 5-06.25  7/27/1996   Jacqueline Johnson, Yuma, AZ
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Samantha Collins          12 Bobcats,Phoenix, AZ      1.35m
  2 Alexandra Green           12 AZ Puma,Peoria, AZ      J1.35m
  3 Juliet Summers            12 AZ Puma                  1.15m
  4 Kami Shelton              12 AZ Blaze                 1.10m
  5 Shaylah Simpson           11 AZ Striders,Phoenix     J1.10m
  6 Arianna Gutierrez         11 T Elite                  1.00m

Event 212  Long Jump Midget Girls
================================================================
    National: N 18-03.75  6/20/1998   Gayle Hunter, Rialto, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Vanessa Aldridge          12 AZ Panthers,Phoenix      4.94m
  2 Samantha Collins          12 Bobcats,Phoenix, AZ      4.44m
  3 Sara Epp                  11 AZ Striders,Phoenix      4.26m
  4 Sierra Anwak              12 Pops                     4.25m
  5 Kendra Hughes             12 Arizona,Phoenix, AZ      3.84m
  6 Juliet Summers            12 AZ Puma                  3.83m
  7 Cassandra Hardin          12 Southern AZ              3.78m
  8 Katherine Fay             12 Pops                     3.76m
  9 Kayla Lichty              12 AZ Panthers,Litchfi      3.59m
 10 Jordin Chandler           12 Unattached               3.57m
 11 DeAnna Wynn               11 AZ Panthers,Phoenix      3.33m
 12 Megan Roll                12 Trackburners             3.05m
 13 Kaleena Holmes            11 Bobcats                  2.76m
 14 Meghan Neuhaus            11 Trackburners             2.61m
 -- Bryanna Smythe            11 AZ Cheetahs,Chandle         ND

Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
================================================================
    National: N 47-07.25  7/11/1987   Johanna Gambill, Vancouver, Wa
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jamesse Evans             11 DoRight,Mesa, AZ         9.40m
  2 Rebecca Anibueza          12 Bobcats                  8.89m
  3 Lavisa Johnson            12 DoRight                  8.07m
  4 Amethyst Boyd             11 AZ Cheetahs,Chandle      7.94m
  5 Ambrosia Tate             12 Tonto                    7.31m
  6 Arielle Baker             12 Trackburners             6.32m
  7 Samantha Leopold-Sullian  11 Tucson Striders          5.65m

Event 214  Discus Throw (1K) Midget Girls
================================================================
    National: N 122-11  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jamesse Evans             11 DoRight,Mesa, AZ        22.60m
  2 Rebecca Anibueza          12 Bobcats                 21.62m
  3 Lavisa Johnson            12 DoRight                 19.40m
  4 Arielle Baker             12 Trackburners            13.84m
  5 Meghan Neuhaus            11 Trackburners             9.92m

Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
================================================================
    National: N 115-10  7/26/2001   Leigh Petranoff, Cranston, RI
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Amethyst Boyd             11 AZ Cheetahs,Chandle     30.06m
  2 Arielle Baker             12 Trackburners            23.97m
  3 Katie Rush                11 Bobcats                 23.56m
  4 La'Rena Robinson          12 Rising Sun,Peoria,      21.37m
  5 Samantha Leopold-Sullian  11 Tucson Striders         11.44m
  6 Meghan Neuhaus            11 Trackburners            10.98m

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
    National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Markus Wheaton            12 DoRight,Phoenix, AZ      13.02Q  1
  2 James Morris JR           12 Rising Sun,Peoria,       13.19Q  4
  3 Demetrius Wilson          12 Rising Sun               13.28Q  2
  4 Te'rae Day                12 Rising Sun               13.95Q  3
  5 Marquis Flowers           11 Rising Sun               13.21q  4
  6 Timothy Tuggle            11 Sabis,Phoenix, AZ        13.34q  2
  7 Kevin Green Jr            12 Rising Sun               13.58q  1
  8 Darrian Murphy            12 AZ Panthers              13.71q  1
  9 Samuel Saunders           12 AZ Blaze                 13.84q  2
 10 Joseph Shorten            12 Rising Sun,Peoria,       13.85   4
 11 Michael Jordan            11 AZ Cheetahs              13.99   3
 12 Trey Waters               11 DoRight                  14.25   1
 13 Anders Battle             11 AZ Striders,Phoenix      14.29   4
 14 Kenny Young               12 Sabis                    14.38   3
 15 Jeremy Sawyer             11 Rising Sun               14.40   2
 16 Bryce Woods               12 DoRight                  14.66   1
 17 Glenn Dennard  II         12 AZ Striders,Phoenix      14.74   3
 18 Aaron Lyles               12 AZ Cheetahs,Chandle      14.79   4
 19 Vance Stein               12 Southern AZ              14.86   3
 20 Michael Kerby             11 AZ Puma                  14.92   4
 21 Gary Macon                12 Sabis                    15.19   2
 22 Steven Palmer             11 AZ Puma                  15.42   1
 23 Christopher Rodriguiez    11 T Elite                  15.88   4
 24 Mason Ellwood             11 T Elite                  15.98   2
 25 Wynn William              11 DoRight                  16.77   1

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Markus Wheaton            12 DoRight,Phoenix, AZ      12.75
  2 Demetrius Wilson          12 Rising Sun               12.99
  3 James Morris JR           12 Rising Sun,Peoria,       13.16
  4 Marquis Flowers           11 Rising Sun               13.26
  5 Kevin Green Jr            12 Rising Sun               13.67
  6 Darrian Murphy            12 AZ Panthers              13.71
  7 Samuel Saunders           12 AZ Blaze                 13.74
  8 Te'rae Day                12 Rising Sun               14.00

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
    National: N 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Markus Wheaton            12 DoRight,Phoenix, AZ      25.95Q  3
  2 James Morris JR           12 Rising Sun,Peoria,       27.22Q  1
  3 Jamal Miles               12 Rising Sun               27.27Q  2
  4 Kevin Green Jr            12 Rising Sun               27.57Q  3
  5 Marquis Flowers           11 Rising Sun               28.08Q  2
  6 Timothy Tuggle            11 Sabis,Phoenix, AZ        28.27Q  1
  7 Te'rae Day                12 Rising Sun               28.39q  2
  8 Demarco Jordan            12 Progressive,Phoenix      28.64q  3
  9 Darrian Murphy            12 AZ Panthers              28.76q  3
 10 Trey Waters               11 DoRight                  28.93   2
 11 Tevin Blaylark            11 AZ Panthers,Phoenix      29.32   1
 12 Jovan Primous             11 DoRight,Phoenix, AZ      29.61   2
 13 Kenny Young               12 Sabis                    30.16   1
 14 Israel Marshall           11 Sabis                    30.31   3
 15 Glenn Dennard  II         12 AZ Striders,Phoenix      30.64   1
 16 Cody Mathis               11 AZ Puma                  31.49   1
 17 Keanu Nelson              12 T Elite                  31.56   1
 18 Gary Macon                12 Sabis                    31.67   2
 19 Wynn William              11 DoRight                  34.14   3

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys
================================================================
    National: N 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Markus Wheaton            12 DoRight,Phoenix, AZ      26.00
  2 Jamal Miles               12 Rising Sun               26.21
  3 James Morris JR           12 Rising Sun,Peoria,       27.20
  4 Kevin Green Jr            12 Rising Sun               27.28
  5 Marquis Flowers           11 Rising Sun               27.62
  6 Te'rae Day                12 Rising Sun               28.67
  7 Demarco Jordan            12 Progressive,Phoenix      28.80
  8 Darrian Murphy            12 AZ Panthers              28.98

Event 252  400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
    National: N 53.06  7/28/1991   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Markus Wheaton            12 DoRight,Phoenix, AZ      58.05   2
  2 Jamal Miles               12 Rising Sun               58.11   2
  3 Kevin Green Jr            12 Rising Sun             1:01.77   1
  4 Dontae' McGaugh           11 Bobcats                1:02.94   1
  5 Keith Bowen               11 Rising Sun,Glendale    1:05.07   2
  6 Tevin Blaylark            11 AZ Panthers,Phoenix    1:06.20   1
  7 Aaron Lyles               12 AZ Cheetahs,Chandle    1:08.57   2
  8 Yusuf Muhammad            11 AZ Cheetahs,Chandle    1:12.71   2
  9 Vance Stein               12 Southern AZ            1:13.55   1
 10 Keanu Nelson              12 T Elite                1:13.69   1
 11 Nico Nicholson            11 Arizona                1:15.71   2

Event 253  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
    National: N 2:07.21  7/26/2001   Reginald Warren, Smyma, GA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jothathon Galvez          12 Bobcats                2:24.71
  2 Casey Clegg               11 Bobcats,Glibert, AZ    2:30.53
  3 Keith Bowen               11 Rising Sun,Glendale    2:37.40
  4 Temila Mayomi             11 Progressive,Glendal    2:45.21
  5 Cory Trotter              11 DoRight,Phoenix, AZ    2:46.84
  6 Eemmanuel Goree           11 Progressive            2:50.77
  7 Gregg Rothwell            12 Bobcats,Phoenix, AZ    2:55.77
  8 Nico Nicholson            11 Arizona                2:56.31
  9 Trey Waters               11 DoRight                2:57.59
 10 Ryan Gavin                12 AZ Striders            2:59.96
 11 Jacob White               11 DoRight,Phoenix, AZ    3:05.11
 12 Brian Scruggs             11 AZ Blaze,Glendale,     3:18.33

Event 254  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
    National: N 4:22.58  1980        Tony Terex, Wasco, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Casey Clegg               11 Bobcats,Glibert, AZ    5:06.07
  2 Vail Hoyer                11 AZ Striders            5:12.39
  3 Malachy Ryan              12 Havasu,Lake Havasu,    5:35.83
  4 Brendon West              11 Casa Grande            5:41.71
  5 Justin Garcia             11 Casa Grande            5:44.67
  6 Mamoru Ito                11 Trackburners           5:45.51
  7 Ryan Gavin                12 AZ Striders            5:55.93

Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
    National: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Vail Hoyer                11 AZ Striders           11:22.31
  2 Malachy Ryan              12 Havasu,Lake Havasu,   12:08.05
  3 Justin Garcia             11 Casa Grande           12:15.11
  4 Bradley Scruggs           11 AZ Blaze,Glendale,    15:17.03

Event 257  80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
================================================================
    National: N 11.74  7/27/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Demetrius Wilson          12 Rising Sun               12.72
  2 William Claye             12 AZ Cheetahs              13.64
  3 Bryce Woods               12 DoRight                  13.84
  4 Damian Mayberry           12 AZ Cheetahs              14.04
  5 Jeremy Sawyer             11 Rising Sun               14.51
  6 Steven Palmer             11 AZ Puma                  16.46
 -- Michael Kerby             11 AZ Puma                     DQ

Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    National: N 47.75  7/31/1979   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                       B. Haigher,K.  Lewis, H. Jefferson, A. Washington
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                            51.78
  2 10-Arizona Rising Sun  'B'                            54.18
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                              54.29

Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    National: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                         B. Haighler,K. Lewis, H. Jefferson, A. Washington
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Phoenix Bobcats  'A'                             4:25.00
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                            4:33.05
  3 10-Do Right  'A'                                    4:42.29
  4 10-Progressive Leadership Ac  'A'                   4:44.98

Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
    National: N 9:30.49  6/22/1997   West Valley Eagles, Panorama CIty,CA
                         C Dove, P. Pratt, M. Pratt, D. Rinaldi
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Phoenix Bobcats  'B'                            10:22.26
  2 10-Do Right  'A'                                   11:13.47
  3 10-Casa Grande Valley  'A'                         11:36.25
  4 10-Phoenix Bobcats  'A'                            11:43.96

Event 261  High Jump Midget Boys
================================================================
    National: N  5-09  1979        David Mosley, Palo Alto, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ebenezer Makinde          12 Bobcats,Phoenix, AZ      1.40m
  2 Samuel Saunders           12 AZ Blaze                 1.35m
  3 Derek Kaster              11 Bobcats                 J1.35m
  4 Christopher Matthias      12 Casa Grande,Casa Gr     J1.35m
  5 Dylan Walashek            11 AZ Blaze                 1.25m
  6 Cody Mathis               11 AZ Puma                  1.20m
  7 Steven Palmer             11 AZ Puma                  1.05m
  8 Chris Pena                11 AZ Puma                  1.00m
  9 Michael Kerby             11 AZ Puma                  0.95m

Event 262  Long Jump Midget Boys
================================================================
    National: N 19-05  1974        Anthony Gibson, San Fernando, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 William Claye             12 AZ Cheetahs              4.79m
  2 Tevin Blaylark            11 AZ Panthers,Phoenix      4.51m
  3 Anders Battle             11 AZ Striders,Phoenix      4.39m
  4 Glenn Dennard  II         12 AZ Striders,Phoenix      4.23m
  5 Samuel Saunders           12 AZ Blaze                 4.09m
  6 Ti'andre Jackson          12 Progressive,Surpris      4.01m
  7 Darrian Murphy            12 AZ Panthers              3.98m
  8 Bryce Woods               12 DoRight                  3.97m
  9 Dylan Walashek            11 AZ Blaze                 3.94m
 10 Christopher Rodriguiez    11 T Elite                  3.38m
 11 Mason Ellwood             11 T Elite                  3.07m
 12 Chris Pena                11 AZ Puma                  3.02m
 13 Ryan Thomas               11 AZ Blaze                 2.94m

Event 263  Shot Put 6lb. Midget Boys
================================================================
    National: N 53-00  6/28/1980   Troy Fowler, Eureka, KS
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Shane Paul Levine         12 Unattached,Dewey, A     10.44m
  2 Valentino Doka            11 Tonto                   10.04m
  3 Jordon Hinton             11 Tonto                    9.88m
  4 Jesse Garcia              12 Casa Grande              9.77m
  5 Mason Simmons             12 Unattached,Glendale      8.87m
  6 Robert Green              11 AZ Cheetahs,Chandle      8.81m
  7 Jarred Begay              12 Tonto,Payson, AZ         7.91m
  8 Cody Mathis               11 AZ Puma                  7.57m
  9 Victor Mason              11 Sabis                    7.14m
 10 Curtis Santana            11 Unattached               6.01m

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
================================================================
    National: N 159-07  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Shane Paul Levine         12 Unattached,Dewey, A     26.09m
  2 Jordon Hinton             11 Tonto                   23.49m
  3 Mason Simmons             12 Unattached,Glendale     22.86m
  4 Valentino Doka            11 Tonto                   20.74m
  5 Jarred Begay              12 Tonto,Payson, AZ        19.90m
 -- Robert Green              11 AZ Cheetahs,Chandle         ND

Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
================================================================
    National: N 123-03  7/28/2001   Josh Johnson, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Derek Kaster              11 Bobcats                 35.46m
  2 Erwin Jones Jr            11 Bobcats,Phoenix, AZ     33.90m
  3 Brandon Gammage           11 AZ Striders,Phoenix     33.18m
  4 Jabril Gipson             11 DoRight,Phoenix, AZ     31.02m
  5 Christopher Matthias      12 Casa Grande,Casa Gr     29.39m
  6 Nico Nicholson            11 Arizona                 25.58m
  7 Christopher Rodriguiez    11 T Elite                 24.82m
  8 David Johnson             12 DoRight                 24.22m
  9 Wynn William              11 DoRight                 23.82m
 10 Robert Green              11 AZ Cheetahs,Chandle     18.50m
 11 Ryan Thomas               11 AZ Blaze                17.86m
 12 Steven Jansuz             11 Bobcats,Phoenix, AZ     17.06m

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    National: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Taylor Evans              14 AZ Cheetahs,Chandle      12.19Q  1
  2 Terra Evans               14 AZ Cheetahs,Chandle      12.42Q  3
  3 Alisha Mah                14 AZ Striders,Gilbert      13.15Q  2
  4 Kyra Johnson              13 DoRight                  13.29Q  2
  5 Jennifer Knighton         14 AZ Heat,Mesa, AZ         13.38Q  1
  6 Tatiana Mayfield          14 AZ Cheetahs,Chandle      13.55Q  3
  7 Megan Hubbard             14 AZ Titans                13.47q  1
  8 Cassidy Rice              14 AZ Striders              13.59q  1
  9 Brandi Figueroa           13 AZ Titans,Tucson, A      13.64q  2
 10 Cassidy Smith             14 T Elite,Tucson, AZ       14.01   1
 11 Monet Hopkins             13 Pops                     14.20   2
 12 Takeria Gunn              13 Bobcats                  14.30   3
 13 Micah Dennard             13 AZ Striders              14.74   3
 14 Jamica Hasan-Williass     14 Sabis                    14.87   2
 15 Clare Bellamy             13 T Elite                  15.07   2

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    National: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Terra Evans               14 AZ Cheetahs,Chandle      11.85
  2 Taylor Evans              14 AZ Cheetahs,Chandle      11.94
  3 Alisha Mah                14 AZ Striders,Gilbert      13.14
  4 Kyra Johnson              13 DoRight                  13.25
  5 Megan Hubbard             14 AZ Titans                13.54
  6 Tatiana Mayfield          14 AZ Cheetahs,Chandle      13.55
  7 Brandi Figueroa           13 AZ Titans,Tucson, A      13.63
  8 Cassidy Rice              14 AZ Striders              13.67
  9 Jennifer Knighton         14 AZ Heat,Mesa, AZ         13.75

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    National: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Terra Evans               14 AZ Cheetahs,Chandle      24.91q  3
  2 Taylor Evans              14 AZ Cheetahs,Chandle      24.92q  2
  3 Jennifer Knighton         14 AZ Heat,Mesa, AZ         27.69q  3
  4 Lacresia Palmer           13 J Owens,Glendale, A      27.84q  3
  5 Cassidy Rice              14 AZ Striders              28.34q  3
  5 Paige Bau                 14 AZ Cheetahs              28.34q  2
  7 Irene Totress             13 J Owens,Phoenix, AZ      28.67q  1
  8 Charnise Mothershed       13 DoRight,Tempe, AZ        28.86q  1
  9 Asia Easley               13 DoRight,Glendale, A      29.07q  2
 10 Monet Hopkins             13 Pops                     29.10   1
 11 Kyra Johnson              13 DoRight                  29.11   2
 12 Shanicka Brown            13 Progressive,EL Mira      29.33   2
 13 Sabrina Willard           13 AZ Heat                  29.53   2
 14 Tyyauna Dean              13 Progressive,Phoenix      30.04   1
 15 Micah Dennard             13 AZ Striders              30.76   2
 16 Guinever Morgan           13 Unattached               31.50   3
 17 Rena Reeves               14 AZ Elite                 31.67   2
 18 Jamica Hasan-Williass     14 Sabis                    31.68   1

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls
================================================================
    National: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Terra Evans               14 AZ Cheetahs,Chandle      24.03
  2 Taylor Evans              14 AZ Cheetahs,Chandle      24.23
  3 Lacresia Palmer           13 J Owens,Glendale, A      27.72
  4 Jennifer Knighton         14 AZ Heat,Mesa, AZ         27.74
  5 Paige Bau                 14 AZ Cheetahs              28.25
  6 Irene Totress             13 J Owens,Phoenix, AZ      28.39
  7 Cassidy Rice              14 AZ Striders              28.46
  8 Asia Easley               13 DoRight,Glendale, A      28.68
  9 Charnise Mothershed       13 DoRight,Tempe, AZ        29.12

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
    National: N 53.43  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Taylor Evans              14 AZ Cheetahs,Chandle      58.32   3
  2 Andrea Menhennet          14 Rising Sun               59.07   3
  3 Khadejah Muhammad         13 AZ Cheetahs,Chandle    1:02.41   3
  4 Amanda Gregg              13 AZ Elite,Phoenix, A    1:03.13   3
  5 Allison Rojewski          14 AZ Striders,Phoneix    1:03.60   3
  6 Quiana Jackson            13 J Owens,Mesa, AZ       1:04.23   3
  7 Kayla Pittman             14 AZ Titans              1:05.99   2
  8 Kelsey Sheppard           14 Trackburners           1:06.51   2
  9 Angela Minck              13 Casa Grande,Casa Gr    1:08.09   2
 10 Monet Hopkins             13 Pops                   1:08.56   3
 11 Shanicka Brown            13 Progressive,EL Mira    1:09.05   2
 12 Jessica Summers           14 AZ Puma                1:09.83   2
 13 Candace Colter            14 Rising Sun,Peoria,     1:09.97   2
 14 Kelsey Centner            14 Casa Grande            1:10.56   2
 15 Tyyauna Dean              13 Progressive,Phoenix    1:12.01   2
 16 Brittany Birberick        14 AZ Heat                1:13.33   3

Event 303  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
    National: N 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Andrea Menhennet          14 Rising Sun             2:19.33
  2 Echos Blevins             14 DoRight,Phoneix, AZ    2:28.88
  3 Dawn Eckert               13 AZ Cheetahs,Chander    2:29.40
  4 Amanda Gregg              13 AZ Elite,Phoenix, A    2:29.80
  5 Charnay Mothershed        13 DoRight,Tempe, AZ      2:36.88
  6 Qlmq Hernandez            13 T Elite                2:37.82
  7 Melanie McGrath           13 T Elite,Tucson, AZ     2:38.81
  8 Jami Perez                13 Trackburners           2:40.75
  9 Christina Epp             14 AZ Striders,Phoenix    2:41.96
 10 Kelsey Sheppard           14 Trackburners           2:42.10
 11 Lisa Hamblen              13 AZ Blaze,Peoria, AZ    2:45.93
 12 Cassie Sheffield          14 AZ Cheetahs            2:46.23
 13 Amanda Woody              14 AZ Cheetahs            2:52.47
 14 Quiana Jackson            13 J Owens,Mesa, AZ       2:53.52
 15 Shanicka Brown            13 Progressive,EL Mira    2:55.97
 16 Meredith Anderson         13 Trackburners           2:57.48
 17 Angela Minck              13 Casa Grande,Casa Gr    2:59.86

Event 304  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
    National: N 4:36.90  7/28/1996   Rebecca Mitchell, Geneva, IL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alexis Burkhart           13 Unattached             5:07.30
  2 Jami Perez                13 Trackburners           5:10.04
  3 Lindsay Prescott          14 AZ Blaze,Glendale,     5:13.75
  4 Cassandra Desalvo         14 AZ Cheetahs,Chandle    5:18.13
  5 Lisa Hamblen              13 AZ Blaze,Peoria, AZ    5:31.47
  6 Dawn Eckert               13 AZ Cheetahs,Chander    5:34.28
  7 Nicole Marin              14 AZ Blaze               5:42.34
  8 Melanie McGrath           13 T Elite,Tucson, AZ     5:42.84
  9 Kelsey Sheppard           14 Trackburners           5:43.47
 10 Qlmq Hernandez            13 T Elite                5:44.12
 11 Meredith Anderson         13 Trackburners           6:02.25
 12 Valerie Begauy            13 Unattached,Tempe, A    6:02.88

Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
    National: N 9:57.16  7/4/1987    Deresa Walters, Rochester, NY
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jami Perez                13 Trackburners          11:32.38
  2 Cassandra Desalvo         14 AZ Cheetahs,Chandle   11:55.38
  3 Lindsay Prescott          14 AZ Blaze,Glendale,    11:58.01
  4 Patricia Barela           14 AZ Striders           12:08.64
  5 Lindsay Webster           14 AZ Blaze              12:39.88
  6 Arriana Garcia            13 Casa Grande           13:02.58
  7 Valerie Begauy            13 Unattached,Tempe, A   13:18.58

Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
    National: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Marie Ruso, Fayetteville, AR
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Anastasia Ward            13 DoRight,Phoenix, AZ   26:11.23

Event 307  100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
===================================================================
    National: N 14.01  6/9/2001    Domenique Manning, Rialto, CA
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jasmine Williams          14 DoRight,Phoenix, AZ      15.19   2
  2 Micsha Carson             14 AZ Cheetahs,Chandle      15.52   2
  3 Jndia Cleveland           13 AZ Cheetahs,Chandle      15.65   2
  4 Euince Makinde            14 Bobcats,Phoenix, AZ      15.67   2
  5 Tatiana Mayfield          14 AZ Cheetahs,Chandle      15.74   2
  6 Alisha Mah                14 AZ Striders,Gilbert      15.86   2
  7 Moyo Makinde              13 Bobcats,Phoenix, AZ      17.51   2
  8 Kayla Janusz              13 Bobcats,Phoenix, AZ      18.69   2
  9 Tina Schoene              13 Trackburners             20.47   2

Event 308  200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
================================================================
    National: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jasmine Williams          14 DoRight,Phoenix, AZ      28.11
  2 Jndia Cleveland           13 AZ Cheetahs,Chandle      29.03
  3 Joenisha Vinson           13 DoRight,Phoenix, AZ      31.99
  4 Tina Schoene              13 Trackburners             33.56
  5 Kayla Janusz              13 Bobcats,Phoenix, AZ      34.41

Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    National: N 46.89  7/28/1996   South Bay Panthers, Long Beach, CA
                       E.Kendrick, N.Dula, S. Merritt, K. Saulberry
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                              48.13
  2 10-Do Right  'A'                                      50.07
  3 10-Arizona Cheetahs  'B'                              52.03
  4 10-Jessie Owens  'A'                                  52.61
  5 10-Do Right  'B'                                      53.65
  6 10-Arizona Titans  'A'                                54.42
  7 10-Arizona Heat  'A'                                  55.59
  8 10-Tucson Elite AC  'A'                               56.01

Event 310  4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    National: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA
                         M.Teele, R.Caruthers, M.Edmunson, R.Payne
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                    4:08.82
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                            4:10.38
  3 10-Arizona Cheetahs  'B'                            4:36.06
  4 10-Do Right  'B'                                    4:42.40
  5 10-Phoenix Bobcats  'A'                             4:48.87
  6 10-Arizona Heat  'A'                                5:03.94

Event 311  4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
    National: N 9:17.51  8/1/1999    LA Jets, Los Angles, CA
                         Delemen, Solomon, Swain, McKinney
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                   10:20.04
  2 10-Arizona Blaze  'A'                              10:32.53
  3 10-Arizona Cheetahs  'A'                           10:38.64
  4 10-Tucson Trackburners  'A'                        11:08.31

Event 312  High Jump Youth Girls
================================================================
    National: N 5-08.50  6/8/1986    Chrissy Mills, Tarzana, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Allison Rojewski          14 AZ Striders,Phoneix      1.45m
  2 Euince Makinde            14 Bobcats,Phoenix, AZ     J1.45m
  3 Nikell Lyles              14 AZ Cheetahs,Chandle      1.40m
  4 Brandi Figueroa           13 AZ Titans,Tucson, A     J1.40m
  5 Kayla Pittman             14 AZ Titans                1.35m
  6 Melanie McGrath           13 T Elite,Tucson, AZ       1.30m
  7 Johanna Patty             14 Southern AZ              1.15m
  7 Clare Bellamy             13 T Elite                  1.15m
  9 Chanise Graves            14 J Owens                  1.10m
 -- Joenisha Vinson           13 DoRight,Phoenix, AZ         NH
 -- Moyo Makinde              13 Bobcats,Phoenix, AZ         NH

Event 313  Pole Vault Youth Girls
================================================================
    National: N 10-06  7/30/1999   Jenny Green, Grand Island, NE
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Lauren Mitchell           13 AZ Striders              1.98m
  2 Cynthia Barela            13 AZ Striders,Phoenix     J1.98m

Event 314  Long Jump Youth Girls
================================================================
    National: N 19-11  6/20/1998   Tracee Thomas, Rialto, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alisha Mah                14 AZ Striders,Gilbert      5.06m
  2 Shamesha Smith            14 AZ Cheetahs,Chandle      4.93m
  3 Jndia Cleveland           13 AZ Cheetahs,Chandle      4.81m
  4 Brandi Figueroa           13 AZ Titans,Tucson, A     J4.81m
  5 Micsha Carson             14 AZ Cheetahs,Chandle      4.63m
  6 Cassidy Smith             14 T Elite,Tucson, AZ       4.40m
  7 Lacresia Palmer           13 J Owens,Glendale, A      4.30m
  8 Emily Swivel              14 T Elite,Tucson, AZ       4.27m
  9 Hanna Goff                13 T Elite                  4.22m
 10 Allison Rojewski          14 AZ Striders,Phoneix      4.10m
 11 Jessica Summers           14 AZ Puma                  4.07m
 12 Micah Dennard             13 AZ Striders              4.03m
 13 Tina Schoene              13 Trackburners             3.97m
 14 Candace Colter            14 Rising Sun,Peoria,       3.95m
 15 Stephanie Priser          13 T Elite,Tucson, AZ       3.76m
 16 Shanice Scott             13 J Owens                  3.67m
 17 Marketa Anderson          14 AZ Titans                3.53m
 18 Tyyauna Dean              13 Progressive,Phoenix      3.24m
 19 Tyeishia Brown            14 Progressive,Surpris      2.38m

Event 315  Triple Jump Youth Girls
================================================================
    National: N 39-09.25  4/24/1999   Nicole Duhart, Downey, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alisha Mah                14 AZ Striders,Gilbert     10.31m
  2 Shamesha Smith            14 AZ Cheetahs,Chandle     10.19m
  3 Micsha Carson             14 AZ Cheetahs,Chandle      9.95m
  4 Cassidy Rice              14 AZ Striders              9.54m

Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
================================================================
    National: N 52-01.25  1976        Susie Ray, Orange, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 C.J. Navarro              14 Unattached,Mesa, AZ     12.58m
  2 Latifah Felton            13 Rising Sun,Phoenix,     10.86m
  3 Arisha Blevins            13 DoRight,Phoenix, AZ     10.46m
  4 Micsha Carson             14 AZ Cheetahs,Chandle      9.81m
  5 Eshaunna Robinson         13 Pops                     9.11m
  6 Ivori Colter              14 Rising Sun,Peoria,       7.18m
  7 Johanna Patty             14 Southern AZ              6.27m

Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
================================================================
    National: N 152-00  2/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Arisha Blevins            13 DoRight,Phoenix, AZ     34.53m
  2 C.J. Navarro              14 Unattached,Mesa, AZ     33.22m
  3 Latifah Felton            13 Rising Sun,Phoenix,     30.23m
  4 Eshaunna Robinson         13 Pops                    21.90m
  5 Ivori Colter              14 Rising Sun,Peoria,      12.60m

Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
================================================================
    National: N 122-00  7/30/2000   Kaitlin Nazario, Dover, NJ
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Asia Easley               13 DoRight,Glendale, A     29.77m
  2 C.J. Navarro              14 Unattached,Mesa, AZ     29.72m
  3 Arisha Blevins            13 DoRight,Phoenix, AZ     26.38m
  4 Kayla Janusz              13 Bobcats,Phoenix, AZ     20.30m

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
    National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brandon Ford              14 AZ Striders,Phoenix      11.90Q  1
  2 Mikhail Barton            14 AZ Cheetahs,Chandle      12.16Q  4
  3 Derrick Coker             13 T Elite,Tucson, AZ       12.27Q  3
  4 Wilie Griffin             14 AZ Titans,Tucson, A      12.52Q  2
  5 Steven Jackson            13 AZ Cheetahs,Chandle      12.00q  1
  6 Kerry Taylor              14 AZ Striders,Phoenix      12.52q  1
  7 Carl Simmons              14 Pops,Tucson, AZ          12.72q  2
  8 Jamil Hines               13 DoRight,Phoenix, AZ      12.85q  3
  9 Mike Woods                13 Sabis,Phoenix, AZ        12.87q  4
 10 Harold Bernard            13 AZ Cheetahs,Chandle      12.92   4
 11 Antown Aldridge           14 AZ Panthers              12.99   2
 12 Nathan Hay                14 AZ Blaze                 13.19   2
 13 Gerald Flunder Jr         14 Rising Sun               13.65   1
 14 Rashad Yarbrough          14 Rising Sun,Phoenix,      13.73   3
 15 Meshach Watkins           13 Unattached               14.10   1
 16 Jason Cooper              14 AZ Puma                  14.14   4
 17 Shannon Rogers            13 Rising Sun               14.36   3
 18 Devon Gray                14 AZ Striders              14.48   1
 19 Jeff Toomey               13 Bobcats                  16.44   2

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
    National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Mikhail Barton            14 AZ Cheetahs,Chandle      11.80
  2 Brandon Ford              14 AZ Striders,Phoenix      12.04
  3 Steven Jackson            13 AZ Cheetahs,Chandle      12.18
  4 Derrick Coker             13 T Elite,Tucson, AZ       12.21
  5 Wilie Griffin             14 AZ Titans,Tucson, A      12.42
  6 Kerry Taylor              14 AZ Striders,Phoenix      12.57
  7 Jamil Hines               13 DoRight,Phoenix, AZ      12.85
  8 Mike Woods                13 Sabis,Phoenix, AZ        13.04

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
    National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mikhail Barton            14 AZ Cheetahs,Chandle      24.29Q  2
  2 Brandon Ford              14 AZ Striders,Phoenix      24.92Q  1
  3 Steven Jackson            13 AZ Cheetahs,Chandle      24.98Q  3
  4 Derrick Coker             13 T Elite,Tucson, AZ       25.33Q  1
  5 Wilie Griffin             14 AZ Titans,Tucson, A      25.47Q  2
  6 Nicholas Hartung          14 AZ Cheetahs              25.82Q  3
  7 Carl Simmons              14 Pops,Tucson, AZ          25.46q  1
  8 Jordon Dancer             14 Rising Sun               25.92q  3
  9 Clint Wheaton             13 DoRight,Phoenix, AZ      26.04q  3
 10 Harold Bernard            13 AZ Cheetahs,Chandle      26.23   1
 11 Antown Aldridge           14 AZ Panthers              26.27   2
 12 Eric Sylve                13 AZ Panthers,Phoenix      26.28   1
 13 Jamil Hines               13 DoRight,Phoenix, AZ      26.72   2
 14 Mike Woods                13 Sabis,Phoenix, AZ        27.02   3
 15 Ruben Stigler             14 Progressive,Phoenix      27.68   2
 16 Gerald Flunder Jr         14 Rising Sun               28.01   2
 17 Rashad Yarbrough          14 Rising Sun,Phoenix,      28.29   1
 18 Meshach Watkins           13 Unattached               29.55   1
 19 Jeff Toomey               13 Bobcats                  33.93   1

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys
=======================================================================
    National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Mikhail Barton            14 AZ Cheetahs,Chandle      24.20
  2 Brandon Ford              14 AZ Striders,Phoenix      24.27
  3 Derrick Coker             13 T Elite,Tucson, AZ       25.05
  4 Steven Jackson            13 AZ Cheetahs,Chandle      25.07
  5 Wilie Griffin             14 AZ Titans,Tucson, A      25.52
  6 Clint Wheaton             13 DoRight,Phoenix, AZ      25.55
  7 Jordon Dancer             14 Rising Sun               26.00
  8 Nicholas Hartung          14 AZ Cheetahs              26.04

Event 352  400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
    National: N 47.16  8/1/1993    William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Kerry Taylor              14 AZ Striders,Phoenix      55.51   2
  2 Treg Jeffery              14 Unattached,Phoenix,      55.96   2
  3 Anthony Hooks Jr          13 DoRight                  58.61   2
  4 Antwaun Jackson           13 DoRight,Peoria, AZ       59.23   2
  5 Allante Battle            14 AZ Striders,Phoenix      59.76   2
  6 Ruben Stigler             14 Progressive,Phoenix    1:03.31   1
  7 Nicholas Howard           13 AZ Cheetahs            1:03.44   1
  8 Rashad Yarbrough          14 Rising Sun,Phoenix,    1:04.80   2
  9 Meshach Watkins           13 Unattached             1:05.06   2
 10 Derek Clanton             14 Bobcats,Chandler, A    1:05.40   1
 11 Lane Ellwood              13 T Elite,Tucson, AZ     1:06.00   2

Event 353  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
    National: N 1:56.36  7/28/2001   Cody Harper, Albuquerque,NM
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Treg Jeffery              14 Unattached,Phoenix,    2:15.20
  2 Marquesse Wheaton         14 DoRight,Phoenix, AZ    2:17.66
  3 Ray Godinez               14 AZ Puma,Phoenix, AZ    2:22.79
  4 Phillip Primous           13 DoRight,Phoenix, AZ    2:27.02
  5 Antwaun Jackson           13 DoRight,Peoria, AZ     2:28.58
  6 Jeff Bolton               14 AZ Striders,Phoenix    2:28.81
  7 Clint Wheaton             13 DoRight,Phoenix, AZ    2:34.10

Event 354  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
    National: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lineau, Fresno, Ca
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Treg Jeffery              14 Unattached,Phoenix,    4:37.29
  2 James Schow               14 Trackburners           5:02.28
  3 Alexander Phillips        13 AZ Striders,Phoenix    5:04.11
  4 Christian Clegg           14 Unattached,Gilbert,    5:14.30
  5 Cody Hill                 13 AZ Cheetahs            5:21.81
  6 Darrick Johnson           14 DoRight                5:28.04

Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
    National: N 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 James Schow               14 Trackburners          10:36.86
  2 Jeff Bolton               14 AZ Striders,Phoenix   10:51.94
  3 Alexander Phillips        13 AZ Striders,Phoenix   10:56.30
  4 Christian Clegg           14 Unattached,Gilbert,   11:20.75
  5 Dave Beighe               13 Unattached,Phoenix,   12:00.45

Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
    National: N 14:10.18  7/26/1997   Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Guillaume Jefferson       13 AZ Cheetahs,Chandle   22:29.30
 -- Nicholas Howard           13 AZ Cheetahs                 DQ

Event 357  100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
================================================================
    National: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, Fl
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ashtyn Lamb               14 AZ Cheetahs,Chandle      15.31
  2 Ray Godinez               14 AZ Puma,Phoenix, AZ      15.57
  3 Michael Woodham           13 DoRight,Phoenix, AZ      17.27
  4 Derek Clanton             14 Bobcats,Chandler, A      17.94
  5 Marcus Washington         13 AZ Striders,Phoenix      18.61
  6 Devon Gray                14 AZ Striders              19.08
  7 Chase Rice                13 AZ Striders              21.36

Event 358  200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
================================================================
    National: N 24.83  7/30/1995   Chris Hickman, Houston, TX
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ashtyn Lamb               14 AZ Cheetahs,Chandle      28.61
  2 Allante Battle            14 AZ Striders,Phoenix      29.09
  3 Michael Woodham           13 DoRight,Phoenix, AZ      32.02

Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    National: N 43.51  7/29/2000   Boynton Beach, TC
                       W.Dix, M.Dowdell,  J.Wimbley, D.Owen
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                              47.74
  2 10-Arizona Striders  'A'                              49.01
  3 10-Do Right  'A'                                      51.77

Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
    National: N 3:23.96  8/1/1993    LA Jets, Los Angeles, CA
                         LCruel,A.Dean, P.McCall,O.Moore
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Do Right  'B'                                    3:54.18
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                            4:07.31
  3 10-Do Right  'A'                                    4:15.16

Event 361  4x800 Yard Relay Youth Boys
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Do Right  'A'                                    9:46.06
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                           11:01.36

Event 362  High Jump Youth Boys
================================================================
    National: N 6-04.75  7/24/1998   Donovan Kilmartin, Boise, ID
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ray Godinez               14 AZ Puma,Phoenix, AZ      1.70m
  2 Ashtyn Lamb               14 AZ Cheetahs,Chandle     J1.70m
  3 Lane Ellwood              13 T Elite,Tucson, AZ       1.45m
  4 Jason Cooper              14 AZ Puma                  1.30m
 -- Christian Clegg           14 Unattached,Gilbert,         NH

Event 363  Pole Vault Youth Boys
================================================================
    National: N 14-00.50  1977        Bill Lange, Bridgewater, NJ
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Daniel Fanelli            13 AZ Striders              2.59m
  2 Justin Livingstone        13 Unattached               2.44m
  3 Joel Lang                 13 AZ Striders,Phoenix      2.13m
  4 Derek Clanton             14 Bobcats,Chandler, A      1.98m
  4 Adam Szmuc                13 Ultimate                 1.98m

Event 364  Long Jump Youth Boys
================================================================
    National: N 23-00.50  1976        Anthony Gibson, San Fernando, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mikhail Barton            14 AZ Cheetahs,Chandle      5.63m
  2 Bryce Lamb                13 AZ Cheetahs,Chandle      5.41m
  3 Eric Sylve                13 AZ Panthers,Phoenix      5.28m
  4 Ray Godinez               14 AZ Puma,Phoenix, AZ      5.27m
  5 Allante Battle            14 AZ Striders,Phoenix      5.03m
  6 Lane Ellwood              13 T Elite,Tucson, AZ       4.71m
  7 Jordon Dancer             14 Rising Sun               4.68m
  8 Ruben Stigler             14 Progressive,Phoenix      4.60m
  9 Mike Woods                13 Sabis,Phoenix, AZ        4.51m
 10 Harold Bernard            13 AZ Cheetahs,Chandle      4.49m
 11 Shannon Rogers            13 Rising Sun               4.45m
 12 Devon Gray                14 AZ Striders              4.36m
 13 Jon Krol                  14 AZ Striders              4.31m
 14 Marcus Washington         13 AZ Striders,Phoenix      4.29m
 15 Michael Woodham           13 DoRight,Phoenix, AZ      4.15m
 16 Jason Cooper              14 AZ Puma                  3.98m
 17 Chase Rice                13 AZ Striders              3.43m
 18 Jeff Toomey               13 Bobcats                  2.79m

Event 365  Triple Jump Youth Boys
================================================================
    National: N 44-00  1980        Michael Martin, San Diego, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ashtyn Lamb               14 AZ Cheetahs,Chandle     11.82m
  2 Bryce Lamb                13 AZ Cheetahs,Chandle     10.81m
  3 Christian Clegg           14 Unattached,Gilbert,      9.49m

Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
================================================================
    National: N 63-03.50  7/28/1996   Chris Sprague, Eugene, OR
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jordon Dancer             14 Rising Sun              10.14m
  2 Alex Edwards              14 AZ Blaze,Phoenix, A      9.84m
  3 Dion Jordan               13 AZ Cheetahs              9.44m
  4 Gerald Flunder Jr         14 Rising Sun               9.08m
  5 Travis Williams           14 AZ Cheetahs,Chandle      8.61m
  6 Darrick Johnson           14 DoRight                  8.41m
  7 Jacob Torres              13 AZ Blaze,Peoria, AZ      8.37m
  8 Derek Clanton             14 Bobcats,Chandler, A      8.27m
  9 Miguel Lopez              13 Tonto,Payson, AZ         8.20m
 10 Kenneth Simmons           13 Unattached,Glendale      8.07m
 11 Shannon Rogers            13 Rising Sun               7.26m
 12 Andrew Fajardo            13 Bobcats                  6.81m

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
================================================================
    National: N 201-10  6/3/1995    Joel Armitage, Omaha, NE
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Cartwright        14 Unattached,Tempe, A     35.59m
  2 Nathan Hay                14 AZ Blaze                32.25m
  3 Alex Edwards              14 AZ Blaze,Phoenix, A     28.65m
  4 Kenneth Simmons           13 Unattached,Glendale     25.53m
  5 Travis Williams           14 AZ Cheetahs,Chandle     23.60m
  6 Christopher Nicholson     13 Arizona                 21.16m
  7 Jacob Torres              13 AZ Blaze,Peoria, AZ     21.04m
  8 Dion Jordan               13 AZ Cheetahs             20.00m

Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
================================================================
    National: N 176-06  7/6/2000    Brian Kerr, Vero Beach, FL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Christopher Nicholson     13 Arizona                 31.66m
  2 Dion Jordan               13 AZ Cheetahs             31.52m
  3 Christopher Arollo        14 AZ Puma,Phoenix, AZ     29.26m
  4 Chase Rice                13 AZ Striders             28.43m
  5 Kenneth Simmons           13 Unattached,Glendale     25.13m
  6 Andrew Fajardo            13 Bobcats                 23.40m
  7 Guillaume Jefferson       13 AZ Cheetahs,Chandle     16.90m
  8 Travis Williams           14 AZ Cheetahs,Chandle     12.78m

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
    National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Judith Onyepunuka         15 Rising Sun,Phoenix,      11.70Q  1
  2 Jazmin Dickey             16 T Elite,Tucson, AZ       11.80Q  2
  3 Kenyanna Wilson           15 Rising Sun,Glendale      11.90Q  2
  4 Jasmine Easley            15 AZ Cheetahs              12.50Q  1
  5 Twashunda Robinson        15 Rising Sun,Peoria,       12.60Q  2
  6 Nikita Ware               16 Rising Sun               12.80Q  1
  6 Melissa Pilley            16 Rising Sun               12.80Q  1
  8 Lucreda Salcodoc          16 Yuma Lightning           13.90q  2
  8 Doris Anderson            15 AZ Panthers,Phoenix      13.90q  2

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Judith Onyepunuka         15 Rising Sun,Phoenix,      11.84
  2 Kenyanna Wilson           15 Rising Sun,Glendale      11.92
  3 Jasmine Easley            15 AZ Cheetahs              12.42
  4 Jazmin Dickey             16 T Elite,Tucson, AZ       12.54
  5 Twashunda Robinson        15 Rising Sun,Peoria,       12.95
  6 Melissa Pilley            16 Rising Sun               13.03
  7 Nikita Ware               16 Rising Sun               13.43
  8 Doris Anderson            15 AZ Panthers,Phoenix      13.76
  9 Lucreda Salcodoc          16 Yuma Lightning           14.43

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
    National: N 23.26  7/31/1999   LaSauntea Moore, Akron, OH
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Judith Onyepunuka         15 Rising Sun,Phoenix,      24.18Q  1
  2 Jazmin Dickey             16 T Elite,Tucson, AZ       25.48Q  2
  3 Kenyanna Wilson           15 Rising Sun,Glendale      24.79Q  1
  4 Camille Blakely           16 Rising Sun               25.56Q  2
  5 Jasmine Easley            15 AZ Cheetahs              25.66Q  2
  6 Natalie Johnson           15 AZ Elite,Paradise V      25.99Q  1
  7 Nikita Ware               16 Rising Sun               27.04q  2
  8 Echo Fallon               16 T Elite,Tucson, AZ       27.33q  2
  9 Doris Anderson            15 AZ Panthers,Phoenix      28.20q  1
 10 Nerexda Garcia            15 Yuma Lightning           30.36   1

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
    National: N 23.26  7/31/1999   LaSauntea Moore, Akron, OH
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Judith Onyepunuka         15 Rising Sun,Phoenix,      24.32
  2 Kenyanna Wilson           15 Rising Sun,Glendale      24.87
  3 Camille Blakely           16 Rising Sun               25.64
  4 Jasmine Easley            15 AZ Cheetahs              25.69
  5 Natalie Johnson           15 AZ Elite,Paradise V      25.83
  6 Jazmin Dickey             16 T Elite,Tucson, AZ       26.11
  7 Nikita Ware               16 Rising Sun               27.19
  8 Doris Anderson            15 AZ Panthers,Phoenix      29.52

Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
    National: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Natalie Johnson           15 AZ Elite,Paradise V      55.97   2
  2 Camille Blakely           16 Rising Sun               57.05   2
  3 Jasmine Easley            15 AZ Cheetahs            1:00.02   2
  4 Katie Cartwright          16 AZ Cheetahs,Chandle    1:02.14   2
  5 Nerexda Garcia            15 Yuma Lightning         1:04.52   2
  6 Amber Webb                16 Southern AZ            1:07.88   2
  7 Domini Mayberry           15 Speed Wsest            1:10.45   2

Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    National: N 2:09.69  7/27/1991   Liz Mueller, Waterford, CT
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Meaghan Ryan              16 Havasu,Lake Havasu,    2:32.02

Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    National: N 4:25.57  7/22/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Meaghan Ryan              16 Havasu,Lake Havasu,    5:22.99
  2 Kaili Hewlett             15 Havasu,Lake Hasvasu    5:25.91
  3 Stephanie Horn            16 Unattached             5:38.35
  4 Holly Rock                16 T Elite,Tucson, AZ     5:46.14

Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
    National: N 9:54.05  7/1981      Karlene Erickson, Ericson, NE
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kaili Hewlett             15 Havasu,Lake Hasvasu   11:56.58
  2 Holly Rock                16 T Elite,Tucson, AZ    12:16.09

Event 406  2000 Meter Steeplechase 30" Intermediate Girls
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Meaghan Ryan              16 Havasu,Lake Havasu,    8:47.46

Event 407  5000 Meter Race Walk Intermediate Girls
================================================================
    National: N 27:52.90  7/25/2001   Erica Adams, Spartanburg, SC
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Danielle Begay            16 Unattached,Tempe, A   40:11.50

Event 408  100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
================================================================
    National: N 13.81  7/14/1984   Yolanda Johnson, Denver, CO
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Katie Cartwright          16 AZ Cheetahs,Chandle      17.64
  2 Erin Malone               16 AZ Cheetahs,Chandle      18.76
  3 Rosemary Brandt           15 T Elite                  20.73

Event 409  400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
================================================================
    National: N 58.84  7/29/2001   Talia Stewart, Richmond, Ca
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Katie Cartwright          16 AZ Cheetahs,Chandle    1:12.75
  2 Alyssia Richardson        16 AZ Cheetahs            1:17.53
  3 Erin Malone               16 AZ Cheetahs,Chandle    1:23.96
  4 Myra Brown                15 Rising Sun,Phoenix,    1:28.63

Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
    National: N 45.57  7/28/1996   Vision Track & Field, Friendswood, TX
                       A.Emanuel, C.Ratliff, M.Hall, L.White
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                            46.49
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                              50.83
  3 10-Arizona Heat  'A'                                  55.38

Event 413  High Jump Intermediate Girls
================================================================
    National: N  5-11  7/28/1996   Camee Williams, Dayton, OH
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Leah Neff                 16 AZ Puma,Glendale, A      1.55m

Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
================================================================
    National: N 12-05.50  7/5/2001    Julene Bailey, Nampa, ID
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jaci Perryman             15 Ultimate,Phoenix, A      3.20m
  2 Laryssa Simpson           15 AZ Striders,Phoenix      2.74m
  3 Kasi Sandberg             15 Sky                      2.59m
  4 Aubree Hasulak            15 Unattached               2.28m

Event 415  Long Jump Intermediate Girls
================================================================
    National: N 20-02.50  7/10/1999   Jill Bell, Bellevue, WA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stephanie Garnett         15 AZ Striders              5.69m
  2 Twashunda Robinson        15 Rising Sun,Peoria,       5.01m
  3 Jazmin Dickey             16 T Elite,Tucson, AZ       4.81m
  4 Echo Fallon               16 T Elite,Tucson, AZ       4.72m
  5 Leah Neff                 16 AZ Puma,Glendale, A      4.48m
  6 Alyssia Richardson        16 AZ Cheetahs              4.39m
  7 Shamara Smith             16 AZ Cheetahs,Chandle      4.36m
  8 Briana Napier             16 Southern AZ              4.34m
  9 Melissa Pilley            16 Rising Sun               4.24m
 10 Doris Anderson            15 AZ Panthers,Phoenix      3.92m
 11 Rosemary Brandt           15 T Elite                  3.79m

Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
================================================================
    National: N 41-01.25  7/30/1983   Deana Simmons, Decatur, IL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Shamara Smith             16 AZ Cheetahs,Chandle     10.43m
  2 Alyssia Richardson        16 AZ Cheetahs              9.63m
  3 Briana Napier             16 Southern AZ              9.14m

Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
================================================================
    National: N 49-10.50  7/27/2001   Michelle Carter, Ovilla, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kindall Begay             15 Tonto,Payson, AZ        10.49m
  2 Andrea Martinez           16 Unattached              10.42m
  3 Myra Brown                15 Rising Sun,Phoenix,      7.86m
  4 Danielle Begay            16 Unattached,Tempe, A      5.87m

Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
================================================================
    National: N 164-05  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kindall Begay             15 Tonto,Payson, AZ        35.47m
  2 Andrea Martinez           16 Unattached              33.40m
  3 Tiffany Hosten            16 Southern AZ             32.50m
  4 Danielle Begay            16 Unattached,Tempe, A     20.80m

Event 419  Javelin Throw (600 G) Intermediate Girls
================================================================
    National: N 152-08  7/29/2000   Rachel Walker, Benton, LA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Myra Brown                15 Rising Sun,Phoenix,     23.89m
  2 Danielle Begay            16 Unattached,Tempe, A     16.86m
  3 Shentel Begay             15 Tonto                   11.66m

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
    National: N 10.54  7/25/8797   Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Keegan Herring            16 Rising Sun,Phoenix,      11.05Q  2
  1 Brian Stroughter          16 Rising Sun,Avondale      11.05Q  1
  3 Tony Wheaton              15 Rising Sun,Phoenix,      11.59Q  1
  4 Anthony Vallejo           15 AZ Puma                  11.74Q  2
  5 Isaac Rosas               16 Rising Sun,Peoria,       11.79Q  2
  6 Angelo Hart               16 Rising Sun               12.00Q  1
  6 Stanley Hughes            15 AZ Cheetahs,Chandle      12.00Q  1
  8 Salvador Rosas            15 Rising Sun,Peoria,       12.60q  2

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    National: N 10.54  7/25/8797   Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Brian Stroughter          16 Rising Sun,Avondale      10.95
  2 Keegan Herring            16 Rising Sun,Phoenix,      10.96
  3 Tony Wheaton              15 Rising Sun,Phoenix,      11.84
  4 Isaac Rosas               16 Rising Sun,Peoria,       11.93
  5 Anthony Vallejo           15 AZ Puma                  12.00
  6 Stanley Hughes            15 AZ Cheetahs,Chandle      12.19
  7 Angelo Hart               16 Rising Sun               12.45
  8 Salvador Rosas            15 Rising Sun,Peoria,       12.56

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
    National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Brian Stroughter          16 Rising Sun,Avondale      23.06Q  2
  2 Keegan Herring            16 Rising Sun,Phoenix,      23.53Q  1
  3 Gregory Williams          15 Rising Sun               23.81Q  1
  4 Anthony Vallejo           15 AZ Puma                  24.90Q  2
  5 Brandon Hunt              15 Rising Sun,Peoria,       23.88Q  1
  6 Salvador Rosas            15 Rising Sun,Peoria,       25.24Q  2
  7 Travis Simpson JR         15 Rising Sun,Phoenix,      24.09q  1
  8 Christopher Phillips      15 Unattached               24.65q  1
  9 Desean Goree              15 Progressive              27.78q  1
 10 Luter Patton              15 Striders                 27.86   2

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Brian Stroughter          16 Rising Sun,Avondale      22.30
  2 Keegan Herring            16 Rising Sun,Phoenix,      22.38
  3 Gregory Williams          15 Rising Sun               23.96
  4 Travis Simpson JR         15 Rising Sun,Phoenix,      24.16
  5 Brandon Hunt              15 Rising Sun,Peoria,       24.17
  6 Anthony Vallejo           15 AZ Puma                  25.14
  7 Salvador Rosas            15 Rising Sun,Peoria,       25.40
  8 Desean Goree              15 Progressive              27.93

Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
    National: N 45.99  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Brandon Hunt              15 Rising Sun,Peoria,       52.47
  2 Travis Simpson JR         15 Rising Sun,Phoenix,      53.31
  3 Gregory Williams          15 Rising Sun               53.58
  4 Isaac Rosas               16 Rising Sun,Peoria,       55.06
  5 Adam Mesta                16 T Elite                  56.61
  6 Jon-Erik Nissen           15 Feeltheheat              57.53
  7 Luter Patton              15 Striders               1:03.72

Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    National: N 1:53.37  7/28/1985   Michael Remigino, Newington, CT
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Geoffrey Morrell          16 AZ Cheetahs,Chandle    2:05.49
  2 Matthew Swift-Kraemer     15 AZ Striders            2:06.19
  3 Brandon Hewlett           16 Havasu,Lake Havasu,    2:07.02
  4 Christan Carson           15 AZ Cheetahs,Chandle    2:07.68
  5 John-Curtis Paz           16 Trackburners           2:12.97
  6 Adam Mesta                16 T Elite                2:13.38

Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    National: N 3:56.84  7/9/2000    Adam Perkins, Liberty, MO
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Geoffrey Morrell          16 AZ Cheetahs,Chandle    4:23.15
  2 Matthew Swift-Kraemer     15 AZ Striders            4:24.01
  3 Jon-Erik Nissen           15 Feeltheheat            4:27.49
  4 Brandon Hewlett           16 Havasu,Lake Havasu,    4:35.86
  5 John-Curtis Paz           16 Trackburners           4:38.71
  6 Michael Anderson          15 Trackburners           4:56.94
  7 James Frum                16 Havasu                 4:57.22
  8 Lance Begay               15 Unattached,Tempe, A    6:24.70

Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
    National: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Anderson          15 Trackburners           9:51.51
  2 James Frum                16 Havasu                10:37.56

Event 456  2000 Meter Steeplechase 30" Intermediate Boys
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Brandon Hewlett           16 Havasu,Lake Havasu,    7:17.00
  2 John-Curtis Paz           16 Trackburners           7:21.95

Event 458  110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
================================================================
    National: N 13.99  7/30/1995   Sharif Paxton, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Chris Titsworth           16 AZ Puma,Glendale, A      14.88
  2 Marcus Clanton            15 Bobcats,Phoenix, AZ      15.65
  3 Angelo Hart               16 Rising Sun               16.86
  4 Matthew Warren            16 AZ Heat,Tempe, AZ        17.90

Event 459  400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
================================================================
    National: N 51.71  7/27/1996   Baynad Kamani, Missouri City, TX
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Chris Titsworth           16 AZ Puma,Glendale, A      59.21
  2 Christan Carson           15 AZ Cheetahs,Chandle    1:03.74
  3 Tony Wheaton              15 Rising Sun,Phoenix,    1:04.02

Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    National: N 40.90  7/27/1997   LA Jets, Lancaster, CA
                       D.Menthuhotep, W.Rogers, D.McCullough, T.Walton
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                            43.50
  2 10-Arizona Rising Sun  'B'                            45.57

Event 461  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
    National: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon, Snellville, GA
                         L. Jackson, C. Goodman. R. Witherspoon, M. Grant
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                          3:38.32
  2 10-Arizona Cheetahs  'A'                            3:49.23

Event 463  High Jump Intermediate Boys
================================================================
    National: N  7-05  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Joshua Morrow             15 AZ Puma                  1.95m
  2 Marcus Clanton            15 Bobcats,Phoenix, AZ      1.70m
  3 William Dunston           15 AZ Cheetahs,Chandle      1.55m
  4 Eric Hughes               15 Arizona,Phoenix, AZ     J1.55m

Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
================================================================
    National: N 16-09  7/9/1994    Jacob Davis, Orange, TX
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tim Milakovich            16 Sky                      3.50m
  2 Chris Barela              15 AZ Striders,Phoenix      3.35m
  3 Jordan Keeney             15 Ultimate                 2.74m
  4 Tristan White             16 Sky                     J2.74m
  5 Marcus Clanton            15 Bobcats,Phoenix, AZ      2.59m
 -- Caleb McGehee             16 Sky,Avondale, AZ            NH

Event 465  Long Jump Intermediate Boys
================================================================
    National: N 24-01.50  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stanley Hughes            15 AZ Cheetahs,Chandle      5.61m
  2 Adam Mesta                16 T Elite                  5.52m
  3 Avory Battle              15 AZ Striders,Phoenix      5.18m
  4 Desean Goree              15 Progressive              4.50m

Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
================================================================
    National: N 49-05.75  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Stanley Hughes            15 AZ Cheetahs,Chandle     11.48m
  2 Avory Battle              15 AZ Striders,Phoenix     11.25m
  3 Eric Hughes               15 Arizona,Phoenix, AZ     10.83m

Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
================================================================
    National: N 63-03.50  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene, OR
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Josh Manche               16 Rising Sun              14.70m
  2 Alex Winchester           16 Tonto,Payson, AZ         9.92m
  3 Eric Hughes               15 Arizona,Phoenix, AZ      9.78m
  4 Terrill Williams          15 AZ Cheetahs,Chandle      9.54m
  5 William Dunston           15 AZ Cheetahs,Chandle      9.24m
  6 Matt Johnson              16 Tonto                    8.50m
  7 Charlie Lopez             15 Tonto,Payson, AZ         8.26m
  8 Lance Begay               15 Unattached,Tempe, A      7.05m

Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
================================================================
    National: N 191-11  6/1/1985    Kami Keshmiri, Reno, NV
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Josh Manche               16 Rising Sun              38.49m
  2 Alex Winchester           16 Tonto,Payson, AZ        31.06m
  3 Terrill Williams          15 AZ Cheetahs,Chandle     24.68m
  4 William Dunston           15 AZ Cheetahs,Chandle     20.23m

Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
================================================================
    National: N 202-09  7/6/2001    Dustin Johnson, Crossett, AR
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 William Dunston           15 AZ Cheetahs,Chandle     31.97m
  2 Terrill Williams          15 AZ Cheetahs,Chandle     20.00m

Event 500  100 Meter Dash Young Women
================================================================
    National: N 11.10  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
 -- LeShawn Woods             18 Southern AZ                SCR
  1 Jessica Onyepunuka        17 Rising Sun,Peoria,       11.49q
  2 Dominique Lamb            17 AZ Cheetahs,Chandle      12.00q
  3 Tiffany McDonald          18 Rising Sun,Peoria,       12.10q
  4 Latoya Imadiyi            18 Rising Sun               12.50q
  5 Monique Kaiser            18 Feeltheheat              13.10q
  6 Stephanie Buntin          17 AZ Panthers,Phoenix      13.50q

Event 500  100 Meter Dash Young Women
================================================================
    National: N 11.10  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Jessica Onyepunuka        17 Rising Sun,Peoria,       11.82
  2 Tiffany McDonald          18 Rising Sun,Peoria,       12.00
  3 Dominique Lamb            17 AZ Cheetahs,Chandle      12.40
  4 Latoya Imadiyi            18 Rising Sun               12.47
  5 Monique Kaiser            18 Feeltheheat              12.81
  6 MeShawn Woods             18 Southern AZ              12.82
  7 Amber Gill                17 Southern AZ              12.84
  8 Cassandra Cooper          17 AZ Cheetahs,Chandle      13.01
  9 Stephanie Buntin          17 AZ Panthers,Phoenix      13.83

Event 501  200 Meter Dash Young Women
================================================================
    National: N 23.32  7/29/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jessica Onyepunuka        17 Rising Sun,Peoria,       24.32
  2 Dominique Lamb            17 AZ Cheetahs,Chandle      25.76
  3 Dawn Arnold               18 AZ Cheetahs,Chandle      26.00
  4 Blqanca Salado            18 Yuma Lightning           27.22
  5 Cassandra Cooper          17 AZ Cheetahs,Chandle      27.27
  6 Stephanie Buntin          17 AZ Panthers,Phoenix      28.80

Event 502  400 Meter Dash Young Women
================================================================
    National: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Dominique Lamb            17 AZ Cheetahs,Chandle      58.24
  2 Tyeshia Harvey            19 T Elite,Tucson, AZ       59.56
  3 Dawn Arnold               18 AZ Cheetahs,Chandle    1:00.08
  4 Tennille Mayfield         17 AZ Cheetahs,Chandle    1:03.96
  5 Blqanca Salado            18 Yuma Lightning         1:05.52

Event 503  800 Meter Run Young Women
================================================================
    National: N 2:07.05  7/1/1994    Tamieka Grizzle, Bronx, NY
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Vanessa Hernandez         17 T Elite                2:26.00
  2 Tennille Mayfield         17 AZ Cheetahs,Chandle    2:41.95
  3 Ashely Cravens            19 Yuma Lightning         2:45.36

Event 504  1500 Meter Run Young Women
================================================================
    National: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos Cob, CT
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Vanessa Hernandez         17 T Elite                5:08.02

Event 508  100 Meter Hurdles (33") Young Women
================================================================
    National: N 13.39  7/29/2001   Virginia Powell, Seattle, Wa
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Tiffany McDonald          18 Rising Sun,Peoria,       13.76
  2 Emily Steinman            18 AZ Heat,Mesa, AZ         15.29
  3 Alexandra Kasik           17 AZ Heat,Mesa, AZ         16.02
  4 Johanna Avilez            17 AZ Heat                  16.17
  5 Jeanine Dancy             17 AZ Panthers,Peoria,      16.54
  6 Shivonn Ross              17 AZ Panthers              18.07

Event 509  400 Meter Hurdles (30") Young Women
================================================================
    National: N 57.94  7/29/2001   Tiffany Ross, Miami, FL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 April Kubishta            18 Havasu,Lake Havasu,    1:05.85
  2 Roshawnda Brown           17 Rising Sun,Phoenix,    1:10.65
  3 Shivonn Ross              17 AZ Panthers            1:11.90
  4 Johanna Avilez            17 AZ Heat                1:12.22
  5 Tennille Mayfield         17 AZ Cheetahs,Chandle    1:13.16

Event 510  4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
    National: N 45.02  7/27/1997   West Valley Eagles, Inglewood, CA
                       R.Caruther, E Edmonson,M.Withers,E.Grayson
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Rising Sun  'A'                            47.87
  2 10-Southern ArizonaTrack Club  'A'                    50.56
  3 10-Arizona Heat  'A'                                  52.01
  4 10-Arizona Panthers  'A'                              52.04

Event 511  4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
    National: N 3:39.49  7/29/2001   United Stars, Philadephia, PA
                         E.Dwyer, D.Darden, D.Rogers, T.Abney
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Arizona Cheetahs  'A'                            4:31.13

Event 513  High Jump Young Women
================================================================
    National: N  6-01  7/25/1996   Adrianne Sims, Fayetteville, NC
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Christi Payne             19 T Elite                  1.65m
  2 Johanna Avilez            17 AZ Heat                  1.50m
  3 Brittney Washington       17 AZ Panthers,Peoria,      1.45m

Event 514  Pole Vault Young Women
================================================================
    National: N 12-07.25  7/28/2001   Elizabeth Boyle, Chicago, IL
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 April Kubishta            18 Havasu,Lake Havasu,      3.35m
  2 Becky Traylor             18 Sky                      2.97m
  3 Saamntha Culiver          17 Sky                      2.81m

Event 515  Long Jump Young Women
================================================================
    National: N 20-10.50  7/29/1994   Angela Henry, Omaha, NE
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nadia Matthews            18 AZ Striders,Phoenix      5.17m
  2 Jeanine Dancy             17 AZ Panthers,Peoria,      5.01m
  3 Brittney Washington       17 AZ Panthers,Peoria,      4.99m
  4 Sara Wallce               17 Southern AZ              4.76m
  5 Emily Steinman            18 AZ Heat,Mesa, AZ         4.70m
  6 Shivonn Ross              17 AZ Panthers              4.63m
 -- Dawn Arnold               18 AZ Cheetahs,Chandle         ND

Event 516  Triple Jump Young Women
================================================================
    National: N 42-08.25  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nadia Matthews            18 AZ Striders,Phoenix     11.07m
  2 Brittney Washington       17 AZ Panthers,Peoria,     11.03m
  3 Jeanine Dancy             17 AZ Panthers,Peoria,     10.59m
  4 Sara Wallce               17 Southern AZ             10.47m

Event 517  Shot Put 4kg Young Women
================================================================
    National: N 49-09.75  7/25/1997   Becky Beachler, Oakland, NE
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kheri Farris              18 AZ Heat                 11.95m
  2 Marisa Johnson            18 AZ Panthers             11.30m
  3 Brittany Gallo            17 Unattached              10.96m
  4 Cori Tarzwell             17 AZ Heat,Mesa, AZ        10.35m
  5 Tristan Carson            19 AZ Cheetahs,Chandle      9.34m

Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
================================================================
    National: N 175-03  7/9/1995    Suzy Powell, Modesto, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kheri Farris              18 AZ Heat                 35.96m
  2 Cori Tarzwell             17 AZ Heat,Mesa, AZ        33.83m
  3 D'Vonne Isham             17 Unattached,Phoenix,     33.80m
  4 Nicole Radman             17 AZ Cheetahs,Chandle     33.70m
  5 Brittany Gallo            17 Unattached              33.28m
  6 Marisa Johnson            18 AZ Panthers             33.25m
  7 Tristan Carson            19 AZ Cheetahs,Chandle     31.67m

Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
=======================================================================
    National: N 158-07.50  7/24/1999   Sarah Malone, Newburg, OR
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carmelia Kee              17 AZ Panthers,Phoenix     31.06m
  2 Tezzie Gilmore            17 T Elite                 27.73m
  3 Cori Tarzwell             17 AZ Heat,Mesa, AZ        22.31m
  4 Roshawnda Brown           17 Rising Sun,Phoenix,     17.97m

Event 550  100 Meter Dash Young Men
===================================================================
    National: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jourdin Holden            18 AZ Heat,Mesa, AZ         10.95Q  1
  2 Clarence Wise             17 AZ Panthers,Youngto      10.99Q  2
  3 Alex Easter               17 AZ Cheetahs              11.08Q  2
  4 Cardell Glover            19 Yuma Lightning,Yuma      11.09Q  1
  5 Conrad Nunez              19 Unattached               11.09Q  2
  6 Ian Locke                 18 Feeltheheat              11.34Q  1
  7 Justin Dancer             17 Rising Sun               11.50q  2
  8 Noah Ramirez              19 Southern AZ              11.54q  1
  9 Rashaan Fenderson         19 AZ Cheetahs,Mesa, A      11.55q  1
 10 James Bensel              17 Yuma Lightning           11.66   2
 11 Efe Okdugbo               17 T Elite,Tucson, AZ       11.73   2
 12 Scott Foley               17 T Elite                  11.88   2
 13 Eric Jones                17 Unattached               11.89   1
 14 Michael Hilbe             18 Startrack,Chandler,      12.14   2
 15 Jovian Comma              17 Striders                 12.27   1

Event 550  100 Meter Dash Young Men
================================================================
    National: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Jourdin Holden            18 AZ Heat,Mesa, AZ         10.96
  2 Alex Easter               17 AZ Cheetahs              11.13
  3 Conrad Nunez              19 Unattached               11.16
  4 Cardell Glover            19 Yuma Lightning,Yuma      11.28
  5 Ian Locke                 18 Feeltheheat              11.36
  6 Rashaan Fenderson         19 AZ Cheetahs,Mesa, A      11.57
  7 Noah Ramirez              19 Southern AZ              11.59
  8 Justin Dancer             17 Rising Sun               11.62
  9 Clarence Wise             17 AZ Panthers,Youngto      11.80

Event 551  200 Meter Dash Young Men
===================================================================
    National: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Cardell Glover            19 Yuma Lightning,Yuma      22.51Q  1
  2 Scott Foley               17 T Elite                  22.53Q  2
  3 Matt Valenzuela           19 T Elite                  22.59Q  1
  4 Conrad Nunez              19 Unattached               22.67Q  2
  5 Clarence Wise             17 AZ Panthers,Youngto      22.63Q  1
  6 Michael Hilbe             18 Startrack,Chandler,      23.02Q  2
  7 Jourdin Holden            18 AZ Heat,Mesa, AZ         23.06q  2
  8 Delaney Walker            17 Startrack                23.36q  2
  9 Eric Jones                17 Unattached               23.91q  2
 10 Noah Ramirez              19 Southern AZ              23.93   1
 11 Efe Okdugbo               17 T Elite,Tucson, AZ       24.06   1
 12 Jovian Comma              17 Striders                 25.29   2
 13 Alex DeFalco              18 Startrack                27.31   1

Event 551  200 Meter Dash Young Men
================================================================
    National: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Cardell Glover            19 Yuma Lightning,Yuma      22.40
  2 Conrad Nunez              19 Unattached               22.67
  3 Jourdin Holden            18 AZ Heat,Mesa, AZ         22.86
  4 Clarence Wise             17 AZ Panthers,Youngto      22.99
  5 Matt Valenzuela           19 T Elite                  23.12
  6 Delaney Walker            17 Startrack                23.85
  7 Eric Jones                17 Unattached               24.06

Event 552  400 Meter Dash Young Men
===================================================================
    National: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Los Angeles, CA
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Michael Hilbe             18 Startrack,Chandler,      48.94   2
  2 Jeremy Brower             18 T Elite                  49.49   2
  3 Matt Valenzuela           19 T Elite                  50.59   2
  4 Clarence Wise             17 AZ Panthers,Youngto      50.79   2
  5 Erik Acuna                18 T Elite                  51.83   2
  6 Conrad Nunez              19 Unattached               52.96   1
  7 Mitchell Moses            17 AZ Puma,Glendale, A      53.31   2
  8 Brenton Boyd              17 AZ Heat                  53.47   2
  9 Eric Jones                17 Unattached               54.67   1
 10 Erik Gafni                18 Southern AZ              54.92   1
 11 Brian Dancey              19 AZ Panthers              57.16   1
 12 Jovian Comma              17 Striders                 58.72   1
 13 Brad Roth                 17 Unattached,scottsda      58.87   1

Event 553  800 Meter Run Young Men
================================================================
    National: N 1:49.49  7/27/2000   Nick Davenport, Houston, TX
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 David Ryan                18 Havasu                 2:02.89
  2 Dustin Imdieke            18 Rising Sun             2:25.17

Event 554  1500 Meter Run Young Men
================================================================
    National: N 3:51.21  7/7/1985    John Quade, Woodinville, Wa
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 David Ryan                18 Havasu                 4:20.14
  2 James Phillips            17 Unattached             4:37.78

Event 555  5000 Meter Run Young Men
================================================================
    National: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 James Phillips            17 Unattached            17:14.52

Event 556  2000 Meter Steeplechase 36" Young Men
================================================================
    National: N 5:53.17  7/29/1983   Orla Kastberg, Granville, NY
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 David Ryan                18 Havasu                 6:57.52

Event 558  110 Meter Hurdles (39") Young Men
================================================================
    National: N 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Collis Newbill            18 Speed Wsest              15.73
  2 Greer Rollier             18 Bobcats,Phoenix, AZ      17.45
 -- Dustin Imdieke            18 Rising Sun                  DQ

Event 559  400 Meter Hurdles (36") Young Men
================================================================
    National: N 50.27  7/21/1997   Angelo Taylor, Tucker, GA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Greer Rollier             18 Bobcats,Phoenix, AZ      59.30
  2 Dustin Imdieke            18 Rising Sun             1:00.74
  3 Lauren Harvey             17 T Elite,Tucson, AZ     1:03.91

Event 560  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
    National: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                       R.Beard, B.Gay,J.Harris, T.Williams
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Tucson Elite AC  'A'                               43.75

Event 561  4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
    National: N 3:06.55  7/28/1996   East Atlanta TC, Atlanta, GA
                         A.Partridge,D.Phillips,A Taylor,K.Williams
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 10-Tucson Elite AC  'A'                             3:29.70
  2 10-Arizona Startrack  'A'                           3:44.86

Event 563  High Jump Young Men
================================================================
    National: N  7-06  7/9/1983    Dothel Edwards, Athens, GA
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jourdin Holden            18 AZ Heat,Mesa, AZ         2.00m
  2 James Arollo              17 AZ Puma,Phoenix, AZ     J2.00m
  3 Jordan Powell             17 T Elite,Tucson, AZ      J2.00m
  4 Mitchell Moses            17 AZ Puma,Glendale, A      1.75m
  5 Greer Rollier             18 Bobcats,Phoenix, AZ      1.60m

Event 564  Pole Vault Young Men
================================================================
    National: N 17-01  7/31/1992   Wayne Guidry, Orangefield, TX
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Brandon Glenn             18 Sky                      4.88m
  2 Jeff Starling             17 Ultimate                 4.10m
  3 Michael Yoshida           18 Sky                      3.80m
  4 Greer Rollier             18 Bobcats,Phoenix, AZ      2.89m

Event 565  Long Jump Young Men
================================================================
    National: N 25-09.75  1977        Lamont King, Surprise, Az
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Alex Easter               17 AZ Cheetahs              6.74m
  2 Daniel Marshall           17 AZ Cheetahs              6.73m
  3 Brian Dancey              19 AZ Panthers              6.54m
  4 Jordan Powell             17 T Elite,Tucson, AZ       6.32m
  5 James Bensel              17 Yuma Lightning           5.76m
  6 Lauren Harvey             17 T Elite,Tucson, AZ       5.51m

Event 566  Triple Jump Young Men
================================================================
    National: N 52-06.50  7/27/1991   Ron Jones, Dallas, TX
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Daniel Marshall           17 AZ Cheetahs             14.34m
  2 James Bensel              17 Yuma Lightning          12.01m
  3 Brian Dancey              19 AZ Panthers             11.94m
  4 Collis Newbill            18 Speed Wsest             11.63m

Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
================================================================
    National: N 67-00.50  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cris Simon                18 Southern AZ             14.13m
  2 Michael Waterman          17 Tonto,Payson, AZ        12.73m
  3 Tydriss Blaylark          17 AZ Panthers,Phoenix     12.02m
  4 Josh Quvtskuyva           18 Tonto                   10.63m
  5 Paul Burdette             18 Tonto,Payson, AZ         8.46m

Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
=======================================================================
    National: N 207-04  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cris Simon                18 Southern AZ             43.40m
  2 Michael Waterman          17 Tonto,Payson, AZ        35.30m
  3 Josh Quvtskuyva           18 Tonto                   29.48m
  4 Paul Burdette             18 Tonto,Payson, AZ        22.53m

Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
================================================================
    National: N 232-09  8/1/1998    Brian Kollar, Virginia Beach, Va
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Brad Roth                 17 Unattached,scottsda     49.57m
  2 Josh Quvtskuyva           18 Tonto                   34.20m
  3 Tydriss Blaylark          17 AZ Panthers,Phoenix     32.69m

Results - USATF Arizona Association Junior Olympic Combined Events Championships

6/14-15/03 - Tolleson HS

Event 112  Triathlon Bantam Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carson, Hanna             10 Az Cheetahs                792
  2 Lusson, Mary Kate          9 Az Puma                    206

Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Galvez, Johnny            12 Phoenix Bobcats           2178
  2 Makinda, Ebenezer         11 Phoenix Bobcats           2100
  3 Blaylark, Tevin           11 Arizona Panthers          1788
  4 Kaster, Derek             11 Phoenix Bobcats           1763
  5 Mathis, Christopher       12 Casa Grande Valley        1483
  6 McGaugh, Dontae           11 Phoenix Bobcats           1427
  7 Jones, Erwin              10 Phoenix Bobcats           1361
  8 Palmer, Steven            10 Az Puma                   1082
  8 Kerby, Michael            11 Az Puma                   1082

Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Makinde, Eunice           13 Phoenix Bobcats           2443
  2 Cleveland, Jndia          13 Az Cheetahs               2389
  3 Hamblen, Lisa             13 Arizona Blaize            1576
  4 Schoene, Tina             12 Tucson Trackburners       1491
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx