Join/Renew Now

Team USA Roster

as of 8/13/03
athletes listed in order of place finish at 2003 USA Outdoor Track & Field Championships; if an athlete placed lower than 1st (or if only 1 athlete in the event) or top 3 is on the roster, athlete's placing is noted in parentheses.

Key
* - athlete did not compete in event at USA Outdoor Track & Field Championships

Skip to: Men  |  Women

Men

Event Name Hometown Qualification status / notes
100m Bernard Williams Miramar, FL A
100m Tim Montgomery Cary, NC A
100m Jon Drummond Las Vegas, NV A
100m Maurice Greene* Irvine, CA Champion's bye
200m Darvis Patton Fort Worth, TX A
200m John Capel Gainesville, FL A
200m J.J. Johnson Garland, TX A
400m Tyree Washington San Diego, CA A
400m Calvin Harrison Raleigh, NC A
400m Jerome Young Fort Worth, TX A
800m David Krummenacker Tucson, AZ A
800m Khadevis Robinson Santa Monica, CA A
800m Sam Burley (6th) Philadelphia, PA A
1,500m Jason Lunn Redwood City, CA B
3,000m Steeplechase Steve Slattery Boulder, CO A
3,000m Steeplechase Daniel Lincoln Fayetteville, AR A
3,000m Steeplechase Robert Gary Columbus, OH A
5,000m Jorge Torres (3rd) Boulder, CO B
10,000m Alan Culpepper Louisville, CO A
10,000m Meb Keflezighi Chula Vista, CA A
10,000m Dan Browne Portland, OR A
Marathon Ryan Shay East Jordan, MI N/A
Marathon Kevin Collins Craryville, NY N/A
Marathon Clint Verran Rochester Hills, MI N/A
Marathon Keith Dowling Reston, VA N/A
Marathon Jimmy Hearld Louisville, KY N/A
110m Hurdles Allen Johnson Irmo, SC Champion's bye
110m Hurdles Terrence Trammell Columbia, SC A
110m Hurdles Larry Wade Canoga Park, CA A
110m Hurdles Chris Phillips Maumelle, AR A
400m Hurdles Eric Thomas Houston, TX A
400m Hurdles Bershawn Jackson Raleigh, NC A
400m Hurdles Joey Woody Cedar Falls, IA A
20,000m Race Walk Kevin Eastler Fort Collins, CO B
50 km Race Walk Curt Clausen Chula Vista, CA B
High Jump Jamie Nieto Chula Vista, CA A
High Jump Matt Hemingway Denver, CO A
High Jump Tora Harris College Park, GA A
Pole Vault Jeff Hartwig Jonesboro, AR A
Pole Vault Derek Miles Jonesboro, AR A
Pole Vault Tim Mack Knoxville, TN A
Long Jump Dwight Phillips Mesa, AZ A
Long Jump Walter Davis Baton Rouge, LA A
Long Jump Savante Stringfellow Ridgeland, MS A
Triple Jump Kenta Bell Chula Vista, CA A
Triple Jump Walter Davis Baton Rouge, LA A
Triple Jump Tim Rusan Raleigh, NC A
Shot Put Kevin Toth Hudson, OH A
Shot Put John Godina Northridge, CA Champion's bye
Shot Put Reese Hoffa Athens, GA A
Shot Put Adam Nelson Winterville, GA A
Discus Throw Carl Brown Los Angeles, CA A
Discus Throw Nick Petrucci (5th) Chula Vista, CA A
Discus Throw Casey Malone (9th) Boulder, CO A
Javelin Throw Breaux Greer Athens, GA B
Decathlon Tom Pappas Knoxville, TN A
Decathlon Bryan Clay Azusa, CA A
Decathlon Paul Terek Livonia, MI A
4x100m John Capel, Jon Drummond, Maurice Greene, J.J. Johnson, Coby Miller (Auburn, AL), Tim Montgomery, Darvis Patton, Bernard Williams
4x400m Derrick Brew (Baton Rouge, LA), James Davis (Westminster, CO), Calvin Harrison, Bershawn Jackson, Mitch Potter (Minneapolis, MN), Adam Steele (Eden Prairie, MN), Tyree Washington, Jerome Young

 

Women

Event Name Hometown Qualification status / notes
100m Kelli White Union City, CA A
100m Torri Edwards Los Angeles, CA A
100m Gail Devers Lawrenceville, GA A
200m Kelli White Union City, CA A
200m Torri Edwards Los Angeles, CA A
200m Allyson Felix Santa Clarita, CA A
400m Sanya Richards Austin, TX A
400m Demetria Washington Columbia, SC A
400m De'Hashia Trotter Knoxville, TN A
800m Jearl Miles-Clark Knoxville, TN A
800m Jen Toomey Salem, MA A
1,500m Regina Jacobs Oakland, CA A
1,500m Suzy Favor Hamilton New Glarus, WI A
5,000m Lauren Fleshman (4th) Stanford, CA B
10,000m Deena Drossin Mammoth Lakes, CA A
10,000m Elva Dryer Albuquerque, NM A
Marathon Jill Gaitenby Los Osos, CA N/A
Marathon Kelly Keane The Woodlands, TX N/A
Marathon Tamara Lave San Diego, CA N/A
Marathon Sylvia Mosqueda Los Angeles, CA N/A
Marathon Linda Somers Smith San Luis Obispo, CA N/A
100m Hurdles Gail Devers Lawrenceville, GA A
100m Hurdles Miesha McKelvy-Jones San Diego, CA A
100m Hurdles Jenny Adams Champaign, IL A
100m Hurdles Anjanette Kirkland* Gainesville, FL A
400m Hurdles Raasin McIntosh Austin, TX A
400m Hurdles Joanna Hayes Los Angeles, CA A
400m Hurdles Sandra Glover Sugar Land, TX A
20,000m Race Walk Joanne Dow (2nd) Bedford, NH B
High Jump Amy Acuff Austin, TX A
High Jump Gwen Wentland Manhattan, KS A
High Jump Tisha Waller Atlanta. GA A
Pole Vault Stacy Dragila Phoenix, AZ Champion's bye
Pole Vault Jillian Schwartz Jonesboro, AR A
Pole Vault Mary Sauer San Dimas, CA A
Pole Vault Becky Holliday Eugene, OR A
Long Jump Grace Upshaw Redwood City, CA B
Triple Jump Yuliana Perez Tucson, AZ A
Shot Put Kristin Heaston Palo Alto, CA B
Discus Throw Aretha Hill Opelika, AL A
Discus Throw Suzy Powell Modesto, CA A
Discus Throw Kris Kuehl (4th) Minneapolis, MN A
Hammer Throw Melissa Price Lincoln, NE A
Hammer Throw Anna Mahon Orange, CT A
Hammer Throw Dawn Ellerbe Columbia, SC A
Javelin Throw Kim Kreiner (2nd) Baton Rouge, LA B
Heptathlon Kim Schiemenz (2nd) Greeley, CO A
4x100m Angela Daigle (Carson, CA), Gail Devers, Torri Edwards, Chryste Gaines (Lithonia, GA), Inger Miller (Van Nuys, CA), Kelli White, Angela Williams (Ontario, CA), Lauryn Williams (Miami, FL)
4x400m Me'Lisa Barber (Columbia, SC), Julian Clay (Roswell, GA), Crystal Cox (Chapel Hill, NC), Jearl Miles-Clark, Sanya Richards, Moushami Robinson (Columbus, OH), De'Hashia Trotter, Demetria Washington
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx