Join/Renew Now

Dakotas Association Junior Olympic Championships

6/6-8/2002

Girls

Girls
 
3000mMidget
Kate Herrboldt14:48.8
 
Intermediate
April Christensen12:40
 
100 HurdlesIntermediate
Lindsay House15.0
Mallory Peck16.8
 
100 dashMidget
Kiley Velgersdyk15.7
 
Intermediate
Stacy Gould13.7
 
800mYouth
Jenna Schmidt2:35.5
 
Intermediate
April Christensen2:39.5
 
400mBantam
Kelcey Long1:23.3
Dakota Lyons1:24.2
 
Midget
Olivia Ford1:14
 
Youth
Jenna Schmidt1:07.8
 
Intermediate
Elizabeth Hunhoff1:05.4
 
1500mIntermediate
April Christian5:46
 
200mBantam
Kelsey Long37.7
 
Midget
Olivia Ford31.2
Kiley Velgersdyk35.1
 
Intermediate
Stacy Gould28.7
Elizabeth Hunhoff
 
Shot PutYouth
Jennifer Schuttloffel28-09
 
DiscusYouth
Jennifer Schuttloffel80-11
 
High JumpYouth
Jenna Schmidt4-10
 
Intermediate
Annie Carlson4-09
Meg Bucy4-09
Lindsay House4-08
 
Long JumpBantam
Kelcey Long9-02.75
 
Midget
Olivia Ford12-00.00
 
Intermediate
Brittni Brienjes17-00
Lindsay House15-10
Stacy Gould14-11.75
Mallory Peck14-09.75
Annie Carlson14-08
Meg Bucy14-01.25
 
Triple JumpYouth
Jenna Schimdt30-09.5
 
Intermediate
Btittini Brvenjes35-09
Stacy Gould34-04
Annie Carlson33-09.25
Mallory Peck32-10.25
Lindsay House32-07.75
Meg Bucy31-11.50
 
JavelinIntermediate
Annie Carlson77-07

Boys

3000mYouth
Andrew Manning10:54
Anthony Oberle11:01
 
80m HurdlesMidget
Casey Carlson15.4
Sam Bjorkman16.7
Zachary Schultz17
 
110 HurdlesIntermediate
Joe Sweets18
 
100 dashBantam
Christian Cox15.2
Dominic Blindert15.8
Derek Christensen16.3
Rob Bayer16.8
Alex Koob17.2
Dalton Cox17.5
Sam Koob18.2
Ethan DeCosse18.3
 
Midget
Austin DeCosse17.3
Michael Hunhoff19.8
 
Youth
Patrick Kirkman12.0
Chas Demers12.5
Zack Blindert13.4
 
Intermediate
Joe Sweets11.9
Jordan Richardson13.3
 
Young Men
Tony Schwan11.2
 
400mBantam
Christian Cox1:12.1
Dominic Blindert1:16.8
Tre Ford1:18.1
Ben Schultz1:22.4
Derek Christian1:25.0
Dalton Cox1:32.6
 
Midget
Gunner Krogman59.3
 
Youth
Justin Snyder58.6
Zach Blindert1:01.9
 
Intermediate
John Sweets1:06
 
800mBantam
Tre Ford2:56.9
Ben Schultz3:07.2
 
Midget
Thomas Kjerengtroen2:37.2
Trevor Gebhart2:38
 
Intermediate
Kaleb Boese2:12.1
 
Young Men
Nick Abbas2:06.6
 
4x100Bantam
Alex koob1:12.2
Ethan DeCosse
Robie Bayer
Sam Koob
 
Youth
Zach Blindert53.9
Chas Demers
Gunner Krogman
Justin Schneider
 
1500mMidget
Thomas Kjerengtroen5:52
 
Youth
Andrew Manning5:32.4
 
Intermediate
Kaleb Boese4:28.5
 
Young Men
Nick Abbas4:50
 
200mBantam
Christian Cox32.6
Derek Christian35.2
Alex Koob37.3
Sam Koob39.9
Ethan DeCosse41.5
Robbie Bayer42.6
 
Midget
Thomas Kjerengtroen32.5
Brady Valgersdyk33.33
Austin DeCosse37.9
 
Youth
Chas Demers25.4
Patrick Kirkman26.4
Gunner Krogman26.9
Justin Snyder28.6
Zach Blindert29.2
 
Intermediate
Sean Stokke26.5
Jordan Richardson28.4
 
Young Men
Tony Schwan22.9
 
Shot PutBantam
Dalton Cox15-00
 
Midget
Joshua Sweets31-05
Casey Carlson25-09
Michael Hunhoff19-11
Seth Bjorkman13-11
 
Intermediate
Ryan Schuttloffel45-01
Jonathan Sweets41-07
Charley Johnston37-11
 
Young Men
Daryl Halling48-02.5
 
DiscusMidget
Joshua Sweets92-09.50
 
Intermediate
Charley Johnston98-05
Jonathan Sweets98-01
 
Young Men
Daryl Halling151-08.5
 
High JumpBantam
Ben Schultz3-08
 
Midget
Casey Carlson4-00
Brady Velgersdyk4-00
Sam Bjorkman3-08
 
Long JumpBantam
Tre Ford10-07
Dominic Blindert9-05
 
Midget
Sam Bjorkman13-03.25
Brady Velgersdyk12-10.75
Austin DeCosse9-11.25
 
Youth
Gunner Krogman15-08.75
Chas Demers15-06.25
Zack Blindert14-02.25
 
Intermediate
Quincy Christie19-10
Joe Sweets17-07
Nike Visa BMW Gatorade Gill Athletics University of Phoenix St. Vincent Lynx