Join/Renew Now

Potomac Valley Association Junior Olympic XC Championships

11/3/02 - Greenbelt Park - Greenbelt, MD

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Girls
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
Section  1
 1 Browne, Micaela              Heet,Bowie, MD         7:27.00
 2 Grunberg, Morgan             Mountain Exp,Hagers    7:34.90
 3 Brown, Alexis                Hummingbird,Washing    9:33.00

2000 Meter Run CC Sub-Bantam Boys
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Nixon II, Timothy            Bowie,Bowie, MD        7:12.20
 2 Brown, Denzel                Hummingbird           12:35.90

3k Run CC Bantam Girls
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Seymour, Kiah                DC Red Wings,Washin   12:09.80
 2 Adams, Breanna               DC Red Wings,Capito   12:33.40
 3 Price, Alicia                DC Red Wings,Washin   13:36.40
 4 Graham, Lorraine             DC Red Wings,Bowie,   14:08.10
 5 Woelfel, Tara                DC Red Wings          14:20.80
 6 Marzen, Stephanie            Ptvc,McLean, VA       14:30.30
 7 Grant, Candance              DC Red Wings,Beltsv  x15:14.40
 8 Bazell, Kayla                DC Red Wings,Columb  x15:17.70
 9 Hammond, Zackia              DC Red Wings,Upper   x15:50.60
10 Bazell, Alicia               DC Red Wings,Columb  x16:12.40

3k Run CC Bantam Boys
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Gaither, Thomas              DC Red Wings,Mitche   11:38.00
 2 Greene, Kevin                DC Red Wings,Silver   11:38.20
 3 Graves, Kyle                 DC Red Wings,Silver   12:06.50
 4 Sparrow, Devin               DC Red Wings,Washin   12:09.20
 5 Randolph, Anthony            DC Red Wings,Washin   12:13.90
 6 Kellogg, William             Pikesville,Pikesvil   12:15.60
 7 Ajayi, Sean                  Bowie,Bowie, MD       12:16.80
 8 Bailey, Brandon              DC Red Wings,Baltim  x12:19.10
 9 Edgerton, Milan              DC Red Wings,Upper   x13:36.00
10 Jackson, Rayshonne           DC Red Wings,Washin  x13:38.00
11 Brown, Wendall               UNA,District Height   13:44.60
12 Givnta, Greg                 Ptvc,McLean, VA       14:18.70
13 Mills, Josha                 UNA,Columbia, MD      14:29.60

3k Run CC Midget Girls
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Lockhart, Dominique          DC Red Wings,Washin   11:46.70
 2 Seymour, Ashley              DC Red Wings,Washin   11:46.90
 3 Givnta, Stephanie            Ptvc,McLean, VA       12:04.60
 4 Meacham, Whitney             DC Red Wings,Washin   12:12.40
 5 Addison, Yaa                 DC Red Wings,Washin   12:14.50
 6 Hickson, Christian           DC Red Wings,Washin   12:16.60
 7 Salcido, Veronica            DC Red Wings,Rockvi  x12:24.70
 8 Grant, Maya                  DC Red Wings,Washin  x12:30.10
 9 Rivers, Teshika              DC Red Wings         x12:37.90
10 Robinson, Mary               UNA                   13:51.60

3k Run CC Midget Boys
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Thompson, Matty              DC Red Wings,Thurmo   11:05.00
 2 Bazell, Graham               DC Red Wings,Columb   11:08.20
 3 Rooney, Brian                DC Red Wings,Arling   11:38.90
 4 Kleiman, Jeremy              DC Red Wings,Owing    11:57.50
 5 Eden, Andrew                 UNA,Edgewater, MD     12:07.30
 6 Stewart, Dominick            DC Red Wings,Washin   12:07.90
 7 Maus, Elias                  DC Red Wings,Washin  x12:18.10
 8 Albright, Justin             DC Red Wings,Thurmo  x12:30.70
 9 Allen, Christopher           Ptvc,Reston, VA       12:32.80
10 Price, Markeith              Baltimore,Baltimore   13:37.30
11 Brown, Jerrell               Hummingbird,Washing   13:40.30
12 Bazell, Jason                DC Red Wings,Columb  x14:01.50
13 Graves, Paul                 DC Red Wings,Silver  x14:02.60
14 Davis,Jr, Brian              DC Red Wings,Washin  x14:12.90
15 Saldana III, Jesse           Loudoun,Leesburg, V   15:52.70

4k Run CC Youth Girls
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Redman, Jennifer             DC Red Wings,Adelph   16:17.10
 2 Williams, Devon              DC Red Wings,Baltim   16:30.20
 3 Nesbit, Elizabeth            UNA,Waterford, VA     19:08.40
 4 Viragh, Julie                Ptvc,McLean, VA       19:29.50
 5 Benjamin, Lindsay            DC Red Wings,Silver   21:04.00
 6 Adams, Ayana                 DC Red Wings          23:12.10

4k Run CC Youth Boys
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Triantos, Alec               Mid-MD,Rockville, M   15:34.80
 2 Woelfel, Derek               Mid-MD,Thurmont, MD   16:22.00
 3 Arumugam, Hemagiri           Mid-MD,Hagerstown,    16:40.30
 4 Yocum, Jacob                 Mid-MD,Thurmunt, MD   16:45.30
 5 Kurtz, Jeremy                Mid-MD,Thurmont, MD   16:47.10
 6 Topper, Michael              Mid-MD,Thurmont, MD  x16:52.60

5k Run CC Intermediate Girls
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Jupiter, Alejandra           DC Red Wings,Adelph   23:36.30

5k Run CC Intermediate Boys
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Bittrick, Hamilton           Ptvc,Arlington, VA    20:05.00

5k Run CC Young Women
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Neal, Jessica                DC Red Wings,Washin   19:21.10

5k Run CC Young Men
======================================================================
   Name                    Year Team                    Finals  Points
======================================================================
 1 Brinkley, Derrick            DC Red Wings          17:57.20
 2 Brown, Raedell               DC Red Wings          18:28.40
 3 Washington, James            DC Red Wings          19:18.30
 4 Glanville, Andrew            DC Red Wings          19:19.30
 5 Seymore, Rafford             DC Red Wings          20:19.20
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec