Join/Renew Now

Region 5 Junior Olympic XC Championships

11/24/02 - Clark State Community College - Springfield, OH

Bantam Girls

Name Team Name Time
1 Moni Quinney Swift 13:21
2 Jessie Jordan Bob Schul Racing 13:24
3 Gabriell Beal South Dayton Flyers 13:28
4 Brook Handler Unat 13:32
5 Allison Turner South Dayton Flyers 13:46
6 Vorri Zonders Swift 13:49
7 Peyton Adkins South Dayton Flyers 14:01
8 Kami Orrender Unat 14:10
9 Jayna Stechschulte Unat 14:26
10 Allyson Turner Butler County Striders 14:40
11 Kelcy Bonham Team Gator 15:08
12 Kiarra Davis Swift 15:38
13 Page Lawrence Swift 15:42
14 Ravin McDougle Swift 15:48
15 Jasmine Douglas Swift 15:53
16 Marissa Lantz Butler County Striders 15:59
17 Cierra Gray South Dayton Flyers 16:23
18 Elizabeth Murphy Butler County Striders 16:28
19 Brooke Nischwitz South Dayton Flyers 16:39
20 Brooke Turner Unat 16:47
21 Kendal Tudor Butler County Striders 20:22
22 Becca Tudor Butler County Striders 21:45
23 Alicia Campell Unat 22:10
24 Ceara Cole Swift 22:26

Team Scores

1 Swift Mich. 29
2 South Dayton Flyers Ohio 36
3 Butler County Striders Ohio 61

Bantam Boys

Name Team Name Time
1 Derick Lilliard South Dayton Flyers 11.42
2 Seth Cazzell South Dayton Flyers 12.27
3 David Lawrence Unat 12.37
4 Jack Kincade South Dayton Flyers 12.43
5 Ryan Koehne South Dayton Flyers 13.25
6 Dennis Moore Swift 13.36
7 Eric Johnson Swift 13.43
8 Michael Crowhurst Lake Cumberland 13.44
9 Denezel Davis Swift 13.48
10 Brandon Howard Unat 13.50
11 Danny Stokes Swift 13.53
12 Jack Olding Unat 13.54
13 Ethan Fowler South Dayton Flyers 13.59
14 Garry Williams Swift 14.36
15 Preston Lemanski Unat 14.38
16 Nicholas Heard Swift 15.08
17 Jerry Ford Swift 15.13
18 Demerrett McDougle Swift 15.19
19 Ronnie Sharp Lake Cumberland 15.50
20 Jacob Serrentino Christ the King 15.57
21 Julian Carmona Unat 16.31
22 Clay McCarroll Christ the King 18.54

Team Scores

1 South Dayton Flyers Ohio 19
2 Swift Mich 36

Midget Girls

Name Team Name Time
1 Bianca Walker South Dayton Flyers 11:32
2 Tawny Turner South Dayton Flyers 11:35
3 Ramzee Fondren Motor City 11:36
4 Hillary Raidt Mason Dixon 11:37
5 Erin Bauer Cincinnati Spirit 11:37
6 Samantha Hodge Mason Dixon 11:38
7 Amelia Bannister Blazers 11:45
8 Lindsey Hilton Unat 11:46
9 Katara Logan Motor City 11:50
10 Natalie Webb Unat 12:01
11 Hannah Vernon WV Flyers 12:05
12 Brooke Hurley Mason Dixon 12:19
13 Cally Macumber Unat 12:20
14 Kelly Gallagher Hillside Aquila Reds 12:21
15 Jade Jackson Motor City 12:26
16 Carson Williams South Dayton Flyers 12:26
17 ShaNiece Pinkston Motor City 12:27
18 Liz Braunwart Lake Cumberland 12:27
19 Hannah Chaney MAK Running Club 12:28
20 Whitney White Motor City 12:29
21 Jenny Cavellier South Dayton Flyers 12:29
22 Cristina Newman South Dayton Flyers 12:30
23 Lauren Adkins South Dayton Flyers 12:31
24 Elise Medley Mason Dixon 12:37
25 Brittany Lay Mason Dixon 12:42
26 ShaRiece Pinkston Motor City 12:50
27 Katie Rowe Cincy Spirit 12:59
28 Allyson Kerns Butler County Striders 13:02
29 Jordan Burdette Lake Cumberland 13:09
30 Jessica Everage Butler County Striders 13:09
31 Kelsey Schiel MI Fleet Feet 13:18
32 Sara Griffith South Dayton Flyers 13:19
33 Amber Tyler Lake Cumberland 13:26
34 Meixandra Porter South Dayton Flyers 13:27
35 Kotey Crow Lake Cumberland 13:32
36 Maggie Hinkle South Dayton Flyers 13:46
37 Lisa Van Eyck Blazers 13:54
38 Emily Tate Unat 14:15
39 Winonah Krug Unat 14:22
40 Allison LaRose Unat 14:25
41 Katie Pellitteri Unat 14:29
42 Courtney Krause Unat 14:33
43 Laura Hoffman South Dayton Flyers 14:34
44 Casey Anneliese Unat 14:42
45 ShaRiah Pinkston Motor City 14:47
46 Jessica Smith Christ the King 15:12
47 Loren ONeal Unat 15:16
48 Stacie Askins Christ the King 15:26
49 Tess Waggoner Unat 15:37
50 Michelle Barrard Butler County Striders 15:41
51 Kasey Hosier Unat 15:44
52 Krystal Yeager Unat 16:37
53 Megan Howard Butler County Striders 16:47
54 Natalie Winans Unat 17:12
55 Danielle Duane Butler County Striders 17:43
56 Shelby Roe Butler County Striders 17:54

Team Scores

1 South Dayton Flyers Ohio 37
2 Motor City Mich 38
3 Mason Dixon KY 47
4 Butler County Striders Ohio 109

Midget Boys

Name Team Name Time
1 Daniel Suber Motor City 11:11
2 Donny Roys All Star TC 11:18
3 Andy Peters Miami Valley Track Club 11:22
4 Chris Crowder Miami Valley Track Club 11:26
5 Evan Cochran Miami Valley Track Club 11:31
6 George Jackson Genessee Flyers 11:36
7 Robert Sharron Unat 11:39
8 John Anderson Unat 11:39
9 Khiry Williams Pontiac Elite 11:48
10 Patrick Beardslee Genessee Flyers 11:51
11 Khari Beverly Motor City 11:57
12 Bradley Fieldhouse Mason Dixon 11:59
13 Gary Brownell Unat 12:01
14 Jade Billing Miami Valley Track Club 12:08
15 Dustin Roberts Butler County Striders 12:16
16 David Grieshaber Bluegrass Runners 12:21
17 Daniel Haselton Mason Dixon 12:23
18 Derek Billings Miami Valley Track Club 12:26
19 Matt Fraser Hillside Aquila Reds 12:27
20 Eric Larger Miami Valley Track Club 12:33
21 Kenta Sato Miami Valley Track Club 12:40
22 Gregory Fisher South Dayton Flyers 12:43
23 Kyle Jones Unat 12:45
24 Michael Waldroff Butler County Striders 12:50
25 Dakota Porter South Dayton Flyers 12:51
26 Greg Wilson Genessee Flyers 12:53
27 Derek McCracken Miami Valley Track Club 13:00
28 Kyle Cox Butler County Striders 13:06
29 Colby Alexander Unat 13:06
30 Joseph DeRosa Unat 13:12
31 Cody Hatler Unat 13:21
32 Anthony Howard Unat 13:23
33 Benjamin Jones Unat 13:46
34 Daniel Coles CC Striders 14:02
35 Luke McCusker Unat 14:29
36 Joseph Stechschulte Unat 14:34
37 Jacob Waltz Unat 14:35
38 Jarrod Auten Unat 15:53

Team Scores

1 Miami Valley Track Club 15

Youth Girls

Name Team Name Time
1 Angela Bizzarri Cincinnati Spirit 14:31
2 Rachel Wittum Hanson 14:46
3 Emily Thompson Cincinnati Spirit 14:48
4 Rebekah Smeltzer Unat 14:50
5 Caitlin Thomas Cincinnati Spirit 14:57
6 Katherine Haines Hanson 15:13
7 Lauren Beachy Butler County Striders 15:24
8 Sarah Leeper Cincinnati Spirit 15:32
9 Kimberly Grieshaber Lake Cumberland 15:39
10 Kristina Olsen Sunshine Shockers 15:40
11 Lyndsay Smith Hanson 15:43
12 Angela Martinez Hanson 15:48
13 Olivia Higdon Mason Dixon 15:49
14 Kelsey Devereaux Sunshine Shockers 15:50
15 Aubrey Alexander Unat 15:52
16 Stephanie Wright MI Fleet Feet 15:56
17 Keela Osborn Team Gator 15:59
18 Jillian Certo Unat 16:05
19 Katherine Scherer Cincinnati Spirit 16:09
20 Rachel Hanson Team Gator 16:11
21 Brittany Dixon Hanson 16:16
22 Jessica Armstrong Hanson 16:16
23 Alexa Glencer Unat 16:21
24 Shannon Kohlitz Sunshine Shockers 16:23
25 Kelly Schwietermann FASTT 16:29
26 Ainsley Schroeder Cincinnati Spirit 16:30
27 Ashley Stebbins Hanson 16:32
28 Sierra Koker Sunshine Shockers 16:38
29 MaryGrace Pellegrini Mason Dixon 16:42
30 Kayla Hayes Lake Cumberland 16:44
31 Megan Koehler Butler County Striders 16:45
32 Danzelle Meiners Cincinnati Spirit 16:49
33 Liz Steinway Butler County Striders 16:54
34 Susan Meeks Team Gator 16:55
35 Lauren Sivak MAK Running Club 16:55
36 Emily Graf Hanson 16:56
37 Emily Zenczak MAK Running Club 16:56
38 Andrea Terry Mason Dixon 17:01
39 Heather Vaught Lake Cumberland 17:07
40 Emily Wheeler Butler County Striders 17:08
41 Elyse Velte FASTT 17:08
42 Megan Reeves Team Gator 17:14
43 Christina Peters Miami Valley Track Club 17:16
44 Morgan Burke Mason Dixon 17:17
45 Linda Haslett Sunshine Shockers 17:24
46 Melissa White Unat 17:25
47 Kristen Inman Miami Valley Track Club 17:25
48 Ana Kimak-Rice Hillside Aquila Reds 17:33
49 Ashley Smialek Mason Dixon 17:40
50 Brittany Malek MAK Running Club 17:47
51 Kelsey Webb Unat 17:47
52 Sarah Matthews Miami Valley Track Club 17:53
53 Donna Myers Sunshine Shockers 17:54
54 Megan McCollough Butler County Striders 18:00
55 Megan Kelsea Miami Valley Track Club 18:03
56 Katie Buechler FASTT 18:09
57 MaryKate Moore Lake Cumberland 18:13
58 Kristie Ferrans Unat 18:17
59 Kari Clarkson Sunshine Shockers 18:32
60 Ashley Cottingham Miami Valley Track Club 18:33
61 Sarah Crandall Sunshine Shockers 18:49
62 Elicia Burdette Lake Cumberland 19:22
63 Megan Kelly Hillside Aquila Reds 19:26
64 Natalie Torano Hillside Aquila Reds 19:28
65 Kristen Daniel FASTT 19:30
66 Sarah Somers Team Gator 19:40
67 Megan Daniel FASTT 20:04
68 Lyndsey Titus Miami Valley Track Club 20:05
69 Breann Jolliffe Hillside Aquila Reds 20:24
70 Audrianna Lewis Hillside Aquila Reds 20:25
71 Laura Lay Unat 20:29

Team Scores

1 Cincinnati Spirit Ohio 30
2 Hanson Mich 45
3 Sunshine Shockers Mich 102
4 Butler County Striders Ohio 137
5 Mason Dixon KY 145
6 Team Gator KY 149
7 Lake Cumberland KY 163
8 FASTT Ohio 210
9 Miami Valley Track Club Ohio 211
10 Hillside Aquila Reds Mich 262

Youth Boys

Name Team Name Time
1 Thomas Davis Mason Dixon 14:10
2 Michael Perry Butler County Striders 14:18
3 Benjamin Nagel Unat 14:20
4 Matt Wagner Miami Valley Track Club 14:20
5 Matt Tulpa Unat 14:29
6 Winston Stoody Genessee Flyers 14:32
7 Matt Westlake WWTC 14:37
8 Benjamin Waggoner Unat 14:38
9 Joe Dimambro Genessee Flyers 14:41
10 Alphonse Harris Butler County Striders 14:42
11 Peter Kistinger Butler County Striders 14:42
12 Britton Karazim Unat 14:43
13 Eric Holbrook Pickaway Pacers 14:44
14 Matt Smith Mason Dixon 14:44
15 Sam Borchers Miami Valley Track Club 14:45
16 Bryant Cummings CC Striders 14:46
17 John Caputo MAK Running Club 14:49
18 Paul Sauter Butler County Striders 14:49
19 Matt Dotson Unat 14:50
20 Brian Long Mason Dixon 14:51
21 Daniel White MAK Running Club 14:51
22 Justin Seikel Unat 14:54
23 Bradley Craig Unat 14:56
24 Christian Viveros Pickaway Pacers 15:04
25 Matt Blum Mason Dixon 15:08
26 Kyle Idstein Mason Dixon 15:09
27 Alex Ralston Genessee Flyers 15:10
28 Eric Finan Butler County Striders 15:11
29 Brian Blagg Miami Valley Track Club 15:12
30 Brad Meyer Butler County Striders 15:13
31 Patrick Rachow MAK Running Club 15:18
32 Jake Simon MAK Running Club 15:18
33 Mark Miller Tri County 15:19
34 Jason Leiby Ledges Running Club 15:21
35 David Herrett Unat 15:22
36 Brad Walkowiak MAK Running Club 15:22
37 Jon England Pickaway Pacers 15:25
38 Tyler Orr Mason Dixon 15:27
39 Jeremy Grundin Miami Valley Track Club 15:29
40 Brad Neumann MAK Running Club 15:35
41 Chris Myers Butler County Striders 15:36
42 Ryan Darling Genessee Flyers 15:36
43 Doug Dodd Genessee Flyers 15:37
44 Elizha Burdette Lake Cumberland 15:43
45 Tony Reiss Unat 15:46
46 Justin Guysick Tri County 15:48
47 Sean Murphy Butler County Striders 15:49
48 Cory McGoldrick MAK Running Club 15:52
49 Jeremy Osborn Unat 15:55
50 Russell McFadden Pickaway Pacers 16:01
51 Michael Pfisterer Hillside Aquila Reds 16:03
52 Jonathon Powell Genessee Flyers 16:09
53 Kregg Olding Unat 16:14
54 Michael Green Butler County Striders 16:19
55 Jesse Goodfellow Miami Valley Track Club 16:21
56 Evan Conder Mason Dixon 16:28
57 Nathan Dick Team Gator 16:29
58 Tim McGinnis Pickaway Pacers 16:31
59 Michael Holl MAK Running Club 16:44
60 Craig Draper-Johnson Unat 16:44
61 Kane Johnson Unat 16:55
62 Brad Mahon Genessee Flyers 17:30
63 Brandon Johnson Miami Valley Track Club 17:47
64 Benjamin Hant Pickaway Pacers 17:57
65 Jay Hale South Dayton 17:58
66 Matthew Barhorst Tri County 18:00
67 Cody Anthony Tri County 18:01
68 Matthew Springer Tri County 18:14
69 Dustin Manger Miami Valley Track Club 18:19
70 Brook Schafer Tri County 19:16
71 Beau Thompson Miami Valley Track Club 19:38
72 Brady Schaar Unat 21:24

Team Scores

1 Mason Dixon KY 53
2 Butler County Striders Ohio 53
3 Genessee Flyers Mich 87
4 MAK Running Club Mich 91
5 Miami Valley Track Club Ohio 97
6 Pickaway Pacers Ohio 122
7 Tri County Ohio 193

Intermediate Girls

Name Team Name Time
1 Kelly Sampson Detroit Cheetahs 19:13
2 Mary Doerger Cincinnati Spirit 19:18
3 Julie Yonts Mason Dixon 19:25
4 Elizabeth Hoefing Rochester RR 20:26
5 Maggie Chaney Unat 20:39
6 Cailin Shagena Cincinnati Spirit 20:53
7 Sarah Bell Mason Dixon 20:59
8 Katie Chaney Unat 21:15
9 Laura Hamilton Mason Dixon 21:20
10 Kaitlyn Potzick Team Gator 21:22
11 Nicole Haworth Mason Dixon 21:24
12 Lauren Campbell Unat 21:54
13 Kathryn Long Mason Dixon 21:55
14 Corinna Garcia Rochester RR 21:56
15 Justine Grace Rochester RR 22:02
16 Mallory Simon Rochester RR 22:04
17 Kara Zimmerman WWTC 22:10
18 Audra Masternak Unat 22:13
19 Emily Wilson Unat 22:21
20 Alyssa Brooks Rochester RR 22:52
21 Lindsey Durbin Team Gator 23:32
22 Maggie Corrigan Mason Dixon 24:11
23 Monique Thompson Detroit Cheetahs 26:06

Team Scores

1 Mason Dixon KY 19
2 Rochester RR Mich 36

Intermediate Boys

Name Team Name Time
1 Christian Wilder Bluegrass Runners 16:12
2 Michael Eaton Team Gator 16:18
3 Andrew McCann Bluegrass Runners 16:27
4 Thad Schroeder Bluegrass Runners 16:34
5 Seth Thibodeau Trailhogs A 16:40
6 Justin Switzer Trailhogs A 16:40
7 Levi Fox Miami Valley Track Club 16:41
8 Thomas Cowen Trailhogs A 16:54
9 Mike Quick Trailhogs A 16:56
10 Nathaniel Blank Bluegrass Runners 16:57
11 Bruce Kaczmarek Trailhogs A 16:58
12 Caleb LaFond Unat 17:01
13 Riak Mabil Ledges Running Club 17:04
14 Matt Orwick Stark Co Stars 17:06
15 Jason Osborne Team Gator 17:08
16 Jeff Brooks Unat 17:09
17 Lucas Nebert Unat 17:09
18 Brian Dugan Ky Fleet Feet 17:11
19 Rich Kettles Ledges Running Club 17:14
20 Steve DeRico Trailhogs A 17:14
21 David Hairston Ledges Running Club 17:18
22 Tom Middleton Miami Valley Track Club 17:25
23 Matt Rose Trailhogs A 17:28
24 Richard Byler Ledges Running Club 17:32
25 Chris Hammer Trailhogs A 17:33
26 Ian Sisson Team Gator 17:34
27 Tim Langenberg Ledges Running Club 17:36
28 Mike Craze Trailhogs B 17:37
29 Matt Van der Meer Bluegrass Runners 17:38
30 Andrew Carnes Stark Co Stars 17:39
31 Justin Herbert Miami Valley Track Club 17:40
32 Cody Daniel Unat 17:42
33 Scott Meyers Miami Valley Track Club 17:43
34 Patrick Kolodgy Miami Valley Track Club 17:44
35 Patrick Morgan Bluegrass Runners 17:46
36 Aadam Sourma Stark Co Stars 17:47
37 D.J. Croxton Team Gator 17:49
38 Tom McClelland Trailhogs B 17:55
39 Tom Roof Stark Co Stars 17:56
40 Austin Fitch Bluegrass Runners 17:57
41 Cody Smith Unat 17:59
42 Scott Brunning Trailhogs B 18:02
43 Chad Bayo Butler County Striders 18:07
44 Jacob Malcomb Unat 18:11
45 Timothy Renfro Team Gator 18:12
46 David Vuckovich Miami Valley Track Club 18:12
47 Harold Jones Unat 18:13
48 Tommy Morgan Unat 18:14
49 Danny Carlson Unat 18:16
50 David Warren Miami Valley Track Club 18:16
51 Anthony Wolbert Unat 18:20
52 Nicholas Lowe Team Gator 18:27
53 Joel Vanderwoop Trailhogs B 18:30
54 Jeremy Ferrans Unat 18:31
55 Jerel Walker MVTC 18:32
56 Matt Knight Team Gator 18:35
57 Justin Metzger Miami Valley Track Club 18:39
58 Robert Halsell Mason Dixon 18:41
59 Carey Dixon MVTC 18:42
60 Jacob Ardner MVTC 18:48
61 Chris ODell Team Gator 18:53
62 Brian Bills Unat 18:57
63 Zach Graham MVTC 18:59
64 Andy Chamberlain MVTC 19:02
65 Reed Jacob Unat 19:04
66 Andrew Wasson Ledges Running Club 19:06
67 Joe Lund Mason Dixon 19:10
68 Michael Murray Unat 19:19
69 Adam Fullenkamp MVTC 19:23
70 Ross Lenehan Stark Co Stars 19:45
71 John Hull Unat 20:02
72 Curtis Hoppough Unat 20:05
73 Brandon Geiger Unat 20:16
74 John Meyer Unat 20:20
75 Donald Navarini Unat 20:25
76 Dustin Wehr Unat 20:59
77 Zachary Friedman Unat 22:06
78 Josh Kidd Unat 24:12
79 David Smith Unat  

Team Scores

1 Trailhogs Mich 39
2 Bluegrass Runners KY 42
3 Ledges Running Club Mich 87
4 Team Gator KY 103
5 Miami Valley Track Club Ohio 106
6 Stark Co Stars LE 148
7 MVTC Ohio 210

Young Women

Name Team Name Time
1 Meghan Mayday Unat 19:49
2 Megan Via Miami Valley Track Club 20:06
3 Katie Wiefench Unat 20:14
4 Cassandra Wilkins Unat 20:15
5 Emily Leeper Team Gator 20:22
6 Natalie Leeper Team Gator 20:23
7 Sarah McClellan Miami Valley Track Club 20:24
8 Amber Myers Sunshine Shockers 20:48
9 Megan Crouse Team Gator 20:55
10 Melissa Myers Miami Valley Track Club 20:59
11 Ryanne Fortney Team Gator 21:03
12 Amanda Husted Miami Valley Track Club 21:25
13 Jessica Maurer Unat 21:30
14 Kelly Sraj Miami Valley Track Club 21:45
15 Jenae Walker Miami Valley Track Club 21:51
16 Stephanie Mendler Unat 22:10
17 Sarah Sherren WWTC 22:34
18 Amy Moore Miami Valley Track Club 22:47
19 Hannah Somers Team Gator 23:07
20 Stephanie Story Cincinnati Spirit 24:09
21 Sarah Morrill Unat 26:34

Team Scores

1 Miami Valley Track Club Ohio 28
2 Team Gator Mich 29

Young Men

Name Team Name Time
1 Frank Tinney Detroit Cheetahs 16:06
2 Adam Hill Unat 16:27
3 Ryan Lester Miami Valley Track Club 17:06
4 Tony Matheus Unat 17:11
5 Kellen Alexander Unat 17:14
6 Christopher Haag Detroit Cheetahs 17:20
7 Matthew Weingardt Ky Fleet Feet 17:28
8 Eric Contreras Miami Valley Track Club 17:28
9 Justin Baum Unat 17:37
10 Joel Hidalgo Miami Valley Track Club 17:41
11 Joshua Murray Miami Valley Track Club 17:47
12 Ian Smith Unat 17:52
13 Brock Hankins Unat 17:58
14 Johnathon Giarimo Unat 18:01
15 Mike Murphy Miami Valley Track Club 18:02
16 Michael Haworth Mason Dixon 18:02
17 Anthony Lipert Unat 18:09
18 Matt Pelliteri Unat 18:10
19 Robert Connell Unat 18:14
20 David Webster Unat 18:26
21 Nathan Malcomb Unat 18:33
22 Robert Perry Unat 18:46
23 Daniel Wade Unat 18:53
24 Alec MacEachern Miami Valley Track Club 19:02
25 Adam Francis Unat 19:04
26 David Steinmetz Unat 19:08
27 Brent Macumber Detroit Cheetahs 19:10
28 Joshua Montenaro Unat 19:18
29 Josh Livingston Unat 19:44
30 Robbie Lucas Unat 21:01
31 Tyler Burden Unat 21:02
32 Phillip Ernst Unat 22:23
33 Justin Kramer Detroit Cheetahs 22:37
34 Matt Tobbe Unat 23:43

Team Scores

1 Miami Valley Track Club 15
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec