Join/Renew Now

Minnesota Association Championships

November 10, 2001
Valleywood Golf Course

BANTAM BOYS' 3K
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1        Natie Wagner, 10, Eveleth, MN               12:40.7    
    2     1  Ben Swanson-Hysell, 10, St. Paul, MN        12:56.8    Minnesota Breeze
    3        Cory Pelzel, 10, Heron Lake, MN             13:12.3    
    4        Mark Gilkerson, 9, Brooklyn Park, MN        13:21.7    
    5     2  Mason Hinke, 9, Minnetonka, MN              13:27.8    Lake Country Lakers
    6        Kirby Neaton, 9, Mahtomedi, MN              13:45.7    
    7     3  Leighton Griffith, 9, Staples, MN           13:46.0    Mighty Mites
    8        Jeffrey Winsor, 10, St. Paul, MN            13:53.7    
    9     4  Stuart Zeilon, 10, Apple Valley, MN         13:54.2    Eastview Lightning
   10        Michael Wagner, 8, Eveleth, MN              14:11.3    

MIDGET BOYS' 3K
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1        Rob Aderman, 12, Barronett, WI              10:58.5    
    2        Tim Kurkowski, 12, Shorewood, MN            11:06.8    
    3        Elliott Heath, 12, Winona, MN               11:25.3    
    4        Kip Dooley, 12, Minneapolis, MN             11:56.0    
    5        Tyler King, 11, Lakeville, MN               12:04.3    
    6     1  Andrew Carlson, 11, White Bear Lake, MN     12:11.9    Prairie Striders
    7        Erik Blomsness, 11, Winona, MN              12:17.2    
    8        Ben Ruble, 11, Minneapolis, MN              12:27.3    
    9     2  Jameson Hugstad-Vaa, 13, Apple Valley, MN   12:34.2    Eastview Lightning
   10        Cory Asfeld, 11, Wadena, MN                 12:45.5    
   11        Soren Knutson, 11, Minneapolis, MN          13:08.5    Lake Country Lakers
   12        Andrew Keller, 11, Chanhassen, MN           13:18.4    
   13        Jordan Prins, 11, Waseca, MN                13:36.2    
   14        Joey Clapp, 11, Faribault, MN               13:40.3    
   15        Jeremiah Ellison, 12, Minneapolis, MN       13:43.0    Trackminnesota
   16        Connor Mack, 10, Apple Valley, MN           14:41.4    Eastview Lightning
   17        Nicholas Lorig, 12, Burnsville, MN          16:12.8    

YOUTH BOYS' 4K
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1        Sufian Kimo, 13, St. Paul, MN               13:33.6    
    2        Nicholas Gerard-Larson, 14, Aurora, MN      14:29.4    
    3        Charles Farber, 14, Motley, MN              14:50.4    
    4        Zachary Portilla, 14, Duluth, MN            15:00.2    
    5     1  Richard Mark, 13, Red Wing, MN              15:18.1    Grizzelopes
    6        Joshua Gerber, 14, Plymouth, MN             15:24.0    
    7        John Liebl, 14, Montevideo, MN              15:32.5    
    8        Patrick Lowder, 13, Chanhassen, MN          15:35.5    
    9        Justin Peterson, 14, Iron, MN               15:40.3    
   10        Charlie Keller, 13, Chanhassen, MN          15:43.2    
   11        Jacob Rippelmeyer, 14, Burnsville, MN       15:43.8    
   12        Jacob Henderson, 13, Granite Falls, MN      15:45.7    
   13        Kenneth Gilkerson, 13, Brooklyn Park, MN    16:03.0    
   14        Eric Asfeld, 14, Wadena, MN                 16:09.2    
   15        John Vanstraaten, 13, Chanhassen, MN        16:11.6    
   16        Adam Kollman, 13, Cold Spring, MN           16:12.0    
   17        Derek Schmitz, 14, Cold Spring, MN          16:34.8    
   18        Erik Howard, 13, Superior, WI               16:43.5    
   19        John Hull, 14, Wayzata, MN                  16:48.9    Bikram's Yoga
   20        Ben Riley, 12, Red Wing, MN                 16:58.5    Grizzelopes
   21        Jesse Meyer, 13, Plymouth, MN               17:37.1    
   22        Michael Fixsen, 14, Redwood Falls           17:42.7    
   23        Isaiah Ellison, 13, Minneapolis, MN         18:25.4    Trackminnesota
   24        Ben Wagner, 13, Eveleth, MN                 19:39.8    
   25        Eric Winsor, 13, St. Paul, MN               19:49.1    

INTERMEDIATE BOYS' 5K
PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS                   AVG. TIME    SPREAD
  1   Bikram's Yoga            32    2    4    7    9   10   13   18   19   17:47.6      55.3
  2   Carnies                  39    3    5    8   11   12   15   16   17   17:58.8    1:05.8
  3   Crazy Buffalo            62    1    6   14   20   21   22   23        18:21.3    2:54.9
Individuals
1. Bikram's Yoga
    2  Seijen Takamura, 16, North Mankato, MN      17:12.6  
    4  Sean Greenlee, 16, St. Paul, MN             17:43.1  
    7  Daniel Thour, 15, Plymouth, MN              17:48.7  
    9  Nathan Drenckhahn, 15, Plymouth, MN         18:05.7  
   10  Cory Miskowiec, 15, Plymouth, MN            18:07.9  
   13  Chris Desroches, 15, Plymouth, MN           18:33.2  
   18  Andy Jahn, 15, Wayzata, MN                  18:42.5  
   19  Luke Preus, 15, Plymouth, MN                18:54.4  
Time = 1:28:57.8     Places = 32
2. Carnies
    3  Collin Bushman, 16, Stillwater, MN          17:20.0  
    5  Brett Schendel, 16, Eden Prairie, MN        17:46.2  
    8  Jeff Polley, 16, Stillwater, MN             18:05.3  
   11  Matt Hought, 16, Welch, MN                  18:16.9  
   12  Scott Weispfennig, 16, North Branch, MN     18:25.7  
   15  Richard Furseth, 15, Stillwater, MN         18:40.1  
   16  781, 15, Shoreview, MN                      18:41.3  
   17  Chris Harvey, 15, Eden Prairie, MN          18:41.7  
Time = 1:29:54.0     Places = 39
3. Crazy Buffalo
    1  Garrett Heath, 16, Winona, MN               16:35.0  
    6  Seth Webinger, 16, La Crescent, MN          17:48.0  
   14  Nathan Smith, 16, La Crescent, MN           18:37.9  
   20  Daniel Summerfield, 14, La Crescent, MN     19:15.8  
   21  Erik Mundahl, 15, Winona, MN                19:29.9  
   22  Peter Yates, 16, La Crescent, MN            19:41.0  
   23  Kyle Allen, 15, Lacrescent, MN              20:47.9  
Time = 1:31:46.4     Places = 62
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1     1  Garrett Heath, 16, Winona, MN               16:35.0    Crazy Buffalo
    2        Gregory Liebl, 16, Montevideo, MN           16:58.9    
    3     2  Seijen Takamura, 16, North Mankato, MN      17:12.6    Bikram's Yoga
    4        Justin Grunewald, 15, Merrifield, MN        17:14.0    
    5        Benjamin Puhl, 15, Rochester, MN            17:14.5    K M T B
    6     3  Collin Bushman, 16, Stillwater, MN          17:20.0    Carnies
    7        Brandon Gleason, 16, Mantorville, MN        17:31.9    K M T B
    8        Jason Quarford, 16, Rosemount, MN           17:32.8    
    9        Dan Fadgen, 15, Rogers, MN                  17:36.3    
   10     4  Sean Greenlee, 16, St. Paul, MN             17:43.1    Bikram's Yoga
   11     5  Brett Schendel, 16, Eden Prairie, MN        17:46.2    Carnies
   12     6  Seth Webinger, 16, La Crescent, MN          17:48.0    Crazy Buffalo
   13     7  Daniel Thour, 15, Plymouth, MN              17:48.7    Bikram's Yoga
   14        Edward Reeves, 16, Edina, MN                17:49.8    
   15        Kyle Geiken, 16, Burnsville, MN             17:58.3    
   16        Tyler Bjorhus, 15, Borup, MN                18:03.6    
   17     8  Jeff Polley, 16, Stillwater, MN             18:05.3    Carnies
   18     9  Nathan Drenckhahn, 15, Plymouth, MN         18:05.7    Bikram's Yoga
   19        Matthew Hanson, 16, West Concord, MN        18:06.0    
   20    10  Cory Miskowiec, 15, Plymouth, MN            18:07.9    Bikram's Yoga
   21        John Kallemeyn, 16, Elk River, MN           18:08.2    
   22        Collin Wagner, 15, Eveleth, MN              18:08.9    
   23        Daniel Garvens, 16, Byron, MN               18:12.5    K M T B
   24        Erik Dahl, 16, Robbinsdale, MN              18:15.5    
   25    11  Matt Hought, 16, Welch, MN                  18:16.9    Carnies
   26        Dan Westerhaus, 16, Cold Spring, MN         18:24.5    
   27        Tim Greeno, 16, Apple Valley, MN            18:25.1    
   28    12  Scott Weispfennig, 16, North Branch, MN     18:25.7    Carnies
   29        Tony Thompson, 16, Elk River, MN            18:29.1    
   30        Jordan Bjorhus, 15, Borup, MN               18:30.0    
   31    13  Chris Desroches, 15, Plymouth, MN           18:33.2    Bikram's Yoga
   32    14  Nathan Smith, 16, La Crescent, MN           18:37.9    Crazy Buffalo
   33    15  Richard Furseth, 15, Stillwater, MN         18:40.1    Carnies
   34    16  781, 15, Shoreview, MN                      18:41.3    Carnies
   35    17  Chris Harvey, 15, Eden Prairie, MN          18:41.7    Carnies
   36    18  Andy Jahn, 15, Wayzata, MN                  18:42.5    Bikram's Yoga
   37    19  Luke Preus, 15, Plymouth, MN                18:54.4    Bikram's Yoga
   38        Craig Hertz, 15, Andover, MN                19:02.8    Bikram's Yoga
   39        Shaun Tudor, 15, Plymouth, MN               19:06.3    Bikram's Yoga
   40        Daniel Huebsch, 15, Staples, MN             19:08.4    
   41        William Clapp, 16, Faribault, MN            19:09.1    
   42        Carl Anderson, 15, Cold Spring, MN          19:12.9    
   43        Leighton Reuss, 15, Montevideo, MN          19:13.9    
   44    20  Daniel Summerfield, 14, La Crescent, MN     19:15.8    Crazy Buffalo
   45        Brian Odegaard, 15, Afton, MN               19:17.2    Carnies
   46        Nicholas McNamara, 16, Circle Pines, MN     19:17.5    Carnies
   47    21  Erik Mundahl, 15, Winona, MN                19:29.9    Crazy Buffalo
   48        Ryan Gjoraas, 14, Plymouth, MN              19:31.1    Bikram's Yoga
   49    22  Peter Yates, 16, La Crescent, MN            19:41.0    Crazy Buffalo
   50        Sam Suparat, 16, North Branch, MN           19:55.4    Carnies
   51        Lucas Knutson, 14, Heron Lake, MN           20:03.3    
   52        Matthew Eastman, 15, Plymouth, MN           20:28.2    Bikram's Yoga
   53    23  Kyle Allen, 15, Lacrescent, MN              20:47.9    Crazy Buffalo
   54        Drew Ditlefson, 16, Coon Rapids, MN         21:12.0    
   55        Ryan Vest, 16, Shoreview, MN                22:34.2    

YOUNG MEN'S 5K
PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS                   AVG. TIME    SPREAD
  1   Bikram's Yoga            15    1    2    3    4    5    6    8   13   16:42.5      38.5
  2   B-Cubed                  49    7    9   10   11   12   14   15   16   19:02.8    1:28.4
Individuals
1. Bikram's Yoga
    1  Michael Van Beusekom, 17, New Brighton, MN  16:20.5  
    2  Wolive Bekeleha, 17, Minneapolis, MN        16:22.9  
    3  Taylor Fay, 17, Plymouth, MN                16:52.9  
    4  Mark Bowden, 17, Maple Grove, MN            16:57.1  
    5  James Hull, 18, Wayzata, MN                 16:59.0  
    6  Casey Ide, 17, Red Wing, MN                 17:03.4  
    8  Dan Chapman, 16, Maplewood, MN              18:50.4  
   13  Brandon Kiel, 17, Maple Grove, MN           20:18.0  
Time = 1:23:32.1     Places = 15
2. B-Cubed
    7  Matt Hoehn, 15, Good Thunder, MN            18:22.1  
    9  Tony Krzmarzick, 16, Lake Crystal, MN       18:53.6  
   10  Timothy Smith, 18, Lake Crystal, MN         18:59.2  
   11  Nathan Faith, 17, St. James, MN             19:08.3  
   12  Ben Wunderlich, 18, Mankato, MN             19:50.5  
   14  Lee Brown, 18, Lake Crystal, MN             20:31.8  
   15  Andrew Sharits, 17, Lake Crystal, MN        20:40.1  
   16  David Miller, 15, Lake Crystal, MN          23:03.6  
Time = 1:35:13.6     Places = 49
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1     1  Michael Van Beusekom, 17, New Brighton, MN  16:20.5    Bikram's Yoga
    2     2  Wolive Bekeleha, 17, Minneapolis, MN        16:22.9    Bikram's Yoga
    3        Farhan Warsame, 17, Minneapolis, MN         16:40.6    
    4        Will McLain, 17                             16:49.3    
    5        James Patterson, 17, Minneapolis, MN        16:52.1    
    6     3  Taylor Fay, 17, Plymouth, MN                16:52.9    Bikram's Yoga
    7     4  Mark Bowden, 17, Maple Grove, MN            16:57.1    Bikram's Yoga
    8     5  James Hull, 18, Wayzata, MN                 16:59.0    Bikram's Yoga
    9     6  Casey Ide, 17, Red Wing, MN                 17:03.4    Bikram's Yoga
   10        Adam Asfeld, 17, Wadena, MN                 17:06.1    
   11        David Borner, 17, Hastings, MN              17:21.7    
   12        Michael Gatzlaff, 17, North Oaks, MN        17:29.2    Carnies
   13        Matt Hanson, 17, Vadnais Heights, MN        17:30.6    Carnies
   14        Thomas Crandall Jr, 17, Eveleth, MN         18:14.0    
   15     7  Matt Hoehn, 15, Good Thunder, MN            18:22.1    B-Cubed
   16        Jeremy Lee, 18, Ely, MN                     18:40.2    
   17        Riley Flanders, 17, Paynesville, MN         18:43.2    
   18        Brandon Heebink, 17, Coon Rapids, MN        18:46.6    
   19        Grant Ellingson, 18, Coon Rapids, MN        18:48.2    
   20     8  Dan Chapman, 16, Maplewood, MN              18:50.4    Bikram's Yoga
   21     9  Tony Krzmarzick, 16, Lake Crystal, MN       18:53.6    B-Cubed
   22    10  Timothy Smith, 18, Lake Crystal, MN         18:59.2    B-Cubed
   23        Adam Peterson, 18, Buffalo, MN              19:03.2    
   24    11  Nathan Faith, 17, St. James, MN             19:08.3    B-Cubed
   25        Anthony Vicino, 17, Rockford, MN            19:22.7    Win River
   26        Justin Ellis, 18, Stillwater, MN            19:38.0    Carnies
   27        Josh Meyer, 16, Stillwater, MN              19:50.1    Carnies
   28    12  Ben Wunderlich, 18, Mankato, MN             19:50.5    B-Cubed
   29        Joshua Ricard, 17, Glyndon, MN              19:57.5    
   30        Kyle Boje, 17, Chanhassen, MN               20:08.1    
   31    13  Brandon Kiel, 17, Maple Grove, MN           20:18.0    Bikram's Yoga
   32    14  Lee Brown, 18, Lake Crystal, MN             20:31.8    B-Cubed
   33    15  Andrew Sharits, 17, Lake Crystal, MN        20:40.1    B-Cubed
   34        Adam Onken, 18, Brewster, MN                20:41.3    
   35        Ryan Kahly, 17, Glyndon, MN                 21:09.0    
   36    16  David Miller, 15, Lake Crystal, MN          23:03.6    B-Cubed

BANTAM GIRLS' 3K
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1        Laura Peters, 10, Ramsey, MN                13:10.3    
    2        Shannon Kurkowski, 10, Shorewood, MN        13:37.9    
    3        Elana Minsberg, 8, St. Paul, MN             14:03.6    
    4     1  Allison Streich, 9, Janesville, MN          14:16.5    Waseca Area R C
    5        Jayme King, 9, Lakeville, MN                14:42.7    
    6        Hope McCullough, 9, Brooklyn Park, MN       14:43.7    
    7        Natalie Ristau, 10, St. Paul, MN            15:43.9    
    8        Sophia Ristau, 8, St. Paul, MN              16:46.5    
    9        Cherisse Wolvington, 7, Winona, MN          17:10.4    
   10        Brianna Wolvington, 10, Winona, MN          20:43.5    

MIDGET GIRLS' 3K
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1     1  Danielle Berndt, 11, Bloomington, MN        12:17.0    Flying Pigs T C
    2        Kacy Nehowig, 12, Paynesville, MN           12:52.2    
    3        Krista Geiken, 12, Burnsville, MN           13:04.1    
    4        Whitney Pelzel, 12, Heron Lake, MN          14:10.6    
    5        Tiffany Anderson, 12, St. Paul, MN          14:12.3    
    6        Tessa Wagner, 11, Eveleth, MN               14:46.4    
    7        Elizabeth Hanson, 12, West Concord, MN      15:12.2    
    8        Darcy Mundahl, 11, Winona, MN               15:18.8    
    9     2  Katherine Holten, 12, Golden Valley, MN     15:25.4    Classic Lake T C
   10        Stephanie Anderson, 12, St. Paul, MN        17:10.9    
   11        Midori Neaton, 11, Mahtomedi, MN            17:36.6    

YOUTH GIRLS' 4K
PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS                   AVG. TIME    SPREAD
  1   Chaska Hermes            15    1    2    3    4    5    6             18:13.2    4:43.1
Individuals
1. Chaska Hermes
    1  Caitlin Anderson, 13, Chaska, MN            15:57.4  
    2  Hayley O'Connell, 13, Excelsior, MN         16:54.3  
    3  Kelly Palmer, 13, Chanhassen, MN            18:08.7  
    4  Marie Godwin, 13, Chaska, MN                19:24.9  
    5  Laura Auer, 13, Chanhassen, MN              20:40.5  
    6  Kristina Kelly, 13, Chanhassen, MN          21:49.0  
Time = 1:31:05.6     Places = 15
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1        Megan Jensen, 14, Alden, MN                 15:48.8    
    2     1  Caitlin Anderson, 13, Chaska, MN            15:57.4    Chaska Hermes
    3        Bethany Wolvington, 14, Winona, MN          16:31.5    
    4        Heidi Hildebrandt, 13, Jackson, MN          16:39.9    
    5        Tara Davidson, 14, Owatonna, MN             16:43.5    
    6     2  Hayley O'Connell, 13, Excelsior, MN         16:54.3    Chaska Hermes
    7        Erin Boeddeker, 13, Owatonna, MN            17:04.9    
    8        Ashlee Jordan, 14, Staples, MN              17:28.1    Mighty Mites
    9        Karlie Nelson, 13, Red Wing, MN             17:38.9    Grizzelopes
   10     3  Kelly Palmer, 13, Chanhassen, MN            18:08.7    Chaska Hermes
   11        Lauren Zwolenski, 13, Dundas. Mn            18:48.0    
   12        Courtney Havig, 13, Red Wing, MN            19:06.3    Grizzelopes
   13        Kelsey Griffith, 13, Staples, MN            19:14.4    Mighty Mites
   14     4  Marie Godwin, 13, Chaska, MN                19:24.9    Chaska Hermes
   15     5  Laura Auer, 13, Chanhassen, MN              20:40.5    Chaska Hermes
   16     6  Kristina Kelly, 13, Chanhassen, MN          21:49.0    Chaska Hermes
   17        Amy Smith, 11, La Crescent, MN              23:51.8    Crazy Buffalo

INETRMEDIATE GIRLS' 5K
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1        Sarah Moon, 14, Richfield, MN               20:28.7    
    2        Jessica Lewis, 14, Eden Prairie, MN         21:31.6    
    3        Kathryn Mullin, 16, North Oaks, MN          21:44.4    
    4        Greta Fay, 15, Plymouth, MN                 22:24.3    
    5        Cassandra Ross, 15, Hokah, MN               23:52.9    
    6        Mykle Sederlund, 15, Eveleth, MN            24:32.7    
    7        Cassie Wagner, 16, Eveleth, MN              24:53.2    
    8        Carla Tueten, 16, Eveleth, MN               28:31.9    

YOUNG WOMEN'S 5K
PLACE  TEAM                  POINTS  PLACES OF FINISHERS                   AVG. TIME    SPREAD
  1   Grizzelopes              15    1    2    3    4    5    6    7    8   20:34.6    2:13.9
Individuals
1. Grizzelopes
    1  Shannon Johnson, 17, Apple Valley, MN       19:32.7  
    2  Susanna Emond, 17, Wyoming, MN              19:48.7  
    3  Terri Emond, 17, Wyoming, MN                20:07.8  
    4  Sara Sailer, 18, Apple Valley, MN           21:37.2  
    5  Santana Hummel, 16, Dilworth, MN            21:46.6  
    6  Emily Stafford, 18, Burnsville, MN          22:09.4  
    7  Geri Carr, 17, Sleepy Eye, MN               22:22.6  
    8  Nicole Burg, 17, Hokah, MN                  22:30.5  
Time = 1:42:52.9     Places = 15
        TEAM
 PLACE SCORE                  FINISHER                  TIME        TEAM
    1     1  Shannon Johnson, 17, Apple Valley, MN       19:32.7    Grizzelopes
    2     2  Susanna Emond, 17, Wyoming, MN              19:48.7    Grizzelopes
    3     3  Terri Emond, 17, Wyoming, MN                20:07.8    Grizzelopes
    4     4  Sara Sailer, 18, Apple Valley, MN           21:37.2    Grizzelopes
    5     5  Santana Hummel, 16, Dilworth, MN            21:46.6    Grizzelopes
    6     6  Emily Stafford, 18, Burnsville, MN          22:09.4    Grizzelopes
    7     7  Geri Carr, 17, Sleepy Eye, MN               22:22.6    Grizzelopes
    8     8  Nicole Burg, 17, Hokah, MN                  22:30.5    Grizzelopes
    9        Brittany Beeson, 17, Burnsville, MN         22:52.1    
   10        Barbara Schornstein, 16, Shoreview, MN      23:02.0    
   11        Joelle Wagner, 18, Eveleth, MN              23:59.9    Grizzelopes
   12        Kari Dockendorff, 18, La Crescent, MN       27:12.8    Grizzelopes
   13        Elizabeth, 17, Victoria, MN                 30:30.5    Grizzelopes

Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec