Join/Renew Now

Results - Day 4

W30 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Anita Howard             W34 Unattached               25.42  -1.7
  2 Jen Davidson             W30 Unattached               26.92  -1.7
  3 Adrienne Ashton-Nwude    W30 Unattached               27.71  -1.7
  4 Kelli Wensel             W32 Fibo Track Club          28.14  -1.7
  5 Leslie Paula             W34 Unattached               28.35  -1.7
  6 Jackellyn Kirstein       W32 Unattached               33.26  -1.7

W35 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 21.93  8/25/1995   Marlene Ottey, JAM
       USATF: * 22.47              Evelyn Ashford
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Venus Jewett             W39 Split Second             26.57   1.7
  2 Colleen Barney           W36 So Cal TC                26.75   1.7
  3 *Agnieszka Kuczalska-Lis W35 Unattached              X27.81   1.7
  4 Lauriea Blume            W36 Inland North             29.59   1.7
  5 Lori Hodgert             W35 Unattached               32.51   1.7

W40 200 Meter Dash
===============================================================================
         WMA: + 24.84  8/3/1989    Phil Raschker, USA
       USATF: * 24.84              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Joy Upshaw-Margerum      W42 Golden Bear AC           25.94   2.2  2
  2 *Patti Rogers            W43 Unattached               27.20   2.2  1
  3 Sarah Lawson             W40 Greater Boise T          27.27   2.2  2
  4 Kathleen Shook           W42 Unattached               27.51   2.2  2
  5 Beverly Jephcott         W44 Unattached               27.74   2.2  2
  6 Susan Coffman            W40 Unattached               28.21   2.2  2
  7 Robin Galloway           W42 Unattached               29.93   2.2  1
  8 Mimi Ney                 W44 Unattached               30.35   2.2  1
  9 Susan Stephenson         W43 Unattached               32.60   2.2  1

W45 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.46  6/20/1994   Phil Raschker, USA
       USATF: * 25.56              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Cindy Steenbergen        W49 Unattached               26.84   3.0
  2 Loretta Woodward         W49 Atlanta Track Cl         29.26   3.0
  3 Lauri Stock              W46 Unattached               30.05   3.0
  4 Michele Freeman          W49 Unattached               31.00   3.0
  5 Teresa Drotar            W48 Unattached               31.50   3.0
  6 Debbie Selby             W46 Unattached               34.19   3.0
  7 Leah Rewolinski          W49 Midwest Masters          36.20   3.0
  8 Claudia Lewis            W47 Unattached               43.14   3.0

W50 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.72  7/23/1997   Phil Raschker, USA
       USATF: * 25.72              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Karla Del Grande        W50 Unattached               26.61   2.6
  2 Jacqueline Board         W50 Feel the Hea             27.17   2.6
  3 *Rhona Trott             W54 Unattached               30.59   2.6
  4 Judy Lim-Sharpe          W52 Unattached               33.72   2.6

W55 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 27.90  8/26/2001   Avril Douglas, CAN
       USATF: * 27.78              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Phil Raschker            W56 Unattached               29.06  -1.4
  2 *Avril Douglas           W57 Unattached               30.27  -1.4
  3 Dorothy Vander Cruyssen  W57 Unattached               33.38  -1.4
  4 Caroline Cooney          W57 Portland Masters         34.86  -1.4
  5 Jane Harrington          W56 Unattached               37.10  -1.4

W60 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 28.87  7/14/2000   Brunhilde Hoffman, GER
       USATF: * 29.57              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kathy Jager              W60 Unattached               29.93   1.1
  2 Lynne Ingalls            W61 Midwest Masters          30.59   1.1
  3 Mary Robinson            W61 Unattached               31.93   1.1
  4 *Marg Radcliffe          W61 Unattached               33.48   1.1
  5 Cathy Primmer            W60 Unattached               36.44   1.1
  6 Mary Althauser           W61 Unattached               39.21   1.1

W65 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 30.46  8/3/1999    Irene Obera, USA
       USATF: * 30.46              Irene Obera
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 *Diane Palmason          W65 Running Unlimite         30.72   0.2
  2 Jeanne Daprano           W66 Atlanta Track Cl         32.85   0.2
  3 Barbara Jordan           W67 Unattached               33.46   0.2
  4 Audrey Lary              W69 Potomac Valley T         34.01   0.2
  5 Jane Dods                W67 Oregon Track Clu         38.82   0.2

W75 200 Meter Dash
============================================================================
      75 WMA: + 34.40              Paula Schneiderhan
    75 USATF: * 35.93              Polly Clarke
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Patricia Peterson        W77 Syracuse Charger         38.79   2.4
  2 Sumi Onodera-Leonard     W75 So Cal TC                38.99   2.4
  3 Melicent Whinston        W75 Portland Masters         53.24   2.4

M30 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jeff Culpepper           M30 Unattached               21.97   1.9
  2 Marek Wensel             M34 Fibo Track Club          22.83   1.9
  3 Nate Sickerson           M30 Fibo Track Club          23.08   1.9
  4 *Hugo Estrada            M33 Unattached               23.73   1.9
  5 William Todd Ashley      M34 Unattached               23.88   1.9
 -- Randy Thompson           M34 Unattached                  DQ   1.9
 -- Arron Prather            M33 Unattached                  DQ   1.9

M35 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 20.40              Linford Christie
       USATF: * 20.8h              Delano Meriwether
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
Finals
  1 Rex Brown                M39 Unattached               22.50   1.5
  2 Robert Thomas Jr         M36 Indiana Invaders         22.72   1.5
  3 Durrell Turnage          M37 So Cal TC                23.08   1.5
  4 Art Anderson             M37 Unattached               23.19   1.5
  5 Orlondo Matthews         M39 Florida AC               23.23   1.5
  6 Barney Borromeo          M35 Unattached               23.24   1.5
  7 Curtis Wilson            M35 Unattached               23.88   1.5

M40 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 21.86  8/15/1992   William Collins, USA
       USATF: * 21.86              BIll Collins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Kettrell Berry           M40 So Cal TC                22.25   1.7
  2 *Rawle Crichlow          M40 Unattached               22.36   1.7
  3 Courtney Muhammad        M40 Muhammad Stride          22.67   1.7
  4 Kenneth Hopkins          M40 Unattached               22.92   1.7
  5 Tyrone Williams          M44 Unattached               23.07   1.7
  6 Eric Dixon               M43 Unattached               23.29   1.7
  7 Tommy Baker              M41 Speed Zone               23.37   1.7
  8 Marcus Shute             M40 Atlanta Track Cl         23.86   1.7

M45 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 22.13  8/15/2002   Kevin Morning, USA
       USATF: * 22.13              Kevin Morning
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Val Barnwell             M45 sprint force             23.42   3.0
  2 Hubert Evans             M49 Unattached               24.24   3.0
  3 Michael Cook             M47 Unattached               24.64   3.0
  4 Vincent Calloway         M46 Unattached               24.70   3.0
  5 Steve Cummings           M47 Unattached               24.78   3.0
  6 Lawrence Finley          M45 Over The Hil             25.38   3.0
  7 Thomas Rewolinski        M49 Midwest Masters          25.53   3.0
  8 Charles Wasson           M48 Unattached               25.75   3.0

M50 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 22.91  7/31/1986   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 22.98              Stephen Robbins
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Collins             M52 Unattached               23.00   1.3
  2 Robert Bowen             M51 sprint force             23.60   1.3
  3 Greg Schwab              M50 Unattached               24.24   1.3
  4 Marion McCoy             M53 Atlanta Track Cl         24.69   1.3
  5 Fred Kolkhorst           M50 Unattached               25.13   1.3
  6 Mark Lesiniak            M53 Unattached               25.49   1.3
  7 Jack Craig               M54 Seattle Express          25.54   1.3
  8 Gerry Kranik             M51 Midwest Masters          25.86   1.3

M55 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 23.37  7/5/1991    Ron Taylor, GBR
       USATF: * 23.6h              Alfred Guidet
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Charles Allie            M55 Unattached               23.79   2.6
  2 Charles Brocato          M59 Unattached               25.90   2.6
  3 David Williams           M56 Portland Masters         26.11   2.6
  4 Raymond Yeck             M55 Unattached               26.23   2.6
  5 *Richard Lech            M55 Unattached               26.93   2.6
  6 George Lyden             M58 Unattached               27.31   2.6
 -- Stan Whitley             M57 Unattached                 DNF   2.6

M60 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 24.00  6/10/1995   Ron Taylor, GBR
       USATF: * 24.82              Larry Colbert
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Paul Edens               M62 Portland Masters         25.38  -0.8
  2 Sai Ching                M61 Hawaii Masters T         26.23  -0.8
  3 Doug Smith               M64 Unattached               26.33  -0.8
  4 Lawrence Gunn            M60 Midwest Masters          26.81  -0.8
  5 Don Denson               M63 Unattached               27.05  -0.8
  6 Tim Butts                M60 Unattached               28.07  -0.8
  7 Gilbert J. Spence        M64 Unattached               28.27  -0.8
  8 *Bruce Mitchell          M60 Unattached               29.61  -0.8

M65 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 25.6h  12/6/1985   Bernard Hogan, AUS
       USATF: * 25.76              Paul W Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Harold Tolson            M65 Unattached               25.86   1.0
  2 Gary Sims                M66 Unattached               27.37   1.0
  3 Wayne Bennett            M66 Dallas Masters           27.60   1.0
  4 Ronald Kirkpatrick       M65 Tuesday Night Tu         28.16   1.0
  5 Mack Stewart             M65 Houston Harriers         28.58   1.0
  6 *David Dunn              M67 Unattached              X29.35   1.0
  7 Spencer Parrish          M66 Connecticut Race         30.82   1.0

M70 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 26.8h  6/20/1987   Payton Jordan, USA
       USATF: * 26.8h              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Harry Brown              M73 Midwest Masters          28.65   2.2
  2 *Earl Fee                M74 Unattached               29.52   2.2
  3 Joe Summerlin            M71 Dallas Masters           29.78   2.2
  4 Samuel Flory             M71 Southern Cal Str         30.35   2.2
  5 John Poppell             M72 West Valley Trac         30.81   2.2
  6 Jack Coy                 M72 Portland Masters         32.10   2.2
  7 Verne Schewe             M70 Midwest Masters          32.38   2.2

M75 200 Meter Dash
============================================================================
         WMA: + 28.14  6/20/1992   Payton Jordan, USA
       USATF: * 28.14              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Bill Melville            M76 Midwest Masters          29.80  +0.0
  2 Melvin Larsen            M79 Unattached               31.31  +0.0
  3 Rodney Brown             M76 Unattached               31.74  +0.0
  4 Louis Beadle             M75 Unattached               33.03  +0.0
  5 Alfonso Escobosa         M75 Southern Cal Str         33.12  +0.0
  6 Dick Cottingham          M75 Portland Masters         33.47  +0.0
  7 Vernon Regier            M76 West Valley Trac         42.12  +0.0

M80 200 Meter Dash
============================================================================
      80 WMA: + 30.89  8/10/1997   Payton Jordan, USA
    80 USATF: * 30.89              Payton Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Jim Manno                M82 Unattached               36.48  -0.1
  2 Ralph Maxwell            M83 Unattached               43.95  -0.1

M85 200 Meter Dash
============================================================================
      85 WMA: + 35.82              Kizo Kimura
    85 USATF: * 37.40              Frank Finger
    Name                     Age Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Max Springer             M89 Unattached               45.83  -0.1

W30 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sarah Leonard            W33 Club Northwest         4:52.21
  2 Kelly Tysseling          W33 Club Northwest         5:06.08

W35 1500 Meter Run
=======================================================================
      35 WMA: + 3:57.73              Maricicia Puica
    35 USATF: * 4:07.08              Ruth Wysocki
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sheri Wright             W39 Running Repu           5:03.94

W40 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:59.78  7/18/1994   Yekatarina Podkopayeva, URS
       USATF: * 4:32.73              Joan Nesbit
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Thane               W40 Mountain West TC       4:46.36
  2 Mary Grene               W40 Unattached             4:49.69
  3 Terri Cassel             W41 Tulsa Runnin           4:50.67
  4 Kellie Eyre              W43 Atlanta Track Cl       4:51.02
  5 Meghan Arbogast          W42 Team Oregon            4:51.65
  6 Jennifer Teppo           W44 Unattached             4:53.20
  7 Lorraine Jasper          W41 Unattached             4:55.56
  8 Karen Jeffers            W40 Fleet Feet Sacre       4:59.63
  9 Denise Foote             W44 Nike                   5:09.10
 10 Donna Moore              W44 Unattached             5:12.04
 11 Melissa Nelson           W40 Unattached             5:14.43
 12 Theresa Brown            W43 Fleet Feet Sacre       5:22.97
 13 *Louise Soucy-Fraser     W41 Unattached             5:28.96
 14 Elaine Rancatore         W44 Unattached             5:30.28
 15 *Katherine Willis        W44 Unattached             5:46.33

W45 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:05.44  8/3/1998    Yekatarina Podkopayeva, URS
       USATF: * 4:48.19              Joan Colman
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Karen Kennedy           W45 Unattached             5:10.87
  2 Marcella Teran           W48 San Diego Track        5:11.83
  3 Dianna Hall              W45 Santa Barbara At       5:13.31
  4 Lauri Stock              W46 Unattached             5:17.65
  5 Debbie Barraza Lee       W46 So Cal TC              5:24.62
  6 Amy Haberman             W48 Unattached             5:39.19
  7 Shelley Walsh            W49 Unattached             5:40.69
  8 Sue Grigsby              W46 Unattached             5:43.00
  9 Laura Clarke-Steffen     W45 Quest                  5:43.79
 10 Char Davidson            W49 Unattached             5:44.30
 11 Jo-Anne Miller           W45 Unattached             5:51.43
 12 Mary Diver               W49 Central Park TC        5:52.97

W50 1500 Meter Run
=======================================================================
      50 WMA: + 4:43.10  6/1/1997    Jutta Pedersen, SWE
    50 USATF: * 4:52.81              Dee Dee Grafius
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carolyn Smith-Hanna      W52 Genesee Valley H       5:10.42
  2 Jeanette Groesz          W53 Unattached             5:23.30
  3 Susie Willard            W50 So Cal TC              5:45.88
  4 Rosa Rogers              W50 Florida AC             5:46.08
  5 Marilyn Nippold          W52 Eugene Running C       5:46.44

W55 1500 Meter Run
=======================================================================
      55 WMA: + 4:57.40              Carolyn Oxton
    55 USATF: * 5:14.2h              Vicki BIgelow
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joni Shirley             W56 Unattached             5:46.71
  2 Sharon Gerl              W55 Eugene Running C       5:47.91

W60 1500 Meter Run
=======================================================================
      60 WMA: + 5:24.72  8/7/1999    Gerda Van Kooten, NED
    60 USATF: * 5:32.8h              Yvette LaVigne
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Madeline Bost            W64 Morris Count               DNF

W65 1500 Meter Run
=======================================================================
      65 WMA: + 5:48.48              Jeanne Daprano
    65 USATF: * 5:48.48              Jeanne Daprano
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Suzi MacLeod             W69 Oregon Track Clu       6:37.17
  2 Mary Harada              W68 Liberty AC             6:41.85
  3 Joyce Hodges-Hite        W66 Atlanta Track Cl       7:22.01

W70 1500 Meter Run
=======================================================================
      70 WMA: + 6:14.52              Nina Naumenko
    70 USATF: * 6:42.17              Pat Dixon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joyce Bahler             W73 Unattached             8:51.09

W75 1500 Meter Run
=======================================================================
      75 WMA: + 6:42.13              Nina Naumenko
    75 USATF: * 7:42.30              Bess James
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Helen Schley             W75 Potomac Valley T       8:54.46

M30 1500 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Chad Newton              M33 Unattached             4:08.86
  2 Kyle Lanier              M30 Unattached             4:18.36
  3 John F. King             M34 Unattached             4:21.96
  4 John Osmanski            M30 Unattached             4:23.09
  5 Curt Arthur              M34 pilgrimage t           4:25.40
  6 Nathaniel McVey-Finney   M34 Unattached             4:26.05
  7 Bob Hardy                M32 Unattached             4:32.80

M35 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:33.91              Mike Boit
       USATF: * 3:40.83              Steve Scott
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Nash               M35 Fibo Track Club        4:02.42
  2 John Roberts             M36 Unattached             4:09.68
  3 Dale Londos              M39 Team Eugene            4:10.17
  4 David Matherne           M38 Atlanta Track Cl       4:11.77
  5 Rob Vancleve             M36 Fibo Track Club        4:13.46
  6 Chris Yorges             M37 So Cal TC              4:21.50
  7 Greg Hales               M37 Santa Cruz Club        4:23.20
  8 Joe Dudman               M39 Unattached             4:25.58
  9 John Geiger              M39 Unattached             4:27.45
 10 James Wachter            M39 Fleet Feet Sacre       4:44.48
 11 Michael Gray             M38 Quest                  4:47.37
 12 Raven Bailey             M38 Unattached             5:22.40
 -- Bradley Cordts           M39 Unattached                 DNF

M40 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:47.64  6/1/1996    Steve Scott, USA
       USATF: * 3:52.99              John Hinton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Tony Young               M41 Club Northwest         3:54.32
  2 Peter Magill             M42 Unattached             4:01.49
  3 Kevin Paulk              M43 Bowerman Athleti       4:09.85
  4 Daniel Gonzalez          M41 Unattached             4:10.19
  5 Ian Brown                M40 Club Northwest         4:16.28
  6 Brett Darrington         M42 Future TC              4:17.11
  7 Jeff Mann                M40 Unattached             4:17.32
  8 Charlie Case             M41 Bowerman Athleti       4:19.92
  9 Mark Cleary              M44 So Cal TC              4:25.66
 10 Ted Poulos               M41 Potomac Valley T       4:51.15

M45 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 3:58.3h  8/9/1995    Peter Molloy, GBR
       USATF: * 4:00.53              Ken Sparks
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tony Rodiez              M47 Unattached             4:18.85
  2 Paul Fragua              M46 So Cal TC              4:20.91
  3 Donald Didonato          M45 Runner's Edge          4:22.65
  4 Dave Albo                M47 Ric Rojas Ru           4:24.78
  5 Dave Clingan             M49 Unattached             4:24.98
  6 Steven Hulst             M47 Grand Rapids RC        4:27.54
  7 Mac Allen                M46 Unattached             4:27.66
  8 Charlie Sturman          M46 Oregon Track Clu       4:30.37
  9 Rick Peterson            M45 Unattached             4:30.85
 10 *John Morton             M45 Unattached             4:34.74
 11 Matthew Neve             M46 Future TC              4:49.83

M50 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:05.2h  3/22/1984   Tom Roberts, AUS
       USATF: * 4:05.8h              Ray Hatton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Edmund Spinney           M50 Oregon Track Clu       4:34.60
  2 David Salazar            M52 So Cal TC              4:34.75
  3 Jim Bordoni              M50 Unattached             4:35.80
  4 Keith Schramm            M53 Unattached             4:36.63
  5 Michael Allison          M51 Snohomish TC           4:37.77
  6 Roger Price              M54 Unattached             4:39.38
  7 Craig Mead               M50 Future TC              4:49.60
  8 Robert Brustad           M50 Unattached             4:53.67
  9 Shawn Regan              M53 Unattached             4:56.76
 10 Paul Tjogas              M50 Unattached             5:01.66
 11 Peter Hogan              M52 Checkers A.C           5:05.68
 12 Tm Zbikowski             M51 Prairie Striders       5:25.75
 13 Larry Frederick          M54 Unattached             5:35.65

M55 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:12.5h  2/9/1997    Ron Robertson, NZL
       USATF: * 4:24.8h              Vic Heckler
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dale Gaide               M59 NovaSport Athlet       4:49.75
  2 Gary Hall                M56 Unattached             4:52.60
  3 Ronald Salupo            M59 Unattached             4:53.62
  4 Ron Ackerman             M56 Oregon Track Clu       4:55.89
  5 Michael Dove             M56 Monterey Bay Wed       4:59.55
  6 Mark Mahl                M55 Unattached             5:01.08
  7 Donald Loewe             M55 Unattached             5:03.89
  8 *Matthew Duncan          M56 Unattached             5:05.85
  9 Wayne Douglas            M55 Elite Health TC        5:08.58
 10 Robert Weiner            M56 Potomac Valley T       5:34.72
 11 Graeme Shirley           M57 Unattached             5:45.39
 12 Joseph Burleson          M56 Hartford Tra           6:12.77

M60 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:27.65  7/13/2001   Ron Robertson, USA
       USATF: * 4:32.09              Jim Sutton
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sidney Howard            M64 Central Park TC        4:57.97
  2 Dan McCormack            M64 Oregon Track Clu       5:00.03
  3 Harvey Kleyman           M63 Unattached             5:00.70
  4 Thom Weddle              M64 Run & Fun              5:18.11
  5 Denis Daly               M64 Unattached             5:40.23
  6 Bobby Fischer            M63 Unattached             5:48.06
  7 John Shenk               M60 Unattached             6:05.22
  8 Arthur Maillet           M61 Mn Distance Runn       6:30.81
  9 Lornel Anderson          M63 Unattached             7:34.82

M65 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:39.87  7/16/1994   Simon Herlaar, NED
       USATF: * 4:56.31              Joe King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mack Stewart             M65 Houston Harriers       5:21.35
  2 Christopher Rush         M67 Tendonitis TC          5:31.00
  3 *Jeremy Lys              M65 Unattached             5:39.35
  4 Jerry Levasseur          M65 Unattached             5:53.43
  5 John Wheeler             M65 Unattached             5:55.44
  6 Larry Wright             M67 Unattached             6:01.11
  7 John Hurley              M66 Hurley's Heros         6:41.31
  8 Glynn Wood               M69 Unattached             6:53.06

M70 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 4:57.65  8/28/1999   Simon Herlaar, NED
       USATF: * 5:14.97              James Lytjen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Charles Rose             M70 Unattached             5:12.40*
  2 James Sutton             M72 Unattached             5:49.37
  3 *Joe Giegerich           M71 Unattached            X5:56.54
  4 Alan Smith               M72 Florida AC             7:18.52
  5 Donn Kirk                M72 Oregon Track Clu       7:50.94

M75 1500 Meter Run
=======================================================================
         WMA: + 5:22.7h  10/24/1999  Yoshimitsu Miyauchi, JPN
       USATF: * 5:28.5h              Scotty Carter
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jim Selby                M75 Southern Cal Str       5:53.90
  2 Joe King                 M77 Greater Long Isl       6:05.64
  3 William Fortune          M75 Millrose AA            6:08.26
  4 Harold Willis            M75 Southern Cal Str       8:19.48

M80 1500 Meter Run
=======================================================================
      80 WMA: + 6:04.28  12/5/1987   Ed Benham, USA
    80 USATF: * 6:04.28              Ed Benham
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Archie Messenger         M80 New York Masters       6:59.21
  2 John McManus             M80 Unattached             7:05.78

M85 1500 Meter Run
=======================================================================
      85 WMA: + 7:03.38              Longino Perez
    85 USATF: * 7:19.80              Alfred Funk
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Les Leyland             M86 Unattached             8:58.37
  2 Max Springer             M89 Unattached            10:02.95
  3 Dudly Healey             M89 Unattached            12:01.58

W50 300 Meter Hurdles
=======================================================================
      50 WMA: + 47.01  10/2/1994   Jan Hynes, AUS
    50 USATF: * 49.20              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Rhona Trott             W54 Unattached              X55.08
  2 Tina Bowman              W50 Beach Track              55.58

W60 300 Meter Hurdles
=======================================================================
      60 WMA: + 53.05  7/16/1995   Corrie Roovers, NED
    60 USATF: * 56.80              Betty Vosburgh
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Becky Sisley             W64 Oregon Track Clu       1:07.22

W65 300 Meter Hurdles
=======================================================================
      65 WMA: + 1:03.53              Barbara Jordan
    65 USATF: * 1:03.53              Barbara Jordan
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Barbara Jordan           W67 Unattached             1:03.62

M60 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
         WMA: + 42.31  8/1/1999    Guido Mueller, FRG
       USATF: * 43.49              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Terry Rowan              M63 Unattached               50.54
  2 Bruce Mills              M64 Midwest Masters          55.57
  3 Lew Thorne               M64 Oregon Track Clu         56.82
  4 Bill Wells               M63 Unattached             1:00.25
  5 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T       1:05.71
  6 Lornel Anderson          M63 Unattached             1:20.72

M65 300 Meter Hurdles 30"
=======================================================================
         WMA: + 45.20  7/25/1991   Jack Greenwood, USA
       USATF: * 45.20              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ronald Kirkpatrick       M65 Tuesday Night Tu         49.78
  2 Robert Paulen            M66 Glenarden Track          53.16
  3 John Head                M65 Unattached               55.01
  4 Charles Benjamin         M67 Unattached               55.49
  5 Bill Jankovich           M69 Unattached               57.72

M70 300 Meter Hurdles 27"
==========================================================================
         WMA: + 49.07  8/28/1999   Earl Fee, CAN
       USATF: * 50.22              James Stookey
    Name                     Age Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 *Earl Fee                M74 Unattached              X51.23   1
  2 James Stookey            M73 Unattached               54.92   1
  3 Al Sheahen               M71 Southern Cal Str         59.68   2
  4 John Nelson              M72 Unattached             1:10.23   2

W35 400 Meter Hurdles
=======================================================================
      35 WMA: +   52.94              Marina Stepanova
    35 USATF: * 1:04.12              Joy Margerum
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olivia Stewart          W38 Unattached             1:11.46
  2 Regina Richardson        W38 Unattached             1:17.03

W40 400 Meter Hurdles
=======================================================================
      40 WMA: + 1:02.08              Maria Sangous
    40 USATF: * 1:05.03              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Caryl Senn               W41 Bohemia Track Cl       1:09.16

W45 400 Meter Hurdles
=======================================================================
      45 WMA: + 1:04.09              Jan Hynes
    45 USATF: * 1:11.20              Pamela Calvery
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Johnson              W47 Carolina Mas           1:35.93

M30 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Don Drummond             M34 Atlanta Track Cl         54.29
  2 Brad Dittmar             M33 Fibo Track Club          55.21

M35 400 Meter Hurdles
=======================================================================
      35 WMA: + 48.93              Nat Page
    35 USATF: * 48.93              Nat Page
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 James Smith              M37 Feel the Hea           1:00.04
  2 Chris Yorges             M37 So Cal TC              1:02.34

M40 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
         WMA: + 52.7h  7/8/1989    Stan Druckrey, USA
       USATF: * 52.76              James King
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Ashford            M40 So Cal TC                56.59
  2 Kerry Sloan              M40 A Running Start        1:00.38
  3 Ed Moore                 M40 Unattached             1:01.45
  4 Jeff Brower              M44 Unattached             1:01.71
  5 Roger Drummond           M41 Unattached             1:06.09

M45 400 Meter Hurdles 36"
=======================================================================
         WMA: + 55.18  8/1/1986    Guido Mueller, GER
       USATF: * 55.7h              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Pannell          M49 Trojan Masters         1:01.45
  2 Joseph Varrone           M46 Maryland Masters       1:02.45
  3 Karry Cameron            M45 Unattached             1:02.71
  4 Steve Cummings           M47 Unattached             1:04.57
  5 David Cook               M46 So Cal TC              1:11.60
  6 Bryan Shilcutt           M45 Dallas Masters         1:11.73
  7 *John Morton             M45 Unattached             1:11.73

M50 400 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
         WMA: + 58.1h  7/3/1976    Jack Greenwood, USA
       USATF: * 58.1h              Jack Greenwood
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steve Kemp               M50 Unattached             1:02.04
  2 Brian McKinley           M50 Unattached             1:02.23
  3 William Cheadle          M50 Victory Athletic       1:03.87
  4 Sergio Angulo            M51 Unattached             1:05.89
  5 Richard Hallett          M50 Unattached             1:17.07

M55 400 Meter Hurdles 33"
=======================================================================
         WMA: + 58.92  7/16/1995   Guido Mueller, FRG
       USATF: * 59.67              Courtland Gray
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Courtland Gray           M59 Unattached             1:06.49
  2 Ozzie Binion             M55 Atlanta Track Cl       1:07.72
  3 Tim McMullen             M56 Unattached             1:21.54

W30-39 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 48.63              FRA
 30-39 USATF: * 50.28              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Western Region-F                                      52.54
     1) Venus Jewett 39                 2) Jacqueline Board 50
     3) Cindy Steenbergen 49            4) Kathy Jager 60
  2 Northwest Region-A                                    55.22
     1) Leslie Paula 34                 2) Lori Hodgert 35
     3) Jen Davidson 30                 4) Lauriea Blume 36
  3 Blazing Hot                                          X57.03
     1) Phil Raschker 56                2) Liz Johnson 47
     3) Loretta Woodward 49             4) Regina Richardson 38

W40-49 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 49.18              GER
 40-49 USATF: * 50.21              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Midwest Region-A                                    1:00.52
     1) Kathleen Shook 42               2) Cathy Primmer 60
     3) Susan Stephenson 43             4) Lynne Ingalls 61
  2 Western Region D                                    1:05.38
     1) Kathy Bergen 63                 2) Debbie Selby 46
     3) Christine Stone 48              4) Michele Freeman 49

W50-59 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 53.39              USA
 50-59 USATF: * 53.39              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Canucks East & West                                  X56.70
     1) *Avril Douglas 57               2) *Rhona Trott 54
     3) *Marg Radcliffe 61              4) *Karla Del Grande 50

M30-39 4x100 Meter Relay
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Western Region-I                                     X43.92   2
     1) Durrell Turnage 37              2) James Smith 37
     3) Corwin Jackson 32               4) *Rawle Crichlow 40
  2 Atlanta Track Club                                    45.28   2
     1) Harold Pierce 43                2) Marcus Shute 40
     3) Marion McCoy 53                 4) Don Drummond 34

M40-49 4x100 Meter Relay
==========================================================================
   40-49 WMA: + 42.27
 40-49 USATF: * 42.79              Houston Elite
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Western Region-B                                      43.73   2
     1) James Chinn 44                  2) Kettrell Berry 40
     3) Kenneth Hopkins 40              4) Frank Strong 41
  2 Jess Brewer Track Club                               X48.52   2
     1) Mark Pasos 43                   2) Kenneth Stone 49
     3) Tommy Baker 41                  4) Eric Dixon 43
  3 Southwest Region-A                                    50.28   2
     1) Jeff Brower 44                  2) Robert Hahn 51
     3) Sergio Angulo 51                4) Lamar Galloway 49

M50-59 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 45.04
 50-59 USATF: * 45.04              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgia/South Carolina                                53.30
     1) Ozzie Binion 55                 2) Pete Floyd 63
     3) Marion Harrison Jr. 64          4) Owen Rogers 57
 -- Pacific Northwest Assoc                                 DNF
     1) Charles Brocato 59              2) Mark Lesiniak 53
     3) Jack Craig 54                   4) George Lyden 58

M60-69 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: + 48.17
 60-69 USATF: * 48.51              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Great Western Usa                                     49.16
     1) Kenneth Dennis 66               2) Doug Smith 64
     3) Gary Sims 66                    4) Paul Edens 62
  2 Southwest Region-C                                    53.57
     1) Wayne Bennett 66                2) *Robert Cozens 67
     3) Mack Stewart 65                 4) Don Denson 63

M70-79 4x100 Meter Relay
=======================================================================
   70-79 WMA: + 54.69
 70-79 USATF: * 54.69              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 World Champions                                      X59.45
     1) William Daprano 76              2) Melvin Larsen 79
     3) Bill Melville 76                4) Rodney Brown 76
  2 Southern Cal Striders                               1:03.60
     1) Barney Phillips 75              2) Louis Beadle 75
     3) Jim Selby 75                    4) Samuel Flory 71

W30-39 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   30-39 WMA: + 3:50.80              GER
 30-39 USATF: * 4:00.87              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Mighty Micros                                       4:21.68
     1) Sarah Leonard 33                2) Carolyn Smith-Hanna 52
     3) Kelli Wensel 32                 4) Kathleen Shook 42
  2 Western Region-E                                    5:25.42
     1) Debbie Selby 46                 2) Debbie Barraza Lee 46
     3) Venus Jewett 39                 4) Beverly Jephcott 44

W40-49 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 3:57.28              AUS
 40-49 USATF: * 3:58.70              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Canucks East & West                                X4:38.81
     1) *Avril Douglas 57               2) *Louise Soucy-Fraser 41
     3) *Katherine Willis 44            4) *Karla Del Grande 50
  2 Fleet Feet Sacremento                               4:39.80
     1) Karen Jeffers 40                2) Mary Woo 41
     3) Theresa Brown 43                4) Kim KimberWachter 40

W60-69 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: + 4:56.74              USA
 60-69 USATF: * 4:56.74              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fast & Loose                                       X5:07.47
     1) Lynne Ingalls 61                2) Marie Louise Michelsohn 61
     3) *Marg Radcliffe 61              4) *Diane Palmason 65

M30-39 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Fibo Track Club                                     3:23.82   2
     1) Nate Sickerson 30               2) David Nash 35
     3) Brad Dittmar 33                 4) Marek Wensel 34
  2 Western Region-H                                    3:29.99   2
     1) James Chinn 44                  2) Durrell Turnage 37
     3) Kenneth Hopkins 40              4) David Ashford 40

M40-49 4x400 Meter Relay
==========================================================================
   40-49 WMA: + 3:20.83
 40-49 USATF: * 3:20.83              USA
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Western Region-J                                    3:36.63   2
     1) James Chinn 44                  2) Kettrell Berry 40
     3) Vincent Calloway 46             4) Eric Dixon 43
  2 Midwest Region-B                                    3:39.12   2
     1) David Bradley 47                2) Paul Gorden 49
     3) Tyrone Williams 44              4) Walter Hawkins 48
  3 Mighty Micros                                       3:53.34   2
     1) Bryan Burdo 46                  2) Jeff Brower 44
     3) Dave Albo 47                    4) Jim Hershberger 47

M50-59 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 3:35.88
 50-59 USATF: * 3:35.88              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Western Region-G                                    3:58.85
     1) Steve Kloch 51                  2) David Salazar 52
     3) Larry Barnum 59                 4) Robert Richardson 50

M60-69 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: + 3:53.87
 60-69 USATF: * 3:53.87              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Hawaii Masters Track Club                           4:45.94
     1) Sai Ching 61                    2) Jack Karbens 61
     3) Geoffrey Howard 65              4) Lionel Low 63
  2 Eastern Region                                      5:11.05
     1) Jerry Levasseur 65              2) Denis Daly 64
     3) Blaine Lawson 61                4) Spencer Parrish 66
  3 Northwest Region-A                                  5:15.80
     1) Dale Sawyer 65                  2) Jack Coy 72
     3) Jim Schlewitz 69                4) Paul Stepan 65

M70-79 4x400 Meter Relay
=======================================================================
   70-79 WMA: + 4:35.07
 70-79 USATF: * 4:35.07              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southern Cal Striders                               6:11.16
     1) Al Sheahen 71                   2) Alfonso Escobosa 75
     3) Harold Willis 75                4) Jim Selby 75

W40-49 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: +  9:55.83              NED
 40-49 USATF: * 10:14.20              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Fleet Feet Racing                                  10:19.72
     1) Karen Jeffers 40                2) Mary Woo 41
     3) Theresa Brown 43                4) Kim KimberWachter 40
  2 Western Region M                                  X11:13.11
     1) Amy Haberman 48                 2) Shelley Walsh 49
     3) Debbie Barraza Lee 46           4) Janet Martin 48
  3 Southeast Region-A                                 13:35.31
     1) Elaine Rancatore 44             2) Jo-Anne Miller 45
     3) Char Davidson 49                4) Rosa Rogers 50

M30-39 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southeast Region-B                                  8:52.22
     1) Bob Hardy 32                    2) Drew Bell 37
     3) Chad Newton 33                  4) Brian Hickey 35
  2 Fleet Feet Sacremento                               9:34.58
     1) Parker White 51                 2) Randy Sturgeon 51
     3) James Wachter 39                4) Rob Stark 44

M40-49 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   40-49 WMA: + 8:02.12
 40-49 USATF: * 8:02.12              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southwest Region-B                                  8:12.61
     1) Jeff Lindsay 44                 2) Barry Coffman 42
     3) Paul Carrozza 41                4) Steve Horton 40
  2 Mighty Micros                                       8:26.48
     1) Dave Clingan 49                 2) Lance Podolski 46
     3) *John Morton 45                 4) Peter Magill 42
  3 So Cal TC                                           8:32.66
     1) Jamin Aasum 44                  2) Paul Fragua 46
     3) Mark Cleary 44                  4) Brian Pope 40

M50-59 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   50-59 WMA: + 8:45.88
 50-59 USATF: * 8:45.88              Portland Master TC
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Western Region-A                                   10:00.80
     1) Jim Fallen 52                   2) David Salazar 52
     3) Ronald T. Pate 56               4) Searcy Barnett 56

M60-69 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   60-69 WMA: +  9:33.95
 60-69 USATF: * 10:09.10              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Eastern Region                                     11:52.74
     1) Jerry Levasseur 65              2) Denis Daly 64
     3) Blaine Lawson 61                4) Christopher Rush 67

M70-79 4x800 Meter Relay
=======================================================================
   70-79 WMA: + 11:09.87
 70-79 USATF: * 11:09.87              USA
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Southern Cal Striders                              14:48.73
     1) Patrick Devine 74               2) Harold Willis 75
     3) Alfonso Escobosa 75             4) Jim Selby 75

Licensed to Flash Results, Inc.        Hy-Tek's Meet Manager 8/29/2003 09:05 PM
        2003 USA National Masters Championships - 8/7/2003 to 8/10/2003
                                  Eugene, OR
                                    Results

W30 High Jump
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Leslie Martin            W34 Highlander Maste         1.45m

W35 High Jump
=======================================================================
      35 WMA: + 2.03m              Inga Babakova
    35 USATF: * 1.86m              Jane Frederick
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Del Schneider            W39 Unattached               1.30m

W40 High Jump
=======================================================================
      40 WMA: + 1.72m              Debbie Brill & Carmen  Karg
    40 USATF: * 1.62m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Porter          W40 Unattached               1.75m+
  2 Martha Mendenhall        W44 Unattached               1.55m
  3 Kelly Holding            W42 Unattached               1.45m
  4 Caryl Senn               W41 Bohemia Track Cl         1.45m
  5 Stacey Schieffelin       W41 Unattached               1.10m

W45 High Jump
=======================================================================
      45 WMA: + 1.76m              Debbie Brill
    45 USATF: * 1.60m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Liz Johnson              W47 Carolina Mas             1.10m

W50 High Jump
=======================================================================
      50 WMA: + 1.57m              Weia Reinboud
    50 USATF: * 1.55m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Anna Wlodarczyk         W52 Unattached              X1.40m
  2 Eleanor Gipson           W51 Unattached               1.30m

W55 High Jump
=======================================================================
      55 WMA: + 1.46m              Renate Vogel
    55 USATF: * 1.43m              Phil Raschker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Annelies Stekelenburg   W55 Unattached              X1.40m
  2 Phil Raschker            W56 Unattached               1.40m
  3 Linda Douglass           W58 Dallas Masters           1.20m
  3 Dorothy Vander Cruyssen  W57 Unattached               1.20m
  5 Caroline Cooney          W57 Portland Masters         1.15m
  6 *Liz McBlain             W55 Unattached              X1.10m

W60 High Jump
=======================================================================
      60 WMA: + 1.38m              C. Schmalbruch
    60 USATF: * 1.34m              Kathy Bergen
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kathy Bergen             W63 Highlander Maste         1.30m
  2 *Marg Radcliffe          W61 Unattached              X1.15m
  3 Cathy Primmer            W60 Unattached               1.10m
  4 Kathy Jager              W60 Unattached               1.05m

W65 High Jump
=======================================================================
      65 WMA: + 1.27m              Leonore McDaniel
    65 USATF: * 1.27m              Leonore McDaniels
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Christel Donley          W68 Unattached               1.15m

W75 High Jump
=======================================================================
      75 WMA: + 1.10m              Helgi Pedel
    75 USATF: * 1.05m              Ruth Seeger
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lenore McDaniels         W75 Unattached               1.13m+

W30 Hammer Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacqueline Nasca         W30 Nevada Throwers         37.65m

W35 Hammer Throw
=======================================================================
      35 WMA: + 61.68m              Lyubov Karpova
    35 USATF: * 48.04m              Marilyn Senz
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Laurie Jinkins           W38 Unattached              33.51m

W40 Hammer Throw
=======================================================================
      40 WMA: + 54.07m              Oneithea Lewis
    40 USATF: * 55.68m              Oneithea Lewis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Deborah Ecklund          W43 Unattached              18.66m

W45 Hammer Throw
=======================================================================
      45 WMA: + 45.76m              Annie Bellanger
    45 USATF: * 41.90m              Carol Finsrud
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Carol Finsrud            W46 Unattached              43.62m*
  2 Ruth Welding             W47 Midwest Masters         31.48m
  3 Sue Hallen               W46 Midwest Masters         31.33m
  4 Cheryl Mellenthin        W47 Unattached              20.26m

W50 Hammer Throw
=======================================================================
      50 WMA: + 51.73m              M. -Leena Parvianinen
    50 USATF: * 48.18m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Hartzler            W54 Unattached              39.76m
  2 Joyce Taylor             W53 Portland Masters        39.54m
  3 Joan Stratton            W51 Mjolnir                 39.53m

W55 Hammer Throw
=======================================================================
      55 WMA: + 50.56m              M. -Leena Parvianinen
    55 USATF: * 49.46m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Liz McBlain             W55 Unattached             X27.92m

W60 Hammer Throw
=======================================================================
      60 WMA: + 46.04m              Jutta Schaefer
    60 USATF: * 43.54m              Vanessa Hilliard
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Georgia Cutler           W60 Oregon Track Clu        36.04m
  2 Carol Young              W63 Atlanta Track Cl        34.69m
  3 *Margery Swinton         W60 Unattached             X31.02m

W65 Hammer Throw
=======================================================================
      65 WMA: + 44.38m              Jutta Schaefer
    65 USATF: * 27.40m              Evelyn Wright
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joann Grissom            W65 Unattached              24.92m
  2 Anna Cirulnick           W68 New York Masters        20.59m
  3 Tomasa Schultz           W66 Unattached              19.03m

W70 Hammer Throw
=======================================================================
      70 WMA: + 30.60m              Ilse Bellin
    70 USATF: * 24.67m              Judy Fetherstone
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Judy Fetherston          W71 Unattached              23.90m

W75 Hammer Throw
=======================================================================
      75 WMA: + 25.55m              Kaija Jortikka
    75 USATF: * 20.66m              Bernice Holland
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Patricia Osmon           W76 Oregon Track Clu        17.85m

W80 Hammer Throw
=======================================================================
      80 WMA: + 20.04m              Annchen Reile
    80 USATF: * 15.52m              Betty Jarvis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Olga Kotelko            W84 Unattached             X16.26m*
  2 Melanie Reske            W82 Oregon Track Clu        11.08m

W85 Hammer Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 18.26m              Ruth Frith
    85 USATF: * 13.99m              Betty Jarvis
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Betty Jarvis             W88 Unattached              12.56m
  2 Katharine Gradick        W85 Florida AC               8.65m

M70 Hammer Throw 4K
=======================================================================
         WMA: + 50.78m  5/13/2001   Carlos Blumenfeldt, CHL
       USATF: * 46.18m              Ladislav Filip
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Ward              M70 Unattached              51.69m+
  2 Harvey Lewellen          M74 Oregon Track Clu        42.82m
  3 Wendell Palmer           M70 Dallas Masters          39.44m
  4 Ray Feick                M71 Long and Strong         38.66m
  5 Jerry Wojcik             M73 Oregon Track Clu        33.34m
  6 Tom Allison              M73 Unattached              32.73m
  7 Jim Hitchman             M70 Unattached              32.16m
  8 Doug Tomlinson           M71 Southern Cal Str        26.16m

M75 Hammer Throw
=======================================================================
      75 WMA: + 40.68m  6/15/1986   Osmo Renvall, FIN
    75 USATF: * 38.50m              Thomas McDermott
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Phillip Brusca           M76 Midwest Masters         31.30m
  2 Ken Weinbell             M75 Seattle Masters         30.79m
  3 Hal Wallace              M75 Unattached              26.90m
  4 Jacob Stein              M79 Unattached              19.10m

M80 Hammer Throw
=======================================================================
      80 WMA: + 34.72m              John Fraser
    80 USATF: * 30.45m              Robert Chase
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Horsley           M81 Unattached              24.69m

M85 Hammer Throw
=======================================================================
      85 WMA: + 28.01m              Anton Tesija
    85 USATF: * 24.34m              Leon Joslin
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 David Schlothauer        M85 Unattached              24.25m
  2 Robert Boucke            M89 Unattached              10.12m

M30 Javelin Throw
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Weidman             M31 BigFoot TC              65.10m

M35 Javelin Throw
=======================================================================
      35 WMA: + 92.80m              Jan Zelezny
    35 USATF: * 67.43m              Ron McConnell
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Daniel Scott             M39 Unattached              43.56m
  2 Mike Curry               M36 Nevada Throw            36.18m
  3 Angelo Rosselli          M38 Unattached              28.15m

M40 Javelin Throw
=======================================================================
      40 WMA: + 78.84m  6/21/1994   Jorma Markus, FIN
    40 USATF: * 76.91m              Thomas Petranoff
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jason Bender             M42 Unattached              59.29m
  2 Ron McConnell            M41 Unattached              56.85m
  3 Steve Barba              M41 Unattached              50.86m
  4 Roy Hadden               M44 Unattached              50.74m
  5 Michael Kesterson        M42 Unattached              49.88m
  6 Ron Stilwell             M40 Unattached              44.46m
  7 Paul Whitaker            M43 Bay Area Ultra R        38.34m

M45 Javelin Throw 800G
=======================================================================
         WMA: + 67.92m  7/13/2000   Jorma Markus, FIN
       USATF: * 67.55m              Michael Brown
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Janusey          M45 Unattached              52.40m
  2 John Hansen              M45 Unattached              51.32m
  3 Dennis Morris            M46 Unattached              50.98m
  4 Brian Valley             M48 Unattached              48.07m
  5 Don Helton               M49 Humboldt TC             29.76m

M50 Javelin Throw 700G
=======================================================================
         WMA: + 65.76m  4/30/1988   Larry Stuart, USA
       USATF: * 57.88m              Richard Sander
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Greenberg         M53 Unattached              60.21m*
  2 Bob Powers               M54 Unattached              53.98m
  3 Paul McPherson           M51 Unattached              52.23m
  4 Michael Wasp             M51 Unattached              52.13m
  5 Richard Watson           M50 Yuma Valley Flye        47.94m
  6 Ray Milojevich           M53 Unattached              41.48m
  7 Steve Banton             M50 Unattached              39.70m
  8 Gary Schmidt             M50 Unattached              38.41m
  9 Dennis Cameron           M54 Nevada Throw            31.18m

M55 Javelin Throw 700G
=======================================================================
         WMA: + 65.74m  4/8/1995    Larry Stuart, USA
       USATF: * 54.16m              Gary Reddaway
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Drew Stevick             M55 Barron Park             47.49m
  2 Robert Rice              M57 Unattached              45.45m
  3 Dick Warwick             M57 Unattached              41.60m
  4 Bruce Jones              M56 Unattached              31.49m

M60 Javelin Throw
=======================================================================
      60 WMA: + 64.74m  5/23/1998   Larry Stuart, USA
    60 USATF: * 64.74m              Larry Stuart
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Doug Appel               M61 Unattached              47.35m
  2 Gary Reddaway            M62 Unattached              47.06m
  3 John Burns               M62 Ncstfc                  44.69m
  4 Tom Harasti              M62 Florida AC              39.11m
  5 Mark Chapman             M60 Unattached              32.70m
  6 Jack Karbens             M61 Hawaii Masters T        30.92m
  7 Don McCrea               M62 Unattached              30.73m

M65 Javelin Throw
=======================================================================
      65 WMA: + 55.02m              Bud Heald
    65 USATF: * 55.02m              Bud Held
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Wayne A Morris           M66 Unattached              40.59m
  2 Gerald Fasteen           M67 Hawaii Masters T        36.15m
  3 Malcolm Russell          M67 Unattached              35.51m
  4 Ken Ohm                  M66 Unattached              34.72m
  5 Phillip Shipp            M68 Unattached              33.91m

Licensed to Flash Results, Inc.        Hy-Tek's Meet Manager 8/29/2003 09:05 PM
        2003 USA National Masters Championships - 8/7/2003 to 8/10/2003
                                  Eugene, OR
                                    Results

W35 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lauriea Blume            W36 Inland North          40:02.00

W40 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Marlene Corcoran        W40 Unattached           X32:50.00
  2 Caren Ware               W41 Unattached            36:28.00
  3 LeaAnn Hildebrandt       W44 Unattached            42:40.00

W45 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Janet Martin             W48 Unattached            34:06.00
  2 Connie Rowden            W45 Unattached            34:24.00

W50 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Karen Bowler            W53 Unattached           X36:07.00
  2 Susan Block              W52 Hawaii Masters T      48:12.00

W55 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Orr                 W58 Quest                 42:23.00
  2 Zel Brook                W56 Unattached          1:13:36.00

W60 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Josie Chalmers           W60 Quest                 42:22.00

W65 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jane Dods                W67 Oregon Track Clu      47:35.00

M35 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Drew Bell                M37 Birmingham T          31:15.00

M40 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ted Poulos               M41 Potomac Valley T      29:27.00
  2 David Harding            M43 Oregon Track Clu      29:36.00
  3 Thomas Buffolano         M42 Millrose AA           29:49.00
  4 *Bill Corcoran           M41 Unattached           X31:07.00
  5 *Doug Kennedy            M44 Unattached           X31:50.00

M45 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Robert Peattie           M47 Unattached            29:37.00
  2 Joe Mallon               M47 Unattached            40:49.00

M50 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Rick Russell             M50 Oregon Track Clu      31:39.00
  2 *Tim Bowler              M54 Unattached           X39:40.00
  3 Bill Roe                 M52 Club Northwest        42:51.00

M55 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ronald T. Pate           M56 Hawaii Masters T      32:30.00
  2 Ron Barker               M56 Unattached            34:17.00
  3 Les Castle               M57 Oregon Track Clu      34:33.00
  4 Mac Larson               M55 Unattached            34:54.00

M60 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Dan Alarid               M60 Unattached            34:33.00
  2 *Vern Christensen        M62 Unattached           X35:33.00
  3 Bob Steffen              M62 Quest                 41:17.00

M65 8000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 *Stephen Odwin           M66 Unattached           X33:45.00
  2 Geoffrey Howard          M65 Unattached            36:25.00
  3 Jim Hite                 M69 Atlanta Track Cl      43:08.00

W35 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      35 WMA: + 45:52.00              M. Damilano
    35 USATF: * 46:25.00              Victoria Herazo
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Penny Vale               W37 Racewalkers Nort    1:07:08.00
  2 Helen Storrs             W37 Unattached          1:17:26.00

W40 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      40 WMA: + 47:07.00              S. Griesbach
    40 USATF: * 48:30.00              Lyn Brubaker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kelly Murphy-Glenn       W42 Racewalkers Nort      56:12.00
  2 Margaret Govea           W41 Easy Striders Wa      57:06.00
  3 Teresa Aragon            W42 Unattached            59:40.00
  4 Nicolle Goldman          W44 Sierra Racewalke      59:51.00
  5 Carmen Jackinsky         W40 Racewalkers Nort    1:00:08.00
  6 Kim Miller               W44 Mark Trail Flyin    1:02:01.00
  7 Ginger Armstrong         W40 Connecticut Race    1:06:02.00

W45 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: + 48:32.00              S. Griesbach
    45 USATF: * 50:58.00              Gayle Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Lynette Heinlein         W46 Unattached          1:02:07.00
  2 Pavvena Nieroski         W45 Easy Striders Wa    1:13:56.00

W50 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      50 WMA: + 50:40.00              S. Kramer
    50 USATF: * 54:18.00              Gayle Johnson
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mary Snyder              W52 Racewalkers Nort      57:21.00
  2 Debbie Topham            W50 Pegasus Athletic      58:03.00
  3 Marianne Martino         W53 Unattached            58:10.00
  4 Gayle Johnson            W54 Unattached            58:46.00
  5 Ann Gerhardt             W51 Buffalo Chips       1:00:10.00
  6 Carol Wilkinson          W53 Unattached          1:06:35.00
  6 *Helen Hoover            W52 Unattached          1:06:35.00
  8 Doris McGuire            W54 Unattached          1:08:01.00
  9 Sandy Backer             W53 Marin Racewalkin    1:17:20.00

W55 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      55 WMA: + 54:24.00              W. Seiler
    55 USATF: * 56:59.00              JoAnn Nedelco
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Donna Cunningham         W56 Southern Cal Wal      59:19.00
  2 Kathleen Frable          W58 Unattached          1:04:23.00
  3 Coco Beuchet             W55 Marin Racewalkin    1:05:27.00
  4 Jolene Steigerwalt       W59 Southern Cal Wal    1:05:44.00
  5 Trish Caldwell           W57 Sierra Racewalke    1:06:34.00
  6 Carol Bertino            W56 Easy Striders Wa    1:07:44.00
  7 Darlene Backlund         W57 Racewalkers Nort    1:10:36.00
  8 Pat Walker               W56 Indiana Racewalk    1:16:27.00

W60 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      60 WMA: + 55:58.00              O. Meyer
    60 USATF: * 59:30.00              Beverly LaVeck
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hansi Rigney             W61 Monterrey Penins    1:05:24.00
  2 *Joan Christensen        W63 Unattached          1:05:41.00
  3 *Doris Cassels           W64 Unattached          1:07:49.00
  4 Karen Murphy             W62 Racewalkers Nort    1:07:53.00
  5 Joanne Harriman          W60 New England Walk    1:07:56.00
  6 Donna Lafayette          W60 Racewalkers Nort    1:08:04.00
  7 Rebecca Gilman           W62 Chicago Walkers     1:08:42.00
  8 Marjorie Garnero         W62 Monterrey Penins    1:09:22.00
  9 Nancy Brinkley           W63 Inland Empire Ra    1:17:18.00

W65 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      65 WMA: +   58:41.00              B. Tibblling
    65 USATF: * 1:02:07.00              Ruth Eberle
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joanne Elliott           W67 Florida AC          1:07:55.00
  2 Joan Berman              W66 Ann Arbor TC        1:12:12.00
  3 Linda Burnett            W66 Marin Racewalkin    1:13:36.00
  4 Shirley Capps            W67 Southern Cal Wal    1:14:58.00
  5 Sara Lee Warberg         W69 Racewalkers Nort    1:17:41.00

W70 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      70 WMA: + 1:00:18.00              B. Tibbling
    70 USATF: * 1:09:21.00              Miriam Gordon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shirley Dockstader       W70 Marin Racewalkin    1:07:38.00*

W75 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      75 WMA: + 1:07:46.00              B. Tibbling
    75 USATF: * 1:12:05.00              Miriam Gordon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Miriam Gordon            W78 Florida AC          1:18:36.00

W80 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      80 WMA: + 1:15:41.70              J. Dana
    80 USATF: * 1:17:08.00              Jane Dana
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jane Dana                W82 Unattached          1:18:36.00

W85 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      85 WMA: + 1:23:48.00              M. Lindgren
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Fan Benno-Caris          W85 Dallas Masters      1:33:41.00

M40 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      40 WMA: + 40:08.00              W. Sawall
    40 USATF: * 42:44.00              Jonathan Matthews
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Joseph Nieroski          M41 Easy Striders Wa      50:13.00
  2 Will Preischel           M42 Parkside AC           53:08.00
  3 Tommy Aunan              M44 Unattached            54:59.00
  4 Michael Blanchard        M42 Hartford Tra          55:21.00
  5 Colin Peters             M41 Hawaii Masters T      57:34.00
  6 *Tony Bell               M40 Unattached          1:09:15.00
  7 Stewart Canning          M44 Marin Racewalkin    1:12:08.00

M45 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      45 WMA: + 42:18.00              W. Sawall
    45 USATF: * 45:00.00              Larry Walker
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Pedro Santoni            M46 Unattached            54:58.00
  2 Joseph Berendt           M48 Unattached            55:59.00
  3 Mario Lopez              M45 Unattached            58:08.00

M50 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      50 WMA: + 42:20.00              G. Little
    50 USATF: * 45:00.00              Don DeNoon
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Michael Wiggins          M54 Unattached            50:01.00
  2 Pat Detloff              M51 Racewalkers Nort      53:40.00
  3 Bill Reed                M50 Unattached            54:21.00
  4 Mike De Witt             M52 Parkside AC           55:46.00
  5 Bob Novak                M54 Pacific Pacers        56:28.00
  6 Roderick MacElwain       M52 Unattached            59:11.00
  7 Gary Firestone           M51 Racewalkers Nort    1:08:26.00

M55 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      55 WMA: + 43:59.80              A. Liepaskalns
    55 USATF: * 49:28.00              James Carmines
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Max Walker               M56 Indiana Racewalk      53:48.00
  2 Richard McGuire          M55 Unattached            54:24.00
  3 Norman Frable            M57 Unattached            54:33.00
  4 Stan Chraminski          M55 Unattached            55:48.00
  5 Bill Harriman            M56 New England Walk      59:27.00
  6 Richard Campbell         M57 Easy Striders Wa    1:00:34.00
  7 Peter Armstrong          M58 Unattached          1:01:58.00
  8 George Mercure           M55 Unattached          1:05:28.00
  9 Garland Murphy           M56 Golden Gate Race    1:10:33.00

M60 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      60 WMA: + 49:22.70              G. Little
    60 USATF: * 50:05.00              Dave Romansky
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 George Opsahl            M61 Racewalkers Nort      59:11.00
  2 John Backlund            M63 Racewalkers Nort    1:01:31.00
  3 *Alan Ede                M63 Unattached          1:05:04.00
  4 Wil Williams             M62 Southern Cal Wal    1:07:39.00
  5 Stu Kinney               M63 Unattached          1:08:52.00
 -- Edgar Kousky             M62 Oregon Track Clu            DQ

M65 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      65 WMA: + 55:24.00              R. Jones
    65 USATF: * 54:04.00              Max Green
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Paul R. Johnson          M65 Unattached            56:30.00
  2 L. Calvin Brown          M66 Unattached          1:02:49.00
  3 Arvid Rolle              M69 Easy Striders Wa    1:07:56.00
  4 Ed Lane                  M67 Marin Racewalkin    1:08:39.00
  5 Carl Acosta              M69 Walkers Club of     1:09:18.00

M70 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      70 WMA: + 54:17.00              T. Daintry
    70 USATF: * 59:21.00              Bill Flick
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Bray                M70 Marin Racewalkin      58:56.00*
  2 Ron MacPike              M70 Racewalkers Nort    1:08:14.00
  3 Tom Cunningham           M70 Unattached          1:09:38.00
  4 Dick Vaughn              M72 Racewalkers Nort    1:10:05.00
 -- Jack Munnell             M73 Unattached                  DQ
 -- Lloyd McGuire            M71 San Diego Track             DQ

M75 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      75 WMA: +   55:01.00              J. Gimwade
    75 USATF: * 1:06:48.00              William Tallmadge
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jack Starr               M75 Phast               1:05:10.00*
  2 William Moremen          M75 Southern Cal Wal    1:09:28.00
  3 Masashi Noritake         M79 Unattached          1:15:40.00

M80 10000 Meter Race Walk
=======================================================================
      80 WMA: + 1:01:25.40              J. Gimwade
    80 USATF: * 1:12:25.00              William Tallmadge
    Name                     Age Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Levinsohn           M82 Marin Racewalkin    1:27:11.00
 -- Troy Grove               M84 Unattached                  DQ
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx