Join/Renew Now

Results - Day 1

Finals

20 km Race Walk - 1. Jefferson Perez, Ecuador, 1:23.06; 2. Bernardo Seguar, Mexico, 1:23.31; 3. Alejandro Lopez, Mexico, 1:24.33; 7. Timothy Seaman USA (Chula Vista, Calif.), 1:33.24; 8. John Nunn, USA (Chula Vista, Calif.), 1:35.34.

Women's Hammer Throw - 1. Yipsi Moreno, Cuba, 243-7 (74.25) (Pan American Games record old mark 214-5, Dawn Ellerbe, United States, 1999); 2. Yunaika Crawford, Cuba, 228-2 (69.57); 3. Candice Scott, Trinidad & Tobago, 226-7 (69.06); 4. Anna Norgren-Mahon USA (Orange, Conn.), 220-1 (67.09); 5. Dawn Ellerbe, USA (Columbia, S.C.), 215-8 (65.75).

Decathlon Men's 100m - 1. Stephen Moore, USA, (Plainview, Texas), 10.75, 917 points; 2. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 11.02, 856 points; 3. Enrique Aguirre, Argentina, 11.06; 4. Yonelvis Aguila, Cuba, 11.16, 825; 5. Kip Janvrin, USA, (Warrensburg, Mo.), 11.28, 799 points; 6. Santiago Lorenzo, Argentina, 11.31, 793; 7. Octavious Gillespie, Guatemala, 11.48, 757.

Decathlon Men's Long Jump - 1. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 24-6.25, (7.47), 927 points; 2. Stephen Moore, USA, (Plainview, Texas), 23-11.5 (7.30), 886 points; 3. Yonelvis Aguila, Cuba, 23-2 (7.06), 828 points; 4. Enrique Aguirre, Argentina, 22-11.75 (7.00), 814 points; 5. Santiago Lorenzo, Argentina, 22-7.25 (6.89), 788 points; 6. Kip Janvrin, USA, (Warrensburg, Mo.), 22-1.75 (6.75), 755 points; 7. Octavious Gillespie, Guatemala, 18-3.75 (5.58), 498 points.

Mens 5,000 - 1. Hudson DeSouza, Brazil, 13:50.71; 2. Jose David Galvan, Mexico, 13:52.92; 3. Marilson Dos Santos, Brazil, 13:56.90; 4. Alejandro Saurez, Mexico, 13:58.19; 5. Mauricio Diaz, Chile, 13:58.85; 6. Fredd Gonzalez, Venezuela, 14:21.53; 7. William Naranjo, Colombia, 14:25.70; 8. Patrick Fuller, Belize, 14:39.23; 8. ; 9. Seth Hejny, USA (Grand Junction, Colo.), 14:50.33; 10. Jesus Ramirez, Dominican Republic, 15:55.17; Jose Garcia, Guatemala, did not finish.

Womens Discus - 1. Aretha Hill, USA (Opelika, Ala.), 207-8 (63.30); 2. Fernandez, Cuba, 201-0 (61.26); 3. Ferrales, Cuba, 196-11 (60.03); 4. Suzy Powell, USA (Modesto, Calif.), 196-10 (60.00); 5. Adriano, Brazil, 192-11 (58.80); 6. Castro, Colombia, 182-6 (55.65); 7. Mercedes, Dominican Republic, 145-10 (44.46).

Womens Long Jump - 1. A Falaiye, Canada, 21-1.25 (6.43); 2. Edwards, Bahamas, 21-0.5 (6.41); 3. Savigne, Cuba, 21-0 (6.40); 4. Spencer, Domoinican Republic, 20-8.5 (6.31); 5. Tameisha King, USA, (Mableton, Ga.), 19-11.75 (6.09); 6. Rose Richmond, USA (St. Petersburg, Fla.), 19-8.75 (6.01); 7. M. Falconi, Uruguay, 19-4.25 (5.90); 8. Saunders, Bahamas, 19-4.25 (5.90); 9. Scott, Jamaica, 18-10.75 (5.76); 10. Flores, Belize, 16-0.75 (4.90).

Mens Shot Put - 1. Reese Hoffa, USA (Athens, Ga.), 68-8.75 (20.95) (Pan American Games record old mark 67-4 by CJ Hunter, United States, 1995); 2. Verni, Chile, 66-1 (20.14); 3. Brad Snyder, Canada, 65-11.5 (20.10); 4. Dan Taylor USA (Middlefield, Ohio), 64-7.25 (19.69); 5. Paunie, Cuba, 63-4.75 (19.32); 6. Medina, Venezuela, 62-11.5 (19.19); 7. Rodrigquez, Colombia, 59-7 (18.16); 8. Stone, Trinidad & Tobago, 57-11 (17.65); 9. Guzman, Mexico 57-3.25 (17.39); 10. Scott, Jamaica, 55-10.25 (17.02); 11. Ventura, Domincan Republic 54-3.25 (16.54); 12. Pena, Dominican Republic 49-5 (15.06)

Womens 400 Hurdles Semifinal Heat One - 1. Joanna Hayes, USA (Los Angeles, Calif.), 55.64; 2. Andrea Blackett, Barbados, 55.97; 4. Lucimar Teodoro, Brazil, 56.33; 5. Yudalis Diaz, Cuba, 57.92; 6. Jazmin Rodriguez, Dominican Republic, 58.42.

Womens 400 Hurdles Semifinal Heat Two - 1. Brenda Taylor, USA (Chula Vista, Calif.), 55.76; 2. Daimy Figueroa, Cuba, 55.77; 3. Yvonne Harrison, Puerto Rico, 55.79; 4. Allison Beckford, Jamaica, 56.85; 5. Princesa Oliveros, Colombia, 57.44; 6. Peria Dos-Santos, Brazil, 1:00.28

Mens 400 Hurdles Semifinal Heat One - 1. Felix Sanchez, Dominican Republic, 48.99; 2. Regan Nichols, USA (Houston, Texas), 50.01; 3. Eronildes Araujo, Brazil, 50.21; 4. Oscar Juanz, Mexico, 50.31; 5. Sergio Hierrezuelo, Cuba, 50.37; 6. Michael Aguilar, Biz, 51.55; 7. Demarius Cash, Bahamas, 53.54; 8. Jonni Lowe, Honduras, 54.40.

Mens 400 Hurdles Semifinal Heat Two - 1. Eric Thomas, USA (Houston, Texas), 48.91; 2. Dean Griffiths, Jamaica, 49.08; 3. Adam Kunkel, Canada, 50.00; 4. Miguel Garcia, 50.89; 5. Douglas Lynes, Bahamas, 51.12; 6. Shane Charles, Grenada, 51.15; 7. Cric Fitz-Allen, Saint Vincent and the Grenadinesm 51.83.

Mens 100 Semifinal Heat One - 1. E. Ribeiro, Brazil, 10.39; 2. M. Frater, Jamaica, 10.39; 3. N. Alexander, Trinidad and Tobago, 10.42; 4. J. Pita, Cuba, 10.56; 5. J. Harper, Trinidad & Tobago, 10.63; 6. R. Blanco, Guatemala, 10.64; 7. B. Swan, Grenada, 10.79; -- Mickey Grimes, USA (Ontario, Calif.), DV.

Mens 100 Semifinal Heat Two - 1. Marcelle Scales, USA (Franklin, Tenn.), 10.33; 2. J. Mascarenhas Jr., Brazil, 10.57; 3. A. Henry, Canada, 10.60; 4. S. Morant, Jamaica, 10.61; 5. A. Reyes, Cuba, 10.61; 6. C. Martina, Netherlands Antilles, 10.62; 7. D. Delaney, Saint Kitts and Nevis, 10.74; 8. D. Bailey, Antigua and Barbuda, 10.74.

Womens 800 Semifinal Heat One - 1. Adriana Munoz, Cuba, 2:03.65; 2. Letitia Vriesde, Suriname, 2:03.77; 3., Neisha Bernard, Grenada, 2:04.22; 4. Kenia Sinclair, Jamaica, 2:10.51; 5. Lauren Simmons, USA (Princeton, N.J.), 2:12.17

Womens 800 Semifinal Heat Two - 1. Hazel Clark, USA (Gainsville, Fla.), 2:03.54; 2. Christiane Ritz, Brazil, 2:04.09; 3. Marian Burnette, Guyana, 2:04.17; 5. Yanelis Lara, Cuba, 2:04.20; 6. Gabriela Medina, Mexico, 2:10.69.

Womens 800 Semifinal Heat Three - 1. Luciana Mendes, Brazil, 2:04.28; 2. Sheena Gooding, Barbados, 2:04.77; 3. Melissa DeLeon, Trinidad & Tobago, 2:05.06; 4. Sandra Moya, Puerto Rico, 2:05.52; 5. Tamkia Williams, Bermuda, 2:06.16; 6. Rosibell Garcia, Colombia, 2:08.08.

Mens 800 Semfinal Heat One - 1. Jesse Strutzel USA (Huntington Beach, Calif.), 1:49.58; 2. Osmar Dos Santos, Brazil, 1:49.63; 3. Achraf Tadili, Trinidad & Tobago, 1:49.78; 5. Marvin Watts, Jamaica, 1:50.18.

Mens 800 Semifinal Heat Two - 1. Floyd Thompson, USA (Santa Monica, Calif.) 1:48.86; 2. Ricardo Etheridge, Puerto Rico, 1:48.90; 3. Fabiano Pecanha, Brazil, 1:49.34; 4. Jemaine Myers, Jamaica, 1:50.57; 5. Cristian Matute, Ecuador, 1:50.88; 6. Jean Destine, Haiti, 1:51.20. Womens 100 Semifinal Heat One 1. Lauryn Williams, USA, (Miami, Fla.), 11.53; 2. Lilliana Allen, Mexico, 11.62; 3. Digna Murillo, Colombia, 11.74; 4. Misleydys Lazo, Cuba, 11.90; 5. Valma Bass, Virgin Islands, 12.15; 6. Marleny, Dominican Republic, 12.30.

Womens 100 Semifinal Heat Two - 1. Virgen Benavides, Cuba, 11.40; 2. Tamika Clarke, Bahamas, 11.54; 3. Fana Ashby, Trinidad & Tobago, 11.56; 4. Heather Samuel, Antigua and Barbuda, 11.78; 5. Maria Carrion, Dominican Republic, 11.90; 6. Danielle Silejar, Haiti, 12.84.

Womens 100 Semifinal Heat Three - 1. Angela Williams, USA (Ontario, Calif.), 11.59; 2. Savatheda Fynes, Bahamas, 11.67; 3. Judith Kitson, Jamaica, 11.71; 4. Kelly Baptiste, Trinidad & Tobago, 11.83; 5. Melisa Murillo, Colombia, 11.84.

Decathlon Shot Put - 1. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 47-11.75, (14.62) 766 points; 2. Kip Janvrin, USA, (Warrensburg, Mo.), 46-2, (14.07), 733 points; 3. Yonelvis Aguila, Cuba, 45-2.25, (13.77), 714 points; 4. Santiago Lorenzo, Argentina, 44-6.25, (13.57), 702 points; 5. Enrique Aguirre, Argentina, 44-4, (13.51), 698 points; 6. Octavious Gillespie, Guatemala, 40-6.25, (12.35), 628 points; 7. Stephen Moore, USA, (Plainview, Texas), 38-9.75, (11.83), 596 points.

Decathlon High Jump - Stephen Moore, USA (Plainview, Texas), 6-10.75 (2.10), 896 points; 2. Yonelvis Aguila, Cuba, 6-7 (2.01), 813 points; 3. Enrique Aguirre, Argentina, 6-6 (1.98) 785 points, and Octavious Gillespie, Guatemala, 6-6 (1.98), 785 points; 5. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 6-1.25 (1.86), 679 points; 6. Santiago Lorenzo, Argentina, 6-0 (1.83) 653 points; Kip Janvrin USA (Warrensburg, Mo.) no height

Decathlon 400 - 1. Stephen Moore, USA (Plainview, Texas), 48.16, 901 points; 2. Santiago Lorenzo, Argentina, 49.94, 817 points; 3. Enrique Argentina, 50.20, 805 points; 4. Yonelvis Aguila, Cuba, 50.24, 804 points; 5. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 50.27, 802 points.

Decathlon Standings After Five Events - 1. Stephen Moore, USA (Plainview, Texas) 4196 points; 2. Luiggy Llanos, Puerto Rico, 4030 points; 3. Yonelvis Aguila,Cuba, 3,984 points; 4. Enrique Aguirre, Argentina, 3,949 points; 5. Santiago Lorenzo, Argentina, 3,753 points.

Preliminaries

Men's 100m

Heat One - 1. Michael Frater, Jamaica, 10:34; 2. Churandy, Martina, Netherlands Autilles, 10.42; 3. Bruce Swan, Granada, 10.45; 4. Delwayne Delaney, St. Kitts and Nevis, 10.51; 5. Diego Ferreira, Paraguay, 10.64; 6. Xavier James, Bermuda, 10.83; -- Mickey Grimes USA (Ontario, Calif.), DV.

Heat Two - Anson Henry, Canada, 10.45; 2. Rolando Blanco, Guatamala, 10.53; 3. Alexander Reyes, Cuba, 10.55; 4. Jacey Harper, Trinidad-Tobago, 10.57; 5. Derrick Atkins, Bahamas, 10.59; 6. Jayson Jones, Belize, 10.82; 7. Azik Graham, St. Vincent & Grenadines, 11.05

Heat Three - 1. Sheldon Morant, Jamaica, 10.30; 2. Edson Ribeiro, Brazil, 10.37; 3. Daniel Bailey, Antigua, 10.53; 4. Danis Garcia, Dominican Republic, 10.58; 5. John Smith, Dominican Republic, 10.69; 6. Wladimir Afriani, Haiti, 10.83; 7. Marcelle Scales, USA (Franklin, Tenn.), 10.96; 8. Andres Gallegos, Ecuador, 11.22.

Heat Four - 1. Nicconnor Alexander, Trinidad & Tobago, 10.45; 2. Jarbas Mascarenhas Jr., Brazil, 10.52; 3. Juan Pita, Cuba, 10.65; 4. Jamiial Rolle, Bahamas, 10.84; 5. Esabille Donnell, St. Kitts & Nevis, 10.90; 6. Luis Moran, Ecuador, 10.96; 7. Stephane Rabel, Haiti, 11.18.

Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx