Join/Renew Now

Region 8 Junior Olympic Championships

6/11-14/2002 - Simpson College - Indianola, IA

100 Meter Dash Bantam Girls
===============================================================
   National: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Collena Coleman              Hosp Strider,Minnea      14.25
 2 Courtney Thomas              TRMN,Prior Lake, MN      14.49
 3 Tai' Leah Beatty             Phil's,Omaha, NE         14.50
 3 Ellen Dougherty              Unattached,Moville,     J14.51
 4 Alyssa Warren                Hosp Strider,Minnea     J14.82
 5 Martha Cheatem               DM Youth,Des Moines     J15.30
 6 Alex Gochenour               Unattached,Missouri     J15.45
 7 Candess McCamey              Excalibur,West Des      J15.46
Preliminaries
 9 Nicole Clifton               Fly Pigs,Farmington
10 Lauren Stevens               Fly Pigs,Eagan, MN
11 Chelsea Jackson              DM Youth,Des Moines
12 Melissa Kohlman              Unatt. WI,Plymouth,
13 Mereta Monsen                Madsion Ess,Stought
14 India Carter                 SM Panthers,Madison
15 Danielle Coover              Unattached,Belle Pl

100 Meter Dash Bantam Girls
==================================================================
   National: N 12.85  7/29/1990   Angela Williams, Ontario, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Collena Coleman              Hosp Strider,Minnea      14.06q  2
 2 Courtney Thomas              TRMN,Prior Lake, MN      14.49q  1
 3 Tai' Leah Beatty             Phil's,Omaha, NE         14.56q  1
 4 Ellen Dougherty              Unattached,Moville,      14.58q  2
 5 Alyssa Warren                Hosp Strider,Minnea      14.67q  2
 6 Martha Cheatem               DM Youth,Des Moines      14.97q  2
 7 Alex Gochenour               Unattached,Missouri      15.13q  1
 8 Candess McCamey              Excalibur,West Des       15.16q  1
 9 Nicole Clifton               Fly Pigs,Farmington      15.35   1
10 Lauren Stevens               Fly Pigs,Eagan, MN       15.35   2
11 Chelsea Jackson              DM Youth,Des Moines      15.54   1
12 Melissa Kohlman              Unatt. WI,Plymouth,      15.60   1
13 Mereta Monsen                Madsion Ess,Stought      15.65   2
14 India Carter                 SM Panthers,Madison      15.69   2
15 Danielle Coover              Unattached,Belle Pl      16.07   2

200 Meter Dash Bantam Girls
===============================================================
   National: N 26.71  7/31/1993   Monique Henderson, San Diego, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Collena Coleman              Hosp Strider,Minnea      29.41
 2 Courtney Thomas              TRMN,Prior Lake, MN      29.50
 3 Tai' Leah Beatty             Phil's,Omaha, NE         30.09
 3 Ellen Dougherty              Unattached,Moville,     J30.54
 4 Martha Cheatem               DM Youth,Des Moines     J31.56
 5 Alyssa Warren                Hosp Strider,Minnea     J31.56
 6 Briana Liggins               TRMN,Brooklyn Park,     J32.10
 7 Alex Gochenour               Unattached,Missouri     J32.92
Preliminaries
 4 Brittany Bakker              Westside,Urbandale,         J
 9 Nicole Clifton               Fly Pigs,Farmington         J
 9 Tywanna McCarty              Jaguars,Omaha, NE
10 Chelsea Jackson              DM Youth,Des Moines         J
11 Alicia Davis                 Westside,West Des M         J
12 India Carter                 SM Panthers,Madison         J

200 Meter Dash Bantam Girls
==================================================================
   National: N 26.71  7/31/1993   Monique Henderson, San Diego, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Courtney Thomas              TRMN,Prior Lake, MN      29.44q  1
 2 Collena Coleman              Hosp Strider,Minnea      29.87q  1
 3 Tai' Leah Beatty             Phil's,Omaha, NE         29.98q  2
 3 Ellen Dougherty              Unattached,Moville,     J30.18q  2
 4 Brittany Bakker              Westside,Urbandale,     J30.85q  2
 5 Alyssa Warren                Hosp Strider,Minnea     J31.18q  1
 6 Martha Cheatem               DM Youth,Des Moines     J31.32q  1
 7 Briana Liggins               TRMN,Brooklyn Park,     J31.37q  1
 8 Alex Gochenour               Unattached,Missouri     J32.39q  1
 9 Tywanna McCarty              Jaguars,Omaha, NE        31.40   2
 9 Nicole Clifton               Fly Pigs,Farmington     J32.52   2
10 Chelsea Jackson              DM Youth,Des Moines     J33.57   2
11 Alicia Davis                 Westside,West Des M     J33.75   2
12 India Carter                 SM Panthers,Madison     J33.92   1

400 Meter Dash Bantam Girls
==================================================================
   National: N 59.81  8/1/1993    Monique Henderson, San Diego, CA
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Tai' Leah Beatty             Phil's,Omaha, NE         67.34   2
 1 Katie Flood                  Excalibur,Des Moine     J67.42   2
 2 Ellen Dougherty              Unattached,Moville,     J69.69   2
 3 Alyssa Giancana              Fly Pigs,Eagan, MN      J70.84   2
 4 Briana Liggins               TRMN,Brooklyn Park,     J72.00   2
 5 Josee Jansen                 Westside,Sioux City     J72.15   2
 6 Lauren Stevens               Fly Pigs,Eagan, MN      J74.51   2
 7 Lucy Libe                    Washington,Washingt     J74.52   2
 8 Mereta Monsen                Madsion Ess,Stought     J77.13   1
 9 Nailah Edwards               Excalibur,Altoona,      J78.05   1

800 Meter Run Bantam Girls
===============================================================
   National: N 2:23.98  7/6/1986    Chalynn Carr, LaVerne, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Katie Flood                  Excalibur,Des Moine    2:39.22
 2 Alyssa Giancana              Fly Pigs,Eagan, MN     2:46.34
 3 Briana Liggins               TRMN,Brooklyn Park,    2:51.17
 4 Nailah Edwards               Excalibur,Altoona,     2:57.15
 5 Meghan Simpson               Unattached,Sioux Ci    2:59.19
 6 Lauren Sutherland            Flyers,Omaha, NE       3:00.46
 6 Maura Corliss                Griswold,Red Oak, I   J3:11.25
 7 Kayla Troxclair              Jaguars,Omaha, NE      3:09.24

1500 Meter Run Bantam Girls
===============================================================
   National: N 4:51.28  6/18/1994   Laura Shannon, Great Barrington, MA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Katie Flood                  Excalibur,Des Moine    5:17.58
 2 Lauren Sutherland            Flyers,Omaha, NE       5:55.93
 2 Meghan Simpson               Unattached,Sioux Ci   J6:16.96
 3 Brooke Durman                Lytc,Lincoln, NE       6:07.55
 3 Cori Nordstrom               Fly Pigs,Eagan, MN    J6:51.70

1500 Meter Race Walk Bantam Girls
===============================================================
   National: N 7:30.80  7/18/1993   Elizabeth Paxton, Cypress, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Ashley Morales               Unattached,Richland   10:26.56
 2 Emily Dallager               Fly Pigs,Eagan, MN    11:44.75

4x100 Meter Relay Bantam Girls
==================================================================
   National: N 54.56  7/30/1994   United Stars, Philadelphia, PA
                      T. Abney, T. Bradley, T. Thomas, M.McAiley
   Team                                                 Finals  H#
==================================================================
 1 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                          61.16   2
    1) Alanna Berry                    2) Bria Tate
    3) Jerrica Jackson                 4) Tywanna McCarty
 1 Des Moines Youth TC  'B'                             J62.31   2
    1) Chelsea Jackson                 2) Martha Cheatem
    3) Kadashia Hunt                   4) Tasha Lingenfelter
 2 Excalibur Tc, Des Moines  'A'                        J62.91   2
    1) Candess McCamey                 2) Amber Williams
    3) Kache Claytor                   4) Caprice Claytor
 3 Flying Pigs  'A'                                     J63.48   2
    1) Lauren Stevens                  2) Sarah Miller
    3) Emily Snodgrass                 4) Nicole Clifton
 4 Hospitality House Strider  'A'                       J63.86   2
    1) Sydney Green                    2) Kasey McGee
    3) Tiahara Hunter                  4) Tirzah Jeffeson
 5 Westside Tc, W Des Moine  'A'                        J66.37   2
    1) Brylie Bernhard                 2) Kathleen McGowen
    3) Alicia Davis                    4) Sydney Staudt
 6 Fort Dodge Comets  'A'                               J68.79   1
    1) Emma Drzycimski                 2) Alex Hurdel
    3) Kaitlyn McCarville              4) Alison Nagel
 7 Washington TC  'A'                                   J71.01   2
    1) Lucy Libe                       2) Caitlin Fishback
    3) Morgan Greiner                  4) Marissa Gaal
 8 Silver Springs Spartans  'A'                         J72.34   1
    1) Katrina Hightower               2) Savannah Murphy
    3) Nijah Newson                    4) Adriane Presley

4x400 Meter Relay Bantam Girls
===============================================================
   National: N 4:19.00  7/29/1993   Fast Action TC, Los Angeles, CA
                        A.Perkins, N.Pahim, L.Demus, Q.Powell
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Westside Tc, W Des Moine  'A'                       5:08.09
    1) Brittany Bakker                 2) Allison Umphfleet
    3) Sydney Staudt                   4) Josee Jansen
 2 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                        5:26.09
    1) Jade Gregory                    2) Jerrica Jackson
    3) Dominique Brewer                4) Kayla Troxclair
 2 Griswold Boosters  'A'                             J5:37.79
    1) Molly Thomas                    2) Lauren Davidson
    3) Kyley Simmons                   4) Maura Corliss
 3 Ames Impact  'A'                                   J6:26.72
    1) Paige Carney                    2) Alyssa Palas
    3) Miriah Houser                   4) Kimberly Garasky

High Jump Bantam Girls
===============================================================
   National: N  4-08  7/24/1997   Dorothy Holt, Hinesville, GA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Crystal Graff                Madsion Ess,Madison      1.10m
 2 Alicia Davis                 Westside,West Des M      0.90m

Long Jump Bantam Girls
===============================================================
   National: N 15-01.75  1972        Joyce Bowie, Santa Barbara, Ca
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Candess McCamey              Excalibur,West Des       3.85m
 2 Josee Jansen                 Westside,Sioux City      3.79m
 3 Melissa Kohlman              Unatt. WI,Plymouth,      3.77m
 4 Collena Coleman              Hosp Strider,Minnea      3.60m
 5 Alex Gochenour               Unattached,Missouri      3.54m
 6 Alex Hurdel                  FD Comets,Fort Dodg      3.52m
 7 Emily Snodgrass              Fly Pigs,Eagan, MN       3.48m
 8 Kasey McGee                  Hosp Strider,Minnea      3.23m
 9 Riley Jamison                Unatt. WI,Stoughton      3.14m
 9 Mereta Monsen                Madsion Ess,Stought      3.14m
11 Brylie Bernhard              Westside,West Des M      2.80m
12 Marcieta Govan               SS Spartans,Milwauk      2.72m
13 Jenny Mortensen              FD Comets,Griswold,      2.68m

Shot Put (6#) Bantam Girls
===============================================================
   National: N 34-04  7/28/1995   Amber Crutis, Monroe, WI
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Alison Nagel                 FD Comets,Fort Dodg      7.02m
 2 Krista Morris                Unattached,Conrad,       6.88m
 3 Melissa Kohlman              Unatt. WI,Plymouth,      6.79m
 4 Sydney Rabon                 Excalibur,Pleasant       6.61m
 5 Crystal Graff                Madsion Ess,Madison      6.50m
 6 Megan Swensen                Unattached,Audubon,      6.12m
 7 Baxtyr Johnson               DM Youth,Des Moines      5.87m
 8 Mandy Trautmann              Unatt. WI,Clintonvi      4.48m
 9 Alyssa Nagel                 FD Comets,Fort Dodg      4.45m
10 Emily Dallager               Fly Pigs,Eagan, MN       4.30m
11 Cori Nordstrom               Fly Pigs,Eagan, MN       3.22m

Javelin Throw (300G) Bantam Girls
===============================================================
   National: N 89-02  7/6/2001    Agnes Gallegos, Albuquerque, NM
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Meghan Simpson               Unattached,Sioux Ci     17.57m
 2 Sydney Rabon                 Excalibur,Pleasant      13.23m
 3 Megan Swensen                Unattached,Audubon,     10.42m

Triathlon Bantam Girls
===============================================================
   National: N  1373  7/26/2000   Kiani Profit, Pasadena, Ca
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Mereta Monsen                Madsion Ess,Stought        735
 2 Crystal Graff                Madsion Ess,Madison        663
 3 Brylie Bernhard              Westside,West Des M        181

100 Meter Dash Midget Girls
===============================================================
   National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Gretchen Lamar               Excalibur,Des Moine      13.13
 2 Faith Burt                   Cedar Valley,Cedar       13.49
 3 Krystina Cosey               SS Spartans,Milwauk      13.78
 4 Macy Fickbohm                Algona,Algona, IA        13.82
 5 Takara Bradley               Hosp Strider,Minnea      13.84
 6 Jazmine Dupee                Excalibur,Altoona,       13.97
 7 Nia Gilbert                  TRMN,Brooklyn Park,      14.11
 8 Cyonna West                  MNBR,St Paul, MN         14.15
Preliminaries
 9 Stacy Duncan-Funches         MNBR,St Paul, MN
10 Courtney Johnson             Unattached,Marion,
11 Eva Greenwalt                Madison Wtc,Fitchbu

100 Meter Dash Midget Girls
==================================================================
   National: N 12.10  7/31/1992   Angela Williams, Ontario, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Gretchen Lamar               Excalibur,Des Moine      13.14q  1
 2 Macy Fickbohm                Algona,Algona, IA        13.53q  2
 3 Faith Burt                   Cedar Valley,Cedar       13.54q  2
 4 Krystina Cosey               SS Spartans,Milwauk      13.61q  2
 5 Takara Bradley               Hosp Strider,Minnea      13.87q  1
 6 Nia Gilbert                  TRMN,Brooklyn Park,      13.94q  2
 7 Cyonna West                  MNBR,St Paul, MN         14.06q  1
 8 Jazmine Dupee                Excalibur,Altoona,       14.08q  1
 9 Stacy Duncan-Funches         MNBR,St Paul, MN         14.20   2
10 Courtney Johnson             Unattached,Marion,       14.59   1
11 Eva Greenwalt                Madison Wtc,Fitchbu      14.91   1

200 Meter Dash Midget Girls
===============================================================
   National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Gretchen Lamar               Excalibur,Des Moine      27.04
 2 Takara Bradley               Hosp Strider,Minnea      28.44
 3 Krystina Cosey               SS Spartans,Milwauk      28.75
 4 Stacy Duncan-Funches         MNBR,St Paul, MN         28.76
 5 Cyonna West                  MNBR,St Paul, MN         29.20
 6 Nicole Miller                Miss Valley,Davenpo      29.25
 7 Courtney Johnson             Unattached,Marion,       29.31
 8 Laishema Hampton             URBN,St Louis Park,      30.50
Preliminaries
 9 Kaylee Doll                  Unattached,Montezum
10 Katie Duggleby               Unatt. WI,Stoughton
11 Shante Newell                URBN,Minneapolis, M
12 Brooke Dinsdale              Cedar Valley,Traer,
13 Alexandria Harris            SS Spartans,Milwauk
14 Blaire Dinsdale              Cedar Valley,Traer,
15 Olivia Ford                  Agsa Sting,Sioux Ci

200 Meter Dash Midget Girls
==================================================================
   National: N 24.47  8/1/1992    Angela Williams, Ontario, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Gretchen Lamar               Excalibur,Des Moine      27.09q  2
 2 Takara Bradley               Hosp Strider,Minnea      28.47q  1
 3 Krystina Cosey               SS Spartans,Milwauk      28.68q  2
 4 Stacy Duncan-Funches         MNBR,St Paul, MN         28.89q  1
 5 Cyonna West                  MNBR,St Paul, MN         29.03q  1
 6 Nicole Miller                Miss Valley,Davenpo      29.11q  1
 7 Courtney Johnson             Unattached,Marion,       29.35q  2
 8 Laishema Hampton             URBN,St Louis Park,      29.64q  2
 9 Kaylee Doll                  Unattached,Montezum      29.70   2
10 Katie Duggleby               Unatt. WI,Stoughton      29.79   2
11 Shante Newell                URBN,Minneapolis, M      30.00   2
12 Brooke Dinsdale              Cedar Valley,Traer,      30.01   1
13 Alexandria Harris            SS Spartans,Milwauk      30.13   1
14 Blaire Dinsdale              Cedar Valley,Traer,      31.02   1
15 Olivia Ford                  Agsa Sting,Sioux Ci      31.15   1

400 Meter Dash Midget Girls
==================================================================
   National: N 55.54  7/27/2001   Ebony Collins, Los Angeles, Ca
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Courtney Johnson             Unattached,Marion,       63.63   1
 2 Dorshay Walker               Miss Valley,Bettend      65.64   2
 3 Katie Duggleby               Unatt. WI,Stoughton      66.08   2
 4 Becca Fagerlind              Cedar Valley,Denver      66.16   2
 5 Betsy Flood                  Excalibur,Des Moine      66.39   1
 6 Kelsey Sparks                Fly Pigs,Eagan, MN       66.53   1
 7 Ali Gress                    Bellevue,Beelevue,       67.88   1
 7 Alexandria Harris            SS Spartans,Milwauk     J69.98   2
 8 Jazzalyn Baker               Hosp Strider,Minnea     J70.12   2
 9 Olivia Ford                  Agsa Sting,Sioux Ci     J75.39   1
10 Melissa Lockhart             Cedar Valley,Reinbe     J77.27   1
11 Kamille Porter               Spirit,Ham Lake, MN     J77.87   1

800 Meter Run Midget Girls
==================================================================
   National: N 2:13.65  7/29/1995   LaSinda Demus, Santa Rosa, CA
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Charmaine Bell               Excalibur,Des Moine    2:33.60   2
 2 Jessica Dallager             Fly Pigs,Eagan, MN     2:34.56   2
 3 Ali Gress                    Bellevue,Beelevue,     2:36.71   2
 3 Shelbie Pettie               Miss Valley,Matherv   J2:38.96   2
 4 Jesse Martin                 Unattached,Lisbon,    J2:40.36   2
 5 Kristi Hanno                 Miss Valley,Davenpo   J2:43.87   1
 6 Cathy Randle                 SS Spartans,Milwauk   J2:46.66   1
 7 Kamille Porter               Spirit,Ham Lake, MN   J2:51.52   1
 8 Salem Westlund               URBN,Minneapolis, M   J2:52.83   1
 9 Emily Highland               Cedar Valley,Cedar    J2:53.05   1
10 Beth Purk                    Belle Plaine,Belle    J2:56.34   2

1500 Meter Run Midget Girls
===============================================================
   National: N 4:42.58  7/30/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Shannon Brown                Unatt. WI,Twin Lake    5:21.82
 2 Jesse Martin                 Unattached,Lisbon,     5:27.37
 3 Elizabeth Baldus             Excalibur,Indianola    5:48.64
 4 Margaret Lutz                Unattached,Iowa Cit    6:04.27
 5 Alesia Tweedie               Madsion Ess,Madison    6:05.54
 6 Jennifer Gee                 Unattached,Independ    6:25.77
 7 Tessa Wagner                 Unattached,Eveleth,    6:36.63

3000 Meter Run Midget Girls
===============================================================
   National: N 10:03.54  6/29/1988   Heather Burroughs, Kansas City, MO
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Elizabeth Baldus             Excalibur,Indianola   12:37.99
 2 Tessa Wagner                 Unattached,Eveleth,   14:41.10

80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
===============================================================
   National: N 12.32  7/28/1996   Ashlee Williams, Dallas, TX
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Lindsay Lettow               Westside,West Des M      13.43
 2 Kennaye Lewis                SS Spartans,Milwauk      15.25
 3 Kelsey Sparks                Fly Pigs,Eagan, MN       15.45
 4 Jillian Ward                 Westside,Windsor He      15.89
 5 Lindsey Triggs               Unattached,Mount Ay      16.07
 6 Shea Anderson                Unattached,Oakland,      16.30
 7 Alesia Tweedie               Madsion Ess,Madison      17.82

4x100 Meter Relay Midget Girls
==================================================================
   National: N 49.17  7/28/1996   Texas Heat, Ft. Worth, TX
                      C.Bayne, G.Glover, D Chambers, T.Warren
   Team                                                 Finals  H#
==================================================================
 1 Excalibur Tc, Des Moines  'A'                         54.57   2
    1) Gretchen Lamar                  2) Jazmine Dupee
    3) Charmaine Bell                  4) Akasha Carter
 2 Cedar Valley Tc, Waterloo  'C'                        55.91   1
    1) Emily Highland                  2) Melissa Lockhart
    3) Becca Fagerlind                 4) Faith Burt
 3 Track Minnesota  'A'                                  56.56   2
    1) Nia Gilbert                     2) Raven Ealy
    3) Rachel Neil                     4) Sade Kelly
 4 Minnesota Breeze  'A'                                 56.79   2
    1) Jenessa Williams                2) Stacy Duncan-Funches
    3) Ovinisha Adams                  4) Cyonna West
 5 Urban Stars  'A'                                      57.42   2
    1) Tara Wilson                     2) Shante Newell
    3) Salem Westlund                  4) Laishema Hampton
 6 Silver Springs Spartans  'A'                          57.56   2
    1) Krystina Cosey                  2) Marrisa Fuller
    3) Alexandria Harris               4) Kennaye Lewis
 7 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                          58.11   2
    1) Marquita Broadway               2) Robin Bryant
    3) Katrina Harris                  4) Monica Ridout
 7 Algona  'A'                                          J59.32   2
    1) Samantha Kardoes                2) Emily Behr
    3) Meredith Meyers                 4) Macy Fickbohm
 8 Fort Dodge Comets  'A'                               J60.21   1
    1) Emily Winkler                   2) Jordan Julius
    3) Rachel Coppinger                4) Rachel Thomas

4x400 Meter Relay Midget Girls
===============================================================
   National: N 3:57.26  7/28/1996   United Stars TC, Philadelphia, PA
                        T.Abney, A.Williams, E.Dwyer, A.Williams
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Miss. Valley Tc, Bettendo  'A'                      4:30.29
    1) Nicole Miller                   2) Shelbie Pettie
    3) Kristi Hanno                    4) Dorshay Walker
 2 Cedar Valley Tc, Waterloo  'A'                      4:33.08
    1) Becca Fagerlind                 2) Emily Highland
    3) Melissa Lockhart                4) Faith Burt
 3 Excalibur Tc, Des Moines  'A'                       4:43.36
    1) Charmaine Bell                  2) Betsy Flood
    3) Mary Lacy                       4) Kameesha Duncan
 4 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                        4:53.17
    1) Shayla Wright                   2) Robin Bryant
    3) Katrina Harris                  4) Shakeitha Grigsby
 4 Miss. Valley Tc, Bettendo  'B'                     J5:05.98
    1) Samantha Cameron                2) Amanda Cleppe
    3) Jaide Knight                    4) Virginia Schuler

High Jump Midget Girls
===============================================================
   National: N 5-06.25  7/27/1996   Jacqueline Johnson, Yuma, AZ
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Lindsay Lettow               Westside,West Des M      1.30m
 2 Tara Wilson                  URBN,Minneapolis, M      1.20m
 3 Samantha Cameron             Miss Valley,Bettend     J1.20m
 4 Rachel Thomas                FD Comets,Badger, I      1.15m
 5 Kate Wilson                  Unattached,Rocheste      1.10m
 6 Stephanie Nordyke            S Prairie,Creston,      J1.10m
 7 Allison Baird                Westside,Clive, IA       1.00m

Long Jump Midget Girls
===============================================================
   National: N 18-03.75  6/20/1998   Gayle Hunter, Rialto, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Lindsay Lettow               Westside,West Des M      4.49m
 2 Jazmine Dupee                Excalibur,Altoona,       4.34m
 3 Kaylee Doll                  Unattached,Montezum      4.26m
 4 Kate Wilson                  Unattached,Rocheste      4.20m
 5 Kennaye Lewis                SS Spartans,Milwauk      4.11m
 6 Eva Greenwalt                Madison Wtc,Fitchbu      4.01m
 7 Annie Anderson-Itzin         URBN,Minneapolis, M      3.94m
 8 Inga Liebergesell            Westside,West Des M      3.83m
 9 Kelsey Sparks                Fly Pigs,Eagan, MN       3.82m
10 Shea Anderson                Unattached,Oakland,      3.56m
11 Olivia Ford                  Agsa Sting,Sioux Ci      3.53m
12 Charde Mayne                 SS Spartans,Milwauk      3.45m

Shot Put (6#) Midget Girls
===============================================================
   National: N 47-07.25  7/11/1987   Johanna Gambill, Vancouver, Wa
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Abbie Kohlman                Unatt. WI,Plymouth,     10.38m
 2 Brittney Swensen             Unattached,Audubon,      9.65m
 3 Elizabeth Simpson            Unattached,Sioux Ci      9.57m
 4 Shantoria Orr                Excalibur,Des Moine      9.34m
 5 Alex Blahnik                 Unatt. WI,Algona, W      9.27m
 6 Kelli Trautmann              YMCA RR,Clintonvill      8.55m
 7 Addie Cook                   Ames Impact,Ames, I      7.98m
 8 Jessica Dallager             Fly Pigs,Eagan, MN       7.21m

Discus Throw (1K) Midget Girls
===============================================================
   National: N 122-11  7/24/1997   Amber Curtis, Monroe, WI
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Alex Blahnik                 Unatt. WI,Algona, W     25.33m
 2 Brittney Swensen             Unattached,Audubon,     25.19m
 3 Elizabeth Simpson            Unattached,Sioux Ci     25.04m
 4 Abbie Kohlman                Unatt. WI,Plymouth,     24.11m
 5 Kelli Trautmann              YMCA RR,Clintonvill     20.21m
 6 Addie Cook                   Ames Impact,Ames, I     18.06m
 7 Cierra Cason                 Excalibur,Urbandale     17.08m
 8 Jessica Dallager             Fly Pigs,Eagan, MN      15.74m
 9 Ebony Carter                 SM Panthers,Madison     10.52m

Javelin Throw (300 G) Midget Girls
===============================================================
   National: N 115-10  7/26/2001   Leigh Petranoff, Cranston, RI
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Elizabeth Simpson            Unattached,Sioux Ci     25.68m
 2 Brittney Swensen             Unattached,Audubon,     24.90m
 3 Cierra Cason                 Excalibur,Urbandale     23.68m
 4 Ebony Carter                 SM Panthers,Madison     15.89m

Outdoor Pentathlon Midget Girls
===============================================================
   National: N  3111  7/25/2001   Kanai Profit, Pasadena, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Lindsay Lettow               Westside,West Des M       2681
 2 Kelsey Sparks                Fly Pigs,Eagan, MN        2144
 3 Olivia Ford                  Agsa Sting,Sioux Ci       1667

100 Meter Dash Youth Girls
===============================================================
   National: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Kaaydah Young                DM Velocity,Des Moi      12.96
 2 Channing Cason               Excalibur,Des Moine      13.08
 3 Kersten Thorgaard            Ames Impact,Ames, I      13.09
 4 DeAubrey Johnson             MNBR,St Paul, MN         13.20
 4 Jasmine Johnson              Jaguars,Omaha, NE       J13.27
 5 Kailey Charlton              Unatt. WI,Brookfiel     J13.29
 6 Aleta Horne                  TRMN,Brooklyn Park,     J14.25
Preliminaries
 8 Paige Rachon                 DM Youth,Des Moines
 9 Amber Presley                SS Spartans,Milwauk
10 Natasha Burnham              SS Spartans,Milwauk
11 Sara Olson                   Northstar,Eagan, MN
12 Vanessa Buie                 Westside,West Des M
13 Ashley Thomas                TRMN,Prior Lake, MN
14 Sparkle Lee                  SS Spartans,Milwauk

100 Meter Dash Youth Girls
==================================================================
   National: N 11.61  8/1/1999    Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Kaaydah Young                DM Velocity,Des Moi      12.98q  1
 2 DeAubrey Johnson             MNBR,St Paul, MN         13.07q  1
 3 Jasmine Johnson              Jaguars,Omaha, NE        13.11q  2
 4 Kersten Thorgaard            Ames Impact,Ames, I      13.27q  2
 5 Aleta Horne                  TRMN,Brooklyn Park,      13.28q  2
 6 Kailey Charlton              Unatt. WI,Brookfiel      13.29q  2
 7 Channing Cason               Excalibur,Des Moine      13.41q  1
 8 Paige Rachon                 DM Youth,Des Moines      13.66q  1
 9 Amber Presley                SS Spartans,Milwauk      13.68   1
10 Natasha Burnham              SS Spartans,Milwauk      13.72   2
11 Sara Olson                   Northstar,Eagan, MN      13.76   2
12 Vanessa Buie                 Westside,West Des M      13.80   1
13 Ashley Thomas                TRMN,Prior Lake, MN      14.34   1
14 Sparkle Lee                  SS Spartans,Milwauk      14.42   2

200 Meter Dash Youth Girls
===============================================================
   National: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Alexis Beecham               TRMN,Brooklyn Park,      26.65
 2 Kaaydah Young                DM Velocity,Des Moi      26.73
 3 Kersten Thorgaard            Ames Impact,Ames, I      27.05
 4 Clare Zutz                   TRMN,Brooklyn Park,      27.08
 5 Jasmine Johnson              Jaguars,Omaha, NE        27.35
 6 Ambris Cotton                Jaguars,Omaha, NE        28.17
-- Aleta Horne                  TRMN,Brooklyn Park,        DNF
Preliminaries
 6 Channing Cason               Excalibur,Des Moine
 9 Jessica Bingham              Miss Valley,Bettend
10 DeRonna Phillips             Hosp Strider,Bloomi
11 Valerie Ferguson             DM Youth,Des Moines
12 Kailey Charlton              Unatt. WI,Brookfiel
13 Siera Nelson                 Agsa Sting,Sioux Fa

200 Meter Dash Youth Girls
==================================================================
   National: N 23.63  7/31/1999   Sanya Richardson, Pembroke Pines, FL
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Alexis Beecham               TRMN,Brooklyn Park,      26.55q  1
 2 Kaaydah Young                DM Velocity,Des Moi      26.71q  2
 3 Jasmine Johnson              Jaguars,Omaha, NE        26.78q  1
 4 Kersten Thorgaard            Ames Impact,Ames, I      26.83q  1
 5 Clare Zutz                   TRMN,Brooklyn Park,      27.03q  2
 6 Channing Cason               Excalibur,Des Moine      27.16q  1
 7 Ambris Cotton                Jaguars,Omaha, NE        27.18q  2
 8 Aleta Horne                  TRMN,Brooklyn Park,      27.43q  1
 9 Jessica Bingham              Miss Valley,Bettend      27.45   2
10 DeRonna Phillips             Hosp Strider,Bloomi      27.62   1
11 Valerie Ferguson             DM Youth,Des Moines      27.62   2
12 Kailey Charlton              Unatt. WI,Brookfiel      27.74   2
13 Siera Nelson                 Agsa Sting,Sioux Fa      30.27   2

400 Meter Dash Youth Girls
==================================================================
   National: N 53.43  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Jasmine Johnson              Jaguars,Omaha, NE        60.81   2
 1 Kaaydah Young                DM Velocity,Des Moi     J61.52   2
 2 Jessica Bingham              Miss Valley,Bettend     J62.05   2
 3 Alexa Krull                  Gladbrook,Reinbeck,     J63.48   2
 4 Laura Brown                  Unatt. WI,Twin Lake     J64.20   2
 5 Maureen Tierney              Northstar,Eagan, MN     J64.82   2
 6 Jenna Schmidt                Agsa Sting,Sioux Fa     J64.96   1
 7 Micah Fatka                  Ames Impact,Ames, I     J67.77   1
 8 Siera Nelson                 Agsa Sting,Sioux Fa     J68.29   1
 9 Tanaiya Fisher               SS Spartans,Milwauk     J68.73   1
10 DeRonna Phillips             Hosp Strider,Bloomi     J73.28   2
-- Lauren Lindaman              Westside,West Des M        DNF   2

800 Meter Run Youth Girls
===============================================================
   National: N 2:09.00  8/1/1998    Treani Swain, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Michelle Jensen              Westside,West Des M    2:25.58
 2 Jessica Wiegert              Westside,West Des M    2:26.99
 3 Aiyda Ghahramani             Flyers,Omaha, NE       2:27.00
 3 Jenna Schmidt                Agsa Sting,Sioux Fa   J2:29.67
 4 Jennifer Piskor              Northstar,Eagan, MN   J2:30.87
 5 Bryndee Boheman              Gladbrook,Reinbeck,   J2:30.98
 6 Maria Alechina               Ames Impact,Ames, I   J2:36.45
 7 Casey McDermott              Unattached,Fontanel   J2:40.78
 8 Krista Eckert                Agsa Sting,Sioux Fa   J2:41.16
 9 Allison Eckert               Agsa Sting,Sioux Fa   J2:41.54
10 Siera Nelson                 Agsa Sting,Sioux Fa   J2:52.90

1500 Meter Run Youth Girls
===============================================================
   National: N 4:36.90  7/28/1996   Rebecca Mitchell, Geneva, IL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jessica Wiegert              Westside,West Des M    5:12.70
 2 Jennifer Piskor              Northstar,Eagan, MN    5:14.27
 3 Allison Eckert               Agsa Sting,Sioux Fa    5:14.37
 4 Krista Eckert                Agsa Sting,Sioux Fa    5:18.72
 5 Jordan Williams              Unattached,Glenwood    5:20.28
 6 Casey McDermott              Unattached,Fontanel    5:21.79
 7 Haley Madison                Unattached,Ankeny,     5:22.39
 8 Alissa Duffy                 Westside,West Des M    5:24.14
 9 Gera Polzin                  Unatt. WI,Janesvill    5:32.60
10 Kelsey Griffith              Unattached,Staples,    6:04.71

3000 Meter Run Youth Girls
===============================================================
   National: N 9:57.16  7/4/1987    Deresa Walters, Rochester, NY
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Krista Eckert                Agsa Sting,Sioux Fa   11:10.04
 2 Gera Polzin                  Unatt. WI,Janesvill   11:11.22
 3 Allison Eckert               Agsa Sting,Sioux Fa   11:12.45
 4 Lindsey Niffenegger          Westside,West Des M   11:23.18
 5 Jordan Williams              Unattached,Glenwood   11:28.13
 6 Haley Madison                Unattached,Ankeny,    11:47.33
 7 Rebecca Miner                Unattached,Belle Pl   12:26.62
 8 Michell Nannas               DM Youth,Des Moines   12:29.50
 9 Trisha Gee                   Unattached,Independ   14:00.29

3000 Meter Race Walk Youth Girls
===============================================================
   National: N 14:46.46  7/30/1992   Anya-Marie Ruso, Fayetteville, AR
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Le'erin Voss                 LC RW,Nashotah, WI    18:46.40

100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
===============================================================
   National: N 14.01  6/9/2001    Domenique Manning, Rialto, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Alexis Buchanan              Excalibur,Des Moine      15.84
 2 Lauren Lindaman              Westside,West Des M      15.92
 3 Kathryn Techmeier            Madsion Ess,Madison      16.08
 4 Laurel Murphy                DM Youth,Des Moines      17.02
 5 Sarah Fagerlind              Cedar Valley,Denver      17.20
 6 Heather Quick                DM Youth,Altoona, I      17.32
 7 Danielle Miller              Lytc,Lincoln, NE         17.43
 8 Tryphena Johnson             Hosp Strider,Minnea      18.38
Preliminaries
 9 Sabrina Hargis               Griswold,New Market
10 Jamie Lewis                  Northstar,Bloominto
11 Marjorica Williams           Hosp Strider,Minnea

100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
==================================================================
   National: N 14.01  6/9/2001    Domenique Manning, Rialto, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Alexis Buchanan              Excalibur,Des Moine      16.01q  2
 2 Lauren Lindaman              Westside,West Des M      16.10q  1
 3 Kathryn Techmeier            Madsion Ess,Madison      16.34q  2
 4 Laurel Murphy                DM Youth,Des Moines      16.37q  1
 5 Danielle Miller              Lytc,Lincoln, NE         16.56q  1
 6 Heather Quick                DM Youth,Altoona, I      16.82q  1
 7 Tryphena Johnson             Hosp Strider,Minnea      16.98q  1
 8 Sarah Fagerlind              Cedar Valley,Denver      17.31q  2
 9 Sabrina Hargis               Griswold,New Market      18.10   2
10 Jamie Lewis                  Northstar,Bloominto      18.76   2
11 Marjorica Williams           Hosp Strider,Minnea      22.69   1

200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
==================================================================
   National: N 26.63  7/31/1994   Char Foster, Clearwater, FL
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Lauren Lindaman              Westside,West Des M      30.15   1
 2 Laurel Murphy                DM Youth,Des Moines      30.19   1
 3 Alexis Buchanan              Excalibur,Des Moine      30.90   1
 4 Kathryn Techmeier            Madsion Ess,Madison      31.09   1
 5 Sarah Fagerlind              Cedar Valley,Denver      33.33   1
 6 Kelsey Griffith              Unattached,Staples,      33.59   2
 7 Christa Ganley               Griswold,New Market      33.76   2
 8 Anne Steingreaber            Unattached,Keosauqu      34.23   2
 9 Danielle Miller              Lytc,Lincoln, NE         34.81   2
 9 Annah Adanene                TRMN,Brooklyn Park,     J38.16   2

4x100 Meter Relay Youth Girls
==================================================================
   National: N 46.89  7/28/1996   South Bay Panthers, Long Beach, CA
                      E.Kendrick, N.Dula, S. Merritt, K. Saulberry
   Team                                                 Finals  H#
==================================================================
 1 Track Minnesota  'A'                                  51.02   2
    1) Aleta Horne                     2) Alexis Beecham
    3) Clare Zutz                      4) Kyndal Hargrow
 2 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                          51.95   2
    1) Ambris Cotton                   2) Jasmine Johnson
    3) Tamisha Malepeai                4) Candace Washington
 2 Excalibur Tc, Des Moines  'A'                        J52.74   2
    1) Autumn Nelson                   2) Ashley Tindrell
    3) Alexis Buchanan                 4) Channing Cason
 3 Silver Springs Spartans  'A'                         J52.85   2
    1) Natasha Burnham                 2) Tanaiya Fisher
    3) Sparkle Lee                     4) Amber Presley
 4 Milwaukee Striders TC  'A'                           J53.98   2
    1) Brittany Semrau                 2) Sandra Brown
    3) Jessica Jeremiah                4) Carshella Porter
 5 Des Moines Youth TC  'A'                             J55.13   2
    1) Valerie Ferguson                2) Laurel Murphy
    3) Paige Rachon                    4) Lia Mason
 6 Westside Tc, W Des Moine  'A'                        J55.24   2
    1) Elizabeth Ellinwood             2) Elizabeth Hixenbaugh
    3) Vanessa Buie                    4) Dallas Norton
 7 Silver Springs Spartans  'B'                         J56.57   2
    1) Monea Cloyd                     2) Terez Fancher
    3) Kai Senaya                      4) Tierney Green
 8 Griswold Boosters  'A'                               J56.66   1
    1) Christa Ganley                  2) Sabrina Hargis
    3) Haley Davidshofer               4) Alicia Cabbage
-- Hospitality House Strider  'A'                           DQ   1
    1) Asha Baker                      2) DeRonna Phillips
    3) Marjorica Williams              4) Tryphena Johnson

4x400 Meter Relay Youth Girls
===============================================================
   National: N 3:45.90  8/1/1993    Southern California SC, Inglewood, CA
                        M.Teele, R.Caruthers, M.Edmunson, R.Payne
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Track Minnesota  'A'                                4:19.88
    1) Alexis Beecham                  2) Aleta Horne
    3) Clare Zutz                      4) Miaisha McCoy
 2 Northstar United  'A'                               4:22.97
    1) Sara Olson                      2) Jennifer Piskor
    3) Steph Seidel                    4) Maureen Tierney
 3 Ames Impact  'A'                                    4:23.08
    1) Micah Fatka                     2) Maria Alechina
    3) Angela Beckwith                 4) Kersten Thorgaard
 4 Westside Tc, W Des Moine  'B'                       4:24.15
    1) Jenna Jansen                    2) Elizabeth Ellinwood
    3) Jessica Wiegert                 4) Michelle Jensen
 5 Des Moines Youth TC  'A'                            4:36.83
    1) Terra Broadhus                  2) Laurel Murphy
    3) Heather Quick                   4) Valerie Ferguson
 6 Gladbrook-Reinbeck  'A'                             4:36.83
    1) Alexa Krull                     2) Britny Van Hauen
    3) Cassie Wheeler                  4) Bryndee Boheman
 7 Silver Springs Spartans  'A'                        4:43.33
    1) Sparkle Lee                     2) Nicole Hightower
    3) Monea Cloyd                     4) Tanaiya Fisher
 8 Wahoo Track Club  'A'                               4:54.12
    1) Allison Hardy                   2) Jamie Weiss
    3) Chelsea Spangler                4) Megan Meduna

4x800 Meter Relay Youth Girls
===============================================================
   National: N 9:17.51  8/1/1999    LA Jets, Los Angles, CA
                        Delemen, Solomon, Swain, McKinney
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Westside Tc, W Des Moine  'A'                      10:25.15
    1) Jessica Wiegert                 2) Michelle Jensen
    3) Jenna Jansen                    4) Alissa Duffy
 2 Gladbrook-Reinbeck  'A'                            10:47.49
    1) Bryndee Boheman                 2) Cassie Wheeler
    3) Alexa Krull                     4) Kelli Putnam
 3 Westside Tc, W Des Moine  'B'                      11:31.93
    1) Becca Feig                      2) Shannon Hoy
    3) Lindsey Niffenegger             4) Jennah Mazour
 4 Wahoo Track Club  'A'                              12:10.68
    1) Allison Hardy                   2) Jessica Bartek
    3) Chelsea Spangler                4) Jamie Weiss

High Jump Youth Girls
===============================================================
   National: N 5-08.50  6/8/1986    Chrissy Mills, Tarzana, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Lauren Lindaman              Westside,West Des M      1.55m
 2 Jenna Jansen                 Westside,Sioux City      1.45m
 3 Shannon Hoy                  Westside,West Des M      1.40m
 4 Jenna Schmidt                Agsa Sting,Sioux Fa     J1.40m
 5 Cassie Wheeler               Gladbrook,Gladbrook     J1.40m
 6 Danielle Crawford            Hosp Strider,Minnea      1.35m
 7 Maureen Tierney              Northstar,Eagan, MN      1.30m
 7 Jade Condon                  FD Comets,Fort Dodg      1.30m
 9 Nafla Poff                   Madison Wtc,Madison      1.20m

Pole Vault Youth Girls
===============================================================
   National: N 10-06  7/30/1999   Jenny Green, Grand Island, NE
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kelsey Griffith              Unattached,Staples,      2.62m
 2 Kelly Nelson                 Unattached,Milaca,       2.24m
 3 Gera Polzin                  Unatt. WI,Janesvill      2.08m
 4 Emmalena Kelly               Unattached,Falls Ci      1.92m

Long Jump Youth Girls
===============================================================
   National: N 19-11  6/20/1998   Tracee Thomas, Rialto, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kersten Thorgaard            Ames Impact,Ames, I      4.94m
 2 Kathryn Techmeier            Madsion Ess,Madison      4.53m
 3 Tryphena Johnson             Hosp Strider,Minnea      4.35m
 4 Maureen Tierney              Northstar,Eagan, MN     J4.35m
 5 Kelsey Griffith              Unattached,Staples,      4.24m
 6 Siera Nelson                 Agsa Sting,Sioux Fa      4.21m
 7 Dallas Norton                Westside,West Des M      4.02m
 8 Melissa Belfrey              URBN,Minneapolis, M      3.85m
-- Kailey Charlton              Unatt. WI,Brookfiel         ND

Triple Jump Youth Girls
===============================================================
   National: N 39-09.25  4/24/1999   Nicole Duhart, Downey, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jessica Jeremiah             Mstc,Milwaukee, WI      10.37m
 2 Jessica Banes                Unattached,Cedar Ra      9.49m
 3 Jenna Schmidt                Agsa Sting,Sioux Fa      9.29m
 4 Danielle Kosmacek            Unattached               8.57m
 5 Shannon Hoy                  Westside,West Des M      8.41m
 6 Angela Painter               Unattached,IA, IA        8.08m
 7 Janae Teclaw                 Westside,West Des M      7.26m

Shot Put (6#) Youth Girls
===============================================================
   National: N 52-01.25  1976        Susie Ray, Orange, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jordan Balfour               Unattached,Corning,    J11.10m
 1 Jenny Svoboda                Flyers,Howells, NE      14.89m
 2 Kala Dandridge-Brown         SS Spartans,Milwauk    J10.86m
 3 Sue Trzebiatowski            Unatt. WI,Rosholt,      J9.57m
 4 Victoria Knight              Ames Impact,Ames, I     J9.47m
 5 Vanessa Buie                 Westside,West Des M     J9.27m
 6 Makea Sanders                Excalibur,Des Moine     J9.19m
 7 Renee Oliva                  Unattached,MN, MN       J9.17m
 8 Jacque Schnurr               FD Comets,Fort Dodg     J6.98m
 8 Katie Wittman                Flyers,Omaha, NE        J7.49m

Discus Throw (1K) Youth Girls
===============================================================
   National: N 152-00  2/23/1990   Suzy Powell, Modesto, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jordan Balfour               Unattached,Corning,     31.21m
 2 Ashley Siegrist              Westside,Wesley, IA    J27.67m
 2 Jenny Svoboda                Flyers,Howells, NE      28.97m
 3 Sue Trzebiatowski            Unatt. WI,Rosholt,     J24.88m
 4 Jacque Schnurr               FD Comets,Fort Dodg    J22.51m
 5 Kala Dandridge-Brown         SS Spartans,Milwauk    J22.20m
 6 Renee Oliva                  Unattached,MN, MN      J20.70m
 7 Victoria Knight              Ames Impact,Ames, I    J19.92m
 8 Danielle Crawford            Hosp Strider,Minnea    J18.82m
 8 Katie Wittman                Flyers,Omaha, NE        20.65m

Javelin Throw (600G) Youth Girls
===============================================================
   National: N 122-00  7/30/2000   Kaitlin Nazario, Dover, NJ
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jenna Jansen                 Westside,Sioux City    J23.57m
 1 Jenny Svoboda                Flyers,Howells, NE      30.85m
 2 Jessica Calhoun              Westside,Windsor He    J18.97m
 3 Shannon Hoy                  Westside,West Des M    J18.95m
 4 Makea Sanders                Excalibur,Des Moine    J13.33m
 5 Katie Wittman                Flyers,Omaha, NE        18.33m

Outdoor Pentathlon Youth Girls
===============================================================
   National: N  3521  7/24/2001   Alyssa Hasan, Williamsville, NY
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Lauren Lindaman              Westside,West Des M       2748
 2 Jenna Schmidt                Agsa Sting,Sioux Fa       2435
 3 Kathryn Techmeier            Madsion Ess,Madison       2140
 4 Shannon Hoy                  Westside,West Des M       1867
 5 Dallas Norton                Westside,West Des M       1736
 6 Elizabeth Ellinwood          Westside,West Des M       1363

100 Meter Dash Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Kim Truong                   TRMN,Apple Valley,       12.34
 2 Kadeisha Fortune             TRMN,Brooklyn Park,      12.37
 3 Ashley Granger               Cedar Valley,Waterl      12.69
 4 Shatrease Burt               Cedar Valley,Cedar       12.93
 5 Shannon Daggett              Unatt. WI,New Berli      13.05
 6 Elise Watts                  Miss Valley,Bettend      13.37
 7 Nehemie Wendt                Unattached,Colfax,       13.43
 8 Crystal Williamson           Cedar Valley,Parksb      13.50
Preliminaries
 9 Erica Rhodes                 Hosp Strider,Minnea
10 Shanta Thurmond              SM Panthers,Madison
11 Mary Alkoriegie              DM Youth,Des Moines
12 Jessica Antelman             Excalibur,Altoona,
13 Stacy Gould                  Agsa Sting,Sioux, S

100 Meter Dash Intermediate Girls
==================================================================
   National: N 11.34  7/28/1995   Angela Williams, Ontario, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Kadeisha Fortune             TRMN,Brooklyn Park,      12.53q  1
 2 Kim Truong                   TRMN,Apple Valley,       12.64q  2
 3 Ashley Granger               Cedar Valley,Waterl      12.68q  1
 4 Shatrease Burt               Cedar Valley,Cedar       13.00q  2
 5 Shannon Daggett              Unatt. WI,New Berli      13.22q  1
 6 Nehemie Wendt                Unattached,Colfax,       13.40q  1
 7 Elise Watts                  Miss Valley,Bettend      13.44q  2
 8 Crystal Williamson           Cedar Valley,Parksb      13.49q  2
 9 Erica Rhodes                 Hosp Strider,Minnea      13.68   2
10 Shanta Thurmond              SM Panthers,Madison      13.88   2
11 Mary Alkoriegie              DM Youth,Des Moines      14.03   2
12 Jessica Antelman             Excalibur,Altoona,       14.04   1
13 Stacy Gould                  Agsa Sting,Sioux, S      14.22   1

200 Meter Dash Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 23.26  7/31/1999   LaSauntea Moore, Akron, OH
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Kim Truong                   TRMN,Apple Valley,       25.92
 2 Kadeisha Fortune             TRMN,Brooklyn Park,      26.02
 3 Lauren Carruthers            Miss Valley,Bettend      26.34
 4 Shannon Daggett              Unatt. WI,New Berli      26.93
 5 Elise Watts                  Miss Valley,Bettend      27.55
 6 Chavon Robinson              SS Spartans,Milwauk      27.89
 7 Nehemie Wendt                Unattached,Colfax,       28.23
Preliminaries
 6 Nicole Cook                  Cedar Valley,Waterl
 9 Jamia White                  Cedar Valley,Waterl
10 Shanta Thurmond              SM Panthers,Madison
11 Carolyn Messman              Miss Valley,Bettend
12 Mary Alkoriegie              DM Youth,Des Moines

200 Meter Dash Intermediate Girls
==================================================================
   National: N 23.26  7/31/1999   LaSauntea Moore, Akron, OH
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Kim Truong                   TRMN,Apple Valley,       25.86q  1
 2 Kadeisha Fortune             TRMN,Brooklyn Park,      26.08q  1
 3 Lauren Carruthers            Miss Valley,Bettend      26.40q  2
 4 Shannon Daggett              Unatt. WI,New Berli      26.53q  2
 5 Elise Watts                  Miss Valley,Bettend      26.68q  2
 6 Nicole Cook                  Cedar Valley,Waterl      27.33q  1
 7 Chavon Robinson              SS Spartans,Milwauk      27.63q  1
 8 Nehemie Wendt                Unattached,Colfax,       27.69q  2
 9 Jamia White                  Cedar Valley,Waterl      28.13   2
10 Shanta Thurmond              SM Panthers,Madison      28.24   1
11 Carolyn Messman              Miss Valley,Bettend      28.28   1
12 Mary Alkoriegie              DM Youth,Des Moines      28.45   2

400 Meter Dash Intermediate Girls
==================================================================
   National: N 52.11  7/29/2001   Stephanie Smith, Macon, GA
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Lauren Carruthers            Miss Valley,Bettend      59.07   2
 2 Allison Hartnett             Flyers,Omaha, NE         60.59   2
 2 Donnisha Smith               SS Spartans,Milwauk     J62.13   2
 3 Elise Watts                  Miss Valley,Bettend     J63.72   2
 4 Erin Fogarty                 Flyers,Omaha, NE         62.18   2
 4 Nehemie Wendt                Unattached,Colfax,      J64.33   1
 5 Megan Jensen                 Unattached,Alden, M     J65.42   2
 6 Carolyn Messman              Miss Valley,Bettend     J65.75   2
 7 Jennifer Lockhart            Cedar Valley,Reinbe     J66.85   2
 8 Whitney Young                SS Spartans,Milwauk     J68.28   1

800 Meter Run Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 2:09.69  7/27/1991   Liz Mueller, Waterford, CT
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Alyson Siegrist              Westside,Wesley, IA    2:20.28
 2 Kaitlin Hartnett             Flyers,Omaha, NE       2:24.33
 2 Kelli Hildreth               Westside,Norwalk, I   J2:32.41
 3 Allison Hartnett             Flyers,Omaha, NE       2:27.24
 3 Megan Winkelmann             Unattached,Greenfie   J2:34.55
 4 Jamilia Bell                 Excalibur,Des Moine   J2:35.50
 5 Jenna Niggler                Unattached,Brainerd   J2:53.91
 6 Katie Anne Schlutz           Unattached,Wapello,   J2:59.36

1500 Meter Run Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 4:25.57  7/22/1984   Suzy Favor, Stevens Point, WI
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Alyson Siegrist              Westside,Wesley, IA    4:49.19
 2 Merideth Snow                Flyers,Omaha, NE       4:50.52
 2 Megan Jensen                 Unattached,Alden, M   J4:59.95
 3 Megan Winkelmann             Unattached,Greenfie   J5:04.71
 4 Hannah Landecker             MITE,Staples, MN      J5:06.85
 5 Kelli Hildreth               Westside,Norwalk, I   J5:08.87
 6 Liza Milless                 MITE,Motley, MN       J5:32.93
 7 Katie Anne Schlutz           Unattached,Wapello,   J5:54.02

3000 Meter Run Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 9:54.05  7/1981      Karlene Erickson, Ericson, NE
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Merideth Snow                Flyers,Omaha, NE      10:28.96
 1 Megan Winkelmann             Unattached,Greenfie  J10:57.37
 2 Jenna Niggler                Unattached,Brainerd  J12:24.31
 3 Katie Anne Schlutz           Unattached,Wapello,  J12:42.24

5000 Meter Race Walk Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 27:52.90  7/25/2001   Erica Adams, Spartanburg, SC
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Abby Berg                    LC RW,Oconomowoc, W   30:18.02
 2 Katy Hayes                   LC RW,Oconomowwoc,    33:23.72

100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 13.81  7/14/1984   Yolanda Johnson, Denver, CO
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Lindsay House                Agsa Sting,Lennox,       15.51
 2 Jenny Ojiaku                 Hosp Strider,Brookl      16.15
 3 Erin Fogarty                 Flyers,Omaha, NE         16.59
 3 Jenny Soceka                 Madison Wtc,Madison     J16.92
 4 Mallory Peck                 Agsa Sting,Sioux Fa     J17.26
 5 Bridget Meduna               Wahoo,Weston, NE         17.24
 5 Sarah Leners                 Miss Valley,Dewitt,     J17.65
Preliminaries
 6 Ramatulia Bah                SM Panthers,Madison
 9 Lauren Anderson              Unattached,Oakland,
10 Barbara Kloth                Unatt. WI,Medford,
11 Jessica Mazour               Westside,West Des M

100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
==================================================================
   National: N 13.81  7/14/1984   Yolanda Johnson, Denver, CO
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Lindsay House                Agsa Sting,Lennox,       15.81q  1
 2 Jenny Ojiaku                 Hosp Strider,Brookl      15.94q  2
 3 Bridget Meduna               Wahoo,Weston, NE         16.75q  2
 4 Jenny Soceka                 Madison Wtc,Madison      16.90q  2
 5 Erin Fogarty                 Flyers,Omaha, NE         16.93q  1
 6 Ramatulia Bah                SM Panthers,Madison      17.00q  2
 7 Mallory Peck                 Agsa Sting,Sioux Fa      17.00q  1
 8 Sarah Leners                 Miss Valley,Dewitt,      17.57q  1
 9 Lauren Anderson              Unattached,Oakland,      17.82   2
10 Barbara Kloth                Unatt. WI,Medford,       17.92   2
11 Jessica Mazour               Westside,West Des M      18.14   1

400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 58.84  7/29/2001   Talia Stewart, Richmond, Ca
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Erin Fogarty                 Flyers,Omaha, NE         65.85
 1 Jenny Ojiaku                 Hosp Strider,Brookl     J68.52
 2 Kylie Hoffert                Unattached,Monona,      J71.17
 3 Sarah Leners                 Miss Valley,Dewitt,     J73.14
 4 Meg Bacy                     Agsa Sting,Sioux Ci     J75.23

4x100 Meter Relay Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 45.57  7/28/1996   Vision Track & Field, Friendswood, TX
                      A.Emanuel, C.Ratliff, M.Hall, L.White
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Track Minnesota  'A'                                  49.44
    1) Tereza Govrik                   2) Kim Truong
    3) Elizabeth Govrik                4) Kadeisha Fortune
 2 Cedar Valley Tc, Waterloo  'A'                        50.63
    1) Christy Fagerlind               2) Ashley Granger
    3) Shatrease Burt                  4) Crystal Williamson
 3 Milwaukee Striders TC  'A'                            51.03
    1) Jasmine Battle                  2) Christy Edwards
    3) Octavia Erkins                  4) Keisha Henry
 4 Silver Springs Spartans  'A'                          51.98
    1) Kim Hinton                      2) Chavon Robinson
    3) Ashley Jones                    4) Donnisha Smith
 5 Cedar Valley Tc, Waterloo  'B'                        53.92
    1) Jamia White                     2) Jessica Van Kamen
    3) Jennifer Lockhart               4) Nicole Cook

4x400 Meter Relay Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 3:38.37  7/30/2000   United Stars, Phidadelphia, PA
                        C.Smith, T.Abney, T.Bradley, E.Dwyer
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Cedar Valley Tc, Waterloo  'A'                      4:10.89
    1) Jamia White                     2) Shatrease Burt
    3) Crystal Williamson              4) Ashley Granger
 2 Miss. Valley Tc, Bettendo  'A'                      4:11.85
    1) Lauren Carruthers               2) Elise Watts
    3) Carolyn Messman                 4) Sarah Leners
 3 Silver Springs Spartans  'A'                        4:25.39
    1) Kim Hinton                      2) Stacy Jeske
    3) Whitney Young                   4) Donnisha Smith
 4 Cedar Valley Tc, Waterloo  'B'                      4:32.42
    1) Christy Fagerlind               2) Jessica Van Kamen
    3) Nicole Cook                     4) Jennifer Lockhart

4x800 Meter Relay Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 9:09.65  7/28/1992   United Stars, Phidadelphia, PA
                        R.Giannascoli, E. Dwyer, T.Abney, A.Williams
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Mighty Mites  'A'                                  10:09.62
    1) Hannah Landecker                2) Liza Milless
    3) Stephanie Jares                 4) Brittany Brenny

High Jump Intermediate Girls
===============================================================
   National: N  5-11  7/28/1996   Camee Williams, Dayton, OH
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Halley Carlson               Unattached,Osceola,      1.55m
 2 Maia Pearson                 SM Panthers,Madison      1.50m
 3 Annie Carlson                Agsa Sting,Vermilli     J1.50m
 4 Meg Bacy                     Agsa Sting,Sioux Ci      1.45m
 5 Lindsay House                Agsa Sting,Lennox,       1.40m
 6 Dania Liebergesell           Westside,West Des M     J1.40m

Pole Vault Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 12-05.50  7/5/2001    Julene Bailey, Nampa, ID
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jenny Soceka                 Madison Wtc,Madison      2.94m
 2 Mallory Peck                 Agsa Sting,Sioux Fa     J2.94m
 3 Tiffany Zamudio              Unattached,Waite Pa     J2.94m
 4 Bobbi Buyck                  Unattached,Garvin,      J2.94m
 5 Jessica Kay                  Unattached,New Hope      2.62m
 6 Hannah Coffee                Unattached,Milaca,       2.56m
 7 Amanda Prasnicki             Unattached,Milaca,      J2.56m
 8 Amy Havick                   Flyers,Omaha, NE         2.40m
-- Vanessa Stock                Unatt. WI,Oconomowo         NH

Long Jump Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 20-02.50  7/10/1999   Jill Bell, Bellevue, WA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Brittni Bruenjes             Agsa Sting,Valley C      5.23m
 2 Lindsay House                Agsa Sting,Lennox,       5.02m
 3 Kim Truong                   TRMN,Apple Valley,       4.86m
 4 Maia Pearson                 SM Panthers,Madison      4.85m
 5 Mallory Peck                 Agsa Sting,Sioux Fa      4.80m
 6 Chavon Robinson              SS Spartans,Milwauk      4.65m
 7 Justina Cotton               SS Spartans,Milwauk      4.57m
 8 Stacy Gould                  Agsa Sting,Sioux, S      4.47m
 9 Dania Liebergesell           Westside,West Des M      4.25m
10 Carolyn Messman              Miss Valley,Bettend      4.22m
11 Brittni Katro                Unattached,Greenfie      4.07m
12 Brianna Antinozzi            URBN,Minneapolis, M      3.25m
-- Brooke Jeffus                Westside,West Des M         ND

Triple Jump Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 41-01.25  7/30/1983   Deana Simmons, Decatur, IL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Brittni Bruenjes             Agsa Sting,Valley C     10.76m
 2 Mallory Peck                 Agsa Sting,Sioux Fa     10.47m
 3 Meg Bacy                     Agsa Sting,Sioux Ci     10.39m
 4 Stacy Gould                  Agsa Sting,Sioux, S     10.34m
 5 Chavon Robinson              SS Spartans,Milwauk     10.22m
 6 Lindsay House                Agsa Sting,Lennox,      10.13m
 7 Annie Carlson                Agsa Sting,Vermilli      9.89m

Shot Put (4K) Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 49-10.50  7/27/2001   Michelle Carter, Ovilla, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Elizabeth Robe               Unatt. WI,Waukesha,     11.23m
 2 Nichole Olson                Unattached,Warren,       9.75m
 3 Rosemary North               Hosp Strider,Minnea      9.56m
 4 Bobbi Gillmore               Unattached,Martelle      8.58m
 5 Quinnetta Claytor            Excalibur,Des Moine      8.35m
 6 Crystal Strauch              Unattached,Lisbon,       8.00m

Discus Throw (1.0k) Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 164-05  5/12/1997   Elizabeth Debartolo, Aurora, IL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Katie Brown                  Unattached,Spirit L     34.85m
 2 Elizabeth Robe               Unatt. WI,Waukesha,     34.36m
 3 Nichole Olson                Unattached,Warren,      30.19m
 4 Bobbi Gillmore               Unattached,Martelle     28.06m
 5 Rosemary North               Hosp Strider,Minnea     27.21m
 6 Crystal Strauch              Unattached,Lisbon,      24.37m
 7 Quinnetta Claytor            Excalibur,Des Moine     22.07m

Javelin Throw (600 G) Intermediate Girls
===============================================================
   National: N 152-08  7/29/2000   Rachel Walker, Benton, LA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Nichole Olson                Unattached,Warren,      30.38m
 2 Elizabeth Robe               Unatt. WI,Waukesha,     27.29m
 3 Annie Carlson                Agsa Sting,Vermilli     26.35m
 4 Ramatulia Bah                SM Panthers,Madison    J24.89m
 4 Krissy DeRouchey             Flyers,Gretna, NE       25.61m
 5 Meg Bacy                     Agsa Sting,Sioux Ci    J24.88m
 6 Sarah Leners                 Miss Valley,Dewitt,    J23.04m
 7 Quinnetta Claytor            Excalibur,Des Moine    J19.72m
 8 Julie Piskor                 Northstar,Eagan, MN    J17.80m
 9 Rosemary North               Hosp Strider,Minnea    J15.73m
10 Shannon Daggett              Unatt. WI,New Berli    J12.80m

Heptathlon Intermediate Girls
===============================================================
   National: N  4986  7/28/1992   Shaundra Smith, Belle Glade, FL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Annie Carlson                Agsa Sting,Vermilli       3443
 2 Mallory Peck                 Agsa Sting,Sioux Fa       3313
 3 Sarah Leners                 Miss Valley,Dewitt,       3268
 4 Maia Pearson                 SM Panthers,Madison       3259
 5 Meg Bacy                     Agsa Sting,Sioux Ci       3076
 6 Ramatulia Bah                SM Panthers,Madison       2651

100 Meter Dash Young Women
===============================================================
   National: N 11.10  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Tonnisha Bell                Hosp Strider,Minnea      12.31
 2 Laura Diers                  Unatt. WI,Eau Clair      12.44
 3 Meredith Kosmacek            Unattached,Persia,       12.45
 4 Anna Monsen                  Madsion Ess,Stought      12.47
 5 Lindsay Smith                Unattached,New Lond      12.93
 6 Allison Evans                SM Panthers,Madison      12.97
 7 Ale'shia Horne               TRMN,Brooklyn Park,      13.21
 8 Ada Ojiaku                   Hosp Strider,Brookl      13.23
Preliminaries
 9 Tykira Davis                 SS Spartans,Milwauk

100 Meter Dash Young Women
==================================================================
   National: N 11.10  1980        Michelle Glover, Pennsauken, NJ
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Meredith Kosmacek            Unattached,Persia,       12.40q  1
 2 Tonnisha Bell                Hosp Strider,Minnea      12.42q  2
 3 Laura Diers                  Unatt. WI,Eau Clair      12.52q  2
 4 Anna Monsen                  Madsion Ess,Stought      12.53q  2
 5 Allison Evans                SM Panthers,Madison      12.92q  1
 6 Ale'shia Horne               TRMN,Brooklyn Park,      13.01q  2
 7 Lindsay Smith                Unattached,New Lond      13.03q  1
 8 Ada Ojiaku                   Hosp Strider,Brookl      13.26q  1
 9 Tykira Davis                 SS Spartans,Milwauk      13.65   1

200 Meter Dash Young Women
===============================================================
   National: N 23.32  7/29/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Kou Luogan                   Hosp Strider,Minnea
 2 Meredith Kosmacek            Unattached,Persia,
 3 Anna Monsen                  Madsion Ess,Stought
 4 Allison Evans                SM Panthers,Madison
 5 Lindsay Smith                Unattached,New Lond
 6 Brianna Lanier               Hosp Strider,Minnea
 7 Marcia Roundtree             SS Spartans,Milwauk

200 Meter Dash Young Women
===============================================================
   National: N 23.32  7/29/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
   Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
 1 Kou Luogan                   Hosp Strider,Minnea      24.92q
 2 Meredith Kosmacek            Unattached,Persia,       25.32q
 3 Anna Monsen                  Madsion Ess,Stought      25.37q
 4 Allison Evans                SM Panthers,Madison      26.61q
 5 Lindsay Smith                Unattached,New Lond      26.86q
 6 Brianna Lanier               Hosp Strider,Minnea      26.98q
 7 Marcia Roundtree             SS Spartans,Milwauk      27.17q

400 Meter Dash Young Women
===============================================================
   National: N 51.31  7/27/2000   Monique Henderson, San Diego, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kou Luogan                   Hosp Strider,Minnea      56.92
 2 Tenia Fisher                 SS Spartans,Milwauk      58.61
 3 Chandra Winzenried           Mstc,Madison, WI         59.05
 4 Allison Werner               Unattached,Danville      59.28
 5 Sarah Burks                  SS Spartans,Milwauk      60.94
 6 Huldah Omosa                 Hosp Strider,Brookl      64.26

800 Meter Run Young Women
===============================================================
   National: N 2:07.05  7/1/1994    Tamieka Grizzle, Bronx, NY
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Allison Werner               Unattached,Danville    2:14.08
 2 Andrea Wahlin                Unattached,Cold Spr    2:18.06
 3 Mileka Scurlock              Flyers,Omaha, NE       2:19.68
 3 Robyn Werner                 Unattached,Danville   J2:21.24
 4 Britta Johnson               Unattached,Rush Cit   J3:51.92
 5 Jenifer Fritz                Lytc,Lincoln, NE       2:26.69

1500 Meter Run Young Women
===============================================================
   National: N 4:26.39  8/2/1981    Cecilia Hopp, Cos Cob, CT
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Allison Werner               Unattached,Danville    4:48.68
 2 Robyn Werner                 Unattached,Danville    4:52.67
 3 Jenifer Fritz                Lytc,Lincoln, NE       5:02.04
 3 Huldah Omosa                 Hosp Strider,Brookl   J5:30.53
 4 Cassie Wagner                Unattached,Eveleth,   J6:03.02

3000 Meter Run Young Women
===============================================================
   National: N 9:37.24  7/30/1998   Dana Boyle, Carbondale, CO
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jenifer Fritz                Lytc,Lincoln, NE      10:56.75

5000 Meter Race Walk Young Women
===============================================================
   National: N 25:20.51  7/25/2001   Robiyn Stevens, Vacaville, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kristine Ewald               LC RW,Oconomowoc, W   34:50.39
 2 Megan Forster                Unatt. WI,Oconomowo   35:55.32
 3 Amy Kristapovich             LC RW,Oconomowoc, W   40:51.82

100 Meter Hurdles (33") Young Women
===============================================================
   National: N 13.39  7/29/2001   Virginia Powell, Seattle, Wa
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Marianne Junck               Madsion Ess,Oregon,      14.99
 2 Laura Diers                  Unatt. WI,Eau Clair      15.23
 3 Nora Liebergesell            Westside,West Des M      16.66
 4 Patricia Kloth               Unatt. WI,Medford,       16.82
 5 Camilla Norman               Hosp Strider,Minnea      16.84
 6 Dionne Prince                SS Spartans,Milwauk      19.42

400 Meter Hurdles (30") Young Women
===============================================================
   National: N 57.94  7/29/2001   Tiffany Ross, Miami, FL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Marianne Junck               Madsion Ess,Oregon,      64.46
 2 Nora Liebergesell            Westside,West Des M      69.42
 3 Michelle Graff               Madsion Ess,Madison      70.27
 4 Camilla Norman               Hosp Strider,Minnea      71.75
 5 Cassie Wagner                Unattached,Eveleth,      79.82

4x100 Meter Relay Young Women
===============================================================
   National: N 45.02  7/27/1997   West Valley Eagles, Inglewood, CA
                      R.Caruther, E Edmonson,M.Withers,E.Grayson
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Silver Springs Spartans  'A'                          48.37
    1) Venus Washington                2) Tamika Walker
    3) Marcia Roundtree                4) Priya Hoze
 2 Hospitality House Strider  'A'                        48.93
    1) Brianna Lanier                  2) Ada Ojiaku
    3) Kou Luogan                      4) Tonnisha Bell
 3 Milwaukee Striders TC  'A'                            49.99
    1) Chandra Winzenried              2) Jakara Johnson
    3) Patrice McMillan                4) Kirsten Reneau

4x400 Meter Relay Young Women
===============================================================
   National: N 3:39.49  7/29/2001   United Stars, Philadephia, PA
                        E.Dwyer, D.Darden, D.Rogers, T.Abney
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Milwaukee Striders TC  'A'                          3:56.75
    1) Chandra Winzenried              2) Jakara Johnson
    3) Sarita Thomas                   4) Patrice McMillan
 2 Silver Springs Spartans  'A'                        3:58.41
    1) J.Q. Stewart                    2) Venus Washington
    3) Sarah Burks                     4) Tenia Fisher
 3 Madison East Side Sharks  'A'                       4:00.85
    1) Anna Monsen                     2) Michelle Graff
    3) Erica Schoeller                 4) Marianne Junck
 4 Hospitality House Strider  'A'                      4:24.37
    1) Camilla Norman                  2) Brianna Lanier
    3) Samantha Williams               4) Huldah Omosa

High Jump Young Women
===============================================================
   National: N  6-01  7/25/1996   Adrianne Sims, Fayetteville, NC
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jacenta Spandl               Unattached,Moorhead      1.65m
 2 Andrea Wilson                Agsa Sting,Sioux Fa     J1.65m
 3 Ada Ojiaku                   Hosp Strider,Brookl      1.50m
 4 Connie Melcher               Unatt. WI,WI, WI         1.45m
-- Patricia Kloth               Unatt. WI,Medford,          NH

Pole Vault Young Women
===============================================================
   National: N 12-07.25  7/28/2001   Elizabeth Boyle, Chicago, IL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Blair Luethmers              Unatt. WI,Park Fall      3.10m
 2 Kelly Hensler                Unatt. WI,Madison,       2.78m
 3 Stacey Johnson               Unattached,Plymouth      2.56m
 3 Cortney Preuss-Greene        Madsion Ess,Madison      2.56m

Long Jump Young Women
===============================================================
   National: N 20-10.50  7/29/1994   Angela Henry, Omaha, NE
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Priya Hoze                   SS Spartans,Milwauk      6.03m
 2 Erica Schoeller              Madsion Ess,Cross P      5.34m
 3 Laura Diers                  Unatt. WI,Eau Clair      4.97m
-- Anna Monsen                  Madsion Ess,Stought         ND

Triple Jump Young Women
===============================================================
   National: N 42-08.25  7/28/1996   Alicia Broussard, Houston, TX
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Priya Hoze                   SS Spartans,Milwauk     11.54m
 2 Kou Luogan                   Hosp Strider,Minnea     11.13m
 3 Laura Diers                  Unatt. WI,Eau Clair     10.96m
 4 Erica Schoeller              Madsion Ess,Cross P     10.80m
 5 Larissa Gest                 Mstc,Milwaukee, WI      10.51m
 6 Talena Mackey                SS Spartans,Milwauk     10.36m
 7 Huldah Omosa                 Hosp Strider,Brookl     10.09m

Shot Put (4K) Young Women
===============================================================
   National: N 49-09.75  7/25/1997   Becky Beachler, Oakland, NE
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Santana Hildebrand           Unattached,West Des     J9.97m
 1 Abby Emsick                  Flyers,Council Bluf     12.71m
 2 Katie Lucas                  Westside,Peru, IA       J9.95m
 3 Sharell Gordon               Hosp Strider,Minnea     J8.92m
 4 Amy Marconnet                Unatt. WI,Madison,      J8.07m
 5 Daphne Griffith              Unattached,Staples,     J7.83m
 6 Ashley North                 Hosp Strider,Minnea     J5.14m

Discus Throw (1K) Young Women
===============================================================
   National: N 175-03  7/9/1995    Suzy Powell, Modesto, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Santana Hildebrand           Unattached,West Des    J34.21m
 1 Abby Emsick                  Flyers,Council Bluf     50.35m
 2 Erin O'Hern                  Unattached,Johnston    J30.00m
 3 Katie Lucas                  Westside,Peru, IA      J28.86m
 4 Lastacia Granger             Cedar Valley,Waterl    J27.80m
 5 Amy Marconnet                Unatt. WI,Madison,     J22.74m
 6 Daphne Griffith              Unattached,Staples,    J21.90m
 7 Sharell Gordon               Hosp Strider,Minnea    J20.39m
 8 Ashley North                 Hosp Strider,Minnea    J15.75m

Javelin Throw (600 G) Young Women
===============================================================
   National: N 158-07.50  7/24/1999   Sarah Malone, Newburg, OR
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jacenta Spandl               Unattached,Moorhead     36.06m
 2 Daphne Griffith              Unattached,Staples,     23.57m
 3 Katie Lucas                  Westside,Peru, IA       23.14m
 4 Sharell Gordon               Hosp Strider,Minnea     19.84m
 5 Ashley North                 Hosp Strider,Minnea     12.08m

Heptathlon Young Women
===============================================================
   National: N  5365  7/25/2001   Diana Pickler, Sache, TX
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jacenta Spandl               Unattached,Moorhead       4599
 2 Marianne Junck               Madsion Ess,Oregon,       4368
 3 Bridget Burns                Unattached,Monroe,        3332

100 Meter Dash Bantam Boys
===============================================================
   National: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 DeShawn Willis               DM Velocity,Des Moi      13.94
 2 Donald Kelly                 TRMN,Brooklyn Park,      13.97
 3 Calvin Clark                 MNBR,St Paul, MN         14.02
 4 Mitchell Pearson-Shields     SM Panthers,Madison      14.13
 5 Venice Washington            Apollo,Omaha, NE         14.13
 5 Derek Adkins                 MNBR,St Paul, MN        J14.28
 6 Willie Stennis               Unattached              J14.30
 8 Radell Nared                 Jaguars,Omaha, NE        14.75
Preliminaries
 9 Trey Lewis                   DM Velocity,Des Moi
10 James Harrington             Cedar Valley,Cedar
11 Harrison Barnes              Ames Impact,Ames, I
12 Derrick Mora                 Fly Pigs,Inver grov
13 James Harris                 SS Spartans,Milwauk
14 Dominic Blindert             Unattached,Salem, S

100 Meter Dash Bantam Boys
==================================================================
   National: N 12.73  7/28/1991   Richard Washington, Inglewood, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Donald Kelly                 TRMN,Brooklyn Park,      13.93q  1
 2 DeShawn Willis               DM Velocity,Des Moi      14.23q  1
 3 Calvin Clark                 MNBR,St Paul, MN         14.27q  2
 4 Venice Washington            Apollo,Omaha, NE         14.27q  2
 5 Mitchell Pearson-Shields     SM Panthers,Madison      14.29q  2
 6 Derek Adkins                 MNBR,St Paul, MN         14.35q  1
 7 Willie Stennis               Unattached               14.43q  2
 8 Radell Nared                 Jaguars,Omaha, NE        14.50q  2
 9 Trey Lewis                   DM Velocity,Des Moi      14.54   2
10 James Harrington             Cedar Valley,Cedar       14.57   1
11 Harrison Barnes              Ames Impact,Ames, I      14.76   1
12 Derrick Mora                 Fly Pigs,Inver grov      15.06   1
13 James Harris                 SS Spartans,Milwauk      15.47   1
14 Dominic Blindert             Unattached,Salem, S      15.59   2

200 Meter Dash Bantam Boys
======================================================================
   National: N 26.01  7/25/1996   Richard Crawford, Plano, TX
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
Finals
 1 Donald Kelly                 TRMN,Brooklyn Park,      28.53
 2 Kendall Anderson             Jaguars,Omaha, NE        28.56
 2 Calvin Clark                 MNBR,St Paul, MN        J28.60
 3 Willie Stennis               Unattached              J29.52
 4 Derek Adkins                 MNBR,St Paul, MN        J29.90
 5 DeShawn Willis               DM Velocity,Des Moi     J29.99
 6 Rumeal Harris                Hosp Strider,Eden P     J29.99
 7 Trey Lewis                   DM Velocity,Des Moi     J30.05
Preliminaries
 8 Dontae McGaugh               Jaguars,Omaha, NE           J
 9 James Harrington             Cedar Valley,Cedar          J
10 Daizhon Turner               DM Velocity,Des Moi         J
11 Derrick Mora                 Fly Pigs,Inver grov         J

200 Meter Dash Bantam Boys
==================================================================
   National: N 26.01  7/25/1996   Richard Crawford, Plano, TX
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Kendall Anderson             Jaguars,Omaha, NE        28.52q  2
 1 Donald Kelly                 TRMN,Brooklyn Park,     J28.85q  2
 2 Calvin Clark                 MNBR,St Paul, MN        J28.94q  1
 3 Willie Stennis               Unattached              J29.51q  2
 4 Trey Lewis                   DM Velocity,Des Moi     J29.58q  2
 5 Derek Adkins                 MNBR,St Paul, MN        J29.76q  2
 6 DeShawn Willis               DM Velocity,Des Moi     J29.81q  1
 7 Rumeal Harris                Hosp Strider,Eden P     J29.84q  2
 8 Dontae McGaugh               Jaguars,Omaha, NE       J29.96q  1
 9 James Harrington             Cedar Valley,Cedar      J30.04   1
10 Daizhon Turner               DM Velocity,Des Moi     J31.43   2
11 Derrick Mora                 Fly Pigs,Inver grov     J32.95   1

400 Meter Dash Bantam Boys
==================================================================
   National: N 58.74  7/25/1997   Jules Noel, Bouynton Beach, FL
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Dontae McGaugh               Jaguars,Omaha, NE        65.42   3
 1 Thomas Hawkins               Excalibur,Des Moine     J67.14   3
 2 Venice Washington            Apollo,Omaha, NE         65.49   3
 2 Taylor Huseman               Unattached,Manson,      J69.03   3
 3 Rodney Pierce                Hosp Strider,Minnea     J69.05   3
 4 Anthony Johnson              DM Youth,Des Moines     J69.52   3
 5 Kourtlin Jackson             DM Youth,Des Moines     J69.53   3
 6 Kalob Van Cleave             DM Velocity,Des Moi     J70.95   2
 7 Dailey Johnson               Unattached,Marion,      J73.60   2
 8 Jared Kenney                 Flyers,Omaha, NE         69.55   3
 8 Macauley Spandl              Unattached,Moorhead     J73.99   2
 9 Tre Ford                     Agsa Sting,Sioux Fa     J75.60   2
10 Dominic Blindert             Unattached,Salem, S     J75.74   1
11 Rayshon Fountain             Hosp Strider,Eden P     J78.03   2
12 Mark Schmeisser              Fly Pigs,Eagan, MN      J79.27   1
13 Eric Bailly                  Fly Pigs,Eagan, MN      J79.96   2
14 Noah Sprinkel                URBN,Minneapolis, M   J1:21.03   2
15 Russell Sandvold             YMCA RR,WI, WI        J1:22.24   1

800 Meter Run Bantam Boys
==================================================================
   National: N 2:19.00  5/20/1989   William Obea Moore, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Kourtlin Jackson             DM Youth,Des Moines    2:39.01   2
 2 Tyler Jensen                 Westside,Polk City,    2:39.31   2
 3 Jared Kenney                 Flyers,Omaha, NE       2:42.78   2
 3 Colten McDermott             Unattached,Fontanel   J2:45.66   2
 4 Alexander Metoyer            Jaguars,Omaha, NE      2:42.83   2
 4 Dailey Johnson               Unattached,Marion,    J2:45.97   1
 5 Tre Ford                     Agsa Sting,Sioux Fa   J2:50.98   2
 6 Russell Sandvold             YMCA RR,WI, WI        J2:56.87   1
 7 Noah Sprinkel                URBN,Minneapolis, M   J2:59.74   1
 8 Marshall Anderson            Omaha Racers,Papill    2:52.00   2
 8 Luke Crane                   Westside,Urbandale,   J3:01.94   2
 9 Michael Wagner               Unattached,Eveleth,   J3:02.59   1
10 Anthony Herrera              MNBR,St Paul, MN      J3:12.15   1
11 Elijah Noel                  MNBR,St Paul, MN      J3:12.28   1
12 Deondray Wiseman             Hosp Strider,Minnea   J3:21.49   1
13 Jeffrey Bedor                Fly Pigs,Bloomingto   J3:24.06   1

1500 Meter Run Bantam Boys
===============================================================
   National: N 4:48.04  7/29/2001   Connor Revord, Joliet, IL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Tyler Jensen                 Westside,Polk City,    5:31.74
 2 Colten McDermott             Unattached,Fontanel    5:33.16
 3 Dylan Youel                  Unattached,Traer, I    5:41.76
 4 Mitchell Wink                Westside,West Des M    5:42.24
 5 Jordan Robinson              Flyers,Co. Bluffs,     5:50.58
 5 Marcus Rickey                Madison Wtc,Madison   J5:50.87
 6 Michael Wagner               Unattached,Eveleth,   J6:06.12
 7 Christopher Calhoun          Westside,Windsor He   J6:15.38
 8 Deondray Wiseman             Hosp Strider,Minnea   J6:22.13

1500 Meter Race Walk Bantam Boys
===============================================================
   National: N 7:13.01  7/2/1992    Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Alex Fagen                   Westside,West Des M    9:56.07
 2 Matthew Lakey                Unattached,Marshall   13:42.82

4x100 Meter Relay Bantam Boys
===============================================================
   National: N 52.57  7/28/2001   Track Houston, Houston, TX
                      D. Johnson, M. Horton, D. Bostick, A. Whitaker
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                          57.76
    1) Kendall Anderson                2) Thomas Hodges
    3) Terry Grigsby                   4) Radell Nared
 1 Minnesota Breeze  'A'                                J59.42
    1) Quincy Adams                    2) Calvin Clark
    3) Davion Johnson                  4) Derek Adkins
 2 Silver Springs Spartans  'A'                         J61.24
    1) Clem Robinson                   2) Denzel Pettigrew
    3) James Harris                    4) Octavius Bolton
 3 South Madison Panthers  'A'                          J61.94
    1) Demetrius Brazzel               2) Curtis Dixon
    3) Mitchell Pearson-Shields        4) Darell Jefferson
 4 Westside Tc, W Des Moine  'A'                        J64.47
    1) Alex Dayton                     2) Jared Lettow
    3) Jake Padgett                    4) Mitchell Wink
 5 Des Moines Youth TC  'A'                             J64.83
    1) Kourtlin Jackson                2) Anthony Johnson
    3) Jer'rae Lindsey                 4) Kershon Wilson
 6 Griswold Boosters  'A'                               J66.21
    1) Jonathan Sanders                2) Ben Kroger
    3) Adam Cave                       4) Zack Kurth
 7 Hospitality House Strider  'A'                       J67.22
    1) Diondre Green                   2) Cammeron Stevens
    3) Rumeal Harris                   4) Rodney Pierce

4x400 Meter Relay Bantam Boys
===============================================================
   National: N 4:11.54  7/30/2000   Speed City TC
                        K.Morgan, A.Williams, T.Adams, M.Cummings
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                        4:36.08
    1) Dontae McGaugh                  2) Terry Grigsby
    3) Kendall Anderson                4) Alexander Metoyer
 1 Des Moines Velocity TC  'A'                        J4:51.49
    1) Daizhon Turner                  2) Kenneth Woods
    3) DeShawn Willis                  4) Trey Lewis
 2 Hospitality House Strider  'A'                     J5:00.16
    1) Aaron Warren                    2) Rodney Pierce
    3) Malik Rucker                    4) Rumeal Harris
 3 Westside Tc, W Des Moine  'B'                      J5:07.54
    1) Adam Shipley                    2) Jake Padgett
    3) Christopher Calhoun             4) Tyler Jensen
 4 Silver Springs Spartans  'A'                       J5:10.75
    1) James Harris                    2) Denzel Pettigrew
    3) Alonzo Alexander                4) Clem Robinson
 5 South Madison Panthers  'A'                        J5:55.54
    1) Tre Deadwiler                   2) Isadore Knox
    3) Curtis Dixon                    4) Demarcus Williams

High Jump Bantam Boys
===============================================================
   National: N 5-01.25  1977        David Mosley, Sunnyvale, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Benton Lindaman              Westside,West Des M      1.25m
 2 Macauley Spandl              Unattached,Moorhead     J1.25m
 3 Jonathan Bednar              Westside,West Des M      1.10m

Long Jump Bantam Boys
===============================================================
   National: N 16-01.25  7/26/1980   Terry Simpson
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Rumeal Harris                Hosp Strider,Eden P      4.02m
 2 Jacob Morris                 Unattached,Ringsted      3.94m
 3 Mitchell Pearson-Shields     SM Panthers,Madison      3.92m
 4 Macauley Spandl              Unattached,Moorhead      3.75m
 5 Derrick Mora                 Fly Pigs,Inver grov      3.74m
 6 Harrison Barnes              Ames Impact,Ames, I      3.72m
 7 Ernest Spencer               URBN,Minneapolis, M      3.62m
 8 Jonathan Sanders             Griswold,Harlan, IA      3.56m
 9 Adam Cave                    Griswold,Harlan, IA      3.33m
10 Dominic Blindert             Unattached,Salem, S      3.28m
11 Marcus Rickey                Madison Wtc,Madison      3.24m
12 Tre Ford                     Agsa Sting,Sioux Fa      3.20m

Shot Put (6#) Bantam Boys
===============================================================
   National: N 39-10.75  7/3/1993    Kevin Bookout, Stroud, OK
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Benton Lindaman              Westside,West Des M      8.03m
 2 Derek Schwartz               Unattached,Harlan,       6.89m
 3 Alex TeBockhorst             Unattached,Washingt     J6.44m
 3 Jon Williams                 Flyers,Glenwood, IA      6.79m
 4 Jordan Hayes                 S Prairie,Creston,       6.44m
 5 Brett Hall                   Unattached,Grinnell     J5.63m
 6 William Hampton              URBN,Minneapolis, M     J5.32m
 7 Joseph Sutton                Hosp Strider,Minnea     J4.31m
 8 Jeffrey Bedor                Fly Pigs,Bloomingto     J3.17m

Javelin Throw (300G) Bantam Boys
===============================================================
   National: N 122-11  7/26/2001   Matthew Kosecki, Humble, Tx
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Benton Lindaman              Westside,West Des M     33.46m
 2 Christopher Calhoun          Westside,Windsor He    J24.02m
 2 Jon Williams                 Flyers,Glenwood, IA     26.76m
 3 Alex Dayton                  Westside,West Des M    J21.55m
 4 Jonathan Bednar              Westside,West Des M    J20.53m
 5 Mitchell Wink                Westside,West Des M    J19.27m
 6 Alex Scheideler              Jets,Lincoln, NE       J18.98m
 7 Curtis Dixon                 SM Panthers,Madison    J15.72m
 8 Kashif Hayes                 Hosp Strider,Minnea    J11.43m
 9 Joseph Sutton                Hosp Strider,Minnea     J9.85m
10 Malik Rucker                 Hosp Strider,Minnea     J9.09m
11 Jonathan Sutton              Hosp Strider,Minnea     J8.58m

Triathlon Bantam Boys
===============================================================
   National: N   986  7/4/1997    Donn Thompson, Mereno Valley, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Mitchell Pearson-Shields     SM Panthers,Madison        628
 1 Macauley Spandl              Unattached,Moorhead        628
 3 Benton Lindaman              Westside,West Des M        512
 4 Tyler Jensen                 Westside,Polk City,        500
 5 Tre Ford                     Agsa Sting,Sioux Fa        356
 6 Jonathan Bednar              Westside,West Des M        285
 7 Alex Fagen                   Westside,West Des M        162

100 Meter Dash Midget Boys
===============================================================
   National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Aaron McIntyre               Unattached               12.51
 1 LaRone Thomas                SS Spartans,Milwauk     J13.26
 2 Chris Robinson               SS Spartans,Milwauk     J13.58
 3 Andrew McCarville            FD Comets,Fort Dodg     J13.62
 4 Trey McKinney                SS Spartans,Milwauk     J13.64
 5 Troy Mure                    DM Velocity,Des Moi     J13.80
 6 Jordan Mullen                Unattached,Griswold     J13.91
Preliminaries
 3 Terel LaMay                  DM Youth,Des Moines         J
 8 Frank Henry                  Excalibur,Des Moine         J
 9 Daanjeral Johnson            MNBR,St Paul, MN            J
10 Eric Rose                    Unattached,Mt. Plea         J
11 Isaac Fruechte               Fly Pigs,Caledonia,         J
12 Mylan Johns                  Hosp Strider,Minnea         J
13 Tony Bergstrum               Agsa Sting,Sioux Fa         J
14 John Crowley                 SS Spartans,Milwauk         J

100 Meter Dash Midget Boys
==================================================================
   National: N 11.70  8/2/1998    Michael Grant, Decatur, GA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Aaron McIntyre               Unattached               12.56q  2
 1 LaRone Thomas                SS Spartans,Milwauk     J13.09q  1
 2 Troy Mure                    DM Velocity,Des Moi     J13.36q  1
 3 Terel LaMay                  DM Youth,Des Moines     J13.46q  2
 4 Chris Robinson               SS Spartans,Milwauk     J13.49q  2
 5 Andrew McCarville            FD Comets,Fort Dodg     J13.56q  3
 6 Jordan Mullen                Unattached,Griswold     J13.59q  3
 7 Trey McKinney                SS Spartans,Milwauk     J13.64q  1
 8 Frank Henry                  Excalibur,Des Moine     J13.67q  3
 9 Daanjeral Johnson            MNBR,St Paul, MN        J13.80   1
10 Eric Rose                    Unattached,Mt. Plea     J13.96   3
11 Isaac Fruechte               Fly Pigs,Caledonia,     J14.14   2
12 Mylan Johns                  Hosp Strider,Minnea     J14.75   1
13 Tony Bergstrum               Agsa Sting,Sioux Fa     J14.84   1
14 John Crowley                 SS Spartans,Milwauk     J14.84   2

200 Meter Dash Midget Boys
===============================================================
   National: N 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Aaron McIntyre               Unattached               25.99
 1 Clinton Martin               Ames Impact,Ames, I     J27.85
 2 Troy Mure                    DM Velocity,Des Moi     J28.50
 3 Eric Rose                    Unattached,Mt. Plea     J28.72
 4 Trey McKinney                SS Spartans,Milwauk     J29.03
 5 Isaac Fruechte               Fly Pigs,Caledonia,     J29.03
 6 Daanjeral Johnson            MNBR,St Paul, MN        J29.08
Preliminaries
 1 Terel LaMay                  DM Youth,Des Moines         J
 8 Clifford Johnson             SM Panthers,Madison         J
 9 Chris Miller                 Fly Pigs,Eagan, MN          J
10 Eric Ostrem                  Westside,Des Moines         J
11 John Crowley                 SS Spartans,Milwauk         J
12 Tony Bergstrum               Agsa Sting,Sioux Fa         J

200 Meter Dash Midget Boys
==================================================================
   National: N 23.94  7/28/1990   Jason Johnson, Shreveport, LA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Aaron McIntyre               Unattached               26.69q  2
 1 Terel LaMay                  DM Youth,Des Moines     J27.45q  2
 2 Clinton Martin               Ames Impact,Ames, I     J27.84q  1
 3 Troy Mure                    DM Velocity,Des Moi     J27.99q  1
 4 Trey McKinney                SS Spartans,Milwauk     J28.44q  2
 5 Daanjeral Johnson            MNBR,St Paul, MN        J28.52q  2
 6 Eric Rose                    Unattached,Mt. Plea     J28.79q  2
 7 Isaac Fruechte               Fly Pigs,Caledonia,     J29.00q  1
 8 Clifford Johnson             SM Panthers,Madison     J29.04q  2
 9 Chris Miller                 Fly Pigs,Eagan, MN      J29.41   1
10 Eric Ostrem                  Westside,Des Moines     J30.45   1
11 John Crowley                 SS Spartans,Milwauk     J30.62   1
12 Tony Bergstrum               Agsa Sting,Sioux Fa     J30.63   2

400 Meter Dash Midget Boys
==================================================================
   National: N 53.06  7/28/1991   William Obea Moore, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Joshua Wiseman               Hosp Strider,Brookl      61.33   2
 2 Jens Scholl                  Ruskin,Nora, NE          62.59   2
 2 Zach DeVilder                Unattached,Eldora,      J63.06   2
 3 Nolan Schnepf                Excalibur,Des Moine     J65.83   2
 4 Gus Gehlen                   Fly Pigs,Eagan, MN      J66.59   1
 5 Branden Gaal                 Unattached,Washingt     J66.69   2
 6 Trevor Cook                  FD Flyers,Fort Dodg     J66.73   2
 7 Chris Miller                 Fly Pigs,Eagan, MN      J67.60   2
 8 Tony Bergstrum               Agsa Sting,Sioux Fa     J68.37   1
 9 Paul Monsen                  Madsion Ess,Stought     J68.47   2
10 Seth Light                   Westside,Carlisle,      J70.31   1
11 Orlando Hunter               Hosp Strider,Minnea     J71.25   1
12 Maurice McSheppard           SS Spartans,Milwauk     J71.41   1
13 Everson Clark                MNBR,St Paul, MN        J72.04   1
14 Ben Elmakias                 Madison Wtc,Madison     J76.92   1

800 Meter Run Midget Boys
==================================================================
   National: N 2:07.21  7/26/2001   Reginald Warren, Smyma, GA
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Joshua Wiseman               Hosp Strider,Brookl    2:22.08   2
 2 Nolan Schnepf                Excalibur,Des Moine    2:26.01   2
 3 Caleb Sandvold               YMCA RR,Oconomowac,    2:31.11   2
 4 Jeremiah Scott               MNBR,St Paul, MN       2:31.80   2
 5 Kenneth Stevens              MNBR,St Paul, MN       2:35.13   2
 6 Andrew Metoyer               Jaguars,Omaha, NE      2:36.17   2
 6 Justin Nordstrom             Fly Pigs,Eagan, MN    J2:37.91   1
 7 Natie Wagner                 Unattached,Eveleth,   J2:39.01   1
 8 Elliot Krause                Unatt. WI,Appleton,   J2:39.65   2
 9 Maurice McSheppard           SS Spartans,Milwauk   J2:41.51   1
10 Schylar Echols               Miss Valley,Davenpo   J2:44.28   1
11 Keaton Rickels               Unattached,Iowa Fal   J2:48.08   1
12 Benjamin Swanson-Hysell      MNBR,St Paul, MN      J2:51.78   1
13 Ben Elmakias                 Madison Wtc,Madison   J2:57.38   1

1500 Meter Run Midget Boys
===============================================================
   National: N 4:22.58  1980        Tony Terex, Wasco, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Joshua Wiseman               Hosp Strider,Brookl    4:52.98
 2 Caleb Zimmerman              Flyers,Omaha, NE       4:58.46
 2 Nolan Schnepf                Excalibur,Des Moine   J4:59.28
 3 Caleb Sandvold               YMCA RR,Oconomowac,   J5:00.45
 4 Ross Lorber                  Unattached,Waukee,    J5:09.19
 5 Elliot Krause                Unatt. WI,Appleton,   J5:20.51
 6 Jordan Sutherland            Flyers,Omaha, NE       5:10.69
 6 Natie Wagner                 Unattached,Eveleth,   J5:27.36
 7 Michael Johnston             Flyers,Omaha, NE       5:10.82
 7 Justin Nordstrom             Fly Pigs,Eagan, MN    J5:30.85
 8 Benjamin Swanson-Hysell      MNBR,St Paul, MN      J5:31.48
 9 Brandon Leibold              Ames Impact,Ames, I   J5:46.36
10 Eric Ostrem                  Westside,Des Moines   J5:54.38
11 Jon Trzebiatowski            Unatt. WI,Rosholt,    J5:54.78
12 Brandon Williams             Miss Valley,Muscati   J5:54.88

3000 Meter Run Midget Boys
===============================================================
   National: N 9:38.52  8/1/1998    Chris Dominic, San Lorenzo, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jacob Eary                   Flyers,Omaha, NE      10:47.44
 1 Ross Lorber                  Unattached,Waukee,   J11:11.84
 2 Jordan Sutherland            Flyers,Omaha, NE      11:04.02
 2 Natie Wagner                 Unattached,Eveleth,  J11:33.45
 3 Brandon Leibold              Ames Impact,Ames, I  J12:07.95
 4 Logan Wilson                 Flyers,Papillion, N   11:19.45
 4 Brandon Williams             Miss Valley,Muscati  J13:28.02
 5 Michael Johnston             Flyers,Omaha, NE      11:21.83
 5 Casey Oster                  Westside,Clive, IA   J13:29.25
 8 Derek Schnell                Lytc,Lincoln, NE      12:11.46

1500 Meter Race Walk Midget Boys
===============================================================
   National: N 6:44.10  6/29/1994   Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Tony Mosher                  Unattached,Colfax,    10:35.83

80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
===============================================================
   National: N 11.74  7/27/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Paul Monsen                  Madsion Ess,Stought      12.89
 2 Tanner Miller                Unattached,Superior      13.02
 2 Jordan Mullen                Unattached,Griswold     J13.50
 3 Tyler Clark                  Ames Impact,Ames, I     J13.98
 4 Jens Scholl                  Ruskin,Nora, NE          13.77
 4 Daniel Bedar                 Fly Pigs,Bloomingto     J14.42
 5 Keaton Rickels               Unattached,Iowa Fal     J15.01
 6 Gus Gehlen                   Fly Pigs,Eagan, MN      J15.05
Preliminaries
 9 Devin Kellenburger           SM Panthers,Beaver
10 Casey Carlson                Agsa Sting,Vermilli
-- Anthony Warren               Hosp Strider,Minnea

80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
==================================================================
   National: N 11.74  7/27/1997   Kenny Lambe, Hilton Head, SC
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Paul Monsen                  Madsion Ess,Stought      12.97q  1
 2 Jordan Mullen                Unattached,Griswold      12.99q  1
 3 Tanner Miller                Unattached,Superior      13.54q  2
 4 Jens Scholl                  Ruskin,Nora, NE          14.22q  2
 5 Tyler Clark                  Ames Impact,Ames, I      14.28q  2
 6 Daniel Bedar                 Fly Pigs,Bloomingto      14.49q  2
 7 Keaton Rickels               Unattached,Iowa Fal      14.96q  1
 8 Gus Gehlen                   Fly Pigs,Eagan, MN       15.79q  1
 9 Devin Kellenburger           SM Panthers,Beaver       15.80   1
10 Casey Carlson                Agsa Sting,Vermilli      16.48   2
-- Anthony Warren               Hosp Strider,Minnea         DQ   2

4x100 Meter Relay Midget Boys
==================================================================
   National: N 47.75  7/31/1979   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                      B. Haigher,K.  Lewis, H. Jefferson, A. Washington
   Team                                                 Finals  H#
==================================================================
 1 Silver Springs Spartans  'A'                          53.05   2
    1) Pedro Perez                     2) Trey McKinney
    3) LaRone Thomas                   4) John Crowley
 2 Flying Pigs  'A'                                      55.25   2
    1) Scott Baumgartner               2) Ryan Miller
    3) Daniel Bedar                    4) Isaac Fruechte
 3 Boys/Girls Club Jaguars  'B'                          55.65   2
    1) Jordan Gregory                  2) Marcus Hall-Oliver
    3) Andrew Metoyer                  4) Duvon Perkins
 3 South Madison Panthers  'A'                          J57.91   2
    1) Clifford Johnson                2) Devin Kellenburger
    3) Ray Money                       4) Marcus Parson-Shields
 4 Ames Impact  'A'                                     J58.12   2
    1) Jordan Bergman                  2) Cale Brakke
    3) Tyler Clark                     4) Seth Forsgren
 5 Silver Springs Spartans  'B'                         J59.62   1
    1) Tony Fisher                     2) Randy Jones Jr.
    3) Cecil Kahill                    4) Julian Vaughn
 6 Griswold Boosters  'A'                               J59.86   1
    1) David Mortensen                 2) Austan Haynes
    3) Brandon Ridlen                  4) Jared Hoffman
 7 Hospitality House Strider  'A'                       J60.10   2
    1) Jarret Westbrook                2) Orlando Hunter
    3) Lorenzo Butler                  4) Jamil Corbin
 8 Stanton Track Club  'A'                              J61.11   2
    1) Grant Focht                     2) Grant McArdle
    3) Matthew Pruss                   4) Alex Cabbage
 9 Westside Tc, W Des Moine  'A'                        J65.40   2
    1) Seth Light                      2) Tim Sheets
    3) Adam Buck                       4) Jason Harvey

4x400 Meter Relay Midget Boys
===============================================================
   National: N 3:47.50  7/31/1994   Glenarden TC, Upper Marlboro, MD
                        B. Haighler,K. Lewis, H. Jefferson, A. Washington
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                        4:25.20
    1) Sean McGary                     2) Jordan Gregory
    3) Jesse Brewer                    4) Eric Cummings
 1 Minnesota Breeze  'A'                              J4:28.84
    1) Kenneth Stevens                 2) Aaron Courtright
    3) Everson Clark                   4) Jeremiah Scott
 2 Ames Impact  'A'                                   J4:32.72
    1) Tyler Clark                     2) Jordan Bergman
    3) Cale Brakke                     4) Clinton Martin
 3 Hospitality House Strider  'A'                     J4:53.22
    1) Jarret Westbrook                2) Anthony Warren
    3) Mylan Johns                     4) Orlando Hunter
 4 Griswold Boosters  'A'                             J4:57.91
    1) David Mortensen                 2) Austan Haynes
    3) Brandon Ridlen                  4) Jared Hoffman
 5 South Madison Panthers  'A'                        J5:00.37
    1) Clifford Johnson                2) Eric Taylor
    3) Ray Money                       4) Devin Kellenburger
 6 Westside Tc, W Des Moine  'A'                      J5:05.96
    1) Robert Skoumal                  2) James Skoumal
    3) Michael Gilbertson              4) Ryan Johanson
 7 Silver Springs Spartans  'A'                       J5:07.20
    1) Cecil Kahill                    2) Trey McKinney
    3) Maurice McSheppard              4) Corie Richardson

4x800 Meter Relay Midget Boys
===============================================================
   National: N 9:30.49  6/22/1997   West Valley Eagles, Panorama CIty,CA
                        C Dove, P. Pratt, M. Pratt, D. Rinaldi
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Minnesota Breeze  'A'                              10:43.20
    1) Benjamin Swanson-Hysell         2) Kenneth Stevens
    3) Aaron Courtright                4) Jeremiah Scott
 2 Ames Impact  'A'                                   11:09.91
    1) Jordan Bergman                  2) Cale Brakke
    3) Tyler Clark                     4) Seth Forsgren
 3 Westside Tc, W Des Moine  'A'                      12:05.37
    1) Eric Ostrem                     2) Mitchell Umphfleet
    3) Casey Oster                     4) Austin Turner

High Jump Midget Boys
===============================================================
   National: N  5-09  1979        David Mosley, Palo Alto, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Zachary Larson               URBN,Minneapolis, M     J1.45m
 1 Jens Scholl                  Ruskin,Nora, NE          1.50m
 2 Jon Trzebiatowski            Unatt. WI,Rosholt,      J1.40m
 3 Gus Gehlen                   Fly Pigs,Eagan, MN      J1.35m
 4 Marcus Parson-Shields        SM Panthers,Madison     J1.30m
 5 Casey Oster                  Westside,Clive, IA       1.30m
 6 Luke Parker                  Fly Pigs,Eagan, MN      J1.30m
 7 Casey Carlson                Agsa Sting,Vermilli     J1.25m
 8 Leighton Griffith            Unattached,Staples,     J1.15m
-- Justin Nordstrom             Fly Pigs,Eagan, MN          NH

Long Jump Midget Boys
===============================================================
   National: N 19-05  1974        Anthony Gibson, San Fernando, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Paul Monsen                  Madsion Ess,Stought     J4.94m
 1 Aaron McIntyre               Unattached               5.27m
 2 Chris Robinson               SS Spartans,Milwauk     J4.72m
 3 Derek Hurford                Unattached,Clive, I     J4.67m
 3 Tanner Miller                Unattached,Superior      4.76m
 4 Daniel Bedar                 Fly Pigs,Bloomingto     J4.59m
 5 Alex Cabbage                 Stanton,Stanton, IA     J4.44m
 6 Marcus Parson-Shields        SM Panthers,Madison     J4.20m
 7 Andrew McCarville            FD Comets,Fort Dodg     J4.14m
 7 Will Scheideler              Jets,Lincoln, NE         4.52m
 8 Jarret Westbrook             Hosp Strider,Mineap     J3.96m
 9 Alex Whigham                 Unattached,IA, IA       J3.96m
10 Daudi Long                   Hosp Strider,Minnea     J3.78m
11 Chris Miller                 Fly Pigs,Eagan, MN      J3.56m

Shot Put (6#) Midget Boys
===============================================================
   National: N 53-00  6/28/1980   Troy Fowler, Eureka, KS
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kasey Juhl                   Unattached,Lewis, I     12.47m
 2 Devin Jacobsen               Unattached,Atlantic     11.43m
 3 Michael Grinnell             Fly Pigs,Apple Vall     10.42m
 4 James Libe                   Unattached,Washingt      9.26m
 5 Erik Higbee                  Unattached,Grinnell      9.04m
 6 Skyler Hinton                Unattached,Waukee,       8.84m
 7 Casey Carlson                Agsa Sting,Vermilli      8.02m
 8 Daniel Raderstrong           URBN,Minneapolis, M      5.45m
 9 Roberto Soto                 URBN,Minneapolis, M      5.07m

Discus Throw (1K) Midget Boys
===============================================================
   National: N 159-07  6/19/1982   Michael Stubblefield, Bakersfield, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kasey Juhl                   Unattached,Lewis, I     30.51m
 2 Devin Jacobsen               Unattached,Atlantic     29.51m
 3 Michael Grinnell             Fly Pigs,Apple Vall     21.96m
 4 Skyler Hinton                Unattached,Waukee,      20.86m
 5 Luke Parker                  Fly Pigs,Eagan, MN      19.92m
 6 Tim Sheets                   Westside,West Des M     17.59m

Javelin Throw (300G) Midget Boys
===============================================================
   National: N 123-03  7/28/2001   Josh Johnson, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Tony Mosher                  Unattached,Colfax,     J29.56m
 1 Will Scheideler              Jets,Lincoln, NE        37.49m
 2 Skyler Hinton                Unattached,Waukee,     J22.38m
 3 Eric Taylor                  SM Panthers,Madison    J19.46m
 4 Leighton Griffith            Unattached,Staples,    J18.57m

Outdoor Pentathlon Midget Boys
===============================================================
   National: N  2669  7/1/1999    Nick Best, Boring, OR
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jens Scholl                  Ruskin,Nora, NE           2250
 2 Paul Monsen                  Madsion Ess,Stought       2217
 3 Tyler Clark                  Ames Impact,Ames, I       2180
 4 Joshua Wiseman               Hosp Strider,Brookl       1929
 5 Thomas Filer                 Unattached,NE, NE         1799
 6 Keaton Rickels               Unattached,Iowa Fal       1709
 7 Casey Carlson                Agsa Sting,Vermilli       1529
 8 Casey Oster                  Westside,Clive, IA        1350
 9 Marcus Parson-Shields        SM Panthers,Madison       1339
10 Eric Ostrem                  Westside,Des Moines       1206
11 Devin Kellenburger           SM Panthers,Beaver        1146
12 Anthony Warren               Hosp Strider,Minnea       1030

100 Meter Dash Youth Boys
===============================================================
   National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Brandon Young                DM Youth,Des Moines      11.52
 2 Isaiah Ellison               TRMN,Brooklyn Park,      11.72
 3 Gabe Gulley                  SM Panthers,Madison      11.75
 4 Alexander Robinson           Hosp Strider,Minnea      11.85
 5 Andre McIntyre               Apollo,Omaha, NE         11.86
 5 Keith Ingram                 SS Spartans,Milwauk     J12.27
 6 Isaac Anderson               TRMN,Brooklyn Park,     J12.62
 7 Jason Wright                 Jaguars,Omaha, NE        12.28
Preliminaries
 9 Danny Grosserode             Lytc,Lincoln, NE
10 Christopher Schneider        Unattached,Fort Mad
11 Marcus Heald                 Miss Valley,Davenpo
12 Victor Reynolds              SS Spartans,Milwauk
13 Arsineo Green                SM Panthers,Madison
14 Marquis Stephens             Unattached,Lisbon,
15 James Tyree                  Hosp Strider,Minnea
16 Xavier Rucker                Hosp Strider,Minnea
17 Logan Franzoni               Northstar,Eagan, MN

100 Meter Dash Youth Boys
==================================================================
   National: N 10.94  7/28/2000   Michael Grant, Decatur, GA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Brandon Young                DM Youth,Des Moines      11.71q  1
 2 Isaiah Ellison               TRMN,Brooklyn Park,      11.74q  1
 3 Andre McIntyre               Apollo,Omaha, NE         11.82q  2
 4 Alexander Robinson           Hosp Strider,Minnea      12.02q  3
 5 Gabe Gulley                  SM Panthers,Madison      12.16q  2
 6 Keith Ingram                 SS Spartans,Milwauk      12.23q  1
 7 Isaac Anderson               TRMN,Brooklyn Park,      12.25q  2
 8 Jason Wright                 Jaguars,Omaha, NE        12.30q  3
 9 Danny Grosserode             Lytc,Lincoln, NE         12.32   2
10 Christopher Schneider        Unattached,Fort Mad      12.35   1
11 Marcus Heald                 Miss Valley,Davenpo      12.36   2
12 Victor Reynolds              SS Spartans,Milwauk      12.42   3
13 Arsineo Green                SM Panthers,Madison      12.49   1
14 Marquis Stephens             Unattached,Lisbon,       12.53   3
15 James Tyree                  Hosp Strider,Minnea      12.77   2
16 Xavier Rucker                Hosp Strider,Minnea      12.86   3
17 Logan Franzoni               Northstar,Eagan, MN      12.92   3

200 Meter Dash Youth Boys
======================================================================
   National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
Finals
 1 Isaiah Ellison               TRMN,Brooklyn Park,      23.55
 2 Brandon Young                DM Youth,Des Moines      23.69
 3 Alexander Robinson           Hosp Strider,Minnea      24.36
 4 Chris Traylor                Excalibur,West Des       24.74
 5 Christopher Schneider        Unattached,Fort Mad      25.03
 6 Arsineo Green                SM Panthers,Madison      25.04
 7 Keith Ingram                 SS Spartans,Milwauk      25.52
Preliminaries
 5 Danny Grosserode             Lytc,Lincoln, NE
 8 Marcus Heald                 Miss Valley,Davenpo         J
 9 Ben Friedman                 Northstar,Eagan, MN         J
10 Jason Wright                 Jaguars,Omaha, NE
10 Ian Andrews                  Unatt. WI,Sheboygan         J
11 Jake Merrill                 Unattached,La Cresc         J
12 Daniel Peterson              Madsion Ess,Windsor         J
13 Bryan Collins                Westside,Clive, IA          J
-- Warren Batiste               DM Youth,Des Moines

200 Meter Dash Youth Boys
==================================================================
   National: N 21.84  7/29/2000   Michael Grant, Decatur, GA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Isaiah Ellison               TRMN,Brooklyn Park,      23.32q  1
 2 Brandon Young                DM Youth,Des Moines      23.56q  2
 3 Alexander Robinson           Hosp Strider,Minnea      23.93q  2
 4 Chris Traylor                Excalibur,West Des       24.10q  1
 5 Danny Grosserode             Lytc,Lincoln, NE         24.60q  2
 5 Christopher Schneider        Unattached,Fort Mad     J24.62q  2
 6 Keith Ingram                 SS Spartans,Milwauk     J24.75q  1
 7 Arsineo Green                SM Panthers,Madison     J24.78q  1
 8 Marcus Heald                 Miss Valley,Davenpo     J24.82q  1
 9 Ben Friedman                 Northstar,Eagan, MN     J25.59   2
10 Jason Wright                 Jaguars,Omaha, NE        25.48   2
10 Ian Andrews                  Unatt. WI,Sheboygan     J25.98   2
11 Jake Merrill                 Unattached,La Cresc     J26.09   1
12 Daniel Peterson              Madsion Ess,Windsor     J26.74   1
13 Bryan Collins                Westside,Clive, IA      J26.92   2
-- Warren Batiste               DM Youth,Des Moines        DNF   1

400 Meter Dash Youth Boys
==================================================================
   National: N 47.16  8/1/1993    William Obea Moore, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Tyler Anderson               Mason City,Buffalo       54.02   2
 2 Braxton Wright               Jaguars,Omaha, NE        54.91   2
 2 Chris Traylor                Excalibur,West Des      J54.94   2
 3 Ben Friedman                 Northstar,Eagan, MN     J55.55   2
 4 Christopher Schneider        Unattached,Fort Mad     J56.00   2
 5 Ian Andrews                  Unatt. WI,Sheboygan     J57.04   1
 6 Marcus Heald                 Miss Valley,Davenpo     J57.24   2
 7 Cameron Abram                TRMN,Brooklyn Park,     J57.28   1
 8 Danny Grosserode             Lytc,Lincoln, NE         57.25   2
 8 Xavier Rucker                Hosp Strider,Minnea     J57.86   2
 9 Joe Esterley                 Unattached,Blooming     J59.83   1
10 Randy Fisher                 SS Spartans,Milwauk     J61.22   1
11 Jeremiah Ellison             TRMN,Brooklyn Park,     J61.65   1
12 Daniel Peterson              Madsion Ess,Windsor     J62.18   1

800 Meter Run Youth Boys
===============================================================
   National: N 1:56.36  7/28/2001   Cody Harper, Albuquerque,NM
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Tyler Anderson               Mason City,Buffalo     2:07.97
 2 Ian Andrews                  Unatt. WI,Sheboygan    2:11.73
 3 Patrick Rainey               Flyers,Omaha, NE       2:13.48
 3 Andy Dougherty               Mason City,Moville,   J2:16.14
 4 Adam Oestreich               Miss Valley,Bettend   J2:16.64
 5 Michael Neil                 TRMN,Brooklyn Park,   J2:18.74
 6 Ben Friedman                 Northstar,Eagan, MN   J2:18.77
 7 Rob Aderman                  Nat Sports,Barronet   J2:20.75
 8 Sam Bailin                   Westside,Urbandale,   J2:22.77
 9 Ben Wagner                   Unattached,Eveleth,   J2:23.76
10 Logan Smith                  Mason City,Mason Ci   J2:30.78
11 Brian Olson                  Unattached,Griswold   J2:34.10

1500 Meter Run Youth Boys
===============================================================
   National: N 4:04.72  7/10/1983   Jason Lineau, Fresno, Ca
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Rob Aderman                  Nat Sports,Barronet    4:38.29
 2 Isaac Wendland               Mason City,Charles     4:41.44
 3 Ben Wagner                   Unattached,Eveleth,    4:42.91
 4 Adam Oestreich               Miss Valley,Bettend    4:46.72
 5 Brett Williams               Miss Valley,Muscati    4:56.46
 6 Matt Boley                   Excalibur,Maxwell,     4:59.08
 7 Andrew Manning               3-D Run,Vermillion,    5:05.58
 8 Scott Vicker                 S Prairie,Creston,     5:06.73
 9 Steve Myers                  S Prairie,Creston,     5:20.97
10 Trevor Johnson               URBN,Minneapolis, M    5:24.09

3000 Meter Run Youth Boys
===============================================================
   National: N 9:08.86  7/31/1993   Tom Caughlan, Mason City, IA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Patrick Rainey               Flyers,Omaha, NE       9:55.78
 1 Ben Wagner                   Unattached,Eveleth,  J10:13.44
 2 Rob Aderman                  Nat Sports,Barronet  J10:18.74
 3 Isaac Wendland               Mason City,Charles   J10:25.85
 4 Joshua Branchaud             Flyers,Omaha, NE      10:19.58
 4 Andrew Manning               3-D Run,Vermillion,  J10:32.68
 5 Scott Vicker                 S Prairie,Creston,   J10:47.39
 6 Anthony Oberle               Sioux City,Sioux Ci  J10:48.08
 7 Jesse McCarvel               Cedar Valley,Waterl  J10:51.76
 8 Trevor Johnson               URBN,Minneapolis, M  J12:03.70

3000 Meter Race Walk Youth Boys
======================================================================
   National: N 14:10.18  7/26/1997   Tristan Ruoss, Fayetteville, AR
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Ben Wagner                   Unattached,Eveleth,   17:27.72
 2 Levi Reeme                   Unatt. WI,New Berti   20:19.77
 3 Tyrone Kracht                Flyers,Omaha, NE      21:12.45

100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
===============================================================
   National: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, Fl
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Bradley Perdue               Unattached,Elliott,      15.17
 2 James Conley                 Excalibur,Des Moine      15.31
 3 Niles Paul                   Apollo,Omaha, NE         15.41
 3 Victor Reynolds              SS Spartans,Milwauk     J15.56
 4 Andrew Clark                 Unattached,Clarksvi     J16.50
 5 Mark Billingsley             Nat Sports,Cedar, M     J16.66
 6 Kade Rickels                 Unattached,Iowa Fal     J17.24
 7 Brock Spandl                 Unattached,Moorhead     J17.61
Preliminaries
 9 Logan Franzoni               Northstar,Eagan, MN
10 Justin Shelton               MNBR,St Paul, MN

100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
==================================================================
   National: N 12.94  7/28/1991   Tyrone Butterfield, Miami, Fl
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Bradley Perdue               Unattached,Elliott,      15.03q  2
 2 James Conley                 Excalibur,Des Moine      15.29q  1
 3 Niles Paul                   Apollo,Omaha, NE         15.46q  2
 4 Andrew Clark                 Unattached,Clarksvi      16.05q  2
 5 Victor Reynolds              SS Spartans,Milwauk      16.22q  1
 6 Mark Billingsley             Nat Sports,Cedar, M      17.00q  2
 7 Brock Spandl                 Unattached,Moorhead      17.08q  2
 8 Kade Rickels                 Unattached,Iowa Fal      17.20q  1
 9 Logan Franzoni               Northstar,Eagan, MN      17.37   1
10 Justin Shelton               MNBR,St Paul, MN         23.81   2

200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
==================================================================
   National: N 24.83  7/30/1995   Chris Hickman, Houston, TX
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Warren Batiste               DM Youth,Des Moines      26.47   1
 2 Niles Paul                   Apollo,Omaha, NE         28.37   1
 2 Logan Franzoni               Northstar,Eagan, MN     J29.07   1
 3 James Conley                 Excalibur,Des Moine     J29.14   1
 4 Mark Billingsley             Nat Sports,Cedar, M     J30.75   2
 5 Brock Spandl                 Unattached,Moorhead     J31.67   2
 6 Brad Mortensen               Unattached,Griswold     J32.31   1
 7 Roderick Pierce              Hosp Strider,Minnea     J33.58   2
 8 Andrew Clark                 Unattached,Clarksvi     J33.74   1
 9 Edward Jeske                 SS Spartans,Milwauk     J35.05   2
10 Justin Shelton               MNBR,St Paul, MN           JDQ   2

4x100 Meter Relay Youth Boys
==================================================================
   National: N 43.51  7/29/2000   Boynton Beach, TC
                      W.Dix, M.Dowdell,  J.Wimbley, D.Owen
   Team                                                 Finals  H#
==================================================================
 1 Track Minnesota  'A'                                  46.72   2
    1) Cameron Abram                   2) Isaiah Ellison
    3) Michael Neil                    4) Isaac Anderson
 2 Hospitality House Strider  'A'                        47.96   2
    1) Byant Williams                  2) James Tyree
    3) Xavier Rucker                   4) Alexander Robinson
 3 Silver Springs Spartans  'A'                          48.62   2
    1) Edward Jeske                    2) Keith Ingram
    3) Victor Reynolds                 4) Geoff Stuhr
 4 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                          49.40   2
    1) Jason Wright                    2) Dennis Hopgood
    3) Darnell Lewis                   4) Thomas Warren Jr
 4 Excalibur Tc, Des Moines  'A'                        J49.63   2
    1) Chris Traylor                   2) Kameron Middlebrooks
    3) Vincent Hanna                   4) James Conley
 5 South Madison Panthers  'A'                          J49.70   2
    1) Jamie Angelmyer                 2) Antwon Anderson
    3) Arsineo Green                   4) Gabe Gulley
 6 South PrairieTC, Creston  'A'                        J52.32   1
    1) Austin Berry                    2) McLaine Sorden
    3) Tyler Linderman                 4) Greg Irr
 7 Boys/Girls Club Jaguars  'B'                          50.59   2
    1) Stanley Smith                   2) William Jackson Jr
    3) William Cummings                4) Jermaine Blackson
 7 Silver Springs Spartans  'B'                         J55.50   1
    1) Kyle Freeman                    2) Richard Govan
    3) Ryan Vaughn                     4) Kenneth Casey
-- Des Moines Youth TC  'A'                                 DQ   2
    1) Warren Batiste                  2) Ben Powers
    3) Jeremy Batiste                  4) Brandon Young

4x400 Meter Relay Youth Boys
===============================================================
   National: N 3:23.96  8/1/1993    LA Jets, Los Angeles, CA
                        LCruel,A.Dean, P.McCall,O.Moore
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Boys/Girls Club Jaguars  'A'                        3:50.70
    1) Jermaine Blackson               2) Darnell Lewis
    3) Thomas Warren Jr                4) Braxton Wright
 1 Track Minnesota  'A'                               J3:52.04
    1) Michael Neil                    2) Cameron Abram
    3) Isaac Anderson                  4) Jeremiah Ellison
 2 Excalibur Tc, Des Moines  'A'                      J3:59.36
    1) Chris Traylor                   2) James Conley
    3) Kameron Middlebrooks            4) Vincent Hanna
 3 South PrairieTC, Creston  'A'                      J4:01.51
    1) Tyler Linderman                 2) McLaine Sorden
    3) Steve Myers                     4) Greg Irr
 4 Des Moines Youth TC  'A'                           J4:31.13
    1) Eric Hall                       2) Dexter Chedium
    3) Brandon Young                   4) Jeremy Batiste

4x800 Meter Relay Youth Boys
===============================================================
   National: N 8:28.15  7/25/1997   Track Houston, Houston, TX
                        A.Andrews, D.Davis, R.Koboris, L.McCann
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Cvtc/Mason City Track Clu  'A'                      9:04.44
    1) Logan Smith                     2) Andy Dougherty
    3) Isaac Wendland                  4) Tyler Anderson
 2 Miss. Valley Tc, Bettendo  'A'                      9:54.33
    1) David Carruthers                2) Adam Oestreich
    3) Ben Schneider                   4) Brett Williams
 3 South PrairieTC, Creston  'A'                      10:00.39
    1) Tyler Linderman                 2) McLaine Sorden
    3) Steve Myers                     4) Greg Irr
 4 Westside Tc, W Des Moine  'A'                      10:52.78
    1) Travis Smith                    2) Robert Todd
    3) Blake Ridgway                   4) Sam Bailin

High Jump Youth Boys
===============================================================
   National: N 6-04.75  7/24/1998   Donovan Kilmartin, Boise, ID
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Blake Ridgway                Westside,West Des M      1.65m
 2 Arsineo Green                SM Panthers,Madison      1.60m
 3 Gabe Gulley                  SM Panthers,Madison     J1.60m
 4 Raytron Lamar                Excalibur,Des Moine     J1.60m
 5 Isaac Anderson               TRMN,Brooklyn Park,      1.55m
 6 Sam Bailin                   Westside,Urbandale,      1.50m
 7 Jordan Clementson            Unattached,Pine Cit      1.35m
 8 Justin Shelton               MNBR,St Paul, MN         1.10m
-- Vincent Hanna                Excalibur,West Des          NH

Pole Vault Youth Boys
===============================================================
   National: N 14-00.50  1977        Bill Lange, Bridgewater, NJ
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Caleb Coffee                 Unattached,Milaca,       2.75m
 2 Brock Spandl                 Unattached,Moorhead     J2.75m

Long Jump Youth Boys
===============================================================
   National: N 23-00.50  1976        Anthony Gibson, San Fernando, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Byant Williams               Hosp Strider,Minnea     J5.81m
 1 Jason Wright                 Jaguars,Omaha, NE        6.10m
 2 Michael Neil                 TRMN,Brooklyn Park,     J5.66m
 2 Andre McIntyre               Apollo,Omaha, NE         5.97m
 3 Andrew Clark                 Unattached,Clarksvi     J5.31m
 3 Dennis Hoopgood              Jaguars,Omaha, NE        5.91m
 4 Bradley Perdue               Unattached,Elliott,     J5.31m
 5 Shawn Kober                  Unattached,Sleepy E     J5.12m
 6 Victor Reynolds              SS Spartans,Milwauk     J5.09m
 7 Jake Merrill                 Unattached,La Cresc     J4.51m
 8 Ian Andrews                  Unatt. WI,Sheboygan     J4.19m
 9 Cameron Abram                TRMN,Brooklyn Park,     J3.81m

Triple Jump Youth Boys
===============================================================
   National: N 44-00  1980        Michael Martin, San Diego, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Blake Ridgway                Westside,West Des M     10.83m
 2 Lory Kober                   Unattached,Sleepy E     10.74m
 3 Brock Spandl                 Unattached,Moorhead      9.70m
 4 Brad Mortensen               Unattached,Griswold      9.51m
 5 Jordan Clementson            Unattached,Pine Cit      9.05m
 6 Brian Olson                  Unattached,Griswold      8.64m
 7 David Carruthers             Miss Valley,Bettend      8.30m
 8 Justin Shelton               MNBR,St Paul, MN         7.58m

Shot Put (4K) Youth Boys
===============================================================
   National: N 63-03.50  7/28/1996   Chris Sprague, Eugene, OR
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Leo Stucky                   FD Comets,Fort Dodg     13.30m
 2 Ryan Lamparek                Unattached,Fairfax,    J12.82m
 2 Jeff Wollen                  Unattached              12.83m
 3 James Tyree                  Hosp Strider,Minnea    J11.55m
 4 Jordan Lettow                Westside,West Des M    J11.03m
 5 Fabian Brown                 Excalibur,Des Moine    J10.99m
 6 Eric Hall                    DM Youth,Des Moines    J10.81m
 7 Samuel Westlund              URBN,Minneapolis, M    J10.47m
 7 Max McShane                  Flyers,Elkhorn, NE      10.92m
 8 Antwon Anderson              SM Panthers,Madison    J10.17m
 9 Alex Marconnet               Madison BJ,Madison,     J9.33m

Discus Throw (1K) Youth Boys
===============================================================
   National: N 201-10  6/3/1995    Joel Armitage, Omaha, NE
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Leo Stucky                   FD Comets,Fort Dodg     41.89m
 2 Barret Schloerke             Unattached,Ames, IA     40.27m
 3 Adam Nicholson               Unattached,Iowa Cit    J32.01m
 3 Jeff Wollen                  Unattached              40.09m
 4 Jordan Lettow                Westside,West Des M    J31.31m
 4 Brad Kuxhausen               Flyers,Glenwood, IA     35.14m
 5 Alex Marconnet               Madison BJ,Madison,    J30.49m
 6 Antwon Anderson              SM Panthers,Madison    J30.07m
 6 Max McShane                  Flyers,Elkhorn, NE      31.76m
 7 Ryan Lamparek                Unattached,Fairfax,    J26.90m

Javelin Throw (600 G) Youth Boys
===============================================================
   National: N 176-06  7/6/2000    Brian Kerr, Vero Beach, FL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Leo Stucky                   FD Comets,Fort Dodg     42.65m
 2 Blake Ridgway                Westside,West Des M     34.01m
 3 Fabian Brown                 Excalibur,Des Moine     32.54m
 4 Eric Hall                    DM Youth,Des Moines    J28.19m
 4 Matt Schmailzl               Flyers,Glenwood, IA     28.56m
 5 Kade Rickels                 Unattached,Iowa Fal    J26.59m
 6 Matt Jeanblanc               Unattached,Badger,     J26.25m
 6 Max McShane                  Flyers,Elkhorn, NE      27.80m
 7 Jamie Angelmyer              SM Panthers,Madison    J23.23m
 8 Antwon Anderson              SM Panthers,Madison    J21.44m

Outdoor Pentathlon Youth Boys
===============================================================
   National: N  3485  7/5/1989    Ryan Theriault, Las Vegas. NV
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Blake Ridgway                Westside,West Des M       2222
 2 Sam Bailin                   Westside,Urbandale,       1957
 3 Kade Rickels                 Unattached,Iowa Fal       1920
 4 Brock Spandl                 Unattached,Moorhead       1862
 5 Eric Speidel                 Miss Valley,Bettend       1367

100 Meter Dash Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 10.54  7/25/8797   Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Robert Thompson              DM Youth,Des Moines      11.32
 2 Ryan Doke                    Flyers,Omaha, NE         11.35
 2 Terry Gantt                  DM Youth,Cedar Rapi     J11.50
 3 Michael Bradley              SS Spartans,Milwauk     J11.57
 4 Terrell Hunter               SS Spartans,Milwauk     J11.63
 5 Tom Collins                  Madsion Ess,Madison     J11.63
 6 Ashland Grady                DM Youth,Des Moines     J11.68
 7 Peter Kisicki                Flyers,Papillion, N      11.65
Preliminaries
 9 Corey Carpenter              Unattached,Amery, W
10 Antonio Oliver               SS Spartans,Milwauk
11 Jonathon Kimbrough           Unattached
12 Nicholas Dains               Unattached,Mechanic
13 Ronnie Cheatem               DM Youth,Des Moines
14 Joey LaBat                   Flyers,Omaha, NE
15 Andre Connor                 Hosp Strider,Minnea
16 Chason Chivers               Hosp Strider,Minnea
17 Michael Cooper               S Prairie,Creston,

100 Meter Dash Intermediate Boys
==================================================================
   National: N 10.54  7/25/8797   Donald Marshall /deshaun McCullough, Grand P
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Terry Gantt                  DM Youth,Cedar Rapi      11.42q  1
 2 Terrell Hunter               SS Spartans,Milwauk      11.47q  1
 3 Ashland Grady                DM Youth,Des Moines      11.49q  3
 4 Ryan Doke                    Flyers,Omaha, NE         11.50q  3
 5 Peter Kisicki                Flyers,Papillion, N      11.54q  1
 6 Michael Bradley              SS Spartans,Milwauk      11.63q  3
 7 Robert Thompson              DM Youth,Des Moines      11.63q  2
 8 Tom Collins                  Madsion Ess,Madison      11.65q  3
 9 Corey Carpenter              Unattached,Amery, W      11.81   2
10 Antonio Oliver               SS Spartans,Milwauk      11.81   1
11 Jonathon Kimbrough           Unattached               11.81   2
12 Nicholas Dains               Unattached,Mechanic      11.92   1
13 Ronnie Cheatem               DM Youth,Des Moines      11.98   2
14 Joey LaBat                   Flyers,Omaha, NE         12.02   2
15 Andre Connor                 Hosp Strider,Minnea      12.07   3
16 Chason Chivers               Hosp Strider,Minnea      12.08   3
17 Michael Cooper               S Prairie,Creston,       12.37   2

200 Meter Dash Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Ryan Doke                    Flyers,Omaha, NE         23.02
 1 Robert Thompson              DM Youth,Des Moines     J23.41
 2 Corey Carpenter              Unattached,Amery, W     J23.51
 3 Peter Kisicki                Flyers,Papillion, N      23.44
 3 Terrell Hunter               SS Spartans,Milwauk     J23.94
 4 Nicholas Dains               Unattached,Mechanic     J24.00
 5 Michael Bradley              SS Spartans,Milwauk     J24.12
Preliminaries
 1 Terry Gantt                  DM Youth,Cedar Rapi
 4 Ben Lueth                    Ames Impact,Ames, I         J
 7 Ashland Grady                DM Youth,Des Moines         J
 9 Antonio Oliver               SS Spartans,Milwauk         J
10 Andre Connor                 Hosp Strider,Minnea         J
11 Chason Chivers               Hosp Strider,Minnea         J
12 Jacob Phelps                 Wausau F,Eau Claire         J
13 Eteyan Paul                  TRMN,Brooklyn Park,         J
14 Michael Cooper               S Prairie,Creston,          J

200 Meter Dash Intermediate Boys
==================================================================
   National: N 21.10  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Terry Gantt                  DM Youth,Cedar Rapi      23.05q  2
 2 Ryan Doke                    Flyers,Omaha, NE         23.27q  1
 2 Corey Carpenter              Unattached,Amery, W     J23.51q  2
 3 Peter Kisicki                Flyers,Papillion, N      23.30q  2
 3 Terrell Hunter               SS Spartans,Milwauk     J23.53q  1
 4 Ben Lueth                    Ames Impact,Ames, I     J23.63q  2
 5 Robert Thompson              DM Youth,Des Moines     J23.64q  1
 6 Michael Bradley              SS Spartans,Milwauk     J24.00q  1
 7 Ashland Grady                DM Youth,Des Moines     J24.05q  1
 8 Nicholas Dains               Unattached,Mechanic     J24.18q  1
 9 Antonio Oliver               SS Spartans,Milwauk     J24.29   2
10 Andre Connor                 Hosp Strider,Minnea     J24.60   1
11 Chason Chivers               Hosp Strider,Minnea     J24.72   2
12 Jacob Phelps                 Wausau F,Eau Claire     J25.08   1
13 Eteyan Paul                  TRMN,Brooklyn Park,     J25.14   2
14 Michael Cooper               S Prairie,Creston,      J25.64   2

400 Meter Dash Intermediate Boys
==================================================================
   National: N 45.99  7/29/1995   William Obea Moore, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Ryan Doke                    Flyers,Omaha, NE         51.67   2
 1 Matt Clark                   Ames Impact,Ames, I     J52.29   2
 2 Virgil Mitchel               Unattached               51.98   1
 2 Erick Monsen                 Madsion Ess,Stought     J53.44   2
 3 Jonathon Kimbrough           Unattached               52.17   1
 3 Brandon Raasch               Hosp Strider,Brookl     J53.69   2
 4 Jared Clementson             Unattached,Pine Cit     J54.05   2
 5 Kevin Berg                   Ames Impact,Ames, I     J54.15   2
 6 Larry Barnett                Excalibur,Des Moine     J54.74   2
 7 Michael Wilhite              Unattached              J56.94   1

800 Meter Run Intermediate Boys
==================================================================
   National: N 1:53.37  7/28/1985   Michael Remigino, Newington, CT
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Matt Clark                   Ames Impact,Ames, I    2:00.68   2
 2 Justin Lark                  Ozaukee TC,Germanto    2:01.77   2
 3 Brian Odegaard               Unattached,Afton, M    2:02.43   2
 4 Jared Clementson             Unattached,Pine Cit    2:05.08   2
 5 Virgil Mitchel               Unattached             2:05.30   1
 5 Daniel Huebsch               Unattached,Staples,   J2:06.59   2
 6 Collin Wagner                Unattached,Eveleth,   J2:06.69   1
 7 Kyle Hauser                  Conrad,Union, IA      J2:07.81   2
 8 Mark Gibilisco               Flyers,Omaha, NE       2:07.36   2
 8 Michael Johnson              Unattached,St Cloud   J2:08.41   2
 9 McCallister Antjun           Unattached,IA, IA     J2:10.30   1
10 Eric Cooke                   Unatt. WI,Portage,    J2:11.40   1
11 Larry Barnett                Excalibur,Des Moine   J2:15.15   1
12 Justin Barnes                Unattached,Fort Mad   J2:15.64   2
13 Charles Farber               Unattached,Motley,    J2:17.54   1
14 Cory Wulff-Plumb             Unatt. WI,Beaverdal   J2:17.97   1
15 Zac Kimpson                  Griswold,Griswold,    J2:26.99   1

1500 Meter Run Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 3:56.84  7/9/2000    Adam Perkins, Liberty, MO
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Ryan Birkholz                Unatt. WI,Burlingto    4:07.48
 2 Brian Odegaard               Unattached,Afton, M    4:11.35
 3 Collin Wagner                Unattached,Eveleth,    4:16.41
 4 Daniel Huebsch               Unattached,Staples,    4:24.00
 5 Jared Clementson             Unattached,Pine Cit    4:28.51
 6 Antjuan McCallister          Unattached,Davenpor    4:30.07
 7 James Robinson               Flyers,Council Bluf    4:33.85
 7 Michael Johnson              Unattached,St Cloud   J4:34.62
 8 Kyle Hauser                  Conrad,Union, IA      J4:42.19
 9 Eric Cooke                   Unatt. WI,Portage,    J4:46.39
10 Cory Wulff-Plumb             Unatt. WI,Beaverdal   J4:48.02
11 Nathan Weiss                 Ames Impact,Ames, I   J5:02.32
12 Matthew Sherriff             S Prairie,Creston,    J5:16.89

3000 Meter Run Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 8:27.00  7/23/1993   Billy Harper, Philomath, OR
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Ryan Birkholz                Unatt. WI,Burlingto    9:06.81
 2 Ryan Gasper                  Unatt. WI,Ft Atkins    9:12.68
 3 Collin Wagner                Unattached,Eveleth,    9:27.97
 4 Brian Odegaard               Unattached,Afton, M    9:35.44
 5 Daniel Huebsch               Unattached,Staples,    9:45.56
 6 Justin Lark                  Ozaukee TC,Germanto    9:55.04
 7 Charles Farber               Unattached,Motley,    10:06.73
 8 Josh Gerber                  Unattached,Plymouth   10:48.99
 9 Dylan Jans                   Gladbrook,Reinbeck,   10:51.27
10 Ryan Fisher                  Unatt. WI,Oconomowo   11:43.74
11 Matthew Sherriff             S Prairie,Creston,    11:56.74

110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 13.99  7/30/1995   Sharif Paxton, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jaron Van Maanen             Unattached,Sully, I      15.56
 2 Greg Swanson                 Westside,West Des M      20.23

400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 51.71  7/27/1996   Baynad Kamani, Missouri City, TX
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Andrew Koch                  Madsion Ess,Madison      61.40
 2 Ian McShane                  Flyers,Elkhorn, NE       62.69
 2 Greg Swanson                 Westside,West Des M     J73.77

2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 6:02.84  7/31/1988   Jason Brown, Provo, UT
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Daniel Huebsch               Unattached,Staples,    6:47.56
 2 Brian Odegaard               Unattached,Afton, M    6:52.60
 3 Michael Johnson              Unattached,St Cloud    6:59.11
 4 James Robinson               Flyers,Council Bluf    6:59.72
 4 Charles Farber               Unattached,Motley,    J7:00.30
 5 Josh Gerber                  Unattached,Plymouth   J7:39.54
 6 Andrew Townsend              Unattached,Gladbroo   J8:13.19

4x100 Meter Relay Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 40.90  7/27/1997   LA Jets, Lancaster, CA
                      D.Menthuhotep, W.Rogers, D.McCullough, T.Walton
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Cornhusker Flyers T C  'A'                            44.21
    1) Ryan Doke                       2) Peter Kisicki
    3) Joey LaBat                      4) Chase Weaver
 1 Des Moines Youth TC  'A'                             J44.35
    1) Robert Thompson                 2) Ashland Grady
    3) Ronnie Cheatem                  4) Terry Gantt
 2 Silver Springs Spartans  'A'                         J44.35
    1) Michael Bradley                 2) Tony Dandridge-Brown
    3) Justin Davis                    4) Marquis Hackney
 3 Milwaukee Striders TC  'A'                           J45.01
    1) Idiats Jeremiah                 2) Robba Rothe
    3) Andrew Schaefer                 4) Demetrios Smith
 4 Hospitality House Strider  'A'                       J46.70
    1) Chason Chivers                  2) Andre Connor
    3) Pearlson Omesa                  4) Brandon Raasch
 5 Madison East Side Sharks  'A'                        J46.99
    1) Nicholas Jones                  2) Erick Monsen
    3) Andrew Koch                     4) Tom Collins
 6 Ames Impact  'A'                                     J47.35
    1) Luke Lowry                      2) Kevin Berg
    3) Greg Hunter                     4) Peter McCuskey

4x400 Meter Relay Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 3:13.40  7/29/2001   New Horizon, Snellville, GA
                        L. Jackson, C. Goodman. R. Witherspoon, M. Grant
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Ames Impact  'A'                                    3:29.13
    1) Matt Clark                      2) Peter McCuskey
    3) Luke Lowry                      4) Ben Lueth
 2 Madison East Side Sharks  'A'                       3:33.36
    1) Nicholas Jones                  2) Erick Monsen
    3) Adam Woods                      4) Andrew Koch
 3 Silver Springs Spartans  'A'                        3:40.04
    1) Terrell Hunter                  2) Anthony Strong-Thrash
    3) Antonio Oliver                  4) Tony Dandridge-Brown

High Jump Intermediate Boys
===============================================================
   National: N  7-05  8/1/1992    Eric Bishop, Chatsworth, GA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jaron Van Maanen             Unattached,Sully, I      2.00m
 2 Michael Wilhite              Unattached               1.70m
 3 Anthony Strong-Thrash        SS Spartans,Milwauk      1.60m
 4 Cordell Wiseman              Hosp Strider,Brookl      1.55m

Pole Vault Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 16-09  7/9/1994    Jacob Davis, Orange, TX
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Quinn DePompolo              Unattached,Golden V      3.35m
 2 Chris Allen                  Unattached,Savis Ra     J3.35m
 3 Brett Farniok                Unattached,Montrose     J3.35m
 4 Nicholas Jones               Madsion Ess,McFarla      3.05m

Long Jump Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 24-01.50  1979        Steven Hansley, East Orange, NJ
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Tony Dandridge-Brown         SS Spartans,Milwauk      6.01m
 2 Andrew Koch                  Madsion Ess,Madison      5.75m
 3 Michael Cooper               S Prairie,Creston,       5.58m
 4 Scott Liebelt                Wausau F,Eau Claire      5.52m
 5 Anthony Strong-Thrash        SS Spartans,Milwauk      5.50m
 6 Kevin Berg                   Ames Impact,Ames, I      5.41m
 7 Chris Mora                   Northstar,Inner Gro      5.30m
 8 Eteyan Paul                  TRMN,Brooklyn Park,      5.21m
 9 Cordell Wiseman              Hosp Strider,Brookl      4.91m
10 Carter Woodruff              Excalibur,Des Moine      4.56m
11 Lorenzo Hampton              URBN,St Louis Park,      4.50m

Triple Jump Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 49-05.75  7/29/1995   Chris Hercules, Palatine, IL
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jaron Van Maanen             Unattached,Sully, I     12.90m
 2 Tony Dandridge-Brown         SS Spartans,Milwauk     12.67m
 3 Tony Lee                     SS Spartans,Milwauk     12.46m
 4 Scott Liebelt                Wausau F,Eau Claire    J11.50m
 4 Joshua Hardy                 Wahoo,Weston, NE        12.39m
 5 Wesley Hoze                  SS Spartans,Milwauk    J11.23m
 6 Brad Tomschin                Unattached,Alden, M    J11.18m
 7 Chris Mora                   Northstar,Inner Gro    J10.78m
 8 Justin Davis                 SS Spartans,Milwauk    J10.54m
 9 Anthony Strong-Thrash        SS Spartans,Milwauk    J10.45m

Shot Put (12#) Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 63-03.50  7/26/1996   Chris Sprague, Eugene, OR
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Anthony Curtis               Unatt. WI,Broadhead     14.26m
 2 Bryan Andurs                 Northstar,Richfield     13.81m
 3 Huss Wright                  Unattached,Council      12.53m
 4 Jeremy Groth                 Unatt. WI,Cudaity,      11.55m
 5 Jeremy Giles                 Unattached,Creston,     11.48m
 6 Pearlson Omesa               Hosp Strider,Brookl     10.08m
 7 Colt Hogan                   DM Youth,Ankeny, IA      9.21m
 8 Jim Aspholm                  URBN,Minneapolis, M      8.25m

Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 191-11  6/1/1985    Kami Keshmiri, Reno, NV
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Anthony Curtis               Unatt. WI,Broadhead     44.91m
 2 Huss Wright                  Unattached,Council      36.33m
 3 Bryan Andurs                 Northstar,Richfield     35.43m
 4 Jeremy Groth                 Unatt. WI,Cudaity,      34.59m
 5 Jeremy Giles                 Unattached,Creston,     32.47m
 6 Pearlson Omesa               Hosp Strider,Brookl     25.74m
 7 Jim Aspholm                  URBN,Minneapolis, M     23.49m
 8 Colt Hogan                   DM Youth,Ankeny, IA     22.60m
 9 Charles Ellis                Unattached              15.27m

Javelin Throw (800G) Intermediate Boys
===============================================================
   National: N 202-09  7/6/2001    Dustin Johnson, Crossett, AR
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jaron Van Maanen             Unattached,Sully, I    J36.59m
 1 Michael Packmore             Lytc,Lincoln, NE        38.29m
 2 Bryan Andurs                 Northstar,Richfield    J36.22m
 3 Chris Mora                   Northstar,Inner Gro    J33.57m
 4 Erick Monsen                 Madsion Ess,Stought    J32.34m
 5 Jeremy Giles                 Unattached,Creston,    J29.82m
 6 Colt Hogan                   DM Youth,Ankeny, IA    J19.31m

Decathlon Intermediate Boys
===============================================================
   National: N  6896  7/29/1998   Tim Morse, Shoreline, WA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Andrew Koch                  Madsion Ess,Madison       4921
 2 Marcus Mosher                Unattached,Colfax,        2622
 3 Greg Swanson                 Westside,West Des M       2229

100 Meter Dash Young Men
===============================================================
   National: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Gregory Bracey               SS Spartans,Milwauk      10.84
 2 Demichole Deeds              DM Youth,Des Moines      10.93
 3 Miles Dykeman                SS Spartans,Milwauk      11.00
 4 Arie Perry                   Hosp Strider,Fridle      11.25
 5 Derek Stephens               Unattached,Lisbon,       11.31
 6 Delroy Henry                 Hosp Strider,Minnea      11.51
 7 Antoine Price                Hosp Strider,Minnea      12.60
Preliminaries
 3 Wole Adebayo                 Unattached,Rocheste
 9 Joshua Hauser                Conrad,Union, IA
10 Darrius Stewart              Unattached,Cedar Ra
11 Randall Wilson               Excalibur,Des Moine
12 Steven Bintz                 Unattached,Dayton,

100 Meter Dash Young Men
==================================================================
   National: N 10.30  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Demichole Deeds              DM Youth,Des Moines      10.98q  1
 2 Miles Dykeman                SS Spartans,Milwauk      11.07q  1
 3 Wole Adebayo                 Unattached,Rocheste      11.11q  2
 4 Arie Perry                   Hosp Strider,Fridle      11.13q  1
 5 Gregory Bracey               SS Spartans,Milwauk      11.14q  1
 6 Antoine Price                Hosp Strider,Minnea      11.18q  2
 7 Derek Stephens               Unattached,Lisbon,       11.41q  2
 8 Delroy Henry                 Hosp Strider,Minnea      11.60q  2
 9 Joshua Hauser                Conrad,Union, IA         11.61   2
10 Darrius Stewart              Unattached,Cedar Ra      11.85   2
11 Randall Wilson               Excalibur,Des Moine      12.08   1
12 Steven Bintz                 Unattached,Dayton,       12.33   1

200 Meter Dash Young Men
===============================================================
   National: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Gregory Bracey               SS Spartans,Milwauk      21.89
 2 Demichole Deeds              DM Youth,Des Moines      22.40
 3 Arie Perry                   Hosp Strider,Fridle      22.75
 4 Joshua Hauser                Conrad,Union, IA         23.22
 5 Jeff Dowell                  Hosp Strider,Minnea      23.66
Preliminaries
 3 Antoine Price                Hosp Strider,Minnea
 4 Wole Adebayo                 Unattached,Rocheste
 5 Derek Stephens               Unattached,Lisbon,
 9 Randall Wilson               Excalibur,Des Moine

200 Meter Dash Young Men
==================================================================
   National: N 20.50  7/25/1987   Quincy Watts, Woodland Hills, CA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Gregory Bracey               SS Spartans,Milwauk      21.99q  1
 2 Demichole Deeds              DM Youth,Des Moines      22.03q  2
 3 Antoine Price                Hosp Strider,Minnea      22.22q  1
 4 Wole Adebayo                 Unattached,Rocheste      22.24q  2
 5 Derek Stephens               Unattached,Lisbon,       22.52q  1
 6 Joshua Hauser                Conrad,Union, IA         22.76q  2
 7 Arie Perry                   Hosp Strider,Fridle      22.84q  1
 8 Jeff Dowell                  Hosp Strider,Minnea      23.26q  2
 9 Randall Wilson               Excalibur,Des Moine      24.64   2

400 Meter Dash Young Men
===============================================================
   National: N 45.58  7/6/1996    William Obea Moore, Los Angeles, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jeff Dowell                  Hosp Strider,Minnea      50.04
 2 Jerald Burton                Hosp Strider,Brookl      50.30
 3 Delroy Henry                 Hosp Strider,Minnea      50.43
 4 Eric Rangel                  Unatt. WI,Stoughton      50.78
 5 Joshua Hauser                Conrad,Union, IA         53.24

800 Meter Run Young Men
===============================================================
   National: N 1:49.49  7/27/2000   Nick Davenport, Houston, TX
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Chris Glick                  DM Youth,Perry, IA     1:57.52
 2 Richard Elings               Westside,West DesMo    2:03.95
 3 Meshack Omesa                Hosp Strider,Brookl    2:05.17
 4 Eric Knutt                   Unattached,St Cloud    2:06.37
 5 Mike Stone                   Hosp Strider,Richfi    2:12.13

1500 Meter Run Young Men
===============================================================
   National: N 3:51.21  7/7/1985    John Quade, Woodinville, Wa
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Severyn Claymore             Unattached,Fargo, N    4:14.47
 2 Meshack Omesa                Hosp Strider,Brookl    4:14.92
 3 Eric Knutt                   Unattached,St Cloud    4:24.36
 4 Davis Brown                  Unattached,Reasnor,    4:33.33
 5 Richard Elings               Westside,West DesMo    4:41.76

5000 Meter Run Young Men
===============================================================
   National: N 14:27.14  7/28/2001   Yong-Sung Leal, San Leandro, CA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Severyn Claymore             Unattached,Fargo, N   16:48.05
 2 Ryan Miles                   Flyers,Gretna, NE     17:28.08

5000 Meter Race Walk Young Men
===============================================================
   National: N 21:58.42  7/25/2001   Matt Boyles, Yellow Springs, OH
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 James Hertneky               LC RW,Oconomowoc, W   34:10.64
 2 Brian Rojas                  LC RW,Oconomowoc, W   36:17.17

110 Meter Hurdles (39") Young Men
===============================================================
   National: N 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
Finals
 1 Derek Casey                  Unattached,Cherokee      14.77
 2 Tanner Miest                 Unattached,Willmar,      15.04
 3 Terry Liggins                Jaguars,Omaha, NE        15.40
 3 Lance Clark                  DM Youth,Churchvill     J15.52
 4 Jacob Steenholdt             Agsa Sting,Sioux Fa     J16.01
 5 Travis Birklid               Nat Sports,Andover,     J16.33
 6 Ryan Dump                    Agsa Sting,Valley S     J16.49
Preliminaries
 5 Erik Thompson                Unattached,Buffalo,
 9 Matthew Sinnen               Unattached,Chanhass
10 Joshua Collins               Unattached,North Oa

110 Meter Hurdles (39") Young Men
==================================================================
   National: N 13.42  7/27/1997   Terrance Trammel, Decatur, GA
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
==================================================================
 1 Derek Casey                  Unattached,Cherokee      14.95q  1
 2 Lance Clark                  DM Youth,Churchvill      15.31q  2
 3 Terry Liggins                Jaguars,Omaha, NE        15.33q  2
 4 Tanner Miest                 Unattached,Willmar,      15.38q  1
 5 Erik Thompson                Unattached,Buffalo,      15.72q  1
 6 Jacob Steenholdt             Agsa Sting,Sioux Fa      16.19q  2
 7 Travis Birklid               Nat Sports,Andover,      16.33q  2
 8 Ryan Dump                    Agsa Sting,Valley S      16.39q  2
 9 Matthew Sinnen               Unattached,Chanhass      16.42   1
10 Joshua Collins               Unattached,North Oa      17.12   1

400 Meter Hurdles (36") Young Men
===============================================================
   National: N 50.27  7/21/1997   Angelo Taylor, Tucker, GA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Ryan Koch                    Madsion Ess,Madison      57.48
 2 Michael Linnemann            Unattached,Melrose,      57.84
 3 Terry Liggins                Jaguars,Omaha, NE        58.26
 3 Lance Clark                  DM Youth,Churchvill     J58.43
 4 Jacob Steenholdt             Agsa Sting,Sioux Fa     J63.24

4x100 Meter Relay Young Men
===============================================================
   National: N 39.73  8/1/1998    Track Houston, Houston, TX
                      R.Beard, B.Gay,J.Harris, T.Williams
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Milwaukee Striders TC  'A'                            41.00
    1) Demi Omole                      2) Brian Calhoun
    3) Antonio Freeman                 4) Paul Tellford
 2 Hospitality House Strider  'A'                        43.42
    1) Antoine Price                   2) Anthony Dew
    3) Quincy Jones                    4) Arie Perry
 3 Silver Springs Spartans  'A'                          43.53
    1) Steven Austin                   2) Gregory Bracey
    3) Lashawn Bullock                 4) Ronell Halbert
 4 Hospitality House Strider  'B'                        46.64
    1) Delroy Henry                    2) James Ford
    3) DeCarlos Love                   4) Montae Bailey

4x400 Meter Relay Young Men
===============================================================
   National: N 3:06.55  7/28/1996   East Atlanta TC, Atlanta, GA
                        A.Partridge,D.Phillips,A Taylor,K.Williams
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Hospitality House Strider  'A'                      3:24.76
    1) Jerald Burton                   2) Mike Stone
    3) Delroy Henry                    4) Jeff Dowell
 2 Des Moines Youth TC  'A'                            3:26.06
    1) Chris Glick                     2) Lance Clark
    3) Nathan White                    4) Rummel Monk
 3 Ozaukee Track Club  'A'                             3:31.63
    1) Thaddeus Wozniak                2) Matt Bongard
    3) Philip Micha                    4) Mike Herrenbruck
 4 Silver Springs Spartans  'A'                        3:35.96
    1) Quentin Maggit                  2) Tim Hood
    3) Gregory Bracey                  4) Ken Hill

High Jump Young Men
===============================================================
   National: N  7-06  7/9/1983    Dothel Edwards, Athens, GA
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Lewis Stotts                 Mstc,Madison, WI         2.00m
 2 Tanner Miest                 Unattached,Willmar,      1.80m
 3 Joshua Collins               Unattached,North Oa      1.70m

Pole Vault Young Men
===============================================================
   National: N 17-01  7/31/1992   Wayne Guidry, Orangefield, TX
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Tyler Zamudio                Unattached,Waitz Pa      4.35m
 2 Patrick Doty                 Hosp Strider,Minnea      3.95m
 3 Ryan Hartmann                Unattached,Plymouth     J3.95m
 4 Matthew Jackson              Unattached,Buffalo,      3.80m
 4 Aaron Truckenbroad           Flyers,Omaha, NE         3.80m
 5 Jason Morin                  Unattached,Tracy, M     J3.80m
 6 Matthew Schroeder            Unattached,Winona,      J3.80m
 7 Carl Zietlow                 Unatt. WI,Marion, W     J3.50m

Long Jump Young Men
===============================================================
   National: N 25-09.75  1977        Lamont King, Surprise, Az
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Darrius Stewart              Unattached,Cedar Ra      6.21m
 2 Joshua Hauser                Conrad,Union, IA         6.09m
 3 Kevin Craighton              SS Spartans,Milwauk      6.00m
 4 DeCarlos Love                Hosp Strider,Minnea      5.98m
 5 Ken Hill                     SS Spartans,Milwauk      5.96m
 6 James Ford                   Hosp Strider,Minnea      5.82m
 7 Natae Harrington             SS Spartans,Milwauk      5.71m
 8 Matthew Sinnen               Unattached,Chanhass      5.44m
 9 Lance Clark                  DM Youth,Churchvill      5.28m

Triple Jump Young Men
===============================================================
   National: N 52-06.50  7/27/1991   Ron Jones, Dallas, TX
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Ken Hill                     SS Spartans,Milwauk     12.41m
 2 James Ford                   Hosp Strider,Minnea     11.87m
 3 Jacob Steenholdt             Agsa Sting,Sioux Fa     11.72m
 4 Mike Stone                   Hosp Strider,Richfi     11.23m

Shot Put (12#) Young Men
===============================================================
   National: N 67-00.50  7/24/1987   Dwight Johnson, Phoenix, AZ
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Gavin Ball                   Wisconsin TC,Cottag     17.79m
 2 Darryl Hunter                DM Youth,Des Moines     16.66m
 3 Marcus King                  Miss Valley,Rock Is     15.86m
 4 Daryl Halling                Agsa Sting,Beresfor     15.52m
 5 Brandon Franklin             DM Youth,Des Moines     15.20m
 6 Daniel McCann                Unattached,Des Moin     15.06m
 7 Matt Mello                   Hosp Strider,Brookl     14.75m
 8 Chase Madison                Unattached,Newton,      14.52m
 9 Ryan Brohmer                 Unatt. WI,LaCrosse,     13.83m
10 B.J. Anderson                Flyers,Omaha, NE        13.79m
11 Scott Lesky                  Unatt. WI,LaCrosse,     13.34m
12 Ernest North                 Hosp Strider,Minnea     13.26m
13 Luke Crowley                 Unatt. WI,LaCrosse,     13.04m
14 Cal Schmidt                  Unatt. WI,Cudahy, W     12.37m
15 Charles Johnson              SS Spartans,Milwauk     12.14m
16 Daniel Swenson               WI Jets,Stoughton,      11.88m
17 Dominic Goodbuffalo          Hosp Strider,Minnea      8.95m

Discus Throw (1.6K) Young Men
===============================================================
   National: N 207-04  1979        Clint Johnson, Overland Park, KS
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Gavin Ball                   Wisconsin TC,Cottag     54.36m
 2 Chase Madison                Unattached,Newton,      49.73m
 3 Stewart Nelson               Unattached,Johnston     48.50m
 4 Marcus King                  Miss Valley,Rock Is     48.41m
 5 Luke Crowley                 Unatt. WI,LaCrosse,     48.05m
 6 Brandon Franklin             DM Youth,Des Moines     46.39m
 7 Ryan Brohmer                 Unatt. WI,LaCrosse,     46.14m
 8 Darryl Hunter                DM Youth,Des Moines     43.80m
 9 Charles Johnson              SS Spartans,Milwauk     43.24m
10 Daniel Swenson               WI Jets,Stoughton,      40.97m
11 Ernest North                 Hosp Strider,Minnea     40.81m
12 Cal Schmidt                  Unatt. WI,Cudahy, W     33.27m
13 Dominic Goodbuffalo          Hosp Strider,Minnea     27.34m
-- Daryl Halling                Agsa Sting,Beresfor       FOUL
-- Daniel McCann                Unattached,Des Moin       FOUL
-- Matt Mello                   Hosp Strider,Brookl       FOUL

Javelin Throw (800G) Young Men
===============================================================
   National: N 232-09  8/1/1998    Brian Kollar, Virginia Beach, Va
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Ian Hamill                   Unattached,Windsor     J51.29m
 1 Ben Francis                  Eagle Expres,Wilber     54.04m
 2 Ryan Koch                    Madsion Ess,Madison    J49.35m
 3 Steven Bintz                 Unattached,Dayton,     J47.44m
 4 Andrew Stueck                Madsion Ess,Madison    J45.69m
 5 Joshua Collins               Unattached,North Oa    J41.43m
 6 Ernest North                 Hosp Strider,Minnea    J37.18m
 7 Matt Mello                   Hosp Strider,Brookl    J25.44m
 8 Dominic Goodbuffalo          Hosp Strider,Minnea    J19.83m

Decathlon Young Men
===============================================================
   National: N  7405  7/25/2001   Donovan Killmartin, Meridian, ID
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Ryan Koch                    Madsion Ess,Madison       6313
 2 Joshua Collins               Unattached,North Oa       4911
 3 Erich Ottervanger            Westside,West Des M       4855
 4 Jacob Steenholdt             Agsa Sting,Sioux Fa       4461
 5 Andrew Stueck                Madsion Ess,Madison       3605
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx