Join/Renew Now

Utah Association Championships

November 3, 2001
Kiwanis Park

Girls Bantam 3K
   1.   137 Wendy Dunkle            Provo Track Club             14:25.5     1
   2.   182 Breanna Cobler          Provo Track Club             14:42.0     2
   3.   190 Ashley Robison          Provo Track Club             14:54.6     3
   4.   168 Candice Noble           Provo Track Club             15:07.0     4
   5.   167 Sinaih Lopez            Provo Track Club             15:19.4     5
   6.   187 Danielle Menlove        Unattached                   15:24.8     -
   7.   169 Taylor Olson            Wasatch Athletics            15:29.7     -
   8.   120 Laura Hawk           -- Heart of a Champion Club     16:10.1     6
   9.   177 Corinne Zander          Wasatch Athletics            16:14.7     -
  10.   138 Kristine Olsen          Provo Track Club             16:31.5     7
  11.   176 Hope Braithwaite        Provo Track Club             16:53.8     8
  12.   184 Ashlee Copling          Unattached                   17:00.9     -
  13.   180 Lacee Whiting           Provo Track Club             17:06.1     -
  14.   119 Torrie Gardner       -- Heart of a Champion Club     17:18.0     9
  15.   122 Alexa Maxwell        -- Heart of a Champion Club     17:18.3    10
  16.   121 A'Lyssa Turek        -- Heart of a Champion Club     17:21.0    11
  17.   143 Marisa Hill             Provo Track Club             19:35.9     -
  18.   118 Lindsey Erickson     -- Heart of a Champion Club     29:57.4    12
Team Results

              1. Provo Track Club                 1,   2,   3,   4,   5 = 15
              2. Heart of a Champion Club         6,   9,  10,  11,  12 = 48

Boys Bantam 3K
   1.   170 Karl Wilcock            Heart of a Champion Club     12:55.6     1
   2.   111 Jordan Ellsworth     -- Heart of a Champion Club     13:16.5     2
   3.   109 Keith Bowles         -- Heart of a Champion Club     13:56.0     3
   4.   203 Brady Jensen            Heart of a Champion Club     13:56.9     4
   5.   175 Miles Masters           Park City                    14:25.9     -
   6.   110 Braxton Duncan       -- Heart of a Champion Club     14:27.8     5
   7.   193 Jacob Lopez             Provo Track Club             14:40.6     -
   8.   116 Kyle Tucker          -- Heart of a Champion Club     14:41.0     6
   9.   178 Jacob Zander            Wasatch Athletics            14:41.3     -
  10.   113 Tason Turek          -- Heart of a Champion Club     14:51.5     7
  11.   163 Joshua Haertel          Dimple Dell                  15:25.6     -
  12.   204 Toby Masters            Park City                    15:29.7     -
  13.   166 Russell Olsen           Unattached                   15:31.3     -
  14.   183 Andrew Copling          Unattached                   15:50.1     -
  15.   117 Levi Hansen          -- Heart of a Champion Club     16:55.8     -
  16.   179 Adam Zander             Wasatch Athletics            16:57.8     -
  17.   112 Dallon Maxfield      -- Heart of a Champion Club     18:18.2     -
  18.   115 Mark Veals           -- Heart of a Champion Club     26:25.5     -
Team Results
              1. Heart of a Champion Club         1,   2,   3,   4,   5 = 15

Girls Midget 3K
   1.   186 Sarah Yingling          Sojourners                   12:08.0     1
   2.   224 Krystal Harper          Sojourners                   12:51.2     2
   3.   131 Amelia Troutner         Sojourners                   13:17.4     3
   4.   210 Olivia Stainbrook       Sojourners                   13:44.9     4
   5.   133 Stephanie Jensen        Sojourners                   13:56.2     5
   6.   171 Cari Garff              Sojourners                   14:06.0     6
   7.   223 Kendra Christensen      Sojourners                   14:13.4     7
   8.   202 Ashlyn Unga             Sojourners                   15:02.8     -
   9.   173 Miranda Blake           Sojourners                   15:15.9     -
  10.   199 Michelle Arave          Unattached                   17:08.5     -
  11.   134 Vivianna Seegrist       Sojourners                   17:51.9     -
Team Results
              1. Sojourners                       1,   2,   3,   4,   5 = 15

Boys Midget 3K
   1.   201 Britt Staheli           Provo Track Club             12:14.0     1
   2.   145 Roman Lopez             Provo Track Club             12:22.8     2
   3.   194 Thatcher Olson          Wasatch Athletics            12:26.7     3
   4.   146 Austin Olsen            Provo Track Club             12:38.2     4
   5.   165 Daniel Olsen            Provo Track Club             12:42.7     5
   6.   150 Kevin Padilla           Provo Track Club             12:43.1     6
   7.   164 Christopher Burnett     Wasatch Athletics            12:46.2     7
   8.   197 Charles Glover          Wasatch Athletics            13:03.3     8
   9.   196 Anthony Glover          Wasatch Athletics            13:12.4     9
  10.   148 Joseph Reid             Provo Track Club             13:36.7    10
  11.   149 Alex Seegrist           Provo Track Club             13:39.2    11
  12.   195 Trent Bernhisel         Wasatch Athletics            13:50.2    12
  13.   114 Craig Tippets        -- Heart of a Champion Club     15:13.0     -
  14.   211 Marcus Reid             Provo Track Club             16:02.3     -
Team Results
              1. Provo Track Club                 1,   2,   4,   5,   6 = 18
              2. Wasatch Athletics                3,   7,   8,   9,  12 = 39

Girls Youth 4K
   1.   191 Alyssa Andrus           Provo Track Club             17:18.6     1
   2.   209 Betty Jo Allen          Provo Track Club             17:49.9     2
   3.   208 Tiffanee Barker         Provo Track Club             18:29.9     3
   4.   128 Samantha Peavler        Provo Track Club             19:13.0     4
   5.   181 Tammy Lakey             Provo Track Club             19:38.9     5
   6.   127 Elizabeth Reid          Provo Track Club             20:03.2     6
   7.   226 Ashley Houle            Unattached                   22:15.8     -
   8.   200 Katherine Peterson      Provo Track Club             29:32.0     7
Team Results
              1. Provo Track Club                 1,   2,   3,   4,   5 = 15

Boys Youth 4K
   1.   192 Jared Rohatinsky        Provo Track Club             14:32.7     1
   2.   189 Kevin Robison           Provo Track Club             15:10.8     2
   3.   160 Chris Bringhurst        Provo Track Club             15:48.6     3
   4.   159 Derek Zabriskie         Provo Track Club             15:50.7     4
   5.   172 Andrew Burton           Provo Track Club             16:04.6     5
   6.   188 Jens Wilson             Provo Track Club             16:52.1     6
   7.   161 Taylor Killian          Provo Track Club             17:00.6     7
   8.   152 Spencer Olsen           Provo Track Club             17:30.0     -
   9.   157 Ira Pollock             Provo Track Club             17:47.1     -
  10.   156 Brent Hutchison         Provo Track Club             17:53.9     -
  11.   154 Tim Paulos              Provo Track Club             18:01.6     -
  12.   153 Andy Paulos             Provo Track Club             18:19.5     -
  13.   198 Spencer Arave           Unattached                   18:58.1     -
Team Results
              1. Provo Track Club                 1,   2,   3,   4,   5 = 15

Girls Intermediate 5K
   1.   238 Amber Harper            Sojourners                   19:08.7     1
   2.    51 Heidi Magill         SO Sojourners                   19:31.4     2
   3.    78 Jamie Stubbs         JR Sojourners                   19:50.2     3
   4.    50 Heidi Houle          FR Sojourners                   20:08.4     4
   5.    53 Anne Marie Thomas    SO Sojourners                   20:50.6     5
   6.    56 Katie Burgon         FR Sojourners                   21:10.7     6
   7.    80 Jennie Haertel          Sojourners                   21:20.9     7
   8.    61 Heather Mella        FR Sojourners                   21:29.6     -
   9.   215 Malinda Archuleta       Sojourners                   24:38.4     -
  10.   234 Amanda Bartlett         Sojourners                   24:57.3     -
Team Results
              1. Sojourners                       1,   2,   3,   4,   5 = 15

Boys Intermediate 5K
   1.   102 Brandon Hebbert         Provo Track Club             16:28.6     1
   2.    12 Tony Jones              Provo Track Club             16:48.9     2
   3.   107 Robert Finicum          Provo Track Club             17:23.8     3
   4.   106 Reagan Frey             Provo Track Club             17:24.1     4
   5.   254 Bob Lambert             Provo Track Club             17:43.9     5
   6.   244 Dale Golding            Provo Track Club             17:46.6     6
   7.   236 Steven Cowles           Provo Track Club             18:28.0     7
   8.   258 Kenneth Crookston       Provo Track Club             18:53.2     -
   9.   174 William Johnson         Provo Track Club             18:59.6     -
  10.   216 Bryan Hutchison         Provo Track Club             20:15.3     -
  11.   255 Damian Mora             Provo Track Club             20:16.0     -
  12.   253 Jeff Jorgensen          Unattached                   20:23.5     -
  13.   219 William Taylor          Provo Track Club             20:44.1     -
Team Results
              1. Provo Track Club                 1,   2,   3,   4,   5 = 15

Young Women 5K
   1.   232 Leslie Allan            Sojourners                   22:07.9     -
   2.    62 Tiffany Muhlestein      Sojourners                   22:46.0     -
   3.   233 Karlen Bennett          Sojourners                   25:03.1     -

Young Men 5K
   1.   229 Kyle Perry              Sojourners                   16:26.9     1
   2.    93 Bryce Peterson          Provo Track Club             16:42.1     2
   3.   100 Phil Thomas          SR Provo Track Club             16:56.7     3
   4.   162 Nick McKay              Unattached                   16:58.8     -
   5.    99 Seth Wold            SR Provo Track Club             17:08.9     4
   6.   231 Derek Taylor            Sojourners                   17:11.0     5
   7.    41 Clark Nielson           Provo Track Club             17:22.3     6
   8.    42 Dustin Ormond           Provo Track Club             17:23.1     7
   9.   252 Scott Hillman           Sojourners                   17:29.7     8
  10.   225 Aaron Robison           Provo Track Club             17:31.6     9
  11.   249 Robert Espinosa         Provo Track Club             17:59.7    10
  12.   217 Ryan Thalman            Sojourners                   18:06.3    11
  13.   261 Erik Yinling            Sojourners                   18:32.2    12
  14.   228 Matthew Russon          Sojourners                   18:33.7    13
  15.   250 Jacob Jensen            Unattached                   18:59.1     -
  16.   185 Thayne Wilson           Unattached                   19:22.7     -
  17.   251 Phillip Witt            Provo Track Club             19:25.5     -
  18.   205 Joseph Harwand          Sojourners                   20:02.1    14
  19.   212 Todd Michael            Digger Track Club            20:43.9     -
Team Results
              1. Provo Track Club                 2,   3,   4,   6,   7 = 22
              2. Sojourners                       1,   5,   8,  11,  12 = 37
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec