Join/Renew Now

Arizona Association Junior Olympic XC Championships

11/2/02 - Thunderbird Park

3k Run CC Bantam Girls
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
===============================================================================
Section  1
 1 Temple, Solana             8 AZ Blaze                       13:19.36
 2 Jones, Hayley              9 AZ Track                       13:34.13
 3 Little, Shelby             9 Black Creek                    13:58.45
 4 Laughing, Raysheldon       9 Black Creek                    14:42.92
 5 Barlowe, Nicolette         9 Black Creek                    14:43.54
 6 Thompson, Alexis           8 AZ Blaze                       15:22.99
 7 Begay, Jamie               9 Black Creek                    16:03.57
 8 Begaye, Wynette            9 Black Creek                    16:06.76
 9 Kutz, Abby                 8 AZ Blaze                       16:32.94
10 Wauneka, Brenna            9 Black Creek                    17:40.94
11 Slim, Wynonna              9 Black Creek                    18:37.06
12 Brazones, Katelyn          9 AZ Blaze                       20:46.34
13 Waggoner, Tineille         7 AZ Lightning                   21:16.52
14 Waggoner, Tye              4 AZ Lightning                   22:38.73
15 Waggoner, Trae             6 AZ Lightning                   22:46.84
16 Lewis, Ashley              6 AZ Lightning                   23:13.52

3k Run CC Midget Girls
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
===============================================================================
 1 Hamblen, Lisa             11 AZ Blaze                       12:31.67
 2 Nez, Nikol                10 Black Creek                    13:09.41
 3 Facinelli, Carol          11 AZ Striders                    13:14.32
 4 Yazzie, Stephanie         10 Black Creek                    13:36.34
 5 Williams, Candace         11 Black Creek                    13:47.14
 6 Begay, Danielle           11 Black Creek                    14:04.56
 7 Garcia, Arriana           11 AZ Blaze                       14:08.13
 8 Bender, Katie             11 AZ Blaze                       14:17.24
 9 Marks, Melynda            11 AZ Blaze                       14:27.59
10 Minck, Angela             11 AZ Blaze                       14:54.27
11 Peck, Renee               11 AZ Blaze                       15:34.78
12 Domingues, Crystal        10 Kenilworth                     16:00.08
13 Lee, Corina               10 Kenilworth                     17:47.40
14 Perez, Claudia            11 Kenilworth                     17:52.66
15 Collins, Samantha         10 Phx Bobcats                    17:55.07
16 Kutz, Sarah               10 AZ Blaze                       17:59.10
17 Soto, Bianca              11 Kenilworth                     19:01.24
18 O'Grady, Danica           11 AZ Blaze                       19:09.25

4k Run CC Youth Girls
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
===============================================================================
 1 Curley, Marilyn           13 Black Creek                    16:24.65
 2 Little, Brianna           12 Black Creek                    16:35.17
 3 Prescott, Lindsay         12 AZ Blaze                       17:29.63
 4 Barela, Patricia          12 AZ Striders                    17:42.33
 5 Webster, Lindsay          12 AZ Blaze                       18:45.98
 6 Perez, Jami               12 Unattached                     18:59.58
 7 Sheppard, Kelsey          12 Trackburners                   19:12.73
 8 Bender, Jessica           13 AZ Blaze                       19:53.21
 9 Gerrettie, Nicole         12 Unattached                     21:33.32
10 Ochoa, Angelica           12 AZ Blaze                       21:36.49
11 Hunt, Stacy               13 Unattached                     24:05.73
12 Smiley, Eileen            13 Black Creek                    24:25.01
13 Maho, Tierra              13 Black Creek                    24:25.02
14 Williams, Amber           12 Black Creek                    24:25.03
15 Tsosie, Violet            13 Black Creek                    24:25.04
16 Walters, Felicia          13 Black Creek                    24:25.05
17 Smerlinski, Danielle      13 Trackburners                   24:25.06

5k Run CC Intermediate Girls
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
===============================================================================
 1 Blacksheep, Tierra        14 Black Creek                    20:00.00

5k Run CC Young Girls
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
===============================================================================
 1 Schow, Elizabeth          16 Trackburners                   20:00.00
 2 Westerham, Kari           17 Trackburners                   20:01.00

3k Run CC Bantam Boys
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
===============================================================================
 1 Clegg, Casey               9 Phx Bobcats                    12:43.33
 2 Begay, Lucas               9 Black Creek                    12:58.13
 3 West, Brendon              9 AZ Blaze                       13:37.62
 4 Smith, Carl                9 AZ Track                       14:10.95
 5 Rodgers, Nathan            9 AZ Blaze                       14:31.16
 6 Duncan, Jordan             9 AZ Blaze                       14:36.68
 7 Quigley, Corey             6 Black Creek                    14:41.57
 8 Sorrell, David             9 Black Creek                    15:20.93
 9 Elliott, Ryan              7 AZ Blaze                       15:29.69
10 Burbank, Ryan              8 Black Creek                    15:58.12
11 Lobato, Anthony            8 Kenilworth                     16:16.27
12 Tsosie, Jeremy             5 Black Creek                    16:20.58
13 Kim, Daniel                9 AZ Blaze                       17:03.28
14 Kostolnik, Johnny          8 AZ Blaze                       17:26.37
15 Brazones, Ryan             8 AZ Blaze                       19:58.39

3k Run CC Midget Boys
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
===============================================================================
 1 Phillips, Alexander       11 AZ Striders                    11:31.29
 2 Begay, Darryl             11 Black Creek                    12:04.82
 3 Lansdale, Troy            11 Trackburners                   12:15.25
 4 Nelson, Cleofius          11 Black Creek                    12:40.31
 5 Beigh, Dave               11 Unattached                     12:46.55
 6 Rothwell, Greg            10 Phx Bobcats                    12:52.29
 7 Orn, Anders               10 AZ Track                       12:55.04
 8 Paul, Raymond             10 Black Creek                    13:03.07
 9 Guy, Eron                 10 Black Creek                    13:31.73
10 Garry, Christopher        10 AZ Blaze                       13:34.20
11 Slim, Lathaniel           10 Black Creek                    13:45.25
12 Potts, Kyle               11 AZ Blaze                       13:53.38
13 Smith, Frank              10 AZ Track                       13:56.06
14 Wengert, Dallin           11 Unattached                     14:02.49
15 Hernandez, Adrian         10 Kenilworth                     14:42.49
16 Orsulak, Zachery          10 AZ Blaze                       15:44.38
17 Garcia, Chris             10 Kenilworth                     15:45.61
18 Rodriquez, Miguel         10 Kenilworth                     15:54.40
19 Walker, Brent             10 Black Creek                    16:54.82
20 Billy, Aaron              10 Black Creek                    20:03.67
21 Myers, Leander            12 Black Creek                    21:00.00

4k Run CC Youth Boys
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
===============================================================================
 1 Swift-Kraemer, Matthew    13 AZ Striders                    14:37.43
 2 Rintala, Myron            13 Black Creek                    14:47.93
 3 Slim, William             13 Black Creek                    15:01.96
 4 Anderson, Michael         13 Trackburners                   15:02.18
 5 Paul, Jeremy              13 Black Creek                    15:30.72
 6 Spencer, Derrick          13 Black Creek                    15:34.00
 7 Guy, Ryan                 12 Black Creek                    15:43.29
 8 Barela, Christopher       13 AZ Striders                    15:48.36
 9 Waldvogel, Josh           13 AZ Blaze                       15:50.48
10 Bigwater, John            12 Black Creek                    15:59.06
11 Noreross, Cyrus           13 Black Creek                    15:59.48
12 Watchman, Jeremiah        13 Black Creek                    16:01.70
13 Newsome, Aaron            13 Unattached                     16:31.46
14 Donald, Tyler             12 Black Creek                    16:40.36
15 Schow, James              12 Trackburners                   17:20.63
16 Foutch, Cameron           13 Unattached                     17:38.18
17 Sorrell, Nicholas         12 Black Creek                    17:51.72
18 Reinstein, Adam           12 AZ Track                       17:56.81
19 Foster, Eric              13 AZ Blaze                       18:11.62
20 Perez, Juan               13 Kenilworth                     19:03.88
21 Goode, Nicholas           12 Unattached                     19:05.25
22 Ibarra, Tony              12 Kenilworth                     19:29.86
23 Segay, Adrian             12 Black Creek                    19:39.92
24 Jackson, Wesley           12 Trackburners                   22:47.17
25 Forduhl, Caleb            12 Unattached                     24:03.08
26 Dallas, Sherman           13 Black Creek                    24:24.24
27 White, Byron              13 Black Creek                    24:24.25
28 Holde, Chris              13 Black Creek                    24:24.26
29 Sisto, Lewis              13 Black Creek                    24:24.27

5k Run CC Intermediate Boys
===============================================================================
   Name                     Age Team                    Seed     Finals  Points
===============================================================================
 1 Mann-Chescher, Jack       15 Unattached                     18:14.70
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec