Join/Renew Now

Minnesota Association Junior Olympic XC Championships

11/9/02 - Valleywood Golf Course - Apple Valley, MN

BANTAM BOYS' 3K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM
 1        Ben Larson, 10, Minnetonka, MN              13:24.7
 2        Mark Gilkerson, 10, Brooklyn Park, MN       13:40.4
 3        Isaac Hildebrandt, 9, Jackson, MN           13:48.1
 4     1  Mason Hinke, 10, Minnetonka, MN             14:03.5    Lake Country School
 5        Michael Wagner, 9, Eveleth, MN              14:05.0
 6        Dylan Gorman, 9, Red Wing, MN               15:34.8


MIDGET BOYS' 3K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM
 1        Tyler King, 12, Lakeville, MN               11:31.8
 2        Natie Wagner, 11, Eveleth, MN               12:13.1
 3        Jeremy Sass, 11, Waseca, MN                 12:21.5
 4        Jason Cook, 12, Lakefield, MN               12:28.5
 5     1  Andrew Carlson, 12, White Bear Lake, MN     12:46.0    Prairie Striders
 6        Andy Keller, 12, Chanhassen, MN             12:49.7
 7        Denis Terzic, 12, Minnetonka, MN            12:52.3
 8        Eli Krieter, 12, Edina, MN                  13:04.1
 9        Cory Pelzel, 11, Heron Lake, MN             13:07.5
10        Greg Carlson, 12, Lakefield, MN             13:27.2
11        Joseph Clapp, 12, Faribault, MN             13:35.7
12        Matt Riley, 11, Red Wing, MN                13:59.4
13        Brennon VanStraaten, 11, Chanhassen, MN     14:03.4
14     2  Stuart Zeilon, 11, Apple Valley, MN         14:04.1    Eastview Lightning


YOUTH BOYS' 4K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM
 1        Rob Aderman, 13, Barronett, WI              13:59.3
 2        Patrick Lowder, 14, Chanhassen, MN          14:16.7
 3        Jason Garvens, 14, Byron, MN                14:17.5
 4     1  Richie Mark, 14, Red Wing, MN               14:21.1    Grizzelopes
 5     2  Elliott Heath, 13, Winona, MN               14:38.9    Grizzelopes
 6        Tony Klosterboer, 14, Montevideo, MN        14:43.6
 7        Nicholas Thompson, 14, Rochester, MN        14:55.0
 8        Adam Krzmarzick, 14, Sleepy Eye, MN         14:58.3
 9        Ben Wagner, 14, Eveleth, MN                 15:08.4
10        Charlie Keller, 14, Chanhassen, MN          15:18.2
11        John VanStraaten, 14, Chanhassen, MN        15:25.3
12        Kenny Gilkerson, 14, Brooklyn Park, MN      15:32.5
13        Dustin Franta, 13, La Crescent, MN          15:36.1
14        Louis Sirota, 14, Chaska, MN                15:47.4
15     3  Ben Riley, 13, Red Wing, MN                 15:49.4    Grizzelopes
16     4  Erik Blomsness, 12, Winona, MN              16:07.0    Grizzelopes
17        Tom Hillesheim, 13, Sleepy Eye, MN          16:21.8
18        John Kennedy, 14, Coon Rapids, MN           16:36.4
19        Michael Bendix, 13, Farmington, MN          18:53.2
20        Benjamin Wratz, 12, Farmington, MN          19:23.9
21        Daniel Gerber, 13, Plymouth, MN             20:23.6
22     5  Steve Mark, 14, Red Wing, MN                21:44.8    Grizzelopes

PL   TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD
 1   Grizzelopes              15    1    2    3    4    5             16:32.2    7:23.7


INTERMEDIATE BOYS' 5K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM
 1        Benjamin Puhl, 16, Rochester, MN            16:51.5
 2        Dan Fadgen, 16, Rogers, MN                  17:07.0
 3        Peter Ferlis, 15, Excelsior, MN             17:13.7
 4     1  Jordan Bjorhus, 16, Borup, MN               17:18.8    Ducks
 5     2  Isaac Zimmerman, 16, Moorhead, MN           17:20.0    Ducks
 6     3  Daniel Huebsch, 16, Staples, MN             17:21.0    Ducks
 7     4  Dan Freeman, 16, Staples, MN                17:24.2    Ducks
 8     5  Erick Anderson, 15, St. Paul, MN            17:26.3    Grizzelopes
 9     6  Collin Wagner, 16, Eveleth, MN              17:28.2    Grizzelopes
10     7  Tyler Bjorhus, 16, Borup, MN                17:32.8    Ducks
11     8  Kyle Schmidt, 15, Hermantown, MN            17:40.0    Grizzelopes
12        Broderick McCoy, 16, Shoreview, MN          17:46.3
13     9  Todd Schmidt, 16, Perham, MN                17:50.4    Ducks
14    10  Zach Bruns, 16, Pelican Rapids, MN          17:55.8    Ducks
15    11  Mark Felice, 16, Roseville, MN              18:13.5    Grizzelopes
16        Andy Jahn, 16, Wayzata, MN                  18:18.7
17        Luke Preus, 16, Plymouth, MN                18:22.6
18        Tyler Pietrick, 16, Minnetonka, MN          18:23.1
19        Chad Ridderson, 15, Minnetonka, MN          18:29.8
20        Jeff Pedersen, 16, Plymouth, MN             18:39.5
21    12  Zachary Portilla, 15, Duluth, MN            18:44.0    Grizzelopes
22        Troy Dey, 15, Coon Rapids, MN               18:45.9
23        Brett Christians, 15, Northfield, MN        19:15.8
24        Brian Anderson, 15, Andover, MN             19:37.9
25        Phil Richert, 16, Andover, MN               19:47.5
26        Joseph Trapp, 15, Coon Rapids, MN           19:56.5
27        John Liebl, 15, Montevideo, MN              20:16.9
28        Chris Lafean, 15, Coon Rapids, MN           20:45.6
29        Joshua Gerber, 15, Plymouth, MN             20:46.5
30        Andy Kleinendorst, 15, Andover, MN          20:48.1
31        Billy Fink, 16, Tonka Bay, MN               22:53.4
32        Michael Fixsen, 15, Redwood Falls           24:49.7

PL   TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD
 1   Ducks                    17    1    2    3    4    7    9   10   17:23.4      14.1
 2   Grizzelopes              42    5    6    8   11   12   13        17:54.4    1:17.8


YOUNG MEN'S 5K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM
 1     1  Wolive Bekelcha, 18, Minneapolis, MN        16:16.9    Grizzelopes
 2        Gregory Liebl, 17, Montevideo, MN           16:31.6
 3     2  David Borner, 18, Hastings, MN              16:35.7    Grizzelopes
 4        Justin Grunewald, 16, Merrifield, MN        16:54.3
 5        Michael Van Beusekom, 18, New Brighton, MN  17:00.1
 6        Abdul Ali, 18, Minneapolis, MN              17:01.0
 7     3  Brandon Griffin, 17, Roseville, MN          17:10.9    Grizzelopes
 8        Jason Quarford, 17, Rosemount, MN           17:31.7
 9        John Lamppa, 17, Northfield, MN             17:36.5
10        David Reichel, 18, Staples, MN              17:38.7
11        Cory Olson, 17, Brainerd, MN                17:45.1
13        Paul McKenzie, 18, Chanhassen, MN           17:51.0
14     4  Scott Weispfennig, 17, North Branch, MN     18:20.1    Grizzelopes
15        Daniel Ruter, 17, Hanover, MN               18:28.9
16     5  Ryan Anderson, 18, Red Wing, MN             18:37.8    Grizzelopes
17        Christian McCarty, 17, Buffalo, MN          18:40.4
18        Erik Hadland, 17, Eden Prairie, MN          18:43.5
19        Leighton Reuss, 16, Montevideo, MN          18:50.5    Montivideo T C
20     6  Craig Hertz, 16, Andover, MN                18:52.9    Grizzelopes
21        Matthew Johnson, 17, Montevideo, MN         19:01.4
22     7  Tyler Kjorstad, 17, Duluth, MN              19:10.3    Grizzelopes
23        Brandon Town, 17, Fort Ripley, MN           19:10.6
24        Ryan Vest, 17, Shoreview, MN                19:10.9
25        Brandon Heebink, 18, Coon Rapids, MN        19:30.7
26        Nathan Smith, 17, La Crescent, MN           19:36.4    Crazy Buffalo
27        Matthew Liebl, 17, Montevideo, MN           20:13.6
28        Matthew Thompson, 18, La Crescent, MN       20:17.4
29        Sam Suparat, 17, North Branch, MN           20:26.7
30        Drew Ditlefson, 17, Coon Rapids, MN         20:30.4

PL   TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME    SPREAD
 1   Grizzelopes              15    1    2    3    4    5    6    7   17:24.3    2:21.0


BANTAM GIRLS' 3K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM
 1     1  Elana Minsberg, 9, St. Paul, MN             13:55.6    I C A A
 2     2  Allison Streich, 10, Janesville, MN         14:10.0    Waseca Area R C
 3        Marci Furuholmen, 10, Farmington, MN        14:24.2
 4        Carolyn Draayer, 9, Eden Prairie, MN        14:28.4
 5        Marina Maas, 8, Waseca, MN                  16:04.7
 6     3  Madeline Hunsicke, 8, Orono, MN             16:47.3    Lake Country School
 7        Sabrina Maas, 10, Waseca, MN                16:58.7
 8        Caitlin Anderson, 10, Dodge Center, MN      17:12.4
 9        Ana Neaton, 8, Mahtomedi, MN                21:55.8


MIDGET GIRLS' 3K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM
 1        Jennifer Rogers, 12, Apple Valley, MN       12:05.6
 2     1  Jessica Dallager, 12, Eagan, MN             13:04.1    Flying Pigs
 3        Naomi Landecker, 11, Staples, MN            13:04.4
 4        Natasha Wenzel, 11, Staples, MN             13:17.9
 5        Laura Peters, 11, Ramsey, MN                13:34.6
 6        Jayme King, 10, Lakeville, MN               13:50.8
 7        Tessa Wagner, 12, Eveleth, MN               13:58.8
 8        Hannah Hildebrandt, 11, Jackson, MN         14:25.2
 9        Molly Anderson, 12, Dodge Center, MN        14:40.5
10        Amelia Ahl, 12, Richfield, MN               15:41.9
11     2  Katie Knutson, 11, Apple Valley, MN         16:17.4    Eastview Lightning


YOUTH GIRLS' 4K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM
 1        Bria Wetsch, 14, Chaska, MN                 15:28.1    Run N Fun
 2        Heidi Hildebrandt, 14, Jackson, MN          16:23.5
 3     1  Jennifer Piskor, 13, Eagan, MN              17:10.8    Northstar United
 4     2  Anne Guthrie, 13, La Crescent, MN           17:14.1    Northstar United
 5        Krista Geiken, 13, Burnsville, MN           18:00.3
 6        Bethany Ruby, 13, Jackson, MN               18:16.1
 7        Tiffany Anderson, 13, White Bear Lake, MN   18:26.4
 8        Stephanie Anderson, 13, White Bear Lake, MN 18:43.3
 9        Catherine Reeves, 14, Edina, MN             19:00.0
10     3  Meagan Schiebel, 13, La Crescent, MN        19:15.1    Northstar United
11     4  Maggie Clements, 13, La Crescent, MN        21:52.0    Northstar United
12     5  Amy Smith, 12, La Crescent, MN              23:24.9    Northstar United

PL   TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS                   AVG. TIME    SPREAD
 1   Northstar United         15    1    2    3    4    5                  19:47.4    6:14.1


INTERMEDIATE GIRLS' 5K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM
 1        Lisa Waananen, 16, Maple Grove, MN          18:44.7
 2     1  Katie Anderson, 15, Coon Rapids, MN         19:16.5    Crazy Buffalo
 3     2  Marie Borner, 15, Hastings, MN              19:31.8    Crazy Buffalo
 4     3  Hannah Landecker, 15, Staples, MN           20:14.4    Crazy Buffalo
 5     4  Annie Knutson, 15, Burnsville, MN           21:18.9    Grizzelopes
 6     5  Megan Derricott, 16, Apple Valley, MN       21:37.7    Grizzelopes
 7     6  Michelle Lewis, 15, Burnsville, MN          21:50.6    Grizzelopes
 8        Kate Dennehy, 15, Winona, MN                21:53.8
 9     7  Jenna Niggeler, 15, Brainerd, MN            22:28.0    Crazy Buffalo
10     8  Lindsey Carlson, 15, Apple Valley, MN       22:52.5    Grizzelopes
11     9  Carrie Smith, 15, Apple Valley, MN          22:55.7    Grizzelopes
12        Sarah Bostow, 16, Apple Valley, MN          23:43.1
13    10  Alice Deden, 15, Red Wing, MN               23:55.9    Grizzelopes
14    11  Sarah Turner, 15, Mahtomedi, MN             25:39.4    Crazy Buffalo
15    12  Michelle Tubbs, 15, Mahtomedi, MN           26:51.0    Crazy Buffalo
16        Heather Anderson, 15, Dodge Center, MN      28:10.3

PL   TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS                   AVG. TIME    SPREAD
 1   Crazy Buffalo            24    1    2    3    7   11   12             21:26.0    6:23.0
 2   Grizzelopes              32    4    5    6    8    9   10             22:07.1    1:36.9


YOUNG WOMEN'S 5K
PL    PTS                  FINISHER                  TIME        TEAM

 1     1  Heidi Lindeman, 16, Coon Rapids, MN         18:52.1    Grizzelopes
 2     2  Lauren Brueberg, 17, Minneapolis, MN        19:03.1    Grizzelopes
 3     3  Sara Frederickson, 17, Ramsey, MN           19:26.1    Grizzelopes
 4     4  Ashley Anklam, 17, Bloomington, MN          20:17.5    Grizzelopes
 5     5  Jill Brager, 17, Buffalo, MN                20:31.4    Grizzelopes
 6        Santana Hummel, 16, Moorhead, MN            22:09.4
 7     6  Sara Spaulding, 17, Andover, MN             22:15.0    Grizzelopes
 8     7  Erin Steen, 17, Hanover, MN                 24:42.2    Grizzelopes
 9     8  Kate Myers, 17, Medina, MN                  24:46.5    Grizzelopes

PL   TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS                   AVG. TIME    SPREAD
 1   Grizzelopes              15    1    2    3    4    5    6    7    8   19:38.0    1:39.4
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec