Join/Renew Now

Full Results

W30 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Anita Howard             W34 Unattached               12.29   2.5
  2 Jen Davidson             W30 Unattached               12.76   2.5
  3 Leslie Paula             W34 Unattached               13.17   2.5
  4 Kelli Wensel             W32 Fibo Track Club          13.47   2.5
  5 Jackellyn Kirstein       W32 Unattached               15.51   2.5

W35 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.74  9/9/1996    Marlene Ottey, JAM
       USATF: * 11.07              Evelyn Ashford
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Venus Jewett             W39 Split Second             12.82   0.1
  2 Colleen Barney           W36 So Cal TC                13.06   0.1
  3 Regina Richardson        W38 Unattached               13.24   0.1
  4 *Agnieszka Kuczalska-Lis W35 Unattached               13.29   0.1
  5 *Olivia Stewart          W38 Unattached               14.03   0.1
  6 Lauriea Blume            W36 Inland North             14.30   0.1
  7 Lori Hodgert             W35 Unattached               15.51   0.1

W40 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 11.99  7/20/1997   Zdenke Mosika, CZE
       USATF: * 12.31              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Joy Upshaw-Margerum      W42 Golden Bear AC           12.74   2.2
  2 Veronica Amarasekara     W42 So Cal TC                13.01   2.2
  3 Joy Sargis               W42 Unattached               13.30   2.2
  4 *Patti Rogers            W43 Unattached               13.33   2.2
  5 Sarah Lawson             W40 Greater Boise T          13.39   2.2
  6 Kathleen Shook           W42 Unattached               13.84   2.2
  7 Robin Galloway           W42 Unattached               14.63   2.2
  8 Susan Stephenson         W43 Unattached               15.59   2.2

W45 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 12.50  9/2/1995    Phil Raschker, USA
       USATF: * 12.50              Phil Raschker
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Cindy Steenbergen        W49 Unattached               12.87Q  2.8  1
  2 Loretta Woodward         W49 Atlanta Track Cl         14.32Q  3.2  2
  3 Donna Schultz            W45 Willamette Strid         14.38Q  2.8  1
  4 Rita Hanscom             W49 Unattached               14.51Q  3.2  2
  5 Michele Freeman          W49 Unattached               14.56q  2.8  1
  6 Teresa Drotar            W48 Unattached               15.49q  3.2  2
  7 Debbie Selby             W46 Unattached               16.32q  2.8  1
  8 Leah Rewolinski          W49 Midwest Masters          17.15q  2.8  1
  9 Christine Stone          W48 Southern Cal Str         20.18   3.2  2

W45 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.50  9/2/1995    Phil Raschker, USA
       USATF: * 12.50              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Cindy Steenbergen        W49 Unattached               12.92   2.3
  2 Loretta Woodward         W49 Atlanta Track Cl         14.03   2.3
  3 Rita Hanscom             W49 Unattached               14.33   2.3
  4 Donna Schultz            W45 Willamette Strid         14.34   2.3
  5 Michele Freeman          W49 Unattached               14.58   2.3
  6 Teresa Drotar            W48 Unattached               15.63   2.3
  7 Debbie Selby             W46 Unattached               16.19   2.3
  8 Leah Rewolinski          W49 Midwest Masters          17.01   2.3

W50 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.50  5/17/1997   Phil Raschker, USA
       USATF: * 12.50              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Karla Del Grande        W50 Unattached               13.15   2.0
  2 Jacqueline Board         W50 Feel the Hea             13.23   2.0
  3 *Rhona Trott             W54 Unattached               14.84   2.0
  4 Judy Lim-Sharpe          W52 Unattached               15.86   2.0

W55 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 13.30  8/10/2002   Phil Raschker, USA
       USATF: * 13.30              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Phil Raschker            W56 Unattached               14.59   0.7
  2 Dorothy Vander Cruyssen  W57 Unattached               15.63   0.7
  3 Caroline Cooney          W57 Portland Masters         16.32   0.7
  4 Jenny Dobbert            W56 Unattached               16.92   0.7
  5 Jane Harrington          W56 Unattached               17.52   0.7
  6 Margaret Noren           W57 Unattached               19.43   0.7

W60 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 13.89  8/21/1999   Brunhilde Hoffman, GER
       USATF: * 13.91              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kathy Jager              W60 Unattached               14.14   3.0
  2 Kathy Bergen             W63 Highlander Maste         14.31   3.0
  3 Nadine O'Connor          W61 Unattached               14.36   3.0
  4 Lynne Ingalls            W61 Midwest Masters          15.12   3.0
  5 Mary Robinson            W61 Unattached               15.61   3.0
  6 *Marg Radcliffe          W61 Unattached               15.64   3.0
  7 Mary Althauser           W61 Unattached               18.27   3.0

W65 100 Meter Dash
============================================================================
      65 WMA: + 14.29  7/31/1999   Irene Obera, USA
    65 USATF: * 14.29              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Audrey Lary              W69 Potomac Valley T         15.60   2.5
  2 Barbara Jordan           W67 Unattached               15.88   2.5

W75 100 Meter Dash
============================================================================
      75 WMA: + 16.12              Paula Scneiderhan
    75 USATF: * 16.87              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Patricia Peterson        W77 Syracuse Charger         17.93   2.5
  2 Sumi Onodera-Leonard     W75 So Cal TC                18.04   2.5
  3 Melicent Whinston        W75 Portland Masters         22.67   2.5

W80 100 Meter Dash
============================================================================
      80 WMA: + 18.42              Hanna Gelbrich
    80 USATF: * 19.32              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Olga Kotelko            W84 Unattached               21.92   2.5

M30 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jeff Culpepper           M30 Unattached               10.82Q  0.9  2
  2 Don Drummond             M34 Atlanta Track Cl         11.22Q  0.9  1
  3 Arron Prather            M33 Unattached               10.97Q  0.9  2
  4 *Hugo Estrada            M33 Unattached               11.56Q  0.9  1
  5 Nate Sickerson           M30 Fibo Track Club          11.28q  0.9  2
  6 William Todd Ashley      M34 Unattached               11.65q  0.9  1
  7 Randy Thompson           M34 Unattached               11.83q  0.9  2
  8 Darrick Cornelius        M31 World United Tra         11.94q  0.9  1
  9 Corwin Jackson           M32 Unattached               12.16   0.9  2
 10 Will Holland             M34 Unattached               12.36   0.9  1

M30 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Jeff Culpepper           M30 Unattached               10.78   0.7
  2 Arron Prather            M33 Unattached               10.97   0.7
  3 Nate Sickerson           M30 Fibo Track Club          11.24   0.7
  4 Don Drummond             M34 Atlanta Track Cl         11.47   0.7
  5 *Hugo Estrada            M33 Unattached               11.63   0.7
  6 William Todd Ashley      M34 Unattached               11.86   0.7
  7 Randy Thompson           M34 Unattached               12.08   0.7
 -- Darrick Cornelius        M31 World United Tra           DNF   0.7

M35 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 10.03              Linford Christie
       USATF: * 10.3h              Ruben Whitney
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Rex Brown                M39 Unattached               11.00Q  3.7  1
  2 Barney Borromeo          M35 Unattached               11.12Q  0.8  2
  3 Durrell Turnage          M37 So Cal TC                11.19Q  3.7  1
  4 Robert Thomas Jr         M36 Indiana Invaders         11.43Q  0.8  2
  5 Orlondo Matthews         M39 Florida AC               11.33q  3.7  1
  6 Richard Holmes           M36 Unattached               11.44q  3.7  1
  6 Art Anderson             M37 Unattached               11.44q  0.8  2
  8 Clain Udy                M39 Unattached               11.70q  0.8  2
  9 James Smith              M37 Feel the Hea             11.87   0.8  2
 10 Ennis Taylor             M39 Unattached               11.99   3.7  1
 11 Michael Chiles           M35 Unattached               12.12   3.7  1

M35 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.03              Linford Christie
       USATF: * 10.3h              Ruben Whitney
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Barney Borromeo          M35 Unattached               11.10   1.9
  2 Rex Brown                M39 Unattached               11.15   1.9
  3 Durrell Turnage          M37 So Cal TC                11.23   1.9
  4 Orlondo Matthews         M39 Florida AC               11.46   1.9
  5 Art Anderson             M37 Unattached               11.53   1.9
  6 Richard Holmes           M36 Unattached               11.69   1.9

M40 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
         WMA: + 10.84  6/10/2000   Erik Oostweegel, NED
       USATF: * 10.87              Eddie Hart
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Willie Gault             M42 So Cal TC                11.04Q  1.7  1
  2 *Rawle Crichlow          M40 Unattached               11.13Q  3.7  3
  3 Kettrell Berry           M40 So Cal TC                11.28Q  1.9  2
  4 Kenneth Hopkins          M40 Unattached               11.30Q  3.7  3
  5 Frank Strong             M41 So Cal TC                11.41Q  1.9  2
  6 Marcus Shute             M40 Atlanta Track Cl         11.65Q  1.7  1
  7 Nathaniel Williams       M41 Motorola                 11.57q  3.7  3
  8 Eric Dixon               M43 Unattached               11.59q  3.7  3
  9 James Chinn              M44 So Cal TC                11.67   3.7  3
 10 Mark Kibort              M43 So Cal TC                11.78   1.7  1
 11 Tommy Baker              M41 Speed Zone               12.06   3.7  3
 12 Kerry Sloan              M40 A Running Start          12.25   1.9  2
 13 Ed Emlaw                 M42 Unattached               12.39   1.9  2
 14 Charles Patton           M40 Unattached               12.40   1.7  1
 15 Ted Decesare             M40 Unattached               12.51   1.7  1
 16 Paul Scarlett            M40 Unattached               12.59   1.9  2
 17 Eric Halford             M43 Unattached               12.69   1.7  1
 18 Mark Pasos               M43 Unattached               12.73   1.7  1
 19 Christian Hendricks      M40 Unattached               12.85   1.9  2
 20 Harold Pierce            M43 Atlanta Track Cl         12.98   3.7  3
 21 John Falk                M42 Unattached               14.23   1.9  2

M40 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.84  6/10/2000   Erik Oostweegel, NED
       USATF: * 10.87              Eddie Hart
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Kettrell Berry           M40 So Cal TC                11.08   0.1
  2 *Rawle Crichlow          M40 Unattached               11.30   0.1
  3 Kenneth Hopkins          M40 Unattached               11.43   0.1
  4 Frank Strong             M41 So Cal TC                11.50   0.1
  5 Eric Dixon               M43 Unattached               11.65   0.1
  6 Marcus Shute             M40 Atlanta Track Cl         11.94   0.1
  7 James Chinn              M44 So Cal TC                12.01   0.1
  8 Nathaniel Williams       M41 Motorola                 13.01   0.1

M45 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
         WMA: + 10.96  4/27/2001   Neville Hodge, USA
       USATF: * 10.96              Neville Hodges
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Val Barnwell             M45 sprint force             11.29Q  2.8  3
  2 Michael Waller           M45 Unattached               11.55Q  3.6  2
  3 Marcus Irving            M49 Unattached               12.16Q +0.0  1
  4 Randy Williams           M49 Unattached               11.89Q  3.6  2
  5 Hubert Evans             M49 Unattached               11.92Q  2.8  3
  6 Billy McKinney           M47 Unattached               12.21Q +0.0  1
  7 *Brian Murray            M45 Unattached               11.96q  2.8  3
  8 Michael Janusey          M45 Unattached               12.04q  3.6  2
  9 Michael Cook             M47 Unattached               12.11   3.6  2
 10 Steve Cummings           M47 Unattached               12.35   2.8  3
 11 Charles Wasson           M48 Unattached               12.42   3.6  2
 12 Lawrence Finley          M45 Over The Hil             12.64   3.6  2
 13 Reggie Stover            M48 Split Second             12.65  +0.0  1
 14 John Wells Jr            M49 Unattached               12.68   2.8  3
 15 Bryan Shilcutt           M45 Dallas Masters           12.69   2.8  3
 16 Tani Wu                  M46 Unattached               12.92   2.8  3
 17 Kenneth Stone            M49 Unattached               13.61  +0.0  1
 18 Lamar Galloway           M49 Unattached               13.75  +0.0  1
 19 John Stoppels            M45 Unattached               16.95   3.6  2

M45 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.96  4/27/2001   Neville Hodge, USA
       USATF: * 10.96              Neville Hodges
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Val Barnwell             M45 sprint force             11.17   2.3
  2 Michael Waller           M45 Unattached               11.30   2.3
  3 Hubert Evans             M49 Unattached               11.96   2.3
  4 Marcus Irving            M49 Unattached               11.97   2.3
  5 *Brian Murray            M45 Unattached              X12.14   2.3
  6 Billy McKinney           M47 Unattached               12.18   2.3
 -- Randy Williams           M49 Unattached                 DNF   2.3

M50 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 10.95  4/13/2002   William Collins, USA
       USATF: * 10.95              William Collins
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Bill Collins             M52 Unattached               11.67Q +0.0  2
  2 Robert Bowen             M51 sprint force             11.79Q  1.3  1
  3 Jim Ross                 M50 Unattached               11.96Q  1.3  1
  4 Marion McCoy             M53 Atlanta Track Cl         11.97Q +0.0  2
  5 Greg Schwab              M50 Unattached               12.07q  1.3  1
  6 Mark Lesiniak            M53 Unattached               12.65q +0.0  2
  7 Jack Craig               M54 Seattle Express          12.71q  1.3  1
  8 Steve Kloch              M51 So Cal TC                12.82q +0.0  2
  9 Donn Imrie               M53 Unattached               12.89   1.3  1
 10 Jerry Said               M50 Unattached               12.99  +0.0  2
 11 Ernie Snodgrass          M50 Unattached               13.29   1.3  1
 12 Anthony Hanson           M54 Unattached               13.70  +0.0  2

M50 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 10.95  4/13/2002   William Collins, USA
       USATF: * 10.95              William Collins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Bill Collins             M52 Unattached               11.40   2.0
  2 Robert Bowen             M51 sprint force             11.70   2.0
  3 Jim Ross                 M50 Unattached               11.78   2.0
  4 Marion McCoy             M53 Atlanta Track Cl         11.78   2.0
  5 Greg Schwab              M50 Unattached               11.96   2.0
  6 Mark Lesiniak            M53 Unattached               12.72   2.0
  7 Steve Kloch              M51 So Cal TC                12.80   2.0
  8 Jack Craig               M54 Seattle Express          12.81   2.0

M55 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 11.57  8/3/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.66              Ralph Summerlin
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Stan Whitley             M57 Unattached               11.88Q  0.1  1
  2 Charles Allie            M55 Unattached               11.94Q  2.2  2
  3 Charles Brocato          M59 Unattached               12.58Q  0.1  1
  4 Owen Rogers              M57 Unattached               12.83Q  2.2  2
  5 Raymond Yeck             M55 Unattached               12.82q  0.1  1
  6 David Williams           M56 Portland Masters         12.85q  0.1  1
  7 *Richard Lech            M55 Unattached               12.95q  2.2  2
  8 George Lyden             M58 Unattached               13.03q  2.2  2
  9 Jeff Schaller            M55 Comets                   13.09   0.1  1
 10 James Goff               M56 Unattached               13.54   0.1  1
 11 Vance Jacobson           M55 Unattached               21.76   2.2  2

M55 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 11.57  8/3/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.66              Ralph Summerlin
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Stan Whitley             M57 Unattached               11.70   0.7
  2 Charles Allie            M55 Unattached               11.94   0.7
  3 Charles Brocato          M59 Unattached               12.68   0.7
  4 Raymond Yeck             M55 Unattached               12.85   0.7
  5 David Williams           M56 Portland Masters         12.95   0.7
  6 Owen Rogers              M57 Unattached               13.10   0.7
  7 George Lyden             M58 Unattached               13.13   0.7
  8 *Richard Lech            M55 Unattached              X13.13   0.7

M60 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 11.70  6/4/1995    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.8h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Paul Edens               M62 Portland Masters         12.53Q  0.1  2
  2 Doug Smith               M64 Unattached               12.73Q  2.0  1
  3 Don Denson               M63 Unattached               13.01Q  0.1  2
  4 Tim Butts                M60 Unattached               13.19Q  2.0  1
  5 Lawrence Gunn            M60 Midwest Masters          13.02q  0.1  2
  6 Marion Harrison Jr.      M64 Atlanta Track Cl         13.27q  2.0  1
  7 John Galazin             M60 Unattached               13.35q  2.0  1
  8 Walt Butler              M62 Unattached               14.10q  0.1  2
  9 Pete Floyd               M63 Unattached               14.51   2.0  1
 10 Larry Armstrong          M61 Unattached               14.63   0.1  2
 11 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T         15.10   0.1  2
 12 Paul Gilbert             M60 Unattached               15.12   0.1  2

M60 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 11.70  6/4/1995    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 11.8h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Paul Edens               M62 Portland Masters         12.22   2.8
  2 Doug Smith               M64 Unattached               12.58   2.8
  3 Don Denson               M63 Unattached               12.91   2.8
  4 Lawrence Gunn            M60 Midwest Masters          13.01   2.8
  5 Tim Butts                M60 Unattached               13.17   2.8
  6 Marion Harrison Jr.      M64 Atlanta Track Cl         13.38   2.8
  7 John Galazin             M60 Unattached               13.59   2.8

M65 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 12.62  9/28/1994   Malcolm Pirie, AUS
       USATF: * 12.6h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Harold Tolson            M65 Unattached               12.82Q  2.1  1
  2 Kenneth Dennis           M66 Southern Cal Str         12.88Q  2.2  2
  3 Gary Sims                M66 Unattached               13.19Q  2.1  1
  4 Wayne Bennett            M66 Dallas Masters           13.52Q  2.2  2
  5 Dick Camp                M66 Sprint Force Ame         13.34q  2.1  1
  6 *David Dunn              M67 Unattached               13.82q  2.2  2
  7 Spencer Parrish          M66 Connecticut Race         14.41q  2.1  1
  8 Dale Sawyer              M65 Federal Way TC           15.35q  2.2  2
  9 Paul Stepan              M65 Portland Masters         15.88   2.1  1
 10 Jim Schlewitz            M69 Portland Masters         15.92   2.2  2

M65 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.62  9/28/1994   Malcolm Pirie, AUS
       USATF: * 12.6h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Kenneth Dennis           M66 Southern Cal Str         12.40   3.0
  2 Harold Tolson            M65 Unattached               12.55   3.0
  3 Gary Sims                M66 Unattached               13.11   3.0
  4 Wayne Bennett            M66 Dallas Masters           13.12   3.0
  5 Dick Camp                M66 Sprint Force Ame         13.29   3.0
  6 *David Dunn              M67 Unattached               13.99   3.0
  7 Spencer Parrish          M66 Connecticut Race         14.20   3.0
  8 Dale Sawyer              M65 Federal Way TC           15.45   3.0

M70 100 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 12.91  6/22/1991   Payton Jordan, USA
       USATF: * 12.91              Payton Jordan
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Harry Brown              M73 Midwest Masters          14.06Q  1.1  1
  2 Joe Summerlin            M71 Dallas Masters           14.27Q +0.0  2
  3 Samuel Flory             M71 Southern Cal Str         14.46Q +0.0  2
  4 Verne Schewe             M70 Midwest Masters          15.48Q  1.1  1
  5 Benson Ford              M72 Ncstfc                   14.69q +0.0  2
  6 John Poppell             M72 West Valley Trac         14.94q +0.0  2
  7 Jack Coy                 M72 Portland Masters         15.49q  1.1  1
  8 Al Sheahen               M71 Southern Cal Str         16.39q  1.1  1
 -- Bob Keegan               M71 Unattached                 DNF   1.1  1

M70 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 12.91  6/22/1991   Payton Jordan, USA
       USATF: * 12.91              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Harry Brown              M73 Midwest Masters          13.87   3.0
  2 Joe Summerlin            M71 Dallas Masters           14.18   3.0
  3 Benson Ford              M72 Ncstfc                   14.31   3.0
  4 Samuel Flory             M71 Southern Cal Str         14.50   3.0
  5 John Poppell             M72 West Valley Trac         14.56   3.0
  6 Verne Schewe             M70 Midwest Masters          15.28   3.0
  7 Jack Coy                 M72 Portland Masters         15.32   3.0

M75 100 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 13.4h  4/25/1992   Payton Jordan, USA
       USATF: * 13.72              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Melville            M76 Midwest Masters          14.20   1.5
  2 Melvin Larsen            M79 Unattached               14.80   1.5
  3 Dick Cottingham          M75 Portland Masters         15.58   1.5
  4 William Daprano          M76 Atlanta Track Cl         15.84   1.5
  5 Vernon Regier            M76 West Valley Trac         15.94   1.5
  6 Wilford Scott            M76 Unattached               16.01   1.5
  7 Barney Phillips          M75 Unattached               16.53   1.5

M80 100 Meter Dash
============================================================================
      80 WMA: + 14.35  5/10/1997   Payton Jordan, USA
    80 USATF: * 14.35              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jim Manno                M82 Unattached               15.94   1.7
  2 Bill Carter              M80 Unattached               16.18   1.7
  3 Ralph Maxwell            M83 Unattached               17.54   1.7
  4 Robert Horsley           M81 Unattached               22.94   1.7

W30 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Anita Howard             W34 Unattached               25.42  -1.7
  2 Jen Davidson             W30 Unattached               26.92  -1.7
  3 Adrienne Ashton-Nwude    W30 Unattached               27.71  -1.7
  4 Kelli Wensel             W32 Fibo Track Club          28.14  -1.7
  5 Leslie Paula             W34 Unattached               28.35  -1.7
  6 Jackellyn Kirstein       W32 Unattached               33.26  -1.7

W35 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 21.93  8/25/1995   Marlene Ottey, JAM
       USATF: * 22.47              Evelyn Ashford
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Venus Jewett             W39 Split Second             26.57   1.7
  2 Colleen Barney           W36 So Cal TC                26.75   1.7
  3 *Agnieszka Kuczalska-Lis W35 Unattached              X27.81   1.7
  4 Lauriea Blume            W36 Inland North             29.59   1.7
  5 Lori Hodgert             W35 Unattached               32.51   1.7

W40 200 Meter Dash
===============================================================================
         WMA: + 24.84  8/3/1989    Phil Raschker, USA
       USATF: * 24.84              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Joy Upshaw-Margerum      W42 Golden Bear AC           25.94   2.2  2
  2 *Patti Rogers            W43 Unattached               27.20   2.2  1
  3 Sarah Lawson             W40 Greater Boise T          27.27   2.2  2
  4 Kathleen Shook           W42 Unattached               27.51   2.2  2
  5 Beverly Jephcott         W44 Unattached               27.74   2.2  2
  6 Susan Coffman            W40 Unattached               28.21   2.2  2
  7 Robin Galloway           W42 Unattached               29.93   2.2  1
  8 Mimi Ney                 W44 Unattached               30.35   2.2  1
  9 Susan Stephenson         W43 Unattached               32.60   2.2  1

W45 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.46  6/20/1994   Phil Raschker, USA
       USATF: * 25.56              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Cindy Steenbergen        W49 Unattached               26.84   3.0
  2 Loretta Woodward         W49 Atlanta Track Cl         29.26   3.0
  3 Lauri Stock              W46 Unattached               30.05   3.0
  4 Michele Freeman          W49 Unattached               31.00   3.0
  5 Teresa Drotar            W48 Unattached               31.50   3.0
  6 Debbie Selby             W46 Unattached               34.19   3.0
  7 Leah Rewolinski          W49 Midwest Masters          36.20   3.0
  8 Claudia Lewis            W47 Unattached               43.14   3.0

W50 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.72  7/23/1997   Phil Raschker, USA
       USATF: * 25.72              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Karla Del Grande        W50 Unattached               26.61   2.6
  2 Jacqueline Board         W50 Feel the Hea             27.17   2.6
  3 *Rhona Trott             W54 Unattached               30.59   2.6
  4 Judy Lim-Sharpe          W52 Unattached               33.72   2.6

W55 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 27.90  8/26/2001   Avril Douglas, CAN
       USATF: * 27.78              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Phil Raschker            W56 Unattached               29.06  -1.4
  2 *Avril Douglas           W57 Unattached               30.27  -1.4
  3 Dorothy Vander Cruyssen  W57 Unattached               33.38  -1.4
  4 Caroline Cooney          W57 Portland Masters         34.86  -1.4
  5 Jane Harrington          W56 Unattached               37.10  -1.4

W60 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 28.87  7/14/2000   Brunhilde Hoffman, GER
       USATF: * 29.57              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kathy Jager              W60 Unattached               29.93   1.1
  2 Lynne Ingalls            W61 Midwest Masters          30.59   1.1
  3 Mary Robinson            W61 Unattached               31.93   1.1
  4 *Marg Radcliffe          W61 Unattached               33.48   1.1
  5 Cathy Primmer            W60 Unattached               36.44   1.1
  6 Mary Althauser           W61 Unattached               39.21   1.1

W65 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 30.46  8/3/1999    Irene Obera, USA
       USATF: * 30.46              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Diane Palmason          W65 Running Unlimite         30.72   0.2
  2 Jeanne Daprano           W66 Atlanta Track Cl         32.85   0.2
  3 Barbara Jordan           W67 Unattached               33.46   0.2
  4 Audrey Lary              W69 Potomac Valley T         34.01   0.2
  5 Jane Dods                W67 Oregon Track Clu         38.82   0.2

W75 200 Meter Dash
============================================================================
      75 WMA: + 34.40              Paula Schneiderhan
    75 USATF: * 35.93              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Patricia Peterson        W77 Syracuse Charger         38.79   2.4
  2 Sumi Onodera-Leonard     W75 So Cal TC                38.99   2.4
  3 Melicent Whinston        W75 Portland Masters         53.24   2.4

M30 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jeff Culpepper           M30 Unattached               21.97   1.9
  2 Marek Wensel             M34 Fibo Track Club          22.83   1.9
  3 Nate Sickerson           M30 Fibo Track Club          23.08   1.9
  4 *Hugo Estrada            M33 Unattached               23.73   1.9
  5 William Todd Ashley      M34 Unattached               23.88   1.9
 -- Randy Thompson           M34 Unattached                  DQ   1.9
 -- Arron Prather            M33 Unattached                  DQ   1.9

M35 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 20.40              Linford Christie
       USATF: * 20.8h              Delano Meriwether
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Rex Brown                M39 Unattached               22.71Q -0.6  1
  2 Robert Thomas Jr         M36 Indiana Invaders         22.82Q +0.0  2
  3 Barney Borromeo          M35 Unattached               23.19Q -0.6  1
  4 Durrell Turnage          M37 So Cal TC                23.24Q +0.0  2
  5 Orlondo Matthews         M39 Florida AC               23.24q -0.6  1
  6 Art Anderson             M37 Unattached               23.37q -0.6  1
  7 Curtis Wilson            M35 Unattached               23.53q +0.0  2
  8 Clain Udy                M39 Unattached               24.07q +0.0  2
  9 Michael Chiles           M35 Unattached               24.45  -0.6  1
 10 Ennis Taylor             M39 Unattached               24.82  +0.0  2
 11 Benjamin Eskin           M37 National Spo             26.43  -0.6  1
 12 James Martinez           M38 Muhammad Stride          26.81  -0.6  1

M35 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 20.40              Linford Christie
       USATF: * 20.8h              Delano Meriwether
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Rex Brown                M39 Unattached               22.50   1.5
  2 Robert Thomas Jr         M36 Indiana Invaders         22.72   1.5
  3 Durrell Turnage          M37 So Cal TC                23.08   1.5
  4 Art Anderson             M37 Unattached               23.19   1.5
  5 Orlondo Matthews         M39 Florida AC               23.23   1.5
  6 Barney Borromeo          M35 Unattached               23.24   1.5
  7 Curtis Wilson            M35 Unattached               23.88   1.5

M40 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
         WMA: + 21.86  8/15/1992   William Collins, USA
       USATF: * 21.86              BIll Collins
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Kettrell Berry           M40 So Cal TC                22.38Q  1.7  1
  2 *Rawle Crichlow          M40 Unattached               23.04Q  1.6  2
  3 Courtney Muhammad        M40 Muhammad Stride          23.28Q  1.6  3
  4 Kenneth Hopkins          M40 Unattached               23.05Q  1.6  2
  5 David Ashford            M40 So Cal TC                23.45Q  1.6  3
  6 Tommy Baker              M41 Speed Zone               23.48Q  1.7  1
  7 Tyrone Williams          M44 Unattached               23.37q  1.6  2
  8 Eric Dixon               M43 Unattached               23.47q  1.6  2
  9 Marcus Shute             M40 Atlanta Track Cl         23.60   1.7  1
 10 *Jimson Lee              M40 Unattached               24.13   1.6  3
 11 Mark Kibort              M43 So Cal TC                24.33   1.6  3
 12 Harold Pierce            M43 Atlanta Track Cl         24.44   1.7  1
 13 Ed Emlaw                 M42 Unattached               26.03   1.6  2
 14 Ted Decesare             M40 Unattached               26.24   1.6  3
 15 Mark Pasos               M43 Unattached               26.26   1.6  2
 16 Eric Halford             M43 Unattached               26.34   1.6  2
 17 Aaron Blake              M42 Unattached               26.52   1.7  1
 18 John Falk                M42 Unattached               30.10   1.7  1
 -- James Chinn              M44 So Cal TC                  DNF   1.7  1
 -- William Deloache Jr      M40 Unattached                 DNF   1.6  3

M40 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 21.86  8/15/1992   William Collins, USA
       USATF: * 21.86              BIll Collins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Kettrell Berry           M40 So Cal TC                22.25   1.7
  2 *Rawle Crichlow          M40 Unattached               22.36   1.7
  3 Courtney Muhammad        M40 Muhammad Stride          22.67   1.7
  4 Kenneth Hopkins          M40 Unattached               22.92   1.7
  5 Tyrone Williams          M44 Unattached               23.07   1.7
  6 Eric Dixon               M43 Unattached               23.29   1.7
  7 Tommy Baker              M41 Speed Zone               23.37   1.7
  8 Marcus Shute             M40 Atlanta Track Cl         23.86   1.7

M45 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 22.13  8/15/2002   Kevin Morning, USA
       USATF: * 22.13              Kevin Morning
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Val Barnwell             M45 sprint force             23.18Q  3.9  2
  2 Vincent Calloway         M46 Unattached               24.45Q  0.3  1
  3 Hubert Evans             M49 Unattached               24.44Q  3.9  2
  4 Michael Cook             M47 Unattached               24.88Q  0.3  1
  5 Steve Cummings           M47 Unattached               25.00q  3.9  2
  6 Lawrence Finley          M45 Over The Hil             25.42q  3.9  2
  7 Charles Wasson           M48 Unattached               25.46q  0.3  1
  8 Thomas Rewolinski        M49 Midwest Masters          25.57q  3.9  2
  9 Calvin Evans             M48 Unattached               25.82   3.9  2
 10 *John Morton             M45 Unattached               26.35   0.3  1
 11 Walter Hawkins           M48 Unattached               27.31   0.3  1
 12 Kenneth Stone            M49 Unattached               27.64   0.3  1
 13 Lamar Galloway           M49 Unattached               28.36   0.3  1
 14 Edward Diaz              M49 Unattached               28.83   3.9  2

M45 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 22.13  8/15/2002   Kevin Morning, USA
       USATF: * 22.13              Kevin Morning
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Val Barnwell             M45 sprint force             23.42   3.0
  2 Hubert Evans             M49 Unattached               24.24   3.0
  3 Michael Cook             M47 Unattached               24.64   3.0
  4 Vincent Calloway         M46 Unattached               24.70   3.0
  5 Steve Cummings           M47 Unattached               24.78   3.0
  6 Lawrence Finley          M45 Over The Hil             25.38   3.0
  7 Thomas Rewolinski        M49 Midwest Masters          25.53   3.0
  8 Charles Wasson           M48 Unattached               25.75   3.0

M50 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
         WMA: + 22.91  7/31/1986   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 22.98              Stephen Robbins
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Bill Collins             M52 Unattached               23.25Q  1.5  1
  2 Robert Bowen             M51 sprint force             24.06Q  1.5  2
  3 Marion McCoy             M53 Atlanta Track Cl         24.78Q  1.4  3
  4 Greg Schwab              M50 Unattached               24.80Q  1.4  3
  5 Fred Kolkhorst           M50 Unattached               25.49Q  1.5  2
  6 Jack Craig               M54 Seattle Express          25.99Q  1.5  1
  7 Gerry Kranik             M51 Midwest Masters          25.72q  1.4  3
  8 Mark Lesiniak            M53 Unattached               25.79q  1.5  2
  9 Steve Kloch              M51 So Cal TC                26.04   1.5  2
 10 Larry Donehower          M52 Unattached               26.26   1.4  3
 11 Walden Curry             M50 Unattached               26.64   1.5  1
 12 Ernie Snodgrass          M50 Unattached               27.17   1.4  3
 13 Andrew Gipson            M54 Unattached               27.75   1.5  1
 14 Stephen Signor           M50 Maine Track              28.96   1.5  2
 15 Anthony Hanson           M54 Unattached               29.29   1.4  3

M50 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 22.91  7/31/1986   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 22.98              Stephen Robbins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Bill Collins             M52 Unattached               23.00   1.3
  2 Robert Bowen             M51 sprint force             23.60   1.3
  3 Greg Schwab              M50 Unattached               24.24   1.3
  4 Marion McCoy             M53 Atlanta Track Cl         24.69   1.3
  5 Fred Kolkhorst           M50 Unattached               25.13   1.3
  6 Mark Lesiniak            M53 Unattached               25.49   1.3
  7 Jack Craig               M54 Seattle Express          25.54   1.3
  8 Gerry Kranik             M51 Midwest Masters          25.86   1.3

M55 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 23.37  7/5/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 23.6h              Alfred Guidet
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Charles Allie            M55 Unattached               23.73Q  5.4  1
  2 Stan Whitley             M57 Unattached               24.38Q  2.6  2
  3 Donald Neidig            M59 Unattached               25.05Q  2.6  2
  4 David Williams           M56 Portland Masters         25.68Q  5.4  1
  5 Charles Brocato          M59 Unattached               25.68q  5.4  1
  6 Raymond Yeck             M55 Unattached               26.21q  2.6  2
  7 George Lyden             M58 Unattached               26.84q  2.6  2
  8 *Richard Lech            M55 Unattached               27.14q  2.6  2
  9 Jeff Schaller            M55 Comets                   27.26   5.4  1
 10 Will Leslie              M58 Club Northwest           28.13   5.4  1
 11 *John K. Powell          M59 Unattached               33.70   2.6  2

M55 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 23.37  7/5/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 23.6h              Alfred Guidet
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Charles Allie            M55 Unattached               23.79   2.6
  2 Charles Brocato          M59 Unattached               25.90   2.6
  3 David Williams           M56 Portland Masters         26.11   2.6
  4 Raymond Yeck             M55 Unattached               26.23   2.6
  5 *Richard Lech            M55 Unattached               26.93   2.6
  6 George Lyden             M58 Unattached               27.31   2.6
 -- Stan Whitley             M57 Unattached                 DNF   2.6

M60 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 24.00  6/10/1995   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 24.82              Larry Colbert
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Sai Ching                M61 Hawaii Masters T         25.93Q  2.5  1
  2 Paul Edens               M62 Portland Masters         26.31Q +0.0  2
  3 Lawrence Gunn            M60 Midwest Masters          26.49Q  2.5  1
  4 Doug Smith               M64 Unattached               27.27Q +0.0  2
  5 Tim Butts                M60 Unattached               27.77q  2.5  1
  6 Don Denson               M63 Unattached               27.88q +0.0  2
  7 Gilbert J. Spence        M64 Unattached               28.43q +0.0  2
  8 *Bruce Mitchell          M60 Unattached               29.43q  2.5  1
  9 John Shenk               M60 Unattached               29.92  +0.0  2
 10 Pete Floyd               M63 Unattached               30.62   2.5  1
 11 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T         30.63  +0.0  2
 12 Larry Armstrong          M61 Unattached               30.69   2.5  1
 13 Paul Gilbert             M60 Unattached               32.17  +0.0  2

M60 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 24.00  6/10/1995   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 24.82              Larry Colbert
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Paul Edens               M62 Portland Masters         25.38  -0.8
  2 Sai Ching                M61 Hawaii Masters T         26.23  -0.8
  3 Doug Smith               M64 Unattached               26.33  -0.8
  4 Lawrence Gunn            M60 Midwest Masters          26.81  -0.8
  5 Don Denson               M63 Unattached               27.05  -0.8
  6 Tim Butts                M60 Unattached               28.07  -0.8
  7 Gilbert J. Spence        M64 Unattached               28.27  -0.8
  8 *Bruce Mitchell          M60 Unattached               29.61  -0.8

M65 200 Meter Dash
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 25.6h  12/6/1985   Bernard Hogan, AUS
       USATF: * 25.76              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Harold Tolson            M65 Unattached               26.96Q  1.8  1
  2 Gary Sims                M66 Unattached               27.42Q  2.4  2
  3 Mack Stewart             M65 Houston Harriers         27.47Q  2.4  2
  4 Wayne Bennett            M66 Dallas Masters           27.58Q  1.8  1
  5 Ronald Kirkpatrick       M65 Tuesday Night Tu         28.16q  1.8  1
  6 Dick Camp                M66 Sprint Force Ame         28.18q  1.8  1
  7 *David Dunn              M67 Unattached               29.20q  2.4  2
  8 Spencer Parrish          M66 Connecticut Race         30.13q  2.4  2
  9 *Robert Cozens           M67 Unattached               30.80   1.8  1
 10 Paul Stepan              M65 Portland Masters         31.86   2.4  2
 11 Bill Jankovich           M69 Unattached               32.51   1.8  1
 12 Dale Sawyer              M65 Federal Way TC           32.91   2.4  2
 13 Jim Schlewitz            M69 Portland Masters         33.04   2.4  2

M65 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.6h  12/6/1985   Bernard Hogan, AUS
       USATF: * 25.76              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Harold Tolson            M65 Unattached               25.86   1.0
  2 Gary Sims                M66 Unattached               27.37   1.0
  3 Wayne Bennett            M66 Dallas Masters           27.60   1.0
  4 Ronald Kirkpatrick       M65 Tuesday Night Tu         28.16   1.0
  5 Mack Stewart             M65 Houston Harriers         28.58   1.0
  6 *David Dunn              M67 Unattached              X29.35   1.0
  7 Spencer Parrish          M66 Connecticut Race         30.82   1.0

M70 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 26.8h  6/20/1987   Payton Jordan, USA
       USATF: * 26.8h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Harry Brown              M73 Midwest Masters          28.65   2.2
  2 *Earl Fee                M74 Unattached               29.52   2.2
  3 Joe Summerlin            M71 Dallas Masters           29.78   2.2
  4 Samuel Flory             M71 Southern Cal Str         30.35   2.2
  5 John Poppell             M72 West Valley Trac         30.81   2.2
  6 Jack Coy                 M72 Portland Masters         32.10   2.2
  7 Verne Schewe             M70 Midwest Masters          32.38   2.2

M75 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 28.14  6/20/1992   Payton Jordan, USA
       USATF: * 28.14              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Melville            M76 Midwest Masters          29.80  +0.0
  2 Melvin Larsen            M79 Unattached               31.31  +0.0
  3 Rodney Brown             M76 Unattached               31.74  +0.0
  4 Louis Beadle             M75 Unattached               33.03  +0.0
  5 Alfonso Escobosa         M75 Southern Cal Str         33.12  +0.0
  6 Dick Cottingham          M75 Portland Masters         33.47  +0.0
  7 Vernon Regier            M76 West Valley Trac         42.12  +0.0

M80 200 Meter Dash
============================================================================
      80 WMA: + 30.89  8/10/1997   Payton Jordan, USA
    80 USATF: * 30.89              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jim Manno                M82 Unattached               36.48  -0.1
  2 Ralph Maxwell            M83 Unattached               43.95  -0.1

M85 200 Meter Dash
============================================================================
      85 WMA: + 35.82              Kizo Kimura
    85 USATF: * 37.40              Frank Finger
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Max Springer             M89 Unattached               45.83  -0.1

W30 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Leonard            W33 Club Northwest         1:01.07
  2 Jackellyn Kirstein       W32 Unattached             1:17.28

W35 400 Meter Dash
=======================================================================
      35 WMA: + 50.56              Aurelia Penton
    35 USATF: * 56.8h              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauriea Blume            W36 Inland North           1:09.46
  2 Regina Richardson        W38 Unattached             1:09.81

W40 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 53.68  3/20/1994   Sara Montecinos, CHL
       USATF: * 57.49              Rose Monday
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathleen Shook           W42 Unattached             1:01.04
  2 Susan Coffman            W40 Unattached             1:01.24
  3 Beverly Jephcott         W44 Unattached             1:01.77
  4 Robin Galloway           W42 Unattached             1:12.22
  5 Elaine Rancatore         W44 Unattached             1:13.14
  6 Vickie Ford              W42 Elite Health TC        1:15.40

W45 400 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 56.82  7/22/1995   Mary Libal, USA
       USATF: * 56.82              Mary Libal
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Stephanie Vega           W45 Unattached             1:04.36Q  2
  2 Cindy Steenbergen        W49 Unattached             1:04.50Q  1
  3 Peggy Neal               W47 Eugene Running C       1:04.83Q  1
  4 Loretta Woodward         W49 Atlanta Track Cl       1:08.21Q  2
  5 Debra Stuart             W47 Dallas Masters         1:11.46q  1
  6 Jo-Anne Miller           W45 Unattached             1:14.38q  2
  7 Debbie Selby             W46 Unattached             1:20.55q  1
  8 Sheila Mahoney           W45 Unattached             1:27.79q  1
  9 Claudia Lewis            W47 Unattached             1:44.90   2

W45 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 56.82  7/22/1995   Mary Libal, USA
       USATF: * 56.82              Mary Libal
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Cindy Steenbergen        W49 Unattached             1:02.03
  2 Peggy Neal               W47 Eugene Running C       1:03.82
  3 Stephanie Vega           W45 Unattached             1:04.42
  4 Loretta Woodward         W49 Atlanta Track Cl       1:07.57
  5 Debra Stuart             W47 Dallas Masters         1:12.59
  6 Jo-Anne Miller           W45 Unattached             1:14.00
  7 Debbie Selby             W46 Unattached             1:22.72

W50 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: +   58.51  7/22/1995   Marge Allison, AUS
       USATF: * 1:01.89              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Karla Del Grande        W50 Unattached             1:00.60*
  2 Jacqueline Board         W50 Feel the Hea           1:02.51
  3 Carolyn Smith-Hanna      W52 Genesee Valley H       1:07.57
  4 Sharlet Gilbert          W52 Unattached             1:11.69
  5 Mary Hartzler            W54 Unattached             1:18.11
  6 Gretchen Johnson         W51 Multnomah Athlet       1:56.47

W55 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:02.40  8/25/2001   Avril Douglas, CAN
       USATF: * 1:05.29              Kimi Solwazi
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Avril Douglas           W57 Unattached            X1:07.98
  2 Margaret Noren           W57 Unattached             1:31.78

W60 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:07.80  7/22/1995   Irene Obera, USA
       USATF: * 1:07.80              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynne Ingalls            W61 Midwest Masters        1:11.61
  2 Mary Robinson            W61 Unattached             1:16.41
  3 *Marg Radcliffe          W61 Unattached             1:20.91
  4 Cathy Primmer            W60 Unattached             1:26.83
  5 Mary Althauser           W61 Unattached             1:35.74

W65 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:11.45  7/13/2001   Carolyn Sue Cappetta, USA
       USATF: * 1:11.45              Carolyn Cappetta
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Diane Palmason          W65 Running Unlimite       1:08.21*
  2 Jeanne Daprano           W66 Atlanta Track Cl       1:13.27
  3 Joyce Hodges-Hite        W66 Atlanta Track Cl       1:44.94

W75 400 Meter Dash
=======================================================================
      75 WMA: + 1:28.42              Paula Schneiderhan
    75 USATF: * 1:29.62              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sumi Onodera-Leonard     W75 So Cal TC              1:32.74
  2 Patricia Peterson        W77 Syracuse Charger       1:41.80
  3 Helen Schley             W75 Potomac Valley T       1:54.60

M30 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marek Wensel             M34 Fibo Track Club          49.59
  2 William Todd Ashley      M34 Unattached               53.94
  3 Will Holland             M34 Unattached             1:00.59

M35 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 46.38              James King
       USATF: * 46.38              James King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Thomas Jr         M36 Indiana Invaders         48.68
  2 David Nash               M35 Fibo Track Club          50.14
  3 Curtis Wilson            M35 Unattached               50.75
  4 Clain Udy                M39 Unattached               53.17
  5 Keith Thomas             M35 Unattached               57.75
  6 Benjamin Eskin           M37 National Spo             59.60
  7 Raven Bailey             M38 Unattached             1:04.01

M40 400 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
         WMA: + 48.10  7/22/1995   Rolf Gisler, SWI
       USATF: * 48.44              James King
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 *Elvis Forde             M43 Unattached               49.79Q  2
  2 Tyrone Williams          M44 Unattached               52.32Q  1
  3 James Chinn              M44 So Cal TC                55.03Q  3
  4 Sunder Nix               M42 Indiana Invaders         50.44Q  2
  5 David Bynoe              M41 Shore AC                 52.58Q  1
  6 David Lucas              M44 So Cal TC                55.93Q  3
  7 Kenneth Hopkins          M40 Unattached               52.09q  2
  8 Kettrell Berry           M40 So Cal TC                52.60q  1
  9 Barry Coffman            M42 Team Run Texas           53.99   1
 10 Aaron Williams           M41 Unattached               56.60   1
 11 Matt Gaston              M44 Unattached               58.04   2
 12 Kerry Sloan              M40 A Running Start          58.80   1
 13 Eric Halford             M43 Unattached               59.91   3
 14 Jeffery Knowlton         M41 Unattached             1:00.77   2
 -- *Jimson Lee              M40 Unattached                 DNF   2
 -- Michael Marren           M43 Midwest Masters            DNF   3
 -- Willy Rossow             M40 Oregon Track Clu           DNF   3

M40 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 48.10  7/22/1995   Rolf Gisler, SWI
       USATF: * 48.44              James King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 *Elvis Forde             M43 Unattached               49.30
  2 Sunder Nix               M42 Indiana Invaders         49.91
  3 Tyrone Williams          M44 Unattached               51.41
  4 Kenneth Hopkins          M40 Unattached               52.05
  5 David Bynoe              M41 Shore AC                 52.34
  6 James Chinn              M44 So Cal TC                53.42
  7 David Lucas              M44 So Cal TC                55.70

M45 400 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 50.20  8/12/1994   Fred Sowerby, USA
       USATF: * 50.20              Fred Sowerby
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mike Andrews             M46 Portland Masters         53.89Q  1
  2 Naim Hasan               M46 Portland Masters         55.35Q  2
  3 Vincent Calloway         M46 Unattached               54.53Q  1
  4 Paul Gorden              M49 Unattached               55.59Q  2
  5 Steve Cummings           M47 Unattached               55.71q  1
  6 David Bradley            M47 Unattached               55.96q  2
  7 *John Morton             M45 Unattached               56.40q  1
  8 *Paul N Reimer           M48 Unattached               57.19q  2
  9 Lawrence Finley          M45 Over The Hil             57.35   2
 10 Thomas Rewolinski        M49 Midwest Masters          58.97   2
 11 Walter Hawkins           M48 Unattached               59.10   1
 12 Edward Diaz              M49 Unattached             1:05.30   1
 13 Kenneth Stone            M49 Unattached             1:06.82   1

M45 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 50.20  8/12/1994   Fred Sowerby, USA
       USATF: * 50.20              Fred Sowerby
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Mike Andrews             M46 Portland Masters         54.59
  2 David Bradley            M47 Unattached               55.12
  3 Paul Gorden              M49 Unattached               55.38
  4 Steve Cummings           M47 Unattached               55.44
  5 Vincent Calloway         M46 Unattached               55.58
  6 *John Morton             M45 Unattached              X56.68
  7 *Paul N Reimer           M48 Unattached               57.36
 -- Naim Hasan               M46 Portland Masters           DNF

M50 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 51.39  8/27/1999   Fred Sowerby, USA
       USATF: * 51.39              Fred Sowerby
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Collins             M52 Unattached               53.13
  2 Robert Bowen             M51 sprint force             54.52
  3 Jim Hiebert              M52 Oregon Track Clu         58.65
  4 Walden Curry             M50 Unattached               59.27
  4 Robert Curzon            M51 Oregon Track Clu         59.27
  6 Parker White             M51 Unattached             1:02.53
  7 Ernie Snodgrass          M50 Unattached             1:03.57

M55 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 52.6h  7/22/1990   Ralph Romain, TRI
       USATF: * 53.32              Dave Walter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Allie            M55 Unattached               54.17
  2 Larry Barnum             M59 So Cal TC                57.98
  3 David Williams           M56 Portland Masters         59.49
  4 Frank Lulich             M57 Oregon Track Clu       1:03.83
  5 Will Leslie              M58 Club Northwest         1:05.84
  6 Joe Cavan                M58 Unattached             1:13.76
  7 *John K. Powell          M59 Unattached            X1:14.01

M60 400 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 53.88  7/22/1995   Ralph Romain, TRI
       USATF: * 55.99              Larry Colbert
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Lawrence Gunn            M60 Midwest Masters        1:00.29Q  1
  2 Sai Ching                M61 Hawaii Masters T       1:00.81Q  2
  3 John Galazin             M60 Unattached             1:00.62Q  1
  4 GJ Francis               M61 Unattached             1:03.81Q  2
  5 Alby Williams            M63 Potomac Valley T       1:02.05q  1
  6 William McMillen         M63 Unattached             1:04.86q  2
  7 John Shenk               M60 Unattached             1:04.87q  2
  8 Michael Burns            M60 Prairie Stri           1:06.63q  1
  9 *Bruce Mitchell          M60 Unattached             1:08.04   2
 10 Gilbert J. Spence        M64 Unattached             1:08.07   2
 11 Robert McAlpine          M64 Elite Health TC        1:13.52   2
 12 Lionel Bonck             M62 Florida AC             1:17.85   1

M60 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 53.88  7/22/1995   Ralph Romain, TRI
       USATF: * 55.99              Larry Colbert
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Sai Ching                M61 Hawaii Masters T         58.58
  2 John Galazin             M60 Unattached               59.82
  3 Lawrence Gunn            M60 Midwest Masters        1:00.42
  4 GJ Francis               M61 Unattached             1:04.05
  5 William McMillen         M63 Unattached             1:04.74
  6 John Shenk               M60 Unattached             1:05.53
  7 Michael Burns            M60 Prairie Stri           1:06.93

M65 400 Meter Dash
===================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 57.52  7/22/1996   Berthold Neumann, GER
       USATF: * 58.05              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Mack Stewart             M65 Houston Harriers       1:03.73Q  1
  2 *David Dunn              M67 Unattached             1:06.45Q  2
  3 Christopher Rush         M67 Tendonitis TC          1:08.98Q  2
  4 *Robert Cozens           M67 Unattached             1:09.46Q  1
  5 Charles Benjamin         M67 Unattached             1:11.73q  2
  6 Spencer Parrish          M66 Connecticut Race       1:12.54q  2
  7 Bill Jankovich           M69 Unattached             1:15.29q  2
  8 Paul Stepan              M65 Portland Masters       1:15.75q  2
  9 Dale Sawyer              M65 Federal Way TC         1:19.14   1
 10 Jim Schlewitz            M69 Portland Masters       1:23.56   1

M65 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 57.52  7/22/1996   Berthold Neumann, GER
       USATF: * 58.05              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Mack Stewart             M65 Houston Harriers       1:01.38
  2 *Robert Cozens           M67 Unattached             1:05.98
  3 *David Dunn              M67 Unattached             1:06.75
  4 Christopher Rush         M67 Tendonitis TC          1:09.98
  5 Charles Benjamin         M67 Unattached             1:11.57
  6 Spencer Parrish          M66 Connecticut Race       1:13.05
  7 Bill Jankovich           M69 Unattached             1:16.00
  8 Paul Stepan              M65 Portland Masters       1:16.55

M70 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:01.29  8/15/1997   Wilhelm Selzer, GER
       USATF: * 1:02.2h              John Alexander
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Earl Fee                M74 Unattached             1:04.62
  2 Harry Brown              M73 Midwest Masters        1:07.89
  3 *Joe Giegerich           M71 Unattached             1:09.90
  4 Don Kane                 M71 Portland Masters       1:12.01
  5 Alan Smith               M72 Florida AC             1:34.20
 -- Jack Coy                 M72 Portland Masters           DNF

M75 400 Meter Dash
=======================================================================
         WMA: + 1:06.88  8/7/1999    Lucas Nel, RSA
       USATF: * 1:08.5h              Josiah Packard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rodney Brown             M76 Unattached             1:11.37
  2 Jim Selby                M75 Southern Cal Str       1:13.04
  3 Louis Beadle             M75 Unattached             1:16.37
  4 Alfonso Escobosa         M75 Southern Cal Str       1:16.41
  5 Harold Larkin            M75 Tendonitis TC          1:26.38

M80 400 Meter Dash
=======================================================================
      80 WMA: + 1:12.85  4/1/2002    Mike Johnston, AUS
    80 USATF: * 1:15.4h              Harold Chapson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Archie Messenger         M80 New York Masters       1:22.73
  2 Jim Manno                M82 Unattached             1:24.10
  3 John McManus             M80 Unattached             1:30.83

M85 400 Meter Dash
=======================================================================
      85 WMA: + 1:30.99              Herbert Liedtke
    85 USATF: * 1:33.59              Russell Randall
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Les Leyland             M86 Unattached             1:45.43
  2 Max Springer             M89 Unattached             1:52.99

W30 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Leonard            W33 Club Northwest         2:16.43
  2 Kelly Tysseling          W33 Club Northwest         2:21.55

W35 800 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 1:56.53              Lyubov Gurina
    35 USATF: * 2:02.83              Ruth Wysocki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Megan Finaly             W37 Unattached             2:16.38

W40 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:59.25              Yekatarina Podkopayeva
       USATF: * 2:09.85              Rose Monday
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Thane               W40 Mountain West TC       2:18.26
  2 Terri Cassel             W41 Tulsa Runnin           2:24.56
  3 Lorraine Jasper          W41 Unattached             2:24.67
  4 Jennifer Teppo           W44 Unattached             2:29.71
  5 Karen Jeffers            W40 Fleet Feet Sacre       2:30.11
  6 Kim KimberWachter        W40 Fleet Feet Sacre       2:30.78
  7 Donna Moore              W44 Unattached             2:31.12
  8 Denise Foote             W44 Nike                   2:32.41
  9 Mimi Ney                 W44 Unattached             2:34.19
 10 Mary Woo                 W41 Fleet Feet Sacre       2:39.79
 11 *Louise Soucy-Fraser     W41 Unattached             2:41.41
 12 Theresa Brown            W43 Fleet Feet Sacre       2:42.00
 13 Elaine Rancatore         W44 Unattached             2:44.73
 14 *Katherine Willis        W44 Unattached             2:46.96
 15 Debbie Jones             W44 Team Oregon            2:47.34
 16 Kim Kutcher              W41 Unattached             3:10.46

W45 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:02.82              Yekatarina Podkopayeva
       USATF: * 2:18.72              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dianna Hall              W45 Santa Barbara At       2:30.24
  2 *Karen Kennedy           W45 Unattached             2:31.89
  3 Marcella Teran           W48 San Diego Track        2:32.53
  4 Lauri Stock              W46 Unattached             2:35.58
  5 Janet Martin             W48 Unattached             2:37.04
  6 Debbie Barraza Lee       W46 So Cal TC              2:37.60
  7 Carla Hoppie             W46 Dineh Runner           2:41.77
  8 Shelley Walsh            W49 Unattached             2:44.72
  9 Jo-Anne Miller           W45 Unattached             2:49.87
 10 Sue Grigsby              W46 Unattached             2:51.17
 11 Tracey Cox               W49 Elite Health TC        3:05.49
 -- Peggy Neal               W47 Eugene Running C           DNF

W50 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:21.05              Barbara Lehmann
       USATF: * 2:21.98              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carolyn Smith-Hanna      W52 Genesee Valley H       2:30.41
  2 Mary Hartzler            W54 Unattached             3:04.40

W55 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:22.47              Carolyn Oxton
       USATF: * 2:30.53              Jane Arnold
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sharon Gerl              W55 Eugene Running C       2:42.65
  2 Candy Puterbaugh         W56 Portland Masters       2:43.06
  3 Margaret Noren           W57 Unattached             3:29.85
 -- Zel Brook                W56 Unattached                  DQ

W65 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:44.43              Jeanne Daprano
       USATF: * 2:44.43              Jeanne Daprano
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Diane Palmason          W65 Running Unlimite       2:41.81*
  2 Jeanne Daprano           W66 Atlanta Track Cl       2:57.90
  3 Suzi MacLeod             W69 Oregon Track Clu       3:14.33

W70 800 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 3:10.72              Nina Naumenko
    70 USATF: * 3:20.71              Sumiye Leonard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joyce Bahler             W73 Unattached             4:22.61

W75 800 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 3:31.37              Nina Naumenko
    75 USATF: * 3:37.19              Pearl Mehl
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sumi Onodera-Leonard     W75 So Cal TC              4:00.11
  2 Helen Schley             W75 Potomac Valley T       4:24.28

M30 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kyle Lanier              M30 Unattached             2:02.60
  2 Matthew Bogdanowicz      M34 Pacific Striders       2:03.64
  3 Curt Arthur              M34 pilgrimage t           2:05.49
  4 Bob Hardy                M32 Unattached             2:13.99

M35 800 Meter Run
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 1:43.36              Johnny Gray
       USATF: * 1:43.36              Johnny Gray
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 David Nash               M35 Fibo Track Club        2:01.29Q
  2 Curtis Wilson            M35 Unattached             2:01.43Q
  3 David Kunselman          M36 Unattached             2:02.25Q
  4 Robert Thomas Jr         M36 Indiana Invaders       2:02.31Q
  5 Chris Yorges             M37 So Cal TC              2:02.63q
  6 Christopher Potter       M38 Central Park TC        2:03.25q
  7 Greg Hales               M37 Santa Cruz Club        2:04.64q
  8 Tate Metcalf             M35 Central Park TC        2:07.72q
  9 Keith Thomas             M35 Unattached             2:13.60
 10 Benjamin Eskin           M37 National Spo           2:15.54
 11 Bradley Cordts           M39 Unattached             2:20.38
 12 Raven Bailey             M38 Unattached             2:32.76

M35 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:43.36              Johnny Gray
       USATF: * 1:43.36              Johnny Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 David Nash               M35 Fibo Track Club        1:55.80
  2 Curtis Wilson            M35 Unattached             1:59.02
  3 Christopher Potter       M38 Central Park TC        1:59.78
  4 David Kunselman          M36 Unattached             1:59.93
  5 Chris Yorges             M37 So Cal TC              2:02.21
  6 Greg Hales               M37 Santa Cruz Club        2:03.21
  7 Tate Metcalf             M35 Central Park TC        2:03.71

M40 800 Meter Run
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 2 Best Times
         WMA: + 1:51.25  6/11/1990   Peter Browne, GBR
       USATF: * 1:52.42              Johnny Gray
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Tony Young               M41 Club Northwest         1:58.74Q
  2 Jack Armour              M41 Westchester TC         2:00.29Q
  3 David Bynoe              M41 Shore AC               2:06.10Q
  4 Kevin Paulk              M43 Bowerman Athleti       2:00.80Q
  5 Jeff Lindsay             M44 Unattached             2:01.17Q
  6 Willy Rossow             M40 Oregon Track Clu       2:06.44Q
  7 Steve Cooper             M42 St. Louis Track        2:02.48q
  8 Jeff Mann                M40 Unattached             2:02.86q
  9 Barry Coffman            M42 Team Run Texas         2:03.43
 10 Jamin Aasum              M44 So Cal TC              2:05.37
 11 Charlie Case             M41 Bowerman Athleti       2:05.84
 12 David Lucas              M44 So Cal TC              2:06.28
 13 Jerry Espinosa           M41 Unattached             2:06.88
 14 Ian Brown                M40 Club Northwest         2:07.00
 15 Mark Cleary              M44 So Cal TC              2:09.00
 16 *Bill Corcoran           M41 Unattached             2:09.09
 17 Greg Hancock             M41 Unattached             2:10.74
 18 Ricardo Troncoso         M44 Unattached             2:11.48
 19 John Souther             M44 Oregon Track Clu       2:13.08
 20 James Busby              M43 Unattached             2:18.55
 21 Thomas Buffolano         M42 Millrose AA            2:19.84
 22 Rob Stark                M44 Fleet Feet Sacre       2:20.10
 -- Kerry Sloan              M40 A Running Start            DNF

M40 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:51.25  6/11/1990   Peter Browne, GBR
       USATF: * 1:52.42              Johnny Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tony Young               M41 Club Northwest         1:53.76
  2 Jeff Lindsay             M44 Unattached             1:58.31
  3 Kevin Paulk              M43 Bowerman Athleti       1:58.36
  4 Steve Cooper             M42 St. Louis Track        2:00.61
  5 Jeff Mann                M40 Unattached             2:00.86
  6 David Bynoe              M41 Shore AC               2:03.03
 -- Jack Armour              M41 Westchester TC             DNF

M45 800 Meter Run
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 1:56.16  7/7/1991    Ronaldo Mercelina, NED
       USATF: * 1:56.27              Don Parker
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Paul Fragua              M46 So Cal TC              2:04.95Q
  2 *Paul N Reimer           M48 Unattached             2:08.10Q
  3 David Bradley            M47 Unattached             2:05.11Q
  4 *John Morton             M45 Unattached             2:08.15Q
  5 Dave Clingan             M49 Unattached             2:05.48q
  6 Steve Terrill            M46 Unattached             2:05.87q
  7 Russ Patton              M48 Unattached             2:08.09q
  8 James Robinson           M49 Genesee Valley H       2:08.41q
  9 Lance Podolski           M46 Oregon Track Clu       2:08.44
 10 Dave Albo                M47 Ric Rojas Ru           2:08.72
 11 Paul Gorden              M49 Unattached             2:09.06
 12 Rick Peterson            M45 Unattached             2:10.70
 13 Mike Davis               M45 Reebok Aggies TC       2:10.71
 14 Bryan Burdo              M46 Club Northwest         2:11.25
 15 Mac Allen                M46 Unattached             2:12.98
 16 Mark Sheeks              M48 Unattached             2:14.52
 17 Jim Hershberger          M47 Unattached             2:15.04
 18 Scott Abrams             M47 Oregon Track Clu       2:17.84
 19 Thomas Guardino          M47 Eugene Running C       2:25.52
 20 Peter Schmidt            M45 Athletics East         2:27.03
 21 Don Smith                M46 Unattached             2:45.99
 -- Ken Cassel               M49 Jenks Americ               DNF

M45 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:56.16  7/7/1991    Ronaldo Mercelina, NED
       USATF: * 1:56.27              Don Parker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 David Bradley            M47 Unattached             2:04.13
  2 Paul Fragua              M46 So Cal TC              2:04.79
  3 Steve Terrill            M46 Unattached             2:05.52
  4 *Paul N Reimer           M48 Unattached             2:06.49
  5 Dave Clingan             M49 Unattached             2:06.50
  6 *John Morton             M45 Unattached             2:08.38
  7 James Robinson           M49 Genesee Valley H       2:09.05
  8 Russ Patton              M48 Unattached             2:09.60

M50 800 Meter Run
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 1:58.65  5/13/2000   Nolan Shaheed, USA
       USATF: * 1:58.65              Nolan Shaheed
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Gordon Valiant           M50 Bowerman Athleti       2:15.70Q
  2 David Salazar            M52 So Cal TC              2:16.45Q
  3 Jim Hiebert              M52 Oregon Track Clu       2:16.77Q
  4 Turran Harper            M52 Unattached             2:16.97Q
  5 Gary Shapiro             M52 Unattached             2:17.86q
  6 Shawn Regan              M53 Unattached             2:17.98q
  7 Jim Fallen               M52 Unattached             2:18.69q
  8 Michael Allison          M51 Snohomish TC           2:21.41q
  9 Paul Tjogas              M50 Unattached             2:24.74
 10 Robert Brustad           M50 Unattached             2:26.09
 11 Peter Hogan              M52 Checkers A.C           2:27.91
 12 Craig Mahl               M52 Unattached             2:28.74
 13 *Stefan Waltermann       M53 Carolina Godiva        2:29.07
 14 Tm Zbikowski             M51 Prairie Striders       2:33.76

M50 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 1:58.65  5/13/2000   Nolan Shaheed, USA
       USATF: * 1:58.65              Nolan Shaheed
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 David Salazar            M52 So Cal TC              2:10.00
  2 Gordon Valiant           M50 Bowerman Athleti       2:10.52
  3 Shawn Regan              M53 Unattached             2:14.23
  4 Turran Harper            M52 Unattached             2:15.00
  5 Gary Shapiro             M52 Unattached             2:15.91
  6 Jim Hiebert              M52 Oregon Track Clu       2:17.92
  7 Jim Fallen               M52 Unattached             2:18.41
  8 Michael Allison          M51 Snohomish TC           2:20.06

M55 800 Meter Run
================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 2:03.7h  12/1/2001   Stan Immelman, RSA
       USATF: * 2:08.7h              Vic Heckler
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Larry Barnum             M59 So Cal TC              2:18.77Q
  2 Dale Gaide               M59 NovaSport Athlet       2:20.47Q
  3 Ronald Salupo            M59 Unattached             2:20.85Q
  4 Marc Wiitala             M55 Portland Masters       2:25.23Q
  5 Gordon Reiter            M57 Unattached             2:23.26q
  6 Gary Hall                M56 Unattached             2:23.84q
  7 Donald Loewe             M55 Unattached             2:26.05q
  8 Searcy Barnett           M56 West Valley Trac       2:28.08q
  9 Wayne Douglas            M55 Elite Health TC        2:28.29
 10 *Matthew Duncan          M56 Unattached             2:28.85
 11 Ronald T. Pate           M56 Hawaii Masters T       2:30.77
 12 Joseph Burleson          M56 Hartford Tra           2:51.35
 -- *John K. Powell          M59 Unattached                 DNF

M55 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:03.7h  12/1/2001   Stan Immelman, RSA
       USATF: * 2:08.7h              Vic Heckler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Larry Barnum             M59 So Cal TC              2:12.60
  2 Dale Gaide               M59 NovaSport Athlet       2:15.15
  3 Gordon Reiter            M57 Unattached             2:16.96
  4 Ronald Salupo            M59 Unattached             2:17.10
  5 Marc Wiitala             M55 Portland Masters       2:18.00
  6 Gary Hall                M56 Unattached             2:20.31
  7 Donald Loewe             M55 Unattached             2:25.77

M60 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:10.42  8/3/1999    Alan Bradford, AUS
       USATF: * 2:12.71              Sidney Howard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidney Howard            M64 Central Park TC        2:21.94
  2 Dan McCormack            M64 Oregon Track Clu       2:22.81
  3 William McMillen         M63 Unattached             2:24.84
  4 Harvey Kleyman           M63 Unattached             2:25.50
  5 Maurice McDonald         M62 Unattached             2:27.14
  6 Joe Waters               M63 Oregon Track Clu       2:38.05
  7 John Shenk               M60 Unattached             2:40.82

M65 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:14.33  7/18/1995   Earl Fee, CAN
       USATF: * 2:25.3h              Frank Finger
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mack Stewart             M65 Houston Harriers       2:24.32*
  2 *Stephen Odwin           M66 Unattached             2:32.11
  3 Christopher Rush         M67 Tendonitis TC          2:35.19
  4 *Robert Cozens           M67 Unattached             2:38.56
  5 *Jeremy Lys              M65 Unattached            X2:40.34
  6 Pete Richardson          M68 Unattached             2:44.26
  7 Larry Wright             M67 Unattached             3:02.68

M70 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:20.52  6/17/1999   Earl Fee, CAN
       USATF: * 2:27.57              James Lytjen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Earl Fee                M74 Unattached             2:25.77*
  2 Charles Rose             M70 Unattached             2:26.14*
  3 James Sutton             M72 Unattached             2:40.50
  4 *Joe Giegerich           M71 Unattached             2:41.62
  5 Alan Smith               M72 Florida AC             3:34.30

M75 800 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 2:40.0h  5/14/1978   Harold Chapson, USA
       USATF: * 2:40.0h              Harold Chapson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Selby                M75 Southern Cal Str       2:44.27
  2 Rodney Brown             M76 Unattached             2:58.59
  3 Alfonso Escobosa         M75 Southern Cal Str       3:11.27
  4 Harold Larkin            M75 Tendonitis TC          3:28.16
  5 Harold Willis            M75 Southern Cal Str       3:53.76

M80 800 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: + 2:53.5h  7/11/1982   Harold Chapson, USA
    80 USATF: * 2:53.5h              Harold Chapson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Archie Messenger         M80 New York Masters       3:14.88

M85 800 Meter Run
=======================================================================
      85 WMA: + 3:28.15              Alfred Funk
    85 USATF: * 3:28.15              Alfred Funk
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Les Leyland             M86 Unattached             4:07.53
  2 Max Springer             M89 Unattached             4:37.66
  3 Dudly Healey             M89 Unattached             6:25.39

W30 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Leonard            W33 Club Northwest         4:52.21
  2 Kelly Tysseling          W33 Club Northwest         5:06.08

W35 1500 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 3:57.73              Maricicia Puica
    35 USATF: * 4:07.08              Ruth Wysocki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheri Wright             W39 Running Repu           5:03.94

W40 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:59.78  7/18/1994   Yekatarina Podkopayeva, URS
       USATF: * 4:32.73              Joan Nesbit
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Thane               W40 Mountain West TC       4:46.36
  2 Mary Grene               W40 Unattached             4:49.69
  3 Terri Cassel             W41 Tulsa Runnin           4:50.67
  4 Kellie Eyre              W43 Atlanta Track Cl       4:51.02
  5 Meghan Arbogast          W42 Team Oregon            4:51.65
  6 Jennifer Teppo           W44 Unattached             4:53.20
  7 Lorraine Jasper          W41 Unattached             4:55.56
  8 Karen Jeffers            W40 Fleet Feet Sacre       4:59.63
  9 Denise Foote             W44 Nike                   5:09.10
 10 Donna Moore              W44 Unattached             5:12.04
 11 Melissa Nelson           W40 Unattached             5:14.43
 12 Theresa Brown            W43 Fleet Feet Sacre       5:22.97
 13 *Louise Soucy-Fraser     W41 Unattached             5:28.96
 14 Elaine Rancatore         W44 Unattached             5:30.28
 15 *Katherine Willis        W44 Unattached             5:46.33

W45 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:05.44  8/3/1998    Yekatarina Podkopayeva, URS
       USATF: * 4:48.19              Joan Colman
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Karen Kennedy           W45 Unattached             5:10.87
  2 Marcella Teran           W48 San Diego Track        5:11.83
  3 Dianna Hall              W45 Santa Barbara At       5:13.31
  4 Lauri Stock              W46 Unattached             5:17.65
  5 Debbie Barraza Lee       W46 So Cal TC              5:24.62
  6 Amy Haberman             W48 Unattached             5:39.19
  7 Shelley Walsh            W49 Unattached             5:40.69
  8 Sue Grigsby              W46 Unattached             5:43.00
  9 Laura Clarke-Steffen     W45 Quest                  5:43.79
 10 Char Davidson            W49 Unattached             5:44.30
 11 Jo-Anne Miller           W45 Unattached             5:51.43
 12 Mary Diver               W49 Central Park TC        5:52.97

W50 1500 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: + 4:43.10  6/1/1997    Jutta Pedersen, SWE
    50 USATF: * 4:52.81              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carolyn Smith-Hanna      W52 Genesee Valley H       5:10.42
  2 Jeanette Groesz          W53 Unattached             5:23.30
  3 Susie Willard            W50 So Cal TC              5:45.88
  4 Rosa Rogers              W50 Florida AC             5:46.08
  5 Marilyn Nippold          W52 Eugene Running C       5:46.44

W55 1500 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: + 4:57.40              Carolyn Oxton
    55 USATF: * 5:14.2h              Vicki BIgelow
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Shirley             W56 Unattached             5:46.71
  2 Sharon Gerl              W55 Eugene Running C       5:47.91

W60 1500 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: + 5:24.72  8/7/1999    Gerda Van Kooten, NED
    60 USATF: * 5:32.8h              Yvette LaVigne
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Madeline Bost            W64 Morris Count               DNF

W65 1500 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 5:48.48              Jeanne Daprano
    65 USATF: * 5:48.48              Jeanne Daprano
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Suzi MacLeod             W69 Oregon Track Clu       6:37.17
  2 Mary Harada              W68 Liberty AC             6:41.85
  3 Joyce Hodges-Hite        W66 Atlanta Track Cl       7:22.01

W70 1500 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 6:14.52              Nina Naumenko
    70 USATF: * 6:42.17              Pat Dixon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joyce Bahler             W73 Unattached             8:51.09

W75 1500 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 6:42.13              Nina Naumenko
    75 USATF: * 7:42.30              Bess James
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Helen Schley             W75 Potomac Valley T       8:54.46

M30 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chad Newton              M33 Unattached             4:08.86
  2 Kyle Lanier              M30 Unattached             4:18.36
  3 John F. King             M34 Unattached             4:21.96
  4 John Osmanski            M30 Unattached             4:23.09
  5 Curt Arthur              M34 pilgrimage t           4:25.40
  6 Nathaniel McVey-Finney   M34 Unattached             4:26.05
  7 Bob Hardy                M32 Unattached             4:32.80

M35 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:33.91              Mike Boit
       USATF: * 3:40.83              Steve Scott
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Nash               M35 Fibo Track Club        4:02.42
  2 John Roberts             M36 Unattached             4:09.68
  3 Dale Londos              M39 Team Eugene            4:10.17
  4 David Matherne           M38 Atlanta Track Cl       4:11.77
  5 Rob Vancleve             M36 Fibo Track Club        4:13.46
  6 Chris Yorges             M37 So Cal TC              4:21.50
  7 Greg Hales               M37 Santa Cruz Club        4:23.20
  8 Joe Dudman               M39 Unattached             4:25.58
  9 John Geiger              M39 Unattached             4:27.45
 10 James Wachter            M39 Fleet Feet Sacre       4:44.48
 11 Michael Gray             M38 Quest                  4:47.37
 12 Raven Bailey             M38 Unattached             5:22.40
 -- Bradley Cordts           M39 Unattached                 DNF

M40 1500 Meter Run
================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times
         WMA: + 3:47.64  6/1/1996    Steve Scott, USA
       USATF: * 3:52.99              John Hinton
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Tony Young               M41 Club Northwest         4:13.99Q
  2 Daniel Gonzalez          M41 Unattached             4:17.02Q
  3 Peter Magill             M42 Unattached             4:17.16Q
  4 Brett Darrington         M42 Future TC              4:20.66Q
  5 Ian Brown                M40 Club Northwest         4:17.59Q
  6 Jeff Mann                M40 Unattached             4:22.13Q
  7 Kevin Paulk              M43 Bowerman Athleti       4:18.83q
  8 Steve Cooper             M42 St. Louis Track        4:24.16q
  9 Mark Cleary              M44 So Cal TC              4:24.69q
 10 Ted Poulos               M41 Potomac Valley T       4:24.74q
 11 Charlie Case             M41 Bowerman Athleti       4:28.57q
 12 David Lucas              M44 So Cal TC              4:31.66q
 13 *Bill Corcoran           M41 Unattached             4:32.67
 14 Tim Nash                 M43 Santa Cruz Club        4:36.29
 15 Peter Heidbreder         M43 Unattached             4:39.28
 16 Rob Stark                M44 Fleet Feet Sacre       4:40.93
 17 Thomas Buffolano         M42 Millrose AA            4:42.01
 18 Steve Grube              M41 Unattached             4:52.17
 19 Ed Ellison               M42 Athletics East         4:56.80
 -- Patrick Eastman          M42 lundgren Ford of           DNF

M40 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:47.64  6/1/1996    Steve Scott, USA
       USATF: * 3:52.99              John Hinton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tony Young               M41 Club Northwest         3:54.32
  2 Peter Magill             M42 Unattached             4:01.49
  3 Kevin Paulk              M43 Bowerman Athleti       4:09.85
  4 Daniel Gonzalez          M41 Unattached             4:10.19
  5 Ian Brown                M40 Club Northwest         4:16.28
  6 Brett Darrington         M42 Future TC              4:17.11
  7 Jeff Mann                M40 Unattached             4:17.32
  8 Charlie Case             M41 Bowerman Athleti       4:19.92
  9 Mark Cleary              M44 So Cal TC              4:25.66
 10 Ted Poulos               M41 Potomac Valley T       4:51.15

M45 1500 Meter Run
================================================================
12 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 6 Best Times
         WMA: + 3:58.3h  8/9/1995    Peter Molloy, GBR
       USATF: * 4:00.53              Ken Sparks
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Tony Rodiez              M47 Unattached             4:25.07Q
  2 Mac Allen                M46 Unattached             4:27.20Q
  3 Steven Hulst             M47 Grand Rapids RC        4:26.39Q
  4 Dave Clingan             M49 Unattached             4:27.73Q
  5 Paul Fragua              M46 So Cal TC              4:26.80Q
  6 Charlie Sturman          M46 Oregon Track Clu       4:27.76Q
  7 Donald Didonato          M45 Runner's Edge          4:26.96q
  8 *John Morton             M45 Unattached             4:28.37q
  9 Dave Albo                M47 Ric Rojas Ru           4:29.05q
 10 Rick Peterson            M45 Unattached             4:31.77q
 11 Mark Rybinski            M48 Syracuse Charger       4:33.62q
 12 Matthew Neve             M46 Future TC              4:36.91q
 13 Bryan Burdo              M46 Club Northwest         4:43.14
 14 Russ Patton              M48 Unattached             4:44.40
 15 Rob Duncanson            M48 Unattached             4:44.90
 16 Scott Abrams             M47 Oregon Track Clu       4:50.09
 17 Scott Kessler            M49 Portland Masters       4:50.59
 18 Jay Kimiecik             M45 Unattached             4:52.66
 19 Arny Stonkus             M48 Club Northwest         4:54.21
 20 Don Smith                M46 Unattached             5:42.96

M45 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:58.3h  8/9/1995    Peter Molloy, GBR
       USATF: * 4:00.53              Ken Sparks
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tony Rodiez              M47 Unattached             4:18.85
  2 Paul Fragua              M46 So Cal TC              4:20.91
  3 Donald Didonato          M45 Runner's Edge          4:22.65
  4 Dave Albo                M47 Ric Rojas Ru           4:24.78
  5 Dave Clingan             M49 Unattached             4:24.98
  6 Steven Hulst             M47 Grand Rapids RC        4:27.54
  7 Mac Allen                M46 Unattached             4:27.66
  8 Charlie Sturman          M46 Oregon Track Clu       4:30.37
  9 Rick Peterson            M45 Unattached             4:30.85
 10 *John Morton             M45 Unattached             4:34.74
 11 Matthew Neve             M46 Future TC              4:49.83

M50 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:05.2h  3/22/1984   Tom Roberts, AUS
       USATF: * 4:05.8h              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Edmund Spinney           M50 Oregon Track Clu       4:34.60
  2 David Salazar            M52 So Cal TC              4:34.75
  3 Jim Bordoni              M50 Unattached             4:35.80
  4 Keith Schramm            M53 Unattached             4:36.63
  5 Michael Allison          M51 Snohomish TC           4:37.77
  6 Roger Price              M54 Unattached             4:39.38
  7 Craig Mead               M50 Future TC              4:49.60
  8 Robert Brustad           M50 Unattached             4:53.67
  9 Shawn Regan              M53 Unattached             4:56.76
 10 Paul Tjogas              M50 Unattached             5:01.66
 11 Peter Hogan              M52 Checkers A.C           5:05.68
 12 Tm Zbikowski             M51 Prairie Striders       5:25.75
 13 Larry Frederick          M54 Unattached             5:35.65

M55 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:12.5h  2/9/1997    Ron Robertson, NZL
       USATF: * 4:24.8h              Vic Heckler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dale Gaide               M59 NovaSport Athlet       4:49.75
  2 Gary Hall                M56 Unattached             4:52.60
  3 Ronald Salupo            M59 Unattached             4:53.62
  4 Ron Ackerman             M56 Oregon Track Clu       4:55.89
  5 Michael Dove             M56 Monterey Bay Wed       4:59.55
  6 Mark Mahl                M55 Unattached             5:01.08
  7 Donald Loewe             M55 Unattached             5:03.89
  8 *Matthew Duncan          M56 Unattached             5:05.85
  9 Wayne Douglas            M55 Elite Health TC        5:08.58
 10 Robert Weiner            M56 Potomac Valley T       5:34.72
 11 Graeme Shirley           M57 Unattached             5:45.39
 12 Joseph Burleson          M56 Hartford Tra           6:12.77

M60 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:27.65  7/13/2001   Ron Robertson, USA
       USATF: * 4:32.09              Jim Sutton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidney Howard            M64 Central Park TC        4:57.97
  2 Dan McCormack            M64 Oregon Track Clu       5:00.03
  3 Harvey Kleyman           M63 Unattached             5:00.70
  4 Thom Weddle              M64 Run & Fun              5:18.11
  5 Denis Daly               M64 Unattached             5:40.23
  6 Bobby Fischer            M63 Unattached             5:48.06
  7 John Shenk               M60 Unattached             6:05.22
  8 Arthur Maillet           M61 Mn Distance Runn       6:30.81
  9 Lornel Anderson          M63 Unattached             7:34.82

M65 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:39.87  7/16/1994   Simon Herlaar, NED
       USATF: * 4:56.31              Joe King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mack Stewart             M65 Houston Harriers       5:21.35
  2 Christopher Rush         M67 Tendonitis TC          5:31.00
  3 *Jeremy Lys              M65 Unattached             5:39.35
  4 Jerry Levasseur          M65 Unattached             5:53.43
  5 John Wheeler             M65 Unattached             5:55.44
  6 Larry Wright             M67 Unattached             6:01.11
  7 John Hurley              M66 Hurley's Heros         6:41.31
  8 Glynn Wood               M69 Unattached             6:53.06

M70 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:57.65  8/28/1999   Simon Herlaar, NED
       USATF: * 5:14.97              James Lytjen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Rose             M70 Unattached             5:12.40*
  2 James Sutton             M72 Unattached             5:49.37
  3 *Joe Giegerich           M71 Unattached            X5:56.54
  4 Alan Smith               M72 Florida AC             7:18.52
  5 Donn Kirk                M72 Oregon Track Clu       7:50.94

M75 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 5:22.7h  10/24/1999  Yoshimitsu Miyauchi, JPN
       USATF: * 5:28.5h              Scotty Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Selby                M75 Southern Cal Str       5:53.90
  2 Joe King                 M77 Greater Long Isl       6:05.64
  3 William Fortune          M75 Millrose AA            6:08.26
  4 Harold Willis            M75 Southern Cal Str       8:19.48

M80 1500 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: + 6:04.28  12/5/1987   Ed Benham, USA
    80 USATF: * 6:04.28              Ed Benham
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Archie Messenger         M80 New York Masters       6:59.21
  2 John McManus             M80 Unattached             7:05.78

M85 1500 Meter Run
=======================================================================
      85 WMA: + 7:03.38              Longino Perez
    85 USATF: * 7:19.80              Alfred Funk
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Les Leyland             M86 Unattached             8:58.37
  2 Max Springer             M89 Unattached            10:02.95
  3 Dudly Healey             M89 Unattached            12:01.58

W30 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Heather McLaughlin       W31 Inland North          18:23.72
  2 Kami Alessandro          W31 Unattached            19:43.23

W35 5000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 15:11.28              Lynn Jennings
    35 USATF: * 15:15.20              Francis Larrieu
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Beth Ellickson           W36 Quest                 18:17.09
  2 Sheri Wright             W39 Running Repu          18:42.78
  3 Katherine Nichols        W37 Unattached            19:21.29
  4 Susan Stine Melgares     W36 First Hill Harri      21:37.77

W40 5000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: + 15:51.70              Nicole Leveque
    40 USATF: * 16:02.27              Carmen Troncoso
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jennifer Teppo           W44 Unattached            17:57.82
  2 Meghan Arbogast          W42 Team Oregon           18:00.33
  3 Kelly Kruell             W43 Unattached            18:33.20
  4 Susan Gallagher          W41 Unattached            19:10.48
  5 *Marlene Corcoran        W40 Unattached            19:32.19
  6 Melissa Nelson           W40 Unattached            19:37.68
  7 Vickie Ford              W42 Elite Health TC       21:23.25
 -- Julie Dove               W44 Monterey Bay Wed           DNF

W45 5000 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 15:55.72              Nicole Leveque
    45 USATF: * 17:45.03              Joan Colman
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sharon Downing           W47 Oregon Track Clu      17:56.80
  2 Marcella Teran           W48 San Diego Track       18:55.25
  3 Debbie Barraza Lee       W46 So Cal TC             20:28.49
  4 Char Davidson            W49 Unattached            21:14.73
  5 Amy Haberman             W48 Unattached            21:30.43
  6 Mary Diver               W49 Central Park TC       21:51.58
  7 Tracey Cox               W49 Elite Health TC       24:19.26

W50 5000 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: + 17:17.02              Jutta Pedersen
    50 USATF: * 17:25.60              Shirley Matson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Angie Miyashiro          W50 Hawaii Masters T      19:50.90
  2 Jeanette Groesz          W53 Unattached            20:26.02
  3 Sharlet Gilbert          W52 Unattached            21:07.62
  4 Rosa Rogers              W50 Florida AC            21:28.40
  5 *Karen Bowler            W53 Unattached            22:03.29

W55 5000 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: + 18:32.50              Edeltraud Pohl
    55 USATF: * 18:43.65              Shirley Matson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Shirley             W56 Unattached            21:03.44
  2 Barbara Spannaus         W55 Unattached            23:20.26
  3 Lenore Webber            W56 Unattached            24:33.40
  4 Mary Orr                 W58 Quest                 24:52.81
 -- Zel Brook                W56 Unattached                  DQ

W60 5000 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: + 19:14.80              Marion Irvine
    60 USATF: * 19:14.80              Marion Irvine
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shirley Matson           W62 Unattached            20:04.65
  2 Josie Chalmers           W60 Quest                 24:31.73
  3 Rusty Barnett            W61 West Valley Trac      25:08.36

W65 5000 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 21:37.80              Joselyn Ross
    65 USATF: * 22:41.80              Jaclyn  Caselli
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Harada              W68 Liberty AC            24:34.27
  2 Jane Dods                W67 Oregon Track Clu      27:09.13
  3 Joyce Hodges-Hite        W66 Atlanta Track Cl      28:36.08

W70 5000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 22:55.39              Melitta Czarwenka-Nagel
    70 USATF: * 24:09.86              Toshiko D'Elia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 June Machala             W72 Bloomsday Road R      24:28.69
  2 Susan Means              W70 Portland Masters      30:30.06

M30 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chad Newton              M33 Unattached            15:20.82
  2 Kareem Lanier            M30 New Balance Nort      15:34.78
  3 Curt Arthur              M34 pilgrimage t          15:47.57
  4 John F. King             M34 Unattached            16:16.06
  5 Bob Hardy                M32 Unattached            18:28.81

M35 5000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 13:16.36              Carlos Lopes
    35 USATF: * 13:26.03              Steve Plasencia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Damian Baldovino         M36 Nike                  15:38.16
  2 Lawrence Merrifield Jr   M35 Nike                  15:45.11
  3 Joe Dudman               M39 Unattached            15:55.17
  4 Pat Melgares             M36 Unattached            15:59.27
  5 Michael Black            M38 Unattached            16:10.50
  6 John Geiger              M39 Unattached            16:22.35
  7 *Aldo Virano             M35 Unattached            16:50.06
  8 Bradley Cordts           M39 Unattached            17:10.32
  9 Drew Bell                M37 Birmingham T          17:49.44
 10 Michael Gray             M38 Quest                 17:51.57
 11 Brent Halse              M39 Southern Oregon       18:27.93
 12 Kirk Wackett             M37 Badgerland Strid      18:34.38
 13 David Daer               M37 Quest                 18:59.59
 14 Al Coyle                 M39 Oregon Track Clu      19:27.54

M40 5000 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 13:45.6h  5/21/1976   Lucien Rault, FRA
       USATF: * 14:45.07              William Krohn
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Pope               M40 So Cal TC             14:46.45
  2 Alan Newton              M40 Snake River           15:02.51
  3 Peter Magill             M42 Unattached            15:02.97
  4 Daniel Gonzalez          M41 Unattached            15:11.07
  5 Odis Sanders             M44 Westchester TC        15:53.10
  6 Daniel Boyle             M40 Unattached            15:56.11
  7 Craig Christians         M42 Team Nebraska         15:58.98
  8 Mike Carney              M40 So Cal TC             16:01.73
  9 Ted Poulos               M41 Potomac Valley T      16:25.64
 10 Mark Wenneker            M44 Unattached            17:00.89
 11 David White-Espin        M42 Unattached            17:06.57
 12 Tim Swietlik             M44 Unattached            17:17.20
 13 Albert Delatorre         M41 Reebok Aggies TC      17:26.95
 14 David Harding            M43 Oregon Track Clu      17:28.18
 15 Gilbert Guzman           M43 Reebok Aggies TC      17:28.26
 16 James Bogus              M40 Unattached            17:34.65
 17 *J. Oliver Gallego       M41 Elite Health TC       17:44.58
 18 Miguel Dias              M40 Unattached            18:17.66
 19 Peter Gregory            M41 Team Edge             20:31.28

M45 5000 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 14:23.60              Lucien Rault
    45 USATF: * 15:12.25              Mike Manley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Cannon             M47 Club Northwest        16:15.11
  2 Tony Rodiez              M47 Unattached            16:16.90
  3 Mark Rybinski            M48 Syracuse Charger      16:29.12
  4 Brian Nelson             M46 Golden Valley Ma      16:36.05
  5 Thomas Cushman           M49 Unattached            16:37.88
  6 Steve Greenspan          M45 Arizona Road          16:44.43
  7 Dean Bailey              M46 Unattached            18:11.82
  8 William Packard          M45 Quest                 18:22.46
  9 Quentin Phillips         M47 Oregon Track Clu      18:33.74

M50 5000 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: + 14:55.60              Antonio Villanueva
    50 USATF: * 15:41.67              Mike Heffernan
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leonard Hill             M50 Southern Oregon       16:08.68
  2 Roger Price              M54 Unattached            16:40.16
  3 Doug Winn                M53 Portland Masters      16:50.28
  4 Dennis O'Brien           M53 Unattached            17:05.86
  5 Michael Allison          M51 Snohomish TC          17:18.33
  6 Tom Bernhard             M52 Unattached            17:40.97
  7 Doward Miller            M51 Unattached            18:04.48
  8 Craig Mahl               M52 Unattached            18:40.31
  9 Rick Russell             M50 Oregon Track Clu      19:17.75
 10 *Tim Bowler              M54 Unattached            23:19.86
 11 Douglas Sturm            M54 Unattached            23:59.88
 12 Michael Ponichtera       M54 Unattached            30:50.36

M55 5000 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: + 15:41.72              Ron Robertson
    55 USATF: * 16:27.1h              James O'Neil
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Scott Taylor             M58 Multnomah Athlet      17:45.13
  2 Michael Dove             M56 Monterey Bay Wed      18:01.59
  3 Ed Cadman                M58 Hawaii Masters T      18:22.71
  4 Gary Hall                M56 Unattached            18:39.85
  5 Cornelius Branson        M56 Unattached            18:53.45
  6 Les Castle               M57 Oregon Track Clu      20:32.38
  7 Mac Larson               M55 Unattached            20:51.81

M60 5000 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: + 16:16.51              Ron Robertson
    60 USATF: * 17:19.0h              Clive Davies
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Don Coffman              M60 Victory Athletic      18:03.41
  2 Thom Weddle              M64 Run & Fun             18:47.92
  3 Joe Machala              M61 Bloomsday Road R      19:27.31
  4 Richard Leutzinger       M64 Oregon Track Clu      21:50.54
  5 Robert McAlpine          M64 Elite Health TC       22:21.89
  6 John Shaw                M61 Unattached            24:35.95
  7 Lornel Anderson          M63 Unattached            25:39.35

M65 5000 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 16:38.80              Derek Turnbull
       USATF: * 18:07.04              Joe King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Iffrig              M69 Unattached            19:27.78
  2 Geoffrey Howard          M65 Unattached            19:45.85
  3 Jim Davis                M67 Oregon Track Clu      20:20.66
  4 John Pitman              M65 Unattached            20:31.30
  5 Larry Wright             M67 Unattached            21:32.02
  6 Jerry Levasseur          M65 Unattached            21:45.32
  7 Bob Kiever               M67 Unattached            26:43.40
 -- Ken Odgen                M67 Oregon Track Clu           DNF

M70 5000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 18:33.38  7/6/2001    Ed Whitlock, CAN
    70 USATF: * 18:43.6h              Warren Utes
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Heitzman            M72 Unattached            21:26.24
  2 Patrick Devine           M74 Unattached            25:53.80
  3 Donn Kirk                M72 Oregon Track Clu      30:26.72

M75 5000 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 20:00.13              James Todd
    75 USATF: * 20:36.80              John Keston
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joe King                 M77 Greater Long Isl      22:30.28
  2 William Fortune          M75 Millrose AA           22:31.47
  3 Bob Koch                 M76 Unattached            26:15.49
  4 Jim O'Neil               M78 Unattached            28:26.28
  5 Craig McMicken           M77 Oregon Track Clu      29:12.72

M80 5000 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: + 21:57.88              Edward Benham
    80 USATF: * 21:57.88              Edward Benham
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John McManus             M80 Unattached            27:19.69

M85 5000 Meter Run
=======================================================================
      85 WMA: + 25:47.54              Alfred Funk
    85 USATF: * 25:47.54              Alfred Funk
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Les Leyland             M86 Unattached            32:05.25
  2 Dudly Healey             M89 Unattached            46:03.15

W35 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauriea Blume            W36 Inland North          40:02.00

W40 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Marlene Corcoran        W40 Unattached           X32:50.00
  2 Caren Ware               W41 Unattached            36:28.00
  3 LeaAnn Hildebrandt       W44 Unattached            42:40.00

W45 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Janet Martin             W48 Unattached            34:06.00
  2 Connie Rowden            W45 Unattached            34:24.00

W50 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Karen Bowler            W53 Unattached           X36:07.00
  2 Susan Block              W52 Hawaii Masters T      48:12.00

W55 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Orr                 W58 Quest                 42:23.00
  2 Zel Brook                W56 Unattached          1:13:36.00

W60 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Josie Chalmers           W60 Quest                 42:22.00

W65 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jane Dods                W67 Oregon Track Clu      47:35.00

M35 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Drew Bell                M37 Birmingham T          31:15.00

M40 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ted Poulos               M41 Potomac Valley T      29:27.00
  2 David Harding            M43 Oregon Track Clu      29:36.00
  3 Thomas Buffolano         M42 Millrose AA           29:49.00
  4 *Bill Corcoran           M41 Unattached           X31:07.00
  5 *Doug Kennedy            M44 Unattached           X31:50.00

M45 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Peattie           M47 Unattached            29:37.00
  2 Joe Mallon               M47 Unattached            40:49.00

M50 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rick Russell             M50 Oregon Track Clu      31:39.00
  2 *Tim Bowler              M54 Unattached           X39:40.00
  3 Bill Roe                 M52 Club Northwest        42:51.00

M55 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ronald T. Pate           M56 Hawaii Masters T      32:30.00
  2 Ron Barker               M56 Unattached            34:17.00
  3 Les Castle               M57 Oregon Track Clu      34:33.00
  4 Mac Larson               M55 Unattached            34:54.00

M60 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dan Alarid               M60 Unattached            34:33.00
  2 *Vern Christensen        M62 Unattached           X35:33.00
  3 Bob Steffen              M62 Quest                 41:17.00

M65 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Stephen Odwin           M66 Unattached           X33:45.00
  2 Geoffrey Howard          M65 Unattached            36:25.00
  3 Jim Hite                 M69 Atlanta Track Cl      43:08.00

W30 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shannon Overbay          W33 Unattached            45:30.86

W35 10000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 31:20.28              Ingrid Kristiansen
    35 USATF: * 31:28.92              Francis Larrieu
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Beth Ellickson           W36 Quest                 39:07.54
  2 Katherine Nichols        W37 Unattached            40:32.39
  3 Lauriea Blume            W36 Inland North          50:08.57

W40 10000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: + 32:12.07              Nicole Leveque
    40 USATF: * 34:58.54              Madelyn Noe-Schlentz
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Angela Minnefield        W40 Unattached            44:43.88
  2 Julie Dove               W44 Monterey Bay Wed      45:33.76

W45 10000 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 32:34.06              Evy Palm
    45 USATF: * 38:10.89              Joan Coleman
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Char Davidson            W49 Unattached            57:17.58

W50 10000 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: + 35:37.00              Valborg Ostberg
    50 USATF: * 37:28.67              Shirley Matson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Angie Miyashiro          W50 Hawaii Masters T      40:29.19
  2 Edie Stevenson           W54 Unattached            41:42.77
  3 *Karen Bowler            W53 Unattached            46:46.60

W55 10000 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: + 37:47.95              Edeltraud Pohl
    55 USATF: * 40:03.46              Shirley Matson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Spannaus         W55 Unattached            50:33.64
 -- Zel Brook                W56 Unattached                  DQ

W60 10000 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: + 41:38.00              Edeltraud Pohl
    60 USATF: * 42:28.50              Shirley Matson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marie Louise Michelsohn  W61 Bohemia Track Cl      41:43.64*
  2 Rusty Barnett            W61 West Valley Trac      52:40.95

W65 10000 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 44:20.90              Lieselotte Schultz
    65 USATF: * 47:09.40              Toshiko D'Elia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joyce Hodges-Hite        W66 Atlanta Track Cl      57:15.44

W70 10000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 48:10.98              Jose Waller
    70 USATF: * 49:39.15              Toshiko D'Elia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 June Machala             W72 Bloomsday Road R      50:24.97

M30 10000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chad Newton              M33 Unattached            31:58.34
  2 Kareem Lanier            M30 New Balance Nort      32:50.37
  3 Kevin Sheehy             M34 Unattached            33:29.08

M35 10000 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 27:17.48              Carlos Lopes
    35 USATF: * 28:02.41              Steve Plasencia
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joe Dudman               M39 Unattached            33:43.20
  2 John Geiger              M39 Unattached            34:18.89
  3 Steven King              M39 Unattached            34:30.60
  4 Bradley Cordts           M39 Unattached            34:49.87
  5 *Aldo Virano             M35 Unattached            34:59.68
  6 Drew Bell                M37 Birmingham T          36:09.16
  7 David Daer               M37 Quest                 39:33.12

M40 10000 Meter Run
=======================================================================
      40 WMA: + 28:30.88              Martti Vainio
    40 USATF: * 30:37.94              Craig Young
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brian Pope               M40 So Cal TC             31:47.24
  2 Alan Newton              M40 Snake River           31:56.67
  3 Craig Christians         M42 Team Nebraska         33:26.49
  4 James Kurtzman           M41 So Cal TC             33:31.52
  5 Ted Poulos               M41 Potomac Valley T      34:15.52
  6 Timo Mostert             M40 Unattached            34:52.77
  7 Christopher Clark        M43 Oregon Track Clu      34:56.41
  8 Bill Valenzano           M43 Unattached            35:07.97
  9 Mark Wenneker            M44 Unattached            35:27.03
 10 Andy Shotts              M40 Unattached            35:41.25
 11 Tim Swietlik             M44 Unattached            36:54.33
 12 *J. Oliver Gallego       M41 Elite Health TC       36:56.13
 13 Miguel Dias              M40 Unattached            38:24.33
 14 Peter Gregory            M41 Team Edge             40:24.21
 -- Randy Ward               M41 Unattached                 DNF
 -- David Harding            M43 Oregon Track Clu           DNF

M45 10000 Meter Run
=======================================================================
      45 WMA: + 30:02.56              Antonio Villanueva
    45 USATF: * 31:48.00              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Cushman           M49 Unattached            34:40.58
  2 Steve Greenspan          M45 Arizona Road          35:42.31
  3 John Matthews            M46 Cental Mass Stri      36:10.94
  4 Elliott Drumright        M46 Unattached            38:11.34
  5 Dean Bailey              M46 Unattached            38:49.19
  6 Matthew Neve             M46 Future TC             39:53.94
  7 Don Smith                M46 Unattached            46:23.24

M50 10000 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: + 31:01.90  7/23/1991   Ron Robertson, NZL
    50 USATF: * 32:10.4h              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wayne Chick              M50 Unattached            36:37.00
  2 Tom Bernhard             M52 Unattached            37:11.47
  3 Craig Mead               M50 Future TC             39:53.35
  4 Mike De Witt             M52 Parkside AC           40:52.46
  5 *Tim Bowler              M54 Unattached            49:35.58

M55 10000 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: + 32:45.60              Ron Robertson
    55 USATF: * 33:00.66              Norman Green
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Scott Taylor             M58 Multnomah Athlet      37:13.72
  2 Michael Dove             M56 Monterey Bay Wed      37:28.24
  3 Ed Cadman                M58 Hawaii Masters T      39:06.86
  4 James Crawford           M56 Unattached            40:38.97
  5 Tim Wehrkamp             M56 Unattached            41:39.60

M60 10000 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: + 34:14.08  7/20/1991   Luciano Acquarone, ITA
    60 USATF: * 35:19.8h              Clive Davies
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Don Coffman              M60 Victory Athletic      37:38.74
  2 Thom Weddle              M64 Run & Fun             39:41.42
  3 Lornel Anderson          M63 Unattached            54:57.91

M65 10000 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 34:42.20              Derek Turnbull
    65 USATF: * 38:38.0h              Norman Bright
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Iffrig              M69 Unattached            41:37.52
  2 Jim Davis                M67 Oregon Track Clu      42:06.64
  3 Geoffrey Howard          M65 Unattached            44:18.17
  4 Larry Wright             M67 Unattached            45:35.42
  5 Jerry Levasseur          M65 Unattached            46:42.50
  6 Ronald Jarvinen          M66 Unattached            52:21.33

M70 10000 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 38:04.13              Ed Whitlock
    70 USATF: * 38:23.69              Warren Utes
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Heitzman            M72 Unattached            45:26.19
  2 Patrick Devine           M74 Unattached            53:55.24

M75 10000 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 42:03.40              David Morrison
    75 USATF: * 43:52.38              John Keston
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Koch                 M76 Unattached            53:54.12
  2 Jim O'Neil               M78 Unattached          1:06:32.52

W35 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      35 WMA: + 20:41.00              K. Junna-Saxby
    35 USATF: * 22:49.79              Victoria Herazo
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lorraine Berger          W38 Unattached            37:56.64

W40 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      40 WMA: + 22:49.40              S. Griesbach
    40 USATF: * 23:28.15              Lyn Brubaker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelly Murphy-Glenn       W42 Racewalkers Nort      26:55.54
  2 Teresa Aragon            W42 Unattached            27:07.85
  3 Margaret Govea           W41 Easy Striders Wa      27:20.99
  4 Nicolle Goldman          W44 Sierra Racewalke      28:59.38
  5 Ginger Armstrong         W40 Connecticut Race      31:59.05

W45 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: + 24:09.44              L. Ventris
    45 USATF: * 25:09.47              JoAnn Nedelco
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Anne Torrellas      W45 Connecticut Race      25:52.68
  2 Lynette Heinlein         W46 Unattached            30:30.21
  3 Pavvena Nieroski         W45 Easy Striders Wa      34:35.00

W50 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    50 USATF: * 26:41.2h              Beverly LaVeck
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Snyder              W52 Racewalkers Nort      27:21.64
  2 Debbie Topham            W50 Pegasus Athletic      27:22.93
  3 Marianne Martino         W53 Unattached            28:00.21
  4 Carol Wilkinson          W53 Unattached            32:11.75
  5 Judy Witt                W54 Potomac Valley T      32:13.66
  6 Doris McGuire            W54 Unattached            32:58.45
  7 *Dianne Ruzgaitis        W51 Unattached            36:20.68
  8 Sandy Backer             W53 Marin Racewalkin      36:47.52
 -- Gayle Johnson            W54 Unattached                  DQ

W55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      55 WMA: + 25:28.00              O. Meyer
    55 USATF: * 27:29.68              Elton Richardson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Donna Cunningham         W56 Southern Cal Wal      28:54.70
  2 Kathleen Frable          W58 Unattached            31:10.11
  3 Mary Baglin              W56 Pacific Racewalk      31:29.33
  4 Jolene Steigerwalt       W59 Southern Cal Wal      31:44.60
  5 Trish Caldwell           W57 Sierra Racewalke      31:50.92
  6 Coco Beuchet             W55 Marin Racewalkin      32:05.23
  7 Pat Walker               W56 Indiana Racewalk      37:17.31
  8 Carolyn Nash             W56 Golden Gate Race      40:23.39
 -- Darlene Backlund         W57 Racewalkers Nort            DQ

W60 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    60 USATF: * 28:49.35              Beverly LaVeck
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Joan Christensen        W63 Unattached            31:37.37
  2 *Doris Cassels           W64 Unattached            32:30.95
  3 Karen Murphy             W62 Racewalkers Nort      32:34.91
  4 Marjorie Garnero         W62 Monterrey Penins      32:53.63
  5 Donna Lafayette          W60 Racewalkers Nort      33:10.68
  6 Rebecca Gilman           W62 Chicago Walkers       33:15.81
  7 Nancy Brinkley           W63 Inland Empire Ra      34:00.32

W65 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      65 WMA: + 27:57.00              J. Albury
    65 USATF: * 29:29.72              Beverly LaVeck
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bev Laveck               W67 Pacific Pacers        30:48.00
  2 Joanne Elliott           W67 Florida AC            33:13.32
  3 Joan Berman              W66 Ann Arbor TC          34:52.55
  4 Shirley Capps            W67 Southern Cal Wal      35:15.73
  5 Linda Burnett            W66 Marin Racewalkin      35:24.15
  6 Sara Lee Warberg         W69 Racewalkers Nort      37:46.21

W70 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      70 WMA: + 29:16.00              B. Tibbling
    70 USATF: * 34:56.50              Joan Rowland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shirley Dockstader       W70 Marin Racewalkin      32:40.97*
  2 Grace Moremen            W72 Southern Cal Wal      40:07.28
  3 Rita Hildreth            W71 Silver State Str      40:14.25

W75 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      75 WMA: + 32:44.76              B. Tibbling
    75 USATF: * 34:47.11              Miriam Gordon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Miriam Gordon            W78 Florida AC            37:54.20

W80 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      80 WMA: + 37:41.00              P. Clarke
    80 USATF: * 37:56.64              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jane Dana                W82 Unattached            39:00.25

W85 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      85 WMA: + 44:43.85              D. Robarts
    85 USATF: * 44:43.85              Dorothy Robarts
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fan Benno-Caris          W85 Dallas Masters        45:39.63

M40 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      40 WMA: + 19:45.65              W. Sawall
    40 USATF: * 21:29.31              Ray Funkhouser
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Nieroski          M41 Easy Striders Wa      24:48.56
  2 Tommy Aunan              M44 Unattached            26:44.61
  3 Michael Blanchard        M42 Hartford Tra          26:45.21
  4 Stewart Canning          M44 Marin Racewalkin      30:51.31
  5 *Tony Bell               M40 Unattached            33:16.92

M45 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: + 20:54.40              G.Little
    45 USATF: * 21:27.00              Larry Walker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pedro Santoni            M46 Unattached            25:50.64
  2 Joseph Berendt           M48 Unattached            27:13.82
  3 Mario Lopez              M45 Unattached            27:26.46
  4 Douglas Vermeer          M49 Racewalkers Nort      29:54.26
  5 Barton Kale              M47 Pacific Pacers        30:36.46

M50 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    50 USATF: * 22:02.3h              Donald DeNoon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Wiggins          M54 Unattached            25:07.15
  2 Bill Reed                M50 Unattached            25:58.34
  3 Pat Detloff              M51 Racewalkers Nort      26:06.54
  4 Bob Novak                M54 Pacific Pacers        26:57.96
 -- Gary Firestone           M51 Racewalkers Nort            DQ

M55 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      55 WMA: + 22:11.50              W. Sawall
    55 USATF: * 23:29.51              Donald DeNoon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard McGuire          M55 Unattached            26:03.64
  2 Max Walker               M56 Indiana Racewalk      26:21.20
  3 Norman Frable            M57 Unattached            26:30.43
  4 Stan Chraminski          M55 Unattached            26:48.68
  5 Richard Campbell         M57 Easy Striders Wa      29:23.56
  6 Peter Armstrong          M58 Unattached            29:29.07
  7 Garland Murphy           M56 Golden Gate Race      34:17.25

M60 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
    60 USATF: * 24:11.9h              Dave Romansky
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 George Opsahl            M61 Racewalkers Nort      28:31.17
  2 John Backlund            M63 Racewalkers Nort      29:27.82
  3 *Alan Ede                M63 Unattached            31:01.31
  4 Wil Williams             M62 Southern Cal Wal      32:02.02
  5 Richard Zerbe            M64 Unattached            32:37.31
  6 Stu Kinney               M63 Unattached            32:47.97
 -- Edgar Kousky             M62 Oregon Track Clu            DQ

M65 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      65 WMA: + 25:27.42              G. Weidner
    65 USATF: * 26:01.93              Jack Bray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul R. Johnson          M65 Unattached            27:04.53
  2 L. Calvin Brown          M66 Unattached            30:27.98
  3 Ed Lane                  M67 Marin Racewalkin      32:39.10
  4 Arvid Rolle              M69 Easy Striders Wa      33:11.96
  5 Carl Acosta              M69 Walkers Club of       33:17.03
  6 Spencer Parrish          M66 Connecticut Race      35:11.70

M70 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      70 WMA: + 27:02.00              T Daintry
    70 USATF: * 28:57.77              Alfred DuBois
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Bray                M70 Marin Racewalkin      27:51.03*
  2 Ron MacPike              M70 Racewalkers Nort      32:51.98
  3 Dick Vaughn              M72 Racewalkers Nort      33:55.36
  4 Lloyd McGuire            M71 San Diego Track       35:12.00
  5 Jack Munnell             M73 Unattached            36:27.94

M75 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      75 WMA: + 27:40.00              J. Grimwade
    75 USATF: * 31:14.00              Giulio DePetra
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Starr               M75 Phast                 30:57.45*
  2 William Moremen          M75 Southern Cal Wal      33:11.06
  3 Masashi Noritake         M79 Unattached            36:40.13

M80 5000 Meter Race Walk
=======================================================================
      80 WMA: + 29:24.10              J. Grinwade
    80 USATF: * 34:44.0h              Byron Fike
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Levinsohn           M82 Marin Racewalkin      41:36.79
  2 Troy Grove               M84 Unattached          1:00:35.10

W35 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      35 WMA: + 45:52.00              M. Damilano
    35 USATF: * 46:25.00              Victoria Herazo
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Penny Vale               W37 Racewalkers Nort    1:07:08.00
  2 Helen Storrs             W37 Unattached          1:17:26.00

W40 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      40 WMA: + 47:07.00              S. Griesbach
    40 USATF: * 48:30.00              Lyn Brubaker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelly Murphy-Glenn       W42 Racewalkers Nort      56:12.00
  2 Margaret Govea           W41 Easy Striders Wa      57:06.00
  3 Teresa Aragon            W42 Unattached            59:40.00
  4 Nicolle Goldman          W44 Sierra Racewalke      59:51.00
  5 Carmen Jackinsky         W40 Racewalkers Nort    1:00:08.00
  6 Kim Miller               W44 Mark Trail Flyin    1:02:01.00
  7 Ginger Armstrong         W40 Connecticut Race    1:06:02.00

W45 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: + 48:32.00              S. Griesbach
    45 USATF: * 50:58.00              Gayle Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynette Heinlein         W46 Unattached          1:02:07.00
  2 Pavvena Nieroski         W45 Easy Striders Wa    1:13:56.00

W50 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      50 WMA: + 50:40.00              S. Kramer
    50 USATF: * 54:18.00              Gayle Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Snyder              W52 Racewalkers Nort      57:21.00
  2 Debbie Topham            W50 Pegasus Athletic      58:03.00
  3 Marianne Martino         W53 Unattached            58:10.00
  4 Gayle Johnson            W54 Unattached            58:46.00
  5 Ann Gerhardt             W51 Buffalo Chips       1:00:10.00
  6 Carol Wilkinson          W53 Unattached          1:06:35.00
  6 *Helen Hoover            W52 Unattached          1:06:35.00
  8 Doris McGuire            W54 Unattached          1:08:01.00
  9 Sandy Backer             W53 Marin Racewalkin    1:17:20.00

W55 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      55 WMA: + 54:24.00              W. Seiler
    55 USATF: * 56:59.00              JoAnn Nedelco
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Donna Cunningham         W56 Southern Cal Wal      59:19.00
  2 Kathleen Frable          W58 Unattached          1:04:23.00
  3 Coco Beuchet             W55 Marin Racewalkin    1:05:27.00
  4 Jolene Steigerwalt       W59 Southern Cal Wal    1:05:44.00
  5 Trish Caldwell           W57 Sierra Racewalke    1:06:34.00
  6 Carol Bertino            W56 Easy Striders Wa    1:07:44.00
  7 Darlene Backlund         W57 Racewalkers Nort    1:10:36.00
  8 Pat Walker               W56 Indiana Racewalk    1:16:27.00

W60 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      60 WMA: + 55:58.00              O. Meyer
    60 USATF: * 59:30.00              Beverly LaVeck
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hansi Rigney             W61 Monterrey Penins    1:05:24.00
  2 *Joan Christensen        W63 Unattached          1:05:41.00
  3 *Doris Cassels           W64 Unattached          1:07:49.00
  4 Karen Murphy             W62 Racewalkers Nort    1:07:53.00
  5 Joanne Harriman          W60 New England Walk    1:07:56.00
  6 Donna Lafayette          W60 Racewalkers Nort    1:08:04.00
  7 Rebecca Gilman           W62 Chicago Walkers     1:08:42.00
  8 Marjorie Garnero         W62 Monterrey Penins    1:09:22.00
  9 Nancy Brinkley           W63 Inland Empire Ra    1:17:18.00

W65 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      65 WMA: +   58:41.00              B. Tibblling
    65 USATF: * 1:02:07.00              Ruth Eberle
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joanne Elliott           W67 Florida AC          1:07:55.00
  2 Joan Berman              W66 Ann Arbor TC        1:12:12.00
  3 Linda Burnett            W66 Marin Racewalkin    1:13:36.00
  4 Shirley Capps            W67 Southern Cal Wal    1:14:58.00
  5 Sara Lee Warberg         W69 Racewalkers Nort    1:17:41.00

W70 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      70 WMA: + 1:00:18.00              B. Tibbling
    70 USATF: * 1:09:21.00              Miriam Gordon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shirley Dockstader       W70 Marin Racewalkin    1:07:38.00*

W75 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      75 WMA: + 1:07:46.00              B. Tibbling
    75 USATF: * 1:12:05.00              Miriam Gordon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Miriam Gordon            W78 Florida AC          1:18:36.00

W80 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      80 WMA: + 1:15:41.70              J. Dana
    80 USATF: * 1:17:08.00              Jane Dana
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jane Dana                W82 Unattached          1:18:36.00

W85 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      85 WMA: + 1:23:48.00              M. Lindgren
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fan Benno-Caris          W85 Dallas Masters      1:33:41.00

M40 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      40 WMA: + 40:08.00              W. Sawall
    40 USATF: * 42:44.00              Jonathan Matthews
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Nieroski          M41 Easy Striders Wa      50:13.00
  2 Will Preischel           M42 Parkside AC           53:08.00
  3 Tommy Aunan              M44 Unattached            54:59.00
  4 Michael Blanchard        M42 Hartford Tra          55:21.00
  5 Colin Peters             M41 Hawaii Masters T      57:34.00
  6 *Tony Bell               M40 Unattached          1:09:15.00
  7 Stewart Canning          M44 Marin Racewalkin    1:12:08.00

M45 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: + 42:18.00              W. Sawall
    45 USATF: * 45:00.00              Larry Walker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pedro Santoni            M46 Unattached            54:58.00
  2 Joseph Berendt           M48 Unattached            55:59.00
  3 Mario Lopez              M45 Unattached            58:08.00

M50 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      50 WMA: + 42:20.00              G. Little
    50 USATF: * 45:00.00              Don DeNoon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Wiggins          M54 Unattached            50:01.00
  2 Pat Detloff              M51 Racewalkers Nort      53:40.00
  3 Bill Reed                M50 Unattached            54:21.00
  4 Mike De Witt             M52 Parkside AC           55:46.00
  5 Bob Novak                M54 Pacific Pacers        56:28.00
  6 Roderick MacElwain       M52 Unattached            59:11.00
  7 Gary Firestone           M51 Racewalkers Nort    1:08:26.00

M55 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      55 WMA: + 43:59.80              A. Liepaskalns
    55 USATF: * 49:28.00              James Carmines
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Max Walker               M56 Indiana Racewalk      53:48.00
  2 Richard McGuire          M55 Unattached            54:24.00
  3 Norman Frable            M57 Unattached            54:33.00
  4 Stan Chraminski          M55 Unattached            55:48.00
  5 Bill Harriman            M56 New England Walk      59:27.00
  6 Richard Campbell         M57 Easy Striders Wa    1:00:34.00
  7 Peter Armstrong          M58 Unattached          1:01:58.00
  8 George Mercure           M55 Unattached          1:05:28.00
  9 Garland Murphy           M56 Golden Gate Race    1:10:33.00

M60 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      60 WMA: + 49:22.70              G. Little
    60 USATF: * 50:05.00              Dave Romansky
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 George Opsahl            M61 Racewalkers Nort      59:11.00
  2 John Backlund            M63 Racewalkers Nort    1:01:31.00
  3 *Alan Ede                M63 Unattached          1:05:04.00
  4 Wil Williams             M62 Southern Cal Wal    1:07:39.00
  5 Stu Kinney               M63 Unattached          1:08:52.00
 -- Edgar Kousky             M62 Oregon Track Clu            DQ

M65 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      65 WMA: + 55:24.00              R. Jones
    65 USATF: * 54:04.00              Max Green
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul R. Johnson          M65 Unattached            56:30.00
  2 L. Calvin Brown          M66 Unattached          1:02:49.00
  3 Arvid Rolle              M69 Easy Striders Wa    1:07:56.00
  4 Ed Lane                  M67 Marin Racewalkin    1:08:39.00
  5 Carl Acosta              M69 Walkers Club of     1:09:18.00

M70 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      70 WMA: + 54:17.00              T. Daintry
    70 USATF: * 59:21.00              Bill Flick
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Bray                M70 Marin Racewalkin      58:56.00*
  2 Ron MacPike              M70 Racewalkers Nort    1:08:14.00
  3 Tom Cunningham           M70 Unattached          1:09:38.00
  4 Dick Vaughn              M72 Racewalkers Nort    1:10:05.00
 -- Jack Munnell             M73 Unattached                  DQ
 -- Lloyd McGuire            M71 San Diego Track             DQ

M75 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      75 WMA: +   55:01.00              J. Gimwade
    75 USATF: * 1:06:48.00              William Tallmadge
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Starr               M75 Phast               1:05:10.00*
  2 William Moremen          M75 Southern Cal Wal    1:09:28.00
  3 Masashi Noritake         M79 Unattached          1:15:40.00

M80 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      80 WMA: + 1:01:25.40              J. Gimwade
    80 USATF: * 1:12:25.00              William Tallmadge
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Levinsohn           M82 Marin Racewalkin    1:27:11.00
 -- Troy Grove               M84 Unattached                  DQ

W40 80 Meter Hurdles
============================================================================
      40 WMA: + 11.25  7/12/2001   Leslie Estwick, CAN
    40 USATF: * 11.78              Deby Sweezey
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Joy Upshaw-Margerum      W42 Golden Bear AC           12.06   1.5
  2 Caryl Senn               W41 Bohemia Track Cl         13.02   1.5
  3 Kelly Holding            W42 Unattached               13.99   1.5
  4 Caren Ware               W41 Unattached               15.89   1.5

W45 80 Meter Hurdles
============================================================================
      45 WMA: + 12.22              Phil Raschker
    45 USATF: * 12.22              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Teresa Drotar            W48 Unattached               15.31   1.5
  2 Liz Johnson              W47 Carolina Mas             16.96   1.5

W50 80 Meter Hurdles
============================================================================
      50 WMA: + 12.68  7/20/1997   Phil Raschker, USA
    50 USATF: * 12.69              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Anna Wlodarczyk         W52 Unattached              X13.13   1.9

W55 80 Meter Hurdles
============================================================================
      55 WMA: + 13.19              Phil Raschker
    55 USATF: * 13.19              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Phil Raschker            W56 Unattached               13.96   1.9

W60 80 Meter Hurdles 27"
============================================================================
         WMA: + 13.89  6/15/1996   Corrie Roovers, NED
       USATF: * 16.45              Betty Vosburgh
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Becky Sisley             W64 Oregon Track Clu         17.11   1.9

W65 80 Meter Hurdles 27"
============================================================================
       USATF: * 18.69              Barbara Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W67 Unattached               17.07*  1.9

M70 80 Meter Hurdles 30"
============================================================================
         WMA: + 12.99  5/13/2000   James Stookey, USA
       USATF: * 12.99              James Stookey
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 James Stookey            M73 Unattached               13.66   2.5
  2 *Earl Fee                M74 Unattached              X15.53   2.5
  3 Al Sheahen               M71 Southern Cal Str         16.99   2.5

M75 80 Meter Hurdles 30"
============================================================================
         WMA: + 13.68  8/29/1999   Melvin Larsen, USA
       USATF: * 13.68              Mel Larsen
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Melvin Larsen            M79 Unattached               19.13   2.1

W35 100 Meter Hurdles
============================================================================
      35 WMA: + 12.47              Ludmila Engquist
    35 USATF: * 13.77              Jane Frederick
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Olivia Stewart          W38 Unattached               16.39   1.8
  2 Del Schneider            W39 Unattached               19.06   1.8

M50 100 Meter Hurdles 36"
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 13.57  7/5/1991    Walt Butler, USA
       USATF: * 13.57              Walt Butler
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 Jack Craig               M54 Seattle Express          15.12Q  1.1  2
  2 Russell Jacquetacea      M50 Unattached               15.38Q  2.6  1
  3 Brian McKinley           M50 Unattached               14.86Q  1.1  2
  4 Steve Kemp               M50 Unattached               15.45Q  2.6  1
  5 Thad Wilson              M52 Unattached               14.89q  1.1  2
  6 Roger Parnell            M54 Unattached               15.15q  1.1  2
  7 Sergio Angulo            M51 Unattached               15.83q  2.6  1
  8 Robert Hahn              M51 Unattached               16.68q  2.6  1
 -- Clyde Harris             M54 Unattached                 DNF   2.6  1

M50 100 Meter Hurdles 36"
============================================================================
         WMA: + 13.57  7/5/1991    Walt Butler, USA
       USATF: * 13.57              Walt Butler
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Brian McKinley           M50 Unattached               14.69   1.9
  2 Steve Kemp               M50 Unattached               14.74   1.9
  3 Russell Jacquetacea      M50 Unattached               14.86   1.9
  4 Jack Craig               M54 Seattle Express          15.30   1.9
  5 Roger Parnell            M54 Unattached               15.50   1.9
  6 Thad Wilson              M52 Unattached               15.59   1.9
  7 Sergio Angulo            M51 Unattached               15.78   1.9
 -- Robert Hahn              M51 Unattached                 DNF   1.9

M55 100 Meter Hurdles 36"
============================================================================
         WMA: + 14.49  8/22/1996   Walt Butler, USA
       USATF: * 14.49              Walt Butler
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Fred Johnston            M57 West Valley Trac         15.95   1.9
  2 Robert Baker             M58 Unattached               16.89   1.9
  3 Ozzie Binion             M55 Atlanta Track Cl         16.90   1.9
 -- Courtland Gray           M59 Unattached                 DNF   1.9

M60 100 Meter Hurdles 33"
============================================================================
         WMA: + 14.74  7/18/1998   Charles Miller, USA
       USATF: * 14.74              Charles Miller
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Walt Butler              M62 Unattached               16.22   1.8
  2 Bruce Mills              M64 Midwest Masters          19.61   1.8
  3 Lionel Low               M63 Hawaii Masters T         20.70   1.8
  4 Phineas Anderson         M61 Unattached               25.32   1.8

M65 100 Meter Hurdles 33"
============================================================================
         WMA: + 16.30  7/21/1991   Jack Greenwood, USA
       USATF: * 16.30              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Robert Paulen            M66 Glenarden Track          19.52   1.5
  2 Phillip Shipp            M68 Unattached               19.78   1.5
  3 John Head                M65 Unattached               20.79   1.5
  4 Bill Jankovich           M69 Unattached               20.94   1.5

M30 110 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Don Drummond             M34 Atlanta Track Cl         14.24   3.6

M35 110 Meter Hurdles
============================================================================
    35 USATF: * 13.26              Greg Foster
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Richard Holmes           M36 Unattached               14.63   3.6
  2 James Smith              M37 Feel the Hea             15.97   3.6
  3 Reggie Snowden           M38 San Francisc             16.47   3.6
  4 Timothy O'Neal           M36 Unattached               16.65   3.6
  5 Rod Wilcox               M37 Unattached               16.82   3.6
  6 Andrew Jannsen           M35 Unattached               17.52   3.6
  7 David Ashe               M36 Unattached               21.11   3.6

M40 110 Meter Hurdles 39"
========================================================================
8 Advance:  Top 2 Each Heat plus Next 4 Best Times
         WMA: + 13.96  7/12/2001   Karl Smith, USA
       USATF: * 14.24              Stan Druckrey
    Name                     Age Team                   Prelims  Wind H#
========================================================================
Preliminaries
  1 David Ashford            M40 So Cal TC              * 14.04Q  1.1  1
  2 *Karl Smith              M43 Unattached             * 14.23Q  0.9  2
  3 Willie Gault             M42 So Cal TC                14.95Q  0.9  2
  4 Brian Conley             M43 Unattached               16.02Q  1.1  1
  5 Ed Moore                 M40 Unattached               16.27q  0.9  2
  6 Kerry Sloan              M40 A Running Start          16.47q  1.1  1
  7 Joe Schwieterman         M44 Midwest Masters          16.67q  0.9  2
  8 Jeff Brower              M44 Unattached               17.29q  1.1  1
  9 Roger Drummond           M41 Unattached               18.62   1.1  1
 10 Christian Hendricks      M40 Unattached               18.89   0.9  2
 11 Charles Patton           M40 Unattached               18.91   0.9  2

M40 110 Meter Hurdles 39"
============================================================================
         WMA: + 13.96  7/12/2001   Karl Smith, USA
       USATF: * 14.24              Stan Druckrey
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 David Ashford            M40 So Cal TC                13.82+  1.5
  2 *Karl Smith              M43 Unattached               14.08*  1.5
  3 Willie Gault             M42 So Cal TC                14.78   1.5
  4 Brian Conley             M43 Unattached               15.63   1.5
  5 Ed Moore                 M40 Unattached               15.93   1.5
  6 Kerry Sloan              M40 A Running Start          16.19   1.5
  7 Joe Schwieterman         M44 Midwest Masters          16.21   1.5
  8 Jeff Brower              M44 Unattached               17.55   1.5

M45 110 Meter Hurdles 39"
============================================================================
         WMA: + 14.7h  7/8/1979    Valbjorn Thorlaksson, ISL
       USATF: * 14.79              Tom Gilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Leee X                   M46 Philadelphia Mas         16.21   1.5
  2 Robert Zahn              M49 Midwest Masters          16.81   1.5
  3 Steve Cummings           M47 Unattached               18.83   1.5
  4 Don Helton               M49 Humboldt TC              25.38   1.5

W50 300 Meter Hurdles
=======================================================================
      50 WMA: + 47.01  10/2/1994   Jan Hynes, AUS
    50 USATF: * 49.20              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Rhona Trott             W54 Unattached              X55.08
  2 Tina Bowman              W50 Beach Track              55.58

W60 300 Meter Hurdles
=======================================================================
      60 WMA: + 53.05  7/16/1995   Corrie Roovers, NED
    60 USATF: * 56.80              Betty Vosburgh
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Becky Sisley             W64 Oregon Track Clu       1:07.22

W65 300 Meter Hurdles
=======================================================================
      65 WMA: + 1:03.53              Barbara Jordan
    65 USATF: * 1:03.53              Barbara Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Jordan           W67 Unattached             1:03.62

M60 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
         WMA: + 42.31  8/1/1999    Guido Mueller, FRG
       USATF: * 43.49              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Terry Rowan              M63 Unattached               50.54
  2 Bruce Mills              M64 Midwest Masters          55.57
  3 Lew Thorne               M64 Oregon Track Clu         56.82
  4 Bill Wells               M63 Unattached             1:00.25
  5 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T       1:05.71
  6 Lornel Anderson          M63 Unattached             1:20.72

M65 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
         WMA: + 45.20  7/25/1991   Jack Greenwood, USA
       USATF: * 45.20              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ronald Kirkpatrick       M65 Tuesday Night Tu         49.78
  2 Robert Paulen            M66 Glenarden Track          53.16
  3 John Head                M65 Unattached               55.01
  4 Charles Benjamin         M67 Unattached               55.49
  5 Bill Jankovich           M69 Unattached               57.72

M70 300 Meter Hurdles 27"
==========================================================================
         WMA: + 49.07  8/28/1999   Earl Fee, CAN
       USATF: * 50.22              James Stookey
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 *Earl Fee                M74 Unattached              X51.23   1
  2 James Stookey            M73 Unattached               54.92   1
  3 Al Sheahen               M71 Southern Cal Str         59.68   2
  4 John Nelson              M72 Unattached             1:10.23   2

W35 400 Meter Hurdles
=======================================================================
      35 WMA: +   52.94              Marina Stepanova
    35 USATF: * 1:04.12              Joy Margerum
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olivia Stewart          W38 Unattached             1:11.46
  2 Regina Richardson        W38 Unattached             1:17.03

W40 400 Meter Hurdles
=======================================================================
      40 WMA: + 1:02.08              Maria Sangous
    40 USATF: * 1:05.03              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Caryl Senn               W41 Bohemia Track Cl       1:09.16

W45 400 Meter Hurdles
=======================================================================
      45 WMA: + 1:04.09              Jan Hynes
    45 USATF: * 1:11.20              Pamela Calvery
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Johnson              W47 Carolina Mas           1:35.93

M30 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Don Drummond             M34 Atlanta Track Cl         54.29
  2 Brad Dittmar             M33 Fibo Track Club          55.21

M35 400 Meter Hurdles
=======================================================================
      35 WMA: + 48.93              Nat Page
    35 USATF: * 48.93              Nat Page
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Smith              M37 Feel the Hea           1:00.04
  2 Chris Yorges             M37 So Cal TC              1:02.34

M40 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
         WMA: + 52.7h  7/8/1989    Stan Druckrey, USA
       USATF: * 52.76              James King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Ashford            M40 So Cal TC                56.59
  2 Kerry Sloan              M40 A Running Start        1:00.38
  3 Ed Moore                 M40 Unattached             1:01.45
  4 Jeff Brower              M44 Unattached             1:01.71
  5 Roger Drummond           M41 Unattached             1:06.09

M45 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
         WMA: + 55.18  8/1/1986    Guido Mueller, GER
       USATF: * 55.7h              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Pannell          M49 Trojan Masters         1:01.45
  2 Joseph Varrone           M46 Maryland Masters       1:02.45
  3 Karry Cameron            M45 Unattached             1:02.71
  4 Steve Cummings           M47 Unattached             1:04.57
  5 David Cook               M46 So Cal TC              1:11.60
  6 Bryan Shilcutt           M45 Dallas Masters         1:11.73
  7 *John Morton             M45 Unattached             1:11.73

M50 400 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
         WMA: + 58.1h  7/3/1976    Jack Greenwood, USA
       USATF: * 58.1h              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Kemp               M50 Unattached             1:02.04
  2 Brian McKinley           M50 Unattached             1:02.23
  3 William Cheadle          M50 Victory Athletic       1:03.87
  4 Sergio Angulo            M51 Unattached             1:05.89
  5 Richard Hallett          M50 Unattached             1:17.07

M55 400 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
         WMA: + 58.92  7/16/1995   Guido Mueller, FRG
       USATF: * 59.67              Courtland Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Courtland Gray           M59 Unattached             1:06.49
  2 Ozzie Binion             M55 Atlanta Track Cl       1:07.72
  3 Tim McMullen             M56 Unattached             1:21.54

W30 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shannon Overbay          W33 Unattached             8:46.94

W35 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      35 WMA: + 6:30.83              Leslie Lehane
    35 USATF: * 6:30.83              Leslie Lehane
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauriea Blume            W36 Inland North           9:23.67

W40 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      40 WMA: + 7:06.60              Elaine Cooper
    40 USATF: * 7:42.55              Dee Ann Dougherty
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dee Ann Dougherty        W44 Unattached             8:22.46
  2 Caren Ware               W41 Unattached             8:50.46

W45 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      45 WMA: + 7:44.53              Victoria Adams
    45 USATF: * 8:21.66              Sue Grigsby
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Janet Martin             W48 Unattached             8:18.11*
  2 Mary Anne Torrellas      W45 Connecticut Race       9:03.94
  3 Sue Grigsby              W46 Unattached             9:16.41
  4 Shelley Walsh            W49 Unattached            10:22.35

W50 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      50 WMA: +  7:58.78              Loris Reed
    50 USATF: * 10:54.85              Mary Trotto
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sharlet Gilbert          W52 Unattached             8:54.19*

W60 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      60 WMA: + 8:47.61              Marie Michelsohn
    60 USATF: * 8:47.67              Marie Michelsohn
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Laura Stepan             W63 Portland Masters      13:21.03

M60 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
         WMA: + 6:30.21  7/14/2001   Ron Robertson, NZL
       USATF: * 8:15.87              Frank Haviland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Vern Christensen        M62 Unattached            X8:05.25*
  2 Gale Pfueller            M60 Snohomish TC           8:21.03
  3 Denis Daly               M64 Unattached             8:46.21
  4 Wally Brawner            M64 Unattached             8:48.66
  5 Bobby Fischer            M63 Unattached             9:01.63
  6 Blaine Lawson            M61 Bohemia Track Cl       9:23.13
  7 George Linn              M61 Unattached             9:27.24
  8 Arthur Maillet           M61 Mn Distance Runn      10:30.19
  9 John Shaw                M61 Unattached            10:34.07
 10 Lornel Anderson          M63 Unattached            11:36.35

M65 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      65 WMA: + 7:25.10  9/19/1998   Francisco Vicente, POR
    65 USATF: * 8:19.63              Frank Haviland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jerry Levasseur          M65 Unattached             9:26.43
  2 Ken Odgen                M67 Oregon Track Clu       9:49.08
  3 John Hurley              M66 Hurley's Heros        10:36.60
  4 Jim Hite                 M69 Atlanta Track Cl      11:03.32
 -- Gordon McClenathen       M69 Club West                  DNF

M75 2000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      75 WMA: +  9:17.38              Soichi Tamoi
    75 USATF: * 10:40.02              Avery Bryant
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Selby                M75 Southern Cal Str      10:09.12*
  2 Harold Willis            M75 Southern Cal Str      13:15.17

M30 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nathaniel McVey-Finney   M34 Unattached            10:38.62
 -- Andy Mount               M34 Unattached                 DNF

M35 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      35 WMA: + 8:33.40              Ivan Kabanov
    35 USATF: * 8:38.8h              Mike Manley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chris Yorges             M37 So Cal TC             10:13.27

M40 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      40 WMA: + 8:41.5h  7/6/1977    Gaston Roelants, BEL
    40 USATF: * 9:18.6h              Hal Higdon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christopher Grenzer      M40 Unattached             9:48.54
  2 Randy Ward               M41 Unattached             9:57.06
  3 Timo Mostert             M40 Unattached            10:28.97
  4 Scott Ball               M40 Unattached            10:41.61
  5 Ted Poulos               M41 Potomac Valley T      11:48.21
  6 David Harding            M43 Oregon Track Clu      11:49.57
 -- Tommy Aunan              M44 Unattached                 DNF

M45 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      45 WMA: + 9:16.1h              Nils Undrsaker
    45 USATF: * 9:39.0h              Hal Higdon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Cook               M46 So Cal TC             10:31.15
  2 James Robinson           M49 Genesee Valley H      10:57.97
  3 *Alan Porter             M46 Unattached            11:30.79
  4 Jack Prestrud            M46 Club Northwest        11:40.33
  5 Elliott Drumright        M46 Unattached            11:48.80
  6 Scott Kessler            M49 Portland Masters      12:21.82

M50 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      50 WMA: +  9:38.8h  6/10/1989   Nils Undersaker, NOR
    50 USATF: * 10:30.34              Bob McCusker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leonard Hill             M50 Southern Oregon       10:40.27
  2 Bob Walker               M50 Greater Boise T       11:39.78

M55 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
      55 WMA: +  9:55.05              Ron Robertson
    55 USATF: * 10:59.2h              Ken Carmen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ronald T. Pate           M56 Hawaii Masters T      12:53.94
  2 Robert Weiner            M56 Potomac Valley T      13:23.94
  3 Searcy Barnett           M56 West Valley Trac      16:55.09

W30-39 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 48.63              FRA
 30-39 USATF: * 50.28              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Western Region-F                                      52.54
     1) Venus Jewett 39                 2) Jacqueline Board 50
     3) Cindy Steenbergen 49            4) Kathy Jager 60
  2 Northwest Region-A                                    55.22
     1) Leslie Paula 34                 2) Lori Hodgert 35
     3) Jen Davidson 30                 4) Lauriea Blume 36
  3 Blazing Hot                                          X57.03
     1) Phil Raschker 56                2) Liz Johnson 47
     3) Loretta Woodward 49             4) Regina Richardson 38

W40-49 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 49.18              GER
 40-49 USATF: * 50.21              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Midwest Region-A                                    1:00.52
     1) Kathleen Shook 42               2) Cathy Primmer 60
     3) Susan Stephenson 43             4) Lynne Ingalls 61
  2 Western Region D                                    1:05.38
     1) Kathy Bergen 63                 2) Debbie Selby 46
     3) Christine Stone 48              4) Michele Freeman 49

W50-59 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 53.39              USA
 50-59 USATF: * 53.39              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Canucks East & West                                  X56.70
     1) *Avril Douglas 57               2) *Rhona Trott 54
     3) *Marg Radcliffe 61              4) *Karla Del Grande 50

M30-39 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Western Region-I                                     X43.92   2
     1) Durrell Turnage 37              2) James Smith 37
     3) Corwin Jackson 32               4) *Rawle Crichlow 40
  2 Atlanta Track Club                                    45.28   2
     1) Harold Pierce 43                2) Marcus Shute 40
     3) Marion McCoy 53                 4) Don Drummond 34

M40-49 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   40-49 WMA: + 42.27
 40-49 USATF: * 42.79              Houston Elite
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Western Region-B                                      43.73   2
     1) James Chinn 44                  2) Kettrell Berry 40
     3) Kenneth Hopkins 40              4) Frank Strong 41
  2 Jess Brewer Track Club                               X48.52   2
     1) Mark Pasos 43                   2) Kenneth Stone 49
     3) Tommy Baker 41                  4) Eric Dixon 43
  3 Southwest Region-A                                    50.28   2
     1) Jeff Brower 44                  2) Robert Hahn 51
     3) Sergio Angulo 51                4) Lamar Galloway 49

M50-59 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 45.04
 50-59 USATF: * 45.04              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgia/South Carolina                                53.30
     1) Ozzie Binion 55                 2) Pete Floyd 63
     3) Marion Harrison Jr. 64          4) Owen Rogers 57
 -- Pacific Northwest Assoc                                 DNF
     1) Charles Brocato 59              2) Mark Lesiniak 53
     3) Jack Craig 54                   4) George Lyden 58

M60-69 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: + 48.17
 60-69 USATF: * 48.51              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Great Western Usa                                     49.16
     1) Kenneth Dennis 66               2) Doug Smith 64
     3) Gary Sims 66                    4) Paul Edens 62
  2 Southwest Region-C                                    53.57
     1) Wayne Bennett 66                2) *Robert Cozens 67
     3) Mack Stewart 65                 4) Don Denson 63

M70-79 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   70-79 WMA: + 54.69
 70-79 USATF: * 54.69              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 World Champions                                      X59.45
     1) William Daprano 76              2) Melvin Larsen 79
     3) Bill Melville 76                4) Rodney Brown 76
  2 Southern Cal Striders                               1:03.60
     1) Barney Phillips 75              2) Louis Beadle 75
     3) Jim Selby 75                    4) Samuel Flory 71

W30-39 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 3:50.80              GER
 30-39 USATF: * 4:00.87              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mighty Micros                                       4:21.68
     1) Sarah Leonard 33                2) Carolyn Smith-Hanna 52
     3) Kelli Wensel 32                 4) Kathleen Shook 42
  2 Western Region-E                                    5:25.42
     1) Debbie Selby 46                 2) Debbie Barraza Lee 46
     3) Venus Jewett 39                 4) Beverly Jephcott 44

W40-49 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 3:57.28              AUS
 40-49 USATF: * 3:58.70              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Canucks East & West                                X4:38.81
     1) *Avril Douglas 57               2) *Louise Soucy-Fraser 41
     3) *Katherine Willis 44            4) *Karla Del Grande 50
  2 Fleet Feet Sacremento                               4:39.80
     1) Karen Jeffers 40                2) Mary Woo 41
     3) Theresa Brown 43                4) Kim KimberWachter 40

W60-69 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: + 4:56.74              USA
 60-69 USATF: * 4:56.74              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fast & Loose                                       X5:07.47
     1) Lynne Ingalls 61                2) Marie Louise Michelsohn 61
     3) *Marg Radcliffe 61              4) *Diane Palmason 65

M30-39 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fibo Track Club                                     3:23.82   2
     1) Nate Sickerson 30               2) David Nash 35
     3) Brad Dittmar 33                 4) Marek Wensel 34
  2 Western Region-H                                    3:29.99   2
     1) James Chinn 44                  2) Durrell Turnage 37
     3) Kenneth Hopkins 40              4) David Ashford 40

M40-49 4x400 Meter Relay
==========================================================================
   40-49 WMA: + 3:20.83
 40-49 USATF: * 3:20.83              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Western Region-J                                    3:36.63   2
     1) James Chinn 44                  2) Kettrell Berry 40
     3) Vincent Calloway 46             4) Eric Dixon 43
  2 Midwest Region-B                                    3:39.12   2
     1) David Bradley 47                2) Paul Gorden 49
     3) Tyrone Williams 44              4) Walter Hawkins 48
  3 Mighty Micros                                       3:53.34   2
     1) Bryan Burdo 46                  2) Jeff Brower 44
     3) Dave Albo 47                    4) Jim Hershberger 47

M50-59 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 3:35.88
 50-59 USATF: * 3:35.88              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Western Region-G                                    3:58.85
     1) Steve Kloch 51                  2) David Salazar 52
     3) Larry Barnum 59                 4) Robert Richardson 50

M60-69 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: + 3:53.87
 60-69 USATF: * 3:53.87              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawaii Masters Track Club                           4:45.94
     1) Sai Ching 61                    2) Jack Karbens 61
     3) Geoffrey Howard 65              4) Lionel Low 63
  2 Eastern Region                                      5:11.05
     1) Jerry Levasseur 65              2) Denis Daly 64
     3) Blaine Lawson 61                4) Spencer Parrish 66
  3 Northwest Region-A                                  5:15.80
     1) Dale Sawyer 65                  2) Jack Coy 72
     3) Jim Schlewitz 69                4) Paul Stepan 65

M70-79 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   70-79 WMA: + 4:35.07
 70-79 USATF: * 4:35.07              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southern Cal Striders                               6:11.16
     1) Al Sheahen 71                   2) Alfonso Escobosa 75
     3) Harold Willis 75                4) Jim Selby 75

W40-49 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: +  9:55.83              NED
 40-49 USATF: * 10:14.20              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fleet Feet Racing                                  10:19.72
     1) Karen Jeffers 40                2) Mary Woo 41
     3) Theresa Brown 43                4) Kim KimberWachter 40
  2 Western Region M                                  X11:13.11
     1) Amy Haberman 48                 2) Shelley Walsh 49
     3) Debbie Barraza Lee 46           4) Janet Martin 48
  3 Southeast Region-A                                 13:35.31
     1) Elaine Rancatore 44             2) Jo-Anne Miller 45
     3) Char Davidson 49                4) Rosa Rogers 50

M30-39 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southeast Region-B                                  8:52.22
     1) Bob Hardy 32                    2) Drew Bell 37
     3) Chad Newton 33                  4) Brian Hickey 35
  2 Fleet Feet Sacremento                               9:34.58
     1) Parker White 51                 2) Randy Sturgeon 51
     3) James Wachter 39                4) Rob Stark 44

M40-49 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 8:02.12
 40-49 USATF: * 8:02.12              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southwest Region-B                                  8:12.61
     1) Jeff Lindsay 44                 2) Barry Coffman 42
     3) Paul Carrozza 41                4) Steve Horton 40
  2 Mighty Micros                                       8:26.48
     1) Dave Clingan 49                 2) Lance Podolski 46
     3) *John Morton 45                 4) Peter Magill 42
  3 So Cal TC                                           8:32.66
     1) Jamin Aasum 44                  2) Paul Fragua 46
     3) Mark Cleary 44                  4) Brian Pope 40

M50-59 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 8:45.88
 50-59 USATF: * 8:45.88              Portland Master TC
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Western Region-A                                   10:00.80
     1) Jim Fallen 52                   2) David Salazar 52
     3) Ronald T. Pate 56               4) Searcy Barnett 56

M60-69 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: +  9:33.95
 60-69 USATF: * 10:09.10              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Eastern Region                                     11:52.74
     1) Jerry Levasseur 65              2) Denis Daly 64
     3) Blaine Lawson 61                4) Christopher Rush 67

M70-79 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   70-79 WMA: + 11:09.87
 70-79 USATF: * 11:09.87              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southern Cal Striders                              14:48.73
     1) Patrick Devine 74               2) Harold Willis 75
     3) Alfonso Escobosa 75             4) Jim Selby 75

W30 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leslie Martin            W34 Highlander Maste         1.45m

W35 High Jump
=======================================================================
      35 WMA: + 2.03m              Inga Babakova
    35 USATF: * 1.86m              Jane Frederick
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Del Schneider            W39 Unattached               1.30m

W40 High Jump
=======================================================================
      40 WMA: + 1.72m              Debbie Brill & Carmen  Karg
    40 USATF: * 1.62m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Porter          W40 Unattached               1.75m+
  2 Martha Mendenhall        W44 Unattached               1.55m
  3 Kelly Holding            W42 Unattached               1.45m
  4 Caryl Senn               W41 Bohemia Track Cl         1.45m
  5 Stacey Schieffelin       W41 Unattached               1.10m

W45 High Jump
=======================================================================
      45 WMA: + 1.76m              Debbie Brill
    45 USATF: * 1.60m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Johnson              W47 Carolina Mas             1.10m

W50 High Jump
=======================================================================
      50 WMA: + 1.57m              Weia Reinboud
    50 USATF: * 1.55m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Anna Wlodarczyk         W52 Unattached              X1.40m
  2 Eleanor Gipson           W51 Unattached               1.30m

W55 High Jump
=======================================================================
      55 WMA: + 1.46m              Renate Vogel
    55 USATF: * 1.43m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Annelies Stekelenburg   W55 Unattached              X1.40m
  2 Phil Raschker            W56 Unattached               1.40m
  3 Linda Douglass           W58 Dallas Masters           1.20m
  3 Dorothy Vander Cruyssen  W57 Unattached               1.20m
  5 Caroline Cooney          W57 Portland Masters         1.15m
  6 *Liz McBlain             W55 Unattached              X1.10m

W60 High Jump
=======================================================================
      60 WMA: + 1.38m              C. Schmalbruch
    60 USATF: * 1.34m              Kathy Bergen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathy Bergen             W63 Highlander Maste         1.30m
  2 *Marg Radcliffe          W61 Unattached              X1.15m
  3 Cathy Primmer            W60 Unattached               1.10m
  4 Kathy Jager              W60 Unattached               1.05m

W65 High Jump
=======================================================================
      65 WMA: + 1.27m              Leonore McDaniel
    65 USATF: * 1.27m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christel Donley          W68 Unattached               1.15m

W75 High Jump
=======================================================================
      75 WMA: + 1.10m              Helgi Pedel
    75 USATF: * 1.05m              Ruth Seeger
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lenore McDaniels         W75 Unattached               1.13m+

M35 High Jump
=======================================================================
      35 WMA: + 2.16m              Viktor Bolshov
    35 USATF: * 2.15m              Jim Barrineau
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ronald Lee               M39 So Cal TC                1.87m
  2 *Paul Broekhuizen        M37 Atlanta Track Cl        X1.87m
  3 Brian Coushay            M39 Portland Masters         1.82m
  4 David Ashe               M36 Unattached               1.82m
  5 Oleg Mysikov             M37 New York AC              1.77m
  6 Rod Wilcox               M37 Unattached               1.72m
  7 Anthony Coates           M39 Unattached               1.62m
 -- Timothy O'Neal           M36 Unattached                  NH

M40 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 2.11m  7/19/1995   Jim Barrineau, USA
       USATF: * 2.11m              Jim Barrineau
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mack Reese               M42 Unattached               1.87m
  2 John Forier              M41 Unattached               1.87m
  3 Scott Cox                M43 Unattached               1.82m
  4 Ron Nussle Jr            M40 Unattached               1.77m
  5 Jerry Espinosa           M41 Unattached               1.72m
  6 Henry Watson             M44 Unattached               1.62m
  6 Michael Jaqua            M40 Willamette Strid         1.62m
 -- Marcus Shute             M40 Atlanta Track Cl            NH

M45 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 2.00m  9/3/1988    Asko Pesonen, FIN
       USATF: * 1.98m              Keith Nelson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bruce McBarnette         M45 New York Pioneer         1.91m
  2 Willie Banks             M47 Unattached               1.86m
  3 Bryan Johnson            M45 Unattached               1.81m
  4 Keith Nelson             M48 Unattached               1.76m
  5 Jeffrey Watry            M48 Midwest Masters          1.66m
  6 Billy McKinney           M47 Unattached               1.66m
  7 Lon Austin               M47 Unattached               1.56m
  8 Valeriy Snezhko          M49 Unattached               1.56m
  9 Rick Vincent             M47 Unattached               1.56m
 10 Bob Kittell              M45 Unattached               1.56m
 11 Joe Hadley               M45 Unattached               1.56m
 12 Kenneth Stone            M49 Unattached               1.41m

M50 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 1.98m              Thomas Zacharas
       USATF: * 1.88m              Herm Wyatt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Teller           M51 Unattached               1.84m
  2 Walden Curry             M50 Unattached               1.79m
  3 Milan Jamrich            M53 Unattached               1.74m
  4 Mark L Wysong            M54 Unattached               1.49m
  4 Richard Watson           M50 Yuma Valley Flye         1.49m
  6 Anthony Hanson           M54 Unattached               1.44m
  7 Sig Jensen               M54 Multnomah Athlet         1.44m

M55 High Jump
=======================================================================
      55 WMA: + 1.83m  9/13/1998   Jaroslav Hanus, CZE
    55 USATF: * 1.79m              Herm Wyatt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Sauers             M55 Atlanta Track Cl         1.75m
  2 Charlie Rader            M55 Highlanders Mast         1.70m
  3 Joe Johnston             M59 Florida AC               1.55m
  4 Frank Lulich             M57 Oregon Track Clu         1.50m
  5 Robert Baker             M58 Unattached               1.50m
  6 Richard Beswick          M55 Oregon Track Clu         1.45m
  7 John Casey               M56 Unattached               1.45m
  8 Norman Frable            M57 Unattached               1.40m

M60 High Jump
=======================================================================
      60 WMA: + 1.72m              Phil Fehlen
    60 USATF: * 1.72m              Phil Fehlen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Burns               M62 Ncstfc                   1.50m
  2 Jay Edwards              M60 Unattached               1.45m
  3 Mark Chapman             M60 Unattached               1.40m
  4 Bruce Mills              M64 Midwest Masters          1.30m
  5 Don McCrea               M62 Unattached               1.15m
  6 Lornel Anderson          M63 Unattached               1.10m
 -- Larry Armstrong          M61 Unattached                  NH

M65 High Jump
=======================================================================
         WMA: + 1.66m  8/12/2000   Phil Fehlen, USA
       USATF: * 1.66m              Phil Fehlen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tom Langenfeld           M68 Unattached               1.45m
  2 Doug Spainhower          M68 Unattached               1.40m
  3 Ralph Reiche             M65 Unattached               1.40m
  3 Phillip Shipp            M68 Unattached               1.40m
  5 Bert Bergen              M65 Highlander Maste         1.40m
  6 John Head                M65 Unattached               1.30m
  7 Roger Brown              M65 Unattached               1.20m

M70 High Jump
=======================================================================
      70 WMA: + 1.52m  11/8/1997   Bud Held, USA
    70 USATF: * 1.52m              Bud Held
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Stookey            M73 Unattached               1.28m
  2 Robert Kittell           M71 Unattached               1.18m

M75 High Jump
=======================================================================
      75 WMA: + 1.44m              Esko Kolhonen
    75 USATF: * 1.32m              Walter Dahlin
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gordon Seifert           M75 Unattached               1.28m
  2 Joe King                 M77 Greater Long Isl         1.23m
  3 Barney Phillips          M75 Unattached               1.08m

M80 High Jump
=======================================================================
      80 WMA: + 1.34m              Emmerich Zensch
    80 USATF: * 1.22m              Virgil McIntyre
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ralph Maxwell            M83 Unattached               1.13m
  2 Gilbert Young            M81 Portland Masters         1.13m

W45 Pole Vault
=======================================================================
      45 WMA: + 3.38m              Phil Raschker
    45 USATF: * 3.38m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Donna Schultz            W45 Willamette Strid         2.90m
  2 Jennifer Stary           W45 Unattached               2.70m
  3 Rita Hanscom             W49 Unattached               2.50m
  4 Pamela Trautman          W45 Willamette Strid         2.40m
  5 Debra Stuart             W47 Dallas Masters           1.90m
  6 Liz Johnson              W47 Carolina Mas             1.90m

W55 Pole Vault
=======================================================================
      55 WMA: + 3.00m              Phil Raschker
    55 USATF: * 3.05m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phil Raschker            W56 Unattached               2.40m

W60 Pole Vault
=======================================================================
      60 WMA: + 2.63m              Nadine O'Connor
    60 USATF: * 2.63m              Nadine O'Connor
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nadine O'Connor          W61 Unattached               2.85m+
  2 Kathy Jager              W60 Unattached               2.30m

W75 Pole Vault
=======================================================================
      75 WMA: + 1.70m              Johnnye Valien
    75 USATF: * 1.70m              Johnnye Valien
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lenore McDaniels         W75 Unattached               1.90m+
  2 Johnnye Valien           W78 So Cal TC                1.50m

M30 Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Allen Heinly             M30 Unattached               4.35m
  2 Calvin Nash              M34 Inland North             3.30m

M35 Pole Vault
=======================================================================
      35 WMA: + 5.30m              K. Panpanikolaou
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rod Wilcox               M37 Unattached               3.30m
 -- Mark Vanderville         M35 Unattached                  NH

M40 Pole Vault
=======================================================================
      40 WMA: + 5.50m              Larry Jessee
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul Sinatra             M41 Unattached               4.65m
  2 Daniel Umenhofer         M43 Unattached               4.20m
  3 Doug Porter              M42 Unattached               4.20m
  4 Kenneth Bayless          M41 Unattached               4.05m
  5 Michael Jaqua            M40 Willamette Strid         3.90m
  6 *Mark Schaber            M44 Unattached              X3.75m
  7 Robert McCormick         M42 Club Northwest           3.30m
  8 Michael Garzillo         M42 Unattached               3.30m

M45 Pole Vault
=======================================================================
         WMA: + 5.10m              Larry Jessee
       USATF: * 5.10m              Larry Jesse
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gary Hunter              M47 Unattached               4.57m
  2 Murray Mead              M49 No Limit Sports          4.05m
  2 Bob Crites               M49 Lone Star Pole V         4.05m
  4 Daniel West              M48 Oregon Track Clu         3.90m
  4 Louis Baucom             M46 Willamette Strid         3.90m
  6 Al Stanley               M45 Unattached               3.75m
  7 Joe Hadley               M45 Unattached               3.60m
  8 Rod Jacobson             M46 Unattached               3.45m
  9 Jeffrey Watry            M48 Midwest Masters          3.30m
  9 Bob Kittell              M45 Unattached               3.30m
 -- Thomas Rosenthal         M45 Club Northwest              NH
 -- Tad Scales               M47 Unattached                  NH

M50 Pole Vault
=======================================================================
         WMA: + 4.57m  7/8/2000    Jerry Cash, USA
       USATF: * 4.57m              Jerry Cash
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Patterson          M52 Unattached               3.90m
  2 Johnnie Dye              M54 Unattached               3.60m
  3 Michael Ramoska          M50 So Cal TC                3.45m
  3 Reg Hulbert              M53 Spokane Vall             3.45m
  5 Russell Jacquetacea      M50 Unattached               3.30m
  6 Steve Banton             M50 Unattached               3.00m
  7 Joseph Reed              M50 Unattached               2.85m
  8 Kameron Mitchell         M53 Unattached               2.85m

M55 Pole Vault
=======================================================================
         WMA: + 4.26m  8/24/1996   Hans Lagerqvist, SWE
       USATF: * 4.13m              Dennis Phillips
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matti Kiltelainen        M57 Unattached               3.85m
  2 Josef Pfister            M55 Unattached               3.55m
  3 Bruce Hotaling           M59 Unattached               3.40m
  3 John Altendorf           M57 Unattached               3.40m
  5 Roger Werne              M59 Personal Record          3.40m
  6 Dick Clintworth          M56 Unattached               3.25m
  7 Bruce Peerkins           M57 Unattached               3.25m
  8 Stephen Korhel III       M57 Unattached               3.10m
  9 Mick James               M56 Sky Athletics            2.95m
 10 Chuck Hammonds           M56 Oregon Track Clu         2.95m
 11 Robert Baker             M58 Unattached               2.95m
 12 Richard Ying             M56 Unattached               2.95m
 -- Joe Johnston             M59 Florida AC                  NH

M60 Pole Vault
=======================================================================
      60 WMA: + 3.90m              Herbert Schmidt
    60 USATF: * 3.81m              Terry Cannon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larry Holmes             M61 Portland Masters         3.35m
  2 Mardon Connelly          M61 Unattached               3.05m
  3 Steven Warr              M62 Unattached               2.90m
  4 Dick Cunningham          M63 Unattached               2.75m
  5 Don McCrea               M62 Unattached               2.45m
  6 Gary Isham               M63 New England Walk         2.45m

M65 Pole Vault
=======================================================================
      65 WMA: + 3.77m              Boo Moroom
    65 USATF: * 3.77m              Boo Morcom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Terry Cannon             M65 Unattached               3.45m
  2 Jim Matejka              M66 Oregon Track Clu         2.90m
  3 John Steinman            M67 Unattached               2.75m
  4 Donald Gray              M68 Unattached               2.60m
  5 Allen Morris             M69 Unattached               2.45m
  6 Mohler Simpson           M65 Unattached               2.30m
 -- Bill Jankovich           M69 Unattached                  NH

M70 Pole Vault
=======================================================================
      70 WMA: + 3.30m  7/18/1980   Herbert Schmidt, GER
    70 USATF: * 3.16m              Boo Morcom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jerry Donley             M73 Unattached               2.90m
  2 Harvey Lewellen          M74 Oregon Track Clu         2.40m
 -- Bob Holmes               M74 Unattached                  NH

M75 Pole Vault
=======================================================================
      75 WMA: + 2.95m              William Bell
    75 USATF: * 2.95m              William Bell
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gordon Seifert           M75 Unattached               2.70m
  2 Franklin Held            M75 Unattached               2.60m
  3 John P. Cleveland        M78 San Diego Imperi         2.40m
  4 *Alfred Woods            M75 Unattached              X2.00m

W30 Long Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Leslie Paula             W34 Unattached               4.99m   1.9

W35 Long Jump
============================================================================
      35 WMA: + 6.99m              Heike Drechsler
    35 USATF: * 6.50m              Willye White
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Regina Richardson        W38 Unattached               5.43m   1.2
  2 *Olivia Stewart          W38 Unattached              X4.51m  +0.0
  3 Del Schneider            W39 Unattached               4.28m   1.6

W40 Long Jump
============================================================================
      40 WMA: + 6.21m              Franciska Janssen
    40 USATF: * 5.44m              V.  Amarasekara
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Veronica Amarasekara     W42 So Cal TC                5.68m*  0.4
  2 Joy Upshaw-Margerum      W42 Golden Bear AC           5.43m   1.3
  3 Caren Ware               W41 Unattached               4.25m   2.3
  4 Susan Stephenson         W43 Unattached               3.97m   0.7
  5 Monica Thornton          W43 Unattached               2.45m   0.5

W45 Long Jump
============================================================================
      45 WMA: + 5.59m              Karin Von Riewel
    45 USATF: * 5.36m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Donna Schultz            W45 Willamette Strid         3.77m   0.2
  2 Carla Hoppie             W46 Dineh Runner             3.75m   0.7
  3 Debra Stuart             W47 Dallas Masters           3.58m   1.6

W50 Long Jump
============================================================================
      50 WMA: + 5.40m  4/13/1997   Phil Raschker, USA
    50 USATF: * 5.40m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Anna Wlodarczyk         W52 Unattached              X5.15m   1.4

W55 Long Jump
============================================================================
      55 WMA: + 5.01m              C. Schmallbruch
    55 USATF: * 4.82m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Phil Raschker            W56 Unattached               4.16m   1.1
  2 Dorothy Vander Cruyssen  W57 Unattached               3.57m   1.5
  3 Caroline Cooney          W57 Portland Masters         3.35m   1.4
  4 *Liz McBlain             W55 Unattached              X2.90m   1.3

W60 Long Jump
============================================================================
      60 WMA: + 4.75m  7/19/1997   C. Schmallbruch, GER
    60 USATF: * 4.22m              Barbara Cleveland
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kathy Jager              W60 Unattached               3.86m  +0.0

W65 Long Jump
============================================================================
      65 WMA: + 4.47m              Paula Schneiderhan
    65 USATF: * 3.94m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Barbara Jordan           W67 Unattached               3.61m  +0.0
  2 Audrey Lary              W69 Potomac Valley T         3.49m  +0.0
  3 Jane Dods                W67 Oregon Track Clu         2.97m  +0.0
  4 Tomasa Schultz           W66 Unattached               1.99m  +0.0

W75 Long Jump
============================================================================
      75 WMA: + 3.34m              Paula Schneiderhan
    75 USATF: * 3.20m              Johnnye Valien
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lenore McDaniels         W75 Unattached               3.14m  +0.0
  2 Johnnye Valien           W78 So Cal TC                2.64m  +0.0
  3 Melicent Whinston        W75 Portland Masters         2.12m  +0.0

M30 Long Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kyle Hopkins             M33 Unattached               6.47m   0.2
  2 Corwin Jackson           M32 Unattached               6.14m   2.2
  3 Randy Thompson           M34 Unattached               5.35m   0.8

M35 Long Jump
============================================================================
      35 WMA: + 8.50m              Larry Myricks & Carl Lewis
    35 USATF: * 8.50m              L. Myricks & C. Lewis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Siegfried Casar         M38 Unattached              X6.14m   0.9
  2 Mike Toll                M39 Unattached               6.12m   2.6
  3 Reggie Snowden           M38 San Francisc             5.97m   3.2
  4 Todd Anderson            M36 Unattached               5.92m   1.4
  5 Brian Coushay            M39 Portland Masters         5.22m   1.9
  6 John McKenzie            M38 Unattached               5.06m   1.8

M40 Long Jump West
============================================================================
         WMA: + 7.57m  7/16/1989   Hans Schicker, FRG
       USATF: * 7.43m              Tom Chilton
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Ed Moore                 M40 Unattached               6.13m   2.3
  2 Lavell Davenport         M41 Unattached               5.91m   3.1
  3 John Forier              M41 Unattached               5.84m   1.0
  4 Dereck Delion            M43 Unattached               5.44m   0.5
  5 Christian Hendricks      M40 Unattached               5.20m   0.6
  6 Vince Martin             M44 Unattached               5.13m   1.2
  7 Marcus Battle            M44 Maryland Masters         5.09m  +0.0
  8 Marcus Shute             M40 Atlanta Track Cl         4.65m   0.5

M45 Long Jump East
============================================================================
         WMA: + 7.27m  8/21/1990   Tapani Taavitsainen, FIN
       USATF: * 6.98m              John Hartfield
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bryan Johnson            M45 Unattached               6.33m   3.0
  2 David Quick              M47 So Cal TC                6.04m   1.2
  3 Kerry Baubie             M46 Unattached               5.96m   1.8
  4 Tani Wu                  M46 Unattached               5.67m   0.4
  5 Michael Janusey          M45 Unattached               5.47m   1.5
  6 Francis Mukai            M46 Hawaii Masters T         5.30m   1.0
  7 John Wells Jr            M49 Unattached               5.06m   1.1
  8 Peter Chen               M45 Unattached               5.02m   2.9
  9 Frank Sharpe             M48 Unattached               5.00m  +0.0
 -- Don Helton               M49 Humboldt TC               FOUL   NWI

M50 Long Jump East
============================================================================
         WMA: + 6.84m  6/18/1994   Tapani Taavitsainen, FIN
       USATF: * 6.42m              Shirley Davisson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Roger Parnell            M54 Unattached               5.61m   0.5
  2 Michael Aikin            M50 Unattached               4.57m  +0.0

M55 Long Jump East
============================================================================
         WMA: + 6.35m  7/21/1995   Stig Backlund, FIN
       USATF: * 6.12m              Edward Jones
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Richard Lech            M55 Unattached              X5.25m  +0.0
  2 Roger Crockett           M55 Potomac Valley T         5.03m  +0.0
  3 James Manor              M55 Unattached               4.84m  -0.3
  4 Robert Baker             M58 Unattached               4.64m  +0.0
  5 Dick Clintworth          M56 Unattached               4.50m  +0.0
  6 Warren Gillette          M57 Unattached               4.42m  +0.0
  7 Grant Lamothe            M59 Unattached               3.79m  +0.0

M60 Long Jump
============================================================================
      60 WMA: + 6.07m  7/10/1982   Tom Patsalis, USA
    60 USATF: * 6.07m              Tom Patsalis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Frank Struna             M62 Unattached               4.75m  +0.0
  2 Don Denson               M63 Unattached               4.62m   1.0
  3 Michael Myles            M63 Portland Masters         4.45m   0.7
  4 Marion Harrison Jr.      M64 Atlanta Track Cl         4.43m   0.7
  5 Ken Medley               M62 Unattached               4.37m   1.2
  6 Lionel Low               M63 Hawaii Masters T         4.12m   1.5
  7 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T         3.60m   0.7

M65 Long Jump
============================================================================
      65 WMA: + 5.43m              Hans Bitter
    65 USATF: * 5.35m              Dick Richards
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Doug Spainhower          M68 Unattached               4.58m  +0.0
  2 George Cairns            M66 Denver TC                4.32m   0.8
  3 Phillip Shipp            M68 Unattached               4.26m   1.3
  4 Robert Paulen            M66 Glenarden Track          4.20m   1.5
  5 John Head                M65 Unattached               4.11m   0.6

M70 Long Jump
============================================================================
      70 WMA: + 5.19m  8/12/1994   Melvin Larsen, USA
    70 USATF: * 5.19m              Melvin Larsen
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 James Stookey            M73 Unattached               4.41m   1.3
  2 Jerry Donley             M73 Unattached               3.78m   0.6
  3 Wendell Palmer           M70 Dallas Masters           2.94m  +0.0

M75 Long Jump
============================================================================
      75 WMA: + 4.78m              Mazumi Morita
    75 USATF: * 4.32m              Ed Lukens
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Platts              M75 Unattached               4.05m   2.1
  2 William Daprano          M76 Atlanta Track Cl         3.44m   2.8
  3 Barney Phillips          M75 Unattached               2.63m   2.1

M80 Long Jump
============================================================================
      80 WMA: + 4.19m              Mazumi Morita
    80 USATF: * 3.89m              Milton Silverstein
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Carter              M80 Unattached               3.25m   0.7
  2 Ralph Maxwell            M83 Unattached               2.18m  -0.3

M85 Long Jump
============================================================================
      85 WMA: + 3.75m              Mazumi Morita
    85 USATF: * 3.08m              Donald Pellmann
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Max Springer             M89 Unattached               2.22m   1.7
 -- Robert Boucke            M89 Unattached                FOUL   NWI

W35 Triple Jump
============================================================================
      35 WMA: + 14.02m              Galina Christyakova
    35 USATF: * 11.15m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Regina Richardson        W38 Unattached              11.74m*  0.7
  2 Julie Toll               W37 Unattached               8.70m   3.0

W40 Triple Jump
============================================================================
      40 WMA: + 12.48m              Conceicao Geremiur
    40 USATF: * 11.35m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Veronica Amarasekara     W42 So Cal TC               10.63m  -0.5
  2 Caren Ware               W41 Unattached               8.73m   1.6

W45 Triple Jump
============================================================================
      45 WMA: + 11.98m              Akiko Oohinata
    45 USATF: * 10.80m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Liz Johnson              W47 Carolina Mas             7.61m   1.5

W50 Triple Jump
============================================================================
      50 WMA: + 11.37m              Anna Wlodarczyk
    50 USATF: * 10.49m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Anna Wlodarczyk         W52 Unattached             X10.93m*  0.2

W55 Triple Jump
============================================================================
      55 WMA: + 9.93m              C. Schmallbruch
    55 USATF: * 9.66m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Phil Raschker            W56 Unattached               9.17m   0.7
  2 *Liz McBlain             W55 Unattached              X6.14m   0.1

W65 Triple Jump
============================================================================
      65 WMA: + 9.03m              Shirley Peterson
    65 USATF: * 8.53m              Audrey Lary
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Audrey Lary              W69 Potomac Valley T         8.34m   1.9
  2 Barbara Jordan           W67 Unattached               6.99m  -1.0

W75 Triple Jump
============================================================================
      75 WMA: + 6.31m              Mary Parteidge
    75 USATF: * 6.30m              Johnnye Valien
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lenore McDaniels         W75 Unattached               6.66m+  0.3
  2 Johnnye Valien           W78 So Cal TC                4.98m  +0.0

M30 Triple Jump
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Robert Brown             M34 Unattached              10.38m  +0.0

M35 Triple Jump
============================================================================
      35 WMA: + 17.92m              Jonathan Edwards
    35 USATF: * 16.95m              Ray Kimble
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Brian Coushay            M39 Portland Masters        12.81m  +0.0
  2 Mike Toll                M39 Unattached              12.54m   0.4
  3 Reggie Snowden           M38 San Francisc            11.81m   0.7

M40 Triple Jump
============================================================================
      40 WMA: + 16.58m              Ray Kimble
    40 USATF: * 16.58m              Ray Kimble
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Lavell Davenport         M41 Unattached              13.61m   1.1
  2 Kerry Sloan              M40 A Running Start         11.91m   0.2
  3 Vince Martin             M44 Unattached              11.59m   NWI
  4 Dereck Delion            M43 Unattached              11.29m  +0.0
  5 Marcus Battle            M44 Maryland Masters        11.21m  +0.0

M45 Triple Jump East
============================================================================
         WMA: + 14.55m  6/30/2001   Willy Banks, USA
       USATF: * 14.55m              Willy Banks
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Willie Banks             M47 Unattached              14.18m  -0.2
  2 David Quick              M47 So Cal TC               13.44m   1.1
  3 Mike Lariza              M47 Portland Masters        13.25m   1.2
  4 Bryan Johnson            M45 Unattached              13.15m   1.5
  5 Francis Mukai            M46 Hawaii Masters T        10.38m  +0.0
  6 Don Helton               M49 Humboldt TC              9.10m   0.9

M50 Triple Jump East
============================================================================
         WMA: + 13.55m  7/14/1982   Hermann Strauss, GER
       USATF: * 13.19m              Dave Jackson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Larry Rodenbeck          M54 Unattached              11.93m  +0.0
  2 Robert Richardson        M50 Unattached              11.64m   0.8
  3 Kameron Mitchell         M53 Unattached               9.61m  -0.4
  4 Dennis Cameron           M54 Nevada Throw             9.56m   1.1
  5 Richard Hallett          M50 Unattached               8.56m   1.5
 -- Clyde Harris             M54 Unattached                FOUL   NWI

M55 Triple Jump
============================================================================
      55 WMA: + 13.85m  7/2/1995    Stig Backlund, FIN
    55 USATF: * 12.62m              Gordon Farrell
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 James Manor              M55 Unattached              10.51m   2.1
  2 Roger Crockett           M55 Potomac Valley T        10.41m  +0.0
  3 Robert Baker             M58 Unattached              10.23m   1.9
  4 Joe Johnston             M59 Florida AC               9.96m   1.5
  5 Pat Shober               M58 Unattached               8.72m   1.7

M60 Triple Jump
============================================================================
      60 WMA: + 12.68m              Stig Backlund
    60 USATF: * 11.96m              Tom Patsalis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Frank Struna             M62 Unattached              10.62m   2.5
  2 Victor Chaney            M62 Unattached               9.48m   0.5
  3 Lionel Low               M63 Hawaii Masters T         9.29m   3.3
  4 Noel Certain             M64 Unattached               8.57m   0.6
  5 Ken Medley               M62 Unattached               8.40m  -0.9
  6 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T         7.45m  -1.3
 -- Terry Rowan              M63 Unattached                FOUL   NWI

M65 Triple Jump
============================================================================
      65 WMA: + 11.94m  8/18/1996   Hermann Strauss, GER
    65 USATF: * 10.84m              Tom Patsalis
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Doug Spainhower          M68 Unattached               9.47m   2.6
  2 Robert Paulen            M66 Glenarden Track          8.84m  +0.0
  3 Ray Fitzhugh             M68 Unattached               8.07m  +0.0
  4 Robin Herron             M66 Unattached               7.59m   1.3

M70 Triple Jump
============================================================================
      70 WMA: + 10.61m              Shoji Ito
    70 USATF: * 10.18m              James Stookey
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 James Stookey            M73 Unattached               9.29m   1.4
  2 Robert Kittell           M71 Unattached               6.79m   0.4

M80 Triple Jump
============================================================================
      80 WMA: + 8.95m              Mazumi Morita
    80 USATF: * 8.12m              Tom Kennell
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Carter              M80 Unattached               7.09m   1.0
  2 Ralph Maxwell            M83 Unattached               6.55m   1.9

M85 Triple Jump
============================================================================
      85 WMA: + 7.91m              Mazumi Morita
    85 USATF: * 6.28m              Winfield McFadden
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Max Springer             M89 Unattached               5.08m  +0.0
 -- Robert Boucke            M89 Unattached                FOUL   NWI

W30 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacqueline Nasca         W30 Nevada Throwers         11.18m

W35 Shot Put
=======================================================================
      35 WMA: + 21.38m              Helena Fibingerova
    35 USATF: * 16.30m              Jane Frederick
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Laurie Jinkins           W38 Unattached              10.14m

W40 Shot Put
=======================================================================
      40 WMA: + 19.05m              Antonina Ivanova
    40 USATF: * 15.09m              Oneithea Lewis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Monica Thornton          W43 Unattached               6.64m

W45 Shot Put
=======================================================================
      45 WMA: + 16.95m              Denka Silhava
    45 USATF: * 12.46m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W46 Unattached              12.70m*
  2 Monica Kendall           W47 Unattached              11.98m
  3 Ruth Welding             W47 Midwest Masters         10.88m
  4 Jennifer Stary           W45 Unattached              10.64m
  5 Cindy Steenbergen        W49 Unattached               9.11m
  6 Carla Hoppie             W46 Dineh Runner             9.07m
  7 *Yvonne Kirkpatrick      W48 Unattached              X8.46m
  8 Sue Hallen               W46 Midwest Masters          8.10m
  9 Gretchan Hoy             W45 Cheney Track Clu         7.07m
 10 Debra Stuart             W47 Dallas Masters           6.39m
 11 Christine Stone          W48 Southern Cal Str         4.79m

W50 Shot Put
=======================================================================
      50 WMA: + 14.85m  11/29/1987  Valerie Young, NZL
    50 USATF: * 12.99m              Joanne Grissom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joan Stratton            W51 Mjolnir                 11.23m
  2 Mary Hartzler            W54 Unattached              10.64m
  3 Diana Gutierrez          W51 Unattached              10.52m

W55 Shot Put
=======================================================================
      55 WMA: + 14.47m              Sigrin Kofink
    55 USATF: * 12.32m              Joanne Grissom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lorraine Tucker          W56 Unattached               9.58m
  2 *Liz McBlain             W55 Unattached              X9.53m

W60 Shot Put
=======================================================================
      60 WMA: + 13.20m  8/16/1997   Sigrin Kofink, GER
    60 USATF: * 11.78m              Joanne Grissom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Cherrie Sherrard         W64 Unattached               9.76m
  2 *Margery Swinton         W60 Unattached              X8.22m
  3 Georgia Cutler           W60 Oregon Track Clu         8.09m
  4 Carol Young              W63 Atlanta Track Cl         7.93m
  5 Roslyn Katz              W61 New York Masters         7.31m
  6 Mary Munnell             W63 Unattached               4.94m

W65 Shot Put
=======================================================================
      65 WMA: + 12.21m              Sigrin Kofink
    65 USATF: *  9.30m              Erika Mendyka
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joann Grissom            W65 Unattached               9.78m*
  2 Christel Donley          W68 Unattached               7.86m
  3 Anna Cirulnick           W68 New York Masters         6.91m
  4 Francesca Moravcsik      W69 Unattached               6.22m

W70 Shot Put
=======================================================================
      70 WMA: + 9.57m              Marianne Hamm
    70 USATF: * 8.15m              Edith Mendyka
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marilyn Gray             W70 Unattached               4.62m

W75 Shot Put
=======================================================================
      75 WMA: + 7.91m              Anny Binder
    75 USATF: * 7.44m              Edith Mendyka
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnnye Valien           W78 So Cal TC                6.36m
  2 Patricia Osmon           W76 Oregon Track Clu         5.26m
  3 Melicent Whinston        W75 Portland Masters         5.05m
  4 Dorothy Wilson           W78 Unattached               4.87m

W80 Shot Put
=======================================================================
      80 WMA: + 7.71m              Masayo Kohno
    80 USATF: * 6.86m              Mary Bowermaste
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W84 Unattached              X5.65m
  2 Melanie Reske            W82 Oregon Track Clu         5.08m

W85 Shot Put
=======================================================================
      85 WMA: + 5.92m              Ruth Frith
    85 USATF: * 5.08m              Juanita Brookover
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Betty Jarvis             W88 Unattached               4.29m
  2 Katharine Gradick        W85 Florida AC               4.19m

M30 Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chad Lindsay             M31 Unattached              15.76m
  2 Ed Alexander             M32 Unattached              13.27m
  3 Marek Wensel             M34 Fibo Track Club         11.22m

M35 Shot Put
=======================================================================
      35 WMA: + 22.19m              Brian Oldfield
    35 USATF: * 22.19m              Brian Oldfield
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mike Curry               M36 Nevada Throw            12.17m
  2 Peder Mockler            M36 Unattached              10.77m
  3 Angelo Rosselli          M38 Unattached              10.19m

M40 Shot Put
=======================================================================
      40 WMA: + 21.41m              Brian Oldfield
    40 USATF: * 21.41m              Brian Oldfield
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Walter Shields           M41 Midwest Masters         15.08m
  2 Ronald McKee             M43 Unattached              14.89m
  3 Nathan Emery             M41 Unattached              12.91m
  4 Ron Stilwell             M40 Unattached              12.61m
  5 Nick Agoris              M41 Unattached              12.60m
  6 Marty Martinez           M43 Unattached              11.26m
  7 Ray Roff                 M43 Unattached               9.90m

M45 Shot Put
=======================================================================
      45 WMA: + 20.77m              Ivan Ivancic
    45 USATF: * 16.83m              Ed Hill
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Wetenhall            M48 Long and Strong         12.72m

M50 Shot Put 6K North
=======================================================================
         WMA: + 18.45m  7/20/1991   Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 16.95m              Tom Gage
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ron Summers              M50 Unattached              16.07m
  2 Michael Shiaras          M52 Unattached              16.03m
  3 Craig Shumaker           M54 Long and Strong         15.07m
  4 Karl Johnson             M51 Unattached              14.38m
  5 Tim Muller               M53 Unattached              13.30m
  6 Gary Schmidt             M50 Unattached              13.18m
  7 Mark Neal                M50 Unattached              12.76m
  8 Steve Banton             M50 Unattached              12.23m
  9 Richard Watson           M50 Yuma Valley Flye        10.43m
 10 James Brogan             M52 Unattached               9.39m
 11 Davie Alporque           M52 Unattached               8.48m

M55 Shot Put 6K North
=======================================================================
         WMA: + 17.50m  7/21/1996   Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 16.06m              Ladislav Pataki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Roll             M57 Shore AC                14.13m
  2 Bob Peters               M55 Unattached              12.87m
  3 Bob Sager                M55 Montana  Masters        12.55m
  4 Bruce Jones              M56 Unattached              12.17m
  5 Jerry Bookin-Weiner      M57 Colorado Masters        11.19m
  6 Bill Dow                 M58 Unattached               8.63m

M60 Shot Put 5K North
=======================================================================
         WMA: + 18.20m  8/1/2001    Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 16.46m              Joe Keshmiri
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Glen Johnson             M64 Unattached              14.59m
  2 Mark Chapman             M60 Unattached              12.05m
  3 Bob Cahners              M61 So Cal TC               11.51m
  4 Jack Kuhns               M64 Unattached              11.28m
  5 Jack Miller              M60 Unattached              10.63m
  6 Don McCrea               M62 Unattached               9.82m
  7 Joseph Myers             M63 Oregon Track Clu         9.44m

M65 Shot Put 5K North
=======================================================================
         WMA: + 15.12m  1/19/2002   Hal Smith, USA
       USATF: * 15.12m              Hal Smith
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Gerald Vaughn            M67 Unattached              13.59m
  2 Richard Cochran          M65 Unattached              13.39m
  3 Phillip Shipp            M68 Unattached              12.95m
  4 Gerald Fasteen           M67 Hawaii Masters T        11.28m
  5 Neil Saling              M67 Portland Masters        11.13m
  6 Robin Herron             M66 Unattached              10.33m

M70 Shot Put 4K North
=======================================================================
         WMA: + 14.77m  7/10/1998   Arnie Gaynor, USA
       USATF: * 14.77m              Arnie Gaynor
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Ward              M70 Unattached              13.65m
  2 Larry Horine             M72 Unattached              12.63m
  3 Doug Tomlinson           M71 Southern Cal Str        11.98m
  4 Ray Feick                M71 Long and Strong         11.89m
  5 Wendell Palmer           M70 Dallas Masters          11.85m
  6 Clifford Dale            M71 Nebraska                11.69m
  7 Tom Allison              M73 Unattached              10.80m
  8 Murdo Campbell           M70 Unattached              10.77m
  9 Wayne Sabin              M70 Unattached              10.28m
 10 Jack Munnell             M73 Unattached               7.98m

M75 Shot Put
=======================================================================
      75 WMA: + 13.84m  4/13/2002   Heiner Will, GER
    75 USATF: * 12.64m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hal Wallace              M75 Unattached              11.21m
  2 Phillip Brusca           M76 Midwest Masters         11.11m
  3 Michael Orlich           M77 Unattached              10.27m
  4 Cal Hersey               M76 Unattached               9.32m
  5 Jacob Stein              M79 Unattached               6.42m

M80 Shot Put
=======================================================================
      80 WMA: + 12.27m              Ross Carter
    80 USATF: * 12.27m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William R. Nettles       M80 Unattached               8.92m
  2 Bill Carter              M80 Unattached               8.84m
  3 Charles Pistorino        M80 Potomac Valley T         8.37m

M85 Shot Put
=======================================================================
      85 WMA: + 10.42m              Ross Carter
    85 USATF: * 10.42m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M85 Unattached               6.94m
  2 Robert Boucke            M89 Unattached               4.38m

W30 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacqueline Nasca         W30 Nevada Throwers         39.53m
  2 Frances Jones            W34 Unattached              30.60m

W35 Discus Throw
=======================================================================
      35 WMA: + 69.60m              Faina Myelnik
    35 USATF: * 54.52m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brenda Westbrook         W38 Unattached              44.76m
  2 Laurie Jinkins           W38 Unattached              29.43m
  3 Jill Emery               W37 Unattached              17.97m

W40 Discus Throw
=======================================================================
      40 WMA: + 67.10m              Ellina Zvereva
    40 USATF: * 52.44m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Deborah Ecklund          W43 Unattached              19.32m

W45 Discus Throw
=======================================================================
      45 WMA: + 59.30m              Helgi Parts
    45 USATF: * 50.20m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W46 Unattached              48.74m
  2 Ruth Welding             W47 Midwest Masters         35.61m
  3 *Yvonne Kirkpatrick      W48 Unattached             X26.79m
  4 Sue Hallen               W46 Midwest Masters         23.92m
  5 Liz Johnson              W47 Carolina Mas            22.82m
  6 Cheryl Mellenthin        W47 Unattached              18.56m

W50 Discus Throw
=======================================================================
      50 WMA: + 45.48m  9/6/1992    Ingrid Miller, SWE
    50 USATF: * 37.50m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Hartzler            W54 Unattached              32.21m
  2 Joan Stratton            W51 Mjolnir                 29.97m
  3 Lynn Dow                 W52 Unattached              16.23m

W55 Discus Throw
=======================================================================
      55 WMA: + 43.36m              Tamara Danilova
    55 USATF: * 37.60m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lorraine Tucker          W56 Unattached              23.41m
  2 *Annelies Stekelenburg   W55 Unattached             X19.03m

W60 Discus Throw
=======================================================================
      60 WMA: + 39.24m              Karen Illgen
    60 USATF: * 29.80m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Margery Swinton         W60 Unattached             X23.16m
  2 Kathy Jager              W60 Unattached              22.02m
  3 Carol Young              W63 Atlanta Track Cl        21.65m
  4 Cherrie Sherrard         W64 Unattached              21.07m
  5 Georgia Cutler           W60 Oregon Track Clu        20.86m
  6 Roslyn Katz              W61 New York Masters        20.61m
  7 Kathy Bergen             W63 Highlander Maste        19.23m
  8 Mary Munnell             W63 Unattached              13.15m

W65 Discus Throw
=======================================================================
      65 WMA: + 34.95m  8/19/2001   Rosemary Chrimes, GBR
    65 USATF: * 26.82m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tomasa Schultz           W66 Unattached              19.09m
  2 Joan Berman              W66 Ann Arbor TC            18.14m
  3 Christel Donley          W68 Unattached              17.38m
  4 Anna Cirulnick           W68 New York Masters        16.43m
  5 Francesca Moravcsik      W69 Unattached              15.30m

W70 Discus Throw
=======================================================================
      70 WMA: + 27.54m              Marianne Hamm
    70 USATF: * 22.54m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marilyn Gray             W70 Unattached              11.25m
  2 Sabra Cleveland          W72 Oregon Track Clu        11.20m

W75 Discus Throw
=======================================================================
      75 WMA: + 22.44m              Annchen Reile
    75 USATF: * 19.35m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Osmon           W76 Oregon Track Clu         9.77m

W80 Discus Throw
=======================================================================
      80 WMA: + 20.50m              Birgit Nybed
    80 USATF: * 14.86m              Betty Jarvis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W84 Unattached             X14.47m
  2 Melanie Reske            W82 Oregon Track Clu        11.95m

W85 Discus Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 13.92m              Ruth Frith
    85 USATF: * 12.76m              Betty Jarvis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Betty Jarvis             W88 Unattached              12.34m
  2 Katharine Gradick        W85 Florida AC              10.10m

M30 Discus Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chad Lindsay             M31 Unattached              41.30m
  2 Marek Wensel             M34 Fibo Track Club         31.40m
  3 Matthew Spiller          M32 Unattached              29.37m

M35 Discus Throw
=======================================================================
      35 WMA: + 71.24m              Johm Powell
    35 USATF: * 71.24m              John Powell
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Todd Davis               M38 Unattached              49.51m
  2 Timothy Edwards          M39 Unattached              46.94m
  3 Ray Biggs                M39 Unattached              37.10m
  4 Matt Cavender            M35 Unattached              35.78m
  5 Mike Curry               M36 Nevada Throw            34.65m
  6 Angelo Rosselli          M38 Unattached              26.00m

M40 Discus Throw
=======================================================================
      40 WMA: + 69.48m              Al Oerter
    40 USATF: * 69.48m              Al Oerter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hank Kraychir            M43 Unattached              46.14m
  2 Nathan Emery             M41 Unattached              41.20m
  3 Ron Stilwell             M40 Unattached              40.97m
  4 Matthew Gauthier         M42 Unattached              40.42m
  5 John Garvey              M41 Olympic Club            38.61m
  6 Walter Shields           M41 Midwest Masters         36.62m
  7 Ray Roff                 M43 Unattached              29.07m
  8 William Tyson            M42 Unattached              29.01m
  9 Nick Agoris              M41 Unattached              28.94m

M45 Discus Throw
=======================================================================
      45 WMA: + 66.12m              Al Oerter
    45 USATF: * 66.12m              Al Oerter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Wetenhall            M48 Long and Strong         41.98m
  2 Geoff Emerson            M47 Charlotte Ma            32.73m
  3 Larry Schrader           M46 Unattached              30.32m
  4 Jim O'Neill              M48 Unattached              27.25m

M50 Discus Throw 1.5K South
=======================================================================
         WMA: + 68.40m  5/10/1997   Karl Weiffenbach, GER
       USATF: * 62.74m              Al Oerter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Valentino Martinez       M54 Unattached              48.16m
  2 Tim Muller               M53 Unattached              48.11m
  3 Dennis Umshler           M51 Unattached              46.00m
  4 Craig Shumaker           M54 Long and Strong         43.86m
  5 Steve Banton             M50 Unattached              41.72m
  6 Mark Neal                M50 Unattached              39.94m
  7 Gary Schmidt             M50 Unattached              38.51m
  8 Richard Watson           M50 Yuma Valley Flye        36.33m
  9 James Brogan             M52 Unattached              30.39m
 10 Davie Alporque           M52 Unattached              22.82m

M55 Discus Throw 1.5K South
=======================================================================
         WMA: + 61.22m  6/15/1997   Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 54.44m              Larry Pratt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas A. Fahey          M55 Unattached              49.71m
  2 George Konen             M56 Nevada Throw            43.34m
  3 Jerry Bookin-Weiner      M57 Colorado Masters        39.37m
  4 Bruce Jones              M56 Unattached              35.39m
  5 Gerald Bowersox          M55 Unattached              34.44m
  6 Cornelius McCormick      M59 Unattached              30.54m
  7 Richard Beswick          M55 Oregon Track Clu        27.74m

M60 Discus Throw 1K  North
=======================================================================
         WMA: + 65.52m  8/1/2001    Klaus Liedtke, GER
       USATF: * 59.52m              Joe Keshmiri
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larry Pratt              M62 Unattached              54.51m
  2 Lloyd Higgins            M61 Unattached              53.78m
  3 Thomas Gage              M60 Unattached              49.70m
  4 Glen Johnson             M64 Unattached              49.10m
  5 Gary Schneider           M60 Unattached              47.78m
  6 David MacMilllan         M63 Unattached              44.22m
  7 Joseph Myers             M63 Oregon Track Clu        41.39m
  8 Jack Kuhns               M64 Unattached              39.88m
  9 John Burns               M62 Ncstfc                  38.46m
 10 Mark Chapman             M60 Unattached              38.10m
 11 Dick Dow                 M64 Unattached              36.54m
 12 John W. King             M64 Unattached              34.79m
 13 Jack Miller              M60 Unattached              34.28m
 14 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T        33.70m
 -- Noel Certain             M64 Unattached                FOUL

M65 Discus Throw 1K  North
=======================================================================
         WMA: + 55.62m  9/17/1979   K. Maksimczyk, GBR
       USATF: * 53.92m              Wendell Palmer
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Richard Cochran          M65 Unattached              53.00m
  2 Bob Humphreys            M67 Unattached              46.11m
  3 Phillip Shipp            M68 Unattached              41.44m
  4 Neil Saling              M67 Portland Masters        39.07m
  5 Leonard Rosen            M69 Unattached              38.14m
  6 Frank Carl               M65 Unattached              37.60m
  7 Gerald Fasteen           M67 Hawaii Masters T        36.20m
  8 Robin Herron             M66 Unattached              35.59m

M70 Discus Throw 1K North
=======================================================================
         WMA: + 49.34m  9/21/1991   Kauko Jouppila, FIN
       USATF: * 48.06m              Wendell Palmer
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wendell Palmer           M70 Dallas Masters          40.98m
  2 Harvey Lewellen          M74 Oregon Track Clu        39.44m
  3 Robert Ward              M70 Unattached              39.39m
  4 Edward Van Pelt          M70 Unattached              38.04m
  5 Larry Horine             M72 Unattached              36.65m
  6 Clifford Dale            M71 Nebraska                34.65m
  7 Doug Tomlinson           M71 Southern Cal Str        32.83m
  8 C Gary Loosli Md         M70 Unattached              32.79m
  9 Tom Allison              M73 Unattached              31.44m
 10 Ray Feick                M71 Long and Strong         30.38m
 11 Wayne Sabin              M70 Unattached              27.57m
 12 Jack Munnell             M73 Unattached              21.98m

M75 Discus Throw 1K South
=======================================================================
         WMA: + 45.68m  9/21/1996   Kauko Jouppila, FIN
       USATF: * 39.06m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hal Wallace              M75 Unattached              36.21m
  2 Phillip Brusca           M76 Midwest Masters         31.09m
  3 Ed Hooker                M77 Unattached              30.22m
  4 Cal Hersey               M76 Unattached              29.71m
  5 Gordon Seifert           M75 Unattached              29.11m
  6 Michael Orlich           M77 Unattached              27.28m
  7 Jacob Stein              M79 Unattached              24.07m
  8 Charles Bispala          M75 Unattached              22.72m

M80 Discus Throw
=======================================================================
      80 WMA: + 37.86m              Osmo Renvall
    80 USATF: * 37.08m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Carter              M80 Unattached              29.04m
  2 Charles Pistorino        M80 Potomac Valley T        25.49m
  3 William R. Nettles       M80 Unattached              23.58m
  4 Robert Horsley           M81 Unattached              20.12m

M85 Discus Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 30.81m              Ross Carteer
    85 USATF: * 30.81m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M85 Unattached              22.97m
  2 Robert Boucke            M89 Unattached              10.82m

W30 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacqueline Nasca         W30 Nevada Throwers         37.65m

W35 Hammer Throw
=======================================================================
      35 WMA: + 61.68m              Lyubov Karpova
    35 USATF: * 48.04m              Marilyn Senz
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Laurie Jinkins           W38 Unattached              33.51m

W40 Hammer Throw
=======================================================================
      40 WMA: + 54.07m              Oneithea Lewis
    40 USATF: * 55.68m              Oneithea Lewis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Deborah Ecklund          W43 Unattached              18.66m

W45 Hammer Throw
=======================================================================
      45 WMA: + 45.76m              Annie Bellanger
    45 USATF: * 41.90m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W46 Unattached              43.62m*
  2 Ruth Welding             W47 Midwest Masters         31.48m
  3 Sue Hallen               W46 Midwest Masters         31.33m
  4 Cheryl Mellenthin        W47 Unattached              20.26m

W50 Hammer Throw
=======================================================================
      50 WMA: + 51.73m              M. -Leena Parvianinen
    50 USATF: * 48.18m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Hartzler            W54 Unattached              39.76m
  2 Joyce Taylor             W53 Portland Masters        39.54m
  3 Joan Stratton            W51 Mjolnir                 39.53m

W55 Hammer Throw
=======================================================================
      55 WMA: + 50.56m              M. -Leena Parvianinen
    55 USATF: * 49.46m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Liz McBlain             W55 Unattached             X27.92m

W60 Hammer Throw
=======================================================================
      60 WMA: + 46.04m              Jutta Schaefer
    60 USATF: * 43.54m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgia Cutler           W60 Oregon Track Clu        36.04m
  2 Carol Young              W63 Atlanta Track Cl        34.69m
  3 *Margery Swinton         W60 Unattached             X31.02m

W65 Hammer Throw
=======================================================================
      65 WMA: + 44.38m              Jutta Schaefer
    65 USATF: * 27.40m              Evelyn Wright
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joann Grissom            W65 Unattached              24.92m
  2 Anna Cirulnick           W68 New York Masters        20.59m
  3 Tomasa Schultz           W66 Unattached              19.03m

W70 Hammer Throw
=======================================================================
      70 WMA: + 30.60m              Ilse Bellin
    70 USATF: * 24.67m              Judy Fetherstone
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Judy Fetherston          W71 Unattached              23.90m

W75 Hammer Throw
=======================================================================
      75 WMA: + 25.55m              Kaija Jortikka
    75 USATF: * 20.66m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Osmon           W76 Oregon Track Clu        17.85m

W80 Hammer Throw
=======================================================================
      80 WMA: + 20.04m              Annchen Reile
    80 USATF: * 15.52m              Betty Jarvis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W84 Unattached             X16.26m*
  2 Melanie Reske            W82 Oregon Track Clu        11.08m

W85 Hammer Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 18.26m              Ruth Frith
    85 USATF: * 13.99m              Betty Jarvis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Betty Jarvis             W88 Unattached              12.56m
  2 Katharine Gradick        W85 Florida AC               8.65m

M35 Hammer Throw
=======================================================================
      35 WMA: + 82.80m              Yurly Syedikh
    35 USATF: * 70.84m              Harold Connolly
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Matt Cavender            M35 Unattached              50.91m
  2 Mike Curry               M36 Nevada Throw            40.66m
  3 Ray Biggs                M39 Unattached              38.86m
  4 Angelo Rosselli          M38 Unattached              25.37m

M40 Hammer Throw
=======================================================================
      40 WMA: + 75.66m              Yurly Syedikh
    40 USATF: * 74.34m              Ed Burke
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Marty Martinez           M43 Unattached              40.44m
  2 Nick Agoris              M41 Unattached              24.82m
  3 Ray Roff                 M43 Unattached              23.54m
  4 William Tyson            M42 Unattached              20.11m

M45 Hammer Throw
=======================================================================
      45 WMA: + 64.70m              Dave McKenzie
    45 USATF: * 64.70m              Dave McKenzie
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kenneth Jansson          M45 Mjolnir                 55.13m
  2 Jim Wetenhall            M48 Long and Strong         51.18m
  3 Larry Schrader           M46 Unattached              46.56m
  4 Michael Venning          M45 Unattached              46.54m
  5 Jim O'Neill              M48 Unattached              36.74m

M50 Hammer Throw
=======================================================================
      50 WMA: + 63.76m  5/16/1993   Tom Gage, USA
    50 USATF: * 63.76m              Tom Gage
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Meyer             M51 Unattached              49.50m
  2 Edward Daniels           M51 New Hampshire Tr        37.95m
  3 Richard Watson           M50 Yuma Valley Flye        36.69m
  4 James Brogan             M52 Unattached              29.60m

M55 Hammer Throw
=======================================================================
      55 WMA: + 63.70m              HansPotsch
    55 USATF: * 60.88m              Tom Gage
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Todd Taylor              M56 Portland Masters        51.86m
  2 Bob Sager                M55 Montana  Masters        42.29m
  3 Jerry Bookin-Weiner      M57 Colorado Masters        37.70m
  4 George Konen             M56 Nevada Throw            36.11m
  5 Gerald Bowersox          M55 Unattached              34.93m

M60 Hammer Throw
=======================================================================
      60 WMA: + 61.70m  9/25/1999   Eugen Waltercrantz, SWE
    60 USATF: * 53.32m              Steward Thomson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Gage              M60 Unattached              59.98m*
  2 George Mathews           M60 Team Thor Usa           54.44m*
  3 Lloyd Higgins            M61 Unattached              49.82m
  4 Bob Cahners              M61 So Cal TC               48.80m
  5 Richard Hotchkiss        M64 Unattached              42.25m
  6 Jack Kuhns               M64 Unattached              33.77m
  7 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T        31.45m
  8 Mark Chapman             M60 Unattached              31.29m

M65 Hammer Throw
=======================================================================
      65 WMA: + 53.32m              Karl-Heinz Wendel
    65 USATF: * 48.37m              Bob D Ward
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bob Humphreys            M67 Unattached              38.73m
  2 Frank Carl               M65 Unattached              35.33m
  3 Robin Herron             M66 Unattached              33.09m

M70 Hammer Throw 4K
=======================================================================
         WMA: + 50.78m  5/13/2001   Carlos Blumenfeldt, CHL
       USATF: * 46.18m              Ladislav Filip
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Ward              M70 Unattached              51.69m+
  2 Harvey Lewellen          M74 Oregon Track Clu        42.82m
  3 Wendell Palmer           M70 Dallas Masters          39.44m
  4 Ray Feick                M71 Long and Strong         38.66m
  5 Jerry Wojcik             M73 Oregon Track Clu        33.34m
  6 Tom Allison              M73 Unattached              32.73m
  7 Jim Hitchman             M70 Unattached              32.16m
  8 Doug Tomlinson           M71 Southern Cal Str        26.16m

M75 Hammer Throw
=======================================================================
      75 WMA: + 40.68m  6/15/1986   Osmo Renvall, FIN
    75 USATF: * 38.50m              Thomas McDermott
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phillip Brusca           M76 Midwest Masters         31.30m
  2 Ken Weinbell             M75 Seattle Masters         30.79m
  3 Hal Wallace              M75 Unattached              26.90m
  4 Jacob Stein              M79 Unattached              19.10m

M80 Hammer Throw
=======================================================================
      80 WMA: + 34.72m              John Fraser
    80 USATF: * 30.45m              Robert Chase
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Horsley           M81 Unattached              24.69m

M85 Hammer Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 28.01m              Anton Tesija
    85 USATF: * 24.34m              Leon Joslin
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M85 Unattached              24.25m
  2 Robert Boucke            M89 Unattached              10.12m

W30 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacqueline Nasca         W30 Nevada Throwers         23.10m

W40 Javelin Throw
=======================================================================
      40 WMA: + 64.06m              Tessa Sanderson
    40 USATF: * 43.58m              Kate Schmidt
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Caryl Senn               W41 Bohemia Track Cl        34.27m
  2 Laura Charewicz          W43 Unattached              30.91m
  3 Deborah Ecklund          W43 Unattached              16.68m
  4 Monica Thornton          W43 Unattached              14.24m

W45 Javelin Throw 600G
=======================================================================
         WMA: + 47.74m  5/30/1981   Anneliese Gerhards, GER
       USATF: * 36.98m              Lurline Struppeck
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Monica Kendall           W47 Unattached              37.79m*
  2 Jennifer Stary           W45 Unattached              34.66m
  3 Carol Finsrud            W46 Unattached              32.63m
  4 Allison Mccormick        W45 Unattached              27.53m
  5 Ruth Welding             W47 Midwest Masters         26.86m
  6 Sue Hallen               W46 Midwest Masters         21.85m
  7 Liz Johnson              W47 Carolina Mas            18.04m
  8 Debra Stuart             W47 Dallas Masters          14.41m

W50 Javelin Throw
=======================================================================
      50 WMA: + 48.56m  7/21/1995   Mary Thomas, AUS
    50 USATF: * 28.67m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tina Bowman              W50 Beach Track             31.89m*
  2 Jeanne Cameron           W50 Nevada Throw            13.14m

W55 Javelin Throw
=======================================================================
      55 WMA: + 46.08m              Gertraud Schonauer
    55 USATF: * 22.44m              Georgia Cutler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dorothy Vander Cruyssen  W57 Unattached              23.39m*
  2 *Annelies Stekelenburg   W55 Unattached             X23.27m*
  3 Linda Douglass           W58 Dallas Masters          15.70m

W60 Javelin Throw 400G
=======================================================================
         WMA: + 41.28m  7/12/1997   Gertraud Schonauer, AUT
       USATF: * 32.45m              Becky Sisley
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Becky Sisley             W64 Oregon Track Clu        28.20m
  2 *Marg Radcliffe          W61 Unattached             X27.64m
  3 Kathy Bergen             W63 Highlander Maste        24.20m
  4 Carol Young              W63 Atlanta Track Cl        22.93m
  5 Georgia Cutler           W60 Oregon Track Clu        22.91m
  6 *Margery Swinton         W60 Unattached             X21.19m
  7 Rose Schlewitz           W61 Portland Masters        17.96m
  8 Roslyn Katz              W61 New York Masters        17.27m

W65 Javelin Throw
=======================================================================
      65 WMA: + 34.49m              Birute Kalediene
    65 USATF: * 29.89m              Erika Messner
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christel Donley          W68 Unattached              24.17m
  2 Joan Berman              W66 Ann Arbor TC            15.94m
  3 Tomasa Schultz           W66 Unattached              15.25m
  4 Anna Cirulnick           W68 New York Masters        12.84m

W75 Javelin Throw
=======================================================================
      75 WMA: + 23.02m              Hanna Gelbrich
    75 USATF: * 20.06m              Adele McCormick
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnnye Valien           W78 So Cal TC               15.42m
  2 Patricia Osmon           W76 Oregon Track Clu        11.96m

W80 Javelin Throw
=======================================================================
      80 WMA: + 19.86m              Hanna Gelbrich
    80 USATF: * 13.54m              Mary Bowermaster
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W84 Unattached             X15.90m*
  2 Melanie Reske            W82 Oregon Track Clu         9.56m

W85 Javelin Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 13.74m              Irga Sarnama
    85 USATF: * 11.46m              Juanita Brookover
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Katharine Gradick        W85 Florida AC              11.12m
  2 Betty Jarvis             W88 Unattached               8.25m

M30 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Weidman             M31 BigFoot TC              65.10m

M35 Javelin Throw
=======================================================================
      35 WMA: + 92.80m              Jan Zelezny
    35 USATF: * 67.43m              Ron McConnell
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Scott             M39 Unattached              43.56m
  2 Mike Curry               M36 Nevada Throw            36.18m
  3 Angelo Rosselli          M38 Unattached              28.15m

M40 Javelin Throw
=======================================================================
      40 WMA: + 78.84m  6/21/1994   Jorma Markus, FIN
    40 USATF: * 76.91m              Thomas Petranoff
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jason Bender             M42 Unattached              59.29m
  2 Ron McConnell            M41 Unattached              56.85m
  3 Steve Barba              M41 Unattached              50.86m
  4 Roy Hadden               M44 Unattached              50.74m
  5 Michael Kesterson        M42 Unattached              49.88m
  6 Ron Stilwell             M40 Unattached              44.46m
  7 Paul Whitaker            M43 Bay Area Ultra R        38.34m

M45 Javelin Throw 800G
=======================================================================
         WMA: + 67.92m  7/13/2000   Jorma Markus, FIN
       USATF: * 67.55m              Michael Brown
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Janusey          M45 Unattached              52.40m
  2 John Hansen              M45 Unattached              51.32m
  3 Dennis Morris            M46 Unattached              50.98m
  4 Brian Valley             M48 Unattached              48.07m
  5 Don Helton               M49 Humboldt TC             29.76m

M50 Javelin Throw 700G
=======================================================================
         WMA: + 65.76m  4/30/1988   Larry Stuart, USA
       USATF: * 57.88m              Richard Sander
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Greenberg         M53 Unattached              60.21m*
  2 Bob Powers               M54 Unattached              53.98m
  3 Paul McPherson           M51 Unattached              52.23m
  4 Michael Wasp             M51 Unattached              52.13m
  5 Richard Watson           M50 Yuma Valley Flye        47.94m
  6 Ray Milojevich           M53 Unattached              41.48m
  7 Steve Banton             M50 Unattached              39.70m
  8 Gary Schmidt             M50 Unattached              38.41m
  9 Dennis Cameron           M54 Nevada Throw            31.18m

M55 Javelin Throw 700G
=======================================================================
         WMA: + 65.74m  4/8/1995    Larry Stuart, USA
       USATF: * 54.16m              Gary Reddaway
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Drew Stevick             M55 Barron Park             47.49m
  2 Robert Rice              M57 Unattached              45.45m
  3 Dick Warwick             M57 Unattached              41.60m
  4 Bruce Jones              M56 Unattached              31.49m

M60 Javelin Throw
=======================================================================
      60 WMA: + 64.74m  5/23/1998   Larry Stuart, USA
    60 USATF: * 64.74m              Larry Stuart
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doug Appel               M61 Unattached              47.35m
  2 Gary Reddaway            M62 Unattached              47.06m
  3 John Burns               M62 Ncstfc                  44.69m
  4 Tom Harasti              M62 Florida AC              39.11m
  5 Mark Chapman             M60 Unattached              32.70m
  6 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T        30.92m
  7 Don McCrea               M62 Unattached              30.73m

M65 Javelin Throw
=======================================================================
      65 WMA: + 55.02m              Bud Heald
    65 USATF: * 55.02m              Bud Held
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wayne A Morris           M66 Unattached              40.59m
  2 Gerald Fasteen           M67 Hawaii Masters T        36.15m
  3 Malcolm Russell          M67 Unattached              35.51m
  4 Ken Ohm                  M66 Unattached              34.72m
  5 Phillip Shipp            M68 Unattached              33.91m

M70 Javelin Throw 500G
=======================================================================
         WMA: + 49.20m  5/13/1997   Harje Noreborn, SWE
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Larry Horine             M72 Unattached              38.19m
  2 Robert Ward              M70 Unattached              37.34m
  3 Ed Martin                M70 Unattached              36.58m
  4 James Duncan             M71 Unattached              35.67m
  5 C Gary Loosli Md         M70 Unattached              35.46m
  6 Murdo Campbell           M70 Unattached              35.35m
  7 Ray Feick                M71 Long and Strong         31.57m
  8 Tom Allison              M73 Unattached              30.97m
  9 Jerry Wojcik             M73 Oregon Track Clu        25.52m
 10 Wayne Sabin              M70 Unattached              23.20m
 -- Bob Stewart              M70 Unattached                FOUL

M75 Javelin Throw 500G
=======================================================================
         WMA: + 41.24m  8/17/1991   Manuel White, USA
       USATF: * 33.60m              William Bronson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Platts              M75 Unattached              40.70m*
  2 Hal Wallace              M75 Unattached              31.68m
  3 Phillip Brusca           M76 Midwest Masters         30.48m
  4 Sid Kiwitt               M75 Unattached              29.81m
  5 William Daprano          M76 Atlanta Track Cl        29.33m
  6 Cal Hersey               M76 Unattached              28.19m
  7 Gordon Seifert           M75 Unattached              25.96m
  8 Charles Bispala          M75 Unattached              23.97m
  9 Jacob Stein              M79 Unattached              12.32m

M80 Javelin Throw
=======================================================================
      80 WMA: + 33.84m              Manuel White
    80 USATF: * 19.11m              Armando Ricciardi
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Pistorino        M80 Potomac Valley T        27.86m*
  2 Bill Carter              M80 Unattached              25.61m*

M85 Javelin Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 27.34m              Gerhard Schepe
    85 USATF: * 18.83m              Ross Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M85 Unattached              10.82m
  2 Robert Boucke            M89 Unattached               8.52m

W30 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Merry Irwin              W30 Unattached                2014

W40 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joy Upshaw-Margerum      W42 Golden Bear AC            3575
  2 Caryl Senn               W41 Bohemia Track Cl          3522

W45 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carla Hoppie             W46 Dineh Runner              2532

W50 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Anna Wlodarczyk         W52 Unattached                4525
  2 *Rhona Trott             W54 Unattached                2322

W55 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phil Raschker            W56 Unattached                4351

W65 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Jordan           W67 Unattached                3359

M35 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    35 USATF: *  3577              Frank Reilly
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rod Wilcox               M37 Unattached                2627
  2 Todd Anderson            M36 Unattached                2254
  3 John McKenzie            M38 Unattached                2236
  4 *James Buhlman           M35 Unattached                2042
  5 Jonas Koolsbergen        M38 Unattached                1761

M40 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    40 USATF: *  3586              Michael Janusey
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doug Porter              M42 Unattached                2979
  2 Kerry Sloan              M40 A Running Start           2688
  3 Christian Hendricks      M40 Unattached                2314
  4 Glen Whiteley            M42 Mid Shore TC              2232

M45 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    45 USATF: *  4038              Gary Miller
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Janusey          M45 Unattached                3799
  2 Rob Duncanson            M48 Unattached                3294
  3 Brian Valley             M48 Unattached                2992
  4 Bob Saul                 M45 Sugarloaf Mt AC           2664
  5 Greg Hodson              M46 Unattached                1719

M50 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Kemp               M50 Unattached                3570
  2 Russell Jacquetacea      M50 Unattached                3288
  3 Alan Russell             M53 Unattached                3032
  4 Richard Watson           M50 Yuma Valley Flye          2603
  5 Steve Banton             M50 Unattached                2561
  6 Douglas Watson           M53 Unattached                2373

M55 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Baker             M58 Unattached                3320
  2 Darryl Decker            M56 Tendonitis TC             3237
  3 Vance Jacobson           M55 Unattached                2836
  4 Gordon Reiter            M57 Unattached                2803
  5 Grant Lamothe            M59 Unattached                2681
  6 Robert Rice              M57 Unattached                2679
  7 Thomas Taft              M55 Unattached                2150

M60 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    60 USATF: *  4026              John Alexander
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T          2486
  2 Ora Banister             M62 Unattached                2316
  3 Roger Dean               M64 Unattached                1774

M65 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    65 USATF: *  4162              Richmond Morcom
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Edward Oleata            M66 Unattached                3656
  2 Phillip Shipp            M68 Unattached                3568
  3 George Cairns            M66 Denver TC                 3505
  4 James Leggitt            M68 Unattached                3292
  5 Bill Jankovich           M69 Unattached                2688

M70 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    70 USATF: *  3022              William Daprano
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Duncan             M71 Unattached                2391
  2 John Nelson              M72 Unattached                1810
  3 Milton Meux              M72 Unattached                1749

M75 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    75 USATF: *  2576              Bill Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 William Daprano          M76 Atlanta Track Cl          2700*

M80 Outdoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bill Carter              M80 Unattached                3688
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec