Join/Renew Now

Mid-Atlantic Association Junior Olympic XC Championships

11/9/02 - Belmont Plateau - Philadelphia, PA

Sub-Bantam Girls 2,000 Meter Run 2k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Camille Griggs           '94 United Stars Track Club   10:15.0
 2 Kevia Delorme            '95 Mt. Airy Track Club       11:08.0
 3 Brianna Jenkins          '96 Unattached                11:38.0
 4 Erin Allen               '94 Mt. Airy Track Club       11:55.0
 5 Anne La Gatta            '94 Mt. Laurel Striders       14:41.0


Bantam Girls 3,000 Meter Run 3k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Anya Curtis              '92 Mt. Airy Track Club       12:33.0
 2 Marielle Hall            '92 Unattached                12:47.0
 3 Kathryn Hallingstad      '92 Emery Track Club          13:31.0
 4 Ryanne Baldwin           '92 Mallery Challengers       13:45.0     1
 5 Aatiqah Ali              '92 Mallery Challengers       13:46.0     2
 6 Candice German           '92 Mallery Challengers       13:47.0     3
 7 Turquise Pitts           '92 Mallery Challengers       14:19.0     4
 8 Charlotte Jennings       '93 Mallery Challengers       14:54.0     5
 9 Stephanie Hewitt         '92 Tri-County Express        15:00.0
10 Bashira Anderson         '92 Mallery Challengers       15:39.0     6
11 Atiya Staten             '93 Mallery Challengers       15:40.0     7
12 Samantha Stinsman        '93 Mt. Laurel Striders       16:35.0
13 Elizabeth Auritt         '92 Unattached                16:54.0
14 Raisa Colon              '92 Tri-County Express        17:00.0
15 Emily Hachey             '93 Unattached                19:24.0

Pl Team                    Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
 1 Mallery Challengers        15    1    2    3    4    5    6    7


Midget Girls 3,000 Meter Run 3k
===============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Ashley Callahan          '90 Unattached                12:55.0
 2 Bria Alteiri             '91 Unattached                13:11.0
 3 Casey Vermeesch          '91 Tri-County Express        13:31.0
 4 Emily Dietz              '91 Tri-County Express        13:32.0
 5 Kaitlyn Rella            '91 Mt. Laurel Striders       13:40.0
 6 Courtney Zeiner          '91 Mt. Laurel Striders       13:45.0
 7 Kelsey Hallingstad       '90 Emery Track Club          14:23.0
 8 Ashley Gordon            '90 Unattached                14:33.0
 9 Elisa Hachey             '91 Unattached                14:47.0
10 Jacquelyn Whitman        '90 Unattached                15:23.0
11 Kristen Newton           '91 Mallery Challengers       15:27.0
12 Kelsey Rella             '91 Unattached                15:28.0
13 Becky Schafer            '91 Mt. Laurel Striders       16:01.0
14 Kaitlyn Levinson         '90 Mt. Laurel Striders       16:08.0
15 Krystal Roseboro         '91 Mt. Airy Track Club       17:44.0


Youth Girls 4,000 Meter Run 4k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Rayna James              '89 Mt. Airy Track Club       16:01.0
 2 Francesca Rawleigh       '88 Gettysburg Running Club   17:00.0
 3 Brittany Jackson         '89 Mt. Airy Track Club       17:10.0
 4 laura Petrik             '88 Unattached                17:14.0
 5 Kathryn Quinn            '88 Tri-County Express        19:15.0
 6 Alyssa Wert              '89 Emery Track Club          20:08.0
 7 Alexandra Morris         '89 Cinnaminson Track Club    20:53.0
 8 Mallory Jolly            '88 Mt. Laurel Striders       23:13.0
 9 Elizabeth Ewell          '89 Emery Track Club          23:14.0
10 Kelsey Schalager         '88 Mt. Laurel Striders       23:30.0


Intermediate Girls 5,000 Meter Run 5k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Frances Koons            '86 Unattached                19:04.0
 2 Shannon Reese            '86 Unattached                20:47.0
 3 Melissa Ferry            '86 Unattached                21:39.0
 4 Alyssa Adams             '87 Mt. Laurel Striders       23:55.0
 5 Tracy Custis             '87 Mt. Laurel Striders       25:25.0
 6 Shadae Downer            '86 Philadelphia Express      30:00.0


Young Women's 5,000 Meter Run 5k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Lisa Gower               '85 Unattached                22:10.0


Sub-Bantam Boys 2,000 Meter Run 2k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Devin Allen              '94 Mt. Airy Track Club       10:48.0


Bantam Boys 3,000 Meter Run 3k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Lewis Nelson             '92 Mallery Challengers       13:28.0
 2 William Campbell         '93 Mt. Laurel Striders       14:55.0


Midget Boys 3,000 Meter Run 3k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Levi Forvour             '91 Mt. Laurel Striders       12:07.0     1
 2 John Castillo            '91 Mt. Laurel Striders       12:33.0     2
 3 Brian Hayes              '90 Unattached                12:37.0
 4 Bryce Winterhoff         '91 Emery Track Club          12:48.0
 5 Anthony Deluca           '90 Unattached                12:50.0
 6 Michael Waterhouse       '90 Mt. Laurel Striders       13:03.0     3
 7 Jeff Hunter              '90 Mt. Laurel Striders       13:29.0     4
 8 Michael Kelley           '90 Emery Track Club          13:32.0
 9 Charles Schalager        '90 Mt. Laurel Striders       14:13.0     5
10 John Whitman             '90 Unattached                15:23.0

Pl Team                    Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
 1 Mt. Laurel Striders        15    1    2    3    4    5


Youth Boys 4,000 Meter Run 4k                         
===============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Stephen Finley           '88 Emery Track Club          13:32.0     1
 2 Tim Stepp                '88 Emery Track Club          13:39.0     2
 3 Bryan Beegle             '88 Gettysburg Running Club   13:41.0
 4 David Brennan            '88 Mt. Laurel Striders       13:56.0     3
 5 Gregory Valvik           '88 Emery Track Club          14:44.0     4
 6 Thomas Schafer           '88 Mt. Laurel Striders       14:55.0     5
 7 Bobby Torphy             '88 Emery Track Club          15:05.0     6
 8 Ryan Lord                '89 Unattached                15:09.0
 9 Ted Murr                 '88 Unattached                15:15.0
10 Alexander Gambino        '88 Tri-County Express        16:00.0
11 Luis Villaran            '89 Mt. Laurel Striders       16:02.0     7
12 Christian Villaran       '89 Mt. Laurel Striders       16:11.0     8
13 Michael Scheenan         '89 Mt. Laurel Striders       16:19.0     9
14 Victor Roseboro          '89 Mt. Airy Track Club       16:27.0
15 Wylie Naylor             '89 Cinnaminson Track Club    17:06.0
16 Mike Manley              '88 Unattached                17:20.0
17 Dale Winterhoff          '89 Emery Track Club          18:01.0    10
18 Thomas Ricci             '88 Mt. Laurel Striders       22:04.0    11
19 Thomas Rodier            '89 Cinnaminson Track Club    22:19.0
20 Chris Greene             '89 Mt. Laurel Striders       23:20.0    12
 - Kendall Gregory          '88 Unattached                    DNF

Pl Team                    Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
 1 Emery Track Club           23    1    2    4    6   10
 2 Mt. Laurel Striders        32    3    5    7    8    9   11   12


Intermediate Boys 5,000 Meter Run 5k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Alex Huber               '86 Gettysburg Running Club   17:29.0
 2 Sam Huber                '86 Gettysburg Running Club   19:54.0


Young Men's 5,000 Meter Run 5k
=============================================================================
PL ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE
== ============================ ========================= ======= =====
 1 Aaron Redding            '84 Gettysburg Running Club   18:54.0
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec