Join/Renew Now

Pacific Association Championships

November 11, 2001
Sierra College

BANTAM GIRLS
------------------------------------------------
TEAMS
1ST PLACE -- SILVER STATE STRIDERS/34
2ND PLACE -- CITY TRACK CLUB/89

1   HELEN SELDIN               BC       12:24.09
2   JESSICA RUX                U/A      12:34.45
3   DANZEL BRADSHAW            VP       12:45.58
4   HALEY BRISCOE              BC       12:58.32
5   LAKEN CROWDER              SSS      13:33.49
6   ALLI COLLIER               SSS      13:40.90
7   MEGAN LEONI                PH       14:06.75
8   RUBY REYES                 SSS      14:15.57
9   SARA MANGIARCINA           SSS      14:19.95
10  TAYLOR CHAVEZ              PH       14:25.45
11  RACHEL MOLL                SSS      14:44.68
12  LAUREL CUNANAN             SVTC     14:56.58
13  INGRID CARDENAS            SSS      15:02.07
14  JILLIAN BENNETT            U/A      15:05.64
15  AMELIA KING                CTC      15:18.97
16  STEPHANIE PETRILLO         U/A      15:33.50
17  HEIDI LOUBER               SSS      15:52.36
18  YEVA CIFOV                 CTC      15:54.70
19  BREANN CHAVEZ              PH       16:05.76
20  ALYSON CARLISLE-STEINBERG  SRX      16:23.80
21  CHRISTA HILL               CTC      16:44.65
22  MELINDA MENDOZA            U/A      16:54.88
23  REBECCA MOLL               SSS      17:52.82
24  LAUREL STERN               SCTC     17:53.13
25  JAYLYN ALLSTON             CTC      21:21.53
26  MELANIE SPEECH             CTC      22:52.01


BANTAM BOYS
------------------------------------------------
TEAMS
1ST PLACE -- BUFFALO CHIPS/29
2ND PLACE -- SILVER STATE STRIDERS/71

1   C.J. BEWS                  BC       12:21.79
2   ADRIAN FUENTES             U/A      12:25.01
3   RICHARD SHROY              GSW      12:25.41
4   BRYAN TIBADUISA            SSS      12:29.12
5   RYAN HAMMILL               PH       12:34.11
6   RYAN LOK                   U/A      12:55.38
7   PATRICK CARDEN             BC       12:42.00
8   ADAM ISMAIL                U/A      12:43.29
9   ZACHARY WELZ               BC       12:51.81
10  NOLAN COX                  U/A      13:03.66
11  CHRISTOPHER GAERTNER       PAL      13:07.75
12  ROBBIE SMITH               BC       13:08.51
13  ADAM KELLY-STRONG          BC       13:09.44
14  JOSHUA MCGLOTHLIN          SSS      13:13.72
15  GRACIAN SALLABERRY         SSS      13:22.54
16  GARRETT LONG               SVTC     13:25.85
17  NICHOLAS DEGLYMES          BC       13:33.24
18  LUIS GARCIA                SSS      13:40.29
19  RYAN STRATMAN              PH       13:41.21
20  MALCOLM MEGGERSON          VPS      13:44.01
21  NOEL RODRIGUEZ             SSS      13:44.27
22  CORY ABRAHAM               DV       13:53.47
23  JOEL BROWN                 SCTC     13:54.24
24  BRANDON KUSCHILL           SVTC     13:54.61
25  DAVID WOBBER               PAL      14:11.27
26  HASSAAN EBRAHIM            UMOJA    14:13.85
27  JAMES BALDWIN              SRX      14:38.47
28  SEVE CAREY                 U/A      14:40.58
29  ROBBY HARTMAN              BC       14:51.76
30  RYAN GAERTNER              PAL      15:12.88
31  PETER BRINSON              GSW      15:37.28
32  DECLAN ROSDAHL             PH       15:53.87
33  BUCK STANEK                PAL      16:15.25
34  JORDAN CARDENAS            SSS      16:20.00



MIDGET GIRLS
------------------------------------------------
1ST PLACE -- PLEASANTON HEAT/39
2ND PLACE -- SILVER STATE STRIDERS/54
3RD PLACE -- GODSPEED WINGS/85

1   MARIE LAWRENCE             SSS      11:45.00
2   ASHLEY STRATMEN            PH       11:51.85
3   RENISHA ROBINSON           UMOJA    12:06.89
4   STEPHANIE ALLEN            PH       12:08.06
5   MAY HUANG                  PAL      12:14.80
6   ERICA ROTH                 SSS      12:24.30
7   KYLIE BROWN                BC       12:32.63
8   MORGAN HANCOCK             GSW      12:35.08
9   ALLISON KERN               GSW      12:40.03
10  SARA ALIOTTI               PH       12:48.19
11  ASHLEY CHAVEZ              PH       12:49.03
12  CAROLINE LOWRY             PH       12:52.66
13  CHRISTA CASCI              GSW      12:57.13
14  CHRITIE WORKS              SSS      12:59.18
15  NICOLE LAJEUNESSE          SSS      13:11.59
16  EVE KING                   CTC      13:22.42
17  JASMINE MUNSON             ACORN    13:31.04
18  RACHEL REID                SSS      13:38.50
19  CORY MACDONALD             PH       13:40.10
20  CARRIE ADAMS               U/A      13:42.97
21  LATASHA ALLSTON            CTC      13:44.74
22  DIANE MCGLOTHLIN           SSS      13:47.31
23  REBECCA LOUBER             SSS      13:50.54
24  AERIANNA BARRIES           ACORN    13:55.54
25  BRIANNA ATKINS             BC       14:10.32
26  SHELBY CROWDER             SSS      14:14.33
27  TAYLOR STOKES              GSW      14:14.87
28  BROOKE CLEMMENSON          GSW      14:58.08
29  HALEY LENZ                 PH       16:06.41
30  LAURA STERN                UMOJA    17:08.21



MIDGET BOYS
------------------------------------------------
TEAMS
1ST PLACE -- GODDSPEED WINGS/42
2ND PLACE -- SILVER STATE STRIDERS/94

1   MATTHEW PETRILLO           U/A      11:06.19
2   MICHAEL SALVATIERRA        BC       11:19.35
3   TARIQ ADAM                 U/A      11:34.47
4   THOMAS WACHTER             BC       11:42.66
5   JACOB BEWS                 BC       11:56.41
6   TRAVIS AIROLA              GSW      11:57.03
7   QUIN COUGHLIN              SRX      11:59.36
8   JORDAN PARKER              SSS      12:00.28
9   JOE WITHERS                SRX      12:16.16
10  KENTON BESS                GSW      12:18.21
11  CHAD SCHROY                GSW      12:24.87
12  RUSSELL PECK               U/A      12:30.45
13  JORDAN MILLER              GSW      12:40.05
14  BRIAN DUNLAY               GSW      12:46.67
15  MICAH LAACK                GSW      12:49.14
16  TREVOR GRANT               GSW      12:57.36
17  MARTIN RODRIGUEZ           SSS      13:07.35
18  SENAN EBRAHIM              UMOJA    13:11.31
19  DOUG O'DELL                U/A      13:22.01
20  JESSE SANFORD              PH       13:24.54
21  DOMINIQUE KNOLES-BARNETT   SVTC     13:25.38
22  NATHAN FRAZIER             BC       13:28.29
23  SPENCER BRINSON            GSW      13:38.33
24  DAVID MCDIARMID            DV       13:48.09
25  RICHARD TANEYCK            SSS      13:57.61
26  ROBERT WILLIAMS            U/A      14:08.57
27  DANIEL NICHOLSON           SSS      14:11.92
29  CHRISTOPHER HILL           CTC      14:19.38
30  GAGE LOCKE                 SSS      14:22.14
31  ZACHARY MCDIARMID          DV       14:22.52
32  DANIEL BROWN               SCTC     17:27.71
33  BRYAN BOYLE                SCTC     17.28.14



YOUTH GIRLS
------------------------------------------------
TEAMS
1ST PLACE -- GODPEED WINGS/38
2ND PLACE -- SILVER STATE STRIDERS/39

1   KARA ANDERSON              ACORN    15:07.45
2   CHANTEL WILLIAMS           SSS      15:11.85
3   DARYAN GLENN               SSS      16:00.99
4   SHEENA BONALDI             GSW      16:02.94
5   CAPRICE BRADSHAW           VPS      16:09.75
6   ANNIE BRINSON              GSW      16:13.39
7   ADDIE DEVINE               GSW      16:17.78
8   KATENA SANFORD             PH       16:46.64
9   KELSEY MCCLURG             GSW      16:58.05
10  LISA DEMARTINI             SSS      16:58.39
11  MEGAN MEYER                SSS      17:01.91
12  LAUREN RIERSGARD           GSW      17:04.42
13  BREANN HAMM                SSS      17:07.08
14  ALYSSA ABBOTT              SSS      17:20.79
15  TIFFANY HALEN              GSW      17:21.16
16  ADRIENNE WAHNETH           SSS      17:21.81
17  BRITNEY MACDONALD          PH       17:26.19
18  JESSIE CLEMMENSEN          GSW      17:45.13
19  HANNAH WORKS               SSS      17:45.58
20  KATHY NICHOLS              SSS      17:52.06
21  ANGELA HARBERT             CHICO    19:29.01
22  KALI WILLIAMS              SSS      20:04.96


YOUTH BOYS
------------------------------------------------
TEAMS
1ST PLACE -- SILVER STATE STRIDERS/43
2ND PLACE -- PLEASANTON HEAT/61
3RD PLACE -- GODSPEED WINGS/88

1   TIM CANNON             BC           13:39.40
2   JOSEPH PARKER          SSS          13:43.10
3   JAKE MATTHEWS          U/A          14:04.11
4   RAUL TIBADUIZA         SSS          14:04.59
5   CARLOS RAMIREZ         U/A          14:05.47
6   NICK WILLIAMS          PH           14:16.74
7   JUAN GOMEZ             PH           14:17.48
8   BEN SITLER             PAL          14:23.70
9   JIMMY ELAM             PH           14:26.88
10  GRANT JUSTIN           GSW          14:29.88
11  IAN RICE               GSW          14:30.38
12  JAKE KELLY-STRONG      BC           14:35.55
13  SHAUN BOYTE            SSS          14:36.76
14  ANDREW DIXON           PH           14:44.15
15  ROBERT SHRAKE          SSS          14:47.05
16  ROBERT ELVICK          SSS          15:00.32
17  J.T. MARTIN            U/A          15:06.70
18  CHRISTIAN DEGLYMES     BC           15:08.21
19  TYLER BOURNES          GSW          15:09.87
20  ROBERT KNORR           PH           15:15.84
21  SEAN DALEY             U/A          15:23.54
22  BRICE WINKLER          SRX          15:25.80
23  MARCHUS FUNKE          PH           15:27.97
24  GREG SAUNDERS          SSS          15:31.09
25  STEVEN MAHAFFEY        SSS          15:34.09
26  ANTHONY STEWART        SSS          15:40.39
27  MATT BENNETT           U/A          15:47.62
28  MICHAEL GARETT         GSW          15:57.39
29  STEPHEN SELDIN         BC           16:04.99
30  SAM SAUNDERS           SSS          16:06.54
31  NICK PAPP              U/A          16:10.59
32  SEAN ROBINSON          UMOJA        16:25.81
33  AUSTIN MAJO            GSW          16:27.45
34  JAMIE APPLE            PAL          16:30.05
35  BRANDON BEWS           BC           16:41.24
36  SHANE BENNETT          U/A          17:07.78
37  GLEN WHEELER           SSS          18:38.97
38  KYLE LOURDY            GSW          18:55.58
39  TREVOR BIRBA           GSW          18:56.11
40  ALI EBRAHIM            UMOJA        20:02.16



INTERMEDIATE GIRLS
------------------------------------------------
TEAMS
1ST PLACE -- SILVER STATE STRIDERS
2ND PLACE -- GODSPEED WINGS

1   COLLIER LAWRENCE       SSS          19:11.26
2   CASSIA ROTH            SSS          19:36.78
3   AMBER RAMOS            GSW          20:50.96
4   TARYN JOYCE-MENDIVE    GSW          21:02.70
5   WHITNEY MENTABERRY     GSW          21:03.02
6   KAREN DEMARTINI        SSS          21:23.32
7   ALI MARSON             SSS          22:07.23
8   KATIE ENGSTROM         GSW          22:20.26
9   MICHELLE GLENN         SSS          22:56.54
10  AMANDA BENSON          GSW          22:57.38
11  MICHELLE WHEELER       SSS          23:21.86
12  SARA SHAW              SSS          23:31.26
13  ANNA SHUMACHER         GSW          23:37.68
14  KATIE HARTMAN          U/A          24:04.76
15  MAGGIE TOOLE           U/A          24:05.07
16  ERIN WACHTER           U/A          24:05.40
17  SARA KRTIL             U/A          24:05.76
18  LAUREN MULKEY          U/A          24:06.80
19  JORDYN LOCKE           SSS          24:14.38
20  BEKKA MARRS            DV           26:00.48



INTERMEDIATE BOYS
------------------------------------------------
TEAMS
1ST PLACE -- SILVER STATE STRIDERS/27
2ND PLACE -- GODSPEED WINGS/36

1   JONATHAN CARDENAS      SSS          16:55.06
2   STEPHEN POTTEY         SSS          17:44.45
3   JOSH CORDER            GSW          17:54.11
4   SCOTT BALCAO           STOCKTON     17:55.13
5   ANDREW PEDERSON        GSW          18:04.11
6   STEVEN MIDDAUGH        SSS          18:09.09
7   BRIAN MARSHALL         GSW          18:22.05
8   GABRIEL SHEH           U/A          18:38.32
9   CHASE CORREIA          SSS          19:06.02
10  BRETT ANDERSON         GSW          19:17.55
11  CHRISTOPHER MAHAFFEY   SSS          19.51.54
12  JAKE STEINMAN          GSW          19:53.93
13  LEIF ANDRSON           SSS          20:45.52



YOUNG WOMEN
------------------------------------------------
TEAMS
1ST PLACE -- GODSPEED WINGS/19

1   SHANNA SPARKS          GSW          19:57.58
2   TERESA MCWALTER        CTC          20:35.83
3   HEATHER THOMPSON       GSW          21:20.05
4   MEGAN ZAHNTER          GSW          21:48.10
5   NICOLE TYLER           GSW          22:03.50
6   JAMIE STEINMAN         GSW          22:05.10
7   SADIE HOAGLAND         GSW          26:51.61



YOUNG MEN
------------------------------------------------
TEAMS
1ST PLACE -- SILVER STATE STRIDERS/18

1   TIM KOEPSELL           SSS          17:04.99
2   CHRIS CONCHA           SSS          17:25.20
3   GEOFF CASAZZA          SSS          17:33.89
4   CREW CASSELBERRY       GSW          17:43.65
5   MATTHEW DODD           SSS          17:59.79
6   BRAD CACCIATORE        BC           18:08.36
7   ERICK HERTEL           SSS          19:31.99
8   RYAN OWEN              GSW          20:22.27

CLUB ABBREVIATIONS
---------------------------------
BC   -- BUFFALO CHIPS
CTC  -- CITY TRACK CLUB
GSW  -- GODSPEED WINGS
PAL  -- PALO ALTO LIGHTING
PH   -- PLEASANTON HEAT
SVTC -- SALINAS VALLEY TRACK CLUB
SCTC -- SANTA CRUZ TRACK CLUB
SRX  -- SANTA ROSA EXPRESS
SSS  -- SILVER STATE STRIDERS
VPS  -- VALLEJO PAL STEPPERS
DV   -- DIABLO VALLEY
U/A  -- UNATTACHED
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec