Join/Renew Now

Results - Day 3

MORNING RESULTS

Men's Hammer Throw Final - 1. Juan Cerra, Argentina, 247-9 (75.53); 2. James Parker, USA (Great Falls, Mont.), 244-6 (74.35); 3. John McEwen, USA (North Canton, Ohio), 234-6 (71.49); 4. Yosvano Suarez, Cuba, 230-5 (70.24); 5. Alberto Sanchez, 227-7 (69.37); 6. Adriana Marzo, Argentina, 225-2 (68.65); 7. Raul Rivera, Guatemala, 213-5 (65.06); 8. Eduardo Acuna, Peru, 207-8 (63.30)

Men's 200 Preliminary Heat One - 1. Andre Da Silva, Brazil, 20.83; 2. Erik Wilson, USA (Opa-Loka, Fla.), 21.10; 3. Danis Garcia, Dominican Republic, 21.22; 4. Jairo Duzant, Netherlands Antilles, 21.31; 5. Rogelio Pizarro, Paraguay, 21.39; 6. Rolando Blanco, Guatemala, 21.56; 7. Jayson Jones, Belize, 21.80; 8. Wladimir Afriani, Haiti, 21.98.

Men's 200 Preliminary Heat Two - 1. Kenny Brokenburr, USA (Raleigh, N.C.), 20.66; 2. Jose Pena, Cuba, 21.03; 3. Adrian Durant, Virgin Islands, 21.19; 4. Claudinel DaSilva, Brazil, 21.22; 5. Bruce Swan, Grenada, 21.38; 6. Xavier James, Bermuda, 21.65; Andres Gallegos, Ecuador, did not finish

Men's 200 Preliminary Heat Three - 1. Clement Campbell, Jamaica, 21.00; 2. Heber Viera, Uruguay, 21.10; 3. Kevin Arthurton, Saint Kitts and Nevis, 21.12; 4. James Sherwin, Dominica, 21.20; 5. Juan Pedro Toledo, Mexico, 21.41; 6. Troy McIntosh, Bahamas, 21.56; 7. Diego Ferreira, Paraguay, 21.89; 8. Luis Moran, Ecuador, 22.58.

Men's 200 Preliminary Heat Four - 1. Christopher Williams, Jamaica, 20.90; 2. Jamial Rolle, Bahamas, 21.10; 3. Julieon Raeburn, Trinidad & Tobago, 21.13; 4. Keita Cline, Virgin Islands, 21.25; 5. Daniel Bailey, Antigua and Barbuda, 21.26.

Heptathlon 100 Hurdles Heat One - 1. Magalys Garcia, Cuba, 13.61, 1034 points; 2. Nicole Haynes, Canada, 14.03, 974; 3. Judith Mendez, Dominican Republic, 14.10, 964; 4. Francia Manzanillo, Dominican Republic, 14.34, 931; 5. Valeria Steffens, Chile, 15.23, 811.

Heptathlon 100 Hurdles Heat Two - 1. Tiffany Lott, USA (Pleasant Grove, Utah), 13.15, 1,102; 2. Yoleidis Limonta, Cuba, 13.95, 985; 3, Melissa Vanek, 14.06, 970; 4. Thaimara Rivas, Venezuela, 14.36, 928.

EVENING RESULTS

Women's 1,500 Final - 1. Adriann Munoz, Cuba, 4:09.57; 2, Mary Jayne Harrleson, USA (Blacksburg, Va.), 4:09.72; 3. Madrea Hyman, Jamaica, 4:10.08; 4. Malindi Elmore, Canada, 4:10.42; 5. Duice Rodriguez, Mexico, 4:11.46; 6. Jany Tamargo, Cuba, 4:20.33; 7. Ashley Couper, Bermuda, 4:20.98; 8. Luciana Mendes, Brazil, 4:21.80; 9. Monica Amboya, Ecuador, 4:27.22; 10. Sonny Garcia, Dominican Republic, 4:32.31; 11. Elsa Monterroso, Guyana, 4:46.53; Niushaa Mancilla, Boliva, did not finish; Lauren Simmons, USA (Princeton, N.J.) did not start.

Women's Javelin Final - 1. Kim Kreiner, USA (Baton Rouge, La.) 199-8 (U.S. record - old mark 199-1 Kriener, 2001) (60.86); 2. Lavern Eve, Bahamas, 199-1, (60.68); 3. Osleidys Menedez, Cuba, 197-6, (60.20); 4. Sabina Moya, Cuba, 197-4 (60.17); 5. Sonia Bisset, Cuba, 190-3, (58.00); 6. Erica Wheeler, USA (Butte Valley, Calif.), 174-2 (53.08); 7. Zuleima, Colombia, 165-3 (50.37); 8. Leryn Franco, Paraguay, 164-8 (50.21) 9 Dalila Rugama, Nicaragua, 146-0 (44.50).

Women's Shot Put Final - 1. Yumileidi Cumba, Cuba, 63-4.25 (19.31); 2. Adriano, Brazil, 60-7.75 (18.48); 3. Fior Vasquez, Dominican Republic, 59-6.25 (18.14); 4. Mariela Gonzalez, Cuba, 59-0.25 (17.99); 5. Laura Gerraughty, USA (Nashua, N.H.), 56-10.25 (17.33); 6. C Borel, Trinidad & Tobago, 56-6.5 (17.23); 7. Kristin Heaston, USA (Palo Alto, Calif.), 54-3.75 (16.55); 8. Marianne Bernat, Chile, 50-5 1.4 (15.37); 9. Luz Dary Castro, Colombia, 48-11.5 (14.92).

Men's 3,000 Steeplechase Final - 1. Nestor Nieves, Venezuela, 8:34.26; 2. Joel Bourgeois, Canada, 8:36.78; 3. Anthony Famiglietti, USA (Medford, N.Y.), 8:40.22; 4. Thomas Chorny, USA, (Santa Monica, Calif.), 8:45.35; 5. Salvador Miranda, Mexico, 8:47.84; 6. David Milne, Canada, 8:59.37; 7. Richard Arias, Ecuador, 9:21.91. Alexander Greaux, Paraguay, disqualified.

Men's 10,000 Final - 1. Teodoro Vega, Mexico, 28.49.38; 2. Marilson Dos Santos, Brazil, 28:49.48; 3. Daniel Browne, USA (Portland, Ore.), 29:06.23; 4. Pablo Olmedo, Mexico, 29:41.31; 5. Luis Fonseca, Venezuela, 29:42.30; 6. William Naranjo, Colombia, 30:13.26; 7. Joes Garcia, Guatemala, 30:26.61; 8. Jorge Cabrera, Paraguay, 31:40.79. Weldon Johnson, USA (Flagstaff, Ariz.) did not finish.

Women's 200 Semifinal Heat One - 1. Allyson Felix, USA (Los Angeles, Calif.), 22.92; 2. Danielle Browning, Jamaica, 23.21; 3. Digna Murillo, Colombia, 23.36; 4. Shandria Brown, Bahamas, 23.83; 5. Liliana Allen, Mexico, 23.90; 6. Fana Ashby, Trinidad & Tobago, 23.97; 7. Valma Bass, U.S. Virgin Islands, 24.29.

Women's 200 Semifinal Heat Two - 1. Roxana Diaz, Cuba, 22.78; 2. Cydione Mothersille, Cayman Island, 22.89; 3. Crystal Cox, USA (Chapel Hill, N.C.), 23.30; 4. Norma Gonzalez, Colombia, 23.34; 5. Judith Kitson, Jamaica, 23.83; 6. Virgil Hodge, Saint Kitts and Nevis, 23.85; 7. Keenan Gibson, Trinidad & Tobago, 24.45; 8. Danielle St. Leger, Haiti, 26.55.

Men's 200 Semifinal Heat One - 1. Kenny Brokenburr, USA (Raleigh, N.C.), 20.43; 2. Heber Viera, Uruguay, 20.84; 3. Jamial Rolle, Bahamas, 21.14; 4. James Sherwin, Dominica, 21.26; 5. Danis Garcia, Dominican Republic, 21.53.

Men's 200 Semifinal Heat Two - 1. Andre DaSilva, Brazil, 20.70; 2. Clement Campbell, Jamaica, 20.89; 3. Erik Wilson, USA (Opa-Locka, Fla.), 21.23; 4. Keita Cline, British Virgin Islands, 21.29; 5. Adrian Durant, Virgin Islands, 21.45.

Men's 200 Semifinal Heat Three - 1. Christopher Williams, Jamaica, 20.71; 2. Claudinei Da Silva, Brazil, 20.91; 3. Kevin Arthurton, Saint Kitts and Nevis, 20.98; 4. Julieon Raeburn, Trinidad & Tobago, 21.02; 5. Jose Pena, Cuba, 21.11; 6. Daniel Bailey, Antigua and Barbuda, 21.36.

Men's 400 Semifinal Heat One - 1. Yerman Lopez, Cuba, 45.69; 2. Michael Campbell, Jamaica, 45.79; 3. Adam Steele, USA (Eden Prairie, Minn.), 45.83; 4. Damion Barry, Trinidad & Tobago, 46.79; 5. Goeloe Geronimo, Netherland Antilles, 47.61.

Men's 400 Semifinal Heat Two - 1. Alleyne Francique, Grenada, 45.31; 2. Mitch Potter, USA (Minneapolis, Minn.), 45.62; 3. Carlos Santo, Dominican Republic, 45.82; 4. Chris Lloyd, Dominica, 45.82; 5. Dennis Darling, Bahamas, 46.59; 6. Cristian Gutierrez, Ecuador, 49.88.

Men's 400 Semifinal Heat Three - 1. Shane Niemi, Canada, 45.89; 2. Davian Clarke, Jamaica, 45.93; 3. Glauder Garzon, Cuba, 45.99; 4. Mauricio Mery, Chile, 46.92; 5. Jonni Lowe, Honduras, 47.78; 6. Kenneth Telemaque, Virgin Islands, 48.85.

Women's 400 Semifinal Heat One - 1. Ana Guevara, Mexico, 52.22; 2. Melisa Barber, USA (Columbia, S.C.), 52.62; 3. Michelle Burgher, Jamaica, 53.13; 4. Adia McKinnon, Trinidad & Tobago, 54.24; 5. Jackie Ann Morain, Grenada, 56.30; 6. Mirtha Brock, Colombia, 1:01.79.

Women's 400 Semifinal Heat Two - 1. Hazel Ann Regis, Grenada, 52.31; 2. Moushaumi Robinson, USA (Columbus, Ohio), 52.23; 3. Lisvania, Cuba, 52.37; 4. Josiane Tito, Brazil, 53.18; 5. Clara Hernandez, Domican Republic, 55.22.

Women's 400 Semifinal Heat Three - 1. Aliann Pompey, Guyana, 52.23; 2. Noviene Williams, Jamaica, 52.76; 3. Geisa Coutinho, Brazil, 53.23; 4. Patricia Rodriguez, Colombia, 53.41; 5. Mayra Gonzalez, Mexico, 53.53; Ellana Pacheco, Venezuela, did not finish.

Heptathlon Scoring (Through Four Events) - 1. Tiffany Lott, USA (Pleasant Grove, Utah), 3,636 points; 2. Magaly Garcia, Cuba, 3,613 points; 3. Nicole Haynes, Canada, 3,523 points; 4. Yoleidis Limonta, Cuba, 3,445 points; 5. Judith Mendez, Domincan Republic, 3,440 points; 6. Thalmara Rivas, Venezuela, 3,263 points; 7. Valeria Steffens, Chil, 3,043 points; 8. Francia Manzarillo, Dominican Republic, 3,024 points. Missy Vanek, USA (Lafayette, Calif.) withdrew after two events.

Heptathlon High Jump - 1. Yoleidis Limonta, Cuba, and Missy Vanek, USA (Lafayette, Calif.), 5-8.25, (1.74), 903 points; 3. Nicole Haynes, Canada, 5-8.25 (1.74), 903 points; 4. Magaly Garcia, Cuba, 5-7.25 (1.71), 867 poins; 5. Thalmara Rivas, Venezuela, 5-6, (1.68), 830 points; 6. Tiffany Lott, USA (Pleasant Grove, Utah), 5-6 (1.68), 830 points; 7. Judith Mendez, Dominican Republic, 5-5 (1.65), 795 points; 8. Valeria Steffens, Chile, 5-3.75 (1.62), 759 points; 9. Francia Manzanillo, Dominican Republic, 5-2.5 (1.59), 724 points.

Heptathlon Shot Put - 1. Nicole Haynes, Canada, 48-9.5 (14.87), 852 points; 2. Tiffany Lott, USA (Pleasant Grove, Utah), 45-2.5 (13.78), 779 points; 3. Magaly Garcia, Cuba, 44-11 (13.69), 773 points; 4. Judith Mendez, Dominican Republic, 43-9.25 (13.34), 750 points; 5. Thalmara Rivas, Venezuela, 41-2.5 (12.56), 698 points; 6. Yoleidis Limonta, Cuba, 39-8.75 (12.11), 668 points; 7. Valeria Steffens, Chile, 39-8.5 (12.10), 668 points; 8. Francia Manzarillo, Dominican Republic, 33-3.25 (10.14), 539 points.

Heptathlon 200 Heat One - 1. Judith Mendez, Dominican Republic, 24.52, 931 points; 2. Yoleidis Limonta, Cubam 24.98, 889 points; 3. Valeria Steffens, Chile, 25.91, 805 points;

Heptathlon 200 Heat Two - 1. Magaly Garcia, Cuba, 24.44, 939 points; 2. Tiffany Lott, USA (Pleasant Grove, Utah), 24.59, 925 points; 3. Francia Manzanillo, Dominican Republic, 25.63, 830 points; 4. Thaimara Riva, Venezuela, 25.89, 807 points; 5. Nicole Haynes, Canada, 26.04, 794 points.

Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx