Join/Renew Now

Entries

Event 100  100 Meter Dash Bantam Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Raven Sims                       BR YMCA               13.67
  2  Shanice Stewart                  Rising Stars          13.76
  3  Brittneeh Williams               Gazelle               13.77
  4  Vanessa Stewart                  Hurricane             13.77
  5  Shaleetha Jackson                East Texas TC         13.79
  6  Alexis Stroman                   Smst                  13.92
  7  Mayorca Young                    Track Houston         13.95
  8  Lathatt Woodberry                Hallmark              13.99
  9  Atiya Harvey                     Mission Valley T      14.06
 10  Alexa Morris                     Speed City Track      14.08
 11  Tanisha Wilson                   Light Speed           14.09
 12  Alexandria Harden                Springfield           14.14
 13  Desiree Mayo                     Franklin Track C      14.15
 14  Chante Moore                     Blue Wave             14.18
 15  Azara Willams                    Treasure Coast C      14.18
 16  Jasmin Pratt                     Rising Sun            14.18
 17  Diamond Every                    NO Stars Exp          14.19
 18  Ashley Collins                   CC Hills Gazelle      14.19
 19  Alexis Smith                     InfJesusTC            14.19
 20  Brandi Royster                   Durham Striders       14.19
 21  Jazmin Harper                    Mission Valley T      14.23
 22  Shannon Spence                   Miami NW Express      14.23
 23  Tyana Williams                   Utah Flames           14.25
 24  Ebony Wallace                    Young Achievers       14.28
 25  Alyssa Warren                    Hospitality           14.29
 26  Jaslyn Ford                      E. Orange Dragon      14.30
 27  Mariah Wicks                     Tulsa Flyers          14.32
 28  Na'kea Sheperd                   St. Chas. Strid.      14.34
 29  Esther Branch                    Unattached            14.39
 30  Tia Mitchell                     Shreveport            14.41
 31  Ayanna Brazier-Scott             Springfield           14.43
 32  Brittany Byrd                    Albuquerque TC        14.43
 33  Breanna McCarty                  Striders              14.59
 34  Taylor McKinney                  13-Falcon TC          14.59
 35  Briana Evans                     Tulsa Flyers          14.60
 36  Nashay Willis                    Unified in Flt        14.87
 37  Audrey Higgins                   Wausau Flyers         15.23
 38  Madeline Bagwell                 Rochester Av          15.52
 39  Michelle Diefendorf              Una Pna               15.52
 40  Haleigh Hopkins                  Unattached            15.54

Event 101  200 Meter Dash Bantam Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Raven Sims                       BR YMCA               27.77
  2  Jennifer Johnson                 E. TX Comets          27.85
  3  Vanessa Stewart                  Hurricane             28.04
  4  Brittneeh Williams               Gazelle               28.09
  5  Chalese Davis                    14-Flying Jaguar      28.22
  6  Camille Davis                    Swift Perfor          28.23
  7  Alexis Stroman                   Smst                  28.24
  8  Shakea Mercer                    Ftfc                  28.24
  9  Reyna Anderson                   Future                28.37
 10  Gabrielle Jackson                NO Stars Exp          28.50
 11  Mayorca Young                    Track Houston         28.57
 12  Sharla Butler                    Dallas Track          28.70
 13  Chante Moore                     Blue Wave             29.07
 14  Tanisha Wilson                   Light Speed           29.12
 15  Alyssa Warren                    Hospitality           29.37
 16  Shannon Spence                   Miami NW Express      29.51
 17  Keyia Brooks                     Kankakee              29.55
 18  Desiree Mayo                     Franklin Track C      29.66
 19  Jazmin Harper                    Mission Valley T      29.71
 20  Alexis Mapson                    Burning Spea          29.73
 21  Alexandria Harden                Springfield           29.84
 22  Atiya Harvey                     Mission Valley T      29.85
 23  Triana Browne-Hearrell           Tulsa Expres          29.86
 24  Mariah Wicks                     Tulsa Flyers          29.93
 25  Taylor McKinney                  13-Falcon TC          29.99
 26  Nashay Willis                    Unified in Flt        30.02
 27  Jasmin Pratt                     Rising Sun            30.10
 28  Ashley Collins                   CC Hills Gazelle      30.27
 29  Na'kea Sheperd                   St. Chas. Strid.      30.37
 30  Breanna McCarty                  Striders              30.44
 31  Grecia Felix                     El Paso Wings         30.48
 32  Alexis Grier                     Twin City TC          30.49
 33  Ebony Wallace                    Young Achievers       30.59
 34  Morgan Granger                   Cedar Valley          30.60
 35  Jasmine Green                    Flying Js             30.74
 36  Taneisha Cordell                 New World             30.76
 37  Tyana Williams                   Utah Flames           31.28
 38  Ta'Pri Farr                      13-Rainier Beach      31.62
 39  Treneisha Doyle                  In City Step          32.57

Event 102  400 Meter Dash Bantam Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Jennifer Johnson                 E. TX Comets        1:02.88
  2  Brittneeh Williams               Gazelle             1:03.31
  3  Shakea Mercer                    Ftfc                1:03.68
  4  Deena Pierce                     Team of Purp        1:04.40
  5  Jasmine Berry                    Imani Track Club    1:04.72
  6  Shannon Spence                   Miami NW Express    1:04.72
  7  Amber Owens                      Gatc                1:05.58
  8  Chante Moore                     Blue Wave           1:05.71
  9  Alyssa Warren                    Hospitality         1:06.08
 10  Jande' Pierce                    New Horizon         1:06.29
 11  Jade Perry                       Track Houston       1:06.42
 12  Rashida Dooling                  Lauderhill          1:06.66
 13  Claudia Francis                  StarletsTC          1:06.99
 14  Sydnee Crawford                  DeSoto RR           1:07.13
 15  Alexis Mapson                    Burning Spea        1:07.41
 16  Gabrielle Jackson                NO Stars Exp        1:07.49
 17  Chavariana Ryan                  Speed City Track    1:07.98
 18  Tia Gamble                       NE ShootingStars    1:08.37
 19  Camille Griggs                   United Stars        1:08.60
 20  Mariah Brown                     Stockton Paltc      1:08.68
 21  Taylor Outland                   3M Track Club       1:09.04
 22  Keyia Brooks                     Kankakee            1:09.21
 23  Cadija Caldwell                  AZ Cheetahs         1:09.60
 24  Brittany Byrd                    Albuquerque TC      1:09.67
 25  Taylor McKinney                  13-Falcon TC        1:09.83
 26  Emily Cable                      Tcx Track Club      1:09.87
 27  Taneisha Cordell                 New World           1:10.79
 28  Kristan Holding                  Cool Running        1:11.00
 29  Taylor Hewett                    L&Ctc               1:11.25
 30  Shovanta Hughes                  Nashville Il        1:11.43
 31  Triana Browne-Hearrell           Tulsa Expres        1:11.84
 32  Talisha James                    Mprd                1:11.88
 33  AvJanna Million                  Gina's Tbirds       1:12.71
 34  Lydia Mitchell                   Illini Heat         1:12.92
 35  Amber Lampkin                    Ardmore TC          1:13.28
 36  Brigette Hicks                   Gems-Elite          1:13.99
 37  Dominique Proctor                Tulsa Expres        1:14.15
 38  Ingrid Bonner                    Missoula TC         1:17.95
 39  Robin Reynolds                   Miami NW Express         NT

Event 103  800 Meter Run Bantam Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Elyse Wilkinson                  United Stars        2:25.83
  2  Tominique Lewis                  NO Stars Exp        2:32.74
  3  Kiah Seymour                     10 Red Wing         2:33.27
  4  Destiny Jenkins                  Boys & Girls        2:34.66
  5  Jasmine Taylor                   Aeiou T.C.          2:35.00
  6  Claudia Francis                  StarletsTC          2:36.90
  7  Jamila Pullum                    Fresh Start         2:37.00
  8  Kaylor Murray                    Nashville Il        2:38.18
  9  Courtney Mose                    Texas Storm         2:38.59
 10  J'Myah White                     Hurricane           2:38.61
 11  Brenna Kincaid                   Syracuse Charger    2:38.70
 12  Deena Pierce                     Team of Purp        2:38.74
 13  Tiana Bonner                     NE ShootingStars    2:39.85
 14  Iesha Hardiman                   Speed City Track    2:40.21
 15  Briah Kyle                       Track Houston       2:40.40
 16  Amanda Craig                     Beaverton TC        2:41.10
 17  Rashida Dooling                  Lauderhill          2:41.95
 18  Jamiya Brinson                   Georgia Expr        2:42.63
 19  Alyssa Mejia                     San Joaquin Vall    2:42.74
 20  Jade Dean                        DoRight             2:42.90
 21  Khadeeja Dooling                 Lauderhill          2:43.25
 22  Tia Gamble                       NE ShootingStars    2:43.60
 23  Jade Perry                       Track Houston       2:43.95
 24  Gracie Petersen                  Gr Isl              2:44.40
 25  Robin Sims                       NY Novas            2:44.44
 26  Lauren Sutherland                Flyers              2:44.49
 27  Chanice Hutchinson               StarletsTC          2:47.62
 28  Taylor Hewett                    L&Ctc               2:49.11
 29  Shelby Stucker                   Illini Heat         2:49.82
 30  Shannon Mahoney                  Emerald Vall        2:51.86
 31  Shovanta Hughes                  Nashville Il        2:51.99
 32  Kaylee Moore                     Sterling            2:52.15
 33  Makeba Elliott                   Lv's Cheetah        2:52.16
 34  Harron Young                     Unattached          2:55.03
 35  Gabby Ware                       Bellevue            2:57.58
 36  Triana Browne-Hearrell           Tulsa Expres        2:57.67
 37  Trinity Busby                    Unattached          2:58.26
 38  Amber Lampkin                    Ardmore TC          2:58.58
 39  Ingrid Bonner                    Missoula TC         2:59.00
 40  Lynn Mad Plume                   11-Two Medicine     3:01.00
 41  Peyton Adkins                    Unattached          3:06.31
 42  Robin Reynolds                   Miami NW Express         NT

Event 104  1500 Meter Run Bantam Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Kiah Seymour                     10 Red Wing         5:11.21
  2  Destiny Jenkins                  Boys & Girls        5:11.40
  3  Tominique Lewis                  NO Stars Exp        5:12.56
  4  Jamila Pullum                    Fresh Start         5:16.91
  5  Ines Simoes                      Spt Nwk Ben         5:18.02
  6  Kaylor Murray                    Nashville Il        5:21.19
  7  Brenna Kincaid                   Syracuse Charger    5:22.20
  8  Amanda Craig                     Beaverton TC        5:26.95
  9  Taylor Williams                  Team of Purp        5:28.34
 10  Lauren Sutherland                Flyers              5:29.46
 11  Jade Dean                        DoRight             5:29.81
 12  Courtney Mose                    Texas Storm         5:30.11
 13  Aleeysha Henry                   Usda                5:31.17
 14  Chiny Asher                      Hbtc                5:32.59
 15  Alyssa Mejia                     San Joaquin Vall    5:33.19
 16  Tiana Bonner                     NE ShootingStars    5:34.17
 17  Mary Welcome                     NO Stars Exp        5:35.81
 18  Olicia Williams                  StarletsTC          5:37.35
 19  Gracie Petersen                  Gr Isl              5:39.80
 20  Robin Reynolds                   Miami NW Express    5:39.87
 21  Zahri Jackson                    Visions TC          5:41.19
 22  Brooke Durman                    Mercury Trac        5:42.39
 23  Katie Cataldo                    Unattached          5:45.59
 24  Kaneisha Gilmore                 East Texas TC       5:45.92
 25  Mallory White                    Seffner TC          5:50.51
 26  Cindy Huang                      Unattached          5:51.22
 27  Mary Francis Leake               Unattached          5:51.55
 28  Shannon Mahoney                  Emerald Vall        5:55.29
 29  Jasmine Boykin                   Queens Hurri        5:55.32
 30  Harron Young                     Unattached          6:03.76
 31  Gabby Ware                       Bellevue            6:05.62
 32  Peyton Adkins                    Unattached          6:06.81
 33  Ashton Moore                     Dodge City Storm    6:12.04
 34  Ebony Jorman                     Indy Cheetah's      6:17.00
 35  Tierrah East                     Eastside Ste        6:18.24
 36  Lynn Mad Plume                   11-Two Medicine     6:31.41

Event 105  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Claudia Ortiz                    S. Texas Walking    8:30.82
  2  Jessical Reybal                  S. Texas Walking    8:57.82
  3  Windy Wike                       Texas Storm         9:28.36
  4  Emily Dallager                   Flying Pigs         9:41.37
  5  Hannah Kisley                    Junior Striders     9:49.43
  6  Madeline Muraida                 Abq Athletics       9:56.14
  7  Kelli King                       NE ShootingStars    9:56.28
  8  Heather Sinkler                  Unattached         10:18.33
  9  Alisha Noble                     PeqLigHisNH        10:49.22
 10  Avionne Allgood                  PS Vegas Flyers    10:56.63
 11  Samantha Dubois                  New Jersey S       11:13.97
 12  Brittni McElroy                  St. Chas. Strid.   11:35.36
 13  Vershayla Munnerlyn              Fast Forward TC    11:37.93
 14  Miranda Russell                  Miami Valley       11:55.00
 15  Arnell Hodge                     Memphis Hurd       13:03.24
 16  Jessica Tellian                  New Jersey S       13:05.74
 17  Hailey Ray                       Focus              13:37.56
 18  Rebecca Good                     Pacer              13:38.53
 19  Haven Chambers                   Dodge City Storm   13:53.68

Event 106  4x100 Meter Relay Bantam Girls Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  15-Imani Track Club  'A'                               55.34
  2  15-Valley United Track Club  'A'                       55.59
  3  12-Track Houston Track Club  'A'                       56.06
  4  12-Hallmark Track Club  'A'                            56.71
  5  14-Flying Jaguars Track Club  'A'                      56.76
  6  14-Speed City  'A'                                     57.26
  7  06-New Orleans Stars Express  'A'                      57.30
  8  03-Glenarden Track Club  'A'                           57.31
  9  04-Gainesville Striders  'A'                           57.69
 10  12-Texas Speed Track Club  'A'                         57.86
 11  10-Arizona Rising Sun  'A'                             58.01
 12  10-Arizona Cheetahs  'A'                               58.47
 13  03-Durham Striders  'A'                                58.55
 14  03-Middle Georgia Magic  'A'                           58.87
 15  10-Do Right  'A'                                       59.06
 16  02-United Stars T.C.  'A'                              59.16
 17  04-Miami Metro Dade  'A'                               59.18
 18  02-East Orange Dragons TC  'A'                         59.68
 19  06-Twin City Athletic Assoc  'A'                       59.95
 20  06-Wilma Rudolph TC  'A'                               59.98
 21  09-Tulsa Flyers  'A'                                 1:00.17
 22  02-Franklin Track Club  'A'                          1:00.48
 23  08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                       1:00.91
 24  04-Miami Metro Dade  'B'                             1:01.91
 25  08-Midwest Striders T C  'A'                         1:02.91
 26  07-Country Club Hills Gazelles  'A'                  1:03.08
 27  08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                       1:03.12
 28  13-Rainier Beach TC  'A'                             1:03.92
 29  05-Gina's Thunderbirds  'A'                          1:04.57
 30  01-Ny Novas  'A'                                     1:05.42
 31  05-Dayton Gems-Elite  'A'                            1:05.50
 32  05-Lincoln Heights  'A'                              1:05.91
 33  07-Chicagoland Zephyrs TC  'A'                       1:06.16
 34  07-Sterling TC  'A'                                  1:06.23
 35  01-Amherst Track Club  'A'                           1:13.38
 36  12-Texas Speed Track Club  'B'                            NT
 37  14-3m Track Club  'A'                                     NT

Event 107  4x400 Meter Relay Bantam Girls Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  15-Valley United Track Club  'A'                     4:33.76
  2  02-United Stars T.C.  'A'                            4:34.55
  3  03-Glenarden Track Club  'A'                         4:34.71
  4  03-Boys & Girls Clubs of Me  'A'                     4:38.90
  5  06-New Orleans Stars Express  'A'                    4:39.40
  6  14-Speed City  'A'                                   4:41.35
  7  12-Track Houston Track Club  'A'                     4:41.63
  8  15-Imani Track Club  'A'                             4:41.99
  9  10-Do Right  'A'                                     4:43.98
 10  14-3m Track Club  'A'                                4:45.23
 11  03-Middle Georgia Magic  'A'                         4:46.74
 12  12-Hallmark Track Club  'A'                          4:49.18
 13  12-Lancaster Lightning Track  'A'                    4:51.66
 14  02-East Orange Dragons TC  'A'                       4:52.97
 15  14-Flying Jaguars Track Club  'A'                    4:53.42
 16  06-Mobile Parks & Rec  'A'                           4:56.65
 17  06-Nashville Illusions Track  'A'                    4:58.10
 18  08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                       4:59.34
 19  01-Starlets Track Club  'A'                          5:02.38
 20  10-Northeast Shooting Stars -  'A'                   5:03.61
 21  09-Ardmore Track Club  'A'                           5:04.99
 22  04-Gainesville Striders  'A'                         5:10.36
 23  10-Arizona Cheetahs  'A'                             5:13.54
 24  08-Bellevue Recreation Tr  'A'                       5:14.75
 25  04-Miami Metro Dade  'A'                             5:21.57
 26  07-Dixmoor Pal Falcon TC  'A'                        5:22.38
 27  08-Ames Impact  'A'                                  5:26.81
 28  01-Ny Novas  'A'                                     5:34.36
 29  13-Rainier Beach TC  'A'                             5:43.25

Event 108  High Jump Bantam Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Calynn Stanford                  14-Sierra Foothi    4-04.00
  2  Courney Webb                     Mission Valley T    3-10.00
  3  Ciarra Brewer                    Mission Valley T    3-06.00
  4  Emily Anderson                   DeSoto RR             1.50m
  5  Hanna Allred                     NW  Flyers            1.50m
  6  Emily Cable                      Tcx Track Club        1.32m
  7  Julia Free                       Quincy Track Clu      1.27m
  8  Taylor Hewett                    L&Ctc                 1.25m
  9  Julia Mills                      Valley United         1.22m
 10  Alexis Turner                    Carrollton            1.20m
 11  Kristan Holding                  Cool Running          1.20m
 12  Caroline Waters                  Woodstock Tr          1.20m
 13  Avrie Welton                     Jets                  1.20m
 14  Robin Sims                       NY Novas              1.17m
 15  Chelsea Young                    Massie Heat           1.17m
 16  Nastassia Sanford                Quick Striders        1.15m
 17  Olivia Clark                     Fbtc                  1.15m
 18  Brittany Jones                   Trackburners          1.15m
 19  Marian McCoy                     New World             1.12m
 20  Maia Cramer                      Valley United         1.12m
 21  Jasmyne Flournoy                 Unattached            1.12m
 22  Chakira Thomas                   13-Rainier Beach      1.10m
 23  Tiara Covington                  NO Stars Exp          1.09m
 24  Breanne Borman                   Jets                  1.09m
 25  Gabrielle Estell                 Swift Perfor          1.07m
 26  Ariel Mangum                     Unattached            1.06m
 27  Kaylee Moore                     Sterling              1.05m
 28  Kelsey Roth                      Jets                  1.05m
 29  Nicole Smith                     C. Fl. Gliders        1.05m
 30  Mallory White                    Seffner TC            1.05m
 31  Thomeka Livingston               NO Comets             1.04m
 32  Megan Balman                     Hays Striders         1.04m
 33  Helen Penniston                  Tucson Elite          1.00m
 34  Samantha Hommertzheim            Lightning Bolts       0.99m
 35  Allison Smith                    DeKalb                0.90m
 36  Traci Tolliver                   NO Stars Exp          0.89m

Event 109  Long Jump Bantam Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Ciarra Brewer                    Mission Valley T   14-04.50
  2  Chelsea Davis                    14-Flying Jaguar   13-08.25
  3  Jennifer Cardey                  Napa Track Club    12-11.50
  4  Amina Shelton                    Columbia TC           4.44m
  5  Kenyattia Hackworth              Mprd                  4.33m
  6  Raven Sims                       BR YMCA               4.13m
  7  Alexandria Harden                Springfield           4.13m
  8  Hannah Smith                     Middle Georg          4.06m
  9  Emily Cable                      Tcx Track Club        4.04m
 10  Hannah Carson                    AZ Cheetahs           3.95m
 11  Alexis Faulkner                  So Calif Running      3.93m
 12  Jennifer Johnson                 E. TX Comets          3.93m
 13  Katrina Gambrell                 Seneca                3.92m
 14  Hilary King                      Valley United         3.91m
 15  Brenna Kincaid                   Syracuse Charger      3.90m
 16  Carlisha Thomas                  G'Ville Striders      3.89m
 17  Briana Evans                     Tulsa Flyers          3.89m
 18  Nakia Love                       West Florida Y        3.88m
 19  Shakea Mercer                    Ftfc                  3.87m
 20  Marsha Pendilton                 Unattached            3.80m
 21  Tia Mitchell                     Shreveport            3.78m
 22  Michelle Martin                  Tucson Elite          3.73m
 23  Valerie Tyler                    Usa Stars             3.70m
 24  Kaytelinn Blair                  Flying Js             3.66m
 25  Alexandria Gochenour             Iowa Flyers           3.64m
 26  Kristan Holding                  Cool Running          3.63m
 27  Shelby Stucker                   Illini Heat           3.57m
 28  Jasmine Green                    Flying Js             3.55m
 29  Ayanna Brazier-Scott             Springfield           3.44m
 30  Andrea Vessel                    Lincoln Heights       3.43m
 31  Alexandria James                 Dallas Flash          3.41m
 32  Ariel Mangum                     Unattached            2.74m

Event 110  Shot Put 6 lb. Bantam Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Alexis Baxter                    3M Track Club      19-02.50
  2  Kassandra Reyes                  Mission Valley T   17-06.75
  3  Jenae Brown                      Unattached            9.70m
  4  Stephanie Carter                 Chariots of           8.79m
  5  Hannah Carson                    AZ Cheetahs           8.08m
  6  Avionne Allgood                  PS Vegas Flyers       7.78m
  7  Keyara Vance                     Lancaster Ltng        7.44m
  8  Jennifer Jarvis                  Lakeland T&F          7.43m
  9  Takara Shaw                      PS Vegas Flyers       7.38m
 10  Brittany Roxbury                 Boynton Beach         7.32m
 11  Dominique Grizzle                Kansas Thunder        7.23m
 12  Moriah Buckley                   Bombers               7.16m
 13  Amber McCants                    Treasure Coast C      6.95m
 14  Kiera Washington                 DeSoto RR             6.91m
 15  Kaci Jones                       Una Pna               6.89m
 16  Charlsie Morris                  Beatrice              6.87m
 17  Alexandra Peterson               13-Rainier Beach      6.85m
 18  Alexis Venner                    Salvation ArmyHF      6.67m
 19  Darian Tanner                    SC Striders           6.66m
 20  Khaalida Parks                   Silver Sonic          6.63m
 21  Chelsea Bagby                    Chariots of           6.62m
 22  Chasity James                    Rockets               6.62m
 23  Shelby Koenig                    Effingham             6.57m
 24  Jasmin Lee                       New Jersey S          6.16m
 25  Lenee Brown                      Ardmore TC            6.14m
 26  Madeline Muraida                 Abq Athletics         6.10m
 27  Olivia Taylor                    North Alabama Tr      6.07m
 28  Ingrid Bonner                    Missoula TC           6.03m
 29  Mandy Trautmann                  Unattached            6.02m
 30  Gabrielle Kennedy                Unattached            6.00m
 31  Tamara Empty                     Westside              5.99m
 32  Kelsey Ward                      Massie Heat           5.91m
 33  Brittany Oliver                  Miami Metro-Dade      5.89m
 34  Chinwendy Amushie                Usa Stars             5.81m
 35  Shaquila White                   Hmtc                  5.75m
 36  Breshea Pitts                    J Owens               5.69m
 37  Jillian Harris                   Continental           5.63m
 38  Briyanna Blue                    Unattached            5.49m
 39  Bri-Anna Broyles                 Booker T              5.17m
 40  Nzengung Tankeng                 Notre Dame TC         5.16m
 41  Samantha Jones                   Amherst Track Cl      4.54m

Event 111  Javelin Throw 300g Bantam Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Alexis Baxter                    3M Track Club         68-03
  2  Courney Webb                     Mission Valley T      67-05
  3  Monique O'Dell                   Unattached            57-11
  4  Hannah Carson                    AZ Cheetahs          32.01m
  5  Takara Shaw                      PS Vegas Flyers      25.94m
  6  Jennifer Jarvis                  Lakeland T&F         23.55m
  7  Katherine Harvey                 Mprd                 23.39m
  8  Jenae Brown                      Unattached           22.22m
  9  Charlsie Morris                  Beatrice             21.37m
 10  Dominique Grizzle                Kansas Thunder       20.92m
 11  Sabrina Almager                  Abq West Side        20.28m
 12  Shelby Koenig                    Effingham            19.72m
 13  Kristin Maher                    Unattached           19.63m
 14  Jasmine Lanier                   Texas Storm          18.88m
 15  Kaci Jones                       Una Pna              18.72m
 16  Dajsha Avery                     Northwest            17.85m
 17  Natalie Boerio                   Wings of Moon        17.59m
 18  Jasmine Rosemore                 Port Arthur TC       17.42m
 19  Windy Wike                       Texas Storm          17.33m
 20  Breshea Pitts                    J Owens              17.13m
 21  Tierra Bradford                  Shreveport           16.95m
 22  Ashlyn Parker                    Unattached           16.90m
 23  Sarah Gilleland                  Junior Striders      16.25m
 24  Lindsay Hall                     Needham Track Cl     15.62m
 25  Maria Hawkins                    Silver Sonic         15.40m
 26  Alexis Storbeck                  Westside             14.81m
 27  Moriah Buckley                   Bombers              14.49m
 28  Alisha Noble                     PeqLigHisNH          14.05m
 29  Jalexis Stancil                  Gatc                 13.88m
 30  Amber Long                       Bellevue             13.49m
 31  Kayla Woods                      Mymcatc              13.03m
 32  Samantha Jones                   Amherst Track Cl     12.38m
 33  Mackenzie Miller                 Blue Thunder         12.05m
 34  Maggie Watkins                   Purdue Area TC       11.54m
 35  Monique Frazier                  Flying Js            11.04m
 36  Lynn Mad Plume                   11-Two Medicine       9.16m
 37  Lloydrice Cameron                Miami NW Express      8.79m
 38  Marshae Stallworth               Roosevelt Expres      6.76m
 39  Kayla Dixon                      3M Track Club            ND

Event 112  Triathlon Bantam Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Camille Davis                    Swift Perfor           1128
  2  Amber Owens                      Gatc                   1125
  3  Emily Cable                      Tcx Track Club         1104
  4  Calynn Stanford                  14-Sierra Foothi       1046
  5  Hannah Carson                    AZ Cheetahs            1037
  6  Kristan Holding                  Cool Running            954
  7  Julia Free                       Quincy Track Clu        935
  8  Amanda Craig                     Beaverton TC            911
  9  Paulette Fogle                   Gatc                    876
 10  Mariah Brown                     Stockton Paltc          821
 11  Kaytelinn Blair                  Flying Js               821
 12  Christina Creed                  Dpal Falcon             762
 13  Emily Anderson                   DeSoto RR               686
 14  Alisha Weir                      Sauk Valley Smok        680
 15  Tyler Woods                      Swift Perfor            619
 16  Sabrina Almager                  Abq West Side           591
 17  Breanne Borman                   Jets                    590
 18  Ivy Horn                         Blue Thunder            539
 19  Audrey Baker                     Utica                   294

Event 150  100 Meter Dash Bantam Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Ranell Hall                      Miami Metro-Dade      12.71
  2  Laijon White                     Rising Stars          13.02
  3  Byrce Cheek                      Unattached            13.23
  4  Jared Baker                      So Calif Running      13.25
  5  Deandre' Washington              Usa Stars             13.28
  6  Cedric Roberson, II              Just In Time          13.44
  7  Anthony Smith                    High Steppers         13.45
  8  Tevin Williams                   Mercury San Dieg      13.56
  9  Haran Piggee                     Stockton Paltc        13.63
 10  Darryl Brown                     Miami Metro-Dade      13.64
 11  Jordan McLamb                    DoRight               13.74
 12  Douglas Jamison                  Arizona               13.76
 13  Robert Jackson                   Idabel                13.77
 14  J'Ron Erby                       Hill Top Speed        13.78
 15  Keenen Adams                     Mprd                  13.78
 16  Traihvaughn Campbelll-Provo      BR Roadrunners        13.78
 17  Matthew Green                    Mon Valley            13.80
 18  Breshad Perriman                 Lauderdale Lakes      13.86
 19  Miles Bush                       Nadia                 13.87
 20  Cantrell Frazier                 City of Atla          13.91
 21  Darrell Britton                  Providence Cobra      13.95
 22  Gaven Meyer                      LA Express            13.95
 23  Angelo Gardner                   Franklin Track C      13.97
 24  LaTevin Gray                     Idabel                14.05
 25  Jarett Wesley                    Unattached            14.12
 26  Tyrone Thorpe                    Durham Striders       14.14
 27  RaShaun Jones                    Indy Cheetah's        14.16
 28  John Nelson                      FW Express            14.19
 29  Joshua Dunston                   Junior Striders       14.20
 30  Trevor Tuplin                    South Shore Fire      14.21
 31  John-Tony Foster                 Twin City             14.26
 32  Addison Clopton                  Jubilee Track Cl      14.46
 33  Zecharia McLaurin                In City Step          14.49
 34  Brandin Bryant                   Jaguars               14.57
 35  Iman Johnson                     Silver Springs S      14.62
 36  Cleo Miller                      Bengals               14.73
 37  Travis Marshall                  Una Pna               14.76
 38  Andrew Lubash                    Beaverton TC          14.96

Event 151  200 Meter Dash Bantam Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Laijon White                     Rising Stars          26.39
  2  Ranell Hall                      Miami Metro-Dade      26.53
  3  Victor Blackwell                 Team of Purp          26.98
  4  Tyler White                      Usa Stars             27.74
  5  Shaquille Parks                  Lightspeed Track      27.75
  6  Cedric Roberson, II              Just In Time          27.78
  7  Shaquille Winn-King              City of Atla          27.92
  8  Byrce Cheek                      Unattached            28.06
  9  Stanley Broaden                  Cape Fear             28.07
 10  James Johnson                    Txtc                  28.14
 11  Keenen Adams                     Mprd                  28.28
 12  Terrence Jerigan                 Track Houston         28.30
 13  Matthew Green                    Mon Valley            28.35
 14  Darryl Brown                     Miami Metro-Dade      28.49
 15  Shaquille Kearse                 Miami Metro-Dade      28.55
 16  Traihvaughn Campbelll-Provo      BR Roadrunners        28.56
 17  DeAntee Harrison                 Hmtc                  28.74
 18  Gaven Meyer                      LA Express            28.75
 19  DeAnthony Easley                 AZ Cheetahs           28.81
 20  Angelo Gardner                   Franklin Track C      28.90
 21  Jarett Wesley                    Unattached            28.91
 22  Haran Piggee                     Stockton Paltc        29.00
 23  Victor Simmons                   Striders              29.02
 24  Jordan McLamb                    DoRight               29.23
 25  Johnny Carter                    Central Valley J      29.25
 26  Zecharia McLaurin                In City Step          29.30
 27  Christian Sanderfer              Jets                  29.30
 28  Warren Edmondson                 In City Step          29.52
 29  Imaj Christiansen                13-Eastside TC        29.68
 30  Pierreson Fils-Aime              Salvation ArmyHF      29.72
 31  Isaiah Johnson                   Thunderbolts          29.88
 32  RaShaun Jones                    Indy Cheetah's        30.10
 33  Micah Smith                      Indy Cheetah's        30.45
 34  Darrell Britton                  Providence Cobra      30.62
 35  Brandin Bryant                   Jaguars               30.70
 36  Trevor Tuplin                    South Shore Fire      30.82
 37  Breshad Perriman                 Lauderdale Lakes         NT

Event 152  400 Meter Dash Bantam Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Leo Simmons                      Miami Metro-Dade    1:02.01
  2  William Stovall                  Just In Time        1:02.48
  3  Vaughn Davis                     Hurricane           1:03.39
  4  Victor Blackwell                 Team of Purp        1:03.42
  5  Trago Cox                        Stallions           1:03.45
  6  Christopher Hall                 Miami NW Express    1:03.81
  7  Paul Turner                      Twin City           1:04.54
  8  Bryson Atkins                    DoRight             1:04.75
  9  Claytin Lewis                    Carolina Eagles     1:04.92
 10  Desmond Bell                     BR Roadrunners      1:04.93
 11  Victor Simmons                   Striders            1:05.09
 12  Jeremy Brady                     Just In Time        1:05.17
 13  Shaine Kirtright                 Mercury Trac        1:05.36
 14  Myer Krah                        Durham Striders     1:05.56
 15  Kourtlin Jackson                 Track Iowa          1:05.60
 16  Tyree Squires                    White Lightn        1:05.63
 17  Jason Griffin                    Nashville Il        1:05.73
 18  Daymond Gardner                  Just In Time        1:05.82
 19  Warren Edmondson                 In City Step        1:06.08
 20  Andrew Hunte                     Classic Track Cl    1:06.18
 21  Steven Robinson                  Young Achievers     1:06.73
 22  Terrance Bridgers                Morris Estate       1:06.92
 23  Andrew Lubash                    Beaverton TC        1:07.09
 24  Imaj Christiansen                13-Eastside TC      1:07.29
 25  Adonis Dussett                   Road Runners        1:07.56
 26  Demetri Jackson                  Mustangs Track C    1:07.86
 27  Larry Roberts                    Speed City Track    1:08.29
 28  Jywayne Allen                    Ardmore TC          1:08.75
 29  Kenyon Gordon                    Ardmore TC          1:08.90
 30  Pierreson Fils-Aime              Salvation ArmyHF    1:08.95
 31  Curtis Witherspoon               Morris Estate       1:09.02
 32  Anthony Yarborough               Sauk Valley Smok    1:09.37
 33  Girard Jenkins                   Dpal Falcon         1:09.65
 34  Paul Hoebelheinrich              Lytc                1:09.81
 35  Drake Johnson                    Ann Arbor T.        1:10.28
 36  Jakob Trancoso                   Sauk Valley Smok    1:10.56
 37  Brandon Brooks                   Hall's Express      1:10.94
 38  Kevin Collins                    New World           1:11.14

Event 153  800 Meter Run Bantam Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Desmond Bell                     BR Roadrunners      2:25.78
  2  William Stovall                  Just In Time        2:26.52
  3  Shaine Kirtright                 Mercury Trac        2:29.03
  4  Thomas Gaither                   Txtc                2:29.37
  5  Joshua Perkins                   Team of Purp        2:30.01
  6  Demetri Jackson                  Mustangs Track C    2:30.60
  7  Connor Billings                  Unattached          2:30.62
  8  Colin O'Neil                     13-Eastside TC      2:32.26
  9  Tony McConico                    City of Atla        2:32.32
 10  Christopher Hall                 Miami NW Express    2:32.38
 11  Malik Mingle-Timbers             10 Red Wing         2:32.53
 12  Kourtlin Jackson                 Track Iowa          2:32.75
 13  Aaron Zapf                       Pacesetters         2:33.41
 14  Andrew Hunte                     Classic Track Cl    2:33.60
 15  Derrick Daigre                   Scaa                2:33.77
 16  Austin Fitzgerald                Track Houston       2:34.06
 17  Elijah Turner                    Vegas Heat          2:35.95
 18  Nathaniel Jones                  Track Houston       2:36.84
 19  Ryan Mitsos                      Wndrin Tucan        2:36.99
 20  Tyler Floyd                      Florida Elite       2:37.33
 21  Alonzo Sealey                    Kenyan Runne        2:37.52
 22  Jason Griffin                    Nashville Il        2:38.19
 23  Tevin Heiland                    Dodge City Storm    2:38.40
 24  Girard Jenkins                   Dpal Falcon         2:38.79
 25  Marcus Caddell                   Eastside Ste        2:38.99
 26  Matthew Rice                     BR YMCA             2:40.03
 27  Nathanael Sweeny                 Bengals             2:40.23
 28  Khahbrell Johnson                Miami NW Express    2:40.55
 29  Kenyon Gordon                    Ardmore TC          2:40.62
 30  Wilton Crocker                   Belvidere           2:41.02
 31  Joshua Castillo                  Morris Estate       2:42.81
 32  Robert Lee                       BR TC               2:43.52
 33  Terrance Bridgers                Morris Estate       2:43.54
 34  Jack Kincade                     Scioto TC           2:45.05
 35  Robert Royall                    Providence Cobra    2:47.90
 36  Nathaniel Wheelings              NY Novas            2:47.96
 37  Ulysses Smith                    Lincoln Heights     2:49.66
 38  Wyatt Mad Plume                  11-Two Medicine     3:16.38

Event 154  1500 Meter Run Bantam Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Shaine Kirtright                 Mercury Trac        5:01.79
  2  Thomas Gaither                   Txtc                5:05.75
  3  Joshua Perkins                   Team of Purp        5:07.10
  4  Joshuah Jenkins                  Boys & Girls        5:07.35
  5  Austin Carpenter                 Titans              5:09.80
  6  Ryan Mitsos                      Wndrin Tucan        5:11.04
  7  Tommy (John) Hudson              Valley United       5:13.18
  8  Douglas Brunson                  Abq Athletics       5:13.37
  9  Austin Fitzgerald                Track Houston       5:15.16
 10  Nathaniel Jones                  Track Houston       5:15.18
 11  Nicholas Whitten                 Personal / South    5:16.22
 12  Connor Wilkins                   KC Flyers           5:16.37
 13  Connor Billings                  Unattached          5:16.56
 14  Alonzo Sealey                    Kenyan Runne        5:18.29
 15  James Dietler-Bennion            Buffolo Chips       5:19.95
 16  Wilton Crocker                   Belvidere           5:20.30
 17  Tevin Heiland                    Dodge City Storm    5:22.13
 18  Marcus Caddell                   Eastside Ste        5:22.31
 19  Derrick Daigre                   Scaa                5:24.54
 20  Joshua Castillo                  Morris Estate       5:25.69
 21  Mitchell Wink                    Westside            5:25.82
 22  Matthew Rice                     BR YMCA             5:26.12
 23  Anthony Warren                   In City Step        5:26.87
 24  Kyle Ortman                      Miami Valley        5:29.08
 25  Sam Mossman                      Unattached          5:29.23
 26  Aaron Thompson                   Ames Impact         5:29.72
 27  Nathaniel Wheelings              NY Novas            5:30.48
 28  Demetri Jackson                  Mustangs Track C    5:30.48
 29  Robert Lee                       BR TC               5:30.50
 30  Ryan Cooney                      Whirlaway Racing    5:30.61
 31  Chris Lee                        Tall City Christ    5:31.87
 32  Jeremy Williams                  Lauderhill          5:33.00
 33  Elliot Clemente                  Miami Milers        5:34.00
 34  Caleb McCullough                 Willming Flyers     5:49.84
 35  Jason Griffin                    Nashville Il        5:59.66
 36  Wyatt Mad Plume                  11-Two Medicine     6:05.27
 37  Zachary Stokes                   Miami NW Express         NT

Event 155  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Anthony Pryatel                  PS Vegas Flyers     9:19.24
  2  Eamon Tellis                     PS Vegas Flyers     9:49.89
  3  Michael Nemeth                   Unattached          9:50.67
  4  Eric Alexander                   Texas Storm         9:51.17
  5  Jonathan Hallman                 Woodstock Tr        9:58.08
  6  Jarret Coney                     Usa Stars          10:16.20
  7  Tariq Mahdi                      Nadia              10:24.34
  8  Christian CJ Spisla              13-Westside TC     10:44.76
  9  Austin Hogans                    Fast Forward TC    10:59.95
 10  John Bourdeau                    New Jersey S       11:19.62
 11  Jared Evans                      Unattached         11:25.04
 12  Jared Stremel                    Dodge City Storm   11:35.36
 13  Eli Seitz                        Miami Valley       12:16.52
 14  Charles Guevara                  Run for the Star   12:18.58
 15  William Mountain                 Memphis Hurd       13:30.96

Event 156  4x100 Meter Relay Bantam Boys Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  04-Miami Metro Dade  'A'                               51.28
  2  04-Florida Elite  'A'                                  53.96
  3  15-Team of Purpose  'A'                                54.09
  4  15-Valley United Track Club  'A'                       54.13
  5  12-U.S.A. Stars Track Club  'A'                        54.27
  6  15-So Calif Running Cougars  'A'                       54.68
  7  10-Arizona Cheetahs  'A'                               54.98
  8  03-Glenarden Track Club  'A'                           55.09
  9  12-Track Houston Track Club  'A'                       55.42
 10  06-Twin City Athletic Assoc  'A'                       55.53
 11  09-Idabel Track Clue  'A'                              55.84
 12  10-Do Right  'A'                                       55.90
 13  06-Road Runners Track Club  'A'                        56.23
 14  03-Portsmouth Patriots Trac  'A'                       56.27
 15  03-Track Express TC  'A'                               56.30
 16  02-Penn Hills Eagles  'A'                              56.67
 17  02-Franklin Track Club  'A'                            57.74
 18  08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                         57.77
 19  02-Jetta Track Club  'A'                               57.81
 20  05-Jubilee Track Club  'A'                             58.76
 21  08-Silver Springs Spartans  'A'                        58.82
 22  14-Speed City  'A'                                     58.90
 23  09-Phillipsburg  'A'                                   58.94
 24  14-M.P. Striders  'A'                                  59.14
 25  13-So Central AA  'A'                                  59.27
 26  09-Tulsa Express  'A'                                  59.38
 27  06-Mobile Parks & Rec  'A'                             59.57
 28  08-South Madison Panthers  'A'                         59.63
 29  05-Jubilee Track Club  'B'                             59.77
 30  01-New York Starz Track Club  'A'                      59.96
 31  14-B# Sharp  'A'                                     1:00.47
 32  05-New World Track Club  'A'                         1:00.95
 33  04-Miami Metro Dade  'B'                             1:01.69
 34  07-Fort Wayne Express  'A'                           1:01.97
 35  07-North Shore Breeze  'A'                           1:03.58
 36  04-Florida Elite  'B'                                     NT

Event 157  4x400 Meter Relay Bantam Boys Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  03-Track Express TC  'A'                             4:24.57
  2  12-Just In Time Track Club  'A'                      4:25.13
  3  03-Portsmouth Patriots Trac  'A'                     4:28.51
  4  03-Glenarden Track Club  'A'                         4:28.89
  5  12-U.S.A. Stars Track Club  'A'                      4:31.07
  6  12-Track Houston Track Club  'A'                     4:35.79
  7  15-Valley United Track Club  'A'                     4:37.24
  8  15-Lightspeed Track Club  'A'                        4:38.24
  9  10-Do Right  'A'                                     4:39.59
 10  06-Twin City Athletic Assoc  'A'                     4:43.19
 11  04-Stride Track Club  'A'                            4:44.56
 12  04-Miami NW Express Track  'A'                       4:44.67
 13  02-Morris Estate Track Team  'A'                     4:44.92
 14  04-Florida Elite  'A'                                4:45.22
 15  10-Arizona Cheetahs  'A'                             4:46.26
 16  14-Speed City  'A'                                   4:50.39
 17  08-North Omaha Bengals T  'A'                        4:52.42
 18  13-Wings of Eagles  'A'                              4:53.97
 19  08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                       4:54.34
 20  09-Tulsa Express  'A'                                4:54.85
 21  06-Road Runners Track Club  'B'                      4:55.86
 22  02-Penn Hills Eagles  'A'                            4:56.87
 23  09-Tulsa Express  'B'                                4:58.06
 24  10-Albuquerque Athletics  'A'                        5:03.50
 25  02-East Orange Dragons TC  'A'                       5:05.03
 26  08-Hospitality House  'A'                            5:08.53
 27  14-B# Sharp  'A'                                     5:14.47
 28  05-Jubilee Track Club  'B'                           5:16.99
 29  05-Jubilee Track Club  'A'                           5:18.95
 30  01-Ny Novas  'A'                                     5:22.82
 31  07-Fort Wayne Express  'A'                           5:28.86
 32  05-Team Ohio  'A'                                    5:39.85
 33  04-Miami Metro Dade  'A'                                  NT
 34  06-Mobile Parks & Rec  'A'                                NT

Event 158  High Jump Bantam Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Arik Smith                       Unattached          4-04.00
  2  Londeen McCovery                 M.P. Striders       3-08.00
  3  Stanley Broaden                  Cape Fear             1.35m
  4  Shai Carpenter                   Quick Striders        1.35m
  5  Jack Kincade                     Scioto TC             1.32m
  6  Raymel Lofton                    Hospitality           1.25m
  7  Grant Winters                    Gold Rush             1.25m
  8  Jonathan Bednar                  Westside              1.25m
  9  Jeff Davis                       NW  Flyers            1.25m
 10  Ron Baker                        Utica                 1.24m
 11  Nathaniel Davidson               New York Sta          1.22m
 12  Tyler Glasnow                    Valley United         1.22m
 13  Trevor Larry                     Butler Stealth        1.21m
 14  Collin Sullivan                  Belvidere             1.20m
 15  Nathaniel Jowett                 Fwtc                  1.20m
 16  Patrick Ammons                   Walton                1.20m
 17  Daymond Gardner                  Just In Time          1.20m
 18  Andrew McDonald                  AZ Puma               1.20m
 19  Joel Struckhoff                  Phillipsburg          1.19m
 20  Max Yoder                        Willming Flyers       1.17m
 21  William Bodden Jr                Miami NW Express      1.17m
 22  Patrick Hardwick                 Track Houston         1.15m
 23  Caleb Neal                       Unattached            1.14m
 24  Elvis     98 Stewart JR          Alex Ln Express       1.12m
 25  James Douglas                    Free Spirit           1.12m
 26  Richard Zahn                     Roosevelt Expres      1.12m
 27  Kristian Armour                  NO Comets             1.09m
 28  Shane Fontana                    LA Express            1.09m
 29  Rahat Syed                       Loveland              1.07m
 30  Mark Sheppard                    Cordova TC            1.04m
 31  Jonathan Hamman                  Sterling              0.95m

Event 159  Long Jump Bantam Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Haran Piggee                     Stockton Paltc     14-11.00
  2  Robby Templeton                  M.P. Striders      13-10.75
  3  Matthew Green                    Mon Valley            4.58m
  4  Shai Carpenter                   Quick Striders        4.53m
  5  Malcom Mitchell                  West Florida Y        4.53m
  6  Joshua Dunston                   Junior Striders       4.50m
  7  Robert Jackson                   Idabel                4.44m
  8  Thomas Johnson                   Start 2 Finish        4.39m
  9  Zecharia McLaurin                In City Step          4.30m
 10  Christopher McClenney            Ceet                  4.24m
 11  Rayshon Fountain                 Hospitality           4.23m
 12  Miles Bush                       Nadia                 4.21m
 13  Tevin Williams                   Mercury San Dieg      4.17m
 14  Phillip Dorsett                  Buccaneers            4.17m
 15  Joel Struckhoff                  Phillipsburg          4.10m
 16  Brandon Sweeting                 Unattached            4.10m
 17  Omar Barnes                      Tall City Christ      4.10m
 18  Kristaan Ivory                   Valley United         4.09m
 19  David Johnson                    Track Houston         4.09m
 20  Marcus Moeder                    Hays Striders         4.03m
 21  Christopher Shelton              Unattached            4.02m
 22  Martin Ndyabagye                 Big Red Express       3.99m
 23  Aaron Arment                     Unattached            3.98m
 24  Aaron Warren                     Hospitality           3.97m
 25  Brett Hundley                    AZ Cheetahs           3.96m
 26  James Douglas                    Free Spirit           3.94m
 27  Tyler Witherspoon                N Shor Breez          3.93m
 28  Richard Winston                  AZ Cheetahs           3.92m
 29  Jack Kincade                     Scioto TC             3.90m
 30  Tyron Henry                      Road Runners          3.83m
 31  Antonio McNair                   Quick Silver          3.82m
 32  Darrell Britton                  Providence Cobra      3.70m
 33  Drake Johnson                    Ann Arbor T.          3.66m
 34  Samuel Washington                Prt City              3.66m
 35  Ray Tomar Stewart                New York Sta          3.61m
 36  Kristian Armour                  NO Comets             3.59m
 37  Rahat Syed                       Loveland              3.56m

Event 160  Shot Put 6 lb. Bantam Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Kruger Story                     B# Sharp           26-00.25
  2  Brandon Hill                     3M Track Club      25-05.25
  3  Erik Salcedo                     Unattached         23-10.25
  4  Jon Allen                        NW  Flyers           12.84m
  5  Alejandro Garza                  S. Texas Walking     10.36m
  6  Ron Baker                        Utica                 9.76m
  7  Vernon Curtis                    Fresh Start           9.11m
  8  Xavier Mackey                    Miami Metro-Dade      8.60m
  9  Andre' Davis                     Jersey Shore          8.40m
 10  Cody Horstman                    Vero Youth Strid      8.40m
 11  Adam Godfrey                     Robin Hood            8.34m
 12  Jason Bitsko                     Unattached            8.34m
 13  Kristaan Ivory                   Valley United         8.21m
 14  Kelly Ray Warrior                So Swift TC           8.16m
 15  Timothy Edelen                   Junior Striders       8.07m
 16  Jon Williams                     Flyers                8.05m
 17  Qaadir Anderson-Perry            Penn Hills            7.87m
 18  Elijah Giles                     Franklin Track C      7.83m
 19  Barry Kimbrough                  N Shor Breez          7.76m
 20  Brett Hall                       Unattached            7.75m
 21  Christopher Winslow              Unattached            7.72m
 22  Bo Farrow                        Unattached            7.38m
 23  Jalen Peterkin                   Durham Striders       7.29m
 24  Aaron Hutchins                   Virginia Beach S      7.14m
 25  R'A'Shawn Harris                 St. Chas. Strid.      7.09m
 26  Chris Woodward                   Indy Cheetah's        7.03m
 27  Gregory Block                    Unattached            7.03m
 28  Kyler Osborne                    13-So Hill Strid      6.95m
 29  Jamaal Jones                     Bobcats               6.78m
 30  Christopher Shaw                 Prt City              6.77m
 31  Dominic Bell                     Unattached            6.69m
 32  Jacob Sedillo                    Aoc Striders          6.65m
 33  Charles Westbrook                New World             6.60m
 34  Eric Franklin                    East New York         6.42m

Event 161  Javelin Throw 300g Bantam Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Brandon Hill                     3M Track Club         85-06
  2  Kevin Perrine                    Relay 2000            80-00
  3  Cody Layton                      Unattached            76-02
  4  Ron Baker                        Utica                38.00m
  5  Jon Williams                     Flyers               33.15m
  6  Devin Bogert                     NW  Flyers           32.93m
  7  Brett Hundley                    AZ Cheetahs          31.57m
  8  Trago Cox                        Stallions            31.49m
  9  Joshua Comier                    Port Arthur TC       31.45m
 10  Qaadir Anderson-Perry            Penn Hills           28.89m
 11  Michael Verga                    Wall Track           28.49m
 12  Thomas Urbany                    Cool Running         28.23m
 13  Oliver Emsick                    Lytc                 27.08m
 14  Hadley Sejkora                   Beatrice             27.00m
 15  Xavier Mackey                    Miami Metro-Dade     26.86m
 16  Shane Fontana                    LA Express           26.51m
 17  Javan Gray                       Unat Ore             25.73m
 18  Jamaal Jones                     Bobcats              25.36m
 19  Charles Patterson                Mprd                 24.80m
 20  Tyler Cagle                      Unattached           24.44m
 21  Kristaan Ivory                   Valley United        24.39m
 22  Daniel Martin                    Northeast Kansas     24.32m
 23  Jacob Sedillo                    Aoc Striders         23.88m
 24  Kyler Osborne                    13-So Hill Strid     23.86m
 25  Kristian Armour                  NO Comets            23.65m
 26  Rashad Carter                    Port Arthur TC       23.26m
 27  Ray Tomar Stewart                New York Sta         22.91m
 28  Spenser Dalton                   Asheville Light      21.99m
 29  Alexander Woodard                Sequoyah             21.78m
 30  Jonathan Hallman                 Woodstock Tr         21.76m
 31  Jameer Harmon                    Bethany B.C.         21.24m
 32  Mark Devall                      Effingham            21.11m
 33  Christopher Winslow              Unattached           20.45m
 34  Max Yoder                        Willming Flyers      19.55m
 35  Wyatt Mad Plume                  11-Two Medicine      17.48m
 36  Caleb McCullough                 Willming Flyers      17.08m
 37  Barry Kimbrough                  N Shor Breez         16.75m
 38  Jamari Johnson                   Christian Cruise     16.20m
 39  Walter Kinsey                    Miami NW Express     15.35m

Event 162  Triathlon Bantam Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Ron Baker                        Utica                   725
  2  James Douglas                    Free Spirit             683
  3  Jack Kincade                     Scioto TC               620
  4  Jeronimo Smith                   Portsmouth Patr         606
  5  Christian Sanderfer              Jets                    597
  6  Thomas Rogers                    Silver Sonic            580
  7  Nicholas Simmons                 Greater Richmond        580
  8  Andrew Lubash                    Beaverton TC            579
  9  Haran Piggee                     Stockton Paltc          546
 10  Boomer Mays                      Lawrence TC             522
 11  Aaron Harris                     Prr                     503
 12  JJ Jonathon Juilfs               Track City              492
 13  Jon Williams                     Flyers                  480
 14  Eric Franklin                    East New York           469
 15  Girard Jenkins                   Dpal Falcon             460
 16  Hakim Fahmi                      Start 2 Finish          431
 17  Eddie Terry                      Mainland Jags           418
 18  Jamaal Jones                     Bobcats                 416
 19  Tevynn Laws                      Rio Rancho Rams         394
 20  Noah Key                         New World               370
 21  Shawn Harris                     Memp.Hurdlers           330

Event 200  100 Meter Dash Midget Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Tatianna Fisher                  Florida Elite         12.38
  2  Erika Woods                      Valley United         12.58
  3  Lorrena Dejernett                Swift Perfor          12.66
  4  Shaterica Isles                  Umoja Track Club      12.73
  5  Brittany McCord                  Miami NW Express      12.76
  6  Taelor King                      Blues                 12.79
  7  Breanna Hubbard                  Light Speed           12.81
  8  BreAndrea Adevereaux             Velocity              12.81
  9  Monica Phipps                    New Horizon           12.81
 10  Floristine Tigner                Carrollton            12.93
 11  Sommer Marcus                    Unattached            12.95
 12  Rhyan Daniels                    Bond Hill             13.02
 13  Shikiera Dumas                   Pegasus T&F           13.02
 14  Ashley McCoy                     Cape Fear             13.02
 15  Tori Wilbert                     Valley United         13.04
 16  Iesha Holley                     Delaware Diamond      13.06
 17  Tiffany Hines                    Lancaster Ltng        13.07
 18  Rayona Lynch                     Queens Sprin          13.08
 19  Olivia Lewis                     Blues                 13.23
 20  Desirae Payton                   Track San Franci      13.25
 21  Quanisha Sales                   Wilma Rudolp          13.27
 22  Almineta Bagby                   Prt City              13.27
 23  Brianna Cromartie                Elite Flyers          13.32
 24  Evonne Britton                   Flames                13.39
 25  Brittney Colter                  Rising Sun            13.41
 26  Alphedelia Harris                Miami Metro-Dade      13.45
 27  Miesha Mitchell                  KC Elite              13.48
 28  Karissa Dalessandra              Unattached            13.50
 29  Tesia Ross                       Peak Perform          13.52
 30  Alexis Geiger                    Capital City Str      13.59
 31  Kaylyn Berry                     Unattached            13.69
 32  Tashianna Bryant                 River City            13.73
 33  Monique Wright                   South Madison Pa      13.73
 34  Collena Coleman                  Hospitality           13.74
 35  Tiarra Pittman                   In City Step          13.75
 36  Tia Tragesser                    Indy Cheetah's        13.88
 37  Laterris Jacobs                  Urban Stars           13.95
 38  Madison Yakaboski                Una Pna               13.95
 39  Melanie Graham                   Unattached            15.21

Event 201  200 Meter Dash Midget Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Angel Watson                     Mprd                  25.75
  2  Breanna Hubbard                  Light Speed           26.10
  3  Alicia Frederick                 Visions TC            26.29
  4  Asja Goode                       Supersonics           26.36
  5  Brittany McCord                  Miami NW Express      26.39
  6  Serene Williams                  Rising Sun            26.45
  7  Beonka Wilson                    Club Elite            26.46
  8  Ashley McCoy                     Cape Fear             26.59
  9  Nzingha Crusoe                   Unattached            26.59
 10  Jameice DeCoster                 Hbtc                  26.64
 11  Felicia Coleman                  Texas Storm           26.65
 12  Quanisha Sales                   Wilma Rudolp          26.66
 13  Nicole Gooden                    SC Striders           26.68
 14  Shaterica Isles                  Umoja Track Club      26.72
 15  Taelor King                      Blues                 26.72
 16  Vanessa Houston                  Flo-Jo Internati      26.81
 17  Tatianna Fisher                  Florida Elite         26.90
 18  Monica Phipps                    New Horizon           26.95
 19  Delanah Colbert                  Usa Stars             27.02
 20  Alicia King                      E. Orange Dragon      27.10
 21  Audjeana Harrison                Team of Purp          27.13
 22  Desirae Payton                   Track San Franci      27.47
 23  Ashton Purvis                    3M Track Club         27.60
 24  Jade Clingman                    Bond Hill             27.66
 25  Keosha Harvey                    DJ Tigerbelles        27.74
 26  Brittany Davis                   Capital City Str      27.74
 27  Iesha Holley                     Delaware Diamond      27.76
 28  Miesha Mitchell                  KC Elite              28.01
 29  Tashianna Bryant                 River City            28.20
 30  Iesha Morgan                     Ardmore TC            28.24
 31  Kennaye Lewis                    Silver Springs S      28.31
 32  Madison Yakaboski                Una Pna               28.36
 33  Quintiara Walker                 Anglc Flyers          28.76
 34  Monique Wright                   South Madison Pa      28.83
 35  Meeghan Bergman                  Cat Youth Or          29.04
 36  Jasmine Duarte                   M.P. Striders            NT

Event 202  400 Meter Dash Midget Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Doris Anyanwu                    Hbtc                  58.59
  2  Thandi Stewart                   3M Track Club         59.06
  3  Turquoise Thompson               Swift Perfor          59.26
  4  Ambrosia Iwugo                   Hbtc                  59.53
  5  Asja Goode                       Supersonics           59.67
  6  Brittany McCord                  Miami NW Express      59.76
  7  Alicia Frederick                 Visions TC            59.89
  8  Felicia Coleman                  Texas Storm         1:00.06
  9  Nzingha Crusoe                   Unattached          1:00.09
 10  Keosha Harvey                    DJ Tigerbelles      1:00.13
 11  Naomi Perkins                    Team of Purp        1:00.40
 12  Alycia Herring                   Swift Perfor        1:00.87
 13  Charlotte Hastings               Flight Int'l        1:00.93
 14  Alicia King                      E. Orange Dragon    1:01.28
 15  Llorel Artis                     Fbtc                1:01.33
 16  Donnise Powell                   Mission Valley T    1:01.62
 17  Tanissa Britt                    Delaware Diamond    1:01.83
 18  Monica Phipps                    New Horizon         1:02.02
 19  Beonka Wilson                    Club Elite          1:02.71
 20  Angel Watson                     Mprd                1:02.72
 21  Brooke Sharpton                  Miami NW Express    1:02.81
 22  Madison Yakaboski                Una Pna             1:02.81
 23  Aleese Pittman                   Blues               1:02.98
 24  Serene Williams                  Rising Sun          1:03.15
 25  Janelle McNeil                   Providence Cobra    1:03.22
 26  Denevia Pratt                    Rising Sun          1:03.31
 27  Virlisa Pryor                    Capital City Str    1:04.18
 28  Chloe Martin                     13-Uprising Trac    1:04.56
 29  Kema Harvey                      River City          1:04.63
 30  Brittany Davis                   Capital City Str    1:04.73
 31  Kiana Ruff                       Royal Knights       1:04.78
 32  Tiara Thomas                     Dominators          1:05.03
 33  Kayla Weier                      Westside            1:05.22
 34  Jade Meyers                      NO Stars Exp        1:05.23
 35  Jazzalyn Baker                   Hospitality         1:05.33
 36  Carson Williams                  Northwest           1:05.56
 37  Amanda Trancoso                  Sauk Valley Smok    1:06.94
 38  Ariel Colleg - Johnson           Bombers             1:07.78

Event 203  800 Meter Run Midget Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Samantha Collins                 Umoja Track Club    2:22.16
  2  Ashley Seymour                   10 Red Wing         2:22.72
  3  Unique Connor                    Stealth             2:25.07
  4  Rubeneisha Cooper                Texas Storm         2:25.88
  5  Alexis Davis                     Track Houston       2:26.68
  6  Tynia Coats                      PS Vegas Flyers     2:26.77
  7  Tanissa Britt                    Delaware Diamond    2:27.15
  8  Danzel Bradshaw                  Vallejo Pal Trac    2:27.95
  9  Yanelli Gutierrez                Los Guerreros       2:28.71
 10  Deseree King                     Gttc                2:29.51
 11  Victoria Castaneda               Sauk Valley Smok    2:31.12
 12  Kiana Ruff                       Royal Knights       2:31.30
 13  Kema Harvey                      River City          2:31.36
 14  Brooke Sharpton                  Miami NW Express    2:31.57
 15  Tiye Womack                      Gatc                2:32.45
 16  Elizabeth Meier                  River Runner        2:33.77
 17  Lateefah Dooling                 Lauderhill          2:34.61
 18  Tiara Thomas                     Dominators          2:35.05
 19  Kala Stepter                     Pops                2:35.27
 20  Shade Lewis                      NO Stars Exp        2:35.41
 21  Nina Knight                      Scaa                2:35.57
 22  Denevia Pratt                    Rising Sun          2:35.89
 23  Jasmine Blands                   Stride TC           2:36.29
 24  Caitlin Hyland                   Unattached          2:36.74
 25  Marlene Gleason                  NO Stars Exp        2:40.09
 26  Dominique Thomas                 Run 4 Glory         2:40.55
 27  Jasmine Smith                    Lincoln Heights     2:40.58
 28  Shelby Haynes                    Gkd                 2:41.28
 29  Elizabeth Hieber                 Miami Valley        2:44.04
 30  Christa Redcrow                  Unattached          2:48.00

Event 204  1500 Meter Run Midget Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Ashley Seymour                   10 Red Wing         4:50.13
  2  Kiana Ruff                       Royal Knights       5:05.64
  3  Ansherae Devine                  PS Vegas Flyers     5:06.33
  4  Danzel Bradshaw                  Vallejo Pal Trac    5:07.61
  5  Victoria Castaneda               Sauk Valley Smok    5:09.34
  6  Kathleen Thompson                Unattached          5:12.09
  7  Jazmine Rhodes                   Lightspeed Track    5:13.98
  8  Aneesha Washington               3M Track Club       5:14.30
  9  Katrina Selsor                   Glnwd Springers     5:14.70
 10  Julie Brasher                    Abq Athletics       5:16.20
 11  Rubeneisha Cooper                Texas Storm         5:16.58
 12  Dominique Thomas                 Run 4 Glory         5:16.94
 13  Elizabeth Meier                  River Runner        5:17.24
 14  Alexandra Green                  AZ Puma             5:17.52
 15  Marielle Hall                    Excel Racers        5:18.31
 16  Jeanette Wacker                  Texas Mustangs      5:19.10
 17  Alexandra Green                  Dallas Track        5:21.02
 18  Bria Altieri                     Excel Racers        5:22.03
 19  Janice Johnson                   Queens Hurri        5:23.73
 20  Lateefah Dooling                 Lauderhill          5:24.20
 21  Jackie Wallace                   Orlando Road Run    5:24.86
 22  Emily Dietz                      Tcx Track Club      5:25.16
 23  Sarah Gresham                    Peachtree Ci        5:25.39
 24  Elizabeth Smit                   Carolina Pride      5:26.03
 25  Sarah Boyd                       San Luis Obispo     5:26.12
 26  Tia Ann D'Aguiar                 Fwtc                5:27.17
 27  Marlene Gleason                  NO Stars Exp        5:30.77
 28  Kiana Hakim                      Queens Sprin        5:31.34
 29  Maria Meredith                   South Dayton        5:32.58
 30  Hannah Osborn                    FW Express          5:33.49
 31  Andriana Poole                   Hmtc                5:33.53
 32  Sara Borriello                   Lauderdale Lakes    5:33.96
 33  Lauren Adkins                    Unattached          5:41.19
 34  Shelby Haynes                    Gkd                 5:43.17
 35  Marci Archambault                11-Two Medicine     5:52.58
 36  Chelsea Baker                    Warren Striders     6:03.99

Event 205  3000 Meter Run Midget Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Ashley Seymour                   10 Red Wing        10:27.07
  2  Kathleen Thompson                Unattached         11:14.47
  3  Cynthia Sanchez                  Quiet Fire         11:19.19
  4  Heather Wilson                   TV Time Mach       11:19.71
  5  Katie Nast                       Los Gatos Athlet   11:20.14
  6  Kelsey Hunt                      Gate City Stride   11:20.68
  7  Julie Brasher                    Abq Athletics      11:20.78
  8  Laynee Valverde                  Abq Athletics      11:28.87
  9  Bria Altieri                     Excel Racers       11:30.42
 10  Cosette Vargas                   Fresno Golden Sp   11:37.44
 11  Melissa Carder                   WestchesterStr     11:38.18
 12  Janice Johnson                   Queens Hurri       11:38.69
 13  Katrina Selsor                   Glnwd Springers    11:39.08
 14  Karlecia Lucas                   Distance Hea       11:39.63
 15  Nicole Cordeiro                  Spt Nwk Ben        11:40.29
 16  Tatiana Delledera                Pleasanton Heat    11:43.98
 17  Alisha Royal                     Florence           11:44.62
 18  Chelsey Poole                    Flyers             11:57.19
 19  Holly Meler                      13-Flanagan Clan   11:57.66
 20  Lauren Adkins                    Unattached         12:00.13
 21  Vanessa Gaspar                   Spt Nwk Ben        12:01.72
 22  Danyelle Douglas                 13-Flanagan Clan   12:06.96
 23  Raylyn Nuss                      St. Chas. Strid.   12:21.78
 24  Brittany Thomas                  Tulsa Flyers       12:23.28
 25  Paulina Wilson                   Track Houston      12:23.50
 26  Gabrielle Palacio                Sterling           12:29.79
 27  Sara Borriello                   Lauderdale Lakes   12:32.05
 28  Kara Wallace                     Illini Heat        12:38.69
 29  Morgan Keppel                    Land O' Lakes AC   12:50.04
 30  Stephanie Branchaud              Flyers             12:52.42
 31  Melissa Menendez                 Miami Milers       12:56.69
 32  Bridget Sova                     Loveland           13:40.82
 33  Abigail Rice                     BR YMCA            13:43.39
 34  Abby Vargo                       Loveland           13:48.91
 35  Rossea Moore                     Team Swift         16:27.25

Event 206  1500 Meter Race Walk Midget Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Caroline Muraida                 Abq Athletics       8:15.23
  2  Samantha Olivarez                S. Texas Walking    8:24.00
  3  K.C. Keegan-Twombly              Diablo Valley TC    8:24.47
  4  Shannon Myers                    In City Step        8:26.85
  5  Ariel Callis                     Texas Storm         8:31.35
  6  Irais Villa                      Elgin Sharks        8:35.29
  7  Jeanette Avitia                  S. Texas Walking    8:36.47
  8  Damouysha Smith                  PS Vegas Flyers     8:39.91
  9  Tyeasha Savage                   New York Sta        8:42.34
 10  Stephanie Martinez               Elgin Sharks        8:49.59
 11  Safiya Linley                    New York Sta        8:49.80
 12  Sophia Hernandez                 Brea Track C        9:20.23
 13  Vanessa Correa                   NE ShootingStars    9:42.35
 14  Taylor Olsen                     Mercury Trac        9:42.78
 15  Alexsis Wilson                   Saca                9:43.64
 16  Sonia Berson                     N'Flight Youth      9:49.40
 17  Shelby Powell                    Cctc                9:53.04
 18  Soroya Hudson                    New York Sta        9:59.53
 19  Amanda Davidson                  Lawrence TC        10:10.69
 20  Megan Bollerman                  New Jersey S       10:24.30
 21  Le'Shawn Tomlinson               Fast Forward TC    10:36.40
 22  Jessica Perry                    Fast Forward TC    10:36.93
 23  Misty Goings                     11-Two Medicine    10:54.30
 24  Lauren Morrow                    Miami Valley       11:10.22
 25  Sunny Pacillo                    New Jersey S       11:15.68
 26  Marissa Darnay                   Mon Valley         11:30.55
 27  Courtney Hutsell                 St. Chas. Strid.   13:37.31
 28  Tania Moore                      Memphis Hurd       13:51.98

Event 207  80 Meter Hurdles Midget Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Jasmine Stowers                  Quick Striders        13.03
  2  Nikko Brady                      Wilmington T.C.       13.13
  3  Samantha Collins                 Bobcats               13.29
  4  Monisha Davis                    So California Ch      13.44
  5  Lauren Blackburn                 Unattached            13.51
  6  Thandi Stewart                   3M Track Club         13.51
  7  Kayla Grafel                     Utica                 13.59
  8  Brooke Sharpton                  Miami NW Express      13.77
  9  Adriana Owens                    Una Pna               13.82
 10  Aichatou Kamate                  NY Novas              13.84
 11  Nicole Cummings                  WestchesterStr        13.86
 12  Kirsten McCowan                  Lancaster Ltng        13.87
 13  Kenya Usher                      So Calif Running      13.87
 14  Olivia Ferrara                   Beaverton TC          14.00
 15  Brittany Harrell                 Eagle Expres          14.04
 16  Erica Demby                      Unattached            14.14
 17  Nefertiti Smith                  Portsmouth Patr       14.18
 18  Kaitlin Dunson                   Flying Js             14.53
 19  Michelle White                   Delaware Diamond      14.57
 20  Brianna Johnson                  Gold Rush             14.72
 21  Teika Robinson                   Hbtc                  14.72
 22  Jasmine Jackson                  Vero Youth Strid      14.73
 23  Latorria Grier                   Twin City TC          14.87
 24  Victoria Johnson                 3M Track Club         14.89
 25  Sarah Snyder                     Mt. Top               15.03
 26  Alexis Geiger                    Capital City Str      15.17
 27  Elana Foster                     Scaa                  15.17
 28  Kennaye Lewis                    Silver Springs S      15.20
 29  Larissa Matthews                 AZ Cheetahs           15.24
 30  Ariel Colleg - Johnson           Bombers               15.45
 31  Hannah Truckenbrod               DeKalb                15.56
 32  Nefertiti Beckett                Memphis Hurd          15.59
 33  Natalie Newton                   Purdue Area TC        15.60
 34  Tiara Goode                      North Alabama Tr      15.66
 35  Christa Redcrow                  Unattached            17.26

Event 208  4x100 Meter Relay Midget Girls Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  03-Hummingbird TC  'A'                                 50.69
  2  15-Swift Performance  'A'                              50.90
  3  03-Boys & Girls Clubs of Me  'A'                       51.26
  4  09-St. Louis Blues  'A'                                51.87
  5  15-Imani Track Club  'A'                               51.90
  6  03-Carrollton Track Team  'A'                          52.06
  7  10-Arizona Rising Sun  'A'                             52.16
  8  12-Wings Track Club  'A'                               52.20
  9  12-Velocity Track Club  'A'                            52.29
 10  12-Texas Speed Track Club  'A'                         52.31
 11  04-Florida Elite  'A'                                  52.62
 12  05-Bond Hill  'A'                                      52.64
 13  10-Arizona Cheetahs  'A'                               52.68
 14  14-M.P. Striders  'A'                                  53.12
 15  06-Wilma Rudolph TC  'A'                               53.43
 16  14-Alex Van Dyke TC  'A'                               53.45
 17  01-Ny Novas  'A'                                       53.47
 18  02-United Stars T.C.  'A'                              53.73
 19  04-Pompano Express  'A'                                53.85
 20  06-Port City TC  'A'                                   54.36
 21  04-Miami Metro Dade  'A'                               54.54
 22  13-Inner City Steppers  'A'                            54.66
 23  05-Lincoln Heights  'A'                                54.73
 24  06-Magic City Runners  'A'                             54.78
 25  10-Do Right  'A'                                       54.80
 26  08-Silver Springs Spartans  'A'                        55.10
 27  13-Catholic Youth Organizati  'A'                      55.11
 28  07-Summit City Striders  'A'                           55.12
 29  02-Elite Flyers  'A'                                   55.55
 30  01-Hall 's Express  'A'                                56.81
 31  08-Congress Track Club  'A'                            56.98
 32  07-Kankakee TC  'A'                                    57.40
 33  05-Gina's Thunderbirds  'B'                            58.22
 34  09-Tulsa Flyers  'A'                                   58.80
 35  07-Fort Wayne Express  'A'                           1:01.41
 36  12-Track Houston Track Club  'A'                          NT

Event 209  4x400 Meter Relay Midget Girls Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  03-Hummingbird TC  'A'                               4:05.69
  2  14-3m Track Club  'A'                                4:11.09
  3  15-Swift Performance  'A'                            4:11.51
  4  12-Visions Track Club  'A'                           4:14.16
  5  03-Glenarden Track Club  'A'                         4:14.55
  6  15-Valley United Track Club  'A'                     4:14.65
  7  12-Track Houston Track Club  'A'                     4:15.17
  8  12-Texas Speed Track Club  'A'                       4:17.37
  9  15-Vegas Stealth Track Club  'A'                     4:19.61
 10  03-Baldwin County Jets  'A'                          4:20.80
 11  14-Umoja TC  'A'                                     4:22.00
 12  02-United Stars T.C.  'A'                            4:22.24
 13  10-Arizona Cheetahs  'A'                             4:23.82
 14  01-Ny Novas  'A'                                     4:29.00
 15  02-Delaware Diamonds T.C.  'A'                       4:29.14
 16  04-Miami Metro Dade  'A'                             4:31.68
 17  06-New Orleans Stars Express  'A'                    4:31.76
 18  10-Do Right  'A'                                     4:32.05
 19  04-Miami NW Express Track  'A'                       4:33.22
 20  09-Ardmore Track Club  'A'                           4:36.63
 21  06-Mobile Parks & Rec  'A'                           4:37.85
 22  13-So Central AA  'A'                                4:39.03
 23  05-Capital City Striders  'A'                        4:41.00
 24  10-Do Right  'B'                                     4:41.82
 25  04-Florida Elite  'A'                                4:42.08
 26  13-Inner City Steppers  'A'                          4:46.25
 27  05-Lincoln Heights  'A'                              4:47.21
 28  08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                       4:48.10
 29  08-Midwest Striders T C  'A'                         4:51.44
 30  09-Tulsa Express  'A'                                4:58.46
 31  07-Kankakee TC  'A'                                  4:58.52
 32  07-Fort Wayne Express  'A'                           5:04.77

Event 210  4x800 Meter Relay Midget Girls Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Track Houston Track Club  'A'                    10:09.04
  2  15-Valley United Track Club  'A'                    10:10.84
  3  12-Texas Storm Track Club  'A'                      10:21.13
  4  15-P.S. Las Vegas Flyers  'A'                       10:24.00
  5  15-Vegas Stealth Track Club  'A'                    10:26.55
  6  02-United Stars T.C.  'A'                           10:28.91
  7  04-Miami NW Express Track  'A'                      10:38.36
  8  10-Do Right  'A'                                    10:39.98
  9  12-Los Guerreros TC  'A'                            10:42.24
 10  01-New York Starz Track Club  'A'                   10:50.48
 11  03-Glenarden Track Club  'A'                        10:50.82
 12  10-Albuquerque Athletics  'A'                       10:51.98
 13  04-Orlando Road Runners  'A'                        10:57.07
 14  02-Excel Racers  'A'                                10:59.70
 15  01-Ny Novas  'A'                                    11:03.10
 16  14-Umoja TC  'A'                                    11:05.10
 17  03-Chariots of Fire  'A'                            11:46.15
 18  04-Young Achievers TC  'A'                          11:54.53
 19  07-Sauk Valley Smoke  'A'                           11:59.70
 20  02-Sport Newark Benefica  'A'                       12:18.91
 21  05-Loveland Track Club  'A'                         12:57.38
 22  05-Loveland Track Club  'B'                         14:11.05
 23  12-Track Houston Track Club  'B'                          NT

Event 211  High Jump Midget Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Tiffani Boone                    Unattached          4-06.00
  2  Holly Franks                     Unattached          4-06.00
  3  Aleta Boyd                       Mission Valley T    4-04.00
  4  Shanay Briscoe                   NW  Flyers            1.45m
  5  Hailey Twietmeyer                Unattached            1.42m
  6  Caitlyn Murray                   Unattached            1.42m
  7  Jasmine Hall                     Valley United         1.42m
  8  Kayla Grafel                     Utica                 1.42m
  9  Brittany Harrell                 Eagle Expres          1.41m
 10  Rae'nyshea Myles                 Greenville            1.41m
 11  Miray Seward                     Northside Re          1.40m
 12  Eva Greenwalt                    Madison Westside      1.40m
 13  Kaycee Brunel                    11-Team Idaho         1.39m
 14  Karissa Dalessandra              Unattached            1.37m
 15  Maya Pressley                    Unattached            1.37m
 16  Kayla Weier                      Westside              1.35m
 17  Rebecca Holding                  Cool Running          1.35m
 18  Samantha Collins                 Bobcats               1.35m
 19  Shannon Philipps                 Peachtree Ci          1.35m
 20  Jasmine Jackson                  Vero Youth Strid      1.34m
 21  Alice Pitts                      Fresh Start           1.32m
 22  Alexandra Green                  AZ Puma               1.30m
 23  Leslie Lane                      Votress Running       1.30m
 24  Soroya Hudson                    New York Sta          1.30m
 25  Amanda Trancoso                  Sauk Valley Smok      1.30m
 26  Daphne Flournoy                  Unattached            1.29m
 27  Theresa Martin                   Willis Athletic       1.27m
 28  Dava Griffin                     Greenville            1.26m
 29  Dara Edge                        Providence Cobra      1.25m
 30  Liann Devereux                   Needham Track Cl      1.25m
 31  Kellee Kovach                    Wings of Moon         1.22m
 32  Rachel Woodruff                  Loveland              1.22m
 33  Precious White                   Valley Blazers        1.22m
 34  Kassie Gurnell                   Texas Storm           1.20m
 35  Hannah Truckenbrod               DeKalb                1.15m

Event 212  Long Jump Midget Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Lindsey Poole                    Palo Alto Lightn   14-04.25
  2  Malaina Payton                   Classic Track Cl   14-02.25
  3  Kayla Grafel                     Utica                 5.15m
  4  Karynn Dunn                      Free Spirit           4.92m
  5  Caitlyn Murray                   Unattached            4.83m
  6  Chrishawn Williams               Carolina Eagles       4.64m
  7  Ashley McCoy                     Cape Fear             4.63m
  8  Nikko Brady                      Wilmington T.C.       4.62m
  9  Ashtynn Baltimore                Prr                   4.61m
 10  Victorra Womack                  Delaware Diamond      4.60m
 11  Nefertiti Smith                  Portsmouth Patr       4.57m
 12  Trinna Miranda                   Beaverton TC          4.56m
 13  Nicole Cummings                  WestchesterStr        4.54m
 14  Beonka Wilson                    Club Elite            4.51m
 15  Shikiera Dumas                   Pegasus T&F           4.51m
 16  Alexis Geiger                    Capital City Str      4.49m
 17  Sarah Kwon                       Una Pna               4.49m
 18  Maisha Anderson                  Indy Cheetah's        4.47m
 19  Kaylyn Berry                     Unattached            4.46m
 20  A'Lexus Brannon                  Port Arthur TC        4.45m
 21  Renata Garbowski                 Track Denver          4.39m
 22  Quintiara Walker                 Anglc Flyers          4.39m
 23  Nikki Laster                     Team Swift            4.38m
 24  Alexcia Harris                   High Steppers         4.36m
 25  Alexandria Reo                   Lakeland T&F          4.35m
 26  Almineta Bagby                   Prt City              4.31m
 27  Kristina Mossberg                Unattached            4.30m
 28  Daisha Roberts-Kirby             Fwtc                  4.29m
 29  Nefertiti Beckett                Memphis Hurd          4.21m
 30  Nicolette St. Lawrence           New York Sta          4.21m
 31  Ashley Robbins                   Florida Elite         4.19m
 32  Eva Greenwalt                    Madison Westside      4.17m
 33  Taylor Ware                      Bond Hill             4.13m
 34  Charde Mayne                     Silver Springs S      4.11m
 35  Jade Clingman                    Bond Hill             4.01m
 36  Melanie Graham                   Unattached            3.88m

Event 213  Shot Put 6 lb. Midget Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Kelani Desoto                    Unattached         33-10.00
  2  Myeesha Hardiman                 Speed City Track   28-02.00
  3  Lindsey Poole                    Palo Alto Lightn   27-05.50
  4  Kellan Chambers                  Dodge City Storm     10.76m
  5  Meredith Hamilton                High Steppers        10.37m
  6  Gemma Washington                 Quiet Fire           10.10m
  7  Shanay Briscoe                   NW  Flyers           10.05m
  8  Chelsea Curry                    Nashville Il         10.02m
  9  Lavisa Johnson                   DoRight              10.01m
 10  Danay Wood                       Wilmington T.C.       9.99m
 11  LeRia Jenrette                   Christian Cruise      9.80m
 12  Monique Connor                   Stealth               9.75m
 13  Brittany White                   PS Vegas Flyers       9.75m
 14  Elizabeth Thompson               Jaguars               9.75m
 15  Korina Clark                     Una                   9.74m
 16  Rachel Sanni                     Unattached            9.11m
 17  Breanne Patterson                Penn Hills            9.07m
 18  Courtney Cunningham              Anglc Flyers          9.04m
 19  Jamesse Evans                    DoRight               9.04m
 20  Valencia Freeman                 Continental           9.02m
 21  Agnes Gallegos                   Abq West Side         8.99m
 22  Daphne Flournoy                  Unattached            8.95m
 23  Kendra Buggs                     Quiet Storm Elit      8.91m
 24  Brittani Bates-LaBat             Flyers                8.86m
 25  Crystal Miller                   Miami Metro-Dade      8.85m
 26  Kimberley Hall                   Gkd                   8.77m
 27  Timmarea Baker                   Northwest             8.76m
 28  Jasmine Jefferson                Kankakee              8.73m
 29  Alicia Capano                    Averill Park RR       8.62m
 30  Shayla Tunson                    Ceet                  8.60m
 31  Taylor Stitt                     New World             8.48m
 32  Mylan Woods                      Flying Js             8.40m
 33  Ma'Kirah Wilkerson               Dallas Track          8.39m
 34  Jazmine White                    Scaa                  8.23m
 35  Courtney Tripp                   Unat Ore              8.13m
 36  Ashley Sims                      New Jersey S          8.01m
 37  Kate Parsons                     K. Elks R.C.          7.75m
 38  Alexis Grant                     InfJesusTC            6.87m

Event 214  Discus Throw 1kg Midget Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Kelani Desoto                    Unattached            97-02
  2  Ashley Tanuz                     Mustangs Track C      63-02
  3  Myeesha Hardiman                 Speed City Track      61-02
  4  Dee Dee Robinson                 So California Ch     25.78m
  5  Lavisa Johnson                   DoRight              25.65m
  6  Brittany White                   PS Vegas Flyers      24.54m
  7  Rebecca Anibueza                 Bobcats              24.30m
  8  Crystal Miller                   Miami Metro-Dade     23.54m
  9  Lindsey      03 Rickman          Alex Ln Express      23.53m
 10  Alicia Capano                    Averill Park RR      23.25m
 11  Kellan Chambers                  Dodge City Storm     23.20m
 12  Daphne Flournoy                  Unattached           23.03m
 13  Alix Richards                    Unattached           22.92m
 14  Jasmine Jefferson                Kankakee             22.72m
 15  Meredith Hamilton                High Steppers        22.23m
 16  Timmarea Baker                   Northwest            22.08m
 17  Jeanna Tomlin                    HC Flames            22.06m
 18  Chelsea Curry                    Nashville Il         21.55m
 19  Korina Clark                     Una                  21.36m
 20  Shanay Briscoe                   NW  Flyers           21.16m
 21  Breanne Patterson                Penn Hills           20.97m
 22  Reshall Jones                    Hattiesburg          20.96m
 23  Shannon Mitchell                 Nwtc                 20.88m
 24  Brittani Bates-LaBat             Flyers               20.77m
 25  Danay Wood                       Wilmington T.C.      20.29m
 26  Whitney Fauver                   Capital City Str     20.26m
 27  Kate Parsons                     K. Elks R.C.         20.02m
 28  Delashay Williams                Fast Forward TC      19.88m
 29  Courtney Tripp                   Unat Ore             19.85m
 30  Tenia Francis                    Port Arthur TC       19.30m
 31  Kai Beverly                      Detroit Pal          19.22m
 32  Jennifer Milroy                  DeKalb               18.22m
 33  Julia Vargo                      Wall Track           17.62m

Event 215  Javelin Throw 300g Midget Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Aleta Boyd                       Mission Valley T      81-01
  2  Tearra Webb                      Mission Valley T      79-05
  3  Agnes Gallegos                   Abq West Side        32.52m
  4  Melissa Canfield                 Flying Aj's          31.75m
  5  Dee Dee Robinson                 So California Ch     31.25m
  6  Brittani Bates-LaBat             Flyers               30.63m
  7  Amethyst Boyd                    AZ Cheetahs          29.77m
  8  Morgan Wheeler                   Averill Park RR      29.46m
  9  Veronica Grizzle                 Kansas Thunder       29.42m
 10  Kelly Petranoff                  Throwing Zone        27.49m
 11  Heidi Brown                      Club West            27.08m
 12  Caitlin Eis                      Beatrice             27.01m
 13  Jasmine Mascarenas               Rio Rancho Rams      27.00m
 14  Brittany White                   PS Vegas Flyers      26.80m
 15  Deborah Anderson                 Una Pna              26.57m
 16  Abbey Karin                      PolandPant           26.47m
 17  Cecily Worthy                    So Swift TC          26.45m
 18  Taylor Wilson                    Texas Storm          26.34m
 19  Kelley Roach                     NW  Flyers           23.40m
 20  Kellan Chambers                  Dodge City Storm     22.94m
 21  Reshall Jones                    Hattiesburg          22.24m
 22  Jennifer Milroy                  DeKalb               21.10m
 23  Shannon Mitchell                 Nwtc                 20.77m
 24  Julia Vargo                      Wall Track           20.60m
 25  Mylan Woods                      Flying Js            20.22m
 26  Whitney Fauver                   Capital City Str     19.62m
 27  Kellie Christian                 Cgtc                 18.34m
 28  Korina Clark                     Una                  18.30m
 29  Chelsea Curry                    Nashville Il         18.21m
 30  Marissa Darnay                   Mon Valley           17.92m
 31  Samm Reeves                      Excel                17.30m
 32  Lavernia Cameron                 Miami NW Express     16.63m
 33  Ashley Sims                      New Jersey S         16.58m
 34  Morgan Banks                     FW Express           16.27m
 35  Jameshia McKinney                Miami Metro-Dade     12.98m
 36  Delashay Williams                Fast Forward TC      11.92m
 37  Victoria Enjamio                 Alpha Omega          10.21m

Event 216  Outdoor Pentathlon Midget Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Ashtynn Baltimore                Prr                    2673
  2  Brittany Harrell                 Eagle Expres           2641
  3  Samantha Collins                 Bobcats                2508
  4  Shanay Briscoe                   NW  Flyers             2504
  5  Kayla Grafel                     Utica                  2435
  6  Miray Seward                     Northside Re           2377
  7  Rebecca Holding                  Cool Running           2331
  8  Kiersten Laroche                 Hbtc                   2264
  9  Thandi Stewart                   3M Track Club          2246
 10  Carson Williams                  Northwest              2214
 11  Eva Greenwalt                    Madison Westside       2135
 12  Morgan Wheeler                   Averill Park RR        2112
 13  Jasmine Jackson                  Vero Youth Strid       2079
 14  Zoe Meade                        LasCruces RdRnrs       2066
 15  Elizabeth Meier                  River Runner           2052
 16  Tyeasha Savage                   New York Sta           1999
 17  Paris LaBat                      Flyers                 1860
 18  Anjanelle Yancy                  PS Vegas Flyers        1823
 19  Nina Camacho                     Pacer                  1791
 20  Kristin Parsons                  Vero Youth Strid       1285
 21  Amarrae Stevens                  Elite Flyers           1255

Event 250  100 Meter Dash Midget Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Elliot Brooks                    Florida Elite         12.21
  2  Kenneth Gilstrap                 Unattached            12.29
  3  Christian Johnson                Usda                  12.44
  4  Mason Hayes                      Dallas Flash          12.53
  5  Larry Farlow                     Miami Metro-Dade      12.59
  6  Terrence Mitchell                Running Tiger         12.60
  7  Tony Drake                       Pleaseant Grove       12.60
  8  Stephen Hill                     Boys & Girls          12.61
  9  Corey Knight                     Nwtc                  12.62
 10  Markus Wheaton                   DoRight               12.66
 11  Maurice Brown                    Glenarm               12.69
 12  Anthony Riggins                  B# Sharp              12.74
 13  Joshua Harris                    A.W. Brown            12.89
 14  Dominic Burden                   Mprd                  12.94
 15  Demetrius Wilson                 Rising Sun            12.94
 16  Maurice Norman                   Lincoln Heights       12.97
 17  Armand Dehaney                   Unattached            13.03
 18  Andre Boatman                    River City            13.10
 19  Julian Parker                    BR YMCA               13.13
 20  Marcus Harewood                  Una Pna               13.14
 21  Quinton Crawford                 Nashville Il          13.21
 22  Nycole Griffin                   In City Step          13.21
 23  Steven Daniels                   Tulsa Flyers          13.24
 24  Adarian Davis                    Tulsa Expres          13.32
 25  Brian Maley                      Ithaca United         13.34
 26  Christian Thomas                 Willis Athletic       13.34
 27  Trey Shoate III                  Tulsa Expres          13.37
 28  Anthony Nettles                  Dpal Falcon           13.45
 29  Dominique Evans                  SC Striders           13.46
 30  Marvin Theodore                  Cambridge Jets        13.51
 31  Bryant Giles                     Jaguars               13.62
 32  Anthony Haber                    There to Car          13.62
 33  DaVon Pitts                      Lincoln Heights       13.64
 34  Kendall Anderson                 Jaguars               13.66
 35  Andrew Gall                      Unattached            13.73
 36  Isaac Obrigewitch                Unattached            13.85
 37  Andre Venner                     Salvation ArmyHF      13.97
 38  Kasen Covington                  11-Team Idaho         14.70

Event 251  200 Meter Dash Midget Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Kenneth Gilstrap                 Unattached            25.20
  2  Maurice Horton                   Track Houston         25.31
  3  Jamal Miles                      Rising Sun            25.37
  4  Mason Hayes                      Dallas Flash          25.40
  5  Corey Knight                     Nwtc                  25.52
  6  Omasha Brantley                  Flight Int'l          25.66
  7  Elliot Brooks                    Florida Elite         25.68
  8  Julian Parker                    BR YMCA               25.79
  9  Markus Wheaton                   DoRight               25.89
 10  Maurice Norman                   Lincoln Heights       25.93
 11  Stephen Hill                     Boys & Girls          26.01
 12  Bryant Fitzgerald                Franklin Track C      26.06
 13  Terrence Mitchell                Running Tiger         26.11
 14  Anthony Williams                 Speed City Track      26.17
 15  Armand Dehaney                   Unattached            26.21
 16  Dominic Burden                   Mprd                  26.21
 17  Andre Boatman                    River City            26.23
 18  Marcus Harewood                  Una Pna               26.24
 19  LaQuan Phillips                  Stealth               26.38
 20  Larry Farlow                     Miami Metro-Dade      26.44
 21  Maurice Brown                    Glenarm               26.60
 22  Quinton Crawford                 Nashville Il          26.69
 23  Shaun Thomas                     Wilmington T.C.       26.70
 24  Nycole Griffin                   In City Step          26.93
 25  William Clopton-Green            Jubilee Track Cl      26.98
 26  Bryant Giles                     Jaguars               27.23
 27  Mikeal Devenshire                Tulsa Flyers          27.35
 28  Trey Shoate III                  Tulsa Expres          27.51
 29  Dashe Winslow                    Unattached            27.63
 30  Jaron Roberson                   SC Striders           27.74
 31  LeAndre Ballew                   Striders              27.76
 32  Jamaro Oakley                    Tulsa Flyers          27.78
 33  Sean McGary                      Jaguars               27.79
 34  Anthony Nettles                  Dpal Falcon           27.81
 35  Darnell Brown                    NY Novas              27.94
 36  Ajani Hibbert                    Westbury Pal          28.48
 37  Isaac Obrigewitch                Unattached            28.69
 38  Antonio Reynolds                 Young Achievers          NT

Event 252  400 Meter Dash Midget Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Justin Chambers                  Titans                55.62
  2  Stephen Hill                     Boys & Girls          55.89
  3  Kenneth Gilstrap                 Unattached            56.83
  4  Markus Wheaton                   DoRight               56.91
  5  Bobby Bassett                    Texas Storm           57.08
  6  Marcus Davis                     Texas Storm           57.59
  7  Marcus White                     Jax Pal               57.83
  8  Jamal Miles                      Rising Sun            57.85
  9  Sadiki White                     Supersonics           57.89
 10  Jared Pickett                    Wings                 57.90
 11  Marquise Mitchell                West Florida Y        58.08
 12  Jeremy Blair                     Hbtc                  58.19
 13  Austin Joshua                    Speed City Track      58.68
 14  Anthony Williams                 Speed City Track      58.95
 15  Shaun Thomas                     Wilmington T.C.       59.36
 16  Mikio Island                     Valley United         59.48
 17  Terrance Brockman                Glenarm               59.58
 18  Antonio Reynolds                 Young Achievers     1:00.02
 19  Elijah Rollock                   Metro Eagles        1:00.05
 20  Louie Mayhew                     Cambridge Jets      1:00.15
 21  Joshua Mance                     Free Spirit         1:00.35
 22  Nathan Mathabane                 DareTo Dream        1:00.38
 23  Dante Holland                    Swift Perfor        1:00.39
 24  Steven Daniels                   Tulsa Flyers        1:00.66
 25  Julian Parker                    BR YMCA             1:00.70
 26  Narvie Noble                     In City Step        1:00.75
 27  Darnell Brown                    NY Novas            1:01.01
 28  Adar Davis                       Tulsa Expres        1:01.14
 29  Darrilyn Bennett                 Northwest           1:01.72
 30  Christopher Pokorny              Fwtc                1:01.75
 31  Ethan Mark                       Diablo Valley TC    1:02.43
 32  Sean McGary                      Jaguars             1:02.54
 33  Khari Beverly                    Detroit Pal         1:02.83
 34  Armand Dehaney                   Unattached          1:02.88
 35  Bryson Lillard                   Nashville Il        1:03.07
 36  Mikeal Devenshire                Tulsa Flyers        1:03.26
 37  Walker Higgins                   Wausau Flyers       1:03.45
 38  Cole Parrott                     Nashville Il        1:04.87
 39  Elliott Barney                   Bombers             1:05.44
 40  Wayne Simon                      Zephyrs             1:06.37

Event 253  800 Meter Run Midget Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Bobby Bassett                    Texas Storm         2:17.15
  2  Sadiki White                     Supersonics         2:17.60
  3  Joe Dale Burkley                 Pleaseant Grove     2:17.61
  4  Nathan Mathabane                 DareTo Dream        2:18.02
  5  Andrew Weber                     Texas Storm         2:19.13
  6  Austin Williams                  Prr                 2:19.66
  7  Austin Joshua                    Speed City Track    2:19.90
  8  Connor Revord                    Running Pride       2:20.16
  9  Christopher Pokorny              Fwtc                2:20.44
 10  Eric Rogers                      Prr                 2:21.28
 11  Narvie Noble                     In City Step        2:21.50
 12  Karlton Mitchell                 TV Time Mach        2:22.21
 13  Anthony Williams                 Speed City Track    2:22.78
 14  Malik Cross                      E. Orange Strid     2:23.91
 15  Jacob Van Zant                   14-Bakersfield Y    2:23.91
 16  Michael Murray                   Nashville Il        2:24.24
 17  Khari Beverly                    Detroit Pal         2:24.94
 18  Trent Blair                      Young Achievers     2:26.28
 19  Stephen Chung                    Miramar Optimist    2:26.40
 20  Dante Holland                    Swift Perfor        2:27.40
 21  Deonte' Patterson                Junior Striders     2:27.49
 22  Corneilous Dixon                 Nashville Il        2:27.50
 23  Alec Surynt                      Unattached          2:27.51
 24  Clifford David                   Blazers             2:27.71
 25  Wesley Mann                      Ncbg                2:28.10
 26  Temani Adams                     HC Flames           2:28.10
 27  Alex Sakovits                    North Kingston R    2:29.14
 28  Patrick Heckman                  Personal / South    2:29.99
 29  Will Volkmann                    Bay State Bullet    2:30.04
 30  Aaron Courtright                 Minnesota Breeze    2:30.07
 31  Keith Bowen                      Rising Sun          2:30.70
 32  Garnet Hathaway                  Unattached          2:30.90
 33  Akil Dozier                      City of Atla        2:31.09
 34  Keith Roth                       Unattached          2:31.35
 35  Nicholas Audenaert               Indiana All Star    2:33.59
 36  Josh Shirley                     Dpal Falcon         2:35.02
 37  Jonathan Hayes                   Eastside Ste        2:36.81
 38  Darrilyn Bennett                 Northwest           2:36.93
 39  Joshua Willits                   Tulsa Spikes        2:39.74
 40  Michele Martucci                 Miami Metro-Dade         NT

Event 254  1500 Meter Run Midget Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Austin Williams                  Prr                 4:43.70
  2  Nathan Mathabane                 DareTo Dream        4:44.98
  3  Karlton Mitchell                 TV Time Mach        4:45.13
  4  Connor Revord                    Running Pride       4:48.18
  5  Ahmad El-Arabi                   Valley United       4:50.09
  6  Andrew Bednarsky                 Green Streakers     4:50.14
  7  Christopher Pokorny              Fwtc                4:51.71
  8  Taylor Gilland                   CC Pacers           4:54.00
  9  James Langford                   Pleasanton Heat     4:56.06
 10  Drew Callen                      Pleasanton Heat     4:58.35
 11  Jacob Van Zant                   14-Bakersfield Y    4:58.51
 12  Clifford David                   Blazers             4:59.85
 13  Alexander Amidon                 Unattached          5:00.04
 14  Steven Fisher                    Green Streakers     5:00.06
 15  Trent Blair                      Young Achievers     5:00.50
 16  Reid Allison                     Quick Striders      5:01.41
 17  Jarred Lehr                      Hendersonville Y    5:01.77
 18  Terrell Wilson                   Carrolton Cats      5:01.97
 19  Alec Surynt                      Unattached          5:02.37
 20  Jordan Sutherland                Flyers              5:05.76
 21  Casey Clegg                      Bobcats             5:05.98
 22  Aaron Courtright                 Minnesota Breeze    5:06.01
 23  Colton Mowrer                    Abq Athletics       5:06.08
 24  Lawrence Jackson                 Salvation ArmyHF    5:07.58
 25  Adrian Davis                     East Texas TC       5:08.59
 26  Gregory Hinds                    NY Novas            5:11.40
 27  Kalon Junious                    High Steppers       5:13.78
 28  Patrick Heckman                  Personal / South    5:18.78
 29  Brett Langston                   Tonkawa             5:20.49
 30  Jamal Morris                     Lincoln Heights     5:21.55
 31  Nicholas Audenaert               Indiana All Star    5:24.69
 32  Robert Willett                   Mprd                5:25.20
 33  Josh Shirley                     Dpal Falcon         5:25.60
 34  Carter Johnson                   Ann Arbor T.        5:27.94
 35  Robert Peterson                  Future              5:31.53
 36  Cody Day Chief                   11-Two Medicine     5:39.29
 37  Joseph Trimble                   Mymcatc             5:43.18
 38  Michele Martucci                 Miami Metro-Dade         NT

Event 255  3000 Meter Run Midget Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Sid Griffin                      North Kingston R   10:17.54
  2  Andrew Bednarsky                 Green Streakers    10:22.99
  3  Connor Revord                    Running Pride      10:26.42
  4  Drew Callen                      Pleasanton Heat    10:27.46
  5  James Langford                   Pleasanton Heat    10:29.00
  6  Justin (Dj) Watkins              Stallions          10:30.68
  7  Ahmad El-Arabi                   Valley United      10:30.76
  8  Malik Cross                      E. Orange Strid    10:34.45
  9  Taylor Gilland                   CC Pacers          10:35.17
 10  Wesley Mann                      Ncbg               10:36.03
 11  Steven Fisher                    Green Streakers    10:39.16
 12  Karl Wilcock                     Mercury Trac       10:43.48
 13  Jordan Sutherland                Flyers             10:44.19
 14  Steven Kutsch                    Mercury            10:48.39
 15  Colton Mowrer                    Abq Athletics      10:49.84
 16  Reid Allison                     Quick Striders     10:53.17
 17  Clifford David                   Blazers            10:54.73
 18  Kalon Junious                    High Steppers      11:05.16
 19  Craig Fram                       Whirlaway Racing   11:07.54
 20  Sammy Lazhir                     Kenyan Runne       11:09.80
 21  Adrian Davis                     East Texas TC      11:14.83
 22  Curtis Williams                  Athlete TC         11:24.32
 23  Josh Harsin                      Blair              11:24.38
 24  Andre Kemp                       Buccaneers         11:24.70
 25  Alec Surynt                      Unattached         11:41.60
 26  Bruce Girard                     DeKalb             11:50.32
 27  Evan Vincent                     Ind Track Club     12:03.34
 28  Drew Saunders                    Unattached         12:12.14
 29  Cooper Baucke                    Loveland           12:12.23
 30  Cody Day Chief                   11-Two Medicine    12:29.50
 31  Adam McWilliams                  Peak Perform       14:39.60

Event 256  1500 Meter Race Walk Midget Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Alika Okamitsu                   Diablo Valley TC    7:35.41
  2  Kyle Regul                       Elgin Sharks        7:48.54
  3  Trevor Barron                    Pacer               7:53.71
  4  Andrew Adams                     Spartanburg         8:35.01
  5  Nicholas Parker                  Spartanburg         8:35.67
  6  Matthew Forgues                  WiscasettRec        8:39.42
  7  Andres Jaime                     S. Texas Walking    8:54.27
  8  Davion Gray                      PS Vegas Flyers     9:00.38
  9  Actavione Buckley                Start 2 Finish      9:23.67
 10  Robert Parise                    Wings of Moon       9:33.23
 11  Alex Fagen                       Westside            9:35.80
 12  Bernardo Garcia                  S. Texas Walking    9:39.21
 13  Andre Price                      PS Vegas Flyers     9:49.56
 14  Javier Ramirez                   Run for the Star    9:54.65
 15  Chandler Lawson                  PS Vegas Flyers    10:01.68
 16  Anthony Day                      Gatc               10:08.77
 17  Ryan Spring                      Seffner TC         10:17.00
 18  Caleb Chapman                    Gkd                10:27.02
 19  Jared Ford                       Faith Track        10:29.03
 20  Christian Jones                  Faith Track        13:54.80
 21  Greg Jackson, Jr.                Faith Track              NT

Event 257  80 Meter Hurdles Midget Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Wayne Davis                      Junior Striders       12.34
  2  Demetrius Lindo                  Hbtc                  12.45
  3  Dale Morgan                      Valley United         12.56
  4  Omasha Brantley                  Flight Int'l          12.61
  5  Marcus Davis                     Texas Storm           12.63
  6  Demetrius Wilson                 Rising Sun            12.80
  7  Marquise Cox                     Swift Perfor          12.84
  8  Eduardo Clements                 Miami NW Express      12.96
  9  Roy Smith                        Miami NW Express      12.98
 10  Monte Corley                     3M Track Club         13.17
 11  Davione Gordan                   Cctc                  13.18
 12  Cole Stanford                    14-Sierra Foothi      13.40
 13  Terron Ward                      3M Track Club         13.45
 14  Kyle MacIntosh                   Track Denver          13.46
 15  Thomas Filer                     Bellevue              13.46
 16  Kollin Dunson                    Flying Js             13.50
 17  Christopher Cole                 Lancaster Ltng        13.51
 18  Tanner Miller                    Unattached            13.55
 19  David DJ Wright                  Emerald Vall          13.57
 20  William Claye                    AZ Cheetahs           13.63
 21  Luke Leddige                     Beaverton TC          13.65
 22  Maurice Cox                      Swift Perfor          13.66
 23  Cedric Kelly                     Road Runners          13.73
 24  Darian Brooks                    13-Rainier Beach      13.77
 25  Tunde Babarinsa                  Wny Jets              13.86
 26  Salahudin Abdullah               Bombers               14.02
 27  Khari Beverly                    Detroit Pal           14.07
 28  Tristan Ernest                   New York Sta          14.08
 29  Andrue Smith                     Delaware Diamond      14.09
 30  Tobias Boese                     Dodge City Storm      14.27
 31  Joseph W. DeRosa                 Stark County Sta      14.37
 32  Joshua Runnels                   Zephyrs               14.39
 33  Erick Gavin                      CC Hills Gazelle      14.46
 34  Eddie Shellman                   New Jersey S          14.85
 35  Byron Butler                     NO Comets             14.94
 36  Joshua Davies                    Personal Bes          15.03
 37  Jay Kilpatrick                   Jets                  15.13
 38  Jeff Mohl                        Unattached            15.14
 39  Robert Saunders                  KC Elite              15.23
 40  George Taylor                    NY Novas              15.81

Event 258  4x100 Meter Relay Midget Boys Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  15-United San Diego Athletes  'A'                      49.49
  2  12-Track Houston Track Club  'A'                       49.82
  3  12-Wings Track Club  'A'                               50.28
  4  12-Pleasant Grove Broncos  'A'                         50.31
  5  04-Miami Metro Dade  'A'                               50.54
  6  10-Arizona Rising Sun  'A'                             50.56
  7  04-Florida Elite  'A'                                  50.58
  8  03-City of Atlanta  'A'                                50.91
  9  02-Franklin Track Club  'A'                            50.97
 10  15-Swift Performance  'A'                              51.36
 11  03-Glenarden Track Club  'A'                           51.41
 12  06-Lake Area Express  'A'                              51.62
 13  13-Inner City Steppers  'A'                            51.77
 14  07-Kankakee TC  'A'                                    52.70
 15  02-Willis Athletic Club  'A'                           52.94
 16  04-Ft. Lauderdale Track Club  'A'                      52.96
 17  08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                         52.98
 18  03-Ft. Belvoir TC  'A'                                 53.04
 19  13-Rainier Beach TC  'A'                               53.18
 20  09-Tulsa Flyers  'A'                                   53.20
 21  06-Road Runners Track Club  'A'                        53.78
 22  01-Metro Eagles  'A'                                   53.85
 23  02-Wings of Moon  'A'                                  54.18
 24  07-Summit City Striders  'A'                           54.28
 25  10-Glenarm  'A'                                        54.29
 26  10-Arizona Cheetahs  'A'                               54.48
 27  05-Lincoln Heights  'A'                                54.52
 28  07-Illinois Stealth Bombers  'A'                       55.01
 29  06-Wilma Rudolph TC  'A'                               55.38
 30  05-Jubilee Track Club  'A'                             55.48
 31  08-Midwest Striders T C  'A'                           56.26

Event 259  4x400 Meter Relay Midget Boys Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Texas Storm Track Club  'A'                       3:54.40
  2  12-Track Houston Track Club  'A'                     3:55.48
  3  12-Pleasant Grove Broncos  'A'                       4:00.01
  4  15-United San Diego Athletes  'A'                    4:00.84
  5  15-Valley United Track Club  'A'                     4:04.22
  6  03-City of Atlanta  'A'                              4:05.72
  7  03-New Wave TC  'A'                                  4:11.18
  8  03-Baldwin County Jets  'A'                          4:11.51
  9  01-Metro Eagles  'A'                                 4:12.09
 10  06-Nashville Illusions Track  'A'                    4:13.61
 11  01-Cambridge Jets  'A'                               4:15.27
 12  04-Florida Storm  'A'                                4:16.20
 13  02-Willis Athletic Club  'A'                         4:17.22
 14  10-Phoenix Bobcats  'A'                              4:19.59
 15  13-Rainier Beach TC  'A'                             4:23.81
 16  04-Young Achievers TC  'A'                           4:24.51
 17  10-Glenarm  'A'                                      4:25.26
 18  02-Nadia Track Club  'A'                             4:26.03
 19  07-Dixmoor Pal Falcon TC  'A'                        4:26.75
 20  07-Kankakee TC  'A'                                  4:29.95
 21  13-Wings of Eagles  'A'                              4:30.57
 22  07-Fort Wayne Express  'A'                           4:31.68
 23  10-Arizona Cheetahs  'A'                             4:32.45
 24  08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                       4:34.16
 25  08-North Omaha Bengals T  'A'                        4:41.55
 26  06-Montgomery YMCA Track Clu  'A'                    4:48.44
 27  05-Jubilee Track Club  'A'                           4:54.05
 28  09-Tonkawa Rocketeers  'A'                           4:55.32
 29  06-Port City TC  'A'                                 4:56.95
 30  09-Northeast Kansas  'A'                             5:05.62
 31  05-Massie Heat  'A'                                  5:32.63
 32  14-B# Sharp  'A'                                          NT

Event 260  4x800 Meter Relay Midget Boys
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Track Houston Track Club  'A'                     9:55.29
  2  15-Pasadena Running Roses  'A'                       9:58.25
  3  03-Fayetteville Flyers  'A'                         10:06.63
  4  15-Valley United Track Club  'A'                    10:08.26
  5  03-Hummingbird TC  'A'                              10:08.50
  6  12-Desoto Roadrunners Track  'A'                    10:11.33
  7  10-Phoenix Bobcats  'B'                             10:11.42
  8  05-Flying J's Track Club  'A'                       10:21.88
  9  03-Glenarden Track Club  'A'                        10:24.61
 10  15-P.S. Las Vegas Flyers  'A'                       10:28.25
 11  12-Track Houston Track Club  'B'                    10:32.64
 12  01-Ny Novas  'A'                                    10:36.27
 13  06-Nashville Illusions Track  'A'                   10:36.50
 14  10-Albuquerque Athletics  'A'                       10:42.75
 15  04-Gainesville Striders  'A'                        11:02.81
 16  09-Tonkawa Rocketeers  'A'                          11:03.32
 17  02-Jersey City Recreation  'A'                      11:16.34
 18  08-North Omaha Bengals T  'A'                       11:16.43
 19  08-Westside Tc, W Des Moi  'A'                      11:21.70
 20  13-Cascade Striders  'A'                            11:22.28
 21  04-Jax Pal  'A'                                     11:23.65
 22  04-Alpha Omega Elite Team  'A'                      11:31.42
 23  09-Northeast Kansas  'A'                            11:48.52
 24  02-Franklin Track Club  'A'                         12:10.84

Event 261  High Jump Midget Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Cole Stanford                    14-Sierra Foothi    5-00.00
  2  Youri Dekker                     San Joaquin Vall    4-10.00
  3  Lester White                     Swift Perfor          1.60m
  4  Irshad Stolden                   Unattached            1.55m
  5  Ted Glasnow                      Valley United         1.50m
  6  Ebenezer Makinde                 Bobcats               1.50m
  7  Shane Gay                        13-Barron Park S      1.45m
  8  Andrew Gay                       Milwaukie Tr          1.45m
  9  Thomas Filer                     Bellevue              1.45m
 10  Anthony Dunning                  First Light           1.45m
 11  Neamen Wise                      C. Fl. Gliders        1.43m
 12  Jeff Mohl                        Unattached            1.42m
 13  Ryan Watts                       All Stars             1.42m
 14  Joel Kindred                     Durham Striders       1.40m
 15  Davione Gordan                   Cctc                  1.40m
 16  Samuel Saunders                  AZ Blaze              1.40m
 17  Justin Graff                     Mercury               1.40m
 18  Brett Straub                     Hays Striders         1.37m
 19  Tobias Boese                     Dodge City Storm      1.37m
 20  Nicholas Coulter                 University City       1.37m
 21  Conrad Kelly                     Ft.Lauderdale TC      1.37m
 22  Brandon Johnson                  Port Arthur TC        1.35m
 23  Joseph W. DeRosa                 Stark County Sta      1.32m
 24  Joshua Davies                    Personal Bes          1.31m
 25  Garnet Hathaway                  Unattached            1.31m
 26  Aaron Rhoades                    C.M. Eagles           1.31m
 27  Adonis Wilson                    Just In Time          1.30m
 28  Cameron Gibson                   High Steppers         1.30m
 29  Tim Fox                          Unattached            1.27m
 30  Anthony Lanier Jr.               Warren Striders       1.27m
 31  Lee Maberry                      Unattached            1.27m
 32  Andre Wedner                     LA Express            1.26m
 33  Phillip-Michael Scruggs          Hmtc                  1.21m
 34  Jacob Jones                      DeKalb                1.00m

Event 262  Long Jump Midget Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Cole Stanford                    14-Sierra Foothi   15-04.50
  2  Terron Ward                      3M Track Club      14-11.75
  3  Terrence Mitchell                Running Tiger         5.55m
  4  Wayne Davis                      Junior Striders       5.16m
  5  Maurice Blackledge               Joe Gentry Troop      4.97m
  6  Jermaine Shermon                 Treasure Coast C      4.93m
  7  Cedric Kelly                     Road Runners          4.85m
  8  Tobias Boese                     Dodge City Storm      4.83m
  9  Rico Williams                    Buccaneers            4.82m
 10  Joshua Harris                    A.W. Brown            4.80m
 11  Akeelie Muhammad                 Imani Track Club      4.77m
 12  Michael Kendrix                  Carrollton            4.76m
 13  Kyle MacIntosh                   Track Denver          4.73m
 14  D'Ante Oglesby                   Gems-Elite            4.72m
 15  David DJ Wright                  Emerald Vall          4.70m
 16  Rashad Rainey-Cox                Swift Perfor          4.69m
 17  Eddie Lanier                     Texas Storm           4.69m
 18  Jordan Sampson                   Unattached            4.68m
 19  Shaun Thomas                     Wilmington T.C.       4.63m
 20  DeAngleo Reeves                  Baldwin Coun          4.62m
 21  Steven Mann                      Unattached            4.57m
 22  Dontae Parks                     Long Beach Sprin      4.56m
 23  Walker Higgins                   Wausau Flyers         4.55m
 24  Dustin Hilt                      Mer. Flyers           4.53m
 25  Rumeal Harris                    Hospitality           4.52m
 26  Doran Grant                      Unified in Flt        4.48m
 27  Marshall Massengale              Una Pna               4.48m
 28  Isaac Obrigewitch                Unattached            4.39m
 29  Eddie Shellman                   New Jersey S          4.39m
 30  Nathaniel Gibbs                  Kankakee              4.39m
 31  Ajani Hibbert                    Westbury Pal          4.37m
 32  Kenneth Furlough                 Dpal Falcon           4.28m
 33  Tommy Ryan                       13-Eastside TC        4.26m
 34  Patrick Hubbell                  WarrenSAC             4.25m
 35  Dominic Burden                   Mprd                  4.21m
 36  Idris Harris                     Ind Track Club        4.18m
 37  Kasen Covington                  11-Team Idaho         4.14m

Event 263  Shot Put 6 lb. Midget Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Manuel Jimenez                   Unattached         43-04.00
  2  Victor Johnson                   3M Track Club      34-08.00
  3  Zachary Ochs                     Illini Heat          14.04m
  4  Wilton Rogers                    Abq Athletics        12.62m
  5  Xavier Jordan                    Hattiesburg          12.32m
  6  Andrew Gay                       Milwaukie Tr         12.06m
  7  Bobby Kennedy Jr.                Unattached           12.01m
  8  Kyshell Geter                    Panthers             11.78m
  9  Andrew Weber                     Texas Storm          11.67m
 10  Quillan Lester                   Unattached           11.52m
 11  Brandon Haynes                   Texas Throwbacks     11.43m
 12  Andrew Hill                      Junior Striders      11.27m
 13  Robert Dunn                      Lawrence TC          11.13m
 14  Trevor Davis                     Hurricane            10.96m
 15  Shane Paul Levine                Unattached           10.90m
 16  Eduardo Clements                 Miami NW Express     10.65m
 17  Kelvin Davis                     Wings                10.52m
 18  James Montgomery                 Prr                  10.39m
 19  Daniel Block                     Unattached           10.39m
 20  Justin Scott                     New World            10.00m
 21  Todd Bland                       N Shor Breez          9.83m
 22  Justin Mathewson                 Big Red Express       9.74m
 23  Ryan Minkley                     Ardmore TC            9.67m
 24  Kyle Payne                       West O                9.58m
 25  Lucas Oster                      Unattached            9.56m
 26  Corwin Dugan                     Unattached            9.48m
 27  Gregory Bamberger                Lktc                  9.46m
 28  Roderick Killings                Miami Metro-Dade      9.32m
 29  Gerald Davis Jr                  Booker T              9.29m
 30  Juma Martin                      Hattiesburg           8.94m
 31  Brandon Oliver                   Miami Metro-Dade         ND

Event 264  Discus Throw 1kg Midget Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Dwayne Grady                     Panther Track         79-05
  2  Alexander Brown                  Panther Track         72-01
  3  Matthew Kosecki                  Track Houston        34.02m
  4  Shaquille Russell                Fort Stewart         33.40m
  5  Andrew Gay                       Milwaukie Tr         31.31m
  6  Dashe Winslow                    Unattached           31.18m
  7  Brandon Haynes                   Texas Throwbacks     30.37m
  8  Wilton Rogers                    Abq Athletics        29.72m
  9  Xavier Jordan                    Hattiesburg          29.15m
 10  Tyler Washington                 Texas Throwbacks     28.60m
 11  Brandon Harrold                  Blues                28.22m
 12  Shaquille Thomas                 Fbtc                 28.02m
 13  Robert Dunn                      Lawrence TC          27.44m
 14  Zachary Ochs                     Illini Heat          27.41m
 15  Shane Paul Levine                Unattached           27.20m
 16  Malik Cross                      Nwtc                 26.84m
 17  Jordon Hinton                    Tonto                26.71m
 18  Ryan Minkley                     Ardmore TC           26.58m
 19  Bobby Kennedy Jr.                Unattached           25.75m
 20  Roderick Killings                Miami Metro-Dade     25.05m
 21  Kyle Payne                       West O               24.53m
 22  Tyler Hayslip                    Massie Heat          23.58m
 23  Keonie NeSmith                   Pompano Express      23.31m
 24  Darren Tate                      BR Roadrunners       22.90m
 25  Thomas Bennett                   Bellevue             22.48m
 26  Juma Martin                      Hattiesburg          22.41m
 27  Veonardo Davis                   Running Tiger        22.38m
 28  Michael Gurrola                  Los Angeles Falc     21.99m
 29  Jordan Varnado                   Hyper Speed Trac     21.36m
 30  Trevor Davis                     Hurricane            20.96m
 31  Douglas Foster                   Penn Hills           19.20m
 32  Devin Tolliver                   Indy Cheetah's       19.04m
 33  Ryan Lady                        Unattached           18.70m

Event 265  Javelin Throw 300g Midget Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Jamier Malone                    Stockton Paltc        86-08
  2  Alexander Hubbard, IV            Solano Runners Y      84-04
  3  Brieyon Ward                     M.P. Striders         73-09
  4  Matthew Kosecki                  Track Houston        44.70m
  5  Daniel Fiaseu                    Big Red Express      43.19m
  6  Justin Graff                     Mercury              42.00m
  7  Zachary Ochs                     Illini Heat          41.76m
  8  William Clark                    SomersetStr          39.53m
  9  Paul Newson, Jr.                 Prr                  38.73m
 10  Shawn Wilson                     Syracuse Charger     37.03m
 11  Christian Jacques                NO Comets            35.57m
 12  David Knowles, Jr.               Prr                  35.44m
 13  Joseph W. DeRosa                 Stark County Sta     34.64m
 14  Brandon Gammage                  AZ Striders          34.49m
 15  Derek Kaster                     Bobcats              34.47m
 16  Michael Thomas                   Texas Storm          33.41m
 17  Benton Lindaman                  Westside             33.33m
 18  Brandon Haynes                   Texas Throwbacks     33.10m
 19  Jeff Mohl                        Unattached           32.64m
 20  Malik Cross                      Nwtc                 32.11m
 21  Jake Danielson                   Jets                 30.81m
 22  Joshua Davies                    Personal Bes         30.76m
 23  Roderick Killings                Miami Metro-Dade     29.82m
 24  DeWayne Thompson                 Gatc                 28.96m
 25  Wayne Davis                      Junior Striders      28.92m
 26  Timmy Harzheim                   Central IL           28.30m
 27  Bobby Kennedy Jr.                Unattached           27.63m
 28  Taylor Miller                    Blue Thunder         25.58m
 29  Ryan Lady                        Unattached           25.42m
 30  Veonardo Davis                   Running Tiger        22.29m
 31  Allen Moore                      Miami Metro-Dade     20.98m
 32  Tyler Campbell                   Unattached           14.16m

Event 266  Outdoor Pentathlon Midget Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Andrew Gay                       Milwaukie Tr           2643
  2  Marcus Davis                     Texas Storm            2558
  3  Lester White                     Swift Perfor           2459
  4  Cole Stanford                    14-Sierra Foothi       2455
  5  Wayne Davis                      Junior Striders        2420
  6  Andre Fleming                    Greater Richmond       2232
  7  Johnny Galvez                    Bobcats                2218
  8  Thomas Filer                     Bellevue               2195
  9  Chris Brower                     Mercury Trac           2175
 10  David DJ Wright                  Emerald Vall           2118
 11  Neamen Wise                      C. Fl. Gliders         2093
 12  Tristan Ernest                   New York Sta           1948
 13  Tunde Babarinsa                  Wny Jets               1922
 14  Eddie Lanier                     Texas Storm            1838
 15  Joseph W. DeRosa                 Stark County Sta       1823
 16  Rashad Rainey-Cox                Swift Perfor           1797
 17  Jeff Mohl                        Unattached             1784
 18  Kenneth Furlough                 Dpal Falcon            1719
 19  Garnet Hathaway                  Unattached             1659
 20  Keenen Porter                    N.Al Trackers          1607
 21  Kollin Dunson                    Flying Js              1533
 22  Micheal Malone                   Vero Youth Strid       1379
 23  Byron Butler                     NO Comets              1357
 24  Christopher Smith                Lawrence TC            1352
 25  Jeremy Gardner                   Roosevelt Expres       1285

Event 300  100 Meter Dash Youth Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Bianca Knight                    Jackson               11.95
  2  Terra Evans                      AZ Cheetahs           12.01
  3  Taylor Evans                     AZ Cheetahs           12.07
  4  Erica Alexander                  Texas Storm           12.14
  5  Victoria Jordan                  Dallas Gold           12.15
  6  Shanae Roach                     Speed City Track      12.18
  7  Kim Johnson                      White Lightn          12.20
  8  Javonda Newbold                  Boys & Girls          12.23
  9  Christina Black                  Quiet Fire            12.26
 10  Yasmine Woodruff                 Quiet Fire            12.29
 11  Rhysheka Whitmore                Mercury Trac          12.39
 12  Shanelle Stephens                Imani Track Club      12.40
 13  Keiana Talton                    Speed City Track      12.41
 14  Shaycoya Myers                   Tulsa Flyers          12.41
 15  Shataya Hendricks                Lauderhill            12.48
 16  Tara Thomas                      Dallas Gold           12.48
 17  Danielle Nolton                  Miami NW Express      12.49
 18  Brittany Bruce                   KC Elite              12.52
 19  Mikeal Roberts                   Lincoln Heights       12.53
 20  Sidnesia Sheffeld                Miami Metro-Dade      12.62
 21  Chasidee Lewis                   Unattached            12.63
 22  Dalilah Muhammad                 NY Novas              12.63
 23  Diana Rose                       Mprd                  12.66
 24  Nora Miller                      CtTrackClub           12.72
 25  Sheree Latham                    Jaguars               12.73
 26  Tiana Tyler                      Unattached            12.74
 27  Carissa Bennett                  Beaverton TC          12.76
 28  Chanay Taulalafua-Combs          13-Rainier Beach      12.83
 29  Kiara Clark-Lewis                Illini Heat           12.85
 30  Makayla Honeycutt                Unattached            12.92
 31  Anisha Johnson                   Dpal Falcon           12.93
 32  Keshia Butts                     Pegasus T&F           12.94
 33  Samantha Sharper                 Willis Athletic       12.95
 34  Aireonna Bailey                  N Shor Breez          13.19
 35  Elise Larrett                    Beaverton TC          13.21
 36  Kersten Thorgaard                Ames Impact           13.21
 37  Jasmine Johnson                  Jaguars               13.33
 38  Davisha Robinson                 Lightning Bolts          NT
 39  Jasmine Hill                     Lightning Bolts          NT

Event 301  200 Meter Dash Youth Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Bianca Knight                    Jackson               23.90
  2  Terra Evans                      AZ Cheetahs           24.63
  3  Erica Alexander                  Texas Storm           24.74
  4  D'Ambour Lewis                   Quiet Fire            24.77
  5  Shanae Roach                     Speed City Track      24.80
  6  Victoria Jordan                  Dallas Gold           24.83
  7  Sade Williams                    Gazelle               24.93
  8  Tiana Tyler                      Unattached            25.10
  9  Tara Thomas                      Dallas Gold           25.13
 10  Chela Green                      Continental           25.22
 11  Kim Johnson                      White Lightn          25.28
 12  DeAngela McDougald               Unattached            25.39
 13  Chalonda Goodman                 Light Speed           25.47
 14  Rhysheka Whitmore                Mercury Trac          25.51
 15  Yasmine Woodruff                 Quiet Fire            25.52
 16  Taylor Evans                     AZ Cheetahs           25.61
 17  Lashay Payne                     BR YMCA               25.65
 18  Symone O'Connor                  Supersonics           25.79
 19  Shataya Hendricks                Lauderhill            25.82
 20  Taylor Jackson                   Greater Cleve         25.93
 21  Brittany Bruce                   KC Elite              26.00
 22  Jasmine Hill                     Lightning Bolts       26.01
 23  Dalilah Muhammad                 NY Novas              26.03
 24  Nora Miller                      CtTrackClub           26.11
 25  Anjoure Teele                    Florida Elite         26.19
 26  Adrienne Smith                   KC Elite              26.39
 27  Kiara Clark-Lewis                Illini Heat           26.40
 28  Chanay Taulalafua-Combs          13-Rainier Beach      26.65
 29  Aleia Gordon                     Ardmore TC            26.67
 30  Anita Rogers                     Providence Cobra      26.68
 31  Aireonna Bailey                  N Shor Breez          26.79
 32  Makayla Honeycutt                Unattached            26.90
 33  Ambris Cotton                    Jaguars               26.99
 34  Jasmine Johnson                  Jaguars               27.07
 35  Kelsey Stephens                  FW Express            27.11
 36  Bianca Mathabane                 DareTo Dream          27.22
 37  Brianna Okoro                    13-So Hill Strid      27.36
 38  Faith Burt                       Cedar Valley          27.50
 39  Alyssa Covington                 11-Team Idaho         27.90
 40  Davisha Robinson                 Lightning Bolts          NT
 41  Jazmyn Shorter                   Lightning Bolts          NT

Event 302  400 Meter Dash Youth Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Bianca Knight                    Jackson               54.96
  2  Ebony Collins                    Quiet Fire            55.65
  3  Brittany Hall                    Georgia Elite         55.89
  4  Sade Williams                    Gazelle               55.98
  5  Porche Byrd                      Unattached            56.13
  6  Symone O'Connor                  Supersonics           56.86
  7  Erica Alexander                  Texas Storm           57.04
  8  Andrea Menhennet                 Rising Sun            57.83
  9  DeAngela McDougald               Unattached            57.89
 10  Tanica Anderson                  Lancaster Ltng        57.91
 11  Alyssa Rife                      Beaverton TC          58.07
 12  Tiana Tyler                      Unattached            58.13
 13  Amber Purvis                     3M Track Club         58.20
 14  Takecia Jameson                  Gatc                  58.47
 15  Danielle McDuffie                Miami NW Express      58.61
 16  Chelsea Davis                    Santa Barbara Yo      58.70
 17  Jazmyn Shorter                   Lightning Bolts       58.73
 18  Cyne Wardsworth                  Visions TC            58.87
 19  Lashay Payne                     BR YMCA               59.01
 20  Kersten Thorgaard                Ames Impact           59.16
 21  Jasmine Johnson                  Jaguars               59.23
 22  Aleia Gordon                     Ardmore TC            59.29
 23  Shamicka Beswick                 Miami NW Express      59.34
 24  Jonae McAllister                 United Stars          59.50
 25  Hope Lucas                       Hays Striders         59.60
 26  Amber Stokes                     New World             59.87
 27  Arianna Edwards                  Beaverton TC          59.89
 28  Brianne Silovsky                 Thunderbolts          59.93
 29  Natalia Wright                   Speed City Track    1:00.00
 30  Kikenya Wallace                  BR YMCA             1:00.31
 31  Kiara Clark-Lewis                Illini Heat         1:00.34
 32  Stephanie Gallagher              Belvidere           1:00.52
 33  Kelsey Stephens                  FW Express          1:01.06
 34  Liisa Cushing                    Flying Aj's         1:01.19
 35  Marcilina Grayer                 Utah Flames         1:01.29
 36  Aiyda Ghahramani                 Flyers              1:01.34
 37  Corrine Stepney                  StarletsTC          1:01.96
 38  Century Williams                 StarletsTC          1:03.30
 39  Keara Thomas                     Lynx Elite Athle    1:04.26
 40  Jennifer Estime                  Miami Metro-Dade         NT

Event 303  800 Meter Run Youth Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Victoria Humphrey                3M Track Club       2:15.14
  2  Nicole Cochran                   13-So Hill Strid    2:16.41
  3  Jasmine Dalton                   Visions TC          2:16.78
  4  Renisha Robinson                 Umoja Track Club    2:17.31
  5  Brittany Hall                    Georgia Elite       2:17.71
  6  Nicole Jones                     Track Houston       2:17.87
  7  Monika May                       Visions TC          2:18.14
  8  Morgan Celaya                    Unattached          2:18.85
  9  Kameesha Worthington             United Stars        2:19.69
 10  Benita Taylor                    United Stars        2:19.77
 11  Arianna Edwards                  Beaverton TC        2:20.75
 12  Anja DiSiena                     Unattached          2:21.19
 13  Kikenya Wallace                  BR YMCA             2:21.42
 14  Veronica Salcido                 10 Red Wing         2:21.57
 15  Margaret Jorgensen               Unattached          2:21.78
 16  Dominique Lockhart               10 Red Wing         2:22.09
 17  Andrea Menhennet                 Rising Sun          2:22.57
 18  Jalisa Williams                  Prr                 2:23.06
 19  Teran Mixon                      Coalgate TC         2:23.42
 20  Chelsea Knotts                   Capital City Str    2:23.45
 21  Alyse Rocco                      Needham Track Cl    2:23.76
 22  Ashley Farnsworth                Lynx Elite Athle    2:24.30
 23  Echos Blevins                    DoRight             2:24.35
 24  Aiyda Ghahramani                 Flyers              2:24.46
 25  Maddie Dengler                   Fort Collins        2:25.02
 26  Ashley Ligon                     United Stars        2:25.31
 27  Myeeah Scott                     Unattached          2:27.69
 28  Shamicka Beswick                 Miami NW Express    2:27.79
 29  Christal Washington              Lauderhill          2:29.24
 30  Ciera Johnson                    BR TC               2:30.82
 31  Alyssa Allison                   Jets                2:31.83
 32  Patrecia Daniley                 Florida Elite       2:34.32
 33  Jessica Stucker                  Illini Heat         2:42.14
 34  Starrsha Bankhead                Springfield         2:44.68
 35  Kathryn Gehrke                   Sterling            2:45.51

Event 304  1500 Meter Run Youth Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Nicole Cochran                   13-So Hill Strid    4:43.58
  2  Aurora Scott                     Unattached          4:47.13
  3  LaVaughn Jones                   United Stars        4:50.92
  4  Janessa Benn                     Nadia               4:51.44
  5  Anja DiSiena                     Unattached          4:51.71
  6  Dominique Lockhart               10 Red Wing         4:52.48
  7  Renisha Robinson                 Umoja Track Club    4:52.90
  8  Natasha Klimas                   Ft. Worth TC        4:54.48
  9  Nikki Lechleider                 Cambridge Jets      4:55.52
 10  Mayc Huang                       Unattached          4:55.79
 11  Tali Sproat                      Valley United       4:56.21
 12  Emily Reese                      Northside Re        4:58.91
 13  Bianca Walker                    South Dayton        5:02.12
 14  Margaret Jorgensen               Unattached          5:04.04
 15  Katie Behm                       Abq Athletics       5:04.51
 16  Alyssa Vallejos                  Mercury TC          5:05.43
 17  Sharaya Selsor                   Glnwd Springers     5:05.59
 18  Kelsey Klettke                   In City Step        5:07.90
 19  Ali Gress                        Flyers              5:09.49
 20  Brittney Poole                   Flyers              5:12.55
 21  Teran Mixon                      Coalgate TC         5:12.81
 22  Samantha Keller                  Blazers             5:13.33
 23  Christal Washington              Lauderhill          5:14.63
 24  Chelsea Knotts                   Capital City Str    5:16.09
 25  Trenicia Olotu                   Southern Eagles     5:16.14
 26  Lauren Trapani                   NW  Flyers          5:16.15
 27  Janna Mitsos                     Wndrin Tucan        5:17.17
 28  Brittany McCan                   C. Fl. Gliders      5:17.40
 29  Karleigh Gempler                 11-Team Idaho       5:17.70
 30  Taylor Pearson                   Greenville          5:17.72
 31  Rachel Murray                    Unattached          5:18.58
 32  Dreanna Wallace                  Orlando Road Run    5:21.74
 33  Stephanie Hughes                 Unattached          5:23.58
 34  D'Anne Lambert                   LA Express          5:29.59
 35  Alicia Day Chief                 11-Two Medicine     5:43.56

Event 305  3000 Meter Run Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Nicole Cochran                   13-So Hill Strid   10:18.23
  2  Aurora Scott                     Unattached         10:19.35
  3  Natasha Klimas                   Ft. Worth TC       10:23.81
  4  Christy Adamyck                  So California Ch   10:35.30
  5  Jenna McCartan                   Del Running Co.    10:35.97
  6  Karleigh Gempler                 11-Team Idaho      10:42.00
  7  Alexandra Brasington             United Stars       10:43.06
  8  Nicole Jones                     Track Houston      10:53.37
  9  Emily Reese                      Northside Re       10:54.24
 10  Bianca Walker                    South Dayton       11:00.39
 11  Emily Webb                       Bay RiversTrack    11:06.27
 12  Casey Masterson                  Emerald Vall       11:11.51
 13  Meghan Baker                     13-So Hill Strid   11:11.67
 14  Ashley Evans                     Golden Elite       11:11.79
 15  Ali Gress                        Flyers             11:12.41
 16  Janna Mitsos                     Wndrin Tucan       11:12.85
 17  Ashley Chavez                    Pleasanton Heat    11:14.42
 18  Stephanie Hughes                 Unattached         11:17.56
 19  Samantha Keller                  Blazers            11:19.40
 20  Jordan Williams                  Flyers             11:21.50
 21  Lauren Boane                     NW  Flyers         11:22.02
 22  Mayc Huang                       Unattached         11:25.80
 23  Taylor Pearson                   Greenville         11:31.66
 24  Britany Brady                    Kansas Flyers      11:31.66
 25  Brandi Gutierrez                 Comets             11:31.83
 26  Cassandra Desalvo                AZ Cheetahs        11:36.14
 27  Kylie Marshall                   El Paso Youth      11:37.14
 28  Brittany McCan                   C. Fl. Gliders     11:46.24
 29  Meagan Hoar                      Alpha Omega        12:05.25
 30  Brittany Lay                     Unattached         12:08.00
 31  D'Anne Lambert                   LA Express         12:20.05
 32  Nashamy Cooney                   Miami Metro-Dade   12:23.27
 33  Alicia Day Chief                 11-Two Medicine    12:39.52
 34  Leah Richmond                    LA Express         12:46.27
 35  Elizabeth Ripley                 Unattached         13:10.80

Event 306  3000 Meter Race Walk Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Alexandra Bishop                 Brea Track C       16:57.56
  2  Danielle Doubt                   Miami Valley       17:24.94
  3  Ruby Perez                       S. Texas Walking   17:30.36
  4  Allison Snochowski               Unattached         17:31.17
  5  Carla Redfearn                   Rising Stars       17:35.20
  6  Susan Muraida                    Abq Athletics      17:37.89
  7  Corina Ortiz                     S. Texas Walking   18:16.79
  8  Esther Underwood                 Miami Valley       18:24.59
  9  Nicole Lajeunesse                Silver State Str   19:00.23
 10  Mercedes Mancha                  Elgin Sharks       19:24.06
 11  Ashley Ramsay                    New York Sta       19:38.07
 12  Kristina Bonfiglio               South Brunsw       20:01.68
 13  Mary Claire Nemeth               Unattached         20:06.87
 14  Kara Steele                      WarrenSAC          20:36.94
 15  Devin Philson                    Spartanburg        20:37.30
 16  Elizabeth Porchey                Jets               21:04.73
 17  Alolione Burger                  Capital City Str   21:31.61
 18  Natasha Sullivan                 Fast Forward TC    22:11.79
 19  Tashi Sibble                     FL City Parks      22:59.93
 20  Briana Lucas                     Memphis Hurd       23:22.23
 21  Anastasia Ward                   DoRight            23:25.56
 22  Allison Lyke                     Cctc               23:33.67
 23  Crystal Chinea                   NE ShootingStars   24:01.06
 24  Katie Hallman                    Woodstock Tr       24:49.94
 25  Shavonda Wilson                  Road Runners       25:44.71
 26  Tiffany Gabriel                  New Hope Strid.          NT

Event 307  100 Meter Hurdles Youth Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  April Williams                   Unattached            14.32
  2  Tenaya Jones                     Lancaster Ltng        14.55
  3  Kiani Profit                     Prr                   14.56
  4  Caitlin Bowne                    Unattached            14.63
  5  Jamesha Youngblood               3M Track Club         14.86
  6  Kabreka White                    Florida Elite         15.02
  7  Micaela Wimberly                 Miami NW Express      15.05
  8  Dahlys Marshall                  South Bay Expres      15.08
  9  Iissha Coleman                   Hurricane             15.23
 10  Saleena Rashed                   Metro Eagles          15.30
 11  Bianca Mathabane                 DareTo Dream          15.36
 12  Julian Purvis                    3M Track Club         15.49
 13  Makayla Honeycutt                Unattached            15.54
 14  Jasmine Williams                 DoRight               15.56
 15  Katie Veith                      FW Express            15.63
 16  Brandi Jefferson                 Boys & Girls          15.64
 17  Bridget Ugoh                     Southern Eagles       15.66
 18  Mischa Carson                    AZ Cheetahs           15.79
 19  Breeavia Bennett                 Speed Develo          15.81
 20  Nia Jackson                      13-Rainier Beach      15.82
 21  Kathara Green                    Unattached            15.87
 22  Nicole Robinson                  Ceet                  16.03
 23  Mallory Murdoch                  Kearney               16.14
 24  Jasmine Patton                   North Alabama Tr      16.18
 25  Whitney Violette                 Northwest             16.32
 26  Tyeesha White                    N. Tulsa Str          16.34
 27  Jade Langston                    13-Seatown Expre      16.39
 28  Hannah Werth                     Chatham Cheetahs      16.52
 29  Jordan Helton                    Coalgate TC           16.74
 30  Nya Hendricks                    New York Sta          16.80
 31  Caroline Glover                  Mymcatc               16.85
 32  Kayla Mayhew                     Cambridge Jets        16.90
 33  Megan Mischler                   Wings of Moon         16.93
 34  Aurielle McCauley                Michigan Acc          17.12
 35  Jordan Howell                    New World             17.13
 36  Jamie Williams                   NO Comets             17.56
 37  Emily Hager                      Unattached            19.14

Event 308  200 Meter Hurdles Youth Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Kiani Profit                     Prr                   27.34
  2  Jamesha Youngblood               3M Track Club         27.56
  3  Saleena Rashed                   Metro Eagles          28.20
  4  Chia Hudson                      New York Sta          28.21
  5  Micaela Wimberly                 Miami NW Express      28.45
  6  Jasmine Williams                 DoRight               28.56
  7  Kiersten Kirkland                Swift Perfor          28.57
  8  Kabreka White                    Florida Elite         28.70
  9  April Williams                   Unattached            28.88
 10  Bianca Mathabane                 DareTo Dream          28.91
 11  Dahlys Marshall                  South Bay Expres      28.98
 12  Julian Purvis                    3M Track Club         29.02
 13  Gabrielle Mayo                   Junior Striders       29.06
 14  Alyssa Rife                      Beaverton TC          29.08
 15  Caitlin Bowne                    Unattached            29.45
 16  Joenisha Vinson                  DoRight               29.48
 17  Jasmine Patton                   North Alabama Tr      29.53
 18  Ashley Ramsay                    New York Sta          29.58
 19  Samantha Sharper                 Willis Athletic       29.59
 20  Ashley Orr                       Greater Richmond      29.84
 21  Mallory Murdoch                  Kearney               30.16
 22  Teranie Thomas                   Unattached            30.22
 23  Donia Naylor                     Cctc                  30.24
 24  Aubrey Trampler                  Massie Heat           30.29
 25  Kaitlyn Love                     NW  Flyers            30.63
 26  Megan Mischler                   Wings of Moon         30.71
 27  Elizabeth Ellinwood              Westside              30.77
 28  Leslie Stanbrough                Emporia TC            30.79
 29  Lynn Mueller                     Casa                  31.14
 30  Jade Langston                    13-Seatown Expre      31.18
 31  Jamie Williams                   NO Comets             31.40
 32  Jordan Helton                    Coalgate TC           31.41
 33  Aurielle McCauley                Michigan Acc          31.52
 34  Brandi Wade                      NE ShootingStars      31.53
 35  Whitney Violette                 Northwest             31.65
 36  Jenna Urbanski                   Casa                  31.70
 37  Tykesha Jones                    Dominators            31.72
 38  Caroline Glover                  Mymcatc               31.85
 39  Tyeesha White                    N. Tulsa Str          32.28

Event 309  4x100 Meter Relay Youth Girls Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  15-Quiet Fire  'A'                                     46.58
  2  12-Dallas Gold Track Club  'A'                         47.77
  3  12-Visions Track Club  'A'                             48.09
  4  14-Speed City  'A'                                     48.31
  5  04-Lightning Bolt TC  'B'                              48.47
  6  10-Arizona Cheetahs  'A'                               48.57
  7  03-Fayetteville Flyers  'A'                            48.64
  8  03-Chesapeake Cheetahs  'A'                            49.20
  9  15-Valley United Track Club  'A'                       49.21
 10  12-Track Houston Track Club  'A'                       49.21
 11  04-Miami NW Express Track  'A'                         49.37
 12  03-Hummingbird TC  'A'                                 49.45
 13  04-Florida Elite  'A'                                  49.50
 14  15-Quiet Fire  'B'                                     49.59
 15  13-Beaverton Track Club  'A'                           49.60
 16  06-Road Runners Track Club  'A'                        49.64
 17  02-Willis Athletic Club  'A'                           49.82
 18  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                       50.03
 19  14-M.P. Striders  'A'                                  50.19
 20  10-Do Right  'A'                                       50.32
 21  13-Rainier Beach TC  'A'                               50.75
 22  02-United Stars T.C.  'A'                              50.77
 23  06-Continental T- Belles Tra  'A'                      50.88
 24  10-Arizona Cheetahs  'B'                               51.06
 25  13-So Central AA  'A'                                  51.17
 26  06-Wilma Rudolph TC  'A'                               51.34
 27  07-Fort Wayne Express  'A'                             51.61
 28  01-Ny Novas  'A'                                       51.67
 29  01-Providence Cobras  'A'                              51.78
 30  07-North Shore Breeze  'A'                             51.86
 31  07-Summit City Striders  'A'                           51.90
 32  09-Ardmore Track Club  'A'                             52.48
 33  08-Silver Springs Spartans  'A'                        52.58
 34  08-Midwest Striders T C  'A'                           52.62
 35  09-Tulsa Express  'A'                                  52.74
 36  05-Lincoln Heights  'A'                                52.94
 37  05-Dayton Gems-Elite  'A'                              53.14
 38  05-Loveland Track Club  'A'                            53.74
 39  12-Dallas Gold Track Club  'B'                            NT
 40  12-Track Houston Track Club  'B'                          NT

Event 310  4x400 Meter Relay Youth Girls Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  02-United Stars T.C.  'A'                            3:52.99
  2  12-Visions Track Club  'A'                           3:53.25
  3  14-3m Track Club  'A'                                3:53.63
  4  03-Boys & Girls Clubs of Me  'A'                     3:53.99
  5  12-Visions Track Club  'B'                           3:56.79
  6  12-Dallas Gold Track Club  'B'                       3:59.01
  7  15-Quiet Fire  'A'                                   3:59.22
  8  03-Fayetteville Flyers  'A'                          4:00.87
  9  03-Mercury Track Club  'A'                           4:03.00
 10  04-Miami NW Express Track  'A'                       4:03.28
 11  14-Speed City  'A'                                   4:03.72
 12  06-Baton Rouge YMCA  'A'                             4:04.88
 13  15-Valley United Track Club  'A'                     4:04.99
 14  02-United Stars T.C.  'B'                            4:06.47
 15  10-Do Right  'A'                                     4:06.48
 16  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                     4:06.55
 17  13-Beaverton Track Club  'A'                         4:06.67
 18  15-Pasadena Running Roses  'A'                       4:08.17
 19  04-Lightning Bolt TC  'A'                            4:09.63
 20  04-Florida Elite  'A'                                4:09.72
 21  01-Ny Novas  'A'                                     4:10.27
 22  10-Arizona Cheetahs  'A'                             4:10.78
 23  02-Willis Athletic Club  'A'                         4:11.39
 24  09-Hays Striders  'A'                                4:13.13
 25  06-Continental T- Belles Tra  'A'                    4:14.39
 26  13-Flying Aj's  'A'                                  4:14.87
 27  08-North Omaha Bengals T  'A'                        4:15.13
 28  01-Starlets Track Club  'A'                          4:15.45
 29  07-Fort Wayne Express  'A'                           4:17.91
 30  06-New Orleans Stars Express  'A'                    4:18.05
 31  07-North Shore Breeze  'A'                           4:19.59
 32  01-Providence Cobras  'A'                            4:19.97
 33  07-Summit City Striders  'A'                         4:20.45
 34  13-Rainier Beach TC  'A'                             4:22.44
 35  10-Arizona Cheetahs  'B'                             4:23.16
 36  05-New World Track Club  'A'                         4:32.69
 37  05-Lincoln Heights  'A'                              4:39.95
 38  05-Loveland Track Club  'A'                          5:15.81
 39  04-City of Lauderhill T.C  'A'                            NT
 40  09-Ardmore Track Club  'A'                                NT
 41  06-Baton Rouge Track Club  'A'                            NT

Event 311  4x800 Meter Relay Youth Girls
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  02-United Stars T.C.  'A'                            9:19.82
  2  12-Visions Track Club  'A'                           9:50.17
  3  12-Track Houston Track Club  'A'                    10:05.02
  4  03-Fayetteville Flyers  'A'                         10:06.64
  5  03-Glenarden Track Club  'A'                        10:12.31
  6  03-Jaguar Track Club  'A'                           10:12.84
  7  10-Arizona Cheetahs  'A'                            10:14.95
  8  10-Do Right  'A'                                    10:14.97
  9  15-Valley United Track Club  'A'                    10:15.69
 10  15-Temecula Time Machine  'A'                       10:16.04
 11  14-Speed City  'A'                                  10:19.11
 12  10-Albuquerque Athletics  'A'                       10:22.97
 13  12-Desoto Roadrunners Track  'A'                    10:27.60
 14  08-Cornhusker Flyers T C  'A'                       10:30.05
 15  04-City of Lauderhill T.C  'A'                      10:30.12
 16  09-Kansas Flyers  'A'                               10:31.02
 17  01-Starlets Track Club  'A'                         10:33.55
 18  06-Baton Rouge Track Club  'A'                      10:41.89
 19  06-Wilma Rudolph TC  'A'                            10:46.43
 20  06-Lake Area Express  'A'                           11:03.18
 21  07-Sterling TC  'A'                                 11:22.74
 22  04-Alpha Omega Elite Team  'A'                      11:35.46
 23  13-Emerald Valley Track Club  'A'                   11:38.65
 24  07-Summit City Striders  'A'                        11:46.03
 25  02-New Jersey Striders  'A'                         12:12.05
 26  05-Loveland Track Club  'A'                         12:28.94
 27  12-Track Houston Track Club  'B'                          NT
 28  15-P.S. Las Vegas Flyers  'A'                             NT

Event 312  High Jump Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Eve King                         San Francisco       5-00.00
  2  Rachel Welz                      Unattached          5-00.00
  3  Janell Coulter                   Apton Track Club    4-08.00
  4  Patience Coleman                 Durham Striders       1.65m
  5  Victoria Dunlap                  Continental           1.59m
  6  Saleena Rashed                   Metro Eagles          1.56m
  7  Sarah Pierson                    Flyers                1.55m
  8  Alesha Patterson                 Junior Striders       1.55m
  9  Betsy Head                       Ind Track Club        1.55m
 10  Shekila Wilkinson                Jenks Americ          1.52m
 11  KristynMarie Ceasar              NY Novas              1.51m
 12  Jasmine Clark                    Prr                   1.50m
 13  Greta Erickson                   13-North Pennisu      1.50m
 14  Allison Rojewski                 AZ Striders           1.50m
 15  Michelle Mitchell                Silver Springs S      1.50m
 16  Euince Makinde                   Bobcats               1.50m
 17  Kiani Profit                     Prr                   1.50m
 18  Megan Mischler                   Wings of Moon         1.50m
 19  Whitney Hendershot               Chautauqua Strid      1.50m
 20  Shannon Weems                    Una Pna               1.50m
 21  Brittany Borman                  Jets                  1.47m
 22  Rachel Travis                    Cyclones              1.47m
 23  Deborah Garcia                   S. Texas Walking      1.45m
 24  Charisse Hall                    Valley United         1.45m
 25  Latreisha Reese                  Florida Elite         1.42m
 26  Mackenzie Wills                  Unattached            1.42m
 27  Maria Flores                     El Paso Wings         1.40m
 28  LaTasha Mitchell                 Port Arthur TC        1.40m
 29  Jessica Flax                     Texas Storm           1.40m
 30  Jamie Williams                   NO Comets             1.39m
 31  Brittany McCan                   C. Fl. Gliders        1.37m
 32  Molly Vargo                      Loveland              1.37m
 33  Katherine Kiyosaki               Casa                  1.30m
 34  Nia Muhammed                     Zephyrs               1.30m
 35  Britney Beeler                   Loveland              1.27m
 36  Jessica Eirikis                  Unattached            1.27m
 37  Ashley Livingston                NO Comets             1.24m

Event 313  Pole Vault Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Reny Colton                      Prr                   8.00m
  2  Piper Hardy                      Chino Pumas Yout      7.00m
  3  Julie Buller                     LA Express            2.85m
  4  Lindsay Spencer                  Emerald Vall          2.59m
  5  Farris Ayres                     Coalgate TC           2.59m
  6  Lindsay Beard                    Emerald Vall          2.59m
  7  Shannan Arnold                   Tall City Christ      2.45m
  8  Alexandra Colvin                 Col Sprgs Stridr      2.44m
  9  Samantha Radkin                  Carolina Extreme      2.43m
 10  Laurean Dennis                   Unattached            2.43m
 11  Kiley Seitz                      Mercury Alabama       2.40m
 12  Chandler Dickson                 Unattached            2.30m
 13  Christina Connolly               11-Team Idaho         2.28m
 14  Nori Rice                        Emerald Vall          2.28m
 15  Katherine Tang                   Air Time Athleti      2.27m
 16  Katie Veith                      FW Express            2.15m
 17  Rachel Miller                    Lake Pointe           2.15m
 18  Sarah Orendorff                  Unattached            2.13m
 19  Cynthia Barela                   AZ Striders           2.13m
 20  Lauren Mitchell                  AZ Striders           1.98m
 21  Aubrey Trampler                  Massie Heat           1.83m
 22  Lakin Spear                      Hoover Track          1.65m

Event 314  Long Jump Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Deja Edwards                     Aeiou T.C.         17-01.25
  2  Taylor Nichols                   Bakersfield Gray   16-04.75
  3  Jasmonai Gentry                  Renaissance TC     16-03.25
  4  Terrell Robertson                Port Arthur TC        5.40m
  5  Kiara Crutchfield                Pacesetters           5.39m
  6  Kersten Thorgaard                Ames Impact           5.39m
  7  Erin Reid                        Long Beach Sprin      5.19m
  8  Alisha Mah                       AZ Striders           5.16m
  9  Nora Miller                      CtTrackClub           5.12m
 10  Chia Hudson                      New York Sta          5.08m
 11  Shamesha Smith                   AZ Cheetahs           5.06m
 12  Corinne McWilliams               Emerald Vall          5.05m
 13  Mauri Peoples                    Southside Pi          5.05m
 14  Jacia Montgomery                 Hatc                  5.03m
 15  Reny Colton                      Prr                   5.01m
 16  A'Miria Holloman                 Speed By Choice       5.01m
 17  Leah Flowers                     Valley United         4.98m
 18  Jndia Cleveland                  AZ Cheetahs           4.95m
 19  Anisha Johnson                   Dpal Falcon           4.93m
 20  Kelly Reardon                    KC Flyers             4.92m
 21  Leslie Stanbrough                Emporia TC            4.86m
 22  Khadija Charleston               West Florida Y        4.83m
 23  Leigha Tolliver                  Indy Cheetah's        4.81m
 24  Lindsay Thompson                 Running Pride         4.81m
 25  Autumn Thompson                  Ames Impact           4.80m
 26  Jordan Helton                    Coalgate TC           4.79m
 27  Jenna Schmidt                    Sting Track Club      4.78m
 28  Teranie Thomas                   Unattached            4.78m
 29  Omari Ho-Sang                    Magic City Runne      4.78m
 30  Indira Morton                    South Brunsw          4.77m
 31  Jasmine Patton                   North Alabama Tr      4.73m
 32  Alyssa Covington                 11-Team Idaho         4.67m
 33  Gina Perno                       JeriJets              4.67m
 34  Amber Kelley                     Wilmington T.C.       4.65m
 35  Kierra Outlin                    Club Elite            4.63m
 36  Nori Rice                        Emerald Vall          4.60m
 37  Jessica Pangborn                 Chautauqua Strid      4.56m
 38  Audra Frimpong                   Warren Striders       4.48m
 39  Nia Muhammed                     Zephyrs               4.47m
 40  Jalisa Evans                     Gems-Elite            4.43m
 41  April Wynn                       Vero Youth Strid      4.42m
 42  Molly Vargo                      Loveland              4.29m

Event 315  Triple Jump Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Jamesha Youngblood               3M Track Club      36-11.75
  2  Taylor Nichols                   Bakersfield Gray   36-05.00
  3  Ofunne Okwudiafor                Mission Valley T   33-00.00
  4  Krista Wiltberger                Speed Inc            10.66m
  5  Mischa Carson                    AZ Cheetahs          10.66m
  6  Shamesha Smith                   AZ Cheetahs          10.57m
  7  Rashawnda James                  Charlottesville      10.50m
  8  Reny Colton                      Prr                  10.29m
  9  Brandi Jefferson                 Boys & Girls         10.26m
 10  Bridget Ugoh                     Southern Eagles      10.13m
 11  Jennifer Estime                  Miami Metro-Dade     10.11m
 12  Chia Hudson                      New York Sta         10.07m
 13  Jessica Flax                     Texas Storm          10.07m
 14  Lauren Campfield                 TV Time Mach         10.05m
 15  A'Miria Holloman                 Speed By Choice       9.96m
 16  Lindsay Thompson                 Running Pride         9.96m
 17  Corinne McWilliams               Emerald Vall          9.94m
 18  Ashley Ramsay                    New York Sta          9.92m
 19  Tori Ko                          New Jersey S          9.87m
 20  Lateen Chataman                  Quiet Fire            9.86m
 21  Krystina Muhammed                Delaware Diamond      9.86m
 22  Barbara McMillian                Mprd                  9.76m
 23  Stephanie Gallagher              Belvidere             9.74m
 24  Ashley Orr                       Greater Richmond      9.68m
 25  Jessica Pangborn                 Chautauqua Strid      9.64m
 26  Elaine McColgan                  Unattached            9.60m
 27  Hannah Werth                     Chatham Cheetahs      9.39m
 28  Jasmine Williams                 Club Elite            9.39m
 29  Rebecca Urbany                   Cool Running          9.35m
 30  Aubrey Trampler                  Massie Heat           9.27m
 31  Talonda Johnson                  Jax Pal               9.18m
 32  Tiarra Allen                     Dpal Falcon           9.07m
 33  Michelle Mitchell                Silver Springs S      8.59m
 34  Tiffany Wilson                   Una Pna               7.68m
 35  Lakin Spear                      Hoover Track          7.16m

Event 316  Shot Put 6 lb. Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Paris Dixon-Buckley              3M Track Club      39-04.00
  2  Julian Purvis                    3M Track Club      34-09.00
  3  Kamorean Hayes                   13 Unattached        15.45m
  4  Wilamena Hopkins                 Unattached           13.17m
  5  Kaitlyn Wagle                    Unattached           13.06m
  6  DeAnne Hahn                      Unattached           13.04m
  7  Felisha Willaert                 Unattached           12.98m
  8  Rachel Travis                    Cyclones             12.88m
  9  Brienna Kennedy                  Unattached           12.78m
 10  C.J. Navarro                     Unattached           12.61m
 11  Rachelle Wright                  Gttc                 12.40m
 12  Kara DenHerder                   Unattached           12.37m
 13  Jacquelyne Leffler               Emporia TC           12.34m
 14  Rachel Kuschner                  Unattached           12.08m
 15  Rachel Deloney                   Unattached           12.05m
 16  Caroline Kellen                  Track Houston        12.02m
 17  Zakeya Stinson                   Miami Metro-Dade     11.99m
 18  Nichelle Thomas                  Fort Collins         11.93m
 19  Shannon Morrison                 New World            11.83m
 20  Celina Phipps                    New Horizon          11.70m
 21  Leima Moala                      Utah Flames          11.66m
 22  Sarah Stansell                   McAllen Parks        11.44m
 23  Martinique Walker                Una Pna              11.38m
 24  LaQuoya Kelly                    Continental          11.34m
 25  Hillary Nielsen                  Unattached           11.20m
 26  Miata Jaja                       Prr                  11.13m
 27  Alexis Wilder                    Monroeville Area     11.13m
 28  Elaine McColgan                  Unattached           11.07m
 29  Sabrina King                     Stealth              10.97m
 30  Kiara Clark-Lewis                Illini Heat          10.93m
 31  Alexandra Rathburn               Austintown           10.83m
 32  Sara Cole                        Unat Ore             10.78m
 33  Jasmine Johnson                  Unattached           10.67m
 34  Rebekah Stark                    Excel                10.40m
 35  Aqeulah Jordan                   Hattiesburg          10.09m
 36  DeBrittanie Thomas               Mymcatc               9.82m
 37  Tasia Kain                       Unattached            8.58m

Event 317  Discus Throw 1kg Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Elisha DeLeon                    Kern Firefighter     104-08
  2  Kaitlyn Wagle                    Unattached           38.10m
  3  Terri Anderson                   Unattached           37.58m
  4  Jasmine Johnson                  Unattached           34.87m
  5  Arisha Blevins                   DoRight              34.81m
  6  Kamorean Hayes                   13 Unattached        34.41m
  7  Paige Newby                      Tall City Christ     33.80m
  8  Rachel Deloney                   Unattached           33.56m
  9  Shannon Morrison                 New World            33.25m
 10  Felisha Willaert                 Unattached           32.95m
 11  C.J. Navarro                     Unattached           32.71m
 12  Kayla Hendershot                 Team Or. Usa         32.63m
 13  Sara Cole                        Unat Ore             31.64m
 14  Jacquelyne Leffler               Emporia TC           31.46m
 15  Arianna Lugo                     Unattached           30.82m
 16  Jocelyn Martin                   Gatc                 30.50m
 17  Latifah Felton                   Rising Sun           30.27m
 18  Natalie Baird                    Una                  30.24m
 19  Brienna Kennedy                  Unattached           29.72m
 20  Monica Howard                    Willming Flyers      29.39m
 21  LaQuoya Kelly                    Continental          28.98m
 22  Tamara Jones                     Texas Throwbacks     28.78m
 23  Jennifer Narcisse                Port Arthur TC       28.65m
 24  DeAnne Hahn                      Unattached           28.19m
 25  Alexandra Rathburn               Austintown           27.85m
 26  Aqeulah Jordan                   Hattiesburg          27.38m
 27  Rachel Kuschner                  Unattached           27.29m
 28  Rosslynn Medina                  Swift Perfor         27.10m
 29  Alicia Engelhardt                Unattached           27.02m
 30  Hillary Nielsen                  Unattached           26.96m
 31  Elaine McColgan                  Unattached           26.27m
 32  Tasia Kain                       Unattached           26.06m
 33  Hannah Henry                     Mprd                 25.86m
 34  Celina Phipps                    New Horizon          24.79m
 35  Zakeya Stinson                   Miami Metro-Dade     24.30m
 36  Maria Cleare                     Lightning Bolts      24.20m
 37  Rita Mobley                      Wilmington T.C.      23.77m
 38  Roxanne Harmon                   CapitalATC           23.48m
 39  Wilamena Hopkins                 Unattached           23.23m

Event 318  Javelin Throw 600g Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Paris Dixon-Buckley              3M Track Club         91-01
  2  Leigh Petranoff                  Throwing Zone        38.17m
  3  Julie Buller                     LA Express           36.25m
  4  C.J. Navarro                     Unattached           34.94m
  5  Roxanne Grizzle                  Kansas Thunder       31.00m
  6  Brienna Kennedy                  Unattached           30.89m
  7  Aseanna Overfelt                 Unattached           30.26m
  8  Asia Easley                      DoRight              30.19m
  9  Sara Cole                        Unat Ore             29.96m
 10  Tara Karin                       PolandPant           28.70m
 11  Paige Newby                      Tall City Christ     27.86m
 12  Jenna Stremel                    Dodge City Storm     27.34m
 13  Rebecca Misko                    Unattached           27.21m
 14  Da Maurl Sims                    Miami NW Express     26.94m
 15  Araiana McKinsey                 Port Arthur TC       25.74m
 16  Felisha Willaert                 Unattached           25.65m
 17  Jasmine Johnson                  Unattached           25.62m
 18  Shannon Morrison                 New World            25.40m
 19  Elaine McColgan                  Unattached           24.54m
 20  Hanna DuBois                     Mmtc                 23.91m
 21  Mary Dean                        Unattached           23.83m
 22  Jasmine Green                    Just In Time         23.40m
 23  Caitlin Bamberger                Lktc                 23.32m
 24  Liana Pitman                     Tsd Panthers T.C     22.83m
 25  Tiffanie Kemp                    Sequoyah             22.73m
 26  Rachel Deloney                   Unattached           22.33m
 27  Danielle Brown                   Unattached           21.74m
 28  Rachelle Wright                  Gttc                 19.69m
 29  Jessica Stucker                  Illini Heat          19.68m
 30  Rachel Kuschner                  Unattached           19.46m
 31  Devin Patterson                  Mprd                 19.00m
 32  Shawntayia Nelson                St. Pete Strid.      17.75m
 33  Candice White                    Seffner TC           16.78m
 34  Alexis Wilder                    Monroeville Area     15.86m

Event 319  Outdoor Pentathlon Youth Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Kiani Profit                     Prr                    3315
  2  Jalisa Williams                  Prr                    3098
  3  Alyssa Rife                      Beaverton TC           2967
  4  Brittany Borman                  Jets                   2942
  5  Mallory Murdoch                  Kearney                2884
  6  Megan Mischler                   Wings of Moon          2851
  7  Kiersten Kirkland                Swift Perfor           2848
  8  Ashley Ramsay                    New York Sta           2727
  9  Leslie Stanbrough                Emporia TC             2642
 10  Indira Morton                    South Brunsw           2484
 11  Jessica Flax                     Texas Storm            2465
 12  Kiara Crutchfield                Pacesetters            2447
 13  Jndia Cleveland                  AZ Cheetahs            2445
 14  Greta Erickson                   13-North Pennisu       2356
 15  Euince Makinde                   Bobcats                2352
 16  Winsome Kirton                   Unattached             2329
 17  Aubrey Trampler                  Massie Heat            2254
 18  Lauren Aganekwa                  Track Houston          2243
 19  Briana Dorsett                   Ft. Lauderdale         2164
 20  Tanekka Browne                   Roosevelt Expres       2125
 21  Simone Brown                     Stockton Paltc         1934
 22  Anna Wince                       DeKalb                 1806
 23  Jamie Williams                   NO Comets              1781
 24  Chelsie Bertrand                 LA Express             1519

Event 350  100 Meter Dash Youth Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Isaiah Green                     So Calif Running      10.91
  2  David Wade                       Imani Track Club      11.20
  3  Antonio Norvell                  Portsmouth Patr       11.23
  4  Carlos Proctor                   Richmond Highste      11.24
  5  Marcus Postell                   Florida Elite         11.29
  6  Chris Miles                      Boys & Girls          11.32
  7  Darius Marshall                  Baldwin Coun          11.33
  8  DeMondre Ward                    Unattached            11.36
  9  Gordon Warner                    Miami Metro-Dade      11.45
 10  Yannick Blake                    Hallmark              11.49
 11  Nathaniel Hammond                KC Elite              11.51
 12  Michael Davis                    FW Wildcats           11.54
 13  Michael Grant                    Ft.Lauderdale TC      11.62
 14  Ramon Judkins                    So Calif Running      11.66
 15  Chantz Stevenson                 Road Runners          11.67
 16  Mikhail Barton                   AZ Cheetahs           11.77
 17  Christopher Rainey               Royal Knights         11.85
 18  Soloman Webster                  Speed City Track      11.88
 19  Brandon Ford                     AZ Striders           11.88
 20  Tony Logan                       Franklin Track C      11.89
 21  Deione Lathem                    Blue Wave             11.91
 22  Aris Richbung                    Warren Striders       11.94
 23  Terrell Burnett                  Unattached            11.96
 24  Jason Wright                     Jaguars               11.97
 25  Steven Jackson                   AZ Cheetahs           11.98
 26  Jase Dean                        Lizards               12.00
 27  Michael Richardson               Faith Track           12.02
 28  Richard Brown                    13-Rainier Beach      12.05
 29  Da'Shaen Kirkland                Mystic Runne          12.07
 30  David Ortiz                      Cambridge Jets        12.09
 31  John Bernard                     River City            12.18
 32  Bryan Collins                    Westside              12.20
 33  Billy Zaccardelli                Unified in Flt        12.20
 34  Cortez Jones                     Dpal Falcon           12.25
 35  Brandon Simpson                  Warren Striders       12.26
 36  Melvin McBride                   N Shor Breez          12.29
 37  Eric Williams                    13-Eastside TC        12.31
 38  Henry King                       Unattached            12.50
 39  Kyle Grammens                    Unattached            12.50
 40  Brandan Hutchinson               Lightning Bolts          NT

Event 351  200 Meter Dash Youth Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Isaiah Green                     So Calif Running      22.42
  2  Troy Woodfork                    Track Houston         22.57
  3  Jeremy Wesley                    Hallmark              22.58
  4  Carlos Proctor                   Richmond Highste      22.75
  5  Bryshon Nellum                   So Calif Running      22.87
  6  Yannick Blake                    Hallmark              22.88
  7  Nathaniel Hammond                KC Elite              22.96
  8  Algernon Harris                  Florida Elite         22.99
  9  Quincy Turner                    Ardmore TC            23.00
 10  DeMondre Ward                    Unattached            23.00
 11  Antonio Norvell                  Portsmouth Patr       23.07
 12  David Wade                       Imani Track Club      23.19
 13  Trey Charles                     First Light           23.27
 14  Michael Grant                    Ft.Lauderdale TC      23.32
 15  Keith Johnson                    Road Runners          23.37
 16  Darius Marshall                  Baldwin Coun          23.46
 17  Stephen Ford                     Ardmore TC            24.00
 18  Bernard Spivey                   Mprd                  24.02
 19  Mikhail Barton                   AZ Cheetahs           24.02
 20  Aric Williams                    Livermore Harrie      24.10
 21  Deione Lathem                    Blue Wave             24.10
 22  Richard Brown                    13-Rainier Beach      24.11
 23  Henry Reed                       Ft.Lauderdale TC      24.21
 24  Jason Wright                     Jaguars               24.23
 25  Brandon Ford                     AZ Striders           24.26
 26  Alden Loche                      Twin City             24.29
 27  Tony Logan                       Franklin Track C      24.32
 28  Bryan Collins                    Westside              24.38
 29  Jonathan Jean-Louis              Cambridge Jets        24.59
 30  Peter DeBois                     Cool Running          24.72
 31  Melvin McBride                   N Shor Breez          24.90
 32  Da'Shaen Kirkland                Mystic Runne          25.02
 33  John Bernard                     River City            25.04
 34  Cortez Jones                     Dpal Falcon           25.05
 35  Terrell Burnett                  Unattached            25.08
 36  Brandon Simpson                  Warren Striders       25.09
 37  Joseph Gladden                   Unified in Flt        25.26
 38  Henry King                       Unattached            25.37
 39  Kyle Grammens                    Unattached            25.93
 40  Ron Harris                       Lincoln Heights       25.94
 41  Brandan Hutchinson               Lightning Bolts          NT

Event 352  400 Meter Dash Youth Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Charles Dunston                  10 Red Wing           50.61
  2  Gordon Warner                    Miami Metro-Dade      50.70
  3  Deon Barner                      Miami NW Express      50.77
  4  Bryshon Nellum                   So Calif Running      50.81
  5  Christopher Davis                Unattached            51.05
  6  Jeremy Wesley                    Hallmark              51.29
  7  Trey Charles                     First Light           51.46
  8  Troy Woodfork                    Track Houston         51.50
  9  DeMondre Ward                    Unattached            51.60
 10  Casey Dabney                     Stealth               52.15
 11  Arteze Spicer                    Gazelle               52.18
 12  Aric Williams                    Livermore Harrie      52.22
 13  Gil Roberts                      Okc Sprinter          52.64
 14  Romie Blaylock                   Cedar Hill Speed      52.72
 15  Scotty Gibson                    Road Runners          52.79
 16  Brandon Gibson                   Mprd                  53.40
 17  Jase Dean                        Lizards               53.42
 18  Peter DeBois                     Cool Running          53.49
 19  Alexander Nunley                 Penn Hills            53.55
 20  Bernard Spivey                   Mprd                  53.59
 21  Gabriel Simmons                  Florida Elite         53.69
 22  Quincy Turner                    Ardmore TC            53.77
 23  Derek Evans                      SC Striders           53.80
 24  Jonathan Sam                     New Jersey S          53.87
 25  Ort Arnold                       Logan Flyers          53.89
 26  Bryan Collins                    Westside              54.08
 27  Jonathan Jean-Louis              Cambridge Jets        54.13
 28  Kerry Taylor                     AZ Striders           54.30
 29  Stephen Ford                     Ardmore TC            54.54
 30  Taquan Daniels                   Metro Eagles          54.68
 31  John Bernard                     River City            55.09
 32  Brian Rutledge                   Gina's Tbirds         56.08
 33  Eric Williams                    13-Eastside TC        56.23
 34  Aris Richbung                    Warren Striders       56.28
 35  Ralph Matthews                   Gems-Elite            56.62
 36  Justin Covington                 Kankakee              57.59
 37  Tariq DeVore                     Queens Sprin          57.87

Event 353  800 Meter Run Youth Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Nectaly Barbosa                  Unat IN             1:58.72
  2  Jason Apwah                      Green Streakers     2:02.25
  3  Duke Mack                        Morris Estate       2:03.52
  4  Luis Gallardo                    Equalizers          2:04.80
  5  Blake Shaw                       NW  Flyers          2:06.22
  6  Alan Laws                        Morris Estate       2:06.31
  7  Marcelis Lynch                   Distance Hea        2:06.42
  8  Evan Shields                     Hbtc                2:06.62
  9  Bryan Miller                     Track Houston       2:07.67
 10  Treg Jeffery                     Unattached          2:08.00
 11  Brandon Harris                   Miami NW Express    2:08.06
 12  Anthony Miles                    Texas Storm         2:08.66
 13  Michael Villasin                 Equalizers          2:08.86
 14  Andrew Dougherty                 Westside            2:08.91
 15  Joshua Wiseman                   Hospitality         2:09.40
 16  Brandon Steward                  Hattiesburg         2:09.72
 17  Cory Nanni                       Unattached          2:09.90
 18  Colin Tracey                     Emerald Vall        2:10.10
 19  Cameron Shirley                  Dpal Falcon         2:10.50
 20  Joshua Bartels                   Sterling            2:10.79
 21  Greg Riccomini                   Kern Firefighter    2:10.81
 22  Sebastian Sam                    Speed City Track    2:10.90
 23  Patrick Hernandez                Rio Rancho Rams     2:11.05
 24  Ryan Styrk                       Una Pna             2:11.26
 25  Ryan Farrar                      Tulsa Spikes        2:12.19
 26  Xavier Walker                    Tulsa Expres        2:12.88
 27  Louis Watson                     Mprd                2:12.93
 28  Ben Bramhall                     Unattached          2:13.28
 29  Marquesse Wheaton                DoRight             2:14.36
 30  Taquan Daniels                   Metro Eagles        2:14.68
 31  Keivonte Newbell                 Nashville Il        2:16.61
 32  Edward Ford                      Young Achievers     2:17.95
 33  Victor Floyd                     Florida Elite       2:19.81
 34  Kelvin Hux                       Gina's Tbirds       2:23.06
 35  Jordan Giles                     Unattached          2:27.18
 36  Jeffrey Hodge                    Willming Flyers     2:28.98

Event 354  1500 Meter Run Youth Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Nectaly Barbosa                  Unat IN             4:09.06
  2  James Gamboa                     Unattached          4:18.59
  3  Andrew Perkins                   Unattached          4:21.21
  4  Marcelis Lynch                   Distance Hea        4:21.45
  5  Jason Apwah                      Green Streakers     4:21.65
  6  Luis Gallardo                    Equalizers          4:22.68
  7  Jonathan Chu                     Classics            4:23.72
  8  Wesley Walker                    Life Sports         4:27.55
  9  Blake Shaw                       NW  Flyers          4:28.06
 10  Peter Falcon                     Flyers              4:29.39
 11  Greg Riccomini                   Kern Firefighter    4:29.99
 12  Ryan Farrar                      Tulsa Spikes        4:30.87
 13  Matthew Petrillo                 Los Gatos Athlet    4:31.53
 14  Jason Flores                     Tall City Christ    4:31.86
 15  Joshua Pantoja                   Texas Storm         4:32.11
 16  Ben Bramhall                     Unattached          4:32.61
 17  Ort Arnold                       Logan Flyers        4:33.53
 18  Sam Wotipka                      In City Step        4:34.72
 19  Treg Jeffery                     Unattached          4:36.24
 20  Brandon Harris                   Miami NW Express    4:38.82
 21  Cory Nanni                       Unattached          4:38.98
 22  Cameron Shirley                  Dpal Falcon         4:39.62
 23  Brandon Steward                  Hattiesburg         4:40.19
 24  Scott Gillespie                  KC Flyers           4:44.09
 25  Frantz Fils-Aime                 Salvation ArmyHF    4:44.12
 26  Justin Kendrick                  Ind Track Club      4:46.43
 27  Eric Gregory                     Delaware Diamond    4:46.73
 28  Ian Mitchell                     Unattached          4:47.03
 29  Jose Arrapalo                    Miami Metro-Dade    4:47.04
 30  Jesus Batista                    Doolin Express      4:50.22
 31  Stephan Smith                    Unified in Flt      4:51.88
 32  David Willis                     LA Express          4:51.96
 33  Michael Andreson                 Warren Striders     4:52.38
 34  Keivonte Newbell                 Nashville Il        4:53.47
 35  Patrick Casey                    Unattached          5:04.59

Event 355  3000 Meter Run Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Andrew Perkins                   Unattached          9:27.82
  2  Marcelis Lynch                   Distance Hea        9:39.80
  3  Colby Peters                     TV Time Mach        9:40.44
  4  Wesley Walker                    Life Sports         9:41.83
  5  Matthew Petrillo                 Los Gatos Athlet    9:43.07
  6  Jonathan Chu                     Classics            9:44.57
  7  Peter Falcon                     Flyers              9:48.11
  8  Dion Dekker                      San Joaquin Vall    9:52.91
  9  Jason Apwah                      Green Streakers     9:54.51
 10  Sam Wotipka                      In City Step        9:56.78
 11  Miles Svoboda                    Northside Re        9:58.15
 12  Ryan Farrar                      Tulsa Spikes       10:06.21
 13  Matthew Feldhake                 Effingham          10:08.23
 14  Joshua Pantoja                   Texas Storm        10:08.92
 15  Eric Gregory                     Delaware Diamond   10:10.53
 16  Bryan Longo                      Bay State Bullet   10:11.38
 17  Samir Marin                      Fort Collins       10:15.65
 18  Daniel Hernandez                 Miami Milers       10:15.82
 19  Pinya Issa                       Dallas Track       10:19.06
 20  Joao Pinho                       Spt Nwk Ben        10:19.80
 21  Angel Ramirez                    McAllen Parks      10:21.13
 22  Sam Bird                         Team Bird          10:21.92
 23  Brandon Steward                  Hattiesburg        10:27.51
 24  Spencer Sass                     LitchfieldTC       10:29.07
 25  David Willis                     LA Express         10:34.84
 26  Jose Arrapalo                    Miami Metro-Dade   10:37.08
 27  Brandon Sheline                  Unattached         10:40.75
 28  David Herrett                    Unattached         10:43.06
 29  Christopher Harris               Unattached         10:44.16
 30  Vance Schumacher                 Dodge City Storm   10:50.47
 31  Marc Kutylowski                  Loveland           10:53.67
 32  Larry Burton                     Memphis Hurd       11:33.45

Event 356  3000 Meter Race Walk Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Andy Peters                      Miami Valley       14:07.23
  2  Ronnie Anderson                  Faith Track        14:48.38
  3  Eric Lawson                      Elgin Sharks       16:03.23
  4  Roberto Vergara                  S. Texas Walking   16:14.78
  5  Richardo Vergara                 S. Texas Walking   16:27.62
  6  Jose Moncada                     Brea Track C       16:32.70
  7  Abraham Villameal                S. Texas Walking   18:28.84
  8  Gamaliel Dela Torre              Elgin Sharks       18:41.14
  9  Eric Coleman                     Elgin Sharks       19:32.30
 10  Thatcher Olson                   Mercury Trac       21:40.64
 11  Kevin Campbell                   Wolverine Track    21:40.74
 12  Donald L Barnes                  Florida Elite      21:58.55
 13  Guillaume Jefferson              AZ Cheetahs        22:14.35
 14  Tony Mosher                      Unattached         22:19.93
 15  Shirlante Jackson                Nwtc               23:03.14
 16  Roderick Daniels                 Future             25:30.68
 17  Kasey Fontana                    LA Express         25:38.26

Event 357  100 Meter Hurdles Youth Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Johnny Dutch                     Junior Striders       13.39
  2  Trey Charles                     First Light           13.52
  3  Timothy Bush                     High Steppers         14.11
  4  Oscar Spurlock                   Unattached            14.12
  5  Terry Prentice                   Unattached            14.22
  6  Chad Aguilar                     Crane                 14.26
  7  Richard Demby                    Unattached            14.29
  8  Dustin Cyr                       Northeast Kansas      14.40
  9  Michael Holmes                   Young Achievers       14.44
 10  Deon Barner                      Miami NW Express      14.49
 11  Corbin Sweat                     Black Tiger Trac      14.57
 12  Qahhar Davis                     Dpal Falcon           14.68
 13  Nimrod Piggee                    Stockton Paltc        14.69
 14  Terrence Holt                    Wilma Rudolp          14.85
 15  Eric Forney                      Flo-Jo Internati      14.93
 16  Miles Leonard                    New World             14.95
 17  Keare Smith                      Junior Striders       14.96
 18  Trevor (John) Habberstad         Valley United         15.01
 19  Ashtyn Lamb                      AZ Cheetahs           15.15
 20  Niles Paul                       Unity Stars           15.24
 21  Brett Laoguangroch               KC Elite              15.40
 22  Chris Geye                       Unattached            15.54
 23  Eric Capell                      Cool Running          15.55
 24  Devan Hudson                     LA Express            15.75
 25  Ray Godinez                      AZ Puma               15.85
 26  D J Looft                        Unattached            15.89
 27  Will Swift                       Richmond Highste      15.91
 28  Nathan Gholston                  Michigan Acc          15.96
 29  Philip Churchill                 Unattached            16.13
 30  Milan Livingston                 13-Falcon TC          16.29
 31  Warren Lane                      Brooklyn Heat         16.50
 32  Frank Wainwright                 Metro Eagles          16.56
 33  Michael Buford                   Wilma Rudolp          16.60
 34  Clark Allen                      Lawrence Flyers       16.61
 35  Michael Woodham                  DoRight               16.62
 36  Gregory Schifino                 Penn Hills            18.08
 37  Christopher Castro               New Jersey S          18.47
 38  Jordan Giles                     Unattached            18.49

Event 358  200 Meter Hurdles Youth Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Johnny Dutch                     Junior Striders       24.72
  2  Terry Prentice                   Unattached            26.02
  3  Anthony Wright                   Imani Track Club      26.24
  4  Chad Aguilar                     Crane                 26.50
  5  Trey Charles                     First Light           26.56
  6  Malcolm Womack                   Gatc                  26.60
  7  Ashtyn Lamb                      AZ Cheetahs           26.65
  8  Timothy Bush                     High Steppers         26.78
  9  Oscar Spurlock                   Unattached            26.91
 10  Richard Demby                    Unattached            26.97
 11  Corbin Sweat                     Black Tiger Trac      26.99
 12  Justin Fields                    Ardmore TC            27.04
 13  Trevor (John) Habberstad         Valley United         27.22
 14  Niles Paul                       Unity Stars           27.57
 15  Miles Leonard                    New World             27.77
 16  Devan Hudson                     LA Express            27.93
 17  Qahhar Davis                     Dpal Falcon           27.98
 18  Nimrod Piggee                    Stockton Paltc        28.15
 19  Eric Capell                      Cool Running          28.32
 20  Ralph Matthews                   Gems-Elite            28.35
 21  Allante Battle                   AZ Striders           28.43
 22  D J Looft                        Unattached            28.43
 23  Ray Stewart                      3M Track Club         28.44
 24  Michael Buford                   Wilma Rudolp          28.49
 25  Will Swift                       Richmond Highste      28.54
 26  Taylor Gardner                   Gold Rush             28.61
 27  Brantley Miller Stecher          Robin Hood            28.70
 28  Frank Wainwright                 Metro Eagles          28.84
 29  Warren Lane                      Brooklyn Heat         29.04
 30  James Curry, II                  Wilma Rudolp          29.52
 31  Jeremiah Smith                   Buccaneers            29.74
 32  Micah Hatfield                   Beaverton TC          29.90
 33  Clark Allen                      Lawrence Flyers       30.22
 34  Christopher Castro               New Jersey S          30.66
 35  Joseph Wooden                    Willis Athletic       31.54
 36  Jordan Giles                     Unattached            32.23

Event 359  4x100 Meter Relay Youth Boys Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  04-Florida Elite  'A'                                  44.10
  2  12-Hallmark Track Club  'A'                            44.27
  3  15-So Calif Running Cougars  'A'                       44.60
  4  04-Miami Metro Dade  'A'                               44.79
  5  15-Imani Track Club  'A'                               44.95
  6  06-Road Runners Track Club  'A'                        44.96
  7  12-High Steppers Track Club  'A'                       45.25
  8  10-Arizona Cheetahs  'A'                               46.14
  9  03-Boys & Girls Clubs of Me  'A'                       46.20
 10  03-Baldwin County Jets  'A'                            46.29
 11  02-Franklin Track Club  'A'                            46.56
 12  14-Richmond Highsteppers  'A'                          46.72
 13  03-Glenarden Track Club  'A'                           46.80
 14  03-Dc Red Wings  'A'                                   46.80
 15  08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                         46.82
 16  15-Valley United Track Club  'A'                       46.96
 17  02-Penn Hills Eagles  'A'                              47.09
 18  02-Wings of Moon  'A'                                  47.35
 19  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                       47.55
 20  09-Ardmore Track Club  'A'                             47.92
 21  10-Arizona Striders  'A'                               48.24
 22  06-Wilma Rudolph TC  'A'                               48.24
 23  10-Do Right  'A'                                       48.25
 24  13-Rainier Beach TC  'A'                               48.39
 25  06-Twin City Athletic Assoc  'A'                       48.47
 26  05-Unified in Flight  'A'                              48.98
 27  13-Beaverton Track Club  'A'                           49.87
 28  08-Westside Tc, W Des Moi  'B'                         50.01
 29  08-Boys/Girls Club Jaguar  'B'                         50.78
 30  05-Lincoln Heights  'A'                                50.94
 31  01-Cambridge Jets  'A'                                 52.23
 32  07-Fort Wayne Express  'A'                             52.62
 33  05-Warren Striders Track Club  'A'                     52.86

Event 360  4x400 Meter Relay Youth Boys Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Hallmark Track Club  'A'                          3:30.40
  2  03-Dc Red Wings  'A'                                 3:34.05
  3  04-Florida Elite  'A'                                3:34.95
  4  12-Wings Track Club  'A'                             3:38.39
  5  03-Glenarden Track Club  'A'                         3:38.68
  6  06-Road Runners Track Club  'A'                      3:38.93
  7  15-So Calif Running Cougars  'A'                     3:39.25
  8  12-Cedar Hill Speed Track Cl  'A'                    3:40.32
  9  04-Miami Metro Dade  'A'                             3:42.10
 10  15-Hyper Speed Track Club  'A'                       3:42.15
 11  03-Baldwin County Jets  'A'                          3:42.79
 12  03-Fayetteville Flyers  'A'                          3:42.79
 13  02-Morris Estate Track Team  'A'                     3:42.80
 14  15-Vegas Stealth Track Club  'A'                     3:43.25
 15  02-Penn Hills Eagles  'A'                            3:43.82
 16  09-Ardmore Track Club  'A'                           3:44.24
 17  14-Speed City  'A'                                   3:44.90
 18  04-Ft. Lauderdale Track Club  'A'                    3:46.42
 19  10-Do Right  'A'                                     3:47.19
 20  06-Mobile Parks & Rec  'A'                           3:47.70
 21  10-El Paso Wings - TX  'A'                           3:48.47
 22  09-Tulsa Express  'A'                                3:49.29
 23  08-North Omaha Bengals T  'A'                        3:49.84
 24  06-Wilma Rudolph TC  'A'                             3:51.95
 25  14-Richmond Highsteppers  'A'                        3:55.18
 26  08-Hospitality House  'A'                            3:57.32
 27  08-Boys/Girls Club Jaguar  'A'                       4:00.17
 28  01-Olympic Region Track Club  'A'                    4:00.65
 29  05-Unified in Flight  'A'                            4:05.04
 30  01-Cambridge Jets  'A'                               4:08.43
 31  07-Fort Wayne Express  'A'                           4:13.63
 32  05-Lincoln Heights  'A'                              4:18.46
 33  07-Chicagoland Zephyrs TC  'A'                       4:47.68

Event 361  4x800 Meter Relay Youth Boys
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  03-Fayetteville Flyers  'A'                          8:46.45
  2  03-Hummingbird TC  'A'                               8:48.14
  3  08-Westside Tc, W Des Moi  'C'                       8:50.46
  4  02-Morris Estate Track Team  'A'                     8:50.80
  5  08-Cornhusker Flyers T C  'A'                        8:53.40
  6  03-Glenarden Track Club  'A'                         8:54.43
  7  12-Northwest Flyers Track  'A'                       8:59.60
  8  12-Track Houston Track Club  'A'                     9:03.20
  9  12-Wings Track Club  'A'                             9:06.14
 10  15-Pasadena Running Roses  'A'                       9:12.70
 11  15-Vegas Stealth Track Club  'A'                     9:14.14
 12  02-Delaware Diamonds T.C.  'A'                       9:16.60
 13  14-Speed City  'A'                                   9:18.62
 14  14-Kern Firefighter Athletic L  'A'                  9:21.91
 15  04-Miami Metro Dade  'A'                             9:22.45
 16  04-Doolin Express Track Club  'A'                    9:23.28
 17  10-Do Right  'A'                                     9:26.09
 18  10-Albuquerque Track Club  'A'                       9:32.92
 19  08-North Omaha Bengals T  'A'                        9:58.37
 20  02-Sport Newark Benefica  'A'                        9:59.48
 21  09-Ardmore Track Club  'A'                          10:03.21
 22  04-Buccaneers  'A'                                  10:05.90
 23  12-Track Houston Track Club  'B'                          NT
 24  12-Track Houston Track Club  'C'                          NT

Event 362  High Jump Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Jahrail Taylor                   Renaissance TC      5-08.00
  2  Geoffrey Harrison                Central Valley R    5-06.00
  3  Nimrod Piggee                    Stockton Paltc      5-06.00
  4  Johnny Dutch                     Junior Striders       1.80m
  5  Broderick Lewis                  Purdue Area TC        1.78m
  6  Eric Forney                      Flo-Jo Internati      1.71m
  7  Shayne Abrahams                  FW Express            1.70m
  8  Ray Godinez                      AZ Puma               1.68m
  9  Daniel Gooris                    Albuquerque TC        1.68m
 10  Nathan Nonhoff                   Garden City TC        1.67m
 11  Taveres Atkins                   Ft.Lauderdale TC      1.67m
 12  Christopher Barton               Valley United         1.66m
 13  Brandon Burton                   Texas Mustangs        1.65m
 14  Lonnie Teal                      NW  Flyers            1.65m
 15  Austen Timm                      Beaverton TC          1.65m
 16  Darrian Mikell                   Emerald Vall          1.65m
 17  Chris Struckman                  River City            1.65m
 18  Meikle Paschal                   Unattached            1.62m
 19  Isaiah Anderson                  So Swift TC           1.60m
 20  William Bailey                   Hatc                  1.60m
 21  Miles Svoboda                    Northside Re          1.60m
 22  Ellis Hunter                     Fort Stewart          1.60m
 23  Xavier Carr                      FW Express            1.60m
 24  Gray Horn                        Blue Thunder          1.58m
 25  Aaron Martinez                   El Paso Wings         1.58m
 26  James McLaughlin                 Unattached            1.58m
 27  Jeffrey Giovannucci              Mon Valley            1.57m
 28  Mathew Maldorado                 Florida Elite         1.57m
 29  Brian Knight                     Miami Metro-Dade      1.57m
 30  William Wrobel                   Unattached            1.57m
 31  Tyler Clark                      Ames Impact           1.55m
 32  Miles Leonard                    New World             1.53m
 33  Dustin Cyr                       Northeast Kansas      1.52m
 34  Aaron Kingston                   Unattached            1.52m
 35  Craig Murray                     Ardmore TC            1.52m
 36  Nick Debeaubien                  Irvine Cougars        1.51m
 37  Ryan Holmes                      Prr                   1.51m
 38  Hayden DeLay                     Wahoo                 1.50m
 39  Matthew Sheppard                 Cordova TC            1.44m

Event 363  Pole Vault Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Andrew Suchaire                  Chino Pumas Yout      8.00m
  2  Diondre Haynes                   Prr                   7.60m
  3  Chad Aguilar                     Crane                 3.65m
  4  Matthew Webster                  Pryor Creek           3.50m
  5  Caleb Coffee                     Unattached            3.35m
  6  Derrick Kendall                  Track Dallas          3.20m
  7  Gray Horn                        Blue Thunder          3.12m
  8  Alex Lambert                     Unattached            3.05m
  9  Steven Whaley                    Unattached            2.90m
 10  A. J. Buckner                    Hoover Track          2.90m
 11  Kole Krieger                     Robin Hood            2.89m
 12  Zachary Epperson                 Hoover Track          2.75m
 13  Brantley Miller Stecher          Robin Hood            2.74m
 14  Nathan Nonhoff                   Garden City TC        2.74m
 15  Garhett Fontana                  LA Express            2.60m
 16  Daniel Fanelli                   AZ Striders           2.59m
 17  Logan Roberts                    Junior Striders       2.58m
 18  Sam Bird                         Team Bird             2.45m
 19  Riley Egan                       Unattached            2.45m
 20  Brandon White                    Unattached            2.44m
 21  Josey Weaver                     Asheville Light       2.43m
 22  Samuel Ellmer                    St. Thomas Aquai      2.30m
 23  David Comer                      Tri-State Vaulte      1.98m
 24  Andy Peters                      Miami Valley          1.83m
 25  James Lee                        Syracuse Charger      1.68m

Event 364  Long Jump Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  DeMondre Ward                    Unattached         21-05.75
  2  Nimrod Piggee                    Stockton Paltc     20-00.50
  3  Broderick Lewis                  Purdue Area TC        6.17m
  4  Anthony Wright                   Imani Track Club      6.12m
  5  Derek Evans                      SC Striders           6.11m
  6  Mikhail Barton                   AZ Cheetahs           6.09m
  7  Jason Wright                     Jaguars               5.99m
  8  Jase Dean                        Lizards               5.94m
  9  Shane Clarke                     Greater Richmond      5.90m
 10  Peter DeBois                     Cool Running          5.80m
 11  Johnareus Lane                   Lightning Bolts       5.78m
 12  Brandon Gibson                   Mprd                  5.78m
 13  Arthur Thomas                    High Steppers         5.75m
 14  Devan Hudson                     LA Express            5.74m
 15  Chad Aguilar                     Crane                 5.69m
 16  Christopher Davis                Unattached            5.68m
 17  Joshua Jarboe                    City of Atla          5.68m
 18  Troy Doris                       SW Cheetahs           5.67m
 19  Luther Eta                       Southern Eagles       5.67m
 20  Montanious Paulk                 Pompano Express       5.66m
 21  Jarret Abell                     Phillipsburg          5.65m
 22  Brandan Hutchinson               Lightning Bolts       5.64m
 23  Kenny Neal                       Beaverton TC          5.56m
 24  Nathan Nonhoff                   Garden City TC        5.50m
 25  Michael Giles                    North Kingston R      5.49m
 26  Terry Prentice                   Unattached            5.48m
 27  Gavin Hume                       Unified in Flt        5.47m
 28  William Wrobel                   Unattached            5.41m
 29  Eric Forney                      Flo-Jo Internati      5.37m
 30  Bryce Lamb                       AZ Cheetahs           5.36m
 31  Ryan Lange                       Gold Rush             5.35m
 32  Alfred Graves                    Unattached            5.33m
 33  Michael Henderson                Twin City             5.30m
 34  Terrell Burnett                  Unattached            5.29m
 35  Damar Forbes                     Nadia                 5.28m
 36  Ben Leppke                       Unattached            5.19m
 37  Daniel Tucker                    Excel                 5.17m
 38  Jarrelle Nichols                 13-Rainier Beach      5.12m
 39  Kyle Grammens                    Unattached            4.51m

Event 365  Triple Jump Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Jahrail Taylor                   Renaissance TC     39-04.25
  2  Jesse Stockman                   B# Sharp           35-05.00
  3  Arnaux Brewer                    Mission Valley T   34-07.00
  4  Ashtyn Lamb                      AZ Cheetahs          12.57m
  5  Ben Leppke                       Unattached           12.11m
  6  Nathan Nonhoff                   Garden City TC       11.96m
  7  Dominique Johnson                Cedar Hill Speed     11.95m
  8  Michael Capetillo                Wings                11.92m
  9  Johnareus Lane                   Lightning Bolts      11.90m
 10  Gavin Hume                       Unified in Flt       11.82m
 11  Austin Davis                     Durham Striders      11.71m
 12  Aaron Martinez                   El Paso Wings        11.57m
 13  Byron Harris                     Lancaster Ltng       11.52m
 14  Ryan Lange                       Gold Rush            11.52m
 15  Terry Prentice                   Unattached           11.41m
 16  Brandon Gibson                   Mprd                 11.39m
 17  Michael Beard                    Dpal Falcon          11.37m
 18  Qahhar Davis                     Dpal Falcon          11.33m
 19  Robert Evans                     Greater Richmond     11.24m
 20  Daunte Combs                     Quiet Fire           11.21m
 21  Zachary Smith                    Fwtc                 10.94m
 22  Yehuda Zur                       11-Team Idaho        10.84m
 23  Paris Wicks                      Unified in Flt       10.70m
 24  Carl Cobbins                     Road Runners         10.65m
 25  Austen Timm                      Beaverton TC         10.64m
 26  Martin Singson                   TV Time Mach         10.56m
 27  Eric O'Connor                    Supersonics          10.54m
 28  Eric Capell                      Cool Running         10.50m
 29  Ryan Smith                       DeKalb               10.45m
 30  Phillip Thomas                   Gkd                  10.44m
 31  Brian Gaudet                     RockvilleRev         10.08m
 32  Joseph Garrett                   Miami Metro-Dade      9.73m
 33  Gregory Schifino                 Penn Hills            9.70m
 34  Jeffrey Giovannucci              Mon Valley            9.54m

Event 366  Shot Put 4kg Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Daniel Aguilar                   Fresno Flames TC   47-03.50
  2  Thomas Byrd                      Tony Williams TC   46-04.00
  3  Blake Eaton                      Chautauqua Strid     15.74m
  4  Emory Parsons                    K. Elks R.C.         15.32m
  5  John Talbert                     Unattached           15.31m
  6  Benjamin Stephen                 Unattached           15.01m
  7  Joshua Cumberbatch               Supersonics          14.59m
  8  Ryan Lamparek                    Unattached           14.35m
  9  Joseph Cooper                    Pacers               13.68m
 10  Alec Palunuk                     Salem Track          13.63m
 11  Trent Johnson                    Texas Throwbacks     13.59m
 12  Geoffrey Tabor                   Ardmore TC           13.53m
 13  Walter Henning                   Unattached           13.43m
 14  Marcus Green                     Gttc                 13.40m
 15  Paul Robinson                    So Calif Running     13.39m
 16  Brian Bishop                     Illini Heat          13.11m
 17  Michael Carter                   Texas Throwbacks     13.11m
 18  Arthur Pomiecinski               Lakeland T&F         13.09m
 19  Charles Winslow                  Unattached           12.99m
 20  Javon King                       Fast Forward TC      12.94m
 21  Ramiro Vallecillos               McAllen Parks        12.78m
 22  Carlton Washington               Gkd                  12.55m
 23  Sean Tabor                       Unattached           12.44m
 24  Brandon Moore                    Northwest            12.29m
 25  William Krokey                   Woodstock Tr         12.13m
 26  Ezekiel Mauga                    Mercury Trac         12.07m
 27  Marcus Perry                     Millennium Expre     12.00m
 28  Eric Abrego                      So Calif Running     11.91m
 29  Lorenzo Bennett                  Fort Stewart         11.86m
 30  Auston Taylor                    Memphis Hurd         11.32m
 31  Robert Freeman                   Unified in Flt       10.99m
 32  Michael Richardson               Faith Track          10.73m
 33  Damian Faulkner                  Miami Metro-Dade     10.60m
 34  Joseph Garrett                   Miami Metro-Dade     10.53m

Event 367  Discus Throw 1kg Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Daniel Aguilar                   Fresno Flames TC     152-10
  2  Jakob Fuller                     Tony Williams TC     150-02
  3  Thomas Byrd                      Tony Williams TC     145-05
  4  John Talbert                     Unattached           57.26m
  5  Marcus Green                     Gttc                 52.90m
  6  Emory Parsons                    K. Elks R.C.         49.91m
  7  Trent Johnson                    Texas Throwbacks     49.49m
  8  Geoffrey Tabor                   Ardmore TC           48.60m
  9  Benjamin Stephen                 Unattached           46.68m
 10  Jeffrey Gonzales                 Unattached           45.62m
 11  Sean Tabor                       Unattached           44.48m
 12  Blake Eaton                      Chautauqua Strid     44.20m
 13  Ryan Lamparek                    Unattached           43.78m
 14  Tyler Johnson                    Unattached           43.76m
 15  Brian Bishop                     Illini Heat          43.63m
 16  Nathaniel Donley                 Neptune MS           43.39m
 17  Tyler Rosburg                    Unattached           42.48m
 18  Walter Henning                   Unattached           42.27m
 19  Jim Hughes                       Bridge City TC       42.24m
 20  Jonathan Painter                 Track Houston        42.17m
 21  Javon King                       Fast Forward TC      41.88m
 22  Kyle Worden                      Eagle TC             41.15m
 23  James Portillo                   Unattached           40.97m
 24  Oliver Young                     Los Angeles Falc     39.72m
 25  Auston Taylor                    Memphis Hurd         37.98m
 26  Joseph Cooper                    Pacers               37.14m
 27  Joshua Cumberbatch               Supersonics          36.28m
 28  William Krokey                   Woodstock Tr         36.20m
 29  Darrien Burch                    Western Piedmont     34.59m
 30  Johnathan Vedrigue               Unattached           34.22m
 31  Brandon Moore                    Northwest            33.53m
 32  Carlton Washington               Gkd                  32.46m
 33  Jonathan Miles                   NO Comets            26.77m
 34  Matthew Day Chief                11-Two Medicine      25.40m

Event 368  Javelin Throw 600g Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Daniel Aguilar                   Fresno Flames TC     148-07
  2  Jakob Fuller                     Tony Williams TC     128-02
  3  Marcelino Bueno                  Relay 2000            97-03
  4  Walter Henning                   Unattached           49.47m
  5  Cade Scott                       Hays Striders        43.94m
  6  John Talbert                     Unattached           43.68m
  7  Lou Cardenas                     Unattached           43.07m
  8  Erik Adami                       Una                  41.15m
  9  Seth Sejkora                     Beatrice             40.18m
 10  Brian Uhrinek                    Unattached           38.88m
 11  Nick Debeaubien                  Irvine Cougars       38.86m
 12  Marcus Hurst                     DeSoto RR            37.83m
 13  Ezekiel Mauga                    Mercury Trac         37.57m
 14  Joshua Johnson                   So Calif Running     35.44m
 15  Marcus Perry                     Millennium Expre     35.17m
 16  Joseph Garrett                   Miami Metro-Dade     34.87m
 17  Jonathan Hayden                  Woodstock Tr         34.80m
 18  Javon King                       Fast Forward TC      34.42m
 19  Toby Marquez                     Aoc Striders         34.31m
 20  Tyler Clark                      Ames Impact          34.29m
 21  Grant Smith                      Salem Track          34.00m
 22  Christopher Nicholson            Arizona              33.76m
 23  Dennis Gaudet                    RockvilleRev         33.58m
 24  Trent Johnson                    Texas Throwbacks     33.47m
 25  Jarom Johnston                   Sequoyah             33.22m
 26  Jeffrey Giovannucci              Mon Valley           32.17m
 27  Ryan Smith                       DeKalb               31.52m
 28  D'Angelo Nichols                 Mprd                 30.79m
 29  Tom Gurley                       LA Express           30.22m
 30  Ryan O'Hare                      Unattached           28.13m
 31  Brandon Moore                    Northwest            27.55m
 32  James McLaughlin                 Unattached           24.27m

Event 369  Outdoor Pentathlon Youth Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Nimrod Piggee                    Stockton Paltc         3009
  2  Ray Godinez                      AZ Puma                2855
  3  Corbin Sweat                     Black Tiger Trac       2654
  4  Nathan Nonhoff                   Garden City TC         2639
  5  Lonnie Teal                      NW  Flyers             2607
  6  Brantley Miller Stecher          Robin Hood             2573
  7  Curtis Beach                     Albuquerque TC         2563
  8  Dominique Johnson                Cedar Hill Speed       2549
  9  Warren Lane                      Brooklyn Heat          2499
 10  Matthew Petrillo                 Los Gatos Athlet       2480
 11  Andrew Reno                      Unattached             2355
 12  Brandon McGill                   Gatc                   2258
 13  Austin Davis                     Durham Striders        2246
 14  Terry Prentice                   Unattached             2220
 15  Ryan Holmes                      Prr                    2215
 16  Tyler Clark                      Ames Impact            2105
 17  Brandon Pickett                  Vero Youth Strid       2079
 18  Matt Devall                      Effingham              1945
 19  Gray Horn                        Blue Thunder           1872
 20  Auston Taylor                    Memphis Hurd           1459
 21  Larry Burton                     Memphis Hurd           1395

Event 400  100 Meter Dash Intermediate Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Judith Onyepunuka                Rising Sun            11.68
  2  Kenyanna Wilson                  Rising Sun            11.90
  3  Tiaerra McLaurin                 Young Achievers       11.91
  4  Krya Sullivan                    Royal Knights         11.92
  5  Elizabeth Olear                  West Valley Eagl      11.93
  6  Kristina Davis                   3M Track Club         11.94
  7  Samantha Tansil                  Alex Van Dyke TC      12.13
  8  Meia Tezeno                      San Francisco Se      12.13
  9  Barbara Pierre                   Florida Elite         12.16
 10  Tennille Wilson                  Mprd                  12.17
 11  Shaniece Bethea                  West Valley Eagl      12.17
 12  Brittany Orville                 Wings                 12.21
 13  Kristie Mitchell                 Smrr                  12.25
 14  Jazmin Greer                     Velocity              12.26
 15  Candace Robinson                 Quiet Storm Elit      12.28
 16  Katrina Harrell                  Magic City Runne      12.30
 17  Kristine Scott                   Florida Elite         12.31
 18  Fallon Hutcherson                Quiet Storm Elit      12.34
 19  Jasmine Easley                   AZ Cheetahs           12.34
 20  Shantera Bradshaw                Macon Stride          12.36
 21  Jasmine Momoh                    Houston Heat          12.41
 22  Cherrelle Montgomery             Warren Striders       12.41
 23  Tamara Adams                     FW Express            12.42
 24  Avionne Sloan                    Camden Elite          12.47
 25  Cassandra McReynolds             Penn Hills            12.48
 26  Aja Evans                        Firestarters          12.50
 27  Princess Griffey                 Flying Aj's           12.55
 28  Tiffany Ofili                    Detroit Chee          12.56
 29  Lenisha Conners                  Friendship Flyer      12.57
 30  Chianne Ashman                   Brooklyn Ath          12.59
 31  Devin Brooks                     13-Seatown Expre      12.59
 32  Kimyon Broom                     Quiet Fire            12.60
 33  Nonye Okonko                     Hyper Speed Trac      12.65
 34  Christina Madison                05-Fast Track         12.68
 35  Kimberly Williams                Buffalo Pioneers      12.71
 36  Olinka Crusoe                    Unattached            12.76
 37  Sara Callier                     In City Step          12.78
 38  Whitney Thomas                   Blues                 12.84
 39  Erica Rhodes                     Hospitality           12.85
 40  Samantha Gould                   Unattached            12.87
 41  Lindsey Goodman                  11-Team Idaho         13.19
 42  Willena Hall                     Hospitality           13.22
 43  Anderson Alexandria              Firestarters             NT
 44  Krystin Lacy                     Velocity                 NT

Event 401  200 Meter Dash Intermediate Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Elizabeth Olear                  West Valley Eagl      24.00
  2  Jazmin Greer                     Velocity              24.42
  3  Judith Onyepunuka                Rising Sun            24.51
  4  Tennille Wilson                  Mprd                  24.68
  5  Chanelle Curry                   Velocity              24.76
  6  Kharya Brown                     Quiet Storm Elit      24.79
  7  Valencia Wilson                  Vegas Heat            24.83
  8  Shauntel Elcock                  FW Express            24.88
  9  Katrina Harrell                  Magic City Runne      24.94
 10  Jonisha Boleware                 Lancaster Ltng        24.97
 11  Krya Sullivan                    Royal Knights         25.01
 12  Meia Tezeno                      San Francisco Se      25.04
 13  Loraine King                     Imani Track Club      25.07
 14  Kaetlyn Brown                    River City Elite      25.09
 15  Nene Kamate                      NY Novas              25.16
 16  Candace Robinson                 Quiet Storm Elit      25.17
 17  Angelique Doyle                  Alex Van Dyke TC      25.19
 18  Lynette Rives                    Music City T          25.19
 19  Kenyanna Wilson                  Rising Sun            25.20
 20  Andrea Bussey                    New Horizon           25.26
 21  Chizoba Ezeigwe                  Air Time Athleti      25.31
 22  Sara Callier                     In City Step          25.34
 23  Nicole Stone                     So CA Cheetahs-W      25.38
 24  Bobby Triplett                   San Francisco Se      25.42
 25  Tamara Adams                     FW Express            25.44
 26  Avionne Sloan                    Camden Elite          25.45
 27  Galyn Iloka                      SpaceCoast Flyer      25.49
 28  Joy Henry                        Metro Eagles          25.53
 29  Lizzie Harris                    Miami NW Express      25.67
 30  Jhavonne Pope                    Okc Sprinter          25.71
 31  Britney Wilson                   Florida Heat          25.74
 32  Cherrelle Montgomery             Warren Striders       25.74
 33  Brittney Banks                   River City Elite      25.75
 34  Camille Blakely                  Rising Sun            25.81
 35  Princess Griffey                 Flying Aj's           25.84
 36  Erica Rhodes                     Hospitality           25.90
 37  Lenisha Conners                  Friendship Flyer      26.02
 38  Jasmine Colten                   Capital City Str      26.05
 39  Devin Brooks                     13-Seatown Expre      26.16
 40  Landria Buckley                  Michigan Acc          26.29
 41  Lindsey Goodman                  11-Team Idaho         27.05
 42  Arielle Martin                   11-Team Idaho         27.45
 43  Candyce Hill                     Jaguars               27.46
 44  Kristine Scott                   Florida Elite            NT
 45  Krystin Lacy                     Velocity                 NT
 46  Anderson Alexandria              Firestarters             NT

Event 402  400 Meter Dash Intermediate Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Valencia Wilson                  Vegas Heat            55.33
  2  Shauntel Elcock                  FW Express            55.68
  3  Chanelle Curry                   Velocity              55.71
  4  Nicole Stone                     So CA Cheetahs-W      55.72
  5  Dominique Blake                  Truman New Y          55.84
  6  Kaetlyn Brown                    River City Elite      56.31
  7  Lizzie Harris                    Miami NW Express      56.33
  8  Krya Sullivan                    Royal Knights         56.52
  9  Chauncey David-Jacobs            Track San Franci      56.58
 10  El Charrita Reynolds             Cedar Hill Speed      56.66
 11  Alicia Stephens                  Track Houston         56.80
 12  Joy Henry                        Metro Eagles          57.04
 13  Krishna Curry                    Nashville Il          57.15
 14  Loraine King                     Imani Track Club      57.18
 15  Brittney Banks                   River City Elite      57.30
 16  Nakisha Bogle                    Metro Eagles          57.41
 17  Kellie Dunston                   Gatc                  57.41
 18  Olinka Crusoe                    Unattached            57.41
 19  Diamond Hazel                    First Light           57.49
 20  Lynette Fitts                    Quicksilver           57.50
 21  Tracey Stewart                   3M Track Club         57.57
 22  Camille Blakely                  Rising Sun            57.60
 23  Renisha Roots                    Alex Van Dyke TC      58.14
 24  Jasmine Colten                   Capital City Str      58.16
 25  Jhavonne Pope                    Okc Sprinter          58.18
 26  Alexandrea Cunningham            Detroit Chee          58.18
 27  Deandra Doyley                   Platinum TC           58.29
 28  Channel Nichols                  Col Sprgs Stridr      58.32
 29  Vanetta Randle                   Christian Cruise      58.43
 30  Jasmine Easley                   AZ Cheetahs           58.81
 31  Trumesa Banks                    Smrr                  58.81
 32  Tonika Calahan                   Firestarters          59.04
 33  Kyra Coffey                      No Limit RC           59.72
 34  Lindsay Poole                    Scaa                  59.76
 35  Allison Hartnett                 Flyers                59.88
 36  Orriana Rackley                  KC Elite              59.89
 37  Jerika Hall                      Chosen Gen          1:00.39
 38  Melantha Jenkins                 13-Seatown Expre    1:00.56
 39  Laurel Stokes                    New World           1:01.26
 40  Arielle Martin                   11-Team Idaho       1:03.00
 41  Elissa Flandro                   11-Team Idaho       1:04.83
 42  Brandi Cross                     Visions TC               NT
 43  Anderson Alexandria              Firestarters             NT

Event 403  800 Meter Run Intermediate Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Shylan Bumbrey                   Mercury Cruisers    2:16.43
  2  Kali Holtfreter                  Music City T        2:16.83
  3  Krishna Curry                    Nashville Il        2:17.04
  4  Sequoia McKinney                 Unattached          2:18.14
  5  Kelly Robinson                   Detroit Chee        2:18.51
  6  Ashley Harvey                    Velocity            2:19.37
  7  Adrienne Smith                   Quicksilver         2:19.51
  8  Allie Abdouch                    Flyers              2:19.52
  9  Tiffani Tamaru                   Track San Franci    2:19.62
 10  Corsica Campbell                 Kankakee            2:19.80
 11  Kimarra McDonald                 United Stars        2:19.89
 12  Megan Lundgren                   Unattached          2:20.28
 13  Jessica Nichols                  Mt Pleasant         2:20.46
 14  Amber Hay                        Detroit Chee        2:20.62
 15  Sarah Mosser                     Unattached          2:20.67
 16  Lyndsay Harper                   Albuquerque TC      2:21.92
 17  Jessica Ortman                   Wny Jets            2:22.34
 18  Caprice Bradshaw                 Alex Van Dyke TC    2:22.36
 19  Ashley Schnell                   Flyers              2:22.53
 20  Keshima Starks                   Lancaster Ltng      2:22.99
 21  Rolanda Bell                     Metro Eagles        2:23.31
 22  Tevy Henry                       Metro Eagles        2:23.34
 23  Precious Collins                 BR TC               2:23.55
 24  Vianna Matthews                  Future Quest        2:23.60
 25  Alexandra Condell                Run 4 Glory         2:23.89
 26  Meaghan Ryan                     Havasu              2:24.20
 27  Lauren Cherry                    Kansas Flyers       2:24.38
 28  Lauren Roper                     Wings               2:25.23
 29  Rosetta Haaker                   Abq Athletics       2:26.23
 30  Pheline Jerome                   Platinum TC         2:26.87
 31  Jourdan Johnson                  Prr                 2:27.02
 32  Tiaira Harrell                   Jax Pal             2:27.43
 33  Kandice Greene                   Jax Pal             2:27.52
 34  Nefeteri Williams                Zephyrs             2:28.14
 35  Adriana Blakely                  So CA Cheetahs-W    2:28.84
 36  Madison Randall                  Emerald Vall        2:31.29
 37  Jessica Nichols                  St. Chas. Strid.    2:31.47
 38  De'zhane Brown                   So Calif Running    2:31.86
 39  Janean Morris                    Atoms TC                 NT

Event 404  1500 Meter Run Intermediate Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Merideth Snow                    Flyers              4:48.48
  2  Allie Abdouch                    Flyers              4:51.86
  3  Ashley Schnell                   Flyers              4:52.01
  4  Rolanda Bell                     Metro Eagles        4:52.08
  5  Kristi Ensminger                 Music City T        4:52.92
  6  Lauren Eck                       Kansas Flyers       4:56.11
  7  Katie Doswell                    Unattached          4:57.30
  8  Jessica Nichols                  Mt Pleasant         4:59.06
  9  Adrenee Sterrett                 Queens Hurri        4:59.61
 10  Kelly Sampson                    Detroit Chee        4:59.95
 11  Chenel McFadden                  Durham Striders     5:01.13
 12  Jessica Nichols                  St. Chas. Strid.    5:01.79
 13  Lisa Klein                       Delaware Diamond    5:02.19
 14  Sequoia McKinney                 Unattached          5:02.34
 15  Meaghan Ryan                     Havasu              5:02.73
 16  Rosetta Haaker                   Abq Athletics       5:03.39
 17  Scotland Strain                  New World           5:09.38
 18  Rachel Guthridge                 Tcx Track Club      5:10.49
 19  Jenna McCarthy                   Northwest           5:11.32
 20  Erica Mientus                    Unattached          5:11.50
 21  Alison Richardson                NO Comets           5:12.50
 22  Stephanie Vogel                  Eagles TC           5:13.06
 23  Chaquata Russell                 Continental         5:13.82
 24  Caprice Bradshaw                 Alex Van Dyke TC    5:14.13
 25  Paola Reategul                   Run for the Star    5:20.58
 26  Jessica Collins                  High Steppers       5:21.29
 27  Jayde James                      Unattached          5:24.21
 28  Brianne Nichols                  Kankakee            5:24.56
 29  Carrie Sullivan                  Lone Star TC        5:24.82
 30  Janisha White                    Southern Eagles     5:25.71
 31  Alex Greco                       Los Gatos Athlet    5:37.37

Event 405  3000 Meter Run Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Merideth Snow                    Flyers             10:18.56
  2  Dana Peters                      Unattached         10:33.90
  3  Kelly Robinson                   Detroit Chee       10:36.86
  4  Jenny Rubin                      Flyers             10:36.98
  5  Kelly Weinel                     Junior Striders    10:47.26
  6  Katie Doswell                    Unattached         10:58.84
  7  Alissa Wilke                     Carolina Pride     11:00.30
  8  Ina Ables                        Tulsa Spikes       11:02.81
  9  Meagan Hudson                    Jets               11:04.16
 10  Alexandra Condell                Run 4 Glory        11:17.93
 11  Lisa Klein                       Delaware Diamond   11:18.70
 12  Jessica Gurley                   LA Express         11:20.60
 13  Sequoia McKinney                 Unattached         11:31.26
 14  Melanie Breaux                   LA Express         11:42.96
 15  Paola Reategul                   Run for the Star   11:44.76
 16  Rachel Guthridge                 Tcx Track Club     11:45.50
 17  Rachel Perry                     Flying Js          11:46.84
 18  Rosanna Bell                     Hoover Track       11:52.05
 19  Domenique Devito                 Texas Mustangs     12:11.17
 20  Megan Boyd                       East Texas TC      12:18.14
 21  Brianne Nichols                  Kankakee           12:19.48
 22  Lynn Brasher                     Abq Athletics      12:20.25
 23  Vanessa Martinez                 Los Guerreros      12:27.27
 24  Christina Gazzia                 Unattached         12:27.62
 25  Jessica Setless                  Unattached         12:33.35
 26  Keelin Yenney                    Sterling           13:10.99
 27  Shalee Richardson                Hempstead Pal      13:27.33

Event 406  2000 Meter Steeplechase Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Melanie Breaux                   LA Express          7:38.69
  2  Jessica Gurley                   LA Express          7:39.12
  3  Meagan Hudson                    Jets                7:52.24
  4  Jessica Nichols                  St. Chas. Strid.    7:58.35
  5  Kristen Hiott                    Northside Re        8:01.71
  6  Paula Kern                       LA Express          8:04.71
  7  Rachel Perry                     Flying Js           8:10.15
  8  Liana Blue                       Pacesetters         8:12.11
  9  Meaghan Ryan                     Havasu              8:23.36
 10  Takiyah Butler                   Elite Flyers        8:24.51
 11  Paola Reategul                   Run for the Star    8:37.16
 12  Lisa Jones                       Quick Silver        8:53.83
 13  Thela Woodring                   Quick Striders      8:55.21
 14  Monica Aragon                    Fort Collins        8:56.50
 15  Angel Morales                    LasCruces RdRnrs    9:13.50
 16  Natalie Valentin                 Run for the Star    9:37.11
 17  Claire McCullough                Willming Flyers     9:53.50
 18  Andrea Reategul                  Run for the Star   10:00.50

Event 407  5000 Meter Race Walk Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Tina Peters                      Miami Valley       26:18.49
  2  Katy Hayes                       Parkside Athleti   28:06.82
  3  Le'erin Voss                     Lake Country Rac   29:30.78
  4  Keelin Yenney                    Sterling           29:55.18
  5  Dana Vered                       Unattached         29:57.52
  6  Lauren Forgues                   WiscasettRec       32:37.62
  7  Helen Pottle                     Unattached         32:39.93
  8  Cindy Resendez                   S. Texas Walking   34:39.00
  9  Katie Burnett                    13-Cascade Strid   34:57.29
 10  Catherine Adams                  Spartanburg        35:47.33
 11  Marie Kasprzyk                   Unattached         36:06.60
 12  Janae Sapp                       Lauderhill         40:33.74
 13  Andrea Reategul                  Run for the Star   41:21.62
 14  Maurisha Jackson                 Nwtc               46:24.68
 15  Gwendolyn Underwood              Miami Valley             NT

Event 408  100 Meter Hurdles Intermediate Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Dominique Manning                West Valley Eagl      13.91
  2  Marrissa Harris                  Memphis Hurd          14.32
  3  Shana Woods                      Long Beach Sprin      14.34
  4  Deandra Doyley                   Platinum TC           14.57
  5  Kimyon Broom                     Quiet Fire            14.63
  6  Tiffany Ofili                    Detroit Chee          14.89
  7  Danielle Gilchrist               Jenks Americ          14.92
  8  Christina Madison                05-Fast Track         14.93
  9  Candise Maxwell                  Alex Van Dyke TC      15.01
 10  Phillipa Davies                  Personal Bes          15.04
 11  Allyissa Hasan                   Wny Jets              15.09
 12  Alexandra Coppadge               Delaware Diamond      15.23
 13  Nikita Eades                     Track Denver          15.29
 14  Nene Kamate                      NY Novas              15.30
 15  Meia Tezeno                      San Francisco Se      15.39
 16  Aresha Mackey                    3M Track Club         15.39
 17  Toyria Mattear                   Lauderhill            15.40
 18  Jessica Jones                    Wings                 15.45
 19  Devin Brooks                     13-Seatown Expre      15.52
 20  Jasmine Akhdar                   Miami NW Express      15.55
 21  Chantill Harvey                  Chesapeake Cheet      15.62
 22  Rachel Edwards                   Speed XL              15.64
 23  Christina Tupper                 13-Seatown Expre      15.67
 24  Stasia Kelly-Taylor              Georgia Elite         15.69
 25  Katie Guevel                     Unattached            15.70
 26  Jennifer Webster                 Carolina Pride        15.75
 27  Natasha Washington               LA Express            15.79
 28  Megan Perner                     11-Team Idaho         15.84
 29  Janee Sharper                    Camden Elite          15.85
 30  Chantee Matthews                 Northwest             15.87
 31  Krista Perkins                   KC Elite              16.01
 32  Tia Ritchie                      FW Express            16.20
 33  Raquel Johnson                   Hallmark              16.31
 34  Tiarra Barr                      Dpal Falcon           16.46
 35  Lauren Lindaman                  Westside              16.64
 36  Janelle Neumann                  Platte River TC       16.99
 37  Brittany Chenoweth               Flames                17.00
 38  Alison Gamache                   Unattached            17.10
 39  Willow Hackette                  OlympicRegTC          17.70
 40  Christine Paula DeLosAngeles     GatewayTC             18.23
 41  Valerie Flournoy                 G'Ville Striders         NT

Event 409  400 Meter Hurdles Intermediate Girls Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Taylor Sefranka                  FW Express          1:03.38
  2  Jordan Heggie                    Texas Mustangs      1:03.51
  3  Marrissa Harris                  Memphis Hurd        1:03.51
  4  Camelia Morman                   Durham Striders     1:03.88
  5  Carla Ballard                    Quicksilver         1:04.07
  6  Shana Woods                      Long Beach Sprin    1:04.83
  7  Patricia Anyanwu                 Hbtc                1:05.03
  8  Sharay Butler                    Dallas Track        1:05.25
  9  Jerika Hall                      Chosen Gen          1:05.77
 10  Keva Ramsay                      New York Sta        1:06.00
 11  Deandra Doyley                   Platinum TC         1:06.19
 12  Nikita Eades                     Track Denver        1:06.23
 13  Alison Gamache                   Unattached          1:06.30
 14  Nene Kamate                      NY Novas            1:06.41
 15  Lauren Lindaman                  Westside            1:06.58
 16  Valerie Peterson                 Track San Franci    1:06.97
 17  Chantee Matthews                 Northwest           1:07.02
 18  Monique Liefert                  PS Vegas Flyers     1:07.39
 19  Nolinda Garner                   North Alabama Tr    1:07.65
 20  Danielle Gilchrist               Jenks Americ        1:08.20
 21  Cecilly Carroll                  Unattached          1:08.35
 22  Jen Anderson                     Chautauqua Strid    1:08.36
 23  Aresha Mackey                    3M Track Club       1:08.41
 24  Ahmie Falk                       Chautauqua Strid    1:08.44
 25  Brittany Chenoweth               Flames              1:08.88
 26  Idora Otu                        Brooklyn Ath        1:08.92
 27  Katie Cartwright                 AZ Cheetahs         1:09.48
 28  Ashley Keaschall                 Sauk Valley Smok    1:09.95
 29  Lizzie Harris                    Miami NW Express    1:09.95
 30  Shannon Stuckman                 G'Ville Striders    1:11.41
 31  Krista Perkins                   KC Elite            1:11.55
 32  Mekdes Johnson                   Hurricane           1:11.90
 33  Ashley Maynard                   LV Lightning        1:13.68
 34  Tierra Ward                      3M Track Club       1:13.69
 35  Meredith Dolny                   Comets              1:14.19
 36  Nacole Kiss                      Flying Aj's         1:17.19

Event 410  4x100 Meter Relay Intermediate Girls Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Velocity Track Club  'A'                            46.42
  2  14-Alex Van Dyke TC  'A'                               46.73
  3  03-Quiet Storm Elite  'A'                              47.04
  4  10-Arizona Rising Sun  'A'                             47.11
  5  12-Lancaster Lightning Track  'A'                      47.52
  6  07-Fort Wayne Express  'A'                             47.72
  7  04-Florida Elite  'A'                                  47.97
  8  12-Dallas Gold Track Club  'B'                         48.16
  9  03-City of Atlanta  'A'                                48.26
 10  03-Glenarden Track Club  'A'                           48.31
 11  14-San Francisco Senators  'A'                         48.41
 12  06-Southwest Mississippi  'A'                          48.41
 13  15-Imani Track Club  'A'                               48.88
 14  04-City of Lauderhill T.C  'A'                         49.06
 15  04-Miami Metro Dade  'A'                               49.07
 16  01-Brooklyn Athletics  'A'                             49.35
 17  15-So CA Cheetahs-Women  'A'                           49.38
 18  06-Magic City Runners  'A'                             49.39
 19  07-Lv's Cheetahs  'A'                                  49.42
 20  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                       49.44
 21  06-Mobile Parks & Rec  'A'                             49.67
 22  02-Western New York Jets  'A'                          49.72
 23  07-North Shore Breeze  'A'                             50.12
 24  10-Arizona Cheetahs  'A'                               50.25
 25  15-Hyper Speed Track Club  'A'                         50.71
 26  05-Dayton Gems-Elite  'A'                              51.31
 27  05-Warren Striders Track Club  'A'                     51.64
 28  09-Kansas City Sprint Elite  'B'                       52.82
 29  10-Utah Flames  'A'                                    53.04
 30  08-Silver Springs Spartans  'A'                        53.17
 31  09-St. Louis Blues  'A'                                54.04
 32  08-Track Iowa  'A'                                     55.53
 33  01-Air Time Athletics  'A'                             56.68
 34  05-Northwest Track Club  'A'                              NT
 35  12-Dallas Gold Track Club  'A'                            NT
 36  13-Flying Aj's  'A'                                       NT
 37  08-Silver Springs Spartans  'B'                           NT
 38  13-Inner City Steppers  'A'                               NT

Event 411  4x400 Meter Relay Intermediate Girls Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Velocity Track Club  'A'                          3:44.50
  2  14-3m Track Club  'A'                                3:48.19
  3  03-Quiet Storm Elite  'A'                            3:49.44
  4  12-Track Houston Track Club  'A'                     3:49.99
  5  12-Wings Track Club  'A'                             3:50.74
  6  14-Alex Van Dyke TC  'A'                             3:53.05
  7  07-Fort Wayne Express  'A'                           3:53.79
  8  15-West Valley Eagles  'A'                           3:55.50
  9  03-Glenarden Track Club  'A'                         3:55.76
 10  03-Quicksilver Track Club  'A'                       3:55.88
 11  14-Track San Francisco  'A'                          3:56.84
 12  02-Philadelphia Striders T.C  'A'                    3:57.47
 13  06-Music City TC  'A'                                3:58.14
 14  04-Florida Elite  'A'                                3:59.87
 15  04-City of Lauderhill T.C  'A'                       4:02.55
 16  09-St. Louis Blues  'A'                              4:03.23
 17  05-Detroit Cheetah T. C.  'A'                        4:03.55
 18  04-Miami Metro Dade  'A'                             4:04.49
 19  01-Metro Eagles  'A'                                 4:05.03
 20  06-Southwest Mississippi  'A'                        4:05.27
 21  15-So CA Cheetahs-Women  'A'                         4:05.74
 22  06-Music City TC  'B'                                4:06.13
 23  07-Firestarters TC  'A'                              4:07.36
 24  15-Pasadena Running Roses  'A'                       4:08.05
 25  01-Brooklyn Athletics  'A'                           4:09.91
 26  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                     4:09.92
 27  07-Lv's Cheetahs  'A'                                4:12.95
 28  09-Tulsa Flyers  'A'                                 4:21.26
 29  01-Lincoln Tornados  'A'                             4:26.85
 30  08-Track Iowa  'A'                                   4:50.87
 31  12-Track Houston Track Club  'B'                          NT
 32  07-Kankakee TC  'A'                                       NT
 33  13-Flying Aj's  'A'                                       NT

Event 412  4x800 Meter Relay Intermediate Girls
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  08-Cornhusker Flyers T C  'A'                        9:36.15
  2  03-Quicksilver Track Club  'A'                       9:42.80
  3  06-Music City TC  'A'                                9:44.24
  4  05-Detroit Cheetah T. C.  'A'                        9:49.09
  5  03-Glenarden Track Club  'A'                         9:56.02
  6  02-Western New York Jets  'A'                        9:56.93
  7  03-Jaguar Track Club  'A'                            9:59.61
  8  12-Track Houston Track Club  'A'                    10:00.19
  9  06-Music City TC  'B'                               10:00.84
 10  09-Kansas Flyers  'A'                               10:05.78
 11  12-Dallas Gold Track Club  'A'                      10:06.28
 12  12-After Burners Track Club  'A'                    10:06.89
 13  04-Miami Run For The Star  'A'                      10:12.29
 14  14-Alex Van Dyke TC  'A'                            10:12.37
 15  10-Albuquerque Track Club  'A'                      10:20.29
 16  04-City of Lauderhill T.C  'A'                      10:29.38
 17  06-Lake Area Express  'A'                           10:35.57
 18  07-Firestarters TC  'A'                             10:45.14
 19  09-Jefferson County Jets  'A'                       10:45.19
 20  09-Kansas Flyers  'B'                               10:52.31
 21  10-N M Paisanos  'A'                                11:02.62
 22  05-Capital City Striders  'A'                       11:14.26
 23  07-Lv's Cheetahs  'A'                               11:22.71
 24  15-Hyper Speed Track Club  'A'                      12:11.13
 25  12-Track Houston Track Club  'B'                          NT

Event 413  High Jump Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Laura Morris                     Illini Heat           1.69m
  2  Jonee' Artis                     Chesapeake Cheet      1.65m
  3  Jennifer Webster                 Carolina Pride        1.65m
  4  Brianna Burks                    Unattached            1.62m
  5  Cassie Styers                    Flyers                1.60m
  6  Hillary Werth                    Chatham Cheetahs      1.60m
  7  Kristina Shoemake                13-Eastside TC        1.60m
  8  Kelli Maddox                     LA Express            1.59m
  9  Alexandra Coppadge               Delaware Diamond      1.57m
 10  Jasmine Williams                 Prr                   1.57m
 11  Olivia Both                      Scioto TC             1.56m
 12  Brittany Hotaling                Lake Erie Comets      1.56m
 13  Laura Allred                     NW  Flyers            1.55m
 14  Vivian McCollum                  Jaguar Track          1.55m
 15  Heather Leidle                   Stallions             1.52m
 16  Megan Perner                     11-Team Idaho         1.52m
 17  Angela Smith                     Mprd                  1.52m
 18  Marina Medic                     Lake Erie Comets      1.52m
 19  Geneeka Morris                   Glades TC             1.52m
 20  Emily Holding                    Cool Running          1.50m
 21  Megan Paulsen                    Flying Aj's           1.50m
 22  Brooke Baumis                    Purdue Area TC        1.50m
 23  Lauren Hopfenbeck                East Bay Field &      1.47m
 24  Shayna Daugherty                 Lincoln Tornados      1.47m
 25  Bary Rasmussen                   Unattached            1.47m
 26  Taylor Proctor                   Utah Flames           1.40m
 27  Vanessa Romero                   El Paso Wings         1.40m
 28  Terin Bufford                    High Steppers         1.30m

Event 414  Pole Vault Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Katherine Colvin                 Col Sprgs Stridr      3.35m
  2  Mallory Peck                     Sting Track Club      3.35m
  3  Annelise Bertleson               11-Team Idaho         3.35m
  4  Caitlin Hewitt                   Duquesne Track        3.20m
  5  Fiona Romeri                     Air Time Athleti      3.18m
  6  Ashley Early                     Bad to the Bone,      3.18m
  7  Megan Perner                     11-Team Idaho         3.05m
  8  Melissa Cousin                   Seffner TC            3.05m
  9  Heather Wohlleber                Unattached            3.04m
 10  Kristen Olds                     Unattached            3.04m
 11  Carly Gross                      Unattached            3.03m
 12  Serina Aubrecht                  Minnetonka            2.90m
 13  Lauren Sandmann                  Coalgate TC           2.89m
 14  Brooke Cranston                  Unattached            2.89m
 15  Liza Todd                        Carolina Extreme      2.88m
 16  Lisa Blanchette                  Air Time Athleti      2.88m
 17  Kelsea David                     San Benito TC         2.75m
 18  Jenaya Garrett                   Unattached            2.75m
 19  Jessica Story                    Dfw PV Elite          2.75m
 20  Amanda Prasnicki                 Unattached            2.75m
 21  Samantha Weaver                  Unattached            2.74m
 22  Claire Young                     Carolina Extreme      2.73m
 23  Jennifer Johnson                 Tri-State Vaulte      2.60m
 24  Megan Mullin                     Soul Aire TC          2.59m
 25  Jen Miller                       Unattached            2.59m
 26  Sofia Monroe                     Mercury TC            2.44m
 27  Lauren Flemingo                  G'Ville Striders      2.35m
 28  Janna Raudenbush                 Unattached            2.30m
 29  Ashley Fore                      Hoover Track          1.50m
 30  Jodie Mayes                      Unattached               NH
 31  Jessica Trujillo                 Dfw PV Elite             NH
 32  Tori Allen                       Speed XL                 NH

Event 415  Long Jump Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Camelia Morman                   Durham Striders       5.61m
  2  Deandra Doyley                   Platinum TC           5.50m
  3  Angela Jenkins                   Unattached            5.49m
  4  Robin Winston                    DeSoto RR             5.48m
  5  Chantill Harvey                  Chesapeake Cheet      5.40m
  6  Tiffani Long                     Ed Waters             5.40m
  7  Jada Hamilton                    New Horizon           5.40m
  8  Sara Olayiwola                   Track Houston         5.39m
  9  Neidra Covington                 Fast Forward TC       5.36m
 10  Christina Tupper                 13-Seatown Expre      5.36m
 11  Lynell Hollins                   Continental           5.36m
 12  Tracey Stewart                   3M Track Club         5.35m
 13  Brittany Williams                Wings                 5.29m
 14  India Anderson                   Future                5.26m
 15  Aesha Smith                      Lv's Cheetah          5.26m
 16  Shawnee Slade                    Utah Flames           5.25m
 17  Danielle Watson                  West Valley Eagl      5.25m
 18  Erica Rhodes                     Hospitality           5.23m
 19  Jasmine Taylor                   Magic City Runne      5.22m
 20  Kayla Carter                     Unattached            5.21m
 21  Mary Saxer                       Wny Jets              5.19m
 22  Jessica Cooper                   Imani Track Club      5.18m
 23  Shana Watson                     CA Track Club         5.17m
 24  Markita Berry                    Stallions             5.15m
 25  Twashunda Robinson               Rising Sun            5.14m
 26  Dominque Slater                  Vero Youth Strid      5.12m
 27  Chavon Robinson                  Silver Springs S      5.11m
 28  Lana Mims                        Tulsa Flyers          5.10m
 29  Janet Gratton                    Scaa                  5.07m
 30  Brittany Cooper                  United Stars          5.07m
 31  Ryann Hendricks                  Unattached            5.06m
 32  Renee Johnson                    Nadia                 5.04m
 33  Lindsey Goodman                  11-Team Idaho         5.00m
 34  Cynise Hylton                    KC Elite              4.98m
 35  Jayne Austin                     Friendship Flyer      4.97m
 36  Keva Ramsay                      New York Sta          4.92m
 37  Jodi Matsko                      Unattached            4.89m
 38  Stacy Lima                       Lincoln Tornados      4.88m
 39  Hannah Rhoten                    Big Red Express       4.87m
 40  Brittany Smith                   Fwtc                  4.84m
 41  Carmella Llewellyn               Lake Erie Comets      4.62m
 42  Venee Hanley                     Pegasus T&F           4.56m
 43  Brittany Howard                  Michigan Acc          4.52m

Event 416  Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Camelia Morman                   Durham Striders      12.07m
  2  Stasia Kelly-Taylor              Georgia Elite        11.66m
  3  Dominique Bingham                Teeva Track          11.42m
  4  Neidra Covington                 Fast Forward TC      11.40m
  5  Chantill Harvey                  Chesapeake Cheet     11.30m
  6  Christina Tupper                 13-Seatown Expre     11.28m
  7  DeLontee Kaye                    Mission Valley T     11.27m
  8  Chavon Robinson                  Silver Springs S     11.13m
  9  Lindsey Braddock                 Col Sprgs Stridr     11.04m
 10  Heather Leidle                   Stallions            11.00m
 11  Sara Olayiwola                   Track Houston        10.98m
 12  Briana Junior                    13-Seatown Expre     10.96m
 13  Hillary Werth                    Chatham Cheetahs     10.96m
 14  Shambria Johnson                 SpaceCoast Flyer     10.95m
 15  Tina Madry                       Comets               10.89m
 16  Natasha Washington               LA Express           10.89m
 17  Katie Eamon                      11-Team Idaho        10.84m
 18  Jan Carlson                      Air Time Athleti     10.77m
 19  Shana Watson                     CA Track Club        10.76m
 20  Brittany Williams                Wings                10.73m
 21  Deera Williams                   Blues                10.69m
 22  Laquita Brazil                   Silver Springs S     10.65m
 23  Cynise Hylton                    KC Elite             10.63m
 24  Kiersten Craig                   West Chester TC      10.61m
 25  Lindsay Roach                    NW  Flyers           10.61m
 26  Essence Wyatt                    Prr                  10.59m
 27  Stacy Lima                       Lincoln Tornados     10.56m
 28  Julie Lundgren                   Chautauqua Strid     10.56m
 29  Kamilah McShine                  Salvation ArmyHF     10.51m
 30  Jasmine Taylor                   Magic City Runne     10.49m
 31  Alexis McMillan                  Kern Firefighter     10.37m
 32  Shannon Stuckman                 G'Ville Striders     10.36m
 33  Brittanie Roldan                 KC Elite             10.34m
 34  Kirsten Richards                 Magic City Runne     10.33m
 35  Laura Morris                     Illini Heat          10.26m
 36  Brittany Smith                   Fwtc                  9.99m
 37  Arielle Martin                   11-Team Idaho         9.25m

Event 417  Shot Put 4kg Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Jere Summers                     3M Track Club        13.31m
  2  Jenny Svoboda                    Flyers               13.29m
  3  Tiffany Bigham                   Scaa                 11.73m
  4  Johanna Wienke                   Illini Heat          11.67m
  5  Samantha Musil                   Flyers               11.64m
  6  Rachel Talbert                   Unattached           11.60m
  7  Samantha Kuo                     Unattached           11.49m
  8  Tierah Hall                      Texas Throwbacks     11.47m
  9  Crystal Christine Bray           Prr                  11.40m
 10  Nashay Trice                     Prr                  11.24m
 11  Anteneshia Lindsey               Texas Throwbacks     11.14m
 12  Brittany Cox                     Wilma Rudolp         11.03m
 13  Alexa Revord                     Running Pride        10.96m
 14  Amanda Latsch                    Jets                 10.96m
 15  Kari Haines                      Unattached           10.79m
 16  Shatoria King                    Texas Throwbacks     10.79m
 17  Whitney Browning                 Asheville Light      10.78m
 18  Jaleesa Jeffery                  3M Track Club        10.76m
 19  Shana Scott                      Miami Metro-Dade     10.65m
 20  Monica Hall                      Stallions            10.60m
 21  Kindall Begay                    Tonto                10.57m
 22  Ashley Howard                    Willming Flyers      10.49m
 23  Takayas Russell                  Fort Stewart         10.21m
 24  Susan MacFarlane                 Beaver County        10.09m
 25  Sierra Jones                     Chesapeake Cheet      9.89m
 26  Chelsi Rohr                      Unattached            9.86m
 27  Bridget Angstadt                 Hoover Track          9.31m
 28  London Frisco                    Willming Flyers       9.29m
 29  Britney Meadows                  Unattached            9.08m
 30  Sherry Kohn                      Mymcatc               9.06m
 31  Kaelissa Sofele                  Utah Flames           8.97m
 32  Ashley Kirkpatrick               Lake Mary HS          8.96m
 33  Amanda Canepari                  Unattached            8.84m
 34  Shanequa Wood                    Metro Eagles          8.72m
 35  D'Andra Carter                   Texas Throwbacks         ND

Event 418  Discus Throw 1kg Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Katherine Dykstra                Unattached           42.44m
  2  Kristi Welty                     Unattached           41.54m
  3  Rachel Talbert                   Unattached           40.40m
  4  Amy Bilmanis                     Una                  39.99m
  5  Johanna Wienke                   Illini Heat          39.63m
  6  Jere Summers                     3M Track Club        38.94m
  7  Samantha Musil                   Flyers               38.82m
  8  Nashay Trice                     Prr                  37.90m
  9  Jenny Svoboda                    Flyers               37.86m
 10  Anteneshia Lindsey               Texas Throwbacks     37.84m
 11  Ashley Howard                    Willming Flyers      37.06m
 12  Tierah Hall                      Texas Throwbacks     36.96m
 13  Brittany Cox                     Wilma Rudolp         36.71m
 14  Jaleesa Jeffery                  3M Track Club        36.34m
 15  Alexa Revord                     Running Pride        35.29m
 16  Cara Downs                       Unattached           34.93m
 17  Jessica Walker                   Ardmore TC           34.84m
 18  Katherine Tripp                  Unat Ore             34.63m
 19  Whitney Browning                 Asheville Light      33.50m
 20  Shatoria King                    Texas Throwbacks     32.70m
 21  Kindall Begay                    Tonto                31.81m
 22  Crystal Christine Bray           Prr                  31.79m
 23  Monica Hall                      Stallions            31.79m
 24  Jacquie Holmberg                 Chautauqua Strid     31.63m
 25  Nina Graziano                    CtTrackClub          31.47m
 26  Susan Zitaner                    Unattached           31.24m
 27  Lindsay Thornsberry              Unattached           30.47m
 28  Jaz'min Daniels                  Eysc                 29.07m
 29  Kaelissa Sofele                  Utah Flames          26.88m
 30  Stephanie Southern               Unattached           26.81m
 31  Ravience McSwain                 Hattiesburg          26.45m
 32  Sherry Kohn                      Mymcatc              25.85m
 33  Shana Scott                      Miami Metro-Dade     25.65m
 34  D'Andra Carter                   Texas Throwbacks         ND

Event 419  Javelin Throw 600g Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Susan Yuhas                      Unattached           42.79m
  2  Rachel Talbert                   Unattached           39.80m
  3  Kelli Maddox                     LA Express           39.27m
  4  Phillipa Davies                  Personal Bes         39.18m
  5  Jillian Blake                    Una Pna              37.02m
  6  Jenny Svoboda                    Flyers               33.08m
  7  Susan Zitaner                    Unattached           32.96m
  8  Amy Bilmanis                     Una                  32.91m
  9  Kacie Richardson                 Unat Ore             32.26m
 10  Whitney Browning                 Asheville Light      31.86m
 11  Nashay Trice                     Prr                  31.44m
 12  Samantha Musil                   Flyers               31.22m
 13  Cara Dinger                      Unattached           31.21m
 14  Patricia Zamora                  Aoc Striders         30.93m
 15  Jaleesa Jeffery                  3M Track Club        29.92m
 16  Jacquie Holmberg                 Chautauqua Strid     29.30m
 17  Geneeka Morris                   Glades TC            29.16m
 18  Shawna Hardy                     Chino Pumas Yout     29.10m
 19  Heather Berry                    Unattached           28.35m
 20  Ravience McSwain                 Hattiesburg          28.13m
 21  Jasmine Williams                 Prr                  28.02m
 22  Katie Jenson                     Wings                27.64m
 23  Jere Summers                     3M Track Club        27.38m
 24  Tierah Hall                      Texas Throwbacks     27.36m
 25  Tanesha Young                    Hallmark             26.17m
 26  Ashley Howard                    Willming Flyers      25.65m
 27  Heather Lewis                    Unattached           25.58m
 28  Amanda Dalessio                  El Paso Wings        25.40m
 29  Kaelissa Sofele                  Utah Flames          25.26m
 30  Allesha Lear                     Unattached           25.22m
 31  Donnieshia Corbett               St. Pete Strid.      24.29m
 32  Ronni Turner                     Effingham            23.10m
 33  Melissa Cousin                   Seffner TC           22.66m
 34  Liz Bensen                       Thunderbolts         21.72m
 35  Angela Warnock                   Unattached           21.68m
 36  Katherine LoCosa                 Queens Sprin         21.23m
 37  Kaitlin Bantz                    Illini Heat          17.57m
 38  Julie Miller                     Unattached               ND

Event 420  Heptathlon Intermediate Girls
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Hillary Werth                    Chatham Cheetahs       4439
  2  Alexandra Coppadge               Delaware Diamond       4426
  3  Brittany Williams                Wings                  4320
  4  Marrissa Harris                  Memphis Hurd           4257
  5  Jaynie Goodbody                  11-Team Idaho          4144
  6  Jasmine Williams                 Prr                    3810
  7  Lauren Kuhner                    NW  Flyers             3712
  8  Keva Ramsay                      New York Sta           3609
  9  Megan Perner                     11-Team Idaho          3607
 10  Mallory Peck                     Sting Track Club       3535
 11  Kim Markham                      Fort Collins           3522
 12  Delace Kelly                     Alex Van Dyke TC       3410
 13  Krystle Matthews                 Portsmouth Patr        3303
 14  Jasmine Taylor                   Magic City Runne       3295
 15  Brittany Chenoweth               Flames                 3263
 16  Markita Berry                    Stallions              2762
 17  Ashley Turner                    Carrollton             2514

Event 450  100 Meter Dash Intermediate Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Keegan Herring                   Rising Sun            10.67
  2  Brian Stroughter                 Rising Sun            10.72
  3  Orenthal Murdock                 Tampa Trailblaze      10.73
  4  Woodny Turenne                   Lauderhill            10.76
  5  Nate Yorks                       Track Denver          10.76
  6  Anthony Wiseman                  Gttc                  10.79
  7  Albert Fullwood                  River Cities          10.91
  8  Stevie Warren                    Florida Elite         10.96
  9  Justin King                      Monroeville Area      10.99
 10  Jabari Marshall                  Quicksilver           10.99
 11  Whitney Prevost                  Houston Heat          11.01
 12  Garland West                     Lightspeed Track      11.01
 13  Willie Perry                     Western Piedmont      11.03
 14  Donn Thompson                    Swift Perfor          11.03
 15  DJ Hord                          KC Elite              11.07
 16  Trey Harts                       LA Express            11.11
 17  Davon Brown                      Hyper Speed Trac      11.14
 18  Ed Steele                        Jabari Roadr          11.15
 19  DiMarco Hoskins                  Renaissance TC        11.15
 20  Jorrick Calvin                   Gkd                   11.18
 21  Jonathan Oliver                  Lancaster Ltng        11.19
 22  Kalvin Flowers                   Houston Heat          11.20
 23  BJ Bashorun                      Okc Sprinter          11.27
 24  Aaron Sprowl                     Unattached            11.27
 25  Charles Smith                    Anglc Flyers          11.28
 26  Mark Ilarina                     Ephesians Track       11.28
 27  Demetrice Carter                 Okc Sprinter          11.32
 28  James Massar                     Unattached            11.34
 29  Chaisen Pettus                   Hempstead Pal         11.37
 30  Cameron Craig                    Unattached            11.38
 31  Donnie Hill                      Friendship Flyer      11.39
 32  Seth Berardinelli                Bozeman TC            11.40
 33  Kevin Dickson                    Beaverton TC          11.44
 34  Jermaine Artwell                 Hempstead Pal         11.44
 35  Brent Williams                   Unified in Flt        11.44
 36  Brandon Rabb                     Unattached            11.46
 37  Jake Hanson                      Una Pna               11.61
 38  Marquis Stephens                 DM Youth              11.71
 39  Andre Jennings                   Cheney TC             11.74
 40  Michael Hurd                     11-Team Idaho         11.79
 41  Alexander Robinson               Hospitality           11.90
 42  Eric Robertson                   11-Team Idaho         12.00
 43  Marcus Williams                  Lightning Bolts          NT
 44  Terry Jones                      Miami Metro-Dade         NT

Event 451  200 Meter Dash Intermediate Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Joesph Turner                    Flight Int'l          21.89
  2  Trey Harts                       LA Express            21.93
  3  Keegan Herring                   Rising Sun            21.94
  4  Nate Yorks                       Track Denver          21.95
  5  Willie Perry                     Western Piedmont      22.05
  6  Albert Fullwood                  River Cities          22.10
  7  Anthony Wiseman                  Gttc                  22.10
  8  Ennis Jones                      Imani Track Club      22.13
  9  Edward Britton                   Flames                22.24
 10  Jackie Freeman                   Southern Eagles       22.28
 11  Orenthal Murdock                 Tampa Trailblaze      22.38
 12  Cedric Zellner                   Gatc                  22.38
 13  Kendrick Chapple                 Dallas Mustangs       22.40
 14  Ed Steele                        Jabari Roadr          22.48
 15  Gwantveus Anderson               Memphis Hurd          22.49
 16  Stevie Warren                    Florida Elite         22.53
 17  Gordon McKenzie                  Metro Eagles          22.56
 18  Donn Thompson                    Swift Perfor          22.62
 19  Cameron Craig                    Unattached            22.66
 20  DJ Hord                          KC Elite              22.71
 21  Marcus Williams                  Lightning Bolts       22.73
 22  Gerron Herring                   KC Elite              22.75
 23  Kenneth Bragg II                 Innvervisions         22.87
 24  Aaron Sprowl                     Unattached            22.96
 25  Sean Wright                      Friendship Flyer      22.99
 26  DiMarco Hoskins                  Renaissance TC        23.00
 27  Mark Ilarina                     Ephesians Track       23.02
 28  Jermaine Artwell                 Hempstead Pal         23.05
 29  Cardel Johnson                   Wings of Moon         23.06
 30  Patrick Holmes                   Renaissance TC        23.15
 31  Brian Rabb                       Unattached            23.17
 32  Charles Smith                    Anglc Flyers          23.20
 33  Alexander Robinson               Hospitality           23.26
 34  Stephen Robinson                 Northwest             23.34
 35  Seth Berardinelli                Bozeman TC            23.34
 36  Joshua Inman                     Unattached            23.35
 37  Andre Jennings                   Cheney TC             23.40
 38  Brian Beck                       Salem Track           23.60
 39  Marquis Stephens                 DM Youth              23.63
 40  Phillip Bennett                  Flying Aj's           24.01
 41  Eric Robertson                   11-Team Idaho         24.55
 42  Rob Nielsen                      Unattached            24.88

Event 452  400 Meter Dash Intermediate Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Rodney Mims                      Gatc                  49.15
  2  Jackie Freeman                   Southern Eagles       49.15
  3  John Parks                       Hallmark              49.23
  4  Sean Wright                      Friendship Flyer      49.33
  5  Thomas Funderburk                13warriors            49.43
  6  Khaliff Featherstone             Morris Estate         49.45
  7  Timothy Edwards                  City of Atla          49.46
  8  Darnell Moreno                   T J Striders          49.67
  9  Leotis Gordon                    Okc Sprinter          49.84
 10  Artrell Woods                    Houston Heat          49.84
 11  Austin Whittington               Delaware Diamond      49.85
 12  Ennis Jones                      Imani Track Club      49.87
 13  Stanley Suber                    Florida Elite         50.02
 14  Lukas Hulett                     Bellevue              50.13
 15  Frank Myles                      Ft.Lauderdale TC      50.14
 16  Eddie Stoudemire                 Roosevelt Expres      50.19
 17  Mychal Word                      River Cities          50.33
 18  Brandon Spradley                 Prt City              50.35
 19  Jerron Forte                     KC Elite              50.63
 20  Ellis Petties                    Magic City Runne      51.23
 21  Brian Rabb                       Unattached            51.26
 22  Brian Beck                       Salem Track           51.46
 23  Matt Clark                       Ames Impact           51.49
 24  Joe Zhu                          Illini Heat           51.70
 25  Stephen Robinson                 Northwest             51.71
 26  Matthew Armstrong                Metro Eagles          51.87
 27  James Bock                       Unattached            51.88
 28  Gordon McKenzie                  Metro Eagles          51.92
 29  Robert Colvin                    Miller Track Clu      51.96
 30  Peter Wolfram                    Unattached            52.09
 31  Trayvan Goodman                  Jaguars               52.18
 32  Brandon Hunt                     Rising Sun            52.36
 33  Franklin Printup                 Northwest             52.46
 34  Ambrose Ledesma                  Central Valley R      52.55
 35  Jason Sullivan                   Salvation ArmyHF      52.57
 36  Gregory Williams                 Rising Sun            53.38
 37  Ben Friedman                     NorthStar United      54.07

Event 453  800 Meter Run Intermediate Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Matt Clark                       Ames Impact         1:58.57
  2  Mychal Word                      River Cities        1:59.08
  3  Charles Colson                   Houston Heat        1:59.27
  4  Josh Durkin                      Lancaster Track     1:59.35
  5  Chris Anderson                   Teeva Track         1:59.90
  6  Damon Josep                      Houston Heat        1:59.91
  7  Yeremiah Shemuale                Unattached          2:00.01
  8  James Robinson                   Flyers              2:00.13
  9  Karjuan Williams                 NO Comets           2:00.14
 10  Xavier Hayward                   Houston Heat        2:00.18
 11  Peter Wolfram                    Unattached          2:01.13
 12  Joshua Gholston                  Mprd                2:01.14
 13  Eric Castro                      N Shor Breez        2:01.26
 14  Jesse Kunimoto                   Northside Re        2:01.47
 15  Tyrell Thompson                  Royal Knights       2:01.51
 16  Tom Crum                         FW Express          2:01.63
 17  Matthew Swift-Kraemer            AZ Striders         2:01.79
 18  Christopher Richardson           Ctc                 2:01.84
 19  Brandon Tucker                   Dpal Falcon         2:01.91
 20  Gideon Casto                     Capital City Str    2:01.92
 21  Duriel Hardy                     West Chester TC     2:02.04
 22  DaMichael Horne                  Twinsburg TC        2:02.60
 23  Joshua Rock                      Quiet Storm Elit    2:02.72
 24  Che Ballenger                    Speed Zone TC       2:03.00
 25  Matthew Armstrong                Metro Eagles        2:03.43
 26  Frank Myles                      Ft.Lauderdale TC    2:03.63
 27  Ryan Sanders                     Jax Pal             2:03.78
 28  Jared Bell                       Hi-Speed            2:03.83
 29  Julian Crosswell                 Metro Eagles        2:03.90
 30  Fred Munk                        There to Car        2:04.12
 31  Reginald Hopkins                 Miami Metro-Dade    2:05.02
 32  Garrett Smith                    13-Eastside TC      2:05.33
 33  Deskin Goodwin                   Valley United       2:05.53
 34  Marlon Patterson                 Miller Track Clu    2:06.09
 35  James Russel Taylor              Unattached          2:06.50
 36  Aron Kehoe                       Unattached          2:07.83
 37  Rob Nielsen                      Unattached          2:18.02
 38  Cody Harper                      Abq Athletics            NT
 39  Daniel La Cava                   Grapevine Gazell         NT

Event 454  1500 Meter Run Intermediate Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Brett Campfield                  TV Time Mach        4:06.70
  2  Bryon Scotland                   Spt Nwk Ben         4:09.29
  3  Ayalew Taye                      Unattached          4:10.08
  4  Darnell Moreno                   T J Striders        4:11.73
  5  Daniel La Cava                   Grapevine Gazell    4:12.19
  6  Nick Garcia                      Emporia TC          4:12.31
  7  Alexis Torre                     Fay Flyers          4:12.38
  8  Chris Anderson                   Teeva Track         4:13.55
  9  Marlon Patterson                 Miller Track Clu    4:14.34
 10  William Smith IV                 Grapevine Gazell    4:14.51
 11  David Conerly                    Hattiesburg         4:15.26
 12  Taijuan Talbot                   Quicksilver         4:15.30
 13  Steven Chennells                 Unattached          4:16.00
 14  Aspah Outlaw                     Distance Hea        4:16.17
 15  Matthew Swift-Kraemer            AZ Striders         4:16.51
 16  Jared Swehosky                   Salem Track         4:18.90
 17  Beau Rogers                      Santa Cruz Track    4:19.65
 18  Spencer Martin                   Kansas Flyers       4:20.40
 19  Justin Davis                     Jax Pal             4:20.44
 20  Che Ballenger                    Speed Zone TC       4:20.84
 21  James Robinson                   Flyers              4:22.56
 22  Andrew Stover                    Houston Heat        4:22.86
 23  Gideon Casto                     Capital City Str    4:23.48
 24  Garrett Smith                    13-Eastside TC      4:23.69
 25  Karjuan Williams                 NO Comets           4:25.47
 26  Kirk Brown                       Kenyan Runne        4:26.59
 27  Patrick Rainey                   Flyers              4:27.86
 28  Ryan Sanders                     Jax Pal             4:28.03
 29  Jordan King                      Sstc                4:28.57
 30  James Russel Taylor              Unattached          4:29.88
 31  Eliot Wright                     Jax Pal             4:34.23
 32  Brandon Tucker                   Dpal Falcon         4:34.27
 33  Cody Harper                      Abq Athletics            NT

Event 455  3000 Meter Run Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Brett Campfield                  TV Time Mach        8:58.14
  2  Bryon Scotland                   Spt Nwk Ben         9:06.95
  3  Cory Thorne                      Unattached          9:19.98
  4  Jared Swehosky                   Salem Track         9:20.07
  5  Joshua Lange                     Chautauqua Strid    9:26.23
  6  Nathaniel Cuff                   Quick Silver        9:27.49
  7  Chris Belziore                   13 Unattached       9:29.42
  8  Justin Davis                     Jax Pal             9:29.66
  9  Chris Cebula                     DeKalb              9:30.64
 10  David Conerly                    Hattiesburg         9:31.48
 11  Alexis Torre                     Fay Flyers          9:32.34
 12  William Smith IV                 Grapevine Gazell    9:33.64
 13  Jeremy Wheeler                   Spgfld Rivals       9:34.49
 14  Jordan King                      Sstc                9:38.89
 15  Andrew Stover                    Houston Heat        9:39.58
 16  Julius Micheal                   Wings               9:39.63
 17  Patrick Rainey                   Flyers              9:40.72
 18  Michael Goodjoint                Twin City           9:41.80
 19  Casey Gramling                   Unattached          9:45.99
 20  Brendan Petty                    Unattached          9:46.14
 21  Scott Russell                    Unattached          9:50.07
 22  Luis Sanchez                     Aoc Striders        9:53.09
 23  David Rex                        Team Bird           9:54.09
 24  Will Lawrence                    Unattached          9:55.74
 25  Josh Gerber                      NorthStar United    9:57.26
 26  Steve Weeks                      Flatirons           9:59.98
 27  Sam Doshier                      Napa Track Club    10:01.28
 28  Quinton Mayo                     Miami Metro-Dade   10:09.24
 29  Alex Brito                       Run for the Star   10:12.39
 30  Joel Frost-Tift                  Averill Park RR    10:13.28

Event 456  2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Chris Cebula                     DeKalb              6:17.57
  2  James Robinson                   Flyers              6:34.86
  3  Nick Garcia                      Emporia TC          6:35.94
  4  Jared Swehosky                   Salem Track         6:35.96
  5  Patrick Rainey                   Flyers              6:41.12
  6  Lino Reyes                       Memphis Hurd        6:42.90
  7  Brandon Tucker                   Dpal Falcon         6:43.70
  8  Aspah Outlaw                     Distance Hea        6:44.37
  9  Andrew Moss                      LA Express          6:47.42
 10  Dedrick Burnett                  Mprd                6:54.61
 11  Jesse Kunimoto                   Northside Re        6:57.75
 12  Tom Axon                         There to Car        6:58.30
 13  Josh Gerber                      NorthStar United    7:01.39
 14  Chris Justice                    Distance Hea        7:06.86
 15  Michael Kazmierczak              Unattached          7:19.50
 16  Matt Westlake                    WW Track            7:32.48
 17  Alex Brito                       Run for the Star    7:37.49
 18  Marquise Gray                    Fast Forward TC     7:37.78
 19  Skyler Delmott                   Emporia TC          7:41.27
 20  Steven Powell                    Golden State TC     7:54.99
 21  Jeremy Willis                    DeSoto RR           7:57.90
 22  Johnathan Miller                 Miami Valley        8:10.96
 23  Mike Manley                      West Chester TC     8:55.08
 24  Walter Parker                    America's Youth          NT

Event 457  5000 Meter Race Walk Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Jared Swehosky                   Salem Track        26:10.30
  2  Paul Regul                       Elgin Sharks       27:07.77
  3  John Koziel                      Unattached         28:20.18
  4  Timothy Davidson                 New York Sta       29:29.49
  5  Ernesto Vergara                  S. Texas Walking   29:53.00
  6  Jeremy Evans                     Unattached         30:56.43
  7  Marquise Gray                    Fast Forward TC    30:56.47
  8  Billy Wides                      Unattached         31:38.84
  9  Padric Gleason                   Unattached         31:46.19
 10  Hasaan Rasheed                   DeSoto RR          32:19.72
 11  Sam McMillian                    Mprd               34:21.39
 12  Ronnie Norford                   Memphis Hurd       37:00.27
 13  Michael Kazmierczak              Unattached         37:48.01
 14  Diego Mori                       Run for the Star   42:22.50
 15  Mark Cudnik                      Unified in Flt           NT

Event 458  110 Meter Hurdles Intermediate Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Dennis Martin                    Quick Striders        14.56
  2  Antoine Fant                     Quick Striders        14.57
  3  Terry Williams                   Miami NW Express      14.61
  4  Trey Fletcher                    Carrollton            14.64
  5  Keyon Kemp                       Miami NW Express      14.82
  6  Gary II Sumpter                  Swift Perfor          14.94
  7  Donn Thompson                    Swift Perfor          15.01
  8  Chris Titsworth                  AZ Puma               15.13
  9  Alfonso Ferguson                 Platinum TC           15.24
 10  Robert Toney, Jr.                Unattached            15.26
 11  Matthias Frazier                 High Steppers         15.27
 12  Vincent Corner                   Unattached            15.27
 13  Terence Lunser                   Wny Jets              15.31
 14  Patrick Smith                    Casa                  15.38
 15  Ulysses Dalton                   Alex Van Dyke TC      15.55
 16  Gary Darkins                     Port Arthur TC        15.57
 17  Brandon Green                    No Limit RC           15.61
 18  Brandon Rabb                     Unattached            15.63
 19  Peter Camacho                    Willming Flyers       15.76
 20  Andrew McDowell                  KC Elite              15.78
 21  Anthony Burris                   KC Elite              15.79
 22  Marcus Clanton                   Bobcats               15.84
 23  Alan Dunson                      Flying Js             15.89
 24  Preston Williams                 Memphis Hurd          16.06
 25  Kevin Jackson                    Sch.B.T.C.            16.13
 26  Ronald Giza                      Lancaster Track       16.21
 27  Michael Oliver                   Magic City Runne      16.27
 28  Brandon Logan                    Pk Perform            16.64
 29  Justin Hardersen                 13-Cascade Strid      16.86
 30  Kevin MacLeod                    Greater Springfi      16.90
 31  Michael Hurd                     11-Team Idaho         16.91
 32  Marco Moon                       Ephesians Track       16.97
 33  Pierre Thomas                    Unity Stars           17.36
 34  Padric Gleason                   Unattached            18.02
 35  Brock Spandl                     AT                    18.38
 36  Mark Guerrero                    Santa Cruz Track      18.43
 37  Kevin Craddock                   Alex Van Dyke TC         NT

Event 459  400 Meter Hurdles Intermediate Boys Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Jake Hanson                      Una Pna               54.19
  2  Dennis Martin                    Quick Striders        55.60
  3  Lacy Flintall                    Durham Striders       56.29
  4  Matthias Frazier                 High Steppers         56.48
  5  Kaiser Wade                      NE ShootingStars      56.55
  6  Stacey Fuller, Jr.               Dallas Mustangs       57.11
  7  Bryan Blue                       DeSoto RR             57.31
  8  Mark Holmes                      Mprd                  58.16
  9  Chris Titsworth                  AZ Puma               58.55
 10  Alfonso Ferguson                 Platinum TC           58.80
 11  Terence Lunser                   Wny Jets              58.87
 12  Phillip McMillian                Mprd                  59.29
 13  Troy Taylor                      New Horizon           59.65
 14  Chris Jones                      Orofino T&F           59.67
 15  David Barnhill                   Jax Pal             1:00.13
 16  Alex Price                       PS Vegas Flyers     1:00.17
 17  Mark-Anthony Gilbert             Hempstead Pal       1:00.18
 18  Justin Jeffries-Bolton           Cordova TC          1:00.23
 19  Anthony Burris                   KC Elite            1:00.25
 20  Terry Robinson, Jr.              Royal Knights       1:00.28
 21  Alexander Henson                 Penn Hills          1:00.41
 22  Gary II Sumpter                  Swift Perfor        1:00.71
 23  Allen Moore                      Northwest           1:00.91
 24  Patrick Smith                    Casa                1:01.42
 25  Matt McDaniel                    Ind Track Club      1:01.86
 26  Kevin MacLeod                    Greater Springfi    1:01.98
 27  Peter Camacho                    Willming Flyers     1:02.32
 28  Keyon Kemp                       Miami NW Express    1:02.69
 29  David Klech                      San Francisco Se    1:03.77
 30  Alan Dunson                      Flying Js           1:04.10
 31  Elbert Mock                      Miller Track Clu    1:04.14
 32  Brock Spandl                     AT                  1:06.13
 33  Roderick Pierce                  Hospitality         1:29.79

Event 460  4x100 Meter Relay Intermediate Boys Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                       42.24
  2  04-City of Lauderhill T.C  'A'                         42.29
  3  12-Houston Heat Track Club  'A'                        42.42
  4  12-Pleasant Grove Broncos  'A'                         42.52
  5  10-Arizona Rising Sun  'A'                             42.68
  6  03-Georgia Express Track Cl  'A'                       43.00
  7  04-Florida Elite  'A'                                  43.09
  8  15-Imani Track Club  'A'                               43.17
  9  03-Baldwin County Jets  'A'                            43.17
 10  04-Miami Metro Dade  'A'                               43.30
 11  03-Portsmouth Patriots Trac  'A'                       43.32
 12  08-Silver Springs Spartans  'B'                        44.00
 13  05-Unified in Flight  'A'                              44.02
 14  15-T.J. Striders Track Club  'A'                       44.20
 15  07-Friendship Flyers of S.Bend  'A'                    44.28
 16  09-Royal Knights  'A'                                  44.32
 17  02-Morris Estate Track Team  'A'                       44.36
 18  10-Speed Inc  'A'                                      44.37
 19  06-River Cities Track Club  'A'                        44.40
 20  06-Lake Area Express  'A'                              44.68
 21  06-Future Track Club  'A'                              44.78
 22  14-M.P. Striders  'A'                                  44.80
 23  07-No Limit Running Club  'A'                          44.88
 24  07-Fort Wayne Express  'A'                             45.06
 25  08-Bellevue Recreation Tr  'A'                         45.06
 26  14-Alex Van Dyke TC  'A'                               45.10
 27  01-Hempstead Pal  'A'                                  45.35
 28  02-Phila. Panthers T.C.  'A'                           46.50
 29  05-Excel Track Club  'A'                               51.10
 30  13-Inner City Steppers  'A'                               NT
 31  13-Flying Aj's  'A'                                       NT
 32  13-Inner City Steppers  'B'                               NT

Event 461  4x400 Meter Relay Intermediate Boys Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Track Houston Track Club  'A'                     3:19.37
  2  03-Hummingbird TC  'A'                               3:19.89
  3  12-Tigers Track Club  'A'                            3:20.50
  4  12-Houston Heat Track Club  'A'                      3:20.58
  5  03-Glenarden Track Club  'A'                         3:21.16
  6  09-Okc Sprinters  'A'                                3:21.60
  7  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                     3:23.33
  8  03-Quicksilver Track Club  'A'                       3:23.77
  9  04-Florida Elite  'A'                                3:26.32
 10  06-River Cities Track Club  'A'                      3:28.28
 11  02-Morris Estate Track Team  'A'                     3:28.55
 12  04-City of Lauderhill T.C  'A'                       3:28.98
 13  14-Ephesians Track Club  'A'                         3:29.43
 14  09-Kansas City Sprint Elite  'B'                     3:30.02
 15  06-Mobile Parks & Rec  'A'                           3:30.05
 16  14-M.P. Striders  'A'                                3:30.17
 17  10-Arizona Rising Sun  'A'                           3:30.39
 18  15-Imani Track Club  'A'                             3:30.43
 19  06-Magic City Runners  'A'                           3:31.59
 20  01-Metro Eagles  'A'                                 3:31.64
 21  14-Alex Van Dyke TC  'A'                             3:33.22
 22  07-Dixmoor Pal Falcon TC  'A'                        3:33.84
 23  04-Miami Metro Dade  'A'                             3:33.99
 24  10-Speed Inc  'A'                                    3:35.50
 25  15-Hyper Speed Track Club  'A'                       3:37.41
 26  08-Bellevue Recreation Tr  'A'                       3:39.11
 27  07-No Limit Running Club  'A'                        3:40.24
 28  07-Summit City Striders  'A'                         3:41.27
 29  02-Phila. Panthers T.C.  'A'                         3:45.20
 30  13-Inner City Steppers  'A'                               NT

Event 462  4x800 Meter Relay Intermediate Boys
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  03-Hummingbird TC  'A'                               8:09.03
  2  03-Glenarden Track Club  'A'                         8:16.82
  3  12-Houston Heat Track Club  'A'                      8:17.32
  4  03-Distance Heat  'A'                                8:18.95
  5  02-Chautauqua Striders  'A'                          8:20.01
  6  01-Metro Eagles  'A'                                 8:30.23
  7  12-Track Houston Track Club  'A'                     8:33.99
  8  12-Track Houston Track Club  'B'                     8:34.99
  9  08-Cornhusker Flyers T C  'A'                        8:41.00
 10  04-Jax Pal  'A'                                      8:45.06
 11  06-Mobile Parks & Rec  'A'                           8:49.50
 12  10-Mercury TC  'A'                                  X8:52.49
 13  10-El Paso Wings - TX  'A'                           9:04.07
 14  10-Big Red Express  'A'                              9:04.58
 15  02-Morris Estate Track Team  'A'                     9:15.60
 16  05-Unified in Flight  'A'                            9:20.62
 17  08-Silver Springs Spartans  'A'                      9:29.16
 18  09-Royal Knights  'A'                                9:29.27
 19  15-Hyper Speed Track Club  'A'                       9:50.92
 20  04-City of Lauderhill T.C  'A'                       9:53.34
 21  06-Memphis Hurdlers  'A'                            10:08.80

Event 463  High Jump Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Blair Majcina                    SW Cheetahs           2.03m
  2  Joshua Morrow                    AZ Puma               2.00m
  3  Frank Borden                     Rio Rancho Rams       1.95m
  4  Eric Thompson                    Unattached            1.90m
  5  Max Chavez                       NW  Flyers            1.90m
  6  Kevin Dickson                    Beaverton TC          1.90m
  7  Armand Hopkins                   Scaa                  1.90m
  8  Shawn Schmidt                    Texas Express         1.90m
  9  Chris Hicks                      Unattached            1.88m
 10  Donn Thompson                    Swift Perfor          1.87m
 11  Abiola Kosoko                    Flyers                1.85m
 12  Jonathan Langford                Unattached            1.85m
 13  Ryan Bertucci                    Unattached            1.83m
 14  Lorenzo Preston                  Relay 2000            1.83m
 15  Dalton Atkins                    Ft.Lauderdale TC      1.82m
 16  Jacques Barnes                   Fast Forward TC       1.82m
 17  Cordell Wiseman                  Hospitality           1.80m
 18  Lane Raney                       Unattached            1.80m
 19  Antoine Fant                     Quick Striders        1.80m
 20  Joseph Kindred                   Durham Striders       1.80m
 21  Corbin Duer                      11-Team Idaho         1.78m
 22  David Klech                      San Francisco Se      1.78m
 23  Chris Shaw                       Cordova TC            1.77m
 24  William Stillman                 Unattached            1.77m
 25  David Pickett                    Vero Youth Strid      1.77m
 26  Joshua Flax                      Texas Storm           1.75m
 27  Kristopher Young                 Unattached            1.73m
 28  Preston Williams                 Memphis Hurd          1.72m
 29  Sean Robertson                   Magic City Runne      1.72m
 30  Mohammed Ashkir                  Unattached            1.72m
 31  Marcus Clanton                   Bobcats               1.70m
 32  Robert Wilkins III               Ardmore TC            1.68m
 33  Matt Mulmore                     KC Elite              1.68m
 34  Joe Horn                         Unattached            1.68m
 35  Brian Wolfgang                   South Park            1.67m
 36  Treymel Coleman                  Prr                   1.67m
 37  Kameron Demby                    Lawrence TC           1.63m
 38  Nick Wilson                      Syracuse Charger      1.62m
 39  Dain Council                     HusatonicHus          1.62m

Event 464  Pole Vault Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Jonathan Gulley                  St. Joseph TC         4.40m
  2  Matthew Stall                    Unattached            4.25m
  3  Anthony Bertoli                  Unattached            4.10m
  4  Zane McDowell                    Unattached            4.10m
  5  Nick Frawley                     Unattached            4.10m
  6  Donell Hill                      Mprd                  3.95m
  7  Michael Morrison                 Chesapeake Edge       3.93m
  8  Andrew Lipford                   Carolina Pride        3.93m
  9  Justin Shepherd                  Seffner TC            3.91m
 10  Rocky Allen                      11-Team Idaho         3.81m
 11  Jared Bass                       Milwaukie Tr          3.81m
 12  Chris Spear                      Hoover Track          3.80m
 13  Austin Armacost                  Ind Track Club        3.80m
 14  Josh Brasseal                    Unattached            3.66m
 15  Martin Field                     Soul Aire TC          3.66m
 16  Kory Goodwin                     Unattached            3.50m
 17  Brock Spandl                     AT                    3.50m
 18  Sam Pierson                      Mercury TC            3.50m
 19  Thomas Franzese                  Wings of Moon         3.36m
 20  Richard Osborne                  Unattached            3.36m
 21  Scott Stevens                    Unattached            3.35m
 22  Corbin Duer                      11-Team Idaho         3.35m
 23  Chris Guth                       Chino Pumas Yout      3.20m
 24  Kurtis Wendling                  Chino Pumas Yout      3.20m
 25  Kyle Humphries                   Peak Perform          3.20m
 26  William Anderson                 11-Team Idaho         3.20m
 27  James Townsend                   Lancaster Track       2.90m
 28  Kyle Lee                         Unattached               NH

Event 465  Long Jump Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Brandyn Mitchell                 Fay Flyers            6.98m
  2  Julian Jones                     Road Runners          6.88m
  3  Joseph Kindred                   Durham Striders       6.85m
  4  Gerron Herring                   KC Elite              6.71m
  5  Ryan Doris                       SW Cheetahs           6.68m
  6  Larrone Moore                    Hbtc                  6.65m
  7  Phelon Jones                     Prt City              6.64m
  8  JoPierre Davis                   Renaissance TC        6.60m
  9  Aven Wright                      Ephesians Track       6.58m
 10  Kevin Dickson                    Beaverton TC          6.56m
 11  Raymond Blackledge               Joe Gentry Troop      6.51m
 12  Jacques Barnes                   Fast Forward TC       6.50m
 13  Nkosinza Balumba                 Mission Valley T      6.50m
 14  Brandon Spradley                 Prt City              6.44m
 15  Preston Brown                    Nashville Il          6.44m
 16  Anthony Parrillo                 Unattached            6.41m
 17  Jared Atkins                     Track Houston         6.40m
 18  Myron Curry                      Velocity              6.40m
 19  Jake Hanson                      Una Pna               6.32m
 20  Gilbert Moye                     Jasper                6.30m
 21  Chaisen Pettus                   Hempstead Pal         6.30m
 22  Willis West                      Miami Metro-Dade      6.23m
 23  Kyle Logan                       Club Enduro           6.21m
 24  Joshua Inman                     Unattached            6.18m
 25  Christopher Samuel               Swift Perfor          6.17m
 26  Blair Majcina                    SW Cheetahs           6.14m
 27  Daniel Blackledge                Joe Gentry Troop      6.13m
 28  Dominique Johnson                Silver Springs S      6.13m
 29  Justin Clarke                    L.A.Jets              6.11m
 30  Anthony Strong                   Silver Springs S      6.10m
 31  Armand Hopkins                   Scaa                  6.08m
 32  Reynolds Holmes                  Prr                   6.04m
 33  Benjamin Martinez                El Paso Wings         6.03m
 34  Kevin Muhammad                   Delaware Diamond      6.02m
 35  George Cunningham                Detroit Chee          5.92m
 36  Chris Mahoney                    11-Team Idaho         5.91m
 37  Nate Duncan                      Loveland              5.85m
 38  Dante Merrit                     BR Roadrunners        5.82m
 39  Ryan Melvin                      Unattached            5.72m
 40  Tommy Guitard                    CtTrackClub           5.66m
 41  Greg Marangos                    Hfc Striders          5.51m

Event 466  Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Moreno Zapata                    Flying Aj's          14.63m
  2  Phelon Jones                     Prt City             13.92m
  3  Joseph Kindred                   Durham Striders      13.80m
  4  Nkosinza Balumba                 Mission Valley T     13.73m
  5  Dominique Johnson                Silver Springs S     13.64m
  6  Raymond Blackledge               Joe Gentry Troop     13.61m
  7  Eric Quick                       Kern Firefighter     13.41m
  8  Anthony Strong                   Silver Springs S     13.38m
  9  Aven Wright                      Ephesians Track      13.20m
 10  Reggie Cole                      13-Seatown Expre     13.16m
 11  Charlie Larson                   Viper TC             13.15m
 12  Antoine Fant                     Quick Striders       13.05m
 13  Chris Hicks                      Unattached           13.04m
 14  Jacques Barnes                   Fast Forward TC      13.04m
 15  Anthony Simmons                  Ebrr                 13.02m
 16  James Massar                     Unattached           12.91m
 17  Ryan Doris                       SW Cheetahs          12.89m
 18  Bryan Blue                       DeSoto RR            12.88m
 19  Willis West                      Miami Metro-Dade     12.80m
 20  Kevin Muhammad                   Delaware Diamond     12.78m
 21  Gilbert Moye                     Jasper               12.75m
 22  Lane Raney                       Unattached           12.39m
 23  Eric Kosecki                     Track Houston        12.38m
 24  Kevin Jackson                    Sch.B.T.C.           12.36m
 25  Reynolds Holmes                  Prr                  12.30m
 26  Daniel Blackledge                Joe Gentry Troop     12.25m
 27  Daryl Pryor                      Miami NW Express     12.25m
 28  David McFadgen                   Newburgh Eli         12.19m
 29  Mark Holmes                      Mprd                 12.18m
 30  Chris Mahoney                    11-Team Idaho        12.14m
 31  Captain Munnerlyn                Mprd                 12.13m
 32  Brandon Adams                    Hyper Speed Trac     12.08m
 33  Alan Dunson                      Flying Js            11.91m
 34  Stanley Hughes                   AZ Cheetahs          11.81m
 35  Tommy Guitard                    CtTrackClub          11.76m
 36  Corbin Duer                      11-Team Idaho        11.72m
 37  Dante Merrit                     BR Roadrunners       11.64m
 38  Robert Wilkins III               Ardmore TC           11.56m
 39  Bobby Wicker                     Ardmore TC           11.55m
 40  Joe Horn                         Unattached           11.50m
 41  Robert White                     Nadia                11.35m
 42  Bobby Alexander                  PS Vegas Flyers      11.30m

Event 467  Shot Put 12 lb. Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Anthony Curtis                   Unattached           16.80m
  2  Robert Rankin                    Unattached           16.40m
  3  Averell Spicer                   Gazelle              16.07m
  4  Jason Guillory                   Texas Throwbacks     16.01m
  5  Eric Thomas                      Hays Striders        15.93m
  6  Bobby Scott                      Fresno Flames TC     15.76m
  7  Chad Clevenger                   NW  Flyers           15.15m
  8  Tyler Peterson                   Lytc                 15.09m
  9  Scott Penny                      Lawrence TC          14.96m
 10  Tim Santos                       San Francisco Se     14.77m
 11  Josh Manche                      Rising Sun           14.72m
 12  Brian Cortina                    Unattached           14.38m
 13  Kevin Castelo                    M.P. Striders        13.96m
 14  Charles Phipps                   New Horizon          13.96m
 15  Tommy McCoubrey                  Unattached           13.84m
 16  Michael Kowalski                 Lancaster Track      13.84m
 17  Ben Bishop                       Illini Heat          13.68m
 18  Kyle Sempek                      West O               13.67m
 19  Javid Milton                     Wings                13.54m
 20  Dustin Jacoby                    Willming Flyers      13.35m
 21  Kerry Pollard                    Hbtc                 12.99m
 22  Brian Wycinowski                 Unattached           12.95m
 23  James Taylor                     North Alabama Tr     12.75m
 24  George Woosley                   WW Track             12.62m
 25  Jamarty Bradshaw                 Portsmouth Patr      12.62m
 26  Marquis Purnell                  Mprd                 12.30m
 27  Noah Huffman                     Unattached           12.25m
 28  Marcus Hall                      Unattached           11.91m
 29  Matthew Smith                    Sstc                 11.76m
 30  Doug Brozostowski                Running Pride        11.71m
 31  Justin Shepherd                  Seffner TC           11.16m
 32  Cory Bittel                      Christian Cruise     10.76m
 33  Andre Washington                 Mercury San Dieg     10.69m
 34  Roderick Lucas                   PS Vegas Flyers      10.11m
 35  Damion Spears                    Royal Knights         9.68m

Event 468  Discus Throw 1.6kg Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Eric Thomas                      Hays Striders        50.06m
  2  Jason Guillory                   Texas Throwbacks     48.43m
  3  Larry Jones                      Peak Perform         47.72m
  4  Chad Clevenger                   NW  Flyers           47.55m
  5  Cameron Carter                   Lightspeed Track     47.14m
  6  Anthony Curtis                   Unattached           46.72m
  7  Ben Bishop                       Illini Heat          46.13m
  8  Bobby Scott                      Fresno Flames TC     44.96m
  9  Sam Cassano                      Unattached           44.94m
 10  Brian Cortina                    Unattached           43.37m
 11  Erik Raabe                       Asheville Light      43.08m
 12  Alex Genseal                     SW Cheetahs          43.05m
 13  Tyler Peterson                   Lytc                 42.86m
 14  Robert Rankin                    Unattached           42.71m
 15  Adrian Guzman                    NW  Flyers           41.21m
 16  Scott Penny                      Lawrence TC          41.16m
 17  Noah Huffman                     Unattached           40.96m
 18  Ryan Fong                        Unattached           40.94m
 19  Josh Manche                      Rising Sun           38.20m
 20  Tim Santos                       San Francisco Se     38.20m
 21  George Woosley                   WW Track             38.05m
 22  Tommy McCoubrey                  Unattached           37.98m
 23  Jeremy Mitchell                  Nwtc                 37.92m
 24  Walter Bell                      Hoover Track         37.58m
 25  William Chatterton               Seffner TC           37.57m
 26  James Harbodin                   Unattached           37.01m
 27  Jaren Pouncil                    City of Atla         36.89m
 28  Joseph Tesoriero                 Unattached           36.78m
 29  Brice Newton                     Unattached           36.47m
 30  Doug Brozostowski                Running Pride        35.84m
 31  Fletcher Dugan                   Unattached           35.62m
 32  Alex Winchester                  Tonto                31.56m
 33  Cory Bittel                      Christian Cruise     29.36m
 34  Roderick Lucas                   PS Vegas Flyers      28.47m

Event 469  Javelin Throw 800g Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Michael Davis                    Una Pna              53.74m
  2  Daniel Newman                    Unattached           47.36m
  3  Jarrod Walters                   PS Vegas Flyers      45.74m
  4  Shawn Schmidt                    Texas Express        45.68m
  5  David Schiedt                    Unattached           45.60m
  6  Alex Genseal                     SW Cheetahs          45.27m
  7  Larry Jones                      Peak Perform         45.22m
  8  Jeremy Mitchell                  Nwtc                 44.87m
  9  Nicholas Boerio                  Wings of Moon        44.78m
 10  Bobby Scott                      Fresno Flames TC     44.22m
 11  Adam Lawin                       Cedar Valley         43.84m
 12  Charles Schob                    Fresno Flames TC     43.16m
 13  Brandon Gamache                  Big Red Express      42.58m
 14  Devan Clark                      Una                  42.40m
 15  Jordan Teeter                    Hays Striders        42.12m
 16  William Chatterton               Seffner TC           41.85m
 17  Justin Shepherd                  Seffner TC           41.27m
 18  Jim Bender                       Unattached           41.19m
 19  Brian Houle                      Unattached           41.10m
 20  PJ Smith                         Prt City             41.05m
 21  George Marquez                   Aoc Striders         40.14m
 22  Matthew Holsberger               Mt. Top              40.07m
 23  Anthony D Mills                  C.M. Eagles          39.60m
 24  Kevin Castelo                    M.P. Striders        39.26m
 25  Josh Posten                      Unattached           38.97m
 26  Jamalus Varnado                  Hattiesburg          38.70m
 27  Brandon Drenon                   Wings                38.66m
 28  Manuel Padilla                   Abq West Side        38.43m
 29  Matt Schmailzl                   Flyers               38.24m
 30  Sean Matthews                    Unattached           37.49m
 31  Tommy Smith                      Ind Track Club       36.12m
 32  Doug Brozostowski                Running Pride        35.61m
 33  Donte Smith                      Unified in Flt       35.31m
 34  Richard Kingery                  Unattached           32.65m
 35  Sean Conway                      Hi-Speed             31.05m
 36  Andre Washington                 Mercury San Dieg     29.93m

Event 470  Decathlon 800g Intermediate Boys
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Frank Borden                     Rio Rancho Rams        5515
  2  Cody Ingold                      Bellevue               5389
  3  Marcus Clanton                   Bobcats                5132
  4  Michael Ayers                    Personal Best TC       5065
  5  Jared Bass                       Milwaukie Tr           5064
  6  Matt Clark                       Ames Impact            5000
  7  Blake Garcia                     Una                    4962
  8  Chris Eccelston                  Una                    4922
  9  Michael Hurd                     11-Team Idaho          4788
 10  Rocky Allen                      11-Team Idaho          4784
 11  Wesley Bray                      Track Houston          4730
 12  Nate Duncan                      Loveland               4722
 13  Marty Ross                       Personal Best TC       4684
 14  Scott Penny                      Lawrence TC            4671
 15  Brandon Logan                    Pk Perform             4484
 16  Frank Prill                      Five Alive             4383
 17  Scott Colehamer                  Unattached             4308
 18  Alan Dunson                      Flying Js              4125
 19  Joshua Hadamek                   San Benito TC          4000
 20  Kameron Demby                    Lawrence TC            3952
 21  Mike Sarlo                       Unattached             3062
 22  Eddie Stoudemire                 Roosevelt Expres         NP

Event 500  100 Meter Dash Young Women Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Rachel Foster                    Texas Mustangs        11.67
  2  La Tonya Loche                   Twin City             11.68
  3  LaKecia Ealey                    City of Atla          11.78
  4  Lisa Wilson                      Dallas Gold           11.79
  5  Andrea Rosemond                  Track Houston         11.97
  6  Tiffany McDonald                 Rising Sun            11.98
  7  Deanna Goodwin                   Alex Van Dyke TC      12.01
  8  Laketta Pool                     Blues                 12.03
  9  Christina Grove                  Gina's Tbirds         12.04
 10  Miaie Williams                   City of Atla          12.07
 11  Latonia Wilson                   Future                12.07
 12  Shantia Moss                     Ft.Lauderdale TC      12.08
 13  Veronica Walker                  Cheetah Storm TC      12.11
 14  Tiara Armstrong                  Northwest             12.13
 15  Angelique Smith                  Mission Valley T      12.15
 16  Dominique McDonald               KC Elite              12.16
 17  Courtney Patterson               Fay Flyers            12.16
 18  Jasmine Baldwin                  So CA Cheetahs-W      12.20
 19  Kamilah Salaam                   Unattached            12.21
 20  Jannea Bridgeford                United Stars          12.21
 21  LaDrea Dortch                    Wny Jets              12.22
 22  Dominique Lamb                   AZ Cheetahs           12.23
 23  Marnyka Honeycutt                Unattached            12.26
 24  Cortney Emmons                   So CA Cheetahs-W      12.33
 25  Ashley Gills                     Ft.Lauderdale TC      12.38
 26  Carita Cole                      Unattached            12.39
 27  Ramona Agee                      Lv's Cheetah          12.40
 28  Danielle Eichelberger            Lightspeed Track      12.40
 29  Kathy Coleman                    Blues                 12.43
 30  Sherlenia Green                  N Shor Breez          12.50
 31  Yendy Gilchrist                  Metro Eagles          12.51
 32  Ashley Taylor                    In City Step          12.51
 33  Denecia Gardener                 Queens Sprin          12.76
 34  Trudian Smith                    Brooklyn Ath          12.82
 35  Stephanie Hardin                 Scaa                  12.83
 36  Venus Washington                 Silver Springs S      13.12
 37  Shatrease Burt                   Cedar Valley          13.35
 38  Stephanie Williams               Flyers                13.43
 39  Courtney Champion                New Horizon              NT
 40  Jessica Onyepunuka               Rising Sun               NT
 41  Pavi'Elle James                  Miami NW Express         NT
 42  Cleo Tyson                       Texas Mustangs           NT
 43  Kellie Ennis                     Nwtc                     NT
 44  Stephanie Smith                  Unattached               NT

Event 501  200 Meter Dash Young Women Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Carol Rodriguez                  West Valley Eagl      23.20
  2  La Tonya Loche                   Twin City             23.46
  3  LaKecia Ealey                    City of Atla          23.99
  4  Angelique Smith                  Mission Valley T      24.19
  5  Deonna Lawrence                  Alex Van Dyke TC      24.23
  6  Johnsie Liles                    Flight Int'l          24.27
  7  Natalie Knight                   New Horizon           24.33
  8  Jasmine Baldwin                  So CA Cheetahs-W      24.35
  9  Cristal Steen                    Lightspeed Track      24.50
 10  Brittani Dudley                  3M Track Club         24.57
 11  Briana Lynn                      Anglc Flyers          24.60
 12  Chanda Picott                    Lightspeed Track      24.62
 13  Jennifer Hunt                    Dallas Gold           24.67
 14  Laketta Pool                     Blues                 24.79
 15  Dominique McDonald               KC Elite              24.97
 16  LaDrea Dortch                    Wny Jets              24.97
 17  Courtney Patterson               Fay Flyers            25.00
 18  Tiara Armstrong                  Northwest             25.03
 19  Lauren Fischer                   Blues                 25.09
 20  Shantrell Moss                   Ft.Lauderdale TC      25.14
 21  Yendy Gilchrist                  Metro Eagles          25.20
 22  Jordan Durham                    FW Wildcats           25.25
 23  Shamelah Jones                   Lv's Cheetah          25.29
 24  Carita Cole                      Unattached            25.30
 25  Ginou Etienne                    N Miami Beach Pk      25.32
 26  Nikeshia Brown                   Metro Eagles          25.34
 27  Dominique Lamb                   AZ Cheetahs           25.36
 28  Elyce Goode                      Wings of Moon         25.43
 29  Shetika Mintlow                  Continental           25.50
 30  Marnyka Honeycutt                Unattached            25.54
 31  Kalimah Muhammad                 Track Denver          25.59
 32  Sherlenia Green                  N Shor Breez          25.61
 33  Lauren Broadnax                  Unattached            25.63
 34  Ashlee Kidd                      Fast Forward TC       25.64
 35  Jeavon Benjamin                  Metro Eagles          25.65
 36  Christina Grove                  Gina's Tbirds         26.47
 37  Ashley Taylor                    In City Step          26.51
 38  Stephanie Hardin                 Scaa                  26.53
 39  Tonia White                      Michigan Acc          26.61
 40  Stephanie Williams               Flyers                26.88
 41  Kristen Haak                     Unattached            27.29
 42  Cleo Tyson                       Texas Mustangs           NT
 43  Lauren Austin                    Young Achievers          NT
 44  Kellie Ennis                     Nwtc                     NT
 45  Stephanie Smith                  Unattached               NT
 46  Jessica Onyepunuka               Rising Sun               NT
 47  Courtney Champion                New Horizon              NT

Event 502  400 Meter Dash Young Women Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Ashley Freeman                   West Valley Eagl      53.00
  2  Jasmine Lee                      West Valley Eagl      53.00
  3  Katie Baker                      Houston Heat          54.28
  4  Ginou Etienne                    N Miami Beach Pk      54.37
  5  Nikeshia Brown                   Metro Eagles          54.70
  6  Jennifer Hunt                    Dallas Gold           54.89
  7  Tiffany Abney                    United Stars          54.99
  8  Jeavon Benjamin                  Metro Eagles          55.05
  9  Shequita Draper                  City of Atla          55.40
 10  Faraign Giles                    Virginia Beach P      55.49
 11  Briana Lynn                      Anglc Flyers          55.88
 12  Portia Baker                     Pacesetters           55.99
 13  LaToya Hardy                     Usa Stars             56.10
 14  Brittney Bullocks                Zephyrs               56.39
 15  Brittany Banks                   Road Runners          56.73
 16  Shanon Beelendorf                Sauk Valley Smok      56.80
 17  Kalimah Muhammad                 Track Denver          56.80
 18  Jocelyn Williams                 Florida Elite         56.95
 19  Kavina Hall                      Alex Van Dyke TC      57.38
 20  Ashlee Kidd                      Fast Forward TC       57.48
 21  Lauren Fischer                   Blues                 57.51
 22  Rena Napolean                    Joe Gentry Troop      57.56
 23  Latonia Wilson                   Future                57.66
 24  Simone Thomas                    United Stars          58.07
 25  Willette Miller                  E. Orange Dragon      58.09
 26  Caprice Church                   Metro Eagles          58.17
 27  Carmen Dennis                    Alex Van Dyke TC      58.30
 28  Donnice Parrish                  Blues                 58.38
 29  Dominique Lamb                   AZ Cheetahs           58.59
 30  Alisha McClung                   Mercury San Dieg      58.91
 31  Mandy Paris                      Jets                  59.15
 32  Quanette Beard                   Nashville Il          59.23
 33  April Panteau                    California Quick      59.86
 34  Melissa Swigert                  Lightspeed Track      59.94
 35  Robinette Sneed                  Cheetah Storm TC    1:00.50
 36  Micaela Mayer                    Detroit Chee        1:00.92
 37  Kaitlyn Marsolek                 Lumberjack          1:01.58
 38  Jayna Tangen                     Unattached          1:02.40
 39  Alyse White                      Detroit Chee        1:02.48
 40  Taryn Schmidt                    Unattached          1:02.76
 41  Lavera Morris                    Florida Elite            NT
 42  Stephanie Smith                  Unattached               NT
 43  Lauren Austin                    Young Achievers          NT

Event 503  800 Meter Run Young Women Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Ashley Freeman                   West Valley Eagl    2:10.00
  2  Georgia Kloss                    Unattached          2:10.40
  3  Crystal Anyanwu                  Hbtc                2:13.68
  4  Lashun Dix                       Jaguar Track        2:13.89
  5  Kirby Patterson                  Mprd                2:15.62
  6  Stephanie Jones                  Music City T        2:16.59
  7  Selena Sappleton                 Metro Eagles        2:16.83
  8  Latoria Howard                   Road Runners        2:17.72
  9  Jamillah Titus                   Alex Van Dyke TC    2:17.74
 10  Jennifer Harper                  Texas Mustangs      2:17.99
 11  Crysta Swayzer                   Houston Heat        2:19.61
 12  Troi Smith                       Dallas Gold         2:20.30
 13  Vanessa Hernandez                Tucson Elite        2:21.52
 14  Cynthia Spearman                 Flyers              2:22.00
 15  Kym Bennett                      Flyers              2:22.25
 16  Whitney Beals                    Five Alive          2:22.40
 17  Alondra Cooper                   Roosevelt Expres    2:22.51
 18  Jayna Tangen                     Unattached          2:22.54
 19  Beth Hutchins                    OlympicRegTC        2:24.11
 20  Jayme Hoffman                    Unattached          2:24.23
 21  Paola Torres-Gonzalez            OlympicRegTC        2:24.83
 22  Cherrell Robinson                Blues               2:25.62
 23  Teanne Sargeant                  Lauderhill          2:26.29
 24  Enya Spence                      Delaware Diamond    2:26.97
 25  Chelsey Horkman                  Kansas Flyers       2:26.98
 26  Amber Wiens                      Unattached          2:27.14
 27  Latasha Chatman                  Zephyrs             2:29.34
 28  Tennille Mayfield                AZ Cheetahs         2:33.43
 29  Taryn Schmidt                    Unattached          2:33.81
 30  Kim Weeth                        Albuquerque TC      2:36.75
 31  Gizelle Joshua                   E. Orange Dragon    2:37.01
 32  Katie Horne                      Detroit Chee        2:39.32
 33  Rebekah Simmons                  11-Team Idaho       2:58.00
 34  Lavera Morris                    Florida Elite            NT
 35  Katherine Harris                 N Miami Beach Pk         NT

Event 504  1500 Meter Run Young Women Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Lashun Dix                       Jaguar Track        4:42.58
  2  Katheryn Dennison                Music City T        4:50.90
  3  Vanessa Hernandez                Tucson Elite        4:51.97
  4  Crystal Anyanwu                  Hbtc                4:53.31
  5  Monique Ortega                   Flames              4:56.84
  6  Leslie Luna                      Albuquerque TC      4:57.00
  7  Amber Reber                      Unattached          4:58.70
  8  Jayna Tangen                     Unattached          4:59.54
  9  Kym Bennett                      Flyers              5:00.52
 10  Addie Bracy                      Pacesetters         5:00.91
 11  Melissa Moody                    KC Elite            5:02.16
 12  Terrica Hamilton                 BR TC               5:02.69
 13  Jayme Hoffman                    Unattached          5:02.89
 14  Carley Horkman                   Kansas Flyers       5:03.07
 15  Jenn Skiba                       Falmouth Athleti    5:03.36
 16  Willette Miller                  E. Orange Dragon    5:05.10
 17  Lindsey Rappleyea                Unattached          5:05.53
 18  Rachel Johnson                   Lone Star TC        5:09.49
 19  Enya Spence                      Delaware Diamond    5:12.38
 20  Krystle Clement                  Wings               5:13.64
 21  Emily Perkins                    13-North Pennisu    5:13.93
 22  Katherine Cardenas               Run for the Star    5:16.77
 23  Melissa Ferry                    West Chester TC     5:17.88
 24  Michelle King                    Sauk Valley Smok    5:18.17
 25  Michelle Carroll                 Vero Youth Strid    5:34.99
 26  Ashley Brown                     Cambridge Jets      5:35.12
 27  Jazzii Echols                    Anglc Flyers        5:35.48
 28  Latasha Chatman                  Zephyrs             5:37.91
 29  Julianna Johnson                 Twin City TC        5:40.49
 30  Katie Horne                      Detroit Chee        5:42.62
 31  Ariel Hopewell                   11-Team Idaho       5:54.55
 32  Rebekah Simmons                  11-Team Idaho       6:13.12
 33  Mia Swenson                      Lynx Elite Athle         NT

Event 505  3000 Meter Run Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Jennifer Reekie                  Unattached         10:44.80
  2  Addie Bracy                      Pacesetters        11:08.95
  3  Emily Perkins                    13-North Pennisu   11:09.21
  4  Nettie Holcomb                   Continental        11:09.64
  5  Kim Partee                       Unattached         11:11.64
  6  Brittany Wood                    Hoover Track       11:14.23
  7  Leslie Luna                      Albuquerque TC     11:20.85
  8  Amber Reber                      Unattached         11:24.46
  9  Kirsten Anthony                  Unattached         11:38.17
 10  Valerie Weilert                  Cheetah Storm TC   11:44.67
 11  Michelle King                    Sauk Valley Smok   11:50.85
 12  Carley Horkman                   Kansas Flyers      11:55.67
 13  Patricice Cooke                  Gatc               12:33.49
 14  Ariel Hopewell                   11-Team Idaho      12:38.70
 15  LaTrecia Thurman                 Dallas Track       12:48.49
 16  Julie Le                         Lone Star TC       12:56.28
 17  Joanne Lopez                     Wny Jets           13:08.90
 18  Kelly Smith                      Unattached         13:51.41
 19  Katherine Cardenas               Run for the Star   14:38.99
 20  Erika Ramirez                    Run for the Star   14:59.80
 21  Mia Swenson                      Lynx Elite Athle         NT

Event 506  2000 Meter Steeplechase Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Suezette Luevano                 El Paso Wings       7:52.26
  2  Cassie Perkins                   Flyers              7:55.32
  3  Erin Fogarty                     Flyers              8:03.73
  4  Chapin Payne                     Quicksilver         8:05.08
  5  Sonny Rae Swan                   Milwaukie Tr        8:53.98
  6  Angie Kitchens                   Fort Collins        9:14.32
  7  Erika Ramirez                    Run for the Star    9:24.57
  8  Vanessa Hux                      Gina's Tbirds       9:38.17

Event 507  5000 Meter Race Walk Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Abby Berg                        Lake Country Rac   28:03.31
  2  Mahala Stewart                   Unattached         28:10.98
  3  Annie Nemeth                     Unattached         28:14.56
  4  Jennifer Reekie                  Unattached         28:26.08
  5  Anine Stanley                    Ruff Kutz TC       29:29.44
  6  Juana Pichardo                   S. Texas Walking   34:17.00
  7  Jillyn Russell                   Sterling           35:25.81
  8  Brooke Coleman                   White Lightn       37:29.30
  9  Andrea Brown                     Run for the Star   42:18.30
 10  Tayla Bryce                      Run for the Star   42:19.95
 11  Jasmine Brooks                   Maine RW                 NT

Event 508  100 Meter Hurdles Young Women Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Shantia Moss                     Ft.Lauderdale TC      13.66
  2  Ronnetta Alexander               Wny Jets              14.06
  3  Ashley Davis                     Roosevelt Expres      14.16
  4  Tiffany McDonald                 Rising Sun            14.24
  5  Talia Stewart                    3M Track Club         14.41
  6  Frances Vital                    LA Express            14.45
  7  Yvette Lewis                     Norfolk Real Dea      14.49
  8  Makeatha Cooper                  KC Elite              14.54
  9  Alexis Rogers                    Wings                 14.56
 10  Alondra Cooper                   Roosevelt Expres      14.58
 11  Lakeita Rox                      FW Express            14.63
 12  Etienne Chaplin                  Firestarters          14.64
 13  Leah Kincaid                     Springfield           14.64
 14  Andranicka Hunter-Fomby          Prr                   14.67
 15  Courtney Golston                 Prt City              14.71
 16  Jennifer Glover                  Future                14.76
 17  Chiqiita Martin                  Quick Striders        14.77
 18  Ashley McCullough                Northwest             14.79
 19  Jamilah St. Cyr                  Hyper Speed Trac      14.80
 20  Emily Pearson                    Colorado Speed        14.90
 21  Rachael Long                     Wings                 14.93
 22  Lauren Tillman                   Georgia Elite         15.00
 23  Kimberley Brown                  Texas Express         15.10
 24  Kela Jackson                     Elite Flyers          15.14
 25  Shawnda Day                      KC Elite              15.16
 26  Johanna Avilez                   AZ Heat               15.22
 27  Myra Bess                        Gina's Tbirds         15.23
 28  Nikita Sanders                   Blues                 15.24
 29  Alex Merrick                     Scaa                  15.34
 30  Shafeeha Potts                   Unattached            15.79
 31  Quanshell Scott                  Kern Firefighter      16.01
 32  Ryanne Weaver                    Northwest             16.17
 33  Maureen Verdier                  Hempstead Pal         16.24
 34  Erin Fogarty                     Flyers                16.49
 35  Julia Pederson                   Unattached            16.57
 36  Katie Kosmos                     Saline Spartans       16.73
 37  Dhayhan Gooding                  NY Novas              16.91
 38  Danielle Samler                  Unattached            17.68
 39  Anna Snead                       11-Team Idaho         18.69
 40  Shani Boston                     Northside Re             NT
 41  Pavi'Elle James                  Miami NW Express         NT
 42  Siera Hill                       Quicksilver              NT
 43  Tiffany Perriatt                 Texas Mustangs           NT
 44  Alandra Sherman                  Texas Mustangs           NT
 45  Ashley Lodree                    Alex Van Dyke TC         NT

Event 509  400 Meter Hurdles Young Women Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Lauren Tillman                   Georgia Elite       1:00.68
  2  Dianna Gooden                    West Valley Eagl    1:02.10
  3  Janiece Gatson                   KC Elite            1:02.15
  4  Whitney Crayton                  Texas Mustangs      1:02.15
  5  Leah Kincaid                     Springfield         1:02.17
  6  Erica Foushee                    Carolina Eagles     1:02.51
  7  Nikita Sanders                   Blues               1:02.71
  8  Ashley Hawkins                   Unattached          1:02.76
  9  Colleen Farley                   Unattached          1:02.81
 10  Jennifer Ogbuehi                 New World           1:03.11
 11  Courtney Golston                 Prt City            1:03.67
 12  Loreal Smith                     Young Achievers     1:03.85
 13  Erin Fogarty                     Flyers              1:03.91
 14  taneika foster                   Natchez TC          1:04.08
 15  Rachel Easley                    Dallas Gold         1:04.11
 16  Kate Dawson                      Unattached          1:04.17
 17  Asaki Carr                       Royal Knights       1:04.28
 18  Christa Hutchinson               Falmouth Athleti    1:04.32
 19  Dominique Rogers                 New Hope Strid.     1:04.48
 20  Erika Russ                       Magic City Runne    1:04.52
 21  Brittney Boston                  Twin City TC        1:04.53
 22  Rosana Medina                    Unat Ore            1:04.58
 23  Etienne Chaplin                  Firestarters        1:05.13
 24  Dhayhan Gooding                  NY Novas            1:05.26
 25  Kaitie Johnson                   Unattached          1:05.31
 26  Lamisha Hines                    N Shor Breez        1:05.73
 27  Kamilah Salaam                   Unattached          1:06.39
 28  Kylie Hoffert                    Unattached          1:06.81
 29  Bethany Lentz                    Unat Ore            1:06.82
 30  Ashley Patin                     Unattached          1:07.20
 31  Andranicka Hunter-Fomby          Prr                 1:08.32
 32  Ryanne Weaver                    Northwest           1:08.75
 33  Roshawnda Brown                  Rising Sun          1:08.82
 34  Claudia Paisley                  Stockton Paltc      1:09.27
 35  Tiffany Morton                   Joe Gentry Troop    1:10.37
 36  Christina Barlaan                Cheetah Storm TC    1:10.47
 37  Johanna Avilez                   AZ Heat             1:10.67
 38  Sheila Nguyen                    Thunderboltz #89    1:10.70
 39  Jazmine Morrow                   Jaguars             1:14.86
 40  Ayesha Carter                    Unattached               NT
 41  Siera Hill                       Quicksilver              NT
 42  Toni Aluko                       Hbtc                     NT

Event 510  4x100 Meter Relay Young Women Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  03-City of Atlanta  'A'                                45.11
  2  12-Track Houston Track Club  'A'                       45.57
  3  12-Texas Mustangs Track Club  'A'                      45.67
  4  14-Alex Van Dyke TC  'A'                               46.03
  5  09-St. Louis Blues  'A'                                46.22
  6  12-Dallas Gold Track Club  'A'                         46.32
  7  03-Virginia Beach Pathfinde  'A'                       46.36
  8  03-New Horizon Track Club  'A'                         46.41
  9  02-United Stars T.C.  'B'                              46.89
 10  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                       46.91
 11  06-Road Runners Track Club  'A'                        47.06
 12  07-Fort Wayne Express  'A'                             47.19
 13  06-Twin City Athletic Assoc  'A'                       47.22
 14  04-Young Achievers TC  'A'                             47.60
 15  15-Lightspeed Track Club  'A'                          47.66
 16  02-United Stars T.C.  'A'                              47.95
 17  04-Ft. Lauderdale Track Club  'A'                      48.05
 18  04-Florida Heat  'A'                                   48.13
 19  15-So CA Cheetahs-Women  'A'                           48.22
 20  05-Northwest Track Club  'A'                           48.31
 21  05-Gina's Thunderbirds  'A'                            48.35
 22  09-St. Louis Blues  'B'                                48.40
 23  07-Lv's Cheetahs  'A'                                  48.56
 24  07-Chicagoland Zephyrs TC  'A'                         48.63
 25  01-Metro Eagles  'A'                                   48.70
 26  06-Magic City Runners  'A'                             48.85
 27  14-Cheetah Storm TC  'A'                               48.92
 28  14-Kern Firefighter Athletic L  'A'                    49.33
 29  08-Cedar Valley Tc, Water  'A'                         49.70
 30  13-So Central AA  'A'                                  50.46
 31  08-Silver Springs Spartans  'A'                        50.47
 32  02-Western New York Jets  'A'                          50.55
 33  12-Texas Mustangs Track Club  'B'                         NT
 34  12-Dallas Gold Track Club  'B'                            NT

Event 511  4x400 Meter Relay Young Women Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Houston Heat Track Club  'A'                      3:42.36
  2  03-City of Atlanta  'B'                              3:44.85
  3  12-Texas Mustangs Track Club  'A'                    3:45.62
  4  03-New Horizon Track Club  'A'                       3:46.59
  5  12-Track Houston Track Club  'A'                     3:46.80
  6  03-Virginia Beach Pathfinde  'A'                     3:48.80
  7  09-St. Louis Blues  'A'                              3:49.30
  8  07-Fort Wayne Express  'A'                           3:49.33
  9  06-Road Runners Track Club  'A'                      3:50.84
 10  01-Metro Eagles  'B'                                 3:52.13
 11  14-Alex Van Dyke TC  'A'                             3:52.41
 12  15-West Valley Eagles  'A'                           3:53.23
 13  07-Chicagoland Zephyrs TC  'A'                       3:53.51
 14  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                     3:54.63
 15  01-Metro Eagles  'A'                                 3:54.75
 16  06-Music City TC  'A'                                3:55.29
 17  04-Young Achievers TC  'A'                           3:55.85
 18  07-Angelic Flyers  'A'                               3:56.97
 19  06-Twin City Athletic Assoc  'A'                     3:57.54
 20  01-Brooklyn Athletics  'A'                           3:59.78
 21  04-Florida Heat  'A'                                 4:01.07
 22  04-North Miami Beach P&R  'A'                        4:02.78
 23  10-Track Denver  'A'                                 4:05.00
 24  08-Silver Springs Spartans  'A'                      4:05.18
 25  14-Cheetah Storm TC  'A'                             4:10.79
 26  09-St. Louis Blues  'B'                              4:11.78
 27  15-Lightspeed Track Club  'A'                        4:39.74
 28  12-Texas Mustangs Track Club  'B'                         NT
 29  12-Houston Heat Track Club  'B'                           NT

Event 512  4x800 Meter Relay Young Women
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Houston Heat Track Club  'A'                      9:21.78
  2  06-Music City TC  'A'                                9:28.14
  3  12-Track Houston Track Club  'A'                     9:32.20
  4  03-Hummingbird TC  'A'                               9:39.02
  5  12-Dallas Gold Track Club  'A'                       9:43.39
  6  03-Jaguar Track Club  'A'                            9:50.88
  7  10-El Paso Flames - TX  'A'                          9:51.61
  8  04-North Miami Beach P&R  'A'                        9:57.12
  9  09-Kansas Flyers  'B'                               10:01.76
 10  07-Casa  'A'                                        10:08.47
 11  04-Florida Heat  'A'                                10:14.93
 12  09-Kansas Flyers  'A'                               10:22.86
 13  07-Casa  'B'                                        10:47.78
 14  04-Miami Run For The Star  'A'                      11:02.30
 15  12-Houston Heat Track Club  'B'                           NT

Event 513  High Jump Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Anna Raynor                      Junior Striders       1.70m
  2  Christi Payne                    Tucson Elite          1.70m
  3  Natalie Knight                   New Horizon           1.70m
  4  Damaris Tucker                   Unat Ore              1.65m
  5  Tifani Grimes                    Alex Van Dyke TC      1.62m
  6  Cassandra Strickland             Unattached            1.62m
  7  Aleisha Higgins                  Unattached            1.62m
  8  Sabrina Coombs                   New Hope Strid.       1.62m
  9  Kimberly Ramirez                 Unattached            1.62m
 10  Kelly Kajunski                   West Chester TC       1.61m
 11  Shannon Yon                      River City Elite      1.61m
 12  Halley Carlson                   Unattached            1.60m
 13  Suezette Luevano                 El Paso Wings         1.60m
 14  Shanon Beelendorf                Sauk Valley Smok      1.60m
 15  Cassandra Hickman                Unattached            1.57m
 16  Jessica Hulbert                  KC Elite              1.57m
 17  Devon Tracy                      Cheetah Storm TC      1.57m
 18  Debbie Estime                    Miami Metro-Dade      1.57m
 19  Kia Raf                          N Miami Beach Pk      1.57m
 20  Elmyra Gillyard                  Florida Heat          1.57m
 21  Cicely Peterson                  Running Pride         1.57m
 22  Lauren Jenkins                   Flying Js             1.57m
 23  Katie Kosmos                     Saline Spartans       1.55m
 24  Johanna Avilez                   AZ Heat               1.55m
 25  Anene Wynn                       Durham Striders       1.55m
 26  Ashley Harden                    Springfield           1.55m
 27  Dominique Chaplin                So CA Cheetahs-W      1.52m
 28  Julia Pederson                   Unattached            1.52m
 29  Jenova Green                     Just In Time          1.50m
 30  Sarah Hagens                     Illini Heat           1.50m
 31  Kimberley Brown                  Texas Express         1.45m
 32  Ashley McMullin                  KC Elite              1.42m
 33  Cristi Stiewing                  HusatonicHus          1.42m
 34  Teresa Chatman                   Magic City Runne      1.41m
 35  Whitney Davis                    Gkd                   1.41m
 36  Tacoma McCrary                   Memphis Hurd          1.41m
 37  Tawanna Williams                 Houston Heat          1.35m
 38  Toni Aluko                       Hbtc                     NH
 39  Shani Boston                     Northside Re             NH

Event 514  Pole Vault Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Kira Costa                       Unattached            4.10m
  2  April Kubishta                   Havasu                3.97m
  3  Meagan Bauer                     Unattached            3.65m
  4  Danielle O'Reilly                Unattached            3.51m
  5  Whitney Johnson                  Higher Flyer          3.51m
  6  Brittani Bernherd                Unattached            3.51m
  7  Andrea Smith                     Lumberjack            3.50m
  8  Anne Phillips                    Dfw Elite             3.50m
  9  Blair Luethmers                  MN Vault Club         3.50m
 10  Sara Young                       Carolina Extreme      3.50m
 11  Alina Schimpf                    11-Team Idaho         3.35m
 12  S. Beth Jordan                   Carolina Extreme      3.35m
 13  Ashley Taylor                    Unattached            3.35m
 14  Kristen Bakanowski               Air Time Athleti      3.33m
 15  Kristina Windham                 Calhoun Pt. Lav.      3.20m
 16  Chelsea Sherier                  Milwaukie Tr          3.20m
 17  Miranda Carter                   Will Stride           3.20m
 18  Nicolene Galas                   SW Cheetahs           3.20m
 19  Jessica Clendenning              Unattached            3.20m
 20  Tamela Jadin                     Unattached            3.20m
 21  Cortney Walrath                  Flying Dragon PV      3.05m
 22  Natalye Tate                     Unattached            3.04m
 23  Staci Rothe                      Unattached            3.04m
 24  Jennifer Hansen                  Capital City Str      3.03m
 25  Lisa Dobbs                       Unattached            2.90m
 26  Maggie Tincher                   Capital City Str      2.88m
 27  Krystal Barry                    Air Time Athleti      2.88m
 28  Danielle Mitchell                LA Express            2.85m
 29  Sarah Allen                      Personal Bes          2.85m
 30  Erin Cowles                      Air Time Athleti      2.73m
 31  Jackie Allen                     Unattached            2.59m
 32  Andrea Chambers                  Loveland              2.58m
 33  Brittany Booth                   Unattached            2.55m

Event 515  Long Jump Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Yvette Lewis                     Norfolk Real Dea      6.01m
  2  Gayle Hunter                     West Valley Eagl      5.99m
  3  Frances Vital                    LA Express            5.79m
  4  Edra Finley                      Mprd                  5.78m
  5  Leah Kincaid                     Springfield           5.73m
  6  Erica Foushee                    Carolina Eagles       5.68m
  7  Keara Norton                     Imani Track Club      5.58m
  8  Nadia Covington                  Fast Forward TC       5.58m
  9  Shequita Draper                  City of Atla          5.52m
 10  Jakenna Gilbert                  Sauk Valley Smok      5.49m
 11  Keyon Harrison                   KC Elite              5.47m
 12  Courtney Ponder                  BR Roadrunners        5.46m
 13  Zakiya Robinson                  FW Express            5.45m
 14  Kathy Coleman                    Blues                 5.43m
 15  Natalya Johnson                  Unattached            5.37m
 16  Olivia Ndyabagye                 Big Red Express       5.35m
 17  Ashley McCullough                Northwest             5.34m
 18  Tiffany Rhodes                   Mymcatc               5.32m
 19  Cassandra Strickland             Unattached            5.28m
 20  Simmandi Lawrence                United Stars          5.28m
 21  Amberly Casey                    Flatirons             5.27m
 22  Talena Mackey                    Silver Springs S      5.27m
 23  Quanshell Scott                  Kern Firefighter      5.26m
 24  Kelli Brown                      United Stars          5.25m
 25  Ashley Davis                     Roosevelt Expres      5.25m
 26  Nadia Matthews                   AZ Striders           5.25m
 27  Aisha Goynes                     Florida Elite         5.24m
 28  Crystal Manning                  Dallas Track          5.20m
 29  Alex Merrick                     Scaa                  5.17m
 30  Shawna Ellis                     San Francisco         5.16m
 31  Damaris Tucker                   Unat Ore              5.14m
 32  Dionne Griffiths                 Bronx Tigers          5.12m
 33  Kim Coughlan                     Unattached            5.10m
 34  Alaxandra Richardson             Hurricane             5.02m
 35  Melinda Toney                    Unattached            4.99m
 36  Jessica Legrair                  BR Roadrunners        4.95m
 37  Ashleigh Rajowski                Unattached            4.93m
 38  Daphne Opoku                     So CA Cheetahs-W      4.88m
 39  Huldah Omesa                     Hospitality           4.78m
 40  Nicole Moore                     N Miami Beach Pk         ND
 41  Ciara McMillan                   Alex Van Dyke TC         ND
 42  Pavi'Elle James                  Miami NW Express         ND

Event 516  Triple Jump Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Yvette Lewis                     Norfolk Real Dea     12.73m
  2  Gayle Hunter                     West Valley Eagl     12.50m
  3  Cassandra Strickland             Unattached           12.16m
  4  Nadia Covington                  Fast Forward TC      12.10m
  5  Edra Finley                      Mprd                 11.85m
  6  Shoshana Pettes                  Virginia Track &     11.72m
  7  Portia Nash                      Unattached           11.63m
  8  Talena Mackey                    Silver Springs S     11.52m
  9  Sophia Rodriguez                 Rising Stars         11.48m
 10  Ashley Harris                    Blues                11.38m
 11  Nadia Matthews                   AZ Striders          11.34m
 12  Shawna Ellis                     San Francisco        11.32m
 13  Janelle Weber                    Spartans             11.31m
 14  Gajan Reed                       Road Runners         11.30m
 15  Crystal Manning                  Dallas Track         11.28m
 16  Amberly Casey                    Flatirons            11.25m
 17  Kathy Coleman                    Blues                11.21m
 18  Aisha Goynes                     Florida Elite        11.17m
 19  Molly Kennedy                    Personal Bes         11.16m
 20  Camille Hazelwood                Premier T.C.         11.11m
 21  Whitney Gordon                   Bombers              11.06m
 22  Stacy Gould                      Sting Track Club     11.05m
 23  Quinnyana Brown                  Wny Jets             11.05m
 24  Jamie Thomas                     Anglc Flyers         10.90m
 25  Ashleigh Rajowski                Unattached           10.90m
 26  Kelli Brown                      United Stars         10.90m
 27  Kia Raf                          N Miami Beach Pk     10.86m
 28  Analisa Serrano                  Unattached           10.80m
 29  Etienne Chaplin                  Firestarters         10.74m
 30  Dominique Chaplin                So CA Cheetahs-W     10.71m
 31  Simmandi Lawrence                United Stars         10.68m
 32  Alyssa Smith                     KC Flyers            10.68m
 33  Jamilah St. Cyr                  Hyper Speed Trac     10.45m
 34  Kim Coughlan                     Unattached           10.39m
 35  Daphne Opoku                     So CA Cheetahs-W     10.34m
 36  Heather Bessette                 OlympicRegTC         10.17m
 37  Nicole Moore                     N Miami Beach Pk         ND
 38  Pavi'Elle James                  Miami NW Express         ND
 39  Debbie Estime                    Miami Metro-Dade         ND

Event 517  Shot Put 4kg Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Brianne Carmichael               Hospitality          13.62m
  2  Elizabeth Robe                   Unattached           13.12m
  3  Misti Barber                     Miami Metro-Dade     13.00m
  4  Lindsay Grigoriev                Ceet                 12.91m
  5  Ramona Okonya                    Quicksilver          12.54m
  6  Sylvia Galarza                   Quick Silver         12.53m
  7  Khadija Talley                   Unattached           12.47m
  8  Drayanna Adams                   San Luis Obispo      12.46m
  9  Susan King                       Unattached           12.34m
 10  Candice Bryant                   11-Team Idaho        11.92m
 11  Kheri Farris                     AZ Heat              11.83m
 12  Nia Henderson                    Detroit Chee         11.82m
 13  Quiana Adams                     Prr                  11.73m
 14  Kristin Drach                    Casa                 11.70m
 15  Lena Tankeng                     Notre Dame TC        11.69m
 16  Tomisha Banks                    Springfield          11.69m
 17  Amber Kelly                      Rising Stars         11.67m
 18  Ashley Hargrove                  NW  Flyers           11.44m
 19  Tasha Franklin                   Texas Throwbacks     11.44m
 20  Loren Groves                     Jets                 11.40m
 21  Shenita Howell                   Running Tiger        10.97m
 22  Sheera Barnes                    Vero Youth Strid     10.86m
 23  Michelle Rossio                  Unattached           10.85m
 24  Jamise Moss                      13-Eastside TC       10.73m
 25  Kayla Cagle                      Unattached           10.67m
 26  Tiara Warren                     Hospitality          10.59m
 27  Veronica Anderson                Ardmore TC           10.58m
 28  Gretchen Colwell                 Unattached           10.55m
 29  Amara McKell                     Nashville Il         10.29m
 30  Tia Baker                        Speed Zone TC         9.58m
 31  Ashley Brandle                   Classic Track Cl      9.43m
 32  Keandra Boggan                   Mprd                  8.60m
 33  Michelle Carter                  Texas Throwbacks         ND
 34  Shani Boston                     Northside Re             ND

Event 518  Discus Throw 1kg Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Lindsay Grigoriev                Ceet                 45.56m
  2  Loren Groves                     Jets                 43.78m
  3  Michelle Rossio                  Unattached           43.45m
  4  Misti Barber                     Miami Metro-Dade     43.19m
  5  Drayanna Adams                   San Luis Obispo      41.56m
  6  Susan King                       Unattached           41.30m
  7  Elizabeth Robe                   Unattached           40.62m
  8  Khadija Talley                   Unattached           40.56m
  9  Christina Mueller                Unattached           40.49m
 10  Megan Machado                    Unattached           40.13m
 11  Ramona Okonya                    Quicksilver          39.37m
 12  Lara Lubbe                       Ind Track Club       38.94m
 13  Nia Henderson                    Detroit Chee         38.84m
 14  Kelli Simmerman                  Unattached           37.53m
 15  Sylvia Galarza                   Quick Silver         37.39m
 16  Amara McKell                     Nashville Il         37.32m
 17  Katie Lodato                     San Francisco Se     36.42m
 18  Amy Schmitz                      Illini Heat          36.27m
 19  Schellie Buckhanan               Rio Rancho Rams      35.96m
 20  Missy Neuman                     Unat IN              35.68m
 21  Kerri Turnbull                   Flames               35.37m
 22  Kheri Farris                     AZ Heat              35.24m
 23  Candice Bryant                   11-Team Idaho        34.59m
 24  Connie Fleming                   Seffner TC           34.25m
 25  Kristin Drach                    Casa                 33.93m
 26  Tanda Penny                      Unattached           33.52m
 27  Shenita Howell                   Running Tiger        33.48m
 28  Brittany Graham                  West Chester TC      32.71m
 29  Tiara Warren                     Hospitality          31.76m
 30  Brianne Carmichael               Hospitality          31.20m
 31  Tia Baker                        Speed Zone TC        30.00m
 32  Stephanie Dickey                 Unattached           28.45m
 33  Keandra Boggan                   Mprd                 20.55m
 34  Michelle Carter                  Texas Throwbacks         ND

Event 519  Javelin Throw 600g Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Kate Nazario                     Unattached           43.80m
  2  Julia Pederson                   Unattached           40.15m
  3  Julie Stewart                    Shreveport           36.62m
  4  Lindsay Grigoriev                Ceet                 36.39m
  5  Daniella Covia                   Imperial Valley      36.20m
  6  Missy Neuman                     Unat IN              35.90m
  7  Valerie Ng                       13-Eastside TC       35.62m
  8  Tashana Klonius                  13-Barron Park S     35.44m
  9  Julie Hischman                   Unattached           35.08m
 10  Frannie Epps                     Illini Heat          34.58m
 11  Bernice Morales                  Unattached           34.15m
 12  Katie Kosmos                     Saline Spartans      33.97m
 13  Susan Plungis                    Air Time Athleti     33.41m
 14  Francine Rincon                  NE ShootingStars     33.10m
 15  Anita Perkins                    Glades TC            32.48m
 16  Shenita Howell                   Running Tiger        31.62m
 17  Rachel Lincoln                   Unattached           31.52m
 18  Lara Lubbe                       Ind Track Club       30.87m
 19  Amara McKell                     Nashville Il         30.41m
 20  Quiana Adams                     Prr                  30.23m
 21  Brookelyn Dickson                Unattached           28.65m
 22  Ryan Green                       Dallas Track         28.34m
 23  Carolyn Hine                     Cape Fear            28.16m
 24  Kayla Cagle                      Unattached           27.54m
 25  Jamie Mushatt-Valrie             Mercury Cruisers     27.46m
 26  Brianne Carmichael               Hospitality          27.17m
 27  Tasha Franklin                   Texas Throwbacks     27.05m
 28  Cori Tarzwell                    AZ Heat              25.11m
 29  Danielle Johnson                 Unattached           24.53m
 30  Kylie Hoffert                    Unattached           24.46m
 31  Shannon Bowie                    Unattached           22.31m
 32  Kayla Tolbert                    Sstc                 22.28m
 33  Candice Bryant                   11-Team Idaho        20.03m

Event 520  Heptathlon Young Women
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Alondra Cooper                   Roosevelt Expres       4604
  2  Tifani Grimes                    Alex Van Dyke TC       4501
  3  Molly Kennedy                    Personal Bes           4467
  4  Julia Pederson                   Unattached             4268
  5  Kimberley Brown                  Texas Express          4072
  6  Kourtney Trainor                 Greater Bost           4053
  7  Katie Kosmos                     Saline Spartans        3890
  8  Julie Bertrand                   LA Express             3830
  9  Brooke Wolfe                     Tcx Track Club         3773
 10  Ashley Davis                     Roosevelt Expres       3767
 11  Suezette Luevano                 El Paso Wings          3627
 12  Analisa Serrano                  Unattached             3538
 13  Libby Bedoe                      SW Cheetahs            3524
 14  Stacy Gould                      Sting Track Club       3496
 15  Natalie Cerminara                Wny Jets               3436
 16  Whitney Gordon                   Bombers                3418
 17  Sharla Crisp                     Tall City Christ       3377
 18  Lara Stone                       Unattached             3347
 19  Heather Koziel                   Unattached             3159
 20  Claire Dickinson                 KC Flyers              2842
 21  Gayle Hunter                     West Valley Eagl         NP
 22  Shani Boston                     Northside Re             NP

Event 550  100 Meter Dash Young Men Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Walter Dix                       Boynton Beach         10.61
  2  Shaton Palmer                    Junior Striders       10.63
  3  Wopamo Osaisai                   Classic Track Cl      10.66
  4  Lionel Larry                     Imani Track Club      10.70
  5  AJ Beaudry                       KC Elite              10.72
  6  Brian Woods                      Lightspeed Track      10.72
  7  John West                        Track Denver          10.74
  8  Chris Fulton                     KC Elite              10.75
  9  Robert Amedee                    Road Runners          10.75
 10  Cedric Harris                    Port Arthur TC        10.78
 11  Byron Walker                     KC Elite              10.79
 12  Neksy Metelus                    Boynton Beach         10.80
 13  Adrian Petersen                  Texas Mustangs        10.81
 14  Antone Smith                     Boynton Beach         10.83
 15  Reuben Jones                     Charlottesville       10.83
 16  Rashaad Nunnally                 Alex Van Dyke TC      10.86
 17  Michael Cooley                   Prt City              10.86
 18  Dane Endly                       Lightspeed Track      10.90
 19  Dennis Boone                     Norfolk Real Dea      10.90
 20  Darrell Hayes                    Unattached            10.93
 21  Jason Craig                      Northwest             10.94
 22  Patrick Nicks                    Stealth               10.94
 23  Ben Karl                         Speed Inc             10.96
 24  Chancellor Young                 13-Seatown Expre      10.97
 25  Chris Taylor                     Texas Mustangs        10.97
 26  Kevin Thompson                   Unattached            10.99
 27  Michael Garvin                   Metro Eagles          11.01
 28  Nate Davidson                    Sauk Valley Smok      11.04
 29  Andrew Johnson                   River City Elite      11.04
 30  Qunicy Edwards                   Gina's Tbirds         11.04
 31  Cody Henning                     Bozeman TC            11.06
 32  Robert Thompson                  Track Iowa            11.06
 33  Howard Harris Jr.                Unattached            11.12
 34  Tyreese Andrews                  Bombers               11.15
 35  Darryl Proctor                   Bellevue              11.17
 36  Bobby Crear                      11-Team Idaho         11.20
 37  Kesonn Lee                       FW Express            11.20
 38  Everette White                   Unat IN               11.22
 39  Brendan Lamboy                   Providence Cobra      11.29
 40  Stephen Cherry                   CtTrackClub           11.30
 41  Peter Kisicki                    Flyers                11.33
 42  Akeem Hardnett                   Quicksilver              NT
 43  Damond Berry                     KC Elite                 NT
 44  Michael Grant                    New Horizon              NT

Event 551  200 Meter Dash Young Men Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Lionel Larry                     Imani Track Club      21.00
  2  Jason Craig                      Northwest             21.34
  3  Carey LaCour                     Wings                 21.40
  4  LaShawn Merritt                  Norfolk Real Dea      21.40
  5  Wopamo Osaisai                   Classic Track Cl      21.58
  6  Cedric Harris                    Port Arthur TC        21.58
  7  Xavier Carter                    Florida Elite         21.61
  8  Edward Mason                     Wilma Rudolp          21.69
  9  Alex Ingram                      KC Elite              21.74
 10  Jamie Hanna                      Florence              21.79
 11  David Dickens                    New Horizon           21.80
 12  John West                        Track Denver          21.83
 13  Byron Walker                     KC Elite              21.85
 14  Chris Fulton                     KC Elite              21.88
 15  Howard Harris Jr.                Unattached            22.00
 16  Dane Endly                       Lightspeed Track      22.01
 17  Michael Cooley                   Prt City              22.04
 18  Bruce Davis                      Mprd                  22.09
 19  Kevin Thompson                   Unattached            22.09
 20  Tyreese Andrews                  Bombers               22.10
 21  Jimel Denham                     N Shor Breez          22.12
 22  Brian Woods                      Lightspeed Track      22.12
 23  Bobby Young                      Providence Cobra      22.13
 24  Neksy Metelus                    Boynton Beach         22.16
 25  Darrell Carter                   Stealth               22.16
 26  Michael Garvin                   Metro Eagles          22.17
 27  Kyle Rose                        Kankakee              22.20
 28  Clint Mason                      Alex Van Dyke TC      22.21
 29  Chancellor Young                 13-Seatown Expre      22.24
 30  William Robinson                 West Chester TC       22.38
 31  Michael Richmond                 In City Step          22.38
 32  Marcellus Honeycutt              Unattached            22.39
 33  Qunicy Edwards                   Gina's Tbirds         22.51
 34  Robert Thompson                  Track Iowa            22.53
 35  Brian Skattum                    Bozeman TC            22.57
 36  Cody Henning                     Bozeman TC            22.57
 37  Darryl Proctor                   Bellevue              22.59
 38  Clarence Wise                    AZ Panthers           22.62
 39  Bobby Crear                      11-Team Idaho         22.67
 40  Micah Nation                     Kenyan Runne          22.97
 41  Adrian Petersen                  Texas Mustangs           NT
 42  Cedric Goodman                   New Horizon              NT
 43  Christopher Johnson              Florida Elite            NT
 44  Damond Berry                     KC Elite                 NT
 45  Michael Grant                    New Horizon              NT

Event 552  400 Meter Dash Young Men Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Elzie Coleman                    Newburgh Eli          47.05
  2  Davon Johnson                    FL City Parks         47.60
  3  David Dickens                    New Horizon           47.65
  4  Bernard Middleton                Florida Heat          47.88
  5  Jamil Hubbard                    Boys & Girls          47.91
  6  Marquis Andrews                  Mercury Trac          47.93
  7  DelJuan Lee                      Hallmark              48.02
  8  Dominic Milton                   Wings                 48.03
  9  Bobby Young                      Providence Cobra      48.03
 10  Miles Smith                      Royal Knights         48.20
 11  Kyle Rose                        Kankakee              48.38
 12  Deshawn Cunningham               Stallions             48.50
 13  Chris Abuan                      Track Denver          48.69
 14  Michael Hilbe                    Startrack             48.69
 15  Philip Turner                    Jaguars               48.70
 16  Jeremy Brower                    Tucson Elite          48.72
 17  Sephen James                     S Broward TC          48.84
 18  Shyran Champagne                 Road Runners          48.89
 19  Eric Taylor Jr                   Kern Firefighter      48.91
 20  Brandon Myles                    West Valley Eagl      49.02
 21  Bruce Davis                      Mprd                  49.14
 22  Tyreese Andrews                  Bombers               49.16
 23  Eric Bream                       Unattached            49.44
 24  Kurtiss Colvin                   Flight Int'l          49.47
 25  Omari Hinkson                    Imani Track Club      49.54
 26  Stevin Woody                     Phila. Panthers       49.73
 27  Chad Thomas                      Unattached            49.77
 28  Emon Williams                    Miller Track Clu      49.87
 29  Devin Moore                      Indiana Storm         49.89
 30  Roger Anderson                   Phila. Panthers       49.90
 31  Victor Okocha                    Scaa                  49.91
 32  A J Lawton                       Flyers                50.06
 33  Donald Rue                       Speed Zone TC         51.03
 34  Evan Hawker                      11-Team Idaho         51.15
 35  Matt Schmasow                    Bozeman TC            51.15
 36  Andre Bennett                    Unattached            51.40
 37  Michael Tolle                    Raptors               51.43
 38  Dorseth Thomas                   Bellevue              51.47
 39  Jason Neighbors                  KC Flyers             51.72
 40  Cedric Goodman                   New Horizon              NT
 41  Jeremy Burton                    New Horizon              NT
 42  Jarrith Jones                    Road Runners             NT
 43  Gregory Gabriel                  N Miami Beach Pk         NT

Event 553  800 Meter Run Young Men Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Greg Peterson                    Flyers              1:52.71
  2  Jack Lemke                       Flyers              1:53.05
  3  Brian Wall                       Fwtc                1:53.52
  4  Jonah Rathbun                    13-Seatown Expre    1:53.52
  5  Marcus Mayes                     Okc Sprinter        1:54.59
  6  Eric Simmons                     Carrollton          1:55.54
  7  Romaine Walls                    Royal Knights       1:55.79
  8  Jordan Orr                       13 Unattached       1:55.81
  9  Adrian Myers                     Sauk Valley Smok    1:56.50
 10  Cody Hill                        Junior Striders     1:56.50
 11  Kel Bond                         Sauk Valley Smok    1:56.82
 12  Brayon Brown                     Track Houston       1:56.95
 13  Marcus Jammer                    Texas Mustangs      1:57.12
 14  Terrell Thompson                 Unattached          1:57.34
 15  Davon Johnson                    FL City Parks       1:57.53
 16  David Ryan                       Havasu              1:58.03
 17  Jayson Phillips                  Lake Pointe         1:58.12
 18  Timothy Harris                   Miami NW Express    1:58.13
 19  Ryan Nowakowski                  Chatham Cheetahs    1:58.49
 20  David Solis                      Flames              1:59.05
 21  A.J. Furrow                      Miami Valley        1:59.33
 22  Grant Fisher                     Road Runners        1:59.40
 23  Brian Griffith                   FL City Parks       1:59.55
 24  Andre Fearon                     Spt Nwk Ben         1:59.56
 25  Sean Carey                       Unattached          1:59.75
 26  Joshua Fields                    LA Express          2:00.08
 27  Matthew Helgath                  Bozeman TC          2:00.14
 28  William Boorse                   West Chester TC     2:00.20
 29  Nick Lambert                     Hoover Track        2:00.50
 30  Jerrell Wisdom                   Queens Sprin        2:00.53
 31  Alex Revelos                     Miami Valley        2:00.68
 32  Victor Camacho                   Santa Cruz Track    2:00.72
 33  Donald Rue                       Speed Zone TC       2:01.21
 34  Dionte Shepard                   Unattached          2:02.32
 35  Nathan Garcia                    Aoc Striders        2:03.05
 36  Javon Partin                     Providence Cobra    2:04.39
 37  Richard Radley                   Unattached          2:04.94
 38  Aaron Warner                     Metro Eagles        2:05.44
 39  Ben Woods                        Unattached          2:05.58
 40  Brian Usrey                      11-Team Idaho       2:16.30
 41  Christopher Woods                Quicksilver              NT
 42  Julian Brownlee                  N Miami Beach Pk         NT
 43  Russell Brown                    Lynx Elite Athle         NT

Event 554  1500 Meter Run Young Men Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Derrick Robbins                  Norfolk Real Dea    4:02.15
  2  Brian Fussell                    Ctc                 4:04.48
  3  Darren Brown                     Carolina Eagles     4:07.59
  4  Marcus Mayes                     Okc Sprinter        4:08.74
  5  Andy Forma                       Unattached          4:09.29
  6  Andre Fearon                     Spt Nwk Ben         4:10.22
  7  Eric Comisky                     Dpal Falcon         4:10.58
  8  Brian Griffith                   FL City Parks       4:11.43
  9  Casey Dinger                     Unattached          4:11.91
 10  David Ryan                       Havasu              4:11.93
 11  Timothy Harris                   Miami NW Express    4:14.45
 12  Brandon Thompson                 13-Rain City Fly    4:14.64
 13  Ben Kozy                         After Burner        4:15.03
 14  Marc Urdaneta                    Run for the Star    4:15.33
 15  James Islas                      Flight Int'l        4:15.77
 16  Jeff     S. Brooks               Unattached          4:16.11
 17  Victor Camacho                   Santa Cruz Track    4:16.29
 18  Jeffery Parker                   BR YMCA             4:17.04
 19  Adam Rodriguez                   Sauk Valley Smok    4:17.47
 20  Juan Ortega                      Big Red Express     4:17.49
 21  Kel Bond                         Sauk Valley Smok    4:17.57
 22  Marcus Jammer                    Texas Mustangs      4:18.74
 23  Levi Fox                         Miami Valley        4:20.18
 24  Joshua Fields                    LA Express          4:21.44
 25  Sergio Gonzalez                  Unattached          4:21.47
 26  Fernando Ramirez                 Park City Tr        4:22.48
 27  Dionte Shepard                   Unattached          4:22.69
 28  John Guzman                      Hyper Speed Trac    4:23.09
 29  Kent Purcell                     Personal Bes        4:25.28
 30  Jonathan Lea                     OlympicRegTC        4:25.93
 31  Josh Craig                       Los Gatos Athlet    4:28.91
 32  Brad Lewis                       TroyTrail           4:37.76
 33  Eder Tostado                     Santa Cruz Track    4:53.43
 34  Samuel Gaye                      Providence Cobra    5:00.35

Event 555  5000 Meter Run Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Trevor Beesley                   Quick Striders     15:45.78
  2  Jason Williams                   Fay Flyers         15:53.26
  3  Paulo Sosa                       Track Houston      16:04.14
  4  Billy Poole-Harris               Zephyrs            16:08.55
  5  Sinan Khamo                      River Runner       16:08.61
  6  Brandon Thompson                 13-Rain City Fly   16:18.69
  7  Nathan Kennedy                   SW Cheetahs        16:20.80
  8  Nick Blixt                       Lynx Elite Athle   16:24.70
  9  Danel Slaydon                    13 Unattached      16:29.16
 10  Joseph Kennedy                   Vegas Heat         16:30.98
 11  Andrew Chong                     Unattached         16:34.10
 12  Robert Olivera                   Unattached         16:37.38
 13  Tadilo Mulugeta                  Unattached         16:41.54
 14  Zach Hogue                       Flyers             16:46.18
 15  Evan Cox                         Kansas Flyers      16:47.40
 16  Juan Ortega                      Big Red Express    16:48.59
 17  Marquez Timmons                  East Texas TC      16:51.01
 18  Eric Fleming                     West Chester TC    16:53.38
 19  Brandon Skocz                    Flyers             16:53.59
 20  Levi Fox                         Miami Valley       16:56.71
 21  Eder Tostado                     Santa Cruz Track   17:11.90
 22  David Doty                       Wings of Moon      17:13.76
 23  Terran Swehosky                  Salem Track        17:14.36
 24  Daniel Mervin                    Unattached         17:15.70
 25  Jaime Calzada                    Run for the Star   17:17.40
 26  Joshua Hudson                    Kirkwood           17:17.56
 27  James Phillips                   Unattached         17:18.93
 28  John Guzman                      Hyper Speed Trac   17:31.99
 29  Caleb Lafond                     Unattached         17:33.08
 30  Brooks Le Compte                 LA Express         17:43.66
 31  Marc Urdaneta                    Run for the Star   17:48.10
 32  Derek Ray                        Jackson            17:48.95
 33  Thomas Woodruff                  Shreveport         18:20.56
 34  Joseph Vasquez                   Flames             18:27.24
 35  Gabriel Reyes                    Run for the Star   18:28.07
 36  Brian Usrey                      11-Team Idaho      21:06.93

Event 556  2000 Meter Steeplechase Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Zach Emerson                     Moose Milers        6:20.60
  2  Kel Bond                         Sauk Valley Smok    6:21.22
  3  Eric Comisky                     Dpal Falcon         6:21.38
  4  Trevor Beesley                   Quick Striders      6:23.81
  5  Lawson Yow                       Northside Re        6:28.60
  6  Brooks Le Compte                 LA Express          6:28.85
  7  Zaven O'Bryant                   Quicksilver         6:30.68
  8  James Akins                      Jets                6:30.90
  9  David Ryan                       Havasu              6:32.77
 10  Adam Rodriguez                   Sauk Valley Smok    6:34.69
 11  Andrew Chong                     Unattached          6:41.25
 12  Matthew McEvoy                   Premier T.C.        6:41.96
 13  Lee Chavez                       Flames              6:46.00
 14  Jason Tavares                    Spt Nwk Ben         6:49.47
 15  Zach Hogue                       Flyers              6:52.31
 16  Jeffrey Gill                     Santa Cruz Track    6:52.95
 17  Ben Kozy                         After Burner        6:53.96
 18  Terran Swehosky                  Salem Track         6:54.93
 19  Matthew Benally                  Unattached          6:59.75
 20  Timothy Moore                    Memphis Hurd        7:00.00
 21  Marc Urdaneta                    Run for the Star    7:01.91
 22  Dayne Kinder                     Fwtc                7:06.28
 23  Brandon Hurley                   Unattached          7:08.91
 24  Ross Hall                        After Burner        7:09.08
 25  Ryan Truchelut                   C. Fl. Gliders      7:11.97
 26  John Rodriguez                   Spt Nwk Ben         7:21.68
 27  Rony Jean                        N Miami Beach Pk    7:28.38
 28  Robert Hayes                     Averill Park RR     7:43.50
 29  Kevin Hamel                      Unattached          7:51.00
 30  Ben Woods                        Unattached          7:55.00

Event 557  5000 Meter Race Walk Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Terran Swehosky                  Salem Track        25:59.50
  2  Christopher Diaz                 S. Texas Walking   26:10.00
  3  Michael Lee                      Heartland RW       27:37.51
  4  Adrian Jaime                     S. Texas Walking   28:28.00
  5  James Hertneky                   Lake Country Rac   31:52.81
  6  Harry Bowden                     Saca               32:53.32
  7  Gabriel Reyes                    Run for the Star   34:26.06
  8  Reginald Steveson                Ed Waters         X39:47.43
  9  Zachary Pollinger                New Jersey S             NT

Event 558  110 Meter Hurdles Young Men Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Thomas Mack                      Kern Firefighter      13.98
  2  Ryan Fontenot                    Future                14.13
  3  Mark Edwards                     Florida Elite         14.13
  4  Aries Merritt                    New Horizon           14.15
  5  Verrol Jackson                   Sch.B.T.C.            14.19
  6  Andre Reid                       Platinum TC           14.31
  7  Cade Liverman                    Asheville Light       14.32
  8  Raphew Reed                      Unattached            14.34
  9  Kyle Ward                        Unattached            14.42
 10  Marquis Profit                   Prr                   14.47
 11  William Vese                     Houston Heat          14.48
 12  Darian Eping                     Dallas Mustangs       14.49
 13  Eric Higgins                     Stockton Paltc        14.49
 14  Dominic Berger                   Ttc                   14.50
 15  Jason Bolden                     3M Track Club         14.50
 16  Anthony Argentino                Unattached            14.51
 17  Jorge Perez                      Unattached            14.53
 18  Craig Woods                      Imani Track Club      14.54
 19  Brian Thompson                   Swift Perfor          14.65
 20  Ryan Smith                       Ind Track Club        14.67
 21  Anthony Brown                    13-Seatown Expre      14.68
 22  Kenneth Rowden                   KC Elite              14.71
 23  Terrell Gissendanner             Elite Flyers          14.73
 24  Zach Witt                        Unattached            14.86
 25  Yudehwheh Gbaa                   Providence Cobra      14.89
 26  Lawrence Deshields               Delaware Diamond      15.00
 27  Isaac Hendricks                  Michigan Acc          15.02
 28  Manny Diaz                       Flames                15.03
 29  Terry Liggins                    Jaguars               15.05
 30  Adam Woodford                    West Chester TC       15.06
 31  Luther Wilson                    KC Elite              15.13
 32  Erik Thompson                    Zero Gravity          15.20
 33  Martin Edward Mapp               11-Team Idaho         15.21
 34  Devale Johnson                   Track Denver          15.22
 35  Jake Goldsbury                   KC Elite              15.23
 36  James Carson                     Michigan Acc          15.34
 37  David Pichler                    Una Pna               15.52
 38  Camille Swasey                   Michigan Acc          15.66
 39  Edward Vopelak                   C. P.  Track          15.68
 40  Kurt Kinkead                     Metro Eagles          15.68
 41  Ben Dillow                       Una Pna               16.11
 42  Anthony DeSousa                  11-Team Idaho         17.68
 43  Sydney Davis                     Texas Mustangs           NT
 44  Gordon Smith                     Nemesis Athle            NT
 45  Julius Jiles                     KC Elite                 NT
 46  Simein Harris                    Cordova TC               NT

Event 559  400 Meter Hurdles Young Men Prelims
===============================================================================
     Name                        Year Team                   Seed
===============================================================================
  1  Kerron Clement                   Wings                 51.85
  2  Aries Merritt                    New Horizon           52.50
  3  Juan Walker                      Music City T          53.49
  4  Alvin Tondereau                  Fstc                  53.90
  5  Philippe Tondereau               Fstc                  54.00
  6  Craig Woods                      Imani Track Club      54.82
  7  Simein Harris                    Cordova TC            54.88
  8  Larry Harris                     Cordova TC            54.98
  9  Matt Roberson                    13-Seatown Expre      55.00
 10  Caleb Turner                     Mesquite FS           55.15
 11  Eric Higgins                     Stockton Paltc        55.45
 12  Darian Eping                     Dallas Mustangs       55.50
 13  Tyrae Jones                      Stallions             55.50
 14  Marquis Profit                   Prr                   55.56
 15  Mark Edwards                     Florida Elite         55.61
 16  Devin Wilson                     Platinum TC           56.15
 17  Zach Witt                        Unattached            56.32
 18  Will Bernitsky                   Abq Athletics         56.35
 19  Ryan Smith                       Ind Track Club        56.56
 20  Jason Bolden                     3M Track Club         56.60
 21  Bobby Komisarski                 Miami Valley          56.65
 22  Verrol Jackson                   Sch.B.T.C.            56.65
 23  John Bullock                     Platinum TC           56.68
 24  Arnold Mullins                   Phila. Panthers       56.76
 25  Kurt Kinkead                     Metro Eagles          56.78
 26  Lawrence Deshields               Delaware Diamond      56.83
 27  James Lourenco                   Providence Cobra      56.83
 28  Warren Johnson                   Mission Valley T      56.94
 29  Jorge Perez                      Unattached            57.06
 30  Anthony Argentino                Unattached            57.12
 31  Kevin Pabst                      11-Team Idaho         57.20
 32  Justin Steffen                   Glnwd Springers       57.25
 33  Terrell Gissendanner             Elite Flyers          57.27
 34  Jeremiah Lewman                  Unat Ore              57.53
 35  Jake Goldsbury                   KC Elite              57.71
 36  Terry Liggins                    Jaguars               59.65
 37  Camille Swasey                   Michigan Acc          59.68
 38  Ryan Rastok                      Unattached            59.81
 39  Ian McShane                      Flyers              1:00.05
 40  Brent Weeks                      Flyers              1:00.47
 41  James Carson                     Michigan Acc        1:01.34
 42  Howard Dixon                     KC Elite            1:01.65
 43  Anthony DeSousa                  11-Team Idaho       1:07.34
 44  Christopher Woods                Quicksilver              NT
 45  Jeremy Burton                    New Horizon              NT
 46  Gordon Smith                     Nemesis Athle            NT
 47  Julius Jiles                     KC Elite                 NT

Event 560  4x100 Meter Relay Young Men Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  04-Florida Elite  'A'                                  40.02
  2  12-Wings Track Club  'A'                               40.44
  3  03-Gaithersburg FirebirdsTC  'A'                       40.55
  4  04-Boynton Beach Track Club  'A'                       40.77
  5  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                       40.88
  6  03-Norfolk Real Deal  'A'                              41.05
  7  13-Seatown Express  'A'                                41.25
  8  03-New Horizon Track Club  'A'                         41.35
  9  12-Mesquite Friendship Strid  'A'                      41.40
 10  15-Imani Track Club  'A'                               41.48
 11  06-Road Runners Track Club  'A'                        41.75
 12  15-Nc Stallions T&F Club  'A'                          41.77
 13  09-Royal Knights  'A'                                  41.79
 14  09-Kansas City Sprint Elite  'B'                       41.98
 15  14-Alex Van Dyke TC  'A'                               42.01
 16  07-Fort Wayne Express  'A'                             42.10
 17  15-Lightspeed Track Club  'A'                          42.11
 18  14-Classic Track Club  'A'                             42.23
 19  14-M.P. Striders  'A'                                  42.24
 20  01-Newburgh Elite  'A'                                 42.26
 21  04-Vero Youth Striders  'A'                            42.40
 22  13-Inner City Steppers  'A'                            42.56
 23  02-Phila. Panthers T.C.  'A'                           42.56
 24  06-River Cities Track Club  'A'                        42.64
 25  10-Track Denver  'A'                                   42.68
 26  10-Northeast Shooting Stars -  'A'                     42.73
 27  06-Future Track Club  'A'                              42.75
 28  08-Track Iowa  'A'                                     42.84
 29  07-Casa  'A'                                           42.86
 30  07-Sw Suburban Cheetahs  'A'                           42.92
 31  01-Providence Cobras  'A'                              42.92
 32  10-Tucson Elite AC  'A'                                42.96
 33  01-Hempstead Pal  'A'                                  43.24
 34  08-Silver Springs Spartans  'A'                        43.26
 35  02-Buffalo Pioneers  'A'                               43.47
 36  05-Br Roadrunners  'A'                                 43.59
 37  08-Bellevue Recreation Tr  'A'                         43.67
 38  05-Warren Striders Track Club  'A'                     44.31
 39  11-Bozeman Track Club  'A'                             44.42
 40  12-Dallas Mustangs Track Clu  'B'                         NT
 41  12-Wings Track Club  'B'                                  NT
 42  07-Friendship Flyers of S.Bend  'A'                       NT
 43  12-Dallas Mustangs Track Clu  'A'                         NT

Event 561  4x400 Meter Relay Young Men Prelims
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Wings Track Club  'A'                             3:10.89
  2  03-Norfolk Real Deal  'A'                            3:12.50
  3  03-New Horizon Track Club  'A'                       3:13.83
  4  09-Kansas City Sprint Elite  'A'                     3:14.27
  5  09-Royal Knights  'A'                                3:14.39
  6  03-New Wave TC  'A'                                  3:14.67
  7  12-Dallas Mustangs Track Clu  'A'                    3:14.77
  8  12-Flight International TC  'A'                      3:15.43
  9  06-Road Runners Track Club  'A'                      3:17.20
 10  04-Florida Heat  'A'                                 3:18.72
 11  14-Kern Firefighter Athletic L  'A'                  3:18.72
 12  07-Kankakee TC  'A'                                  3:19.11
 13  14-Alex Van Dyke TC  'A'                             3:19.58
 14  15-Imani Track Club  'A'                             3:19.98
 15  07-Fort Wayne Express  'A'                           3:20.06
 16  07-River Runners  'A'                                3:20.51
 17  02-Phila. Panthers T.C.  'A'                         3:20.60
 18  06-Future Track Club  'A'                            3:21.03
 19  15-Nc Stallions T&F Club  'A'                        3:21.17
 20  15-West Valley Eagles  'A'                           3:21.43
 21  01-Newburgh Elite  'A'                               3:21.97
 22  04-Florida Elite  'A'                                3:22.04
 23  10-Tucson Elite AC  'A'                              3:22.39
 24  08-Cornhusker Flyers T C  'A'                        3:22.59
 25  13-Seatown Express  'A'                              3:22.64
 26  09-Kansas City Sprint Elite  'B'                     3:23.83
 27  04-Florida Heat  'B'                                 3:23.98
 28  10-Track Denver  'A'                                 3:23.99
 29  01-Providence Cobras  'A'                            3:24.17
 30  10-El Paso Flames - TX  'A'                          3:24.85
 31  06-Future Track Club  'B'                            3:25.20
 32  11-Team Idaho  'A'                                   3:27.32
 33  11-Bozeman Track Club  'A'                           3:27.65
 34  02-West Chester Track Club  'A'                      3:29.13
 35  01-Metro Eagles  'A'                                 3:31.97
 36  13-Inner City Steppers  'A'                          3:33.69
 37  13-So Central AA  'A'                                3:34.95
 38  14-Classic Track Club  'A'                           3:35.10
 39  08-Silver Springs Spartans  'A'                      3:35.18
 40  05-Cincinnati All Stars  'A'                         3:46.79
 41  12-Flight International TC  'B'                           NT
 42  12-Wings Track Club  'B'                                  NT

Event 562  4x800 Meter Relay Young Men
===============================================================================
     Team                                                    Seed
===============================================================================
  1  12-Wings Track Club  'A'                             7:57.17
  2  12-Flight International TC  'B'                      7:58.40
  3  04-Fl. City Parks & Rec  'A'                         7:58.83
  4  01-Lynx Elite Athletics  'A'                         7:58.87
  5  03-Glenarden Track Club  'A'                         8:00.11
  6  12-Track Houston Track Club  'A'                     8:00.90
  7  03-Hummingbird TC  'A'                               8:07.97
  8  09-Raptor Track Club  'A'                            8:10.72
  9  02-West Chester Track Club  'A'                      8:11.18
 10  09-Kansas Flyers  'A'                                8:13.60
 11  04-Florida Heat  'A'                                 8:14.58
 12  05-Miami Valley Track Club  'A'                      8:15.61
 13  10-El Paso Flames - TX  'A'                          8:16.97
 14  03-Quicksilver Track Club  'A'                       8:19.44
 15  06-Road Runners Track Club  'A'                      8:25.00
 16  08-Cornhusker Flyers T C  'A'                        8:30.14
 17  04-North Miami Beach P&R  'A'                        8:37.59
 18  01-Providence Cobras  'A'                            8:38.04
 19  06-Lake Area Express  'A'                            8:44.50
 20  07-Lv's Cheetahs  'A'                                9:05.34
 21  15-Hyper Speed Track Club  'A'                       9:19.87
 22  06-Memphis Hurdlers  'A'                             9:25.10
 23  02-Phila. Panthers T.C.  'A'                         9:31.43
 24  10-El Paso Comets-TX  'A'                            9:40.69
 25  08-Silver Springs Spartans  'A'                      9:44.16

Event 563  High Jump Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Dusty Jonas                      Unattached            2.10m
  2  Buford Williams                  Unattached            2.10m
  3  Jamaal McClinton                 Mprd                  2.08m
  4  Arthur Hinton                    Unattached            2.05m
  5  Stuart St. Louis                 Unattached            2.00m
  6  Jordan Powell                    Tucson Elite          2.00m
  7  Kevin Mutal                      Flight Int'l          2.00m
  8  E. Andrew Brunson                Unattached            2.00m
  9  Antonio Winston                  Mprd                  1.97m
 10  Matthew Carter                   Lightspeed Track      1.97m
 11  Davion Lambert                   Virginia Track &      1.95m
 12  James Arollo                     AZ Puma               1.95m
 13  Norris Frederick                 13-Seatown Expre      1.95m
 14  Dominique Camm                   Norfolk Real Dea      1.95m
 15  Scott Sopko                      Unattached            1.92m
 16  Bryon Payne                      Unattached            1.92m
 17  Josh Gibson                      Swift Perfor          1.92m
 18  Ervin Mitchell                   Michigan Acc          1.92m
 19  Riley Finnigan                   Unat Ore              1.90m
 20  Piotr Rog                        Viper TC              1.90m
 21  Ben Dillow                       Una Pna               1.90m
 22  Jamaury Harris                   Jets                  1.88m
 23  Sylvester Birdsong               Lawrence TC           1.88m
 24  Darick Harvey                    Jets                  1.88m
 25  James Withey                     Unattached            1.87m
 26  Rahmel Huffman                   Hempstead Pal         1.87m
 27  Xavier Burney                    Magic City Runne      1.87m
 28  Michael Feathers                 Wny Jets              1.85m
 29  Brian O'Daniels                  Unattached            1.83m
 30  Bavon Sylvain                    Lauderhill            1.82m
 31  Joey Hitchock                    Averill Park RR       1.82m
 32  Zaryk Davis                      Anglc Flyers          1.80m
 33  Edwisht Olman                    FL City Parks         1.77m
 34  John Irvine                      Unattached            1.77m
 35  Bassey Onyile                    Franklin Track C      1.75m
 36  Thomas Jeffries                  Penn Hills            1.70m
 37  Gordon Smith                     Nemesis Athle            NH

Event 564  Pole Vault Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Andrew Rademacher                Unattached            4.99m
  2  Brandon Glenn                    Sky                   4.58m
  3  Loren Duvall                     Will Stride           4.58m
  4  Matthew Tillinghast              Soul Aire TC          4.57m
  5  Kyle Dennis                      Unattached            4.57m
  6  Jimmie Heath                     Unattached            4.55m
  7  Dustin Bynum                     Unattached            4.55m
  8  Michael Tillinghast              Soul Aire TC          4.42m
  9  Anthony Wilcher                  Chino Pumas Yout      4.42m
 10  Ian Cassidy                      Island Jumpers        4.42m
 11  Aaron Truckenbroad               Flyers                4.41m
 12  Benjamin Graham                  Unattached            4.41m
 13  Adam Callis                      13 Unattached         4.41m
 14  David Viken                      Viper TC              4.40m
 15  Jon Blome                        Flying Dragon PV      4.40m
 16  Kelly McGrath                    Metro TC              4.27m
 17  Jeremy Longshore                 Carolina Extreme      4.26m
 18  Derek Zulkoski                   Unattached            4.26m
 19  Michael Roberti                  Unattached            4.12m
 20  Dustin Somerville                Unattached            4.12m
 21  Jeff Squibbs                     Carolina Extreme      4.11m
 22  Nathan Koch                      Unattached            4.11m
 23  Jackson McClaren                 Unattached            4.11m
 24  Chas Boudreaux                   LA Express            4.10m
 25  Kyle Burns                       WW Track              3.95m
 26  James Perez                      Unattached            3.95m
 27  Chad Freeland                    Apopka HS             3.95m
 28  Brian Jones                      Hoover Track          3.95m
 29  Conrad Rapp                      Air Time Athleti      3.94m
 30  Timmy Hepworth                   Air Time Athleti      3.94m
 31  Patrick Wells                    Hoover Track          3.80m
 32  Alexander Jannach                St. Thomas Aquai      3.80m
 33  Harold Rose                      Jax Pal               3.80m
 34  Jeff Hadley                      Unat Ore              3.50m
 35  Steven Jones                     Unattached            3.50m
 36  David Pichler                    Una Pna               3.50m
 37  Scott Duckworth                  Unattached               NH
 38  Kevin Barrington                 Dfw PV Elite             NH
 39  Kalen Schiedt                    Unattached               NH

Event 565  Long Jump Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Paul Hubbard                     Speed Inc             7.31m
  2  Mike Mason                       Track Eastern         7.16m
  3  Davion Lambert                   Virginia Track &      7.15m
  4  Buford Williams                  Unattached            7.14m
  5  Felipe Reyes                     Unattached            7.03m
  6  Rickey Moody                     Flying Aj's           7.00m
  7  Lavonte Warren                   Mercury Trac          6.99m
  8  Rufus Holocomb                   Miami Metro-Dade      6.97m
  9  Daniel Marshall                  AZ Cheetahs           6.97m
 10  Demetrius Westbrooks             Stallions             6.95m
 11  Matthew Craig                    Road Runners          6.92m
 12  Marcus Shepard                   Alex Van Dyke TC      6.92m
 13  Prescott Chapman                 Florida Heat          6.91m
 14  Robert Nelson                    Imani Track Club      6.87m
 15  Stephen Benjamin                 No Limit RC           6.84m
 16  Philip Hill                      Nashville Il          6.84m
 17  Anton Jamir                      Lightspeed Track      6.82m
 18  Devale Johnson                   Track Denver          6.82m
 19  Antonio Winston                  Mprd                  6.80m
 20  Britt Taylor                     Casa                  6.80m
 21  Franklin Andreyko                Unattached            6.80m
 22  Morris Sibley                    High Steppers         6.79m
 23  LeRon Williams                   Flyers                6.78m
 24  Darreal Beal                     No Limit RC           6.76m
 25  Barrett Saunders                 Roosevelt Expres      6.74m
 26  Jamaury Harris                   Jets                  6.71m
 27  Jonathan Reese                   13-Seatown Expre      6.68m
 28  Steven Bacon                     Una Pna               6.66m
 29  Bobby Kritzer                    Thunderboltz #89      6.66m
 30  Jarret Porterfield               Lone Star TC          6.61m
 31  Ervin Mitchell                   Michigan Acc          6.59m
 32  Latarro Mitchell                 All Stars             6.59m
 33  John Xavier                      New Horizon           6.53m
 34  Brandon Pride                    BR Roadrunners        6.53m
 35  Brandon Goodwin                  M.P. Striders         6.52m
 36  Sharif Nash                      Phila. Panthers       6.45m
 37  SireEdward Cowans                KC Elite              6.45m
 38  Josh Harris                      Raptors               6.33m
 39  Allen Smithee                    11-Team Idaho         6.25m
 40  Martin Edward Mapp               11-Team Idaho         6.10m
 41  Vinnie Williams                  Greater Springfi      6.09m
 42  Brian Skattum                    Bozeman TC            6.05m
 43  Thomas Jeffries                  Penn Hills            6.00m
 44  Wesley Hoze                      Silver Springs S      5.86m
 45  Lazaris Evans                    Quicksilver              ND
 46  Rashaad Nunnally                 Alex Van Dyke TC         ND
 47  Angelo Jeffery                   3M Track Club            ND
 48  Mike Strong                      Alex Van Dyke TC         ND

Event 566  Triple Jump Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Paul Hubbard                     Speed Inc            15.47m
  2  Kyle Jenkins                     13-Seatown Expre     15.11m
  3  Daniel Marshall                  AZ Cheetahs          14.40m
  4  James Lemons                     Quicksilver          14.08m
  5  Prescott Chapman                 Florida Heat         14.06m
  6  Britt Taylor                     Casa                 14.05m
  7  SireEdward Cowans                KC Elite             14.02m
  8  Yudehwheh Gbaa                   Providence Cobra     14.01m
  9  Stephen Benjamin                 No Limit RC          14.00m
 10  Demetrius Westbrooks             Stallions            14.00m
 11  Edwisht Olman                    FL City Parks        13.98m
 12  Shardea Boutte                   NE ShootingStars     13.97m
 13  Reuben Jones                     Charlottesville      13.89m
 14  Jeremy Gathing                   Kankakee             13.89m
 15  Adam Woodford                    West Chester TC      13.82m
 16  Anthony Dandridge-Brown          Silver Springs S     13.74m
 17  Jamaal Connally                  Hbtc                 13.70m
 18  Christian Wise                   Quiet Fire           13.70m
 19  Rickey Moody                     Flying Aj's          13.65m
 20  Rufus Holocomb                   Miami Metro-Dade     13.64m
 21  Antonio Winston                  Mprd                 13.62m
 22  Buford Williams                  Unattached           13.57m
 23  Matthew Craig                    Road Runners         13.56m
 24  Alexander Miller                 Lightspeed Track     13.54m
 25  Alex Haring                      Kern Firefighter     13.53m
 26  Erin Jordan                      Future               13.49m
 27  Bobby Kritzer                    Thunderboltz #89     13.43m
 28  Michael Johnson                  Swift Perfor         13.40m
 29  Chris Feitz                      Raptors              13.31m
 30  Darren Cole                      Silver Springs S     13.17m
 31  Brandon Pride                    BR Roadrunners       12.92m
 32  Richard Roquemore                Unattached           12.80m
 33  Genesis Hampton                  Alex Van Dyke TC     12.77m
 34  Lawrence Deshields               Delaware Diamond     12.68m
 35  Allen Smithee                    11-Team Idaho        12.62m
 36  Dave Burrell                     Unattached           12.49m
 37  Rahmel Huffman                   Hempstead Pal        12.39m
 38  Colby Gampler                    11-Team Idaho        12.21m
 39  Dustin Shaneyfelt                Firebirds            12.10m
 40  Steven Jones                     Unattached           11.97m
 41  Devon Fanfair                    Rising Stars             ND
 42  Lazaris Evans                    Quicksilver              ND
 43  Angelo Jeffery                   3M Track Club            ND
 44  Akeem Hardnett                   Quicksilver              ND

Event 567  Shot Put 12 lb. Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Scott Block                      Unattached           18.60m
  2  Ricky Jean Francois              Miami Metro-Dade     17.91m
  3  Derek McGure                     Unattached           17.86m
  4  Keith Lloyd                      West O               17.48m
  5  Kyle Reeder                      Wings                16.84m
  6  James Begely                     Flatirons            16.73m
  7  Oscar Rodriguez                  Unattached           16.63m
  8  Greg Waffford                    Unattached           16.62m
  9  Kemuel Morales                   Unattached           16.60m
 10  Keith Adams                      All Stars            15.06m
 11  Billy Watkins                    Purdue Area TC       15.02m
 12  John Carlock                     Fbtc                 14.96m
 13  Joseph Suder                     Unattached           14.92m
 14  Curt McGill                      Spartanburg          14.88m
 15  Beau Burroughs                   Seffner TC           14.85m
 16  Nick Kahanic                     Chautauqua Strid     14.78m
 17  Ronnie McFadden                  Stallions            14.77m
 18  Steven Burkholder                Austintown           14.75m
 19  Philip Wondolowski               There to Car         14.70m
 20  Alan Fody                        Unattached           14.65m
 21  Matt Rumsey                      Speed Develo         14.63m
 22  Dwight Womack                    Future               14.54m
 23  John Nave                        13-Riversidetrac     14.45m
 24  Jeffrey Rosage                   Chautauqua Strid     14.43m
 25  Tyler Bryant                     Unattached           14.36m
 26  Blake Corneliusen                Unattached           14.32m
 27  Chris Rohr                       Unattached           14.11m
 28  David Alexander                  Tony Williams TC     13.83m
 29  Gregory Dolny                    Comets               13.60m
 30  Chris Ivey                       Mprd                 13.45m
 31  Derrick Upchurch                 Zephyrs              12.41m
 32  Williams Dix                     Boynton Beach        12.11m
 33  Jeremy Balmer                    Ardmore TC           11.42m
 34  Kyle Hammerquist                 3M Track Club            ND

Event 568  Discus Throw 1.6kg Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Chris Rohr                       Unattached           53.28m
  2  James Begely                     Flatirons            52.57m
  3  George Fetchko III               Austintown           52.55m
  4  Kevin Folger                     Tall City Christ     52.50m
  5  Derek McGure                     Unattached           52.43m
  6  Donald Horton                    Texas Throwbacks     51.50m
  7  Ricky Jean Francois              Miami Metro-Dade     50.39m
  8  Michael Singer                   Team Edge            49.65m
  9  Antonio Davidson                 Texas Throwbacks     49.18m
 10  Billy Watkins                    Purdue Area TC       49.00m
 11  Stephen Bartholomew              Unattached           48.56m
 12  Christopher Boggs                Capital City Str     48.53m
 13  James Oliver                     Peak Perform         48.49m
 14  Beau Burroughs                   Seffner TC           48.25m
 15  Matt Zakrajsek                   Austintown           47.98m
 16  Bobby Smallman                   Livermore Harrie     47.98m
 17  Keith Lloyd                      West O               47.28m
 18  Blake Corneliusen                Unattached           47.24m
 19  Ronnie McFadden                  Stallions            46.36m
 20  Jake Boling                      Una Pna              45.60m
 21  Jeffrey Rosage                   Chautauqua Strid     44.69m
 22  Nick Kahanic                     Chautauqua Strid     44.22m
 23  Cris Simon                       Southern AZ          44.18m
 24  John Nave                        13-Riversidetrac     43.85m
 25  Alan Fody                        Unattached           43.56m
 26  Dwight Womack                    Future               41.99m
 27  Victor Campbell                  Fort Stewart         41.61m
 28  Aaron Vasquez                    Unattached           41.27m
 29  John Carlock                     Fbtc                 40.65m
 30  Edwin (E.J.) Moore               Team Edge            40.26m
 31  Murry Harris                     Miami NW Express     40.10m
 32  Randy Williams                   Portsmouth Patr      39.49m
 33  Darnell May                      Greater Springfi     37.90m
 34  Jeremy Balmer                    Ardmore TC           37.62m
 35  Robert Musil                     Flyers                   ND
 36  Travis Swanson                   Bozeman TC               ND
 37  Kyle Hammerquist                 3M Track Club            ND

Event 569  Javelin Throw 800g Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team              Seed Mark
===============================================================================
  1  Tyson Gray                       Team Edge            55.97m
  2  Matt Roberson                    13-Seatown Expre     52.04m
  3  Brad Roth                        Unattached           51.98m
  4  Michael Singer                   Team Edge            49.67m
  5  Christian Keller                 Unattached           49.53m
  6  Bryan Long                       Pacer                49.51m
  7  John Potter                      Sauk Valley Smok     49.41m
  8  Kyle Seiler                      Unattached           49.30m
  9  Dave Burrell                     Unattached           48.93m
 10  David Boduch                     Casa                 48.66m
 11  Brock Turner                     Effingham            48.18m
 12  Olie Fitts                       Tall City Christ     47.88m
 13  Adam Williams                    13 Unattached        47.86m
 14  Ransom Walters                   Junior Striders      47.71m
 15  Ryan Rettinger                   Big Red Express      47.66m
 16  Beau Burroughs                   Seffner TC           47.62m
 17  Jarrett Flax                     Texas Storm          46.99m
 18  Matt Zakrajsek                   Austintown           45.00m
 19  Thomas Pitman                    Team Edge            44.65m
 20  Victor Campbell                  Fort Stewart         44.45m
 21  Kyle Wisham                      Unattached           44.35m
 22  Dustin Moore                     Hoover Track         43.10m
 23  Brian Jones                      Hoover Track         43.00m
 24  Kyle Reeder                      Wings                42.49m
 25  Andrew Stueck                    Madison East Sid     41.37m
 26  Murry Harris                     Miami NW Express     40.69m
 27  Francisco Lafontaine             Queens Sprin         40.49m
 28  Alex Weinberg                    Unattached           40.42m
 29  Christopher Boggs                Capital City Str     40.06m
 30  Jonathan Jones                   Firebirds            39.40m
 31  Ben Riendeau                     Unattached           37.88m
 32  Ricky Jean Francois              Miami Metro-Dade     37.41m
 33  Jeremy Balmer                    Ardmore TC           36.10m
 34  Kyler Eamon                      11-Team Idaho        34.07m
 35  Travis Swanson                   Bozeman TC               ND
 36  Kyle Hammerquist                 3M Track Club            ND

Event 570  Decathlon Young Men
===============================================================================
     Name                        Year Team                 Points
===============================================================================
  1  Matt Roberson                    13-Seatown Expre       6920
  2  Jarrett Flax                     Texas Storm            6167
  3  Ed Mastny                        Unattached             6087
  4  Ben Dillow                       Una Pna                5972
  5  Nathan Koch                      Unattached             5965
  6  Phillip Bettis                   11-Team Idaho          5926
  7  Javier Garcia-Tunon              Metro-Dade             5869
  8  Brock Turner                     Effingham              5775
  9  Kevin Pabst                      11-Team Idaho          5697
 10  Olie Fitts                       Tall City Christ       5597
 11  Michael Feathers                 Wny Jets               5584
 12  Tyson Gray                       Team Edge              5569
 13  Thomas Dunn                      Hbtc                   5556
 14  Sam McDonald                     Jets                   5546
 15  Marcus Harris                    Memp.Hurdlers          5135
 16  Justin Miller                    Unattached             5042
 17  Thaddeus Swann                   Northeast Kansas       4998
 18  Michael Komisarski               Miami Valley           4767
 19  Michael Roberti                  Unattached             4730
 20  Jordan Merritt                   Salinas Valley T       4662
 21  Ricardo Aguilar                  Comets                 4317
 22  Forest Cook                      Roosevelt Expres       4119
 23  Zack Michels                     Flyers                 4050
 24  Andrew Stueck                    Madison East Sid       3222
 25  Kalen Schiedt                    Unattached               NP
 26  Robbie Marin                     Fort Collins             NP
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx