Join/Renew Now

Oregon Association Junior Olympic Championships

6/29-30/2002 - Sandy High School, Sandy, OR

Event 201  100 Meter Dash Bantam Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                 Prelims     Finals
========================================================================
Finals
 1 Pittman, Tiarra              In City Step           14.40      14.25
 2 Prince, Tiara                Beaverton TC           15.41      15.12
 3 Slaughter, Nanea             In City Step           15.33      15.17
 4 Darden, Ileijah              In City Step           15.42      15.30
 5 Bryant, Brittney             River City             15.65      15.32
 6 Holding, Kristan             Cool Running           15.91      15.93
 7 Thompson, Ericka             In City Step           16.18      16.15
 8 Wilson, Breanna              Unattached             16.23      16.22

Event 201  100 Meter Dash Bantam Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
Preliminaries
 1 Pittman, Tiarra              In City Step           13.50      14.40Q  3
 2 Slaughter, Nanea             In City Step           14.30      15.33Q  1
 3 Darden, Ileijah              In City Step           14.50      15.42Q  2
 4 Prince, Tiara                Beaverton TC           14.20      15.41Q  1
 5 Bryant, Brittney             River City             14.94      15.65Q  3
 6 Holding, Kristan             Cool Running           15.30      15.91Q  2
 7 Thompson, Ericka             In City Step           13.90      16.18q  2
 8 Wilson, Breanna              Unattached                        16.23q  1
 9 Griffin, McKenzie            Robin Hood                        16.25   2
10 Galbreath, Jamie             Milwaukie Tr                      16.42   2
11 Wright, Staci                Emerald Vall           15.08      16.59   3
12 Stoner, Hailey               Robin Hood             15.88      16.74   1
12 Williams, Danielle           Emerald Vall           17.30      16.74   2
14 Arigbon, Brianna             Gazelles TC                       17.64   3
15 Grube, Laura                 Unattached             16.25      17.70   1
16 Buster, Lauren               Beaverton TC           17.51      18.02   3

Event 202  200 Meter Dash Bantam Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Pittman, Tiarra              In City Step           28.00      29.10   3
 2 Slaughter, Nanea             In City Step           30.60      31.55   1
 3 Hingston, Megan              Salem Track            31.80      31.69   3
 4 Izuchukwu, Nkechi            Gazelles TC                       31.81   2
 5 Prince, Tiara                Beaverton TC           30.90      31.97   2
 6 Darden, Ileijah              In City Step           30.60      32.22   1
 7 Bryant, Brittney             River City             32.10      32.26   3
 7 Thompson, Andra              Cat Youth Or           33.42      32.26   2
 9 Rife, Haley                  Beaverton TC           33.74      32.60   1
10 Wilson, Breanna              Unattached                        33.75   3
11 Hansen, Kiersten             Milwaukie Tr           38.00      34.25   3
12 Thompson, Ericka             In City Step           28.10      34.54   2
13 Stoner, Hailey               Robin Hood             34.02      35.04   1
14 Williams, Danielle           Emerald Vall           38.15      35.31   3
15 Adams, Clarissa              Salem Track                       37.51   3
16 Hodges, Nina                 Unattached             37.00      40.56   2

Event 203  400 Meter Dash Bantam Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Pittman, Tiarra              In City Step         1:08.50    1:07.62   3
 2 Thompson, Andra              Cat Youth Or         1:14.06    1:13.50   3
 3 Rife, Haley                  Beaverton TC         1:15.50    1:15.19   3
 4 Izuchukwu, Nkechi            Gazelles TC                     1:15.25   2
 5 Griffin, McKenzie            Robin Hood                      1:16.48   1
 6 Holding, Kristan             Cool Running         1:17.00    1:17.87   3
 7 Hansen, Kiersten             Milwaukie Tr                    1:19.65   1
 8 Hollenbeck, Shelby           Cool Running         1:20.00    1:22.20   3
 9 Allaert, Mackenzie           Milwaukie Tr                    1:28.59   2
10 Bryant, Brittney             River City           1:23.80    1:31.86   3
11 Buster, Lauren               Beaverton TC         1:30.71    1:32.08   2
12 Izuchukwu, Odira             Gazelles TC                     1:37.39   2
13 Hodges, Nina                 Unattached           1:17.00    1:37.87   3
14 Arigbon, Brianna             Gazelles TC                     1:39.45   1

Event 204  800 Meter Run Bantam Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Capelle, Micaela             Cool Running         2:47.00    2:44.77
 2 Hochstetler, Courtney        Team Excell          2:45.00    2:47.20
 3 Craig, Amanda                Beaverton TC         2:46.00    2:51.74
 4 Thompson, Andra              Cat Youth Or         2:47.64    2:52.80
 5 Jette, Kate                  Milwaukie Tr         2:59.00    2:54.66
 6 Mahoney, Shannon             Robin Hood           2:59.01    3:00.50
 7 Smith, Stephanie             River City           2:46.80    3:00.62
 8 Schutte, Payton              Robin Hood           3:00.00    3:06.57
 9 Galbreath, Jamie             Milwaukie Tr                    3:07.28

Event 205  1500 Meter Run Bantam Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Hochstetler, Courtney        Team Excell          5:40.64    5:37.86
 2 Capelle, Micaela             Cool Running         5:56.00    5:42.58
 3 Craig, Amanda                Beaverton TC         5:37.00    5:47.51
 4 Jette, Kate                  Milwaukie Tr         6:01.00    5:56.83
 5 Smith, Stephanie             River City           6:13.40    6:05.15
 6 Mahoney, Shannon             Robin Hood           6:20.03    6:15.92
 7 Schutte, Payton              Robin Hood           6:22.00    6:20.26

Event 208  1500 Meter Race Walk Bantam Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Shryock, Devon               Salem Track                    10:49.73
 2 Larrett, Alaura              Chehalem Val                   10:54.90

Event 211  100 Meter Dash Bantam Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                   Semis     Finals
========================================================================
Finals
 1 Wells II, Booker             In City Step           14.58      13.84
 1 Griffin, Nycole              In City Step           13.95      13.84
 3 Leddige, Luke                Beaverton TC           14.37      14.80
 4 McLaurin, Zachariah          In City Step           14.99      15.09
 5 Rodriguez, Timmy             Milwaukie Tr           15.17      15.24
 6 Vaughn, Cody                 Cool Running           15.61      15.25
 7 Williams, Aaron Lee          Milwaukie Tr           15.12      15.47
 8 Lubash, Andrew               Beaverton TC           15.49      15.74

Event 211  100 Meter Dash Bantam Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                 Prelims      Semis  H#
===========================================================================
Semi-Finals
 1 Griffin, Nycole              In City Step           14.23      13.95Q  2
 2 Wells II, Booker             In City Step           14.85      14.58Q  1
 3 Leddige, Luke                Beaverton TC           14.78      14.37Q  2
 4 McLaurin, Zachariah          In City Step           15.36      14.99Q  1
 5 Williams, Aaron Lee          Milwaukie Tr           15.34      15.12Q  2
 6 Rodriguez, Timmy             Milwaukie Tr           15.36      15.17Q  1
 7 Lubash, Andrew               Beaverton TC           15.96      15.49q  2
 8 Vaughn, Cody                 Cool Running           15.47      15.61q  1
 9 Godfrey, Adam                Robin Hood             15.76      15.92   2
10 Hall, Mitchell               Milwaukie Tr           16.82      16.49   2
11 Leddige, Nathan              Beaverton TC           16.58      17.03   1

Event 211  100 Meter Dash Bantam Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
Preliminaries
 1 Griffin, Nycole              In City Step           13.90      14.23Q  2
 2 Wells II, Booker             In City Step           13.50      14.85Q  3
 3 McLaurin, Zachariah          In City Step           14.10      15.36Q  1
 4 Leddige, Luke                Beaverton TC           14.57      14.78Q  2
 5 Williams, Aaron Lee          Milwaukie Tr           14.75      15.34Q  3
 6 Vaughn, Cody                 Cool Running           14.20      15.47Q  1
 7 Rodriguez, Timmy             Milwaukie Tr           14.87      15.36q  3
 8 Godfrey, Adam                Robin Hood             15.60      15.76q  1
 9 Lubash, Andrew               Beaverton TC           16.82      15.96q  2
10 Ratzlaff, Neale              Milwaukie Tr                      16.26q  2
11 Leddige, Nathan              Beaverton TC           16.61      16.58q  3
12 Hall, Mitchell               Milwaukie Tr           16.00      16.82q  1
13 Smith-Olsen, Jeff            Milwaukie Tr                      16.84q  3
13 Polluck, Chad                Robin Hood             16.35      16.84q  3
15 Castaneda, Jason             Robin Hood                        17.44q  1
16 Gaudette-Sigel, John         Milwaukie Tr                      18.03q  1
17 Martin, Joshua               Track City                        18.23   3
18 Brown, Darius                Emerald Vall                      18.25   2
19 Johnson, Jared               Cool Running           16.10      18.40   2
20 Baker, Nathan                River City             20.95      23.80   1

Event 212  200 Meter Dash Bantam Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
 1 Griffin, Nycole              In City Step           28.10      28.94Q  1
 2 Wells II, Booker             In City Step           27.90      29.88Q  2
 3 Leddige, Luke                Beaverton TC           30.34      30.37Q  1
 4 Rodriguez, Timmy             Milwaukie Tr           32.00      32.04Q  2
 5 Willingham, David            In City Step           30.50      32.09Q  2
 6 Cobb, Ethan                  Milwaukie Tr                      34.11q  2
 7 Morgan, Brian                Beaverton TC           34.97      34.72q  2
 8 Leddige, Nathan              Beaverton TC           35.12      35.17q  2
 9 Hodges, Jr, Mark             Unattached             32.90      35.34Q  1
10 Brown, Darius                Emerald Vall                      37.71   2
11 Baker, Nathan                River City             45.00      44.95   1

Event 213  400 Meter Dash Bantam Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Leddige, Luke                Beaverton TC         1:08.08    1:08.96   3
 2 Edmonson Jr., Warren         In City Step         1:12.00    1:11.66   3
 3 Lubash, Andrew               Beaverton TC         1:16.20    1:13.04   3
 4 Willingham, David            In City Step         1:11.00    1:15.26   3
 5 Fekete, Shane                Cat Youth Or         1:10.00    1:17.59   3
 6 Baker, Patrick               Salem Track                     1:17.92   2
 7 Evans, Eric                  Port.West            1:18.83    1:19.91   3
 8 Ruehl, Griffin               Robin Hood                      1:20.75   1
 9 Hodges, Jr, Mark             Unattached           1:09.00    1:21.81   3
10 Johnson, Jared               Cool Running         1:28.10    1:25.30   2
11 Brown, Darius                Emerald Vall                    1:25.51   2
12 Martin, Joshua               Track City                      1:27.52   1
13 Clark, Sebastian             River City           1:28.80    1:31.88   1
14 Hames, Cody                  Team Excell          1:34.24    1:37.73   2
15 Massey, Anthony              Milwaukie Tr         1:40.00    1:37.89   2
16 Patrick, Eli                 Milwaukie Tr                    1:41.25   1

Event 214  800 Meter Run Bantam Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Sherier, Brandon             Milwaukie Tr                    2:30.03
 2 Samuelson, Graydon           Beaverton TC         2:44.24    2:36.38
 3 Muhamed, Aziz                In City Step                    2:39.49
 4 Fekete, Shane                Cat Youth Or         2:40.77    2:46.24
 5 Baker, Patrick               Salem Track                     2:58.30
 6 Marchek, Dylan               Milwaukie Tr         2:56.00    2:58.35
 7 Morgan, Brian                Beaverton TC         3:03.00    2:58.93
 8 Hames, Cody                  Team Excell          3:16.09    3:14.55
 9 Pollard, Alex                Unattached                      3:32.26

Event 215  1500 Meter Run Bantam Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Sherier, Brandon             Milwaukie Tr                    5:14.76
 2 Samuelson, Graydon           Beaverton TC                    5:24.94
 3 Muhamed, Aziz                In City Step                    5:36.63
 4 McFadden, Dylan              Milwaukie Tr         5:36.00    5:38.85
 5 Warren, Anthony              In City Step         5:41.00    5:43.85
 6 Baker, Patrick               Salem Track                     5:45.46
 7 Marchek, Dylan               Milwaukie Tr         5:56.00    5:56.95
 8 Morgan, Brian                Beaverton TC         6:07.35    6:15.57
 9 Valdez, Andrew               Unattached                      6:18.61

Event 218  1500 Meter Race Walk Bantam Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Patrick, Eli                 Milwaukie Tr                   11:33.80
 2 Massey, Anthony              Milwaukie Tr                   11:34.70
 3 Adams, Jed                   Salem Track                    15:27.90

Event 241  4x100 Meter Relay Bantam Girls
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Robin Hood Track Club  'A'                                   1:05.32
    1) Griffin, McKenzie               2) Mahoney, Shannon
    3) Stoner, Hailey                  4) Schutte, Payton

Event 242  4x400 Meter Relay Bantam Girls
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Milwaukie Track Club  'A'                                    5:33.58
    1) Jette, Kate                     2) Galbreath, Jamie
    3) Allaert, Mackenzie              4) Beatty, Reagan

Event 251  4x100 Meter Relay Bantam Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Milwaukie Track Club  'A'                                    1:01.70
    1) Monsanto Jr., Kevin             2) Rodriguez, Timmy
    3) Bass, Carrick                   4) Williams, Aaron Lee
 2 Robin Hood Track Club  'A'                                   1:04.45
    1) Godfrey, Adam                   2) Polluck, Chad
    3) Castaneda, Jason                4) Ruehl, Griffin
 3 Milwaukie Track Club  'B'                                    1:05.44
    1) Monsanto, De'Sean               2) Ratzlaff, Neale
    3) Hall, Mitchell                  4) Turley, Duncan
-- Inner City Steppers  'A'                                          DQ
    1) Edmonson Jr., Warren            2) Griffin, Nycole
    3) McLaurin, Zachariah             4) Wells II, Booker

Event 252  4x400 Meter Relay Bantam Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Inner City Steppers  'A'                                     4:59.34
    1) Edmonson Jr., Warren            2) Willingham, David
    3) Muhamed, Aziz                   4) Warren, Anthony
 2 Milwaukie Track Club  'A'                                    5:03.96
    1) Sherier, Brandon                2) Williams, Aaron Lee
    3) Cobb, Ethan                     4) McFadden, Dylan

Event 261  High Jump Bantam Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Mobley, Karissa              Unattached                        1.25m    4-01.25
 2 Pelcher, Kathleen            Team Or. Usa                      1.20m    3-11.25
 3 Hingston, Megan              Salem Track            1.34m      1.20m    3-11.25
 4 Adams, Clarissa              Salem Track                       0.95m    3-01.25
 5 Wright, Staci                Emerald Vall           1.06m      0.95m    3-01.25

Event 263  Long Jump Bantam Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Allaert, Mackenzie           Milwaukie Tr                      3.95m   12-11.50
 2 Hingston, Megan              Salem Track         11-11.00      3.78m   12-05.00
 3 Slaughter, Nanea             In City Step        11-08.00      3.59m   11-09.50
 4 Prince, Tiara                Beaverton TC        12-00.00      3.46m   11-04.25
 5 Mobley, Karissa              Unattached                        3.27m   10-08.75
 6 Capelle, Micaela             Cool Running        10-10.00      3.23m   10-07.25
 7 Craig, Amanda                Beaverton TC        10-05.00      3.15m   10-04.00
 8 Holding, Kristan             Cool Running        10-05.00      3.06m   10-00.50
 9 Rife, Haley                  Beaverton TC         8-00.00      3.03m    9-11.25
10 Hollenbeck, Shelby           Cool Running         9-11.00      2.91m    9-06.75
11 Wright, Staci                Emerald Vall         9-10.00      2.81m    9-02.75
12 Wilson, Breanna              Unattached                        2.77m    9-01.25
13 Williams, Danielle           Emerald Vall                      2.67m    8-09.25
14 Hodges, Nina                 Unattached           8-06.00      2.62m    8-07.25
15 Davidson, Kai                Unattached                        2.55m    8-04.50
16 Buster, Lauren               Beaverton TC         9-00.00      2.42m    7-11.25
17 Shryock, Devon               Salem Track          7-08.00      2.19m    7-02.25

Event 265  Shot Put (6#) Bantam Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Tripp, Courtney              Unattached          21-04.00      6.36m   20-10.50
 2 Hollenbeck, Shelby           Cool Running        17-02.00      5.32m   17-05.50
 3 Grube, Laura                 Unattached          14-08.00      4.62m   15-02.00
 4 Larrett, Alaura              Chehalem Val                      3.63m   11-11.00
 5 Adams, Clarissa              Salem Track                       3.56m   11-08.25
 6 Shryock, Devon               Salem Track         11-08.00      3.26m   10-08.50

Event 267  Javelin Throw (300G) Bantam Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Grube, Laura                 Unattached             52-00     17.78m      58-04
 2 Davidson, Kai                Unattached                       13.06m      42-10
 3 Darden, Ileijah              In City Step                      9.55m      31-04

Event 271  High Jump Bantam Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Vaughn, Cody                 Cool Running         3-08.00      1.25m    4-01.25
 2 Ruehl, Griffin               Robin Hood                        1.20m    3-11.25
 3 Samuelson, Graydon           Beaverton TC         3-08.00      1.20m    3-11.25
 4 Ferguson, Jacob              Cool Running         3-05.00      0.90m    2-11.50

Event 273  Long Jump Bantam Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 McLaurin, Zachariah          In City Step        13-02.00      4.03m   13-02.75
 2 Evans, Eric                  Port.West           10-07.00      3.72m   12-02.50
 3 Vaughn, Cody                 Cool Running        12-00.00      3.64m   11-11.50
 4 Lubash, Andrew               Beaverton TC        10-06.50      3.54m   11-07.50
 5 Castaneda, Jason             Robin Hood                        3.45m   11-04.00
 5 Hodges, Jr, Mark             Unattached          13-00.00      3.45m   11-04.00
 7 Clark, Sebastian             River City           9-02.00      3.10m   10-02.00
 8 Martin, Joshua               Track City                        3.09m   10-01.75
 9 Warren, Anthony              In City Step        12-01.00      2.80m    9-02.25
10 Monsanto Jr., Kevin          Milwaukie Tr                      2.54m    8-04.00
11 Turley, Duncan               Milwaukie Tr                      2.53m    8-03.75
12 Johnson, Jared               Cool Running         9-00.00      2.50m    8-02.50
13 Hill, Jackson                Port.West                         2.41m    7-11.00
14 Adams, Jed                   Salem Track                       2.16m    7-01.00
15 Baker, Nathan                River City                        1.81m    5-11.25

Event 275  Shot Put (6#) Bantam Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Godfrey, Adam                Robin Hood          22-08.00      7.13m   23-04.75
 2 Polluck, Chad                Robin Hood          20-05.00      6.93m   22-09.00
 3 Bass, Carrick                Milwaukie Tr        22-11.00      6.52m   21-04.75
 4 Guice, Deion                 River City          19-08.00      6.19m   20-03.75
 5 Ferguson, Jacob              Cool Running        18-02.00      5.55m   18-02.50
 6 Massey, Anthony              Milwaukie Tr        16-00.00      4.72m   15-06.00
 7 Patrick, Eli                 Milwaukie Tr                      3.23m   10-07.25

Event 277  Javelin Throw (300G) Bantam Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Bass, Carrick                Milwaukie Tr           96-07     27.91m      91-07
 2 Fekete, Shane                Cat Youth Or                     20.14m      66-01
 3 Jette, Max                   Milwaukie Tr           45-00     17.65m      57-11
 4 Adams, Jed                   Salem Track                      11.91m      39-01
 5 Gaudette-Sigel, John         Milwaukie Tr                     10.92m      35-10

Event 301  100 Meter Dash Midget Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                   Semis     Finals
========================================================================
Finals
 1 Bergmann, Meeghan            Cat Youth Or           14.02      13.53
 2 Beck, Alysha                 Chehalem Val           13.66      13.54
 3 Wilson, Rachelle             Unattached             13.68      13.59
 4 Bryant, Tashianna            River City             13.64      13.70
 5 Smith, Kayla                 River City             13.82      13.78
 6 Larrett, Elise               Chehalem Val           13.76      13.87
 7 Rhodes, Rebecca              Salem Track            14.00      13.88
 8 Jones, Mariah                River City             14.17      13.96

Event 301  100 Meter Dash Midget Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                 Prelims      Semis  H#
===========================================================================
Semi-Finals
 1 Bryant, Tashianna            River City             13.83      13.64Q  2
 2 Beck, Alysha                 Chehalem Val           13.73      13.66Q  1
 3 Wilson, Rachelle             Unattached             14.03      13.68Q  1
 4 Larrett, Elise               Chehalem Val           13.68      13.76Q  2
 5 Smith, Kayla                 River City             14.24      13.82Q  2
 6 Rhodes, Rebecca              Salem Track            14.19      14.00Q  1
 7 Bergmann, Meeghan            Cat Youth Or           13.68      14.02q  1
 8 Jones, Mariah                River City             14.20      14.17q  2
 9 Smith-Olsen, Heather         Milwaukie Tr           14.69      14.35   2
10 Smith-Olsen, Hillary         Milwaukie Tr           14.93      14.67   2
11 Russell, Brittany            Cat Youth Or           14.74      14.75   1
12 Ferrara, Olivia              Beaverton TC           15.12      14.96   1
13 White, Breauna               In City Step           15.19      15.02   1
14 Harris, Jackie               River City             15.27      15.16   2
15 Maher, Christina             Albina RR              14.87      15.19   1

Event 301  100 Meter Dash Midget Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
Preliminaries
 1 Bergmann, Meeghan            Cat Youth Or           13.32      13.68Q  3
 1 Larrett, Elise               Chehalem Val           13.95      13.68Q  3
 3 Beck, Alysha                 Chehalem Val           13.50      13.73Q  1
 4 Bryant, Tashianna            River City             13.28      13.83Q  4
 5 Jones, Mariah                River City             13.81      14.20Q  2
 6 Wilson, Rachelle             Unattached                        14.03Q  4
 7 Rhodes, Rebecca              Salem Track                       14.19Q  1
 8 Smith-Olsen, Heather         Milwaukie Tr                      14.69Q  2
 9 Smith, Kayla                 River City             13.49      14.24Q  1
10 Russell, Brittany            Cat Youth Or                      14.74Q  3
11 Maher, Christina             Albina RR              14.00      14.87Q  4
12 Smith-Olsen, Hillary         Milwaukie Tr                      14.93Q  2
13 Martin, Chloe                Track City                        14.78q  3
14 Ferrara, Olivia              Beaverton TC           14.60      15.12q  1
15 White, Breauna               In City Step           14.10      15.19q  1
16 Harris, Jackie               River City             15.55      15.27q  3
17 Capell, Tessa                Chehalem Val           15.17      15.50   2
18 Tebbutt, Chelsey             Cat Youth Or                      15.65   4
19 Miranda, Trinna              Beaverton TC                      15.83   1
20 Figueroa, Emily              Milwaukie Tr                      15.92   1
21 Gaudette-Sigel, Claire       Milwaukie Tr                      16.02   4
22 Thomas, Jasmine              Albina RR              14.00      16.04   2
23 Roseby, Shamoalekah          Milwaukie Tr                      16.14   3
24 Louie, Sarah                 Unattached                        16.21   2
25 Quafier, Emily               Cat Youth Or                      16.25   4
26 Johnson, Jasmine             Albina RR              14.00      16.35   3
27 Adams, April                 Milwaukie Tr                      18.58   1

Event 302  200 Meter Dash Midget Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Rife, Alyssa                 Beaverton TC           27.28      26.83   2
 2 Beck, Alysha                 Chehalem Val           29.14      28.17   2
 3 Bryant, Tashianna            River City             28.87      28.39   2
 4 Bergmann, Meeghan            Cat Youth Or           28.86      28.52   2
 5 Wilson, Rachelle             Unattached                        28.55   1
 6 Smith, Kayla                 River City             29.01      29.01   2
 7 Larrett, Elise               Chehalem Val           29.19      29.11   2
 8 Jones, Mariah                River City             30.68      29.30   1
 9 Gonzales, Alejandra          River City             29.00      29.61   2
10 Russell, Brittany            Cat Youth Or                      29.92   1
11 White, Breauna               In City Step           28.90      31.12   2
12 Capell, Tessa                Chehalem Val           32.30      31.98   1
13 Holding, Rebecca             Cool Running           31.50      34.18   1

Event 303  400 Meter Dash Midget Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Rife, Alyssa                 Beaverton TC         1:00.74    1:00.96   2
 2 Larrett, Elise               Chehalem Val         1:08.40    1:05.12   2
 3 Guppy, Malea                 Cat Youth Or                    1:05.68   1
 4 Smurdon, Courtney            Robin Hood           1:08.52    1:07.04   2
 5 Gonzales, Alejandra          River City           1:06.20    1:07.50   2
 6 Thomson, Heather             Emerald Vall         1:10.00    1:11.80   2
 7 Tebbutt, Chelsey             Cat Youth Or                    1:13.16   1
 8 Smith, Lydia                 River City           1:11.90    1:14.63   2
 9 Hiland, Carma                River City                      1:15.65   1
10 Dehman, Michelle             Cent Track                      1:16.89   1
11 Harvey, Tiffany              River City           1:16.10    1:17.40   2
12 Saxon, Alixandra             Emerald Vall                    1:17.78   1
13 Harris, Jackie               River City           1:22.53    1:20.27   2

Event 304  800 Meter Run Midget Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Delwiche, Kristen            Unattached           5:21.10    2:36.23
 2 Harvey, Kema                 River City           2:39.53    2:40.02
 3 Smith, Lydia                 River City           2:46.30    2:42.65
 4 Thompson, Jessie             Salem Track          2:50.00    2:57.05
 5 Fekete, Stephanie            Cat Youth Or                    3:01.47
 6 Shapland, Pearl              Emerald Vall                    3:24.55

Event 305  1500 Meter Run Midget Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Ney, Hayley                  Beaverton TC         5:25.50    5:21.43
 2 Lange, Stephanie             Beaverton TC                    5:21.63
 3 Delwiche, Kristen            Unattached           2:36.90    5:22.51
 4 Hill, Jessica                Emerald Vall         5:32.00    5:45.26
 5 Hiland, Carma                River City                      5:46.75
 6 Gustafson, Leah              Cool Running         5:48.00    5:56.41
 7 Dehman, Michelle             Cent Track          16:13.56    6:06.31
 8 Fekete, Stephanie            Cat Youth Or                    6:08.30
 9 Neuenschwander, Elke         Cool Running         6:28.00    6:29.79
10 Hokanson, Victoria           Salem Track          5:35.35    6:37.35
11 Shapland, Pearl              Emerald Vall                    7:12.59

Event 306  3000 Meter Run Midget Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Lange, Stephanie             Beaverton TC                   11:23.91
 2 Ney, Hayley                  Beaverton TC        11:58.80   11:27.94
 3 Hill, Jessica                Emerald Vall                   12:17.89
 4 Shapland, Esther             Emerald Vall                   12:20.78
 5 Ferrara, Olivia              Beaverton TC        12:20.00   12:20.91
 6 Gustafson, Leah              Cool Running        12:20.00   12:20.93

Event 308  1500 Meter Race Walk Midget Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Lange, Stephanie             Beaverton TC                    8:28.30
 2 Myers, Shannon               Salem Track          9:15.00    8:30.60
 3 Auld, Denise                 River City          13:38.23   11:49.40

Event 311  100 Meter Dash Midget Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                 Prelims     Finals
========================================================================
Finals
 1 Parker, Joe                  In City Step           13.74      13.41
 2 Palen, David                 Beaverton TC           13.98      13.74
 3 Pittman, Jeremiah            Albina RR              14.89      14.00
 4 Lambert, Germarcas           In City Step           14.53      14.18
 5 Hubert, Sam                  Cat Youth Or           14.71      14.30
 6 Krill, John                  Beaverton TC           14.94      14.37
 7 Ingram, David                Oregon South           14.38      14.52

Event 311  100 Meter Dash Midget Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
Preliminaries
 1 Parker, Joe                  In City Step           13.20      13.74Q  2
 2 Palen, David                 Beaverton TC           13.33      13.98Q  1
 3 Ingram, David                Oregon South           14.09      14.38Q  2
 4 Lambert, Germarcas           In City Step           13.90      14.53Q  1
 5 Hubert, Sam                  Cat Youth Or                      14.71Q  1
 6 Pittman, Jeremiah            Albina RR                         14.89Q  2
 7 Krill, John                  Beaverton TC           14.87      14.94q  1
 8 Grayson, Garrett             Team Or. Usa           14.00      15.09q  2
 9 Chaney, Damarcus             River City             14.35      15.12   1
10 Watkins, Gordon              Team Or. Usa                      15.17   1
11 Houston, Stefon              Unattached                        15.42   1
12 Lewis, Sean                  Cool Running           15.00      15.66   2
13 Conner, Mason                Milwaukie Tr                      15.81   2
14 Rains, Jordan                Pk Perform             16.03      15.92   2
15 Jackson, Trevor              Milwaukie Tr                      31.58   1

Event 312  200 Meter Dash Midget Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
 1 Pittman, Jeremiah            Albina RR                         27.84Q  3
 2 Simmons, LeAntone            In City Step           27.50      28.12Q  3
 3 Palen, David                 Beaverton TC           28.51      28.57Q  1
 4 Lambert, Germarcas           In City Step           27.80      28.74Q  2
 5 Bittner, Joseph              Port.West                         28.78Q  2
 6 Ingram, David                Oregon South           30.00      29.21Q  1
 7 Hubert, Sam                  Cat Youth Or                      29.47q  3
 8 Krill, John                  Beaverton TC           31.50      30.00q  1
 9 McGinley, Sean               Beaverton TC           30.35      30.33   3
10 Nelson, Aaron                Emerald Vall           31.34      30.36   3
11 Boedigheimer, Kevin          Pk Perform             30.00      30.40   2
12 Chaney, Damarcus             River City             31.37      30.92   2
13 Evers, Sam                   Beaverton TC           32.42      30.95   2
14 Houston, Stefon              Unattached                        31.98   2
15 Rains, Jordan                Pk Perform             33.35      32.15   3
16 O'Connell, Shane             Emerald Vall                      32.16   2

Event 313  400 Meter Dash Midget Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Bittner, Joseph              Port.West                       1:03.92   1
 2 Nobie, Narvie                In City Step         1:01.00    1:06.08   2
 3 Hubert, Sam                  Cat Youth Or                    1:06.60   2
 4 Smurdon, Kyle                Robin Hood           1:08.88    1:08.56   2
 5 Whitehead, Zachary           River City                      1:09.14   1
 6 McGinley, Sean               Beaverton TC         1:10.49    1:10.66   2
 7 Smith, Luke                  Cat Youth Or                    1:11.07   2
 8 Rains, Jordan                Pk Perform           1:17.00    1:14.80   2
 9 Mathabane, Nathan            DareTo Dream                    1:15.08   1
10 Hochstetler, Brett           Team Excell          1:15.22    1:16.15   2
11 Willingham Jr., Darrin       In City Step                    1:17.45   1
12 Camardese, Jordan            River City                      1:27.10   1

Event 314  800 Meter Run Midget Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Nobie, Narvie                In City Step         2:25.00    2:29.38
 2 Bittner, Joseph              Port.West                       2:31.89
 3 Whitehead, Zachary           River City           2:40.63    2:33.20
 4 Boedigheimer, Kevin          Pk Perform           2:02.00    2:34.27
 5 Arguello, Austin             Cat Youth Or         2:35.00    2:41.25
 6 Hochstetler, Brett           Team Excell          2:49.36    2:48.47
 7 Mathabane, Nathan            DareTo Dream                    2:49.17
 8 Vansuch, Greg                Beaverton TC         2:56.00    2:52.16
 9 Burger, Adam                 Salem Track                     2:54.58
10 Rhein, Nick                  Salem Track          3:00.01    3:02.28
11 Windows, Luke                Robin Hood           2:32.06    3:05.25
12 Johnson, Brad                Salem Track          2:43.00    3:07.06
13 Leddige, Benjamin            Beaverton TC         3:03.54    3:09.42

Event 315  1500 Meter Run Midget Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Scherer, Cole                Pre Track            5:14.50    5:13.70
 2 Boedigheimer, Kevin          Pk Perform           5:18.00    5:15.81
 3 Arguello, Austin             Cat Youth Or         5:24.00    5:18.26
 4 Ochs, Alex                   Robin Hood           5:23.00    5:21.81
 5 Vansuch, Greg                Beaverton TC         5:51.00    5:34.88
 6 Barnett, Vance               Unattached                      5:40.00
 7 Burger, Adam                 Salem Track                     5:54.63
 8 Mathabane, Nathan            DareTo Dream                    6:05.75
 9 Johnson, Brad                Salem Track          5:34.00    6:07.30

Event 316  3000 Meter Run Midget Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Scherer, Cole                Pre Track           11:03.70   11:11.81
 2 Barnett, Vance               Unattached                     12:26.35
 3 Burger, Adam                 Salem Track                    12:27.60
 4 Vansuch, Greg                Beaverton TC        12:08.00   12:31.22
 5 Willingham Jr., Darrin       In City Step        12:45.00   12:56.86

Event 321  80 Meter Hurdles (30") Midget Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Middlebusher, Christina      Cool Running           14.20      13.73
 2 Beck, Alysha                 Chehalem Val           14.27      14.12
 3 Holding, Rebecca             Cool Running           16.30      16.29
 4 Saxon, Alixandra             Emerald Vall                      17.09
 5 Roseby, Shamoalekah          Milwaukie Tr                      17.68
 6 Thompson, Jessie             Salem Track                       19.16

Event 331  80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                 Prelims     Finals
========================================================================
Finals
 1 Hatfield, Micah              Cat Youth Or           13.62      13.30
 2 McGinley, Sean               Beaverton TC           14.43      14.09
 3 Nelson, Aaron                Emerald Vall           14.19      14.23
 4 O'Connell, Shane             Emerald Vall           15.03      14.78
 5 Wright, David                Emerald Vall           15.38      15.70
 6 Whitehead, Zachary           River City             15.45      15.78
 7 Milleman, Travis             Salem Track            16.46      16.47

Event 331  80 Meter Hurdles (30") Midget Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
Preliminaries
 1 Hatfield, Micah              Cat Youth Or                      13.62Q  1
 2 McGinley, Sean               Beaverton TC           14.33      14.43Q  2
 3 Schmidt, Taylor              Team Or. Usa           14.45      14.18Q  1
 4 O'Connell, Shane             Emerald Vall           14.83      15.03Q  2
 5 Nelson, Aaron                Emerald Vall           14.65      14.19Q  1
 6 Milleman, Travis             Salem Track                       16.46Q  2
 7 Wright, David                Emerald Vall                      15.38q  1
 8 Whitehead, Zachary           River City             15.92      15.45q  1
 9 Beard, Charlie               Emerald Vall                      17.63   1
10 Willingham Jr., Darrin       In City Step           15.55      18.10   2

Event 341  4x100 Meter Relay Midget Girls
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 River City Track Club  'A'                                     54.91
    1) Harvey, Kema                    2) Bryant, Tashianna
    3) Harvey, Tiffany                 4) Smith, Kayla
 2 Catholic Youth Organizati  'A'                                 55.27
    1) Bergmann, Meeghan               2) Russell, Brittany
    3) Quafier, Emily                  4) Guppy, Malea
 3 Milwaukie Track Club  'A'                                      57.76
    1) Figueroa, Emily                 2) Bass, Aubrie
    3) Smith-Olsen, Hillary            4) Smith-Olsen, Heather

Event 342  4x400 Meter Relay Midget Girls
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 River City Track Club  'A'                                   4:54.91
    1) Gonzales, Alejandra             2) Harvey, Kema
    3) Harvey, Tiffany                 4) Smith, Lydia

Event 351  4x100 Meter Relay Midget Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Inner City Steppers  'A'                                       54.21
    1) Lambert, Germarcas              2) Parker, Joe
    3) Simmons, LeAntone               4) Warren Jr., Larry
 2 Emerald Valley Track Club  'A'                                 57.49
    1) Beard, Charlie                  2) Nelson, Aaron
    3) O'Connell, Shane                4) Wright, David
 3 Milwaukie Track Club  'A'                                    1:01.74
    1) Aberg, Tyler                    2) Jackson, Trevor
    3) North, Reid                     4) Leuenberger, Spencer

Event 352  4x400 Meter Relay Midget Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Inner City Steppers  'A'                                     4:33.96
    1) Nobie, Narvie                   2) Parker, Joe
    3) Simmons, LeAntone               4) Warren Jr., Larry
 2 Robin Hood Track Club  'A'                                   4:55.77
    1) Windows, Luke                   2) Smurdon, Kyle
    3) Ochs, Alex                      4) Dickson, Tyler

Event 353  4x800 Meter Relay Midget Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Robin Hood Track Club  'A'                                  11:42.62
    1) Windows, Luke                   2) Smurdon, Kyle
    3) Ochs, Alex                      4) Dickson, Tyler

Event 361  High Jump Midget Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Wilson, Rachelle             Unattached                        1.35m    4-05.00
 2 Middlebusher, Christina      Cool Running         4-04.00      1.30m    4-03.25
 3 Maher, Christina             Albina RR            4-00.00      1.30m    4-03.25
 4 Thompson, Jessie             Salem Track          3-10.00      1.15m    3-09.25
 5 Holding, Rebecca             Cool Running         4-02.00      1.10m    3-07.25
 5 Saxon, Alixandra             Emerald Vall                      1.10m    3-07.25
 7 Hokanson, Victoria           Salem Track          3-06.00      1.10m    3-07.25

Event 363  Long Jump Midget Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Middlebusher, Christina      Cool Running        14-00.00      4.45m   14-07.25
 2 Smith-Olsen, Heather         Milwaukie Tr                      4.39m   14-05.00
 3 Smith-Olsen, Hillary         Milwaukie Tr                      4.08m   13-04.75
 4 Miranda, Trinna              Beaverton TC                      4.01m   13-02.00
 5 Ferrara, Olivia              Beaverton TC        12-09.00      3.99m   13-01.25
 5 Martin, Chloe                Track City                        3.99m   13-01.25
 7 Maher, Christina             Albina RR           12-00.00      3.80m   12-05.75
 8 Smurdon, Courtney            Robin Hood          12-06.00      3.64m   11-11.50
 9 Hokanson, Victoria           Salem Track         10-04.00      3.43m   11-03.00
10 Louie, Sarah                 Unattached                        3.42m   11-02.75
11 Thomas, Jasmine              Albina RR           11-07.00      2.96m    9-08.50
12 Fekete, Stephanie            Cat Youth Or                      2.93m    9-07.50
13 Adams, April                 Milwaukie Tr                      2.63m    8-07.50
14 Kay, Gina                    Milwaukie Tr                      2.54m    8-04.00

Event 365  Shot Put (6#) Midget Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Sevier, Cassie               Albina RR           33-04.00      8.85m   29-00.50
 2 Strot, Kelsey                Cool Running        29-03.00      8.00m   26-03.00
 3 Bass, Aubrie                 Milwaukie Tr        25-11.50      7.58m   24-10.50
 4 Neuenschwander, Elke         Cool Running        21-02.00      6.04m   19-09.75

Event 366  Discus Throw (1K) Midget Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Sevier, Cassie               Albina RR              80-00     27.50m      90-03
 2 Strot, Kelsey                Cool Running           74-00     23.08m      75-09
 3 Neuenschwander, Elke         Cool Running           57-06     17.82m      58-05

Event 367  Javelin Throw (300 G) Midget Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Sevier, Cassie               Albina RR                        22.23m      72-11
 2 Roseby, Shamoalekah          Milwaukie Tr                     20.32m      66-08
 3 Bass, Aubrie                 Milwaukie Tr           76-09     17.81m      58-05

Event 371  High Jump Midget Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Beasley, Chris               Robin Hood                        1.35m    4-05.00
 2 Johnson, Brad                Salem Track          4-02.00      1.30m    4-03.25
 3 Evers, Sam                   Beaverton TC         4-08.00      1.25m    4-01.25
 4 Grayson, Garrett             Team Or. Usa         3-08.00      1.20m    3-11.25
 5 Leddige, Benjamin            Beaverton TC         3-08.00      1.15m    3-09.25
 6 Beard, Charlie               Emerald Vall                      1.15m    3-09.25

Event 373  Long Jump Midget Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Warren Jr., Larry            In City Step                      4.60m   15-01.25
 2 Hatfield, Micah              Cat Youth Or                      4.56m   14-11.50
 3 Wright, David                Emerald Vall                      4.36m   14-03.75
 4 Ingram, David                Oregon South        13-06.00      4.20m   13-09.50
 5 Krill, John                  Beaverton TC        13-00.00      4.03m   13-02.75
 6 Conner, Mason                Milwaukie Tr                      3.98m   13-00.75
 7 Dickson, Tyler               Robin Hood          13-05.00      3.96m   13-00.00
 8 Palen, David                 Beaverton TC        13-10.00      3.90m   12-09.50
 9 Grayson, Garrett             Team Or. Usa        13-07.00      3.81m   12-06.00
10 Watkins, Gordon              Team Or. Usa                      3.70m   12-01.75
11 Rhein, Nick                  Salem Track         12-02.00      3.64m   11-11.50
12 Schmidt, Taylor              Team Or. Usa        13-05.00      3.42m   11-02.75
13 Milleman, Travis             Salem Track                       3.34m   10-11.50
14 Houston, Stefon              Unattached                        3.22m   10-06.75
15 Barnett, Vance               Unattached          10-01.50      2.82m    9-03.00

Event 375  Shot Put (6#) Midget Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Espinoza, Jason              Unattached          41-00.00     12.86m   42-02.25
 2 Crouser, Sam                 Cool Running        36-04.00     10.80m   35-05.25
 3 Peulen, Adam                 Unattached                       10.28m   33-08.75
 4 Evers, Sam                   Beaverton TC        31-00.00      9.86m   32-04.25
 5 Saxon, Tyler                 Emerald Vall                      8.47m   27-09.50
 6 Nealeigh, Corey              Milwaukie Tr        28-11.00      8.43m   27-08.00
 7 Sawyer, Christopher          Albina RR           20-00.00      6.22m   20-05.00
 8 Camardese, Jordan            River City          18-06.00      5.35m   17-06.75

Event 376  Discus Throw (1K) Midget Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Espinoza, Jason              Unattached          17-10.50     33.75m     110-09
 2 Peulen, Adam                 Unattached                       27.75m      91-00
 3 Nealeigh, Corey              Milwaukie Tr           71-07     24.25m      79-07
 4 Saxon, Tyler                 Emerald Vall                     16.21m      53-02
 5 Sawyer, Christopher          Albina RR              40-00     13.86m      45-06
 6 Leddige, Benjamin            Beaverton TC           35-11     13.53m      44-05
 7 Hall, Christian              Team Or. Usa                     11.47m      37-07

Event 377  Javelin Throw (300G) Midget Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Crouser, Sam                 Cool Running          125-08     40.79m     133-10
 2 Milleman, Travis             Salem Track                      30.11m      98-09
 3 Saxon, Tyler                 Emerald Vall                     28.00m      91-10
 4 Houston, Stefon              Unattached                       26.49m      86-11
 5 Peulen, Adam                 Unattached                       24.52m      80-05
 6 Sawyer, Christopher          Albina RR              72-00     23.25m      76-03
 7 Camardese, Jordan            River City             55-03     17.32m      56-10
 8 Hall, Christian              Team Or. Usa                     13.64m      44-09

Event 401  100 Meter Dash Youth Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                   Semis     Finals
========================================================================
Finals
 1 Bennett, Carissa             Beaverton TC           12.66      12.68
 2 Craft, Carissa               In City Step           13.10      12.98
 3 Mathabane, Bianca            DareTo Dream           13.22      13.11
 4 Braun, Tana                  Salem Track            13.97      14.05
 5 Spencer, Lindsay             Emerald Vall           14.24      14.12
 6 Estrada, Brianna             Emerald Vall           14.48      14.26
 7 Urbany, Rebecca              Cool Running           14.34      14.30
 8 Dowdy, Jessica               Emerald Vall           14.44      14.63

Event 401  100 Meter Dash Youth Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                 Prelims      Semis  H#
===========================================================================
Semi-Finals
 1 Bennett, Carissa             Beaverton TC           12.89      12.66Q  2
 2 Craft, Carissa               In City Step           13.30      13.10Q  1
 3 Mathabane, Bianca            DareTo Dream           13.42      13.22Q  1
 4 Braun, Tana                  Salem Track            14.01      13.97Q  2
 5 Spencer, Lindsay             Emerald Vall           14.42      14.24Q  2
 6 Urbany, Rebecca              Cool Running           14.46      14.34Q  1
 7 Dowdy, Jessica               Emerald Vall           14.53      14.44q  2
 8 Estrada, Brianna             Emerald Vall           14.61      14.48q  1
 9 Harris, LaKeisha             In City Step           14.56      14.49   1
10 Russell, Felicia             Cat Youth Or           14.68      14.55   2

Event 401  100 Meter Dash Youth Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
Preliminaries
 1 Bennett, Carissa             Beaverton TC           12.52      12.89Q  3
 2 Craft, Carissa               In City Step           12.80      13.30Q  2
 3 Mathabane, Bianca            DareTo Dream                      13.42Q  1
 4 Braun, Tana                  Salem Track            13.65      14.01Q  1
 5 Spencer, Lindsay             Emerald Vall                      14.42Q  3
 6 Estrada, Brianna             Emerald Vall           14.20      14.61Q  2
 7 Urbany, Rebecca              Cool Running           14.50      14.46Q  1
 8 Dowdy, Jessica               Emerald Vall           14.01      14.53Q  3
 9 Holmstrom, Keri              Beaverton TC           14.65      14.66Q  2
10 Harris, LaKeisha             In City Step           14.40      14.56q  1
11 Harsh, Lauren                Pre Track              13.80      14.61q  1
12 Russell, Felicia             Cat Youth Or                      14.68q  2
13 Beard, Lindsay               Emerald Vall           15.00      15.17q  2
14 Murphy, Megan                Team Or. Usa           14.90      15.18q  3
15 Swain, Angela                Team Or. Usa           15.40      15.35q  1
16 Morishita, Alyssa            Milwaukie Tr                      15.84q  2
17 Whitlock, Breanne            Beaverton TC           13.97      16.37   3

Event 402  200 Meter Dash Youth Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
 1 Bennett, Carissa             Beaverton TC           26.88      26.18Q  1
 2 Craft, Carissa               In City Step           25.60      26.91Q  2
 3 Mathabane, Bianca            DareTo Dream                      27.57Q  1
 4 Braun, Tana                  Salem Track            28.39      28.24Q  1
 5 Edwards, Arianna             Beaverton TC           28.59      28.72Q  2
 6 deAvila, Alexandra           Central Oreg                      29.20Q  2
 7 Harris, LaKeisha             In City Step           29.20      29.56q  2
 8 Estrada, Brianna             Emerald Vall           30.11      29.79q  1
 9 Allaert, Briana              Milwaukie Tr           30.00      30.01   1
10 Russell, Felicia             Cat Youth Or                      30.50   1
11 Gray, Lacey                  Beaverton TC           31.64      30.83   2
12 Murphy, Megan                Team Or. Usa           31.00      31.75   2
13 Morishita, Alyssa            Milwaukie Tr                      32.00   2

Event 403  400 Meter Dash Youth Girls
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Michels, Linsie              Salem Track          1:01.00    1:02.47   2
 2 Worthen, Alison              Pre Track            1:04.10    1:03.38   2
 3 Edwards, Arianna             Beaverton TC         1:02.75    1:03.71   2
 4 Braun, Tana                  Salem Track          1:04.10    1:04.04   2
 5 Holding, Emily               Cool Running         1:01.40    1:04.11   2
 6 Lemeni, Krisrina             Cat Youth Or                    1:04.70   1
 7 Jones, Alexandria            River City           1:03.45    1:07.92   2
 8 Allaert, Briana              Milwaukie Tr         1:09.00    1:08.53   2
 9 Harris, LaKeisha             In City Step         1:15.00    1:09.01   1
10 Craig, Laura                 Beaverton TC                    1:11.12   1
11 deAvila, Alexandra           Central Oreg                    1:11.74   1
12 Morishita, Alyssa            Milwaukie Tr                    1:14.68   1

Event 404  800 Meter Run Youth Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Michels, Linsie              Salem Track          2:25.00    2:28.85
 2 Edwards, Arianna             Beaverton TC         2:25.70    2:30.05
 3 Lampi, Marsha                Milwaukie Tr                    2:30.63
 4 Gerber, Kelsey               Unattached           2:27.33    2:33.16
 5 Jones, Alexandria            River City           2:36.64    2:34.87
 6 Hames, Amber                 Team Excell          2:36.00    2:35.32
 7 Seigendall, Brittany         Unattached           2:38.00    2:37.65
 8 Dowdy, Jessica               Emerald Vall         2:31.94    2:41.23
 9 Lemeni, Krisrina             Cat Youth Or                    2:42.52
10 Nelson, Krysta               Emerald Vall         2:45.60    2:45.06
11 Brockett, Samone             Cat Youth Or                    2:45.33
12 Thede, Katherine             Salem Track          2:40.00    2:45.75
13 Foster, Ashley               Emerald Vall         2:34.00    2:49.87
14 Lytle, Sienna                Chehalem Val         2:34.00    2:51.61
15 deAvila, Michelle            Central Oreg                    2:58.16

Event 405  1500 Meter Run Youth Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Sproat, Tali                 Cat Youth Or         4:58.00    4:54.27
 2 Lampi, Marsha                Milwaukie Tr                    5:01.91
 3 Bradbury, Mikayla            Milwaukie Tr                    5:07.21
 4 Swan, Skyler                 Milwaukie Tr         5:07.00    5:14.78
 5 Rice, Noriko                 Emerald Vall         5:21.00    5:16.36
 6 Gerber, Kelsey               Unattached           5:21.19    5:20.06
 7 Brockett, Samone             Cat Youth Or                    5:20.55
 8 Hames, Amber                 Team Excell          5:16.00    5:22.15
 9 Thede, Katherine             Salem Track          5:43.00    5:39.76
10 Lemerande, Hollie            Pre Track            5:44.00    5:40.21
11 Lytle, Sienna                Chehalem Val         5:25.00    5:55.92
12 Rittenhouse, Emily           Cent Track                      7:00.02

Event 406  3000 Meter Run Youth Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Sproat, Tali                 Cat Youth Or        10:55.00   10:35.63
 2 Looney, Lacy                 Pre Track           10:52.69   10:49.31
 3 Lampi, Marsha                Milwaukie Tr                   10:53.21
 4 Bradbury, Mikayla            Milwaukie Tr                   11:06.51
 5 Swan, Skyler                 Milwaukie Tr        11:06.00   11:28.14
 6 Rice, Noriko                 Emerald Vall        12:40.00   11:46.60
 7 Lemerande, Hollie            Pre Track                      12:35.65

Event 411  100 Meter Dash Youth Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                 Prelims     Finals
========================================================================
Finals
 1 Hammon, Tyler                Phoenix High           12.23      12.22
 2 Camat, Keone                 Beaverton TC           12.34      12.35
 3 Lindsey Jr., Brad            In City Step           12.67      12.41
 4 Sevier, Zachary              In City Step           12.33      12.47
 5 Teraberry, Nick              Unattached             12.65      12.78
 5 Olson, Jamaine               Milwaukie Tr           13.01      12.78
 7 Gardner, Kenneth             Albina RR              12.87      12.93
 8 Sherman, Antonio             Albina RR              13.79      13.48

Event 411  100 Meter Dash Youth Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
Preliminaries
 1 Hammon, Tyler                Phoenix High                      12.23Q  2
 2 Sevier, Zachary              In City Step           11.80      12.33Q  3
 3 Lindsey Jr., Brad            In City Step           11.90      12.67Q  1
 4 Camat, Keone                 Beaverton TC           11.85      12.34Q  2
 5 Teraberry, Nick              Unattached                        12.65Q  3
 6 Sherman, Antonio             Albina RR              12.70      13.79Q  1
 7 Gardner, Kenneth             Albina RR              12.00      12.87q  2
 8 Olson, Jamaine               Milwaukie Tr                      13.01q  2
 9 Persaud, Anthony             Albina RR              12.20      13.06   3
10 White, Kevin                 Cent Track                        13.18   3
11 Green, Alex                  In City Step           12.40      13.46   2
12 Smith, Dan                   Beaverton TC           13.44      14.27   3
13 Blacksher, Marquez           Beaverton TC           14.20      14.43   3
14 Wall, Brett                  Cool Running           14.80      15.62   1
15 Dixon, Ryan                  Beaverton TC           14.67      15.63   2
16 Crebs, Nicholas              Cat Youth Or                      15.91   1

Event 412  200 Meter Dash Youth Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
 1 Hammon, Tyler                Phoenix High                      24.76Q  3
 2 Camat, Keone                 Beaverton TC           25.72      25.11Q  2
 3 Sevier, Zachary              In City Step           23.20      25.01Q  3
 4 Lindsey Jr., Brad            In City Step           24.70      25.24Q  1
 5 Gardner, Kenneth             Albina RR              24.00      26.10Q  2
 6 Ball, Ryan                   Team Or. Usa           26.60      26.17Q  1
 7 Lefall, Willie               Albina RR              25.00      26.19q  1
 8 Levy, Matt                   River City             26.43      26.43q  2
 9 Olson, Jamaine               Milwaukie Tr                      26.56   2
10 Green, Alex                  In City Step           26.20      26.88   3
11 Sherman, Antonio             Albina RR              27.00      28.26   2
12 Harvey(Burks), Isiah         River City             28.38      28.58   3
13 Gende, Devon                 Milwaukie Tr           28.82      29.00   3
14 Smith, Dan                   Beaverton TC           29.60      29.11   2
15 Wall, Brett                  Cool Running           31.30      30.85   1
16 Crebs, Nicholas              Cat Youth Or                      31.58   2

Event 413  400 Meter Dash Youth Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Levy, Matt                   River City             59.07      58.67   4
 2 Lefall, Willie               Albina RR              56.00      58.72   4
 3 Neal, Kenny                  Beaverton TC         1:02.63      58.94   3
 4 White, Kevin                 Cent Track             58.46    1:00.10   4
 5 Buster, Aaron                Beaverton TC         1:02.39    1:00.38   3
 6 Gardner, Kenneth             Albina RR              59.00    1:00.52   4
 7 Ball, Ryan                   Team Or. Usa         1:00.00    1:00.72   4
 8 Stratton, Tom                Team Or. Usa                    1:00.82   2
 9 Lopez, Andrew                Milwaukie Tr         1:00.20    1:01.41   3
10 Anderson, David              Unattached           1:01.50    1:02.60   3
11 Olson, Jamaine               Milwaukie Tr                    1:03.19   2
12 Harvey(Burks), Isiah         River City           1:08.86    1:06.53   3
13 Johnson, Myron               Albina RR            1:01.00    1:10.77   3
14 Samper, Jordan               Beaverton TC                    1:11.30   2
15 Wall, Brett                  Cool Running         1:13.24    1:11.38   3
16 Crebs, Nicholas              Cat Youth Or                    1:13.18   2

Event 414  800 Meter Run Youth Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Liebman, Jeremy              Milwaukie Tr         2:07.00    2:07.18   2
 2 Johnson, Matt                Unattached           2:10.50    2:10.13   2
 3 Klotz, Kenneth               Cat Youth Or         2:11.00    2:10.28   2
 4 Wiltshire, Luke              Cool Running         2:20.00    2:11.68   2
 5 White, Kevin                 Cent Track           2:13.74    2:12.83   2
 6 Tracey, Colin                Emerald Vall                    2:19.51   1
 7 Neal, Kenny                  Beaverton TC         2:19.23    2:19.86   2
 8 Stratton, Tom                Team Or. Usa                    2:21.04   1
 9 Samuelson, Evan              Beaverton TC         2:17.60    2:21.14   2
10 Walker, Klamath              Team Or. Usa                    2:22.82   1
11 Lopez, Andrew                Milwaukie Tr         2:21.00    2:25.09   2
12 Hagan, Sean                  Unattached                      2:25.40   1
13 Bergmann, Taylor             Cat Youth Or         2:25.00    2:29.16   1
14 Ball, Ryan                   Team Or. Usa         2:50.00    2:31.20   1
15 Miller, Joshua               Cent Track           2:40.00    2:36.35   1

Event 415  1500 Meter Run Youth Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Liebman, Jeremy              Milwaukie Tr         4:30.00    4:27.96
 2 Johnson, Matt                Unattached           4:20.80    4:30.87
 3 Wotipka, Sam                 In City Step         4:32.00    4:31.08
 4 Kaufman, Chase               Cent Track           4:33.61    4:31.27
 5 Wiltshire, Luke              Cool Running         4:34.00    4:31.44
 6 Klotz, Kenneth               Cat Youth Or                    4:31.59
 7 Beltramo, David              Cat Youth Or                    4:45.98
 8 Walker, Klamath              Team Or. Usa                    4:47.19
 9 Neal, Kenny                  Beaverton TC         4:43.63    4:49.78
10 Hagan, Sean                  Unattached                      4:50.98
11 Laney, David                 MAC-Port                        4:53.25
12 Logan, Brandon               Pk Perform           4:53.00    4:58.78
13 Rice, Sam                    River City           5:09.34    5:02.31
14 Lopez, Derek                 Cat Youth Or                    5:06.08
15 Lytle, Joshua                Chehalem Val         4:45.00    5:09.63
16 Samuelson, Evan              Beaverton TC         4:51.69    5:10.28
17 Bergmann, Taylor             Cat Youth Or         5:07.00    5:15.47
18 Samper, Jordan               Beaverton TC                    5:22.93
19 Miller, Joshua               Cent Track                      5:24.48
20 Shryock, Sam                 Salem Track          5:34.00    5:39.91
21 Cortright, Nicholas          Unattached                      6:05.35

Event 416  3000 Meter Run Youth Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Kaufman, Chase               Cent Track           9:52.17    9:51.47
 2 Wotipka, Sam                 In City Step         9:56.00    9:52.93
 3 Beltramo, David              Cat Youth Or                   10:24.70
 4 Fowler, Paul                 Cat Youth Or        10:41.00   10:39.62
 5 Lopez, Derek                 Cat Youth Or                   10:41.04
 6 Rice, Sam                    River City          11:06.29   10:58.84
 7 Lytle, Joshua                Chehalem Val        10:51.00   11:12.01
 8 Shryock, Sam                 Salem Track         11:38.00   11:55.06
 9 Cortright, Nicholas          Unattached                     12:11.99

Event 421  100 Meter Hurdles (30") Youth Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Holding, Emily               Cool Running           16.15      16.18
 2 McWilliams, Corinne          Emerald Vall           17.42      16.77
 3 Mathabane, Bianca            DareTo Dream                      16.78
 4 Swan, Starlin                Milwaukie Tr           17.20      17.25
 5 Allaert, Briana              Milwaukie Tr           17.45      17.60
 6 Urbany, Rebecca              Cool Running           18.50      18.95

Event 422  200 Yard Hurdles (30") Youth Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Mathabane, Bianca            DareTo Dream                      31.00
 2 Holding, Emily               Cool Running           31.00      31.90
 3 Swan, Starlin                Milwaukie Tr           32.00      33.20
 4 Worthen, Alison              Pre Track                         33.30
 5 Jones, Alexandria            River City                        36.00
 6 Wiley, Amber                 Pre Track                         40.90

Event 431  100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                 Prelims     Finals
========================================================================
Finals
 1 Logan, Brandon               Pk Perform             15.89      15.38
 2 Cogdill, Ben                 Will Stride            16.63      15.55
 3 Anderson, David              Unattached             16.76      16.07
 4 Teraberry, Nick              Unattached             15.79      16.59
 5 Stratton, Tom                Team Or. Usa           17.16      17.35
 6 Capelle, Eric                Cool Running           18.10      17.51
 7 Hodges, Colin                Unattached             18.81      19.25

Event 431  100 Meter Hurdles (33") Youth Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
Preliminaries
 1 Teraberry, Nick              Unattached                        15.79Q  2
 2 Cogdill, Ben                 Will Stride                       16.63Q  1
 3 Logan, Brandon               Pk Perform           1:05.40      15.89Q  2
 4 Anderson, David              Unattached             17.83      16.76Q  1
 5 Stratton, Tom                Team Or. Usa                      17.16Q  1
 6 Hodges, Colin                Unattached             15.50      18.81Q  2
 7 Capelle, Eric                Cool Running           18.08      18.10q  1
 8 Miller-Stecher, Brantley     Robin Hood                        19.08q  1
 9 Hatfield, Kyle               Cat Youth Or                      19.10   1
10 Kirkpatrick, John            Cent Track                        19.18   2

Event 432  200 Meter Hurdles (30") Youth Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims
========================================================================
 1 Cogdill, Ben                 Will Stride                       27.00Q
 2 Logan, Brandon               Pk Perform                        28.60Q
 3 Anderson, David              Unattached                        28.90Q
 4 Hodges, Colin                Unattached             30.50      29.16Q
 5 White, Kevin                 Cent Track             30.77      29.20Q
 6 Capelle, Eric                Cool Running           31.00      29.28Q

Event 441  4x100 Meter Relay Youth Girls
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Emerald Valley Track Club  'A'                                 56.80
    1) Dowdy, Jessica                  2) Estrada, Brianna
    3) Rice, Noriko                    4) Spencer, Lindsay
 2 Team Oregon U.S.A.  'A'                                      1:00.99
    1) Swain, Angela                   2) Hendershot, Kayla
    3) Murphy, Megan                   4) Pelcher, Krysta

Event 442  4x400 Meter Relay Youth Girls
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Emerald Valley Track Club  'A'                               4:42.57
    1) Dowdy, Jessica                  2) Rice, Noriko
    3) Foster, Ashley                  4) Nelson, Krysta

Event 443  4x800 Meter Relay Youth Girls
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Milwaukie Track Club  'A'                                   10:35.16
    1) Bradbury, Mikayla               2) Lampi, Marsha
    3) Allaert, Briana                 4) Swan, Skyler

Event 451  4x100 Meter Relay Youth Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Beaverton Track Club  'A'                                      54.17
    1) Buster, Aaron                   2) Blacksher, Marquez
    3) Neal, Kenny                     4) Smith, Dan
-- Albina Road Runners  'A'                                          DQ
    1) Gardner, Kenneth                2) Persaud, Anthony
    3) Lefall, Willie                  4) Johnson, Myron
-- Inner City Steppers  'A'                                          DQ
    1) Green, Alex                     2) Lambert, Terrance
    3) Lindsey Jr., Brad               4) Sevier, Zachary

Event 452  4x400 Meter Relay Youth Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 River City Track Club  'A'                                   4:31.60
    1) Rice, Sam                       2) Levy, Matt
    3) Camardese, Gino                 4) Harvey(Burks), Isiah
-- Milwaukie Track Club  'A'                                         NT
    1) Aronson, Nathan                 2) Olson, Jamaine
    3) Lopez, Andrew                   4) Liebman, Jeremy

Event 453  4x800 Meter Relay Youth Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Catholic Youth Organizati  'A'                              10:05.62
    1) Bergmann, Taylor                2) Klotz, Kenneth
    3) Lopez, Derek                    4) Beltramo, David

Event 461  High Jump Youth Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Michels, Linsie              Salem Track                       1.55m    5-01.00
 2 Holding, Emily               Cool Running         4-08.00      1.50m    4-11.00
 3 Pelcher, Krysta              Team Or. Usa                      1.50m    4-11.00
 4 Worthen, Alison              Pre Track            5-00.00      1.45m    4-09.00
 5 McWilliams, Corinne          Emerald Vall         4-08.00      1.45m    4-09.00
 6 Lemerande, Hollie            Pre Track            4-09.00      1.45m    4-09.00
 7 Ferguson, Danielle           Cool Running         4-10.00      1.35m    4-05.00
 8 Lytle, Sienna                Chehalem Val         4-08.00      1.30m    4-03.25

Event 462  Pole Vault Youth Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Perron, Jamie                Unattached           8-00.00    7-06.00      2.28m
 2 Pelcher, Krysta              Team Or. Usa                    7-00.00      2.13m
 3 Beard, Lindsay               Emerald Vall         6-00.00    6-06.00      1.98m
 4 Spencer, Lindsay             Emerald Vall                    6-06.00      1.98m
 5 Wiley, Amber                 Pre Track            6-06.00    6-00.00      1.82m

Event 463  Long Jump Youth Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 McWilliams, Corinne          Emerald Vall        16-02.00      4.74m   15-06.75
 2 Michels, Linsie              Salem Track                       4.71m   15-05.50
 3 Braun, Tana                  Salem Track         14-10.00      4.48m   14-08.50
 4 Harsh, Lauren                Pre Track           14-11.50      4.38m   14-04.50
 5 Edwards, Arianna             Beaverton TC        13-03.00      4.20m   13-09.50
 6 Ferguson, Danielle           Cool Running        13-09.00      4.07m   13-04.25
 7 Spencer, Lindsay             Emerald Vall                      3.90m   12-09.50
 8 Holmstrom, Keri              Beaverton TC        11-05.00      3.59m   11-09.50
 9 Schmidt, Kailla              Team Or. Usa        14-01.00      3.53m   11-07.00
10 Urbany, Rebecca              Cool Running        12-11.00      3.47m   11-04.75
11 Beard, Lindsay               Emerald Vall        11-00.00      3.42m   11-02.75
12 Whitlock, Breanne            Beaverton TC        11-10.00      3.37m   11-00.75
13 Wiley, Amber                 Pre Track           11-02.00      3.14m   10-03.75
14 Morishita, Alyssa            Milwaukie Tr                      2.94m    9-07.75
-- Craig, Laura                 Beaverton TC                         ND

Event 464  Triple Jump Youth Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 McWilliams, Corinne          Emerald Vall        29-10.00      9.67m   31-08.75
 2 Swan, Starlin                Milwaukie Tr                      9.15m   30-00.25
 3 Worthen, Alison              Pre Track           29-05.00      9.00m   29-06.50
 4 Swan, Skyler                 Milwaukie Tr                      8.58m   28-01.75
 5 Craig, Laura                 Beaverton TC                      8.39m   27-06.50
 6 Lytle, Sienna                Chehalem Val        26-02.00      6.99m   22-11.25

Event 465  Shot Put (6#) Youth Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Espinoza, Jaclyn             Unattached          42-10.00     13.38m   43-10.75
 2 Tripp, Katherine             Unattached          33-04.00     11.35m   37-03.00
 3 Gustafson, Greta             Cool Running        31-11.00      8.81m   28-11.00
 4 Hendershot, Kayla            Team Or. Usa        27-04.00      8.10m   26-07.00
 5 Holmstrom, Keri              Beaverton TC        25-00.00      8.05m   26-05.00
 6 Monsanto, Bianca             Milwaukie Tr                      7.81m   25-07.50
 7 Hiland, Chelsea              River City          20-01.50      7.11m   23-04.00

Event 466  Discus Throw (1K) Youth Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Espinoza, Jaclyn             Unattached            129-07     35.31m     115-10
 2 Gustafson, Greta             Cool Running           84-08     26.61m      87-04
 3 Tripp, Katherine             Unattached             79-08     25.56m      83-10
 4 Hendershot, Kayla            Team Or. Usa           84-01     23.99m      78-08
 5 Richardson, Kacie            Team Or. Usa           72-04     22.45m      73-08

Event 467  Javelin Throw (600G) Youth Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Richardson, Kacie            Team Or. Usa           82-01     26.26m      86-02
 2 Gustafson, Greta             Cool Running           80-00     23.92m      78-06
 3 Hendershot, Kayla            Team Or. Usa           57-07     20.71m      67-11
 4 Gray, Lacey                  Beaverton TC           44-09     13.38m      43-11

Event 471  High Jump Youth Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Camat, Keone                 Beaverton TC         5-06.00      1.65m    5-05.00
 2 Logan, Brandon               Pk Perform           5-04.00      1.60m    5-03.00
 2 Jennings, Adam               Salem Track          5-00.00      1.60m    5-03.00
 4 Aronson, Nathan              Milwaukie Tr                      1.55m    5-01.00
 5 Kirkpatrick, John            Cent Track           4-06.00      1.50m    4-11.00
 6 Barone, Adaeglo              Unattached           4-10.00      1.45m    4-09.00
 7 Ball, Ryan                   Team Or. Usa                      1.40m    4-07.00
 8 Capelle, Eric                Cool Running                      1.35m    4-05.00
 8 Buster, Aaron                Beaverton TC         4-06.00      1.35m    4-05.00
10 Vaughn, KC                   Cool Running         4-08.00      1.30m    4-03.25
10 Smith, Dan                   Beaverton TC         4-04.00      1.30m    4-03.25
12 Banton, Garrett              Central Oreg         4-00.00      1.20m    3-11.25

Event 472  Pole Vault Youth Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Cogdill, Ben                 Will Stride                    10-06.00      3.20m
 2 Miller-Stecher, Brantley     Robin Hood                      7-06.00      2.28m
 3 Looney, Bryan                Pre Track                       7-00.00      2.13m
 4 Vaughn, KC                   Cool Running         7-00.00    6-06.00      1.98m

Event 473  Long Jump Youth Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Lambert, Terrance            In City Step        19-02.00      5.60m   18-04.50
 2 Camat, Keone                 Beaverton TC        17-11.00      5.24m   17-02.25
 3 Hodges, Colin                Unattached          16-08.00      4.85m   15-11.00
 4 Miller-Stecher, Brantley     Robin Hood                        4.83m   15-10.25
 5 Stratton, Tom                Team Or. Usa                      4.79m   15-08.75
 6 Buster, Aaron                Beaverton TC        15-08.00      4.53m   14-10.50
 7 Johnson, Myron               Albina RR           15-10.00      4.47m   14-08.00
 8 Blacksher, Marquez           Beaverton TC        12-01.00      4.13m   13-06.75
 9 Guice, Demetrius             River City          11-02.00      3.73m   12-03.00
10 Banton, Garrett              Central Oreg        12-00.00      3.70m   12-01.75
11 Hall, Ryan                   River City          11-07.00      3.56m   11-08.25
12 Dixon, Ryan                  Beaverton TC        13-01.00      3.45m   11-04.00

Event 474  Triple Jump Youth Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Capelle, Eric                Cool Running        31-10.00      9.72m   31-10.75
 2 Hatfield, Kyle               Cat Youth Or                      9.53m   31-03.25
 3 Towne, Kasey                 Team Or. Usa                      9.25m   30-04.25

Event 475  Shot Put (4K) Youth Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Cogdill, Ben                 Will Stride                      11.22m   36-09.75
 2 Burke, Greg                  Emerald Vall        36-05.00     10.08m   33-01.00
 3 Kirkpatrick, John            Cent Track          32-06.00      9.88m   32-05.00
 4 Guice, Demetrius             River City          30-11.00      9.58m   31-05.25
 5 Camardese, Gino              River City          27-00.00      8.01m   26-03.50
 6 Boedigheimer, Joel           Pk Perform          29-09.00      7.73m   25-04.50
 7 Smith, Grant                 Salem Track                       7.50m   24-07.25
 8 Dixon, Ryan                  Beaverton TC        23-03.00      5.86m   19-02.75

Event 476  Discus Throw (1K) Youth Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Burke, Greg                  Emerald Vall          116-10     37.80m     124-00
 2 Boedigheimer, Joel           Pk Perform             99-01     32.69m     107-03
 3 Staub, Jesse                 Unattached            112-00     31.07m     101-11
 4 Kirkpatrick, John            Cent Track             93-06     29.43m      96-07
 5 Barone, Adaeglo              Unattached             97-09     28.66m      94-00
 6 Banton, Garrett              Central Oreg           89-09     23.47m      77-00
 7 Wall, Brett                  Cool Running           51-04     16.22m      53-02

Event 477  Javelin Throw (600 G) Youth Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Thompson, Michael            Cat Youth Or          145-04     49.61m     162-09
 2 Barone, Adaeglo              Unattached             79-10     39.97m     131-02
 3 Boedigheimer, Joel           Pk Perform             92-03     28.01m      91-11
 4 Guice, Demetrius             River City          84-08.50     26.86m      88-01
 5 Smith, Grant                 Salem Track                      26.12m      85-08
 6 Lytle, Joshua                Chehalem Val           90-00     25.71m      84-04
 7 Vaughn, KC                   Cool Running           80-00     24.95m      81-10
 8 Camardese, Gino              River City          76-02.50     24.84m      81-06
 9 Banton, Garrett              Central Oreg           70-00     24.21m      79-05

Event 501  100 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Callier, Sarah               In City Step           12.20      12.59
 2 Payne-Elijah, Shelliece      In City Step           12.50      13.07
 3 Davis, Shanika               Albina RR              12.48      13.11
 4 Johnson, Jennifer            Emerald Vall           13.10      13.23
 5 Le, Kalynn                   Cat Youth Or                      14.32
 6 Wik, Larissa                 River City             15.50      15.87

Event 502  200 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Callier, Sarah               In City Step           24.90      25.14
 2 Hodges, Brittany             Unattached             25.90      26.15
 3 Johnson, Jennifer            Emerald Vall           27.10      27.17
 4 Le, Kalynn                   Cat Youth Or                      29.77
 5 Wik, Larissa                 River City             34.20      34.15

Event 503  400 Meter Dash Intermediate Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Hodges, Brittany             Unattached             57.00      57.88

Event 504  800 Meter Run Intermediate Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 DeCourcey, Michelle          Cent Track           2:30.00    2:37.11
 2 Painter, Emily               Unattached                      2:42.61

Event 506  3000 Meter Run Intermediate Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Painter, Emily               Unattached                     11:55.00

Event 511  100 Meter Dash Intermediate Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                 Prelims     Finals
========================================================================
Finals
 1 Moore, Josh                  Pk Perform             11.55      11.41
 2 Lawrence, Jerome             Albina RR              11.45      11.48
 3 Lewis, Ryan                  Cool Running           11.69      11.74
 4 Dickson, Kevin               Beaverton TC           11.93      11.85
 5 Shim, James                  Beaverton TC           12.09      12.18
 6 Fekete, Sean                 Cat Youth Or           12.18      12.29

Event 511  100 Meter Dash Intermediate Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
Preliminaries
 1 Lawrence, Jerome             Albina RR              10.78      11.45Q  2
 2 Moore, Josh                  Pk Perform             11.20      11.55Q  1
 3 Lewis, Ryan                  Cool Running           11.60      11.69Q  2
 4 Shim, James                  Beaverton TC           11.98      12.09Q  1
 5 Dickson, Kevin               Beaverton TC           11.51      11.93Q  2
 6 Fekete, Sean                 Cat Youth Or                      12.18Q  1
 7 McMackin, Kris               S. OR Sizzle           11.66      12.23q  1
 8 Bolin, Gary                  Unattached                        12.24q  2
 9 Best, Todd                   Track City                        12.38   1
10 Larkin, Kyle                 Unattached                        12.40   2
11 Wall, Brandon                Cool Running           12.36      12.52   2
12 Logan, Cory                  Pk Perform                        12.55   2
13 Anderson, Marty              Team Or. Usa                      12.90   1
14 Fisher, Jeremy               Unattached             12.70      12.93   2

Event 512  200 Meter Dash Intermediate Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims  H#
===========================================================================
 1 Moore, Josh                  Pk Perform             23.12      23.28Q  1
 2 Lawrence, Jerome             Albina RR              23.00      23.63Q  2
 3 Erb, Jeff                    Unattached                        23.79Q  1
 4 Bufalino, Charles            Unattached             24.00      23.83Q  2
 5 Bolin, Gary                  Unattached                        24.81Q  2
 6 Shim, James                  Beaverton TC           25.10      24.88Q  1
 7 Larkin, Kyle                 Unattached                        24.99q  2
 8 Best, Todd                   Track City                        25.07q  2
 9 Wall, Brandon                Cool Running           25.01      25.09   1
10 Fekete, Sean                 Cat Youth Or                      25.14   1
11 Logan, Cory                  Pk Perform                        25.23   2
12 McMackin, Kris               S. OR Sizzle           23.90      25.26   2

Event 513  400 Meter Dash Intermediate Boys
===========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals  H#
===========================================================================
 1 Erb, Jeff                    Unattached                        51.49   1
 2 Moore, Josh                  Pk Perform             52.00      53.44   2
 3 Bufalino, Charles            Unattached             55.00      53.58   2
 4 Shim, James                  Beaverton TC           55.88      56.35   2
 5 McMackin, Kris               S. OR Sizzle           55.30      56.84   2
 6 Fekete, Sean                 Cat Youth Or                      57.47   1
 7 Bolin, Gary                  Unattached                        57.59   1
 8 Noroega, Jake                Pk Perform             55.60      57.93   2
 9 Burgmeier, Andrew            Pre Track              55.80      58.52   2
10 Sawyer, Jeremiah             Albina RR              58.00    1:06.27   2

Event 514  800 Meter Run Intermediate Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Erb, Jeff                    Unattached                      2:03.35
 2 McIntire, Ian                Milwaukie Tr         2:03.67    2:06.12
 3 Tichinin, Mitchell           Salem Track          2:06.00    2:07.38
 4 Banker, Travis               Cat Youth Or                    2:20.47
 5 Smith, Matthew               Milwaukie Tr                    2:21.14
 6 Robinson, Tim                Unattached                      2:30.82
 7 Russell, Robert              Cat Youth Or                    2:36.38

Event 515  1500 Meter Run Intermediate Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Valdez, Daniel               Unattached                      4:20.99
 2 Swehosky, Jared              Salem Track                     4:29.85
 3 Stair, Kyle                  Pk Perform           4:58.00    4:45.93
 4 Smith, Matthew               Milwaukie Tr                    4:48.25
 5 Banker, Travis               Cat Youth Or                    5:13.27
 6 Hunnicutt, Bryan             Salem Track          5:25.00    5:24.42
 7 Russell, Robert              Cat Youth Or                    5:31.84

Event 516  3000 Meter Run Intermediate Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Valdez, Daniel               Unattached                      9:16.92
 2 Casebeer, Kyle               Salem Track                     9:29.78
 3 Swehosky, Jared              Salem Track                     9:38.07
 4 Swehosky, Terran             Salem Track                     9:55.34
 5 Smith, Matthew               Milwaukie Tr                   10:26.34
 6 Stair, Kyle                  Pk Perform                     10:43.74
 7 Hunnicutt, Bryan             Salem Track         11:36.00   11:24.56

Event 519  5000 Meter Race Walk Intermediate Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Swehosky, Terran             Salem Track                    25:02.20
 2 Swehosky, Jared              Salem Track                    28:04.30

Event 521  100 Meter Hurdles (33") Intermediate Girls
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Johnson, Jennifer            Emerald Vall           16.00      16.21

Event 531  110 Meter Hurdles (39") Intermediate Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Best, Nick                   Cool Running           15.70      16.26
 2 Wester, Stan                 Unattached                        17.64
 3 Bass, Jered                  Milwaukie Tr                      18.98
 4 Moore, Arik                  Unattached             18.90      19.04

Event 532  400 Meter Hurdles (36") Intermediate Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Best, Nick                   Cool Running         1:00.00    1:02.51
 2 Noroega, Jake                Pk Perform                      1:06.07
 3 Fisher, Jeremy               Unattached                      1:08.26

Event 533  2000 Meter Steeplechase Intermediate Boys
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Swehosky, Terran             Salem Track                     6:54.50
 2 Louthan, Sam                 Cent Track                      7:54.50
 3 Shay, Nathan                 Cent Track                      8:13.30

Event 541  4x100 Meter Relay Intermediate Girls
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Mid-Columbia Running Club  'A'                                 53.77
    1) Evans, Cherrae                  2) North, Carrie
    3) Schwartz, Brittan               4) North, Maria

Event 551  4x100 Meter Relay Intermediate Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Team Oregon U.S.A.  'A'                                        50.00
    1) Williams, Shane                 2) Haney, Hoss
    3) Watson, Gavin                   4) Thurston, Kaleb

Event 552  4x400 Meter Relay Intermediate Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Milwaukie Track Club  'A'                                    3:54.09
    1) Herrington, Blake               2) Bass, Jered
    3) Smith, Matthew                  4) McIntire, Ian
 2 Team Oregon U.S.A.  'A'                                      3:59.11
    1) Haney, Hoss                     2) Williams, Shane
    3) Watson, Gavin                   4) Thurston, Kaleb

Event 553  4x800 Meter Relay Intermediate Boys
========================================================================
   Team                                                 Seed     Finals
========================================================================
 1 Salem Track Club  'A'                                        9:18.34
    1) Casebeer, Kyle                  2) Swehosky, Jared
    3) Swehosky, Terran                4) Tichinin, Mitchell

Event 561  High Jump Intermediate Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Fuqua, Gina                  Central Oreg         5-02.00      1.45m    4-09.00
 2 Slanchik, Aubrey             Central Oreg                      1.45m    4-09.00
 2 Laing, Emily                 Unattached                        1.45m    4-09.00
 4 Evers, Kelli                 Beaverton TC         5-00.00      1.35m    4-05.00
 5 Logan, Ashley                Unattached                        1.25m    4-01.25

Event 562  Pole Vault Intermediate Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Kaatz, Carmen                Central Oreg                   10-06.00      3.20m
 2 Roberge, Muriel              Pre Track           10-00.00   10-00.00      3.04m
 3 Stratton, Erika              Unattached          10-09.00   10-00.00      3.04m
 4 Voorhees, Leslie             Will Stride                    10-00.00      3.04m
 5 Stephens, Katie              Oregon South         9-08.00    9-06.00      2.89m
 6 Todd-Zebell, Natalie         Will Stride                     9-00.00      2.74m
 7 Salvino, Mary (Ashley        Will Stride                     9-00.00      2.74m
 8 Swerzbin, Erin               Will Stride          9-00.00    9-00.00      2.74m

Event 563  Long Jump Intermediate Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Davis, Shanika               Albina RR           15-09.00      4.90m   16-01.00
 2 Fuqua, Gina                  Central Oreg        15-05.00      4.56m   14-11.50
 3 Payne-Elijah, Shelliece      In City Step        16-03.00      4.55m   14-11.25
 4 Slanchik, Aubrey             Central Oreg                      4.53m   14-10.50
 5 Louie, Lisa                  Unattached                        4.46m   14-07.75

Event 564  Triple Jump Intermediate Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Davis, Shanika               Albina RR           31-10.00     10.26m   33-08.00
 2 Slanchik, Aubrey             Central Oreg                      9.52m   31-03.00
 3 Evers, Kelli                 Beaverton TC                      9.31m   30-06.50

Event 565  Shot Put (4K) Intermediate Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Ellsberg, Kristen            Team Or. Usa                     10.99m   36-00.75
 2 Coy, Heather                 Team Or. Usa                     10.65m   34-11.25
 3 Strot, Emilee                Cool Running        42-03.00     10.58m   34-08.50
 4 Tyson, Ayla                  Unattached                        7.31m   23-11.75

Event 566  Discus Throw (1.0k) Intermediate Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Strot, Emilee                Cool Running          133-07     39.00m     127-11
 2 Ellsberg, Kristen            Team Or. Usa                     38.89m     127-07
 3 Munyon, Rachel               Unattached            113-06     34.08m     111-10
 4 Tyson, Ayla                  Unattached                       29.15m      95-08
 5 Coy, Heather                 Team Or. Usa                     29.07m      95-04
 6 Peulen, Alison               Unattached                       27.39m      89-10

Event 567  Javelin Throw (600 G) Intermediate Girls
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Groshong, Val                Oregon South          116-04     34.96m     114-08
 2 Koping, Katie                All City               95-01     31.22m     102-05
 3 Gilbride, Rozanne            Unattached                       31.04m     101-10

Event 571  High Jump Intermediate Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Accinelli, Anthony           Pre Track            6-04.00      1.85m    6-00.75
 2 Freeland II, Tommy           Unattached                        1.80m    5-10.75
 3 Dickson, Kevin               Beaverton TC         5-08.00      1.70m    5-07.00
 4 Greif, Andrew                Pre Track            5-10.00      1.65m    5-05.00
 5 Burgmeier, Andrew            Pre Track            5-08.00      1.65m    5-05.00
 6 McMackin, Kris               S. OR Sizzle         5-03.00      1.60m    5-03.00
-- Collett, Wesley              Unattached                           NH

Event 572  Pole Vault Intermediate Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Bass, Jered                  Milwaukie Tr        11-06.00   12-04.00      3.75m
 2 Ellingson, Kevin             Unattached                     11-06.00      3.50m
 3 Dufner, Daniel               Pre Track           11-06.00   11-00.00      3.35m
 4 Wall, Brandon                Cool Running        10-00.00   10-00.00      3.04m
 5 Trump, Jon                   Cool Running         9-06.00    9-06.00      2.89m

Event 573  Long Jump Intermediate Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Best, Nick                   Cool Running        20-06.00      5.86m   19-02.75
 2 Dotson, Matthew              Unattached                        5.80m   19-00.50
 3 Dickson, Kevin               Beaverton TC        20-06.00      5.74m   18-10.00
 4 Herrington, Blake            Milwaukie Tr        19-07.00      5.54m   18-02.25
 5 Moore, Arik                  Unattached          19-07.50      5.30m   17-04.75
 5 Bufalino, Charles            Unattached          18-01.00      5.30m   17-04.75
 7 Burgmeier, Andrew            Pre Track           16-06.00      5.26m   17-03.25
 8 Greif, Andrew                Pre Track           18-05.00      5.25m   17-02.75
 9 Trump, Jon                   Cool Running        17-07.00      5.15m   16-10.75
 9 Shim, James                  Beaverton TC        15-05.00      5.15m   16-10.75
11 Bolin, Gary                  Unattached                        5.13m   16-10.00
12 Reiter, Jon                  Milwaukie Tr                      5.07m   16-07.75
13 Watson, Gavin                Team Or. Usa                      4.98m   16-04.25

Event 574  Triple Jump Intermediate Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Accinelli, Anthony           Pre Track           44-01.00     13.17m   43-02.50
 2 Herrington, Blake            Milwaukie Tr        43-04.00     12.73m   41-09.25
 3 Dotson, Matthew              Unattached                       12.35m   40-06.25
 4 Moore, Arik                  Unattached          39-09.00     11.47m   37-07.75
 5 Reiter, Jon                  Milwaukie Tr                     11.33m   37-02.25
 6 Greif, Andrew                Pre Track           36-10.00     11.04m   36-02.75
 7 Logan, Cory                  Pk Perform                       10.32m   33-10.25
 8 Fekete, Sean                 Cat Youth Or                     10.21m   33-06.00

Event 575  Shot Put (12#) Intermediate Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Gerber, Mac                  Unattached          32-09.00     11.27m   36-11.75
 2 Thurston, Kaleb              Team Or. Usa                      9.88m   32-05.00
 3 Trump, Jon                   Cool Running        33-03.00      9.42m   30-11.00
 3 Williams, Shane              Team Or. Usa                      9.42m   30-11.00
 5 Anderson, Marty              Team Or. Usa            5.75      8.90m   29-02.50

Event 576  Discus Throw (1.6K) Intermediate Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Staub, Joseph                Unattached            165-00     48.84m     160-03
 2 Gerber, Mac                  Unattached            105-00     30.54m     100-02

Event 577  Javelin Throw (800G) Intermediate Boys
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Herrington, Blake            Milwaukie Tr          145-00     42.68m     140-00
 2 Trump, Jon                   Cool Running          138-00     40.63m     133-04
 3 Best, Nick                   Cool Running          117-00     36.81m     120-09
 4 Wall, Brandon                Cool Running          125-00     35.58m     116-09
 5 Sawyer, Jeremiah             Albina RR             113-00     35.36m     116-00

Event 601  100 Meter Dash Young Women
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Rosenthal, Candace           Cat Youth Or           12.60      12.94
 2 Hubbard, Kelsey              Pk Perform             13.30      13.69

Event 602  200 Meter Dash Young Women
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims
========================================================================
Preliminaries
 1 Rosenthal, Candace           Cat Youth Or           25.97      26.83q
 2 Hubbard, Kelsey              Pk Perform             23.00      28.24q
 3 Sonis, Mariko                Unattached                        28.60q

Event 603  400 Meter Dash Young Women
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Hubbard, Kelsey              Pk Perform           1:04.50    1:04.19

Event 611  100 Meter Dash Young Men
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Kelley, Kalin                Rnd up C R             11.20      11.94
 2 Wallace, Jeremy              In City Step           11.50      11.98
 3 Vanassche, Scott             Milwaukie Tr                      12.00
 4 Ritchie, Joshua              Pk Perform             11.70      12.08
 5 Banton, Matthew              Central Oreg           11.31      12.45
 6 Rains, Sean                  Pk Perform             13.00      12.69

Event 612  200 Meter Dash Young Men
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims
========================================================================
Preliminaries
 1 Jenkins, Mike                Milwaukie Tr           23.20      23.58q
 2 Vanassche, Scott             Milwaukie Tr                      24.45q
 3 Kelley, Kalin                Rnd up C R             23.10      24.56q
 4 Wallace, Jeremy              In City Step                      24.76q
 5 Ritchie, Joshua              Pk Perform             23.80      24.90q

Event 613  400 Meter Dash Young Men
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Samuelson, Derek             Beaverton TC           52.00      50.65
 2 Jenkins, Mike                Milwaukie Tr           51.70      52.94
 3 Banker, Troy                 Cat Youth Or                      53.67
 4 Gray, Adam                   Pre Track              53.10      54.45
 5 Ritchie, Joshua              Pk Perform             55.50      58.83

Event 614  800 Meter Run Young Men
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Banker, Troy                 Cat Youth Or                    2:11.75
 2 Gray, Adam                   Pre Track            2:04.70    2:15.28

Event 621  100 Meter Hurdles (33") Young Women
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed    Prelims
========================================================================
Preliminaries
 1 Sonis, Mariko                Unattached             15.77      16.22q
 2 Medina, Rosana               Unattached             15.60      16.32q
 3 Worley, Megan                All City               18.10      18.82q

Event 622  400 Meter Hurdles (30") Young Women
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Medina, Rosana               Unattached           1:08.00    1:09.03
 2 Sonis, Mariko                Unattached           1:11.00    1:12.03
 3 Swan, SonnyRae               Milwaukie Tr         1:11.00    1:15.32
 4 Calvert, Samantha            River City                      1:20.79

Event 631  110 Meter Hurdles (39") Young Men
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Trump, Jordan                Cool Running           15.00      15.96
 2 Rains, Sean                  Pk Perform             18.10      18.90

Event 632  400 Meter Hurdles (36") Young Men
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Lopez, Adam                  Milwaukie Tr         1:00.55    1:00.96
 2 Johnson, Ryan                Pre Track                       1:05.35
 3 Rains, Sean                  Pk Perform                      1:11.38

Event 633  2000 Meter Steeplechase Young Men
========================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
========================================================================
 1 Lopez, Adam                  Milwaukie Tr                    6:59.30

Event 661  High Jump Young Women
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Sherier, Chelsea             Milwaukie Tr         5-04.00      1.60m    5-03.00
 2 Rosenthal, Candace           Cat Youth Or         5-03.00      1.55m    5-01.00
 3 Ferguson, Valerie            Cool Running         5-02.00      1.50m    4-11.00
 4 Gallaher, Jessie             Cool Running         5-02.00      1.40m    4-07.00

Event 662  Pole Vault Young Women
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Roberge, Celina              Pre Track           11-06.00   12-00.00      3.65m
 2 Gallaher, Jessie             Cool Running        11-00.00    9-06.00      2.89m
 3 Chellis, Kristen             Will Stride          9-04.00    9-06.00      2.89m
 4 Olson, Lynn                  Unattached                      9-00.00      2.74m
 5 Zimmerman, Shawna            Pk Perform           9-08.00    9-00.00      2.74m
 6 Levkiv, Oksana               Cat Youth Or                    8-06.00      2.59m
 7 Maurer, Melissa              Central Oreg         8-06.00    8-06.00      2.59m
 8 Sherier, Chelsea             Milwaukie Tr        11-03.00    8-00.00      2.43m

Event 663  Long Jump Young Women
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Gallaher, Jessie             Cool Running        15-07.00      4.81m   15-09.50
 2 Ferguson, Valerie            Cool Running        15-06.00      4.73m   15-06.25
 3 Swan, SonnyRae               Milwaukie Tr        16-00.00      3.49m   11-05.50

Event 664  Triple Jump Young Women
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Swan, SonnyRae               Milwaukie Tr                      9.12m   29-11.25
 2 Worley, Megan                All City            29-05.00      8.99m   29-06.00
 3 Zimmerman, Shawna            Pk Perform          27-01.00      7.98m   26-02.25

Event 665  Shot Put (4K) Young Women
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Lynch, Chevonna              Oregon South        39-09.00     11.14m   36-06.75
 2 Wochnick, Meg                Valley Track        35-03.00     10.50m   34-05.50
 3 Jones, Nicole                Unattached                       10.14m   33-03.25

Event 666  Discus Throw (1K) Young Women
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Lynch, Chevonna              Oregon South          119-10     37.33m     122-06
 2 Wochnick, Meg                Valley Track          110-11     35.13m     115-03
 3 Oswald, Audrey               Unattached                       34.50m     113-02

Event 667  Javelin Throw (600 G) Young Women
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Buehler, Kate                Unattached            127-11     38.45m     126-02
 2 Jones, Nicole                Unattached                       37.72m     123-09

Event 671  High Jump Young Men
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Espinoza, Richard            Unattached                        1.70m    5-07.00
 2 Johnson, Ryan                Pre Track            5-08.00      1.70m    5-07.00
 3 Russell, Brian               All City                          1.55m    5-01.00

Event 672  Pole Vault Young Men
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Trump, Jordan                Cool Running        15-06.00   15-00.00      4.57m
 2 Banton, Matthew              Central Oreg        15-06.00   13-06.00      4.11m
 3 Diaz, Leo                    Unattached                     13-00.00      3.96m
 4 McGarry, Robert              Vertical Vlt        13-07.00   12-06.00      3.81m
 5 Burnett, Keegan              Vertical Vlt        13-00.00   12-06.00      3.81m
 6 Lawton, Eric                 Unattached                     11-06.00      3.50m

Event 673  Long Jump Young Men
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Trump, Jordan                Cool Running        21-09.00      6.33m   20-09.25
 2 Banton, Matthew              Central Oreg        20-02.50      5.78m   18-11.75
 3 Bushnell, Taylor             Central Oreg                      5.73m   18-09.75
 4 Johnson, Ryan                Pre Track           18-04.00      5.55m   18-02.50
 5 Russell, Brian               All City                          5.44m   17-10.25
 6 Hamm, Gregory                Unattached                        5.13m   16-10.00
 7 Rains, Sean                  Pk Perform          16-07.00      4.90m   16-01.00

Event 674  Triple Jump Young Men
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Hamm, Gregory                Unattached                       11.97m   39-03.25
 2 Johnson, Ryan                Pre Track           37-10.00     11.51m   37-09.25
 3 Bushnell, Taylor             Central Oreg                     11.49m   37-08.50

Event 675  Shot Put (12#) Young Men
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Webster, Jim                 Unattached                       17.06m   55-11.75
 2 Schmidt, Jayson              Unattached                       15.01m   49-03.00
 3 Daniels, Thomas              Cool Running        47-09.00     14.28m   46-10.25
 4 Owens, Scott                 Unattached          49-06.00     14.06m   46-01.50
 5 Hernandez, Joe               Unattached          50-00.00     13.82m   45-04.25
 6 Sholter, Mark                Pre Track           44-04.00     12.97m   42-06.75
 7 Strot, Erik                  Cool Running        47-08.00     12.88m   42-03.25
 8 Koping, Nick                 All City            30-02.00      8.29m   27-02.50

Event 676  Discus Throw (1.6K) Young Men
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Hernandez, Joe               Unattached            147-07     45.43m     149-00
 2 Richardson, Ty               Team Or. Usa          143-00     43.91m     144-01
 3 Webster, Jim                 Unattached                       33.24m     109-01

Event 677  Javelin Throw (800G) Young Men
==================================================================================
   Name                    Year Team                    Seed     Finals
==================================================================================
 1 Richardson, Ty               Team Or. Usa          196-06     57.92m     190-00
 2 Brandel, Ryan                Milwaukie Tr                     57.46m     188-06
 3 Wuethrich, Brian             Pre Track             179-10     55.88m     183-04
 4 Sholter, Mark                Pre Track             164-00     52.35m     171-09
 5 Zahn, Phil                   Unattached            181-02     51.51m     169-00
 6 Allen, Brandon               Unattached                       44.69m     146-07
 7 Daniels, Thomas              Cool Running          132-07     36.77m     120-08
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics St. Vincent Lynx