Join/Renew Now

Region VIII Championships

November 17, 2001

Event 2  Boys 3k Run CC Bantam
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Natie Wagner                  Eveleth, MN             12:19.8
       2 Tyler Harris                  DePere', WI             12:20.5
       3 Scott Goelden                 Wausau, WI              12:29.5
       4 John Fowler                   Madison, WI             12:59.9
       5 Michael Wagner                Eveleth, MN             14:11.1
       6 Kirby Neaton                  Mahtomedi, MN           14:11.6
       7 Aaron Viner                   Park View, IA           15:16.2
      -- Jordan Sutherland             Omaha, NE              X12:06.0
      -- Simon Falcon                  Bellevue, NE           X12:28.5
      -- Jonathan Powell               Columbus, NE           X13:14.9
      -- Jon Williams                  Glenwood, IA           X13:23.9
      -- Alex Hajek-Jones              Plattsmouth, NE        X13:25.8
      -- Chad Gibney                   Lincoln, NE            X13:26.3
      -- Derek Schnell                 Lincoln, NE            X13:38.5
      -- Jacob Garcia                  Bellevue, NE           X14:55.5

     Event 1  Girls 3k Run CC Bantam
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Laura Peters                  Ramsey, MN              12:41.7
       2 Maggie Conlon                 Urbandale, IA           12:46.5
       3 Shelbie Pettie                Matherville, IL         12:59.4
       4 Nicole Miller                 Davenport, IA           13:00.2
       5 Elana Minsberg                St. Paul, MN            13:57.8
       6 Kristi Hanno                  Davenport, IA           14:21.3
       7 Brittani Yost                 Eldridge, IA            14:52.0
       8 Elizabeth Baldus              Indianola, AR           15:08.1
       9 Allison Streich               Janesville, MN          15:19.0
      -- Lauren Sutherland             Omaha, NE              X13:11.5
      -- Eliza Hammond                 Lincoln, NE            X13:37.3
      -- Emily Heyl                    Lincoln, NE            X13:50.4
      -- Brooke Durman                 Lincoln, NE            X14:26.6
      -- Meghan Simpson                Sioux City, IA         X14:39.0
      -- Allissa Zimmerman             Omaha, NE              X15:13.0
      -- Stephanie Branchaud           Omaha, NE              X15:42.0
      -- Mallory Ubbelonde             Bellevue, NE           X15:50.2
      -- Megan McVay                   Glenwood, IA           X16:00.4
      -- Michaela West                 LIncoln, NE            X17:03.5
      -- Mary Fiedler                  Lincoln, NE            X17:03.8

     Event 4  Boys 3k Run CC Midget
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Tad Lynch                     Slinger, WI             11:03.5
       2 Rob Aderman                   Barronett, WI           11:16.6
       3 Luke Weber                    Waukon, IA              11:56.9
       4 Karl Sachs                    Seymour, WI             12:05.4
       5 Elliot Krause                 Appleton, WI            12:24.6
       6 Adam Waldvogel                Wausau, WI              12:52.8
       7 Michael Yost                  Eldridge, IA            13:20.5
       8 Andy Keller                   Chanhassen, MN          13:57.7
       9 Seth Erdmann                  Crofton, SD             14:59.0
      -- Alexander Heyl                Lincoln, NE            X10:57.1
      -- Jacob Wilson                  Papillion, NE         X11:39.1
      -- Jacob Eary                    Omaha, NE             X11:44.2
      -- Tyler Nieland                 Omaha, NE             X11:50.1
      -- Peter Falcon                  Bellevue, NE          X11:51.2
      -- John Rutford                  Lincoln, NE           X11:58.2
      -- Caleb Zimmerman               Omaha, NE             X12:03.7
      -- Logan Wilson                  Papillion, NE         X12:16.3
      -- Tim Soenksen                  Lincoln, NE           X12:46.7
      -- Jarrod Garcia                 Bellevue, NE          X12:52.0
      -- Paul Doran                    Omaha, NE             X12:55.9
      -- Austin Nelson                 Omaha, NE             X13:37.2
      -- Zachary Ubbelohde             Omaha, NE             X14:03.5
      -- Matt Powell                   Omaha, NE             X14:23.5
      -- Austin Muench                 Omaha, NE             X14:59.9
      -- Logan Ohs                     Lincoln, NE           X15:50.4
      -- Brandon Smith                 Lincoln, NE           X18:19.5

     Event 3  Girls 3k Run CC Midget
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Danielle Berndt               Bloomington, MN        11:53.2
       2 Hannah Willis                 Sheboygon, WI          12:34.0
       3 Kacy Nehowig                  Paynesville, MN        13:02.2
       4 Krista Geiken                 Burnsville, MN         13:06.0
       5 Tessa Wagner                  Eveleth, MN            13:44.5
       6 Tiffany Anderson              St. Paul, MN           13:45.0
       7 Tiffany Leader                Yankton, SD            13:49.9
       8 Emily Smith                   Yankton, SD            13:58.3
       9 Kristin Sternhagen            Yankton, SD             14:10.7
      10 Jessica Sattler               Davenport, IA          14:26.6
      11 Alyssa Wright                 Yankton, SD            14:29.5
      12 Emily Twedt                   Urbandale, IA          14:33.0
      13 Elizabeth Hanson              West Concord, MN       14:49.0
      14 Stephanie Anderson            St. Paul, MN            15:02.5
      15 Jordan Lillie                 Volin, SD              16:46.8
      16 Midori Neaton                 Mahtomedi, MN          18:25.1
      17 Jessica Hedrick               Davenport, IA          18:42.4
      18 Emily Aronson                 Rock Island, IA        19:41.3
      -- Jordan Williams               Glenwood, IA          X12:25.9
      -- Ashtyn Bax                    Lincoln, NE           X12:50.7
      -- Michelle Fluitt               Lincoln, NE           X12:59.8
      -- Aiyda Ghahramani              Omaha, NE             X13:00.4
      -- Erin Danahay                  Lincoln, NE           X13:07.5
      -- Shelby Frerichs               Lincoln, NE           X15:45.5
      -- Kathryn West                  Lincoln, NE           X17:44.7

     Event 6  Boys 4k Run CC Youth
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Jon Williams                  Mission Hill, WI       14:12.8
       2 Jonathan Thomas               Des Moines, IA         14:29.0
       3 Ben Wagner                    Eveleth, MN            14:38.1
       4 Jason Wettlin                 Sioux Falls, SD        14:43.6
       5 Andrew Manning                Vermillion, SD         14:59.0
       6 Richard Mark                  Red Wing, MN           15:09.8
       7 Tyler Blake                   Sioux Falls, MN        15:13.6
       8 Charlies Farber               Motley, MN             15:23.5
       9 Sam Springer                  Garner, IA             15:26.2
      10 Matthew Teshak                Davenport, IA          15:31.0
      11 Steven Cate                   Belleville, WI         15:47.1
      12 Charlie Keller                Chanhassen, MN         15:54.2
      13 Derek Schmitz                 Cold Spring, MN        15:55.9
      14 Adam Kollmann                 Cold Spring, MN        16:01.7
      15 Benjamin Potts                Yankton, SD            16:03.3
      16 Robert Kahn                   Whitefish Bay, WI      16:05.7
      17 Alejandro Perales Saunde      Madison, WI             16:09.6
      18 John Hull                     Wayzata, MN            16:20.0
      19 Daniel Tonellato              Shorewood, WI          16:31.8
      20 Samuel Dannenbring            Yankton, SD             16:36.1
      21 Jake Hohenthaner              Yankton, SD            17:02.7
      22 Ben Schneider                 UNATTACHED REGION 8    17:07.0
      23 Mike Yaggie                   Mission HIll, SD       17:16.3
      24 Ben Riley                     Red Wing, MN           17:28.9
      25 John Van Straaten             Chanhassen, MN         17:33.0
      26 Hal Brown                     Whitefish Bay, WI      17:53.8
      27 Charlie McGowan               Belleville, WI         19:38.1
      -- Joshua Branchaud              West Omaha, NE        X15:07.6
      -- Patrick Rainey                Omaha, NE             X15:09.4
      -- Rick Wasielewski              Lincoln, NE           X15:18.2
      -- Nathaniel West                Lincoln, NE           X15:21.2
      -- Ryan Ohs                      Lincoln, NE           X15:35.5
      -- Buddy Owens                   Lincoln, NE           X15:38.9
      -- Nate Nordstrom                Omaha, NE             X15:45.1
      -- Joseph Garcia                 Bellevue, NE          X15:46.7
      -- James Robinson                Council Bluffs, IA    X15:51.4
      -- Anthony Oberle                Sioux City, IA        X16:00.0
      -- Nick Wolff                    Waverly, NE           X16:23.6
      -- Tim Stewart                   Murdock, NE           X17:04.2
      -- Chris Mansfield               Omaha, NE             X17:43.7
      -- Tyler Loos                    Lincoln, NE           X17:57.2
      -- Ron Raymond                   Blair, NE             X18:02.7

     Event 5  Girls 4k Run CC Youth
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Megan Jensen                  Alden, MN              15:12.4
       2 Claire Maduza                 Shorewood, WI          15:25.1
       3 Jessica Wiegert               West Des Moines, IA    16:08.5
       4 Hannah Roeder                 Des Moines, IA         16:13.0
       5 Erin Willis                   Sheboygon, WI          16:51.9
       6 Lindy Shaw                    Clive, IA              16:56.8
       7 Gera Polzin                   Janesville, WI         16:59.8
       8 Bethany Wolvington           Winona, MN              17:00.5
       9 Chloe Patterson               Burlington, IA         17:11.7
      10 Amanda Kuchta                 Yankton, SD            17:24.3
      11 Lauren Lindaman               West Des Moines, IA    17:45.7
      12 Karlie Nelson                 Red Wing, MN           17:54.0
      13 Julie Selves                  Yankton, SD            18:27.5
      14 Jeana Studer                  West Des Moines, IA    19:00.6
      15 Jessie Welhoefer              Waterloo, WI           19:10.9
      16 Courtney Havig                Red Wing, MN           19:23.1
      17 Shannon Hoy                   West Des Moines, IA    19:50.4
      18 Melissa Vetter                Belleville, WI         20:19.2
      19 Lindsie Pettie                Matherville, IA        22:51.6
      -- Merideth Snow                 Omaha, NE             X14:50.3
      -- Morgan Beachler               Oakland, NE           X15:51.1
      -- Jennifer Rubin                Omaha, NE             X16:16.1
      -- Ashley Schnell                Lincoln, NE           X16:36.0
      -- Stephanie Powell              Columbus, NE          X17:05.1
      -- Caitlin Caughey               Omaha, NE             X18:49.6
      -- Katy Fiedler                  Lincoln, NE           X21:25.9

     Event 8  Boys 5k Run CC Intermediate
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Daniel Fadgen                 Rogers, MN             16:57.5
       2 Alec Maduza                   Sherwood, WI           17:12.7
       3 Benjamin Puhl                 Rochester, MN          17:20.6
       4 Jason Quarford                Rosemount, MN          17:22.1
       5 Daniel Thour                  Plymouth, MN           17:24.1
       6 Kaleb Boese                   Freeman, SD            17:30.9
       7 Collin Wagner                 Eveleth, MN            17:34.7
       8 Brandon Gleason               Mantorville, MN        17:43.8
       9 Chris DesRoches               Plymouth, MN           17:46.0
      10 Kyle Geiken                   Burnsville, MN         17:50.1
      11 Cory Miskowiec                Plymouth, MN           17:53.5
      12 Nathan Drenckhahn             Plymouth, MN           17:56.8
      13 Daniel Garvens                Byron, MN              18:03.4
      14 Matt Hoehn                    Good Thunder, MN       18:10.7
      15 Brad Tyler                    Humboldt, SD           18:14.8
      16 Andy Jahn                     Wayzata, MN            18:27.7
      17 Jarvis Jelen                  Sioux Falls, SD        18:29.7
      18 Matt Yaggie                   Mission HIll, SD       18:32.7
      19 Matthew Hanson                West Concord, MN       18:36.4
      20 Tony Krzmarzick               Lake Crystal, MN       18:46.6
      21 Eric Cooke                    Portage, WI            18:47.6
      22 Luke Preus                    Plymouth, MN           18:55.6
      23 Josh Gripentrog               Watertown, SD          19:00.6
      24 Clinton Eshelman              Bridgewater, IA        19:09.4
      25 Kyle Bender                   New London, WI         19:21.6
      26 Fred Bowen                    New London, WI         19:22.8
      27 Geoff Grosvenor               Albia, IA              19:53.5
      28 Jeremy Hedrick                Davenport, IA          20:34.5
      29 Ryne Gass                     Yankton, SD            21:36.1
      30 David Miller                  Lake Crystal, MN       23:09.1
      -- Jack Lemke                    Omaha, NE             X16:53.2
      -- David Preston                 Omaha, NE             X17:48.5
      -- Daniel Bax                    Lincoln, NE           X20:02.8
      -- James McFarland               Lincoln, NE           X20:40.7
      -- J.D. Smith                    Lincoln, NE           X20:42.4

     Event 7  Girls 5k Run CC Intermediate
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Ramsey Kavon                  Yankton, SD             19:55.7
       2 Greta Fay                     Plymouth, MN            21:09.2
       3 Emily Wilder                  Davenport, IA           22:53.1
       4 Jodi Welhoefer                Waterloo, WI            25:18.3
      -- Mallory Masterson             Omaha, NE              X22:43.9
      -- Jacelyn Krull                 Lincoln, NE            X23:24.5
      -- Megan McGrath                 Omaha, NE              X23:50.8
      -- Hilary Powell                 Columbus, NE           X24:14.4
      -- Traci Schlichting             LIncoln, NE            X24:23.5
      -- Sarah West                    Lincoln, NE            X24:40.8

     Event 10  Men 5k Run CC Young
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Shane Ahlers                  Black Hawk, SD          15:59.3
       2 Michael VanBeusekom           New Brighton, MN        16:23.2
       3 Wolive Bekelcha               Minneapolis, MN         16:25.1
       4 Taylor Fay                    Plymouth, MN            16:30.8
       5 Casey Ide                     Red Wing, MN            16:37.0
       6 David Borner                  Hastings, MN            16:42.2
       7 James Hull                    Wayzata, MN             16:45.4
       8 Eric Dehner                   Vermillion, SD          16:47.3
       9 Joel Teachout                 Yankton, SD             16:56.4
      10 Mark Bowden                   Maple Grove, MN         17:00.3
      11 Jason Sakalowski              Germantown, WI          17:04.2
      12 Brandt Gauger                 Green Bay, WI           17:16.1
      13 Scott Dannenbring             Yankton, SD             17:26.7
      14 Andrew VanDeHey               Kaukauna, WI            17:42.2
      15 Crandall Thomas               Eveleth, MN             17:49.9
      16 Benjamin Uphoff               New London, WI          18:02.2
      17 Daniel Martin                 Portage, WI             18:07.0
      18 Adam Peterson                 Buffalo, MN             18:10.7
      19 Nick Abbas                    Worthing, SD            18:15.6
      20 Corey Sorenson                Yankton, SD             18:25.9
      21 Will Liebergen                Seymour, WI             18:28.6
      22 Brandon Heebink               Coon Rapids, MN         18:46.8
      23 Timothy Smith                 Lake Crystal, MN        18:53.1
      24 Nathan Faith                  St. James, MN           18:59.3
      25 Alan Northouse                New London, WI          19:04.0
      26 Derek Thompson                Mission HIll, SD        19:22.1
      27 Anthony Vicino                Rockford, MN            20:03.6
      28 Ben Wunderlich                Hanska, MN              20:21.7
      29 Lee Brown                     Lake Crystal, MN        20:23.9
      30 Andy Sharits                  Lake Crystal, MN        21:03.4
      31 Stuart Kissick                Yankton, SD             21:56.4
      -- Cory Wroblewski               Kearney, NE            X16:30.5
      -- Mead Goedert                  Omaha, NE              X17:44.5
      -- Ryan Miles                    Gretna, NE             X17:54.4
      -- Carl Weiland                  Madison, NE            X18:28.9

     Event 9  Women 5k Run CC Young
     ================================================================
         Name                     Year Team                     Finals
     ================================================================
       1 Kaylee Keating                Sioux Falls, SD        20:01.8
       2 Santana Hummel                Dilworth, MN           22:25.1
       3 Geri Carr                     Sleepy Eye, MN         23:31.6
       4 Brittney Williams             Mission Hill, SD       24:26.7
      -- Tyrone Knacht                 Omaha, NE             X18:11.7
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec