Join/Renew Now

Results - Day 4

Men's 50 km Race Walk Final - 1. German Sanchez, Mexico, 4:05.01; 2. Mario Dos Santos Jr., Brazil, 4:07.36; 3. Luis Garcia, Guatemala, 4:12.14; 4. Sergio Gialdino, Brazil, 4:24.42; 5. Philip Dunn, USA (San Diego, Calif.), 4:25.49. Jorge Pino, Cuba, did not finish; Ruben Dario Javiel, Dominican Republic, did not finish; Julio Martinez, Guatemala, did not finish; Omar Zepeda, Mexico, disqualified; Sean Albert, USA (Chula Vista, Calif.) disqualified.

Men's Pole Vault Final - 1. Toby Stevenson, USA (Chula Vista, Calif.), 17-10.5 (5.45); 2. Russ Buller, USA (Westlake, La.), 17-8.5 (5.40); 3. Dominic Johnson, St. Lucia, 17-8.5 (5.40); 4. Javier Benitez, Argentina, 17-6.5 (5.35); 5. Giovanni Lanaro, Mexico, 17-0.75 (5.20); 6. Ricardo Diez, Venezuela, 17-0.75 (5.20); 7. Jose Nava, Chile, 17-0.75 (5.20); 8. Jhabari Ennis, Jamaica, 16-4.75 (5.00); 9. Francisco Leon, Peru, 16-0.75 (4.90); 10. Jorge Naranjo, Chile, 15-9 (4.80); Robinson Pratt, Mexico, no height.

Men's Discus Final - 1. Jason Tunks, Canada, 209-0 (63.70); 2. Frank Casanas, Cuba, 205-4 (62.61); 3. Loy Martinez, Cuba, 201-4 (61.36); 4. Josh Ralston, USA (Dickinson, N.D.)195-5 (59.57); 5. Jorge Balliengo, Argentina, 194-10 (59.39); 6. Doug Reynolds, USA (Lawrence, Kan.), 192-3 (58.60); 7. Eric Forshaw, Canada, 188-5 (57.42); 8. Marcelo Pugliese, Argentina, 183-4 (55.88); 9. Expedi Pena, Dominican Republic, 168-4; 10. Alleyne Lett, Grenada, 154-11 (47.22)

Women's High Jump Final - 1. Juana Rosario, Dominican Republic, 6-4.25 (1.94); 2. Maria Rifka, Mexico, 6-4.25 (1.94); 3. Yarianni Arguelles, Cuba, 6-2.25; 4. Stacy-Ann Grant, USA (Brooklyn, N.Y.), 6-1.25 (1.86); 5. Lauren Spencer, Saint Lucia, 6-0 (1.83); 6. Ifoma Jones, USA (Houston,Texas), 6-0 (1.83); 7. Solange Witteveenm Argentina, 5-10.75 (1.80) and Nicole Forrester, Canada, 1.80 (5-10.75); 9. Peaches Roach, Jamaica, 5-10.75 (1.80); 10. Luciane Dambacher, Brazil, 5-8.75 (1.75); 11. Desiree Crichlow, Barbados, 5-8.75 (1.75)

Women's Triple Jump Final - 1. Mabei Gay, Cuba, 47-3.75 (14.42); 2. Yuliana Perez, USA (Tucson, Ariz.), 45-10.75 (13.99); 3. Yasmay Bicet, Cuba, 45-7.25 (13.90); 4. Suzette Lee, Jamaica, 45-4.5 (13.83); 5. Tiombe Hurd, USA (Upper Marlboro, Md.), 44-10.75 (13.68); 6. Maria Spencer, Dominican Republic, 44-9.75 (13.66); 7. Colleen Scott, Jamaica, 44-8.75 (13.63); 8. Maria Jose Paiz, Guatemala, 42-11.5 (13.09); 9. Monica Falcioni, Uruguay, 42-8.75 (13.02); 10. Daysi Ugarte, Bolivia, 40-4.25 (12.30)

Men's 4x100 Relay Prelim Heat One - 1. Trinidad & Tobago, 38.97; 2. Jamaica 39.02; 3. Brazil, 39.10; 4. Saint Kitts & Nevis, 40.37; 5. Dominica 40.68; Dominican Republic did not finish.

Men'x 4x100 Relay Prelim Heat Two - 1. United States (Mickey Grimes, Ontario, Calif.; Jason Smoots, Durham, N.C.; Marcelle Scales, Franklin, Tenn.; Olan Coleman, Waco, Texas) 38.59; 2. Cuba 39.50; 3. Bahamas, 39.91; 4. Netherlands Antilles, 39.95; 5. Cayman Island 41.10; 6. Belize, 42.23.

Women's 100 Hurdles Semifinal Heat One - 1. Brigitte Foster, Jamaica, 12.66 (Pan American Games record, old mark 12.76 Aliuska Lopez, Cuba- Winnipeg, Canada, 1999); 2. Angela Whyte, Canada, 12.78; 3, Michelle Perry, USA (Palmdale, Calif.), 12.80; 4. Yaumara Neyra, Cuba, 12.82; 5. Maila Machado, Brazil, 13.17; 6. Francisca Guzman, Chile, 14.04; 7. Juana Mejia, Dominican Republic, 14.17.

Women's 100 Hurdles Semifinal Heat Two - 1. Lacena Golding-Clarke, Jamaica, 12.76; 2. Nadine Faustin, Haiti, 12.83; 3. Perdita Felicien, Canada, 12.84; 4. Anay Tejeda, Cuba, 12.99; 5. Yolanda McCray, USA (Miami, Fla.), 13.37; 6. Princesa Oliverso, Colombia, 13.80; 7. Patricia Riesco, Peru, 14.05.

Men's 110 Hurdles Semifinal Heat One - 1. Josh Walker, USA (Stone Mountain, Ga.) 13.54; 2. Redelen Dos Santos, Brazil, 13.54; 3. Dominique De Grammont, Haiti, 13.78; 4. Paulo Villar, Colombia, 13.81; 5. Anier Garcia, Cuba, 13.83; 6. Ricardo Melbourne, Jamaica, 13.90.

Men's 110 Hurdles Semifinal Heat Two - 1. Larry Wade, USA (Canoga Park, Calif.), 13.35; 2. Yunier Hernandez, Cuba, 13.39; 3. Dudley Dorival, Haiti, 13.54; 4. Charles Allen, Canada, 13.58; 5. Hugh Henry, Barbados, 14.01.

Men's 110 Hurdles Semifinal Heat Three - 1. Marcio De Souza, Brazil, 13.67; 2. Jackson Quinonez, Ecuador 13.70; 3. Karl Jennings, Canada, 13.80; 4. Christopher Pinnock, Jamaica, 13.81; 5. Alleyne Lett, Grenada, 14.10

Women's 200 Final - 1. Roxana Diaz, Cuba, 22.69; 2. Cydonie Mothersille, Cayman Islands, 22.86; 3. Allison Felix, USA (Santa Clarita, Calif.), 22.93; 4. Digna Murillo, Colombia, 23.26; 5. Crystal Cox, USA (Chapel Hill, N.C.), 23.36; 6. Daniele Browning, Jamaica, 23.46; 7. Norma Gonzalez, Colombia, 23.47; 8. Judith Kitson, Jamaica, 23.80

Men's 200 Final - 1. Kenny Brokenburr, USA (Raleigh, N.C.), 20.42; 2. Christopher Williams, Jamaica, 20.54; 3. Andre Da Silva, Brazil, 20.68; 4. Heber Vier, Uruguay, 20.85; 5. Julieon Raeburn, Trinidad & Tobago, 20.93; 7. Claudinei DaSilva, Brazil, 20.99; 8. Kevin Arthurton, Saint Kitts and Nevis, 21.02.

Women's 400 Final - 1. Ana Guevara, Mexico, 50.36; 2. Hazel Ann Regis, Grenada, 51.56; 3. Aliann Pompey, Guyana, 52.06; 4. Lisvania Grenot, Cuba , 52.23; 5. Melisa Barber, USA (Columbia, S.C.), 52.53; 6. Noviene Williams, Jamaica, 52.83; 7. Moushaumi Robinson, USA (Columbus,Ohio), 52.96; 8. Michelle Burgher, Jamaica, 53.26.

Men's 400 Final - 1. Mitch Potter, USA (Minneapolis, Minn.), 45.11; 2. Yerman Lopez, Cuba, 45.13; 3. Alleyne Francique, Grenada, 45.51; 4. Adam Steele, USA (Eden Prairie, Minn.), 45.72; 5. Shane Niemi, Canada, 45.78; 6. Carlos Santo, Dominican Republic, 45.85; 7. Michael Campbell, Jamaica, 46.10; 8. Davian Clarke, Jamaica, 46.17.

Women's 10,000 Final - 1. Adriana Fernandez, Mexico, 33:16.05; 2. Yudelkis Martinez, Cuba, 33:55.12; 3. Bertha Sanchez, Colombia, 33:56.17; 4. Kim Young-Fitchen, USA (Palo Alto, Calif.), 34:15.09; 5. Madai Perez, Mexico, 34:27.71; 6. Jennifer Crain, USA (Eugene, Ore.), 34:40.19; 7. Elsa Monterroso, Guatemala, 36:34.23; 8. Luz Eliana Silva, Chile, 37:11.17.

Final Heptathlon Scoring - 1. Tiffany Lott, USA (Pleasant Grove, Utah), 6,064 points; 2. Nicole Haynes, Canada, 5,959 points; 3. Magaly Garcia,Cuba, 5,864 points; 4. Judith Mendez, Dominican Republic, 5,783 points; 5. Yoleidis Limonta, Cuba 5,496 points; 6. Thaimara Rivas, Venezuela, 5,472 points; 7. Francia Manzanillo, Dominican Republic, 5,359 points; 8. Valeria Steffens, Chile, 4,988 points.

Women's Heptathlon Long Jump - 1. Tiffany Lott, USA (Pleasant Grove, Utah), 19-9 (6.02), 856 points; 2. Yoleidis Limonta, Cuba, 19-8 (5.99), 846 points; 3. Nicole Haynes, Canada, 19-6 (5.89), 816 points; 4. Thaimara Rivas, Venezuela, 19-3.5, (5.72), 813 points; 5., Francia Manzanillo, Dominican Republic, 18-9.75 (5.72), 765 points; 6. Magaly Garcia, Cuba, 18-5 (5.61), 732 points; 7. Judith Mendez, Dominican Republic, 17-8 (5.38), 665 points; 8. Valeria Steffens, Chile, 17-0.75 (5.20), 614 points

Women's Heptathlon Javelin - 1. Tiffany Lott, USA (Pleasant Grove, Utah), 162-5 (49.52), 851 points; 2. Nicole Haynes, Canada, 158-9 (48.40), 829 points; 3. Judith Mendez, Dominican Republic, 155-1 (47.24), 807 points; 4. Magaly Garcia, Cuba, 150-2.5, (45.79), 779 points; 5. Francia Manzanillo, Dominican Republic, 145-5 (44.32), 750 points; 6. Thaimara Rivas, Venezuela, 126-8 (38.62), 641 points; 7. Valeria Steffens, Chile, 114-9.5 (34.99), 571 points; 8. Yoleidis Limonta, Cuba, 103-5.5 (31.33), 502 points.

Women's Heptahtlon 800 - 1. Judith Mendez, Dominican Republic, 2:16.56, 871 points; 2. Francia Manzanillo, Dominican Republic, 2:20.28, 820 points; 3. Nicole Haynes, Canada, 2:21.65, 801 points; 4. Valeria Steffens, Chile, 2:24.75, 760 points; 5. Thaimara Rivas, Venezuela, 2:25.16, 755 points; 6. Magaly Garcia, Cuba, 2:26.26, 740 points; 7. Tiffany Lott, USA (Pleasant Grove, Utah), 2:27.74, 721 points; 8. Yoleidis Limonta, Cuba, 2:29.23, 703 points.

Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx