Join/Renew Now

Wisconsin Association Championships

November 4, 2001

Event 1 Bantam Girls 3,000 Meter Run
Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1095 Stewart, Arden         92 Whitefish Bay, WI   7:41    14:21.00
 2  1057 Munzenmaier, Kelsey    92 Brookfield, WI      7:53    14:43.00
 3  1027 Haas, Samantha         92 Waupun, WI          8:05    15:05.00
 4  1142 Maxwell, Kate          91 Green Bay, WI       8:06    15:07.00
 5  1140 Lindner, Liz           92 West Allis, WI      8:34    15:59.00
 6  1114 Hehli, Marissa         91 Appleton, WI        8:40    16:10.00
 7  1143 Jones, Mary            91 Milwaukee, WI       8:53    16:34.00

Event 2 Bantam Boys 3,000 Meter Run
Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1029 Harris, Tyler          91 DePere, WI          6:42    12:31.00
 2  1020 Fowler, John           92 Madison, WI         7:13    13:28.00
 3  1075 Sandvold, Russell      93 Oconomowoc, WI      7:36    14:11.00
 4  1113 Gerke, Timothy         92 DePere, WI          7:42    14:23.00
 5  1017 Ferry, Stephen         93 Wauwatosa, WI       7:57    14:50.00
 6  1014 Enters, James          92 Milwaukee, WI       8:15    15:23.00
 7  1119 Walker, Alex           93 Glendale, WI        8:35    16:01.00
 8  1141 Maxwell, Chase         94 Green Bay, WI       9:02    16:52.00
 9  1023 Goelden, Scott         92 Wausau, WI          9:02    16:52.00


Event 3 Midget Girls 3,000 Meter Run
Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1092 Willis, Hannah         89 Sheboygan, WI       6:38    12:22.00
 2  1056 Munzenmaier, Britta    90 Brookfield, WI      7:10    13:23.00
 3  1123 Johnson, Lindsey       90 Sussex, WI          7:41    14:20.00
 4  1021 Frank, Rachel          89 Cedarburg, WI       7:49    14:36.00
 5  1096 Sullivan, Anne         89 Whitefish Bay, WI   7:56    14:49.00
 6  1055 Morgan, Kelcie         89 Stoughton, WI       8:30    15:52.00
 7  1112 Clark, Rebecca         90 DePere, WI          8:50    16:28.00


Event 4 Midget Boys 3,000 Meter Run
Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1047 Lynch, Tad             89 Slinger, WI         5:57    11:07.00
 2  1028 Harrington, Sean       89 Marshfield, WI      5:58    11:08.00
 3  1006 Bradford IV, Wally     90 Mukwonago, WI       6:11    11:32.00
 4  1070 Sachs, Karl            89 Seymour, WI         6:16    11:42.00
 5  1035 Jones, Billy           89 Milwaukee, WI       6:24    11:56.00
 6  1150 Szymczak, Cody         89 Fond du Lac, WI     6:26    12:01.00
 7  1044 Krause, Elliot         90 Appleton, WI        6:29    12:06.00
 8  1147 Adams, Philip          89 Fond du Lac, WI     6:30    12:08.00
 9  1073 Sandvold, Caleb        90 Oconomowoc, WI      6:35    12:17.00
10  1144 Maxwell, Brett         89 Green Bay, WI       6:39    12:25.00
11  1151 Waldvogel, Adam        89 Wausau, WI          6:42    12:31.00
12  1043 Kraker, McCauley       90 Milwaukee, WI       6:43    12:32.00
13  1016 Ferry, Andrew          89 Wauwatosa, WI       6:48    12:41.00
14  1024 Haack, Gabriel         89 Shorewood, WI       7:29    13:57.00
15  1134 Frank, Alexander       90 Cedarburg, WI       8:25    15:42.00


Event 5 Youth Girls 4,000 Meter Run
Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1049 Maduza, Claire         87 Shorewood, WI       6:08    15:16.00
 2  1058 Muth, Jeanette         87 Juneau, WI          6:39    16:32.00
 3  1091 Willis, Erin           87 Sheboygan, WI       6:41    16:39.00
 4  1053 Morgan, Gillian        87 Stoughton, WI       6:47    16:53.00
 5  1110 Schultz, Sara          88 Whitefish Bay, WI   6:50    17:01.00
 6  1068 Polzin, Gera           88 Janesville, WI      6:51    17:04.00
 7  1109 McKinley, Andrea       88 Whitefish Bay, WI   6:56    17:16.00
 8  1034 Johnson, Ashley        87 Columbus, WI        7:00    17:24.00
 9  1080 Sumnicht, Julia        88 Green Bay, WI       7:08    17:45.00
10  1108 Leys, Sarah            87 Whitefish Bay, WI   7:10    17:49.00
11  1005 Bradford, Alyssa       88 Mukwonago, WI       7:11    17:53.00
12  1084 Thuecks, Whitney       87 Brillion, WI        7:12    17:56.00
13  1162 Welhoefer, Jessie      88 Waterloo, WI        7:14    17:59.00
14  1137 Linskens, Anna         87 Kaukauna, WI        7:16    18:05.00
15  1050 Martens, Melissa       87 Baraboo, WI         7:39    19:02.00
16  1125 Vetter, Melissa        88 Belleville, WI      8:06    20:09.00
17  1107 Krause, Kaitlin        87 Appleton, WI        8:51    22:00.00


Event 6 Youth Boys 4,000 Meter Run
Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1101 Markson, Steve         88 Whitefish Bay, WI   5:48    14:27.00
 2  1100 Kahn, Robert           88 Whitefish Bay, WI   6:05    15:09.00
 3  1067 Pollard, Kyle          87 Menomonee Falls, W  6:07    15:13.00
 4  1105 Sullivan, Kevin        88 Whitefish Bay, WI   6:08    15:16.00
 5  1042 Kraker, Brakken        87 Milwaukee, WI       6:13    15:28.00
 6  1126 Cate, Steven           88 Belleville, WI      6:16    15:35.00
 7  1104 Stewart, Ian           88 Whitefish Bay, WI   6:17    15:39.00
 8  1156 Ladwig, Adam           87 Sheboygan, WI       6:18    15:40.00
 9  1176 Perales-Saunder, Aleja 88 Madison, WI         6:19    15:44.00
10  1093 Winkler, Dan           87 Seymour, WI         6:21    15:47.00
11  1103 Sapiro, Michael        88 Milwaukee, WI       6:25    15:58.00
12  1099 Horton, Geoffrey       87 Milwaukee, WI       6:25    15:59.00
13  1064 Olson, Corey           87 Madison, WI         6:26    16:00.00
14  1106 Ziolkowski, Grant      88 Whitefish Bay, WI   6:27    16:03.00
15  1085 Tonellato, Daniel      88 Shorewood, WI       6:39    16:32.00
16  1026 Haas, August           88 Waupun, WI          6:49    16:59.00
17  1010 Brown, Dan             87 West Bend, WI       6:53    17:07.00
18  1097 Armstrong, Patrick     88 Milwaukee, WI       7:01    17:27.00
19  1098 Brown, Hal             88 Whitefish Bay, WI   7:08    17:44.00
20  1102 Martell, Eric          88 Whitefish Bay, WI   7:14    18:01.00
21  1063 Ogard, Doug            88 DePere, WI          7:15    18:02.00
22  1155 Lindner, David         87 West Allis, WI      7:31    18:42.00
23  1116 McGowan, Charlie       88 Belleville, WI      7:59    19:53.00


Event 7 Intermediate Girls 5,000 Meter Run
Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1163 Post, Emily            85 Howards Grove, WI   6:53    21:26.00
 2  1090 Wendtland, Kristie     85 DeForest, WI        7:11    22:22.00
 3  1037 Jordan, Danielle       86 Sheboygan, WI       7:15    22:34.00
 4  1025 Haas, Amanda           86 Waupun, WI          7:25    23:04.00
 5  1094 Daehler, Annette       86 Whitefish Bay, WI   7:29    23:15.00
 6  1149 Nolan, Amanda          85 DePere, WI          7:38    23:43.00
 7  1038 Kemp, Kayla            86 Shell Lake, WI      7:45    24:07.00
 8  1065 Oostdyk, Jill          85 Spooner, WI         7:59    24:51.00
 9  1122 Johnson, Kellyn        86 Sussex, WI          8:03    25:03.00
10  1161 Welhoefer, Jodi        85 Waterloo, WI        8:05    25:07.00
11  1148 Mackey, Dani           86 Appleton, WI        9:52    30:41.00


Event 8 Intermediate Boys 5,000 Meter Run

Rank Team                    Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
 1 Ozaukee Track Club-A       18    1    2    4    5    6   12
Total time:  1:30:10.0
Average:    18:02.0
 2 Ozaukee Track Club-B       37    3    7    8    9   10   11
Total time:  1:39:56.0
Average:    19:59.2

Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1048 Maduza, Alec           85 Shorewood, WI       5:23    16:45.00
 2  1145 Goessl, Russell        85 Curtiss, WI         5:27    16:58.00
 3  1130 Ward, Drew             85 Germantown, WI      5:29    17:05.00     1
 4  1022 Gasper, Ryan           86 Fort Atkinson, WI   5:30    17:06.00
 5  1124 Kowalski, Byron        85 Peshtigo, WI        5:30    17:08.00
 6  1083 Tesmer, James          86 DeForest, WI        5:40    17:37.00
 7  1087 Vos, Andrew            86 Fort Atkinson, WI   5:41    17:41.00
 8  1039 Koceja, James          85 Burlington, WI      5:41    17:42.00
 9  1127 Gabrielson, Sam        85 Germantown, WI      5:42    17:44.00     2
10  1173 Carew, Josh            85 Tomahawk, WI        5:44    17:49.00     3
11  1128 Everts, Jason          85 Colgate, WI         5:51    18:11.00     4
12  1131 Lark, Justin           86 Germantown, WI      5:53    18:17.00     5
13  1154 Strong, Jon            86 Fond du Lac, WI     5:54    18:22.00
14  1118 Sigl, Tyler            86 Seymour, WI         6:01    18:43.00
15  1013 Cooke, Eric            86 Portage, WI         6:02    18:47.00
16  1177 Robinson, Joe          86 Grafton, WI         6:03    18:48.00
17  1129 Berna, Benjamin        85 Germantown, WI      6:04    18:53.00     6
18  1041 Kovnesky, Matthew      86 Fort Atkinson, WI   6:05    18:56.00
19  1071 Saeger, Eric           85 Slinger, WI         6:05    18:57.00
20  1117 Pinter, Josh           86 Sussex, WI          6:06    18:59.00
21  1167 Wilson, Michael        86 Mt Horeb, WI        6:07    19:01.00
22  1136 Hall, Kevin            86 Green Bay, WI       6:07    19:03.00
23  1088 Waldvogel, Jonathon    86 Wausau, WI          6:08    19:04.00
24  1179 Orvold, Christopher    86 Sussex, WI          6:09    19:07.00
25  1159 Bowen, Fred            86 New London, WI      6:11    19:15.00
26  1170 Hagar, Zachary         85 Tomahawk, WI        6:12    19:16.00     7
27  1174 Theut, Edward          86 Tomahawk, WI        6:16    19:30.00     8
28  1153 Gundersen, Chris       86 West Allis, WI      6:24    19:54.00
29  1157 Bender, Kyle           85 New London, WI      6:25    19:59.00
30  1165 Chancellor, John       86 Mt Horeb, WI        6:26    20:00.00
31  1011 Bubb, Matt             85 Sheboygan, WI       6:46    21:03.00
32  1171 Carew, Joe             85 Tomahawk, WI        6:58    21:40.00     9
33  1169 Wurl-Koth, Taj         85 Tomahawk, WI        6:58    21:41.00    10
34  1172 Derleth, Samuel        85 Tomahawk, WI        7:10    22:16.00    11
35  1132 Krieger, Tom           86 Colgate, WI         7:14    22:30.00    12


Event 9 Young Women's 5,000 Meter Run
Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1066 Peil, Crystal          84 Slinger, WI         6:48    21:09.00
 2  1012 Burmeister, Alita      83 Burlington, WI      6:56    21:33.00
 3  1046 Linberts, Jess         84 Fort Atkinson, WI   7:03    21:57.00
 4  1018 Fick, Emily            83 Fort Atkinson, WI   7:36    23:39.00
 5  1033 Heise, Erin            83 Omro, WI            7:40    23:50.00
 6  1004 Blum, Andrea           84 Oshkosh, WI         7:42    23:57.00


Event 10 Young Men's 5,000 Meter Run
MEN'S TEAM SCORES

Rank Team                    Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9
==== ======================= ===== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ==== ====
 1 Ozaukee Track Club         15    1    2    3    4    5    6
Total time:  1:26:08.0
Average:    17:13.6
 2 South Madison Panthers     45    7    8    9   10   11
Total time:  1:34:47.0
Average:    18:57.4

Results by Order of Finish - Sunday 11/04/01

RANK COMP# ATHLETE NAME           YR HOMETOWN        AVG MILE        TIME SCORE
-------------------------------------------------------------------------------
 1  1180 Gutmann, Paul          84 Menomonee Falls, W  5:22    16:41.00
 2  1133 Sakalowski, Jason      83 Germantown, WI      5:25    16:50.00
 3  1166 Powers, Terry          83 Green Bay, WI       5:27    16:58.00     1
 4  1069 Reinhart, Alex         84 Mequon, WI          5:28    17:00.00
 5  1120 VanDeHey, Andrew       84 Kaukauna, WI        5:29    17:04.00     2
 6  1168 Gauger, Brandt         84 Green Bay, WI       5:30    17:07.00     3
 7  1178 Umentum, Ross          84 Green Bay, WI       5:32    17:12.00     4
 8  1121 Cherney, Scott         84 Green Bay, WI       5:41    17:40.00
 9  1051 Martin, Dan            84 Portage, WI         5:42    17:45.00
10  1115 Liebergen, Will        84 Seymour, WI         5:43    17:47.00     5
11  1009 Briggs, Levi           84 Racine, WI          5:43    17:48.00
12  1164 Uphoff, Benjamin       84 New London, WI      5:47    17:59.00     6
13  1019 Flees, Bob             84 Waterford, WI       5:49    18:05.00
14  1160 Bowen, Charlie         84 New London, WI      5:55    18:25.00     7
15  1152 Toney, Eric            84 Fond du Lac, WI     5:57    18:30.00
16  1138 Hall, Nathan           83 Green Bay, WI       5:59    18:38.00
17  1135 Christie, Jesse        84 Sheboygan, WI       6:01    18:42.00     8
18  1146 Delvaux, Andrew        84 Green Bay, WI       6:02    18:46.00
19  1040 Koster, Nate           84 New London, WI      6:04    18:52.00     9
20  1079 Steiner, Kyle          84 Grafton, WI         6:10    19:12.00    10
21  1175 Schmid, Tyson          84 Mt Horeb, WI        6:12    19:16.00
22  1139 Zamzow, Michael        84 Green Bay, WI       6:14    19:24.00
23  1158 Northhouse, Alan       84 New London, WI      6:18    19:36.00    11
24  1072 Sandoval, Chris        84 Shorewood, WI       6:28    20:06.00

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade NCSA Phoenix KT St. Vincent Normatec