Join/Renew Now

Region 11 Junior Olympic Championships

6/27-29/2002 - Northwest Nazarene University

100 Meter Dash Sub-Bantam Girls
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Anna Connolly                Team Idaho               16.42
 2 Charelle Walker              Gem State TC             18.29

200 Meter Dash Sub-Bantam Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Anna Connolly                Team Idaho               35.00

800 Meter Run Sub-Bantam Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Mercy Barrett                Team Idaho             3:18.85

1500 Meter Run Sub-Bantam Girls
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Mercy Barrett                Team Idaho             6:07.29

Long Jump Sub-Bantam Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
-- Charelle Walker              Gem State TC                ND

100 Meter Dash Bantam Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Megan Bradshaw               Unattached               16.00
 2 Adela Christianson           Team Idaho               17.07

200 Meter Dash Bantam Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Megan Bradshaw               Unattached               35.41
 2 Adela Christianson           Team Idaho               36.94

400 Meter Dash Bantam Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Adela Christianson           Team Idaho             1:27.61

Long Jump Bantam Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Kaydi Blackstock             Team Idaho            13-09.00      4.19m
 2 Megan Bradshaw               Unattached             9-03.50      2.83m
-- Alexandra Ode                Team Idaho                  ND

Shot Put (6#) Bantam Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Alyson Gunner                Team Idaho            14-05.00      4.39m

100 Meter Dash Midget Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jessica Leslie               Rim Runners,Billing      13.89
 2 Alyssa Covington             Team Idaho               13.99
 3 Jordon Engelhardt            Team Idaho               15.55
 4 Endaca Landry-Lawler         Unattached               15.87
 5 Briana Carlson               Msla TK Club,Missou      15.91

200 Meter Dash Midget Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Alyssa Covington             Team Idaho               29.07
 2 Kasey Barnhill               Team Idaho               30.16
 3 Jordon Engelhardt            Team Idaho               31.84
 4 Briana Carlson               Msla TK Club,Missou      34.57

400 Meter Dash Midget Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kasey Barnhill               Team Idaho             1:12.70
 2 Jordon Engelhardt            Team Idaho             1:15.29
 3 Endaca Landry-Lawler         Unattached             1:19.29
 4 Briana Carlson               Msla TK Club,Missou    1:21.36

800 Meter Run Midget Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kasey Barnhill               Team Idaho             2:50.75

1500 Meter Run Midget Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jessi Lanser                 Team Idaho             6:03.24

3000 Meter Run Midget Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jessi Lanser                 Team Idaho            12:49.9h

80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Endaca Landry-Lawler         Unattached               17.38
 2 Chalsea Hicks                Unattached               18.13

High Jump Midget Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Jessica Leslie               Rim Runners,Billing    4-08.00      1.42m
 2 Hannah Butorovich            Butte TK Clu,Butte,    3-06.00      1.06m

Long Jump Midget Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Jessica Leslie               Rim Runners,Billing   14-11.25      4.55m
 2 Alyssa Covington             Team Idaho            13-06.00      4.11m
 3 Chalsea Hicks                Unattached            10-00.25      3.05m

100 Meter Dash Youth Girls
==================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
==================================================================
 1 Kallie Olds                  Unattaced,Cascade,       12.40   2
 2 Whitney Haseman              Helena TK,Helena, M      12.44   1
 3 Danielle Reiss               Unattached               12.47   2
 4 Marissa Steele               Butte TK Clu,Butte,      12.56   2
 5 Beth Ewan                    Bztk Club,Three For      12.88   1
 6 Christina Connolly           Team Idaho               13.16   2
 7 Monica Ragan                 Team Idaho               13.33   1
 8 Liberty Barrett              Team Idaho               13.53   1
 9 Jennifer Kenyon              Unattached               14.08   1
10 Sakeena Landry-Lawler        Unattached               14.48   2

100 Meter Dash Youth Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kallie Olds                  Unattaced,Cascade,       13.52
 2 Whitney Haseman              Helena TK,Helena, M      13.53
 3 Danielle Reiss               Unattached               13.58
 4 Marissa Steele               Butte TK Clu,Butte,      13.68
 5 Beth Ewan                    Bztk Club,Three For      14.00
 6 Christina Connolly           Team Idaho               14.31
 7 Liberty Barrett              Team Idaho               14.79
 8 Monica Ragan                 Team Idaho               14.92

200 Meter Dash Youth Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Marissa Steele               Butte TK Clu,Butte,      27.96
 2 Kallie Olds                  Unattaced,Cascade,       27.99
 3 Whitney Haseman              Helena TK,Helena, M      28.60
 4 Beth Ewan                    Bztk Club,Three For      28.67
 5 Danielle Reiss               Unattached               29.28
 6 Christina Connolly           Team Idaho               29.89
 7 Brianna Gunner               Team Idaho               31.54

400 Meter Dash Youth Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kallie Olds                  Unattaced,Cascade,     1:05.91
 2 Danielle Reiss               Unattached             1:09.18
 3 Brianna Gunner               Team Idaho             1:10.27
 4 Amber Harn                   Unattaced,Miles Cit    1:12.42

800 Meter Run Youth Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Brianna Gunner               Team Idaho             2:37.46
 2 Kyli Astle                   Team Idaho             2:40.68
 3 Amber Harn                   Unattaced,Miles Cit    2:46.00
 4 Alishia Harn                 Unattaced,Miles Cit    2:54.53

1500 Meter Run Youth Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Karleigh Gempler             Team Idaho             5:06.06
 2 Kyli Astle                   Team Idaho             5:20.64
 3 Alishia Harn                 Unattaced,Miles Cit    5:54.25

3000 Meter Run Youth Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Karleigh Gempler             Team Idaho            10:55.30
 2 Kyli Astle                   Team Idaho            11:51.2h

100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Tatiana Kowalewski           Team Idaho               18.59
 2 Monica Ragan                 Team Idaho               20.32
 3 Jennifer Kenyon              Unattached               20.48
 4 Sakeena Landry-Lawler        Unattached               21.15

200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kim Hammaker                 Team Idaho               33.56
 2 Tatiana Kowalewski           Team Idaho               35.01
 3 Christina Connolly           Team Idaho               35.27

4x100 Meter Relay Youth Girls
===============================================================
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Team Idaho  'A'                                     1:01.37

High Jump Youth Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Jennifer Kenyon              Unattached             4-00.00      1.21m
 2 Dallas Dinwiddie             Team Idaho            J4-00.00      1.21m
 3 Sakeena Landry-Lawler        Unattached             3-08.00      1.11m
-- Liberty Barrett              Team Idaho                  NH

Pole Vault Youth Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Annelise Bertleson           Team Idaho             7-06.00      2.28m

Long Jump Youth Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Kim Hammaker                 Team Idaho            14-03.75      4.36m
 2 Dallas Dinwiddie             Team Idaho            13-10.75      4.23m
 3 Whitney Haseman              Helena TK,Helena, M   13-07.75      4.15m
 4 Liberty Barrett              Team Idaho            13-07.25      4.14m
 5 Tatiana Kowalewski           Team Idaho            13-05.25      4.09m
 6 Alishia Harn                 Unattaced,Miles Cit  J13-05.25      4.09m

Triple Jump Youth Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Dallas Dinwiddie             Team Idaho            31-02.25      9.50m
 2 Kim Hammaker                 Team Idaho            30-06.75      9.31m
 3 Liberty Barrett              Team Idaho            28-01.00      8.55m

Shot Put (6#) Youth Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Tatiana Kowalewski           Team Idaho            26-01.75      7.96m
 2 Sarah Butorovich             Butte TK Clu,Butte,   25-03.25      7.70m
 3 Holly Heller                 Team Idaho            24-03.75      7.41m

Discus Throw (1K) Youth Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Sarah Butorovich             Butte TK Clu,Butte,   77-04.50     23.58m
 2 Holly Heller                 Team Idaho            50-02.50     15.30m

100 Meter Dash Intermediate Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kim Kriecjer                 Unattached               13.14
 2 Casey Muckenthaler           Unattached               13.83
 3 Alina Schimpf                Team Idaho               14.26
 4 Cameo Lohof                  RED,Absarokee, MT        14.78

200 Meter Dash Intermediate Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kim Kriecjer                 Unattached               26.84
 2 Casey Muckenthaler           Unattached               28.60
 3 Alina Schimpf                Team Idaho               28.84
 4 Cameo Lohof                  RED,Absarokee, MT        30.53

400 Meter Dash Intermediate Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Marie Green                  Unattached             1:06.10

800 Meter Run Intermediate Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Sheryl Page                  Team Idaho             2:29.06

1500 Meter Run Intermediate Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Sheryl Page                  Team Idaho             5:05.32

3000 Meter Run Intermediate Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Sheryl Page                  Team Idaho            11:36.2h

100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Megan Perner                 Team Idaho               15.29
 2 Capree Bell                  Team Idaho               15.54
 3 Alison Callahan              Team Idaho               18.65

400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Capree Bell                  Team Idaho             1:09.97
 2 Lorelei VonTagen             Team Idaho             1:10.45

High Jump Intermediate Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Megan Perner                 Team Idaho             5-04.00      1.62m
 2 Capree Bell                  Team Idaho            J5-04.00      1.62m
 3 Cameo Lohof                  RED,Absarokee, MT      4-06.00      1.37m

Pole Vault Intermediate Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Alina Schimpf                Team Idaho             9-06.00      2.89m
 1 Megan Perner                 Team Idaho             9-06.00      2.89m
 3 Kari Heiple                  Helena TK,Helena, M    8-06.00      2.59m
-- Marie Green                  Unattached                  NH

Long Jump Intermediate Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Alyssa Santoyo               Unattached            15-09.50      4.81m
 2 Alison Callahan              Team Idaho            15-00.00      4.57m
 3 Alina Schimpf                Team Idaho            14-00.50      4.27m
 4 Casey Muckenthaler           Unattached            13-02.00      4.01m

Triple Jump Intermediate Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Cameo Lohof                  RED,Absarokee, MT     26-11.50      8.21m

Shot Put (4K) Intermediate Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Sarah Cardinal               Unattached            31-08.75      9.67m
 2 Patricia Davidson            Unattached            26-08.25      8.13m

Discus Throw (1.0k) Intermediate Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Sarah Cardinal               Unattached               99-06     30.32m
 2 Patricia Davidson            Unattached            78-04.25     23.88m

Javelin Throw (600 G) Intermediate Girls
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Sarah Cardinal               Unattached            81-03.75     24.78m

Heptathlon Intermediate Girls
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Megan Perner                 Team Idaho                3921

100 Meter Dash Young Women
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jessica Godsey               Unattached               14.00
 2 Marrie Johnson               Unattached               14.14

400 Meter Dash Young Women
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Bekah Simmons                Team Idaho             1:05.35

800 Meter Run Young Women
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Bekah Simmons                Team Idaho             2:34.74

1500 Meter Run Young Women
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Bekah Simmons                Team Idaho             5:23.09

3000 Meter Run Young Women
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Bekah Simmons                Team Idaho            11:54.6h

100 Meter Hurdles (33") Young Women
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jacobe Bell                  Unattached               16.38

High Jump Young Women
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Lacey Armstrong              Unattached             4-10.00      1.47m

Pole Vault Young Women
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Julene Bailey                Team Idaho            13-00.00      3.96m
 2 Jessica Godsey               Unattached            10-00.00      3.04m
 3 Charyl Cafavelli             Team Idaho             9-06.00      2.89m

Long Jump Young Women
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Ashley Holly                 Unattached            17-06.00      5.33m
 2 Jacobe Bell                  Unattached            14-05.25      4.40m
 3 Jessica Godsey               Unattached            14-02.75      4.33m
-- Marrie Johnson               Unattached                  ND

Triple Jump Young Women
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Jacobe Bell                  Unattached            36-02.50     11.03m
 2 Ashley Holly                 Unattached            34-09.00     10.59m

Shot Put (4K) Young Women
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Candice Bryant               Team Idaho            38-04.00     11.68m
 2 Juanne Buscher               Unattached            30-11.00      9.42m
 3 Alicia Smith                 Team Idaho            26-11.75      8.22m

Discus Throw (1K) Young Women
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Candice Bryant               Team Idaho               97-02     29.61m
 2 Alicia Smith                 Team Idaho               83-05     25.42m
 3 Juanne Buscher               Unattached            80-11.75     24.68m

Javelin Throw (600 G) Young Women
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Alicia Smith                 Team Idaho               64-08     19.71m

100 Meter Dash Sub-Bantam Boys
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Jacob Inman                  Team Idaho               15.35
 2 Brad Landry-Lawler           Team Idaho               16.11
 3 Jahmarie Adams               Team Idaho               16.59
 4 Vashaun Bullock              Team Idaho               16.75

200 Meter Dash Sub-Bantam Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jacob Inman                  Team Idaho               32.32
 2 Jahmarie Adams               Team Idaho               38.93
 3 Vashaun Bullock              Team Idaho               39.71
 4 Camron Janzen                Unattaced,Fairfield      42.95
-- Brad Landry-Lawler           Team Idaho                  DQ

Long Jump Sub-Bantam Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Jacob Inman                  Team Idaho            11-02.25      3.40m

100 Meter Dash Bantam Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kasen Covington              Team Idaho               14.59
 2 Jackson Walker               Gem State TC             15.19
 3 Chris Leslie                 Rim Runners,Billing      15.20
 4 Jimmy Thompson               Unattached               16.18
 5 Jonathan Lanser              Team Idaho               16.38
 6 Andrew Kowalewski            Team Idaho               17.11
 7 Camron Janzen                Unattaced,Fairfield      19.00

200 Meter Dash Bantam Boys
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Kasen Covington              Team Idaho               30.08
 2 Shawn Skelton                Bztk Club,Bozeman,       34.12
 3 Jonathan Lanser              Team Idaho               36.40
 4 Camron Janzen                Unattaced,Fairfield      40.00

400 Meter Dash Bantam Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jackson Walker               Gem State TC           1:16.79
 2 Trey Knowles                 Unattached             1:18.68
 3 Kyle Moyer                   Msla TK Club,Missou    1:21.55

800 Meter Run Bantam Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Jacob Barrett                Team Idaho             2:53.63
 2 Kyle Moyer                   Msla TK Club,Missou    2:54.56

1500 Meter Run Bantam Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kyle Moyer                   Msla TK Club,Missou    5:56.01
 2 Shawn Skelton                Bztk Club,Bozeman,     6:11.32

4x100 Meter Relay Bantam Boys
===============================================================
   Team                                                 Finals
===============================================================
 1 Team Idaho  'A'                                     1:08.24

High Jump Bantam Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Chris Leslie                 Rim Runners,Billing    4-02.00      1.27m
 2 Andrew Kowalewski            Team Idaho             3-04.00      1.01m

Long Jump Bantam Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Chris Leslie                 Rim Runners,Billing   12-05.00      3.78m
 2 Kasen Covington              Team Idaho            12-02.75      3.72m
 3 Jackson Walker               Gem State TC          11-11.50      3.64m
 4 Andrew Kowalewski            Team Idaho            11-03.00      3.42m
 5 Jacob Barrett                Team Idaho            10-09.25      3.28m
 6 Jonathan Lanser              Team Idaho            10-03.50      3.13m

Shot Put (6#) Bantam Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Andre Patterson              Helena TK,Helena, M   19-08.25      6.00m

Javelin Throw (300G) Bantam Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Camron Janzen                Unattaced,Fairfield   55-10.25     17.02m
 2 Shawn Skelton                Bztk Club,Bozeman,       53-01     16.17m
 3 Andre Patterson              Helena TK,Helena, M   47-06.50     14.49m

100 Meter Dash Midget Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Josh Huestis                 Unattached,Ulm, MT       13.77
 2 Mike Nichols                 Team Idaho               14.37
 3 Kelly Olds                   Unattaced,Cascade,       14.45
 4 Alec Dugan                   Team Idaho               14.61
 5 Jeffrey Mohl                 RED,Red Lodge, MT        15.00
 6 David Berry                  Bztk Club,Belgrade,      15.05

200 Meter Dash Midget Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Josh Huestis                 Unattached,Ulm, MT       28.92
 2 Kelly Olds                   Unattaced,Cascade,       30.20
 3 Alec Dugan                   Team Idaho               30.54
 4 David Berry                  Bztk Club,Belgrade,      31.00
 5 Joe Christianson             Team Idaho               35.19

400 Meter Dash Midget Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kelly Olds                   Unattaced,Cascade,     1:07.06
 2 Alec Surynt                  Highlanders,Big For    1:09.41

800 Meter Run Midget Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Alex Brekke                  Bztk Club,Bozeman,     2:34.37
 2 Daniel Hamilton              Msla TK Club,Missou    2:40.54
 3 Alec Surynt                  Highlanders,Big For    2:48.50

1500 Meter Run Midget Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Daniel Hamilton              Msla TK Club,Missou    5:22.78
 2 Alec Surynt                  Highlanders,Big For    5:39.28
 3 Josh Hamilton                Msla TK Club,Missou    5:49.99
 4 Craig Ode                    Team Idaho             5:54.93
 5 Taft Knowles                 Unattached             5:56.65

3000 Meter Run Midget Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Daniel Hamilton              Msla TK Club,Missou   11:11.20
 2 Taft Knowles                 Unattached            13:03.10

80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Mike Nichols                 Team Idaho               14.20
 2 Jeffrey Mohl                 RED,Red Lodge, MT        15.23
 3 Ryan Kelley                  Unattaced,Polson, M      15.58
 4 Kevin Barenberg              Unattached               17.40
 5 Josh Hamilton                Msla TK Club,Missou      19.15

High Jump Midget Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 James McLaughlin             Unattached             5-00.00      1.52m
 2 Kevin Barenberg              Unattached             4-04.00      1.32m
 3 Ryan Kelley                  Unattaced,Polson, M    4-02.00      1.27m
 4 Jeffrey Mohl                 RED,Red Lodge, MT     J4-02.00      1.27m
 5 Alec Dugan                   Team Idaho             4-00.00      1.21m

Long Jump Midget Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Josh Huestis                 Unattached,Ulm, MT    14-03.00      4.34m
 2 Mike Nichols                 Team Idaho            13-09.75      4.21m
 3 Ryan Kelley                  Unattaced,Polson, M   12-07.25      3.84m

Shot Put (6#) Midget Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 David Berry                  Bztk Club,Belgrade,   28-07.75      8.73m
 2 Kurtis Janzen                Unattaced,Fairfield   24-05.75      7.46m
 3 Kevin Barenberg              Unattached            23-07.50      7.20m
 4 Randy Kelley                 Unattaced,Polson, M   16-09.50      5.11m

Discus Throw (1K) Midget Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Kurtis Janzen                Unattaced,Fairfield   74-04.50     22.66m
 2 Randy Kelley                 Unattaced,Polson, M   36-04.25     11.08m

Javelin Throw (300G) Midget Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 James McLaughlin             Unattached              134-04     40.94m
 2 Kurtis Janzen                Unattaced,Fairfield      69-08     21.23m

Outdoor Pentathlon Midget Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 James McLaughlin             Unattached                1727
 2 Jeffrey Mohl                 RED,Red Lodge, MT         1280
 3 Josh Hamilton                Msla TK Club,Missou       1145

100 Meter Dash Youth Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Michael Hurd                 Team Idaho               11.78
 2 Jeremiah Shaw                Team Idaho               12.23
 3 Michael Dilulo               Team Idaho               12.95
 4 Tyler Sheets                 Unattached               13.47
 5 Adam Bender                  Unattached               14.44

200 Meter Dash Youth Boys
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Jeremiah Shaw                Team Idaho               25.31
 2 Michael Dilulo               Team Idaho               26.99

400 Meter Dash Youth Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Michael Hurd                 Team Idaho               55.22
 2 Adam Bleken                  Butte TK Clu,Butte,      58.83
 3 Tyler Sheets                 Unattached             1:00.87
 4 Dustin Moore                 Team Idaho             1:14.09

800 Meter Run Youth Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Nathan Adams                 Bztk Club,Bozeman,     2:22.00
 2 Brian Haseman                Helena TK,Helena, M    2:26.60
 3 Chris Anders                 Unattached             2:26.70

1500 Meter Run Youth Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Sean Huey                    Team Idaho             4:38.48
 2 Nathan Adams                 Bztk Club,Bozeman,     4:43.28
 3 Brian Haseman                Helena TK,Helena, M    4:51.10
 4 Trevor Knolwles              Unattached             4:59.91
 5 Kade Gierke                  Unattaced,Miles Cit    5:19.70
 6 Brent Skelton                Bztk Club,Bozeman,     5:38.82
 7 Chris Covey                  Unattached             5:39.90
 8 Dustin Gibson                Unattached             5:41.51
 8 John Flight                  Team Idaho             5:41.51
10 Dustin Moore                 Team Idaho             5:51.91

3000 Meter Run Youth Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Sean Huey                    Team Idaho            10:05.2h
 2 Brian Haseman                Helena TK,Helena, M   10:22.1h
 3 Trevor Knolwles              Unattached            10:53.2h
 4 Dustin Gibson                Unattached            11:21.3h
 5 Kade Gierke                  Unattaced,Miles Cit   11:38.9h
 6 Brent Skelton                Bztk Club,Bozeman,    12:07.1h

100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Andrew Blaser                Team Idaho               16.04

High Jump Youth Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Adam Bleken                  Butte TK Clu,Butte,    5-08.00      1.72m
 2 Andrew Blaser                Team Idaho             5-02.00      1.57m
 3 Chris Covey                  Unattached             5-00.00      1.52m
 4 Corbin Duer                  Team Idaho             4-10.00      1.47m
 5 Adam Bender                  Unattached             4-00.00      1.21m

Pole Vault Youth Boys
================================================================================
   Name                    Year Team                    Finals            Points
================================================================================
 1 Michael Hurd                 Team Idaho            10-00.00      3.04m
 2 Corbin Duer                  Team Idaho             8-06.00      2.59m
 3 Wade Janzen                  Unattaced,Fairfield    8-00.00      2.43m
 4 Robby Kelley                 Unattaced,Polson, M    7-00.00      2.13m

Long Jump Youth Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Jeremiah Shaw                Team Idaho            17-09.75      5.42m
 2 Adam Bleken                  Butte TK Clu,Butte,   16-09.75      5.12m
 3 Will Uebelacker              Team Idaho            16-06.75      5.04m

Triple Jump Youth Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Andrew Blaser                Team Idaho            35-10.00     10.92m
 2 Jeremiah Shaw                Team Idaho            35-07.00     10.84m
 3 Will Uebelacker              Team Idaho            34-03.75     10.45m
 4 Corbin Duer                  Team Idaho            31-09.00      9.67m
 5 Brian Haseman                Helena TK,Helena, M   29-11.50      9.13m

Shot Put (4K) Youth Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Kels Phelps                  Butte TK Clu,Butte,   39-03.75     11.98m
 2 Michael Cardinal             Unattached            27-08.75      8.45m
 3 Wade Janzen                  Unattaced,Fairfield   26-04.25      8.03m
 4 Hector Torres                Team Idaho            25-07.25      7.80m

Discus Throw (1K) Youth Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Michael Cardinal             Unattached               96-00     29.26m
 2 Wade Janzen                  Unattaced,Fairfield      89-05     27.25m
 3 Robby Kelley                 Unattaced,Polson, M      85-11     26.18m
 4 Hector Torres                Team Idaho               83-01     25.32m

Javelin Throw (600 G) Youth Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Wade Janzen                  Unattaced,Fairfield      92-10     28.29m
 2 Robby Kelley                 Unattaced,Polson, M      84-09     25.83m
 3 Michael Cardinal             Unattached               81-01     24.71m
 4 Caleb Barnes                 Team Idaho            64-02.25     19.56m

Outdoor Pentathlon Youth Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Michael Hurd                 Team Idaho                2585

100 Meter Dash Intermediate Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Hyrum Blaylock               Unattached               11.54
 2 Brian Skattum                Bztk Club,Livingsto      11.56
 3 Cameron Reid                 Unattached               11.78
 4 Blake Louie                  Team Idaho               12.09
 5 Tony Nichols                 Team Idaho               12.31
 6 Paul Monk                    Unattaced,Dillon, M      12.74
 7 Tim Sheets                   Team Idaho               13.15
 8 Matt Miller                  Unattaced,Miles Cit      13.66

200 Meter Dash Intermediate Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Hyrum Blaylock               Unattached               23.84
 2 Brian Skattum                Bztk Club,Livingsto      23.86
 3 Tony Nichols                 Team Idaho               24.97
 4 Paul Monk                    Unattaced,Dillon, M      25.81
 5 Matt Miller                  Unattaced,Miles Cit      28.02

400 Meter Dash Intermediate Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Brian Skattum                Bztk Club,Livingsto      52.41
 2 Paul Monk                    Unattaced,Dillon, M      58.23
 3 Tim Sheets                   Team Idaho             1:00.07

800 Meter Run Intermediate Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Juan Sandoval                Team Idaho             2:10.67
 2 Shay Bricker                 Unattached             2:16.67
 3 Matthew Coryell              Unattached             2:22.24

1500 Meter Run Intermediate Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Josiah Barrett               Team Idaho             4:30.48
 2 Juan Sandoval                Team Idaho             4:37.59
 3 Matthew Coryell              Unattached             5:13.49
 4 Colby Gempler                Team Idaho             5:32.68

3000 Meter Run Intermediate Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Josiah Barrett               Team Idaho             9:56.5h

110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kevin Pabst                  Team Idaho               16.73
 2 Steve Beery                  Bztk Club,Belgrade,      19.98

400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Kevin Pabst                  Team Idaho             1:00.62
 2 Rocky Allen                  Team Idaho             1:07.09

2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Colby Gempler                Team Idaho             7:21.84

High Jump Intermediate Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Rocky Allen                  Team Idaho             5-06.00      1.67m
 2 Tim Sheets                   Team Idaho             5-02.00      1.57m
 3 Steve Beery                  Bztk Club,Belgrade,   J5-02.00      1.57m

Pole Vault Intermediate Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 D.J. Ringert                 NorwestVC             13-00.00      3.96m
 2 Rocky Allen                  Team Idaho            11-06.00      3.50m
 3 Colby Gempler                Team Idaho             8-06.00      2.59m

Long Jump Intermediate Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Brian Skattum                Bztk Club,Livingsto   20-03.00      6.17m
 2 Blake Louie                  Team Idaho            18-08.50      5.70m
 3 Eric Steele                  Butte TK Clu,Butte,   17-09.00      5.41m
 4 Paul Monk                    Unattaced,Dillon, M   16-11.25      5.16m

Triple Jump Intermediate Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Hyrum Blaylock               Unattached            38-10.00     11.83m
 2 Blake Louie                  Team Idaho            37-04.00     11.37m
 3 Colby Gempler                Team Idaho            35-07.25     10.85m

Shot Put (12#) Intermediate Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Terry Paul                   Bztk Club,Manhattan   42-01.25     12.83m
 2 Matt Lamb                    Unattached            37-07.75     11.47m
 3 Jeff Brown                   Unattached            27-07.25      8.41m

Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Matt Lamb                    Unattached              129-01     39.34m
 2 Terry Paul                   Bztk Club,Manhattan     101-05     30.91m
 3 TJ King                      Team Idaho              101-04     30.88m
 4 Jeff Brown                   Unattached               79-06     24.23m

Javelin Throw (800G) Intermediate Boys
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Matt Lamb                    Unattached           102-09.50     31.33m
 2 Steve Beery                  Bztk Club,Belgrade,      94-10     28.90m
 3 Jeff Brown                   Unattached            71-05.25     21.77m

100 Meter Dash Young Men
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Bobby Crear II               Team Idaho               11.26
 2 Adam Williams                Team Idaho               11.34
 3 Cedric Buckley               Unattached               11.46

200 Meter Dash Young Men
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Bobby Crear II               Team Idaho               22.71
 2 Adam Williams                Team Idaho               23.35

400 Meter Dash Young Men
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Clint Armstrong              Team Idaho               52.22
 2 Adam Williams                Team Idaho               53.70
 3 Miguel Ponce                 Unattached               55.73

800 Meter Run Young Men
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Clint Armstrong              Team Idaho             2:01.55
 2 Miguel Ponce                 Unattached             2:09.40
 3 Tyler Hopper                 Unattached             2:09.93

1500 Meter Run Young Men
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Tyler Hopper                 Unattached             4:28.72

5000 Meter Run Young Men
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Robert Harrison              Unattached            17:21.9h
 2 Joshua Butler                Unattached            18:10.2h

110 Meter Hurdles (39") Young Men
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Donovan Kilmartin            Team Idaho               15.25
 2 Anthony DeSousa              Team Idaho               18.13
 3 Cash Irish                   Unattached               18.87

400 Meter Hurdles (36") Young Men
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Anthony DeSousa              Team Idaho             1:04.18
 2 Brian Roberts                Team Idaho             1:09.95

2000 Meter Steeplechase Young Men
===============================================================
   Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
 1 Joshua Butler                Unattached             6:35.19

High Jump Young Men
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Cash Irish                   Unattached             6-02.00      1.87m
 2 Nicholas Guthneck            Unattaced,Libby, MT    6-00.00      1.82m

Pole Vault Young Men
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Andrew Castle                Unattaced,Great Fal   14-00.00      4.26m
 2 Charles Tribe                Msla TK Club,Missou   13-00.00      3.96m
 3 Pat Sandiland                Helena Track Club    J13-00.00      3.96m
 4 Zach Stringham               Unattached            12-06.00      3.81m
 5 Nathan Bills                 NorwestVC            J12-06.00      3.81m
-- Skylar Johnson               Bztk Club,Bozeman,          NH

Long Jump Young Men
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Cash Irish                   Unattached            22-02.75      6.77m
 2 Joel Laird                   Unattaced,Great Fal   21-01.75      6.44m
 3 Nicholas Guthneck            Unattaced,Libby, MT   19-05.75      5.93m

Triple Jump Young Men
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Nicholas Guthneck            Unattaced,Libby, MT   41-05.50     12.63m
 2 Miguel Ponce                 Unattached            38-03.00     11.65m
-- Robert Rebich                Team Idaho                  ND

Shot Put (12#) Young Men
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Sherman King                 Team Idaho            50-02.75     15.30m
 2 Travis Swanson               Bztk Club,Manhattan   37-10.50     11.54m

Discus Throw (1.6K) Young Men
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Sherman King                 Team Idaho              143-09     43.81m
 2 Alex Obrecht                 Unattached              138-07     42.24m
 3 Travis Swanson               Bztk Club,Manhattan     126-06     38.55m

Javelin Throw (800G) Young Men
=========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
=========================================================================
 1 Donovan Kilmartin            Team Idaho              145-06     44.34m
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx