Join/Renew Now

Michigan Association Championships

November 10, 2001
Belle Isle Park

                          Bantam Girls 3,000 Meter Run                         
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE  
   ===== ============================ ========================= ======= =====  
       1 Beverly, Khari           '91 Oakland Sun               12:18.0        
       2 Pinkston, Shaniece       '91 Motor City Track Club     12:36.0        
       3 Jackson, Jade            '91 Motor City Track Club     12:36.1        
       4 Hilton, Lindsey          '91 Rara                      12:45.0        
       5 Pinkston, Shariece       '91 Motor City Track Club     12:58.0        
       6 Bannister, Amelia        '91 Unattached                13:32.0        
       7 Keane, Kaitlin           '92 Unattached                13:57.0        
       8 Stockton, Taylor         '91 Fleet Feet                14:01.0        
       9 Sampson, Sage            '91 Detroit Cheetah Track Clu 14:28.0        
      10 Burks, Sonya             '93 Motor City Track Club     15:43.0        
      11 Wenzlick, Brittany       '91 Fleet Feet                16:13.0        
      12 Logan, Alexandria        '91 Fleet Feet                17:05.0        
      13 Storrs, Laura            '92 Fleet Feet                17:07.0        
      14 Beverly, Kai             '91 Oakland Sun               18:09.0        
                                                                               
                          Midget Girls 3,000 Meter Run                         
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE  
   ===== ============================ ========================= ======= =====  
       1 Wright, Stephanie        '89 Fleet Feet                11:28.0     1  
       2 Smeltzer, Rebekah        '89 Motor City Track Club     11:30.0        
       3 Fordren, Ramzee          '90 Motor City Track Club     12:17.0        
       4 Poindexter, Chelsey      '89 Unattached                12:54.0        
       5 Macumber, Cally          '90 Rara                      12:58.0        
       6 White, Whitney           '90 Motor City Track Club     13:01.0        
       7 Storrs, Alyssa           '90 Fleet Feet                13:05.0     2  
       8 Looper, Nissa            '90 Fleet Feet                13:22.0     3  
       9 Skym, Rachel             '90 Fleet Feet                13:26.0     4  
      10 Edmond, Sarah            '90 Fleet Feet                13:42.0     5  
      11 Doty, Jill               '89 Fleet Feet                13:44.0     6  
      12 Schiel, Kelsey           '90 Fleet Feet                13:58.0     7  
      13 Palmer, Shelen           '89 Unattached                14:19.0        
      14 Dering, Laura            '90 Rara                      14:40.0        
      15 Barrett, Lindsey         '90 Detroit Cheetah Track Clu 15:27.0        
      16 Gakenheimer, Lindsey     '90 Motor City Track Club     15:39.0        
      17 Henton, Annie            '89 Fleet Feet                16:00.0        
                                                                               
                          Youth Girls 4,000 Meter Run                          
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE  
   ===== ============================ ========================= ======= =====  
       1 Sampson, Kelly           '87 Detroit Cheetah Track Clu 16:10.0        
       2 Stanley, Crystal         '88 Sunshine Shockers         16:34.0     1  
       3 Gavin, Molly             '87 Lakes Area                16:43.0        
       4 Ringer, Mollie           '87 Unattached                17:15.0        
       5 Kohlitz, Shannon         '88 Sunshine Shockers         17:20.0     2  
       6 Olsen, Kristina          '88 Sunshine Shockers         17:21.0     3  
       7 Schiel, Stephanie        '87 Fleet Feet                17:25.0        
       8 Devereaux, Kelsey        '88 Sunshine Shockers         17:27.0     4  
       9 Haslett, Linda           '88 Sunshine Shockers         18:20.0     5  
      10 Crayton, Mica            '88 Detroit Cheetah Track Clu 18:28.0        
      11 Sly, Courtney            '88 Unattached                18:34.0        
      12 Mifsud, Samantha         '87 Unattached                18:41.0        
      13 Markley, Alexa           '88 Unattached                18:43.0        
      14 Carney, Cassandra        '87 Sunshine Shockers         19:02.0     6  
      15 Ringer, Hannah           '87 Unattached                19:19.0        
      16 Quick, Courtney          '88 Unattached                21:28.0        
      17 Crandall, Sarah          '88 Sunshine Shockers         21:29.0     7  
      18 Williams, Nikita         '88 Motor City Track Club     27:10.0        
      19 Lawton, Ashley           '19 Detroit Cheetah Track Clu 28:36.0        
                                                                               
                       Intermediate Girls 5,000 Meter Run                      
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE  
   ===== ============================ ========================= ======= =====  
       1 Montgomery, Lisa         '86 Lakes Area                19:56.0     1  
       2 Hnot, Amanda             '85 Lakes Area                19:59.0     2  
       3 Pilon, Sara              '85 Lakes Area                20:08.0     3  
       4 Sertis, Megnan           '85 Mels All Sport            20:42.0        
       5 Moehle, Heather          '85 Lakes Area                20:48.0     4  
       6 Montgomery, Linda        '86 Lakes Area                21:04.0     5  
       7 Sias, Emily              '85 Unattached                21:35.0        
       8 Wilson, Emily            '86 Mels All Sport            21:57.0        
       9 Green, Kristian          '85 Lakes Area                22:03.0     6  
      10 Masternak, Audra         '86 Unattached                22:58.0        
      11 Olga, Filippova          '86 Grosse Point South        23:09.0        
      12 Smith, Sarah             '86 Unattached                24:11.0        
      13 Ringer, Carrie           '85 Unattached                24:14.0        
                                                                               
                         Young Women's 5,000 Meter Run                         
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE  
   ===== ============================ ========================= ======= =====  
       1 Turcsany, Breanna        '84 Unattached                20:44.0        
       2 Stover, Melodee          '83 Unattached                21:06.0        
       3 Kuo, Kelly               '84 Lakes Area                21:18.0        
       4 Seres, Rebecca           '84 Unattached                21:23.0        
       5 Jurasek, Lesley          '84 Unattached                22:26.0        
       6 Montgomery, Marissa      '84 Lakes Area                23:25.0        
       7 Damm, Molly              '84 Unattached                24:44.0                 
                                                                               
                          Bantam Boys 3,000 Meter Run                          
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE  
   ===== ============================ ========================= ======= =====  
       1 Haslett, Geroge          '91 Unattached                13:27.0        
       2 Rossio, Brett            '91 Unattached                13:35.0        
       3 Tripp, Nicholas          '93 Blazers                   13:39.0        
       4 Hill, Troy               '92 Blazers                   13:41.0        
       5 Tripp, Jermaine          '95 Blazers                   13:58.0        
       6 Childress, Zachary       '92 Detroit Cheetah Track Clu 14:17.0        
       7 Austin, Isaac            '93 Unattached                14:31.6        
       8 Berns, Michael           '91 Unattached                14:33.0        
       9 Logan, Jacob             '94 Fleet Feet                17:01.0        
      10 Howse, Franklin          '94 Unattached                17:16.0        
      11 Burks, Willie            '19 Motor City Track Club     19:51.0        
                                                                               
                          Midget Boys 3,000 Meter Run                          
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE  
   ===== ============================ ========================= ======= =====  
       1 Trunbull, Jasen          '89 Motor City Track Club     11:30.0        
       2 Pinkston, Eugene         '89 Motor City Track Club     12:35.0        
       3 Jackson, Jareth          '89 Motor City Track Club     12:38.0        
       4 Bounan, Aaron            '19 Unattached                12:39.0        
       5 Austin, Aaron            '89 Unattached                12:56.0        
       6 Robinson, Justin         '90 Blazers                   12:57.0        
       7 Guimont, Kevin           '89 Rara                      13:03.0        
       8 Teach, Ross              '89 Rara                      13:04.0        
       9 Kinchen, Deandre         '89 Team Michigan             13:57.0        
      10 Diggs, Jerrell           '89 Team Michigan             14:10.0        
      11 Guider, Tealia           '90 Unattached                14:21.0        
      12 Hill, Mark               '89 Blazers                   14:56.0        
      13 Johnson, Leonard         '89 Unattached                15:09.0        
      14 Schomer, Benjamin        '90 Rara                      15:10.0        
      15 Congdon, Marcus          '90 Rara                      15:44.0        
                                                                               
                           Youth Boys 4,000 Meter Run                          
                                                                               
  PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    HT SCORE
  ===== ============================ ========================= ======= == =====
      1 Kaczmarek, Bruce         '87 Unattached                13:49.0  1      
      2 Black, John              '87 Unattached                14:06.0  1      
      3 Stensones-Forna, Monten  '87 Unattached                14:19.0  2      
      4 Gould, Taikashi          '87 Unattached                14:39.0  1      
      5 Quick, Michael           '87 Unattached                14:48.0  1      
      6 Craig, Reggie            '87 Unattached                15:18.0  1      
      7 Ryan, Adam               '87 Unattached                15:23.0  1      
      8 Davis, Tommy             '87 Danz Professional Servic  15:44.0  1    1 
      9 Coss, David Allen        '88 Danz Professional Servic  15:48.0  1    2 
     10 Howse, Timothy           '87 Unattached                15:54.0  1      
     11 Craig, Bradley           '88 Unattached                16:05.0  1      
     12 Karazim, Britton         '88 Unattached                16:07.0  1      
     13 Weld-Wallis, Joshua      '87 Detroit Cheetah Track Clu 16:15.0  1      
     14 Danz, Evan               '87 Danz Professional Servic  16:19.0  1    3 
     15 Beesley, Kelly           '88 Danz Professional Servic  16:41.0  1    4 
     16 Amori, Kaynen            '87 Danz Professional Servic  16:47.0  1    5 
     17 Boggess, Jamie           '87 Danz Professional Servic  16:59.0  1    6 
     18 Osburn, Jeremy           '88 Unattached                17:10.0  1      
     19 White, Dale              '87 Unattached                17:22.0  1      
     20 Davis, John Paul         '87 Rara                      17:45.0  2      
     21 Barrett, Jwesley         '87 Detroit Cheetah Track Clu 17:52.0  1      
     22 Craig, Dominique         '87 Mels All Sport            18:11.0  1      
     23 Newton, Michael          '87 Lakes Area                18:17.0  1      
     24 Williams, Nikita         '88 Motor City Track Club     27:10.0  1      
                                                                               
                       Intermediate Boys 5,000 Meter Run                       
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE  
   ===== ============================ ========================= ======= =====  
       1 Richmond, Donnie         '85 Panthers                  16:41.0     1  
       2 Craig, Adam              '85 Panthers                  16:44.0     2  
       3 Sitilo, Mark             '85 Panthers                  16:48.0     3  
       4 Elmore, Jared            '85 Panthers                  17:03.0     4  
       5 Hasmmer, Chris           '86 Panthers                  17:13.0     5  
       6 Coats, Brain             '85 Panthers                  17:17.0     6  
       7 Bert, Soren              '85 Unattached                17:19.0        
       8 Hubbard, Jeffrey         '86 Unattached                17:27.0        
       9 Mullins, Bryan           '85 Panthers                  17:34.0     7  
      10 Stewart, Andrew          '85 Panthers                  17:42.0        
      11 Malosh, John             '85 Unattached                17:57.0        
      12 Anderson, Aaron          '85 Unattached                17:59.0        
      13 Giblin, Shane            '85 Unattached                18:13.0        
      14 Shields, Michael Adam    '85 Unattached                18:49.0        
      15 Austin, James            '85 Unattached                19:16.0        
      16 Kramer, Justin           '85 Unattached                19:21.0        
      17 Steinmetz, David         '85 Mels All Sport            19:35.0        
      18 Nao, Jefrfrey            '86 Unattached                21:09.0        
      19 Gerow, Jermy             '85 Unattached                21:47.0        
                                                                               
                          Young Men's 5,000 Meter Run                          
                                                                               
   PLACE ATHLETE NAME              YR TEAM                      TIME    SCORE  
   ===== ============================ ========================= ======= =====  
       1 Van Washenova, Chris     '83 Unattached                16:54.0        
       2 Recker, Jerome           '83 Unattached                17:15.0        
       3 Rys, Ryan                '83 Mels All Sport            17:25.0     1  
       4 Hodge, Jonathan          '84 Unattached                17:29.0        
       5 Zitzelsberger, Chad      '83 Mels All Sport            17:43.0     2  
       6 Fujioka, Nathan          '84 Unattached                17:44.0        
       7 Raing, Rick              '84 Unattached                18:19.0        
       8 Fujioka, Jeffery         '84 Unattached                18:19.5        
       9 Cornell, Robert          '84 Mels All Sport            18:48.0     3  
      10 Starkey, JB              '84 Mels All Sport            19:15.0     4  
      11 Inks, Brad               '84 Mels All Sport            20:21.0     5  
Nike Hershey Garden of Life Chobani UCS Gatorade Phoenix KT St. Vincent Normatec