Join/Renew Now

Region 1 Junior Olympic Championships

6/21-23/2002 - Mitchel Athletic Complex

Event 201  100 Meter Dash Bantam Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1   660 Rayona Lynch           Queens Sprin             14.16
 2   574 Corrine Williams       Novas                    14.65
 3   135 Whitney Fountain       Burning Spea             14.79
 4  1097 Nicole Cummings        Westchester              15.24
 5   238 Lori Nash              Hall's Expre             15.31
 6   315 Lisa Bodratti          Kinderhook               16.58
 7    50 Abigail MC Carthy      Averill Park             16.62

Event 201  100 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1   660 Rayona Lynch           Queens Sprin             14.13q  2
 2   574 Corrine Williams       Novas                    14.65q  3
 3   135 Whitney Fountain       Burning Spea             14.96q  2
 4   175 Shaquanna Williams     Eny Impalas              15.03q  3
 5   238 Lori Nash              Hall's Expre             15.12q  1
 6  1097 Nicole Cummings        Westchester              15.22q  2
 7   315 Lisa Bodratti          Kinderhook               16.28q  2
 8    50 Abigail MC Carthy      Averill Park             16.54q  3
 9   818 Chantel Morrison       New Haven, CT            17.04   3
10   212 Devin Tatro            Haverhill, MA            17.22   3
11   257 Krystin Delicua        Vatanville, CT           17.36   1
12   872 Kaitlyn Johnson        Valley Stream, NY        17.43   1
13   634 Lakisha Dacruz         Providence, RI           17.55   3
14   742 Erica Reaser           Saco, ME                 17.69   2
15   318 Alyssa Stall           Kinderhook               17.85   2
16   623 Alisia Noble           New Haven, CT            18.41   3
17   819 Brianna Wood           Shelton, CT              18.74   3
18  1498 Jamie Gordon           East Setauket, NY        18.81   2
19   283 Amanda Brett           Port Jefferson Sta,      19.83   1

Event 202  200 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   660 Rayona Lynch           Queens Sprin             30.28   2
 2   175 Shaquanna Williams     Eny Impalas              30.76   2
 3   135 Whitney Fountain       Burning Spea             30.77   2
 4   238 Lori Nash              Hall's Expre             31.47   2
 5  1097 Nicole Cummings        Westchester              32.35   2
 6    50 Abigail MC Carthy      Averill Park             34.76   1
 7   681 Nia Holmes             White Plains, NY         36.95   1
 8  1022 Morgan Schwenn         Cheshire, CT             37.27   1
 9   634 Lakisha Dacruz         Providence, RI           38.50   2

Event 203  400 Meter Dash Bantam Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   728 Dominique Thomas       Run 4 Glory            1:08.88   3
 2   273 Delaine Powerful       High Energy            1:10.95   3
 3   305 Briana Welch           Jericho, NY            1:11.59   1
 4   238 Lori Nash              Hall's Expre           1:12.15   2
 5   172 Shantell Littlejoh     Eny Impalas            1:15.82   2
 6   667 Julia Nee              Quincy, MA             1:16.95   2
 7   319 Rachel Visconti        Kinderhook             1:20.18   1
 8   665 Julia Free             N Weymouth, MA         1:20.33   3
 9   257 Krystin Delicua        Vatanville, CT         1:23.05   1
10    24 Mia Ommundser          Amherst, NH            1:23.96   2
11   212 Devin Tatro            Haverhill, MA          1:24.08   2
12   672 Gabriella Brown        Pelham, NY             1:24.76   1
13   742 Erica Reaser           Saco, ME               1:25.15   2
14   819 Brianna Wood           Shelton, CT            1:29.67   1
15   441 Jana Keller            New Fairfiel, CT       1:36.57   1

Event 204  800 Meter Run Bantam Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   305 Briana Welch           Jericho, NY            2:37.49
 2   728 Dominique Thomas       Run 4 Glory            2:40.32
 3   571 Nicolette St. Lawr     Novas                  2:42.07
 4   564 Brie Roller            Novas                  2:43.51
 5   567 Robin Sims             Novas                  2:55.96
 6   789 Olicia Williams        Starlets               2:55.97
 7   310 Amina Smith            Kenyan Runne           3:05.90
 8    41 Katie Cataldo          Attleboro, MA          3:07.09
 9   665 Julia Free             N Weymouth, MA         3:10.56
10   742 Erica Reaser           Saco, ME               3:14.14
--   257 Krystin Delicua        Vatanville, CT             DNF

Event 205  1500 Meter Run Bantam Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   305 Briana Welch           Jericho, NY            5:29.01
 2   728 Dominique Thomas       Run 4 Glory            5:34.75
 3   789 Olicia Williams        Starlets               5:43.47
 4   310 Amina Smith            Kenyan Runne           5:51.84
 5   653 Lashonda Hathorne      Queens Hurri           6:07.42
 6  1022 Morgan Schwenn         Cheshire, CT           6:22.14
 7    41 Katie Cataldo          Attleboro, MA          6:28.82
 8   406 Emily Kriwox           Momemtum               7:14.93

Event 208  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   549 Soroya Hudson          Novas                 10:10.31
 2  1078 Kelsey Woodbury        Morrill, ME           10:10.37
 3   623 Alisia Noble           New Haven, CT         11:21.54
 4   441 Jana Keller            New Fairfiel, CT      11:57.21

Event 211  100 Meter Dash Bantam Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1  1061 Silas Redd             Norwalk, CT              14.95
 2   990 Brendan Whitson        Auburn, AU               15.16
 3    71 Chris Johnson          Averill Park             15.28
 4   641 Darrell Britton        Rumford, RI              15.31
 5   187 Ras Morgan             Springfield, MA          15.70
 6   400 Malik Sykes            Metro Eagles             15.89
 7   269 David Whitaker         Hempstead, NY            15.99
 8   577 Erik Bond              Novas                    16.04

Event 211  100 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1  1061 Silas Redd             Norwalk, CT              14.47q  1
 2   990 Brendan Whitson        Auburn, AU               14.66q  1
 3   641 Darrell Britton        Rumford, RI              15.02q  3
 4   577 Erik Bond              Novas                    15.09q  4
 5   400 Malik Sykes            Metro Eagles             15.27q  4
 6   187 Ras Morgan             Springfield, MA          15.32q  1
 7    71 Chris Johnson          Averill Park             15.35q  2
 8   269 David Whitaker         Hempstead, NY            15.42q  3
 9   633 Garrett Van Wie        New Gloucester, ME       15.50   3
10   615 Peter Frenette         Olympic Regi             15.58   4
11   385 Nagee Jackson          Metro Eagles             15.71   2
12   244 Brandon Brooks         Hall's Expre             16.01   1
13   401 Alex Taylor            Metro Eagles             16.05   2
14   948 Max Krackow            Merrick, NY              16.06   4
15   954 Alexander Lucken       Newton, MA               16.39   1
16   646 Dimitri Perry          Providence, RI           16.98   2
17   270 Donald Whitehurst      Hempstead, NY            17.52   4
18  1045 Kyle Jordan            Norwalk, CT              17.58   4
19   266 Shakir Moore-Ellis     Hempstead, NY            18.52   1

Event 212  200 Meter Dash Bantam Boys
==========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
 1   371 Darnell Brown          Novas                    30.76   4
 2   405 Julian Wood            Metro Eagles             31.22   3
 3  1061 Silas Redd             Norwalk, CT              31.28   1
 4   990 Brendan Whitson        Auburn, AU               31.51   4
 5   400 Malik Sykes            Metro Eagles             31.59   2
 6    71 Chris Johnson          Averill Park             32.66   1
 7   187 Ras Morgan             Springfield, MA          32.85   2
 8   633 Garrett Van Wie        New Gloucester, ME       34.00   3
 9   605 Robert Taylor          Novas                    34.10   3
10   954 Alexander Lucken       Newton, MA               36.68   3
11   388 Donovan Martin         Metro Eagles             37.28   4
12   294 Casey Guercio          IJ                       37.55   1
13   266 Shakir Moore-Ellis     Hempstead, NY            38.86   2
14   934 Joseph Fulle           Middle Island, NY        39.30   2
--   641 Darrell Britton        Rumford, RI                 NT   3
--   401 Alex Taylor            Metro Eagles                NT   3

Event 213  400 Meter Dash Bantam Boys
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   371 Darnell Brown          Novas                  1:05.83   3
 2   405 Julian Wood            Metro Eagles           1:06.88   2
 3  1114 Reginald Mortel        Xtc                    1:07.96   3
 4   218 Danny Lechleider       N Andover, MA          1:10.95   2
 5   244 Brandon Brooks         Hall's Expre           1:13.23   2
 6   615 Peter Frenette         Olympic Regi           1:15.28   1
 7   849 Garrett Rappazzo       Unattached             1:19.42   1
 8   535 Andrew Schwalm         Sudbury, MA            1:23.07   2
 9    33 Nicholas Murphy        Amherst, NH            1:25.40   3
10   262 Joseph Hall            Hempstead, NY          1:38.61   1

Event 214  800 Meter Run Bantam Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   405 Julian Wood            Metro Eagles           2:29.73
 2  1114 Reginald Mortel        Xtc                    2:36.78
 3   594 Gregory Hinds          Novas                  2:39.50
 4   382 Amir Jackson           Metro Eagles           2:55.76
 5    39 Austin Lane            Argyle                 2:58.37
 6   530 Nicholas Johnston      Concord, MA            2:59.58
 7  1054 Gabriel Olsen          Thomaston, CT          3:08.27
 8    70 Justin Henricks        Averill Park           3:11.53
 9  1108 Matthew Forgues        Wiscasset, ME          3:19.22
10   204 Steffan Morgenster     Derry, NH              3:21.38
11   934 Joseph Fulle           Middle Island, NY      3:41.09

Event 215  1500 Meter Run Bantam Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   594 Gregory Hinds          Novas                  5:17.39
 2   527 Andrias Georgiades     Acton, MA              5:28.77
 3   254 John Davis             Harlem Strid           5:40.90
 4   794 Samuel Belcher         Northfield, MA         5:41.70
 5   216 Craig Fram             Plaistowe, NH          5:42.78
 6   314 Alonzo Sealey          Kenyan Runne           5:46.23
 7    70 Justin Henricks        Averill Park           5:48.86
 8  1054 Gabriel Olsen          Thomaston, CT          6:00.82
 9   378 Bjorn Galloway         Metro Eagles           6:04.17
10   962 Tommy Murphy           Sea Cliff, NY          6:55.52
11   632 Devin Goyette          East Poland, ME        7:07.13

Event 218  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1108 Matthew Forgues        Wiscasset, ME          9:53.32
 2   632 Devin Goyette          East Poland, ME       11:53.37

Event 241  4x100 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Novas  'A'                                            57.43
    1) 536 Kamate Aichatou             2) 542 Cecelia Dixon
    3) 544 Kylie Folborg               4) 549 Soroya Hudson
 2 East New York Impalas  'A'                          1:03.25
    1) 169 Shaniece Castro             2) 172 Shantell Littlejohn
    3) 173 Persephanie McRae           4) 175 Shaquanna Williams
 3 Novas  'B'                                          1:03.60
    1)                                 2) 557 Domenique Morrison
    3) 560 Sabrina Phillip             4) 564 Brie Roller
 4 Kinderhook Elks  'A'                                1:05.78
    1) 1137 Shana Barry                2)
 5 Amherst NH Rec Dept  'A'                            1:08.03
    1) 15 Clyla Boykin                 2) 19 Jackie Jones
    3) 20 Samantha Jones               4) 23 Molly Mirhashem

Event 242  4x400 Meter Relay Bantam Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Novas  'A'                                          4:59.20
    1) 536 Kamate Aichatou             2) 542 Cecelia Dixon
    3) 544 Kylie Folborg               4) 549 Soroya Hudson
 2 Novas  'B'                                          5:25.04
    1) 556 Ananja Morris               2) 557 Domenique Morrison
    3) 560 Sabrina Phillip             4) 564 Brie Roller
 3 Kinderhook Elks  'A'                                5:54.34
    1) 1135 Nora Lankoff               2) 1137 Shana Barry
-- Forest Park  'A'                                        DNF
    1) 191 Domenique Claudio           2) 192 Dominique Claudio
    3) 193 Mariah Claudio              4) 194 Moriah Claudio

Event 251  4x100 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Novas  'A'                                          1:02.12
    1) 577 Erik Bond                   2)
    3) 580 Brandon Bronner             4) 583 Nathaniel Davidson
 2 Hempstead Pal  'A'                                  1:07.73
 3 Nitehawks Sports Club  'A'                          1:10.22

Event 252  4x400 Meter Relay Bantam Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Novas  'A'                                          5:03.44
    1)                                 2) 577 Erik Bond
    3) 583 Nathaniel Davidson          4) 584 Patrick Derezil
 2 Novas  'B'                                          5:38.34
    1) 580 Brandon Bronner             2) 607 Nicholas Trouche
    3) 608 Charles Watts               4) 609 Dominic Williams
 3 Nitehawks Sports Club  'A'                          5:47.85

Event 261  High Jump Bantam Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   544 Kylie Folborg          Novas                    1.11m
 2   549 Soroya Hudson          Novas                    1.06m
 2   686 Rhea Phipps            Mt Vernon, NY            1.06m
 2   552 Raquel Koulesser       Novas                    1.06m
 5  1117 Giselle Javois         Young Explor            J1.06m
 6    19 Jackie Jones           Amherst, NH             J1.06m
 7   672 Gabriella Brown        Pelham, NY              J1.06m
 8   665 Julia Free             N Weymouth, MA          J1.06m
 9   173 Persephanie McRae      Eny Impalas              1.01m
10   286 Alexis Grant           Lake Grove, NY           0.96m
11   675 Candace Cardwell       New Rochelle, NY         0.91m
11  1005 Andrey Gabbert         Stratford, CT            0.91m
11   684 Enrica Nixon           Bronx, NY                0.91m
11   560 Sabrina Phillip        Novas                    0.91m
--   887 Katherine McManus      Bow, NH                     NH
--   667 Julia Nee              Quincy, MA                  NH
--   783 Junelle Demarest       St. Anthony'                NH
--   283 Amanda Brett           Port Jefferson Sta,         NH

Event 263  Long Jump Bantam Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   135 Whitney Fountain       Burning Spea             4.41m
 2  1097 Nicole Cummings        Westchester              4.04m
 3   564 Brie Roller            Novas                    3.93m
 4   574 Corrine Williams       Novas                    3.91m
 5   571 Nicolette St. Lawr     Novas                    3.86m
 6    50 Abigail MC Carthy      Averill Park             3.44m
 7   315 Lisa Bodratti          Kinderhook               3.37m
 8   854 Brittany Chace         Foster, RI               3.34m
 9  1022 Morgan Schwenn         Cheshire, CT             3.19m
10  1094 Elixabeth Hubbell      North Haven, CT          2.99m
11   684 Enrica Nixon           Bronx, NY                2.88m
12   675 Candace Cardwell       New Rochelle, NY         2.86m
13  1117 Giselle Javois         Young Explor             2.84m
14   818 Chantel Morrison       New Haven, CT            2.79m
15  1005 Andrey Gabbert         Stratford, CT            2.78m
16   819 Brianna Wood           Shelton, CT              2.68m
17   283 Amanda Brett           Port Jefferson Sta,      2.42m
18   672 Gabriella Brown        Pelham, NY               2.33m
19   681 Nia Holmes             White Plains, NY         2.16m

Event 265  Shot Put (6#) Bantam Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1078 Kelsey Woodbury        Morrill, ME              6.16m
 2   854 Brittany Chace         Foster, RI               5.19m
 3   286 Alexis Grant           Lake Grove, NY           5.04m
 4   172 Shantell Littlejoh     Eny Impalas              4.81m
 5   686 Rhea Phipps            Mt Vernon, NY            4.46m
 6    23 Molly Mirhashem        MT Vernon, NH            4.23m
 7   739 Alexis Venner          S/A Hinds FE             4.05m
 8    20 Samantha Jones         Amherst, NH              3.84m
 9   998 Victoria Bultron       New Haven, CT            3.60m
10    29 Jane White             Amherst, NH              3.13m
11    63 Alexandra Wilson       Averill Park             2.74m

Event 267  Javelin Throw (300G) Bantam Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   854 Brittany Chace         Foster, RI              17.34m
 2  1078 Kelsey Woodbury        Morrill, ME             15.82m
 3    29 Jane White             Amherst, NH             10.31m
 4   623 Alisia Noble           New Haven, CT            9.58m
 5   173 Persephanie McRae      Eny Impalas              8.70m
 6  1500 Naiomy Cotto           New Haven, CT            7.85m
 7    20 Samantha Jones         Amherst, NH              7.62m

Event 271  High Jump Bantam Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   607 Nicholas Trouche       Novas                    1.11m
 2   794 Samuel Belcher         Northfield, MA           1.06m
 2   583 Nathaniel Davidson     Novas                    1.06m
 4   693 Xavier Green           New Rochelle, NY         0.96m
 4   962 Tommy Murphy           Sea Cliff, NY            0.96m
--  1061 Silas Redd             Norwalk, CT                 NH

Event 273  Long Jump Bantam Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1061 Silas Redd             Norwalk, CT              4.01m
 2   954 Alexander Lucken       Newton, MA               3.78m
 3   527 Andrias Georgiades     Acton, MA                3.64m
 4   990 Brendan Whitson        Auburn, AU               3.63m
 5    70 Justin Henricks        Averill Park             3.58m
 6  1108 Matthew Forgues        Wiscasset, ME           J3.58m
 7   577 Erik Bond              Novas                    3.54m
 8   187 Ras Morgan             Springfield, MA          3.45m
 9   615 Peter Frenette         Olympic Regi             3.42m
10   583 Nathaniel Davidson     Novas                    3.36m
11    71 Chris Johnson          Averill Park            J3.36m
12   294 Casey Guercio          IJ                       3.28m
13   849 Garrett Rappazzo       Unattached               3.24m
14   345 John Holmes            Marble Hill              3.21m
15   641 Darrell Britton        Rumford, RI              3.17m
16   693 Xavier Green           New Rochelle, NY         3.03m
17   385 Nagee Jackson          Metro Eagles             2.97m
18   934 Joseph Fulle           Middle Island, NY        2.77m
19  1045 Kyle Jordan            Norwalk, CT              2.68m

Event 275  Shot Put (6#) Bantam Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   323 Thomas Cleland         Kinderhook               6.63m
 2    73 Zak Luzinas            Averill Park             6.52m
 3   423 Michael Maloof         Warwick, RI              6.20m
 4   944 Kevin Johnson          Setauket, NY             6.15m
 5   580 Brandon Bronner        Novas                    5.88m
 6   218 Danny Lechleider       N Andover, MA            5.82m
 7   372 Djorn Calloway         Metro Eagles             5.78m
 8   962 Tommy Murphy           Sea Cliff, NY            4.68m
 9   426 Thomas Stasiuk         N Kingstown, RI          4.55m
10    65 Philip Diegel          Averill Park             4.02m

Event 277  Javelin Throw (300G) Bantam Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   294 Casey Guercio          IJ                      24.33m
 2   423 Michael Maloof         Warwick, RI             22.49m
 3   580 Brandon Bronner        Novas                   20.88m
 4   693 Xavier Green           New Rochelle, NY        16.74m
 5    65 Philip Diegel          Averill Park            16.41m
 6    30 James Fiacco           Amherst, NH             14.57m
 7   603 Shaymar Stewart        Novas                   13.14m

Event 281  Triathlon Bantam Girls
=======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1   175 Shaquanna Williams     Eny Impalas                827
 2   172 Shantell Littlejoh     Eny Impalas                687
 3   686 Rhea Phipps            Mt Vernon, NY              543
 4  1117 Giselle Javois         Young Explor               525
 5   173 Persephanie McRae      Eny Impalas                507
 6   549 Soroya Hudson          Novas                      453
 7   286 Alexis Grant           Lake Grove, NY             431
 8   667 Julia Nee              Quincy, MA                 285
 9   623 Alisia Noble           New Haven, CT              186

Event 291  Triathlon Bantam Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   594 Gregory Hinds          Novas                      542
 2   187 Ras Morgan             Springfield, MA            431
 3   294 Casey Guercio          IJ                         371
 4   605 Robert Taylor          Novas                      369
 5   580 Brandon Bronner        Novas                      283
 6   583 Nathaniel Davidson     Novas                      269
 7   962 Tommy Murphy           Sea Cliff, NY              233
 8   603 Shaymar Stewart        Novas                      182

Event 301  100 Meter Dash Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1  1136 Nzingha Crusoe         Unattached               13.67
 2   499 Monica Phipps          New Horizon              13.93
 3   361 Patrice Johnson        Metro Eagles             14.15
 4   899 Tishawn Santana        Unattached               14.16
 5   737 Tamikah Montama-Ba     S/A Hinds FE             14.21
 6   733 Keisha Butts           S/A Hinds FE             14.26
 7   639 Anita Rogers           Providence, RI           14.33
 8   414 Lakiesha Stramley      Wakesfield, RI           15.24

Event 301  100 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1  1136 Nzingha Crusoe         Unattached               13.43q  2
 2   899 Tishawn Santana        Unattached               13.66q  1
 3   499 Monica Phipps          New Horizon              13.66q  2
 4   733 Keisha Butts           S/A Hinds FE             13.92q  1
 5   737 Tamikah Montama-Ba     S/A Hinds FE             13.96q  1
 6   361 Patrice Johnson        Metro Eagles             13.99q  3
 7   639 Anita Rogers           Providence, RI           14.05q  2
 8   414 Lakiesha Stramley      Wakesfield, RI           14.68q  1
 9    13 LeeAnne Avery          Amherst, NH              14.87   3
10   862 Lauren Dyer            Valley Stream, NY        15.13   3
11   888 Jamila Miller          Unattached               15.49   4
12   668 Kristen Newsom         Quincy, MA               15.49   3
13   475 Donelle Johnson        Bridgeport, CT           15.58   3
14   302 Mollie Rosen           Jericho, NY              15.90   2
15   303 Erin Sinnot            Jericho, NY              16.10   1
16   320 Rebecca Zander         Kinderhook               16.35   4
17   258 Jeanette Rodriguez     Hempstead, NY            16.50   2
18   759 Jennifer Garcia        So. Portland, ME         17.83   4

Event 302  200 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1  1136 Nzingha Crusoe         Unattached               28.12   2
 2   697 Ashley Hendrix         Rising Stars             28.49   3
 3   733 Keisha Butts           S/A Hinds FE             28.93   3
 4   639 Anita Rogers           Providence, RI           29.18   3
 5   361 Patrice Johnson        Metro Eagles             29.18   2
 6   737 Tamikah Montama-Ba     S/A Hinds FE             29.31   3
 7   499 Monica Phipps          New Horizon              29.34   2
 8   414 Lakiesha Stramley      Wakesfield, RI           31.06   3
 9   862 Lauren Dyer            Valley Stream, NY        31.85   1
10   888 Jamila Miller          Unattached               31.87   1
11   287 Stephanie Guercio      Ronkonkoma, NY           32.50   1
12   679 Lasheida Furlow        New Rochelle, NY         35.58   1
13   258 Jeanette Rodriguez     Hempstead, NY            36.49   2
14   624 Michela Valentine      New Haven, CT            39.25   1
--   759 Jennifer Garcia        So. Portland, ME           DNF   3
--   599 Patz Pierre            Novas                      DNF   3

Event 303  400 Meter Dash Midget Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1  1136 Nzingha Crusoe         Unattached             1:02.01   2
 2   272 Alexis Easterling      High Energy            1:05.71   3
 3   788 Century Williams       Starlets               1:05.76   2
 4   737 Tamikah Montama-Ba     S/A Hinds FE           1:07.00   2
 5   676 Tameekia Cooper        New Rochelle, NY       1:08.72   1
 6   280 Adeline Antoniou       East Setauket, NY      1:08.95   1
 7   791 Erica Belanger         Westhamptom, MA        1:09.07   3
 8     6 Jaclyn Sullivan        Lisbon, CT             1:10.07   1
 9    38 Brittania O'Keefe      Argyle                 1:12.33   1
10   836 Alexandria Rappazz     Unattached             1:13.90   1
11   446 Kelsey Nickerson       New Fairfield, CT      1:17.56   1
12   763 Chelsea Leishman       SO Portland, ME        1:24.76   3

Event 304  800 Meter Run Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   210 Ashley Farnsworth      Epping, NH             2:30.89
 2   272 Alexis Easterling      High Energy            2:35.07
 3   788 Century Williams       Starlets               2:35.95
 4   309 Khadijah Reed          Kenyan Runne           2:38.44
 5   308 Avery Klein-Cloud      Kenyan Runne           2:38.83
 6    35 Ashley Fung            Argyle                 2:42.36
 7   413 Allison Stasiuk        N Kingstown, RI        2:47.76
 8   652 Kiana Hakim            Queens Sprin           2:53.47
 9   148 Emily Wexler           Country Mill           3:00.36

Event 305  1500 Meter Run Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   308 Avery Klein-Cloud      Kenyan Runne           4:59.15
 2    37 Caitlin Lane           Argyle                 4:59.89
 3   211 Nikki Lechleider       N Andover, MA          5:12.76
 4    34 Hannah Davidson        Argyle                 5:17.70
 5   654 Janice Johnson         Queens Hurri           5:35.42
 6   309 Khadijah Reed          Kenyan Runne           5:35.48
 7   896 Molly Pistrang         Princeton, MA          5:37.11
 8   656 Shaquana Neils         Queens Hurri           5:54.46
 9   838 Katherine Wadswort     Unattached             6:01.10
10   834 Kayla Koonz            Unattached             6:20.70
--   652 Kiana Hakim            Queens Sprin          X5:51.59

Event 306  3000 Meter Run Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   308 Avery Klein-Cloud      Kenyan Runne          11:21.06
 2    36 Emily Fung             Argyle                11:37.48
 3   209 Shannon Cooney         Andover, MA           11:47.66
 4   654 Janice Johnson         Queens Hurri          12:00.30
 5   198 Chantal Croteau        Amherst, NH           12:03.56
 6   740 Natassia Verley        S/A Hinds FE          12:24.18
 7   832 Kathleen Dudziak       Unattached            12:41.50
 8   656 Shaquana Neils         Queens Hurri          12:43.03
 9   201 Ashely Neville         Hudson, NH            13:09.43
10   706 Maria Costello         Patchogue, NY         13:23.19
11   834 Kayla Koonz            Unattached            13:26.48
12   541 Mallory Davies         Novas                 13:45.41
13  1095 Kara Steele            New Haven, CT         13:49.48
14   297 Michelle Bogdan        Jericho, NY           15:21.74

Event 308  1500 Meter Race Walk Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   171 Lavel Henry            Eny Impalas            9:19.55
 2   541 Mallory Davies         Novas                 11:23.22
 3  1095 Kara Steele            New Haven, CT         11:29.73
 4    61 Melissa Wensley        Averill Park          13:40.55

Event 311  100 Meter Dash Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1   185 Rashad Evans           Springfield, MA          13.05
 2   248 Anthony Hall Jr.       Hall's Expre             14.14
 3   188 Toussaint Paskins      E Sringfield, MA         14.56
 4   722 K-Sean Greenaway       Ruff Kutz                14.68
 5   346 Charles Wilson         Marble Hill              14.74
 6   403 Frank Wainwright       Metro Eagles             14.80
 7   458 Tayler Burnes          New Fairfield, CT        15.39

Event 311  100 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1   185 Rashad Evans           Springfield, MA          12.51q  1
 2   248 Anthony Hall Jr.       Hall's Expre             13.80q  1
 3   403 Frank Wainwright       Metro Eagles             13.99q  1
 4  1042 Michael Graham         Norwalk, CT              14.18q  1
 5   188 Toussaint Paskins      E Sringfield, MA         14.21q  2
 6   722 K-Sean Greenaway       Ruff Kutz                14.41q  3
 7   346 Charles Wilson         Marble Hill              14.46q  2
 8   458 Tayler Burnes          New Fairfield, CT        14.57q  2
 9   981 Cody Souviney          East Vassalboro, ME      14.66   3
10   645 Devon Perry            Providence, RI           14.67   3
11   268 Najee Smith            Hempstead, NY            14.73   4
12   614 Bryce Barker           Olympic Regi             14.84   4
13   927 William Clark          Skowhegan, ME            14.86   1
14   250 Dashe Winslow          Hall's Expre             15.11   4
15  1037 Anthony Craigwell      Norwalk, CT              15.23   2
16  1029 Anthony Apruzzese      Wolcott, CT              15.29   3
17   618 Keegan Muldoney        Olympic Regi             15.34   1
18   260 Justin Green           Hempstead, NY            15.48   1
19   261 Shakim Green           Hempstead, NY            15.70   3
20   264 Thomas King            Hempstead, NY            16.02   4
21   846 Conor Herdic           Unattached               16.21   4
22  1119 Ryan Grand             Jericho, NY              16.24   3
23   746 Alexander Todd         North Merrick, NY        16.29   3
24   743 Mark Reaser            Saco, ME                 16.41   2

Event 312  200 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   185 Rashad Evans           Springfield, MA          27.47   4
 2   248 Anthony Hall Jr.       Hall's Expre             27.79   3
 3   399 Kharim Stephens        Metro Eagles             28.61   3
 4   188 Toussaint Paskins      E Sringfield, MA         28.68   3
 5   346 Charles Wilson         Marble Hill              29.61   3
 6   722 K-Sean Greenaway       Ruff Kutz                29.75   4
 7  1042 Michael Graham         Norwalk, CT              29.88   1
 8   268 Najee Smith            Hempstead, NY            30.29   1
 9  1101 Brandon Hill           Westchester              30.31   4
10   744 Michael Behnke         Merrick, NY              30.45   1
11   614 Bryce Barker           Olympic Regi             31.29   1
12  1053 Dean McLeod            South Norwalk, CT        31.31   1
13   730 Nasheed Ramos          Run 4 Glory              31.39   3
14  1037 Anthony Craigwell      Norwalk, CT              32.71   1
15   260 Justin Green           Hempstead, NY            33.47   2
16   261 Shakim Green           Hempstead, NY            33.82   2
17   264 Thomas King            Hempstead, NY            34.05   2
18   844 Cody Guay              Unattached               34.95   2
19  1029 Anthony Apruzzese      Wolcott, CT              45.97   1

Event 313  400 Meter Dash Midget Boys
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   248 Anthony Hall Jr.       Hall's Expre           1:03.32   2
 2  1493 Alex Wiggins           BX Tigers              1:03.50   2
 3   802 Kyle Nisbett           There TO Car           1:03.73   3
 4   801 Mahal Hines            There TO Car           1:05.89   2
 5  1101 Brandon Hill           Westchester            1:05.94   2
 6   399 Kharim Stephens        Metro Eagles           1:09.01   3
 7   397 Elijah Rollock         Metro Eagles           1:09.59   3
 8  1053 Dean McLeod            South Norwalk, CT      1:11.12   1
 9  1038 Hampton Davis          Norwalk, CT            1:11.44   1
10   927 William Clark          Skowhegan, ME          1:12.29   2
11   844 Cody Guay              Unattached             1:16.14   1
12   532 Robert Lush            Boxboro, MA            1:31.05   2

Event 314  800 Meter Run Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   602 Lance Roller           Novas                  2:25.12
 2   176 Keith Carter           Eny Impalas            2:26.86
 3   805 Rashaun St. Louis      There TO Car           2:34.84
 4   429 Bronson Venable        N Kingstown, RI        2:37.84
 5   409 Neil Kriwox            Momemtum               2:39.91
 6  1063 William Roman          Windsor, CT            2:41.77
 7   214 Patrick Condon         Reading, MA            2:43.81
 8  1102 Dkqwan Johnson         Westchester            2:45.36
 9   723 Fabian Jenkins         Ruff Kutz              2:54.97
10   307 Matthew Sherman        Jericho, NY            2:57.60
11   627 Michael Cotto          New Haven, CT          3:13.59

Event 315  1500 Meter Run Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1493 Alex Wiggins           BX Tigers              5:12.18
 2   177 Bryan Millis           Eny Impalas            5:17.96
 3   214 Patrick Condon         Reading, MA            5:18.31
 4   795 Chris Clayton          NorthHampton, MA       5:24.88
 5   420 Scott Lamay            W Kingston, RI         5:30.06
 6  1063 William Roman          Windsor, CT            5:39.56
 7   670 Nicholas Poles         Quincy, MA             5:45.34
 8   741 Andre Venner           S/A Hinds FE           5:58.91
 9   669 Austin Free            N Weymouth, MA         6:21.93
10   983 Sean Stagnari          Mineola, NY            6:27.41

Event 316  3000 Meter Run Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   429 Bronson Venable        N Kingstown, RI       10:31.18
 2  1494 Desmond Wiggins        BX Tigers             10:47.67
 3   711 Jonathon Cuomo         Shirley, NY           11:04.01
 4   177 Bryan Millis           Eny Impalas           11:10.99
 5   409 Neil Kriwox            Momemtum              11:33.23
 6  1055 Joshua Olson           Thomaston, CT         11:47.78
 7   670 Nicholas Poles         Quincy, MA            12:15.67
 8  1096 Patrick Hubbell        North Haven, CT       12:26.05
 9   723 Fabian Jenkins         Ruff Kutz             12:51.26
10   307 Matthew Sherman        Jericho, NY           12:51.36
11   983 Sean Stagnari          Mineola, NY           13:49.04
12   925 Derek Clark            Palermo, ME           14:16.27

Event 318  1500 Meter Race Walk Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   627 Michael Cotto          New Haven, CT         11:25.25
--   470 Michael See            New Fairfield, CT           DQ

Event 321  80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1   562 Ashley Ramsey          Novas                    14.26
 2   540 Krystyn Ceaser         Novas                    14.36
 3   559 Dalilah Muhammad       Novas                    14.69
 4    62 Morgan Wheeler         Averill Park             16.85
 5   566 Marcella Shamblee      Novas                    16.92
 6   183 Akeelah Morgan         Springfield, MA          17.30
 7   290 Melissa Tassone        Port Jefferson Sta,      18.72

Event 321  80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1   562 Ashley Ramsey          Novas                    14.30q  1
 2   540 Krystyn Ceaser         Novas                    14.31q  2
 3   559 Dalilah Muhammad       Novas                    15.24q  2
 4   290 Melissa Tassone        Port Jefferson Sta,      15.68q  1
 5    17 Jackie Brew            Amherst, NH              16.71q  2
 6    62 Morgan Wheeler         Averill Park             16.77q  2
 7   566 Marcella Shamblee      Novas                    16.95q  1
 8   183 Akeelah Morgan         Springfield, MA          17.10q  3
 9    48 Elizabeth Kivlen       Averill Park             17.14   3
10   446 Kelsey Nickerson       New Fairfield, CT        17.26   1
11   148 Emily Wexler           Country Mill             17.32   1
12   680 Latishia Harris        New Rochelle, NY         17.43   2
13   671 Brittany Brown         Mt Vernon, NY            17.77   2
14   687 Tyeasha Savage         New Rochelle, NY         17.91   3
15   301 Hannah Rosen           Jericho, NY              17.92   3
16   758 Christina Disanto      SO Portland, ME          17.94   1
17   683 Elrica Nixon           Bronx, NY                18.01   2
18   573 Imaira Thompson        Novas                    18.14   3
19    58 Victoria Urbanczy      Averill Park             18.66   3

Event 331  80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
 1   602 Lance Roller           Novas                    13.43q
 2   403 Frank Wainwright       Metro Eagles             13.58q
 3   992 Anthony Yeboah         Portland, ME             14.17q
 4   176 Keith Carter           Eny Impalas              14.71q
 5   588 Tristan Ernest         Novas                    16.23q
 6   981 Cody Souviney          East Vassalboro, ME      16.31q
 7   581 Lloyd Bronner          Novas                    16.84q
 8  1138 Ryan Hart              Stockbridge, MA          16.95q
 9   618 Keegan Muldoney        Olympic Regi             17.15

Event 341  4x100 Meter Relay Midget Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Rising Stars  'A'                                     54.38
    1) 695 Dominique Burrus            2) 697 Ashley Hendrix
    3) 698 Latea Powell                4)
 2 Novas  'A'                                            57.25
 3 Amherst NH Rec Dept  'A'                            1:01.47
    1) 16 Janay Boykin                 2) 13 LeeAnne Avery
    3) 28 Chandler Wallisch            4) 25 Mollie Raymond
 4 Remington Flyers  'A'                               1:01.53
    1) 690 Dasha Tull                  2) 671 Brittany Brown
    3) 691 Aysha Williams              4) 679 Lasheida Furlow
 5 Jericho Jets  'A'                                   1:04.15
    1) 304 Alex Welch                  2) 299 SunMi Oh
    3) 301 Hannah Rosen                4) 302 Mollie Rosen
 6 Cross Town Striders  'A'                            1:07.63
    1) 1141 Joan Kanarkiewcz           2) 1142 Ashley Jackman
    3) 1143 Holly Hoffman              4) 1144 Rachel Arquette

Event 342  4x400 Meter Relay Midget Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Novas  'A'                                          4:23.24
    1) 537 Ebun Akinleye               2) 540 Krystyn Ceaser
    3) 541 Mallory Davies              4) 553 Safiya Linley
 2 Rising Stars  'A'                                   4:27.96
    1) 695 Dominique Burrus            2) 697 Ashley Hendrix
    3) 698 Latea Powell                4)
 3 Remington Flyers  'A'                               4:48.99
    1) 680 Latishia Harris             2) 687 Tyeasha Savage
    3) 676 Tameekia Cooper             4) 683 Elrica Nixon
 4 Novas  'B'                                          4:58.52
 5 Infant Jesus Track Club  'A'                        5:02.58
    1) 280 Adeline Antoniou            2) 284 Courtney Clemons-Volpi
    3) 290 Melissa Tassone             4) 287 Stephanie Guercio
-- Hall's Express  'A'                                      NT
    1) 229 Christine Brooks            2) 230 Kiana Brooks
    3) 232 Samantha Dunston            4) 237 Courtney Lawrence
-- Argyle- Lites  'A'                                       NT

Event 343  4x800 Meter Relay Midget Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Argyle- Lites  'A'                                 10:50.22
 2 Novas  'A'                                         11:05.09
    1) 543 Lorin Dixon                 2) 546 Nya Hendricks
    3) 547 Chia Hudson                 4) 555 Tessa Martin
 3 Hall's Express  'A'                                11:10.15
    1) 231 Keya Bugess                 2) 233 Noelle Edmonson
    3) 235 Tishera Francis             4) 236 Shantell Hendy

Event 351  4x100 Meter Relay Midget Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Hempstead Pal  'A'                                  1:00.65
    1) 260 Justin Green                2) 261 Shakim Green
    3) 264 Thomas King                 4) 268 Najee Smith
 2 Sacred Heart Cyo  'A'                               1:02.18
    1) 744 Michael Behnke              2) 745 Travis Japngie
    3) 746 Alexander Todd              4) 747 Justin Totten

Event 352  4x400 Meter Relay Midget Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 There TO Care  'A'                                  4:32.64
    1) 801 Mahal Hines                 2) 802 Kyle Nisbett
    3) 1481 James Casey                4)
 2 Novas  'A'                                          4:37.85
    1) 576 Rahshawn Billups            2) 581 Lloyd Bronner
    3) 582 G Cadrian                   4) 586 Durell Dunn
 3 Momemtum Track Club  'A'                            5:39.85
    1) 407 Chris Cayea                 2) 409 Neil Kriwox
-- Ruff Kutz T.C.  'A'                                     DNF
    1) 722 K-Sean Greenaway            2) 723 Fabian Jenkins
-- Forest Park  'A'                                        DNF

Event 353  4x800 Meter Relay Midget Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 There TO Care  'A'                                 10:42.66
    1) 799 Mike Butler                 2) 807 Keith Stapleton
    3) 808 Lionel Williams             4) 1481 James Casey
 2 Novas  'A'                                         11:01.75
    1) 575 Akintunde Akinleye          2) 585 Jabari Douglin
    3) 593 Lalonde Gordon              4) 601 Jonathan Richardson

Event 361  High Jump Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   348 Ashlei Alexander       Metro Eagles             1.36m
 2   680 Latishia Harris        New Rochelle, NY        J1.36m
 3   559 Dalilah Muhammad       Novas                   J1.36m
 4   154 Kia Allen              Dubian Dashe             1.26m
 5   284 Courtney Clemons-V     Patchogue, NY            1.21m
 5   671 Brittany Brown         Mt Vernon, NY            1.21m
 5   573 Imaira Thompson        Novas                    1.21m
 5    62 Morgan Wheeler         Averill Park             1.21m
 5   666 Alexandra Nee          Quincy, MA               1.21m
10  1006 Emily Gabbert          Stratford, CT            1.16m
10   679 Lasheida Furlow        New Rochelle, NY         1.16m
12    58 Victoria Urbanczy      Averill Park             1.11m
12   668 Kristen Newsom         Quincy, MA               1.11m
14   691 Aysha Williams         New Rochelle, NY         1.06m
14    52 Mollie O'Brien         Averill Park             1.06m
14    42 Jamie Atchinson        Averill Park             1.06m
17   690 Dasha Tull             Bronx, NY                1.01m
18   624 Michela Valentine      New Haven, CT            0.96m
--   170 Jaquana Franks         Eny Impalas                 NH
--  1008 Jessica Liebling       Ridgefield, CT              NH
--  1118 Danielle McFadden      Young Explor                NH

Event 363  Long Jump Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   735 Shikiera Dumas         S/A Hinds FE             4.21m
 2   154 Kia Allen              Dubian Dashe             4.20m
 3   894 Nicole Pickering       Keene, NH                4.16m
 4   290 Melissa Tassone        Port Jefferson Sta,      4.13m
 5   287 Stephanie Guercio      Ronkonkoma, NY           3.98m
 6   562 Ashley Ramsey          Novas                    3.96m
 7   183 Akeelah Morgan         Springfield, MA          3.92m
 8   365 Sachem Thomas          Metro Eagles             3.90m
 9   698 Latea Powell           Rising Stars             3.83m
10   791 Erica Belanger         Westhamptom, MA          3.82m
11   836 Alexandria Rappazz     Unattached               3.68m
12   862 Lauren Dyer            Valley Stream, NY        3.67m
13  1098 Milan Kunin            Westchester              3.64m
14  1482 Nickila Bates          BX Tigers                3.60m
15   301 Hannah Rosen           Jericho, NY              3.45m
16   302 Mollie Rosen           Jericho, NY              3.31m
17  1006 Emily Gabbert          Stratford, CT            3.28m
18    58 Victoria Urbanczy      Averill Park             3.26m
19    52 Mollie O'Brien         Averill Park             3.19m
20  1093 Kimberly Hentz         North Haven, CT          3.07m

Event 365  Shot Put (6#) Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   875 Kacey Kerrigan         S Duxbury, VT           11.00m
 2   498 Celina Phipps          New Horizon              9.63m
 3   348 Ashlei Alexander       Metro Eagles             9.07m
 4   317 Kate Parsons           Kinderhook               8.79m
 5    44 Alicia Capano          Averill Park             8.21m
 6   444 Mary Mullally          New Fairfield, CT        7.78m
 7   676 Tameekia Cooper        New Rochelle, NY         7.56m
 8   134 Lennan Boyd            Burning Spea             7.42m
 9   668 Kristen Newsom         Quincy, MA               7.14m
10   691 Aysha Williams         New Rochelle, NY         7.09m
11    28 Chandler Wallisch      Amherst, NH              6.52m
12   537 Ebun Akinleye          Novas                    5.68m
13   677 Clarice Ellis          New Rochelle, NY         4.88m
14   997 Veronica Bultron       New Haven, CT            2.75m

Event 366  Discus Throw (1K) Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   875 Kacey Kerrigan         S Duxbury, VT           23.30m
 2    44 Alicia Capano          Averill Park            21.77m
 3    28 Chandler Wallisch      Amherst, NH             16.63m
 4   317 Kate Parsons           Kinderhook              16.50m
 5   284 Courtney Clemons-V     Patchogue, NY           14.21m
 6   134 Lennan Boyd            Burning Spea            14.20m
 7   444 Mary Mullally          New Fairfield, CT       13.56m
 8    51 Devin MC Carthy        Averill Park            10.50m

Event 367  Javelin Throw (300 G) Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1    62 Morgan Wheeler         Averill Park            27.20m
 2   630 Abbey Karin            Otisfield, ME           25.95m
 3   875 Kacey Kerrigan         S Duxbury, VT           25.05m
 4    44 Alicia Capano          Averill Park            23.02m
 5   348 Ashlei Alexander       Metro Eagles            18.04m
 6   683 Elrica Nixon           Bronx, NY               17.97m
 7   498 Celina Phipps          New Horizon             17.92m
 8   201 Ashely Neville         Hudson, NH              17.53m
 9   537 Ebun Akinleye          Novas                   16.19m
10   148 Emily Wexler           Country Mill            15.70m
11   687 Tyeasha Savage         New Rochelle, NY        15.55m
12   833 Amanda Karampatos      Unattached              14.74m
13   677 Clarice Ellis          New Rochelle, NY        13.08m
14   690 Dasha Tull             Bronx, NY               11.64m
15   624 Michela Valentine      New Haven, CT            9.65m
16  1095 Kara Steele            New Haven, CT            7.63m

Event 371  High Jump Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1138 Ryan Hart              Stockbridge, MA          1.25m
 2   618 Keegan Muldoney        Olympic Regi             1.20m
 3   420 Scott Lamay            W Kingston, RI           1.15m
 4   692 Urijah Green           New Rochelle, NY         1.00m
 5   581 Lloyd Bronner          Novas                    0.95m
--   177 Bryan Millis           Eny Impalas                 NH
--   292 Brendan Bretscher      Farmingville, NY            NH
--  1089 Samuel Arsenault       Newton, MA                  NH
--   415 Conor Breagy           Exeter, RI                  NH
--   617 William Madden         Olympic Regi                NH
--    69 Seth Frost-Tift        Averill Park                NH

Event 373  Long Jump Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   602 Lance Roller           Novas                    4.73m
 2   176 Keith Carter           Eny Impalas              4.41m
 3   346 Charles Wilson         Marble Hill              4.35m
 4   614 Bryce Barker           Olympic Regi             4.23m
 5   596 Noel Lettford          Novas                    4.20m
 6   403 Frank Wainwright       Metro Eagles             4.18m
 7  1101 Brandon Hill           Westchester             J4.18m
 8  1096 Patrick Hubbell        North Haven, CT          3.96m
 9   981 Cody Souviney          East Vassalboro, ME      3.70m
10   188 Toussaint Paskins      E Sringfield, MA         3.63m
11  1038 Hampton Davis          Norwalk, CT              3.52m
12   409 Neil Kriwox            Momemtum                 3.50m
13   931 Bryan Fluellen         Medford, NY              3.13m
--   692 Urijah Green           New Rochelle, NY            ND

Event 375  Shot Put (6#) Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   326 Kenneth Noll           Kinderhook               9.70m
 2   250 Dashe Winslow          Hall's Expre             9.21m
 3   743 Mark Reaser            Saco, ME                 7.33m
 4  1488 Thomas McRae           BX Tigers                6.96m
 5   531 Niko Karkantis         Acton, MA                6.68m
 6   151 Brandon Mills          Country Mill             6.28m
 7  1039 Andrew Edwards         New Haven, CT            6.18m
 8   532 Robert Lush            Boxboro, MA              5.46m

Event 376  Discus Throw (1K) Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   326 Kenneth Noll           Kinderhook              24.45m
 2   458 Tayler Burnes          New Fairfield, CT       21.82m
 3    74 Daniel MC Intyre       Averill Park            20.25m
 4    31 Justin Graham          Amherst, NH             17.53m
 5   531 Niko Karkantis         Acton, MA               16.60m
 6   151 Brandon Mills          Country Mill            16.01m
 7   470 Michael See            New Fairfield, CT       13.85m
 8   532 Robert Lush            Boxboro, MA             12.44m

Event 377  Javelin Throw (300G) Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1480 Lucas Hadden           VT, VT                  36.18m
 2   927 William Clark          Skowhegan, ME           32.56m
 3   669 Austin Free            N Weymouth, MA          31.59m
 4   458 Tayler Burnes          New Fairfield, CT       28.55m
 5   429 Bronson Venable        N Kingstown, RI         20.73m
 6   151 Brandon Mills          Country Mill            19.42m
 7   326 Kenneth Noll           Kinderhook              19.14m
 8   692 Urijah Green           New Rochelle, NY        19.03m
 9   531 Niko Karkantis         Acton, MA               17.50m
10   743 Mark Reaser            Saco, ME                16.23m
11   627 Michael Cotto          New Haven, CT           16.20m
12    74 Daniel MC Intyre       Averill Park            13.11m

Event 381  Outdoor Pentathlon Midget Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   562 Ashley Ramsey          Novas                     2343
 2   290 Melissa Tassone        Port Jefferson Sta,       1857
 3   348 Ashlei Alexander       Metro Eagles              1780
 4   183 Akeelah Morgan         Springfield, MA           1687
 5   287 Stephanie Guercio      Ronkonkoma, NY            1655
 6    62 Morgan Wheeler         Averill Park              1623
 7   284 Courtney Clemons-V     Patchogue, NY             1458
 8   540 Krystyn Ceaser         Novas                     1235
 9   301 Hannah Rosen           Jericho, NY               1226
10    52 Mollie O'Brien         Averill Park               942

Event 391  Outdoor Pentathlon Midget Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   176 Keith Carter           Eny Impalas               1788
 2   992 Anthony Yeboah         Portland, ME              1733
 3   292 Brendan Bretscher      Farmingville, NY          1032
 4   604 George Taylor          Novas                     1025

Event 401  100 Meter Dash Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1   543 Lorin Dixon            Novas                    12.69
 2   682 Lynne Layne            New Rochelle, NY         12.98
 3   555 Tessa Martin           Novas                    12.99
 4   358 Joy Henry              Metro Eagles             13.05
 5  1487 Brittney McRae         BX Tigers                13.32
 6   778 Jhanelle Brown         Speed Limit              13.42
 7   793 Sarah Wernik           Florence, MA             13.55
 8   145 Nora Miller            Middletown, CT           13.68

Event 401  100 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1   543 Lorin Dixon            Novas                    12.60q  1
 2   358 Joy Henry              Metro Eagles             12.87q  1
 3   682 Lynne Layne            New Rochelle, NY         12.89q  1
 4   555 Tessa Martin           Novas                    12.96q  2
 5  1487 Brittney McRae         BX Tigers                13.27q  1
 6   793 Sarah Wernik           Florence, MA             13.46q  2
 7   145 Nora Miller            Middletown, CT           13.50q  2
 8   778 Jhanelle Brown         Speed Limit              13.52q  1
 9   367 Shanequa Wood          Metro Eagles             13.66   3
10   281 Jillian Arato          Nesconset, NY            13.68   2
11   636 Joanna Guglielmo       Seekonk, MA              13.96   2
12   885 Lauren Maltz           Hampden, ME              14.30   3
13   412 Marissa Norman         Peace Dale, RI           14.35   3
14   279 Jessica Antoniades     Hauppauge, NY            14.49   1
15   837 Katy Sweet             Unattached               15.80   3

Event 402  200 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   358 Joy Henry              Metro Eagles             26.15   3
 2   543 Lorin Dixon            Novas                    26.18   4
 3   778 Jhanelle Brown         Speed Limit              27.51   3
 4   657 Adrenee Sterrette      Queens Hurri             27.63   4
 5   145 Nora Miller            Middletown, CT           27.80   1
 6   367 Shanequa Wood          Metro Eagles             27.99   3
 7   281 Jillian Arato          Nesconset, NY            28.60   1
 8   793 Sarah Wernik           Florence, MA             28.81   2
 9   685 Erica Nixon            Bronx, NY                29.48   1
10   885 Lauren Maltz           Hampden, ME              29.56   4
11  1105 Joyce Chagan           Boothbay Harbor, ME      29.79   2
12   300 Gina Perno             Jericho, NY              29.84   1
13   814 Victoria Batts         New Haven, CT            31.36   2
14   674 Starr Caldwell         Bronx, NY                32.93   2
--   431 Cherelle Allen         New Britain, CT            DNF   1
--   449 Alyssa Rivera          New Fairfield, CT          DNF   1
--  1017 Caitlin North          Columbia, CT               DNF   1
--   878 Tracy Koch             Merrick, NY                DNF   3
--   454 Amanda Surge           New Fairfield, CT          DNF   1
--   635 Allisha Donahue        Cumberland, RI             DNF   3
--    43 Julia Bendzin          Averill Park               DNF   2
--   636 Joanna Guglielmo       Seekonk, MA                DNF   2
--   837 Katy Sweet             Unattached                 DNF   2
--   316 Noel Burtis            Kinderhook                 DNF   2
--   352 Nakisha Bogle          Metro Eagles               DNF   3

Event 403  400 Meter Dash Youth Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1    40 Janean Morris          Atoms                    57.87   3
 2   657 Adrenee Sterrette      Queens Hurri           1:01.46   2
 3   352 Nakisha Bogle          Metro Eagles           1:01.96   3
 4   298 Shawna Foulkes         Jericho, NY            1:02.01   1
 5   878 Tracy Koch             Merrick, NY            1:03.80   3
 6   658 Jennifer Wilson        Queens Hurri           1:04.16   2
 7   885 Lauren Maltz           Hampden, ME            1:05.75   4
 8   635 Allisha Donahue        Cumberland, RI         1:08.80   2
 9   199 Noelle Horelik         Lowell, MA             1:08.82   4
10    59 Brittney Wensley       Averill Park           1:09.46   1
11   764 Lindsay Soule          So. Portland, ME       1:09.93   3
12   637 Sydney Lopes           E Providence, RI       1:10.29   2
13   454 Amanda Surge           New Fairfield, CT      1:10.81   1
14   612 Kelly Fleming          Olympic Regi           1:12.40   1
15    57 Karli Stone            Averill Park           1:14.84   2
16   765 Sara Woodbury          SO Portland, ME        1:15.59   3
17  1496 Molly O' Brien         ME, ME                 1:18.84   3

Event 404  800 Meter Run Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1    40 Janean Morris          Atoms                  2:14.73
 2   725 Stephanie Mattar       Run 4 Glory            2:21.63
 3   655 Chanel McGregor        Queens Hurri           2:32.34
 4   879 Victoria Koke          Saint James, NY        2:34.67
 5   546 Nya Hendricks          Novas                  2:41.10
 6   884 Annamaria Lukes        Wellesley, MA          2:42.32
 7   569 Lakeisha Smith         Novas                  2:42.59
 8   439 Karen Hillery          New Fairfield, CT      2:43.86
 9   200 Ashley Morgenstern     Derry, NH              2:43.88
10   860 Shannon Degnan         Seaford, NY            2:51.15
11   813 Chantelle Bailey       Hamden, CT             2:51.37
12   760 Jessica Garcia         SO Portland, ME        3:09.59
--   909 Katherine Walser       Southold, NY                NT
--   213 Keara Thomas           Haverhill, MA               NT
--   137 Anna Ackerman          Augusta, ME                 NT
--   777 Rachel Taylor          Southampton, NY             NT
--   658 Jennifer Wilson        Queens Hurri                NT

Event 405  1500 Meter Run Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   411 Siobhan Breagy         Exeter, RI             5:02.32
 2   725 Stephanie Mattar       Run 4 Glory            5:07.20
 3   655 Chanel McGregor        Queens Hurri           5:08.98
 4   213 Keara Thomas           Haverhill, MA          5:09.76
 5   200 Ashley Morgenstern     Derry, NH              5:12.63
 6   448 Brittany Potter        New Fairfield, CT      5:21.99
 7  1105 Joyce Chagan           Boothbay Harbor, ME    5:26.38
 8   432 Jordan Roby            New Britain, CT        5:41.71
 9   736 Shakira Johnson        S/A Hinds FE           5:45.96
10   452 Laura Simons           New Fairfield, CT      5:53.35
11   569 Lakeisha Smith         Novas                  5:53.36
12    59 Brittney Wensley       Averill Park           5:53.43
13   852 Rebecca Aguilera       Glen Cove, NY          6:01.24
14   366 Serena Warner          Metro Eagles           6:07.01

Event 406  3000 Meter Run Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   203 Nicole Slane           Milford, MA           10:55.23
 2   447 Alyssa Potter          New Fairfield, CT     11:43.32
 3   432 Jordan Roby            New Britain, CT       12:05.21
 4   196 Mindy Adams            Nashua, NH            12:07.41
 5   202 Brittaney Plante       Nashua, NH            12:12.02
 6   197 Kaitlin Burnett        Nashua, NH            12:56.17
 7   440 Alyse Keller           New Fairfield, CT     14:42.49
 8   856 Melanie Craig          Bucksport, ME         14:53.89
 9    55 Elizabeth Salisbur     Averill Park          14:55.63
10   710 Julia Turkovich        Lake Ronkonkoma, NY   15:25.75

Event 409  3000 Meter Race Walk Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1077 Audra Curtis           Belfast, ME           18:10.37
 2   673 Shani Brown            New Rochelle, NY      18:48.70
 3  1107 Lauren Forgues         Wiscasset, ME         22:09.43

Event 411  100 Meter Dash Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1    84 David Foy              Berkley                  12.36
 2   972 Corey Reid             Freeport, NY             12.42
 3   402 Tevin Taylor           Metro Eagles             12.60
 4   380 Seandel Greenaway      Ruff Kutz                12.72
 5   647 Andre Rogers           Providence, RI           12.77
 6   410 Da'Shaen Kirkland      Mystic Runne             12.92
 7  1139 Christopher Viruet     Hicksville, NY           13.22

Event 411  100 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1    84 David Foy              Berkley                  12.48q  4
 2   972 Corey Reid             Freeport, NY             12.56q  1
 3   402 Tevin Taylor           Metro Eagles             12.66q  1
 4   146 Tommy Guitard          Middletown, CT           12.84q  2
 5   647 Andre Rogers           Providence, RI           12.87q  2
 6   380 Seandel Greenaway      Ruff Kutz                12.93q  4
 7  1139 Christopher Viruet     Hicksville, NY           13.02q  4
 8   410 Da'Shaen Kirkland      Mystic Runne             13.03q  1
 9   799 Mike Butler            There TO Car             13.07   1
10   921 Ethan Casavant         Waterville, ME           13.16   2
11   593 Lalonde Gordon         Novas                    13.45   3
12   421 Chancellor Logan       Kingston, RI             13.58   3
13   932 Wesley Fluellen        Medford, NC              13.76   1
14   616 Joshua Leblanc         Olympic Regi             13.90   1
15   418 Evan Keith             N Kingstown, RI          14.17   2
16   296 Richard Waldmann       Stony Brook, NY          14.55   1
17   916 Jack Arsenault         Boothbay, ME             14.59   3
18   748 Ross Vesillo           East Meadow, NY          14.77   2
19   619 Thomas Vossler         Olympic Regi             14.80   3
--   483 MacArthur Cheek        New Haven, CT              DNF   4
--  1067 Jared Stevens          Norwalk, CT                DNF   4
--   293 Evan Galinsky          So Setauket, NY            DNF   4
--   253 Jimmy Clukey           Bangor, ME                 DNF   4
--    82 Allen Sit              Wellesley, MA              DNF   4

Event 412  200 Meter Dash Youth Boys
==========================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
 1    84 David Foy              Berkley                  25.46   3
 2   380 Seandel Greenaway      Ruff Kutz                25.73   3
 3   575 Akintunde Akinleye     Novas                    25.77   2
 4   972 Corey Reid             Freeport, NY             25.86   1
 5   647 Andre Rogers           Providence, RI           26.37   3
 6   402 Tevin Taylor           Metro Eagles             26.47   2
 7   410 Da'Shaen Kirkland      Mystic Runne             26.47   2
 8   950 Nicholas Linkow        Wellesley, MA            27.19   2
 9   217 Alex Gannon            Bradford, MA             28.36   2
10   421 Chancellor Logan       Kingston, RI             28.62   2
11   748 Ross Vesillo           East Meadow, NY          29.61   1
12   619 Thomas Vossler         Olympic Regi             30.10   1
13   916 Jack Arsenault         Boothbay, ME             30.14   2
14   271 Angus Williams         Hempstead, NY            31.75   1
--   462 Tarey Haidary          Nerw Fairfield, CT         DNF   1
--   493 Marques Walton         New Haven, CT              DNF   1
--   467 Christopher Munson     New Fairfield], CT         DNF   1
--   253 Jimmy Clukey           Bangor, ME                 DNF   3
--   616 Joshua Leblanc         Olympic Regi               DNF   1

Event 413  400 Meter Dash Youth Boys
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   368 Matthew Armstrong      Metro Eagles             53.03   2
 2   380 Seandel Greenaway      Ruff Kutz                55.07   3
 3   375 Taquan Daniels         Metro Eagles             57.73   2
 4   207 Keith Thibault         Hudson, NH               58.39   2
 5   377 Chester Foster         Metro Eagles             58.44   3
 6   146 Tommy Guitard          Middletown, CT           59.93   1
 7   143 Samuel Broadway        Averill Park           1:00.44   1
 8   616 Joshua Leblanc         Olympic Regi           1:01.69   1
 9   296 Richard Waldmann       Stony Brook, NY        1:06.03   1
10   271 Angus Williams         Hempstead, NY          1:12.14   2
11   766 Alex Bragdon           So. Portland, ME       1:12.50   3
--   410 Da'Shaen Kirkland      Mystic Runne               DNF   3

Event 414  800 Meter Run Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   808 Lionel Williams        There TO Car           2:09.08
 2   374 Julian Crosswell       Metro Eagles           2:09.58
 3   368 Matthew Armstrong      Metro Eagles           2:12.53
 4   392 Rashard Nelson         Metro Eagles           2:16.26
 5   375 Taquan Daniels         Metro Eagles           2:17.60
 6   968 Timothy Plante         Derry, NH              2:23.41
 7   396 Chris Roberts          Metro Eagles           2:26.25
 8   419 Christopher Lamay      W Kingston, RI         2:26.53
 9    75 Josh Thomas            Averill Park           2:30.07
10   219 Dan Wang               Haverhill, MA          2:35.15
11  1109 Timothy O'Brien        Woonsocket, RI         2:38.80
12   975 Todd Robbins           Attleboro, MA          2:41.15
--  1046 Ryan Kennedy           Unatt Conn                 DNF

Event 415  1500 Meter Run Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   808 Lionel Williams        There TO Car           4:22.03
 2     7 Christopher Croff      Lisbon, CT             4:22.37
 3   374 Julian Crosswell       Metro Eagles           4:34.10
 4   936 Andrew Gallagher       Smithtown, NY          4:40.05
 5   392 Rashard Nelson         Metro Eagles           4:43.62
 6   207 Keith Thibault         Hudson, NH             4:50.28
 7    78 Daniel Block           Wellesley, MA          4:54.53
 8  1115 Robert Mortel          Xtc                    4:56.44
 9   408 Jesse Kriwox           Momemtum               5:02.36
10   396 Chris Roberts          Metro Eagles           5:05.46
11   975 Todd Robbins           Attleboro, MA          5:12.66
12   313 Rafael Klein-Cloud     Kenyan Runne           5:24.61
13   324 Alex Jennings          Kinderhook             5:25.62
14   335 Spencer Sass           Litchfield, CT         5:28.46
15   433 R.J. Mitchell          New Britain, CT        5:29.61
16   322 Joe Bruno              Kinderhook             5:33.06
17   321 Andrew Bodratti        Kinderhook             5:47.87
--   466 Ryan Mullally          New Fairfield, CT           NT
--  1059 Sean Phillips          Milford, CT                 NT
--   456 Eric Andruk            New Fairfield, CT           NT
--   206 Mike Neville           Hudson, NH                  NT
--   850 Colin Utz-Meagher      Unattached                  NT
--   968 Timothy Plante         Derry, NH                   NT

Event 416  3000 Meter Run Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   313 Rafael Klein-Cloud     Kenyan Runne           9:58.42
 2  1115 Robert Mortel          Xtc                   10:05.29
 3   408 Jesse Kriwox           Momemtum              10:24.74
 4   968 Timothy Plante         Derry, NH             10:31.18
 5    78 Daniel Block           Wellesley, MA         10:31.20
 6   396 Chris Roberts          Metro Eagles          10:37.58
 7   850 Colin Utz-Meagher      Unattached            10:38.73
 8   206 Mike Neville           Hudson, NH            11:10.35
 9   433 R.J. Mitchell          New Britain, CT       11:24.57
10   335 Spencer Sass           Litchfield, CT        11:30.58
11    75 Josh Thomas            Averill Park          11:39.70
12    68 Joel Frost-Tift        Averill Park          12:01.03
13   769 Kam Gulliver           SO Portland, ME       12:59.77
--   489 Christopher Moye       New Haven, CT              DNF
--   487 Keith Lawhern          New Haven, CT              DNF
--    79 Peter Engen            Wellesley, MA              DNF
--   461 Shaun Froby            New Fairfield, CT          DNF

Event 419  3000 Meter Race Walk Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   938 Padric Gleason         Dresdan, ME           20:05.41

Event 421  100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1   547 Chia Hudson            Novas                    15.59
 2   682 Lynne Layne            New Rochelle, NY         15.89
 3   363 Saleena Rashed         Metro Eagles             16.06
 4   685 Erica Nixon            Bronx, NY                19.12
 5   689 Jerica Torres          New Rochelle, NY         19.19
 6    53 Hayle Patti            Averill Park             19.91
 7   889 Morgan Faer            Newton, MA               20.12
 8   282 Kristin Bretscher      Farmingville, NY         20.54

Event 421  100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1   547 Chia Hudson            Novas                    15.43q  1
 2   363 Saleena Rashed         Metro Eagles             15.60q  1
 3   682 Lynne Layne            New Rochelle, NY         15.62q  1
 4   689 Jerica Torres          New Rochelle, NY         19.11q  2
 5    53 Hayle Patti            Averill Park             19.67q  1
 6   685 Erica Nixon            Bronx, NY                19.82q  2
 7   889 Morgan Faer            Newton, MA               20.55q  2
 8   282 Kristin Bretscher      Farmingville, NY         20.84q  1
 9   869 Valerie Hanson         Greenville, RI           21.61   2
10   631 Tara Karin             Otisfield, ME            24.55   2

Event 422  200 Meter Hurdles (30") Youth Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   547 Chia Hudson            Novas                    29.73   2
 2   363 Saleena Rashed         Metro Eagles             29.92   2
 3   546 Nya Hendricks          Novas                    31.18   2
 4   298 Shawna Foulkes         Jericho, NY              31.48   1
 5   563 Keva Ramsey            Novas                    31.65   2
 6   777 Rachel Taylor          Southampton, NY          32.52   1
 7   860 Shannon Degnan         Seaford, NY              33.17   1
 8   300 Gina Perno             Jericho, NY              34.56   1
 9   764 Lindsay Soule          So. Portland, ME         35.31   2
10   162 Anne Joseph            Dubian Dashe             39.16   2
--   445 Brooke Nardi           New Fairfield, CT          DNF   1
--   447 Alyssa Potter          New Fairfield, CT          DNF   1
--   316 Noel Burtis            Kinderhook                 DNF   1
--    56 Liz Stevens            Averill Park               DNF   1
--   869 Valerie Hanson         Greenville, RI             DNF   2

Event 431  100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
 1   941 Walt Henning           Kings Park, NY           17.23q
 2   938 Padric Gleason         Dresdan, ME              17.77q
 3    80 Dan Ostrovsky          Wellesley, MA            17.90q
 4   125 Warren Lane            Brooklyn Hea             22.61q

Event 432  200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   575 Akintunde Akinleye     Novas                    29.52
 2   125 Warren Lane            Brooklyn Hea             32.00
 3   369 Dion Atkinson          Metro Eagles             32.31
--   492 George Tisdale         New Haven, CT              DNF
--   460 Mario Fajardo          New Fairfield, CT          DNF
--   483 MacArthur Cheek        New Haven, CT              DNF
--   916 Jack Arsenault         Boothbay, ME               DNF
--   585 Jabari Douglin         Novas                      DNF

Event 441  4x100 Meter Relay Youth Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Novas  'A'                                            50.77
    1) 543 Lorin Dixon                 2) 546 Nya Hendricks
    3) 547 Chia Hudson                 4) 555 Tessa Martin
 2 Metro Eagles  'A'                                     51.09
    1) 352 Nakisha Bogle               2) 358 Joy Henry
    3) 360 Desmonique Jackson          4) 363 Saleena Rashed
 3 Remington Flyers  'A'                                 54.45
    1) 673 Shani Brown                 2) 685 Erica Nixon
    3) 689 Jerica Torres               4) 674 Starr Caldwell
 4 Averill Park Road Runners  'A'                        59.81
 5 New Fairfield Track Club  'A'                       1:00.98
    1) 449 Alyssa Rivera               2) 450 Kelly Rogers
    3) 445 Brooke Nardi                4) 437 Ashley Dace

Event 442  4x400 Meter Relay Youth Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Novas  'A'                                          4:06.14
    1) 543 Lorin Dixon                 2) 546 Nya Hendricks
    3) 547 Chia Hudson                 4) 555 Tessa Martin
 2 Metro Eagles  'A'                                   4:08.74
    1) 352 Nakisha Bogle               2) 358 Joy Henry
    3) 360 Desmonique Jackson          4) 363 Saleena Rashed
 3 Hall's Express  'A'                                 4:29.78
    1) 231 Keya Bugess                 2) 233 Noelle Edmonson
    3) 235 Tishera Francis             4) 236 Shantell Hendy
 4 Providence Cobras  'A'                              4:35.60
 5 New Fairfield Track Club  'A'                       4:55.06
    1) 439 Karen Hillery               2) 443 Brittany Mallon
    3) 454 Amanda Surge                4) 452 Laura Simons
 6 New Fairfield Track Club  'B'                       5:11.80
-- Novas  'B'                                              DNF
    1) 570 Sharlene Smith              2)

Event 443  4x800 Meter Relay Youth Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 New Fairfield Track Club  'A'                      10:45.03
    1) 452 Laura Simons                2) 439 Karen Hillery
    3) 448 Brittany Potter             4) 440 Alyse Keller
 2 Novas  'A'                                         10:46.11
    1) 543 Lorin Dixon                 2) 546 Nya Hendricks
    3) 547 Chia Hudson                 4) 555 Tessa Martin
 3 Gate City Striders  'A'                            11:52.44
 4 Averill Park Road Runners  'A'                     12:10.80
 5 New Fairfield Track Club  'B'                      12:25.95

Event 451  4x100 Meter Relay Youth Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 So. Portland  'A'                                     58.31
    1) 771 Leslie Kocsis               2) 766 Alex Bragdon
    3) 767 Ben Conroy                  4) 775 Austin Treadwell
-- New Fairfield Track Club  'A'                           DNF
    1) 462 Tarey Haidary               2) 457 Rich Arcery
    3) 460 Mario Fajardo               4) 467 Christopher Munson
-- Metro Eagles  'A'                                       DNF
    1) 368 Matthew Armstrong           2) 369 Dion Atkinson
    3) 374 Julian Crosswell            4) 375 Taquan Daniels

Event 452  4x400 Meter Relay Youth Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 There TO Care  'A'                                  3:56.48
    1) 799 Mike Butler                 2) 807 Keith Stapleton
    3) 808 Lionel Williams             4)
 2 Metro Eagles  'A'                                   4:09.49
    1) 368 Matthew Armstrong           2) 369 Dion Atkinson
    3) 374 Julian Crosswell            4) 377 Chester Foster
-- New Haven Age Group TC  'A'                             DNF

Event 453  4x800 Meter Relay Youth Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Metro Eagles  'A'                                   9:14.97
    1) 368 Matthew Armstrong           2) 369 Dion Atkinson
    3) 374 Julian Crosswell            4) 375 Taquan Daniels
 2 New Fairfield Track Club  'A'                      11:41.61
    1) 466 Ryan Mullally               2) 456 Eric Andruk
    3) 461 Shaun Froby                 4) 457 Rich Arcery
 3 Averill Park Road Runners  'A'                     13:25.78

Event 461  High Jump Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   751 Kate McLaughlin        Scarborough, ME          1.56m
 2  1499 Jessica Dunham         Bangor, ME               1.51m
 3   145 Nora Miller            Middletown, CT           1.46m
 4   689 Jerica Torres          New Rochelle, NY        J1.46m
 5   563 Keva Ramsey            Novas                    1.41m
 6    43 Julia Bendzin          Averill Park             1.36m
 7   777 Rachel Taylor          Southampton, NY          1.31m
 7  1105 Joyce Chagan           Boothbay Harbor, ME      1.31m
 7   792 Lilia Levine           Northhapton, MA          1.31m
 7     5 Jaclyn labonne         Lisbon, CT               1.31m
 7   334 Erica Roskowski        Lincoln, RI              1.31m
12   298 Shawna Foulkes         Jericho, NY              1.26m
13    46 Sarah Empie            Averill Park             1.21m
13   878 Tracy Koch             Merrick, NY              1.21m
15    47 Lee Friedlander        Averill Park             1.16m
15   445 Brooke Nardi           New Fairfield, CT        1.16m
--  1025 Kahnita Spence         Waterbury, CT               NH
--   993 Laura Arntsen          Columbia, CT                NH
--   866 Kiara Gadbois          Portland, ME                NH
--   765 Sara Woodbury          SO Portland, ME             NH
--   450 Kelly Rogers           New Fairfield, CT           NH
--   895 Jenny Pistrang         Princeton, MA               NH

Event 462  Pole Vault Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   994 Erin Batherson         Columbia, CT             1.83m

Event 463  Long Jump Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   727 Danay Spencer          Run 4 Glory              5.15m
 2   547 Chia Hudson            Novas                    5.07m
 3   145 Nora Miller            Middletown, CT           4.95m
 4  1487 Brittney McRae         BX Tigers                4.93m
 5   563 Keva Ramsey            Novas                    4.87m
 6   793 Sarah Wernik           Florence, MA             4.66m
 7   682 Lynne Layne            New Rochelle, NY         4.52m
 8   281 Jillian Arato          Nesconset, NY            4.42m
 9   300 Gina Perno             Jericho, NY              4.35m
10   636 Joanna Guglielmo       Seekonk, MA              4.19m
11   279 Jessica Antoniades     Hauppauge, NY            3.90m
12   635 Allisha Donahue        Cumberland, RI           3.88m
13    53 Hayle Patti            Averill Park             3.80m
14    43 Julia Bendzin          Averill Park             3.77m
15   412 Marissa Norman         Peace Dale, RI           3.75m
16  1085 Haley Golden           Waltham, MA              3.66m
17    45 Nicole Diegel          Averill Park             3.57m
18   117 Alana Nedd             Brooklyn Hea             3.56m
19   869 Valerie Hanson         Greenville, RI           3.55m
20    57 Karli Stone            Averill Park            J3.55m

Event 464  Triple Jump Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   727 Danay Spencer          Run 4 Glory             10.39m
 2    56 Liz Stevens            Averill Park             9.65m
 3   282 Kristin Bretscher      Farmingville, NY         8.95m
 4   213 Keara Thomas           Haverhill, MA            8.79m
 5  1013 Elaine McColgan        Woodstock, CT            8.66m
 6   162 Anne Joseph            Dubian Dashe             8.20m
 7   631 Tara Karin             Otisfield, ME            7.83m

Event 465  Shot Put (6#) Youth Girls
=======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 1  1497 Christine Thoms        Orrington, ME           12.52m
 2   831 Nicole Dinovo          Unattached              11.61m
 3   727 Danay Spencer          Run 4 Glory             10.49m
 4   117 Alana Nedd             Brooklyn Hea            10.46m
 5  1133 Laura Woodbury         Merrill, ME             10.40m
 6  1013 Elaine McColgan        Woodstock, CT           10.24m
 7   868 Carolyn Gorrisi        Haverhill, MA            9.87m
 8   835 Lindsay Pehmoeller     Unattached               9.15m
 9  1483 Tiarra Glynn           BX Tigers                8.61m
10   138 Roxanne Harmon         Augusta, ME              8.41m
11   889 Morgan Faer            Newton, MA               8.38m
12    14 Alison Bower           Amherst, NH              7.87m
13   555 Tessa Martin           Novas                    7.68m
14  1085 Haley Golden           Waltham, MA              7.66m
15   678 Janae Ellis            New Rochelle, NY         7.10m
16   674 Starr Caldwell         Bronx, NY                6.44m
17   874 Melissa Johnson        Setauket, NY             4.99m

Event 466  Discus Throw (1K) Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   831 Nicole Dinovo          Unattached              32.44m
 2  1133 Laura Woodbury         Merrill, ME             29.40m
 3  1013 Elaine McColgan        Woodstock, CT           27.54m
 4   835 Lindsay Pehmoeller     Unattached              24.29m
 5   138 Roxanne Harmon         Augusta, ME             23.30m
 6   689 Jerica Torres          New Rochelle, NY        22.80m
 7   678 Janae Ellis            New Rochelle, NY        22.46m
 8  1497 Christine Thoms        Orrington, ME           21.47m
 9   882 Noelle Lincoln         Dixmont, ME             20.73m
10   685 Erica Nixon            Bronx, NY               18.83m
11   162 Anne Joseph            Dubian Dashe            18.07m
12   159 Jasmine Espada         Dubian Dashe            16.02m
13    14 Alison Bower           Amherst, NH             15.74m
14   869 Valerie Hanson         Greenville, RI          15.22m
15   673 Shani Brown            New Rochelle, NY        14.31m
16   674 Starr Caldwell         Bronx, NY               14.07m
17   118 Akilah O'Connor        Brooklyn Hea            11.05m

Event 467  Javelin Throw (600G) Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1133 Laura Woodbury         Merrill, ME             22.11m
 2   631 Tara Karin             Otisfield, ME           21.38m
 3  1013 Elaine McColgan        Woodstock, CT           17.35m
 4   159 Jasmine Espada         Dubian Dashe            16.34m
 5   162 Anne Joseph            Dubian Dashe            16.17m
 6   678 Janae Ellis            New Rochelle, NY        13.83m
 7   673 Shani Brown            New Rochelle, NY        11.81m
 7   138 Roxanne Harmon         Augusta, ME               JDNS

Event 471  High Jump Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1104 Kyle Feeney            Winthrop, ME             1.60m
 2   293 Evan Galinsky          So Setauket, NY         J1.60m
 2   949 Mickey Lenzi           Hauppauge, NY           J1.60m
 4   921 Ethan Casavant         Waterville, ME           1.55m
 5   419 Christopher Lamay      W Kingston, RI           1.45m
 6  1120 Max Rosenberg          Jj's                     1.40m
 6    80 Dan Ostrovsky          Wellesley, MA            1.40m
 8    72 James Kennedy          Averill Park            J1.40m
 9   840 Frans Anderson         Unattached              J1.40m
--  1047 Zeshan Khan            Norwalk, CT               FAIL
--   456 Eric Andruk            New Fairfield, CT         FAIL

Event 472  Pole Vault Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   930 Dylan Dombrowski       Breezy Pt, NY            2.90m

Event 473  Long Jump Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   146 Tommy Guitard          Middletown, CT           5.66m
 2   921 Ethan Casavant         Waterville, ME           5.64m
 3   380 Seandel Greenaway      Ruff Kutz                5.05m
 4   383 Andre Jackson          Metro Eagles             4.84m
 5    77 Stephen Aimola         Wellesley, MA            4.79m
 6   293 Evan Galinsky          So Setauket, NY          4.78m
 7   421 Chancellor Logan       Kingston, RI             4.77m
 8   932 Wesley Fluellen        Medford, NC              4.73m
 9   619 Thomas Vossler         Olympic Regi             4.57m
10   321 Andrew Bodratti        Kinderhook               4.42m
11   125 Warren Lane            Brooklyn Hea             4.41m
12    75 Josh Thomas            Averill Park             4.32m
13  1100 Laron Getter           Westchester              4.13m
14  1103 Jonathan Richardso     Westchester              4.09m
15   771 Leslie Kocsis          So.Portland, ME          4.05m
16   327 Jim O'Connor           Kinderhook               3.83m
17   369 Dion Atkinson          Metro Eagles             3.65m
18   184 Joshua Bair            Springfield, MA          3.50m
--   296 Richard Waldmann       Stony Brook, NY           FOUL

Event 474  Triple Jump Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   921 Ethan Casavant         Waterville, ME          11.44m
 2  1463 David McFadgen III     Newburgh, NY           J11.44m
 3   949 Mickey Lenzi           Hauppauge, NY            9.87m
 4  1140 Samuel Luke            NY, NY                   8.97m
 5   771 Leslie Kocsis          So.Portland, ME          8.13m
 6   461 Shaun Froby            New Fairfield, CT        7.99m

Event 475  Shot Put (4K) Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   985 Joseph Tesoriero       Port Jefferson, NY      13.03m
 2   251 Charles Winslow II     Hall's Expre            12.53m
 3   959 Thomas McCoubrey       So. Portland, ME        12.51m
 4   328 Emory Parsons          Kinderhook              12.28m
 5   841 Jason Bolt             Unattached              11.86m
 6   923 Nick Chace             Foster, RI              11.73m
 7   427 Joseph Tiernan         N Kingstown, RI         10.20m
 8   767 Ben Conroy             SO Portland, ME          7.99m
 9   457 Rich Arcery            New Fairfield, CT        7.89m
10   466 Ryan Mullally          New Fairfield, CT        7.56m
11   306 Max Rosen              Jericho, NY              7.19m
12   417 Chad Hart              Wakefield, RI            7.02m
13    66 James Fennell          Averill Park             7.00m
14  1099 Zach Davidson          Westchester              6.89m
15    76 Zachary Wilson         Averill Park             6.30m

Event 476  Discus Throw (1K) Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   328 Emory Parsons          Kinderhook              44.68m
 2   959 Thomas McCoubrey       So. Portland, ME        42.33m
 3   985 Joseph Tesoriero       Port Jefferson, NY      41.39m
 4   841 Jason Bolt             Unattached              40.70m
 5   941 Walt Henning           Kings Park, NY          39.58m
 6   923 Nick Chace             Foster, RI              37.12m
 7   251 Charles Winslow II     Hall's Expre            28.36m
 8  1104 Kyle Feeney            Winthrop, ME            23.26m
 9   767 Ben Conroy             SO Portland, ME         21.19m
10   457 Rich Arcery            New Fairfield, CT       20.63m
11    66 James Fennell          Averill Park            20.06m
12   417 Chad Hart              Wakefield, RI           18.77m
13   466 Ryan Mullally          New Fairfield, CT       18.55m
14    76 Zachary Wilson         Averill Park            18.01m

Event 477  Javelin Throw (600 G) Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   941 Walt Henning           Kings Park, NY          38.70m
 2    80 Dan Ostrovsky          Wellesley, MA           36.53m
 3   122 Deavon Hodgson Hoo     Brooklyn Hea            28.16m
 4   327 Jim O'Connor           Kinderhook              26.40m
 5   466 Ryan Mullally          New Fairfield, CT       24.24m
 6   306 Max Rosen              Jericho, NY             23.20m
 7   457 Rich Arcery            New Fairfield, CT       21.61m
 8    66 James Fennell          Averill Park            13.32m

Event 481  Outdoor Pentathlon Youth Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   563 Keva Ramsey            Novas                     2838
 2   363 Saleena Rashed         Metro Eagles              2478
 3   117 Alana Nedd             Brooklyn Hea              2276
 4   298 Shawna Foulkes         Jericho, NY               2202
 5   777 Rachel Taylor          Southampton, NY           1967
 6   282 Kristin Bretscher      Farmingville, NY          1579

Event 491  Outdoor Pentathlon Youth Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1    80 Dan Ostrovsky          Wellesley, MA             1984
 2   125 Warren Lane            Brooklyn Hea              1745
 3   945 Bes Kargar             Falmouth, ME              1256
 4  1120 Max Rosenberg          Jj's                      1025

Event 501  100 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1   551 Nene Kamate            Novas                    12.67
 2   354 Caprice Church         Metro Eagles             12.90
 3   158 Jessica Clarke         Dubian Dashe             13.06
 4   234 Chantal Forrester      Hall's Expre             13.07
 5   779 Natasha Emmanuel       Speed Limit              13.20
 6   726 Jessika Shell          Run 4 Glory              13.40
 7   908 Victoria Walker        Durham, NH               13.44
 8   816 Samantha Gould         Stamford, CT             13.65

Event 501  100 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1   551 Nene Kamate            Novas                    12.62Q  2
 2   234 Chantal Forrester      Hall's Expre             12.89Q  1
 3   354 Caprice Church         Metro Eagles             12.91Q  1
 4   158 Jessica Clarke         Dubian Dashe             12.94Q  2
 5   779 Natasha Emmanuel       Speed Limit              13.09Q  1
 6   726 Jessika Shell          Run 4 Glory              13.10Q  2
 7   816 Samantha Gould         Stamford, CT             13.29q  1
 8   908 Victoria Walker        Durham, NH               13.34q  2
 9  1472 Latoya Lassiter        Providence, RI           13.80   2
10   182 Erin Kerr              Hampden, MA              13.85   1
11  1009 Ashley Lowe            Mystic, CT               14.07   2
12   815 Natasha Beckford       Bridgeport, CT           14.53   1
13  1130 Kaily George           SO Portland, ME          15.69   1

Event 502  200 Meter Dash Intermediate Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   351 Jeavon Benjamin        Metro Eagles             25.73   1
 2   551 Nene Kamate            Novas                    25.76   1
 3   354 Caprice Church         Metro Eagles             25.81   1
 4   353 Nikeshia Brown         Metro Eagles             25.87   1
 5   781 Candace Holness        Speed Limit              26.15   1
 6   779 Natasha Emmanuel       Speed Limit              26.43   1
 7   908 Victoria Walker        Durham, NH               27.42   1
 8   816 Samantha Gould         Stamford, CT             27.83   2
 9   182 Erin Kerr              Hampden, MA              28.40   2
10   333 Christine Moreau       Lincoln, RI              29.11   2
11   815 Natasha Beckford       Bridgeport, CT           30.78   2

Event 503  400 Meter Dash Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   351 Jeavon Benjamin        Metro Eagles             55.76
 2   781 Candace Holness        Speed Limit              56.34
 3   780 Natasha Hastings       Speed Limit              57.28
 4   353 Nikeshia Brown         Metro Eagles             58.00
 5   364 Selena Sappleton       Metro Eagles             58.21
 6  1484 Dionne Griffiths       BX Tigers              1:00.60
 7   332 Stacey Lima            Lincoln, RI            1:04.05
 8   890 Kimberly Pernice       Smithtown, NY          1:05.73
 9   762 Katelyn Keniston       SO Portland, ME        1:13.42

Event 504  800 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   364 Selena Sappleton       Metro Eagles           2:15.64
 2   786 Rakibat Abiola         Starlets               2:17.77
 3   350 Rolanda Bell           Metro Eagles           2:18.07
 4   892 Sarah Peteraf          Hanover, NH            2:20.07
 5   356 Keziah Fernandez       Metro Eagles           2:26.72
 6   539 Shantile Blackburn     Novas                  2:55.44

Event 505  1500 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   350 Rolanda Bell           Metro Eagles           5:04.56
 2   787 Natalie Lebron         Starlets               5:07.18
 3   786 Rakibat Abiola         Starlets               5:07.53
 4   855 Julia Conway           W Spfld, MA            5:24.86
 5   112 Joy Jones              Brooklyn Hea           5:25.90
 6   901 Jennifer Schick        N Kingstown, RI        5:35.28
 7   539 Shantile Blackburn     Novas                  5:43.89

Event 506  3000 Meter Run Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   786 Rakibat Abiola         Starlets              10:53.08
 2   787 Natalie Lebron         Starlets              11:10.83
 3   855 Julia Conway           W Spfld, MA           11:24.45
 4   858 Meghan Curran          Chelmsford, MA        11:29.34
 5   755 Audrey Hawkins         Barrington, RI        11:47.34
 6  1003 Caitlin Crowley        Burlington, CT        12:58.70
 7  1470 Liat Zui               NY, NY                14:46.70

Event 511  100 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1   394 Kevin Okolie           Metro Eagles             11.37
 2   390 Gordon McKenzie        Metro Eagles             11.47
 3   642 Brendan Lamboy         Warwick, RI              11.70
 4  1073 Jermaine Artwell       Hempstead, NY            11.75
 5   373 Jeremy Carpenter       Metro Eagles             12.24
 6   227 Nick Sabellico         Pittsfield, MA           12.43
 7   991 Bradley Wilham         Unattached               12.47
 8   732 Brett Wilson           Run 4 Glory              12.50

Event 511  100 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1   394 Kevin Okolie           Metro Eagles             11.47Q  1
 2   390 Gordon McKenzie        Metro Eagles             11.47Q  2
 3  1073 Jermaine Artwell       Hempstead, NY            11.59Q  2
 4   642 Brendan Lamboy         Warwick, RI              11.64Q  1
 5   373 Jeremy Carpenter       Metro Eagles             11.82Q  1
 6   732 Brett Wilson           Run 4 Glory              12.29Q  2
 7   227 Nick Sabellico         Pittsfield, MA           12.32q  2
 8   991 Bradley Wilham         Unattached               12.36q  1
 9   595 Jeremiah Johnson       Novas                    12.52   1
10   225 Anthony Granato        Pittsfield, MA           12.83   1
11   979 Querstein Smith        Uniondale, NY            13.06   2
12    32 Nathan Griffith        Mt Vernon, NH            13.53   2
13   947 Michael Kazmiercza     Plainview, NY            13.68   1

Event 512  200 Meter Dash Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   394 Kevin Okolie           Metro Eagles             22.97
 2   390 Gordon McKenzie        Metro Eagles             22.99
 3   379 Michael Garvin         Metro Eagles             23.28
 4   642 Brendan Lamboy         Warwick, RI              23.49
 5   373 Jeremy Carpenter       Metro Eagles             24.57
 6   991 Bradley Wilham         Unattached               25.37
 7   648 Jonson Saldivar        Providence, RI           25.86
 8   773 Kyle Mango             Portland, ME             27.38

Event 513  400 Meter Dash Intermediate Boys
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   507 Dwight Crooks          New Horizon              50.15   1
 2   502 Jeremy Alvarez         New Horizon              50.78   1
 3   729 Todd Lovett            Run 4 Glory              51.46   1
 4   379 Michael Garvin         Metro Eagles             51.61   1
 5  1075 Scott Facey            Uniondale, NY            52.62   1
 6   506 Ronaldo Brown          New Horizon              52.79   1
 7   731 Daron Spencer          Run 4 Glory              52.85   1
 8   971 Colin Rand             Norton, MA               54.12   2
 9   648 Jonson Saldivar        Providence, RI           56.50   2
10  1051 Jay Little             Rocky Hill, CT           57.69   2
11   942 Eric Hill              Freeport, NY             58.63   2
12   772 Alex Layug             Portland, ME           1:04.32   2

Event 514  800 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1     4 John Mueller           Adirondack             2:05.24
 2  1060 Jason Quinn            Wilton, CT             2:06.03
 3   126 Reginald Lochard       Brooklyn Hea           2:06.36
 4   928 Patrick Craven         N Kingstown, RI        2:06.73
 5    81 David Polgar           Auburndale, MA         2:09.15
 6   404 Aaron Warner           Metro Eagles           2:09.83
 7   504 Kerie Blades           New Horizon            2:15.01
 8   224 Christopher Delphi     Pittsfield, MA         2:16.00
 9   942 Eric Hill              Freeport, NY           2:22.30
10   434 Claudio Parano         New Britain, CT        2:23.57

Event 515  1500 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   129 Michael Webely         Brooklyn Hea           4:08.66
 2   416 Nicholas Cooper        N Kingstown, RI        4:14.00
 3   430 Thomas Webb            Barrington, RI         4:25.05
 4   404 Aaron Warner           Metro Eagles           4:40.28
 5   989 Nathan Whalen          Port Jefferson, NY     4:48.54
 6   830 Brad Lewis             Troy                   4:52.15
 7   311 Kirk Brown             Kenyan Runne           4:55.44
 8  1121 Jeffrey Deitel         Farmingdale, NY        4:57.01
 9   829 Evan Baisley           Troy                   5:22.88

Event 516  3000 Meter Run Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   129 Michael Webely         Brooklyn Hea           9:12.82
 2   256 Tobias Groneveldt      Harlem Strid           9:44.30
 3   311 Kirk Brown             Kenyan Runne           9:44.70
 4   803 Jonathan Perina        There TO Car           9:48.44
 5  1071 Michael Stubbs         Newington, CT          9:59.61
 6   226 Kevin Quadrozzi        Pittsfield, MA        10:18.52
 7   425 Patrick Stasiuk        N Kingstown, RI       10:31.08
 8  1155 Christopher Donais     Bradford, MA          10:38.70
 9   754 Tim Waterhouse         Scarborough, ME       10:50.34
10  1110 Jamie Paolino          Woonsocket, RI        10:50.63
11   830 Brad Lewis             Troy                  10:51.38
12   434 Claudio Parano         New Britain, CT       11:03.75

Event 519  5000 Meter Race Walk Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   926 Troy Clark             Lisbon, ME            28:14.90

Event 521  100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   157 Shana Brown            Dubian Dashe             16.11
 2   545 Dhayhan Gooding        Novas                    16.89
 3  1086 Madeline Outman        Waban, MA                18.32
 4  1084 Courtney Francis       Waltham, MA              18.36
 5   714 Tiffany Benjamin       Ruff Kutz                20.46
 6   613 Gabriella Wakeman      Olympic Regi             21.25

Event 522  400 Meter Hurdles (30") Intermediate Girls
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   364 Selena Sappleton       Metro Eagles           1:05.40   1
 2   545 Dhayhan Gooding        Novas                  1:07.98   1
 3   611 Heather Bessette       Olympic Regi           1:10.28   1
 4   734 Keisha Christian       S/A Hinds FE           1:12.81   1
 5   714 Tiffany Benjamin       Ruff Kutz              1:19.97   1
 6   221 Stephanie Pemberto     Uxbridge, MA           1:34.93   2

Event 531  110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   800 Saidu Ezike            There TO Car             15.00
 2  1074 Justin Edmeade         Uniondale, NY            16.29
 3   955 Kevin MacLeod          E Longmeadow, MA         17.79
 4   591 Oeville Gayle          Novas                    18.09
 5    67 William Fennell        Averill Park             19.88
 6   606 Troy Taylor            Novas                    20.57
 7   149 John Hinterberger      Country Mill             21.71

Event 532  400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   774 Jason Soule            SO Portland, ME        1:02.82
 2    67 William Fennell        Averill Park           1:03.97
 3   649 Erick Silva            Providence, RI         1:04.08
 4   942 Eric Hill              Freeport, NY           1:07.66
 5   768 Alex Gato              So. Portland, ME       1:09.87
 6  1154 Joe Mills              NY, NY                 1:12.02
--   150 Anthony JR Mills       Country Mill               DNF

Event 533  2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   845 Robert Hayes           Unattached             8:47.74

Event 541  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Metro Eagles  'A'                                     50.12
    1) 350 Rolanda Bell                2) 351 Jeavon Benjamin
    3) 353 Nikeshia Brown              4) 354 Caprice Church
 2 Dubian Dashers  'A'                                   51.36
    1) 157 Shana Brown                 2) 160 Dana Hall
    3) 164 Ashley Pringle              4)
-- Speed Limit  'A'                                        DNF
    1) 779 Natasha Emmanuel            2) 781 Candace Holness
    3) 782 Venelle Woodley             4)
-- Housatonic Hustlers  'A'                                DNF
    1) 277 Cristi Stiewing             2) 276 Caitlin Pinkney
    3) 274 Caitlin Belter              4) 278 Jenny Worthington
-- Lincoln Tornados  'A'                                   DNF
-- Novas  'A'                                              DNF
    1) 538 Lakesha Alvarez             2) 539 Shantile Blackburn
    3) 545 Dhayhan Gooding             4) 551 Nene Kamate

Event 542  4x400 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Metro Eagles  'A'                                   4:01.32
    1) 350 Rolanda Bell                2) 351 Jeavon Benjamin
    3) 353 Nikeshia Brown              4) 354 Caprice Church
 2 Brooklyn Heat  'A'                                  4:17.88
    1) 110 Tisha Clarke                2) 111 Tevy Henry
    3) 112 Joy Jones                   4) 113 Kemoi Jones
 3 Lincoln Tornados  'A'                               4:35.09

Event 543  4x800 Meter Relay Intermediate Girls
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Brooklyn Heat  'A'                                 11:40.80
    1) 110 Tisha Clarke                2) 111 Tevy Henry
    3) 112 Joy Jones                   4) 113 Kemoi Jones

Event 551  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Metro Eagles  'A'                                     42.93
    1) 373 Jeremy Carpenter            2) 379 Michael Garvin
    3) 381 Ahmad Inico                 4) 390 Gordon McKenzie
 2 Uniondale TC  'A'                                     45.53
    1) 1073 Jermaine Artwell           2) 1074 Justin Edmeade
    3) 1075 Scott Facey                4) 1076 Rahmel Huffman
 3 New Horizon  'A'                                      45.59
    1) 502 Jeremy Alvarez              2) 503 Howard Benloss
    3) 504 Kerie Blades                4) 506 Ronaldo Brown
 4 Novas  'A'                                            46.54
    1) 578 Levi Bond                   2) 587 Donovan Ernest
    3) 589 Dane Francois               4) 590 Kirk Gayle
 5 Run 4 Glory  'A'                                      47.42
    1) 729 Todd Lovett                 2) 731 Daron Spencer
 6 So. Portland  'A'                                     50.42
    1) 770 Kris King                   2) 768 Alex Gato
    3) 772 Alex Layug                  4) 773 Kyle Mango

Event 552  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 St Francis  'A'                                     3:24.50
 2 New Horizon  'A'                                    3:30.27
    1) 502 Jeremy Alvarez              2) 503 Howard Benloss
    3) 504 Kerie Blades                4) 506 Ronaldo Brown
 3 Run 4 Glory  'A'                                    3:39.73
    1) 729 Todd Lovett                 2) 731 Daron Spencer
    3) 732 Brett Wilson                4)
 4 Novas  'A'                                          3:52.03
    1) 578 Levi Bond                   2) 587 Donovan Ernest
    3) 589 Dane Francois               4) 590 Kirk Gayle
 5 Greater Springfld Harrier  'A'                      4:09.84

Event 553  4x800 Meter Relay Intermediate Boys
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Adrirondack Runners  'A'                            9:13.43

Event 561  High Jump Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1086 Madeline Outman        Waban, MA                1.51m
 2  1003 Caitlin Crowley        Burlington, CT           1.46m
 3   330 Shayna Daugherty       Lincoln, RI             J1.46m
 4   116 Malicia McPherson      Brooklyn Hea             1.36m
 5   110 Tisha Clarke           Brooklyn Hea             1.26m

Event 562  Pole Vault Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   865 Kaitlyn Fitzgerald     Mt Sinai, NY             3.03m
 2    10 Mary Powell            Natick, MA               2.58m
 3     8 Lisa Blanchette        Florence, MA            J2.58m
 4   914 Susan Zitaner          Orrington, ME            2.28m
 5   907 Danielle Tinelli       New York, NY             2.13m

Event 563  Long Jump Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1484 Dionne Griffiths       BX Tigers                5.07m
 2  1009 Ashley Lowe            Mystic, CT               4.84m
 3   332 Stacey Lima            Lincoln, RI              4.79m
 4     8 Lisa Blanchette        Florence, MA             4.55m
 5   157 Shana Brown            Dubian Dashe             4.39m
 6   908 Victoria Walker        Durham, NH               4.38m
 7  1495 Shekeema Williams      BX Tigers                3.99m
 8   331 Kathy Gagnon           Manville, RI             3.98m
 9   613 Gabriella Wakeman      Olympic Regi             3.63m
10   714 Tiffany Benjamin       Ruff Kutz                3.56m
--   762 Katelyn Keniston       SO Portland, ME             ND

Event 564  Triple Jump Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   911 Sashoye Wilson         Farmingdale, NY         11.23m
 2  1472 Latoya Lassiter        Providence, RI          10.53m
 3  1027 Kareema Wilcox         Windsor, CT             10.41m
 4   867 Meghan Garrity         Smithtown, NY           10.32m
 5   912 LaTasha Yancey         Amityville, NY          10.17m
 6   332 Stacey Lima            Lincoln, RI             10.07m
 7  1009 Ashley Lowe            Mystic, CT               9.80m
 8  1495 Shekeema Williams      BX Tigers                8.10m

Event 565  Shot Put (4K) Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   785 Lena Tankeng           St. Anthony'            10.77m
 2   995 Kelly Berryman         Vernon, CT              10.20m
 3   861 Stephanie Dickey       Orrington, ME            9.70m
 4  1150 Mikki Wiechman         ME, ME                   9.51m
 5   891 Alison Peter           Middletown, RI           8.50m
 6   525 Caitlin Frost          Acton, MA                7.33m
 7   164 Ashley Pringle         Dubian Dashe             7.29m
 8   160 Dana Hall              Dubian Dashe             7.15m

Event 566  Discus Throw (1.0k) Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   785 Lena Tankeng           St. Anthony'            32.39m
 2   861 Stephanie Dickey       Orrington, ME           31.39m
 3   914 Susan Zitaner          Orrington, ME           30.00m
 4   164 Ashley Pringle         Dubian Dashe            28.42m
 5    54 Diana Salisbury        Averill Park            26.63m
 6    49 Rebecca Lape           Averill Park            23.11m
 7   525 Caitlin Frost          Acton, MA               17.94m
 8   160 Dana Hall              Dubian Dashe            14.52m
--   891 Alison Peter           Middletown, RI            FOUL
--   157 Shana Brown            Dubian Dashe              FOUL

Event 567  Javelin Throw (600 G) Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1016 Bernice Morales        New Haven, CT           37.36m
 2   861 Stephanie Dickey       Orrington, ME           32.40m
 3   914 Susan Zitaner          Orrington, ME           30.55m
 4   785 Lena Tankeng           St. Anthony'            26.21m
 5   110 Tisha Clarke           Brooklyn Hea            21.50m
 6   160 Dana Hall              Dubian Dashe            21.30m
 7   525 Caitlin Frost          Acton, MA               13.70m
 8   164 Ashley Pringle         Dubian Dashe            11.84m
 9   158 Jessica Clarke         Dubian Dashe            10.05m

Event 571  High Jump Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1072 Todd Ward              New Milford, CT          1.80m
 2  1076 Rahmel Huffman         Uniondale, NY            1.75m
 3   768 Alex Gato              So. Portland, ME         1.55m
 4   149 John Hinterberger      Country Mill             1.50m
 5   772 Alex Layug             Portland, ME             1.45m
--   430 Thomas Webb            Barrington, RI              NH

Event 572  Pole Vault Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   757 Ian Cassidy            Floral Park, NY          4.10m
 2   752 Jozef Gallot           Scarborough, ME          3.05m

Event 573  Long Jump Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1072 Todd Ward              New Milford, CT          5.78m
 2   649 Erick Silva            Providence, RI           5.39m
 3  1051 Jay Little             Rocky Hill, CT           5.38m
 4   149 John Hinterberger      Country Mill             5.36m
 5  1064 John Roveto            New Milford, CT          4.86m
 6   772 Alex Layug             Portland, ME             4.65m

Event 574  Triple Jump Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   966 James Perez            Wading River, NY         11.00
 2   223 Corey Berger           Pittsfield, MA           10.50

Event 575  Shot Put (12#) Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   809 Phil Wondolowski       There TO Car            13.43m
 2   509 Charles Phipps         New Horizon             12.25m
 3  1149 John Weichman          ME, ME                  11.95m
 4  1030 Benjamin Baldi         Gaylordsville, CT       11.28m
 5   150 Anthony JR Mills       Country Mill             9.51m
 6   918 Daniel Brennan         Port Jefferson, NY       9.35m
 7    32 Nathan Griffith        Mt Vernon, NH            8.43m

Event 576  Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1149 John Weichman          ME, ME                  36.45m
 2   809 Phil Wondolowski       There TO Car            34.48m
 3   150 Anthony JR Mills       Country Mill            31.00m
 4   918 Daniel Brennan         Port Jefferson, NY      29.14m
 5   529 Lex Ivanov             Carlisle, MA            19.38m

Event 577  Javelin Throw (800G) Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   940 Jared Harrell          Milton, MA              53.35m
 2   664 Francisco Lafontai     Queens Sprin            36.34m
 3   150 Anthony JR Mills       Country Mill            31.17m
 4   223 Corey Berger           Pittsfield, MA          30.92m
 5  1064 John Roveto            New Milford, CT         30.03m
 6   529 Lex Ivanov             Carlisle, MA            29.28m
 7   947 Michael Kazmiercza     Plainview, NY           27.00m

Event 581  Heptathlon Intermediate Girls
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1086 Madeline Outman        Waban, MA                 3205
 2   110 Tisha Clarke           Brooklyn Hea              2648
 3   116 Malicia McPherson      Brooklyn Hea              2215
 4   714 Tiffany Benjamin       Ruff Kutz                 2164

Event 591  Decathlon Intermediate Boys
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   753 Matt Lacasse           Scarborough, ME           4852

Event 601  100 Meter Dash Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   362 Desiree Moorer         Metro Eagles             12.22
 2   357 Yendy Gilchrist        Metro Eagles             12.60
 3   181 Toni-Marie Henry       Springfield, MA          12.98
 4  1021 Kay-Dian Reid          Windsor, CT              13.04
 5   812 Claudia Anderson       Stamford, CT             13.06
 6   817 Krystie Harrison       Hamden, CT               13.51
 7  1145 Victoria Bailey        NY, NY                   13.67
 8   880 Julia Krukowski        Smithtown, NY            13.85
 9   715 Victoria Davis         Ruff Kutz                14.11

Event 602  200 Meter Dash Young Women
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   357 Yendy Gilchrist        Metro Eagles             25.18   1
 2   355 Shana Cox              Metro Eagles             25.18   1
 3   181 Toni-Marie Henry       Springfield, MA          26.20   1
 4   817 Krystie Harrison       Hamden, CT               27.28   1
 5   812 Claudia Anderson       Stamford, CT             27.30   1
 6     1 Melissa Palulis        Adirondack               27.34   2
 7   718 Toni White             Ruff Kutz                27.49   2
 8  1145 Victoria Bailey        NY, NY                   27.98   2
 9  1088 Lisa Saperstein        Newton, MA               28.63   2
10   905 Lauren Sosulski        Smithtown, NY            29.60   2

Event 603  400 Meter Dash Young Women
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1   355 Shana Cox              Metro Eagles             57.47   1
 2   336 Katherine Dlesk        Andover, MA              58.29   2
 3  1021 Kay-Dian Reid          Windsor, CT              58.78   1
 4     1 Melissa Palulis        Adirondack               59.51   1
 5  1478 Jessie Colby           Needham, MA            1:01.27   2
 6  1088 Lisa Saperstein        Newton, MA             1:02.80   1
 7   877 Tammy Koch             Merrick, NY            1:03.25   2
 8   717 Talathia Weekes        Ruff Kutz              1:03.83   1
 9   798 Helene Abiola          There TO Car           1:04.38   1
10   694 Syrece Bredwood        Rising Stars           1:05.46   2

Event 604  800 Meter Run Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1113 Kelly Wallace          Xtc                    2:13.21
 2  1112 Robin Mortel           Xtc                    2:21.08
 3   359 Taishi Hyatt           Metro Eagles           2:24.45
 4   694 Syrece Bredwood        Rising Stars           2:32.32
 5   798 Helene Abiola          There TO Car           2:33.57
 6   717 Talathia Weekes        Ruff Kutz              2:43.67

Event 605  1500 Meter Run Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   359 Taishi Hyatt           Metro Eagles           5:01.08
 2   903 Carly Shanahan         North Massapequa, N    5:08.25
 3   548 Denisha Hudson         Novas                  5:10.23
 4   222 Heather Wenniger       Chicapee, MA           5:28.07
 5   228 Lindsay Ambrecht       Hall's Expre           5:35.53
 6   910 Ameena Washington      Ruff Kutz              5:47.36
 7   886 Megan Manfield         Unattached             5:48.87

Event 606  3000 Meter Run Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   220 Allison Kline          Wilbraham, MA         11:18.22
 2   222 Heather Wenniger       Chicapee, MA          11:23.52
 3   548 Denisha Hudson         Novas                 11:28.37
 4   886 Megan Manfield         Unattached            12:09.60
 5   910 Ameena Washington      Ruff Kutz             13:32.83

Event 609  5000 Meter Race Walk Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   347 Katie Fileccio         Merrick, NY           29:48.28

Event 611  100 Meter Dash Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
Finals
 1   265 James Lowder           Manhasset, NY            11.10
 2   827 Hafiz Greigre          Attleboro, MA            11.28
 3   386 Courtney Jones         Metro Eagles             11.34
 4   263 Jamiel Hendricks       Hempstead, NY            11.42
 5   139 Dominic Blakely        Augusta, ME              11.49
 6   505 Joseph Boaheng         New Horizon              11.58
 7   376 Michael Davenport      Metro Eagles             11.59
 8  1467 Jason Pearson          NY, NY                   11.66

Event 611  100 Meter Dash Young Men
===================================================================
   Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
 1   265 James Lowder           Manhasset, NY            11.23Q  1
 2   263 Jamiel Hendricks       Hempstead, NY            11.40Q  2
 3   827 Hafiz Greigre          Attleboro, MA            11.42Q  2
 4   505 Joseph Boaheng         New Horizon              11.48Q  1
 5   386 Courtney Jones         Metro Eagles             11.48Q  2
 6   139 Dominic Blakely        Augusta, ME              11.67Q  1
 7  1467 Jason Pearson          NY, NY                   11.58q  2
 8   376 Michael Davenport      Metro Eagles             11.68q  1
 9   140 Derek Bolden           Wells, ME                11.69   2
10  1068 Jarrell Stevens        Norwalk, CT              11.86   1
11   141 Merit Cline            Augusta, ME              12.05   2

Event 612  200 Meter Dash Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1469 Adrian Crichlow        Aura                     22.62
 2   139 Dominic Blakely        Augusta, ME              23.28
 3   505 Joseph Boaheng         New Horizon              23.35
 4   140 Derek Bolden           Wells, ME                23.55
 5  1464 Malcolm Burk           NY, NY                   24.59
 6   141 Merit Cline            Augusta, ME              24.69

Event 613  400 Meter Dash Young Men
===================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
 1  1466 Elzie Coleman          NY, NY                   47.75   2
 2  1469 Adrian Crichlow        Aura                     48.34   2
 3   391 Jamicha Mayers         NY, NY                   49.02   1
 4   946 Steven Katz            Port Jefferson, NY       49.61   1
 5   964 Javier Oliveros        Centereach, NY           50.71   1
 6   843 William Dunbar         Unattached               51.33   1
 7   915 Joseph Ancona          Bellmore, NY             52.57   1
 8   127 Enita Okodiko          Brooklyn Hea             52.80   1
 9   168 Jerell Wisdom          Queens Sprin             58.61   1
10   142 Dean Ouelette          ST Albans, ME          1:05.39   2

Event 614  800 Meter Run Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   391 Jamicha Mayers         NY, NY                 1:57.44
 2   168 Jerell Wisdom          Queens Sprin           1:58.38
 3   720 Jeffrey Everett        Ruff Kutz              2:04.72
 4   988 Jeff Waksman           Unattached             2:08.48
 5  1134 Dustin Emrani          Great Neck, NY         2:09.68
 6   973 Philip Renna           Lindenhurst, NY        2:09.82
 7   843 William Dunbar         Unattached             2:14.07
 8   640 Miguel Almanzar        Providence, RI         2:15.03

Event 615  1500 Meter Run Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   712 Paul Milazzo           Ronkonkoma, NY         4:17.21
 2   662 Alejandro Gonzalez     Queens Sprin           4:18.77
 3  1062 Justin Rindos          Naugatuck, CT          4:25.65
 4   640 Miguel Almanzar        Providence, RI         4:27.01
 5   843 William Dunbar         Unattached             4:34.46
 6   370 Terence Baptiste       Metro Eagles           4:36.38
 7  1090 Ryan Hache             Waltham, MA            4:46.39
 8   724 Julian Pickett         Ruff Kutz              4:56.41
 9  1092 Christopher Whitti     Waltham, MA            5:06.37

Event 617  5000 Meter Run Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   339 Tim Galebach           Andover, MA           15:35.21
 2   344 Phil Shaw              Andover, MA           16:12.66
 3   342 Quentin Reeve          Manchester, MA        16:46.96
 4   756 Michael Meehan         Barrington, RI        17:01.06
 5   422 Eric Lonergan          N Kingstown, RI       17:41.69
 6  1091 Sean Murray            Waltham, MA           18:50.54
 7   724 Julian Pickett         Ruff Kutz             18:58.71
 8   933 Sean Foley             Uxbridge, MA          21:12.88
 9   719 Umar Adams             Ruff Kutz             21:35.17
10   713 Stephen Okolowich      E Patchogue, NY       21:44.26

Event 621  100 Meter Hurdles (33") Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   906 Katie Souviney         East Vassalboro, ME      15.61
 2   822 Katrina Brown          Attleboro, MA            17.01
 3   905 Lauren Sosulski        Smithtown, NY            17.77
 4   704 Shantel Tedeschi       Vernon, CT               19.31

Event 622  400 Meter Hurdles (30") Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   718 Toni White             Ruff Kutz              1:08.81
 2   638 Nakida Robinson        Pawtucket, RI          1:13.89

Event 631  110 Meter Hurdles (39") Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   650 Gbaa Yudehwheh         Providence, RI           14.90
 2   937 Billy Gilmartin        Centereach, NY           15.34
 3   935 Trey Gadbois           Portland, ME             16.00

Event 632  400 Meter Hurdles (36") Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   720 Jeffrey Everett        Ruff Kutz              1:01.97

Event 633  2000 Meter Steeplechase Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   974 Mike Ringhauser        Coram, NY              7:01.76
 2   967 John Perry             Freeport, NY           7:07.07
 3   424 Robert Russ            N Kingstown, RI        7:27.93
 4   721 Leo Farrell            Ruff Kutz              7:51.82
 5   919 John Callegari         Ridge, NY              8:12.20

Event 641  4x100 Meter Relay Young Women
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Metro Eagles  'A'                                     48.37
    1) 349 Ayana Arnaud                2) 355 Shana Cox
    3) 357 Yendy Gilchrist             4) 362 Desiree Moorer
 2 New Horizon  'A'                                      51.63
    1) 495 Andrea Gayle                2) 496 Teliah Gibson
    3) 497 Natasha Oconnor             4) 500 Jodyann Raymond
 3 Dubian Dashers  'A'                                   53.61
    1) 155 Nicole Bailey               2) 156 Nadine Braham
    3) 161 Anassa Hutchinson           4) 163 Adecia Nembhold
 4 Rockville Revolution  'A'                             56.81
    1) 702 Colleen McCullough          2) 699 Tawney Boulanger
    3) 704 Shantel Tedeschi            4) 700 Chelsea Katz

Event 642  4x400 Meter Relay Young Women
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Metro Eagles  'A'                                   4:00.86
    1) 349 Ayana Arnaud                2) 355 Shana Cox
    3) 357 Yendy Gilchrist             4) 359 Taishi Hyatt
 2 Ruff Kutz T.C.  'A'                                 4:17.75
    1) 715 Victoria Davis              2) 716 Antionette Watkins
    3) 717 Talathia Weekes             4) 718 Toni White

Event 651  4x100 Meter Relay Young Men
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Newburg  'A'                                          42.46
    1) 1464 Malcolm Burk               2) 1465 John Clark
    3) 1466 Elzie Coleman              4) 1467 Jason Pearson
 2 Hempstead Pal  'A'                                    42.53
    1) 259 James Clarke                2) 267 Blake Redford
    3) 263 Jamiel Hendricks            4) 265 James Lowder
 3 Metro Eagles  'A'                                     43.10
    1) 370 Terence Baptiste            2) 384 Johnathan Jackson
    3) 386 Courtney Jones              4) 387 Tristan Leefook
 4 Uniondale TC  'A'                                     43.49
    1) 1122 Darnell Brinkley           2) 1123 Jemel Brinkley
    3) 1125 Steven King                4) 1127 Justin Rolling
 5 New Horizon  'A'                                      44.46
    1) 505 Joseph Boaheng              2) 510 Petagaye Rahwine
    3) 512 Marlon Walker               4) 513 John Xavier
 6 Capital  'A'                                          46.38
    1) 139 Dominic Blakely             2) 140 Derek Bolden
    3) 141 Merit Cline                 4) 142 Dean Ouelette

Event 652  4x400 Meter Relay Young Men
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Newburg  'A'                                        3:21.67
    1) 1464 Malcolm Burk               2) 1465 John Clark
    3) 1466 Elzie Coleman              4) 1467 Jason Pearson
 2 Metro Eagles  'A'                                   3:23.08
    1) 373 Jeremy Carpenter            2) 379 Michael Garvin
    3) 381 Ahmad Inico                 4) 390 Gordon McKenzie
 3 New Horizon  'A'                                    3:33.81
    1) 505 Joseph Boaheng              2) 510 Petagaye Rahwine
    3) 512 Marlon Walker               4) 513 John Xavier

Event 653  4x800 Meter Relay Young Men
================================================================
   Team                                                 Finals
================================================================
 1 Lynx Elite Athletics  'A'                           8:04.32
 2 Ruff Kutz T.C.  'A'                                 9:17.47
    1) 719 Umar Adams                  2) 720 Jeffrey Everett
    3) 721 Leo Farrell                 4) 724 Julian Pickett

Event 661  High Jump Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   163 Adecia Nembhold        Dubian Dashe             1.56m
 2   701 Kathleen Lawrence      Vernon, CT               1.46m
 3   817 Krystie Harrison       Hamden, CT              J1.46m

Event 662  Pole Vault Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1    83 Jenna Daly             Massapequa, NY           2.88m
 2     9 Erin Cowles            Southwick, MA            2.73m
--   996 Lilly Bertz            Southbury, CT               NH
--   699 Tawney Boulanger       Rockville, CT               NH

Event 663  Long Jump Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   812 Claudia Anderson       Stamford, CT             5.30m
 2  1485 Zerita Kelly           BX Tigers                4.95m
 3   718 Toni White             Ruff Kutz                4.83m
 3  1007 Michelle Kerr          Windsor, CT              4.83m
 5   715 Victoria Davis         Ruff Kutz                4.32m
 6  1087 Marie Philippeaux      Waltham, MA              4.28m
 7   700 Chelsea Katz           Vernon, CT               4.26m
 8   704 Shantel Tedeschi       Vernon, CT               4.17m

Event 664  Triple Jump Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   205 Rebecca Mond           Greenwich, CT           J9.38m
 1   155 Nicole Bailey          Dubian Dashe            10.85m
 2   181 Toni-Marie Henry       Springfield, MA         10.78m
 3   700 Chelsea Katz           Vernon, CT              J8.52m
 4   701 Kathleen Lawrence      Vernon, CT               8.95m
 5   704 Shantel Tedeschi       Vernon, CT              J8.95m
 2   165 Yanique Sharpe         Dubian Dashe             JFOUL
 5   481 Rachel Silverfarb      Trumbull, CT              JDNS

Event 665  Shot Put (4K) Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1020 Alexia Phillips        New Cannan, CT          10.44m
 2   898 Chrystal Robinson      Wakefield, RI            9.72m
 3   629 Regina Goyette         East Poland, ME          8.37m
 4   147 Erika Mills            Country Mill             7.20m
 5   524 Sarah Brooks           Acton, MA                7.01m

Event 666  Discus Throw (1K) Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1  1020 Alexia Phillips        New Cannan, CT          35.71m
 2  1028 Alana Zartolas         Stratford, CT           35.37m
 3   898 Chrystal Robinson      Wakefield, RI           30.21m
 4   629 Regina Goyette         East Poland, ME         26.98m
 5   824 Stephanie McNamara     Seekonk, MA             24.65m
 6   147 Erika Mills            Country Mill            23.80m
 7   524 Sarah Brooks           Acton, MA               21.54m

Event 667  Javelin Throw (600 G) Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   898 Chrystal Robinson      Wakefield, RI           35.24m
 2  1007 Michelle Kerr          Windsor, CT             33.53m
 3   906 Katie Souviney         East Vassalboro, ME     30.32m
 4   699 Tawney Boulanger       Rockville, CT           30.16m
 5  1146 Kate Bregman           NY, NY                  28.52m
 6   629 Regina Goyette         East Poland, ME         24.12m
 7   147 Erika Mills            Country Mill            20.30m
 8   156 Nadine Braham          Dubian Dashe            15.74m
 9   524 Sarah Brooks           Acton, MA               15.44m

Event 671  High Jump Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   935 Trey Gadbois           Portland, ME             1.92m
 2  1033 Christopher Blackw     Norwalk, CT              1.87m
 3  1148 Cody Smart             NY, NY                   1.82m
 4  1068 Jarrell Stevens        Norwalk, CT              1.67m
 4   976 Brian Rubin            Mt Sinai, NY             1.67m

Event 672  Pole Vault Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   961 Gavin Mohrmann         Centerport, NY           4.25m
 2   984 Thomas Stuart          Weston, MA               3.50m
 3  1471 Maxx Manthos           NY, NY                  J3.50m
 4    11 Mark Lurie             Weston, MA               3.35m
--    12 Stephen Powell         Natick, MA                  NH

Event 673  Long Jump Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   650 Gbaa Yudehwheh         Providence, RI           6.30m
 2   513 John Xavier            New Horizon              6.27m
 3   935 Trey Gadbois           Portland, ME             6.26m
 4   965 Henry Perez            Wading River, NY         6.08m
 5   644 Johnson Oni            Providence, RI           5.94m
 6  1490 Michael Plummer        BX Tigers                5.81m
 7   825 Alex Geder             N Attleboro, MA          5.78m
 8   663 Omar Gonzalez          Queens Sprin             5.75m
--   263 Jamiel Hendricks       Hempstead, NY             FOUL

Event 674  Triple Jump Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   650 Gbaa Yudehwheh         Providence, RI          14.22m
 2  1501 Samyr Laine            NY, NY                  13.40m
 3   644 Johnson Oni            Providence, RI          12.71m
 4   965 Henry Perez            Wading River, NY        12.69m
 5   935 Trey Gadbois           Portland, ME            12.54m
 6  1033 Christopher Blackw     Norwalk, CT             12.30m
 7   663 Omar Gonzalez          Queens Sprin            12.01m

Event 675  Shot Put (12#) Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   951 Steve London           Smithtown, NY           15.33m
 2  1034 Peter Bond             New Canaan, CT          14.64m
 3   393 Chris Okolie           Metro Eagles            13.07m
 4   982 Nick Souviney          East Vassalboro, ME     12.35m
 5   920 Jonathan Caruana       Vilbraham, MA           11.43m

Event 676  Discus Throw (1.6K) Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   951 Steve London           Smithtown, NY           42.71m
 2   939 Kenny Guerin           Port Jefferson, NY      40.44m
 3   920 Jonathan Caruana       Vilbraham, MA           39.93m
 4   393 Chris Okolie           Metro Eagles            39.45m

Event 677  Javelin Throw (800G) Young Men
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   826 Derek Goguen           Plainville, MA          49.88m
 2   142 Dean Ouelette          ST Albans, ME           32.80m
 3   951 Steve London           Smithtown, NY           23.00m

Event 681  Heptathlon Young Women
================================================================
   Name                    Year Team                    Finals
================================================================
 1   906 Katie Souviney         East Vassalboro, ME       4270
 2   208 Kourtney Trainor       Braintree, MA             3987
Nike Visa BMW Gatorade Rosetta Stone Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx