Join/Renew Now

Ohio Association Junior Olympic XC Championships

 

Bantam Girls 3 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Beal, Gabriell South Dayton Flyers 13:13.4 1
2 Jordan, Jessie Bob Shulls Racing Team 13:29.2
3 Adkins, Payton South Dayton Flyers 13:58.1 2
4 Turner, Allyson Butler County Striders 14:31.5 3
5 Turner, Allison South Dayton Flyers 14:54.7 4
6 Stechschult, Jayna Unattached 15:44.4
7 Murphy, Elizabeth Butler County Striders 16:55.7 5
8 Gray, Cierra South Dayton Flyers 17:06.3 6
9 Lantz, Marissa Unattached 17:33.1
10 Nischwitz, Brooke South Dayton Flyers 18:13.5 7
11 Russel, Miranda Miami Valley Track Club 18:56.2
12 Tudor, Kendall Butler County Striders 19:53.5 8
13 McCollor, Kara Butler County Striders 21:33.4 9
14 Tudor, Becca Butler County Striders 22:44.9 10
15 Campell, Alicia Unattached 23:55.6

Team Scores

1 South Dayton Flyers 20
2 Butler County Striders 35

Bantam Boys 3 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Lillard, Derick South Dayton Flyers 12:10.0 1
2 Cazzell, Seth South Dayton Flyers 12:20.3 2
3 Lawrence, David Unattached 12:29.0
4 Kincade, Jack South Dayton Flyers 12:52.6 3
5 Olding, Jack Unattached 13:15.6
6 Koehne, Ryan South Dayton Flyers 13:15.9 4
7 Fowler, Ethan South Dayton Flyers 14:15.1 5
8 Serrentino, Jacob Christ The King 15:20.6
9 Braden, Nick Butler County Striders 16:02.1
10 Howard, Brandon Unattached 16:23.2
11 McCarroll, Clay Christ The King 16:28.3
12 Askins, Trevor Christ The King 17:32.4

Team Scores

1 South Dayton Flyers 15

Midget Girls 3 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Walker, Bianca South Dayton Flyers 11:25.2 1
2 Turner, Tawny South Dayton Flyers 11:56.7 2
3 Newman, Cristina South Dayton Flyers 12:21.3 3
4 Adkins, Lauren South Dayton Flyers 12:23.3 4
5 Bauer, Erin Cincinnati Spirit 12:25.4
6 Cavellier, Jenny South Dayton Flyers 12:31.5 5
7 Williams, Carson South Dayton Flyers 12:49.5 6
8 Kerns, Allyson Butler County Striders 13:01.3 7
9 Everage, Jessica Butler County Striders 13:01.7 8
10 Griffith, Sarah South Dayton Flyers 13:38.5 9
11 Hoffman, Laura South Dayton Flyers 13:53.8 10
12 Hinkle, Maggie South Dayton Flyers 13:58.7 11
13 Pellitteri, Katie Unattached 14:37.5
14 Casey, Anneliese Unattached 14:52.1
15 Porter, Meixandra South Dayton Flyers 14:56.7 12
16 Barrard, Michelle Butler County Striders 15:11.5 13
17 Waggoner, Tess Unattached 15:16.6
18 Askins, Stacie Christ King 15:22.2
19 Oneal, Loren Unattached 15:23.4
20 Smith, Jessica Christ King 15:47.2
21 Howard, Megan Butler County Striders 15:55.0 14
22 Hosier, Kasey Unattached 15:56.1
23 Yeager, Krystal Licking Heights 16:25.9
24 Roe, Shelby Butler County Striders 16:54.6 15
25 Duane, Danielle Butler County Striders 17:06.1 16
26 Batson, Rhia Butler County Striders 17:45.5 17
27 Winans, Natalie Unattached 18:42.1
28 Parks, Brittany Butler County Striders 19:11.1 18
29 Smith, Prisieilla Christ King 20:56.6
30 Miller, Samantha Unattached 24:17.7

Team Scores

1 South Dayton Flyers 15
2 Butler County Striders 57

Midget Boys 3 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Peters, Andy Miami Valley Track club 11:21.0 1
2 Cochran, Evan Miami Valley Track Club 11:21.5 2
3 Crowder, Chris Miami Valley Track Club 11:57.7 3
4 Roberts, Dustin Butler County Striders 12:12.6
5 Jones, Kyle Unattached 12:17.1
6 Billing, Derek Miami Valley Track club 12:23.3 4
7 Billing, Jade Miami Valley Track club 12:38.2 5
8 McCracken, Derek Miami Valley Track club 12:43.5 6
9 Fisher, Greg South Dayton Flyers 12:49.6
10 Larger, Eric Miami Valley Track club 13:11.6 7
11 Porter, Dakota Unattached 13:19.2
12 Sato, Kenta Miami Valley Track club 13:20.7 8
13 Wardroff, Michael Butler County Striders 13:28.9
14 Stechschulte, Joe Unattached 13:52.1
15 McCusker, Luke Unattached 13:53.3
16 Jones, Benjamin Unattached 14:08.5
17 Cox, Kyle Butler County Striders 14:37.3
18 Howard, Anthony Unattached 14:46.4
19 Frost, Sam Miami Valley Track Club 15:15.6 9
20 Auten, Jared Unattached 17:23.0

Team Scores

1 Miami Valley Track Club 15

Youth Girls 4 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Bizzarri, Angela Cincinnati Spirit 15:35.1 1
2 Thompson, Emily Cincinnati Spirit 15:35.7 2
3 Schwietermann, Kelly FASTT 15:36.3 3
4 Beachy, Lauren Butler County Striders 15:38.8 4
5 Thomas, Caitlin Cincinnati Spirit 15:49.5 5
6 Leeper, Sarah Cincinnati Spirit 15:59.6 6
7 Velte, Elyse FASTT 16:51.1 7
8 Scherer, Katharine Cincinnati Spirit 16:51.8 8
9 Koehler, Megan Butler County Striders 16:55.7 9
10 Wheeler, Emily Butler County Striders 17:14.9 10
11 Meiners, Danzelle Cincinnati Spirit 17:16.9 11
12 White, Melissa Unattached 17:21.8
13 Steinway, Liz Butler County Striders 17:31.5 12
14 Chihil, Courtney Unattached 17:42.7
15 Peters, Tina Miami Valley Track Club 17:46.0 13
16 Inman, Kristen Miami Valley Track Club 17:55.0 14
17 Kelsea, Megan Miami Valley Track Club 18:04.6 15
18 Buechler, Katie FASTT 18:09.7 16
19 Monnig, Kielly Butler County Striders 18:11.3 17
20 Matthews, Sarah Miami Valley Track Club 18:43.5 18
21 Cottingham, Ashley Miami Valley Track Club 19:04.7 19
22 McCollough, Megan Butler County Striders 19:06.1 20
23 Daniel, Kristen FASTT 19:47.2 21
24 Stierwalt, Sarah Unattached 20:09.0
25 Daniel, Megan FASTT 20:19.7 22
26 Titus, Lyndsey Miami Valley Track Club 21:09.0 23

Team Scores

1 Cincinnati Spirit 22
2 Butler County Striders 52
3 FASTT 69
4 Miami Valley Track Club 79

Youth Boys 4 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Waggoner, Benjamin Unattached 14:30.3
2 Perry, Michael Butler County Striders 14:31.5 1
3 Wagner, Matt Miami Valley Track Club 14:43.8 2
4 Borchers, Sam Miami Valley Track Club 14:55.5 3
5 Kistinger, Peter Butler County Striders 14:57.8 4
6 Westlake, Matt WW Track Club 14:59.3
7 Finan, Eric Butler County Striders 15:03.3 5
8 Holbrook, Eric Pickaway Pacers 15:09.5 6
9 Harris, Alphonse Butler County Striders 15:18.8 7
10 Blagg, Brian Miami Valley Track Club 15:20.2 8
11 Herrett, David Unattached 15:21.5
12 Myers, Chris Butler County Striders 15:23.0 9
13 Guysick, Justin Tri-County Running Club 15:27.0 10
14 Shardo, Jeremy Tri-County Running Club 15:28.3 11
15 Dotson, Matt Unattached 15:29.3
16 England, Jon Pickaway Pacers 15:32.3 12
17 Anthony, Cody Tri-County Running Club 15:32.5 13
18 Green, Michael Butler County Striders 15:40.4 14
19 Ridenbaugh, Heath Pickaway Pacers 15:43.1 15
20 McGinnis, Tim Pickaway Pacers 15:44.4 16
21 Viveros, Christain Pickaway Pacers 15:45.0 17
22 Meyer, Brad Butler County Striders 15:45.9 18
23 Miller, Mark Tri-County Running Club 15:49.5 19
24 McFadden, Russell Pickaway Pacers 15:50.7 20
25 Salley, Eric Unattached 15:51.1
26 Grundin, Jeremy Miami Valley Track Club 16:00.7 21
27 Reiss, Tony Unattached 16:01.9
28 Sontag, Andy Miami Valley Track Club 16:03.3 22
29 Baker, Aaron Miami Valley Track Club 16:17.7 23
30 Murphy, Sean Butler County Striders 16:21.9 24
31 Olding, Kregg Unattached 16:33.6
32 Schwitzgable, Kevin Unattached 16:40.8
33 Schafer, Brook Tri-County Running Club 16:44.5 25
34 Barhorst, Matthew Tri-County Running Club 16:52.7 26
35 Goodfellow, Jesse Miami Valley Track Club 16:56.4 27
36 Springer, Matthew Tri-County Running Club 17:07.7 28
37 Hant, Benjamin Pickaway Pacers 17:26.0 29
38 Kutylowski, Marc Unattached 17:38.6
39 Hale, Jay South Dayton Flyers 17:48.3
40 Johnson, Brandon Miami Valley Track Club 19:00.6 30
41 Thompson, Beau Miami Valley Track Club 19:33.8 31
42 Manger, Dustin Miami Valley Track Club 19:34.4 32
43 Schaar, Brady Unattached 25:15.4
- Sauter, Paul Butler County Striders DNF

Team Scores

1 Butler County Striders 26
2 Miami Valley Track Club 56
3 Pickaway Pacers 66
4 Tri-County Running Club 78

Intermediate Girls 5 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Doerger, Mary Cincinnati Spirit 20:57.1
2 Shagena, Cailin Cinncinati Spirit 21:12.9
3 Chaney, Maggie Unattached 21:25.8
4 Hosier, Amber Unattached 21:34.7
5 Chaney, Kattie Unattached 22:11.8
6 McCarron, Grace Unattached 22:14.3
7 Ricketts, Christina Unattached 22:57.8
8 Zimmerman, Kara Unattached 23:24.0

Intermediate Boys 5 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Fox, Levi Miami Valley Track Club 17:32.5 1
2 Herbert, Justin Miami Valley Track Club 17:44.7 2
3 Meyers, Scott Miami Valley Track Club 17:50.3 3
4 Daniel, Cody Unattached 17:56.9
5 Nebert, Lucas Unattached 18:06.5
6 Kolodgy, Patrick Unattached 18:07.6
7 McCloud, Jeremy Unattached 18:13.1
8 Jones, Harold Unattached 18:19.9
9 Middleton, Tom Miami Valley Track Club 18:21.1 4
10 Bayo, Chad Butler County Striders 18:23.9
11 Vuckovich, David Miami Valley Track Club 18:31.1 5
12 Smith, Cody Unattached 18:34.9
13 Morgan, Tommy Unattached 18:36.9
14 Pickman, Justin Unattached 18:46.1
15 Metzger, Justin Miami Valley Track Club 18:52.2 6
16 Jacob, Reed Unattached 19:02.7
17 Keplinger, Seth Unattached 19:07.0
18 Ardner, Jacob Unattached 19:08.5
19 Fullenkamp, Adam Miami Valley Track Club 19:13.6 7
20 Wolfe, Brian Unattached 19:20.2
21 Warren, David Miami Valley Track Club 19:32.4 8
22 Wehr, Dustin Unattached 19:52.6
23 Loudenback, Brandon Miami Valley Track Club 19:54.7 9
24 Chamberlain, Andy Miami Valley Track Club 19:59.2 10
25 Friedman, Zachary Unattached 20:08.6
26 Geiger, Brandon Unattached 20:34.3
27 Meyer, John Unattached 20:49.3
28 Vandemark, Canaan Miami Valley Track Club 21:19.6
29 Dixon, Carey Miami Valley Track Club 22:04.1
30 Walker, Jerel Miami Valley Track Club 23:14.1
31 Fowler, Eric Miami Valley Track Club 25:27.8

Team Scores

1 Miami Valley Track Club A 15
2 Miami Valley Track Club B 40

Young Women 5 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Myers, Melissa Miami Valley Track Club 20:18.1 1
2 Via, Megan Miami Valley Track Club 20:50.5 2
3 Walker, Jenea Miami Valley Track Club 21:07.5 3
4 McClellan, Sarah Miami Valley Track Club 21:31.8 4
5 Maurer, Jessica Unattached 21:51.8
6 Husted, Amanda Miami Valley Track Club 21:57.3 5
7 Eades, Ashley Unattached 22:08.9
8 Pinkerton, Megan Miami Valley Track Club 22:21.6
9 Straj, Kelly Miami Valley Track Club 22:38.0
10 Sherren, Sarah Unattached 23:16.2
12 McCarron, Jeni Unattached 24:59.4
13 Story, Stephanie Unattached 28:03.7

Team Scores

1 Miami Valley Track Club 15

Young Men 5 km

Pl Name Affiliation Time Pts
1 Hill, Adam Unattached 16:57.7
2 Lester, Ryan Miami Valley Track Club 17:10.7 1
3 Matheus, Tony Unattached 17:17.7
4 Leon, Craig Unattached 17:25.8
5 Contreras, Eric Miami Valley Track Club 17:28.8 2
6 Hidalgo, Joel Miami Valley Track Club 17:58.0 3
7 Kyle, James Unattached 18:11.9
8 Smith, Ian Unattached 18:12.8
9 Pellitteri, Matt Unattached 18:17.9
10 Murray, Joshua Miami Valley Track Club 18:24.2 4
11 Murphy, Mike Miami Valley Track Club 18:30.7 5
12 Hankins, Brock Unattached 18:34.6
13 Franci, Adam Unattached 19:52.5
14 Montenaro, Joshua Unattached 20:07.8
15 Wade, Daniel Unattached 21:04.7

Team Scores

1 Miami Valley Track Club 15
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec